http://kariera.mk

Japonia, gati për luftë me Korenë e Veriut

para 10 muajve - BalkanWeb

Japonia është bërë gati për luftë dhe ka vendosur në gadishmëri sistemet kundërajrore për të rrëzuar raketat e Koresë së Veriut. Ndërsa Koreja e Jugut bën thirrje për dialog. Përshkallëzimi i krizës mes...

A e dini pse Kim Jong-u është aq i patrembur nga lufta nukleare?

para 10 muajve - Gazeta Express

Koreja e Veriut krenohet me sistemin më të thellë nëntokësor në galerive në botë, që do të thotë se banorët e Pyongyang-ut (kryeqytetit) mund të fshehin 360 metra nën tokë nëse lufta bërthamore shpërthen....

Tensionet Kore – SHBA, Merkel: “Kundërshtoj përdorimin e dhunës”

para 10 muajve - RTSH

Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ndersa  tha se qeveria gjermane i qëndron mendimit...

Kërcënimet ndaj Guamit, Trump telefonon guvernatorin

para 10 muajve - Top Channel

E ndërsa tensionet mes SHBA dhe Koresë së Veriut janë rritur në nivele të pashënuara më parë, me këtë të fundit që ka gati planin për një sulm ndaj Guamit, presidenti Donald Trump ka menduar t’i telefonojë...

Lufta e mundshme SHBA-Kore e Veriut: Kimi e di se çfarë po bën, por a e di Trumpi?

para 10 muajve - Telegrafi

Një sulm bërthamor në Shtetet e Bashkuara duket lëvizje tërësisht e çmendur, meqë do të shkaktonte hakmarrje të nivelit të lartë që do të çonte në shkatërrimin total të Koresë së Veriut. VOX shkruan se...

Lufta e mundshme SHBA-Kore e Veriut: Kimi e di se çfarë po bën, por a e di Trumpi?

para 10 muajve - Gazeta Express

Një sulm bërthamor në Shtetet e Bashkuara duket lëvizje tërësisht e çmendur, meqë do të shkaktonte hakmarrje të nivelit të lartë që do të çonte në shkatërrimin total të Koresë së Veriut. VOX shkruan se...

Guami përgatitet për një sulm të mundshëm raketor

para 10 muajve - Klan

Ishulli Guam, territor i painkorporuar i SHBA-ve, është duke u përgatitur për një sulm raketor të mundshëm pasi që Koreja e Veriut njoftoi se do të zhvillojë operacion ushtarak. Theksohet se ekipet e mbrojtjes...

Japonia bëhet gati për luftë me Korenë e Veriut

para 10 muajve - Gazeta Express

Vendoset në gatishmëri sistemi kundërajror Japonia është bërë gati për luftë dhe ka vendosur në gatishmëri sistemet kundërajror për të rrëzuar raketat e Koresë së Veriut. Ndërsa Koreja e Jugut bën thirrje...

Japonia bëhet gati për luftë me Korenë e Veriut

para 10 muajve - Indeks online

Vendoset në gatishmëri sistemi kundërajror Japonia është bërë gati për luftë dhe ka vendosur në gatishmëri sistemet kundërajror për të rrëzuar raketat e Koresë së Veriut. Ndërsa Koreja e Jugut bën thirrje...

Japonia bëhet gati për luftë me Korenë e Veriut

para 10 muajve - Gazeta Express

Vendoset në gatishmëri sistemi kundërajror Japonia është bërë gati për luftë dhe ka vendosur në gatishmëri sistemet kundërajror për të rrëzuar raketat e Koresë së Veriut. Ndërsa Koreja e Jugut bën thirrje...

Korea e Veriut, Kina apel Trump: Jo përkeqësimit të situatës

para 10 muajve - Top Channel

Presidenti kinez Xi Jinping i ka bërë thirrje homologut Donald Trump dhe regjimit në Korenë e Veriut që të shmangin “fjalët dhe veprimet” që përkeqësojnë tensionet. Sipas mediave kineze, Xi i tha Trump...

Trump: “Gati të godasim!” Kim: “Do ju bëjmë copë!”

para 10 muajve - Ina

Presidenti kinez Xi Jinping, në një telefonatë të djeshme me homologun amerikan Donald Trump, tha se të gjitha palët e përfshira do të duhej të “parandalonin retorikë apo veprime të tilla që të përkeqësojnë...

Banorët e Guamit marrin paralajmërimin: Bëhuni gati për sulm nga Koreja Veriore

para 10 muajve - Ina

Tensionet ndërmjet Koresë Veriore dhe SHBA-të janë duke u rritur, dhe banorët e ishullit Guam në Oqeanin Paqësor janë paralajmëruar për sulmin e mundshëm nga regjimi i Kim Jong-un. Siç raporton Sky News,...

“Të ndalohet tensioni nga Koreja Veriore”

para 10 muajve - Shekulli

Presidenti francez, Emmanuel Macron bëri sot thirrje për të dëshmuar të gjithë përgjegjshmëri dhe për të parandaluar çdo përshkallëzim të mundshëm të tensioneve, pas disa ditë të mbingarkuara mes Uashingtonit...

Trump dhe Macron pajtohen për bashkëpunim ndaj Koresë së Veriut

para 10 muajve - RTV 21

Trump dhe Macron mirren vesh për Korenë e Veriut Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron gjatë një bisede telefonike, u pajtuan që të bashkëpunojnë,...

​Trump dhe Macron pajtohen për bashkëpunim ndaj Koresë së Veriut

para 10 muajve - Indeks online

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron gjatë një bisede telefonike, u pajtuan që të bashkëpunojnë, për të zgjidhur krizën në Gadishullin...

Koreja Veriore bën gati 3,5 milionë vullnetarë për ushtri

para 10 muajve - Portalb

Koreja Veriore ka bërë të ditur se pothuajse 3,5 milionë punëtorë, anëtarë të partisë dhe rezervistë që në mënyrë vullnetare janë paraqitur t’i bashkëngjiten ushtrisë në luftë kundër SHBA-ve. Siç thuhet,...

Rritet përkrahja ndaj Trumpit për shkak të Koresë së Veriut

para 10 muajve - Koha.net

Përkrahja ndaj presidentit të SHBA-së, Donald Trump është rritur për 6 për qind, që kur ai bëri të ditur mundësinë e veprimit ushtarak kundër Koresë së Veriut. Sipas një sondazhi të publikuar nga “Rasmussen...

Rritet përkrahja ndaj Trumpit për shkak të Koresë së Veriut

para 10 muajve - GazetaBlic

Përkrahja ndaj presidentit të SHBA-ve, Donald Trump është rritur për 6 për qind, që kur ai bëri të ditur mundësinë e veprimit ushtarak kundër Koresë së Veriut. Sipas një sondazhi të publikuar nga “Rasmussen...

Trump: “Gati të godasim!” Kim: “Do ju bëjmë copë!”

para 10 muajve - InfoShqip

Presidenti kinez Xi Jinping, në një telefonatë të djeshme me homologun amerikan Donald Trump, tha se të gjitha palët e përfshira do të duhej të “parandalonin retorikë apo veprime të tilla që të përkeqësojnë...

Kina i kërkon Trump që të tregojë kujdes me fjalët

para 10 muajve - Syri

Presidenti i Kinës Xi Jinping ka nxitur Donald Trump dhe Korenë e Veriut që të shmangin "fjalët dhe veprimet" që përkeqësojnë tensionet, thonë mediat shtetërore. Trump dhe Koreja e Veriut kanë shkëmbyer...

Trump kërcënon Korenë e Veriut: Do pendoheni nëse veproni

para 10 muajve - Gazeta Shqip

Retorika mes Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut është ashpërsuar. Presidenti Donald Trump tha se udhëheqësi i Koresë së Veriut do të pendohet shpejt nëse kërcënon ose vepron kundër Guamit, apo...

A e dini pse Kim Jong-u është aq i patrembur nga lufta nukleare?

para 10 muajve - Gazeta e re

Koreja e Veriut krenohet me sistemin më të thellë nëntokësor në galerive në botë, që do të thotë se banorët e Pyongyang-ut (kryeqytetit) mund të fshehin 360 metra nën tokë nëse lufta bërthamore shpërthen....

'Kujdes me fjalët', Kina i bën thirrje Trumpit

para 10 muajve - Zeri

Presidenti i Kinës Xi Jinping u ka bërë thirrje Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump dhe Koresë Veriore që të shmangin ‘fjalët dhe veprimet’ që janë duke përkeqësuar situatën. Trump dhe Koreja Veriore...

Po nis lufta? Koreja Veriore bën gati 3.5 milionë ushtarë?

para 10 muajve - Shekulli

Koreja Veriore ka bërë të ditur se pothuajse 3,5 milionë punëtorë, anëtarë të partisë dhe rezervistë QË në mënyrë vullnetare janë paraqitur t’i bashkëngjiten ushtrisë në luftë kundër SHBA-ve. Siç thuhet,...

Koreja Veriore bën gati 3,5 milionë vullnetarë për ushtri

para 10 muajve - Telegrafi

Koreja Veriore ka bërë të ditur se pothuajse 3,5 milionë punëtorë, anëtarë të partisë dhe rezervistë QË në mënyrë vullnetare janë paraqitur t’i bashkëngjiten ushtrisë në luftë kundër SHBA-ve. Siç thuhet,...

Banorët e ishullit Guam jetojnë mes frikës së sulmeve raketore të Koresë së Veriut

para 10 muajve - Koha.net

Ishulli Guam tash e sa ditë është në makth nga paralajmërimi se Koreja Veriore do ta sulmojë me raketa. Agjencia shtetërore e lajmeve në Penian, të enjten, njoftoi se ushtria e shtetit komunist gjatë gushtit...

Konflikti SHBA- Kore e Veriut, Kina: Mos përkeqësoni situatën

para 10 muajve - Shqiptarja

Presidenti i Kinës Xi Jinping i ka kërkuar SHBA-së dhe Koresë së Veriut që të shmangin "fjalët dhe veprimet" që përkeqësojnë tensionet. Trump dhe Koreja e Veriut kanë shkëmbyer retorikë armiqësore që kërcënon...

Trump kërcënon Korenë e Veriut: Do kesh telashe shumë, shumë të mëdha

para 10 muajve - Syri

Presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar Korenë e Veriut se e presin “probeme shumë, shumë të mëdha” nëse ndodh gjë në territorin amerikan të Guamit. Duke folur në një resort golfi, ai tha se...

Merkel, kundër Trump: Jo zgjidhje ushtarake ndaj Koresë së Veriut

para 10 muajve - Syri

Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, këtë të premte e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja gjermane, Angela Merkel, teksa tha se qeveria gjermane i qëndron...

​ ​Koreja Veriore bën gati 3,5 milionë vullnetarë për ushtri

para 10 muajve - Zeri

Koreja Veriore ka bërë të ditur se pothuajse 3,5 milionë punëtorë, anëtarë të partisë dhe rezervistë në mënyrë vullnetare janë paraqitur t’i bashkëngjiten ushtrisë në luftë kundër SHBA-ve. Siç thuhet,...

Koreja Veriore bën gati 3,5 milionë vullnetarë për ushtri

para 10 muajve - RTV 21

Zhvillime të reja në Kore të Veriut Koreja Veriore ka bërë të ditur se pothuajse 3,5 milionë punëtorë, anëtarë të partisë dhe rezervistë në mënyrë vullnetare janë paraqitur t’i bashkëngjiten ushtrisë në...

​ ​Koreja Veriore bën gati 3,5 milionë vullnetarë për ushtri

para 10 muajve - GazetaBlic

Koreja Veriore ka bërë të ditur se pothuajse 3,5 milionë punëtorë, anëtarë të partisë dhe rezervistë në mënyrë vullnetare janë paraqitur t’i bashkëngjiten ushtrisë në luftë kundër SHBA-ve. Siç thuhet,...

Banorët e Guamit marrin paralajmërimin: Bëhuni gati për sulm nga Koreja Veriore

para 10 muajve - GazetaBlic

Tensionet ndërmjet Koresë Veriore dhe SHBA-të janë duke u rritur, dhe banorët e ishullit Guam në Oqeanin Paqësor janë paralajmëruar për sulmin e mundshëm nga regjimi i Kim Jong-un. Siç raporton Sky News,...

Trump dhe Macron pajtohen për bashkëpunim ndaj Koresë së Veriut

para 10 muajve - Sovrani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron gjatë një bisede telefonike, u pajtuan që të bashkëpunojnë, për të zgjidhur krizën në Gadishullin...

Paralajmërohen banorët e Guamit: Bëhuni gati për sulm nga Koreja Veriore

para 10 muajve - RTV 21

Tensionet ndërmjet Koresë Veriore dhe SHBA-të janë duke u rritur, dhe banorët e ishullit Guam në Oqeanin Paqësor janë paralajmëruar për sulmin e mundshëm nga regjimi i Kim Jong-un Siç raporton Sky News,...

Trump me presidentin francez pajtohen për bashkëpunim ndaj Koresë së Veriut

para 10 muajve - Periskopi

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron gjatë një bisede telefonike, u pajtuan që të bashkëpunojnë, për të zgjidhur krizën në Gadishullin...

Në prag lufte

para 10 muajve - Politiko

Presidenti kinez Xi Jinping, në një telefonatë të djeshme me homologun amerikan Donald Trump, tha se të gjitha palët e përfshira do të duhej të “parandalonin retorikë apo veprime të tilla që të përkeqësojnë...

Tramp dhe Macron pajtohen për bashkëpunim ndaj Koresë së Veriut

para 10 muajve - Gazeta e re

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron gjatë një bisede telefonike, u pajtuan që të bashkëpunojnë, për të zgjidhur krizën në Gadishullin...

Tramp dhe Makron pajtohen për bashkëpunim ndaj Koresë së Veriut

para 10 muajve - KosovaPress

Tramp dhe Macron folën për nevojën për t'u përballur me situata gjithnjë e më të rrezikshme ta shkaktuara nga sjellja destabilizuese e Koresë së Veriut, transmeton KosovaPress. Temat: Trump Macron SHBA...

Turizmi s’ndalet në Guam, pavarësisht kërcënimeve të Koresë

para 10 muajve - Zhurnal

Pavarësisht kërcënimeve të vazhdueshme për sulme raketore, turizmi në territorin amerikan të Guamit në Paqësor mbetet i  palëkundur. Agjencia shtetërore e lajmeve në Korenë e Veriut, KCN, tha të enjten...

Jeta sekrete e Kim Jong-un

para 10 muajve - GazetaBlic

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Turizmi s’ndalet në Guam, pavarësisht kërcënimeve të Koresë

para 10 muajve - Top Channel

Pavarësisht kërcënimeve të vazhdueshme për sulme raketore, turizmi në territorin amerikan të Guamit në Paqësor mbetet i  palëkundur. Agjencia shtetërore e lajmeve në Korenë e Veriut, KCN, tha të enjten...

Rritet përkrahja ndaj Trumpit për shkak të Koresë së Veriut

para 10 muajve - KosovaPress

Sipas një sondazhi të publikuar nga “Rasmussen Reports” përqindja e amerikanëve që mbështesin Trumpin është rritur nga 39 për qind, sa ajo ishte më parë, në 45 për qind./KosovaPress/ Temat: Trump Koreja...

Rritet përkrahja ndaj Trumpit për shkak të Koresë së Veriut

para 10 muajve - Gazeta e re

Donald Trump përsëri nën hetime Përkrahja ndaj presidentit të SHBA-ve, Donald Trump është rritur për 6 për qind, që kur ai bëri të ditur mundësinë e veprimit ushtarak kundër Koresë së Veriut. Sipas një...

`Do luftojmë me Amerikën’: Mbi 3.4 milionë koreano-veriorë aplikojnë për t’u mobilizuar

para 10 muajve - Antpress

Duket se konflikti, deri më tani vetëm në kuadër të deklaratave, mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut, po agravon edhe në teren. Edhe pse SHBA po investohet në “rrugën diplomatike”, tensioni mes dy vendeve...

Fillon mobilizimi në Korenë e Veriut

para 10 muajve - Alsat-M

Koreja e Veriut ka nisur mobilizimin qytetar për një luftë të mundshme me Shtetet e Bashkuara pas përshkallëzimit të tensionit. Sipas një gazete të regjimit komunist, 3.5 milionë qytetarë janë shprehur...

Presidenti kinez kërkon nga Donald Trump shmangien e konfliktit me Korenë Veriore

para 10 muajve - Telegrafi

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka kërkuar nga presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë një bisede telefonike, që t’i shmangë “fjalët dhe veprimet” që mund ta “përkeqësojnë” edhe më tepër situatën e tensionuar...

Macron: Pheniani të parandalojë përshkallëzimin e tensioneve

para 10 muajve - Gazeta e re

Macron: Francën do të drejtoj si një startup Presidenti francez, Emmanuel Macron bëri sot thirrje për të dëshmuar të gjithë përgjegjshmëri dhe për të parandaluar çdo përshkallëzim të mundshëm të tensioneve,...

Merkel, kundër Trump: Jo zgjidhje ushtarake ndaj Koresë së Veriut

para 10 muajve - Gazeta Liria

Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, këtë të premte e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja gjermane, Angela Merkel, teksa tha se qeveria gjermane i qëndron...

Macron: Pheniani të parandalojë përshkallëzimin e tensioneve

para 10 muajve - KosovaPress

Macron shprehu shqetësimin e tij përballë përkeqësimit të kërcënimit balistik dhe bërthamor me burim nga Koreja e Veriut. “Komuniteti ndërkombëtar duhet të ndërmarrë veprime të përbashkëta, të vendosura...

Bomba dhe shpërthime, këto pamje vërtetojnë se ushtria amerikane është e ‘pamposhtur’

para 10 muajve - Syri

Këto janë pamjet e një stërvitje masive ushtarake të ushtrisë amerikane, shumë pranë brigjeve të Koresë së Veriut. Ato janë filmuar pak ditë pas paradës ushtarake të Koresë së Veriut dhe janë parë si një...

Kina ka një kërkesë për Trumpin në raport me Korenë Veriore

para 10 muajve - Koha.net

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka kërkuar nga presidenti amerikan, Donald Trump,gjatë një bisede telefonike, që t’i shmangë “fjalët dhe veprimet” që mund ta “përkeqësojnë” edhe më tepër situatën e tensionuar...

Presidenti kinez kërkon nga Donald Trump shmangien e konfliktit me Korenë Veriore

para 10 muajve - Lajmi.net

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka kërkuar nga presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë një bisede telefonike, që t’i shmangë “fjalët dhe veprimet” që mund ta “përkeqësojnë” edhe më tepër situatën e tensionuar...

“Kujdes me fjalët”, Kina i bën thirrje Trumpit

para 10 muajve - Arbresh

Presidenti i Kinës Xi Jinping u ka bërë thirrje Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump dhe Koresë Veriore që të shmangin ‘fjalët dhe veprimet’ që janë duke përkeqësuar situatën. Trump dhe Koreja Veriore...

Jeta sekrete e Kim Jong-un

para 10 muajve - Syri

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Raketat nukleare të Koresë së Veriut

para 10 muajve - ABC News

Autoritetet e ishullit Guam në Paqësor kanë shpërndarë për banorët një udhëzues se si të mbrohen në rast të një sulmi me raketa bërthamore nga Koreja e Veriut. Pavarësisht kësaj guvernatori i këtij ishulli...

KOREJA VERIORE: 3,5 MILIONË VULLNETARË U PARAQITËN NË FORCAT E ARMATOSURA

para 10 muajve - TV21

Koreja e Veriut sot njoftoi se pothuajse 3,5 milionë të punësuar, anëtarë të partisë dhe rezervistë vullnetarisht janë paraqitur që të përfshihen në ushtrinë në luftën kundër SHBA-së dhe rezistencës kundër...

Kërcënohet se do të jetë vendi nga do nisë Lufta III Botërore, ja ç'po ndodh në Guam

para 10 muajve - Syri

Pavarësisht kërcënimeve të vazhdueshme për sulme raketore, turizmi në territorin amerikan të Guamit në Paqësor mbetet i palëkundur. Agjencia shtetërore e lajmeve në Korenë e Veriut, KCN, tha të enjten...

Retorikë e ashpër SHBA-Koreja e Veriut

para 10 muajve - Zëri i Amerikës

Retorika mes Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut është ashpërsuar më tej sot. Koreja e Veriut reagoi sot ndaj paralajmërimeve më të fundit të Presidentit Trump. Në një artikull editorial të botuar...

Presidenti kinez kërkon nga Trumpi shmangien e përshkallëzimit me K. Veriore

para 10 muajve - Evropa e Lirë

Presidenti i Kinës, Xi Jinping , ka kërkuar nga presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë një bisede telefonike, që t’i shmangë “fjalët dhe veprimet” që mund ta “përkeqësojnë” edhe më tepër situatën e tensionuar...

Luftë me Korenë? Presidenti i Kinës telefonon Donald Trump

para 10 muajve - Klan

Presidenti i Kinës Xi Jinping ka telefonuar Presidentin amerikan pas përshkallëzimit të retorikës mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut. Sipas mediave shtetërore kineze, Presidenti Jinping i tha presidentit...

Kjo është ‘parajsa’ në Tokë e cila mund të shkaktojë Luftën e III Botërore

para 10 muajve - Gazeta Max

Koreja e Veriut, së paku sipas autoriteteve të këtij vendi është duke finalizuar planet për të lansuar katër raketa të rangut të ndërmjetëm mbi Japoninë për të dalë në ujërat 18 deri 25 milje nga territori...

`Do luftojmë me Amerikën’: Mbi 3.4 milionë koreano-veriorë aplikojnë për t’u mobilizuar

para 10 muajve - Gazeta Max

Duket se konflikti, deri më tani vetëm në kuadër të deklaratave, mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut, po agravon edhe në teren. Edhe pse SHBA po investohet në “rrugën diplomatike”, tensioni mes dy vendeve...

Turistët në Guam nuk shqetësohen

para 10 muajve - Vizion Plus

Turistët vazhdojnë ta vizitojnë ishullin e Guamit edhe pse Koreja e Veriut paralajmëroi pak ditë më parë se do të hedhë 4 raketa në bazën ushtarake amerikane. Por, edhe pse kërcënimet e vazhdueshme janë...

Tensionet SHBA- Kore e Veriut Kina thirrje për ulje të tensioneve

para 10 muajve - Shqiptarja

Presidenti i Kinës Xi Jinping ka bërë thirrje kundrejt Donald Trump dhe Koresë së Veriut që të shmangin "fjalët dhe veprimet" që përkeqësojnë tensionet. Por Kina, aleati i vetëm i madh i Koresë së Veriut,...

Japonia vendos mbrojtjen raketore pas kërcënimit të Koresë së Veriut

para 10 muajve - Lajmi.net

Japonia është duke punuar në vendosjen e sistemit antiraketor PAC – 3 në pjesën perëndimore të vendit, nëse raketat e Koresë së Veriut rrugës për në ishullin Guam në Paqësor cenojnë hapësirën ajrore japoneze,...

Fillon mobilizimi në Korenë e Veriut

para 10 muajve - ABC News

Koreja e Veriut ka nisur mobilizimin qytetar për një luftë të mundshme me Shtetet e Bashkuara pas përshkallëzimit të tensionit. Sipas një gazete të regjimit komunist, 3.5 milionë qytetarë janë shprehur...

BE-ja si ndërmjetësuese mes Koresë së Veriut dhe SHBA-së?

para 10 muajve - Syri

Politikanë në Gjermani në sfondin e konfrontimeve verbale mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut shprehin shqetësimin e tyre. Partia Socialdemokrate gjermane propozon, që BE-ja të ndërmjetësojë. Kryetari i grupit...

Paralajmërohen banorët e Guamit për sulm nga Koreja Veriore

para 10 muajve - Periskopi

Tensionet ndërmjet Koresë Veriore dhe SHBA-të janë duke u rritur, dhe banorët e ishullit Guam në Oqeanin Paqësor janë paralajmëruar për sulmin e mundshëm nga regjimi i Kim Jong-un. Siç raporton Sky News,...

​ ​Koreja Veriore bën gati 3,5 milionë vullnetarë për ushtri

para 10 muajve - Gazeta e re

Koreja Veriore ka bërë të ditur se pothuajse 3,5 milionë punëtorë, anëtarë të partisë dhe rezervistë në mënyrë vullnetare janë paraqitur t’i bashkëngjiten ushtrisë në luftë kundër SHBA-ve. Siç thuhet,...

​Koreja Veriore bën gati 3,5 milionë vullnetarë për ushtri

para 10 muajve - KosovaPress

Siç thuhet, ata janë paraqitur në mënyrë që t’i bëjnë rezistencë sanksioneve të reja të Kombeve të Bashkuara. Gazeta zyrtare verikoreane "Rodong Sinmun" shkruan se vullnetarët janë paraqitur pasi që agjencia...

Trump: “Gati të godasim” – Kim: “Do ju bëjmë copë”

para 10 muajve - Insajderi

Presidenti kinez Xi Jinping, në një telefonatë të djeshme me homologun amerikan Donald Trump, tha se të gjitha palët e përfshira do të duhej të “parandalonin retorikë apo veprime të tilla që të përkeqësojnë...

Japonia vendos mbrojtjen raketore pas kërcënimit të Koresë së Veriut ndaj Guamit

para 10 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv

Guami përgatitet për një sulm të mundshëm raketor

para 10 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv ANKARA (AA) - Ishulli Guam, territor i painkorporuar i SHBA-ve, është duke u përgatitur për një sulm raketor të mundshëm pasi që Koreja e Veriut njoftoi se do të zhvillojë operacion ushtarak,...

Trump kërcënon Korenë e Veriut: Do kesh telashe shumë, shumë të mëdha

para 10 muajve - Gazeta Fjala

Presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar Korenë e Veriut se e presin “probeme shumë, shumë të mëdha” nëse ndodh gjë në territorin amerikan të Guamit. Duke folur në një resort golfi, ai tha se...

Bota në alarm: Njerëzit kërkojnë informacion për Luftën e Tretë Botërore

para 10 muajve - Syri

Njerëzit duket se janë alarmuar pas kercënimeve për luftë mes Trump dhe Koresë së Veriut, dhe shpalljes së neutralitetit nga ana e Kinës. Kim Jong-un ka kërcenuar se do sulmojë territorin amerikan të Guamit,...

Turizmi s’ndalet në Guam, pavarësisht kërcënimeve të Koresë

para 10 muajve - Mapo

Pavarësisht kërcënimeve të vazhdueshme për sulme raketore, turizmi në territorin amerikan të Guamit në Paqësor mbetet i  palëkundur. Agjencia shtetërore e lajmeve në Korenë e Veriut, KCN, tha të enjten...

Bota në alarm: Njerëzit kërkojnë informacion në internet për Luftën e Tretë Botërore

para 10 muajve - Syri

Pas kercënimeve për luftë mes Trump dhe Koresë së Veriut, dhe shpalljes së neutralitetit nga ana e Kinës. njerëzit duket se janë alarmuar. Kim Jong-un ka kërcuar se do sulmojë territorin amerikan të Guamit,...

Banorët e Guamit marrin paralajmërimin: Bëhuni gati për sulm nga Koreja Veriore

para 10 muajve - Gazeta e re

Tensionet ndërmjet Koresë Veriore dhe SHBA-të janë duke u rritur, dhe banorët e ishullit Guam në Oqeanin Paqësor janë paralajmëruar për sulmin e mundshëm nga regjimi i Kim Jong-un. Siç raporton Sky News,...

Banorët e Guamit marrin paralajmërimin: Bëhuni gati për sulm nga Koreja Veriore

para 10 muajve - KosovaPress

Siç raporton Sky News, Zyra për mbrojtje të civilëve në Guam ka shpërndarë një broshurë me të cilën paralajmëron banorët se si të veprojnë në rast se Koreja Veriore do të lansojë raketat në drejtim të...

Kina i tërheq veshin Trumpit

para 10 muajve - ABC News

Në një bisedë telefonike presidenti i Kinës, Shi Xhinpin I kërkoi liderit amerikan, Donald Trump, që të ketë kujdes me fjalët dhe veprimet provokuese ndaj Koresë së Veriut. Sipas tij duhet një zgjidhje...

Jeta sekrete e Kim Jong-un

para 10 muajve - Opozita

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Kina: Do qëndrojmë neutral nëse Korea e Veriut sulmon e kundërpërgjigjet SHBA

para 10 muajve - Koha Jone

Kina njoftoi se nuk do ta ndihmonte Korenë e Veriut nëse ajo do të kryente e para një sulm ajror, që do të kërcënonte territorin e SHBA-së. Paralajmërimi i Kinës u botua në një editorial të premten në...

Kina ka një kërkesë për Trumpin në raport me Korenë Veriore

para 10 muajve - Insajderi

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka kërkuar nga presidenti amerikan, Donald Trump,gjatë një bisede telefonike, që t’i shmangë “fjalët dhe veprimet” që mund ta “përkeqësojnë” edhe më tepër situatën e tensionuar...

Merkel, kundër Trump: Jo zgjidhje ushtarake ndaj Koresë së Veriut

para 10 muajve - Top Channel

Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, këtë të premte e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja gjermane, Angela Merkel, teksa tha se qeveria gjermane i qëndron...

Trump kërcënon Korenë e Veriut: Do kesh telashe shumë, shumë të mëdha

para 10 muajve - Top Channel

Presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar Korenë e Veriut se e presin “probeme shumë, shumë të mëdha” nëse ndodh gjë në territorin amerikan të Guamit. Duke folur në një resort golfi, ai tha se...

Kërcënohet se do të jetë vendi nga do nisë Lufta III Botërore, ja ç’po ndodh në Guam

para 10 muajve - Opozita

Pavarësisht kërcënimeve të vazhdueshme për sulme raketore, turizmi në territorin amerikan të Guamit në Paqësor mbetet i palëkundur. Agjencia shtetërore e lajmeve në Korenë e Veriut, KCN, tha të enjten...

`Do luftojmë me Amerikën': Mbi 3.4 milionë koreano-jugorë aplikojnë për t'u mobilizuar

para 10 muajve - Syri

Duket se konflikti, deri më tani vetëm në kuadër të deklaratave, mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut, po agravon edhe në teren. Edhe pse SHBA po investohet në “rrugën diplomatike”, tensioni mes dy vendeve...

Kina paralajmëron SHBA-në në konfliktin me Korenë e Veriut

para 10 muajve - DW

Presidenti kinez, Xi ka kërkuar në një telefonatë me presidentin amerikan, Trump ulje të toneve në grindjen atomike me Korenë e Veriut. Ndërsa kancelarja Merkel nuk sheh zgjidhje të konfliktit me mjete...

Kërcënohet se do të jetë vendi nga do nisë Lufta III Botërore, ja ç’po ndodh në Guam

para 10 muajve - Opozita

Pavarësisht kërcënimeve të vazhdueshme për sulme raketore, turizmi në territorin amerikan të Guamit në Paqësor mbetet i palëkundur. Agjencia shtetërore e lajmeve në Korenë e Veriut, KCN, tha të enjten...

Japonia bëhet gati për luftë me Korene e Veriut

para 10 muajve - ABC News

Japonia është bërë gati për luftë dhe ka vendosur në gatishmëri sistemet kundërajror për të rrëzuar raketat e Koresë së Veriut. Ndërsa Koreja e Jugut bën thirrje për dialog . Përshkallëzimi i krizës mes...

VIDEO/ Koreja e Veriut plan të detajuar për të sulmuar me 4 raketa Guamin

para 10 muajve - Syri

Koreja e Veriut ka prezantuar zyrtarisht një plan të detajuar për lëshimin e raketave në Guam, ishulli dhe baza më e  rëndësoihme ajore e Shteteve të Bashkuara në Oqeanin Paqësor. Sipas shtetit diktatorial...

Kina, apel presidentit të SHBA: Trump të mos përkeqësoje

para 10 muajve - Vizion Plus

Pas thirrjeve të vazhdueshme të Uashingtonit për mbështetjen e Kinës kundër Koresë së Veriut, presidenti kinez Xi Jinping, përmes një telefonate, i bën thirrje Donald Trump që të shmangë tonet e ashpra...

BE-ja si ndërmjetësuese mes Koresë së Veriut dhe SHBA-së?

para 10 muajve - Gazeta Liria

Politikanë në Gjermani në sfondin e konfrontimeve verbale mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut shprehin shqetësimin e tyre. Partia Socialdemokrate gjermane propozon, që BE-ja të ndërmjetësojë. Kryetari i grupit...

Tramp: Kim Jong do të ketë telashe shumë të mëdha nëse e sulmon Guamin

para 10 muajve - Portalb

Presidenti amerikan Donald Tramp ka paralajmëruar Korenë e Veriut se e presin “probleme shumë, shumë të mëdha” nëse ndodh gjë në territorin amerikan të Guamit. Duke folur në një resort golfi, ai tha se...

Presidenti Kinez Bën Thirrje për Përmbajtje Rreth Koresë Veriore

para 10 muajve - Kallxo

Presidenti kinez, Xi Jinping, ka bërë thirrje për përmbajtje gjatë një bisede telefonike të zhvilluar me homologun e tij amerikan, Donald Trump, pas përshkallëzimit të tensioneve me Korenë Veriore. Siç...

Tensionet SHBA-Kore e Veriut, Merkel kundër Trump

para 10 muajve - Portalb

Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, këtë të premte e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja gjermane, Angela Merkel, teksa tha se qeveria gjermane i qëndron...

BE-ja si ndërmjetësuese mes Koresë së Veriut dhe SHBA-së?

para 10 muajve - Opozita

Politikanë në Gjermani në sfondin e konfrontimeve verbale mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut shprehin shqetësimin e tyre. Partia Socialdemokrate gjermane propozon, që BE-ja të ndërmjetësojë. Kryetari i grupit...

Kina kërkon nga Trumpi shmangien e përshkallëzimit me Korenë Veriore

para 10 muajve - Sovrani

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka kërkuar nga presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë një bisede telefonike, që t’i shmangë “fjalët dhe veprimet” që mund ta “përkeqësojnë” edhe më tepër situatën e tensionuar...

Fotot e ndaluara: Ushtria që do luftojë kundër superfuqisë

para 10 muajve - Mapo

Foto 1 nga 24 Presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar Korenë e Veriut se e presin “probleme shumë, shumë të mëdha” nëse ndodh gjë në territorin amerikan të Guamit. Duke folur në një resort golfi,...

Kina i kërkon Trump-it të mos e përkeqësojë situatën me Korenë Veriore

para 10 muajve - Portalb

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka kërkuar nga Donald Trump dhe Koreja Veriore që të shmangin fjalët e ashpra dhe aksionet që e përkeqësojnë situatën mes dy vendeve, shkruan BBC, njofton Klan Kosova. Prej...

Jeta sekrete e Kim Jong-un

para 10 muajve - Periskopi

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Kina i kërkon Trump-it të mos e përkeqësojë situatën me Korenë Veriore

para 10 muajve - Klan Kosova

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka kërkuar nga Donald Trump dhe Koreja Veriore që të shmangin fjalët e ashpra dhe aksionet që e përkeqësojnë situatën mes dy vendeve, shkruan BBC, njofton Klan Kosova. Prej...

Presidenti kinez kërkon nga Trump shmangien e konfliktit me Korenë Veriore

para 10 muajve - Gazeta Fjala

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka kërkuar nga presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë një bisede telefonike, që t’i shmangë “fjalët dhe veprimet” që mund ta “përkeqësojnë” edhe më tepër situatën e tensionuar...

Shtëpia e Bardhë: Jemi gati ta mbrojmë Guamin

para 10 muajve - Koha.net

Forcat amerikane janë gati të mbrojnë Guamin, deklaroi sot Shtëpia e Bardhë, ndërkohë që Koreja e Veriut njoftoi se synon të lëshojë raketa pranë këtij ishulli amerikan në Paqësor. “Gjatë një bisede telefonike...

Bota në alarm: Njerëzit kërkojnë informacion për Luftën e Tretë Botërore

para 10 muajve - Opozita

Njerëzit duket se janë alarmuar pas kercënimeve për luftë mes Trump dhe Koresë së Veriut, dhe shpalljes së neutralitetit nga ana e Kinës. Kim Jong-un ka kërcenuar se do sulmojë territorin amerikan të Guamit,...

`Do luftojmë me Amerikën': Mbi 3.4 milionë koreano-jugorë aplikojnë për t'u mobilizuar

para 10 muajve - InfoShqip

Duket se konflikti, deri më tani vetëm në kuadër të deklaratave, mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut, po agravon edhe në teren. Edhe pse SHBA po investohet në “rrugën diplomatike”, tensioni mes dy vendeve...

Trump kërcënon Korenë e Veriut

para 10 muajve - Alsat-M

Presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar Korenë e Veriut se e presin “probeme shumë, shumë të mëdha” nëse ndodh gjë në territorin amerikan të Guamit. Duke folur në një resort golfi, ai tha se...

Tensionet SHBA-Kore e Veriut, Merkel kundër Trump

para 10 muajve - Alsat-M

Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, këtë të premte e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja gjermane, Angela Merkel, teksa tha se qeveria gjermane i qëndron...

Kjo është ‘parajsa’ në Tokë e cila mund të shkaktojë Luftën e III Botërore

para 10 muajve - Zhurnal

Koreja e Veriut, së paku sipas autoriteteve të këtij vendi është duke finalizuar planet për të lansuar katër raketa të rangut të ndërmjetëm mbi Japoninë për të dalë në ujërat 18 deri 25 milje nga territori...

Kërcënimet për luftë mes SHBA-së dhe Koresë, ndërhyn Kina: Matni mirë fjalët..

para 10 muajve - Syri

Presidenti kinez, Xi Jinping ka nxitur Donald Trump dhe Korenë e Veriut të “matin fjalët dhe veprimet" që përkeqësojnë tensionet, njoftoi media shtetërore. Zoti Trump dhe Koreja e Veriut kanë shkëmbyer...

Kina kërcënon SHBA-në: Nëse sulmoni Korenë ne ...

para 10 muajve - Zhurnal

Kina ka paralajmëruar SHBA-në se do të qëndrojë neutrale nëse Korea e Veriut sulmon e para bazën ushtarake amerikane. Por, nëse SHBA shpall e para luftë, atëherë Kina do të bashkohet me Korenë e Veriut...

SHBA ul tensionet duke futur në lojë diplomacinë, Kim Jong: Do ktheheni në hi!

para 10 muajve - Zhurnal

Ndërkohë që acarimet mes SHBA dhe Koresë së Veriut kanë arritur në pikën më të nxehtë, mijëra oficerë të Koresë së Veriut marshuan në kryeqytetin e vendit, Phenian për të treguar mbështetjen e tyre për...

Presidenti kinez kërkon nga Trumpi shmangien e përshkallëzimit me K. Veriore

para 10 muajve - Gazeta e re

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka kërkuar nga presidenti amerikan, Donald Trump,gjatë një bisede telefonike, që t’i shmangë “fjalët dhe veprimet” që mund ta “përkeqësojnë” edhe më tepër situatën e tensionuar...

Trump kërcënon Korenë e Veriut: Do kesh telashe shumë, shumë të mëdha

para 10 muajve - Politiko

Duke folur në një resort golfi, ai tha se territori do të jetë shumë i sigurtë. Trump tha se SHBA mund të vendosë sanksioine të tjera “sa  më të forta” për Korenë e Veriut. Trump foli dhe me homologun...

Trump: Zgjidhjet ushtarake tani janë gati

para 10 muajve - Shekulli

Presidenti amerikan Donald Trump vazhdon të përshkallëzojë retorikën e tij të ashpër ndaj Koresë së Veriut duke bërë edhe sot një kërcënim të ri. Deklarata e re vjen një ditë pas paralajmërimit të bërë...

Kina paralajmëron SHBA-në për konfliktin me Korenë e Veriut

para 10 muajve - Insajderi

Presidenti kinez, Xi ka kërkuar në një telefonatë me presidentin amerikan, Trump ulje të toneve në grindjen atomike me Korenë e Veriut. Ndërsa kancelarja Merkel nuk sheh zgjidhje të konfliktit me mjete...

Telashe për Korenë e Veriut, Trump vijon kërcënimet

para 10 muajve - Gazeta Telegraf

Pas postimit në Twitter se ushtria amerikane ishte gati të merrej me Korenë e Veriut, presidenti Donald Trump ka paralajmëruar Penianin “të presë telashe të mëdha” në rast se diçka i ndodh territorit amerikan...

Presidenti i Kinës bisedë telefonike me Trump për Korenë e Veriut

para 10 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv PEKIN (AA) - Presidenti kinez, Xi Jinping, gjatë një bisede telefonike me presidentin amerikan, Donald Trump, i'u ka bërë thirrje të gjitha palëve për "maturi" në lidhje me problemin në...

Merkel kundër Trump për Korenë Veriore

para 10 muajve - Klan Kosova

Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, këtë të premte e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja gjermane, Angela Merkel, teksa tha se qeveria gjermane i qëndron...

Merkel kundër Trump për Korenë Veriore

para 10 muajve - Lajmi.net

Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, këtë të premte e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja gjermane, Angela Merkel, teksa tha se qeveria gjermane i qëndron...

`Do luftojmë me Amerikën’: Mbi 3.4 milionë koreano-jugorë aplikojnë për t’u mobilizuar

para 10 muajve - Periskopi

Duket se konflikti, deri më tani vetëm në kuadër të deklaratave, mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut, po agravon edhe në teren. Edhe pse SHBA po investohet në “rrugën diplomatike”, tensioni mes dy vendeve...

Telashe për Korenë e Veriut, Trump vijon kërcënimet

para 10 muajve - Ora news

Pas postimit në Twitter se ushtria amerikane ishte gati të merrej me Korenë e Veriut, presidenti Donald Trump ka paralajmëruar Penianin “të presë telashe të mëdha” në rast se diçka i ndodh territorit amerikan...

Trump kërcënon Korenë e Veriut: Nëse i ndodh gjë Guamit bëhuni gati për...

para 10 muajve - Syri

Presidenti Donald Trump ka paralajmëruar Korenë e Veriut se e presin "probleme shumë shumë të mëdha" në qoftë se ndodh ndonjë gjë në territorin amerikan të Guamit. Duke folur në shtëpinë e tij të Bedminister,...

`Do luftojmë me Amerikën’: Mbi 3.4 milionë koreano-jugorë aplikojnë për t’u mobilizuar

para 10 muajve - Gazeta Liria

Duket se konflikti, deri më tani vetëm në kuadër të deklaratave, mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut, po agravon edhe në teren. Edhe pse SHBA po investohet në “rrugën diplomatike”, tensioni mes dy vendeve...

Në ishullin Guam po shpërndahen fletushkat informuese, ku tregohet se si të bëhet mbrojtja nga sulmet nuklear

para 10 muajve - Gazeta e re

Ishulli Guam, vendi që kërcënohet seriozisht nga Korea e Veriut, është një ishull i vogël që i takon Amerikës dhe ka rastisur të jetë në mes të Paqësorit. Por edhe brenda rrezes së goditjes së raketave...

Sekretet e frikshme që fsheh Kim Jong

para 10 muajve - Lajmi.net

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Kërcënimet për luftë mes SHBA-së dhe Koresë, ndërhyn Kina: Matni mirë fjalët..

para 10 muajve - Opozita

Presidenti kinez, Xi Jinping ka nxitur Donald Trump dhe Korenë e Veriut të “matin fjalët dhe veprimet” që përkeqësojnë tensionet, njoftoi media shtetërore. Zoti Trump dhe Koreja e Veriut kanë shkëmbyer...

Merkel: Jo zgjidhje ushtarake ndaj Koresë së Veriut

para 10 muajve - Shekulli

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka dënuar për herë të parë publikisht përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ajo tha se qeveria gjermane i qëndron mendimit...

Merkel kundër Trump për Korenë Veriore

para 10 muajve - Fol

Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, këtë të premte e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja gjermane, Angela Merkel, teksa tha se qeveria gjermane i qëndron...

Trump: “Gati të godasim!” Kim: “Do ju bëjmë copë!”

para 10 muajve - Bota.al

Presidenti kinez Xi Jinping, në një telefonatë të djeshme me homologun amerikan Donald Trump, tha se të gjitha palët e përfshira do të duhej të “parandalonin retorikë apo veprime të tilla që të përkeqësojnë...

Merkel kundër Trump: Jo zgjidhje ushtarake ndaj Koresë së Veriut

para 10 muajve - BalkanWeb

Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja gjermane, Angela Merkel, teksa tha se qeveria gjermane i qëndron mendimit...

Korea e Veriut: Kanë aplikuar për t’u mobilizuar, 3.475 milionë njerëz

para 10 muajve - Respublica

Tensioni mes Koresë së Veriut dhe SHBA mbetet i lartë dhe askush nuk mund të thotë me siguri nëse lufta nuk është më çështje e këtyre ditëve apo jo. Agjencia koreano jugore, Yonhap, referon gazetën e Koresë...

Kjo është ‘parajsa’ në Tokë e cila mund të shkaktojë Luftën e III Botërore

para 10 muajve - Gazeta Express

Koreja e Veriut, së paku sipas autoriteteve të këtij vendi është duke finalizuar planet për të lansuar katër raketa të rangut të ndërmjetëm mbi Japoninë për të dalë në ujërat 18 deri 25 milje nga territori...

Merkel kundër Trump për Korenë Veriore

para 10 muajve - Gazeta e re

Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, këtë të premte e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja gjermane, Angela Merkel, teksa tha se qeveria gjermane i qëndron...

Merkel kundër Trump për Korenë Veriore

para 10 muajve - Gazeta Fjala

Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, këtë të premte e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja gjermane, Angela Merkel, teksa tha se qeveria gjermane i qëndron...

Kjo është ‘parajsa’ në Tokë e cila mund të shkaktojë Luftën e III Botërore

para 10 muajve - Gazeta Liria

Koreja e Veriut, së paku sipas autoriteteve të këtij vendi është duke finalizuar planet për të lansuar katër raketa të rangut të ndërmjetëm mbi Japoninë për të dalë në ujërat 18 deri 25 milje nga territori...

Telashe për Korenë e Veriut, Trump vijon kërcënimet

para 10 muajve - Gazeta Telegraf

Pas postimit në Twitter se ushtria amerikane ishte gati të merrej me Korenë e Veriut, presidenti Donald Trump ka paralajmëruar Penianin “të presë telashe të mëdha” në rast se diçka i ndodh territorit amerikan...

Sekretet e Kim Jong

para 10 muajve - Gazeta Fjala

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Merkel, kundër Trump: Jo zgjidhje ushtarake ndaj Koresë së Veriut

para 10 muajve - 24 ore

Merkel, kundër Trump: Jo zgjidhje ushtarake ndaj Koresë së Veriut Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, këtë të premte e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja...

Presidenti kinez i telefonon Trump-it: Hiq dorë nga retorika luftarake!

para 10 muajve - Te Sheshi

Presidenti i Kinës, Xi Jinping ka telefonuar homologun e tij amerikan, Donald Trump dhe e ka paralajmëruar që të mos guxojë të zhvillojë asnjë aksion të rrezikshëm në Korenë e Veriut. Siç bën të ditur...

Merkel: Nuk shikoj zgjidhje ushtarake për konflkitin me Korenë Veriore

para 10 muajve - Gazeta Express

Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi sot se është kundërshtare e përdorimit të çfarëdo qoftë force në zgjidhjen e përleshjen me Korenë Veriore, ndërsa këtë e porositi pasi që presidenti amerikan...

Brenda metrosë së ndërtuar në 110 metra thellësi, të cilën Kim Jong-Un mund të përdor si strehë në rast të luftës

para 10 muajve - Telegrafi

Këto imazhe të shkrepura brenda metrosë së Phenianit që konsiderohet si metroja e ndërtuar në një thellësi prej 110 metra, mund t’i bëjë ballë sulmeve bërthamore në rast të ndonjë lufte që mund të shpërthejë...

Brenda metrosë së ndërtuar në 110 metra thellësi, të cilën Kim Jong-Un mund të përdor si strehë

para 10 muajve - Gazeta Express

Këto imazhe të shkrepura brenda metrosë së Phenianit që konsiderohet si metroja e ndërtuar në një thellësi prej 110 metra, mund t’i bëjë ballë sulmeve bërthamore në rast të ndonjë lufte që mund të shpërthejë...

Skenarët e mundshëm të përplasjes së ashpër mes SHBA’ve dhe Koresë së Veriut

para 10 muajve - Lajmi.net

Ja çfarë mund të ndodhë. “Lufta, ndërhyrja e Kinës apo zhvillimi i negociatave”. Këto janë 3 mundësitë që parashtrohen për zgjidhjen e krizës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara. Duke parë përshkallëzimin...

Kina kërcënon SHBA-në: Nëse sulmoni Korenë ne ...

para 10 muajve - Syri

Kina ka paralajmëruar SHBA-në se do të qëndrojë neutrale nëse Korea e Veriut sulmon e para bazën ushtarake amerikane. Por, nëse SHBA shpall e para luftë, atëherë Kina do të bashkohet me Korenë e Veriut...

Lavrov: Rreziku i konfliktit Kore e Veriut – SHBA shqetësues

para 10 muajve - Alsat-M

Rusia është mjaft e shqetësuar nga rreziku i lartë i konfliktit mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut, vlerësoi sot kreu i diplomacisë ruse, Serguei Lavrov, duke sugjeruar se do të ndërmerrte një vizitë në...

Pekini kërkon maturi nga Uashingtoni dhe Pheniani

para 10 muajve - Alsat-M

Kina i kërkoi sot SHBA-ve dhe Koresë së Veriut që të tregojnë kujdes dhe të veprojnë në mënyrë më aktive për të zgjidhur situatën e tensionuar, pas një përshkallëzimi të ri verbal mes Uashingtonit dhe...

​Kina qëndron e distancuar përballë tensioneve SHBA-Kore e Veriut

para 10 muajve - Indeks online

Kina që është mbështetësja kryesore e Phenianit qëndron e distancuar përballë përshkallëzimit verbal mes Koresë së Veriut dhe SHBA-ve, duke kritikuar dy vendet, ndërsa fleksibiliteti i manovrave të saj...

Tensionet e reja, Kina i “tërheq veshin” SHBA-ve dhe Koresë Veriore

para 10 muajve - Aktuale

Kina i kërkoi sot SHBA-ve dhe Koresë së Veriut që të tregojnë kujdes dhe të veprojnë në mënyrë më aktive për të zgjidhur situatën e tensionuar, pas një përshkallëzimi të ri verbal mes Uashingtonit dhe...

Skenarët e mundshëm të përplasjes së ashpër mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut

para 10 muajve - GazetaBlic

Ja çfarë mund të ndodhë. “Lufta, ndërhyrja e Kinës apo zhvillimi i negociatave”. Këto janë 3 mundësitë që parashtrohen për zgjidhjen e krizës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara. Duke parë përshkallëzimin...

Skenarët e mundshëm të përplasjes së ashpër mes SHBA've dhe Koresë së Veriut

para 10 muajve - Gazeta Express

Ja çfarë mund të ndodhë. "Lufta, ndërhyrja e Kinës apo zhvillimi i negociatave”. Këto janë 3 mundësitë që parashtrohen për zgjidhjen e krizës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara. Duke parë përshkallëzimin...

Raportet SHBA-Kore e Veriut dhe vringëllimi i rrezikshëm i shpatave

para 10 muajve - GazetaBlic

Donald Trump kërcënon Korenë e Veriut me “zjarr, zemërim dhe fuqi”, si bota nuk e ka parë ndonjëherë. Pse nuk duhet që bota t’i shohë këto fjalë të këtij presidenti – si shumë të tjera – si fjalë boshe?...

Merkel i del kundër Trump-it: Jo zgjidhje ushtarake ndaj Koresë së Veriut

para 10 muajve - Syri

Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, këtë të premte e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja gjermane, Angela Merkel, teksa tha se qeveria gjermane i qëndron...

Konflikti mes SHBA e Koresë së Veriut, Merkel: Jo zgjidhje ushtarake

para 10 muajve - Shqiptarja

Pas kërcënimeve e sulmeve  të vazhdueshme midis Trump dhe Pjong-jangun, ka reaguar edhe Kancelarja gjermane Angela Merkel. Merkel deklaroi sot se e kundërshton përdorimin e forcës për zgjidhjen e konfliktit...

Lufta e fjalëve, Trump kërcënon sërish Korenë e Veriut

para 10 muajve - Top Channel

Presidenti Donald Trump tha se ushtria amerikane është e gatshme të përballet me Korenë e Veriut, duke shtuar edhe më shumë retorikën luftënxitëse. “Zgjidhjet ushtarake janë gati. Gishtin e kemi në këmbëz,...

Merkel kundër zgjidhjes ushtarake të konfliktit me Korenë Veriore

para 10 muajve - Aktuale

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, deklaroi sot se kundërshton përdorimin e forcës për zgjidhjen e konfliktit me Korenë Veriore. Porosia e kancelares gjermane vjen pasi që presidenti amerikan Donald Trump...

Pekini kërkon maturi nga Washingtoni dhe Pheniani

para 10 muajve - RTV 21

Kina kërkon zgjidhje për konfliktin Kina i kërkoi sot SHBA-ve dhe Koresë së Veriut që të tregojnë kujdes dhe të veprojnë në mënyrë më aktive për të zgjidhur situatën e tensionuar, pas një përshkallëzimi...

Fakte të fshehura për jetën e diktatorit Koreano-Verior

para 10 muajve - RTV 21

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Pekini kërkon maturi nga Uashingtoni dhe Pheniani

para 10 muajve - Telegrafi

Kina i kërkoi sot SHBA-ve dhe Koresë së Veriut që të tregojnë kujdes dhe të veprojnë në mënyrë më aktive për të zgjidhur situatën e tensionuar, pas një përshkallëzimi të ri verbal mes Uashingtonit dhe...

Lufta e fjalëve, Trump kërcënon sërish Korenë e Veriut

para 10 muajve - Lajmi.net

Presidenti Donald Trump tha se ushtria amerikane është e gatshme të përballet me Korenë e Veriut, duke shtuar edhe më shumë retorikën luftënxitëse. “Zgjidhjet ushtarake janë gati. Gishtin e kemi në këmbëz,...

Qëndrimi i Kinës lidhur me Korenë e Veriut

para 10 muajve - Zëri i Amerikës

Kina njoftoi se nuk do ta ndihmonte Korenë e Veriut nëse ajo do të kryente e para një sulm ajror, që do të kërcënonte territorin e SHBA-së. Paralajmërimi i Kinës u botua në një editorial të premten në...

Merkel nuk sheh zgjidhje për konflikin ushtarak me Korenë Veriore

para 10 muajve - Portalb

Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi sot se është kundërshtare e përdorimit të çfarëdo qoftë force në zgjidhjen e përleshjen me Korenë Veriore, ndërsa këtë e porositi pasi që presidenti amerikan...

Trump: Gishtin e kemi në këmbëz nëse Koreja e Veriut vepron gabim

para 10 muajve - Shqiptarja

“Gishtin e kemi në këmbëz, Zgjidhjet ushtarake janë gati. Nëse Koreja e Veriut do të veprojë gabimisht. Shpresoj që Kim Jong-un të gjejë një tjetër rrugë”, shkroi Trump në “Twitter”. Sulmi me fjalë i presidentit...

Kina kërcënon SHBA-në: Nëse sulmoni Korenë ne …

para 10 muajve - Opozita

Kina ka paralajmëruar SHBA-në se do të qëndrojë neutrale nëse Korea e Veriut sulmon e para bazën ushtarake amerikane. Por, nëse SHBA shpall e para luftë, atëherë Kina do të bashkohet me Korenë e Veriut...

Kina: Nuk do ta ndihmojmë Penianin nëse sulmon i pari

para 10 muajve - Flaka

Kina njoftoi se nuk do ta ndihmonte Korenë e Veriut nëse ajo do të kryente e para një sulm ajror, që do të kërcënonte territorin e SHBA-së. Paralajmërimi i Kinës u botua në një editorial të premten në...

Ja arsyeja pse Kim Jong-u është aq i patrembur nga lufta nukleare

para 10 muajve - Mapo

Foto 1 nga 20 Koreja e Veriut krenohet me sistemin më të thellë nëntokësor në galerive në botë, që do të thotë se banorët e Pyongyang-ut (kryeqytetit) mund të fshehin 360 metra nën tokë nëse lufta bërthamore...

Koreja e Veriut, Trump nuk heq dorë: Zgjidhjet ushtarake tani janë gati

para 10 muajve - BalkanWeb

Presidenti amerikan Donald Trump vazhdon të përshkallëzojë retorikën e tij të ashpër ndaj Koresë së Veriut duke bërë edhe sot një kërcënim të ri. Deklarata e re vjen një ditë pas paralajmërimit të bërë...

Kjo është ‘parajsa’ në Tokë e cila mund të shkaktojë Luftën e III Botërore

para 10 muajve - Syri

Koreja e Veriut, së paku sipas autoriteteve të këtij vendi është duke finalizuar planet për të lansuar katër raketa të rangut të ndërmjetëm mbi Japoninë për të dalë në ujërat 18 deri 25 milje nga territori...

Sekretet e frikshme që fsheh Kim Jong

para 10 muajve - Shekulli

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Lavrov: Rreziku i konfliktit Kore e Veriut – SHBA shqetësues

para 10 muajve - GazetaBlic

Rusia është mjaft e shqetësuar nga rreziku i lartë i konfliktit mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut, vlerësoi sot kreu i diplomacisë ruse, Serguei Lavrov, duke sugjeruar se do të ndërmerrte një vizitë në...

Merkel kundër zgjidhjes ushtarake të konfliktit me Korenë Veriore

para 10 muajve - Telegrafi

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, deklaroi sot se kundërshton përdorimin e forcës për zgjidhjen e konfliktit me Korenë Veriore. Porosia e kancelares gjermane vjen pasi që presidenti amerikan Donald Trump...

Lavrov: Rreziku i konfliktit Kore e Veriut – SHBA shqetësues

para 10 muajve - Telegrafi

Rusia është mjaft e shqetësuar nga rreziku i lartë i konfliktit mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut, vlerësoi sot kreu i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, duke sugjeruar se do të ndërmerrte një vizitë në Uashington...

Konflikti SHBA- Kore e Veriut, Kina qëndron e distancuar

para 10 muajve - Sovrani

Kina që është mbështetësja kryesore e Phenianit qëndron e distancuar përballë përshkallëzimit verbal mes Koresë së Veriut dhe SHBA-ve, duke kritikuar dy vendet, ndërsa fleksibiliteti i manovrave të saj...

Merkel kundër zgjidhjes ushtarake të konfliktit me Korenë Veriore

para 10 muajve - Zhurnal

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, deklaroi sot se kundërshton përdorimin e forcës për zgjidhjen e konfliktit me Korenë Veriore. Porosia e kancelares gjermane vjen pasi që presidenti amerikan Donald Trump...

Merkel kundër zgjidhjes ushtarake të konfliktit me Korenë Veriore

para 10 muajve - Lajmi.net

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, deklaroi sot se kundërshton përdorimin e forcës për zgjidhjen e konfliktit me Korenë Veriore. Porosia e kancelares gjermane vjen pasi që presidenti amerikan Donald Trump...

‘Do t’iu bëjmë hi’/ Trump kërcënon Korenë: Jemi gjithmonë me…

para 10 muajve - Mapo

Presidenti Donald Trump tha se ushtria amerikane është e gatshme të përballet me Korenë e Veriut, duke shtuar edhe më shumë retorikën luftënxitëse. “Zgjidhjet ushtarake janë gati. Gishtin e kemi në këmbëz,...

Trump vazhdon paralajmërimet për Korenë e Veriut

para 10 muajve - Gazeta Shqip

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se deklarata e tij për Korenë Veriore se “do të përballet me zjarr dhe tërbim” nëse e kërcënon SHBA-në, nuk ka qenë “mjaftueshëm e ashpër”. Duke...

Skenarët e mundshëm të përplasjes së ashpër mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut

para 10 muajve - Bota Press

“Lufta, ndërhyrja e Kinës apo zhvillimi i negociatave”. Këto janë 3 mundësitë që parashtrohen për zgjidhjen e krizës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara. Duke parë përshkallëzimin e situatës...

Trump: Ushtria, gati në Guam

para 10 muajve - Vizion Plus

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, vazhdon të paralajmërojë Korenë e Veriut. Përmes një postimi në Twitter shefi i Shtëpisë se Bardhe shprehet se forcat ushtarake në Guam janë...

Skenarët e mundshëm të përplasjes së ashpër mes SHBA’ve dhe Koresë së Veriut

para 10 muajve - Gazeta Monitor

Ja çfarë mund të ndodhë. “Lufta, ndërhyrja e Kinës apo zhvillimi i negociatave”. Këto janë 3 mundësitë që parashtrohen për zgjidhjen e krizës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara. Duke parë përshkallëzimin...

Trump: Mundësitë ushtarake kundër Koresë së Veriut janë gati të përdoren

para 10 muajve - Telegrafi

Presidenti amerikan, Donald Trump kërcënoi sërish sot se do të përdorë forcën kundër Koresë së Veriut, duke theksuar se mundësitë ushtarake janë përgatitur dhe gati për t’u përdorur. “Zgjidhjet ushtarake...

Kina qëndron e distancuar përballë tensioneve SHBA-Kore e Veriut

para 10 muajve - KosovaPress

Në valën e “luftës së deklaratave” me regjimin e Kim Jong-Un, të cilit i ka premtuar “zjarr dhe zemërim”, presidenti amerikan Donald Trump theksoi sërish dukei vënë përgjegjësinë Pekinit. Në kundërpërgjigje,...

Kina qëndron e distancuar përballë tensioneve SHBA-Kore e Veriut

para 10 muajve - KosovaPress

Në valën e “luftës së deklaratave” me regjimin e Kim Jong-Un, të cilit i ka premtuar “zjarr dhe zemërim”, presidenti amerikan Donald Trump theksoi sërish dukei vënë përgjegjësinë Pekinit. Në kundërpërgjigje,...

Merkel, kundër Trump: Jo zgjidhje ushtarake ndaj Koresë së Veriut

para 10 muajve - Arbresh

Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, këtë të premte e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja gjermane, Angela Merkel, teksa tha se qeveria gjermane i qëndron...

Merkel, kundër Trump: Jo zgjidhje ushtarake ndaj Koresë së Veriut

para 10 muajve - Gazeta Fjala

Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, këtë të premte e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja gjermane, Angela Merkel, teksa tha se qeveria gjermane i qëndron...

Merkel, kundër Trump: Jo zgjidhje ushtarake ndaj Koresë së Veriut

para 10 muajve - Insajderi

Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, këtë të premte e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja gjermane, Angela Merkel, teksa tha se qeveria gjermane i qëndron...

Merkel flet për konfliktin Amerikë- Kore e Veriut

para 10 muajve - RTV 21

Merkel kundër forcës Kancelarja gjermane, Angela Merkel, deklaroi sot se kundërshton përdorimin e forcës për zgjidhjen e konfliktit me Korenë Veriore. Porosia e kancelares gjermane vjen pasi që presidenti...

Raportet SHBA-Kore e Veriut dhe vringëllimi i rrezikshëm i shpatave

para 10 muajve - Telegrafi

Donald Trump kërcënon Korenë e Veriut me “zjarr, zemërim dhe fuqi”, si bota nuk e ka parë ndonjëherë. Pse nuk duhet që bota t’i shohë këto fjalë të këtij presidenti – si shumë të tjera – si fjalë boshe?...

Lavrov i gatshëm të ndërmjetësojë për uljen e tensioneve mes SHBA-së e Koresë V.

para 10 muajve - Koha.net

Rusia është mjaft e shqetësuar nga rreziku i lartë i konfliktit mes SHBA dhe Koresë së Veriut, vlerësoi sot kreu i diplomacisë ruse Serguei Lavrov, duke sugjeruar se do të ndërmerrte një vizitë në Uashington...

Donald Trump paralajmëron Kim Jong-un: Po sulmove, do i biesh shpejt pishman!

para 10 muajve - Arbresh

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka paralajmëruar liderin e Koresë Veriore, Kim Jong-unë se nëse sulmon ndonjë territor të SHBA-ve, ‘shumë shpejt do t’i bie pishman’. “Ky njeri nuk ndalet nga ajo që...

Ja cilat janë sekretet e frikshme që fsheh Kim Jong-un

para 10 muajve - Indeks online

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Ka lindur më 8 janar por ... Ja sekretet e frikshme që fsheh Kim Jong-un

para 10 muajve - Gazeta Express

​ Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

‘Do t’iu bëjmë hi’/ Trump kërcënon Korenë: Jemi gjithmonë me ...

para 10 muajve - Syri

Presidenti Donald Trump tha se ushtria amerikane është e gatshme të përballet me Korenë e Veriut, duke shtuar edhe më shumë retorikën luftënxitëse. “Zgjidhjet ushtarake janë gati. Gishtin e kemi në këmbëz,...

Trump thotë të ketë gati përgjigjen ushtarake ndaj Koresë së Veriut

para 10 muajve - Koha.net

Presidenti amerikan Donald Trump vazhdon të përshkallëzojë retorikën e tij të ashpër ndaj Koresë së Veriut duke bërë edhe sot një kërcënim të ri. Deklarata e re vjen një ditë pas paralajmërimit të bërë...

Është lindur në 8 janar por ... Ja sekretet e frikshme që fsheh Kim Jong-un

para 10 muajve - Syri

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Racional – iracional

para 10 muajve - Ora news

Kreu koreano-verior i shtetit ka një strategji që e ndjek me këmbëngulje. Sinjalet kontradiktore nga Uashingtoni ai i interpeton si kërcënim. Kjo e vështirëson zgjidhjen e konfliktit edhe më shumë, mendon...

Racional – iracional

para 10 muajve - Telegrafi

Peter Sturm Për Kim Jong-unin është shkruar shumë. Me të drejtë. rrallëherë është shkruar vërtetë diçka me dashamirësi për të. Por, në situatën aktuale, që mund të shndërrohet në një krizë, një meritë...

Lavrov: Tensionet SHBA – Kore e Veriut janë shqetësuese

para 10 muajve - Almakos

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, duke vënë në dukje se është rritur jashtëzakonisht mundësia e konfliktit të ashpër mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut, tha “Kjo do të çojë në pasoja jashtëzakonisht...

Japonia mendon vendosjen e mbrojtjes raketore të ‘Patriot’, pas kërcënimeve nga Koreja Veriore

para 10 muajve - Arbresh

Tokio po konsideron vendosjen e katër interceptorëve të raketave PAC-3 për të shuar çfarëdo rakete të Koresë së Veriut që lundrojnë në territorin japonez, të cilat mund të kenë për qëllim sulmin ndaj ishullit...

Lavrov: Tensionet SHBA – Kore e Veriut janë shqetësuese

para 10 muajve - Shenja

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, duke vënë në dukje se është rritur jashtëzakonisht mundësia e konfliktit të ashpër mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut, tha “Kjo do të çojë në pasoja jashtëzakonisht...

Kjo është ‘parajsa’ në Tokë e cila mund të shkaktojë Luftën e III Botërore

para 10 muajve - Opozita

Koreja e Veriut, së paku sipas autoriteteve të këtij vendi është duke finalizuar planet për të lansuar katër raketa të rangut të ndërmjetëm mbi Japoninë për të dalë në ujërat 18 deri 25 milje nga territori...

Është lindur më 8 janar, por askush nuk e di se në cilin vit, ky është njëri nga tri sekretet e Kim Jong-un!

para 10 muajve - InfoShqip

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Trump Kërcënon Sërish Korenë Veriore

para 10 muajve - Kallxo

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka kërcënuar sërish Korenë Veriore. Siç raporton BBC, presidenti Trump në profilin e tij në “Twitter” ka thënë se zgjidhjet ushtarake janë plotësisht të...

Është lindur në 8 janar por ... Ja sekrete e frikshme që fsheh Kim Jong-un

para 10 muajve - Syri

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Jeta sekrete e Kim Jong-un-it

para 10 muajve - Zhurnal

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Lufta e fjalëve, Trump kërcënon sërish Korenë e Veriut

para 10 muajve - Bota Press

Presidenti Donald Trump tha se ushtria amerikane është e gatshme të përballet me Korenë e Veriut, duke shtuar edhe më shumë retorikën luftënxitëse. “Zgjidhjet ushtarake janë gati. Gishtin e kemi në këmbëz,...

Trump kërcënon sërish Korenë e Veriut

para 10 muajve - RTV 21

Trump: Mundësitë ushtarake kundër Koresë së Veriut janë gati të përdoren Presidenti amerikan, Donald Trump kërcënoi sërish sot se do të përdorë forcën kundër Koresë së Veriut, duke theksuar se mundësitë...

Trump nuk përmbahet më: Kërcënon seriozisht Korenë e Veriut

para 10 muajve - GazetaBlic

​Presidenti amerikan, Donald Trump kërcënoi sërish sot se do të përdorë forcën kundër Koresë së Veriut, duke theksuar se mundësitë ushtarake janë përgatitur dhe gati për t’u përdorur. “Zgjidhjet ushtarake...

​Trump: Mundësitë ushtarake kundër Koresë së Veriut janë gati të përdoren

para 10 muajve - Indeks online

Presidenti amerikan, Donald Trump kërcënoi sërish sot se do të përdorë forcën kundër Koresë së Veriut, duke theksuar se mundësitë ushtarake janë përgatitur dhe gati për t’u përdorur. “Zgjidhjet ushtarake...

“Shpërthen” Trump: Ushtria amerikane është gati për Korenë e Veriut!

para 10 muajve - Ora news

Nuk vonoi shumë përgjigja e presidentit Donald Trump lidhur me kërcënimin koreano-verior për një sulm në territorin amerikan të Guamit. Përmes Twitter-it, presidenti deklaroi se ushtria e vendit është...

Kërcënimet nga Koreja Veriore, Guam nxjerr udhëzimet emergjente për banorët

para 10 muajve - Arbresh

Gjatë ditës së djeshme, Koreja Veriore përmes agjencisë shtetërore të lajmeve ka bërë të ditur se ka gati katër raketa për të ‘sulmuar’ SHBA-të, konktreisht ishullin Guam. Pavarësisht që guvernatori i...

Merkel kundër zgjidhjes ushtarake të konfliktit me Korenë Veriore

para 10 muajve - Gazeta Monitor

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, deklaroi sot se kundërshton përdorimin e forcës për zgjidhjen e konfliktit me Korenë Veriore. Porosia e kancelares gjermane vjen pasi që presidenti amerikan Donald Trump...

"Alternativat ushtarake kundër Koresë së Veriut janë të gatshme"

para 10 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv ANKARA (AA) - Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump, ka theksuar se alternativat ushtarake kundër Koresë së Veriut janë të gatshme nëse kjo e fundit vepron...

Rusia e shqetësuar me konfliktin SHBA-Kore e Veriut

para 10 muajve - Sovrani

Rusia është mjaft e shqetësuar nga rreziku i lartë i konfliktit mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut, vlerësoi sot kreu i diplomacisë ruse, Serguei Lavrov, duke sugjeruar se do të ndërmerrte një vizitë në...

Trump: Zgjidhjet ushtarake tani janë gati

para 10 muajve - Zëri i Amerikës

Presidenti amerikan Donald Trump vazhdon të përshkallëzojë retorikën e tij të ashpër ndaj Koresë së Veriut duke bërë edhe sot një kërcënim të ri. Deklarata e re vjen një ditë pas paralajmërimit të bërë...

Turqia u bën thirrje SHBA-ve dhe Koresë Veriore që ‘të veprojnë në mënyrë të arsyeshme’

para 10 muajve - Arbresh

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu, ka dënuar Korenë Veriore mbi testimet e raketave ndërkontinentale dhe u ka bërë thirrje SHBA-ve dhe Koresë Veriore që ‘të veprojnë në mënyrë të arsyeshme’....

Lavrov: Tensionet SHBA – Kore e Veriut janë shqetësuese

para 10 muajve - AlbPortali

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, duke vënë në dukje se është rritur jashtëzakonisht mundësia e konfliktit të ashpër mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut, tha “Kjo do të çojë në pasoja jashtëzakonisht...

Pekini kërkon maturi nga Uashingtoni dhe Pheniani

para 10 muajve - Gazeta Max

Kina i kërkoi sot SHBA-ve dhe Koresë së Veriut që të tregojnë kujdes dhe të veprojnë në mënyrë më aktive për të zgjidhur situatën e tensionuar, pas një përshkallëzimi të ri verbal mes Uashingtonit dhe...

Sekretet e frikshme që fsheh Kim Jong

para 10 muajve - Arbresh

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Trump: Ushtria jonë është e gatshme për luftë, nëse Koreja Veriore vepron jo mençur

para 10 muajve - Telegrafi

Presidenti amerikan Donald Trump edhe një herë ka vazhduar me paralajmërimet e tij drejtuar Koresë së Veriut duke thënë se SHBA-të janë të “përgatitur” për luftë. Përmes një postimi në Twitter, përcjell...

Tensionet SHBA-Kore, Mattis: Lufta do të ishte katastrofike

para 10 muajve - Koha.net

Pas retorikës armiqësore të ditëve të fundit, Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, është përpjekur të zbusë tensionet mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut, duke thënë se Uashingtoni ishte ende i interesuar...

Pekini kërkon maturi nga Uashingtoni dhe Pheniani

para 10 muajve - Gazeta e re

Kina i kërkoi sot SHBA-ve dhe Koresë së Veriut që të tregojnë kujdes dhe të veprojnë në mënyrë më aktive për të zgjidhur situatën e tensionuar, pas një përshkallëzimi të ri verbal mes Uashingtonit dhe...

Jeta sekrete e Kim Jong-un

para 10 muajve - Alsat-M

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Pekini kërkon maturi nga Uashingtoni dhe Pheniani

para 10 muajve - KosovaPress

“Ne i bëjmë thirrje të gjitha palëve të tregojnë kujdes në fjalët dhe veprimet e tyre si dhe të veprojnë kryesisht për të ulur tensionet”, deklaroi Geng Shuang, zëdhënës i ministrisë kineze të Punëve të...

Trump: Ushtria amerikane e gatshme nëse Koreja e Veriut vepron pa maturi

para 10 muajve - Klan Kosova

Presidenti Donald Trump ka thënë që ushtria e SHBA-ve është “e gatshme dhe e ngarkuar” për t’u marrë me Korenë e Veriut, kështu duke thelluar edhe më shumë deklarata të ashpra. “Zgjidhjet ushtarake tashmë...

Është lindur më 8 janar, por askush nuk e di se në cilin vit – ky është njëri nga tri sekretet e Kim Jong-un!

para 10 muajve - Telegrafi

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Jeta sekrete e Kim Jong-un-it

para 10 muajve - Koha.net

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Lavrov: Rreziku i konfliktit Kore e Veriut – SHBA shqetësues

para 10 muajve - Gazeta Fjala

Rusia është mjaft e shqetësuar nga rreziku i lartë i konfliktit mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut, vlerësoi sot kreu i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, duke sugjeruar se do të ndërmerrte një vizitë në Uashington...

Trump: Zgjidhjet ushtarake tani janë gati

para 10 muajve - Zëri i Amerikës

Presidenti Trump bëri sot një kërcënim të ri kundër Koresë së Veriut, duke shkruar në Twitter se "zgjidhjet ushtarake janë tani plotësisht gati," nëse regjimi i Kim Jong Un-it "bën veprime të pamatura"....

Trump: Ushtria amerikane e gatshme nëse Koreja e Veriut vepron pa maturi

para 10 muajve - Zeri

Presidenti Donald Trump ka thënë që ushtria e SHBA-ve është “e gatshme dhe e ngarkuar” për t’u marrë me Korenë e Veriut, kështu duke thelluar edhe më shumë deklarata të ashpra. “Zgjidhjet ushtarake tashmë...

Është lindur më 8 janar, por askush nuk e di se në cilin vit – ky është njëri nga tri sekretet e Kim Jong-un!

para 10 muajve - Zeri

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Trump: Ushtria amerikane e gatshme nëse Koreja e Veriut vepron pa maturi

para 10 muajve - Lajmi.net

Presidenti Donald Trump ka thënë që ushtria e SHBA-ve është “e gatshme dhe e ngarkuar” për t’u marrë me Korenë e Veriut, kështu duke thelluar edhe më shumë deklarata të ashpra. “Zgjidhjet ushtarake tashmë...

Trump: Zgjidhjet ushtarake tani janë gati

para 10 muajve - Flaka

Presidenti amerikan Donald Trump vazhdon të përshkallëzojë retorikën e tij të ashpër ndaj Koresë së Veriut duke bërë edhe sot një kërcënim të ri. Deklarata e re vjen një ditë pas paralajmërimit të bërë...

Skenarët e mundshëm të përplasjes së ashpër SHBA-Kore e Veriut

para 10 muajve - ABC News

"Lufta, ndërhyrja e Kinës apo zhvillimi i negociatave”. Këto janë 3 mundësitë që parashtrohen për zgjidhjen e krizës mes Koresë së Veriut dhe Shtetetve të Bashkuara. Duke parë përshkallëzimin e situatës...

Ja si e sheh Lavrov rrezikun e konfliktit Kore e Veriut – SHBA

para 10 muajve - Gazeta e re

Rusia është mjaft e shqetësuar nga rreziku i lartë i konfliktit mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut, vlerësoi sot kreu i diplomacisë ruse, Serguei Lavrov, duke sugjeruar se do të ndërmerrte një vizitë në...

Tensionet SHBA-Kore, Mattis: Lufta do të ishte katastrofike

para 10 muajve - Top Channel

Pas retorikës armiqësore të ditëve të fundit, Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, është përpjekur të zbusë tensionet mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut, duke thënë se Uashingtoni ishte ende i interesuar...

Lavrov: Rreziku i konfliktit Kore e Veriut - SHBA shqetësues

para 10 muajve - KosovaPress

“Rreziqet janë shumë të larta, sidomos duke marrë në konsideratë retorikën e përdorur. Ekzistojnë kërcënime të drejtpërdrejta për të përdorur forcën”, deklaroi ai gjatë një takimi me të rinjtë i transmetuar...

VIDEO LIVE/Kërcënimi i Koresë së Veriut: Do bombardojmë Guamin

para 10 muajve - Shqiptarja

Tensionet mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë arritur kulmin, ndërkohë që vendi diktatorial ka paralajmëruar një sulm mbi ishullin amerikan  të Guamit. Edhe pse Koreja kishte...

Merkel kundër zgjidhjes ushtarake të konfliktit me Korenë Veriore

para 10 muajve - KosovaPress

Porosia e kancelares gjermane vjen pasi që presidenti amerikan Donald Trump paralajmëroi Pjong-jangun se ushtria amerikane është e gatshme nëse Koreja Veriore “sillet në mënyrë të paarsyeshme”. “Nuk shoh...

Merkel kundër zgjidhjes ushtarake të konfliktit me Korenë Veriore

para 10 muajve - Gazeta e re

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, deklaroi sot se kundërshton përdorimin e forcës për zgjidhjen e konfliktit me Korenë Veriore. Porosia e kancelares gjermane vjen pasi që presidenti amerikan Donald Trump...

Tensionet ShBA-Kore, Mattis: Lufta do të ishte katastrofike

para 10 muajve - MRT

Pas retorikës armiqësore të ditëve të fundit, Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis... Pas retorikës armiqësore të ditëve të fundit, Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, është përpjekur...

SHBA ul tensionet duke futur në lojë diplomacinë, Kim Jong: Do ktheheni në hi!

para 10 muajve - Syri

Ndërkohë që acarimet mes SHBA dhe Koresë së Veriut kanë arritur në pikën më të nxehtë, mijëra oficerë të Koresë së Veriut marshuan në kryeqytetin e vendit, Phenian për të treguar mbështetjen e tyre për...

Koment: Racional – iracional

para 10 muajve - Ora news

Kreu koreano-verior i shtetit ka një strategji që e ndjek me këmbëngulje. Sinjalet kontradiktore nga Uashingtoni ai i interpeton si kërcënim. Kjo e vështirëson zgjidhjen e konfliktit edhe më shumë, mendon...

BE-ja si ndërmjetësuese mes Koresë së Veriut dhe SHBA-së?

para 10 muajve - Koha Jone

Politikanë në Gjermani në sfondin e konfrontimeve verbale mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut shprehin shqetësimin e tyre. Partia Socialdemokrate gjermane propozon, që BE-ja të ndërmjetësojë. Kryetari i grupit...

"SHBA shpreson që kriza me Korenë e Veriut të zgjidhet me diplomaci"

para 10 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv UASHINGTON (AA) – Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, deklaroi se vendi i tij shpreson që kriza me Korenë e Veriut të zgjidhet përmes rrugës diplomatike, transmeton Anadolu Agency...

Paralajmërimi i fundit për Korenë e Veriut, Trump: Ushtria, gati për luftë

para 10 muajve - Te Sheshi

Regjimi komunist i Koresë së Veriut ka marrë një tjetër paralajmërim nga presidenti amerikan Donald Trump sot. Edhe pse sekretari i mbrojtjes James Mattis u përpoq të zbuste tensionet duke e vënë theksin...

Mattis: Amerika ende beson në zgjidhjen e krizës së Koresë së Veriut përmes diplomacisë

para 10 muajve - RTSH

Sekretari Amerikan i Mbrojtjes Xhejms Matis ka deklaruar se Amerika ende beson në zgjidhjen e krizës së Koresë së Veriut përmes diplomacisë. Pas ditësh të tëra të një retorike të ashpër mes Uashingtonit...

Trump: Mundësitë ushtarake kundër Koresë së Veriut janë gati të përdoren

para 10 muajve - Arbresh

Presidenti amerikan, Donald Trump kërcënoi sërish sot se do të përdorë forcën kundër Koresë së Veriut, duke theksuar se mundësitë ushtarake janë përgatitur dhe gati për t’u përdorur. “Zgjidhjet ushtarake...

Trump: Mundësitë ushtarake kundër Koresë së Veriut janë gati të përdoren

para 10 muajve - Gazeta e re

Presidenti amerikan, Donald Trump kërcënoi sërish sot se do të përdorë forcën kundër Koresë së Veriut, duke theksuar se mundësitë ushtarake janë përgatitur dhe gati për t’u përdorur. “Zgjidhjet ushtarake...

Trump: Mundësitë ushtarake kundër Koresë së Veriut janë gati të përdoren

para 10 muajve - KosovaPress

“Zgjidhjet ushtarake tani janë plotësisht të përgatitura dhe gati për t’u përdorur, nëse Koreja e Veriut sillet pa kujdes”, deklaroi presidenti amerikan në profilin e tij “Twitter”. “Shpresoj që Kim Jong...

Pentagoni për luftën me Korenë e Veriut

para 10 muajve - ABC News

Pentagoni paralajmëroi Korenë e Veriut se një lufte mes dy vendeve do të ishte katastrofike. Sekretari amerikan i mbrojtjes, Xhejms Metis, duke folur për konfliktin mes Uashingtonit dhe Penianit, bëri...

SHBA zbut serish tonet me Korenë

para 10 muajve - Vizion Plus

SHBA zbut serish tonet ndaj Koresë se Veriut. Sekretari amerikan i mbrojtjes Xhejms Mattis është shprehur se Amerika ende beson në zgjidhjen e krizës përmes bisedimeve, duke thënë se lufta do të ishte...

Trump: Ushtria jonë është e gatshme për luftë, nëse Koreja Veriore vepron jo mençur

para 10 muajve - Almakos

Presidenti amerikan Donald Trump edhe një herë ka vazhduar me paralajmërimet e tij drejtuar Koresë së Veriut duke thënë se SHBA-të janë të “përgatitur” për luftë. Përmes një postimi në Twitter, përcjell...

Trump: Ushtria jonë është e gatshme për luftë, nëse Koreja Veriore vepron jo mençur

para 10 muajve - Shenja

Presidenti amerikan Donald Trump edhe një herë ka vazhduar me paralajmërimet e tij drejtuar Koresë së Veriut duke thënë se SHBA-të janë të “përgatitur” për luftë. Përmes një postimi në Twitter, përcjell...

Shtohen tensionet: Koreja e Veriut ‘tregon dhëmbët’

para 10 muajve - Mapo

Foto 1 nga 12 Mijëra oficerë të Koresë së Veriut marshuan në kryeqytetin e vendit, Phenian për të treguar mbështetjen e tyre për diktatorin Kim Jong-un. Vendi komunist vazhdon të lëshojë kërcënime ndaj...

SHBA ul tensionet duke futur në lojë diplomacinë, Kim Jong: Do ktheheni në hi!

para 10 muajve - Opozita

Ndërkohë që acarimet mes SHBA dhe Koresë së Veriut kanë arritur në pikën më të nxehtë, mijëra oficerë të Koresë së Veriut marshuan në kryeqytetin e vendit, Phenian për të treguar mbështetjen e tyre për...

Trump rrit dozën e deklaratave kundër Koresë se Veriut

para 10 muajve - Koha Jone

Presidenti Donald Trump bëri të enjten një paralajmërim të ri ndaj Koresë së Veriut, duke thënë se deklarata e tij për “zjarr dhe furi” “nuk ishte mjaftueshëm e fortë”. Duke folur me gazetarët, zoti Trump...

Merita e Kim Jong-un, diktatorit racional iracional

para 10 muajve - Opozita

Kreu koreano-verior i shtetit ka një strategji që e ndjek me këmbëngulje. Sinjalet kontradiktore nga Uashingtoni ai i interpeton si kërcënim. Kjo e vështirëson zgjidhjen e konfliktit edhe më shumë, mendon...

Trump paralajmëron Kim Jong Un: Përmbahu, ose ju pret diçka që bota nuk ka parë më herët

para 10 muajve - BalkanWeb

SHBA – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se deklarata e tij për Korenë Veriore se “do të përballet me zjarr dhe tërbim” nëse e kërcënon SHBA-në, nuk ka qenë “mjaftueshëm e ashpër”....

Trump vazhdon paralajmërimet për Korenë e Veriut

para 10 muajve - Alsat-M

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se deklarata e tij për Korenë Veriore se “do të përballet me zjarr dhe tërbim” nëse e kërcënon SHBA-në, nuk ka qenë “mjaftueshëm e ashpër”. Duke...

Amerika dhe Korea e Veriut, Lufta e Tretë Botërore?!! Ja kush e shtyp butonin e luftës

para 10 muajve - Opinion

Koreja e Veriut do të vazhdojë me planet për të goditur ishullin amerikan, Guam, duke provokuar kështu nisjen e një Lufte të Tretë Botërore. Jo më larg se të mërkurën, presidenti amerikan Donald Trump...

Trump: Ushtria amerikane e gatshme nëse Korea e Veriut vepron pa maturi

para 10 muajve - Sovrani

Presidenti Donald Trump ka thënë që ushtria e SHBA-ve është “e gatshme dhe e ngarkuar” për t’u marrë me Korenë e Veriut, kështu duke thelluar edhe më shumë deklarata të ashpra. “Zgjidhjet ushtarake tashmë...

Konfrontimet verbale SHBA-Kore e Veriut/ A do të ndërmjetësojë BE për paqen

para 10 muajve - BalkanWeb

Politikanë në Gjermani në sfondin e konfrontimeve verbale mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut shprehin shqetësimin e tyre. Partia Socialdemokrate gjermane propozon, që BE-ja të ndërmjetësojë. Kryetari i grupit...

Trump: Ushtria jonë është e gatshme për luftë, nëse Koreja Veriore vepron jo mençur

para 10 muajve - Arbresh

Presidenti amerikan Donald Trump edhe një herë ka vazhduar me paralajmërimet e tij drejtuar Koresë së Veriut duke thënë se SHBA-të janë të “përgatitur” për luftë. Përmes një postimi në Twitter, përcjell...

Trump: Ushtria jonë është e gatshme për luftë, nëse Koreja Veriore vepron jo mençur

para 10 muajve - AlbPortali

Presidenti amerikan Donald Trump edhe një herë ka vazhduar me paralajmërimet e tij drejtuar Koresë së Veriut duke thënë se SHBA-të janë të “përgatitur” për luftë. Loading... Përmes një postimi në Twitter,...

Trump: Planet ushtarake tashmë janë finalizuar, presim të reflektojë Kim Jong-un

para 10 muajve - Periskopi

Planet tanimë ‘janë finalizuar’ nëse Pyongyang ‘vepron në mënyrë të pavetëdijshme’, shkrujati në Twitter-in e tij, Presidenti i ShBA-së Donald Trump. Donald Trump tha se zgjidhjet ushtarake për Korenë...

SHBA: Bota mbështet përpjekjet për të vënë nën kontroll Phenianin

para 10 muajve - Shekulli

Shtetet e Bashkuara thonë se shumë vende të tjera i mbështesin përpjekjet e tyre për t’u bërë presion udhëheqësve të Koresë së Veriut që të heqin dorë nga programi i armëve bërthamore. Shkëmbimet e replikave...

Presidenti amerikan vazhdon paralajmërimet për Korenë Veriore

para 10 muajve - Koha.net

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se deklarata e tij për Korenë Veriore se “do të përballet me zjarr dhe tërbim” nëse e kërcënon SHBA-në, nuk ka qenë “mjaftueshëm e ashpër”. Duke...

Trump vazhdon paralajmërimet për Korenë V.

para 10 muajve - Portalb

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se deklarata e tij për Korenë Veriore se “do të përballet me zjarr dhe tërbim” nëse e kërcënon SHBA-në, nuk ka qenë “mjaftueshëm e ashpër”, transmeton...

SHBA-Kore e Veriut, vringëllimi i rrezikshëm i shpatave

para 10 muajve - Mapo

Nga Miodrag Soric , Deutsche Welle Donald Trump kërcënon Korenë e Veriut me “zjarr, zemërim dhe fuqi”, si bota nuk e ka parë ndonjëherë. Pse nuk duhet që bota t’i shohë këto fjalë të këtij presidenti -si...

Kontronfimet verbale SHBA-Kore e Veriut/ A do të ndërmjetësojë BE për paqen

para 10 muajve - BalkanWeb

Politikanë në Gjermani në sfondin e konfrontimeve verbale mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut shprehin shqetësimin e tyre. Partia Socialdemokrate gjermane propozon, që BE-ja të ndërmjetësojë. Kryetari i grupit...

Diplomacia mund të zgjidhë problemet me Korenë e Veriut

para 10 muajve - Klan Kosova

Sekretari amerikan i mbrojtjes James Mattis ka thënë që Amerika ende shpreson që të zgjidhë krizën me Korenë e Veriut duke përdorë diplomacinë. Pas disa ditësh të deklaratave tejet të ashpra nga të dyja...

Deklarata – SHBA: Gati për luftë, por diplomacia me Korenë e Veriut po jep rezultate

para 10 muajve - Ina

Sekretari Amerikan i Mbrojtjes James Mattis është shprehur se Amerika ende beson në zgjidhjen e krizës së Koresë së Veriut përmes diplomacisë. Pas ditësh të tëra të një retorike të ashpër mes Uashingtonit...

Ky është personi që mund të nisë luftën e tretë botërore

para 10 muajve - Gazeta Express

Tensionet mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut janë në pikën më kritike, në një kohë kur të dyja vendet kërcënojnë me luftë. Por, ekziston një person që mund të jetë më i rrezikshëm nga sa duket. Ai shfaqet...

Jeta sekrete e Kim Jong-un

para 10 muajve - Gazeta e re

Në 50 vjetët e fundit bota “disi është mësuar” me kërcënimet që vinin nga Koreja Veriore, por me ardhjen e Kim Jong-un në pushtet ato kanë marrë formë të ashpër. Pas shumë testeve nukleare dhe raketore,...

Jeta sekrete e Kim Jong-un

para 10 muajve - KosovaPress

Pas shumë testeve nukleare dhe raketore, me të cilat është dëshmuar se Koreja Veriore ka zhvilluar teknologjinë me të cilën mundet që përmes raketave nukleare të goditen caqet e largëta me mijëra kilometra,...

SHBA-Kore e Veriut: Provokimet vazhdojnë

para 10 muajve - Gazeta Telegraf

Edhe sa kërcënime do të jepen, derisa njëra palë vërtet t'i bëjë ato realitet? Ministri amerikan i Mbrojtjes, Mattis paralajmëron "shfarosje", Koreja e Veriut planifikon të sulmojë ishullin Guam. Në grindjen...

Tensione në mes të SHBA’së dhe Koresë së V: Trump paralajmëron zjarr dhe tërbim

para 10 muajve - Indeks online

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se deklarata e tij për Korenë Veriore se “do të përballet me zjarr dhe tërbim” nëse e kërcënon SHBA-në, nuk ka qenë “mjaftueshëm e ashpër”. Duke...

Tensione në mes të SHBA’së dhe Koresë së V: Trump paralajmëron zjarr dhe tërbim

para 10 muajve - Gazeta Express

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se deklarata e tij për Korenë Veriore se “do të përballet me zjarr dhe tërbim” nëse e kërcënon SHBA-në, nuk ka qenë “mjaftueshëm e ashpër”. Duke...

Diplomacia mund të zgjidhë problemet me Korenë e Veriut

para 10 muajve - Lajmi.net

Sekretari amerikan i mbrojtjes James Mattis ka thënë që Amerika ende shpreson që të zgjidhë krizën me Korenë e Veriut duke përdorë diplomacinë. Pas disa ditësh të deklaratave tejet të ashpra nga të dyja...

SHBA: Gati për luftë, por diplomacia me Korenë e Veriut po jep rezultate

para 10 muajve - Ora news

Sekretari Amerikan i Mbrojtjes James Mattis është shprehur se Amerika ende beson në zgjidhjen e krizës së Koresë së Veriut përmes diplomacisë. Pas ditësh të tëra të një retorike të ashpër mes Uashingtonit...

Trump vazhdon paralajmërimet për Korenë V.

para 10 muajve - Evropa e Lirë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se deklarata e tij për Korenë Veriore se “do të përballet me zjarr dhe tërbim” nëse e kërcënon SHBA-në, nuk ka qenë “mjaftueshëm e ashpër”. Duke...

Ky është personi që mund të nisë Luftën e Tretë Botërore

para 10 muajve - Ina

Tensionet mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut janë në pikën më kritike, në një kohë kur të dyja vendet kërcënojnë me luftë. Por, ekziston një person që mund të jetë më i rrezikshëm nga sa duket. Ai shfaqet...

Diplomacia mund të zgjidhë problemet me Korenë e Veriut

para 10 muajve - GazetaBlic

Sekretari amerikan i mbrojtjes James Mattis ka thënë që Amerika ende shpreson që të zgjidhë krizën me Korenë e Veriut duke përdorë diplomacinë. Pas disa ditësh të deklaratave tejet të ashpra nga të dyja...

Foto/ Ky është personi që mund të nisë Luftën e III Botërore

para 10 muajve - Klan

Tensionet mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut janë në pikën më kritike, në një kohë kur të dyja vendet kërcënojnë me luftë. Por, ekziston një person që mund të jetë më i rrezikshëm nga sa duket. Ai shfaqet...

Diplomacia mund të zgjidhë problemet me Korenë e Veriut

para 10 muajve - Zeri

Sekretari amerikan i mbrojtjes James Mattis ka thënë që Amerika ende shpreson që të zgjidhë krizën me Korenë e Veriut duke përdorë diplomacinë. Pas disa ditësh të deklaratave tejet të ashpra nga të dyja...

Kim Jong Un, dikatrori racional iracional

para 10 muajve - Periskopi

Kreu koreano-verior i shtetit ka një strategji që e ndjek me këmbëngulje. Sinjalet kontradiktore nga Uashingtoni ai i interpeton si kërcënim. Kjo e vështirëson zgjidhjen e konfliktit edhe më shumë, mendon...

Gjenerali që mund të nisë Luftën e Tretë Botërore

para 10 muajve - Opozita

Ai mendohet se është një prej personave të autorizuar për lëshimin e armëve bërthamore dhe një njeri i besuar i liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un. Media shtetërore e Penianit, KCNA citoi të mërkurën...

Koment: Racional - iracional

para 10 muajve - DW

Kreu koreano-verior i shtetit ka një strategji që e ndjek me këmbëngulje. Sinjalet kontradiktore nga Uashingtoni ai i interpeton si kërcënim. Kjo e vështirëson zgjidhjen e konfliktit edhe më shumë, mendon...

Gjenerali që mund të nisë Luftën e Tretë Botërore

para 10 muajve - InfoShqip

Ai mendohet se është një prej personave të autorizuar për lëshimin e armëve bërthamore dhe një njeri i besuar i liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un. Media shtetërore e Penianit, KCNA citoi të mërkurën...

Mattis: Lufta do të ishte katastrofike

para 10 muajve - Insajderi

Pas retorikës armiqësore të ditëve të fundit, Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, është përpjekur të zbusë tensionet mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut, duke thënë se Uashingtoni ishte ende i interesuar...

“Kina nuk do të qëndrojë neutrale nëse SHBA sulmojnë Korenë e Veriut”

para 10 muajve - Te Sheshi

“Në qoftë se Koreja e Veriut sulmon e para SHBA-të, atëherë Kina do të mbajë pozicion neutral, por nëse Shtetet e Bashkuara sulmojnë të parët dhe përpiqen që të rrëzojnë qeverinë e Koresë së Veriut, Kina...

Tensione në mes të SHBA’së dhe Koresë së V: Trump paralajmëron zjarr dhe tërbim

para 10 muajve - Infokusi

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se deklarata e tij për Korenë Veriore se “do të përballet me zjarr dhe tërbim” nëse e kërcënon SHBA-në, nuk ka qenë “mjaftueshëm e ashpër”. Duke...

Kërcënimet e Trump me “zjarr dhe tërbim” janë një granatë retorike

para 10 muajve - Periskopi

Armët bërthamore dhe programet e raketave që zhvillohen vazhdimisht në Korenë e Veriut janë serioze; Post njoftoi të martën se zyrtarët e inteligjencës besojnë se regjimi i Phenianit ka miniaturizuar me...

Kina deklaron neutralitetin në rast konflikti SHBA – Korea e Veriut

para 10 muajve - Respublica

Kina zgjedh neutralitetin nëse Korea e Veriut do të vendosë të ndërmarrë ndonjë sulm që kërcënon SHBA. Mesazhi vjen nga gazeta shtetërore Global Times pak pasi presidenti amerikan Trump ashpërsoi gjuhën...

Ky është personi që mund të nisë luftën e tretë botërore

para 10 muajve - Gazeta Liria

Tensionet mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut janë në pikën më kritike, në një kohë kur të dyja vendet kërcënojnë me luftë. Por, ekziston një person që mund të jetë më i rrezikshëm nga sa duket. Ai shfaqet...

Cilat shtete mbështesin Korenë e cilat Amerikën në rast lufte?

para 10 muajve - Periskopi

Ditëve të fundit është shënuar një rritje e një konflikti të mundshëm mes Koresë Veriore dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në rast të një luftë të mundshme mes këtyre shteteve, Korea Veriore ka gjetur...

Tensione në mes të SHBA-së dhe Koresë Veriore: Trump paralajmëron zjarr dhe tërbim

para 10 muajve - Gazeta Liria

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se deklarata e tij për Korenë Veriore se “do të përballet me zjarr dhe tërbim” nëse e kërcënon SHBA-në, nuk ka qenë “mjaftueshëm e ashpër”. Duke...

Koreja e Veriut: Diplomacia amerikane po fiton rezultate, thotë Mattis

para 10 muajve - Arbresh

Sekretari Amerikan i Mbrojtjes James Mattis tha se Amerika ende shpreson të zgjidhë krizën e Koresë së Veriut duke përdorur diplomacinë, raporton BBC. Pas ditëve të retorikës së zjarrtë nga SHBA dhe Koreja...

Kontronfimet verbale SHBA-Kore e Veriut/ A do të ndërmjetësojë BE për paqen

para 10 muajve - Gazeta Telegraf

Politikanë në Gjermani në sfondin e konfrontimeve verbale mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut shprehin shqetësimin e tyre. Partia Socialdemokrate gjermane propozon, që BE-ja të ndërmjetësojë. Kryetari i grupit...

Personi që mund të nisë luftën e tretë botërore

para 10 muajve - Gazeta Fjala

Tensionet mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut janë në pikën më kritike, në një kohë kur të dyja vendet kërcënojnë me luftë. Por, ekziston një person që mund të jetë më i rrezikshëm nga sa duket. Ai shfaqet...

Ky është personi që mund të nisë luftën e tretë botërore

para 10 muajve - Bota Press

Tensionet mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut janë në pikën më kritike, në një kohë kur të dyja vendet kërcënojnë me luftë. Por, ekziston një person që mund të jetë më i rrezikshëm nga sa duket. Ai shfaqet...

Diplomacia mund të zgjidhë problemet me Korenë e Veriut

para 10 muajve - Gazeta Fjala

Sekretari amerikan i mbrojtjes James Mattis ka thënë që Amerika ende shpreson që të zgjidhë krizën me Korenë e Veriut duke përdorë diplomacinë. Pas disa ditësh të deklaratave tejet të ashpra nga të dyja...

Diplomacia mund të zgjidhë problemet me Korenë e Veriut

para 10 muajve - Gazeta Monitor

Sekretari amerikan i mbrojtjes James Mattis ka thënë që Amerika ende shpreson që të zgjidhë krizën me Korenë e Veriut duke përdorë diplomacinë. Pas disa ditësh të deklaratave tejet të ashpra nga të dyja...

Trump vazhdon paralajmërimet për Korenë Veriore

para 10 muajve - Gazeta Fjala

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se deklarata e tij për Korenë Veriore se “do të përballet me zjarr dhe tërbim” nëse e kërcënon SHBA-në, nuk ka qenë “mjaftueshëm e ashpër”. Duke...

Tramp ripërsërit kërcënimin ndaj Koresë së Veriut

para 10 muajve - Gazeta e re

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump sot ka ashpërsuar deklaratat ndaj Koresë së Veriut, duke thënë se komenti i tij se “Pheniani do të përballet me zjarr që bota kurrë nuk e ka parë, nëse përsëri e kërcënon...

Tramp ripërsërit kërcënimin ndaj Koresë Veriut

para 10 muajve - Gazeta e re

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump sot ka ashpërsuar deklaratat ndaj Koresë së Veriut, duke thënë se komenti i tij se “Pheniani do të përballet me zjarr që bota kurrë nuk e ka parë, nëse përsëri e kërcënon...

Koreja e Veriut kërcënon me një plan sulmi mbi Guamin (SHBA)

para 10 muajve - Koha Jone

Mediat shtetërore të Koresë së Veriut cituan të mërkurën Gjeneralin Kim Rak Gyom, sipas të cilit Pheniani është “gati të ndërmarrë” një veprim ushtarak që ka në shënjestër Territorin amerikan Guam në Paqësorin...

SHBA-Kore e Veriut: Vringëllimi i rrezikshëm i shpatave

para 10 muajve - Koha Jone

Trump nuk njihet për fjalët e përmbajtura, por kërcënimet e tij ndaj Koresë së Veriut kanë një tonalitet të ri. Ky konflikt është maksimalisht i rrezikshëm, palët rrezikojnë të bëhen pre e retorikës mendon...

SHBA-Kore e Veriut: Vringëllimi i rrezikshëm i shpatave

para 10 muajve - Gazeta Shqip

Trump nuk njihet për fjalët e përmbajtura, por kërcënimet e tij ndaj Koresë së Veriut kanë një tonalitet të ri. Ky konflikt është maksimalisht i rrezikshëm, palët rrezikojnë të bëhen pre e retorikës mendon...

Çfarë dëme mund të shkaktojë Koreja e Veriut edhe pa armë bërthamore?

para 10 muajve - Arbresh

Shkruan: Jonathan Marcus Koreja e Veriut është shtet i izoluar, por shumë i militarizuar. Udhëheqja e saj ka një qëllim thelbësor- mbijetesën. Kjo është arsyeja pse ata kanë vendosur burime të mëdha në...

SHBA-Kore e Veriut: Vringëllimi i rrezikshëm i shpatave

para 10 muajve - Insajderi

Trump nuk njihet për fjalët e përmbajtura, por kërcënimet e tij ndaj Koresë së Veriut kanë një tonalitet të ri. Ky konflikt është maksimalisht i rrezikshëm, palët rrezikojnë të bëhen pre e retorikës mendon...

Kriza me Korenë Veriore: Çfarë pas ‘zjarrit dhe tërbimit’?

para 10 muajve - Arbresh

Shkruan: PJ Crowley – ish ndihmës i Sekretarit amerikan të Shtetit Në luftën përshkallëzuese të fjalëve mes SHBA-ve dhe Koresë Veriore, supozohet se makina e propagandës së Kim Jong-un është duke punuar...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK