http://kariera.mk

Ligji për gjuhët vihet në rend dite, shqyrtimi i ligjit në plenare të enjten

para 9 muajve - MRT

Projektligji për përdorimin e gjuhëve u fut në rend dite në seancë plenare përkundër rezistencës së opozitës së kryesuar nga VMRO-DPMNE... Deputetët e partisë së Gruevskit kërkonin me këmbëngulje që projektligji...

Ligji për gjuhët shkakton tensione në seancën e Kuvendit

para 9 muajve - Albeu

Në Kuvend është rritur tensioni për ligjin për përdorimin e gjuhëve. Deputetët e shumicës parlamentare kërkojnë miratimin e ligjit me yllin e Bashkimit Evropian për të përmbyllur edhe një pjesë nga Marrëveshja...

Ligji për gjuhët, tensione në seancën e Kuvendit

para 9 muajve - Alsat-M

Në Kuvend është rritur tensioni për ligjin për përdorimin e gjuhëve. Deputetët e shumicës parlamentare kërkojnë miratimin e ligjit me yllin e Bashkimit Evropian për të përmbyllur edhe një pjesë nga Marrëveshja...

Tension në Kuvend, VMRO kërkon pushim, Xhaferi nuk i lejon

para 9 muajve - Lajmi.net

Kuvendi i Maqedonisë është duke zhvilluar seancë të tensionuar.

Nuk tërhiqet projekt ligji për shqipen

para 9 muajve - RTV 21

Opozita i bllokon foltoren Xhaferit Para se të konfirmohet rendi i ditës në seancën e sotme të kuvendit të Maqedonisë me kërkesë të njërit prej grupeve të deputetëve të VMRO-DPMNE-së, kryetari i Kuvendit...

Ligji për gjuhët, tensione në seancën e Kuvendit

para 9 muajve - Almakos

13 September [embedded content] Në Kuvend është rritur tensioni për ligjin për përdorimin e gjuhëve. Deputetët e shumicës parlamentare kërkojnë miratimin e ligjit me yllin e Bashkimit Evropian për të përmbyllur...

Ligji për gjuhët, tensione në seancën e Kuvendit

para 9 muajve - Fol

Në Kuvend është rritur tensioni për ligjin për përdorimin e gjuhëve. Deputetët e shumicës parlamentare kërkojnë miratimin e ligjit me yllin e Bashkimit Evropian për të përmbyllur edhe një pjesë nga Marrëveshja...

Tensione në Kuvend, ‘kacafytje’ mes VMRO-së dhe Talat Xhaferit

para 9 muajve - Indeks online

Tensione ne Kuvend mes deputeteve te VMRO dhe kryeparlamentarit Talat Xhaferit. Ja cka po ndodhe. Nderkohe paraprakisht deputeti i kesaj partie reagoi kunder shqipes. “Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë...

Debati për gjuhën shqipe, përplasje verbale në mes VMRO-së dhe Xhaferit

para 9 muajve - Gazeta Express

Deputetët e opozitares VMRO-DPMNE, në Kuvendin e Maqedonisë kanë ardhur deri në përleshje verbale me kryeparlamentarin Talat Xhaferi pasi që ky i fundit nuk pranoi kërkesën e deputetit Ilija Dimovski për...

Përleshje verbale ndërmjet deputetëve të VMRO-DPMNE-së dhe Xhaferit

para 9 muajve - Portalb

Deputetët e opozitares VMRO-DPMNE, në Kuvendin e Maqedonisë kanë ardhur deri në përleshje verbale me kryeparlamentarin Talat Xhaferi pasi që ky i fundit nuk pranoi kërkesën e deputetit Ilija Dimovski për...

Deputetët e VMRO-së tensionojnë situatën në kuvend

para 9 muajve - Aktuale

Tensione ne Kuvend mes deputeteve te VMRO dhe kryeparlamentarit Talat Xhaferit. Nderkohe paraprakisht deputeti i kesaj partie reagoi kunder shqipes. “Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë shqiptare e kanë...

Tensione në Kuvend, ‘kacafytje’ mes VMRO-së dhe Talat Xhaferit

para 9 muajve - TV Koha

Tensione ne Kuvend mes deputeteve te VMRO dhe kryeparlamentarit Talat Xhaferit. Ja cka po ndodhe. Nderkohe paraprakisht deputeti i kesaj partie reagoi kunder shqipes. “Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë...

Përplasje verbale mes deputetëve të OBRM-PDUKM-së dhe Talat Xhaferit

para 9 muajve - Telegrafi

Deputetët e opozitës të udhëhequr nga OBRM-PDUKM në Kuvend u përballën verbalisht me kryetarin Talat Xhaferi, pasi ky i fundit refuzoi të jep pauzë me kërkesë të deputetit Ilija Dimovski. Në seancën e...

Përleshje verbale ndërmjet deputetëve të opozitës dhe Xhaferi

para 9 muajve - Portalb

Deputetët e opozitares VMRO-DPMN-së, në Kuvendin e Maqedonisë kanë ardhur deri në përleshje verbale me kryeparlamentarin Talat Xhaferi pasi që ky i fundit nuk pranoi kërkesën e deputetit Ilija Dimovski...

Ligji për gjuhët shkaktoi tensione në Kuvend

para 9 muajve - Medial

Në atmosferë të tensionuar, deputetët e VMRO-DPMNE-së kanë rrethuar pultin e kryetarit të Kuvendit dhe arritën të kenë edhe një pauzë gjatë seancës parlamentare, me qëllim që të mos lejojnë të fillojë...

Pushim në Kuvend pas debatave mes Xhaferit dhe deputetëve të VMRO-DPMNE-së

para 9 muajve - Tetova Sot

as debatave dhe diskutimeve që e ka pasur me deputetët e VMRO-DPMNE-së pasi nuk dha pauzë njëorëshe me kërkesë të koordinatorit të VMRO-DPMNE-së Ilija Dimovski me arsye se e ka kërkuar pas skadimit të...

Gjuha shqipe sërish "mollë sherri" në Maqedoni

para 9 muajve - Shqiptarja

Gjuha shqipe vijon të mbetet “mollë sherri” mes politikanëve në Maqedoni. Debate të forta janë zhvilluar sot në Komisionin për Sistemin Politik, prej ku ligji për shqipen kaloi leximin e parë, me 9 vota...

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 13 shtator - Para se të konfirmohet rendi i ditës në seancën e sotme të 15-të, në kërkesë të njërit prej grupeve të deputetëve të VMRO-DPMNE-së, kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi dha pauzë, pasi...

Tensione në Kuvend, ‘kacafytje’ mes VMRO-së dhe Talat Xhaferit

para 9 muajve - Infokusi

Tensione ne Kuvend mes deputeteve te VMRO dhe kryeparlamentarit Talat Xhaferit. Ja cka po ndodhe. Nderkohe paraprakisht deputeti i kesaj partie reagoi kunder shqipes. “Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë...

Talat Xhaferi e shtyn seancën për gjuhën për shkak obligimeve partiake

para 9 muajve - Shenja

Pas reagimeve të shumta procedurale të deputetëve të VMRO DPMNE-së dhe pauzave të njëpasnjëshme, Kuvendi ka miratuar rendin e ditës të seancës në të cilën ndodhet edhe ligji për gjuhët. Deputetët miratuan...

Talat Xhaferi e shtyn seancën për gjuhën për shkak obligimeve partiake

para 9 muajve - Almakos

Pas reagimeve të shumta procedurale të deputetëve të VMRO DPMNE-së dhe pauzave të njëpasnjëshme, Kuvendi ka miratuar rendin e ditës të seancës në të cilën ndodhet edhe ligji për gjuhët. Deputetët miratuan...

Deputetët e VMRO-së tensionojnë situatën në kuvend

para 9 muajve - Tetova Sot

Tensione ne Kuvend mes deputeteve te VMRO dhe kryeparlamentarit Talat Xhaferit. Nderkohe paraprakisht deputeti i kesaj partie reagoi kunder shqipes. “Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë shqiptare e kanë...

Video/Tensione në Kuvend, ‘kacafytje’ mes VMRO-së dhe Talat Xhaferit

para 9 muajve - Ina

Tensione ne Kuvend mes deputeteve te VMRO dhe kryeparlamentarit Talat Xhaferit. Ja cka po ndodhe. Nderkohe paraprakisht deputeti i kesaj partie reagoi kunder shqipes. “Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë...

NUK TËRHIQET PROJKET LIGJI PËR SHQIPEN, OPOZITA I BLLOKON FOLTOREN XHAFERRIT

para 9 muajve - TV21

Para se të konfirmohet rendi i ditës në seancën e sotme të kuvendit me kërkesë të njërit prej grupeve të deputetëve të VMRO-DPMNE-së, kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi dha pauzë, pasi paraprakisht nuk...

Kuvendi refuzon kërkesën e VMRO-së për tërheqjen e propozim-ligjit për përdorimin e gjuhëve

para 9 muajve - Gazeta Express

Shumica parlamentare refuzoi kërkesën e deputetëve të VMRO-DPMNE-së, që propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve të tërhiqet nga rendi i ditës në seancën e 15-të të Kuvendit. Deputeti Ilija Dimovski kërkoi...

Ligji për shqipen ka kaluar në komisionin për sistem politik, së shpejti në rend dite

para 9 muajve - Indeks.mk

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca kanë mbajtur Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive dhe Komisioni për kulturë. Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis...

Milloshoski edhe njëher i ashpër kundër shqipes, ky ligj çon Maqedoninë drejtë federalizimit

para 9 muajve - Indeks.mk

Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë shqiptare e kanë propozuar, në këtë formë siç është, vendin do ta çojë në dygjuhësi të plotë, gjë që do të shkaktojë më vonë edhe federalizimin e Republikës së Maqedonisë....

EDHE ME ANKETA TË KURDISURA KUNDËR GJUHËS SHQIPE

para 9 muajve - Gazeta Fakti

Ngjashëm si dje kur pomponin sondazhet për të rritur kuotat e besueshmërisë për Gruevskin dhe partinë e tij, edhe sot mediat dhe institucionet e afërta me këtë parti vazhdojnë t’i bëjnë “lavazh“ publikut,...

Tension në Kuvend, VMRO kërkon pushim, Xhaferi nuk i lejon

para 9 muajve - Arbresh

Kuvendi i Maqedonisë është duke zhvilluar seancë të tensionuar.

Refuzohet kërkesa e OBRM-PDUKM-së për tërheqjen e propozim-ligjit për gjuhët

para 9 muajve - Telegrafi

Shumica parlamentare refuzoi kërkesën e deputetëve të OBRM-PDUKM-së, që propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve të tërhiqet nga rendi i ditës në seancën e 15-të të Kuvendit. Deputeti Ilija Dimovski kërkoi...

Diaspora maqedonase: Miratimi i ligjit për Gjuhën Shqipe do të ndajë Maqedoninë

para 9 muajve - BalkanWeb

Diaspora e bashkuar maqedonase ka reaguar ashpër kundër Ligjit i cili pritet të avancojë përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni. Sipas tyre, ky ligj ndihmon enklavizimin dhe ndarjen e Maqedonisë në linja...

Parlament, u refuzua kërkesa për tërheqjen e Ligjit për gjuhët

para 9 muajve - Portalb

Para se të konfirmohet rendi i ditës në seancën e sotme të 15-të, në kërkesë të njërit prej grupeve të deputetëve të VMRO-DPMNE-së, kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi dha pauzë, pasi paraprakisht nuk u...

Milloshoski reagon ashpër kundër ligjit për përdorimin e gjuhëve

para 9 muajve - Ina

Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë shqiptare e kanë propozuar, në këtë formë siç është, vendin do ta çojë në dygjuhësi të plotë, gjë që do të shkaktojë më vonë edhe federalizimin e Republikës së Maqedonisë....

Milloshoski reagon ashpër kundër ligjit për përdorimin e gjuhëve

para 9 muajve - Gazeta Express

Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë shqiptare e kanë propozuar, në këtë formë siç është, vendin do ta çojë në dygjuhësi të plotë, gjë që do të shkaktojë më vonë edhe federalizimin e Republikës së Maqedonisë....

Tensione në Kuvend, ‘kacafytje’ mes VMRO-së dhe Talat Xhaferit

para 9 muajve - Fakti Ditor

Tensione ne Kuvend mes deputeteve te VMRO dhe kryeparlamentarit Talat Xhaferit. Ja cka po ndodhe. Nderkohe paraprakisht deputeti i kesaj partie reagoi kunder shqipes. “Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë...

VMRO-DPMNE kërkon propozim - ligji për gjuhën shqipe të tërhiqet nga rendi i ditës në Kuvend

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 13 shtator - Shumica parlamentare refuzoi propozim e deputetëve të VMRO-DPMNE-së, që propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve të tërhiqet nga rendi i ditës në seancën e 15 parlamentare. Deputeti...

Tensione në Kuvend, ‘kacafytje’ mes VMRO-së dhe Talat Xhaferit

para 9 muajve - Lajm

Tensione ne Kuvend mes deputeteve te VMRO dhe kryeparlamentarit Talat Xhaferit. Ja cka po ndodhe. Nderkohe paraprakisht deputeti i kesaj partie reagoi kunder shqipes. “Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë...

Tensione në Kuvend, ‘kacafytje’ mes VMRO-së dhe Talat Xhaferit

para 9 muajve - Gazeta Monitor

Tensione ne Kuvend mes deputeteve te VMRO dhe kryeparlamentarit Talat Xhaferit. Ja cka po ndodhe. Nderkohe paraprakisht deputeti i kesaj partie reagoi kunder shqipes. “Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë...

Ligji për shqipen kalon leximin e parë në Komisionin për sistem politik

para 9 muajve - GazetaBlic

Ligji për shqipen kaloi leximin e parë në Komision për Sistem Politik të Maqedonisë. Debati u orientua kryesisht në akuza ndaj shumicës e cila sipas opozitës po sjell një ligj anti-kushtetues. Deputeti...

Tensione në Kuvend, ‘kacafytje’ mes VMRO-së dhe Talat Xhaferit

para 9 muajve - Periskopi

Tensione ne Kuvend mes deputetëve te VMRO dhe kryeparlamentarit Talat Xhaferit. Ja cka po ndodhe. Ndërkohë paraprakisht deputeti i kësaj partie reagoi kundër shqipes. “Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë...

VMRO thotë se Ligji për shqipen çon nga federalizmi i Maqedonisë

para 9 muajve - Koha.net

Ligji për shqipen kaloi leximin e parë. Në Komision për Sistem Politik debati u orientua kryesisht në akuza ndaj shumicës e cila sipas opozitës po sjell një ligj anti-kushtetues. Deputeti i VMRO-DPMNE-së,...

Tensione në Kuvend, ‘kacafytje’ mes VMRO-së dhe Talat Xhaferit

para 9 muajve - Gazeta e re

Tensione ne Kuvend mes deputeteve te VMRO dhe kryeparlamentarit Talat Xhaferit. Ja cka po ndodhe. Nderkohe paraprakisht deputeti i kesaj partie reagoi kunder shqipes. “Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë...

Çfarë po ndodhë në Kuvendin e Maqedonisë, a është problem shqipja?

para 9 muajve - Sovrani

Tensione ne Kuvend mes deputeteve te VMRO dhe kryeparlamentarit Talat Xhaferit. Ja cka po ndodhë. Nderkohe paraprakisht deputeti i kesaj partie reagoi kunder shqipes. “Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë...

Në një atmosferë kaotike miratohet rendi i ditës, deputetët e VMRO-së okupuan foltoren e Kuvendit

para 9 muajve - Shenja

Pas disa ndërhyrjeve procedurale dhe pauzave, shumica parlamentare miratoi rendin e ditës ku pika e parë është shpallja e konkursin për zgjedhjen e anëtarit të KSHZ-së dhe ligji për përdorimin e gjuhëve....

Në një atmosferë kaotike miratohet rendi i ditës, deputetët e VMRO-së okupuan foltoren e Kuvendit

para 9 muajve - Almakos

Rendi i ditës miratohet me shumë zhurmë dhe revoltë Pas disa ndërhyrjeve procedurale dhe pauzave, shumica parlamentare miratoi rendin e ditës ku pika e parë është shpallja e konkursin për zgjedhjen e anëtarit...

Ligji për shqipen kalon leximin e parë në Komisionin për sistem politik

para 9 muajve - Klan Kosova

Ligji për shqipen kaloi leximin e parë në Komision për Sistem Politik të Maqedonisë. Debati u orientua kryesisht në akuza ndaj shumicës e cila sipas opozitës po sjell një ligj anti-kushtetues. Deputeti...

Ligji për shqipen ka kaluar në komisionin për sistem politik, së shpejti në rend dite

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 13 shtator - Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca kanë mbajtur Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive dhe Komisioni për kulturë. Komisioni për sistem politik...

Ligji për gjuhët kaloi në Komisionin për sistem politik

para 9 muajve - Portalb

Projekt-ligji për përdorimin e gjuhëve sot u mbështet nga Komisioni kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive. Deputeti, Antonio Milloshoski tha se ligji, i tillë siç është propozuar...

PROJEKT LIGJI PËR GJUHËT KALON NË KOMISIONIN PËR SISTEM POLITIK

para 9 muajve - TV21

Projekt-ligji për përdorimin e gjuhëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive. Deputeti, Antonio Milloshoski tha se ligji, i tillë siç është propozuar çon...

Ligji për shqipen kalon leximin e parë në Komisionin për sistem politik

para 9 muajve - Indeks online

Ligji për shqipen kaloi leximin e parë. Në Komision për Sistem Politik debati u orientua kryesisht në akuza ndaj shumicës e cila sipas opozitës po sjell një ligj anti-kushtetues. Deputeti i VMRO-DPMNE-së,...

Propozim-ligji për gjuhët u miratua nga Komisioni për sistem politik

para 9 muajve - Telegrafi

Propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve sot u mbështet nga Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive. Deputeti Antonio Milloshoski vlerësoi se ligji çon drejt dygjuhësisë dhe federalizimit...

Ligji për shqipen kalon leximin e parë në Komisionin për sistem politik

para 9 muajve - Albeu

Ligji për shqipen kaloi leximin e parë. Në Komision për Sistem Politik debati u orientua kryesisht në akuza ndaj shumicës e cila sipas opozitës po sjell një ligj anti-kushtetues. Deputeti i VMRO-DPMNE-së,...

Milloshoski edhe njëher i ashpër kundër shqipes, ky ligj çon Maqedoninë drejtë federalizimit

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 13 shtatot - Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë shqiptare e kanë propozuar, në këtë formë siç është, vendin do ta çojë në dygjuhësi të plotë, gjë që do të shkaktojë më vonë edhe federalizimin e...

Refuzohet kërkesa e OBRM-PDUKM-së për tërheqjen e propozim-ligjit për gjuhët

para 9 muajve - Arbresh

Shumica parlamentare refuzoi kërkesën e deputetëve të OBRM-PDUKM-së, që propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve të tërhiqet nga rendi i ditës në seancën e 15-të të Kuvendit. Deputeti Ilija Dimovski kërkoi...

Video/Tensione në Kuvend, ‘kacafytje’ mes VMRO-së dhe Talat Xhaferit

para 9 muajve - Fol

Tensione ne Kuvend mes deputeteve te VMRO dhe kryeparlamentarit Talat Xhaferit. Ja cka po ndodhe. Nderkohe paraprakisht deputeti i kesaj partie reagoi kunder shqipes. “Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë...

LAJM I FUNDIT: Tensione në Kuvend, VMRO tenton bllokimin e debatit për gjuhët

para 9 muajve - Medial

Në atmosferë të tensionuar, deputetët e VMRO-së kanë rrethuar hapësirën e kryetarit të Parlamentit, Talat Xhaferi duke indikuar edhe një pauzë në seancë parlamentare që të mos lejojnë të fillojë debati...

Ligji për shqipen ka kaluar në komisionin për sistem politik, së shpejti në rend dite

para 9 muajve - Fakti Ditor

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca kanë mbajtur Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive dhe Komisioni për kulturë. Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis...

Përplasje verbale mes deputetëve të OBRM-PDUKM-së dhe Talat Xhaferit

para 9 muajve - Insajderi

Deputetët e opozitës të udhëhequr nga OBRM-PDUKM në Kuvend u përballën verbalisht me kryetarin Talat Xhaferi, pasi ky i fundit refuzoi të jep pauzë me kërkesë të deputetit Ilija Dimovski. Në seancën e...

Refuzohet kërkesa për tërheqjen e propozim-ligjit për gjuhët

para 9 muajve - Insajderi

Shumica parlamentare refuzoi kërkesën e deputetëve të OBRM-PDUKM-së, që propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve të tërhiqet nga rendi i ditës në seancën e 15-të të Kuvendit. Deputeti Ilija Dimovski kërkoi...

Propozim-ligji për gjuhët u miratua nga Komisioni për sistem politik

para 9 muajve - Almakos

Propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve sot u mbështet nga Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive. Deputeti Antonio Milloshoski vlerësoi se ligji çon drejt dygjuhësisë dhe federalizimit...

Në një atmosferë kaotike miratohet rendi i ditës, deputetët e VMRO-së okupuan foltoren e Kuvendit

para 9 muajve - AlbPortali

Pas disa ndërhyrjeve procedurale dhe pauzave, shumica parlamentare miratoi rendin e ditës ku pika e parë është shpallja e konkursin për zgjedhjen e anëtarit të KSHZ-së dhe ligji për përdorimin e gjuhëve....

VMRO-DPMNE kërkon propozim – ligji për gjuhën shqipe të tërhiqet nga rendi i ditës në Kuvend

para 9 muajve - Fol

Shumica parlamentare refuzoi propozim e deputetëve të VMRO-DPMNE-së, që propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve të tërhiqet nga rendi i ditës në seancën e 15 parlamentare. Deputeti Ilija Dimovski  kërkoi...

Diaspora maqedonase: Shqipja do të ndajë dhe enklavizoj Maqedoninë

para 9 muajve - Fol

Diaspora e bashkuar maqedonase ka reaguar ashpër kundër Ligjit i cili pritet të anvasoj përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni. Sipas tyre, ky ligj ndihmon enklavizimin dhe ndarjen e Maqedonisë në linja...

Deputetët e VMRO-së bllokojnë foltoren për ligjin e gjuhës shqipe, kryeparlamentari Xhaferi nuk lëshon pe

para 9 muajve - Gazeta Max

Kordinatorët dhe deputetët e VMRO-së kanë kërkuar pauzë për të mos vazhduar diskutimin lidhur me propozim ligjin për përdorimin e gjuhëve në të cilin bën pjesë dhe avancimi i gjuhës shqipe, mirëpo kryeparlamentari...

Diaspora maqedonase: Shqipja do të ndajë dhe enklavizoj Maqedoninë

para 9 muajve - TV Koha

Diaspora e bashkuar maqedonase ka reaguar ashpër kundër Ligjit i cili pritet të anvasoj përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni. Sipas tyre, ky ligj ndihmon enklavizimin dhe ndarjen e Maqedonisë në linja...

Milloshoski edhe njëher i ashpër kundër shqipes, ky ligj çon Maqedoninë drejtë federalizimit

para 9 muajve - Fol

Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë shqiptare e kanë propozuar, në këtë formë siç është, vendin do ta çojë në dygjuhësi të plotë, gjë që do të shkaktojë më vonë edhe federalizimin e Republikës së Maqedonisë....

Seancë e re kuvendore, në rend dite ligji për gjuhët

para 9 muajve - Albeu

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancë n e 15-të në rend dite të së cilës është Propozim ligji për përdorimin e gjuhëve. Në këtë seancë duhet të shqyrtohet edhe Propozim ligji...

Ligji për shqipen kalon leximin e parë në Komisionin për sistem politik

para 9 muajve - Insajderi

Ligji për shqipen kaloi leximin e parë. Në Komision për Sistem Politik debati u orientua kryesisht në akuza ndaj shumicës e cila sipas opozitës po sjell një ligj anti-kushtetues. Deputeti i VMRO-DPMNE-së,...

VMRO-DPMNE: Ligjin për gjuhët do e kontestojmë para Kushtetueses

para 9 muajve - Medial

VMRO-DPMNE thotë se do e kontestojë ligjin për avancimin e gjuhëve para Gjykatës kushtetuese nëse ai sillet në formën e propozuar. Këtë në brifingun për gazetarë e bërën të ditur deputetët Ilija Dimovski,...

Protestë kundër ligjit për përdorimin e gjuhëve

para 9 muajve - Arbresh

Do të mbahet protestë nga ora 17:00 para Kuvendit të Maqedonisë kundër ligjit për përdorimin e gjuhëve, mëson arbresh.info Kuvendi maqedonas sot ka diskutuar këtë projektligj, ku opozita ka kërkuar të...

REAGON EDHE DIASPORA MAQEDONASE PËR GJUHËN SHQIPE!

para 9 muajve - TV21

Pas reagimit të Organizatave maqedonase në lidhje me avancimin e përdorimit të gjuhës shqipe ka reaguar ashpër edhe Diaspora e bashkuar maqedonase.Sipas tyre, ky ligj ndihmon enklavizimin dhe ndarjen e...

Pauzë në seancën për gjuhën, bie poshtë propozimi i VMRO-së

para 9 muajve - Medial

Gjatë vërtetimit të rendit të ditës në seancë, Ilija Dimovski nga VMRO-DPMNE proceduralisht ka kërkuar që ligji për gjuhët të hiqet nga rendi i ditës në Kuvend dhe të shkojë në debat ekspertësh e cila...

Kuvendi i Maqedonisë shkon në pauzë

para 9 muajve - Arbresh

Kuvendi i Maqedonisë pas refuzimit të kërkesës për heqjen nga rendi i ditës së Projektligjit për gjuhët ka vendosur të shkojë në pauzë, shkruan arbresh.info Kjo pauzë bëhet e ditur se do të zgjasë një...

Debati për gjuhën do të zhvillohet në Komisionin politik

para 9 muajve - Gazeta Express

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca do të mbajnë Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive dhe Komisioni për kulturë. Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis...

Ligji për gjuhët kalon në Komisionin për sistem politik

para 9 muajve - Medial

Projekt-ligji për përdorimin e gjuhëve sot u mbështet nga Komisioni kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive. Deputeti, Antonio Milloshoski tha se ligji, i tillë siç është propozuar...

Kuvend, sot ligji për gjuhët dhe tri interpelanca

para 9 muajve - TV Koha

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 15-të në rend dite të së cilës është Propozim ligji për përdorimin e gjuhëve, në lexim të parë. Në këtë seancë duhet të shqyrtohet edhe...

Seancë e re kuvendore, në rend dite ligji për gjuhët dhe tri interpelanca

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 13 shtator - Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 15-të në rend dite të së cilës është Propozim ligji për përdorimin e gjuhëve, në lexim të parë. Në këtë seancë duhet...

Diaspora maqedonase: Shqipja do të ndajë dhe enklavizoj Maqedoninë

para 9 muajve - Ina

Diaspora e bashkuar maqedonase ka reaguar ashpër kundër Ligjit i cili pritet të anvasoj përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni. Sipas tyre, ky ligj ndihmon enklavizimin dhe ndarjen e Maqedonisë në linja...

Refuzohet kërkesa e opozitës për të shtyrë diskutimin e gjuhëve

para 9 muajve - Arbresh

Refuzohet propozimi për largim nga rendi i ditës të Projektligjit për përdorimin e gjuhëve në Parlamentin e Maqedonisë, shkruan arbresh.info “Gjithsej kanë votuar 100 deputetë. Kundër propozimit janë 60...

Komisioni Politik do të debatojë për ligjin e gjuhëve

para 9 muajve - Portalb

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca do të mbajnë Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive dhe Komisioni për kulturë. Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis...

Debati për ligjin për gjuhët vazhdon në Komisionin për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 13 shtator - Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca do të mbajnë Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive dhe Komisioni për kulturë. Komisioni për sistem politik...

Osmani-Dimovskit: Përdorimi i shqipes është e drejtë themelore

para 9 muajve - Albeu

Zv. kryeministri Bujar Osmani dhe deputeti i VMRO-DPMNE-së Ilija Dimovski në emisionin 200 kanë debatuar ashpër. Deri sa Dimovski thotë se shqiptarët po përdorin numrat momental që ndikojnë në stabilitetin...

Opozita kërkon shtyrjen e diskutimit të Projektligjit për gjuhët

para 9 muajve - Arbresh

Deputeti opozitar në Parlamentin e Maqedonisë, Ilia Demovski ka kërkuar të hiqet nga rendi i ditës Projektligji për përdorimin e gjuhëve, raporton arbresh.info “Flamuri evropian mund të vihet në ligjet...

Kuvend, vazhdon debati për ligjin për gjuhët

para 9 muajve - Aktuale

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca do të mbajnë Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive dhe Komisioni për kulturë. Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis...

Diaspora maqedonase: Shqipja do të ndajë dhe enklavizoj Maqedoninë

para 9 muajve - Lajm

Diaspora e bashkuar maqedonase ka reaguar ashpër kundër Ligjit i cili pritet të anvasoj përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni. Sipas tyre, ky ligj ndihmon enklavizimin dhe ndarjen e Maqedonisë në linja...

Diaspora maqedonase: Shqipja do të ndajë dhe enklavizoj Maqedoninë

para 9 muajve - Antpress

Diaspora e bashkuar maqedonase ka reaguar ashpër kundër Ligjit i cili pritet të anvasoj përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni. Sipas tyre, ky ligj ndihmon enklavizimin dhe ndarjen e Maqedonisë në linja...

Kuvend, sot ligji për gjuhët dhe tri interpelanca

para 9 muajve - Gazeta Express

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 15-të në rend dite të së cilës është Propozim ligji për përdorimin e gjuhëve, në lexim të parë. Në këtë seancë duhet të shqyrtohet edhe...

Debati për ligjin për gjuhët vazhdon në Komisionin për sistem politik

para 9 muajve - Alsat-M

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca do të mbajnë Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive dhe Komisioni për kulturë. Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis...

Seancë kuvendore, në rend dite ligji për gjuhët dhe tri interpelanca

para 9 muajve - Portalb

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 15-të në rend dite të së cilës është Propozim ligji për përdorimin e gjuhëve, në lexim të parë. Në këtë seancë duhet të shqyrtohet edhe...

Diaspora maqedonase: Shqipja do të ndajë dhe enklavizoj Maqedoninë

para 9 muajve - Almakos

Diaspora e bashkuar maqedonase ka reaguar ashpër kundër Ligjit i cili pritet të anvasoj përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni. Sipas tyre, ky ligj ndihmon enklavizimin dhe ndarjen e Maqedonisë në linja...

Debati për ligjin për gjuhët vazhdon në Komisionin për sistem politik

para 9 muajve - Ina

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca do të mbajnë Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive dhe Komisioni për kulturë. Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis...

REAGON EDHE DIASPORA MAQEDONASE PËR GJUHËN SHQIPE!

para 9 muajve - Fakti Ditor

Pas reagimit të Organizatave maqedonase në lidhje me avancimin e përdorimit të gjuhës shqipe ka reaguar ashpër edhe Diaspora e bashkuar maqedonase.Sipas tyre, ky ligj ndihmon enklavizimin dhe ndarjen e...

Diaspora maqedonase: Shqipja do të ndajë dhe enklavizoj Maqedoninë

para 9 muajve - Tetova Sot

Diaspora e bashkuar maqedonase ka reaguar ashpër kundër Ligjit i cili pritet të anvasoj përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni. Sipas tyre, ky ligj ndihmon enklavizimin dhe ndarjen e Maqedonisë në linja...

Seancë e re kuvendore, në rend dite ligji për gjuhët dhe tre interpelanca

para 9 muajve - Telegrafi

Kuvendi i Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 15-të, në rend dite të së cilës është propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve, në lexim të parë. Në këtë seancë duhet të shqyrtohet edhe propozim-ligji...

Komisioni Politik do të debatojë për ligjin e gjuhëve

para 9 muajve - Lajm

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca do të mbajnë Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive dhe Komisioni për kulturë. Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis...

BUJAR OSMANI I MBAN LEKSION ILIJA DIMOVSKIT RRETH GJUHËS SHQIPE

para 9 muajve - Gazeta Fakti

Bujar Osmani  ia ka përkujtuar Ilija Dimovskit se e drejta e komunitetit të dytë të përdorë gjuhën shqipe është e drejtë themelore, pikërisht për këtë edhe ka përfunduar konflikti i vitit 2001. Ai gjkthashtu...

Deputetja e VMRO: Marrëveshja e Ohrit ka përfunduar, të stopohet ligji për shqipen

para 9 muajve - BalkanWeb

MAQEDONI- Debati për propozim ligjin për përdorimin e gjuhëve nuk ka fund. Në ditën e dytë të debatit në Komisionin për sistem politik dhe marrëdhënie ndëmjet bashkësive etnike, deputetja e VMRO DPMNE-së,...

Debati për ligjin për gjuhët vazhdon në Komisionin për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive

para 9 muajve - Shenja

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca do të mbajnë Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive dhe Komisioni për kulturë. Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis...

Debati për ligjin për gjuhët vazhdon në Komisionin për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive

para 9 muajve - Almakos

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca do të mbajnë Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive dhe Komisioni për kulturë. Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis...

Debati për ligjin për gjuhët vazhdon në Komisionin për sistem politik

para 9 muajve - Almakos

13 September Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca do të mbajnë Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive dhe Komisioni për kulturë. Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie...

Debati për ligjin për gjuhët vazhdon në Komisionin për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive

para 9 muajve - Medial

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca do të mbajnë Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive dhe Komisioni për kulturë. Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis...

Debati për ligjin për gjuhët vazhdon në Komisionin për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive

para 9 muajve - AlbPortali

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca do të mbajnë Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive dhe Komisioni për kulturë. Loading... Komisioni për sistem politik dhe marrëdhënie...

Seancë e re kuvendore, në rend dite ligji për gjuhët dhe tre interpelanca

para 9 muajve - Arbresh

Kuvendi i Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 15-të, në rend dite të së cilës është propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve, në lexim të parë. Në këtë seancë duhet të shqyrtohet edhe propozim-ligji...

Seancë e re kuvendore, në rend dite ligji për gjuhët dhe tre interpelanca

para 9 muajve - Gazeta Max

Kuvendi i Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 15-të, në rend dite të së cilës është propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve, në lexim të parë. Në këtë seancë duhet të shqyrtohet edhe propozim-ligji...

Kuvendi nuk i pranoi ndryshiemt e Ligjit për ekonomi të ujërave

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 12 shtator - Kuvendi i Republikës së Maqedonisë në kuadër të pjesës së pasdites të punës së sotme sipas rendit të ditës së mbledhjes së 13-të nuk e pranoi Propozim ligjin për plotësim të Ligjit...

OSMANI: Ja pse janë parashikuar sanksione në ligjin për gjuhë

para 9 muajve - Aktuale

Duke sqaruar përdorimin e gjuhës shqipe me ligjin e ri, Osmani ka përmendiur si shembull sistemin gjyqësor në të cilën nëse nuk respektohet gjuha shqipe i gjithë procesi gjyqësor mund të bie, njofton Aktuale.mk...

Bujari: Gjuha shqipe është zyrtare – Zaev: Zyrtare ne Maqedoni eshte vetem gjuha maqedonishte

para 9 muajve - Lajm

Zv kryeministri për çështje evropiane Bujar Osmani, në emisionin 200 në “Alsat”, ka thënë se kushtetuta thotë se gjuha shqipe është gjuhë zyrtare në Maqedoni nderkohe qe kryeministri Zoran Zaev tha se...

OSMANI: Kushtetuta thotë se gjuha shqipe është zyrtare në Maqedoni

para 9 muajve - Fakti Ditor

Zv kryeministri për çështje evropiane Bujar Osmani në emisionin 200 në Alsat ka thënë se kushtetuta thotë se gjuha shqipe është gjuhë zyrtare në Maqedoni, njofton Aktuale.mk Osmani ka thënë se neni 5...

Osmani-Dimovskit: Përdorimi i shqipes është e drejtë themelore

para 9 muajve - Aktuale

Zv. kryeministri Bujar Osmani dhe deputeti i VMRO-DPMNE-së Ilija Dimovski në emisionin 200 kanë debatuar ashpër. Deri sa Dimovski thotë se shqiptarët po përdorin numrat momental që ndikojnë në stabilitetin...

Osmani: Ja pse janë parashikuar sanksione në ligjin për gjuhë

para 9 muajve - Tetova Sot

uke sqaruar përdorimin e gjuhës shqipe me ligjin e ri, Osmani ka përmendiur si shembull sistemin gjyqësor në të cilën nëse nuk respektohet gjuha shqipe i gjithë procesi gjyqësor mund të bie. Sipas Osmanit...

OSMANI: Kushtetuta thotë se gjuha shqipe është zyrtare në Maqedoni

para 9 muajve - Aktuale

Zv kryeministri  për çështje evropiane Bujar Osmani në emisionin 200 në Alsat ka thënë se kushtetuta thotë se gjuha shqipe është gjuhë zyrtare në Maqedoni, njofton Aktuale.mk Osmani ka thënë se neni 5...

Deputetja e VMRO-së thotë se Marrëveshja e Ohrit ka përfunduar, të stopohet ligji për shqipen

para 9 muajve - Ina

Debati për propozim ligjin për përdorimin e gjuhëve nuk ka fund. Në ditën e dytë të debatit në Komisionin për sistem politik dhe marrëdhënie ndëmjet bashkësive etnike, deputetja e VMRO DPMNE-së, Nevenka...

Bujar Osmani akuzon BDI-në se ka shkelë të drejtat e shqiptarëve!?

para 9 muajve - Lajm

Zv. kryeministri Bujar Osmani dhe deputeti i VMRO-DPMNE-së Ilija Dimovski në emisionin 200 kanë debatuar ashpër. Deri sa Dimovski thotë se shqiptarët po përdorin numrat momental që ndikojnë në stabilitetin...

Osmani-Dimovskit: Përdorimi i shqipes është e drejtë themelore

para 9 muajve - Tetova Sot

Zv. kryeministri Bujar Osmani dhe deputeti i VMRO-DPMNE-së Ilija Dimovski në emisionin 200 kanë debatuar ashpër. Deri sa Dimovski thotë se shqiptarët po përdorin numrat momental që ndikojnë në stabilitetin...

Osmani: Kushtetuta thotë se gjuha shqipe është zyrtare në Maqedoni

para 9 muajve - Tetova Sot

Zv kryeministri  për çështje evropiane Bujar Osmani në emisionin 200 në Alsat ka thënë se kushtetuta thotë se gjuha shqipe është gjuhë zyrtare në Maqedoni. Osmani ka thënë se neni 5 i kushtetutës duhet...

Kuvendi i RM-së nuk i pranoi ndryshimet e Ligjit për ekonomi të ujërave

para 9 muajve - Telegrafi

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë në kuadër të pjesës së pasdites të punës së sotme sipas rendit të ditës së mbledhjes së 13-të nuk e pranoi Propozim ligjin për plotësim të Ligjit për ekonomi të ujërave,...

Kuvendi nuk i pranoi ndryshiemt e Ligjit për ekonomi të ujërave

para 9 muajve - Portalb

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë në kuadër të pjesës së pasdites të punës së sotme sipas rendit të ditës së mbledhjes së 13-të nuk e pranoi Propozim ligjin për plotësim të Ligjit për ekonomi të ujërave,...

Kuvendi nuk i pranoi ndryshiemt e Ligjit për ekonomi të ujërave

para 9 muajve - Tetova Sot

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë në kuadër të pjesës së pasdites të punës së sotme sipas rendit të ditës së mbledhjes së 13-të nuk e pranoi Propozim ligjin për plotësim të Ligjit për ekonomi të ujërave,...

Stojmenovska: MO-ja e mbyllur, jo debat për shqipen

para 9 muajve - Tetova Sot

Debati për propozim ligjin për përdorimin e gjuhëve nuk ka fund. Në ditën e dytë të debatit në Komisionin për sistem politik dhe marrëdhënie ndëmjet bashkësive etnike, deputetja e VMRO DPMNE-së, Nevenka...

Në Maqedoni vazhdon debati për gjuhen shqipe

para 9 muajve - Albinfo

Ka vazhduar për të dytën ditë resht debati për gjuhën shqipe në Komisionin për sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive etnike. Por, deputetja opozitare e VMRO DPMNE-së, Nevenka Stamenkovska...

Opozita sërish do ta parashtrojë ligjin për rritjen e pensioneve

para 9 muajve - Tetova Sot

Deputetët e VMRO-DPMNE-së sot paralajmëruan se deri te Kuvendi sërish do ta parashtrojnë ligjin për rritjen e pensioneve, i cili dje nuk u vendos në rend dite të seancës së Kuvendit. “Deputetët nga VMRO-DPMNE-ja...

Opozita sërish do ta parashtrojë ligjin për rritjen e pensioneve

para 9 muajve - Fol

Deputetët e VMRO-DPMNE-së sot paralajmëruan se deri te Kuvendi sërish do ta parashtrojnë ligjin për rritjen e pensioneve, i cili dje nuk u vendos në rend dite të seancës së Kuvendit. “Deputetët nga VMRO-DPMNE-ja...

Pr/ligji për përdorimin e gjuhëve, është apo s’është kushtetues?! Vazhdon debati

para 9 muajve - MRT

Komisioni kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive.... Komisioni kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive vazhdoi debatin për Projekt-ligjin për përdorimin e gjuhëve,...

Opozita sërish do ta parashtrojë ligjin për rritjen e pensioneve

para 9 muajve - Portalb

Deputetët e VMRO-DPMNE-së sot paralajmëruan se deri te Kuvendi sërish do ta parashtrojnë ligjin për rritjen e pensioneve, i cili dje nuk u vendos në rend dite të seancës së Kuvendit. “Deputetët nga VMRO-DPMNE-ja...

Debati për ligjin e gjuhëve nuk ka fund

para 9 muajve - Gazeta Express

Debati për propozim ligjin për përdorimin e gjuhëve nuk ka fund. Në ditën e dytë të debatit në Komisionin për sistem politik dhe marrëdhënie ndëmjet bashkësive etnike, deputetja e VMRO DPMNE-së, Nevenka...

Opozita sërish do ta parashtrojë ligjin për rritjen e pensioneve

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 12 shtator - Deputetët e VMRO-DPMNE-së sot paralajmëruan se deri te Kuvendi sërish do ta parashtrojnë ligjin për rritjen e pensioneve, i cili dje nuk u vendos në rend dite të seancës së Kuvendit....

Stojmenovska: MO-ja e mbyllur, jo debat për shqipen

para 9 muajve - Alsat-M

Debati për propozim ligjin për përdorimin e gjuhëve nuk ka fund. Në ditën e dytë të debatit në Komisionin për sistem politik dhe marrëdhënie ndëmjet bashkësive etnike, deputetja e VMRO DPMNE-së, Nevenka...

“Tvrdokorni” nesër në protestë kundër gjuhës shqipe

para 9 muajve - Ina

Iniciativa qytetare “Tvrdokorni” së bashku me disa organizata tjera maqedonase përmes një kumtese për media theksojnë se nesër do të dalin në protesta kundër zbatimit të dygjuhësisë në vend. “Është detyrë...

Zaev: Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik është e vetmja gjuhë zyrtare

para 9 muajve - Ina

Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik, është e vetmja gjuhë zyrtare dhe alfabet zyrtar në të gjithë territorin e Republikës së Maqedonisë dhe në marrëdhëniet e saj ndërkombëtare, siguroi kryeministri,...

Opozita përsëri do të dorëzojë ligj për rritjen e pensioneve

para 9 muajve - Telegrafi

Deputetët e OBRM-PDUKM-së sot njoftuan se përsëri do të dorëzojnë projekt-ligj për rritjen e pensioneve, i cili dje nuk u vendos në rend dite në seancën e Kuvendit. “Deputetët e OBRM-PDUKM-së dhe koalicionit...

VMRO dorëzon projektligj për rritjen e pensioneve

para 9 muajve - Gazeta Express

Deputetët e VMRO-DPMNE-së sot njoftuan se përsëri do të dorëzojnë projekt-ligj për rritjen e pensioneve, i cili dje nuk u vendos në rend dite në seancën e Kuvendit. Deputetët e VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit...

Nesër protestohet kundër ligjit për gjuhën shqipe

para 9 muajve - RTV 21

Nesër protestë në Maqedoni Organizatat Kongresi botëror i maqedonasve dhe Manifesti Maqedonas i bashkëngjiten shoqatës “Ringjallje”, Iniciativës qytetare kundër Ligjit për përdorimin e gjuhëve e cila udhëhiqet...

NESËR PROTESTOHET KUNDËR LIGJIT PËR GJUHËN SHQIPE

para 9 muajve - TV21

Organizatat Kongresi botëror i maqedonasve dhe Manifesti Maqedonas i bashkëngjiten shoqatës “Ringjallje”, Iniciativës qytetare kundër Ligjit për përdorimin e gjuhëve e cila udhëhiqet nga ati Ivica Todorov...

Zaev: Gjuha maqedonase e vetmja zyrtare, Analistët me mendime të ndara

para 9 muajve - Almakos

Përderisa nga Bashkimi Demokratik për Integrim për projektligjin e fundit pohojnë se do ta zyrtarizon gjuhën shqipe në nivel republikan, në këtë mënyrë nuk mendojnë kryeministri aktual Zoran Zaev dhe një...

Opozita sërish do ta parashtrojë ligjin për rritjen e pensioneve

para 9 muajve - Almakos

Deputetët e VMRO-DPMNE-së sot paralajmëruan se deri te Kuvendi sërish do ta parashtrojnë ligjin për rritjen e pensioneve, i cili dje nuk u vendos në rend dite të seancës së Kuvendit. “Deputetët nga VMRO-DPMNE-ja...

Nesër protestohet kundër ligjit për gjuhën shqipe

para 9 muajve - Almakos

Organizatat Kongresi botëror i maqedonasve dhe Manifesti Maqedonas i bashkëngjiten shoqatës “Ringjallje”, Iniciativës qytetare kundër Ligjit për përdorimin e gjuhëve e cila udhëhiqet nga ati Ivica Todorov...

?Tvrdokorni? nesër protesta kundër dygjuhësisë

para 9 muajve - Albeu

Iniciativa qytetare “ Tvrdokorni ” së bashku me disa organizata tjera maqedonase përmes një njoftimi shprehen se nesër do të dalin në protesta kundër zbatimit të dygjuhësisë në vend. “Është detyrë e çdo...

Gjuha maqedonase është e vetmja gjuhë zyrtare, i bindte Zaevi maqedonasit

para 9 muajve - Gazeta Max

Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik, është e vetmja gjuhë zyrtare dhe alfabet zyrtar në të gjithë territorin e Republikës së Maqedonisë dhe në marrëdhëniet e saj ndërkombëtare, siguroi kryeministri,...

Zaev: Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik është e vetmja gjuhë zyrtare

para 9 muajve - Ina

Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik, është e vetmja gjuhë zyrtare dhe alfabet zyrtar në të gjithë territorin e Republikës së Maqedonisë dhe në marrëdhëniet e saj ndërkombëtare, siguroi kryeministri,...

“Tvrdokorni” nesër në protestë kundër gjuhës shqipe

para 9 muajve - Ina

Iniciativa qytetare “Tvrdokorni” së bashku me disa organizata tjera maqedonase përmes një kumtese për media theksojnë se nesër do të dalin në protesta kundër zbatimit të dygjuhësisë në vend. “Është detyrë...

“Tvrdokorni” nesër protestojnë kundër dygjuhësisë

para 9 muajve - Aktuale

Iniciativa qytetare “Tvrdokorni” së bashku me disa organizata tjera maqedonase përmes një kumtese për media theksojnë se nesër do të dalin në protesta kundër zbatimit të dygjuhësisë në vend. “Është detyrë...

Zaev: Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik është e vetmja gjuhë zyrtare

para 9 muajve - Albeu

"Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik, është e vetmja gjuhë zyrtare dhe alfabet zyrtar në të gjithë territorin e Republikës së Maqedonisë dhe në marrëdhëniet e saj ndërkombëtare", u shpreh kryeministri,...

“Tvrdokorni” nesër në protesta kundër dygjuhësisë

para 9 muajve - Telegrafi

Iniciativa qytetare “Tvrdokorni” së bashku me disa organizata tjera maqedonase përmes një kumtese për media theksojnë se nesër do të dalin në protesta kundër zbatimit të dygjuhësisë në vend. “Është detyrë...

VMRO aktivizon popullatën, thirrje për protesta para Parlamentit kundër Ligjit për gjuhët

para 9 muajve - Portalb

Të ashtuquajturat “organizata” që janë të lidhura me partinë VMRO-DPMNE, Kongresi botëror i maqedonasve dhe Manifesti Maqedonas i bashkëngjiten shoqatës “Ringjallje”, Iniciativës qytetare kundër Ligjit...

Organizata "Tvrdokorni" nesër në protestë kundër gjuhës shqipe

para 9 muajve - Gazeta Express

Iniciativa qytetare “Tvrdokorni” së bashku me disa organizata tjera maqedonase përmes një kumtese për media theksojnë se nesër do të dalin në protesta kundër zbatimit të dygjuhësisë në vend. “Është detyrë...

Opozita sërish do ta parashtrojë ligjin për rritjen e pensioneve

para 9 muajve - Medial

Deputetët e VMRO-DPMNE-së sot paralajmëruan se deri te Kuvendi sërish do ta parashtrojnë ligjin për rritjen e pensioneve, i cili dje nuk u vendos në rend dite të seancës së Kuvendit. “Deputetët nga VMRO-DPMNE-ja...

Zaev: Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik është e vetmja gjuhë zyrtare

para 9 muajve - Lajm

Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik, është e vetmja gjuhë zyrtare dhe alfabet zyrtar në të gjithë territorin e Republikës së Maqedonisë dhe në marrëdhëniet e saj ndërkombëtare, siguroi kryeministri,...

Ligji për gjuhët, pjesë e programit qeveritar

para 9 muajve - Medial

Është e papranueshme Qeveria t’i thotë Kuvendit që për Ligjin e gjuhëve Komisioni amë të jetë Komisioni për çështje evropiane, tha Nevenka Stamenkovska, deputete e VMRO-DPMNE në debatin për ligjin për...

Zaev: Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik është e vetmja gjuhë zyrtare

para 9 muajve - Fol

Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik, është e vetmja gjuhë zyrtare dhe alfabet zyrtar në të gjithë territorin e Republikës së Maqedonisë dhe në marrëdhëniet e saj ndërkombëtare, siguroi kryeministri,...

Zaev: Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik është e vetmja gjuhë zyrtare

para 9 muajve - Almakos

Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik, është e vetmja gjuhë zyrtare dhe alfabet zyrtar në të gjithë territorin e Republikës së Maqedonisë dhe në marrëdhëniet e saj ndërkombëtare, siguroi kryeministri,...

Gjuha Maqedonase është e vetmja gjuhë zyrtare, i bindte Zaevi maqedonistët

para 9 muajve - Gazeta Express

​Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik, është e vetmja gjuhë zyrtare dhe alfabet zyrtar në të gjithë territorin e Republikës së Maqedonisë dhe në marrëdhëniet e saj ndërkombëtare, siguroi kryeministri,...

Zaev: Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik është e vetmja gjuhë zyrtare

para 9 muajve - Tetova Sot

Gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik, është e vetmja gjuhë zyrtare dhe alfabet zyrtar në të gjithë territorin e Republikës së Maqedonisë dhe në marrëdhëniet e saj ndërkombëtare, siguroi kryeministri,...

Interpelancat për ministrat Nikollovski dhe Carovska në Kuvend

para 9 muajve - Alsat-M

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 13-të, në të cilën në rend dite janë interpelancat për punën e ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Lupço Nikollovski dhe...

Ligji për gjuhët edhe sot në diskutim në Komisionin për sistem politik

para 9 muajve - Telegrafi

Propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve në lexim të parë sot duhet të vazhdojë në diskutimin në Komisionin për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive në Kuvendin e Maqedonisë. Sipas arsyetimit të...

Vazhdon debati për ligjin e gjuhëve në Komisionin për sistem politik

para 9 muajve - Aktuale

Komisioni kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive sot duhet ta vazhdojë debatin për Projekt-ligjin për përdorimin e gjuhëve, në lexim të parë. Sipas elaborimit të Ministrisë së Drejtësisë,...

Ligji i gjuhëve, dita i dytë e shqyrtimit në Komisionin për Sistem Politik

para 9 muajve - Portalb

Komisioni kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive sot duhet ta vazhdojë debatin për Projekt-ligjin për përdorimin e gjuhëve, në lexim të parë. Sipas elaborimit të Ministrisë së Drejtësisë, qëllimi...

KOMISIONI KUVENDOR DEBATON EDHE SOT PËR LIGJIN E GJUHËVE NË KOMISIONIN PËR SISTEM POLITIK

para 9 muajve - TV21

Komisioni kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive sot vazhdon debatin për Projekt-ligjin për përdorimin e gjuhëve, në lexim të parë. Sipas elaborimit të Ministrisë së Drejtësisë, qëllimi...

Ligji i gjuhëve, dita i dytë e shqyrtimit në Komisionin për Sistem Politik

para 9 muajve - Almakos

Komisioni kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive sot vazhdon debatin për Projekt-ligjin për përdorimin e gjuhëve, në lexim të parë. Sipas elaborimit të Ministrisë së Drejtësisë, qëllimi...

Interpelancat për ministrat Nikollovski dhe Carovska në Kuvend

para 9 muajve - TV Koha

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 13-të, në të cilën në rend dite janë interpelancat për punën e ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Lupço Nikollovski dhe...

Kuvendi nuk e pranoi interpelancën për ministrin Dimitrov

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 12 shtator - Kuvendi i Republikës së Maqedonisë në seancën e mbrëmshme nuk e pranoi interpelancën për punën e ministrit të Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, e dorëzuar nga deputetët e VMRO-DPMNE-së....

Interpelancat për ministrat Nikollovski dhe Carovska në Kuvend

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 12 shtator - Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 13-të, në të cilën në rend dite janë interpelancat për punën e ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së...

Interpelancat për ministrat Nikollovski dhe Carovska në Kuvend

para 9 muajve - MRT

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 13-të... Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 13-të, në të cilën në rend dite janë interpelancat për punën...

Kuvendi refuzoi interpelancën për Dimitrovin

para 9 muajve - Portalb

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë në seancën e mbrëmshme nuk e pranoi interpelancën për punën e ministrit të Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, e dorëzuar nga deputetët e VMRO-DPMNE-së. Për interpelancën...

Kuvend, interpelancat për ministrat Nikollovski dhe Carovska

para 9 muajve - Aktuale

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 13-të, në të cilën në rend dite janë interpelancat për punën e ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Lupço Nikollovski...

Interpelancat në Kuvend, pas Dimitrovit në radhë Nikollovski dhe Carovska

para 9 muajve - Portalb

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 13-të, në të cilën në rend dite janë interpelancat për punën e ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Lupço Nikollovski dhe...

Kuvendi refuzoi interpelancën për Dimitrovin

para 9 muajve - Almakos

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë në seancën e mbrëmshme nuk e pranoi interpelancën për punën e ministrit të Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, e dorëzuar nga deputetët e VMRO-DPMNE-së. Për interpelancën...

Interpelancat për Nikollovskin dhe Carovskan sot në Kuvend, refuzohet ajo për Dimitrovin

para 9 muajve - Telegrafi

Kuvendi i Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 13-të në të cilën në rend dite janë interpelancat për punën e ministrit të Bujqësisë, Ljupço Nikollovski dhe ministres së Punës dhe Politikës Sociale,...

Vazhdojnë interpelancat në Kuvend, sot në radhë Nikollovski dhe Carovska

para 9 muajve - Gazeta Express

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 13-të, në të cilën në rend dite janë interpelancat për punën e ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Lupço Nikollovski...

Vazhdon debati për ligjin e gjuhëve në Komisionin për sistem politik

para 9 muajve - Fakti Ditor

Komisioni kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive sot duhet ta vazhdojë debatin për Projekt-ligjin për përdorimin e gjuhëve, në lexim të parë. Sipas elaborimit të Ministrisë së Drejtësisë,...

Ligji për gjuhët edhe sot në diskutim në Komisionin për sistem politik

para 9 muajve - Insajderi

Propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve në lexim të parë sot duhet të vazhdojë në diskutimin në Komisionin për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive në Kuvendin e Maqedonisë. Sipas arsyetimit të...

Interpelancat për Nikollovskin dhe Carovskan sot në Kuvend, refuzohet ajo për Dimitrovin

para 9 muajve - Lajm

Kuvendi i Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 13-të në të cilën në rend dite janë interpelancat për punën e ministrit të Bujqësisë, Ljupço Nikollovski dhe ministres së Punës dhe Politikës Sociale,...

Ligji për gjuhët edhe sot në diskutim në Komisionin për sistem politik

para 9 muajve - Arbresh

Propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve në lexim të parë sot duhet të vazhdojë në diskutimin në Komisionin për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive në Kuvendin e Maqedonisë. Sipas arsyetimit të...

Dita e dytë e debatit për ligjin e gjuhëve në Komisionin për sistem politik

para 9 muajve - Medial

Komisioni kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive sot duhet ta vazhdojë debatin për Projekt-ligjin për përdorimin e gjuhëve, në lexim të parë. Sipas elaborimit të Ministrisë së Drejtësisë, qëllimi...

Interpelancat në Kuvend, pas Dimitrovit në radhë Nikollovski dhe Carovska

para 9 muajve - Almakos

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 13-të, në të cilën në rend dite janë interpelancat për punën e ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Lupço Nikollovski...

Interpelancat për ministrat Nikollovski dhe Carovska në Kuvend

para 9 muajve - Shenja

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 13-të, në të cilën në rend dite janë interpelancat për punën e ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Lupço Nikollovski...

Interpelancat për ministrat Nikollovski dhe Carovska në Kuvend

para 9 muajve - Gazeta Max

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 13-të, në të cilën në rend dite janë interpelancat për punën e ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Lupço Nikollovski dhe...

Interpelancat për ministrat Nikollovski dhe Carovska në Kuvend

para 9 muajve - Almakos

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 13-të, në të cilën në rend dite janë interpelancat për punën e ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Lupço Nikollovski...

Nikollovski dhe Carovska para interpelancës në Kuvend

para 9 muajve - Medial

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 13-të, në të cilën në rend dite janë interpelancat për punën e ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Lupço Nikollovski dhe...

Kuvendi nuk e pranoi interpelancën për ministrin Dimitrov

para 9 muajve - Medial

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë në seancën e mbrëmshme nuk e pranoi interpelancën për punën e ministrit të Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, e dorëzuar nga deputetët e VMRO-DPMNE-së. Për interpelancën...

Interpelancat për ministrat Nikollovski dhe Carovska në Kuvend

para 9 muajve - AlbPortali

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta vazhdojë seancën e 13-të, në të cilën në rend dite janë interpelancat për punën e ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Lupço Nikollovski...

Zaev-Instituti për gjuhë maqedonase: Mbështetje e fuqishme për avancim të gjuhës maqedonase

para 9 muajve - Gazeta Max

Kryeministri Zoran Zaev sot realizoi takim me delegacion nga Instituti për gjuhë maqedonase “Kërste Misirkov” në të cilin është theksuar se Qeveria jep mbështetje të fuqishme për avancim të gjuhës maqedonase....

Kuvendi nuk e pranoi interpelancën për ministrin Dimitrov

para 9 muajve - Gazeta Max

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë në seancën e mbrëmshme nuk e pranoi interpelancën për punën e ministrit të Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, e dorëzuar nga deputetët e VMRO-DPMNE-së. Për interpelancën...

Gjuha shqipe kalon në Komisionin për çështje evropiane në Maqedoni

para 9 muajve - BalkanWeb

MAQEDONI- Me 9 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, propozim-ligji për gjuhët kaloi në komisionin për çështje evropiane. Kur Antonio Milloshovski i VMRO DPMNE-së po mundohej që të zgjaste debatin...

Shqipja kalon në Komisionin për çështje evropiane në Maqedoni

para 9 muajve - Ina

Me 9 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë të përmbajtur, propozim-ligji për gjuhët kaloi në komisionin për çështje evropiane. Derisa Antonio Milloshovski i VMRO DPMNE-së po mundohej që të zgjaste debatin duke...

Shqipja kalon në Komisionin për çështje evropiane në Maqedoni

para 9 muajve - Koha.net

Me 9 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë të përmbajtur, propozim-ligji për gjuhët kaloi në komisionin për çështje evropiane. Derisa Antonio Milloshovski i VMRO DPMNE-së po mundohej që të zgjaste debatin duke...

Interpelancë për Dimitrovin, ministri mbrohet

para 9 muajve - Medial

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë në seancën e sotme të 13-të e filloi debatin për interpelancën për punën e ministrit të Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov, e dorëzuar nga deputetët e VMRO-DPMNE-së....

Shqipja kalon në Komisionin për çështje evropiane në Maqedoni

para 9 muajve - Fol

Me 9 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë të përmbajtur, propozim-ligji për gjuhët kaloi në komisionin për çështje evropiane. Derisa Antonio Milloshovski i VMRO DPMNE-së po mundohej që të zgjaste debatin duke...

Poposki: Ndryshe nga Maqedonia, Bullgaria po mbron interesat e saj

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 11 shtator - Deputeti Nikolla Poposki nga VMRO sot deri tek ministri i jashtëm Nikola Dimitrov lidhur me interpelancën në parlament i ka bërë disa pyetje të cilat kishin mbetur hapur që nga koha...

Kuvendi debatoi për interpelancën kundër ministrit Dimitrov

para 9 muajve - Gazeta Express

Deputetët e opozitës kanë adresuar akuza të drejtëpërdrejta ndaj shefit të diplomacisë Nikolla Dimitrov, I cili sipas tyre, punon për karrierizëm dhe jo për interesa shtetërore. Gjatë interpelancës së...

Promovoni imazh negativ për Maqedoninë dhe ma vështirësoni punën, iu drejtua Dimitrov OBRM-PDUKM-së

para 9 muajve - Telegrafi

Me shumë gjasa, është e qartë se pse puna jonë tingëllon kaq emocionuese, për shkak se pas kaq shumë vitesh stagnim dhe kthim mbrapa, tash dyert janë të hapura dhe diçka pozitive po ndodh, po hapen mundësi...

Zaev premton avancim vetëm të gjuhës maqedonase, anashkalon gjuhën shqipe

para 9 muajve - Gazeta Express

Kryeministri Zoran Zaev sot realizoi takim me delegacion nga Instituti për gjuhë maqedonase "Kërste Misirkov" në të cilin është theksuar se Qeveria jep mbështetje të fuqishme për avancim të gjuhës maqedonase,...

Zaev: Qeveria jep mbështetje të fuqishme për avancim të gjuhës maqedonase

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 11 shtator - Kryeministri Zoran Zaev sot realizoi takim me delegacion nga Instituti për gjuhë maqedonase "Kërste Misirkov" në të cilin është theksuar se Qeveria jep mbështetje të fuqishme për avancim...

Kuvendi e filloi seancën e 13-të, deri më tani dy pushime

para 9 muajve - Tetova Sot

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, sot ka filluar seanca e 13-të. Menjëherë në fillim të seancës, kryetari i Kuvendit të RM-së, Talat Xhaferi dha dy herë pushim. Herën e parë për sigurimi e kuorumit,...

Sfidat e zbatimit të ligjit të gjuhëve në Kosovë

para 9 muajve - Zëri i Amerikës

Kosova ka ligjet më të përparuara të përdorimit të gjuhëve në rajon, por ka probleme në zbatimin e tyre. Anëtarët e një delegacioni nga Kosova, i cili ndodhet në Shtetet e Bashkuara në kuadër të programit...

Opozita thërret në interpelancë gjashtë ministra në Maqedoni

para 9 muajve - Telegrafi

Njohësit e çështjeve politike, duke komentuar thirrjen në interpelanca të gjashtë ministrave të Qeverisë së Maqedonisë, thonë se ky veprim i opozitës ka për qëllim të nxisë debat të ashpër kundër veprimeve...

Ziberi: Interpelancat, me motive elektorale në prag të zgjedhjeve lokale

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 11 shtator - Njohësi i çështjeve politike në Maqedoni, Naser Ziberi duke komentuar thirrjen në interpelanca të gjashtë ministrave të Qeverisë së Maqedonisë, thotë se ky veprim i opozitës ka për...

Interpelancë për ministrin Nikolla Dimitrov në Kuvend

para 9 muajve - Tetova Sot

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë në seancën e sotme të 13-të e filloi debatin për interpelancën për punën e ministrit të Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov, e dorëzuar nga deputetët e VMRO-DPMNE-së....

Zaev-Instituti për gjuhë maqedonase: Mbështetje e fuqishme për avancim të gjuhës maqedonase

para 9 muajve - Tetova Sot

Kryeministri Zoran Zaev sot realizoi takim me delegacion nga Instituti për gjuhë maqedonase “Kërste Misirkov” në të cilin është theksuar se Qeveria jep mbështetje të fuqishme për avancim të gjuhës maqedonase....

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK