http://kariera.mk

KS-OKB dënon përdorimin e forcës ekstreme nga ushtria e Mianmarit

para 9 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv OKB (AA) - Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) për herë të parë në 9 vite duke u dakorduar mbi një deklaratë të përbashkët për çështjen e Mianmarit, ka njoftuar se është...

“Situatë katastrofike për myslimanët Rohingya”

para 10 muajve - Klan Kosova

Myslimanët Rohingya në Myanmar janë duke u përballur me një situatë katastrofike humanitare, ka deklaurar Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres. Guterres ka thënë që sulmet nga forcat e sigurisë...

Aung San Suu Kyi i shmanget Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

para 10 muajve - Alsat-M

Udhëheqësja ‘de fakto” e Mianmarit, Aung San Suu Kyi, anuloi planet për të marrë pjesë në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara që mbahen gjatë këtij muaji, mes kritikave ndërkombëtare...

Mianmar, mbytet varka, 11 të zhdukur dhe 2 fëmijë të vdekur

para 10 muajve - MRT

Një varkë që transportonte myslimanë Rohingya, që iknin nga Mianmari.... Një varkë që transportonte myslimanë Rohingya, që iknin nga Mianmari nga dhuna e ushtrisë dhe budistëve radikalë në Arakan, është...

Aung San Suu Kyi i shmanget Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

para 10 muajve - Gazeta 55

Udhëheqësja ‘de fakto” e Mianmarit, Aung San Suu Kyi, anuloi planet për të marrë pjesë në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara që mbahen gjatë këtij muaji, mes kritikave ndërkombëtare...

Tmerret në Myanmar: i riu mysliman, 7 ditë ecje në këmbë me prindërit e moshuar në shporta

para 9 muajve - Te Sheshi

Të shtyrë nga sulmet e ushtrisë së Myanmar-it, popullsia Rohingya ka vërshuar kufirin me Bangladeshin, pas një rrugëtimi me kilometra të gjatë nëpër këneta, kodra dhe lumenj, në një udhëtim tmerrësisht...

Al Kaeda dërgoi kërcënime për Mianmarin për shkak të rohinxhëve

para 10 muajve - Zhurnal

Al Kaeda bëri thirrje për mbështetje për rohinxhët myslimanë në Mianmar, të cilët u ekspozohen represioneve, për çfarë arsye 400.000 prej tyre janë detyruar të ikin në Bangladesh dhe u kërcënohet autoriteteve...

Aung San Suu Kyi i shmanget Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

para 10 muajve - Ora news

Udhëheqësja ‘de fakto” e Mianmarit, Aung San Suu Kyi, anuloi planet për të marrë pjesë në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara që mbahen gjatë këtij muaji, mes kritikave ndërkombëtare...

Aung San Suu Kyi i shmanget Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

para 10 muajve - Gazeta Shqip

Udhëheqësja ‘de fakto” e Mianmarit, Aung San Suu Kyi, anuloi planet për të marrë pjesë në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara që mbahen gjatë këtij muaji, mes kritikave ndërkombëtare...

Akuzohet për gjenocid ndaj myslimanëve, liderja e Mianmarit nuk paraqitet në OKB

para 10 muajve - Koha.net

Udhëheqësja de facto i Mianmarit, Aung San Suu Kyi, nuk do të paraqitet debatin e Asamblesë së Përgjithshme , javën e ardhshme, edhe pse akuzohet për gjenocid ndaj myslimanëve, transmeton Syri.net raportimin...

Udhëheqësja e Mianmarit shmang Asamblenë e OKB-së

para 10 muajve - MRT

Udhëheqësja “de facto” e Mianmarit, Aung San Suu Kyi nuk do të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara... Udhëheqësja “de facto” e Mianmarit, Aung San Suu Kyi nuk do të marrë pjesë...

Akuzohet për gjenocid ndaj myslimanëve, liderja e Mianmarit nuk paraqitet në OKB

para 10 muajve - Syri

Udhëheqësja de facto i Mianmarit, Aung San Suu Kyi, nuk do të paraqitet debatin e Asamblesë së Përgjithshme , javën e ardhshme, edhe pse akuzohet për gjenocid ndaj myslimanëve. Rreth 370,000 myslimanë...

Fondacioni turk TDV merr leje për t'u ndihmuar muslimanëve Rohingya

para 10 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv ANKARA (AA) - Fondacioni Turk për Çështje Fetare (TDV) ka marrë leje nga qeveria e Bangladeshit për t'u dalë në ndihmë muslimanëve Rohingya të cilët kanë arritur të strehohen në këtë shtet...

OKB: Situata humanitare për myslimanët në Mianmar është katastrofike

para 10 muajve - Arbresh

Myslimanët Rohingya në Mianmar janë duke u përballur me një situatë humanitare ‘katastrofike’, ka deklaruar Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres. Ai shtoi se sulmet e supozuara nga forcat...

Përmbytet varka me muslimanë nga Arakani, humbin jetën 2 fëmijë

para 10 muajve - Zhurnal

Një varkë që transportonte muslimanë Rohingya që iknin nga Mianmari nga dhuna e ushtrisë dhe budistëve radikalë në Arakan është përmbytur në lumin Naf në kufirin me Bangladeshin, duke lënë dy fëmijë të...

Liderja e Mianmar refuzon të marrë pjesë në Asamblenë e OKB-së

para 10 muajve - Vizion Plus

Udhëheqësja e Mianmarit, Aung San Suu Kyi, fituese e çmimit Nobel për paqen, e cila është përfolur në mbarë botën për heshtjen për masakrat ndaj pakicës myslimane në vendin e saj, nuk do të marrë pjesë...

Udhëheqësja e Mianmarit shmang Asamblenë e OKB-së

para 10 muajve - Top Channel

Udhëheqësja “de facto” e Mianmarit, Aung San Suu Kyi nuk do të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, që zhvillohet javën e ardhshme, teksa përballet me kritika për krizën e myslimanëve...

E kritikuar për masakrat në Mianmar

para 10 muajve - ABC News

E vendosur në qendër të kritikave për indiferencën ndaj masakrave kundër minoritetit musliman në Mianmar, liderja de facto Aung Su Ki vendos të bojkotojë asamblenë e përgjithshme të Organizatës së Kombeve...

Aung San Suu Kyi i shmanget Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

para 10 muajve - Zëri i Amerikës

Udhëheqësja 'de fakto" e Mianmarit, Aung San Suu Kyi, anuloi planet për të marrë pjesë në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara që mbahen gjatë këtij muaji, mes kritikave ndërkombëtare...

Përmbytet varka me muslimanë nga Arakani

para 10 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv DAKA (AA) - Një varkë që transportonte muslimanë Rohingya që iknin nga Mianmari nga dhuna e ushtrisë dhe budistëve radikalë në Arakan është përmbytur në lumin Naf në kufirin me Bangladeshin,...

Përmbytet varka me muslimanë nga Arakani, humbin jetën 2 fëmijë

para 10 muajve - Shenja

Një varkë që transportonte muslimanë Rohingya që iknin nga Mianmari nga dhuna e ushtrisë dhe budistëve radikalë në Arakan është përmbytur në lumin Naf në kufirin me Bangladeshin, duke lënë dy fëmijë të...

Përmbytet varka me muslimanë nga Arakani, humbin jetën 2 fëmijë

para 10 muajve - Almakos

Një varkë që transportonte muslimanë Rohingya që iknin nga Mianmari nga dhuna e ushtrisë dhe budistëve radikalë në Arakan është përmbytur në lumin Naf në kufirin me Bangladeshin, duke lënë dy fëmijë të...

Akuzohet për gjenocid ndaj myslimanëve, liderja e Mianmarit nuk paraqitet në OKB

para 10 muajve - Opozita

Udhëheqësja de facto i Mianmarit, Aung San Suu Kyi, nuk do të paraqitet debatin e Asamblesë së Përgjithshme , javën e ardhshme, edhe pse akuzohet për gjenocid ndaj myslimanëve. Rreth 370,000 myslimanë...

Përmbytet varka me muslimanë nga Arakani, humbin jetën 2 fëmijë

para 10 muajve - AlbPortali

Një varkë që transportonte muslimanë Rohingya që iknin nga Mianmari nga dhuna e ushtrisë dhe budistëve radikalë në Arakan është përmbytur në lumin Naf në kufirin me Bangladeshin, duke lënë dy fëmijë të...

Udhëheqësja e Mianmarit shmang Asamblenë e OKB-së

para 10 muajve - Lajmi.net

Udhëheqësja “de facto” e Mianmarit, Aung San Suu Kyi nuk do të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, që zhvillohet javën e ardhshme, teksa përballet me kritika për krizën e myslimanëve...

Rusia dhe Kina mbështesin gjenocidin ndaj myslimanëve e ekzekutuar nga qeveria e Mianmarit

para 10 muajve - Periskopi

Drejtuesja de facto e Mianmar-it ka hedhur poshtë planet për të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Kritikët po bëjnë thirrje që çmimi Nobel t’i hiqet asaj shkaku i ‘spastrimit etnik’ kundër...

Peticion: 400 mijë njerëz kërkojnë heqjen e çmimit Nobel për Suu Kyi

para 10 muajve - Syri

Një kërkesë për shfuqizimin e çmimit Nobel për paqen ndaj Aung San Suu Kyi në “change.org”, ka grumbulluar deri më tani 400 mijë nënshkrime. Ajo akuzohet se nuk po bën asgjë për të ndaluar krimet kundër...

Nobelistja e Myamnar-it anullon udhëtimin drejt Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

para 10 muajve - Te Sheshi

Udhëheqësja kombëtare e Myanmar-it, Aung San Suu Kyi nuk do të marrë pjesë në seancën e ardhshme të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork. Zëdhënësja e partisë së saj, Lidhja Kombëtare për Demokraci...

Bangladeshi: Myanmar-i të krijojë kushtet për rikthimin e myslimanëve Rohinja

para 10 muajve - Te Sheshi

Kryeministrja e Bangladeshit, Sheikh Hasina i bëri thirrje Myanmar-it që lejojë kthimin e qindra-mijëra myslimanëve Rohingya që kanë ikur nga dhuna në shtetin Rakhine. Gjatë vizitës në një kamp të refugjatëve,...

Mianmari “duhet t’i kthejë” myslimanët

para 10 muajve - Alsat-M

Kryeministrja e Bangladeshit, Sheikh Hasina, i bëri thirrje Mianmarit që t’i marrë qindra-mijëra myslimanët Rohingya që kanë ikur nga dhuna në shtetin Rakhine. Gjatë vizitës në një kamp të refugjatëve,...

Mianmari “duhet t’i kthejë” myslimanët

para 10 muajve - Portalb

Kryeministrja e Bangladeshit, Sheikh Hasina, i bëri thirrje Mianmarit që t’i marrë qindra-mijëra myslimanët Rohingya që kanë ikur nga dhuna në shtetin Rakhine, transmeton REL. Gjatë vizitës në një kamp...

Mianmari “duhet t'i kthejë” myslimanët

para 10 muajve - Koha.net

Kryeministrja e Bangladeshit, Sheikh Hasina, i bëri thirrje Mianmarit që t’i marrë qindra-mijëra myslimanët Rohingya që kanë ikur nga dhuna në shtetin Rakhine. Gjatë vizitës në një kamp të refugjatëve,...

Mianmari "duhet t'i kthejë" myslimanët

para 10 muajve - Evropa e Lirë

Kryeministrja e Bangladeshit, Sheikh Hasina, i bëri thirrje Mianmarit që t’i marrë qindra-mijëra myslimanët Rohingya që kanë ikur nga dhuna në shtetin Rakhine. Gjatë vizitës në një kamp të refugjatëve,...

Mianmari “duhet t’i kthejë” myslimanët

para 10 muajve - Medial

Kryeministrja e Bangladeshit, Sheikh Hasina, i bëri thirrje Mianmarit që t’i marrë qindra-mijëra myslimanët Rohingya që kanë ikur nga dhuna në shtetin Rakhine. Gjatë vizitës në një kamp të refugjatëve,...

Dalai Lama, thirrje për ndalimin e dhunës në Mianmar

para 10 muajve - Zëri i Amerikës

Udhëheqësi shpirtëror tibetian në mërgim, Dalai Lama, po i bën thirrje përsëri fitueses së çmimit Nobel të Paqes, Aung San Suu Kyi, që t'i japë fund në mënyrë paqësore krizës me pakicën Rohinga. Në një...

Mianmari “duhet t’i kthejë” myslimanët

para 10 muajve - Tetova Sot

Kryeministrja e Bangladeshit, Sheikh Hasina, i bëri thirrje Mianmarit që t’i marrë qindra-mijëra myslimanët Rohingya që kanë ikur nga dhuna në shtetin Rakhine. Gjatë vizitës në një kamp të refugjatëve,...

Hasina: Mianmari duhet t’i pranojë prapa të gjithë refugjatët rohinxhë

para 10 muajve - Portalb

Kryeministrja e Bangladeshit, Sheik Hasina deklaroi sot se Mianmari duhet t’i pranojë prapa të gjithë, qindra mijë refugjatët, pjesëtarë të bashkësisë myslimane rohinxhë, të cilët arritën në territorin...

Dalai Lama i bën thirrje nobelistes Suu Kyi t’i japë fund krimeve në Mianmar

para 10 muajve - Almakos

Udhëheqësi shpirtëror tibetian në mërgim, Dalai Lama, po i bën thirrje përsëri fitueses së çmimit Nobel të Paqes, Aung San Suu Kyi, që t’i japë fund në mënyrë paqësore krizës me pakicën Rohinga. Në një...

Dalai Lama i bën thirrje nobelistes Suu Kyi t’i japë fund krimeve në Mianmar

para 10 muajve - Shenja

Udhëheqësi shpirtëror tibetian në mërgim, Dalai Lama, po i bën thirrje përsëri fitueses së çmimit Nobel të Paqes, Aung San Suu Kyi, që t’i japë fund në mënyrë paqësore krizës me pakicën Rohinga. Në një...

Bangladeshi i bën thirrje Mianmarit: Pranoni myslimanët e larguar nga vendi

para 10 muajve - Arbresh

Kryeministri i Bangladeshit i ka kërkuar qeverisë në Mianmar që të marrë në vendin e tyre qindra mijëra myslimanë Rohingya që janë larguar nga dhuna në shtetin Rakhinë. Gjatë një vizite në një kamp refugjatës,...

Arrin në 370 mijë numri i myslimanëve të ikur nga Mianmari

para 10 muajve - Koha.net

Zëdhënësi i Zyrës Koordinative për Çështje Humanitare pranë Kombeve të Bashkuara (OKB), Leonard Doyle njoftoi se numri i myslimanëve të Arakanit që kanë ikur në Bangladeshin fqinj nga dhuna në Mianmar...

Vazhdon ikja e muslimanëve nga persekutimi në Mianmar

para 10 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv TEKNAF (AA) - SEFA MUTLU Muslimanët e Arakanit vazhdojnë të kalojnë në Bangladesh duke e kaluar Lumin Naf për të shpëtuar nga sulmet e forcave ushtarake të Mianmarit dhe budistëve radikalë...

“Spastrim etnik” në Mianmar

para 10 muajve - MRT

Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara ka thënë se sulmet ndaj komunitetit mysliman Rohinga në Burma, i njohur si Mianmar... Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në...

Vazhdon ikja e muslimanëve nga persekutimi në Mianmar

para 10 muajve - Shenja

Muslimanët e Arakanit vazhdojnë të kalojnë në Bangladesh duke e kaluar Lumin Naf për të shpëtuar nga sulmet e forcave ushtarake të Mianmarit dhe budistëve radikalë që filluan më 25 gusht, raporton Anadolu...

Vazhdon ikja e muslimanëve nga persekutimi në Mianmar

para 10 muajve - Almakos

Muslimanët e Arakanit vazhdojnë të kalojnë në Bangladesh duke e kaluar Lumin Naf për të shpëtuar nga sulmet e forcave ushtarake të Mianmarit dhe budistëve radikalë që filluan më 25 gusht, raporton Anadolu...

Myslimanët në Myanmar gjymtohen nga minat

para 10 muajve - Gazeta Express

BBC ka folur me myslimanët e etnisë rohingya të cilët janë gjymtuar pasi kanë shkelur në mina tokësore derisa kanë ikur nga Myanmar (Burma). Një djalosh 15-vjeçar është duke u trajtuar në Bangladesh pasi...

Dhuna ndaj myslimanëve Rohingya, reagon edhe Kina: të kthehet sa më parë normaliteti

para 10 muajve - Shenja

Kina ka thënë se mbështet përpjekjet e Myanmar-it për “të mbrojtur stabilitetin”, ndërsa rritet presioni për t’i dhënë fund dhunës që ka detytuar më shumë se 300,000 muslimanë të Rohingya të ikin në Bangladesh....

Dhuna ndaj myslimanëve Rohingya, reagon edhe Kina: të kthehet sa më parë normaliteti

para 10 muajve - Almakos

Kina ka thënë se mbështet përpjekjet e Myanmar-it për “të mbrojtur stabilitetin”, ndërsa rritet presioni për t’i dhënë fund dhunës që ka detytuar më shumë se 300,000 muslimanë të Rohingya të ikin në Bangladesh....

Vazhdon ikja e muslimanëve nga persekutimi në Mianmar

para 10 muajve - AlbPortali

Muslimanët e Arakanit vazhdojnë të kalojnë në Bangladesh duke e kaluar Lumin Naf për të shpëtuar nga sulmet e forcave ushtarake të Mianmarit dhe budistëve radikalë që filluan më 25 gusht, raporton Anadolu...

Muslimanët amerikanë protestë në New York kundër Mianmarit

para 10 muajve - Zhurnal

Muslimanët amerikanë u tubuan para përfaqësisë së përhershme të Mianmarit në Kombet e Bashkuara për të protestuar kundër masakrave ndaj muslimanëve në Arakan, raporton Anadolu Agency (AA). Adem Caroll,...

KS-OKB nesër shqyrton zhvillimet në Arakan

para 10 muajve - Zhurnal

Këshili i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) do të mblidhet të mërkurën për të diskutuar dhunën mbi muslimanët në Arakan të Mianamarit, raporton Anadolu Agency (AA). Ambasadori britanik në OKB,...

OKB: Arrin në 370 mijë numri i muslimanëve të Arakanit të ikur në Bangladesh

para 10 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv

SHBA i bën thirrje Myanmarit ta ndalë dhunën ndaj myslimanëve

para 10 muajve - Zeri

Shtëpia e Bardhë ka thënë se shpërngulja e dhunshme e myslimanëve të etnisë rohingya në Myanmar tregon se forcat e sigurisë të vendit nuk janë duke i mbrojtur civilët. SHBA u ka bërë thirrje autoriteteve...

Muslimanët amerikanë protestë në New York kundër Mianmarit

para 10 muajve - Lajmi.net

"Ndaleni gjenocidin", "Nuk e duam luftën tuaj të përgjakshme", ishin disa nga sloganet e protestuesve, të cilët bënë lutje për muslimanët e persektuar në Arakan Muslimanët amerikanë u tubuan para përfaqësisë...

SHBA i bën thirrje Myanmarit ta ndalë dhunën ndaj myslimanëve

para 10 muajve - GazetaBlic

Shtëpia e Bardhë ka thënë se shpërngulja e dhunshme e myslimanëve të etnisë rohingya në Myanmar tregon se forcat e sigurisë të vendit nuk janë duke i mbrojtur civilët. SHBA u ka bërë thirrje autoriteteve...

Dhuna ndaj myslimanëve Rohingya, reagon edhe Kina: të kthehet sa më parë normaliteti

para 10 muajve - AlbPortali

Kina ka thënë se mbështet përpjekjet e Myanmar-it për “të mbrojtur stabilitetin”, ndërsa rritet presioni për t’i dhënë fund dhunës që ka detytuar më shumë se 300,000 muslimanë të Rohingya të ikin në Bangladesh....

SHBA i bën thirrje Myanmarit ta ndalë dhunën ndaj myslimanëve

para 10 muajve - Gazeta Express

Shtëpia e Bardhë ka thënë se shpërngulja e dhunshme e myslimanëve të etnisë rohingya në Myanmar tregon se forcat e sigurisë të vendit nuk janë duke i mbrojtur civilët. SHBA i ka bërë thirrje autoriteteve...

“Spastrim etnik” në Mianmar

para 10 muajve - Portalb

Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara, ka thënë se sulmet ndaj komunitetit mysliman Rohingya në Birmani, i njohur si Mianmar, “janë një shembull i spastrimit etnik”, ka thënë...

Muslimanët amerikanë protestë në New York kundër Mianmarit

para 10 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv NEW YORK (AA) - Muslimanët amerikanë u tubuan para përfaqësisë së përhershme të Mianmarit në Kombet e Bashkuara për të protestuar kundër masakrave ndaj muslimanëve në Arakan, raporton Anadolu...

KS-OKB nesër shqyrton zhvillimet në Arakan

para 10 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv NEW YORK (AA) – Këshili i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) do të mblidhet të mërkurën për të diskutuar dhunën mbi muslimanët në Arakan të Mianamarit, raporton Anadolu Agency (AA)....

"Këtë javë hapa konkretë për zgjidhjen e krizës në Mianmar"

para 10 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv BRUKSEL (AA) - Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini ka deklaruar se Brukseli me kujdes ndjek zhvillimet në Arakan të Mianmarit, raporton...

‘Spastrim etnik’ në Mianmar

para 10 muajve - Politiko

Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara, ka thënë se sulmet ndaj komunitetit mysliman Rohingya në Birmani, i njohur si Mianmar, “janë një shembull i spastrimit etnik”, ka thënë...

OKB: Arrin në 370 mijë numri i muslimanëve të Arakanit të ikur në Bangladesh

para 10 muajve - InfoShqip

Zëdhënësi i Zyrës Koordinative për Çështje Humanitare pranë Kombeve të Bashkuara (OKB), Leonard Doyle njoftoi se numri i muslimanëve të Arakanit që kanë ikur në Bangladeshin fqinj nga dhuna në Mianmar...

“Spastrim etnik” në Mianmar

para 10 muajve - Alsat-M

Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara, ka thënë se sulmet ndaj komunitetit mysliman Rohinga në Burma, i njohur si Mianmar, “janë një shembull i spastrimit etnik”, ka thënë...

Muslimanët amerikanë protestë në New York kundër Mianmarit

para 10 muajve - Almakos

Muslimanët amerikanë u tubuan para përfaqësisë së përhershme të Mianmarit në Kombet e Bashkuara për të protestuar kundër masakrave ndaj muslimanëve në Arakan, raporton Anadolu Agency (AA). Adem Caroll,...

“Spastrim etnik” në Mianmar

para 10 muajve - RTV 21

Al-Hussein i ka bërë thirrje Mianmarit që të ndalojë këtë  “operacion ushtarak mizorë” Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara, ka thënë se sulmet ndaj komunitetit mysliman Rohingya...

Muslimanët amerikanë protestë në New York kundër Mianmarit

para 10 muajve - Shenja

Muslimanët amerikanë u tubuan para përfaqësisë së përhershme të Mianmarit në Kombet e Bashkuara për të protestuar kundër masakrave ndaj muslimanëve në Arakan, raporton Anadolu Agency (AA). Adem Caroll,...

SHBA i bën thirrje Myanmarit ta ndalë dhunën ndaj myslimanëve

para 10 muajve - Infokusi

Shtëpia e Bardhë ka thënë se shpërngulja e dhunshme e myslimanëve të etnisë rohingya në Myanmar tregon se forcat e sigurisë të vendit nuk janë duke i mbrojtur civilët. SHBA u ka bërë thirrje autoriteteve...

“Spastrim etnik” në Mianmar

para 10 muajve - Ina

Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara, ka thënë se sulmet ndaj komunitetit mysliman Rohingya në Burma, i njohur si Mianmar, “janë një shembull i spastrimit etnik”, ka thënë...

Komisioneri në OKB: Sulmet ndaj myslimanëve në Burma, spastrim etnik

para 10 muajve - Indeks online

Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara, ka thënë se sulmet ndaj komunitetit mysliman Rohingya në Burma, i njohur si Mianmar, “janë një shembull i spastrimit etnik”, ka thënë...

“Spastrim etnik” në Mianmar

para 10 muajve - Lajmi.net

Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara, ka thënë se sulmet ndaj komunitetit mysliman Rohingya në Burma, i njohur si Mianmar, “janë një shembull i spastrimit etnik”, ka thënë...

Dhuna ndaj myslimanëve Rohingya, reagon edhe Kina: të kthehet sa më parë normaliteti

para 10 muajve - Te Sheshi

Kina ka thënë se mbështet përpjekjet e Myanmar-it për “të mbrojtur stabilitetin”, ndërsa rritet presioni për t’i dhënë fund dhunës që ka detytuar më shumë se 300,000 muslimanë të Rohingya të ikin në Bangladesh....

“Spastrim etnik” në Mianmar

para 10 muajve - Evropa e Lirë

Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara, ka thënë se sulmet ndaj komunitetit mysliman Rohingya në Burma, i njohur si Mianmar, “janë një shembull i spastrimit etnik”, ka thënë...

Persekutimi ndaj myslimanëve të Mianmarit nuk ka të ndalur, ata gjymtohen nga minat

para 10 muajve - Periskopi

BBC ka bërë një intervistë me disa nga myslimanët e Rohingyas që ishin të lënduar pas sulmeve të minave tokësore ndërsa ata iknin nga Mianmari. Një djalë 15 vjeç që po trajtohet në Bangladesh humbi të...

“Spastrim etnik” në Mianmar

para 10 muajve - Aktuale

Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara, ka thënë se sulmet ndaj komunitetit mysliman Rohinga në Burma, i njohur si Mianmar, “janë një shembull i spastrimit etnik”, ka thënë...

SHBA i bën thirrje Myanmarit ta ndalë dhunën ndaj myslimanëve

para 10 muajve - Infokusi

Shtëpia e Bardhë ka thënë se shpërngulja e dhunshme e myslimanëve të etnisë rohingya në Myanmar tregon se forcat e sigurisë të vendit nuk janë duke i mbrojtur civilët. SHBA u ka bërë thirrje autoriteteve...

SHBA thirrje Myanmarit: Ndaleni dhunën ndaj myslimanëve

para 10 muajve - Periskopi

Shtëpia e Bardhë ka thënë se shpërngulja e dhunshme e myslimanëve të etnisë rohingya në Myanmar tregon se forcat e sigurisë të vendit nuk janë duke i mbrojtur civilët. SHBA u ka bërë thirrje autoriteteve...

Komisioneri në OKB: Sulmet ndaj myslimanëve në Burma, spastrim etnik

para 10 muajve - Infokusi

Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara, ka thënë se sulmet ndaj komunitetit mysliman Rohingya në Burma, i njohur si Mianmar, “janë një shembull i spastrimit etnik”, ka thënë...

BE reagon për dhunën ndaj myslimanëve Rohingya: problemi të zgjidhet nga themeli

para 10 muajve - Te Sheshi

Përfaqësuesja e lartë për politikë dhe siguri të BE-së, Frederika Mogerini ka reaguar për dhunën ndaj myslimanëve Rohingya në Myanmar. “Jemi duke ndjekur nga afër ngjarjet dramatike në kufirin midis Rakhinës...

Shtëpia e Bardhë urdhëron Myanmarin të ndalë dhunën ndaj muslimanëve, OKB: spastrim etnik

para 10 muajve - Te Sheshi

Shtëpia e Bardhë ka reaguar më në fund për dhunën ndaj muslimanëve Rohingya në Myanmar, duke i bërë thirrje autoriteteve të nalojnë menjëherë dhunën edhe dëbimin e civilëve. Shtëpia e Bardhë u bën thirrje...

Spastrim etnik në Mianmar

para 10 muajve - Insajderi

Komisioneri i lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara, ka thënë se sulmet ndaj komunitetit mysliman Rohingya në Burma, i njohur si Mianmar, “janë një shembull i spastrimit etnik”, ka thënë...

E bija me Mahatma Ghandhi-t, mesazh nobelistes së Myanmari-t: të shkon ta ndalosh dhunën, jo ta nxisësh atë!

para 10 muajve - Te Sheshi

Masakrat mbi popullsinë myslimane Rohingya në Myanmar, kanë detyruar së fundi edhe mbesën e Mahatma Ghandhi-t, Ela Ghandhi, që t’i përcjellë një mesazh udhëheqëses së këtij vendi, nobelistes San Suu Kyi,...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK