http://kariera.mk

LETRA/ Luan Rama i shkruan Gramoz Ruçit: Mos e mbillni Shqipërinë me minoritete!

para 11 muajve - BalkanWeb

Zv/kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama, nëpërmjet një letre i është drejtuar kreut të Kuvendit, Gramoz Ruçi, për projektligjin “Për mbrojtjen e pakicave kombëtare”. Nën thirrjen “Mos...

LSI kërkesë Ruçit për projektligjin e pakicave kombëtare: Mos e mbillni Shqipërinë me minoritete!

para 11 muajve - Sot News

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Luan Rama, i ka parashtruar një kërkesë kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi, që të mos miratohet Projektligji “Për mbrojtjen e pakicave kombëtare” në mënyrën se...

Luan Rama: Ligji për pakicat antikombëtar, krijon probleme të shumta

para 11 muajve - Ora news

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama nëpërmjet një letre publike drejtuar kryetarit të Kuvendit, i kërkon që të ‘mbjellë’ Shqipërinë me minoritete, duke theksuar se ligji për “mbrojtjen...

LSI del kundër, Rama i shkruan Ruçit: Mos e mbillni Shqipërinë me minoritete

para 11 muajve - Indeks online

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama i është drejtuar me një letër publike kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruci, sa i përket cështjes së ligjit të ri të minoriteteve. Rama kërkon të...

Luan Rama: Ligji për minoritetet është kundër interesit kombëtar

para 11 muajve - Shqiptarja

Zëvendëskryetari i LSI, Luan Rama me anë të një postim në rrjetin e tij social Facebook, ka shkruar se ligji për minoritetet, është një ligj që shpreh vullnetin antikombëtar të Shqipërisë. Ai është shprehur...

LSI kërkesë të fortë Ruçit për projektligjin e pakicave kombëtare

para 11 muajve - Albeu

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Luan Rama, i ka parashtruar një kërkesë kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi, që të mos miratohet Projektligji “Për mbrojtjen e pakicave kombëtare ” në mënyrën se...

Mos e mbillni Shqipërinë me minoritete!

para 11 muajve - Gazeta Express

​Projektligji "Për mbrojtjen e pakicave kombëtare" në mënyrën si është paraqitur, nuk duhet miratuar. I nderuar zoti Kryetar i Kuvendit! Për shkak të problematikës që mbart, por edhe prej problemit që...

Luan Rama apel Ruçit: Mos e mbillni Shqipërinë me minoritete!

para 11 muajve - Syri

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama në një letër publike drejtuar kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi, jep arsyet pse nuk duhet miratuar projektligji "Për mbrojtjen e pakicave kombëtare",...

Mos e mbillni Shqipërinë me minoritete!

para 11 muajve - Koha Jone

Nga Luan RAMA Projektligji “Për mbrojtjen e pakicave kombëtare” në mënyrën si është paraqitur, nuk duhet miratuar. I nderuar zoti Kryetar i Kuvendit! Për shkak të problematikës që mbart, por edhe prej...

Ligji për minoritetet, Noka përjashtohet nga seanca

para 11 muajve - Zhurnal

Tiranë, 12 tetor - Projektligji për mbrojtjen e pakicave është debatuar paraditen e kësaj të enjteje në Parlamentin e Shqipërisë, ku deputetit Vangjel Dule ka kërkuar që ky ligj të hiqet nga rendi i ditës,...

Ligji për minoritetet, Noka përjashtohet nga seanca

para 11 muajve - Klan Kosova

Projektligji për mbrojtjen e pakicave është debatuar paraditen e kësaj të enjteje në Parlamentin e Shqipërisë, ku deputetit Vangjel Dule ka kërkuar që ky ligj të hiqet nga rendi i ditës, pasi sipas tij...

“Po e mbillni Shqipërinë me minoritete”, LSI letër Ruçit kundër ligjit për pakicat

para 11 muajve - Java News

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Luan Rama, i ka bërë kërkesë kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi, që të mos miratohet Projektligji “Për mbrojtjen e pakicave kombëtare” në mënyrën se si është paraqitur....

Tiranë: Seanca e Kuvendit ndërpritet gjatë diskutimit të ligjit për pakicat kombëtare

para 11 muajve - Zëri i Amerikës

Në Tiranë, parlamenti nisi sot diskutimin e projekt-ligjit për mbrojtjen e pakicave kombëtare. Ai u prit me kritika të shumta nga partitë opozitare. Por debatet mes shumicës dhe opozitës përsëri u bllokuan...

Milo: Në Shqipëri s’ka edhe Maqedonas, edhe Bullgar

para 11 muajve - RTSH

Një projektligj liberal e quan ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo projektligjin për pakicat kombëtare në Shqipëri, që ishte temë diskutimi sot në Kuvend. “Në një vlersim të përgjithshëm është një ligj...

Luan Rama I shkruan Kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi: Mos e mbillni Shqipërinë me minoritete!

para 11 muajve - Gazeta Telegraf

Luan Rama: Ne, deputetët e Kuvendit të Shqipërisë jemi përpara një prove të madhe: Jemi përballë provës së dinjitetit dhe integritetit tonë, në emër të të cilave ju ftoj të mos e votojmë këtë projektligj,...

Nga fanatikët e procedurës te kundërshtimi i ligjit për pakicat

para 11 muajve - Respublica

Seanca e kësaj të enjte në parlament ku do të diskutohej projektligji për pakicat mori një tjetër rrjedhë për shkak të problemeve proceduriale që lidhen me drejtimin e seancës. Me vendimet që mori  drejtuesi...

Ligji për minoritetet debat në Parlamentin e Shqipërisë, replika Rama-Dule

para 11 muajve - Zhurnal

Tiranë, 12 tetor - Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e sotme të Parlamentit të Shqipërisë. Fillimisht ka qenë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule që ka kërkuar nisjen e diskutimeve për ligjin...

Debat për minoritetin në parlament

para 11 muajve - RTSH

Replika të shumta janë shënuar në seancë plenare të së enjtes gjatë diskutimeve për projektligjin për mbrojtjen e pakicave kombëtare. Kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule ka argumentuar se ky ligj nuk sjell asnjë...

Berisha "zbulon" ministrin më të dështuar, ja si ia kthen Bushati

para 11 muajve - Shqiptarja

Vijojnë debatet e ashpra në Kuvend, teksa deputetët po diskutojnë për ligjin e pakicave kombëtare. Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur nga vendi për këtë ligj, duke hedhur akuza të forta ndaj ministrit...

Ligji për minoritetet debat në Parlamentin e Shqipërisë, replika Rama-Dule

para 11 muajve - Ina

Tiranë, 12 tetor – Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e sotme të Parlamentit të Shqipërisë. Fillimisht ka qenë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule që ka kërkuar nisjen e diskutimeve për ligjin...

Ligji për minoritetet, debat në Parlament. Replika Bushati-Dule

para 11 muajve - Top Channel

Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e kësaj të enjteje të Parlamentit të Shqipërisë. Fillimisht ka qenë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule që ka kërkuar nisjen e diskutimeve për ligjin në fjalë,...

Ligji për minoritetet debat në Parlamentin e Shqipërisë, replika Rama-Dule

para 11 muajve - Medial

Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e sotme të Parlamentit të Shqipërisë. Fillimisht ka qenë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule që ka kërkuar nisjen e diskutimeve për ligjin në fjalë, ndaj të cilit...

Kuvendi, debat për pakicat

para 11 muajve - Vizion Plus

Ligji per minoritetet ka pasur nje kundërshtar te ashpër, dhe ky është kryetari i Partisë Bashkimi per te Drejtat e Njeriut Vangjel Dule, sipas te cilit ky draft bën hapa pas ne raport me konventën per...

Pr.ligji për pakicat/ Berisha replikon me Bushatin: Imposton problemin dhe krijon mollën e sherrit

para 11 muajve - BalkanWeb

TIRANE- Pr.ligji për pakicat etnike ka krijuar debate në seancën Kuvendit. Ish kryeministri Sali Berisha u shpreh se ky ligj paraqitet nga ministria e Jashtme sikur çështjet e minoriteteve janë afera të...

Pr.ligji për pakicat: Berisha replikon me Bushatin: Pazare mafioze që shkelin Kushtetutën

para 11 muajve - BalkanWeb

TIRANE- Pr.ligji për pakicat etnike ka krijuar debate në seancën Kuvendit. Ish kryeministri Sali Berisha u shpreh se ky ligj paraqitet nga ministria e Jashtme sikur çështjet e minoriteteve janë afera të...

Pr.ligji për pakicat, Rama-Dules: Vangjeli ti je minoritar, Evropa nuk është kishë dhe xhami

para 11 muajve - BalkanWeb

TIRANE- Kreu i PBDNJ,Vangjel Dule ka replikuar me kryeministrin Edi Rama në seancën e Kuvendit ku po diskutohet pr.ligji për pakicat. Dule tha se në vitin 2011 u hoq e dhëna për përkatësinë etnike dhe...

Replika Rama-Dule për Ligjin për minoriteteve

para 11 muajve - Koha.net

Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e kësaj të enjteje të Parlamentit të Shqipërisë. Ka qenë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule që ka kërkuar nisjen e diskutimeve për këtë ligj , ndaj të cilit...

Berisha: Ligji për pakicat nuk mund të burojë nga ministria e Jashtme

para 11 muajve - Koha Jone

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk u shpreh kundër ligjit për minoritetet, por ai tha se ky ligj nuk mund të burojë nga ministria e Jashtme. Berisha: Në historinë e parlamentit ky është ligji i parë që...

Berisha: Ligji për pakicat nuk mund të burojë nga ministria e Jashtme

para 11 muajve - Ora news

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk u shpreh kundër ligjit për minoritetet, por ai tha se ky ligj nuk mund të burojë nga ministria e Jashtme. Berisha: Në historinë e parlamentit ky është ligji i parë që...

Pakicat kombëtare, Rama: Dule gënjen jo nga mendjeleshtësia!

para 11 muajve - Gazeta Shqip

Seanca e sotme parlamentare ka nisur me debate në lidhje me rregulloren e Kuvendit, pasi deputeti Vangjel Dule kërkoi që sot mos miratohej pr/vendimi për pakicat. Pas fjalës së ministrit të Jashtëm, Ditmir...

Ligji për minoritetet, debat në Parlament

para 11 muajve - RTV 21

Replika Rama-Dule Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e kësaj të enjteje të Parlamentit të Shqipërisë. Fillimisht ka qenë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule që ka kërkuar nisjen e diskutimeve për...

Pakicat kombëtare, Rama: Dule gënjen, por jo nga mendjeleshtësia

para 11 muajve - Gazeta Shqip

Seanca e sotme parlamentare ka nisur me debate në lidhje me rregulloren e Kuvendit, pasi deputeti Vangjel Dule kërkoi që sot mos miratohej pr/vendimi për pakicat. Pas fjalës së ministrit të Jashtëm, Ditmir...

Kuvend/ Pr.ligji për pakicat kombëtare, Hysi vlerëson nismën e Qeverisë

para 11 muajve - Sot News

Deputetja e Partisë Socialiste Vasilika Hysi, e ka vlerësuar pozitivisht nismën e qeverisë shqiptare për të miratuar një projektligj për pakicat kombëtare. Nga foltorja e Kuvendit, Hysi tha se Shqipëria...

Berisha: Jo ligji i minoritetit, po ministria e Jashtme një dështim, burim rivaliteti i klaneve mafioze

para 11 muajve - Syri

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka kritikuar ashpër në Kuvend, jo projektligjin për pakicat kombëtare, por faktin që ai po trajtohej nga Ministria e Jashtme. "Ky ligj nuk mund të burojë nga Ministria e Jashtme,...

Rama i kthehet ashpër Dules: Ti je minoritar, s?ka kishë e xhami

para 11 muajve - Albeu

Vazhdojnë debatet e nxehta në Kuvendin e Shqipërisë ku deputeti Vangjel Dule ka replikuar me kryeministrin Edi Rama në seancën e Kuvendit ku po diskutohet pr.ligji për pakicat. Dule me tone të ashpra tha...

Berisha: Jo ligji i minoritetit, po ministria e Jashtme një dështim, bum rivaliteti i klaneve mafioze

para 11 muajve - Syri

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka kritikuar ashpër në Kuvend, jo projektligjin për pakicat kombëtare, por faktin që ai po trajtohej nga Ministria e Jashtme. "Ky ligj nuk mund të burojë nga Ministria e Jashtme,...

Rama: Vangjel, Europa nuk është as kishë as xhami

para 11 muajve - Ina

Ligji per pakicat kombetare ka hapur debat ne Parlament. Pas replikave mes ministrit te Jashtem ditmir Bushati dhe kreut te PBDNJ-se, Vangjel Dules ka reaguar nga foltorja e Kuvendit kryeministri Edi Rama. Ai...

Rama acarohet me Dulen, Xhufi me ‘njohjen e bullgarëve’

para 11 muajve - Mapo

Deputeti i PBDNJ-së, Vangjel Dule, ka replikuar me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati lidhur me ligjin për mbrojtjen e pakicave kombëtare, pasi e pyeti se a i ishte referuar qeveria ligjit të ndonjë vendi...

Kuvend/ Dule: Pse pr.ligji për pakicat paraqitet nga ministrja e Jashtme? Bushati: U miratua nga 4 ministra

para 11 muajve - BalkanWeb

TIRANE- Në seancën e Kuvendit po diskutohet pr.ligji për pakicat kombëtare, ndërsa ka pasur replika mes kreut të PBDNJ, Vangjel Dule me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati. Dule ka kërkuar të hiqet nga...

Rama: Vangjel, Europa nuk është as kishë as xhami, mos më vi në gojë gjëra që s'i kam thënë

para 11 muajve - Gazeta Express

Ligji per pakicat kombetare ka hapur debat ne Parlament. Pas replikave mes ministrit te Jashtem ditmir Bushati dhe kreut te PBDNJ-se, Vangjel Dules ka reaguar nga foltorja e Kuvendit kryeministri Edi Rama. Ai...

Minoritete/ Pas përplasjeve, hedhet poshtë projektligji i qeverisë “Rama II”

para 11 muajve - Indeks online

Kryetari i Partisë së Bashkimit për të Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule, ditën e sotme në Kuvend ka replikuar me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati lidhur me ligjin për mbrojtjen e pakicave kombëtare. Dule...

Rama, Dules: Je minoritar, jo minoriteti. Shtrembëron fjalën time qëllimisht, jo nga mendjeleshtësia

para 11 muajve - NOA

Kryeministri Edi Rama ka replikuar në seancën e sotme parlamentare me kryetarin e Partisë për Bashkimin e të Drejtave të Njeriut, Vangjel Dule, lidhur me ligjin për minoritetet. Rama tha se Dule është...

Pr.ligji për pakicat kombëtare, Rama debat me Dulen në Kuvend: Ti je një minoritar, jo minoriteti

para 11 muajve - Sot News

Në sallën e Kuvendit vijojnë replikat mes deputetëve ku po diskutohet në lidhje me projektligjin për me pakicat kombëtare.  Dule tha se në vitin 2011 u hoq e dhëna për përkatësinë etnike dhe i bëri thirrje...

Pakicat kombëtare, Berisha replika me Bushatin: Po krijon 'mollën e sherrit' në ministrinë e dështuar

para 11 muajve - Gazeta Express

Seanca parlamentare nisi me debate në lidhje me një nga projektligjet e propozuar nga qeveria i cili parashikon njohjen e pakicave bullgare. Berisha ka lëshuar akuza në drejtim të ministrit të Jashtëm,...

Pakicat kombëtare, Rama: Dule gënjen qëllimisht, jo nga mendjeleshtësia

para 11 muajve - Gazeta Shqip

Seanca e sotme parlamentare ka nisur me debate në lidhje me rregulloren e Kuvendit, pasi deputeti Vangjel Dule kërkoi që sot mos miratohej pr/vendimi për pakicat. Pas fjalës së ministrit të Jashtëm, Ditmir...

Rama i kthehet ashpër Dules: Mësoi këto që po të them se ...

para 11 muajve - Shqiptarja

Pakinat kombëtare kanë përplasur ashpër deputetët në seancën plenare të kësaj të enjteje në Kuvend. Ka qenë kryeministri Edi Rama që ka replikuar me kreun e PBDNJ, Vangjel Dule. Me tone të ashpra, Rama...

Replika e Ramës për Dulen: Nuk je mendjeleshtë, je i qëllimshëm

para 11 muajve - Koha Jone

Replika në Kuvend lidhur me ligjin për pakicat kombëtare. Rama deklaroi se Dule qëllimisht intepreton fjalën e Ramës për interesat e tij. Edi Rama: “Vangjeli, ti e ke bërë rrugë të më citosh gabim, sa...

Dule sulmon pr.ligjin për minoritetin, Rama: Nuk po e bën nga mendjeleshtësia

para 11 muajve - Syri

Edi Rama i është kundërvënë sot në Kuvend, deputetit të PBDNJ-së, Vangjel Dule, i cili e konsideroi si në shkelje të plotë të të drejtave të minoritetit, projektligjin "Për mbrojtjen e pakicave kombëtare"...

Replika e Ramës për Dulen: Nuk je mendjeleshtë, je i qëllimshëm

para 11 muajve - Ora news

Replika në Kuvend lidhur me ligjin për pakicat kombëtare. Rama deklaroi se Dule qëllimisht intepreton fjalën e Ramës për interesat e tij. Edi Rama: “Vangjeli, ti e ke bërë rrugë të më citosh gabim, sa...

Dule: Ligji për pakicat nuk ka asnjë vlerë. Bushati: Lexo konventën

para 11 muajve - Koha Jone

Deputeti i PBDNJ, Vangjel Dule tha se ligji për pakicat shënon hapa prapa dhe nuk ka asnjë vlerë të shtuar. Ndërkohë ministri Bushati tha se ligji nuk diskriminon pakicat kombetare. Dule: Është një ligj...

Bushati-Dules: Nuk e keni lexuar konventën, pr.ligji për pakicat kombëtare u miratua nga 4 ministra

para 11 muajve - Sot News

Kanë nisur replikat në sallën e Kuvendit, teksa po diskutohet pr.ligji për pakicat kombëtare.  Dule ka kërkuar të hiqet nga rendi i ditës duke kërkuar sqarime nga Bushati se pse ky pr.ligj paraqitet nga...

'Rajoni s'ka ligje për minoritetin', Dule përplaset me Bushatin: Ja, ka Kroacia dhe Mali i Zi

para 11 muajve - Syri

Deputeti i PBDNJ-së, Vangjel Dule, ka replikuar me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati lidhur me ligjin për mbrojtjen e pakicave kombëtare, pasi e pyeti se a i ishte referuar qeveria ligjit të ndonjë vendi...

Dule: Ligji për pakicat nuk ka asnjë vlerë të shtuar

para 11 muajve - Ora news

Deputeti i PBDNJ, Vangjel Duke tha se ligji për pakicat shënon hapa prapa dhe nuk ka asnjë vlerë të shtuar. Dule: Është një ligj i cili nuk ka asnjë vlerë të shtuar. Në vitin 1995 RSH ka firmosur konventën...

Pakicat kombëtare/ PS, Hysi: Vlerë e shtuar e shoqërisë

para 11 muajve - Koha Jone

Ka nisur me debate senaca plenare e kësaj të enjteje, ku po diskutohet projektligji për pakicat kombëtare. Ashtu si dhe javën e kaluar, në fillim të seancës u përplas kreu i PD, Lulzim Basha, me kreun...

Kuvend/ Dule: Pse drafti për pakicat paraqitet nga ministrja e Jashtme? Bushati: Është miratuar nga 4 ministra

para 11 muajve - Koha Jone

Në seancën e Kuvendit po diskutohet pr.ligji për pakicat kombëtare, ndërsa ka pasur replika mes kreut të PBDNJ, Vangjel Dule me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati. Dule ka kërkuar të hiqet nga rendi i...

Dule në Kuvend: Ku e gjetët ligjin për minoritetet?

para 11 muajve - Syri

Deputeti i PBDNJ-së, Vangjel Dule, i ka drejtuar disa pyetje qeverisë sot në Kuvend lidhur me projektligjin që ishte në rendin e ditës për mbrojtjen e pakicave kombëtare. Pyetja kryesore nga Dule ishte...

Ligji për pakicat kombëtare, Rama: Sipas frymës së BE-së

para 11 muajve - 24 ore

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot në Kuvend se, projektligji “Për mbrojtjen e pakicave kombëtare” është krenari për këtë parlament, pasi garantohet respektimi i minoriteteve. Kryeministri Rama replikoi...

Ligji për minoritetet, replika Rama-Dule. Noka përjashtohet nga seanca

para 11 muajve - 24 ore

Projektligji për mbrojtjen e pakicave është debatuar paraditen e kësaj të enjteje në Parlament, ku deputetit Vangjel Dule ka kërkuar që ky ligj të hiqet nga rendi i ditës, pasi sipas tij nuk është i plotë....

Rama i sulet Dules: S’e ke nga mendjeleshtësia, zotrote nuk je minoriteti…

para 11 muajve - Java News

Pas debatit mes kreut të PBDNJ-së, Vangjel Dule dhe ministrit të Jashtëm Bushati ka reaguar nga foltorja e Kuvendit kryeministri Edi Rama. “ Nëse nuk do të njihja do mendoja që e ke nga mendjeleshtësia,...

Ligji për pakicat, replika mes Bushatit dhe Dules

para 11 muajve - Java News

Në seancën e Kuvendit po diskutohet pr.ligji për pakicat kombëtare, ndërsa ka pasur replika mes kreut të PBDNJ, Vangjel Dule me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati. Dule ka kërkuar të hiqet nga rendi i...

Shqipëria njeh bullgarët pakicë kombëtare, reagon historiani i njohur: Nuk i njoh këto grupime

para 11 muajve - Gazeta Express

Historiani i njohur, Pëllumb Xhufi, shprehet kundër vendimit të Komisionit të Ligjeve për futjen e pakicës bullgare në listën e pakicave kombëtare në Shqipëri. Në një prononcim për “Panoramën”, pas vendimit...

Ligji për minoritetet, replika Rama-Dule. Noka përjashtohet nga seanca

para 11 muajve - Lajme.al

Projektligji për mbrojtjen e pakicave është debatuar paraditen e kësaj të enjteje në Parlament, ku deputetit Vangjel Dule ka kërkuar që ky ligj të hiqet nga rendi i ditës, pasi sipas tij nuk është i plotë....

Berisha i del në krah Dules: Ditmir, mos krijo mollën e sherrit…

para 11 muajve - AlbPress

Ish-kryeministri Sali Berisha i ka dalë në krah kreut të PBDNJ-së, Vangjel Dule, në debatin që ky i fundit ka pasur gjatë seancës parlamentare me ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati, në lidhje me pr/ligjin...

Berisha i del në krah Dules: Ditmir, mos krijo mollën e sherrit…

para 11 muajve - Te Sheshi

Ish-kryeministri Sali Berisha i ka dalë në krah kreut të PBDNJ-së, Vangjel Dule, në debatin që ky i fundit ka pasur gjatë seancës parlamentare me ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati, në lidhje me pr/ligjin...

Ligji për minoritetet, debat në Parlament, replika Rama-Dule

para 11 muajve - Gazeta e re

Ligji për pakicat ka qenë temë debati në seancën e kësaj të enjteje të Parlamentit të Shqipërisë. Fillimisht ka qenë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule që ka kërkuar nisjen e diskutimeve për ligjin në fjalë,...

Kuvend, Rama-Dules: Vangjel, ti je një minoritar që je gjithnjë e më pak përfaqësues…

para 11 muajve - AlbPress

Kryeministri Edi Rama është përfshirë në debatin që po zhvillohet në Kuvend mbi pr/ligjit përpakicat kombëtare. Pas replikave mes ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati, dhe kreut të PBDNJ-së, Vangjel Dule,...

Kuvend, Rama-Dules: Vangjel, ti je një minoritar që je gjithnjë e më pak përfaqësues…

para 11 muajve - Te Sheshi

Kryeministri Edi Rama është përfshirë në debatin që po zhvillohet në Kuvend mbi pr/ligjit përpakicat kombëtare. Pas replikave mes ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati, dhe kreut të PBDNJ-së, Vangjel Dule,...

Pr.ligji për pakicat/ Berisha replikon me Bushatin: Pazare mafioze që shkelin Kushtetutën

para 11 muajve - Gazeta Telegraf

Pr.ligji për pakicat etnike ka krijuar debate në seancën Kuvendit. Ish kryeministri Sali Berisha u shpreh se ky ligj paraqitet nga ministria e Jashtme sikur çështjet e minoriteteve janë afera të jashtme...

Pr.ligji për pakicat, Rama-Dules: Vangjeli ti je minoritar, Evropa nuk është kishë e xhami

para 11 muajve - Gazeta Telegraf

Kreu i PBDNJ,Vangjel Dule ka replikuar me kryeministrin Edi Rama në seancën e Kuvendit ku po diskutohet pr.ligji për pakicat. Dule tha se në vitin 2011 u hoq e dhëna për përkatësinë etnike dhe i bëri thirrje...

Pr/ligji për pakicat kombëtare, Bushati përplaset me Dulen: pse fqinjët tanë që flasin për të drejtat nuk aderohen në konventa…

para 11 muajve - AlbPress

Kuvendi është përfshirë nga debatet në seancën e sotme plenare për shkak të pr/ligjit për pakicat kombëtare. Kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule, i cili ka hyrë në Kuvend si deputet i PD-së, kërkoi që drafti...

Pr/ligji për pakicat kombëtare, Bushati përplaset me Dulen: pse fqinjët tanë që flasin për të drejtat nuk aderohen në konventa…

para 11 muajve - Te Sheshi

Kuvendi është përfshirë nga debatet në seancën e sotme plenare për shkak të pr/ligjit për pakicat kombëtare. Kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule, i cili ka hyrë në Kuvend si deputet i PD-së, kërkoi që drafti...

Ligji për minoritetet, debat në Parlament, replika Rama-Dule

para 11 muajve - KosovaPress

Fillimisht ka qenë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule që ka kërkuar nisjen e diskutimeve për ligjin në fjalë, ndaj të cilit ka shprehur rezervat e tij, duke thënë se ligji bazohet vetëm në praktikat e vendeve...

Kuvend/ Dule: Pse pr.ligji për pakicat paraqitet nga ministria e Jashtme? Bushati: U miratua nga 4 ministra

para 11 muajve - Gazeta Telegraf

Në seancën e Kuvendit po diskutohet pr.ligji për pakicat kombëtare, ndërsa ka pasur replika mes kreut të PBDNJ, Vangjel Dule me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati. Dule ka kërkuar të hiqet nga rendi i...

Bullgarët pakicë kombëtare në Shqipëri, shpërthen historiani i njohur: O Zot, nuk i njoh fare

para 11 muajve - Java News

Historiani i njohur, Pëllumb Xhufi, shprehet kundër vendimit të Komisionit të Ligjeve për futjen e pakicës bullgare në listën e pakicave kombëtare në Shqipëri. Pas vendimit të Kuvendit për të miratuar...

“S’ka bullgarë në Shqipëri”

para 11 muajve - Vizion Plus

Minoriteti maqedonas ne Korçe kundërshton njohjen e bullgareve si pakice kombëtare. Sekretari i përgjithshëm i Partisë Aleanca Maqedonase per Integrim Europian Vasil Sterjovski deklaroi se ne Shqipëri...

Minoriteti, 3 bashkitë që do përfitojnë dygjuhësi në institucione

para 11 muajve - Koha Jone

Në 3 bashki të vendit pakica kombëtare do të përfitojnë dygjuhësi në institucionet zyrtare. Sipas projektligjit që do të diskutohet në Parlament ditën e enjte, pakicat e bashkive që i kalojnë 20% të popullisisë...

Minoriteti, 3 bashkitë që do përfitojnë dygjuhësi në institucione

para 11 muajve - Ora news

Në 3 bashki të vendit pakica kombëtare do të përfitojnë dygjuhësi në institucionet zyrtare. Sipas projektligjit që do të diskutohet në Parlament ditën e enjte, pakicat e bashkive që i kalojnë 20% të popullisisë...

FOTO/ Edhe Bullgaria siguron pakicë me status në Shqipëri, pas kërcënimeve për veto

para 12 muajve - Syri

Dje u bë i njohur fakti se deputetët e parlamenti shqiptar, përkatësisht ata të Komisionit Parlamentar të Punëve me Jashtë, miratuan sanksionimin në projektligjin për pakicat kombëtare, edhe të pakicës...

Komisioni i Ligjeve: Shtohen pakicat në projektligj, Bullgarët njihen si minoritet

para 11 muajve - 24 ore

Komisioni Parlamentar i Ligjeve ka miratuar ditën e martë projektligjin për pakicat kombëtare, ku pas diskutimeve, u njoh edhe pakica bullgare si minoritet. Kjo edhe pas ndërhyrjes së Ambasadës së këtij...

Integrim apo poshtërim?

para 12 muajve - Respublica

Dje u bë i njohur fakti se deputetët e parlamenti shqiptar, përkatësisht ata të Komisionit Parlamentar të Punëve me Jashtë, miratuan sanksionimin në projektligjin për pakicat kombëtare, edhe të oakicës...

“Minoritetet”, tërhiqet qeveria

para 12 muajve - Top Channel

“Nga viti 1945 deri në vitin 2011, që është censusi i fundit, nuk ka pakica të tjera të identifikuara përveç pakicave që listohen në këtë ligj”. Edhe pse një javë më parë ministri për Europën dhe Punët...

Miratohet projektligji, bullgarët pakica e nëntë në Shqipëri

para 12 muajve - Sot News

Bullgarët që jetojnë në vendin tonë tashme do të njihen si pakicë kombëtare. Komisioni parlamentar i ligjeve ka miratuar projektligjin për pakicat kombëtare. Një prej pikave të rëndësishme të këtij ligji...

Qeveria tërhiqet pas presionit, pranohen bullgarët si minoritet në Shqipëri

para 12 muajve - Indeks online

“Nga viti 1945 deri në vitin 2011, që është censusi i fundit, nuk ka pakica të tjera të identifikuara përveç pakicave që listohen në këtë ligj”. Edhe pse një javë më parë ministri për Europën dhe Punët...

Bullgarët pakica e nëntë në Shqipëri

para 12 muajve - Ora news

Bullgarët që jetojnë në vendin tonë tashme do të njihen si pakicë kombëtare. Komisioni i Ligjeve e përfshiu këtë minoritet në listën e pakicave kombëtare, duke e çuar numrin total të tyre në 9. Anëtarët...

Qeveria tërhiqet pas presionit, pranohen bullgarët si minoritet në Shqipëri

para 12 muajve - Arbresh

“Nga viti 1945 deri në vitin 2011, që është censusi i fundit, nuk ka pakica të tjera të identifikuara përveç pakicave që listohen në këtë ligj”. Edhe pse një javë më parë ministri për Europën dhe Punët...

Qeveria tërhiqet pas presionit, pranohen bullgarët si minoritet në Shqipëri

para 12 muajve - Gazeta Monitor

“Nga viti 1945 deri në vitin 2011, që është censusi i fundit, nuk ka pakica të tjera të identifikuara përveç pakicave që listohen në këtë ligj”. Edhe pse një javë më parë ministri për Europën dhe Punët...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK