http://kariera.mk

Spanja kremton Ditën Kombëtare nën hijen e krizës Katalnase

para 11 muajve - Alsat-M

Spanja po kremton sot Ditën Kombëtare, nën hijen e krizës më të madhe politike që ka përfshirë vendin pas dështimit të grushtit të shtetit katër dekada më parë. Spanjollët u rreshtuan në rrugët e Madridit...

Kërkesa e kamotshme e Katalonjës për pavarësi në dokumentet osmane

para 11 muajve - Portalb

Dokumente të periudhës osmane kanë hedhur dritë mbi faktin se kërkesa për pavarësim të Katalonjës, këmbënguljet dhe pritjet në këtë drejtim kanë ndodhur edhe në shekullin e 19-të. Teska pritej shpallja...

Spanja feston Ditën Kombëtare, “demonstron” unitet

para 11 muajve - RTV 21

Nën hijen e krizës me Kataloninë Familja mbretërore e Spanjës mori pjesë në ceremonitë e organizuara sot me rastin e Ditës Kombëtare të vendit, të cilat u zhvilluan në momentin kur kriza për shkak të referendumit...

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

para 11 muajve - BalkanWeb

SPANJE- Në konfliktin për përpjekjet për pavarësi të Katalonjës, kryeministri spanjoll Mariano Rajoy e rriti presionin ndaj separatistëve. Në një fjalim para parlamentit ai kërkoi që të gjithë të respektojnë...

Bashkim Bakiu gëzon mbështjetjen e pjesëtarëve të shoqërisë civile, afaristëve dhe profesorëve

para 11 muajve - Almakos

Dje në Saraj, kandidati i Lëvizjes BESA për kryetar komune, Bashkim Bakiu, së bashku me këshilltarët komunal, kanë realizuar tubimin qendror me banorët e Sarajit. Share this: Click to share on Twitter...

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

para 11 muajve - Koha.net

Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës. Hapi tjetër i tij do të varet nga çështja nëse Katalonja shpall shkëputjen formale nga Spanja ose jo. Në...

Spanja kremton Ditën Kombëtare nën hijen e krizës së Katalonias

para 11 muajve - Koha.net

Spanja po kremton sot Ditën Kombëtare, nën hijen e krizës më të madhe politike që ka përfshirë vendin pas dështimit të grushtit të shtetit katër dekada më parë. Spanjollët u rreshtuan në rrugët e Madridit...

Kërkesa e kamotshme e Katalonjës për pavarësi në dokumentet osmane

para 11 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv ANKARA (AA) - Yıldız Nevin Gündoğmuş Dokumente të periudhës osmane kanë hedhur dritë mbi faktin se kërkesa për pavarësim të Katalonjës, këmbënguljet dhe pritjet në këtë drejtim kanë ndodhur...

Dita Kombëtare e Spanjës, qytetarët pushtojnë rrugët e Madridit me flamuj

para 11 muajve - Ora news

Qytetarët spanjollë kanë festuar Ditën Kombëtare ndërkohë që vendi është përfshirë nga kriza e thellë politike si pasojë e dëshirës së Katalunjës për pavarësi. Por përtej festimeve, pjesëmarrës në dy tubime...

Votimi i ri për Katalonjën? Ja çfarë po ndodh në Spanjë

para 11 muajve - Gazeta Tema

Ministri i Jashtëm spanjoll, Alfonso Dastis ka thënë në një intervistë për mediat se ekziston mundësia që Katalonja të kërkojë mbajtjen e një procesi të ri zgjedhor, nëse zbatohet neni 155 i Kushtetutës...

Kërkesa e kahmotshme e Katalonjës për pavarësi në dokumentet osmane (DOKUMENT)

para 11 muajve - Shenja

Dokumente të periudhës osmane kanë hedhur dritë mbi faktin se kërkesa për pavarësim të Katalonjës, këmbënguljet dhe pritjet në këtë drejtim kanë ndodhur edhe në shekullin e 19-të. Teska pritej shpallja...

Spanja i jep 8 ditë kohë Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi

para 11 muajve - Gazeta Express

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka dhënë tetë ditë kohë qeverisë së Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi, raporton Reuters. Rajoy mund të thërrasë zgjedhje të parakohshme rajonale...

Spanja kremton Ditën Kombëtare nën hijen e krizës së Katalonias

para 11 muajve - Zëri i Amerikës

Spanja po kremton sot Ditën Kombëtare, nën hijen e krizës më të madhe politike që ka përfshirë vendin pas dështimit të grushtit të shtetit katër dekada më parë. Spanjollët u rreshtuan në rrugët e Madridit...

Votimi i ri për Katalonjën?

para 11 muajve - Ora news

Ministri i Jashtëm spanjoll, Alfonso Dastis ka thënë në një intervistë për mediat se ekziston mundësia që Katalonja të kërkojë mbajtjen e një procesi të ri zgjedhor, nëse zbatohet neni 155 i Kushtetutës...

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

para 11 muajve - Ora news

Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës. Hapi tjetër i tij do të varet nga çështja nëse Katalonja shpall shkëputjen formale nga Spanja ose jo. Në...

Spanja feston Ditën e saj Kombëtare mes krizës politike

para 11 muajve - Shqiptarja

Spanja kremton Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga Refendumi i Katalonjës për pavarësi.“Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano Rajoy i tha...

Viti 1934, kur Katalonja u bë shtet vetëm një… ditë

para 11 muajve - Koha Jone

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Lideri katalonas reagon pas ultimatumit spanjoll

para 11 muajve - Alsat-M

Ne duam dialog dhe përgjigjja është Neni 155 të vihet në tryezë. Porosia është marrë, ka shkruar në Tuiter lideri katalonas Karles Puxhdemon, duke reaguar në ultimatumin e Qeverisë spanjolle. Kryeministri...

VIDEO/ Ceremoni dhe parada ushtare! Spanja feston me pompozitet Ditën Kombëtare të vendit

para 11 muajve - Syri

Familja mbretërore e Spanjës po merr pjesë në festimet e Ditës Kombëtare në mes të një krize politike të nxitur nga referendumi i diskutueshëm i pavarësisë së Katalonjës. Kryeministri Mariano Rajoy i tha...

Puçdemon reagon në ultimatumin spanjoll

para 11 muajve - Medial

Ne duam dialog dhe përgjigjja është Neni 155 të vihet në tryezë. Porosia është marrë, ka shkruar në Tuiter lideri katalonas Karles Puxhdemon, duke reaguar në ultimatumin e Qeverisë spanjolle. Kryeministri...

Madridi kërcënon me ndërprerje të autonomisë së Katalonjës

para 11 muajve - Koha.net

Madrid, 12 tetor – Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy kërcënoi dje me ndërprerje të autonomisë së Katalonjës duke i kërkuar presidentit separatist të konfirmonte nëse e kishte shpallur apo jo pavarësinë...

Festa Kombëtare e Spanjës nën hijen e Katalonjës

para 11 muajve - ABC News

Festa Kombëtare e Spanjës është celebruar nën hijen e krizës me Katalonjën. Në paradën e përvitshme përkrah Mbretit Felipe i Gjashtë dhe kryeministrit Rahoi, mungoi presidenti I rajonit separatist, Karles...

Puigdemont për ultimatumin e Spanjës: Mesazhi është i qartë

para 11 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv BARCELONË (AA) - Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont nëpërmjet rrjetiteve sociale reagoi ndaj ultimatumit spanjoll në të cilin thuhet "të përcaktohet nëse ka shpallur pavarësinë ose...

Spanja i jep 8 ditë kohë Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi

para 11 muajve - Infokusi

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka dhënë tetë ditë kohë qeverisë së Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi, raporton Reuters. Rajoy mund të thërrasë zgjedhje të parakohshme rajonale...

Spanja kremton Ditën Kombëtare nën hijen e krizës së Katalonias

para 11 muajve - Fol

Spanja po kremton sot Ditën Kombëtare, nën hijen e krizës më të madhe politike që ka përfshirë vendin pas dështimit të grushtit të shtetit katër dekada më parë. Spanjollët u rreshtuan në rrugët e Madridit...

Kapen me drogë, dy të arrestuar në Prishtinë

para 11 muajve - Almakos

Policia e Kosovës ka arrestuar dy persona në rrugën “Rrustem Statovci” në Prishtinë, pasi që gjatë kontrollit tek ata janë gjetur 9 gramë marihuanë, ndërsa gjatë kontrollit të shtëpisë së tyre janë gjetur...

Spanja i jep 8 ditë kohë Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi

para 11 muajve - Gazeta Liria

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka dhënë tetë ditë kohë qeverisë së Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi, raporton Reuters. Rajoy mund të thërrasë zgjedhje të parakohshme rajonale...

Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

para 11 muajve - Top Channel

Spanja përgatitet të kremtojë Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga refendumi i Katalonjës për pavarësi. “Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano...

Kërkesa e kamotshme e Katalonjës për pavarësi në dokumentet osmane

para 11 muajve - Gazeta e re

Në dokumentet historike të Arkivit Osman në Turqi që datojnë nga viti 1900 dhe 1902, shihet se kërkesë dhe pritje për pavarësi të Katalonjës, si dhe pezullim të një hapi të tillë ka pasur edhe në shekullin...

VIDEO-LIVE/ Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

para 11 muajve - Syri

Spanja përgatitet të kremtojë Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga refendumi i Katalonjës për pavarësi. “Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano...

Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

para 11 muajve - Lajm

Spanja përgatitet të kremtojë Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga refendumi i Katalonjës për pavarësi. “Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

para 11 muajve - Alsat-M

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm...

Puigdemont për ultimatumin e Spanjës: Mesazhi është i qartë

para 11 muajve - Almakos

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont nëpërmjet rrjetiteve sociale reagoi ndaj ultimatumit spanjoll në të cilin thuhet “të përcaktohet nëse ka shpallur pavarësinë ose do të përballet me heqjen e kompetencave...

Katalonja dhe heshtja e të mallkuarve!

para 11 muajve - Syri

Më 1 tetor, rreth 900 njerëz u plagosën nga policia evropiane në një qytet të madh evropian … dhe pati heshtje nga Bashkimi Evropian. Më 2 tetor, presidenti katalanas, Carles Puigdemont, bëri thirrje për...

Puigdemont për ultimatumin e Spanjës: Mesazhi është i qartë

para 11 muajve - Shenja

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont nëpërmjet rrjetiteve sociale reagoi ndaj ultimatumit spanjoll në të cilin thuhet “të përcaktohet nëse ka shpallur pavarësinë ose do të përballet me heqjen e kompetencave...

Spanja i jep 8 ditë kohë Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi

para 11 muajve - Bota Press

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka dhënë tetë ditë kohë qeverisë së Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi, raporton Reuters. Rajoy mund të thërrasë zgjedhje të parakohshme rajonale...

Spanja i jep 8 ditë kohë Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi

para 11 muajve - Gazeta Monitor

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka dhënë tetë ditë kohë qeverisë së Katalonjës për të hequr dorë nga përpjekja për pavarësi, raporton Reuters. Rajoy mund të thërrasë zgjedhje të parakohshme rajonale...

Kryeministri spanjoll pyet Kataloninë: A e keni shpallur Pavarësinë?

para 11 muajve - Klan Kosova

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka kërkuar qeverisë katalanase që të sqarojë nëse e ka shpallur Pavarësinë ose jo, transmeton Klan Kosova. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm në Parlamentin e Spanjës,...

Spanjë – Madridi kërkon sqarime nga Barcelona: U shpall pavarësia apo jo?

para 11 muajve - Gazeta e re

“Si pasojë e konfuzionit të krijuar, Këshilli i Ministrave ra dakord t’i kërkojë zyrtarisht qeverisë katalonase që të konfirmojë shpalljen ose jo të pavarësisë”, deklaroi Kryeministri spanjoll, Mariano...

Pse u tërhoq Katalonja nga pavarësia?

para 11 muajve - Gazeta Express

Një ditë pas fjalimit të shumëpritur të Presidentit katalanas, Carles Puigdemont, mediat shkruajnë se fjalimi i tij reflektonte universet paralele të banuara nga separatistet e Katalonjës dhe qeveria spanjolle....

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

para 11 muajve - MRT

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës.... Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist...

Kriza katalanase në duart e Madridit

para 11 muajve - Zhurnal

Më e keqja u shmang. Ndoshta nuk do të duhet një provë force e menjëhershme, por është po aq e vërtetë se nuk është zgjidhur asgjë, sepse në këtë pikë duhet që kreu i qeverisë spanjolle, Mariano Rajoy...

Pse u tërhoq Katalonja nga pavarësia?

para 11 muajve - Syri

Një ditë pas fjalimit të shumëpritur të Presidentit katalanas, Carles Puigdemont, mediat shkruajnë se fjalimi i tij reflektonte universet paralele të banuara nga separatistet e Katalonjës dhe qeveria spanjolle....

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

para 11 muajve - Zhurnal

Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës. Hapi tjetër i tij do të varet nga çështja nëse Katalonja shpall shkëputjen formale nga Spanja ose jo. Në...

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

para 11 muajve - Gazeta Telegraf

Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës. Hapi tjetër i tij do të varet nga çështja nëse Katalonja shpall shkëputjen formale nga Spanja ose jo. Në...

Kryeministri spanjoll pyet Kataloninë: A e keni shpallur Pavarësinë?

para 11 muajve - Gazeta Express

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka kërkuar qeverisë katalanase që të sqarojë nëse e ka shpallur Pavarësinë ose jo, transmeton Klan Kosova. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm në Parlamentin e Spanjës,...

Puigdemont për ultimatumin e Spanjës: Mesazhi është i qartë

para 11 muajve - Gazeta e re

“Kërkuam dialog ndërsa përgjigjja ishte vendosja e nenit 155 në tryezë. Mesazhi është i qartë”, ka thënë Puigdemont në Twitter. Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont nëpërmjet rrjetiteve sociale reagoi...

Shqetësimet për lëvizjet separatiste në BE

para 11 muajve - Koha.net

Lëvizjet separatiste në vendet e Bashkimit Evropian (BE) vazhdojnë të shkaktojnë shqetësime, pavarësisht se administrata autonome e Katalonjës në Spanjë ka pezulluar për momentin shpalljen e pavarësisë....

Kryeministri spanjoll pyet Kataloninë: A e keni shpallur Pavarësinë?

para 11 muajve - GazetaBlic

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka kërkuar qeverisë katalanase që të sqarojë nëse e ka shpallur Pavarësinë ose jo, transmeton Klan Kosova. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm në Parlamentin e Spanjës,...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

para 11 muajve - Telegrafi

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm...

Madridi kërcënon me ndërprerje të autonomisë së Katalonjës

para 11 muajve - Gazeta Liria

Madrid, 12 tetor – Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy kërcënoi dje me ndërprerje të autonomisë së Katalonjës duke i kërkuar presidentit separatist të konfirmonte nëse e kishte shpallur apo jo pavarësinë e rajonit të tij.

Kryeministri i Spanjës rrit presionin, refuzon ndërmjetësimin me Katalonjën

para 11 muajve - BalkanWeb

SPANJE -Në konfliktin për përpjekjet për pavarësi të Katalonjës, kryeministri spanjoll Mariano Rajoy e rriti presionin ndaj separatistëve. Në një fjalim para parlamentit ai kërkoi që të gjithë të respektojnë...

Spanja feston Ditën Kombëtare të vendit

para 11 muajve - Arbresh

Familja mbretërore e Spanjës po merr pjesë në festimet e Ditës Kombëtare në mes të një krize politike të nxitur nga referendumi i diskutueshëm i pavarësisë së Katalonjës. Kryeministri Mariano Rajoy i tha...

Gazetari kryetarit të komunës: Pse parkoheni në trotuar dhe pse shkoni kaq vonë në punë

para 11 muajve - Almakos

Sasho Ivanovski-Politiko është gazetar në Maqedoni dhe njihet për stilin e intervistimit të tij me kamerë në dorë. ”Viktimë” e tij ka qenë Ivica Konevski, kryetar aktual i Komunës së Aerodromit në Shkup...

​Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

para 11 muajve - RTV 21

Spanja përgatitet të kremtojë Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga refendumi i Katalonjës për pavarësi

Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

para 11 muajve - Lajmi.net

Spanja përgatitet të kremtojë Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga refendumi i Katalonjës për pavarësi. “Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano...

​Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

para 11 muajve - Indeks online

Spanja përgatitet të kremtojë Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga refendumi i Katalonjës për pavarësi. “Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano...

Puigdemont për ultimatumin e Spanjës: Mesazhi është i qartë

para 11 muajve - AlbPortali

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont nëpërmjet rrjetiteve sociale reagoi ndaj ultimatumit spanjoll në të cilin thuhet “të përcaktohet nëse ka shpallur pavarësinë ose do të përballet me heqjen e kompetencave...

Spanja: I japim 5 ditë kohë Katalonjës, më pas ndërhyn ushtria

para 11 muajve - Gazeta Express

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy  i ka kerkuar udhëheqësit katalanas, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse ka shpallur pavarësinë e rajonit. Lideri spanjoll tha se kjo ishte e nevojshme para se qeveria...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

para 11 muajve - Evropa e Lirë

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm...

Spanja: I japim 5 ditë kohë Katalonjës, më pas ndërhyn ushtria

para 11 muajve - Syri

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy  i ka kerkuar udhëheqësit katalanas, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse ka shpallur pavarësinë e rajonit. Lideri spanjoll tha se kjo ishte e nevojshme para se qeveria...

Kriza katalane në duart e Madridit

para 11 muajve - Gazeta 55

Më e keqja u shmang. Ndoshta nuk do të duhet një provë force e menjëhershme, por është po aq e vërtetë se nuk është zgjidhur asgjë, sepse në këtë pikë duhet që kreu i qeverisë spanjolle, Mariano Rajoy...

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

para 11 muajve - DW

Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës. Hapi tjetër i tij do të varet nga çështja nëse Katalonja shpall shkëputjen formale nga Spanja ose jo. Në...

Pse u tërhoq Katalonja nga pavarësia?

para 11 muajve - Tetova Sot

Një ditë pas fjalimit të shumëpritur të Presidentit katalanas, Carles Puigdemont, mediat shkruajnë se fjalimi i tij reflektonte universet paralele të banuara nga separatistet e Katalonjës dhe qeveria spanjolle....

Fitili mbetet i ndezur, mesazhi që lideri i Katalonjës i dha kryeministrit spanjoll

para 11 muajve - Indeks online

Më e keqja u shmang. Ndoshta nuk do të duhet një provë force e menjëhershme, por është po aq e vërtetë se nuk është zgjidhur asgjë, sepse në këtë pikë duhet që kreu i qeverisë spanjolle, Mariano Rajoy...

Spanja: I japim 5 ditë kohë Katalonjës, më pas ndërhyn ushtria

para 11 muajve - Tetova Sot

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy  i ka kerkuar udhëheqësit katalanas, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse ka shpallur pavarësinë e rajonit. Lideri spanjoll tha se kjo ishte e nevojshme para se qeveria...

Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

para 11 muajve - Tetova Sot

Spanja përgatitet të kremtojë Ditën e saj Kombëtare në mesin e krizës së thellë politike të shkaktuar nga refendumi i Katalonjës për pavarësi. “Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano...

Kryeministri spanjoll pyet Kataloninë: A e keni shpallur Pavarësinë?

para 11 muajve - Infokusi

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka kërkuar qeverisë katalanase që të sqarojë nëse e ka shpallur Pavarësinë ose jo, transmeton Klan Kosova. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm në Parlamentin e Spanjës,...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

para 11 muajve - Almakos

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

para 11 muajve - Shenja

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm...

Si u tërhoq Katalonja nga pavarësia

para 11 muajve - Klan

Një ditë pas fjalimit të shumë pritur të Presidentit katalanas, Carles Puigdemon, mediat shkruajnë se fjalimi i tij reflektonte universet paralele të banuara nga separatistet e Katalonjës dhe qeveria spanjolle....

Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

para 11 muajve - KosovaPress

“Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano Rajoy i tha Parlamentit se vendi përballet me kërcënimin më të rëndë ndaj demokracisë së tij 40-vjeçare dhe i dha 5 ditë kohë liderit katalanas...

Spanja hedh hapin e parë për suspendimin e pavarësisë së Katalonjës

para 11 muajve - Periskopi

Kryeministri i Spanjës ka kërkuar nga krerët katalanas që të sqarojnë nëse ata kanë shpallur zyrtarisht pavarësinë para se ai të tërheqë një artikull kushtetues që do të zhvendoste rajonin e autonomisë...

“I japim 5 ditë kohë Katalonisë, më pas ndërhyn ushtria

para 11 muajve - Sovrani

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i ka kerkuar udhëheqësit katalanas, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse ka shpallur pavarësinë e rajonit. Lideri spanjoll tha se kjo ishte e nevojshme para se qeveria...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

para 11 muajve - AlbPortali

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm...

Kryeministri i Spanjës kundër ndërmjetësimit në konfliktin e Katalonjës

para 11 muajve - Arbresh

Para parlamentit, kryeministri i Spanjës Rajoy e refuzoi me vendosmëri propozimin e Katalonjës. Hapi tjetër i tij do të varet nga çështja nëse Katalonja shpall shkëputjen formale nga Spanja ose jo. Në...

Spanja feston Ditën Kombëtare mes krizës politike

para 11 muajve - KosovaPress

“Show” publik i unitetit vjen një ditë pasi kryeministri Mariano Rajoy i tha Parlamentit se vendi përballet me kërcënimin më të rëndë ndaj demokracisë së tij 40-vjeçare dhe i dha 5 ditë kohë liderit katalanas...

Spanja: I japim 5 ditë kohë Katalonjës, më pas ndërhyn ushtria

para 11 muajve - Gazeta Monitor

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy  i ka kerkuar udhëheqësit katalanas, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse ka shpallur pavarësinë e rajonit. Lideri spanjoll tha se kjo ishte e nevojshme para se qeveria...

Spanja i jep pesë ditë Katalonisë, më pas ndërhyn ushtria

para 11 muajve - Periskopi

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i ka kerkuar udhëheqësit katalanas, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse ka shpallur pavarësinë e rajonit. Lideri spanjoll tha se kjo ishte e nevojshme para se qeveria...

“I japim 5 ditë kohë Katalonisë, më pas ndërhyn ushtria”

para 11 muajve - Insajderi

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy  i ka kerkuar udhëheqësit katalanas, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse ka shpallur pavarësinë e rajonit. Lideri spanjoll tha se kjo ishte e nevojshme para se qeveria...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonjës për qartësim

para 11 muajve - Gazeta Fjala

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonjës, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm...

Qeveria e Spanjës u ka dhënë afat liderëve të Katalonisë për qartësim

para 11 muajve - Insajderi

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se ia ka dhënë pesë ditë afat liderit separatist të Katalonisë, Carles Puigdemont, të qartësoj nëse ai e ka shpallur pavarësinë. Gjatë fjalimit të tij të djeshëm...

Kriza katalanase në duart e Madridit

para 11 muajve - Gazeta Express

Më e keqja u shmang. Ndoshta nuk do të duhet një provë force e menjëhershme, por është po aq e vërtetë se nuk është zgjidhur asgjë, sepse në këtë pikë duhet që kreu i qeverisë spanjolle, Mariano Rajoy...

Spanja, 5 ditë kohë Katalonjës; më pas ndërhyn qeveria qendrore

para 11 muajve - Top Channel

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë. Nëse Carles Puigdemont do të konfirmojë se e ka ndërmarrë këtë...

Kriza katalanase në duart e Madridit

para 11 muajve - Portalb

Më e keqja u shmang. Ndoshta nuk do të duhet një provë force e menjëhershme, por është po aq e vërtetë se nuk është zgjidhur asgjë, sepse në këtë pikë duhet që kreu i qeverisë spanjolle, Mariano Rajoy...

Rajoy kërcënon Katalonjën me kufizim të autonomisë

para 11 muajve - Zhurnal

Në fjalimin e tij përpara Parlamentit spanjoll, kryeministri, Mariano Rajoy, pasi mblodhi fillimisht me urgjencë kabinetin qeveritar, deklaroi se përgjigjja e presidentit Puigdemont do të ishte vendimtare...

Referendumi, Spanja gati t’i heqë autonominë Katalonjas

para 11 muajve - Gazeta Shqip

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, la të kuptohet sot se mund të pezullojë autonominë e rajonit verior rebel të Katolonias dhe të shpërndajë parlamentin e rajonit, një vendim që mund të bëhet shkas...

Spanja 5 ditë kohë Katalonjës për të ndarë mendjen për pavarësinë

para 11 muajve - Opinion

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë. Nëse Carles Puigdemont konfirmon të hënën se e ka ndërmarrë...

Spanja 5 ditë kohë Katalonjës për të ndarë mendjen për pavarësinë

para 11 muajve - Ora news

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë. Nëse Carles Puigdemont konfirmon të hënën se e ka ndërmarrë...

Spanja, 5 ditë kohë Katalonjës; më pas ndërhyn qeveria qendrore

para 11 muajve - Mapo

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë. Nëse Carles Puigdemont do të konfirmojë se e ka ndërmarrë këtë...

5 ditë afat Puigdemont-it për të deklaruar nëse ka shpallur pavarësinë e Katalonjës

para 11 muajve - Koha.net

Qeveria spanjolle i ka kërkuar udhëheqësit katalonas, Carles Puigdemont që brenda pesë ditëve të deklarojë nëse Katalonja e ka shpallur pavarësinë, njofton agjencia spanjolle e lajmeve Efe. Po ashtu Qeveria...

Rajoy: Duam qartësim nga Katalunja; Pakt me socialistët për reformë kushtetuese

para 12 muajve - Top Channel

Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy ripërsëriti kërkesën e tij ndaj udhëheqësit të Katalunjës për të qartësuar nëse e ka deklaruar rajonin të pavarur apo jo, por këtë e bëri duke shpalosur edhe kërcënimin...

Spanja drejt suspendimit të autonomisë së Katalonisë

para 12 muajve - Klan Kosova

Kryeministri i Spanjës ka njoftuar Kataloninë që mund të imponoj sundim direkt në këtë regjion. Mariano Rajoy ka thënë që qeveria e tij ka kërkuar qeverinë regjionale që të qartësoj në qoftë se ka shpallur...

Spanja, gati t’i heqë autonominë Katalonias

para 11 muajve - Gazeta Shqip

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, la të kuptohet sot se mund të pezullojë autonominë e rajonit verior rebel të Katolonias dhe të shpërndajë parlamentin e rajonit, një vendim që mund të bëhet shkas...

Spanja drejt suspendimit të autonomisë së Katalonisë

para 12 muajve - Lajmi.net

Kryeministri i Spanjës ka njoftuar Kataloninë që mund të imponoj sundim direkt në këtë regjion. Mariano Rajoy ka thënë që qeveria e tij ka kërkuar qeverinë regjionale që të qartësoj në qoftë se ka shpallur...

Spanja drejt suspendimit të autonomisë së Katalonisë

para 12 muajve - Indeks online

Kryeministri i Spanjës ka njoftuar Kataloninë që mund të imponoj sundim direkt në këtë regjion. Mariano Rajoy ka thënë që qeveria e tij ka kërkuar qeverinë regjionale që të qartësoj në qoftë se ka shpallur...

Puigdemont ka pesë ditë kohë për të deklaruar nëse ka shpallur pavarësinë

para 12 muajve - Indeks online

Qeveria spanjolle i ka kërkuar udhëheqësit katalonas, Carles Puigdemont që brenda pesë ditëve të deklarojë nëse Katalonia e ka shpallur pavarësinë, njofton agjencia spanjolle e lajmeve Efe. Po ashtu Qeveria...

Spanja ultimatum Katalonjës: Keni 5 ditë kohë, më pas pezullim edhe të autonomisë

para 11 muajve - Java News

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i dha 5 ditë kohë liderit separatist të Katalonjës që të thotë hapur nëse ka shpallur apo jo pavarësinë. Nëse Carles Puigdemont do të konfirmojë se e ka ndërmarrë këtë...

Shqetësimet për lëvizjet separatiste në BE

para 12 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv BRUKSEL (AA) - ŞERİFE ÇETİN Lëvizjet separatiste në vendet e Bashkimit Evropian (BE) vazhdojnë të shkaktojnë shqetësime, pavarësisht se administrata autonome e Katalonjës në Spanjë ka pezulluar...

Rajoy kërcënon Katalonjën me kufizim të autonomisë

para 12 muajve - MRT

Në fjalimin e tij përpara Parlamentit spanjoll, kryeministri, Mariano Rajoy... Në fjalimin e tij përpara Parlamentit spanjoll, kryeministri, Mariano Rajoy, pasi mblodhi fillimisht me urgjencë kabinetin...

Spanja, kryeministri Rajoy për Katalonjën

para 12 muajve - ABC News

Kryeministri I Spanjës, Mariano Rahoi ka kërkuar qartësi nga Katalonja nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë që më pas të vendosë metodën se si do të veprojë. Në një fjalim, shefi I qeverisë u shpreh I...

Katalunia suspendon shpalljen e Pavarësisë

para 11 muajve - InfoShqip

Udhëheqësi i Katalunisë, Carles Puigdemont, ka deklaruar se rajoni ka “fituar të drejtën” për pavarësinë nga Spanja, por ka vendosur “suspendim” të shpalljes, për siç thuhet, tu lënë vend bisedimeve. Siç...

Spanja, gati t'i heqë autonominë Katalonias

para 12 muajve - Zëri i Amerikës

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, la të kuptohet sot se mund të pezullojë autonominë e rajonit verior rebel të Katolonias dhe të shpërndajë parlamentin e rajonit, një vendim që mund të bëhet shkas...

Shqetësimet për lëvizjet separatiste në BE

para 11 muajve - Almakos

Lëvizjet separatiste në vendet e Bashkimit Evropian (BE) vazhdojnë të shkaktojnë shqetësime, pavarësisht se administrata autonome e Katalonjës në Spanjë ka pezulluar për momentin shpalljen e pavarësisë....

Shqetësimet për lëvizjet separatiste në BE

para 11 muajve - Shenja

Lëvizjet separatiste në vendet e Bashkimit Evropian (BE) vazhdojnë të shkaktojnë shqetësime, pavarësisht se administrata autonome e Katalonjës në Spanjë ka pezulluar për momentin shpalljen e pavarësisë....

Kryeministri i Spanjës i refuzon ofertat për ndërmjetësim në krizën katalane

para 12 muajve - Gazeta Express

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, i ka refuzuar ofertat për ndërmjetësim në krizën e Katalonjës, si dhe ka bërë thirrje që të respektohet ligji spanjoll. Ai i ka falënderuar vendet e jashtme për qasjen,...

Spanja paralajmëron Kataloninë se mund të bëjë sundim të drejtpërdrejt

para 12 muajve - Indeks online

Kryeministri i Spanjës ka vënë në dijeni Kataloninë se ata mund të imponojë një sundim të drejtpërdrejt në rajon e tyre. Kryeministri, Mariano Rajoy tha se Qeveria e tij  i kishte kërkuar qeverisë rajonale...

A u shpall pavarësia? Madridi kërkon përgjigje nga Katalunja

para 12 muajve - Top Channel

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës, e presidenti i saj Carles Puigdemont ta konfirmojë nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë. Një hap i tillë është i nevojshëm,...

​Kërcënon Spanja: Duam qartësim, përpara se të marrim kontrollin e gjithë Katalonisë

para 12 muajve - Indeks online

Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy ripërsëriti kërkesën e tij ndaj udhëheqësit të Katalunjës për të qartësuar nëse e ka deklaruar rajonin të pavarur apo jo, por këtë e bëri duke shpalosur edhe kërcënimin...

Spanja drejt suspendimit të autonomisë së Katalonisë

para 11 muajve - Periskopi

Kryeministri i Spanjës ka njoftuar Kataloninë që mund të imponoj sundim direkt në këtë regjion. Mariano Rajoy ka thënë që qeveria e tij ka kërkuar qeverinë regjionale që të qartësoj në qoftë se ka shpallur...

Madridi i jep 5 ditë kohë Puigdemont të sqarojë nëse ka shpallur ose jo pavarësinë…

para 11 muajve - Te Sheshi

Qeveria spanjolle i ka kërkuar udhëheqësit katalonas, Carles Puigdemont që brenda pesë ditëve të deklarojë nëse Katalonia e ka shpallur pavarësinë, njofton agjencia spanjolle e lajmeve Efe. Po ashtu Qeveria...

Spanja i jep afat pesë ditë Katalonisë për pavarësinë

para 11 muajve - Arbresh

Qeveria spanjolle i ka dhënë udhëheqësit separatist të Katalonisë pesë ditë afat për të thënë nëse ai ka shpallur pavarësinë apo jo, thonë burimet qeveritare. Nëse Carles Puigdemont konfirmon që e ka bërë...

Kryeministri spanjoll: Mund ta suspendojmë autonominë e Katalonisë

para 12 muajve - Telegrafi

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, i ka kërkuar udhëheqësit katalanas Carles Puigdemont që të konfirmojë nëse e ka shpallur Pavarësinë e Katalonisë. Ky veprim është hapi i parë drejt aktivizimit të...

Kryeministri spanjoll: Mund ta suspendojmë autonominë e Katalonisë

para 12 muajve - RTV 21

Sipas tij, është nevojë urgjente për t’i dhënë fund situatës që po kalon Katalonia Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy i ka kërkuar udhëheqësit katalanas, Carles Puigdemont që të konfirmojë nëse e ka...

Shqetësimet për lëvizjet separatiste në BE

para 12 muajve - Arbresh

Lëvizjet separatiste në vendet e Bashkimit Evropian (BE) vazhdojnë të shkaktojnë shqetësime, pavarësisht se administrata autonome e Katalonjës në Spanjë ka pezulluar për momentin shpalljen e pavarësisë....

Puigdemont ka pesë ditë kohë për të deklaruar nëse ka shpallur pavarësinë

para 12 muajve - Gazeta e re

Qeveria spanjolle i ka kërkuar udhëheqësit katalonas, Carles Puigdemont që brenda pesë ditëve të deklarojë nëse Katalonia e ka shpallur pavarësinë, njofton agjencia spanjolle e lajmeve Efe. Po ashtu Qeveria...

Spanja, gati t'i heqë autonominë Katalonias

para 12 muajve - Gazeta Telegraf

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, la të kuptohet sot se mund të pezullojë autonominë e rajonit verior rebel të Katolonias dhe të shpërndajë parlamentin e rajonit, një vendim që mund të bëhet shkas...

Spanja paralajmëron Kataloninë se mund të bëjë sundim të drejtpërdrejt

para 12 muajve - Infokusi

Kryeministri i Spanjës ka vënë në dijeni Kataloninë se ata mund të imponojë një sundim të drejtpërdrejt në rajon e tyre. Kryeministri, Mariano Rajoy tha se Qeveria e tij  i kishte kërkuar qeverisë rajonale...

Kryeministri spanjoll paralajmëron pezullim të autonomisë për Kataloninë

para 12 muajve - Klan Kosova

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, ka thënë se e ka pyetur liderin katalunas, Carles Puidgemont, që ta konfirmojë se a ka shpallur apo jo pavarësinë. Kjo lëvizje është hapi i parë drejt aktivizimit...

Madrid me pyetje deri te Katalonja: – A shpallët pavarësi?

para 12 muajve - Portalb

Kryeministri spanjoll Marijano Rahoj kërkoi nga Qeveria rajonale katalanase që të prononcohen nëse formalisht kanë shpallur pavarësi, para se Madridi të intervenojë në rajon. Ai dërgoi kanosje se është...

Katalonia u jep shans bisedimeve me Madridin

para 12 muajve - Evropa e Lirë

Lideri i Katalonisë, Carles, Puigdemont në fjalimin e tij të shumëpritur në Parlamentin rajonal në Barcelonë, ka propozuar “pezullimin” e deklarimit të pavarësisë për “disa javë” në mënyrë që të krijohet...

A u shpall pavarësia? Madridi kërkon përgjigje nga Katalonia

para 12 muajve - Portalb

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës, e presidenti i saj Carles Puigdemont ta konfirmojë nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë, njofton Top Channel. Një hap i tillë...

A U SHPALL PAVARËSIA? MADRIDI KËRKON PËRGJIGJE NGA KATALUNJA

para 12 muajve - TV21

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës, e presidenti i saj Carles Puigdemont ta konfirmojë nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë. Një hap i tillë është i nevojshëm,...

QEVERIA E KATALONISË: DEKLARATA E PAVARËSISË VETËM AKT SIMBOLIK

para 12 muajve - TV21

Turul ka thënë se deputetët kanë nënshkruar deklaratën e cila është “akt simbolik” Deklarata për pavarësinë që e ka nënshkruar lideri katalunas Kalres Puidgemont është vetëm “akt simbolik” bëhet e ditur...

Spanja i kërkon Katalonjës: E shpallët pavarësinë apo jo?

para 12 muajve - Ora news

Qeveria e Spanjës ka kërkuar nga Presidenti i Katalonjës që të konfirmojë nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë. Në një konferencë kryeministri Spanjoll Mariano Rajoy tha se i kishte kërkuar udhëheqësit...

Rajoy kërkon te sqarohen planet e pavarësisë së Katalonjës

para 12 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv STAMBOLL (AA) - Loja diplomatike midis Madridit dhe Barcelonës vazhdoi të mërkurën pasi kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy, kërkoi nga udhëheqësit katalanas të sqarojnë nëse ata kanë shpallur...

Kryeministri spanjoll: Mund ta suspendojmë autonominë e Katalonisë

para 12 muajve - Indeks online

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, i ka kërkuar udhëheqësit katalanas Carles Puigdemont që të konfirmojë nëse e ka shpallur Pavarësinë e Katalonisë. Ky veprim është hapi i parë drejt aktivizimit të...

A u shpall pavarësia? Madridi kërkon përgjigje nga Katalunja

para 12 muajve - MRT

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës... Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës, e presidenti i saj Carles Puigdemont ta konfirmojë...

Qeveria e Katalonisë: Deklarata e pavarësisë vetëm akt simbolik

para 12 muajve - RTV 21

Turul ka thënë se deputetët kanë nënshkruar deklaratën e cila është “akt simbolik” Deklarata për pavarësinë që e ka nënshkruar lideri katalunas Kalres Puidgemont është vetëm “akt simbolik” bëhet e ditur...

Qeveria e Spanjës kundërshton deklaratën e Katalonjës për pavarësi

para 12 muajve - RTSH

Qeveria spanjolle ka kundërshtuar deklaratën e pavarësisë së nënshkruar nga lideri katalanas Karlos Puixhdemon, ndërsa nuk ka pranuar thirrjet për ndërmjetësim. Zëvëndëskryeministrja spanjolle e përshkroi...

Kriza katalanase në duart e Madridit

para 12 muajve - Bota.al

Nga Bernard Guetta Më e keqja u shmang. Ndoshta nuk do të duhet një provë force e menjëhershme, por është po aq e vërtetë se nuk është zgjidhur asgjë, sepse në këtë pikë duhet që kreu i qeverisë spanjolle,...

Spanja kërcënon Kataloninë

para 12 muajve - Periskopi

Kryeministri i Spanjës ka vënë në dijeni Kataloninë se ata mund të imponojë një sundim të drejtpërdrejt në rajon e tyre. Kryeministri, Mariano Rajoy tha se Qeveria e tij  i kishte kërkuar qeverisë rajonale...

Qeveria e Katalonjës Deklaratën e Pavarësisë e konsideron vetëm akt simbolik

para 12 muajve - Koha.net

Deklarata për pavarësinë që e ka nënshkruar lideri katalunas, Carles Puidgemont është vetëm “akt simbolik” bëhet e ditur nga Qeveria e Katalonjës, transmeton AFP. Zëdhënësi i Qeverisë, Hordi Turul ka thënë...

A u shpall pavarësia? Madridi kërkon përgjigje nga Katalunja

para 12 muajve - Indeks online

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës, e presidenti i saj Carles Puigdemont ta konfirmojë nëse e ka shpallur apo jo pavarësinë. Një hap i tillë është i nevojshëm,...

Rama nis vizitën zyrtare në Itali, pritet nga Gentiloni

para 12 muajve - Almakos

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka nisur vizitën zyrtare në Itali, ndërsa është pritur nga homologu italian Paolo Gentiloni. Pas kryeministrit italian, Rama do të takohet edhe me Presidentin e Senatit...

Rajoy kërkon nga udhëheqësi katalanas të konfirmojë se a e ka shpallur Pavarësinë

para 12 muajve - Klan Kosova

Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy ka thënë se ai ka kërkuar nga udhëheqësi katalanas, Carles Puigdemont që t’ia konfirmojë nëse ai e ka shpallur Pavarësinë, transmeton Klan Kosova. Kjo sipas tij ishte...

Madridi kundërshton pavarësinë e Katalonjës

para 12 muajve - Vizion Plus

Disa orë pasi Presidenti i Katalonjës Carles Puixhmont dhe politikanët e tjerë rajonalë nënshkruan një dokument që deklaronte pavarësinë e Katalonjës nga Spanja, Mariano Rahoj mblodhi sot në nje takim...

Kryeministri i Spanjës – liderit katalan: Na tregoni a e keni shpallur pavarësinë apo jo

para 12 muajve - GazetaBlic

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, ka thënë se i ka kërkuar liderit të Katalonjës, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse e ka shpallur pavarësinë. Ai ka thënë se është e nevojshme ta dijë një gjë të...

Kryeministri i Spanjës – liderit katalan: Na tregoni a e keni shpallur pavarësinë apo jo

para 12 muajve - Gazeta Express

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, ka thënë se i ka kërkuar liderit të Katalonjës, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse e ka shpallur pavarësinë. Ai ka thënë se është e nevojshme ta dijë një gjë të...

Madridi dënon “mashtrimin” në Katalonjë

para 12 muajve - Koha.net

Pavarësia e shpallur e Katalonjë dhe ndërkohë e pezulluar është një “farsë” që do të çojë në “përballje” ekonomike dhe sociale, deklaroi sot kreu i diplomacisë spanjolle. “Unë e kam kuptuar si një mashtrim,...

Shtyrja e shpalljes së pavarësisë, Katalonia përfshihet nga dëshpërimi dhe zemërimi

para 12 muajve - Lajmi.net

Përkrahësit e Katalonisë së pavarur kanë shprehur hidhërim, përbuzje dhe zemërim për shkak të “pavarësisë me shtyrje”, nëpër rrugët e Barcelonës. Derisa Carles Puigdemont të martën mbante fjalim në parlament...

Po shtyhet pavarësia, Katalonjën përfshin dëshpërimi e zemërimi

para 12 muajve - Medial

Përkrahësit e Katalonjës së pavarur kanë shprehur hidhërim, përbuzje dhe zemërim për shkak të “pavarësisë me shtyrje”, nëpër rrugët e Barcelonës. Derisa Carles Puigdemont të martën mbante fjalim në parlament...

Kryeministri spanjoll: I kam kërkuar liderit katalanas të konfirmojë shpalljen e pavarësisë

para 12 muajve - Syri

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy ka deklaruar se ka pyetur udhëheqësin katalanas Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse ka shpallur pavarësinë e rajonit. Lideir spanjoll tha se kjo ishte e nevojshme...

Viti 1934, kur Katalonja u bë shtet vetëm një… ditë

para 12 muajve - Lajmi.net

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Kryeministri spanjoll: I kam kërkuar liderit katalas të konfirmojë shpalljen e pavarësisë

para 12 muajve - Syri

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy ka deklaruar se ka pyetur udhëheqësin katalanas Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse ka shpallur pavarësinë e rajonit. Lideir spanjoll tha se kjo ishte e nevojshme...

Po shtyhet pavarësia, Katalonjën përfshin dëshpërimi e zemërimi

para 12 muajve - GazetaBlic

Përkrahësit e Katalonjës së pavarur kanë shprehur hidhërim, përbuzje dhe zemërim për shkak të “pavarësisë me shtyrje”, nëpër rrugët e Barcelonës. Derisa Carles Puigdemont të martën mbante fjalim në parlament...

Rajoy: Duam qartësim, përpara se të marrim kontrollin e drejtpërdrejtë të rajonit

para 12 muajve - KosovaPress

Në fjalimin e tij përpara Parlamentit spanjoll, pasi mblodhi fillimisht me urgjencë kabinetin qeveritar, Rajoy tha se përgjigjja e presidentit Puigdemont do të ishte vendimtare dhe jetike për të vendosur...

Po shtyhet pavarësia, Katalonjën përfshin dëshpërimi e zemërimi

para 12 muajve - Gazeta Express

Përkrahësit e Katalonjës së pavarur kanë shprehur hidhërim, përbuzje dhe zemërim për shkak të “pavarësisë me shtyrje”, nëpër rrugët e Barcelonës. Derisa Carles Puigdemont të martën mbante fjalim në parlament...

Spanja: Pavarësia e Katalonjës një mashtrim i madh, po shkojmë drejt përplasjes

para 12 muajve - Syri

Pavarësia e shpallur e Katalonjë dhe ndërkohë e pezulluar është një “farsë” që do të çojë në “përballje” ekonomike dhe sociale, deklaroi sot kreu i diplomacisë spanjolle. “Unë e kam kuptuar si një mashtrim,...

Viti 1934, kur Katalonja u bë shtet vetëm një… ditë

para 12 muajve - Infokusi

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Katalonia u jep shans bisedimeve me Madridin

para 12 muajve - Tetova Sot

Lideri i Katalonisë, Carles, Puigdemont në fjalimin e tij të shumëpritur në Parlamentin rajonal në Barcelonë, ka propozuar “pezullimin” e deklarimit të pavarësisë për “disa javë” në mënyrë që të krijohet...

Katalonja: Nëse Madrid aplikon artikullin 155 të Kushtetutës do të vazhdojmë me pavarësinë

para 12 muajve - ABC News

Nëse qeveria spanjolle do të vendosë të aplikojë artikullin 155 të kushtetutës, duke i pezulluar autonominë Katalonjës, qeveria e Barcelonës do të vazhdojë rrugën e saj drejt pavarësisë. Deklarata u bë...

Pavarësia e Katalunjës,kreu i qeverisë spanjolle fjalim në Kongres

para 12 muajve - Shqiptarja

Kreu i qeverisë spanjolle Mariano Rajoy, do të flasë në kongres përballë deputetëve për krizën katalanase dhe për masat që qeveria duhet të marrë për t’iu përgjigjur shpalljes se mbetur pezull nga ana...

Viti 1934, kur Katalonia u bë shtet vetëm një ditë

para 12 muajve - Arbresh

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Viti 1934, kur Katalonja u bë shtet vetëm një ditë

para 12 muajve - Arbresh

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Referendumi katalonas, mblidhet urgjent Qeveria spanjolle

para 12 muajve - Indeks online

Qeveria spanjolle është duke zhvilluar një mbledhje në lidhje me krizën që e ka përfshirë vendin pas referendumit dhe pasi kreu katalanas nënshkroi deklaratën (e pezulluar) të pavarësisë ditën e djeshme....

Madrid me pyetje deri te Katalonja: – A shpallët pavarësi?

para 12 muajve - Almakos

Kryeministri spanjoll Marijano Rahoj kërkoi nga Qeveria rajonale katalanase që të prononcohen nëse formalisht kanë shpallur pavarësi, para se Madridi të intervenojë në rajon. Ai dërgoi kanosje se është...

Madridi kundërshton deklaratën e pavarësisë së Katalonjës

para 12 muajve - Alsat-M

Qeveria spanjolle ka kundërshtuar deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga udhëheqësi i Katalonjës Carles Puigdemont, duke hedhur poshtë edhe thirrjet për ndërmjetësim. Zëvendëskryeministri i Spanjës...

Madrid me pyetje deri te Katalonja: – A shpallët pavarësi?

para 12 muajve - Shenja

Kryeministri spanjoll Marijano Rahoj kërkoi nga Qeveria rajonale katalanase që të prononcohen nëse formalisht kanë shpallur pavarësi, para se Madridi të intervenojë në rajon. Ai dërgoi kanosje se është...

A u shpall pavarësia? Madridi kërkon përgjigje nga Katalunja

para 12 muajve - Almakos

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës. Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy kërkon të sqarohet situata e Katalunjës, e presidenti i saj Carles Puigdemont ta konfirmojë...

Spanja përdori metodën serbe ndaj Katalonisë

para 12 muajve - Klan Kosova

Nga të gjitha mënyrat që ofron historia si shembuj sesi një qeveri duhet të përballet me një lëvizje separatiste, Spanja duket se ka zgjedhur “metodën” serbe. Nga të gjitha mënyrat që ofron historia si...

Madrid "tallet" me deklaratën e pavarësisë së kreut katalanas

para 12 muajve - Shqiptarja

Qeveria spanjolle ka hedhur poshtë deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga udhëheqësi katalanas Carles Puigdemont si dhe hodhi poshtë edhe thirrjet për ndërmjetësim. Zëvendës kryeministri i Spanjës e...

Gjermania: Shpallja e njëanshme e pavarësisë së Katalonjës e papërgjegjshme

para 12 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv BERLIN (AA) – Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel, deklaroi se shpallja e njëanshme e pavarësisë së Katalojnës do të ishte një gjë e papërgjegjshme, transmeton Anadolu Agency...

Madridi kundër Katalonjës: Deklarata e nënkuptuar e pavarësisë, e papranueshme

para 12 muajve - Gazeta Shqip

Qeveria spanjolle ka kundërshtuar deklaratën e pavarësisë të shpallur një ditë më parë nga lideri i Katalonjës, Puigdemont duke hedhur poshtë edhe thirrjet për ndërmjetësim. Zëvendëskryeministri i Spanjës...

QEVERIA SPANJOLLE SOT ME PËRGJIGJE DERI TE PUXHDEMONI

para 12 muajve - TV21

Qeveria spanjolle paradite do të ketë takim në të cilin do të vendosë për përgjigjen ndaj fjalimit të Puxhdemonit në parlamentin  katalanas. “Lideri katalanas Karles Puxhdemon do të duhet të kthehet në...

Qeveria spanjolle në mbledhje urgjente

para 12 muajve - ABC News

Qeveria spanjolle është në mbledhje urgjente për të vendosur hapin e rradhës pas vendimit të Katalonjës për të shpallur pavarësinë edhe pse jo në mënyrë ekzekutive. Sipas Madridit vendimi i Barcelonës...

Kryeministri i Spanjës – liderit katalan: Na tregoni a e keni shpallur pavarësinë apo jo

para 12 muajve - Infokusi

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, ka thënë se i ka kërkuar liderit të Katalonjës, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse e ka shpallur pavarësinë. Ai ka thënë se është e nevojshme ta dijë një gjë të...

Spanja kundërshton deklaratën e pavarësisë së Presidentit të Katalonjës: Nuk dinë ç’bëjnë

para 12 muajve - BalkanWeb

Madridi ka dalë kundër jo vetëm deklaratës së pavarësisë nga udhëheqësi i Katalonjës Carles Puigdemont, por gjithashtu ka refuzuar me çdo mënyrë bisedimet për arritjen e një nënshkrimi të tillë, shkruan...

Skenarët me të cilët përballet Katalonja

para 12 muajve - Mapo

Huffington Post Qeveria katalane njoftoi se 90% e atyre që morën pjesë dje në referendumin e paautorizuar prej Madridit, zgjodhën të votojnë “Po” për vetëvendosjen e Katalonjës. Sipas zëdhënësit të ekzekutivit...

Madridi tallet me deklaratën e pavarësisë së kreut katalanas

para 12 muajve - Telegrafi

Qeveria spanjolle ka hedhur poshtë deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga udhëheqësi katalanas Carles Puigdemont dhe hodhi poshtë thirrjet për ndërmjetësim. Zëvendëskryeministri i Spanjës e përshkroi ...

Shtyhet shpallja e pavarësisë së Katalonjës

para 12 muajve - Zhurnal

Presidenti i Katalonjës, Carles Puigdemont, propozoi shtyrjen e shpalljes së pavarësisë së Katalonjës për t’i dhënë mundësi dialogut, raporton Anadolu Agency (AA). “Sot, këtu, qëndroj para Katalonjës dhe...

Kryeministri i Spanjës: mund të pezullojmë autonominë e Katalonjës, nëse…

para 12 muajve - Te Sheshi

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, i ka kërkuar udhëheqësit katalonjas Carles Puigdemont që të konfirmojë nëse e ka shpallur Pavarësinë e rajonit. Ky veprim është hapi i parë drejt aktivizimit të nenit...

Udhëheqësit e Katalonjës tërhiqen nga shpallja e pavarësisë

para 12 muajve - Koha Jone

Udhëheqësit e Katalonjës u tërhoqën në minutën e fundit nga shpallja e pavarësisë, duke pezulluar zbatimin e rezultatit të referendumit për t’u shkëputur nga Spanja, dhe vendosën t’i lenë kohë negociatave...

Kryeministri i Spanjës: mund të pezullojmë autonominë e Katalonjës, nëse…

para 12 muajve - AlbPress

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, i ka kërkuar udhëheqësit katalonjas Carles Puigdemont që të konfirmojë nëse e ka shpallur Pavarësinë e rajonit. Ky veprim është hapi i parë drejt aktivizimit të nenit...

Qeveria spanjolle diskuton për krizën katalanase

para 12 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv MADRID(AA)- Qeveria spanjolle do të mbajë sot një mbledhje urgjente për të diskutuar hapat e ardhshëm të cilët do të ndalonin rrugën drejt shpalljes së pavarësisë së rajonit verilindor të...

Qeveria e Spanjës nuk miraton pavarësinë e Katalonjës, Rajoy mbledhje urgjente

para 12 muajve - Syri

Qeveria e Spanjës refuzoi deklaratën e pavarësisë të firmosur nga Presidenti i Katalunjës Carles Puigdemont dhe nuk pranoi të zhvillonte bisedime për ndërmjetësim. Zëvendës Kryeministri spanjoll tha se...

Madrid me pyetje deri te Katalonja: – A shpallët pavarësi?

para 12 muajve - AlbPortali

Kryeministri spanjoll Marijano Rahoj kërkoi nga Qeveria rajonale katalanase që të prononcohen nëse formalisht kanë shpallur pavarësi, para se Madridi të intervenojë në rajon. Loading... Ai dërgoi kanosje...

Kryeministri spanjoll paralajmëron pezullim të autonomisë për Kataloninë

para 12 muajve - Gazeta Liria

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, ka thënë se e ka pyetur liderin katalunas, Carles Puidgemont, që ta konfirmojë se a ke shpallur apo jo pavarësinë. ____________________________________________________________________________...

Gjermania: Shpallja e njëanshme e pavarësisë së Katalonjës e papërgjegjshme

para 12 muajve - Almakos

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel, deklaroi se shpallja e njëanshme e pavarësisë së Katalojnës do të ishte një gjë e papërgjegjshme, transmeton Anadolu Agency (AA). “Fuqia e Evropës qëndron...

Kryeministri i Spanjës–liderit katalonas: Na tregoni a e keni shpallur pavarësinë apo jo

para 12 muajve - Arbresh

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, ka thënë se i ka kërkuar liderit të Katalonjës, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse e ka shpallur pavarësinë. Ai ka thënë se është e nevojshme ta dijë një gjë të...

Madridi tall liderët katalanas rreth deklaratës për pavarësi

para 12 muajve - Klan Kosova

Qeveria e Spanjës ka anuluar deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga presidenti i Katalonisë, Carles Puigdemont. Ata më tej kanë mohuar thirrjet për ndërhyrje, shkruan BBC, përcjellë Klan Kosova. Zëvendëskryeministri...

Gjermania: Shpallja e njëanshme e pavarësisë së Katalonjës e papërgjegjshme

para 12 muajve - Shenja

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel, deklaroi se shpallja e njëanshme e pavarësisë së Katalojnës do të ishte një gjë e papërgjegjshme, transmeton Anadolu Agency (AA). “Fuqia e Evropës qëndron...

Kryeministri spanjoll: Mund ta suspendojmë autonominë e Katalonisë

para 12 muajve - Gazeta e re

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy, i ka kërkuar udhëheqësit katalanas Carles Puigdemont që të konfirmojë nëse e ka shpallur Pavarësinë e Katalonisë. Ky veprim është hapi i parë drejt aktivizimit të...

Madridi kundërshton deklaratën e pavarësisë së Katalonjës

para 12 muajve - Ora news

Qeveria spanjolle ka kundërshtuar deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga udhëheqësi i Katalonjës Carles Puigdemont, duke hedhur poshtë edhe thirrjet për ndërmjetësim. Zëvendëskryeministri i Spanjës...

Kryeministri spanjoll: Mund ta suspendojmë autonominë e Katalonisë

para 12 muajve - KosovaPress

Ky veprim është hapi i parë drejt aktivizimit të nenit 155 për të pezulluar autonominë e Katalonisë. Të martën, Puigdemont nënshkroi deklaratën e Pavarësisë, por ka ndaluar zbatimin e saj për t’u lëshuar...

Heshtja e të mallkuarve

para 12 muajve - Bota.al

“A mund ta dëgjosh heshtjen? Diçka nuk shkon” “Heshtja e të mallkuarve”, nga “Asi Maç” Më 1 tetor, rreth 900 njerëz u plagosën nga policia evropiane në një qytet të madh evropian … dhe pati heshtje nga...

Madridi tall liderët katalanas rreth deklaratës për pavarësi

para 12 muajve - Indeks online

Qeveria e Spanjës ka pezulluar deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga presidenti i Katalonisë, Carles Puigdemont. Ata më tej kanë mohuar thirrjet për ndërhyrje, shkruan BBC. Zëvendëskryeministri i Spanjës...

Qeveria e Spanjës nuk miraton pavarësinë e Katalonjës, Rajoy mbledhje urgjente

para 12 muajve - Tetova Sot

Qeveria e Spanjës refuzoi deklaratën e pavarësisë të firmosur nga Presidenti i Katalunjës Carles Puigdemont dhe nuk pranoi të zhvillonte bisedime për ndërmjetësim. Zëvendës Kryeministri spanjoll tha se...

Kryeministri spanjoll me një kërkesë ndaj liderit katalonas: Na tregoni nëse…

para 12 muajve - Periskopi

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, ka thënë se i ka kërkuar liderit të Katalonjës, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse e ka shpallur pavarësinë. Ai ka thënë se është e nevojshme ta dijë një gjë të...

Kryeministri i Spanjës – liderit katalan: Na tregoni a e keni shpallur pavarësinë apo jo

para 12 muajve - Gazeta Monitor

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, ka thënë se i ka kërkuar liderit të Katalonjës, Carles Puigdemont, të konfirmojë nëse e ka shpallur pavarësinë. Ai ka thënë se është e nevojshme ta dijë një gjë të...

Qeveria e Katalonisë: Deklarata e pavarësisë vetëm akt simbolik

para 12 muajve - Gazeta e re

Deklarata për pavarësinë që e ka nënshkruar lideri katalunas Kalres Puidgemont është vetëm “akt simbolik” bëhet e ditur nga Qeveria e Katalonisë. Zëdhënësi i Qeverisë Hordi Turul ka thënë se deputetët...

Viti 1934 kur Katalonja u bë shtet vetëm një… ditë

para 12 muajve - Syri

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Qeveria e Katalonisë: Deklarata e pavarësisë vetëm akt simbolik

para 12 muajve - KosovaPress

Zëdhënësi i Qeverisë Hordi Turul ka thënë se deputetët kanë nënshkruar deklaratën e cila është “akt simbolik që kemi shpreh angazhimin tonë për pavarësi” duke shtuar se deklaratën zyrtare duhet ta miratojë...

Katalonjën e përfshin dëshpërimi e zemërimi

para 12 muajve - Arbresh

Përkrahësit e Katalonjës së pavarur kanë shprehur hidhërim, përbuzje dhe zemërim për shkak të “pavarësisë me shtyrje”, nëpër rrugët e Barcelonës. Derisa Carles Puigdemont të martën mbante fjalim në parlament...

Qeveria spanjolle diskuton për krizën katalanase

para 12 muajve - Almakos

Qeveria spanjolle do të mbajë sot një mbledhje urgjente për të diskutuar hapat e ardhshëm të cilët do të ndalonin rrugën drejt shpalljes së pavarësisë së rajonit verilindor të Katalonjës, transmeton Anadolu...

Qeveria spanjolle diskuton për krizën katalanase

para 12 muajve - Shenja

Qeveria spanjolle do të mbajë sot një mbledhje urgjente për të diskutuar hapat e ardhshëm të cilët do të ndalonin rrugën drejt shpalljes së pavarësisë së rajonit verilindor të Katalonjës, transmeton Anadolu...

Katalonja, Foreign Affairs: Spanja gaboi! Zgjodhi “metodat” serbe

para 12 muajve - Fakti Ditor

Nga të gjitha mënyrat që ofron historia si shembuj sesi një qeveri duhet të përballet me një lëvizje separatiste, Spanja duket se ka zgjedhur “metodën” serbe. Kështu nis një analizë e “Foreign Affairs”,...

Madridi tallet me deklaratën e pavarësisë së kreut katalanas

para 12 muajve - Indeks online

Qeveria spanjolle ka hedhur poshtë deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga udhëheqësi katalanas Carles Puigdemont dhe hodhi poshtë thirrjet për ndërmjetësim. Zëvendëskryeministri i Spanjës e përshkroi...

Presidenti i Katalonjës nënshkruan dokumentin për pavarësinë nga Spanja

para 12 muajve - Ora news

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont dhe politikanët e tjerë rajonalë nënshkruan një dokument që deklaronte pavarësinë e Katalonjës nga Spanja, por ishte e paqartë nëse dokumenti do të kishte ndonjë...

Milaim Zeka ia huq keq me Kataloninë , ja çfarë ka shkruar

para 12 muajve - OraInfo

Kryetari i Katalonisë, Carles Puigdemont sonte ka kërkuar qe të ndjekë vullnetin e popullit të tij për shtet të pavarur, kështu duke pezulluar shpalljen e pavarësisë. “Në këtë moment historik si presidenti...

Shpallja e pavarësisë së Katalonjës, ja çfarë ndodhi

para 12 muajve - OraInfo

Lideri i katalanas Carles Puigdemont në fjalimin e tij para parlamentit rajonal, propozoi të shtyhet shpallja e pavarsisë pë t’i lënë hapsirë dialogut me Madridin. Ai më tej falënderoi popullin katalanas...

Gjermania: Shpallja e njëanshme e pavarësisë së Katalonjës e papërgjegjshme

para 12 muajve - AlbPortali

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel, deklaroi se shpallja e njëanshme e pavarësisë së Katalojnës do të ishte një gjë e papërgjegjshme, transmeton Anadolu Agency (AA). Loading... “Fuqia e Evropës...

Viti 1934, kur Katalonja u bë shtet vetëm një… ditë

para 12 muajve - Gazeta Express

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Pezullohet shpallja e pavarësisë së Katalonisë

para 12 muajve - Gazeta Express

Lideri i Katalonisë, Carles Puigdemont, ka propozuar “pezullimin” e deklarimit të pavarësisë për “disa javë” në mënyrë që të krijohet hapësirë për dialog me Madridin. Në adresimin e tij në parlamentin...

Pezullohet shpallja e pavarësisë së Katalonisë

para 12 muajve - Syri

Lideri i Katalonisë, Carles Puigdemont, ka propozuar “pezullimin” e deklarimit të pavarësisë për “disa javë” në mënyrë që të krijohet hapësirë për dialog me Madridin. Në adresimin e tij në parlamentin...

Referendumi katalonas, mblidhet urgjent Qeveria spanjolle

para 12 muajve - Arbresh

Qeveria spanjolle është duke zhvilluar një mbledhje në lidhje me krizën që e ka përfshirë vendin pas referendumit dhe pasi kreu katalanas nënshkroi deklaratën (e pezulluar) të pavarësisë ditën e djeshme....

Mblidhet urgjent qeveria spanjolle lidhur me referendumin katalonas

para 12 muajve - Periskopi

Qeveria spanjolle është duke zhvilluar një mbledhje në lidhje me krizën që e ka përfshirë vendin pas referendumit dhe pasi kreu katalanas nënshkroi deklaratën (e pezulluar) të pavarësisë ditën e djeshme....

Referendumi katalonas, mblidhet urgjent Qeveria spanjolle

para 12 muajve - Gazeta Monitor

Qeveria spanjolle është duke zhvilluar një mbledhje në lidhje me krizën që e ka përfshirë vendin pas referendumit dhe pasi kreu katalanas nënshkroi deklaratën (e pezulluar) të pavarësisë ditën e djeshme....

Qeveria spanjolle diskuton për krizën katalanase

para 12 muajve - 24 ore

Qeveria spanjolle do të mbajë sot një mbledhje urgjente për të diskutuar hapat e ardhshëm të cilët do të ndalonin rrugën drejt shpalljes së pavarësisë së rajonit verilindor të Katalonjës, transmeton Anadolu...

Lajm dëshpërues për katalanasit, zhgënjen presidenti i këtij rajoni (Video/Foto)

para 12 muajve - Periskopi

Katalanasit kanë shprehur ndjenja të përziera mbi dështimin e udhëheqjes rajonale për të ecur përpara dhe për t’u ndarë në mënyrë të njëanshme nga Madridi pasi deklarata e pavarësisë u vendos menjëherë...

Madridi tallet me deklaratën e pavarësisë së kreut katalanas

para 12 muajve - Tetova1

Qeveria spanjolle ka hedhur poshtë deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga udhëheqësi katalanas Carles Puigdemont dhe hodhi poshtë thirrjet për ndërmjetësim. Zëvendëskryeministri i Spanjës e përshkroi...

Gjermania: Shpallja e njëanshme e pavarësisë së Katalonjës e papërgjegjshme

para 12 muajve - Gazeta e re

“Fuqia e Evropës qëndron në unitetin dhe paqen e saj si rezultat i unitetit evropian”, thekson Gabriel. Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel, deklaroi se shpallja e njëanshme e pavarësisë së...

Madridi tall liderët katalanas rreth deklaratës për pavarësi

para 12 muajve - Infokusi

Qeveria e Spanjës ka anuluar deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga presidenti i Katalonisë, Carles Puigdemont. Ata më tej kanë mohuar thirrjet për ndërhyrje, shkruan BBC, përcjellë Klan Kosova. Zëvendëskryeministri...

Qeveria spanjolle diskuton për krizën katalanase

para 12 muajve - AlbPortali

Qeveria spanjolle do të mbajë sot një mbledhje urgjente për të diskutuar hapat e ardhshëm të cilët do të ndalonin rrugën drejt shpalljes së pavarësisë së rajonit verilindor të Katalonjës, transmeton Anadolu...

Madridi tallet me deklaratën e pavarësisë së kreut katalanas

para 12 muajve - Gazeta Liria

Qeveria spanjolle ka hedhur poshtë deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga udhëheqësi katalanas Carles Puigdemont dhe hodhi poshtë thirrjet për ndërmjetësim.

Qeveria spanjolle diskuton për krizën katalanase

para 12 muajve - Gazeta e re

Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy, pritet që gjatë ditës të paraqitet në Parlamentin e Spnajës, për të marrë pjesë në debatin mbi referendumin dhe të informojë deputetët për planet e ardhshme. Qeveria...

Madridi: Deklarata e nënkuptuar e pavarësisë, e papranueshme

para 12 muajve - Gazeta Express

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalunjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e Madridit,...

Madridi tall liderët katalanas rreth deklaratës për pavarësi

para 12 muajve - Arbresh

Qeveria e Spanjës ka pezulluar deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga presidenti i Katalonisë, Carles Puigdemont. Ata më tej kanë mohuar thirrjet për ndërhyrje, shkruan BBC. Zëvendëskryeministri i Spanjës...

Madridi tallet me deklaratën e pavarësisë së kreut katalanas

para 12 muajve - Arbresh

Qeveria spanjolle ka hedhur poshtë deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga udhëheqësi katalanas Carles Puigdemont dhe hodhi poshtë thirrjet për ndërmjetësim. Zëvendëskryeministri i Spanjës e përshkroi ...

Madridi tallet me deklaratën e pavarësisë së kreut katalanas

para 12 muajve - Gazeta e re

Qeveria spanjolle ka hedhur poshtë deklaratën e pavarësisë të nënshkruar nga udhëheqësi katalanas Carles Puigdemont dhe hodhi poshtë thirrjet për ndërmjetësim. Zëvendëskryeministri i Spanjës e përshkroi...

Madridi: Deklarata e nënkuptuar e pavarësisë, e papranueshme

para 12 muajve - Ina

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalunjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e Madridit,...

Viti 1934, kur Katalonja u bë shtet vetëm një… ditë

para 12 muajve - Gazeta Express

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Madridi: Deklarata e nënkuptuar e pavarësisë, e papranueshme

para 12 muajve - Top Channel

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalunjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e Madridit,...

Viti 1934, kur Katalunia ishte “e pavarur” vetëm për 10 orë

para 12 muajve - Telegrafi

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalunias, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Qeveria spanjolle hedh poshtë “deklaratën e heshtur të pavarësisë së Katalonjës”

para 12 muajve - Klan

Pas deklaratës së Presidentit të Katalonjës që mbështeste pavarësinë, ka reaguar ashpër Qeveria e Spanjës duke e cilësuar “shantazh për shtetin të transmetuar drejtpërdrejt në televizion”. Madridi zyrtar...

Përkundër pezullimit, deputetët katalonas nënshkruajnë deklaratën e pavarësisë

para 12 muajve - Indeks online

Udhëheqësi i Katalonisë, Carles Puigdemont, tashmë ka nënshkruar deklaratën e pavarësisë që nuk hyn në fuqi për shkak se ka deklaruar se pret dialog me shtetin e Spanjës. Nënshkrimi është ndjekur nga presidenti...

Pezullohet shpallja e pavarësisë së Katalonisë

para 12 muajve - GazetaBlic

Lideri i Katalonisë, Carles Puigdemont, ka propozuar “pezullimin” e deklarimit të pavarësisë për “disa javë” në mënyrë që të krijohet hapësirë për dialog me Madridin. Në adresimin e tij në parlamentin...

Pezullohet shpallja e pavarësisë së Katalonisë

para 12 muajve - Aktuale

Lideri i Katalonisë, Carles Puigdemont, ka propozuar “pezullimin” e deklarimit të pavarësisë për “disa javë” në mënyrë që të krijohet hapësirë për dialog me Madridin. Në adresimin e tij në parlamentin...

Katalunjë, pezullohet pavarësia. Puigdemont: Mundësi për dialog

para 12 muajve - Top Channel

“Nuk kam planifikuar kurrë asnjë kërcënim apo ofendim ndaj dikujt. Jemi të gjithë pjesë e të njëjtit komunitet”, kanë qenë fjalët e para të presidentit të Katalunjës, në fjalimin e shumëpritur për të adresuar...

Katalunjë, pritet fjalimi i shtyrë i Puigdemont

para 12 muajve - Top Channel

Një fjalim kyç i presidentit katalanas, Carles Puigdemont, për shpalljen e pavarësisë nga Spanja, pritet të mbahet tani pasi u shty për një orë. Ai mbërriti rreth orës 17:00 në Parlamentin rajonal të Katalunjës,...

Reagon Spanja ndaj Katalojnës

para 12 muajve - ABC News

Menjëherë pas shpalljes së pavarësisë nga zyrtarët e katalonjës, ka reaguar Madridi zyrtar. “Qeveria jone e konsideron te papranueshme të bëhet një deklaratë e pavetëdijshme e pavarësisë dhe pastaj te...

Spanja hedh poshtë “deklaratën implicite” për pavarësi të Katalonjës

para 12 muajve - Koha.net

Qeveria e Spanjës ka kumtuar se nuk e pranon “deklaratën implicite” për pavarësi të Katalonjës të cilën sonte e paralajmëroi kryetari i Katalonjës Carles Puigdemont, transmeton Koha.net. “Deklarata bazohet...

Katalunjë, pezullohet pavarësia. Puigdemont: Mundësi për dialog

para 12 muajve - Portalb

“Nuk kam planifikuar kurrë asnjë kërcënim apo ofendim ndaj dikujt. Jemi të gjithë pjesë e të njëjtit komunitet”, kanë qenë fjalët e para të presidentit të Katalunjës, në fjalimin e shumëpritur për të adresuar...

Katalunia suspendon shpalljen e Pavarësisë

para 12 muajve - Zhurnal

Udhëheqësi i Katalunisë, Carles Puigdemont, ka deklaruar se rajoni ka “fituar të drejtën” për pavarësinë nga Spanja, por ka vendosur “suspendim” të shpalljes, për siç thuhet, tu lënë vend bisedimeve. Siç...

Spanja reagon pas vendimit të Katalonisë për pavarësinë

para 12 muajve - Politiko

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalonjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e Madridit,...

Spanja reagon pas vendimit të Katalonisë për pavarësinë

para 12 muajve - Lajmi.net

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalonjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e Madridit,...

Spanja reagon pas vendimit të Katalonjës për pavarësinë

para 12 muajve - GazetaBlic

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalonjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e Madridit,...

Spanja reagon pas vendimit të Katalonjës rreth pavarësisë

para 12 muajve - Gazeta Express

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalonjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e Madridit,...

Pezullohet shpallja e pavarësisë së Katalonisë

para 12 muajve - Evropa e Lirë

Lideri i Katalonisë, Carles Puigdemont, ka propozuar “pezullimin” e deklarimit të pavarësisë për “disa javë” në mënyrë që të krijohet hapësirë për dialog me Madridin. Në adresimin e tij në parlamentin...

Puigdemont kërkon bisedime mbi pavarësinë

para 12 muajve - RTV 21

Kriza katalonase Lideri katalonasi, Carles Puigdemont i është adresuar parlamentit rajonal në Barcelonë për herë të parë që nga referendumi i një tetorit për pavarësinë e rajonit nga Spanja. Ai i ka kërkuar...

Katalunjë, pezullohet pavarësia. Puigdemont: Mundësi për dialog

para 12 muajve - Mapo

“Nuk kam planifikuar kurrë asnjë kërcënim apo ofendim ndaj dikujt. Jemi të gjithë pjesë e të njëjtit komunitet”, kanë qenë fjalët e para të presidentit të Katalunjës, në fjalimin e shumëpritur për të adresuar...

Komisioni Europian bën thirrje për dialog mes Katalonisë dhe Spanjës

para 12 muajve - Politiko

Komisioni Europian përsëriti sot apelin për dialog mes Spanjës dhe Katalonjës për t’i dhënë fund krizës që ka përfshirë dy vendet. Deklaratat e Komisionit janë bërë para se presidenti katalanas të mbante...

Presidenti i Katalonjës shpall pavarësinë e rajonit

para 12 muajve - ABC News

10 ditë pas referendumit, Presidenti i Katalonjës ka shpallur pavarësinë e rajonit nga Spanja. Gjatë fjalimit në Parlamentin e Barcelonës, Karles Puixhdemon u shpreh se do të ndjekë vullnetin e shprehur...

Udhëheqësit e Katalonjës tërhiqen nga shpallja e pavarësisë

para 12 muajve - Gazeta Tema

Udhëheqësit e Katalonjës u tërhoqën në minutën e fundit nga shpallja e pavarësisë, duke pezulluar zbatimin e rezultatit të referendumit për t’u shkëputur nga Spanja, dhe vendosën t’i lenë kohë negociatave...

Komisioni Europian bën thirrje për dialog mes Katalonisë dhe Spanjës

para 12 muajve - Syri

Komisioni Europian përsëriti sot apelin për dialog mes Spanjës dhe Katalonjës për t’i dhënë fund krizës që ka përfshirë dy vendet. Deklaratat e Komisionit janë bërë para se presidenti katalanas të mbante...

Madridi nuk e pranon deklaratën për pezullimin e shpalljes së pavarësisë

para 12 muajve - Indeks online

Qeveria spanjolle ka hedhur poshtë deklaratën e “heshtur” të shpalljes së pavarësisë së Katalonisë, transmeton Indeksonline. Një zëdhënësi i Qeverisë Qendrore ka thënë për AFP: “Është e papranueshme që...

Komisioni Europian bën thirrje për dialog mes Katalonisë dhe Spanjës

para 12 muajve - Lajmi.net

Komisioni Europian përsëriti sot apelin për dialog mes Spanjës dhe Katalonjës për t’i dhënë fund krizës që ka përfshirë dy vendet. Deklaratat e Komisionit janë bërë para se presidenti katalanas të mbante...

Udhëheqësit e Katalonjës tërhiqen nga shpallja e pavarësisë

para 12 muajve - Zëri i Amerikës

Udhëheqësit e Katalonjës u tërhoqën në minutën e fundit nga shpallja e pavarësisë, duke pezulluar zbatimin e rezultatit të referendumit për t’u shkëputur nga Spanja, dhe vendosën t’i lenë kohë negociatave...

LIVE: Puigdemont mban fjalimin e pavarësisë: Katalonia, çështje europiane

para 12 muajve - Politiko

Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont po mban fjalimin e pavarësisë së rajonit me 7.5 milionë banorë. Puigdemont tha se katalanasit duan qetësi dhe jo zhurmë dhe kërkojnë pavarësinë e vendit të tyre....

Udhëtari i kujdesshëm ndaj bashkëshortes, që e kishte zënë gjumi në tren

para 12 muajve - Almakos

Të pranishmit në një tren që po udhëtonte në Tajlandë, kanë parë një burrë të moshuar që nuk ia lëshonte krahun bashkëshortes dhe ia mbylli pullat e xhaketës, që të mos e ketë ftohtë. Pamjet mbresëlënëse...

Katalonia pezullon shpalljen e pavarësisë, kërkon dialog

para 12 muajve - Indeks online

Presidenti i Katalonisë, Carles Puigdemont ka marrë sot mandatin që Katalonia të bëhet shtet i pavarur në formën e një republike. Megjithatë, ai ka thënë se do e pezullojë shpalljen e pavarësisë për disa...

Shtyhet shpallja e pavarësisë së Katalonjës

para 12 muajve - Anadolu Agency

Speciale arkiv

Katalonia drejt pavarësisë nga Spanja

para 12 muajve - Opinion

Lideri Carles Puigdemont ka shpallur pavarësinë e Katalonjës, por ka kërkuar ta pezullojë atë për disa javë për shkak se kërkon të futet në dialog me Spanjën. “Ne do ta pezullojmë deklaratën për të ndërmarrë...

Katalonja, Foreign Affairs: Spanja gaboi! Zgjodhi “metodat” serbe

para 12 muajve - MRT

Nga të gjitha mënyrat që ofron historia si shembuj sesi një qeveri duhet të përballet me një lëvizje separatiste, Spanja duket se ka zgjedhur “metodën" serbe. Kështu nis një analizë e “Foreign Affairs”,...

Viti 1934, kur Katalonja u bë shtet vetëm një… ditë

para 12 muajve - Arbresh

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys, shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Përkundër pezullimit, deputetët katalonas nënshkruajnë deklaratën e pavarësisë

para 12 muajve - Gazeta Monitor

Udhëheqësi i Katalonisë, Carles Puigdemont, tashmë ka nënshkruar deklaratën e pavarësisë që nuk hyn në fuqi për shkak se ka deklaruar se pret dialog me shtetin e Spanjës. Nënshkrimi është ndjekur nga presidenti...

Viti 1934, kur Katalonja ishte shtet për 10 orë…

para 12 muajve - Java News

Më 6 tetor 1934, presidenti i qeverisë autonome të Katalonjës, Lluis Companys , shpalli një shtet katalanas në kuadër të një Republike Federale Spanjolle që nuk ekzistonte. Por, pas 10 orësh dhe dhjetëra...

Spanja reagon pas vendimit të Katalonjës rreth pavarësisë

para 12 muajve - Infokusi

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalonjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e Madridit,...

Deputetët katalonas nënshkruajnë deklaratën e pavarësisë!

para 12 muajve - Sovrani

Udhëheqësi i Katalonisë, Carles Puigdemont, tashmë ka nënshkruar deklaratën e pavarësisë që nuk hyn në fuqi për shkak se ka deklaruar se pret dialog me shtetin e Spanjës. Nënshkrimi është ndjekur nga presidenti...

Përkundër pezullimit, deputetët katalonas nënshkruajnë deklaratën e pavarësisë

para 12 muajve - Periskopi

Udhëheqësi i Katalonisë, Carles Puigdemont, tashmë ka nënshkruar deklaratën e pavarësisë që nuk hyn në fuqi për shkak se ka deklaruar se pret dialog me shtetin e Spanjës. Nënshkrimi është ndjekur nga presidenti...

Puxhdemon: I respektojmë rezultatet nga referendumi

para 12 muajve - Tetova Sot

Lideri katalanas Karles Puçdemon sonte në fjalimin e tij para Parlamentit rajonal deklaroi se Katalonja i respekton rezultatet nga referendumi i mbajtur më 1 tetor. Ai pas vonesës njëorëshe mbajti fjalim...

Puxhdemon: E shtyjmë pavarësinë e Katalonjës, tani është koha për dialog

para 12 muajve - Tetova Sot

Lideri katalanas Karles Puxhdemon sonte para Parlamentit rajonal në Barcelonë deklaroi se Katalonja i respekton rezultatet nga referendumi i mbajtur më 1 tetor. Ai i përshëndeti thirrjet për dialog dhe...

Madridi e hedh poshtë shpalljen “e qetë” të pavarësisë së Katalonjës

para 12 muajve - Tetova Sot

Zëdhënësi i Qeverisë spanjolle deklaroi se Madridi e hedh poshtë shpalljen “e qetë” të pavarësisë katalonase. Në kumtesë thuhet se është “e papranueshme të shpallet pavarësi e tillë e qetë, e pastaj të...

Katalunja shpall pavarësinë. Puigdemont: Ende kohë për dialog

para 12 muajve - InfoShqip

“Nuk kam planifikuar kurrë asnjë kërcënim apo ofendim ndaj dikujt. Jemi të gjithë pjesë e të njëjtit komunitet”, kanë qenë fjalët e para të presidentit të Katalunjës, në fjalimin e shumëpritur për të adresuar...

Shtyhet shpallja e pavarësisë së Katalonjës

para 12 muajve - Almakos

Presidenti i Katalonjës, Carles Puigdemont, propozoi shtyrjen e shpalljes së pavarësisë së Katalonjës për t’i dhënë mundësi dialogut, raporton Anadolu Agency (AA). Share this: Click to share on Twitter...

Shtyhet shpallja e pavarësisë së Katalonjës

para 12 muajve - Shenja

Presidenti i Katalonjës, Carles Puigdemont, propozoi shtyrjen e shpalljes së pavarësisë së Katalonjës për t’i dhënë mundësi dialogut, raporton Anadolu Agency (AA).

Katalonia shtyn vendimin për pavarësi, pret dialog me Madridin

para 12 muajve - Albinfo

"Propozoj suspendimin e hyrjes në fuqi të deklaratës së pavarësisë për të nisur bisedimet dhe për të arritur një marrëveshje”, ka thënë Puigdemont në Parlamentin katalonas Lideri i Katalonisë, Carles Puigdemont,...

Madridi reagon ndaj fjalimit të Puigdemont: e papranueshme deklarata e nënkuptuar për pavarësi

para 12 muajve - Te Sheshi

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit e separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalonjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e Madridit,...

Reagimi i Spanjës rreth vendimit të Katalonisë për pavarësinë

para 12 muajve - Insajderi

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalonjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e Madridit,...

Katalonia: Spanja nuk e pranon deklaratën e “heshtur” të pavarësisë

para 12 muajve - Arbresh

Një zyrtar spanjoll ka deklaruar se qeveria spanjolle nuk e pranon atë që ai e quajti deklaratë të “heshur” të pavarësisë nga Presidenti i rajonit të Katalonjës. Zyrtari i cili ka folur në kushte anonimiteti...

Madridi reagon ndaj fjalimit të Puigdemont: e papranueshme deklarata e nënkuptuar për pavarësi

para 12 muajve - AlbPress

Një fjalim i duartrokitur në fund nga ligjvënësit e separatistë dhe i kritikuar ashpër si një “grusht shteti” nga opozitarët në Parlamentin rajonal të Katalonjës, sikurse edhe nga qeveria qendrore e Madridit,...

Turpëruse! Kjo gjë sapo i ndodhi Milaim Zekës (Pamje)

para 12 muajve - Bota Press

Kryetari i Katalonisë, Carles Puigdemont sonte  ka kërkuar qe të ndjekë vullnetin e popullit të tij për shtet të pavarur, kështu duke pezulluar shpalljen e pavarësisë. “Në këtë moment historik si presidenti...

Komisioni Europian bën thirrje për dialog mes Katalonisë dhe Spanjës

para 12 muajve - Gazeta e re

Komisioni Europian përsëriti sot apelin për dialog mes Spanjës dhe Katalonjës për t’i dhënë fund krizës që ka përfshirë dy vendet. Deklaratat e Komisionit janë bërë para se presidenti katalanas të mbante...

Katalonja suspendon referendumin e pavarësisë

para 12 muajve - Insajderi

Presidenti i Katalonjës, Carles Puigdemont në fund të fjalimit të tij i ka kërkuar Parlamentit që të suspendojë rezultatet e referendumit të 1 tetorit për pavarësinë, për t’i lënë hapësirë dialogut kombëtar...

Foreign Affairs: Spanja gaboi! Zgjodhi “metodat” serbe

para 12 muajve - Arbresh

Nga të gjitha mënyrat që ofron historia si shembuj sesi një qeveri duhet të përballet me një lëvizje separatiste, Spanja duket se ka zgjedhur “metodën” serbe. Kështu nis një analizë e “Foreign Affairs”,...

Spanja i kundërpërgjigjet Katalonisë: Nuk e pranon…

para 12 muajve - Periskopi

Qeveria spanjolle ka hedhur poshtë deklaratën e “heshtur” të shpalljes së pavarësisë së Katalonisë. Një zëdhënësi i Qeverisë Qendrore ka thënë për AFP: “Është e papranueshme që të bëhet një deklaratë e...

"Duam pavarësi me dialog"

para 12 muajve - Respublica

"Unë do ta respektoj vendimin e katalanasve mbi pavarësinë"-deklaroi guvernatori  katalanas Carles Puigdemont, duke denoncuar episodet e dhunës që ndodhën  ditën e referendumit. Ai u përpoq të dërgonte...

Milaim Zeka ia huq keq me Kataloninë

para 12 muajve - Periskopi

Kryetari i Katalonisë, Carles Puigdemont sonte  ka kërkuar qe të ndjekë vullnetin e popullit të tij për shtet të pavarur, kështu duke pezulluar shpalljen e pavarësisë. “Në këtë moment historik si presidenti...

Kur Katalonja u bë shtet vetëm një ditë

para 12 muajve - Gazeta e re

Revolutionstaumel in der neuen Republik Spanien! Republikanische Studenten und Arbeiter durchfahren auf einer mit den Farben der Republik geschmückten Strassenbahn die Hauptstadt Madrid. Më 6 tetor 1934,...

Shtyhet shpallja e pavarësisë së Katalonjës

para 12 muajve - AlbPortali

Presidenti i Katalonjës, Carles Puigdemont, propozoi shtyrjen e shpalljes së pavarësisë së Katalonjës për t’i dhënë mundësi dialogut, raporton Anadolu Agency (AA). Loading... The post Shtyhet shpallja...

Puigdemont pezullon shpalljen e pavarësisë, kërkon dialog

para 12 muajve - Gazeta Monitor

Kreu i Katalonisë, Carles Puigdemont ka thënë se kërkon të ndjek vullnetin e popullit të tij për shtet të pavarur. Mmirëpo, ai ka pezulluar shpalljen e pavarësisë, duke kërkuar së pari dialog me Spanjën....

Katalunjë, pezullohet pavarësia. Puigdemont: Mundësi për dialog

para 12 muajve - Gazeta Fjala

“Nuk kam planifikuar kurrë asnjë kërcënim apo ofendim ndaj dikujt. Jemi të gjithë pjesë e të njëjtit komunitet”, kanë qenë fjalët e para të presidentit të Katalunjës, në fjalimin e shumëpritur për të adresuar...

Mblidhet parlamenti i Katalonjës, Puigdemont: dua të ndjek dëshirën e popullit, por…

para 12 muajve - Te Sheshi

Nuk do të përshkallëzojmë situatën, jemi pro dialogut. Me këto fjalë iu drejtua Presidenti i rajonit të Katalonjës parlamentit të mbledhur pasditen e sotme, ku ishte paralajmëruar shpallja e pavarësisë...

Ndarja nga Spanja, Presidenti i Katalonjës pezullon deklaratën e pavarësisë: Jemi pro dialogut, e kemi fituar…

para 12 muajve - Gazeta Telegraf

Presidenti i Katalonjës nuk e ka shpallur pavarësinë e njëanshme të rajonit, pavarësisht se deklaroi se Katalonja e ka fituar pavarësinë në formën e Republikës. Ai iu kërkoi deputetëve të pezullojnë deklaratën...

Katalunia suspendon shpalljen e Pavarësisë

para 12 muajve - Gazeta e re

Catalan President Carles Puigdemont arrives in the chamber at the Catalonian regional parliament in Barcelona, Spain, October 10, 2017. REUTERS/Albert Gea Udhëheqësi i Katalunisë, Carles Puigdemont, ka...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK