http://kariera.mk

Kumbaro negociata për kthimin në muze të shtëpisë së Lasgushit

para 11 muajve - Gazeta Shqip

Kthimi i shtëpisë ku poeti Lasgush Poradeci kalonte pjesën më të madhe të vitit në Pogradec, në një vend pelegrinazhi në nder të kujtimit të tij, është një ndër sfidat e ministres së Kulturës Mirela Kumbaro....

Shtëpia e Lasgush Poradecit, pikë takimi për njerëzit e artit

para 11 muajve - Koha.net

Shtëpia e Lasgush Poradecit nuk është thjesht një pikë pelegrinazhi në emër të Lasgushit, ndaj dhe po negociohet për finalizimin e një projekti që synon ta kthejë në një pikë takimi për njerëzit e artit....

“Jo vetëm një pikë pelegrinazhi, një pikë takimi për njerëzit e artit”

para 11 muajve - BalkanWeb

“Të lexosh sot Lasgush Poradecin do të thotë të ringjesh brenda vetes potencialin e pashtershëm të artit dhe të dashurisë, të cilat ai i sillte si forca e përjetshme e universit” ka pohuar Kumbaro në Pogradec...

Ministrja Kumbaro: Lasgush Poradeci i këndoi shpirtit të kombit

para 11 muajve - Shqiptarja

Të lexosh sot Lasgush Poradecin do të thotë të rigjesh brenda vetes potencialin e pashtershëm të artit dhe të dashurisë, të cilat ai i sillte si forca e përjetshme e universit” ka pohuar Kumbaro në Pogradec...

Ministrja e Kulturës, Kumbaro: Poradeci liriku më i madh i shekullit

para 11 muajve - Java News

Të lexosh sot Lasgush Poradecin do të thotë të rigjesh brenda vetes potencialin e pashtershëm të artit dhe të dashurisë, të cilat ai i sillte si forca e përjetshme e universit” ka pohuar Kumbaro në Pogradec...

Dokumentari i rrallë i 1976 për Lasgush Poradecin, liqenin dhe qytetin e Pogradecit

para 11 muajve - Fol

Pamjet filmike që risjell SCAN, i përkasin një dokumentari të vitit 1976 që i kushtohet Lasgush Poradecit (Llazar Gusho). Poeti dhe shkrimtari i madh shfaqet në dokumentar buzë liqenit e duke shëtitur...

Klubi letrar “Metafora” e përkujtoi Lasgush Poradecin

para 11 muajve - Portalb

Klubi letrar “Metafora”, i cili vepron në kuadër të Shoqatës për kulturë “Tradita”, në bashkëpunim me Komunën e Tetovës, përmes edicionit të pestë “Tetova feston nëntorin”, më 12 nëntor 2017, në Klubin...

KLUBI LETRAR “METAFORA” PËRKUJTOI LASGUSH PORADECIN

para 11 muajve - Aktuale

Klubi letrar “Metafora”, i cili vepron në kuadër të Shoqatës për kulturë “Tradita”, në bashkëpunim me Komunën e Tetovës, përmes edicionit të pestë “Tetova feston nëntorin”, më 12 nëntor 2017, në Klubin...

Klubi letrar “Metafora” e përkujtoi Lasgush Poradecin

para 11 muajve - Medial

Klubi letrar “Metafora”, i cili vepron në kuadër të Shoqatës për kulturë “Tradita”, në bashkëpunim me Komunën e Tetovës, përmes edicionit të pestë “Tetova feston nëntorin”, më 12 nëntor 2017, në Klubin...

Klubi Letrar “metafora” e përkujtoi Lasgush Poradecin

para 11 muajve - Tetova Sot

Klubi letrar “Metafora”, i cili vepron në kuadër të Shoqatës për kulturë “Tradita”, në bashkëpunim me Komunën e Tetovës, përmes edicionit të pestë “Tetova feston nëntorin”, më 12 nëntor 2017, në Klubin...

30 vite pas Lagushin, dokumentari i rrallë për poetin, liqenin dhe qytetin e Pogradecit!

para 11 muajve - Gazeta Express

Pamjet filmike që risjell SCAN, i përkasin një dokumentari të vitit 1976 që i kushtohet Lasgush Poradecit (Llazar Gusho). Poeti dhe shkrimtari i madh shfaqet në dokumentar buzë liqenit e duke shëtitur...

Për të madhin Lasgush Poradeci

para 11 muajve - Koha Jone

Nga Hysen Ibrahimi E kujtojmë me mall edhe përmes kritikës poetike. Ishte dhe mbeti i paharruar në zemrat tona. Mbeti si njëri ndër poetët më të dashur e më të pathyeshëm, që kurr nuk u dorëzua të ju bindet...

Hysen Ibrahimi: Në shenjë kujtimi për të madhin Lasgush Poradecin

para 11 muajve - Bota Press

E kujtojmë me mall edhe përmes kritikës poetike. Ishte dhe mbeti i paharruar në zemrat tona. Mbeti si njëri ndër poetët më të dashur e më të pathyeshëm, që kurr nuk u dorëzua të ju bindet diktateve ç’njerzore...

Sot plotë 30 vjet nga vdekja e Lasgush Poradecit

para 11 muajve - Zhurnal

Llazar Gusho i njohur me pseudonimin Lasgush Poradeci, lindi në Pogradec më 27 dhjetor 1899 dhe u shua në Tiranë më 12 nëntor 1987. Veprimtaria e tij krijuese e cek atë si poet, shkrimtar dhe përkthyes....

"Letra që duhen djegur"  erosi dhe poezia e dashurisë

para 11 muajve - Shqiptarja

Kur poetët na thonë t’i djegim letrat, ne, lexuesit duhet të lexojmë hirin. Dhe kur ato, letrat (e dashurisë), kanë vlera të qenësishme estetike, atëherë dhe hiri i tyre bëhet përvëlues. “Letra për t’u...

Njëqind e një ftesa për të jetuar

para 11 muajve - Almakos

(Shënime për vëllimin poetik “In Love, Njëqind e Një poezi dashurie” të Preç Zogajt nga Agim Baçi) Poezia e Preç Zogajt është si një ikje nga terri i së rëndomtës dhe një ftesë për shndërrim drejt asaj...

30 vjetori i vdekjes së Lasgush Poradecit

para 11 muajve - GazetaBlic

Llazar Gusho i njohur me pseudonimin Lasgush Poradeci, lindi në Pogradec më 27 dhjetor 1899 dhe u shua në Tiranë më 12 nëntor 1987. Veprimtaria e tij krijuese e cek atë si pot, shkrimtar dhe përkthyes....

30 vjetori i vdekjes së Lasgush Poradecit

para 11 muajve - RTV 21

Më 12 nëntor të vitit 1987 vdiq Llazar Sotir Gusho Llazar Gusho i njohur me pseudonimin Lasgush Poradeci, lindi në Pogradec më 27 dhjetor 1899 dhe u shua në Tiranë më 12 nëntor 1987. Veprimtaria e tij...

30 vjet nga vdekja e Lasgush Poradecit

para 11 muajve - Periskopi

Llazar Gusho i njohur me pseudonimin Lasgush Poradeci, lindi në Pogradec më 27 dhjetor 1899 dhe u shua në Tiranë më 12 nëntor 1987. Veprimtaria e tij krijuese e cek atë si poet, shkrimtar dhe përkthyes....

30 vjetori i vdekjes së Lasgush Poradecit

para 11 muajve - Gazeta e re

Llazar Gusho i njohur me pseudonimin Lasgush Poradeci, lindi në Pogradec më 27 dhjetor 1899 dhe u shua në Tiranë më 12 nëntor 1987. Veprimtaria e tij krijuese e cek atë si pot, shkrimtar dhe përkthyes....

30 vjet nga vdekja e Lasgush Poradecit

para 11 muajve - Insajderi

Llazar Gusho i njohur me pseudonimin Lasgush Poradeci, lindi në Pogradec më 27 dhjetor 1899 dhe u shua në Tiranë më 12 nëntor 1987. Veprimtaria e tij krijuese e cek atë si poet, shkrimtar dhe përkthyes....

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK