http://kariera.mk

PS nis procedurat për prokurorin e ri, PD shprehet kundër

para 11 muajve - Gazeta Express

Kreu i komisionit të Ligjeve Ulsi Manjani ka deklaruar se kreut të prokurorisë Adriatik Lallës i ka mbaruar mandati, dhe prandaj duhet të nisin proceduar për zëvendësimin e tij. “Nuk duam konflikte me...

Palët debate të ashpra për kryeprokurorin e ri të përgjithshëm, Lu tregohet i prerë: Zbatoni ligjin!

para 11 muajve - Gazeta Express

Komisioni i Ligjeve ka nisur sot zyrtarisht procedurat për zëvendësimin e kryeprokurorit të Përgjithshëm, të cilit i mbaron sot mandati 5 vjeçar. Në lidhje me këtë ka reaguar edhe ambasadori amerikan Donald...

Debate tek Ligjet PD-PS për Prokurorin e ri, Halimi: Thikë në shpinë, zgjedhja nën 84 vota

para 11 muajve - Syri

Kryeprokurorit Adriatik Llalla i përfundon sot mandati 5-vjeçar dhe Partia Socialiste ka nisur proccedurat në Komisionin e Ligjeve mbledhur sot për ta zëvendësuar. Kryetari i këtij komisioni, Ulsi Manja...

Kryeprokurori i ri, Lu: Nxisim Parlamentin të zbatojë ligjin

para 11 muajve - Gazeta Shqip

Ndërkohë që në Komisionin e Ligjeve ka nisur debati për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm, Ambasadori i SHBA Donald Lu reaguar lidhur me zbatimin e Kushtetutës dhe ligjit për Prokurorinë. “Kushtetuta...

Ambasadori Lu: Kryeprokurori i Përkohshëm të zgjidhet me shumicë të thjeshtë

para 11 muajve - BalkanWeb

TIRANË-Ambasadori amerikan Donald Lu ka reaguar në lidhje me çështjen e Prokurorit të Përgjithshëm. Ambasadori thotë që Kryeprokurori i Përkohshëm të zgjidhet me shumicë të thjeshtë. Donald Lu: Kushtetuta...

FOTO/ Donald Lu flet si Edi Rama: Prokurori i ri të zgjidhet pa 'Veting'

para 11 muajve - Syri

Ambasadori i SHBA-së në Tiranë Donald Lu ka reaguar në lidhje me procesin e zgjedhjes së prokurorit të përkohshëm, pasi sot i përfundon mandati atij aktual, Adriatik Llalla. Me një postim në Facebook,...

SHBA: Zbatoni ligjin për kryeprokurorin

para 11 muajve - Vizion Plus

Ambasada e Shba mbështet opinionin ligjor te dhënë pak ditë më parë nga OPDAT dhe EURALIUS për prokurorin e përgjithshëm. Nëpërmjet një njoftimi për mediat, ambasadori Donald Lu shprehet se kushtetuta...

Kryeprokurori i ri, reagon për herë të parë Donald Lu

para 11 muajve - Albeu

Ambasadori i SHBA-së në Tiranë Donald Lu ka reaguar për herë të patë në lidhje me procesin e zgjedhjes së prokurorit të përkohshëm, pasi sot i përfundon mandati atij aktual, Adriatik Llalla. Donald Lu...

Ambasadori Lu: Kryeprokurori i ri të zgjidhet me shumicë të thjeshtë

para 11 muajve - Sot News

Ambasadori amerikan Donald Lu ka reaguar në lidhje me çështjen e Prokurorit të Përgjithshëm. Ambasadori Lu deklaron se Kushtetuta dhe ligji janë të qarta dhe se ai mbështet opinionin ligjor të OPDAT. Donald...

Llallës i përfundon mandati, PS kërkon kryeprokuror të përkohshëm

para 11 muajve - NOA

Komisioni i Ligjeve ka nisur sot mbledhjen për të diskutuar situatën e zgjedhjes së Prokurorit të ri të Përgjithshëm, pas përfundimit të mandatit të Adriatik Llallës. Kjo mbledhje vjen një ditë pasi Kryeministri...

KRYEPROKURORI I RI, LU: KUSHTETUTA ËSHTË E QARTË, PARLAMENTI TË...

para 11 muajve - NOA

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Lu del me deklaratë lidhur me çështjen e zgjedhjes së Prokurorit të ri të Përgjithshëm, pas mbarimit të mandatit të Adriatik Llalla. Ai thotë se Kushtetuta...

Përplasja te 'Ligjet', zbulohet projekti i maxhorancës, PD: E pazakontë, shpikët kryeprokuror të përkohshëm

para 11 muajve - Sot News

Ulsi Manja i është përgjigjur Partisë Demokratike për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri, e cila në një reagim pak më parë deklaroi se kryeprokurori Adriatik Llalla, të cilit i mbaron sot mandati, duhet...

Ambasdori Lu ndërhyn në çështjen e Kryeprokurorit: Pro mazhorancës

para 11 muajve - Opinion

Teksa në Kuvendin e Shqipërisë është hapur procedura për zgjedhjen e kreut të ri të akuzës, reagon ambasadori amerikan Donal Lu duke influencuar në mënyrë të drejtë këtë proces. Ndër rreshta kuptohet qartë...

‘Kryeprokurori’, reagon SHBA: Mbështesim OPDAT, zbatoni ligjin

para 11 muajve - Mapo

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës reagoi në lidhje me çështjen e Prokurorit të Përgjithshëm. Në kohën kur Komisioni i Ligjeve ishte përfshirë në debate të forta në lidhje me mënyrën se si duhet...

SHBA: Kryeprokurori i ri të zgjidhet me shumicë të thjeshtë

para 11 muajve - Shqiptarja

Ambasadori i SHBA në Tiranë, Donald Lu, ka reaguar për mandatin e kryeprokurorit Adriatik Llalla. Ambasadori Lu deklaron se Kushtetuta dhe ligji janë të qarta dhe se ai mbështet opinionin ligjor të OPDAT.

LAJM I FUNDIT/ Donald Lu i prerë: Adriatik Llalla duhet të largohet direkt

para 11 muajve - Gazeta Tema

Ambasada amerikane në Tiranë ka shpërndarë një njoftim, me anë të së cilit ambasadori Donald Lu shprehet se ligji për prokurorin e ri, është i qartë. “ Kushtetuta dhe ligji për Prokurorinë janë të qarta....

Prokurori i Përkohshëm / “Përplasjet” e PS dhe PD në Komisionin e Ligjeve: “Zgjidhet me 71, jo me 84”

para 11 muajve - Gazeta Tema

Sot në Komisionin i Ligjeve përfaqësuesit e maxhorancës dhe të opozitës po zhvillojnë mbledhje lidhur me përfundimin e mandatit  të Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Lallës. Gjatë diskutimeve kryetari...

FOTO/ Kryeprokurori i ri, flet Donald Lu: Kushtetuta dhe ligji janë të qartë

para 11 muajve - Syri

Ambasadori i SHBA-së në Tiranë Donald Lu ka reaguar në lidhje me procesin e zgjedhjes së prokurorit të përkohshëm, pasi sot i përfundon mandati atij aktual, Adriatik Llalla. Me një postim në Facebook,...

Llallës i skadon mandati, mazhoranca bëhet gati për Prokurorin e Përkohshëm ç’po ndodh tek “Ligjet”

para 11 muajve - BalkanWeb

TIRANE- Kryeprokurorit Adriatik Llalla i skadon zyrtarisht sot mandati, ndërsa për të gjetur zëvendësuesin e tij është mbledhur Komisioni i Ligjeve. Kryetari i këtij komisioni, Ulsi Manja i qëndroi linjës...

Zbulohet projekti i maxhorancës për Kryeprokurorin e ri, ja si do të zgjidhet

para 11 muajve - Albeu

Ditën e sotme Komisioni i Ligjeve do të tentojë t'i japë zgjidhje çështjes se Prokurorit të Përgjithshëm . Mbledhja e Komisionit vjen një ditë pasi kryeministri Edi Rama i bëri thirrje kreut të demokratëve,...

PD sulmon SHBA dhe BE për Llallën

para 11 muajve - Java News

Anëtari i komisionit të ligjeve Oert Bylykbashi në mbledhjen e komisionit që ishte mbledhur për të nisur procedurat për emërimin e Prokuurorit të Përgjithshëm të Përkohshëm ,ka deklaruar se asnjë memo,...

BE & SHBA me një qendrim: Llallës sot i mbaron afati, Parlamenti të zbatojë ligjin!

para 11 muajve - Java News

Pas ambasadës së SHBA në Tiranë ka reaguar edhe delegacioni i Bashkimit Europian për çështjen e zgjedhjes së Kryeprokurorit të ri të Shqipërisë. *** Ambasadori i SHBA në Tiranë, Donald Lu, ka reaguar për...

PS i përgjigjet Bashës:Kryeprokuror i përkohshëm deri në krijimin e KLP

para 11 muajve - Shqiptarja

Ulsi Manja i është përgjigjur Partisë Demokratike për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri, e cila në një reagim pak më parë deklaroi se kryeprokurori Adriatik Llalla, të cilit i mbaron sot mandati, duhet...

Emrat/ Zgjidhen 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Për prokurorët nuk pati short

para 11 muajve - Opinion

Janë zgjedhur sot përmes një shorti të hedhur në Kryesinë e Kuvendit, 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED) dhe dy anëtarë/zëvendësues. Gjyqtarët u zgjodhën me short ndërsa prokurorët jo,...

Përfundon mandati i Kryeprokurorit, mblidhet Komisioni i Ligjeve

para 11 muajve - Syri

Komisioni i Ligjeve të Kuvendit është mbledhur lidhur me përfundimin sot të mandatit 5-vjeçar të Prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llallës dhe zgjedhjen e Prokurorit të ri. Ulsi Manja, kryetari i komisionit...

Lulzim Basha i kthen përgjigjie Ramës, për zgjedhjen e kryeprokurorit

para 11 muajve - Gazeta Tema

Partia Demokartike ka reaguar pas kërkesës së kryeministrit Rama, për t’u ulur në një tryezë dhe për të diskutuar për zgjedhjen e kryeprokurorit të përkohshëm. PD thotë se opozita është e gatshme të presë...

PD: Procedura për zëvendësimin e kryeprokurorit është antikushtetuese

para 11 muajve - Gazeta Shqip

Partia Demokratike sot në një komunikatë për shtyp ka dal me qëndrim për procedurat e nisura për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm. Në letrën nisur krye parlamentarit, Gramoz Ruçi,  shkruhet se...

PD letër Ruçit: Procedura për zgjedhjen e prokurorit të përgjithshëm është antikushtetuese

para 11 muajve - RTSH

Partia Demokratike i dërgoi të enjten një letër Kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçi ku radhiten arsyet se pse procedura e nisur nga Kuvendi për zgjedhjen e prokurorit të përgjithshëm është antikushtetuese....

PD: Proceduar për zëvendësimin e kryeprokurorit janë antikushtetuese

para 11 muajve - Gazeta Shqip

Partia Demokratike sot në një komunikatë për shtyp ka dal me qëndrim për procedurat e nisura për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm. Në letrën nisur krye parlamentarit, Gramoz Ruçi,  shkruhet se...

Ambasadori Lu: Llallës sot i mbaron afati, Parlamenti të zbatojë ligjin!

para 11 muajve - Java News

Ambasadori i SHBA në Tiranë, Donald Lu, ka reaguar për mandatin e kryeprokurorit Adriatik Llalla. Ambasadori Lu deklaron se Kushtetuta dhe ligji janë të qarta dhe se ai mbështet opinionin ligjor të OPDAT....

Zgjidhen 9 anëtarët e KED, nga Prokuroria pa short: Ja emrat

para 11 muajve - Mapo

Foto 1 nga 2 Në Kryesinë e Kuvendit u hodh e shorti për përzgjedhjen e nëntë anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Besnik Imeraj dhe Altina Xhoxhaj janë përzgjedhur si anëtarë të KED nga lista...

Rama ftoi Bashën për të zgjedhur Kryeprokurorin, PD: Procedura e nisur nga Kuvendi, antikushtetuese

para 11 muajve - BalkanWeb

Partia Demokratike i ka dërguar sot një letër Kryetarit të Kuvendit ku radhit arsyet se pse procedura e nisur nga Kuvendi është antikushtetuese. Fakti i parë– Kushtetuta e thotë qartë: Mbarimi i mandatit...

Organet e drejtësisë, zgjidhen 9 anëtarët e KED-së (Emrat)

para 11 muajve - Gazeta Shqip

Është hedhur sot shorti për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi në Kryesinë e Kuvendit. Përfaqësues të mazhorancës dhe opozitës kanë shprehur qëndrime të kundërta në lidhje me këtë...

Rama i kërkoi sërish takim, reagon për herë të parë Basha

para 11 muajve - Albeu

Pas ftesës së Ramës për një tjetër takim me kryedemokratin Basha për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri, ka reaguar përmes një letre të gjatë Partia Demokratike. Letra e plotë e PD : Fakti i parë –Kushtetuta...

“Prokurori i Përgjithshëm”, Rama ftoi Bashën për pakt, PD ka këtë përgjigje

para 11 muajve - NOA

Mbrëmjen e djeshme Kryeministri Edi Rama i bëri një ftesë Partisë Demokratike dhe kreut të saj Lulzim Basha, për bërjen e një pakti, me synim konsensusin për zgjedhjen e Prokurorit të ri të Përgjithshëm,...

Kryeprokurori i ri, zbulohet përgjigja e PD: Procedura e nisur nga Kuvendi, antikushtetuese

para 11 muajve - Sot News

Partia Demokratike i dërgoi sot një letër Kryetarit të Kuvendit ku radhit arsyet se pse procedura e nisur nga Kuvendi është antikushtetuese. Fakti i parë –Kushtetuta e thotë qartë: Mbarimi i mandatit të...

PD zyrtarizon qëndrimin për kryeprokurorin e ri: Kuvendi po shkel Kushtetutën

para 11 muajve - Gazeta Express

Kryeministri Edi Rama, ditën e djeshme, i bëri një ftesë Partisë Demokratike për të bërë marrëveshje, për zgjedhjen e kreut të Prokurorisë së Përgjithshme. Por, ditën e sotme, PD, përmes një njoftimi për...

Vettingu, hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED

para 11 muajve - Gazeta Shqip

Ka nisur hedhja e shortit për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi në Kryesinë e Kuvendit. Ja emrat e përzgjedhur: Nga shorti për anëtarët e  propozuar nga Gjykata Kushtetuese u...

EMRAT/ Nga Artan Boci, tek Rovena Gashi: Hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi

para 11 muajve - Gazeta Tema

Në Kryesinë e Kuvendit është hedhur shorti për caktimin e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Besnik Imeraj dhe Altina Xhoxhaj janë përzgjedhur si anëtarë të KED nga lista e Gjykatës Kushtetuese...

Kryeprokurori/ Zbardhet letra e PD për Kuvendin: Ja pse kreun e akuzën nuk e zgjedh politika

para 11 muajve - Opinion

Partia Demokratike i dërgoi sot një letër Kryetarit të Kuvendit ku radhit arsyet se pse procedura e nisur nga Kuvendi është antikushtetuese. Fakti i parë –Kushtetuta e thotë qartë: Mbarimi i mandatit të...

Prokurori i ri, PD letër Ruçit: Procedura e nisur është antikushtetuese. Ja dy faktet

para 11 muajve - Syri

Partia Demokratike ka dalë me një qëndrim për procedurat e nisura për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm. Me anë të një letre dërguar kryetarit të Kuvendit, PD jep faktet që sipas saj procedura...

Hidhet shorti, zgjidhen anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi

para 11 muajve - NOA

Ashtu siç u lajmërua një ditë më parë, paraditen e kësaj të enjteje u hodh shorti për përzgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Nga Gjykata Kushtetuese u zgjodhën dy anëtarë të përhershëm...

Hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, zgjidhen emrat nga Kushtetuesja

para 11 muajve - BalkanWeb

Pas hedhjes së shortit janë përzgjedhur emrat e parë për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. Shorti i pare ka zgjedhur emrat nga Gjykata Kushtetuese si anëtarë të KED të cilët janë : Besnik Imeraj dhe  Altina...

Opozita e bashkuar: PD e LSI ‘hidhen në sulm’, shihni fotot

para 11 muajve - Mapo

Foto 1 nga 6 Në Kryesinë e Kuvendit nisi seanca për hedhjen e shortit për përzgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Në këtë mbledhje, Këshilli i Lartë i Drejtësisë nuk kishte dërguar...

Hidhet shorti për Këshillin e emërimeve në Drejtësi

para 11 muajve - Medial

Në Kryesinë e Kuvendit ka nisur hedhja e shortit për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Besnik Imeraj dhe Altina Xhoxhaj janë përzgjedhur si anëtarë të KED nga lista e Gjykatës Kushtetuese...

Hidhet shorti për anëtarët e KED nga Gjykata e Apelit, zgjidhen emrat nga Kushtetuesja

para 11 muajve - Sot News

Shorti per Këshillin e Emërimeve në Drejtësi ka nxjerre emrat e pare te perzgjedhur. Shorti i pare ka zgjedhur emrat nga Gjykata Kushtetuese si anëtarë të KED. arë: 1.Besnik Imeraj 2. Altina Xhoxhaj Vitore...

Hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, zbulohen emrat e parë

para 11 muajve - Gazeta Express

U hodh sot shorti për përzgjedhjen e anëtareve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, ku shorti është shoqëruar edhe me debate mes anëtarëve të komisionit. Ndërkohe që anëtarët e përzgjedhur nga shorti...

Shorti për KED, zgjidhen dy gjyqtarët e parë

para 11 muajve - Opinion

Në Kryesinë e Kuvendit po hidhet shorti për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, nën drejtimin e Vasilika Hysit. Pas debateve mes mazhorancës dhe opozitës ka nisur hedhja e shortit me gogla....

Vettingu, nis shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED

para 11 muajve - Gazeta Shqip

Ka nisur hedhja e shortit për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi në Kryesinë e Kuvendit. Ja emrat e përzgjedhur: Nga shorti për anëtarët e  propozuar nga Gjykata Kushtetuese u...

Replika e Ramës për Bashën: Parlamenti nis procedurën e zëvendësimit të Llallës

para 11 muajve - Java News

Komision i i ligjeve ka nisur pak minuta më parë mbledhjen për zëvendësimin e prokurorit të përgjithshëm Adriatik Llalla pasi atij i mbaron sot mandati. Kryeytari i komisionit të Ligjeve Ulsi Manja u shpreh...

Organet e drejtësisë, hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED, ja emrat

para 11 muajve - Syri

Ka nisur hedhja e shortit për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi në Kryesinë e Kuvendit. Ja emrat e përzgjedhur: Nga shorti për anëtarët e  propozuar nga Gjykata Kushtetuese u...

Shorti, sherr PS-PD në Këshillin e Emërimeve në Drejtësi

para 11 muajve - Albeu

Ka nisur me debate mes palëve politike mbledhja e nisur në Kryesinë e Kuvendit , për hedhjen e shortit për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. Mbledhja drejtohet nga Vasilika Hysi, nënkryetare e Kuvendit...

Shorti i KED-së, debate mes opozitës dhe mazhorancës

para 11 muajve - Gazeta Shqip

Sot pritet të hidhet shorti për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Ky vendim është kundërshtuar nga opozita, ku deputeti Eduard Halimi kërkon anulimin e procedurës. Ndërsa deputeti i PS-së,...

Hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED, ja emrat:

para 11 muajve - Syri

Ka nisur hedhja e shortit për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi në Kryesinë e Kuvendit. Ja emrat e përzgjedhur: Nga shorti për anëtarët e  propozuar nga Gjykata Kushtetuese u...

Shorti i KED-së, debati në Komisionin e Ligjeve

para 11 muajve - Gazeta Shqip

Sot pritet të hidhet shorti për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Ky vendim është kundërshtuar nga opozita, ku deputeti Eduard Halimi kërkon anulimin e procedurës. Ndërsa deputeti i PS-së,...

Hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, PD-LSI përplasen me PS

para 11 muajve - Opinion

Ka nisur me debate procedura e hedhjes së shortit për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Ky vendim është kundërshtuar nga opozita, ku deputeti Eduard Halimi kërkon anulimin e procedurës. Sakaq...

SHBA dhe BE “duan” largimin e kryeprokurorit

para 11 muajve - Illyria

Kur në komisionin e Ligjeve vijon debati nëse duhet të nisë procedura për emërimin e një Prokurori të ri të Përgjithshëm të përkohshëm apo duhet zgjatur mandati i Adriatik Llalles deri në emërimin e Këshillit...

Nis shorti për KED, Halimi: Antikushtetues! Manja:Boll më!

para 11 muajve - Shqiptarja

Ka nisur sot procesi i hedhjes së shortit për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, një proces që po shoqërohet me debate mes pozitës dhe opozitës, i nisur prej ditës së djeshme. Partia Demokratike...

Nis me debate, mbledhja për hedhjen e shortit për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi

para 11 muajve - Syri

Ka nisur me debate në Kryesinë e Kuvendit, mbledhja për hedhjen e shortit për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. Mbledhja drejtohet nga Vasilika Hysi, nënkryetare e Kuvendit. Grupi parlamentar i PS është...

Sot hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të rinj të KED

para 11 muajve - RTSH

Pas pak në Kryesinë e Kuvendit do të hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të rinj të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Hedhja e shortit do të drejtohet nga nënkryetarja e Kuvendit Vasilika Hysi, e...

PD: Llalla kryeprokuror deri kur të konstituohet KLP

para 11 muajve - Java News

Partia Demokratike i dërgoi sot një letër Kryetarit të Kuvendit ku radhit arsyet se pse, sipas saj, procedura e nisur nga Kuvendi është antikushtetuese. Sipas PD, “mbarimi i mandatit te Prokurorit të Përgjithshëm...

PD i shkruan Ruçit: Procedura e Kuvendit për pasuesin e Llallës është antikushtetuese

para 11 muajve - Java News

Partia Demokratike i dërgoi sot një letër Kryetarit të Kuvendit ku radhit arsyet se pse, sipas saj, procedura e nisur nga Kuvendi është antikushtetuese. Fakti i parë –Kushtetuta e thotë qartë: Mbarimi...

Ambasadori Lu: Kryeprokurori i Përkohshëm të zgjidhet me shumicë të thjeshtë

para 11 muajve - Gazeta Telegraf

Ambasadori amerikan Donald Lu ka reaguar në lidhje me çështjen e Prokurorit të Përgjithshëm. Ambasadori thotë që Kryeprokurori i Përkohshëm të zgjidhet me shumicë të thjeshtë. Donald Lu: Kushtetuta dhe...

Donald Lu i prerë: Llalla duhet të largohet direkt!

para 11 muajve - Lajme.al

Ambasada amerikane në Tiranë ka shpërndarë një njoftim, me anë të së cilit ambasadori Donald Lu shprehet se ligji për prokurorin e ri, është i qartë. “ Kushtetuta dhe ligji për Prokurorinë janë të qarta....

Llallës i skadon mandati, mazhoranca bëhet gati për Kryeprokurorin e Përkohshëm

para 11 muajve - Gazeta Telegraf

Kryeprokurorit Adriatik Llalla i skadon zyrtarisht sot mandati, ndërsa për të gjetur zëvendësuesin e tij është mbledhur Komisioni i Ligjeve. Kryetari i këtij komisioni, Ulsi Manja i qëndroi linjës së mazhorancës...

Emrat e anëtarëve të KED, shorti hidhet mes debateve të ashpra

para 11 muajve - Java News

Ka nisur sot procesi i hedhjes së shortit për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, një proces që po shoqërohet me debate mes pozitës dhe opozitës, i nisur prej ditës së djeshme. Partia Demokratike...

Llallës i skadon mandati, mazhoranca bëhet gati për Prokurorin e Përkohshëm ç’po ndodh tek “Ligjet”

para 11 muajve - Gazeta Telegraf

Kryeprokurorit Adriatik Llalla i skadon zyrtarisht sot mandati, ndërsa për të gjetur zëvendësuesin e tij është mbledhur Komisioni i Ligjeve. Kryetari i këtij komisioni, Ulsi Manja i qëndroi linjës së mazhorancës...

Sot beteja për Kryeprokurorin: Ja çfarë pritet të ndodhë

para 11 muajve - Opinion

Adriatik Llalla përfundon sot mandatin 5 vjeçar në krye të akuzës shqiptare. Kujtojmë se organi i ri i dalë nga ndryshimi i kushtetutës, KLP-ja ende nuk është formuar, në këto kushte dy janë rrugët: Ose...

Përfundon mandati i Kryeprokurorit, mblidhet Komisioni i Ligjeve

para 11 muajve - Gazeta Telegraf

Komisioni i Ligjeve të Kuvendit është mbledhur lidhur me përfundimin sot të mandatit 5-vjeçar të Prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llallës dhe zgjedhjen e Prokurorit të ri. Ulsi Manja, kryetari i komisionit...

PD-LSI të terrorizuara nga KED, dalin kundër projektit amerikan për ngritjen e organeve të reja të drejtësisë, nisin tentativat e bllokimit të reformës

para 11 muajve - Zhurnal

Tiranë, 7 dhjetor - Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim janë vënë në alarm nga reforma në drejtësi. Ditët e fundit eksponentë të këtyre partive e kanë anatemuar dhe sulmuar fuqishëm...

Nis shorti për KED, PS- PD përplasen ashpër për kushtetuetshmërinë e procesit

para 11 muajve - Java News

Ka nisur sot procesi i hedhjes së shortit për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, një proces që po shoqërohet me debate mes pozitës dhe opozitës, i nisur prej ditës së djeshme. Partia Demokratike...

PD-LSI të terrorizuara nga KED, dalin kundër projektit amerikan për ngritjen e organeve të reja të drejtësisë, nisin tentativat e bllokimit të reformës

para 11 muajve - Indeks.mk

Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim janë vënë në alarm nga reforma në drejtësi. Ditët e fundit eksponentë të këtyre partive e kanë anatemuar dhe sulmuar fuqishëm projektin e SHBA-BE,...

Rama ftoi Bashën për të zgjedhur Kryeprokurorin, PD: Procedura e nisur nga Kuvendi, antikushtetuese

para 11 muajve - Gazeta Telegraf

Një ditë pasi Kryeministri Edi Rama i shtriu dorën e bashkëpunimit kreut të PD-së Lulzim Basha për zgjedhjen e Prokurorit të ri të Përgjithshëm, Partia Demokratike i ka dërguar një letër Kryetarit të Kuvendit...

Hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, ja 9 emrat

para 11 muajve - AlbPress

U hodh sot shorti për përzgjedhjen e 9 anëtareve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, ku shorti është shoqëruar edhe me debate mes anëtarëve të komisionit. Ndërkohe që anëtarët e përzgjedhur nga shorti...

PD zyrtarizon qëndrimin për kryeprokurorin e ri: Kuvendi po shkel Kushtetutën

para 11 muajve - AlbPress

Kryeministri Edi Rama, ditën e djeshme, i bëri një ftesë Partisë Demokratike për të bërë marrëveshje, për zgjedhjen e kreut të Prokurorisë së Përgjithshme. Por, ditën e sotme, PD, përmes një njoftimi për...

Basha i përgjigjet Ramës për zgjedhjen e Kryeprokurorit: Nuk mund të shkarkohet!

para 11 muajve - Illyria

Partia Demokratike i dërgoi sot një letër Kryetarit të Kuvendit ku radhit arsyet se pse procedura e nisur nga Kuvendi është antikushtetuese Fakti i parë –Kushtetuta e thotë qartë: Mbarimi i mandatit të...

Organet e drejtësisë, hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED, ja emrat

para 11 muajve - Gazeta Telegraf

Ka nisur hedhja e shortit për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi në Kryesinë e Kuvendit. Ja emrat e përzgjedhur: Nga shorti për anëtarët e propozuar nga Gjykata Kushtetuese u...

PD-LSI të terrorizuara nga KED, dalin kundër projektit amerikan për ngritjen e organeve të reja të drejtësisë, nisin tentativat e bllokimit të reformës

para 11 muajve - Sot News

Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim janë vënë në alarm nga reforma në drejtësi. Ditët e fundit eksponentë të këtyre partive e kanë anatemuar dhe sulmuar fuqishëm projektin e SHBA-BE,...

Kuvendi hedh shortin për KED, Llalla ndjek skenarin që shkaktoi sherrin me Donald Lu, dërgon sërish vetëm 3 kandidatura

para 11 muajve - Sot News

Kuvendi do të hedhë sot shortin për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. Në janar të këtij viti u përzgjodhën 9 anëtarë të këtij institucioni, por me mandat të përkohshëm, i cili u mbaron tani. Për këtë...

Përfundon mandati i Llallës, Kuvendi nis sot procedurat e zëvendësimit, ja si shpëtuan nga burgu ish-ministrat e Berishës gjatë 5 viteve të kryeprokurorit në detyrë

para 11 muajve - Sot News

Adriatik Llalla ka mbyllur sot zyrtarisht mandatin në krye të prokurorisë. Në dhjetor të 2012 ai u zgjodh kryeprokuror me votat e PD dhe mes shumë debateve, ndërsa sot i skadon mandati 5 vjeçar dhe në...

Hidhet shorti për anëtarët e KED-së mes mospajtimeve qeveri-opozitë

para 11 muajve - Illyria

Sot pritet të hidhet shorti për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Ky vendim është kundërshtuar nga opozita, ku deputeti Eduard Halimi kërkon anulimin e procedurës. Halimi: Ndryshimi i rregullave...

Hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED, ja emrat:

para 11 muajve - Gazeta Telegraf

Ka nisur hedhja e shortit për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi në Kryesinë e Kuvendit. Ja emrat e përzgjedhur: Nga shorti për anëtarët e propozuar nga Gjykata Kushtetuese u...

Nis me debate, mbledhja për hedhjen e shortit për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi

para 11 muajve - Gazeta Telegraf

Ka nisur me debate në Kryesinë e Kuvendit, mbledhja për hedhjen e shortit për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. Mbledhja drejtohet nga Vasilika Hysi, nënkryetare e Kuvendit. Grupi parlamentar i PS është...

Oerd Bylykbashi: Zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm me 36 vota, shpartallim i Kushtetutës

para 11 muajve - Sot News

Partia Demokratike vijoi dje me akuzat e saj kundër kryeministrit Edi Rama sa i takon largimit të kryeprokurorit Adriatik Llalla dhe emërimit të një prokurori të përkohshëm. Deputeti demokrat, Oerd Bylykbashi,...

Ja pse PD e kundërshton hedhjen e shortit për KED sot nga Kuvendi

para 11 muajve - Syri

PD ka protetuar dje kundër hedhjes së shortit sot nga Kuvendi për zgjedhjen e anëtarëve të KED. Në letrën drejtuar Kryetarit të Kuvendit dje, PD argumentonte: "Konkluzioni i parë është se Kryetari i Kuvendit...

Kuvend, sot hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED

para 11 muajve - Syri

Kuvendi i Shqipërisë ka vendosur të hedhë sot shortin për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Hedhja e shortit do të bëhet në drejtimin e nënkryetares së Kuvendit, Vasilika Hysi,...

PD: Shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, antikushtetues

para 11 muajve - Gazeta 55

Një ditë para hedhjes së shortit për këshillin e emërimeve në drejtësi, Partia Demokratike kërkon anulimin  e kësaj procedure duke e cilësuar antikushtetues. Në një letër drejtuar kryetarit të Kuvendit,...

Ish-ministri i Drejtësisë: Palët të ulen në diskutime për Kryeprokurorin e ri

para 11 muajve - Java News

E ndërsa politika dhe ekspertët janë ndarë në qëndrime nëse mandati i Prokurorit të Përgjithshëm është 5 apo 7 vite, eksperti ligjor i PD-së Gazmend Bardhi thotë se këtë e përcakton vetëm Këshilli i Lartë...

Kuvendi: Si do të zgjidhet kreu i akuzës

para 11 muajve - Gazeta Telegraf

Administrata e Kuvendit, në një material për Komisionin parlamentar të Ligjeve, ka hartuar të gjithë skenarët e mundshëm që parashikon ligji për zgjedhjen e prokurorit të Përgjithshëm. Skenari i parë është...

Zgjedhja e Kryeprokurorit të ri/ Eksperti i PD: E vetmja zgjidhje është që palët të ulen…

para 12 muajve - Syri

Eksperti ligjor i PD-së, Gazmend Bardhi, ish-ministër teknik i Drejtësisë, gjykon se kohëzgjatjen e mandatit të Kryeprokurorit, 5 apo 7 vjet, e përcakton vetëm Këshilli i Lartë i Prokurorisë. “Qëndrimi...

Ish- ministri demokrat për mandatin e prokurorit: Palët duhet të ulen në diskutime

para 12 muajve - Gazeta Express

E ndërsa politika dhe ekspertët janë ndarë në qëndrime nëse mandati i Prokurorit të Përgjithshëm është 5 apo 7 vite, eksperti ligjor i PD-së Gazmend Bardhi thotë se këtë e përcakton vetëm Këshilli i Lartë...

Deputeti i PD zbulon skemën e Ramës: Po kërkon të zgjedhë kryeprokurorin me 36 vota

para 12 muajve - Gazeta Express

I ftuar në “Fax News” deputeti demokrat Oerd Bylykbashi ka deklaruar se kryeministri Rama kërkon që ta zgjedhë Prokurorin e Përgjithshëm me 36 vota, në shkelje flagrante me kushtetutën. Bylykbashi tha...

Deputeti i PD Bylykbashi: Skema e Ramës për Kryeprokurorin

para 12 muajve - Java News

Deputeti demokrat Oerd Bylykbashi ka deklaruar se kryeministri Rama kërkon që ta zgjedhë Prokurorin e Përgjithshëm me 36 vota, në shkelje flagrante me kushtetutën.Bylykbashi tha se kushtetuta thotë se...

5 apo 7 vite? Bardhi për mandatin e Llallës: Ja kush e përcakton

para 12 muajve - Sot News

E ndërsa politika dhe ekspertët janë ndarë në qëndrime nëse mandati i Prokurorit të Përgjithshëm është 5 apo 7 vite, eksperti ligjor i PD-së Gazmend Bardhi thotë se këtë e përcakton vetëm Këshilli i Lartë...

Mandati i kryeprokurorit, ish- ministri demokrat: Palët të ulen në diskutime

para 11 muajve - AlbPress

E ndërsa politika dhe ekspertët janë ndarë në qëndrime nëse mandati i Prokurorit të Përgjithshëm është 5 apo 7 vite, eksperti ligjor i PD-së Gazmend Bardhi thotë se këtë e përcakton vetëm Këshilli i Lartë...

5 apo 7 vjet? Bardhi për mandatin e Llallës: Ja kush e përcakton

para 12 muajve - Sot News

E ndërsa politika dhe ekspertët janë ndarë në qëndrime nëse mandati i Prokurorit të Përgjithshëm është 5 apo 7 vite, eksperti ligjor i PD-së Gazmend Bardhi thotë se këtë e përcakton vetëm Këshilli i Lartë...

Një emër për pasuesin e Llallës/ Skenarët dhe kandidatët për Prokuror të përkohshëm

para 12 muajve - BalkanWeb

Data 7 dhjetor shënon fundin e mandatit të Kryeprokurorit Adriatik Llalla. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve...

Përfundimi i mandatit të Llallës/ Ja kandidatët e mundshëm për Kryeprokuror…

para 12 muajve - Syri

Mandati i Adriatik Llallës si Kryeprokuror përfundon më 7 dhjetor, ditë në të cilën Komisioni i Ligjeve do të nisë edhe proçedurat për zgjedhjen e Prokurorit të ri të Përgjithshëm, i cili do të ketë një...

Zbardhen skenarët dhe emrat, kush do të zëvendësoj Adriatik Llallën

para 12 muajve - Albeu

Data 7 dhjetor që përkon me ditën e nesërme, dhe siç thuhet do të jetë dhe fundi i mandatit të Kryeprokurorit Adriatik Llalla. Debati i ditëve të fundit ka nxjerrë shumë skenarë të tjerë për përfundimin...

Bylykbashi: Ja pse Rama synon të zgjedhë kryeprokurorin me 36 vota dhe cilat janë prioritet për…

para 12 muajve - Tetova Sot

Oerd Bylykbashi, deputet i PD-së, deklaron se Kryeministri Edi Rama kërkon që ta zgjedhë Prokurorin e Përgjithshëm me 36 vota, në shkelje flagrante me kushtetutën. Bylykbashi tha se sipas Kushtetutës Prokurori...

Përfundimi i mandatit të Llallës/ Ja kandidatët e mundshëm për Kryeprokuror…

para 12 muajve - Tetova Sot

Mandati i Adriatik Llallës si Kryeprokuror përfundon më 7 dhjetor, ditë në të cilën Komisioni i Ligjeve do të nisë edhe proçedurat për zgjedhjen e Prokurorit të ri të Përgjithshëm, i cili do të ketë një...

Një emër për pasuesin e Llallës. Skenarët për Prokuror të përkohshëm

para 12 muajve - Gazeta Shqip

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e mundshëm...

Një emër për pasuesin e Adriatik Llallës: Skenarët dhe kandidatët për kryeprokurorin e përkohshëm

para 12 muajve - Gazeta Tema

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e mundshëm...

Dalin emrat e pasuesit të Llallës, të gjithë skenarët dhe kandidatët për Kryeprokurorin e ri

para 12 muajve - NOA

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e mundshëm...

Bylykbashi: Ja pse Rama synon të zgjedhë kryeprokurorin me 36 vota dhe cilat janë prioritet për…

para 12 muajve - Syri

Oerd Bylykbashi, deputet i PD-së, deklaron se Kryeministri Edi Rama kërkon që ta zgjedhë Prokurorin e Përgjithshëm me 36 vota, në shkelje flagrante me kushtetutën. Bylykbashi tha se sipas Kushtetutës Prokurori...

Dalin emrat, kush janë kandidatët për Prokuror të përkohshëm

para 12 muajve - GazetaBlic

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e mundshëm...

Dalin emrat, kush janë kandidatët për Prokuror të përkohshëm

para 12 muajve - Gazeta Express

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e mundshëm...

Një emër për pasuesin e Llallës. Skenarët dhe kandidatët për Prokuror të përkohshëm

para 12 muajve - Mapo

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e mundshëm...

Emrat e mundshëm dhe skenarët për zgjedhjen e Kryeprokurorit të Përkohshëm

para 12 muajve - Java News

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e mundshëm...

PD-LSI: të ndërpritet procesi për KED

para 12 muajve - Vizion Plus

Partia demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim kërkojnë ndërprerjen e procedurës për zgjedhjen e anëtarëve te rinj te Këshillit te Emërimeve ne Drejtësi. Një dite para se te hidhet shorti për këtë...

Perfundon mandati i Llalles, ja kandidatët për Prokuror të përkohshëm

para 12 muajve - AlbPress

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e mundshëm...

Kuvendi hedh nesër shortin për anëtarët e KED, PD dhe LSI kundër: Proces antikushtetues!

para 12 muajve - Sot News

Të enjten Kuvendi do të hedhë shortin për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Por ky hap ka hapur mjaft debate mes palëve politike. I pari që lau duart me këtë proces të kontestueshëm...

Një emër për pasuesin e Adriatik Llallës

para 12 muajve - Lajme.al

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e mundshëm...

Nesër shorti për anëtarët e KED, PD-LSI kundër: Antikushtetues

para 12 muajve - Mapo

Kuvendi do të hedhë këtë të enjte shortin për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Edhe ky hap, në ngërçin e përgjithshëm që po përballet zbatimi i reformës në drejtësi, ka hapur...

Nesër shorti për anëtarët e KED PD-LSI kundër: Antikushtetues

para 12 muajve - Shqiptarja

Kuvendi do të hedhë këtë të enjte shortin për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Edhe ky hap, në ngërçin e përgjithshëm që po përballet zbatimi i reformës në drejtësi, ka hapur...

Akuzat e PD/ Ja si Gramoz Ruçi po kap drejtësinë me vendimet e tij

para 12 muajve - Syri

Partia Demokratike akuzoi Kryetarin e Kuvendit se po shkel Kushteutën për hedhjen e shortit të zgjedhjes së 9 anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, të gjithë nga gjykatat dhe prokuroria. Dy...

“Ligjet” mblidhen të enjten për mbarimin e mandatit të Adriatik Llallës

para 12 muajve - RTV 21

Fillimi i procesit për zgjedhjen e pasardhësit të Llallës Të enjten Komisioni i Ligjeve do të mblidhet për të konstatuar mbarimin e mandatit të prokurorit të përgjithshëm, Adriatik Llalla. Rendi i ditës...

Përfundimi i mandatit të Llallës/ Drejtoria e Monitorimit në Kuvend: Kryeprokurori i ri me 84 vota

para 12 muajve - Syri

Kryeprokurori i ri duhet të zgjidhet me 84 vota. Kjo thuhet në memon që Drejtoria për Monitorimin e Institucioneve të Pavarura në Kuvend i ka drejtuar Komisionit të Ligjeve. Sipas kësaj memoje, mandati...

Ligjet nisin proçedurën për zgjedhjen e Kryeprokurorit të ri

para 12 muajve - Syri

Të enjten Komisioni i Ligjeve do të nisë procedurën për zgjedhjen e prokurorit të përgjithshëm. Ashtu si Tv Klan lajmëroi një ditë më parë ky komision është lajmëruar nga shërbimi i monitorimit të institucioneve...

Edhe LSI kundër hedhjes së shortit për KED: Do të bojkotojmë, procesi s’varet nga urdhrat e Ruçit

para 12 muajve - Mapo

Edhe Grupi parlamentar i LSI është kundër hedhjes së shortit të enjten për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Kreu i grupit të LSI, Petrit Vasili, deklaroi se do ta bojkotojnë...

“Ligjet” mblidhen të enjten për mbarimin e mandatit të Adriatik Llallës

para 12 muajve - Vizion Plus

Te enjten Komisioni i Ligjeve do te mblidhet per te konstatuar mbarimin e mandatit te prokurorit te përgjithshëm Adriatik Llalla. Rendi i ditës iu është shpërndare tashme anëtarëve dhe parashikohet qe...

Publikimi i memos për kryeprokurorin prish planet e “Ligjeve”, detyrohen ta fusin në rend dite

para 12 muajve - BalkanWeb

Publikimi nga News 24 dhe BalkanWeb i një memoje të Drejtorisë për Monitorimin e Institucioneve të Pavarura në Kuvend që këshillonte procesin e zgjedhjes së Kryeprokurorit të ri me 84 vota ka detyruar...

Letra e PD drejtuar Ruçit: Shorti për KED hidhet nga Presidenti, jo nga ju!

para 12 muajve - Albeu

Partia Demokratike i ka drejtuar sot një letër Kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçit, me anë të së cilën e konsideron antikushtetues, hedhjen nesër të shortit për zgjedhjen e 9 anëtarëve të Këshillit të...

Pas PD, edhe LSI kundër shortit për KED:Procedura antiligjore

para 12 muajve - Shqiptarja

Menjëherë pas Partisë Demokratike , edhe LSI ka dalë zyrtarisht kundër shortit për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Kreu i grupit të LSI, Petrit Vasili, i është drejtuar me...

Opozita kundër KED-së, PD: Shorti antikushtetues, LSI: Proces jo i ligjshëm

para 12 muajve - Gazeta Shqip

PD dhe LSI kanë reaguar sot në lidhje me shortin e KLD-së. Në komunikatën për shtyp të kreut të grupit parlamentarë të PD-së, Edmond Spaho drejtuar Kuvendit thuhet se shorti për Këshillin e Emërimeve në...

PD kundër shortit për KED: Mazhoranca kërkon të kapë institucionet e reja të drejtësisë

para 12 muajve - Opinion

Kuvendi i Shqipërisë ka caktuar hedhjen e shortit të enjten për 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, (KED). Ata do të zëvendësojnë anëtarët e Këshillit të Përkohshëm të Emërimeve në Drejtësi,...

ANALIZA/ “Kryeprokurori i ri zgjidhet edhe me 36 vota por në situatën aktuale…”

para 12 muajve - Java News

Nga Lorenc Vangjeli I Kryeprokurorit është kthyer në kryeçështjen e politikës ditët e fundit. Mazhoranca ka shprehur qëndrimin për zëvendësimin e Adriatik Llallës me kryeprokuror të përkohshëm, deri në...

Shorti për KED/ Pas PD dhe LSI kundër: Procesi është i pavlefshëm ligjërisht

para 12 muajve - BalkanWeb

TIRANE – Pas PD-së edhe LSI ka dalë kundër procesit shortit për 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, (KED). Kreu i grupit parlamentar të LIS, Petrit Vasili i ka dërguar një letër kreut të Kuvendit,...

PD del kundër shortit për KED, letër Ruçit: I pavlefshëm ligjërisht

para 12 muajve - Sot News

Kreu i grupit parlamentar të LIS, Petrit Vasili i ka dalë kundër shortit për 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, (KED). Pas PD edhe LSI i ka dërguar letër kryeparlamentarit Gramoz Ruçi, ku...

Edhe LSI kundër hedhjes së shortit për KED: Do të bojkotojmë, procesi s'varet nga urdhrat e Ruçit

para 12 muajve - Syri

Edhe Grupi parlamentar i LSI është kundër hedhjes së shortit të enjten për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Kreu i grupit të LSI deklaroi se do ta bojkotojnë mbledhjen sepse...

Drejtoria e Monitorimit në Kuvend kundërshton PS: Kryeprokurori zgjidhet me 84 vota

para 12 muajve - Opinion

Mazhoranca kërkon me ngut të zëvendësojë kreun e akuzës, pasi Adriatik Llallës i përfundon mandati nesër më 7 Dhjetor. Ndërsa PD, ka kërkuar që Prokurori i ri të zgjidhet pasi të jetë formuar Këshilli...

Shorti për KED, PD letër Ruçit: Të ndërpritet ky proces antikushtetues, synon kapjen e drejtësisë

para 12 muajve - NOA

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike Edmond Spaho, i ka dërguar një letër kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi lidhur me shortin që pritet të hidhet për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi....

KED, PD akuzon mazhorancën: Shorti është antikushtetues

para 12 muajve - Gazeta Shqip

Partia Demokratike ka reaguar sot në lidhje me shortin e KLD-së. Një letër drejtuar Kuvendit thuhet se shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi është antikushtetues, shorti i programuar për ditën e...

Nesër hidhet shorti për KED, PD kundër: Ruçi po shkel Kushtetutën

para 12 muajve - BalkanWeb

TIRANE- Partia Demokratike ka reaguar lidhur me shortin për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, duke e cilësuar antikushtetues. Opozita kërkon ndërprerjen e menjëhershme të procedurës për zgjedhjen e kandidatëve...

PD kundër hedhjes së shortit për KED, akuza Ruçit: Po shkel Kushtetutën

para 12 muajve - Sot News

Partia Demokratike ka reaguar pas hedhjes së shortit në lidhje me 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, (KED), duke e quajtur ate antikushtetues. Kryetari i grupit të Partisë Demokratike Edmond...

Shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, PD akuza Ruçit: Po shkel Kushtetutën

para 12 muajve - Gazeta Tema

“Selia blu” ka reaguar ashpër lidhur me shortin për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. PD e ka cilësuar si antikushtetues duke deklaruar se kreu i Kuvendit Gramoz Ruci po shkel kushtetutën me shortin....

Partia Demokratike reagon pas shortit per 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi: Antikushtetues!

para 12 muajve - Sot News

Partia Demokratike reagon pas shortit per 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, (KED), duke e quajtur ate antikushtetues. Ne nje leter qe PD me firmen e kryetarit të grupit të Partisë Demokratike...

Letra e plotë e PD drejtuar Gramoz Ruçit: Shorti për KED hidhet nga Presidenti, jo nga ju!

para 12 muajve - Syri

Kjo është letra e plotë që Partia Demokratike i ka drejtuar sot, Kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçit, me anë të së cilën e konsideron antikushtetues, hedhjen nesër të shortit për zgjedhjen e 9 anëtarëve...

Letër e plotë e PD drejtuar Gramoz Ruçit: Shorti për KED hidhet nga Presidenti, jo nga ju!

para 12 muajve - Syri

Z. Ruçi, Me shkresën tuaj nr. 2927/14 Prot., datë 23.11.2017, na keni njoftuar për datën dhe orën e hedhjes së shortit për zgjedhjen e 9 anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED).Mbi këtë cështje,...

Nesër hidhet shorti për KED, PD: Po shkelet Kushtetuta

para 12 muajve - Mapo

Ditën e nesërme pritet të hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, ndërsa sot janë zbuluar kandidatët nga katër institucionet; Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Lartë, Prokuroria e Përgjithshme...

Shorti për KED, PD letër Kuvendit: Të ndërpritet procedura

para 12 muajve - Shqiptarja

Kuvendi i Shqipërisë ka caktuar hedhjen e shortit të enjten për 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, (KED). Ata do të zëvendësojnë anëtarët e Këshillit të Përkohshëm të Emërimeve në Drejtësi,...

'Shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, antikushtetues': PD-ja kërkon ndërprerjen e menjëhershme të procedurës

para 12 muajve - Syri

Partia Demokratike ka reaguar menjëherë sot me anë të letre drejtuar Kuvendit ku thuhet se shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi është antikushtetues, shorti i programuar ditën e enjte dhe se Kryetari...

Shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi antikushtetues, PD kërkon ndërprerjen e menjëhershme të procedurës

para 12 muajve - Syri

Partia Demokratike ka reaguar menjëherë sot se shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi është antikushtetues. Sipas PD, Kryetari i Kuvendit zhbën kriteret ligjore për kandidatët. Qëllimi i PS kapja...

TemaTv/Ekspertët e Kuvendit: Prokurori i Përgjithshëm zgjidhet me 84 vota

para 12 muajve - Respublica

Drejtoria për Monitorimin e Institucioneve të Pavarura në Kuvend këshillon që zgjedhja e Kryeprokurorit të përkohshëm të bëhet me 84. Memoja që do t’u dorëzohet deputetëve duket se zhbën çdo tentativë...

Shorti i KED, LSI letër Ruçit: Do të bojkotojmë, proces i paligjshëm

para 12 muajve - Gazeta Telegraf

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili është shprehur se LSI-ja është kundër hedhjes së shortit të enjten për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Në letrën drejtuar...

Ekspertët e Kuvendit: Prokurori i Përgjithshëm zgjidhet me 84 vota

para 12 muajve - Respublica

Drejtoria për Monitorimin e Institucioneve të Pavarura në Kuvend këshillon që zgjedhja e Kryeprokurorit të përkohshëm të bëhet me 84. Memoja që do t’u dorëzohet deputetëve duket se zhbën çdo tentativë...

Aktivizohet DMIP, memoja: Kryeprokurori i ri zgjidhet me 84 vota

para 12 muajve - Zhurnal

Tiranë, 6 dhjetor - Ka nisur procedura për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla. Burime nga Komisioni i Ligjeve bëjnë ditur se është aktivizuar Drejtoria e Monitorimit të Institucioneve...

Nesër hidhet shorti për KED

para 12 muajve - RTSH

Nesër në Kryesinë e Kuvendit do të hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të rinj të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Hedhja e shortit do të drejtohet nga nënkryetarja e Kuvendit Vasilika Hysi, e cila...

Shorti për KED, PD ultimatum Ruçit: Ndërprit procedurat, po shkel Kushtetutën!

para 12 muajve - Java News

PD ka reaguar pas publikimit te faktit se Kuvendi i Shqipërisë ka caktuar hedhjen e shortit të enjten për 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, (KED). Ata do të zëvendësojnë anëtarët e Këshillit...

Drejtoria e monitorimit, letër komisionit: Nesër i mbaron mandati Adriatik Llallës

para 12 muajve - Syri

Burime nga komisioni parlamentar i ligjeve bëjnë të ditur se kanë nisur procedurat për zëvendësimin e prokurorit të përgjithshëm Adriatik Llalla, të cilit i mbaron mandati ditën e nesërme në 7 dhjetor....

Kryeprokurori/ Drejtoria e monitorimit, letër komisionit: Nesër i mbaron mandati Adriatik Llallës

para 12 muajve - Syri

Burime nga komisioni parlamentar i ligjeve bëjnë të ditur se kanë nisur procedurat për zëvendësimin e prokurorit të përgjithshëm Adriatik Llalla, të cilit i mbaron mandati ditën e nesërme në 7 dhjetor....

Nisin procedurat për zëvendësimin e Llallës, Kuvendi: Prokurori s’mund të zgjidhet me shumicë të thjeshtë

para 12 muajve - Gazeta Express

​Nesër është dita e fundit e punës së Kryeprokurorit Adriatik Llalla, pasi i mbaron mandati në krye të organit të akuzës, ndërsa Komisioni i Ligjeve ka nisur procedurën për zgjedhjen e pasuesit të tij....

Aktivizohet DMIP, memoja: Kryeprokurori i ri zgjidhet me 84 vota

para 12 muajve - Mapo

Ka nisur procedura për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla. Burime nga Komisioni i Ligjeve bëjnë ditur se është aktivizuar Drejtoria e Monitorimit të Institucioneve të Pavarura. Drejtoria...

Vettingu, hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED-së

para 12 muajve - Gazeta Shqip

Në një njoftim nga Kuvendi thuhet se nesër do të hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Në komunikatën për shtyp shkruhet se në mbështetje të Kushtetutës, për organet...

Hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi

para 12 muajve - Gazeta Shqip

Në një njoftim nga Kuvendi thuhet se nesër do të hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Në komunikatën për shtyp shkruhet se në mbështetje të Kushtetutës, për organet...

Ruçi kundër mazhorancës: Kryeprokurori s’mund të zgjidhet me shumicë të thjeshtë

para 12 muajve - Gazeta Express

Nesër është dita e fundit e punës së Kryeprokurorit Adriatik Llalla, pasi i mbaron mandati në krye të organit të akuzës, ndërsa Komisioni i Ligjeve ka nisur procedurën për zgjedhjen e pasuesit të tij....

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, emrat e kandidatëve nga katër institucionet

para 12 muajve - NOA

Ditën e nesërme hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në drejtësi. Por ditën e sotme Kuvendi ka zbuluar kandidatët nga katër institucionet Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Lartë, Prokuroria e Përgjithshme...

Ja kush janë kandidatët nga 4 institucionet për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. Lista me emrat

para 12 muajve - Syri

Nesër hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në drejtësi, ndërsa sot janë zbuluar kandidatët nga katër institucionet Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Lartë, Prokuroria e Përgjithshme dhe Këshilli i Lartë...

Kuvendi: Kryeprokurori s'mund të zgjidhet me shumicë të thjeshtë

para 12 muajve - Shqiptarja

Nesër është dita e fundit e punës së Kryeprokurorit Adriatik Llalla, pasi i mbaron mandati në krye të organit të akuzës, ndërsa Komisioni i Ligjeve ka nisur procedurën për zgjedhjen e pasuesit të tij. ...

Emrat/ Ja kush janë kandidatët për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi

para 12 muajve - Opinion

Nesër hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, ndërsa sot janë zbuluar kandidatët nga katër institucionet Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Lartë, Prokuroria e Përgjithshme dhe Këshilli i Lartë...

LISTA / Ja kush janë kandidatët nga 4 institucionet për KED

para 12 muajve - Java News

Nesër hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në drejtësi, ndërsa sot janë zbuluar kandidatët nga katër institucionet Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Lartë, Prokuroria e Përgjithshme dhe Këshilli i Lartë...

FOTO/ Ja kush janë kandidatët nga 4 institucionet për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. Lista me emrat

para 12 muajve - Syri

Nesër hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në drejtësi, ndërsa sot janë zbuluar kandidatët nga katër institucionet Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Lartë, Prokuroria e Përgjithshme dhe Këshilli i Lartë...

Juristët e Kuvendit kundër SHBA-BE: Kryeprokurori i ri zgjidhet me 84 vota!

para 12 muajve - Java News

Nesër Kryeprokurorit Adriatik Llalla i mbaron mandati në krye të organit të akuzës. Komisioni i Ligjeve nderkohe ka nisur procedurën për zgjedhjen e pasuesit të tij.  Shumica ka deklaruar se do të zgjedhë...

Fillon procedura për zgjedhjen e Kryeprokurorit të ri me 84 vota

para 12 muajve - Illyria

Ka nisur procedura për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla. Burime nga Komisioni i Ligjeve bëjnë ditur se është aktivizuar drejtoria e monitorimit të institucioneve të pavarura. Drejtoria...

Kuvendi njofton kohën e shortit për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi

para 12 muajve - Illyria

Nesër hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Shorti do të hidhet në orën 10:00 në mbështetje të pikës 3 të nenit 149/d dhe pikës 11 të nenit 179 të Kushtetutës së...

Juristët e Kuvendit: Kryeprokurori i ri zgjidhet me 84 vota!

para 12 muajve - Java News

Nesër Kryeprokurorit Adriatik Llalla i mbaron mandati në krye të organit të akuzës. Komisioni i Ligjeve nderkohe ka nisur procedurën për zgjedhjen e pasuesit të tij.  Shumica ka deklaruar se do të zgjedhë...

Adriatik Llallën po e sulmon korrupsioni politik i mazhorancës

para 12 muajve - Gazeta 55

Përpjekja e mazhorancës për të uzurpuar kompetencat e kushtetutës e të ligjit dhe për të kapur mandatin e kryeprokurorit, nuk vjen nga dashuria e Edi Ramës për të zbatuar ligjin, por nga padurimi për të...

Shorti/ Zbulohen kandidatët nga 4 institucione për Këshillin e Emërimeve në drejtësi

para 12 muajve - AlbPress

Neser hidhet shorti per Keshillin e Emerimeve ne drejtesi, teksa sot jane zbuluar kandidatet nga kater institucionet Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Lartë, Prokuroria e Përgjithshme dhe Këshilli i Lartë...

Mandati i Llallës, juristët: Shumica që duhet në Kuvend për kryeprokurorin e ri!

para 12 muajve - Java News

Nga dita e enjte, kryeprokurorit të Republikës i mbaron formalisht mandati. Këtu është edhe debati, që është sa juridik dhe kushtetuese, po aq politik. A do të vazhdojë apo jo Adriatik Llalla në detyrën...

Nis beteja për Adriatik Llallën, PD kundër largimit të kryeprokurorit, PS nuk tërhiqet nga plani, distancohet LSI

para 12 muajve - Sot News

Ndizen debatet mes opozitës dhe mazhorancës sa i takon mandatit të kryeprokurorit Adriatik Llalla. Pas deklaratave të kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla dy ditë më parë në...

PD akuzon Ramën: Me kapjen e prokurorisë do të mbyllë çështjet e nxehta. Flasin Bylykbashi e Manja

para 12 muajve - Gazeta Telegraf

“PS po synon kapjen e Prokurorit, do të mbyllë çështje që po i djegin, si Tahirin” Kur u mendua se mazhoranca do të hiqte dorë nga vendosja e një prokurori të përkohshëm, Balla njoftoi të kundërtën, opozita...

ÇFARË DO TË NDODHË ME ADRIATIK LLALLËN? E ZBULON PARAARDHËSI I TIJ

para 12 muajve - NOA

Nga dita e enjte, Kryeprokurorit të Republikës i mbaron formalisht mandati. Këtu është edhe debati, që është sa juridik dhe kushtetuese, po aq politik. A do të vazhdojë apo jo Adriatik Llalla në detyrën...

Çfarë pritet të ndodhë me Kryeprokurorin? Sollaku: Duhet votim me 3/5 e votave në Kuvend...

para 12 muajve - Syri

Kryeprokurorit të Republikës i mbaron formalisht mandati. Sipas Reformës në Drejtësi, institucionet që duhet ta zgjedhë Kryeprokurorin e ri nuk janë ngritur akoma. Natyrisht edhe te pika e zëvendësimit...

Mandati i Llallës, ish-kryeprokurori Sollaku: Ka mbaruar, por ja ku qëndron problemi

para 12 muajve - Mapo

Nga dita e enjte, Kryeprokurorit të Republikës i mbaron formalisht mandati. Këtu është edhe debati, që është sa juridik dhe kushtetuese, po aq politik. A do të vazhdojë apo jo Adriatik Llalla në detyrën...

Çfarë do të ndodhë me Kryeprokurorin shqiptar? Sollaku: Duhet një votim me 3/5 në kuvend

para 12 muajve - Gazeta Express

Nga dita e enjte, Kryeprokurorit të Republikës i mbaron formalisht mandati. Këtu është edhe debati, që është sa juridik dhe kushtetuese, po aq politik. A do të vazhdojë apo jo Adriatik Llalla në detyrën...

Zgjedhja e kryeprokurorit, ngërçi ligjor për pasuesin e Adriatik Llallës

para 12 muajve - Gazeta Shqip

VASILI DHE LLALLA TAKIM ME PROKURORE – /r/n/r/nVASILI AND LLALLA MEETS WITH PROSECUTORS – Kur përfundon mandati i Adriatik Lallës? Kryetari i Komisionit të Ligjeve është i prerë për këtë. “Mandati i Prokurorit...

Çështja e zgjedhjes së Prokurorit të Përgjithshëm

para 12 muajve - RTSH

Çështja e zgjedhjes së Prokurorit të Përgjithshëm , pasi Adriatik Llallës i përfundon mandati në 7 dhjetor, përfshin në një tjetër debat mazhorancën dhe opozitën . Sipas Partisë Demokratike, mazhoranca...

PS: Llalla ikën në 7 dhjetor

para 12 muajve - Vizion Plus

Per here te pare maxhoranca ka deklaruar publikisht se pas dy ditësh, do te nise procedurat e zëvendësimit te prokurorit te përgjithshëm Adriatik Llalla. Kryetari i komisionit te ligjeve Ulsi Manja deklaroi...

PS-PD përplasen për mandatin e ri të kryeprokurorit

para 12 muajve - Gazeta Shqip

Mazhoranca dhe opozita janë përplasur sot në distancë, ndërkohë që deputetit i PD-së, Oerd Bylykbashi tha se Këshilli i Lartë i Prokurorisë përcakton fundit e mandatit të kryeprokurorit e ndërsa menjëherë...

Prokurori i ri, PD akuza PS-së: E vendosur për shkelur Kushtetutën, duan të kapin kryeprokurorin

para 12 muajve - Gazeta Tema

Deputeti demokrat Oerd Bylykbashi kundërshton idenë e zgjedhjes së një prokurori të ri të përkohshëm me 36 vota. Në një prononcim për media ai deklaron se Partia Socialiste ka shkelur Kushtetutën. “Ka...

PD: Mazhoranca kërkon kapjen e Prokurorit të Përgjithshëm

para 12 muajve - Klan

Deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi, akuzoi të martën mazhorancën qeverisëse se po përpiqet të kapë postin e Prokurorit të Përgjigjëm për të mbyllur të gjitha çështjet problematike. “ Qëllimi...

Bylykbashi: PS po tenton kapjen e Kryeprokurorit

para 12 muajve - Telegrafi

Deputeti i PD-së, Oerd Bylykbashi ka reaguar pas deklaratës së Taulant Ballës në Report Tv duke kundërshtuar idenë e zgjedhjes së një prokurori të ri të përgjithshëm të përkohshëm me 36 vota. Bylykbashi...

Ngërçi me zgjedhjen e kryeprokurorit të ri, deklarata e fortë e deputetit të PD

para 12 muajve - BalkanWeb

TIRANE- Partia Socialiste po shfrytëzon boshllëkun kushtetues për të kapur kryeprokurorin e ri. Kështu deklaroi sot deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi. Sipas tij, duhet të krijohet njëherë...

Manja: Mandati i Llallës mbaron në 7 dhjetor, Kuvendi do ketë një përgjigje për këtë

para 12 muajve - Mapo

Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja i ka dhënë fund dilemave për mandatin e Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla. Në një deklaratë të shkurtër për gazetaret nga selia e Kuvendit, Manja duke...

PS kërkon largimin e Llallës, Bylykbashi: Duan të mbyllin dosjet e skandalit

para 12 muajve - Sot News

Deputeti i PD-së Oerd Bylykbashi ka reaguar pas deklaratës së Taulant Ballës, sipas të cilit Prokurori i ri duhet të zgjidhet me 36 vota. Bylykbashi u shpreh se shumica kërkon që të kapë drejtësinë për...

'PS po synon kapjen e Prokurorit, do të mbyllë çështje që po i djegin, si Tahirin'

para 12 muajve - Syri

Deputeti i PD, Oerd Bylykbashi, u shpreh hapur sot se mazhoranca po kërkon të kapë edhe Prokurorin e Përgjithshëm, mandati i të cilit përfundon pas  dy ditësh, duke përfituar nga një boshllëk kushtetues....

PS zbuloi datën kur ikën Llalla, PD del kundër: Qëllimi i mazhorancës të kapë kryeprokurorin

para 12 muajve - NOA

Deputeti socialist, njëherësh kryetar i komisionit parlamentar të Ligjeve Ulsi Manja ka zbuluar këtë të martë se dita e fundit e mandatit të Prokurorit ët Përgjithshëm Adriatik Llalla është 7 dhjetori....

Bylykbashi: Qëllimi mazhorancës, “kapja” kryeprokurorit

para 12 muajve - Gazeta Shqip

Në deklaratën për medie deputeti i PD-së, Oerd Bylikbashi ka akuzuar mazhorancën se po tenton të “kap” kryeprokurorin. “Ka kohë që PS është e vendosur për të shkelur kushtetutën. Kushtetuta është mjaft...

PD: Mazhoranca synon të kapë Prokurorin e Përgjithshëm

para 12 muajve - Mapo

Partia Demokratike bën me dije se mazhoranca aktuale ka për qëllim që të kapë postin e Prokurorit të Përgjithshëm, në mënyrë të paligjshme. Deputeti Oerd Bylykbashi tha se vetëm KLP ka të drejtën kushtetuese...

Bylykbashi: Qëllimi mazhorancës është “kapja” kryeprokurorit

para 12 muajve - Gazeta Shqip

Në deklaratën për medie deputeti i PD-së, Oerd Bylikbashi ka akuzuar mazhorancën se po tenton të “kap” kryeprokurorin. “Ka kohë që PS është e vendosur për të shkelur kushtetutën. Kushtetuta është mjaft...

Bylikbashi: Qëllimi mazhorancës është “kapja” kryeprokurorit

para 12 muajve - Gazeta Shqip

Në deklaratën për medie deputeti i PD-së, Oerd Bylikbashi ka akuzuar mazhorancën se po tenton të “kap” kryeprokurorin. “Ka kohë që PS është e vendosur për të shkelur kushtetutën. Kushtetuta është mjaft...

Bylykbashi: Qeveria kërkon që të kapë Kryeprokurorin

para 12 muajve - Gazeta Express

Deputeti i PD, Oerd Bylykbashi, në një prononcim për mediat, u shpreh se kryeprokurori nuk mund të zgjidhet me 36 vota. Ai tha se lëvizja e fundit e qeverisë, është një përpjekje për të kapur këtë institucion....

Zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm mbetet pezull

para 12 muajve - RTSH

Zgjedhja e Prokurorit të ri të Përgjithshëm do të kishte qënë një çështje aspak politike, sikur klasa politike të kishte respektuar afatet për ndërtimin e institucioneve të reja të drejtësisë. Pas hyrjes...

PS: Llalla ikën. Bylykbashi:Qeveria kërkon që të kapë Kryeprokurorin

para 12 muajve - Shqiptarja

Deputeti i PD, Bylykbashi ka reaguar pas deklaratës së Taulant Ballës në Report Tv duke kundërshtuar idenë e zgjedhjes së një prokurori të ri të përkohshëm me 36 vota. “Ka kohë që PS është e vendosur për...

Deputeti i PS zbulon kur i mbaron mandati kryeprokurorit Llalla

para 12 muajve - NOA

Prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla, është në periudhën e fundit të mandatit të tij, në krye të organit të akuzës. Se kur përfundon mandati i tij është përfolur shpesh, por më në fund këtë të martë...

Oerd Bylykbashi: PS tenton kapjen e kryeprokurorit

para 12 muajve - Opinion

Deputeti demokrat, Oerd Bylykbashi në një prononcim për mediat deklaroi sot se mazhoranca po tenton kapjen e prokurorit të përgjithshëm, për shkak të vakancës kushtetuese, që vetë mazhoranca e ka krijuar....

Bylykbashi: PS shfrytëzon boshllëkun ligjor për të shkarkuar kryeprokurorin

para 12 muajve - Illyria

Komunikim me mediat i deputetit demokrat opozitar Oerd Bylykbashi për çështjen e Prokurorit të Përgjithshëm Pyetje: Z. Bylykbashi, Partia Socialiste është e vendosur që të proçedojë pas datës 7 dhjetor...

Bylykbashi: PS po tenton kapjen e Kryeprokurorit

para 12 muajve - Almakos

Deputeti i PD-së, Oerd Bylykbashi ka reaguar pas deklaratës së Taulant Ballës në Report Tv duke kundërshtuar idenë e zgjedhjes së një prokurori të ri të përgjithshëm të përkohshëm me 36 vota. Bylykbashi...

Ikja e Llallës, PD akuzon PS: Po kërkon të kapë drejtësinë për dosjet e nxehta!

para 12 muajve - Java News

Deputeti i PD, Bylykbashi ka reaguar pas deklaratës së kryetarit te Komisionit te Ligjieve , Ulsi Manja, lidhur me perfundimin e mandatit te kryeprokurorit Adriatik Llalla. Bylykbashi u shpreh se shumica...

Mandati i Llallës, nis “sherri” PS-PD mbi fatin e Kryeprokurorit

para 12 muajve - Te Sheshi

Me afrimin e datës 7 dhjetor, ku sipas mazhorancës përfundon mandati i Kryeprokurorit Llalla, ka nisur dhe “sherri” tipik politik mes dy forcave të mëdha, që nuk pajtohen juridikisht me njëra tjetrën....

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK