http://kariera.mk

Basha “dhëmb për dhëmb” me ambasadorët Lu e Vlahutin për Llallën: Ligjin nuk e interpretoni ju, por Kushtetuta

më 12.2017 - Gazeta Tema

Pas deklaratave te te gjithe lidershipit te LSI kunder ambasadorit te SHBA Donald Lu dhe ambasadores se BE Romana Vlahutin, si dhe reagimit te deputetit te PD Bylykbashi qe tregonte se Kushtetuta vlen...

Basha reagon ndaj ambasadorëve Lu dhe Vlahutin: Ligjin nuk e interpretoni ju, por Kushtetuta

më 12.2017 - BalkanWeb

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i është kundërpërgjigjur mesazheve të ambasadorëve Donald Lu dhe Romana Vlahutin për zgjedhjen e kryeprokurorit, në emisionin “Të Paekspozuarit” në “News24”....

Debati për Kryeprokurorin, ndërhyn Lu. Rama ftesë Bashës

më 12.2017 - Medial

Pikërisht kur në komisionin parlamentar të ligjeve po zhvillohej debati, ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë shpërndau deklaratën, ku mbështet pa rezerva opinionin e OPDAT dhe EURALIUS...

Basha: Interpretimin e Kushtetutës nuk e bën Lu apo Vlahutin, kjo ishte skema e ...

më 12.2017 - Syri

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i është kundërpërgjigjur qëndrimeve të ambasadorëve Donald Lu dhe Romana Vlahutin për zgjedhjen e kryeprokurorit. “Interpretimi i Kushtetutës nuk është detyrë...

Kryeprokurori, Bylykbashi: Të ngrihet KLP-ja, ose të vendosë Kushtetuesja

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Siç edhe pritej debati për Kryeprokurorin e ri ka nisur. I ka përfunduar apo jo mandati Adriatik Llallës? Nëse Kryeprokurori i ri duhet zgjedhur i përkohshëm ose jo? Apo nëse duhet zgjedhur me 3/5, apo...

Bylykbashi: Ja dy rrugët për zgjedhjen e Kryeprokurorit...

më 12.2017 - Syri

Oerd Bylykbashi, deputet i PD-së, tha se ngërçi i krijuar për Kryeprokurorin e ri mund të zgjidhet ose duke ngritur KLP ose duke i lënë Gjykatës Kushtetuese që të vendosë për mandatin e Prokurorit të Përgjithshëm,...

Si do të zgjidhet ngërçi i kryeprokurorit? Deputeti i PD tregon dy opsionet e opozitës

më 12.2017 - Gazeta Express

Siç edhe pritej debati për Kryeprokurorin e ri ka nisur. I ka përfunduar apo jo mandati Adriatik Llallës? Nëse Kryeprokurori i ri duhet zgjedhur i përkohshëm ose jo? Apo nëse duhet zgjedhur me 3/5, apo...

Si do të zgjidhet ngërçi i kryeprokurorit? Deputeti i PD tregon dy opsionet e opozitës

më 12.2017 - GazetaBlic

Siç edhe pritej debati për Kryeprokurorin e ri ka nisur. I ka përfunduar apo jo mandati Adriatik Llallës? Nëse Kryeprokurori i ri duhet zgjedhur i përkohshëm ose jo? Apo nëse duhet zgjedhur me 3/5, apo...

Ngërçi i Kryeprokurorit, Bylykbashi: Të ngrihet KLP-ja, ose të vendosë Kushtetuesja

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Siç edhe pritej debati për Kryeprokurorin e ri ka nisur. I ka përfunduar apo jo mandati Adriatik Llallës? Nëse Kryeprokurori i ri duhet zgjedhur i përkohshëm ose jo? Apo nëse duhet zgjedhur me 3/5, apo...

Problemi është aleanca jetgjatë kundër reformës

më 12.2017 - Gazeta Tema

Mero Baze Debati për emërimin e kryeprokurorit të përkohshëm po rikthen gjurmët e vjetra të aleancës politike kundër reformës në drejtësi, duke i dhënë shanse qeverisë të tejkaloj problemin e zgjedhjes...

Rama përsërit thirrjen për Bashën: “Shqipëria duhet të fitojë mbi partitë e mbi çdo interes apo frikë të njërit ose tjetrit”

më 12.2017 - RTSH

Kreu i maxhorancës socialiste kryeministri Edi Rama, shprehu keqardhjen e tij pasi kreu i opozitës së djathtë Lulzim Basha nuk tregoi gatishmëri për të bashkëpunuar në arritjen e një Pakti Kombëtar për...

Shqipëri, debate për zëvendësimin e Kryeprokurorit

më 12.2017 - Alsat-M

Në Shqipëri Komisioni i Ligjeve miratoi sot me votat e vetëm përfaqësuesve të së majtës nisjen e procedurave për emërimin e një Prokurori të ri të Përgjithshëm të përkohshëm. Opozita u largua në shenjë...

Edhe LSI i thotë jo Ramës, Monika Kryemadhi kritikon EURALIUS dhe OPDAT

më 12.2017 - Vizion Plus

Kryetarja e Lsi-së Monika Kryemadhi u pozicionua kundër kryeministrit Rama për zgjedhjen e prokurorit të përgjithshëm. Referuar ftesës së kryeministrit për një pakt kombëtar, Kryemadhi tha gjatë intervistës...

Kryeprokurori i ri/ Kryemadhi: Çështjet e drejtësisë zgjidhen vetëm në parlament

më 12.2017 - Sot News

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi gjatë një interviste për Zërin e Amerikës ka komentuar çështjen për zgjidhjen e kryeprokurorit të ri. Kryemadhi tha se çështjet e drejtësisë duhet të zgjidhen në Kuvend...

Kryemadhi flet nga SHBA: Arsyet pse nuk mund të zgjidhet kryeprokurori me shumicë të thjeshtë

më 12.2017 - BalkanWeb

TIRANE- Gjatë një interviste për Zërin e Amerikës, kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka komentuar çështjen për zgjidhjen e kryeprokurorit të ri. Kryemadhi tha se çështjet e drejtësisë duhet të zgjidhen...

Bylykbashi për “Top Story”: Dy opsionet që i japin fund ngërçit për Kryeprokurorin

më 12.2017 - Java News

Siç edhe pritej debati për Kryeprokurorin e ri ka nisur. I ka përfunduar apo jo mandati Adriatik Llallës? Nëse Kryeprokurori i ri duhet zgjedhur i përkohshëm ose jo? Apo nëse duhet zgjedhur me 3/5, apo...

Kryemadhi: Arsyeja kryesore pse kryeprokurori nuk mund të zgjidhet me shumicë të thjeshtë

më 12.2017 - Opinion

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, të enjten në një intervistë për Zërin e Amerikës ka deklaruar se për të zgjedhur Prokurorin e Përgjithshëm të vendit, Kuvendi duhet të respektojë...

A ka paguar Edi Rama ndonjë ministër të Tony Blair për të sulmuar Bashën

më 12.2017 - Syri

Doug Henderson, ish- deputet laburist në Mbretërinë e Bashkuar nga 1987 në 2010, ministër për Europën në qeverinë e kryeministrit Tony Blair, përmes një artikulli në eureporter.com, akuzon Partinë Demokratike...

A ka paguar Edi Rama një ministër të Tony Blair për të sulmuar Lulzim Bashën...?

më 12.2017 - Syri

Doug Henderson, ish- deputet laburist në Mbretërinë e Bashkuar nga 1987 në 2010, ministër për Europën në qeverinë e kryeministrit Tony Blair, përmes një artikulli në eureporter.com, akuzon Partinë Demokratike...

Prokurori i ri/ Kryemadhi: Çështjet e drejtësisë zgjidhen vetëm në parlament

më 12.2017 - Sot News

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi gjatë një interviste për Zërin e Amerikës ka komentuar çështjen për zgjidhjen e kryeprokurorit të ri. Kryemadhi tha se çështjet e drejtësisë duhet të zgjidhen në Kuvend...

Si ka paguar Edi Rama një ministër të Tony Blair për të sulmuar Lulzim Bashën...

më 12.2017 - Syri

Doug Henderson, ish- deputet laburist në Mbretërinë e Bashkuar nga 1987 në 2010, ministër për Europën në qeverinë e kryeministrit Tony Blair, përmes një artikulli në eureporter.com, akuzon Partinë Demokratike...

Edi Rama ne Bullgari: “Pakt kombëtar për Europën, në funksion të çeljes së negociatave”

më 12.2017 - Vizion Plus

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar ftesën drejtuar kreut të opozitës Lulzim Basha, për të negociuar për zgjidhjen e ngërçit politik mbi zgjedhjen e Prokurorit të ri të Përgjithshëm. Kjo çështje, tha Rama,...

“Çështja zgjidhet në parlament jo në tryeza”, Kryemadhi reagon nga SHBA për Kryeprokurorin e ri

më 12.2017 - NOA

Lëvizja Socialiste për Integrim i bashkohet zërit të PD-së, duke kundërshtuar zgjedhjen e Kryeprokurorit të ri me shumicë të thjeshtë. Është kryetarja e LSI-së Moniak Kryemadhi e cila nga Washingtoni ka...

Kryemadhi në VOA: Kryeprokurori, jo me shumicë të thjeshtë nga Rama

më 12.2017 - Mapo

Monika Kryemadhi ka folur lidhur me propozimin publik për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri, që kryeministri Edi Rama i bëri kryedemokratit Lulzim Basha. Kryetarja e LSI-së thotë se çështjet e drejtësisë...

Ndoka paralajmëron: Rama e nuhat si do jetë janari, shkurti, marsi. Do shpërthejnë skandale pas skandalesh

më 12.2017 - Mapo

Deputeti Nard Ndoka, kreu i PDK, ka deklaruar sot ne studion e emisionit “45 minuta” ne Report tv se janari, shkurti e marsi, pritet te jene me zhvillime politike pasi do kete skandale pas skandalesh qe...

Deputeti paralajmëron furtunë: Pritet skandal pas skandali, qeveria Rama se ka të gjatë

më 12.2017 - Albeu

Deputeti Nard Ndoka, kreu i PDK, ka deklaruar në Report tv se janari, shkurti e marsi, pritet te jene me zhvillime politike pasi do kete skandale pas skandalesh qe do shpërthejnë për ministra të qeverise...

Kryemadhi flet nga SHBA: Nuk mund të zgjidhet kryeprokurori me shumicë të thjeshtë

më 12.2017 - Gazeta Express

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka folur nga SHBA në një intervistë për Zërin e Amerikës në lidhje me çështjen më të nxehtë politike në vend, atë të zgjedhjes së kreut të organit të akuzës, në kushtet...

Monika Kryemadhi kundër SHBA-së dhe BE-së, për kryeprokurorin e ri

më 12.2017 - Gazeta Tema

Monika Kryemadhi mendon ndryshe nga SHBA dhe BE, në lidhje me zgjedhjen e kryeprokurorit të ri. Kryetarja e LSI ka kërkuar nga EURALIUS dhe OPDAT, që të tregojnë se ku është shkruar që kryeprokurori i...

Rama zhgënjehet nga Basha: Rifilloi avazi! S’duan as dialog

më 12.2017 - Klan Kosova

Kryeministri Edi Rama e ka lexuar si mungesë dëshire për dialog përgjigjen e kryedemokratit Lulzim Basha lidhur me ftesën e drejtuar prej tij për një pakt kombëtar për integrimin e  Shqipërisë. Në një...

Ambasada amerikane kërkon largimin e Adriatik Llallës

më 12.2017 - Telegrafi

Ambasada amerikane në Tiranë ka shpërndarë një njoftim, me anë të së cilit ambasadori Donald Lu shprehet se ligji për prokurorin e ri është i qartë. “Kushtetuta dhe ligji për Prokurorinë janë të qarta....

Aleati i PD: Shqipëria shkon drejt bashkëqeverisjes, Basha do të pranojë paktin e Ramës

më 12.2017 - Lajmi.net

​Kreu i PDK-së, Nard Ndoka ishte i ftuar sot në “45 minuta” në Report Tv, ku ka komentuar mundësinë e një marrëveshje të dytë mes Bashës edhe Ramës për zgjedhjen e Kryeprokurorit të ri. Sipas Ndokës Basha...

Problemi është aleanca jetgjatë kundër reformës

më 12.2017 - Java News

Nga Mero Baze Debati për emërimin e kryeprokurorit të përkohshëm po rikthen gjurmët e vjetra të aleancës politike kundër reformës në drejtësi, duke i dhënë shanse qeverisë të tejkaloj problemin e zgjedhjes...

Kryemadhi nga studio në Uashingon/ Kryeprokurorin nuk mund t’a zgjedh Rama me shumicë të thjeshtë

më 12.2017 - Syri

Monika Kryemadhi ka folur lidhur me propozimin publik për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri, që kryeministri Edi Rama i bëri kryedemokratit Lulzim Basha. Kryetarja e LSI-së thotë se çështjet e drejtësisë...

Nard Ndoka: Kryeprokurori do të zgjidhet me bekimin e Ramës dhe Bashës, po shkojmë drejt bashkëqeverisjes

më 12.2017 - Sot News

I ftuar në në “45 minuta” në Report Tv, kreu i PDK-së Nard Ndoka ka komentuar mundësinë e një marrëveshje të dytë mes Bashës edhe Ramës për zgjedhjen e Kryeprokurorit të ri. Ndoka ka deklaruar se Basha...

Kryemadhi: Zgjedhja e Kryeprokurorit jo me allishverishe politike, ja ku duhet zgjidhur

më 12.2017 - Syri

Monika Kryemadhi ka folur lidhur me propozimin publik për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri, që kryeministri Edi Rama i bëri kryedemokratit Lulzim Basha. Kryetarja e LSI-së thotë se çështjet e drejtësisë...

Shqipëri, debate për zëvendësimin e Kryeprokurorit

më 12.2017 - Zëri i Amerikës

Në Shqipëri Komisioni i Ligjeve miratoi sot me votat e vetëm përfaqësuesve të së majtës nisjen e procedurave për emërimin e një Prokurori të ri të Përgjithshëm të përkohshëm. Opozita u largua në shenjë...

Aleati i PD është i sigurtë: Basha pranon ftesën dhe bashkëqeveris me Ramën

më 12.2017 - NOA

Kreu i PDK-së, Nard Ndoka ishte i ftuar sot në “45 minuta” në Report Tv, ku ka komentuar mundësinë e një marrëveshje të dytë mes Bashës edhe Ramës për zgjedhjen e Kryeprokurorit të ri. Sipas Ndokës Basha...

Kryeprokurori i ri, Monika Kryemadhi kundër SHBA dhe BE

më 12.2017 - Shqiptarja

Monika Kryemadhi është pozicionuar kundër SHBA dhe BE për zgjedhjen e Kryeprokurorit të ri. Kryetarja e LSI kërkoi nga EURALIUS dhe OPDAT që të tregojnë se ku është shkruar që Kryeprokurori mund të zgjidhet...

Lulzim Basha refuzon ftesën e Edi Ramës

më 12.2017 - Vizion Plus

Lideri i opozitës Lulzim Basha ka refuzuar ftesën e kryeministrit Edi Rama për një pakt kombëtar për Europen qe duam. Edhe Basha ka zgjedhur rrjetet sociale për te komunikuar me rivalin politik duke deklaruar...

Aleati dhe deputeti i Bashës: Luli flet përditë në telefon me Ramën. Shumë shpejt do të qeverisin bashkë

më 12.2017 - Gazeta Tema

Aleati i Lulzim Bashës, njëkohësisht edhe deputet i PD-së, edhe pse është kryetar i PDK-së, Nard Ndoka, thotë se Basha do të bashkëqeverisë shumë shpejt me Ramën. Sipas tij, ata kanë kontakte të shpeshta...

Basha me 4 kritere për “Kryeprokurorin e ri”, Rama: Rifilloi avazi

më 12.2017 - BalkanWeb

TIRANE- Kryeministri Edi Rama  ka reaguar sërish në Facebook,  pas thirrjes për dialog që i bëri kreut të PD, Lulzim Basha për zgjedhjen e kryeprokurit. Në një mesazh në faqen e tij të ‘Facebook’-ut, Basha...

Aleati i PD: Shqipëria shkon drejt bashkëqeverisjes, Basha do të pranojë paktin e Ramës

më 12.2017 - Gazeta Express

​Kreu i PDK-së, Nard Ndoka ishte i ftuar sot në “45 minuta” në Report Tv, ku ka komentuar mundësinë e një marrëveshje të dytë mes Bashës edhe Ramës për zgjedhjen e Kryeprokurorit të ri. Sipas Ndokës Basha...

Basha refuzoi paktin për zgjedhjen e Prokurorit, Rama: Rifilloi avazi, këta s’dëgjojnë SHBA dhe BE

më 12.2017 - Sot News

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas përgjigjes së kreut të PD-së lidhur me zgjedhjen e kryeprokurorit të ri. Basha theksoi më herët  se i vetmi “pakt” që ka nevojë Shqipëria është pakti për Kushtetutën...

Basha refuzoi paktin për zgjedhjen e Prokurorit, Rama: Rifilloi avazi, prapë s'duan dialog

më 12.2017 - Sot News

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas përgjigjes së kreut të PD-së lidhur me zgjedhjen e kryeprokurorit të ri. Basha theksoi më herët  se i vetmi “pakt” që ka nevojë Shqipëria është pakti për Kushtetutën...

Kryeministri Rama i kthen përgjigje Bashës, ja çfarë i shkruan

më 12.2017 - Opinion

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur deklaratës së kreut demokrat, Lulzim Basha, në lidhje me paktin e ofruar një ditë më parë nga kreu i qeverisë. “ Rifilloi avazi! Jo ne, po edhe SHBA/BE e kanë gabim!...

Kryeprokurori i ri/ Qëndrimi i fortë i LSI: Përfaqësuesit ndërkombëtarë nuk janë të imunizuar nga droga...

më 12.2017 - Syri

Lëvizja Socialiste për integrim e cilëson si absurde situatën më të fundit të krijuar në vend në lidhje me debatet për zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm dhe plotësimin e vendeve në institucionet e...

Qeverisje Rama-Basha? Ja çfarë zbulon Nard Ndoka

më 12.2017 - Syri

Kreu i PDK-së, Nard Ndoka ishte i ftuar sot në “45 minuta” në Report Tv, ku ka komentuar mundësinë e një marrëveshje të dytë mes Bashës edhe Ramës për zgjedhjen e Kryeprokurorit të ri. Sipas Ndokës Basha...

Nard Ndoka: E pashmangshme, po shkojmë drejt një bashkëqeverisje Rama-Basha

më 12.2017 - Mapo

Kryetari i PDK, Nard Ndoka, të enjten ka deklaruar në studion e emisionit 45 minuta në Report TV, se kreu i opozitës Lulzim Basha dhe kryeministri Edi Rama po shkojnë drejt një bashkëqeverisje. Ndoka tha...

Ndoka: Basha pranon ftesën e Ramës,drejt bashkëqeverisjes

më 12.2017 - Shqiptarja

Kreu i PDK-së, Nard Ndoka ishte i ftuar sot në “45 minuta” në Report Tv, ku ka komentuar mundësinë e një marrëveshje të dytë mes Bashës edhe Ramës për zgjedhjen e Kryeprokurorit të ri. Sipas Ndokës Basha...

Kryeministri Rama i kthen përgjigje Bashësh, ja çfarë i shkruan…

më 12.2017 - Mapo

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur deklaratës së kreut demokrat, Lulzim Basha, në lidhje me paktin e ofruar një ditë më parë nga kreu i qeverisë. “ Rifilloi avazi! Jo ne, po edhe SHBA/BE e kanë gabim!...

BASHA REFUZOI FTESËN PËR KRYEPROKURORIN, POR RAMA INSISTON: VENDIT I DUHET DIALOGU

më 12.2017 - NOA

Pas refuzimit të ftesës nga ana e Lulzim Bashës për dialog dhe pakt të ri duke nisur nga zgjedhja e Kryeprokurorit, ka reaguar sërish Kryeministri Lulzim Basha. Përmes një statusi në Facebook, Rama ironizon...

Zgjedhja e kryeprokurorit me “pakt”, Rama i kthen përgjigje Bashës: Rifilloi avazi!

më 12.2017 - Gazeta Express

Zgjedhja e kryeprokurorit të ardhshëm të vendit duket se do të vijojë të mbetet një çështje e cila do të përplasë në ditët në vijim sërish maxhorancën dhe opozitën, teksa palët ndahen tek mënyra sesi duhet...

Kryeministri Rama i kthen përgjigje Bashësh, ja çfarë i shkruan

më 12.2017 - Opinion

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur deklaratës së kreut demokrat, Lulzim Basha, në lidhje me paktin e ofruar një ditë më parë nga kreu i qeverisë. “ Rifilloi avazi! Jo ne, po edhe SHBA/BE e kanë gabim!...

Nard Ndoka: E pashmangshme, po shkojmë drejt një bashkëqeverisje Rama-Basha

më 12.2017 - Opinion

Kryetari i PDK, Nard Ndoka të enjten ka deklaruar në studion e emisionit 45 minuta në Report TV, se kreu i opozitës Lulzim Basha dhe kryeministri Edi Rama po shkojnë drejt një bashkëqeverisje. Ndoka tha...

Rama i përgjigjet Bashës: Fillove nga avazet ti! Mirë ne, po dhe SHBA me BE-në e kanë gabim

më 12.2017 - Gazeta Tema

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur Lulzim Bashës, i cili ka refuzuar ftesën e tij për të zgjedhur me dialog prokurorin e ri të përkohshëm. “ Rifilloi avazi! Jo ne, po edhe SHBA-BE e kanë gabim! Dhe...

Rama i përgjigjet Bashës: Rifilloi avazi, s’duan dialog edhe kur u thua...

më 12.2017 - Syri

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur deklaratës së kreut demokrat, Lulzim Basha, në lidhje me paktin e ofruar një ditë më parë nga kreu i qeverisë. “Rifilloi avazi! Jo ne, po edhe SHBA/BE e kanë gabim!...

LU: Kryeprokurori sipas OPDAT, të zgjidhet nga Kuvendi

më 12.2017 - Ina

Në kulmin e diskutimeve të politikës mbi çështjen e mbarimit të mandatit të Kryeprokurorit dhe mënyrën sesi do të zgjidhet Kryeprokurori i ri vendit, kur KLP ende nuk është ngritur, Ambasadori i Shteteve...

Rama-Bashës: Rifilloi avazi, s'do as dialog kur u thua votat ne i kemi

më 12.2017 - Shqiptarja

Rifilloi avazi!Jo ne, po edhe SHBA/BE e kanë gabim! Dhe prapë s’duan as dialog kur u thua votat ne i kemi po duam zgjidhje të përbashkët😧

Zbulohet si u vu në lëvizje EURALIUS e OPDAT, PS porositi opinionin për kryeprokurorin

më 12.2017 - Ina

Zhvillimeve sot në Komisionin Parlamentar të Ligjeve, maxhoranca i parapriu me një opinion të dy misionet e këshillimit EURALIUS dhe OPDAT, se si duhet të zgjidhet Kryeprokurori i ri. Se kush e kishte...

Frank Shkreli: Shqipëria drejt lindjes apo perëndimit?

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Nga Frank SHKRELI* Në takimin e nivelit të lartë për Ballkanin Perëndimor organizuar nga “Miqtë e Evropës” në Bruksel këtë javë, Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama u ankua se Evropa nuk po ngutet të...

Deputeti paralajmëron furtunë: Pritet skandal pas skandali, qeveria Rama se ka të gjatë

më 12.2017 - InfoShqip

Deputeti Nard Ndoka, kreu i PDK, ka deklaruar në Report tv se janari, shkurti e marsi, pritet te jene me zhvillime politike pasi do kete skandale pas skandalesh qe do shpërthejnë për ministra të qeverise...

Donald Lu: “Zbatoni ligjin për kryeprokurorin”!

më 12.2017 - RTV 21

SHBA-ja dhe BE-ja kërkojnë të largohet Llalla Në Shqipëri ambasadori amerikan Donald Lu ka kërkuar nga deputetët që të zbatojnë kushtetutën sa i përket zëvendësimit të kryeprokurorit Llalla. Të njëjtin...

Zbulohet si u vu në lëvizje EURALIUS e OPDAT, PS porositi opinionin për kryeprokurorin

më 12.2017 - Gazeta Express

Zhvillimeve sot në Komisionin Parlamentar të Ligjeve, maxhoranca i parapriu me një opinion të dy misionet e këshillimit EURALIUS dhe OPDAT, se si duhet të zgjidhet Kryeprokurori i ri. Se kush e kishte...

Rama ftesë për “Kryeprokurorin”, Basha: Po shkelet Kushtetuta

më 12.2017 - Klan Kosova

Pak orë përpara diskutimeve në Kuvend për Kryeprokurorin e ri, kryeministri shqiptar, Edi Rama ftoi kundërshtarin e tij politik Lulzim Basha, për të gjetur një zgjidhje të përbashkët. Edi Rama i kërkoi...

Basha i përgjigjet ftesës së Ramës me disa kërkesa

më 12.2017 - Zhurnal

Tiranë, 7 dhjetor - I vetmi “pakt” që ka nevojë Shqipëria është pakti për Kushtetutën dhe shtetin ligjor. Kushtet që BE ka vendour për Shqipërinë janë të qarta: zbatimi i reformës në drejtësi dhe vetingu;...

LU: Kryeprokurori sipas OPDAT, të zgjidhet nga Kuvendi

më 12.2017 - Medial

Në kulmin e diskutimeve të politikës mbi çështjen e mbarimit të mandatit të Kryeprokurorit dhe mënyrën sesi do të zgjidhet Kryeprokurori i ri vendit, kur KLP ende nuk është ngritur, Ambasadori i Shteteve...

Pas dy thirrjeve, Basha i kthen përgjigje Ramës

më 12.2017 - Klan

Kryetari i Partisë Demokratike i ka kthyer përgjigje Kryeministrit Edi Rama, pas thirrjes së këtij të fundit, për një pakt kombëtar për integrimin, ku pikënisja ishte zgjedhja e Kryeprokurorit. Në një...

Opinioni i Euralius dhe OPDAT për Kryeprokurorin me kërkesë të deputetit të PS...

më 12.2017 - Syri

Zhvillimeve sot në Komisionin Parlamentar të Ligjeve, maxhoranca i parapriu me një opinion të dy misionet e këshillimit EURALIUS dhe OPDAT, se si duhet të zgjidhet Kryeprokurori i ri. Se kush e kishte...

Rama, ftesë për “Kryeprokurorin”, Basha: Po shkelet Kushtetuta

më 12.2017 - Medial

Pak orë përpara diskutimeve në Kuvend për Kryeprokurorin e ri, Kryeministri Edi Rama ftoi kundërshtarin e tij politik Lulzim Basha, për të gjetur një zgjidhje të përbashkët. Edi Rama i kërkoi kreut të...

Basha i mbyll derën Ramës: I vetmi pakt që i duhet Shqipërisë është shteti ligjor

më 12.2017 - Telegrafi

Kreu i PD-së, Lulzim Basha i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama pas ftesës së këtij të fundit për një pak në zgjedhjen e kryeprokurorit të ri të vendit. Sipas Bashës i vetmi pakt për të cilin ka nevojë...

Zbardhet dokumenti/ Opinioni i Euralius dhe OPDAT për Kryeprokurorin me kërkesë të deputetit të PS...

më 12.2017 - Syri

Zhvillimeve sot në Komisionin Parlamentar të Ligjeve, maxhoranca i parapriu me një opinion të dy misionet e këshillimit EURALIUS dhe OPDAT, se si duhet të zgjidhet Kryeprokurori i ri. Se kush e kishte...

Llallës i mbaroi mandati, por ja çfarë do të ndodhë tani me Prokurorinë e Përgjithshme

më 12.2017 - Syri

Adriatik Llalla nuk ka ndërmend ta lërë zyrën bosh, deri në mbërritjen e pasardhësit, për të mos penguar funksionimin normal te institucionit. Burime të prokurorisë së përgjithshme thonë se shumë hetime...

Dokumenti/Opinionin e EURALIUS e OPDAT e porositi Ulsi Manja

më 12.2017 - Shqiptarja

Zhvillimeve sot në Komisionin Parlamentar të Ligjeve, maxhoranca i parapriu me një opinion të dy misionet e këshillimit EURALIUS dhe OPDAT, se si duhet të zgjidhet Kryeprokurori i ri. Se kush e kishte...

‘Prokurori i ri’/ Ftesa e Ramës për dialog, vjen përgjigja e kryedemokratit Basha

më 12.2017 - BalkanWeb

Pas thirrjes për dialog nga kryeministri Edi Rama për bashkëpunim me opozitën për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri, vjen reagimi i kryetarit të PD-së Lulzim Basha. MESAZHI I BASHES I vetmi “pakt” që ka...

Lu: Kryeprokurori i ri të zgjidhet sipas ligjit

më 12.2017 - Telegrafi

Në kulmin e diskutimeve të politikës mbi çështjen e mbarimit të mandatit të Kryeprokurorit dhe mënyrën sesi do të zgjidhet Kryeprokurori i ri vendit, kur KLP ende nuk është ngritur, Ambasadori i Shteteve...

Basha i përgjigjet ftesës së Ramës për kryeprokurorin: I vetmi pakt që ka nevojë Shqipëria është ...

më 12.2017 - Syri

Basha i përgjigjet ftesës së për pakt për prokurorin: I vetmi pak që ka nevojë Shqipëria është ... Kreu i PD-së Lulzim Basha i ka dhënë përgjigje ftesës së Edi Ramës për të bërë një pakt për të zgjedhur...

Kryemadhi kundër SHBA-BE: Kryeprokurori nuk mund të zgjidhet me shumicë të thjeshtë

më 12.2017 - Java News

Gjatë një interviste për Zërin e Amerikës, kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka komentuar çështjen për zgjidhjen e kryeprokurorit të ri. Kryemadhi tha se çështjet e drejtësisë duhet të zgjidhen në Kuvend...

Vasili reagon ashpër ndaj Lu e Vlahutin: Po silleni si pushtues

më 12.2017 - Klan Kosova

Kryetari i grupit të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar ashpër ndaj thirrjes së ambasdorëve të SHBA-ve dhe BE-së për të votuar një prokuror të përkohshëm. Po kështu ai sulmoi Ramën i cili shtriu dorën e...

Debatet për Kryeprokurorin, ndërhyn Lu. Rama ftesë Bashës

më 12.2017 - AlbPortali

Loading... Pikërisht kur në komisionin parlamentar të ligjeve po zhvillohej debati, ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë shpërndau deklaratën, ku mbështet pa rezerva opinionin e OPDAT...

Kryeprokurori, Rama: Opozita të bashkëpunojë. Basha: Zbatimi i kushtetutës, i vetmi pakt

më 12.2017 - NOA

Kryeministri Rama ka përsëritur disa herë ftesën për kundërshtarin e tij politik lidhur me uljen në tryezë për një pakt kombëtar për Europën dhe për gjetjen e një zgjidhjeje për Prokurorin e Përgjithshëm....

Basha i mbyll derën Ramës: I vetmi pakt për Shqipërinë, shteti ligjor

më 12.2017 - Mapo

Basha i përgjigjet ftesës së për pakt për prokurorin: I vetmi pak që ka nevojë Shqipëria është … Kreu i PD-së Lulzim Basha i ka dhënë përgjigje ftesës së Edi Ramës për të bërë një pakt për të zgjedhur...

Kryeprokurori, Rama: Me shumicë të thjeshtë. Basha: Respekto Kushtetutën!

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Në një tjetër prononcim për median në lidhje me çështjen e kryeprokurorit të ri, kryeministri Rama ka nënvizuar se maxhoranca ka mundësinë kushtetuese të zgjedhjes me shumicë të thjeshtë, por pavarësisht...

Basha i përgjigjet Ramës: Shqipëria nuk duhet të ketë demokraci fasadë dhe tavolina partiake mbi Kushtetutën

më 12.2017 - RTSH

“I vetmi “pakt” që ka nevojë Shqipëria është pakti për Kushtetutën dhe shtetin ligjor”. Kjo është në thelb përgjigjia që kreu i opozitës Lulzim Basha i ka kthyer kreut të maxhorancës Edi Rama, pas një...

Debatet për Kryeprokurorin, ndërhyn Lu. Rama ftesë Bashës

më 12.2017 - Fakti Ditor

Pikërisht kur në komisionin parlamentar të ligjeve po zhvillohej debati, ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë shpërndau deklaratën, ku mbështet pa rezerva opinionin e OPDAT dhe EURALIUS...

Basha: Po shkelet Kushtetuta

më 12.2017 - Klan Kosova

Pak orë përpara diskutimeve në Kuvend për Kryeprokurorin e ri, Kryeministri Edi Rama ftoi kundërshtarin e tij politik Lulzim Basha, për të gjetur një zgjidhje të përbashkët. Edi Rama i kërkoi kreut të...

Basha i përgjigjet ftesës së Ramës me disa kërkesa

më 12.2017 - Albeu

``I vetmi “pakt” që ka nevojë Shqipëria është pakti për Kushtetutën dhe shtetin ligjor. Kushtet që BE ka vendour për Shqipërinë janë të qarta: zbatimi i reformës në drejtësi dhe vetingu; lufta kundër drogës...

Tre ftesa në 24 orë, ja çfarë i kërkon Rama nga Sofja Lulzim Bashës

më 12.2017 - BalkanWeb

Pas dy ftesave mbrëmë dhe sot, Kryeminisitri Edi Rama bën një tjetër ftesë për kryeopozitarin Lulzim Basha, e treta brenda 24 orëve. Ai ndalet sërish tek kryeprokurori dhe kërkon që opozita të pranojë...

Monika Kryemadhi: Çështjet e drejtësisë nuk zgjidhen në tryeza, të rishikojmë Kushtetutën

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Gjatë vizitës së saj në Shtetet e Bashkuara, kryetarja e LSI Monika Kryemadhi ka dhënë një intervistë për Zërin e Amerikës ku ka komentuar edhe çështjen e nxehtë të zgjedhjes së kryeprokurorit të ri. Sot, të...

Basha i kthen përgjigje Ramës. Ja çfarë thotë…

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Pas ftesëës së Ramës për bised në zgjidhjen e kryeprokurirorit, kreydemokrati në një postim në facebook i ka kthyer përgjigje duke thënë se i vetmi pakt që ka nevojë Shqipëria është i Kushtetutës dhe shtetit...

Rama i propozoi pakt për zgjedhjen e Prokurorit, ja si i përgjigjet Basha

më 12.2017 - Sot News

Kreu i opozitës ka reaguar pas thirrjes për dialog nga kryeministri Edi Rama për bashkëpunim me opozitën për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri. “I vetmi “pakt” që ka nevojë Shqipëria është pakti për Kushtetutën...

Basha - Ramës për ftesën: I vetmi pakt për vendin,ai Kushtetues

më 12.2017 - Shqiptarja

Kreu i opozitës, Lulzim Basha i është përgjigjur me një status në Facebook ftesës së bërë nga Kryeministri Rama për zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm si dhe për integrimin e vendit në Bashkimin Europian....

Ftesa e Ramës, Basha: Zbatimi i Kushtetutës, i vetmi pakt me kryeministrin

më 12.2017 - Gazeta Express

Një ditë më parë, kryeministri Edi Rama i bëri ofertë zyrtare kreut të PD-së Lulzim Bashës për të bërë një pakt për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri. Por, në një reagim në ‘Facebook’, Basha i ka kthyer...

Basha i përgjigjet ftesës së Ramës: I vetmi pakt që ka nevojë Shqipëria është…

më 12.2017 - Gazeta Tema

I vetmi “pakt” që ka nevojë Shqipëria është pakti për Kushtetutën dhe shtetin ligjor. Kushtet që BE ka vendour për Shqipërinë janë të qarta: zbatimi i reformës në drejtësi dhe vetingu; lufta kundër drogës...

Oferta për pakt, Basha: Shqipërisë i duhet pakt për shtetin ligjor

më 12.2017 - Shqiptarja

Duke reaguar ndaj ftesës së kryeministrit Rama për një pakt kombëtar për kryeprokurorin, kryetari i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se i vetmi “pakt” për të cilin ka nevojë Shqipëria është ai për Kushtetutën dhe shtetin ligjor.

Lajm i fundit/ Basha i përgjigjet Ramës: Pakti ynë Kushtetuta

më 12.2017 - Opinion

Rama i bëri thirrje për pakt për të zgjedhur Kryeprokurorin. Ja si përgjigjet kryetari i PD: Lulzim Basha: I vetmi “pakt” që ka nevojë Shqipëria është pakti për Kushtetutën dhe shtetin ligjor. Kushtet...

Basha i përgjigjet ftesës së Ramës për kryeprokurorin: I vetmi pak që ka nevojë Shqipëria është ...

më 12.2017 - Syri

‘I vetmi “pakt” që ka nevojë Shqipëria është pakti për Kushtetutën dhe shtetin ligjor. Kushtet që BE ka vendour për Shqipërinë janë të qarta: zbatimi i reformës në drejtësi dhe vetingu; lufta kundër drogës...

Kryeprokurori i ri, Rama në samitin e Sofies bën thirrjen e fundit për Bashën

më 12.2017 - Gazeta Express

Nga Samiti në Sofie ku ka marrë pjesë, kryeministri Edi Rama ka dhënë në prononcim për mediat shqiptare në lidhje me një çështje të nxehtë siç është ajo e zgjedhjes së kryeprokurorit të Përgjithshëm. Teksa...

Kryeprokurori, Vasili: Thirrjet për konsensus janë shumë të vonuara

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Pas deklaratave të Ramës për konsensus me opozitën sa i takon çështjes së kryeprokurorit ka reaguar kreu i grupit parlamentarë të LSI-së, Petrit Vasili. Në një postim në facebook Vasili tha se thirrjet...

Rama nuk i ndahet Bashës, ja çfarë i propozon

më 12.2017 - Sot News

Kryeministri Edi Rama bën një tjetër ftesë për kryeopozitarin Lulzim Basha, e treta brenda 24 orëve. Rama i ka propozuar sërish kreut të demokratëve Lulzim Basha që opozita të pranojë zgjedhjen e kryeprokurorit...

LSI shpërthen në akuza ndaj partnerëve ndërkombëtarë, i krahason me pushtuesit

më 12.2017 - Albeu

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar ashpër ndaj mazhorancës dhe procesit të saj për largimin e prokurorit dhe zgjedhjes të një prokurori të ri të përkohshëm. Në faqen e tij në...

Kryeprokurori, Rama- Bashës: I kemi votat dhe të vetëm, por kërkojmë përfshirjen e opozitës

më 12.2017 - NOA

Kryeministri Edi Rama i është rikthyer edhe njëherë tjetër ftesës për kreun e opozitës, Lulzim Basha lidhur me zgjedhjen e Prokurorit të ri të Përgjithshëm. Në një prononcim për mediat nga Bullgaria, ku...

Rama fton Bashën të bisedojnë për kryeprokurorin e ri

më 12.2017 - Koha.net

Kryeministri Edi Rama ftoi sërish të enjten kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, për t’u ulur në bisedime lidhur me zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm. “Lulzim Basha mos prit të ta lexojnë...

Nis procedura e zëvëndësimit të Adriatik Llallës

më 12.2017 - RTSH

Në parlamentin shqiptar Komisioni i Ligjeve i hapi rrugë zëvëndësimit të Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla, pasi më parë konstatoi se mandati i tij mbaron pikërisht sot, më 7 dhjetor. Projektvendimi...

Vasili – Ramës: Thirrjet për konsensus të natës së fundit janë shumë të vonuara

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Pas deklaratave të Ramës për konsensus me opozitën sa i takon çështjes së kryeprokurorit ka reaguar kreu i grupit parlamentarë të LSI-së, Petrit Vasili. Në një postim në facebook Vasili tha se thirrjet...

“Rama-Basha drejt bashkëqeverisjes, janë marrë vesh”, befason aleati i PD

më 12.2017 - Java News

Kryetari i PDK, deputeti Nard Ndoka ka bere nje deklarate te forte kete te enjte ne studion e emisionit 45 minuta ne Report tv, ku tha se ka ardhur koha qe Rama dhe Basha po shkojne drejt nje bashkeqeverisje....

Vasili: Thirrjet e natës të vonuara, reforma në drejtësi u kanabizua

më 12.2017 - BalkanWeb

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar lidhur me reformën në drejtësi dhe thirrjes së kryeministrit Edi Rama për konsensus me opozitën sa i takon çështjes së kryeprokurorit. Në një...

VIDEO/ Rama sfidon opozitën për kryeprokurorin: Ne i kemi votat, por ...

më 12.2017 - Syri

Kryeministri Edi Rama i është rikthyer edhe njëherë tjetër ftesës për kreun e opozitës, Lulzim Basha lidhur me zgjedhjen e Prokurorit të ri të Përgjithshëm. Në një prononcim për mediat nga Bullgaria, ku...

“Kryeprokurori i ri”, opozita braktis “Ligjet”, Manja: Jeni antiamerikanë

më 12.2017 - BalkanWeb

Pas 2 orë e gjysëm debate mbi procedurën e zgjedhjes së Kryeprokurorit, opozita u largua nga Komisioni i Ligjeve. PD ishte e qartë në atë që tha se “Kryeprokurorin nuk e zgjedh politika, por KLP-ja”. (organ...

“Rifilloi avazi, edhe SHBA-BE e kanë gabim”, Rama reagon pas përgjigjes nga Basha

më 12.2017 - Java News

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish lidhur me çështjen e Kryeprokurorit. Pasi ftesës së tretë që ai i bëri publikisht opozitës për një pakt kombëtar për rrugën drejt BE-së iu përgjigj negativisht kreu...

Shpërthen Vasili: Lu dhe Vlahutin, po silleni si pushtues. E kanabizuat drejtësinë

më 12.2017 - Syri

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar ashpër ndaj mazhorancës dhe procesit të saj për largimin e prokurorit dhe zgjedhjes të një prokurori të ri të përkohshëm. Në faqen e tij në...

“Të korruptuar e të paaftë”, shpërthimi i Luan Ramës pas zgjedhjes së anëtarëve të KED

më 12.2017 - BalkanWeb

TIRANE- Zëvendëskryetari i LSI-së, Luan Rama e cilëson skandal zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Sipas tij, jo vetëm u zgjodhën në kundërshtim me Kushtetutën por janë edhe të...

Vasili ka një përgjigje për Donald Lu dhe Vlahutin: Kush kërkon të shkelet kushtetuta është ...

më 12.2017 - Syri

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar ashpër ndaj mazhorancës dhe procesit të saj për largimin e prokurorit dhe zgjedhjes të një prokurori të ri të përkohshëm. Në faqen e tij në...

Pas SHBA-ve edhe BE-ja kërkon prokuror të përkohshëm

më 12.2017 - Klan Kosova

Pas ambasadorit të SHBA-ve në Tiranë, Donald Lu edhe prezenca e Bashkimit Evropian në Shqipëri kërkon Prokuror të Përkohshëm. “Ligji për organizimin dhe funksionimin e prokurorisë parashikon dispozita...

Nis zëvendësimi i Llallës

më 12.2017 - Vizion Plus

Opozita ka braktisur Komisionin e Ligjeve dhe maxhoranca e vetme ka nisur procedurat per miratimin e prokurorit te përkohshëm qe do te zëvendësoje Adriatik Llallën. Partia Socialiste mbrojti idenë se mandati...

Kryeprokurori i ri, Vasili: Thirrjet e natës të vonuara, të huajt s’mund të sillen si pushtues

më 12.2017 - NOA

Kryetari i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili thotë se po kanalizohet reforma në drejtësi. Duke iu referuar ftesës së Kryeministrit Edi Rama, ndaj Lulzim Bashës për bërjen...

Rama fton Bashën: Mos prit ta lexojnë të huajt Kushtetutën e vendit

më 12.2017 - GazetaBlic

Kryeministri Edi Rama ftoi sërish të enjten kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, për tu ulur në bisedime lidhur me zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm. “Lulzim Basha mos prit të ta lexojnë...

PS miraton e vetme vendimin për Prokurorin e Përkohshëm, opozita braktis “Ligjet”

më 12.2017 - Sot News

Shumica në komisionin e Ligjeve ka miratuar vetëm me votat e saj një projektvendim, të cilin e lexoi deputeti Bledi Çuçi, për të nisur procedurat për zgjedhjen e një Prokurori të Përkohshëm të Përgjithshëm,...

Kryeprokurori i ri, ambasada e SHBA: Nxisim Parlamentin të zbatojë ligjin

më 12.2017 - Klan Kosova

Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka shpërndarë një komunikatë të shkurtër, ku rithekson qëndrimin e saj mbështetës për opinionin e dhënë nga OPDAT dhe EURALIUS në lidhje me debatin për zgjedhjen e kryeprokurorit...

Rama përsërit ftesën për Bashën

më 12.2017 - Vizion Plus

Kryeministri Edi Rama ka përsëritur ftesën drejtuar kreut të opozitës Lulzim Basha për të diskutuar mbi zgjedhjen e prokurorit të ri të përgjithshëm. Në një postin në facebook, kreu i qeverisë shkruan:...

LSI i quan ambasadorët ‘pushtues’, PS: Do jetë vetëm 1 muaj

më 12.2017 - Mapo

Lëvizja Socialiste për Integrim ka sulmuar ndërkombëtarët për qëndrimin e tyre për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri, duke u pozicionuar në krah të Partisë Demokratike, e cila ndryshe nga të huajt dhe mazhoranca,...

Kryeprokurori i ri, reagon LSI: Thirrjet për konsensus të natës së fundit janë vonuara

më 12.2017 - Gazeta Express

Debateve të ashpër që u zhvilluan sot mes apeleve në komisionin e Ligjeve në lidhje me procedurën që do të ndiqet për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri të përgjithshëm, prokurori ky që do të ketë një mandat...

Carlo Bollino: Çfarë fshihet pas propozimit për Pakt kombëtar

më 12.2017 - Shqiptarja

Pakti kombëtar për Evropën që iu propozua mbrëmë opozitës, nuk është një ide e re e Edi Ramës, madje ai ishte argumenti kryesor që u përdor të nesërmen e marrëveshjes së 17 majit për të shpjeguar arsyet...

‘Kryeprokurori’: Opozita braktis Kuvendin, miratohet procedura

më 12.2017 - Mapo

Komisioni i Ligjeve u mblodh sot dhe mes debateve diskutuan memon për zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm. Pasi shprehën kundërshtitë e tyre për procedurën e zgjedhjes së kryeprokurorit, opozita braktisi...

Zgjedhja e Anëtarëve të KED, reagon LSI: Skandal, mes tyre ka të korruptuar, injorantë e të paaftë

më 12.2017 - Gazeta Tema

Zëvendëskryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama e ka cilësuar si një skandal zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Përmes një postimi në facebook Rama thotë se anëtarët...

“Kryeprokurori i ri”, opozita braktis “Ligjet", Manja: Jeni antiamerikanë

më 12.2017 - NOA

Pas dy orë e gjysëm debate mbi procedurën e zgjedhjes së kryeprokurorit, opozita u largua nga Komisioni i Ligjeve. Partia Demokratike ishte e qartë në atë që tha se "Kryeprokurorin nuk e zgjedh politika,...

Vasili për reformën në Drejtësi: U kanabizua, thirrjet për konsensus janë të vonuara

më 12.2017 - Sot News

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar lidhur me reformën në drejtësi dhe thirrjes së kryeministrit Edi Rama për konsensus me opozitën sa i takon çështjes së kryeprokurorit. NGA:...

PS nxiton për Prokurorin e ri, opozita largohet nga komisioni. Alibeaj: S'e keni me Llallën, por me dosjet që ka ai përpara

më 12.2017 - Syri

Opozita është larguar nga Komisioni i Ligjeve pas disa orëve debat me deputetët e PS lidhur me procedurën e zgjedhjes së Prokurorit të ri. Pasi deputeti i PD, Eduad Halimi, e konsideroi procesin e nisur...

Prokurori i ri, Vasili ka një përgjigje për Donald Lu dhe Vlahutin: Kush kërkon të shkelet kushtetuta është ...

më 12.2017 - Syri

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar ashpër ndaj mazhorancës dhe procesit të saj për largimin e prokurorit dhe zgjedhjes të një prokurori të ri të përkohshëm. Në faqen e tij në...

Veliaj: Luftojmë korrupsionin e rrisim transparencën

më 12.2017 - Vizion Plus

Ne raportet e Bankës Botërore dhënia lejeve te ndërtimit mbetet nje nga problemet kryesore te te berit biznes ne Shqipëri. Por situata duket se po shënon përmirësim, pasi pervecse leja merret online, tashme...

Largohet opozita, mazhoranca voton nisjen e procedurës për prokurorin e ri

më 12.2017 - Opinion

Mazhoranca në komisionin e Ligjeve ka miratuar projektvendim për të nisur procedurat për zgjedhjen e një Prokurori të Përkohshëm të Përgjithshëm. Pr/vendimi mori votat e PS, pasi PD dhe LSI u larguan pak...

Shorti për KED-në, reagon Luan Rama: Një skandal!

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Nën kryetari i LSI-së, Luan Rama në një postim në facebook tha se shorti për zgjedhjen e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED) është “skandal” dhe se është në kundërshtim me Kushtetutën. Rama shkruan...

LSI, Luan Rama: Reforma në drejtësi, e kompromentuar

më 12.2017 - Mapo

Edhe për LSI-në shorti për zgjedhjen e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, KED, është një skandal. Nënkryetari i kësaj partie, Luan Rama thotë se procesi është në kundërshtim me parimet e reformës në drejtësi...

Shorti për KED, reagon Luan Rama : Skandal, kundërshtim me Kushtetutën

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Nën kryetari i LSI-së, Luan Rama në një postim në facebook tha se shorti për zgjedhjen e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED) është “skandal” dhe se është në kundërshtim me Kushtetutën. Rama shkruan...

Kryeprokurori i ri, reagon Vasili: Thirrjet për konsensus të vonuara, reforma në drejtësi u kanabizua

më 12.2017 - Gazeta Tema

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar lidhur me thirrjen së kryeministrit Edi Rama për konsensus me opozitën sa i takon çështjes së kryeprokurorit. Përmes një postimi në facebook...

Zgjedhja e Anëtarëve të Këshillit të Emërimeve, Luan Rama: Të korruptuar e të paaftë

më 12.2017 - Sot News

Zëvendëskryetari i LSI-së, Luan Rama e ka cilësuar skandal zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Luan Rama shprehet se anëtarët janë edhe të korruptuar dhe injorantë. Reagim i plotë...

LSI sulmon SHBA-BE, Vasili: Nuk mund të sillen si pushtues!

më 12.2017 - Shqiptarja

Lëvizja Socialiste për Integrim ka sulmuar ndërkombëtarët për qëndrimin e tyre për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri, duke u pozicionuar në krah të Partisë Demokratike, e cila ndryshe nga të huajt dhe mazhoranca,...

Kryeprokurori/ Vasili reagon ashpër ndaj Lu e Vlahutin: Po silleni si pushtues, jemi shtet kushtetues, jo kanabisi!

më 12.2017 - Opinion

Kryetari i grupit të LSI, Petrit Vasili ka reaguar ashpër ndaj thirrjes së ambasdorëve të SHBA dhe BE për të votuar një prokuror të përkohshëm. Po kështu ai sulmoi Ramën i cili shtriu dorën e bashkëpunimin...

Debati për Prokurorin e ri, opozita largohet nga komisioni

më 12.2017 - Syri

Opozita është larguar nga Komisioni i Ligjeve pas disa orëve debat me deputetët e PS lidhur me procedurën e zgjedhjes së Prokurorit të ri. Pasi deputeti i PD, Eduad Halimi, e konsideroi procesin e nisur...

LAJM I FUNDIT/ Rama tjetër thirrje Bashës për kryeprokurorin: Mos prit…

më 12.2017 - BalkanWeb

TIRANË- Një thirrje e dytë për kreun e PD-së Lulzim Basha nga kryeministri Edi Rama. Pasi i kërkoi dje bashkëpunim për të zgjidhur çështjen e Prokurorit të Përgjithshëm sot kryeministri i kujton dy ambasadorët...

Zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm, Lu: Zbatoni ligjin!

më 12.2017 - RTSH

Debatet për zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm, kanë sjellë edhe reagimin e ambasadorit të SHBA në Tiranë Donald Lu. Me anë të një statusi në rrjetin social facebook të Ambasadës Amerikane, zoti Lu...

Opozita largohet nga mbledhja, Manja: Janë anti-amerikanë!

më 12.2017 - Opinion

Pas 2 orë e gjysëm debate mbi procedurën e zgjedhjes së Kryeprokurorit, opozita u largua nga Komisioni i Ligjeve. PD ishte e qartë në atë që tha se “Kryeprokurorin nuk e zgjedh politika, por KLP-ja”. (organ...

Debati për Prokurorin e ri, opozita largohet nga komisioni. Manja: Jeni antieuropianë dhe antiamerikanë

më 12.2017 - Syri

Opozita është larguar nga Komisioni i Ligjeve pas disa orëve debat me deputetët e PS lidhur me procedurën e zgjedhjes së Prokurorit të ri. Kryetari i komisionit Ulsi Manja e ka vazhduar mbledhjen vetëm...

Opozita largohet nga mbledhja, Manja: Janë antimaerikanë!

më 12.2017 - Opinion

Pas 2 orë e gjysëm debate mbi procedurën e zgjedhjes së Kryeprokurorit, opozita u largua nga Komisioni i Ligjeve. PD ishte e qartë në atë që tha se “Kryeprokurorin nuk e zgjedh politika, por KLP-ja”. (organ...

Çfarë fshihet pas propozimit për pakt kombëtar

më 12.2017 - Java News

Nga Carlo Bollino Pakti kombëtar për Evropën që iu propozua mbrëmë opozitës, nuk është një ide e re e Edi Ramës, madje ai ishte argumenti kryesor që u përdor të nesërmen e marrëveshjes së 17 majit për...

LAJM I FUNDIT/ Pas SHBA edhe BE kërkon Prokuror të Përkohshëm

më 12.2017 - BalkanWeb

TIRANË- Pas ambasadorit të SHBA në Tiranë Donald Lu edhe prezenca e Bashkimit Evropian në Shqipëri kërkon Prokuror të Përkohshëm. “Ligji për organizimin dhe funksionimin e prokurorisë parashikon dispozita...

Kryeprokurori i ri, ambasada e SHBA: Nxisim Parlamentin të zbatojë ligjin

më 12.2017 - GazetaBlic

Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka shpërndarë një komunikatë të shkurtër, ku rithekson qëndrimin e saj mbështetës për opinionin e dhënë nga OPDAT dhe EURALIUS në lidhje me debatin për zgjedhjen e kryeprokurorit...

Kryeprokurori, Rama, Bashës: Të flasim shqip për Shqipërinë

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Në një kohë që në Komisionin e Ligjeve ka plasur debati për kryeprokurorin e ri mes mazhorancës dhe opozitës, kryeministri Rama në një postim në facebook fton kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Bashën...

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, kuvendi hedh shortin

më 12.2017 - Vizion Plus

Hedhjen e shortit për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, e parapriu debati politik mes mazhorancës dhe opozitës. Për opozitën, është e papranueshme hedhja e shortit dhe për këtë proces duhet...

Kryeprokurori i ri, Rama-Bashës: Eja flasim shqip, mos prit të ta lexojnë të huajt Kushtetutën

më 12.2017 - NOA

Kryeministri Edi Rama reagon sërish lidhur me çështjen e zgjedhjes së Prokurorit të Përgjithshëm, pas përfundimit të mandatit të Adriatik Llallës. Ai i përsërit sërish ftesën kreut të opozitës Lulzim Basha,...

Zgjedhja e Kryeprokurorit, Rama ftesë Bashës: LB mos prit të ta lexojnë të huajt Kushtetutën e vendit po eja të flasim shqip për Shqipërinë

më 12.2017 - Gazeta Tema

Kryeministri Edi Rama ka ftuar kreu e opozitës Lulzim Basha që të ulen e të diskutojnë së bashku për zgjidhjen e Prokurorit të Përgjithshëm. “LB mos prit të ta lexojnë të huajt Kushtetutën e vendit po...

Shorti zgjodhi 9 anëtarë të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, LSI: Mes tyre ka shëmbëlltyra të korrupsionit

më 12.2017 - Gazeta Express

Shortin që u hodh sot për përzgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në drejtësi, LSI e konsideron skandaloz. Nënkryetari i LSI-së, Luan Rama, shkruan se mes emrave që sot u zgjodhën anëtarë ka...

Pas SHBA edhe BE kërkon Prokuror të Përkohshëm: Kuvendi të zbatojë ligjin

më 12.2017 - NOA

Pas ambasadorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikws në Tiranë, Donald Lu edhe prezenca e Bashkimit Europian në Shqipëri kërkon Prokuror të Përkohshëm. Në një reagim pas diskutimeve që po zhvillohen në...

Shorti për KED, Rama: Një skandal në kundërshtim me Kushtetutën

më 12.2017 - Syri

"Skandal" e ka konsideruar Luan Rama, shortin e hedhur sot për zgjedhjen e Këshillit  të Emërimeve në Drejtësi, KED. Në një mesazh në Fb, nënkryetari i LSI shprehet se shorti u hodh "në kundërshtim me...

Rama e fton sërish Bashën: Eja flasim shqip për Shqipërinë

më 12.2017 - Mapo

Kryeministri Edi Rama reagoi pas deklaratave të SHBA dhe BE, ku thuhet se Prokurori i Përgjithshëm i përkohshëm zgjidhet me shumicë të thjeshtë. Rama i bën sërish ftesë Bashës që të ulen për bisedime....

Rama s'ka ndërmend të ndalet, i bën sërish ftesë Bashës për dialog

më 12.2017 - Albeu

kryeministri Edi Rama është i gatshëm për një tjetër marrëveshje me kreun e Partisë Demokratike Lulzim Basha. Me anë të një postimi në Facebook , Rama i bën ftesë Bashës për herë të dytë që të nisin dialogun...

Pas deklaratave të SHBA e BE, Rama fton sërish Bashën për kryeprokurorin

më 12.2017 - Sot News

Kryeministri Edi Rama i ka drejtuar një tjetër thirrje kreut të Partisë Demokratike Lulzim Basha në lidhje me çështjen e Prokurorit të Përgjithshëm. Kryeministri i ka kujtuar Bashës dy ambasadorët që e...

Debati për kryeprokurorin, Rama fton Bashën për bashkëpunim

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Në një kohë që në Komisionin e Ligjeve ka plasur debati për kryeprokurorin e ri mes mazhorancës dhe opozitës, kryeministri Rama në një postim në facebook fton kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Bashën...

Kryeprokurori i ri - Rama sërish fetsë Bashës: Eja të flasim shqip!

më 12.2017 - Gazeta Express

​Anëtarët e komisionit të Ligjeve vazhdojnë me diskutime dhe debate në lidhje me procedurën që do të ndiqet për kryeprokurorin që do të zëvendësoje Adriatik Llallën, teksa ambasada e SHBA dhe BE kanë kërkuar...

Zgjedhja e Kryeprokurorit, Rama: LB mos prit të ta lexojnë të huajt Kushtetutën e vendit po eja të flasim shqip për Shqipërinë

më 12.2017 - Gazeta Tema

Kryeministri Edi Rama ka ftuar kreu e opozitës Lulzim Basha që të ulen e të diskutojnë së bashku për zgjidhjen e Prokurorit të Përgjithshëm. “LB mos prit të ta lexojnë të huajt Kushtetutën e vendit po...

Rama i bën ftesë sërish Bashës: Mos prit, por hajde të ulemi bashkë dhe ...

më 12.2017 - Syri

Kryeministri dhe kreu i PS-së Edi Rama ka bërë sërish ftesë për kreun e PD-së, Lulzim Basha. Rama kërkon që të ulet me Bashën për të zgjedhur kryeprokurorin e ri. ‘LB mos prit të ta lexojnë të huajt Kushtetutën...

Rama thirrje Bashës pasi mori OK e ambasadorëve: Hajde flasim shqip

më 12.2017 - Opinion

Teksa në Kuvend vazhdon mbledhja e Komisionit të Ligjeve për zgjedhjen e kryeprokurorit ka reaguar në facebook, Kryeministri Rama. Ai ka një thirrje për kreun e PD: “LB mos prit të ta lexojnë të huajt...

Kryeprokurori i ri, Rama: Basha, eja të flasim shqip për Shqipërinë

më 12.2017 - Shqiptarja

LB mos prit të ta lexojnë të huajt Kushtetutën e vendit po eja të flasim shqip për Shqipërinë, siç e kemi për detyrë nga ata që na zgjodhën🇦🇱

Kryeprokurori i ri, pas SHBA edhe BE kërkon Prokuror të Përkohshëm

më 12.2017 - Sot News

Pas reagimit të ambasadorit të SHBA-së në Tiranë për zgjedhjen e Kryeprokurorit në vendin tonë, vjen edhe reagimi zyrtar i delegacionit të Bashkimit Europian. “Ligji për organizimin dhe funksionimin e...

Kryeprokurori i ri, edhe delegacioni i BE si ambasadori Donald Lu: Zgjidheni pa vetting

më 12.2017 - Syri

Pas ambasadës amerikane, ka reaguar edhe Delegacioni i BE-së në Tiranë lidhur me debatet për zgjedhjen e Prokurorit të ri Përgjithshëm. Në një deklaratë, Delegacioni i BE-ë shprehet se: “Kuvendi duhet...

BE: Të zgjidhet prokurori i ri

më 12.2017 - Ina

Teksa në Komisionin e Ligjeve po diskutohet mandati i Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llallës, ka pasur dy deklarata të forta ditën e sotme nga ambasadori amerikan Donald Lu, si dhe nga delegacioni...

Ambasadori Lu: Kryeprokurori i Përkohshëm të zgjidhet me shumicë të thjeshtë

më 12.2017 - BalkanWeb

TIRANË-Ambasadori amerikan Donald Lu ka reaguar në lidhje me çështjen e Prokurorit të Përgjithshëm. Ambasadori thotë që Kryeprokurori i Përkohshëm të zgjidhet me shumicë të thjeshtë. Donald Lu: Kushtetuta...

Kryeprokurori i ri, SHBA-BE kundër PD: Parlamenti të zbatojë ligjin

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Në një kohë kur në Komisionin e Ligjeve ka nisur debati për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm, Ambasadori i SHBA Donald Lu reaguar lidhur me zbatimin e Kushtetutës dhe ligjit për Prokurorinë. “Kushtetuta...

LAJM I FUNDIT/ Pas SHBA edhe BE: Llalla të largohet, ne ftojmë Kuvendin të procedojë në respekt të plotë të ligjit

më 12.2017 - Gazeta Tema

Prezenca e Bashkimit Evropian në Shqipëri ka reaguar në lidhje me zgjedhjen e Prokurosit të Përgjigthëm Ashtu edhe si Ambasada Amerikane edhe prezenca e Bashkimit Evropian në Shqipëri thotë se “Ligji për...

BE në sinkron me SHBA: Të zgjidhet kryeprokuror i përkohshëm

më 12.2017 - Opinion

Pas ambasadorit të SHBA në Tiranë Donald Lu edhe prezenca e Bashkimit Evropian në Shqipëri kërkon Prokuror të Përkohshëm. “Ligji për organizimin dhe funksionimin e prokurorisë parashikon dispozita të qarta...

Ftesa e tretë e Ramës/ “Pakt për negociatat”, Basha: Jo tavolina mbi kushtetutën!

më 12.2017 - Java News

Nga Bullgaria ku ndodhet kryeministri Rama i bëri sërish ftesën Bashë për paktin kombëtar për Europën. Sa i takon zgjedhjes së prokurorit Rama nënvizoi se kishte mundësinë  kushtetuese të një zgjedhje...

Llalla ikën, Lu i jep ‘dorën’: Skenarët që po acarojnë politikën

më 12.2017 - Mapo

Foto 1 nga 6 Kryeprokurori Adriatik Llalla e nisi ditën si zakonisht në zyrën e tij, edhe pse sot është dita e fundit e mandatit. Zëvendësimi i tij ka shkaktuar jo pak debat në politikën shqiptare. Pikërisht...

Palët debate të ashpra për kryeprokurorin e ri të përgjithshëm, Lu tregohet i prerë: Zbatoni ligjin!

më 12.2017 - Ina

Komisioni i Ligjeve ka nisur sot zyrtarisht procedurat për zëvendësimin e kryeprokurorit të Përgjithshëm, të cilit i mbaron sot mandati 5 vjeçar. Në lidhje me këtë ka reaguar edhe ambasadori amerikan Donald...

Sqarimi i plotë i BE: Ja pse duhet të zgjidhet një prokuror i përkohshëm

më 12.2017 - Shqiptarja

Zgjedhja e një prokurori I cili është emëruar që të kryeje funksionet e një prokurori të  përgjithshëm ne një periudhë transitore. Mandati i Prokurorit të Përgjithshëm në detyrë përfundon në fillim të...

BE: Të zgjidhet prokurori i ri

më 12.2017 - Gazeta Express

Teksa në Komisionin e Ligjeve po diskutohet mandati i Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llallës, ka pasur dy deklarata të forta ditën e sotme nga ambasadori amerikan Donald Lu, si dhe nga delegacioni...

Ftesa e tretë e Ramës: Pakt për negociatat; Basha: Jo tavolinat mbi kushtetutën!

më 12.2017 - Java News

Nga Bullgaria ku ndodhet kryeministri Rama i bëri sërish ftesën Bashë për paktin kombëtar për Europën. Sa i takon zgjedhjes së prokurorit Rama nënvizoi se kishte mundësinë  kushtetuese të një zgjedhje...

Basha i përgjigjet Ramës: Ky është i vetmi ‘pakt’ për të cilin ka nevojë vendi…

më 12.2017 - Java News

Kryetari i PD Lulzim Basha i është përgjigjur ftesës së kryeminsitrit Rama për një pakt kombëtar për çrljen e negociatave. Përmes një statusi në rrjetet sociale, Basha shkruan se pakti për të cilin ka...

SHBA e BE kërkojnë të zgjidhet një prokuror i përkohshëm në Shqipëri

më 12.2017 - Albinfo

“Kushtetuta dhe ligji për Prokurorinë janë të qarta. Ambasada e Shteteve të Bashkuara mbështet opinionin ligjor që OPDAT dhe EURALIUS i kanë dhënë Parlamentit Ambasadori i SHBA-së në Tiranë është përfshirë...

Llallës i skadon mandati, mazhoranca bëhet gati për Prokurorin e Përkohshëm ç’po ndodh tek “Ligjet”

më 12.2017 - BalkanWeb

TIRANE- Kryeprokurorit Adriatik Llalla i skadon zyrtarisht sot mandati, ndërsa për të gjetur zëvendësuesin e tij është mbledhur Komisioni i Ligjeve. Kryetari i këtij komisioni, Ulsi Manja i qëndroi linjës...

PS nis procedurat për prokurorin e ri, PD shprehet kundër

më 12.2017 - Gazeta Express

Kreu i komisionit të Ligjeve Ulsi Manjani ka deklaruar se kreut të prokurorisë Adriatik Lallës i ka mbaruar mandati, dhe prandaj duhet të nisin proceduar për zëvendësimin e tij. “Nuk duam konflikte me...

Kryeprokurori i ri, PS: Të zgjidhet, PD: problem dosjet e korrupsionit

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Ashtu edhe siç ishte pritur në Komisionin e Ligjeve nuk kanë munguar debatet e ashpra mes opozitës dhe mazhorancës. Kryetari i Komisionit, Ulsi Manja tha se Kuvendi do të caktojë nga prokurorët më me eksperiencë....

Palët debate të ashpra për kryeprokurorin e ri të përgjithshëm, Lu tregohet i prerë: Zbatoni ligjin!

më 12.2017 - Gazeta Express

Komisioni i Ligjeve ka nisur sot zyrtarisht procedurat për zëvendësimin e kryeprokurorit të Përgjithshëm, të cilit i mbaron sot mandati 5 vjeçar. Në lidhje me këtë ka reaguar edhe ambasadori amerikan Donald...

Debate tek Ligjet PD-PS për Prokurorin e ri, Halimi: Thikë në shpinë, zgjedhja nën 84 vota

më 12.2017 - Syri

Kryeprokurorit Adriatik Llalla i përfundon sot mandati 5-vjeçar dhe Partia Socialiste ka nisur proccedurat në Komisionin e Ligjeve mbledhur sot për ta zëvendësuar. Kryetari i këtij komisioni, Ulsi Manja...

Kryeprokurori/ Rama ftesë për herë të tretë Bashës: Pakt Kombëtar për negociatat

më 12.2017 - Java News

Nga Bullgaria ku ndodhet kryeministri Rama i bëri sërish ftesën Bashë për paktin kombëtar për Europën. Sa i takon zgjedhjes së prokurorit Rama nënvizoi se kishte mundësinë  kushtetuese të një zgjedhje...

Kryeprokurori i ri, Lu: Nxisim Parlamentin të zbatojë ligjin

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Ndërkohë që në Komisionin e Ligjeve ka nisur debati për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm, Ambasadori i SHBA Donald Lu reaguar lidhur me zbatimin e Kushtetutës dhe ligjit për Prokurorinë. “Kushtetuta...

FOTO/ Donald Lu flet si Edi Rama: Prokurori i ri të zgjidhet pa 'Veting'

më 12.2017 - Syri

Ambasadori i SHBA-së në Tiranë Donald Lu ka reaguar në lidhje me procesin e zgjedhjes së prokurorit të përkohshëm, pasi sot i përfundon mandati atij aktual, Adriatik Llalla. Me një postim në Facebook,...

SHBA: Zbatoni ligjin për kryeprokurorin

më 12.2017 - Vizion Plus

Ambasada e Shba mbështet opinionin ligjor te dhënë pak ditë më parë nga OPDAT dhe EURALIUS për prokurorin e përgjithshëm. Nëpërmjet një njoftimi për mediat, ambasadori Donald Lu shprehet se kushtetuta...

Kryeprokurori i ri, reagon për herë të parë Donald Lu

më 12.2017 - Albeu

Ambasadori i SHBA-së në Tiranë Donald Lu ka reaguar për herë të patë në lidhje me procesin e zgjedhjes së prokurorit të përkohshëm, pasi sot i përfundon mandati atij aktual, Adriatik Llalla. Donald Lu...

Ambasadori Lu: Kryeprokurori i ri të zgjidhet me shumicë të thjeshtë

më 12.2017 - Sot News

Ambasadori amerikan Donald Lu ka reaguar në lidhje me çështjen e Prokurorit të Përgjithshëm. Ambasadori Lu deklaron se Kushtetuta dhe ligji janë të qarta dhe se ai mbështet opinionin ligjor të OPDAT. Donald...

Llallës i përfundon mandati, PS kërkon kryeprokuror të përkohshëm

më 12.2017 - NOA

Komisioni i Ligjeve ka nisur sot mbledhjen për të diskutuar situatën e zgjedhjes së Prokurorit të ri të Përgjithshëm, pas përfundimit të mandatit të Adriatik Llallës. Kjo mbledhje vjen një ditë pasi Kryeministri...

KRYEPROKURORI I RI, LU: KUSHTETUTA ËSHTË E QARTË, PARLAMENTI TË...

më 12.2017 - NOA

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Lu del me deklaratë lidhur me çështjen e zgjedhjes së Prokurorit të ri të Përgjithshëm, pas mbarimit të mandatit të Adriatik Llalla. Ai thotë se Kushtetuta...

Përplasja te 'Ligjet', zbulohet projekti i maxhorancës, PD: E pazakontë, shpikët kryeprokuror të përkohshëm

më 12.2017 - Sot News

Ulsi Manja i është përgjigjur Partisë Demokratike për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri, e cila në një reagim pak më parë deklaroi se kryeprokurori Adriatik Llalla, të cilit i mbaron sot mandati, duhet...

Ambasdori Lu ndërhyn në çështjen e Kryeprokurorit: Pro mazhorancës

më 12.2017 - Opinion

Teksa në Kuvendin e Shqipërisë është hapur procedura për zgjedhjen e kreut të ri të akuzës, reagon ambasadori amerikan Donal Lu duke influencuar në mënyrë të drejtë këtë proces. Ndër rreshta kuptohet qartë...

Zgjedhja e kryeprokurorit, Rama ftesë opozitës: Pakt Kombëtar në funksion të çeljes së negociatave

më 12.2017 - Java News

Nga Bullgaria ku ndodhet kryeministri Rama i bëri sërish ftesën Bashë për paktin kombëtar për Europën. Sa i takon zgjedhjes së prokurorit Rama nënvizoi se kishte mundësinë  kushtetuese të një zgjedhje...

‘Kryeprokurori’, reagon SHBA: Mbështesim OPDAT, zbatoni ligjin

më 12.2017 - Mapo

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës reagoi në lidhje me çështjen e Prokurorit të Përgjithshëm. Në kohën kur Komisioni i Ligjeve ishte përfshirë në debate të forta në lidhje me mënyrën se si duhet...

Prokurori i Përkohshëm / “Përplasjet” e PS dhe PD në Komisionin e Ligjeve: “Zgjidhet me 71, jo me 84”

më 12.2017 - Gazeta Tema

Sot në Komisionin i Ligjeve përfaqësuesit e maxhorancës dhe të opozitës po zhvillojnë mbledhje lidhur me përfundimin e mandatit  të Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Lallës. Gjatë diskutimeve kryetari...

SHBA: Kryeprokurori i ri të zgjidhet me shumicë të thjeshtë

më 12.2017 - Shqiptarja

Ambasadori i SHBA në Tiranë, Donald Lu, ka reaguar për mandatin e kryeprokurorit Adriatik Llalla. Ambasadori Lu deklaron se Kushtetuta dhe ligji janë të qarta dhe se ai mbështet opinionin ligjor të OPDAT.

LAJM I FUNDIT/ Donald Lu i prerë: Adriatik Llalla duhet të largohet direkt

më 12.2017 - Gazeta Tema

Ambasada amerikane në Tiranë ka shpërndarë një njoftim, me anë të së cilit ambasadori Donald Lu shprehet se ligji për prokurorin e ri, është i qartë. “ Kushtetuta dhe ligji për Prokurorinë janë të qarta....

FOTO/ Kryeprokurori i ri, flet Donald Lu: Kushtetuta dhe ligji janë të qartë

më 12.2017 - Syri

Ambasadori i SHBA-së në Tiranë Donald Lu ka reaguar në lidhje me procesin e zgjedhjes së prokurorit të përkohshëm, pasi sot i përfundon mandati atij aktual, Adriatik Llalla. Me një postim në Facebook,...

Zbulohet projekti i maxhorancës për Kryeprokurorin e ri, ja si do të zgjidhet

më 12.2017 - Albeu

Ditën e sotme Komisioni i Ligjeve do të tentojë t'i japë zgjidhje çështjes se Prokurorit të Përgjithshëm . Mbledhja e Komisionit vjen një ditë pasi kryeministri Edi Rama i bëri thirrje kreut të demokratëve,...

Kryeprokurori/ Nis debati tek Komisioni i Ligjeve, Çuçi: E zgjedhim për 30 ditë

më 12.2017 - Opinion

Nis mbledhja e Komisionit të Ligjeve për të diskutuar mbi procedurën për zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm. “Në kushtet e mos krijimit të KLP-së Prokurori i Përgjithshëm zgjidhet në bazë të eksperiencës....

Rama ftoi Bashën për të zgjedhur Kryeprokurorin, PD: Procedura e nisur nga Kuvendi, antikushtetuese

më 12.2017 - BalkanWeb

Partia Demokratike i ka dërguar sot një letër Kryetarit të Kuvendit ku radhit arsyet se pse procedura e nisur nga Kuvendi është antikushtetuese. Fakti i parë– Kushtetuta e thotë qartë: Mbarimi i mandatit...

PS i përgjigjet Bashës:Kryeprokuror i përkohshëm deri në krijimin e KLP

më 12.2017 - Shqiptarja

Ulsi Manja i është përgjigjur Partisë Demokratike për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri, e cila në një reagim pak më parë deklaroi se kryeprokurori Adriatik Llalla, të cilit i mbaron sot mandati, duhet...

LSI sulm frontal ndaj SHBA- BE: Po silleni si pushtues!

më 12.2017 - Java News

Lëvizja Socialiste për Integrim ka sulmuar ndërkombëtarët për qëndrimin e tyre për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri, duke u pozicionuar në krah të Partisë Demokratike, e cila ndryshe nga të huajt dhe mazhoranca,...

Emrat/ Zgjidhen 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Për prokurorët nuk pati short

më 12.2017 - Opinion

Janë zgjedhur sot përmes një shorti të hedhur në Kryesinë e Kuvendit, 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED) dhe dy anëtarë/zëvendësues. Gjyqtarët u zgjodhën me short ndërsa prokurorët jo,...

Përfundon mandati i Kryeprokurorit, mblidhet Komisioni i Ligjeve

më 12.2017 - Syri

Komisioni i Ligjeve të Kuvendit është mbledhur lidhur me përfundimin sot të mandatit 5-vjeçar të Prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llallës dhe zgjedhjen e Prokurorit të ri. Ulsi Manja, kryetari i komisionit...

KRYEPROKURORI/ PD- LSI s’i mbajnë më nervat, largohen nga Komisioni i Ligjeve

më 12.2017 - Java News

Në Komisionin e Ligjeve për dy orë e gjysmë u debatua mbi mënyrën e zgjdhjes së Kryeprokurorit të ri, ndërsa pas debateve opozita largohet nga Komisioni i Ligjeve. Gjatë kohës që brenda komisionit diskutohej,...

Lulzim Basha i kthen përgjigjie Ramës, për zgjedhjen e kryeprokurorit

më 12.2017 - Gazeta Tema

Partia Demokartike ka reaguar pas kërkesës së kryeministrit Rama, për t’u ulur në një tryezë dhe për të diskutuar për zgjedhjen e kryeprokurorit të përkohshëm. PD thotë se opozita është e gatshme të presë...

Basha, përgjigje Ramës: pakti i vetëm për integrimin, është zbatimi i Kushtetutës

më 12.2017 - Te Sheshi

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha nuk ka reaguar pozitivisht në lidhje me ftesën e kryeministrit Rama për një pakt kombëtar mes tyre në të mirë të integrimit të vendit. Përmes një postimi në Facebook,...

PD: Procedura për zëvendësimin e kryeprokurorit është antikushtetuese

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Partia Demokratike sot në një komunikatë për shtyp ka dal me qëndrim për procedurat e nisura për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm. Në letrën nisur krye parlamentarit, Gramoz Ruçi,  shkruhet se...

PD letër Ruçit: Procedura për zgjedhjen e prokurorit të përgjithshëm është antikushtetuese

më 12.2017 - RTSH

Partia Demokratike i dërgoi të enjten një letër Kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçi ku radhiten arsyet se pse procedura e nisur nga Kuvendi për zgjedhjen e prokurorit të përgjithshëm është antikushtetuese....

Basha: I vetmi “pakt” që ka nevojë Shqipëria është për Kushtetutë dhe shtet ligjor

më 12.2017 - Illyria

Deklarata nga kryetari i Partisë Demokratike tv opozitvs Lulzim Basha mbi çështjen e Prokurorit të Përgjithshëm: I vetmi “pakt” që ka nevojë Shqipëria është pakti për Kushtetutën dhe shtetin ligjor. Kushtet...

Zgjedhja e anëtarëve të KED, ‘shkulmon’ LSI: “Injorantë, të korruptuar e të paaftë”

më 12.2017 - Java News

Zëvendëskryetari i LSI-së, Luan Rama e cilëson skandal zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Sipas tij, jo vetëm u zgjodhën në kundërshtim me Kushtetutën por janë edhe të korruptuar...

PD: Proceduar për zëvendësimin e kryeprokurorit janë antikushtetuese

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Partia Demokratike sot në një komunikatë për shtyp ka dal me qëndrim për procedurat e nisura për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm. Në letrën nisur krye parlamentarit, Gramoz Ruçi,  shkruhet se...

Media e Brukselit: PD përpjekje për të bllokuar anëtarësimin në BE

më 12.2017 - Shqiptarja

“Partia Demokratike e opozitës shqiptare, ose ndoshta një fraksion brenda saj, duket se po bën gjithçka që është e mundur për të penguar anëtarësimin e dëshiruar të vendit ballkanik në Bashkimin Europian”-...

Hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, zgjidhen emrat nga Kushtetuesja

më 12.2017 - BalkanWeb

Pas hedhjes së shortit janë përzgjedhur emrat e parë për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. Shorti i pare ka zgjedhur emrat nga Gjykata Kushtetuese si anëtarë të KED të cilët janë : Besnik Imeraj dhe  Altina...

Zgjidhen 9 anëtarët e KED, nga Prokuroria pa short: Ja emrat

më 12.2017 - Mapo

Foto 1 nga 2 Në Kryesinë e Kuvendit u hodh e shorti për përzgjedhjen e nëntë anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Besnik Imeraj dhe Altina Xhoxhaj janë përzgjedhur si anëtarë të KED nga lista...

Organet e drejtësisë, zgjidhen 9 anëtarët e KED-së (Emrat)

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Është hedhur sot shorti për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi në Kryesinë e Kuvendit. Përfaqësues të mazhorancës dhe opozitës kanë shprehur qëndrime të kundërta në lidhje me këtë...

Rama i kërkoi sërish takim, reagon për herë të parë Basha

më 12.2017 - Albeu

Pas ftesës së Ramës për një tjetër takim me kryedemokratin Basha për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri, ka reaguar përmes një letre të gjatë Partia Demokratike. Letra e plotë e PD : Fakti i parë –Kushtetuta...

“Prokurori i Përgjithshëm”, Rama ftoi Bashën për pakt, PD ka këtë përgjigje

më 12.2017 - NOA

Mbrëmjen e djeshme Kryeministri Edi Rama i bëri një ftesë Partisë Demokratike dhe kreut të saj Lulzim Basha, për bërjen e një pakti, me synim konsensusin për zgjedhjen e Prokurorit të ri të Përgjithshëm,...

PD zyrtarizon qëndrimin për kryeprokurorin e ri: Kuvendi po shkel Kushtetutën

më 12.2017 - Gazeta Express

Kryeministri Edi Rama, ditën e djeshme, i bëri një ftesë Partisë Demokratike për të bërë marrëveshje, për zgjedhjen e kreut të Prokurorisë së Përgjithshme. Por, ditën e sotme, PD, përmes një njoftimi për...

Kryeprokurori i ri, zbulohet përgjigja e PD: Procedura e nisur nga Kuvendi, antikushtetuese

më 12.2017 - Sot News

Partia Demokratike i dërgoi sot një letër Kryetarit të Kuvendit ku radhit arsyet se pse procedura e nisur nga Kuvendi është antikushtetuese. Fakti i parë –Kushtetuta e thotë qartë: Mbarimi i mandatit të...

Vettingu, hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Ka nisur hedhja e shortit për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi në Kryesinë e Kuvendit. Ja emrat e përzgjedhur: Nga shorti për anëtarët e  propozuar nga Gjykata Kushtetuese u...

EMRAT/ Hidhet shorti për Këshillin e emërimeve në Drejtësi

më 12.2017 - Albeu

Ditën e sotme është hedhur shorti për përzgjedhjen e emrave të parë për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. Shorti i parë ka zgjedhur emrat nga Gjykata Kushtetuese si anëtarë të KED të cilët janë: Besnik...

EMRAT/ Nga Artan Boci, tek Rovena Gashi: Hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi

më 12.2017 - Gazeta Tema

Në Kryesinë e Kuvendit është hedhur shorti për caktimin e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Besnik Imeraj dhe Altina Xhoxhaj janë përzgjedhur si anëtarë të KED nga lista e Gjykatës Kushtetuese...

Kryeprokurori/ Zbardhet letra e PD për Kuvendin: Ja pse kreun e akuzën nuk e zgjedh politika

më 12.2017 - Opinion

Partia Demokratike i dërgoi sot një letër Kryetarit të Kuvendit ku radhit arsyet se pse procedura e nisur nga Kuvendi është antikushtetuese. Fakti i parë –Kushtetuta e thotë qartë: Mbarimi i mandatit të...

Prokurori i ri, PD letër Ruçit: Procedura e nisur është antikushtetuese. Ja dy faktet

më 12.2017 - Syri

Partia Demokratike ka dalë me një qëndrim për procedurat e nisura për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm. Me anë të një letre dërguar kryetarit të Kuvendit, PD jep faktet që sipas saj procedura...

Hidhet shorti, zgjidhen anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi

më 12.2017 - NOA

Ashtu siç u lajmërua një ditë më parë, paraditen e kësaj të enjteje u hodh shorti për përzgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Nga Gjykata Kushtetuese u zgjodhën dy anëtarë të përhershëm...

Opozita e bashkuar: PD e LSI ‘hidhen në sulm’, shihni fotot

më 12.2017 - Mapo

Foto 1 nga 6 Në Kryesinë e Kuvendit nisi seanca për hedhjen e shortit për përzgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Në këtë mbledhje, Këshilli i Lartë i Drejtësisë nuk kishte dërguar...

Rama: Lulzim, mos prit të ta lexojnë të huajt Kushtetutën, eja të flasim shqip!

më 12.2017 - Java News

Vjen menjëherë reagimi i Ramës ndaj pozicionit të opozitës për prokurorin e ri të përgjkthsem. Në një postim në Facebook pak minuta më parë, kryeministri thotë se Basha po lejon që të huajt t’i lexojnë...

Rama sërish ftesë Bashës: Lulzim, eja të flasim shqip për Shqipërinë

më 12.2017 - Java News

Kryeministri Edi Rama brenda 24 orëve i ka bërë ftesën e dytë Lulzim Bashës për dialog për të zgjidhur çështjen e Kryeprokurorit të ri pas përfundimit të mandatit të Adriatik Llallës. Referuar deklaratave...

Hidhet shorti për Këshillin e emërimeve në Drejtësi

më 12.2017 - Medial

Në Kryesinë e Kuvendit ka nisur hedhja e shortit për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Besnik Imeraj dhe Altina Xhoxhaj janë përzgjedhur si anëtarë të KED nga lista e Gjykatës Kushtetuese...

Rama i shtrin dorën, ish-ministri i Blair: Basha i ka fajet

më 12.2017 - Mapo

Në Tiranë, kryeministri Edi Rama i ka shtrirë dorën e bashkëpunimit kreut të opozitës shqiptare. Oferta e tij për bashkëpunim vjen në kohën kur Rama është kthyer nga Brukseli, ku ka marrë vlerësime për...

Hidhet shorti për anëtarët e KED nga Gjykata e Apelit, zgjidhen emrat nga Kushtetuesja

më 12.2017 - Sot News

Shorti per Këshillin e Emërimeve në Drejtësi ka nxjerre emrat e pare te perzgjedhur. Shorti i pare ka zgjedhur emrat nga Gjykata Kushtetuese si anëtarë të KED. arë: 1.Besnik Imeraj 2. Altina Xhoxhaj Vitore...

Hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, zbulohen emrat e parë

më 12.2017 - Gazeta Express

U hodh sot shorti për përzgjedhjen e anëtareve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, ku shorti është shoqëruar edhe me debate mes anëtarëve të komisionit. Ndërkohe që anëtarët e përzgjedhur nga shorti...

SHBA e prerë: Adriatik Llalla duhet të largohet urgjentisht

më 12.2017 - Tetova Sot

Ambasada amerikane në Tiranë ka shpërndarë një njoftim, me anë të së cilit ambasadori Donald Lu shprehet se ligji për prokurorin e ri, është i qartë. “Kushtetuta dhe ligji për Prokurorinë janë të qarta....

Shorti për KED, zgjidhen dy gjyqtarët e parë

më 12.2017 - Opinion

Në Kryesinë e Kuvendit po hidhet shorti për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, nën drejtimin e Vasilika Hysit. Pas debateve mes mazhorancës dhe opozitës ka nisur hedhja e shortit me gogla....

Vettingu, nis shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Ka nisur hedhja e shortit për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi në Kryesinë e Kuvendit. Ja emrat e përzgjedhur: Nga shorti për anëtarët e  propozuar nga Gjykata Kushtetuese u...

Organet e drejtësisë, hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED, ja emrat

më 12.2017 - Syri

Ka nisur hedhja e shortit për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi në Kryesinë e Kuvendit. Ja emrat e përzgjedhur: Nga shorti për anëtarët e  propozuar nga Gjykata Kushtetuese u...

Shorti, sherr PS-PD në Këshillin e Emërimeve në Drejtësi

më 12.2017 - Albeu

Ka nisur me debate mes palëve politike mbledhja e nisur në Kryesinë e Kuvendit , për hedhjen e shortit për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. Mbledhja drejtohet nga Vasilika Hysi, nënkryetare e Kuvendit...

Shorti i KED-së, debate mes opozitës dhe mazhorancës

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Sot pritet të hidhet shorti për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Ky vendim është kundërshtuar nga opozita, ku deputeti Eduard Halimi kërkon anulimin e procedurës. Ndërsa deputeti i PS-së,...

Hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED, ja emrat:

më 12.2017 - Syri

Ka nisur hedhja e shortit për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi në Kryesinë e Kuvendit. Ja emrat e përzgjedhur: Nga shorti për anëtarët e  propozuar nga Gjykata Kushtetuese u...

Shorti i KED-së, debati në Komisionin e Ligjeve

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Sot pritet të hidhet shorti për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Ky vendim është kundërshtuar nga opozita, ku deputeti Eduard Halimi kërkon anulimin e procedurës. Ndërsa deputeti i PS-së,...

Hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, PD-LSI përplasen me PS

më 12.2017 - Opinion

Ka nisur me debate procedura e hedhjes së shortit për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Ky vendim është kundërshtuar nga opozita, ku deputeti Eduard Halimi kërkon anulimin e procedurës. Sakaq...

BE & SHBA me një qendrim: Llallës sot i mbaron afati, Parlamenti të zbatojë ligjin!

më 12.2017 - Java News

Pas ambasadës së SHBA në Tiranë ka reaguar edhe delegacioni i Bashkimit Europian për çështjen e zgjedhjes së Kryeprokurorit të ri të Shqipërisë. *** Ambasadori i SHBA në Tiranë, Donald Lu, ka reaguar për...

Nis shorti për KED, Halimi: Antikushtetues! Manja:Boll më!

më 12.2017 - Shqiptarja

Ka nisur sot procesi i hedhjes së shortit për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, një proces që po shoqërohet me debate mes pozitës dhe opozitës, i nisur prej ditës së djeshme. Partia Demokratike...

Nis me debate, mbledhja për hedhjen e shortit për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi

më 12.2017 - Syri

Ka nisur me debate në Kryesinë e Kuvendit, mbledhja për hedhjen e shortit për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. Mbledhja drejtohet nga Vasilika Hysi, nënkryetare e Kuvendit. Grupi parlamentar i PS është...

Rama, Bashës: Mos prit ta lexojnë të huajt Kushtetutën e vendit

më 12.2017 - Sovrani

Kryeministri Edi Rama ftoi sërish të enjten kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, për tu ulur në bisedime lidhur me zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm. “Lulzim Basha mos prit të ta lexojnë...

Rama thirrje opozitës: Zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm-pikënisje e një Pakti Kombëtar për çeljen e negociatave të Shqipërisë me BE.

më 12.2017 - RTSH

Kryeministri socialist Edi Rama i ka bërë thirrje opozitës shqiptare që të bashkëpunojnë për arritjen e një zgjidhje të përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm, sipas tij si pikënisje e një Pakti Kombëtar...

Sot hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të rinj të KED

më 12.2017 - RTSH

Pas pak në Kryesinë e Kuvendit do të hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të rinj të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Hedhja e shortit do të drejtohet nga nënkryetarja e Kuvendit Vasilika Hysi, e...

Kryeprokurori i ri/Rama fton sërish Bashën: Eja të flasim shqip!

më 12.2017 - AlbPress

Anëtarët e komisionit të Ligjeve vazhdojnë me diskutime dhe debate në lidhje me procedurën që do të ndiqet për kryeprokurorin që do të zëvendësoje Adriatik Llallën, teksa ambasada e SHBA dhe BE kanë kërkuar...

PD-LSI të terrorizuara nga KED, dalin kundër projektit amerikan për ngritjen e organeve të reja të drejtësisë, nisin tentativat e bllokimit të reformës

më 12.2017 - Zhurnal

Tiranë, 7 dhjetor - Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim janë vënë në alarm nga reforma në drejtësi. Ditët e fundit eksponentë të këtyre partive e kanë anatemuar dhe sulmuar fuqishëm...

Ambasadori Lu: Llallës sot i mbaron afati, Parlamenti të zbatojë ligjin!

më 12.2017 - Java News

Ambasadori i SHBA në Tiranë, Donald Lu, ka reaguar për mandatin e kryeprokurorit Adriatik Llalla. Ambasadori Lu deklaron se Kushtetuta dhe ligji janë të qarta dhe se ai mbështet opinionin ligjor të OPDAT....

“Kazani” jonë, nuk është mall eksporti

më 12.2017 - Ina

Nga Mero Baze Pothuajse në një zë, kritikë dhe mbështetës të qeverisë, bien dakord që Brukseli ka mbështetur qeverinë “Rama” dhe nëse nuk ndodhin gjëra që nuk kanë më shumë lidhje me Shqipërinë, por me...

Rama fton Bashën: Mos prit ta lexojnë të huajt Kushtetutën e vendit

më 12.2017 - Gazeta e re

Kryeministri Edi Rama ftoi sërish të enjten kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, për tu ulur në bisedime lidhur me zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm. “Lulzim Basha mos prit të ta lexojnë...

Rama fton Bashën: Mos prit ta lexojnë të huajt Kushtetutën e vendit

më 12.2017 - KosovaPress

“Lulzim Basha mos prit të ta lexojnë të huajt Kushtetutën e vendit, po eja të flasim shqip për Shqipërinë, siç e kemi për detyrë nga ata që na zgjodhën”, shkruan kryeministri Rama në rrjetin social “Facebook”....

Sot beteja për Kryeprokurorin: Ja çfarë pritet të ndodhë

më 12.2017 - Opinion

Adriatik Llalla përfundon sot mandatin 5 vjeçar në krye të akuzës shqiptare. Kujtojmë se organi i ri i dalë nga ndryshimi i kushtetutës, KLP-ja ende nuk është formuar, në këto kushte dy janë rrugët: Ose...

Rama fton Bashën në takim: flasim shqip për kryeprokurorin

më 12.2017 - Te Sheshi

Kryeministri Edi Rama duket se e ndjen veten të sigurtë në lëvizjen e tij për zëvendësimin e Adriatik Llallës në krye të prokurorisë së Përgjithshme. Duke marrë tonalitetet e njeriut të kompromiseve, ai...

“17 Maji” i dhjetorit: ja pakti i “fshehtë” Rama-Basha në Bruksel për pasuesin e Adriatik Llallës

më 12.2017 - Te Sheshi

Zbardhet pakti mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës i arritur në Bruksel, me ndërmjetësimin e krerëve të BE-së. Burime të “lajmshqip”, bënë të ditur se kryetari i Parlamentit Europian, Antonio Tajani dhe kreu...

Debati për Prokurorin e ri, opozita largohet nga komisioni i Ligjeve

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Pas 2 orë e gjysëm debate mbi procedurën e zgjedhjes së Kryeprokurorit, opozita u largua nga Komisioni i Ligjeve. PD ishte e qartë në atë që tha se “Kryeprokurorin nuk e zgjedh politika, por KLP-ja”. (organ...

PD-LSI të terrorizuara nga KED, dalin kundër projektit amerikan për ngritjen e organeve të reja të drejtësisë, nisin tentativat e bllokimit të reformës

më 12.2017 - Indeks.mk

Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim janë vënë në alarm nga reforma në drejtësi. Ditët e fundit eksponentë të këtyre partive e kanë anatemuar dhe sulmuar fuqishëm projektin e SHBA-BE,...

Nga Artur Ajazi/ Kot lodhesh Lul, Brukseli beson Ramën!

më 12.2017 - Shqiptarja

Kjo ndoshta do të jetë vajta (ose rrugëtimi i fundëm) e fundit e zotit Basha në kancelaritë europiane, me misionin e tij të stërlodhur, të nxirjes së çdo gjëje të bukur shqiptare, duke nisur nga arritjet...

Media e Brukselit: Demokratët përpjekje për të bllokuar anëtarësimin në BE, Basha kundër popullit shqiptar

më 12.2017 - Gazeta Tema

“Partia Demokratike e opozitës shqiptare, ose ndoshta një fraksion brenda saj, duket se po bën gjithçka që është e mundur për të penguar anëtarësimin e dëshiruar të vendit ballkanik në Bashkimin Europian”-...

Nga Mero Baze, "kazani" jonë nuk është mall eksporti

më 12.2017 - Shqiptarja

Pothuajse në një zë, kritikë dhe mbështetës të qeverisë, bien dakord që Brukseli ka mbështetur qeverinë “Rama” dhe nëse nuk ndodhin gjëra që nuk kanë më shumë lidhje me Shqipërinë, por me vetë Europën,...

Rama ftesë opozitës: Tryezë për Kryeprokurorin dhe pakt kombëtar për Europën

më 12.2017 - GazetaBlic

Kryeministri Rama përmes rrjetit social Facebook ka reaguar një ditë para mbledhjes së Parlamentit për të diskutuar për mandatin e Prokurorit të Përgjithshëm, bën thirrje për bashkëpunim nga opozita për...

Replika e Ramës për Bashën: Parlamenti nis procedurën e zëvendësimit të Llallës

më 12.2017 - Java News

Komision i i ligjeve ka nisur pak minuta më parë mbledhjen për zëvendësimin e prokurorit të përgjithshëm Adriatik Llalla pasi atij i mbaron sot mandati. Kryeytari i komisionit të Ligjeve Ulsi Manja u shpreh...

Të dy kundër Llallës: Lu e Vlahutin kërkojnë kryeprokuror të ri

më 12.2017 - Te Sheshi

Debatet e ashpra në komisionin e Ligjeve në lidhje me nisjen e procedurave për emërimin e një kryeprokurori që do të zëvendësonte Adriatik Llallën me përfundimin e mandatit të tij më 7 dhjetor, kanë përfshirë...

Rama ftesë opozitës: Tryezë për Kryeprokurorin dhe pakt kombëtar për Europën

më 12.2017 - Lajmi.net

Kryeministri Rama përmes rrjetit social Facebook ka reaguar një ditë para mbledhjes së Parlamentit për të diskutuar për mandatin e Prokurorit të Përgjithshëm, bën thirrje për bashkëpunim nga opozita për...

PD: Llalla kryeprokuror deri kur të konstituohet KLP

më 12.2017 - Java News

Partia Demokratike i dërgoi sot një letër Kryetarit të Kuvendit ku radhit arsyet se pse, sipas saj, procedura e nisur nga Kuvendi është antikushtetuese. Sipas PD, “mbarimi i mandatit te Prokurorit të Përgjithshëm...

PD i shkruan Ruçit: Procedura e Kuvendit për pasuesin e Llallës është antikushtetuese

më 12.2017 - Java News

Partia Demokratike i dërgoi sot një letër Kryetarit të Kuvendit ku radhit arsyet se pse, sipas saj, procedura e nisur nga Kuvendi është antikushtetuese. Fakti i parë –Kushtetuta e thotë qartë: Mbarimi...

Kom.i Ligjeve, Manja: Kuvendi ka detyrim kushtetues për kryeprokurorin e ri

më 12.2017 - Illyria

Komisioni i Ligjeve ka nisur diskutimet për Prokurorin e ri të Përgjithshëm, procedura që janë quajtur antikushtetuese nga opozita. Kreu i komisionit Ulsi Manja duke iu drejtuar opozitës tha se duhet diskutim...

SHBA dhe BE “duan” largimin e kryeprokurorit

më 12.2017 - Illyria

Kur në komisionin e Ligjeve vijon debati nëse duhet të nisë procedura për emërimin e një Prokurori të ri të Përgjithshëm të përkohshëm apo duhet zgjatur mandati i Adriatik Llalles deri në emërimin e Këshillit...

Emrat e anëtarëve të KED, shorti hidhet mes debateve të ashpra

më 12.2017 - Java News

Ka nisur sot procesi i hedhjes së shortit për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, një proces që po shoqërohet me debate mes pozitës dhe opozitës, i nisur prej ditës së djeshme. Partia Demokratike...

PD-LSI të terrorizuara nga KED, dalin kundër projektit amerikan për ngritjen e organeve të reja të drejtësisë, nisin tentativat e bllokimit të reformës

më 12.2017 - Sot News

Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim janë vënë në alarm nga reforma në drejtësi. Ditët e fundit eksponentë të këtyre partive e kanë anatemuar dhe sulmuar fuqishëm projektin e SHBA-BE,...

Rama i shtrin dorën e bashkëpunimit Bashës: Të zgjedhim me konsensus Kryeprokurorin e përkohshëm, pakt kombëtar për integrimin e vendit

më 12.2017 - Sot News

Kryeministri Edi Rama i ka shtrirë dje dorën e bashkëpunimit kreut të opozitës, Lulzim Basha. Teksa pritej që PS të zgjidhte e vetme pasardhësin e Adriatik Llallës në krye të Prokurorisë së Përgjithshme,...

Kuvendi hedh shortin për KED, Llalla ndjek skenarin që shkaktoi sherrin me Donald Lu, dërgon sërish vetëm 3 kandidatura

më 12.2017 - Sot News

Kuvendi do të hedhë sot shortin për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. Në janar të këtij viti u përzgjodhën 9 anëtarë të këtij institucioni, por me mandat të përkohshëm, i cili u mbaron tani. Për këtë...

Përfundon mandati i Llallës, Kuvendi nis sot procedurat e zëvendësimit, ja si shpëtuan nga burgu ish-ministrat e Berishës gjatë 5 viteve të kryeprokurorit në detyrë

më 12.2017 - Sot News

Adriatik Llalla ka mbyllur sot zyrtarisht mandatin në krye të prokurorisë. Në dhjetor të 2012 ai u zgjodh kryeprokuror me votat e PD dhe mes shumë debateve, ndërsa sot i skadon mandati 5 vjeçar dhe në...

Nis shorti për KED, PS- PD përplasen ashpër për kushtetuetshmërinë e procesit

më 12.2017 - Java News

Ka nisur sot procesi i hedhjes së shortit për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, një proces që po shoqërohet me debate mes pozitës dhe opozitës, i nisur prej ditës së djeshme. Partia Demokratike...

Ambasadori Lu: Kryeprokurori i Përkohshëm të zgjidhet me shumicë të thjeshtë

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Ambasadori amerikan Donald Lu ka reaguar në lidhje me çështjen e Prokurorit të Përgjithshëm. Ambasadori thotë që Kryeprokurori i Përkohshëm të zgjidhet me shumicë të thjeshtë. Donald Lu: Kushtetuta dhe...

Oerd Bylykbashi: Zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm me 36 vota, shpartallim i Kushtetutës

më 12.2017 - Sot News

Partia Demokratike vijoi dje me akuzat e saj kundër kryeministrit Edi Rama sa i takon largimit të kryeprokurorit Adriatik Llalla dhe emërimit të një prokurori të përkohshëm. Deputeti demokrat, Oerd Bylykbashi,...

Donald Lu i prerë: Llalla duhet të largohet direkt!

më 12.2017 - Lajme.al

Ambasada amerikane në Tiranë ka shpërndarë një njoftim, me anë të së cilit ambasadori Donald Lu shprehet se ligji për prokurorin e ri, është i qartë. “ Kushtetuta dhe ligji për Prokurorinë janë të qarta....

Ja pse PD e kundërshton hedhjen e shortit për KED sot nga Kuvendi

më 12.2017 - Syri

PD ka protetuar dje kundër hedhjes së shortit sot nga Kuvendi për zgjedhjen e anëtarëve të KED. Në letrën drejtuar Kryetarit të Kuvendit dje, PD argumentonte: "Konkluzioni i parë është se Kryetari i Kuvendit...

Llallës i skadon mandati, mazhoranca bëhet gati për Kryeprokurorin e Përkohshëm

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Kryeprokurorit Adriatik Llalla i skadon zyrtarisht sot mandati, ndërsa për të gjetur zëvendësuesin e tij është mbledhur Komisioni i Ligjeve. Kryetari i këtij komisioni, Ulsi Manja i qëndroi linjës së mazhorancës...

Kuvend, sot hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED

më 12.2017 - Syri

Kuvendi i Shqipërisë ka vendosur të hedhë sot shortin për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Hedhja e shortit do të bëhet në drejtimin e nënkryetares së Kuvendit, Vasilika Hysi,...

Llallës i skadon mandati, mazhoranca bëhet gati për Prokurorin e Përkohshëm ç’po ndodh tek “Ligjet”

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Kryeprokurorit Adriatik Llalla i skadon zyrtarisht sot mandati, ndërsa për të gjetur zëvendësuesin e tij është mbledhur Komisioni i Ligjeve. Kryetari i këtij komisioni, Ulsi Manja i qëndroi linjës së mazhorancës...

Përfundon mandati i Kryeprokurorit, mblidhet Komisioni i Ligjeve

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Komisioni i Ligjeve të Kuvendit është mbledhur lidhur me përfundimin sot të mandatit 5-vjeçar të Prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llallës dhe zgjedhjen e Prokurorit të ri. Ulsi Manja, kryetari i komisionit...

Nard Ndoka: Ja pse Berisha ia besoi timonin e PD-së Bashës!

më 12.2017 - Ina

Deputeti Nard Ndoka njëkohësisht dhe aleat i Partisë Demokratike, i ftuar në Syri.net pohoi se Lulzim Basha është një politikan karriere që ka futur një frymë perëndimore jo vetëm në Partinë Demokratike,...

Rama kërkon një ’18 maj’ të dytë, fton Bashën në bashkëpunim: Ta bëjmë për Evropën

më 12.2017 - Ina

Zgjedhja e kryeprokurorit të ri ka futur politiken në një debat gjithëpërfshirës, pasi palët kanë mendime të kundër për mbarimin e mandatit, po ashtu dhe për zgjedhjen e emrit të ri. Për këtë situatë ka...

Zgjidhje e përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm, pikënisje e një Pakti Kombëtar

më 12.2017 - 24 ore

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me Prokurorin e Përgjithshëm, duke deklaruar se kemi mundësi për një zgjidhje të përbashkët per Prokurorin e Përgjithshëm si pikënisje të një Pakti Kombëtar për...

Kur njëri promovon Shqipërinë, tjetri e nxin

më 12.2017 - Sot News

Në Bruksel ballëpërballë, Edi Rama me Lulzim Bashën. Një udhëtim në pallatin europian. Dy axhenda të ndryshme në valixhet diplomatike. Njëri, kryeministri promovon fort për të ardhmen, lideri i opozitës...

Rama ftoi Bashën për të zgjedhur Kryeprokurorin, PD: Procedura e nisur nga Kuvendi, antikushtetuese

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Një ditë pasi Kryeministri Edi Rama i shtriu dorën e bashkëpunimit kreut të PD-së Lulzim Basha për zgjedhjen e Prokurorit të ri të Përgjithshëm, Partia Demokratike i ka dërguar një letër Kryetarit të Kuvendit...

Mediat në Bruksel kryqëzojnë Bashën: Po bën përpjekje të mbajë Shqipërinë jashtë BE-së

më 12.2017 - Java News

“ Partia Demokratike e opozitës shqiptare, ose ndoshta një fraksion brenda saj, duket se po bën gjithçka që është e mundur për të penguar anëtarësimin e dëshiruar të vendit ballkanik në Bashkimin Europian...

Rama: Ftesë Bashës për të zgjedhur kryeprokurorin dhe një pakt 6- mujor

më 12.2017 - Albinfo

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, përmes një shkrimi në profilin e tij në Facebook e ka ftuar kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, për të gjetur një zgjidhje të përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm....

PD zyrtarizon qëndrimin për kryeprokurorin e ri: Kuvendi po shkel Kushtetutën

më 12.2017 - AlbPress

Kryeministri Edi Rama, ditën e djeshme, i bëri një ftesë Partisë Demokratike për të bërë marrëveshje, për zgjedhjen e kreut të Prokurorisë së Përgjithshme. Por, ditën e sotme, PD, përmes një njoftimi për...

Hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, ja 9 emrat

më 12.2017 - AlbPress

U hodh sot shorti për përzgjedhjen e 9 anëtareve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, ku shorti është shoqëruar edhe me debate mes anëtarëve të komisionit. Ndërkohe që anëtarët e përzgjedhur nga shorti...

Basha i përgjigjet Ramës për zgjedhjen e Kryeprokurorit: Nuk mund të shkarkohet!

më 12.2017 - Illyria

Partia Demokratike i dërgoi sot një letër Kryetarit të Kuvendit ku radhit arsyet se pse procedura e nisur nga Kuvendi është antikushtetuese Fakti i parë –Kushtetuta e thotë qartë: Mbarimi i mandatit të...

Rama i ofron opozitës pakt bashkëpunimi

më 12.2017 - Klan

“A mund të kemi një zgjidhje të përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm, si pikënisje të një Pakti Kombëtar për Europën që duam? Me këtë pyetje Kryeministri Edi Rama i drejtohet opozitës për një marrëveshje...

Organet e drejtësisë, hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED, ja emrat

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Ka nisur hedhja e shortit për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi në Kryesinë e Kuvendit. Ja emrat e përzgjedhur: Nga shorti për anëtarët e propozuar nga Gjykata Kushtetuese u...

Hidhet shorti për anëtarët e KED-së mes mospajtimeve qeveri-opozitë

më 12.2017 - Illyria

Sot pritet të hidhet shorti për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Ky vendim është kundërshtuar nga opozita, ku deputeti Eduard Halimi kërkon anulimin e procedurës. Halimi: Ndryshimi i rregullave...

Hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED, ja emrat:

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Ka nisur hedhja e shortit për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi në Kryesinë e Kuvendit. Ja emrat e përzgjedhur: Nga shorti për anëtarët e propozuar nga Gjykata Kushtetuese u...

PD: Shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, antikushtetues

më 12.2017 - Gazeta 55

Një ditë para hedhjes së shortit për këshillin e emërimeve në drejtësi, Partia Demokratike kërkon anulimin  e kësaj procedure duke e cilësuar antikushtetues. Në një letër drejtuar kryetarit të Kuvendit,...

Shantazhi i Ramës për të kapur drejtësinë

më 12.2017 - Gazeta 55

Edi Rama s’po pyet as për kushtetutë e as për reformë në drejtësi dhe ka angazhuar krejt drejtuesit e grupit të tij parlamentar që të përdorin Kuvendin si mashë për kapjen e të gjitha institucioneve. Në...

PostBrukseli/Vasili: Kryeministri një sharlatan e kultivues i rëndomtë droge, bën injorantin nëpër Evropën politike

më 12.2017 - Gazeta 55

Vëmendja e shqiptarëve në këtë fillim jave u zhvendos në Bruksel, aty ku dy liderët e politikës zhvilluan takime të nivelit të lartë dhe patën diskutime për çështjen e integrimit evropian të vendit. E...

Nis me debate, mbledhja për hedhjen e shortit për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Ka nisur me debate në Kryesinë e Kuvendit, mbledhja për hedhjen e shortit për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. Mbledhja drejtohet nga Vasilika Hysi, nënkryetare e Kuvendit. Grupi parlamentar i PS është...

Rama ftesë opozitës: Tryezë për kryeprokurorin dhe pakt kombëtar për Evropën

më 12.2017 - Shenja

Kryeministri Rama përmes rrjetit social Facebook ka reaguar një ditë para mbledhjes së Parlamentit për të diskutuar për mandatin e Prokurorit të Përgjithshëm, bën thirrje për bashkëpunim nga opozita për...

“Kazani” jonë, nuk është mall eksporti

më 12.2017 - Java News

Nga Mero Baze Pothuajse në një zë, kritikë dhe mbështetës të qeverisë, bien dakord që Brukseli ka mbështetur qeverinë “Rama” dhe nëse nuk ndodhin gjëra që nuk kanë më shumë lidhje me Shqipërinë, por me...

Ish-ministri i Drejtësisë: Palët të ulen në diskutime për Kryeprokurorin e ri

më 12.2017 - Java News

E ndërsa politika dhe ekspertët janë ndarë në qëndrime nëse mandati i Prokurorit të Përgjithshëm është 5 apo 7 vite, eksperti ligjor i PD-së Gazmend Bardhi thotë se këtë e përcakton vetëm Këshilli i Lartë...

Mbështetja amerikane për një demokraci në lindje

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Dr. Elez Biberaj Drejtor i Euroazisë në “Zëri i Amerikës” rrëfen tranzicionin në Shqipëri në vitet 1990-1992 dhe rolin e SHBA-së. Veprimet e Ramiz Alisë, hapja e ambasadës, çfarë ndodhi me Berishën, Pashkon...

Rama i bën ftesë opozitës për bashkëpunim

më 12.2017 - Sovrani

Kryeministri Rama përmes rrjetit social Facebook ka reaguar një ditë para mbledhjes së Parlamentit për të diskutuar për mandatin e Prokurorit të Përgjithshëm, bën thirrje për bashkëpunim nga opozita për...

Rama fton opozitën: Pakt për kryeprokurorin

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Kryeministri Rama iu drejtua opozitës me një kërkesë publike për të gjetur një zgjidhje të përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm, ndërsa sot mbushen 5 vjet nga zgjedhja në këtë detyrë e Adriatik Llallës....

Kuvendi: Si do të zgjidhet kreu i akuzës

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Administrata e Kuvendit, në një material për Komisionin parlamentar të Ligjeve, ka hartuar të gjithë skenarët e mundshëm që parashikon ligji për zgjedhjen e prokurorit të Përgjithshëm. Skenari i parë është...

Rama ftesë opozitës: Tryezë për kryeprokurorin dhe pakt kombëtar për Evropën

më 12.2017 - AlbPortali

Kryeministri Rama përmes rrjetit social Facebook ka reaguar një ditë para mbledhjes së Parlamentit për të diskutuar për mandatin e Prokurorit të Përgjithshëm, bën thirrje për bashkëpunim nga opozita për...

Rama fton Bashën për zgjedhjen e PP të Përkohshëm dhe marrëveshje 6-mujore

më 12.2017 - Illyria

Kryeministri Edi Rama publikoi në facebook ftesën për një marrëveshje të re me kryetarin demokrat opozitar Lulzim Basha “A mund të kemi një zgjidhje të përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm, si pikënisje...

Rama ftesë opozitës: Tryezë për kryeprokurorin dhe pakt kombëtar për Evropën

më 12.2017 - Medial

Kryeministri Rama përmes rrjetit social Facebook ka reaguar një ditë para mbledhjes së Parlamentit për të diskutuar për mandatin e Prokurorit të Përgjithshëm, bën thirrje për bashkëpunim nga opozita për...

Rama – Bashës: Hesht për drogën, e zgjedhim bashkë kryeprokurorin

më 12.2017 - Syri

Kryeministri Edi Rama shprehet se zgjedhja e kryeprokurorit të ri duhet të jetë një zgjidhje e përbashkët si një pikënisje për një Pakt Kombëtar për Evropën që duam. Përmes një postimi në rrjetet sociale,...

Kryeprokurori i ri, Rama: Pakt kombëtar me opozitën

më 12.2017 - Zhurnal

Kryeministri Rama përmes rrjetit social Facebook ka reaguar një ditë para mbledhjes së Parlamentit për të diskutuar për mandatin e Prokurorit të Përgjithshëm, bën thirrje për bashkëpunim nga opozita për...

Rama fton Bashën në tryezë për Prokurorin e Përgjithshëm

më 12.2017 - Telegrafi

“A mund të kemi një zgjidhje të përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm, si pikënisje të një Pakti Kombëtar për Europën që duam?”. Me këtë pyetje e nis Edi Rama një koment të gjatë në rrjetet sociale...

Zgjedhja e Kryeprokurorit të ri/ Eksperti i PD: E vetmja zgjidhje është që palët të ulen…

më 12.2017 - Syri

Eksperti ligjor i PD-së, Gazmend Bardhi, ish-ministër teknik i Drejtësisë, gjykon se kohëzgjatjen e mandatit të Kryeprokurorit, 5 apo 7 vjet, e përcakton vetëm Këshilli i Lartë i Prokurorisë. “Qëndrimi...

Ish- ministri demokrat për mandatin e prokurorit: Palët duhet të ulen në diskutime

më 12.2017 - Gazeta Express

E ndërsa politika dhe ekspertët janë ndarë në qëndrime nëse mandati i Prokurorit të Përgjithshëm është 5 apo 7 vite, eksperti ligjor i PD-së Gazmend Bardhi thotë se këtë e përcakton vetëm Këshilli i Lartë...

Rama fton Bashën në tryezë për Prokurorin e Përgjithshëm

më 12.2017 - Klan Kosova

“A mund të kemi një zgjidhje të përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm, si pikënisje të një Pakti Kombëtar për Europën që duam?” Me këtë pyetje e nis Edi Rama një koment të gjatë në rrjetet sociale për...

Kryeprokurori i ri, Rama: Pakt kombëtar me opozitën

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Kryeministri Rama përmes rrjetit social Facebook ka reaguar një ditë para mbledhjes së Parlamentit për të diskutuar për mandatin e Prokurorit të Përgjithshëm, bën thirrje për bashkëpunim nga opozita për...

Zgjidhja e përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm, pakt për Europën që duam

më 12.2017 - BalkanWeb

Nga Edi Rama A mund të kemi një zgjidhje të përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm, si pikënisje të një Pakti Kombëtar për Europën që duam? Shqipëria është në vigjilje të një takimi me historinë, sepse...

Rama-Bashës: A mund të bëjmë një pakt për zgjedhjen e Prokurorit?

më 12.2017 - RTV 21

Sipas Ramës, një fitore madhe e politikës ne tërësi dhe e asnjë pale në veçanti Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama përmes një statusi në “Facebook” i propozon kreut demokrat Lulzim Basha që të gjejnë një...

Kryeprokurori, Rama propozim Bashës: A mund të bëjmë një pakt për…

më 12.2017 - BalkanWeb

Kryeministri Edi Rama një ditë para skadimit të mandatit të Prokurorit, ka shtruar një pyetje në Facebook për një zgjidhje të përbashkët për postin e tij , si pikënisje të një Pakti Kombëtar për Europën...

Rama i shtrin dorën opozitës për të zgjedhur Prokurorin e Përgjithshëm

më 12.2017 - RTV 21

Ftesë për dialog Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, i është drejtuar me një ftesë publike opozitës që të ulen në tryeze bisedimesh për të zgjedhur Prokurorin e Përgjithshëm të vendit. Përmes një postimi...

Rama fton Bashën në tryezë për Prokurorin e Përgjithshëm

më 12.2017 - GazetaBlic

“A mund të kemi një zgjidhje të përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm, si pikënisje të një Pakti Kombëtar për Europën që duam?” Me këtë pyetje e nis Edi Rama një koment të gjatë në rrjetet sociale për...

A mund të kemi një zgjidhje të përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm, si pikënisje të një Pakti Kombëtar për Europën që duam?

më 12.2017 - Gazeta Tema

Nga Edi Rama Shqipëria është në vigjilje të një takimi me historinë, sepse në gjashtë muajt e ardhshëm do të vendoset nëse do t’i çelim dot apo jo negociatat për anëtarësim me Bashkimin Europian; nëse...

Kryeprokurori i ri, Rama: Jo vetëm një emër, por bashkëpunim për çeljen e negociatave

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Kryeministri Rama përmes rrjetit social Facebook ka reaguar një ditë para mbledhjes së Parlamentit për të diskutuar për mandatin e Prokurorit të Përgjithshëm, bën thirrje për bashkëpunim nga opozita për...

Rama thirrje opozitës: Zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm-pikënisje e një Pakti Kombëtar për për çeljen e negociatave të Shqipërisë me BE.

më 12.2017 - RTSH

Kryeministri socialist Edi Rama i ka bërë thirrje opozitës shqiptare që të bashkëpunojnë për arritjen e një zgjidhje të përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm, sipas tij si pikënisje e një Pakti Kombëtar...

Zgjedhja e prokurorit të ri, Edi Rama i “shtrin” dorën opozitës

më 12.2017 - Gazeta Express

Kreu i ekzekutivit Edi Rama reagoi në rrjetet sociale pak orë pas mbarimit të mandatit të prokurorit të përgjithshëm Adriatik Llalla. Rama i bën thirrje opozitës të gjejnë një zgjidhje të përbashkët për...

Zgjedhja e kryeprokurorit/ Rama-Bashës: Bëjmë një pakt për Evropën, e fillojmë nga?

më 12.2017 - Albeu

Kryeministri Edi Rama një ditë para skadimit të mandatit të Prokurorit , ka shtruar një pyetje në Facebook për një zgjidhje të përbashkët për postin e tij , si pikënisje të një Pakti Kombëtar për Evropën...

Kryeprokurori i ri, Rama ftesë Bashës: A mund të bëjmë një pakt?

më 12.2017 - NOA

Mazhoranca i kërkon konksensus dhe bashkëpunim opozitës për emrin e Kryeprokurorit të ri. Ftesa e drejtpërdrejtë, një ditë përpara mbarimit të mandatit të Adriatik Llallës, ka ardhur nga Kryeministri Edi...

Ftesë për dialog/ Rama i shtrin dorën opozitës për të zgjedhur Prokurorin e Përgjithshëm

më 12.2017 - Opinion

Kryeministri Edi Rama i është drejtuar me një ftesë publike opozitës që të ulen në tryeze bisedimesh për të zgjedhur Prokurorin e Përgjithshëm të vendit. Përmes një postimi në Facebook, Rama shkruan se...

Deputeti i PD zbulon skemën e Ramës: Po kërkon të zgjedhë kryeprokurorin me 36 vota

më 12.2017 - Gazeta Express

I ftuar në “Fax News” deputeti demokrat Oerd Bylykbashi ka deklaruar se kryeministri Rama kërkon që ta zgjedhë Prokurorin e Përgjithshëm me 36 vota, në shkelje flagrante me kushtetutën. Bylykbashi tha...

Rama propozim Bashës: A mund të bëjmë një pakt për zgjedhjen e Prokurorit?

më 12.2017 - Sot News

Kryeministri Edi Rama përmes një statusi në “Facebook” i propozon kreut të opozitës Lulzim Basha që të gjejnë një zgjehdje të përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm, si pikënisje të një Pakti Kombëtar...

Rama kërkon një ’18 maj’ të dytë, fton Bashën në bashkëpunim: Ta bëjmë për Evropën

më 12.2017 - Mapo

Zgjedhja e kryeprokurorit të ri ka futur politiken në një debat gjithëpërfshirës, pasi palët kanë mendime të kundër për mbarimin e mandatit, po ashtu dhe për zgjedhjen e emrit të ri. Për këtë situatë ka...

Rama i shtrin dorën Bashës për një tjetër pakt: Vendos në tavolinë edhe zgjedhjen e Kryeprokurorit…

më 12.2017 - Syri

Kryeministri Edi Rama shprehet se zgjedhja e kryeprokurorit të ri duhet të jetë një zgjidhje e përbashkët si një pikënisje për një Pakt Kombëtar për Evropën që duam. Përmes një postimi në rrjetet sociale,...

Rama fton Bashën: Zgjidhje të përbashkët për Prokurorin

më 12.2017 - Shqiptarja

Kryeministri Edi Rama i ka shtrirë dorën e bashkëpunimit kryetarit të PD, Lulzim Basha për zgjedhjen e Kryeprokurorit të ri. Maxhoranca ka paralajmëruar se do emërohet një Prokuror i përkohshëm, pasi mandati...

Një emër për pasuesin e Llallës/ Skenarët dhe kandidatët për Prokuror të përkohshëm

më 12.2017 - BalkanWeb

Data 7 dhjetor shënon fundin e mandatit të Kryeprokurorit Adriatik Llalla. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve...

5 apo 7 vite? Bardhi për mandatin e Llallës: Ja kush e përcakton

më 12.2017 - Sot News

E ndërsa politika dhe ekspertët janë ndarë në qëndrime nëse mandati i Prokurorit të Përgjithshëm është 5 apo 7 vite, eksperti ligjor i PD-së Gazmend Bardhi thotë se këtë e përcakton vetëm Këshilli i Lartë...

5 apo 7 vjet? Bardhi për mandatin e Llallës: Ja kush e përcakton

më 12.2017 - Sot News

E ndërsa politika dhe ekspertët janë ndarë në qëndrime nëse mandati i Prokurorit të Përgjithshëm është 5 apo 7 vite, eksperti ligjor i PD-së Gazmend Bardhi thotë se këtë e përcakton vetëm Këshilli i Lartë...

“Kazani” jonë, nuk është mall eksporti.

më 12.2017 - Gazeta Tema

Mero Baze Pothuajse në një zë, kritikë dhe mbështetës të qeverisë, bien dakord, që Brukseli ka mbështetur qeverinë Rama dhe në se nuk ndodhin gjëra që nuk kanë më shumë lidhje me Shqipërinë, por me vet...

Përfundimi i mandatit të Llallës/ Ja kandidatët e mundshëm për Kryeprokuror…

më 12.2017 - Syri

Mandati i Adriatik Llallës si Kryeprokuror përfundon më 7 dhjetor, ditë në të cilën Komisioni i Ligjeve do të nisë edhe proçedurat për zgjedhjen e Prokurorit të ri të Përgjithshëm, i cili do të ketë një...

Zbardhen skenarët dhe emrat, kush do të zëvendësoj Adriatik Llallën

më 12.2017 - Albeu

Data 7 dhjetor që përkon me ditën e nesërme, dhe siç thuhet do të jetë dhe fundi i mandatit të Kryeprokurorit Adriatik Llalla. Debati i ditëve të fundit ka nxjerrë shumë skenarë të tjerë për përfundimin...

Rama fton Bashën në tryezë për Prokurorin e Përgjithshëm

më 12.2017 - Almakos

“A mund të kemi një zgjidhje të përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm, si pikënisje të një Pakti Kombëtar për Europën që duam?”. Me këtë pyetje e nis Edi Rama një koment të gjatë në rrjetet sociale...

Nard Ndoka: Ja pse Berisha ia besoi timonin e PD-së Bashës!

më 12.2017 - Opinion

Deputeti Nard Ndoka njëkohësisht dhe aleat i Partisë Demokratike, i ftuar në Syri.net pohoi se Lulzim Basha është një politikan karriere që ka futur një frymë perëndimore jo vetëm në Partinë Demokratike,...

Shpërthen Nard Ndoka: Opozitë luksi e krijuar për kryeministrin

më 12.2017 - Sot News

Kreu i PDK-së, Nard Ndoka ka qënë i ftuar në emisionin e lajmeve të Syri.net ku ka kritikuar sjelljen e opozitës ndaj sjelljes përballë skandaleve që kanë përfshirë qeverinë. Sipas Ndokës, opozita nuk...

Nard Ndoka: Ja pse Berisha ia besoi timonin e PD-së Bashës!

më 12.2017 - Mapo

Deputeti Nard Ndoka njëkohësisht dhe aleat i Partisë Demokratike, i ftuar në Syri.net pohoi se Lulzim Basha është një politikan karriere që ka futur një frymë perëndimore jo vetëm në Partinë Demokratike,...

Deputeti i PD Bylykbashi: Skema e Ramës për Kryeprokurorin

më 12.2017 - Java News

Deputeti demokrat Oerd Bylykbashi ka deklaruar se kryeministri Rama kërkon që ta zgjedhë Prokurorin e Përgjithshëm me 36 vota, në shkelje flagrante me kushtetutën.Bylykbashi tha se kushtetuta thotë se...

Analiza/ Andi Bushati: “Brukseli nuk e ka shitur Ramën, po bën përpjekje për ta korrigjuar”

më 12.2017 - BalkanWeb

Analisti Andi Bushati ka komentuar vizitën e fundit të kryeministrit Edi Rama në Bruksel dhe përshtypjet pozitive të përfaqësuesve të BE, që nuk thanë pak fjalë të mira për Shqipërinë. Sipas Bushatit,...

Një emër për pasuesin e Llallës. Skenarët për Prokuror të përkohshëm

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e mundshëm...

Një emër për pasuesin e Adriatik Llallës: Skenarët dhe kandidatët për kryeprokurorin e përkohshëm

më 12.2017 - Gazeta Tema

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e mundshëm...

Jo, Brukseli nuk e ka shitur Ramën

më 12.2017 - BalkanWeb

Udhëtimi i Edi Ramës në Bruksel, që është padyshim lajmi më i mirë pro kryeministrit, pas muajsh e muajsh të tërë goditjesh të pandalshme, i ka lënë të befasur dhe të trullosur një pjesë të madhe të kundërshtarëve...

Dalin emrat e pasuesit të Llallës, të gjithë skenarët dhe kandidatët për Kryeprokurorin e ri

më 12.2017 - NOA

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e mundshëm...

Bylykbashi: Ja pse Rama synon të zgjedhë kryeprokurorin me 36 vota dhe cilat janë prioritet për…

më 12.2017 - Syri

Oerd Bylykbashi, deputet i PD-së, deklaron se Kryeministri Edi Rama kërkon që ta zgjedhë Prokurorin e Përgjithshëm me 36 vota, në shkelje flagrante me kushtetutën. Bylykbashi tha se sipas Kushtetutës Prokurori...

Dalin emrat, kush janë kandidatët për Prokuror të përkohshëm

më 12.2017 - GazetaBlic

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e mundshëm...

Pse Berisha i dha “timonin” e PD Lulzim Bashës? E zbulon aleati i demokratëve

më 12.2017 - Politiko

Kreu demokristian Nard Ndoka tha se Lulzim Basha është një politikan karriere që ka futur një frymë perëndimore jo vetëm në Partinë Demokratike, por në të gjithë politikën shqiptare. Në studion e Syri,...

Dalin emrat, kush janë kandidatët për Prokuror të përkohshëm

më 12.2017 - Gazeta Express

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e mundshëm...

Një emër për pasuesin e Llallës. Skenarët dhe kandidatët për Prokuror të përkohshëm

më 12.2017 - Mapo

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e mundshëm...

Mandati i kryeprokurorit, ish- ministri demokrat: Palët të ulen në diskutime

më 12.2017 - AlbPress

E ndërsa politika dhe ekspertët janë ndarë në qëndrime nëse mandati i Prokurorit të Përgjithshëm është 5 apo 7 vite, eksperti ligjor i PD-së Gazmend Bardhi thotë se këtë e përcakton vetëm Këshilli i Lartë...

Denoncimi/ Ja si Erjon Veliaj mashtron qytetarët

më 12.2017 - Syri

Ish-Kryeministri Sali Berisha përmes një komenti në rrjetet sociale akuzon Kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj se për të disatën herë po gënjen qytetarët sikur ndodhet në punë, por në të vërtetë ndodhet...

Pse Berisha i dha “timonin” e PD Lulzim Bashës? E zbulon aleati i demokratëve

më 12.2017 - NOA

Kreu demokristian Nard Ndoka tha se Lulzim Basha është një politikan karriere që ka futur një frymë perëndimore jo vetëm në Partinë Demokratike, por në të gjithë politikën shqiptare.Në studion e Syri.net,...

Rama ftesë Bashës për tryezë: Zgjidhje të përbashkët për Kryeprokurorin dhe…

më 12.2017 - Java News

Kryeministri Edi Rama një ditë para skadimit të mandatit të Prokurorit, ka shtruar një pyetje në Facebook për një zgjidhje të përbashkët për postin e tij , si pikënisje të një Pakti Kombëtar për Europën...

Zgjedhja e prokurorit të ri, Edi Rama i “shtrin” dorën opozitës

më 12.2017 - AlbPress

Kreu i ekzekutivit Edi Rama reagoi në rrjetet sociale pak orë pas mbarimit të mandatit të prokurorit të përgjithshëm Adriatik Llalla. Rama i bën thirrje opozitës të gjejnë një zgjidhje të përbashkët për...

“Si i mashtron Erion Veliaj qytetarët”

më 12.2017 - Gazeta Express

Ish- kryeministri Sali Berisha e akuzon sërish kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj se për të disatën herë po gënjen qytetarët sikur ndodhet në punë, por në të vërtetë ndodhet jashtë vendit. Berisha...

​ Pse Berisha i dha “timonin” e PD Lulzim Bashës? E zbulon aleati i demokratëve

më 12.2017 - Gazeta Express

Kreu demokristian Nard Ndoka tha se Lulzim Basha është një politikan karriere që ka futur një frymë perëndimore jo vetëm në Partinë Demokratike, por në të gjithë politikën shqiptare. Në studion e Syri,...

Rama kërkon pakt me opozitën: për Kryeprokurorin…dhe Europën që duam!

më 12.2017 - Te Sheshi

Me anë të një statusi pak të gjatë në Facebook, kryeministri Edi Rama i ka kërkuar opozitës një pakt kombëtar (dy fjalë që i nis me gërmë të madhe), si për të zgjedhur një Kryeprokuror me konsenus, e mbi...

Nard Ndoka tregon arsyen pse Berisha ia besoi Bashës timonin e PD-së

më 12.2017 - Albeu

Deputeti Nard Ndoka , njëkohësisht dhe aleat i Partisë Demokratik ka folur për kalimin e PD, nga Berisha tek Basha . Kreu demokristian Nard Ndoka tha se Lulzim Basha është një politikan karriere që ka...

SHqiperia ka nevoje per poltikane te rinj

më 12.2017 - Gazeta Tema

Dr. Elez Biberaj Drejtor i Drejtorisë së Euroazisë Zëri i Amerikës Faleminderit shumë për ftesën për të marrë pjesë në këtë konferencë të rëndësishme. Është nder dhe kënaqës i e veçantë të ndodhem këtu...

Bylykbashi: Ja pse Rama synon të zgjedhë kryeprokurorin me 36 vota dhe cilat janë prioritet për…

më 12.2017 - Tetova Sot

Oerd Bylykbashi, deputet i PD-së, deklaron se Kryeministri Edi Rama kërkon që ta zgjedhë Prokurorin e Përgjithshëm me 36 vota, në shkelje flagrante me kushtetutën. Bylykbashi tha se sipas Kushtetutës Prokurori...

Përfundimi i mandatit të Llallës/ Ja kandidatët e mundshëm për Kryeprokuror…

më 12.2017 - Tetova Sot

Mandati i Adriatik Llallës si Kryeprokuror përfundon më 7 dhjetor, ditë në të cilën Komisioni i Ligjeve do të nisë edhe proçedurat për zgjedhjen e Prokurorit të ri të Përgjithshëm, i cili do të ketë një...

PD-LSI: të ndërpritet procesi për KED

më 12.2017 - Vizion Plus

Partia demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim kërkojnë ndërprerjen e procedurës për zgjedhjen e anëtarëve te rinj te Këshillit te Emërimeve ne Drejtësi. Një dite para se te hidhet shorti për këtë...

Kuvendi hedh nesër shortin për anëtarët e KED, PD dhe LSI kundër: Proces antikushtetues!

më 12.2017 - Sot News

Të enjten Kuvendi do të hedhë shortin për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Por ky hap ka hapur mjaft debate mes palëve politike. I pari që lau duart me këtë proces të kontestueshëm...

Ndoka në Syri.net: Rama po e dorëzon qeverinë, nuk ka rrugë tjetër...

më 12.2017 - Syri

Kreu i PDK-së, Nard Ndoka, deklaroi sot nga studio e lajmeve të Syri.net, se Edi Rama nuk ka për ta mbyllur mandatin e dytë. I pyetur nga moderatori Alen Xhelili, rreth një statusi të bërë nga Ndoka pak...

Ndoka në Syri.net: Ja pse Berisha i dha timonin e PD-së Bashës ...

më 12.2017 - Syri

Kreu demokristian Nard Ndoka tha se Lulzim Basha është një politikan karriere që ka futur një frymë perëndimore jo vetëm në Partinë Demokratike, por në të gjithë politikën shqiptare. Në studion e Syri.net,...

Jo, Brukseli nuk e ka shitur Ramën

më 12.2017 - Gazeta Tema

Nga Andi Bushati Udhëtimi i Edi Ramës në Bruksel, që është padyshim lajmi më i mirë pro kryeministrit, pas muajsh e muajsh të tërë goditjesh të pandalshme, i ka lënë të befasur dhe të trullosur një pjesë...

Ndoka: Edi Rama nuk ka mision të qeverisë vendin, por të bëjë batuta

më 12.2017 - Syri

I ftuar në edicionin e lajmeve të Syri.net, kreu i PDK-së, Nard Ndoka, deklaroi se Rama nuk ka ndërmend të qeverisë vendin, por të bëjë batuta. I pyetur nga moderatori Alen Xhelili, lidhur me situatën...

Ndoka në Syri.net: Opozita nuk duhej të lejonte Ramën të hynte në Kuvend, por...

më 12.2017 - Syri

Kreu i PDK-së, Nard Ndoka ishte i ftuar i radhës në edicionin e lajmeve në Syri.net, të moderuar nga Alen Xhelili. Gjatë intervistës Ndoka, kritikoi sjelljen e opozitës ndaj sjelljes përballë skandaleve...

Nesër shorti për anëtarët e KED, PD-LSI kundër: Antikushtetues

më 12.2017 - Mapo

Kuvendi do të hedhë këtë të enjte shortin për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Edhe ky hap, në ngërçin e përgjithshëm që po përballet zbatimi i reformës në drejtësi, ka hapur...

Nesër shorti për anëtarët e KED PD-LSI kundër: Antikushtetues

më 12.2017 - Shqiptarja

Kuvendi do të hedhë këtë të enjte shortin për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Edhe ky hap, në ngërçin e përgjithshëm që po përballet zbatimi i reformës në drejtësi, ka hapur...

Emrat e mundshëm dhe skenarët për zgjedhjen e Kryeprokurorit të Përkohshëm

më 12.2017 - Java News

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e mundshëm...

Akuzat e PD/ Ja si Gramoz Ruçi po kap drejtësinë me vendimet e tij

më 12.2017 - Syri

Partia Demokratike akuzoi Kryetarin e Kuvendit se po shkel Kushteutën për hedhjen e shortit të zgjedhjes së 9 anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, të gjithë nga gjykatat dhe prokuroria. Dy...

“Ligjet” mblidhen të enjten për mbarimin e mandatit të Adriatik Llallës

më 12.2017 - RTV 21

Fillimi i procesit për zgjedhjen e pasardhësit të Llallës Të enjten Komisioni i Ligjeve do të mblidhet për të konstatuar mbarimin e mandatit të prokurorit të përgjithshëm, Adriatik Llalla. Rendi i ditës...

Përfundimi i mandatit të Llallës/ Drejtoria e Monitorimit në Kuvend: Kryeprokurori i ri me 84 vota

më 12.2017 - Syri

Kryeprokurori i ri duhet të zgjidhet me 84 vota. Kjo thuhet në memon që Drejtoria për Monitorimin e Institucioneve të Pavarura në Kuvend i ka drejtuar Komisionit të Ligjeve. Sipas kësaj memoje, mandati...

Kot lodhesh Lul, Brukseli beson Ramën!

më 12.2017 - Gazeta Tema

Nga Artur Ajazi Kjo ndoshta do të jetë vajta (ose rrugëtimi i fundëm) e fundit e zotit Basha në kancelaritë europiane, me misionin e tij të stërlodhur, të nxirjes së çdo gjëje të bukur shqiptare, duke...

Denoncimi/ Ja si Erjon Veliaj mashtron qytetarët

më 12.2017 - AlbPress

Ish- kryeministri Sali Berisha e akuzon sërish kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj se për të disatën herë po gënjen qytetarët sikur ndodhet në punë, por në të vërtetë ndodhet jashtë vendit. Berisha...

Ligjet nisin proçedurën për zgjedhjen e Kryeprokurorit të ri

më 12.2017 - Syri

Të enjten Komisioni i Ligjeve do të nisë procedurën për zgjedhjen e prokurorit të përgjithshëm. Ashtu si Tv Klan lajmëroi një ditë më parë ky komision është lajmëruar nga shërbimi i monitorimit të institucioneve...

Vasili: Shqipëria ecën vetëm drejt SHBA dhe BE, kryeministri ecën drejt Rusisë e Kinës

më 12.2017 - Zhurnal

Tiranë, 6 dhjetor - Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka komentuar vizitën e kryeministrit Edi Rama në Bruksel, teksa gjatë fjalës së tij kërkloi anëtarësim të...

Perfundon mandati i Llalles, ja kandidatët për Prokuror të përkohshëm

më 12.2017 - AlbPress

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e mundshëm...

Një emër për pasuesin e Adriatik Llallës

më 12.2017 - Lajme.al

Nesër përfundon mandati i Adriatik Llallës. Po nesër, Komisioni i Ligjeve nis punën për ta zëvendësuar. Në një memo të brendshme, juristët e Kuvendit u parashtrojnë deputetëve të gjithë skenarët e mundshëm...

Edhe LSI kundër hedhjes së shortit për KED: Do të bojkotojmë, procesi s’varet nga urdhrat e Ruçit

më 12.2017 - Mapo

Edhe Grupi parlamentar i LSI është kundër hedhjes së shortit të enjten për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Kreu i grupit të LSI, Petrit Vasili, deklaroi se do ta bojkotojnë...

Vasili: Shqipëria ecën vetëm drejt SHBA dhe BE, kryeministri ecën drejt Rusisë e Kinës

më 12.2017 - Ina

Tiranë, 6 dhjetor – Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka komentuar vizitën e kryeministrit Edi Rama në Bruksel, teksa gjatë fjalës së tij kërkloi anëtarësim të...

Publikimi i memos për kryeprokurorin prish planet e “Ligjeve”, detyrohen ta fusin në rend dite

më 12.2017 - BalkanWeb

Publikimi nga News 24 dhe BalkanWeb i një memoje të Drejtorisë për Monitorimin e Institucioneve të Pavarura në Kuvend që këshillonte procesin e zgjedhjes së Kryeprokurorit të ri me 84 vota ka detyruar...

“Ligjet” mblidhen të enjten për mbarimin e mandatit të Adriatik Llallës

më 12.2017 - Vizion Plus

Te enjten Komisioni i Ligjeve do te mblidhet per te konstatuar mbarimin e mandatit te prokurorit te përgjithshëm Adriatik Llalla. Rendi i ditës iu është shpërndare tashme anëtarëve dhe parashikohet qe...

Pyetjes 1 milionë dollarëshe i jep përgjigje Nard Ndoka

më 12.2017 - Lajme.al

Nard Ndoka shprehet se Lulzim Basha është një politikan karriere që ka futur një frymë perëndimore, jo vetëm në PD, por në të gjithë politikën shqiptare. Ndoka duke folur në studion e Syri.net tha ndër...

Shorti për KED/ Pas PD dhe LSI kundër: Procesi është i pavlefshëm ligjërisht

më 12.2017 - BalkanWeb

TIRANE – Pas PD-së edhe LSI ka dalë kundër procesit shortit për 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, (KED). Kreu i grupit parlamentar të LIS, Petrit Vasili i ka dërguar një letër kreut të Kuvendit,...

PD letër Ruçit : Shorti për KED antikushtetues, të ndërpritet

më 12.2017 - RTSH

Partia Demokratike e konsideron antikushtetues, shortin për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi dhe për këtë arsye kërkon ndërprerjen e menjëhershme të procesit. Kryetari i Grupit Parlamentar Demokrat Edmond...

Letra e PD drejtuar Ruçit: Shorti për KED hidhet nga Presidenti, jo nga ju!

më 12.2017 - Albeu

Partia Demokratike i ka drejtuar sot një letër Kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçit, me anë të së cilën e konsideron antikushtetues, hedhjen nesër të shortit për zgjedhjen e 9 anëtarëve të Këshillit të...

Pas PD, edhe LSI kundër shortit për KED:Procedura antiligjore

më 12.2017 - Shqiptarja

Menjëherë pas Partisë Demokratike , edhe LSI ka dalë zyrtarisht kundër shortit për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Kreu i grupit të LSI, Petrit Vasili, i është drejtuar me...

Opozita kundër KED-së, PD: Shorti antikushtetues, LSI: Proces jo i ligjshëm

më 12.2017 - Gazeta Shqip

PD dhe LSI kanë reaguar sot në lidhje me shortin e KLD-së. Në komunikatën për shtyp të kreut të grupit parlamentarë të PD-së, Edmond Spaho drejtuar Kuvendit thuhet se shorti për Këshillin e Emërimeve në...

PD e quan antikushtetues shortin për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi: PS kërkon të kapë organet e reja

më 12.2017 - Gazeta Express

Një ditë para hedhjes së shortit për këshillin e emërimeve në drejtësi, Partia Demokratike i ka dërguar një letër kreut të Kuvendit, ku i shpreh kundërshtinë në lidhje me këtë proces, pasi sipas të djathtëve...

PD kundër shortit për KED: Mazhoranca kërkon të kapë institucionet e reja të drejtësisë

më 12.2017 - Opinion

Kuvendi i Shqipërisë ka caktuar hedhjen e shortit të enjten për 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, (KED). Ata do të zëvendësojnë anëtarët e Këshillit të Përkohshëm të Emërimeve në Drejtësi,...

Nesër hidhet shorti për KED, PD kundër: Ruçi po shkel Kushtetutën

më 12.2017 - BalkanWeb

TIRANE- Partia Demokratike ka reaguar lidhur me shortin për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, duke e cilësuar antikushtetues. Opozita kërkon ndërprerjen e menjëhershme të procedurës për zgjedhjen e kandidatëve...

PD, letër Ruçit për shortin e KED

më 12.2017 - RTSH

Partia Demokratike e konsideron antikushtetues, shortin për këshillin e emërimeve në drejtësi dhe për këtë arsye kërkon ndërprerjen e menjëhershme të proçesit. Kryetari i Grupit Parlamentare Demokrat Edmond...

PD del kundër shortit për KED, letër Ruçit: I pavlefshëm ligjërisht

më 12.2017 - Sot News

Kreu i grupit parlamentar të LIS, Petrit Vasili i ka dalë kundër shortit për 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, (KED). Pas PD edhe LSI i ka dërguar letër kryeparlamentarit Gramoz Ruçi, ku...

Vasili: Shqipëria ecën vetëm drejt SHBA dhe BE, kryeministri ecën drejt Rusisë e Kinës

më 12.2017 - NOA

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka komentuar vizitën e kryeministrit Edi Rama në Bruksel, teksa gjatë fjalës së tij kërkloi anëtarësim të vendeve të Ballkanit...

Edhe LSI kundër hedhjes së shortit për KED: Do të bojkotojmë, procesi s'varet nga urdhrat e Ruçit

më 12.2017 - Syri

Edhe Grupi parlamentar i LSI është kundër hedhjes së shortit të enjten për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Kreu i grupit të LSI deklaroi se do ta bojkotojnë mbledhjen sepse...

Veliaj: Pylli Orbital me PPP, masa edhe ndaj terrorizmit

më 12.2017 - Vizion Plus

Edhe pse Tirana nuk shfaqi probleme si vite me pare me përmbytjet, Erion Veliaj u kthen përgjigje akuzave te opozitës ne lidhje me situatën e krijuar ne autostrade dhe bizneset përreth. Gjate prezantimit...

Deklarata e Ramës për Kinën, Rusinë dhe Turqinë, LSI reagon ashpër: Injorant e sharlatan

më 12.2017 - Gazeta Express

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar ashpër ndaj kryeministrit Edi Rama. Me tone te forta ka reaguar kreu i grupit parlamentar te LSI-se, Petrit VasiliKy reagim vjen pas deklaratave...

Drejtoria e Monitorimit në Kuvend kundërshton PS: Kryeprokurori zgjidhet me 84 vota

më 12.2017 - Opinion

Mazhoranca kërkon me ngut të zëvendësojë kreun e akuzës, pasi Adriatik Llallës i përfundon mandati nesër më 7 Dhjetor. Ndërsa PD, ka kërkuar që Prokurori i ri të zgjidhet pasi të jetë formuar Këshilli...

Shorti për KED, PD letër Ruçit: Të ndërpritet ky proces antikushtetues, synon kapjen e drejtësisë

më 12.2017 - NOA

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike Edmond Spaho, i ka dërguar një letër kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi lidhur me shortin që pritet të hidhet për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi....

Vasili: Shqipëria kërkon BE-në, Rama drejt Rusisë dhe Kinës

më 12.2017 - Sot News

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili në një postim në facebook ka reaguar kundër deklaratave të djeshme të kryeministrit Rama në lidhje me integrimet evropiane. Vasili thoë se kryeministri...

KED, PD akuzon mazhorancën: Shorti është antikushtetues

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Partia Demokratike ka reaguar sot në lidhje me shortin e KLD-së. Një letër drejtuar Kuvendit thuhet se shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi është antikushtetues, shorti i programuar për ditën e...

PD kundër hedhjes së shortit për KED, akuza Ruçit: Po shkel Kushtetutën

më 12.2017 - Sot News

Partia Demokratike ka reaguar pas hedhjes së shortit në lidhje me 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, (KED), duke e quajtur ate antikushtetues. Kryetari i grupit të Partisë Demokratike Edmond...

Shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, PD akuza Ruçit: Po shkel Kushtetutën

më 12.2017 - Gazeta Tema

“Selia blu” ka reaguar ashpër lidhur me shortin për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. PD e ka cilësuar si antikushtetues duke deklaruar se kreu i Kuvendit Gramoz Ruci po shkel kushtetutën me shortin....

Partia Demokratike reagon pas shortit per 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi: Antikushtetues!

më 12.2017 - Sot News

Partia Demokratike reagon pas shortit per 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, (KED), duke e quajtur ate antikushtetues. Ne nje leter qe PD me firmen e kryetarit të grupit të Partisë Demokratike...

Vasili: Shqipëria ecën drejt SHBA e BE, Rama drejt Rusisë e Kinës

më 12.2017 - BalkanWeb

TIRANE – Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka komentuar vizitën e kryeministrit Edi Rama në Bruksel. Përmes një statusi në Facebook, Vasili thotë se kryeministri bën interesantin në Evropë,...

Letra e plotë e PD drejtuar Gramoz Ruçit: Shorti për KED hidhet nga Presidenti, jo nga ju!

më 12.2017 - Syri

Kjo është letra e plotë që Partia Demokratike i ka drejtuar sot, Kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçit, me anë të së cilën e konsideron antikushtetues, hedhjen nesër të shortit për zgjedhjen e 9 anëtarëve...

Letër e plotë e PD drejtuar Gramoz Ruçit: Shorti për KED hidhet nga Presidenti, jo nga ju!

më 12.2017 - Syri

Z. Ruçi, Me shkresën tuaj nr. 2927/14 Prot., datë 23.11.2017, na keni njoftuar për datën dhe orën e hedhjes së shortit për zgjedhjen e 9 anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED).Mbi këtë cështje,...

Nesër hidhet shorti për KED, PD: Po shkelet Kushtetuta

më 12.2017 - Mapo

Ditën e nesërme pritet të hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, ndërsa sot janë zbuluar kandidatët nga katër institucionet; Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Lartë, Prokuroria e Përgjithshme...

Shorti për KED, PD letër Kuvendit: Të ndërpritet procedura

më 12.2017 - Shqiptarja

Kuvendi i Shqipërisë ka caktuar hedhjen e shortit të enjten për 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, (KED). Ata do të zëvendësojnë anëtarët e Këshillit të Përkohshëm të Emërimeve në Drejtësi,...

'Shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, antikushtetues': PD-ja kërkon ndërprerjen e menjëhershme të procedurës

më 12.2017 - Syri

Partia Demokratike ka reaguar menjëherë sot me anë të letre drejtuar Kuvendit ku thuhet se shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi është antikushtetues, shorti i programuar ditën e enjte dhe se Kryetari...

Shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi antikushtetues, PD kërkon ndërprerjen e menjëhershme të procedurës

më 12.2017 - Syri

Partia Demokratike ka reaguar menjëherë sot se shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi është antikushtetues. Sipas PD, Kryetari i Kuvendit zhbën kriteret ligjore për kandidatët. Qëllimi i PS kapja...

'Europa ka parë sharlatanë, ndaj e dëgjon me indiferencë Ramën, një kultivues të rëndomtë droge'

më 12.2017 - Syri

"Kryeministri i inkriminuar bën interesantin dhe injorantin nëpër Europën politike", shprehet sot Petrit Vasili, kreu i Grupit parlamentar të LSI, i cili po ndjek me vëmendje, vizitat e kreut të qeverisë,...

Aktivizohet DMIP, memoja: Kryeprokurori i ri zgjidhet me 84 vota

më 12.2017 - Zhurnal

Tiranë, 6 dhjetor - Ka nisur procedura për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla. Burime nga Komisioni i Ligjeve bëjnë ditur se është aktivizuar Drejtoria e Monitorimit të Institucioneve...

Shpërthen Vasili: Rama bën interesantin dhe injorantin në Evropë, Shqipëria ecën vetëm drejt SHBA dhe BE, kryeministri le të eci drejt Rusisë, Kinës

më 12.2017 - Gazeta Tema

Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar lidhur me vizitën e kryeministrit Edi Rama në Bruksel. Përmes një statusi në Facebook, Vasili thotë se Shqipëria është e drejtuar nga SHBA dhe...

Vasili: Europa ka parë sharlatanë, ndaj e dëgjon me indiferencë Ramën, një kultivues të rëndomtë droge

më 12.2017 - Syri

"Kryeministri i inkriminuar bën interesantin dhe injorantin nëpër Europën politike", shprehet sot Petrit Vasili, kreu i Grupit parlamentar të LSI, i cili po ndjek me vëmendje, vizitat e kreut të qeverisë,...

Tre leksione nga Brukseli për opozitën shqiptare

më 12.2017 - Gazeta Tema

Nga Alteo Hysi Ditën e djeshme, Kryeministri Rama zhvilloi një vizitë të nivelit të lartë në Bruksel, ku takoi krerët e institucioneve më të rëndësishme europiane. Vlerësimi pozitiv që drejtues si Presidenti...

Reagon Vasili: Kryeministri le të eci drejt Rusisë, Kinës etj….

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Kreu i grupit parlamentarë të LSI-së, Petrit Vasili në një postim në facebook ka reaguar kundër deklaratave të djeshme të kryeministrit Rama në lidhje me integrimet evropiane dhe “alternativat e tjera”....

ANALIZA/ “Kryeprokurori i ri zgjidhet edhe me 36 vota por në situatën aktuale…”

më 12.2017 - Java News

Nga Lorenc Vangjeli I Kryeprokurorit është kthyer në kryeçështjen e politikës ditët e fundit. Mazhoranca ka shprehur qëndrimin për zëvendësimin e Adriatik Llallës me kryeprokuror të përkohshëm, deri në...

Nesër hidhet shorti për KED

më 12.2017 - RTSH

Nesër në Kryesinë e Kuvendit do të hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të rinj të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Hedhja e shortit do të drejtohet nga nënkryetarja e Kuvendit Vasilika Hysi, e cila...

Drejtoria e monitorimit, letër komisionit: Nesër i mbaron mandati Adriatik Llallës

më 12.2017 - Syri

Burime nga komisioni parlamentar i ligjeve bëjnë të ditur se kanë nisur procedurat për zëvendësimin e prokurorit të përgjithshëm Adriatik Llalla, të cilit i mbaron mandati ditën e nesërme në 7 dhjetor....

Kryeprokurori/ Drejtoria e monitorimit, letër komisionit: Nesër i mbaron mandati Adriatik Llallës

më 12.2017 - Syri

Burime nga komisioni parlamentar i ligjeve bëjnë të ditur se kanë nisur procedurat për zëvendësimin e prokurorit të përgjithshëm Adriatik Llalla, të cilit i mbaron mandati ditën e nesërme në 7 dhjetor....

Nisin procedurat për zëvendësimin e Llallës, Kuvendi: Prokurori s’mund të zgjidhet me shumicë të thjeshtë

më 12.2017 - Gazeta Express

​Nesër është dita e fundit e punës së Kryeprokurorit Adriatik Llalla, pasi i mbaron mandati në krye të organit të akuzës, ndërsa Komisioni i Ligjeve ka nisur procedurën për zgjedhjen e pasuesit të tij....

Aktivizohet DMIP, memoja: Kryeprokurori i ri zgjidhet me 84 vota

më 12.2017 - Mapo

Ka nisur procedura për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla. Burime nga Komisioni i Ligjeve bëjnë ditur se është aktivizuar Drejtoria e Monitorimit të Institucioneve të Pavarura. Drejtoria...

Vettingu, hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED-së

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Në një njoftim nga Kuvendi thuhet se nesër do të hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Në komunikatën për shtyp shkruhet se në mbështetje të Kushtetutës, për organet...

Hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Në një njoftim nga Kuvendi thuhet se nesër do të hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Në komunikatën për shtyp shkruhet se në mbështetje të Kushtetutës, për organet...

Ruçi kundër mazhorancës: Kryeprokurori s’mund të zgjidhet me shumicë të thjeshtë

më 12.2017 - Gazeta Express

Nesër është dita e fundit e punës së Kryeprokurorit Adriatik Llalla, pasi i mbaron mandati në krye të organit të akuzës, ndërsa Komisioni i Ligjeve ka nisur procedurën për zgjedhjen e pasuesit të tij....

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, emrat e kandidatëve nga katër institucionet

më 12.2017 - NOA

Ditën e nesërme hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në drejtësi. Por ditën e sotme Kuvendi ka zbuluar kandidatët nga katër institucionet Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Lartë, Prokuroria e Përgjithshme...

Ja kush janë kandidatët nga 4 institucionet për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. Lista me emrat

më 12.2017 - Syri

Nesër hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në drejtësi, ndërsa sot janë zbuluar kandidatët nga katër institucionet Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Lartë, Prokuroria e Përgjithshme dhe Këshilli i Lartë...

Kuvendi: Kryeprokurori s'mund të zgjidhet me shumicë të thjeshtë

më 12.2017 - Shqiptarja

Nesër është dita e fundit e punës së Kryeprokurorit Adriatik Llalla, pasi i mbaron mandati në krye të organit të akuzës, ndërsa Komisioni i Ligjeve ka nisur procedurën për zgjedhjen e pasuesit të tij. ...

Emrat/ Ja kush janë kandidatët për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi

më 12.2017 - Opinion

Nesër hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, ndërsa sot janë zbuluar kandidatët nga katër institucionet Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Lartë, Prokuroria e Përgjithshme dhe Këshilli i Lartë...

Shorti për KED, PD ultimatum Ruçit: Ndërprit procedurat, po shkel Kushtetutën!

më 12.2017 - Java News

PD ka reaguar pas publikimit te faktit se Kuvendi i Shqipërisë ka caktuar hedhjen e shortit të enjten për 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, (KED). Ata do të zëvendësojnë anëtarët e Këshillit...

TemaTv/Ekspertët e Kuvendit: Prokurori i Përgjithshëm zgjidhet me 84 vota

më 12.2017 - Respublica

Drejtoria për Monitorimin e Institucioneve të Pavarura në Kuvend këshillon që zgjedhja e Kryeprokurorit të përkohshëm të bëhet me 84. Memoja që do t’u dorëzohet deputetëve duket se zhbën çdo tentativë...

Ekspertët e Kuvendit: Prokurori i Përgjithshëm zgjidhet me 84 vota

më 12.2017 - Respublica

Drejtoria për Monitorimin e Institucioneve të Pavarura në Kuvend këshillon që zgjedhja e Kryeprokurorit të përkohshëm të bëhet me 84. Memoja që do t’u dorëzohet deputetëve duket se zhbën çdo tentativë...

Shorti i KED, LSI letër Ruçit: Do të bojkotojmë, proces i paligjshëm

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së, Petrit Vasili është shprehur se LSI-ja është kundër hedhjes së shortit të enjten për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Në letrën drejtuar...

FOTO/ Ja kush janë kandidatët nga 4 institucionet për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi. Lista me emrat

më 12.2017 - Syri

Nesër hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në drejtësi, ndërsa sot janë zbuluar kandidatët nga katër institucionet Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Lartë, Prokuroria e Përgjithshme dhe Këshilli i Lartë...

Deklarata e Ramës për Kinën, Rusinë dhe Turqinë, LSI reagon ashpër: Injorant e sharlatan

më 12.2017 - AlbPress

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar ashpër ndaj kryeministrit Edi Rama. Me tone te forta ka reaguar kreu i grupit parlamentar te LSI-se, Petrit VasiliKy reagim vjen pas deklaratave...

LISTA / Ja kush janë kandidatët nga 4 institucionet për KED

më 12.2017 - Java News

Nesër hidhet shorti për Këshillin e Emërimeve në drejtësi, ndërsa sot janë zbuluar kandidatët nga katër institucionet Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Lartë, Prokuroria e Përgjithshme dhe Këshilli i Lartë...

Juristët e Kuvendit kundër SHBA-BE: Kryeprokurori i ri zgjidhet me 84 vota!

më 12.2017 - Java News

Nesër Kryeprokurorit Adriatik Llalla i mbaron mandati në krye të organit të akuzës. Komisioni i Ligjeve nderkohe ka nisur procedurën për zgjedhjen e pasuesit të tij.  Shumica ka deklaruar se do të zgjedhë...

Vasili: Shqipëria ecën drejt SHBA e BE, Rama drejt Rusisë e Kinës

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka komentuar vizitën e kryeministrit Edi Rama në Bruksel, teksa gjatë fjalës së tij kërkoi anëtarësim të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE, në të kundërt,...

Juristët e Kuvendit: Kryeprokurori i ri zgjidhet me 84 vota!

më 12.2017 - Java News

Nesër Kryeprokurorit Adriatik Llalla i mbaron mandati në krye të organit të akuzës. Komisioni i Ligjeve nderkohe ka nisur procedurën për zgjedhjen e pasuesit të tij.  Shumica ka deklaruar se do të zgjedhë...

Tre leksione nga Brukseli për opozitën shqiptare

më 12.2017 - Java News

Nga Alteo Hysi Ditën e djeshme, Kryeministri Rama zhvilloi një vizitë të nivelit të lartë në Bruksel, ku takoi krerët e institucioneve më të rëndësishme europiane. Vlerësimi pozitiv që drejtues si Presidenti...

Udhëtimi i Ramës dhe Bashës në Bruksel, duhet të na qetësojë dhe jo të na shqetësojë

më 12.2017 - Mapo

Nga Ervis Iljazaj Që nga marrëveshja e 17 Majit midis Edi Ramës dhe Lulzim Bashës, shumë nga kritikët e lidershipit të këtij të fundit, e shohin këtë akt politik si një nga përgjegjësitë kryesore të humbjes...

Fillon procedura për zgjedhjen e Kryeprokurorit të ri me 84 vota

më 12.2017 - Illyria

Ka nisur procedura për zëvendësimin e Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla. Burime nga Komisioni i Ligjeve bëjnë ditur se është aktivizuar drejtoria e monitorimit të institucioneve të pavarura. Drejtoria...

Kuvendi njofton kohën e shortit për anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi

më 12.2017 - Illyria

Nesër hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Shorti do të hidhet në orën 10:00 në mbështetje të pikës 3 të nenit 149/d dhe pikës 11 të nenit 179 të Kushtetutës së...

Basha ankohet tek Joseph Daul për kryeministrin Rama: Vetëm qeveria antimafie zgjidh problemet e Shqipërisë

më 12.2017 - Sot News

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha prej dy ditësh ndodhet në Bruksel, ku mori pjesë në samitin e Partisë Popullore Europiane. Gjatë qëndrimit të tij në kryeqytetin europian, Basha zhvilloi një...

Nis beteja për Adriatik Llallën, PD kundër largimit të kryeprokurorit, PS nuk tërhiqet nga plani, distancohet LSI

më 12.2017 - Sot News

Ndizen debatet mes opozitës dhe mazhorancës sa i takon mandatit të kryeprokurorit Adriatik Llalla. Pas deklaratave të kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla dy ditë më parë në...

Basha: Kriminalizimi i politikës dhe i ekonomisë, pengesë për integrimin – duhet qeveri antimafia

më 12.2017 - Gazeta 55

Takimi/Presidenti Daul i garantoi Lulzim Bashës mbështetje të plotë të PPE-së për Partinë Demokratike si alternativë qeverisëse Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha u takua në Bruksel me Presidentin...

Adriatik Llallën po e sulmon korrupsioni politik i mazhorancës

më 12.2017 - Gazeta 55

Përpjekja e mazhorancës për të uzurpuar kompetencat e kushtetutës e të ligjit dhe për të kapur mandatin e kryeprokurorit, nuk vjen nga dashuria e Edi Ramës për të zbatuar ligjin, por nga padurimi për të...

Çështja "Tahiri" në Bruksel, lobingu i kryeministrit dhe shefit të opozitës me krerët e BE-së. Detajet e bisedimeve

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Tahiri ‘shkon’ në Bruksel, Basha: Pengesa kryesore kriminalizimi i politikës dhe ekonomisë Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u takua në Bruksel me Presidentin e Partisë Popullore Evropiane,...

Tre leksione nga Brukseli për opozitën shqiptare

më 12.2017 - Lajme.al

Nga Alteo Hysi Ditën e djeshme, Kryeministri Rama zhvilloi një vizitë të nivelit të lartë në Bruksel, ku takoi krerët e institucioneve më të rëndësishme europiane. Vlerësimi pozitiv që drejtues si Presidenti...

Shorti/ Zbulohen kandidatët nga 4 institucione për Këshillin e Emërimeve në drejtësi

më 12.2017 - AlbPress

Neser hidhet shorti per Keshillin e Emerimeve ne drejtesi, teksa sot jane zbuluar kandidatet nga kater institucionet Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Lartë, Prokuroria e Përgjithshme dhe Këshilli i Lartë...

Mandati i Llallës, juristët: Shumica që duhet në Kuvend për kryeprokurorin e ri!

më 12.2017 - Java News

Nga dita e enjte, kryeprokurorit të Republikës i mbaron formalisht mandati. Këtu është edhe debati, që është sa juridik dhe kushtetuese, po aq politik. A do të vazhdojë apo jo Adriatik Llalla në detyrën...

Reforma në drejtësi: a është kjo arsyeja se pse edhe të djathtët europianë mbështetën kreun e të majtëve shqiptarë?

më 12.2017 - Te Sheshi

Edi Rama zhvilloi dje vizitën e dytë të tij zyrtare në kryeqytetin e Bashkimit Europian. Të parën e kishte zhvilluar në vitin 2014, pra sapo mori mandatin e parë si kryeministër. E dyta vjen më herët pas...

PD akuzon Ramën: Me kapjen e prokurorisë do të mbyllë çështjet e nxehta. Flasin Bylykbashi e Manja

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

“PS po synon kapjen e Prokurorit, do të mbyllë çështje që po i djegin, si Tahirin” Kur u mendua se mazhoranca do të hiqte dorë nga vendosja e një prokurori të përkohshëm, Balla njoftoi të kundërtën, opozita...

Basha: Integrimi i Shqipërisë në rrezik nga kanabizimi – urgjente nevoja për qeveri “Antimafia”

më 12.2017 - Gazeta 55

Vendet e BE stepje për Shqipërinë, çështja ‘Tahiri’ ka lënë shije të hidhur – Kreu i PD, Lulzim Basha ndodhet në Bruksel në punimet e Asamblesë Politike të Partisë Popullore Evropiane. Në një deklaratë...

Një përsëritje e fotografisë me Trumpin, në Bruksel

më 12.2017 - Gazeta Tema

Nga Mero Baze Fjalimi i Lulzim Bashës në Bruksel nuk është aspak shqetësues për Shqipërinë. Nëse e lexon me qetësi, Lulzim Basha nuk i thotë Brukselit, se çfarë duan shqiptarët nga Brukseli, por u thotë...

Një përsëritje e fotografisë me Trumpin, në Bruksel

më 12.2017 - Java News

Nga Mero Baze Fjalimi i Lulzim Bashës në Bruksel nuk është aspak shqetësues për Shqipërinë. Nëse e lexon me qetësi, Lulzim Basha nuk i thotë Brukselit, se çfarë duan shqiptarët nga Brukseli, por u thotë...

Shansi i fundit i Bashës në Bruksel

më 12.2017 - Java News

Nga Flogert Muça Kryeministri Rama dhe kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha janë nisur sot drejt Brukselit. Vendi do jetë i njëjtë por axhendat mesa duket jo. Për kryeministrin Rama zyra e shtypit...

Shansi i fundit i Bashës në Bruksel

më 12.2017 - Lajme.al

Nga Flogert Muça Kryeministri Rama dhe kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha janë nisur sot drejt Brukselit. Vendi do jetë i njëjtë por axhendat mesa duket jo. Për kryeministrin Rama zyra e shtypit...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK