http://kariera.mk

Mes SHBA-ve dhe BE-së, Shqipëria ende pa qëndrim zyrtar për Jerusalemin

më 12.2017 - Telegrafi

Edhe ambasadori i Palestinës në Shqipëri mendon se vendimi i presidentit Trump do të nxisë dhunën, duke i dhënë alibi krahut ekstremist dhe duke dëmtuar krahun reformator, që kërkon paqe me Izraelin. Kurse...

Parplasje mes palestinezëve dhe ushtrisë izraelite pas deklaratës së Trump për Jeruzalemin

më 12.2017 - Syri

Të paktën 80 palestinezë  u plagosën në përplasjet me ushtrinë Izraelite sot në Bregun Perëndimor dhe në Gaza, ndërkohë që grupimi i armatosur Hamas i ka bërë thirrje Palestinezëve për kryengritje pas...

Ja çfarë thotë ambasadori izraelit në Tiranë në lidhje me qëndrimin që duhet të mbajë Shqipëria për çështjen e Jeruzalemit

më 12.2017 - InfoShqip

Shqipëria do të marrë të gjitha vendimet e duhura në interesin e saj dhe për të ndihmuar proçesin e negociatave. Jam i sigurtë që do të pajtohet me këtë vendim në të ardhmen. Kështu u shpreh ambasadori...

Çekia komplikon akoma më shumë punën, njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Zhurnal

Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton Anadolu Agency (AA). “Republika...

Kina kundër SHBA-ve: Bën thirrje për krijimin e një shteti palestinez në kufijtë e para luftës së vitit 1967

më 12.2017 - InfoShqip

Presidenti kinez Xi Jinping bëri thirrje të enjten për krijimin e një shteti palestinez në kufijë e para luftës së vitit 1967, në përpjekje të Pekinit për të vërtetuar ndikimin e saj ekonomik dhe politik...

Jerusalemi kryeqytet i Izraelit! A po rrezikohet paqja në botë nga vendimi i Trumpit?

më 12.2017 - Lajmi.net

Vendimi i Presidentit Trump për ta njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit ka njëfarë kuptimi interesant dhe po konsiderohet tejet i rrezikshëm. Si një çështje praktike, Jerusalemi Perëndimor ka qenë...

Trudeau: Ambasada e Kanadasë në Izrael do të mbetet në Tel Aviv

më 12.2017 - GazetaBlic

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, theksoi sot se Ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump, i cili njoftoi një...

Përplasje mes palestinezëve dhe ushtrisë izraelite, rreth 80 të lënduar

më 12.2017 - Telegrafi

Të paktën 80 palestinezë u plagosën në përplasjet me ushtrinë izraelite sot në Bregun Perëndimor dhe në Gaza, ndërkohë që grupimi i armatosur Hamas i ka bërë thirrje palestinezëve për kryengritje, pas...

Trudeau: Ambasada e Kanadasë në Izrael do të mbetet në Tel Aviv

më 12.2017 - Gazeta Express

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, theksoi sot se Ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump, i cili njoftoi një...

Përplasje mes palestinezëve dhe ushtrisë izraelite

më 12.2017 - Medial

Të paktën 80 palestinezë u plagosën në përplasjet me ushtrinë Izraelite sot në Bregun Perëndimor dhe në Gaza, ndërkohë që grupimi i armatosur Hamas i ka bërë thirrje Palestinezëve për kryengritje, pas...

Putin ndan me Erdoganin shqetësimin për vendimin e Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Gazeta Express

Presidenti rus, Vladimir Putin u shpreh sot shumë i shqetësuar pas vendimit të Donald Trump-it për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit, duke i bërë thirrje palëve që marrin pjesë në konfliktin...

Përplasje mes palestinezëve dhe ushtrisë izraelite

më 12.2017 - RTV 21

Ka të plagosur Të paktën 80 palestinezë u plagosën në përplasjet me ushtrinë Izraelite sot në Bregun Perëndimor dhe në Gaza, ndërkohë që grupimi i armatosur Hamas i ka bërë thirrje Palestinezëve për kryengritje,...

Çfarë do të thotë njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit?

më 12.2017 - Portalb

Pasojat për: Procesin e paqes, palestinezët, shtetin e Izraelit, rajonin, Evropën, të krishterët në Tokën e Shenjtë dhe vetë qytetin e Jeruzalemit. Në një lëvizje të dënuar prej pjesës më të madhe të botës,...

Parplasje mes palestinezëve dhe ushtrisë izraelite

më 12.2017 - GazetaBlic

Të paktën 80 palestinezë u plagosën në përplasjet me ushtrinë Izraelite sot në Bregun Perëndimor dhe në Gaza, ndërkohë që grupimi i armatosur Hamas i ka bërë thirrje Palestinezëve për kryengritje, pas...

Mes SHBA dhe BE, Shqipëria ende pa qëndrim zyrtar për Jeruzalemin

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Edhe ambasadori i Palestinës në Shqipëri mendon se vendimi i presidentit Trump do të nxisë dhunën, duke i dhënë alibi krahut ekstremist dhe duke dëmtuar krahun reformator, që kërkon paqe me Izraelin. Kurse...

Trudeau: Ambasada qëndron në Tel Aviv, nuk e njohim Jerusalemin si kryeqytet i Izraelit

më 12.2017 - Zhurnal

Kryeministri Justin Trudeau theksoi sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump i cili njoftoi një ditë më parë...

Erdogan e Putin flasim për Jerusalemin, kundërshtojnë vendimin e Amerikës

më 12.2017 - Lajmi.net

jatë bisedës telefonike, presidenti Erdoğan ka theksuar se hapi i fundit i ndërmarrë nga qeveria amerikane për Jerusalemin do të ndikojë negativisht në paqen dhe stabilitetin e rajonit Presidenti i Turqisë...

Moska seriozisht e shqetësuar për shkak të vendimit të SHBA-së për Jerusalemin

më 12.2017 - Medial

Ministria ruse e Punëve të Jashtme sot njoftoi se Moska është seriozisht e shqetësuar për shkak të vendimit të SHBA-së që ta zhvendosë selinë e Ambasadës nga Tel-Avivi në Jerusalem. Në kumtesën e Ministrisë...

​Putin dhe Erdogan të shqetësuar me vendimin për Jerusalemin

më 12.2017 - GazetaBlic

Presidenti rus dhe ai turk, Vladimir Putin dhe Redzep Tajip Erdogan sot shprehën shqetësim serioz për vendimin e SHBA-ve për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin izraelit. Siç njofton Kremlini, në një...

Çekia e njohu Jerusalemin perëndimor si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Medial

Republika e Çekisë kumtoi se e njeh Jerusalemin perëndimor si kryeqytet të Izraelit, por do ta shqyrtojë çështjen për zhvendosjen e Ambasadës nga Tel-Avivi në atë qytet pas bisedave me partnerët rajonal....

Çështja e shenjtë e Jerusalemit, Shqipëria mes SHBA dhe BE, pa qëndrim zyrtar

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Edhe ambasadori i Palestinës në Shqipëri mendon se vendimi i presidentit Trump do të nxisë dhunën, duke i dhënë alibi krahut ekstremist dhe duke dëmtuar krahun reformator, që kërkon paqe me Izraelin. Kurse...

E gjithë bota e kundërshton Trumpin për Jerusalemin

më 12.2017 - Fakti Ditor

Reagimet ndaj njohjes së Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit nga presidenti Trump nuk kanë të ndalur. Arabia Saudite ka dënuar vendimin e SHBA-së që ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, në mes...

DO RRESHTOHEMI ME SHBA APO ME BE-NË?! SHQIPËRIA PA QËNDRIM ZYRTAR PËR JERUZALEMIN

më 12.2017 - NOA

Edhe ambasadori i Palestinës në Shqipëri mendon se vendimi i presidentit Trump do të nxisë dhunën, duke i dhënë alibi krahut ekstremist dhe duke dëmtuar krahun reformator, që kërkon paqe me Izraelin.Kurse...

Erdoğan bisedë telefnonike me Putin, në fokus Jerusalemi

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv ANKARA (AA) – Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me presidentin e Rusisë Vladimir Putin, raporton Anadolu Agency (AA). Sipas të dhënave të siguruara nga...

Me këtë vendim Çekia e bën edhe më lëmsh situatën për Jerusalemin

më 12.2017 - InfoShqip

Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton Anadolu Agency (AA). “Republika...

Trudeau: Ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, nuk e njohim Jerusalemin si kryeqytet i Izraelit

më 12.2017 - Aktuale

Kryeministri Justin Trudeau theksoi sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump i cili njoftoi një ditë më parë...

Pse Trump njohu Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit?

më 12.2017 - GazetaBlic

Presidenti Trump na ka mësuar me shumë vendime të paparashikuara dhe të habitshme në politikën e jashtme. Që nga prishja e marrëveshjes bërthamore me Iranin, afrimi me Rusinë, braktisja e protokollit të...

Trudeau: Kanadaja mban ambasadën në Tel Aviv

më 12.2017 - Telegrafi

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau theksoi sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump, i cili njoftoi një ditë...

Çështja e shenjtë e Jeruzalemit, Shqipëria mes SHBA dhe BE, pa qëndrim zyrtar

më 12.2017 - GazetaBlic

Edhe ambasadori i Palestinës në Shqipëri mendon se vendimi i presidentit Trump do të nxisë dhunën, duke i dhënë alibi krahut ekstremist dhe duke dëmtuar krahun reformator, që kërkon paqe me Izraelin. Kurse...

Shqipëria pa qëndrim zyrtar për Jerusalemin: Në krah të SHBA apo BE...

më 12.2017 - Syri

Edhe ambasadori i Palestinës në Shqipëri mendon se vendimi i presidentit Trump do të nxisë dhunën, duke i dhënë alibi krahut ekstremist dhe duke dëmtuar krahun reformator, që kërkon paqe me Izraelin. Kurse...

Shqipëria pa qëndrim zyrtar për Jeruzalemin, do rreshtohemi me SHBA apo me BE-në?!

më 12.2017 - Gazeta Express

Edhe ambasadori i Palestinës në Shqipëri mendon se vendimi i presidentit Trump do të nxisë dhunën, duke i dhënë alibi krahut ekstremist dhe duke dëmtuar krahun reformator, që kërkon paqe me Izraelin. Kurse...

Çështja e shenjtë e Jeruzalemit, Shqipëria mes SHBA dhe BE, pa qëndrim zyrtar

më 12.2017 - Lajmi.net

Edhe ambasadori i Palestinës në Shqipëri mendon se vendimi i presidentit Trump do të nxisë dhunën, duke i dhënë alibi krahut ekstremist dhe duke dëmtuar krahun reformator, që kërkon paqe me Izraelin. Kurse...

Deklaratat e Trump nxisin dhunën në Gaza

më 12.2017 - Java News

ë paktën 80 palestinezë  u plagosën në përplasjet me ushtrinë Izraelite sot në Bregun Perëndimor dhe në Gaza, ndërkohë që grupimi i armatosur Hamas i ka bërë thirrje Palestinezëve për kryengritje pas vendimit...

​Trudeau: Kanadaja mban ambasadën në Tel Aviv

më 12.2017 - GazetaBlic

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau theksoi sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump, i cili njoftoi një ditë...

Erdogan e Putin flasin për Jerusalemin, ja vendimi që morën të dy

më 12.2017 - InfoShqip

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me presidentin e Rusisë Vladimir Putin, raporton Anadolu Agency (AA). Sipas të dhënave të siguruara nga burime presidenciale, gjatë...

Hamasi palestinez: Kryengritje të re kundër Izraelit

më 12.2017 - Aktuale

Grupi militant palestinez Hamas ka bërë thirrje për një kryengritje të re kundër Izraelit pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin hebre. “Ne duhet të...

Trudeau: Kanadaja mban ambasadën në Tel Aviv

më 12.2017 - Koha.net

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau theksoi sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump, i cili njoftoi një ditë...

Trudo: Ambasada e Kanadasë mbetet në Tel Aviv

më 12.2017 - Portalb

Kryeministri kanadez, Xhastin Trudo deklaroi se Ambasada e Kanadasë në Izrael do të mbetet në Tel Aviv. Me këtë ai shprehi mospajtim me presidentin amerikan Donald Tramp i cili dje kumtoi se Ambasada amerikane...

Trudeau: Kanadaja mban ambasadën e saj në Tel Aviv

më 12.2017 - Alsat-M

Kryeministri Justin Trudeau theksoi sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump i cili njoftoi një ditë më parë...

Trudeau: Kanadaja mban ambasadën në Tel Aviv

më 12.2017 - RTV 21

“Ne nuk do të zhvendosim ambasadën tonë nga Tel Avivi” Kryeministri kanadez, Justin Trudeau theksoi sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin...

Trudeau: Ambasada e Kanadasë në Izrael do të mbetet në Tel Aviv

më 12.2017 - Insajderi

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, theksoi sot se Ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump, i cili njoftoi një...

Bota e dënon vendimin e Trumpit mbi Jerusalemin

më 12.2017 - RTV 21

Trazira në Bregun Perëndimor, raportohet për të plagosur Edhe aleatët tradicionalë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës i janë bashkuar korit në rritje duke e dënuar vendimin e presidentit amerikan Donald...

BE kundër Trump, Mogherini: Jeruzalemi të jetë kryeqytet edhe i Palestinës

më 12.2017 - Zhurnal

Vendimi i Presidentit Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit nuk është pritur mirë nga Bashkimi Europian. Përfaqësuesja për Politikë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Federica Mogherini,...

Vendimi i Trump, Hamasi palestinez: Kryengritje të re kundër Izraelit

më 12.2017 - Telegrafi

Grupi militant palestinez Hamas ka bërë thirrje për një kryengritje të re kundër Izraelit pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin hebre. “Ne duhet të...

Putin-Erdogan: Shqetësim serioz mbi vendimin për Jerusalemin

më 12.2017 - Gazeta e re

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe homologu i tij turk Recep Tayyip Erdogan përmes një bisede telefonike sot shprehën shqetësim serioz rreth vendimit të SHBA-së për të njohur Jerusalemin si kryeqytet...

Putin e Erdogan flasin për vendimin e Trump mbi Izraelin

më 12.2017 - Sovrani

Presidenti rus, Vladimir Putin u shpreh sot shumë i shqetësuar pas vendimit të Donald Trump-it për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, duke i bërë thirrje palëve që marrin pjesë në konfliktin...

Përplasje mes palestinezëve dhe ushtrisë izraelite

më 12.2017 - Periskopi

Të paktën 80 palestinezë u plagosën në përplasjet me ushtrinë Izraelite sot në Bregun Perëndimor dhe në Gaza, ndërkohë që grupimi i armatosur Hamas i ka bërë thirrje Palestinezëve për kryengritje, pas...

Vendimi i Trump për Jeruzalemin zemëron Putinin

më 12.2017 - Java News

residenti rus, Vladimir Putin u shpreh sot shumë i shqetësuar pas vendimit të Donald Trump-it për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit, duke i bërë thirrje palëve që marrin pjesë në konfliktin...

Si rezultat i njohjes së Jeruzalemit si kryeqytet nga Trump, Erdogan do të zhvillojë sonte bisedë telefonike me Putin

më 12.2017 - Zhurnal

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, do të zhvillojë një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas informacioneve të marra mësohet se Erdoğan...

Putin-Erdogan: Shqetësim serioz mbi vendimin për Jerusalemin

më 12.2017 - Fol

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe homologu i tij turk Recep Tayyip Erdogan përmes një bisede telefonike sot shprehën shqetësim serioz rreth vendimit të SHBA-së për të njohur Jerusalemin si kryeqytet...

Ja bilanci i protestave të sotshme në Jerusalem, Bregun Perëndimor dhe në Gaza

më 12.2017 - Gazeta e re

Me mijëra protestues, në shenje proteste kundër vendimit te Trump-it, janë mbledhur sot në Jerusalem, Bregun Perëndimor dhe në Gaza, transmeton Gazeta e Re. Të paktën 80 protestues palestinezë u plagosën...

Çështja e shenjtë e Jeruzalemit, Shqipëria mes SHBA dhe BE, pa qëndrim zyrtar

më 12.2017 - Infokusi

Edhe ambasadori i Palestinës në Shqipëri mendon se vendimi i presidentit Trump do të nxisë dhunën, duke i dhënë alibi krahut ekstremist dhe duke dëmtuar krahun reformator, që kërkon paqe me Izraelin. Kurse...

Lindje e Mesme, "ferr" pas vendimit të Trump; Hamas: Intifadë të re

më 12.2017 - Shqiptarja

“Ferri” që ka shpërthyer në Lindjen e Mesme pasi Shtetet e Bashkuara njohën Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit sa vjen e rëndohet. Në Bregun Perëndimor, Jeruzalemin lindor dhe Gaza është rënduar bilanci...

Çështja e shenjtë e Jeruzalemit, Shqipëria mes SHBA dhe BE, pa qëndrim zyrtar

më 12.2017 - Fakti Ditor

Edhe ambasadori i Palestinës në Shqipëri mendon se vendimi i presidentit Trump do të nxisë dhunën, duke i dhënë alibi krahut ekstremist dhe duke dëmtuar krahun reformator, që kërkon paqe me Izraelin. Kurse...

Shqipëria pa qëndrim zyrtar për Jeruzalemin, do rreshtohemi me SHBA apo me BE-në?!

më 12.2017 - Tetova Sot

Edhe ambasadori i Palestinës në Shqipëri mendon se vendimi i presidentit Trump do të nxisë dhunën, duke i dhënë alibi krahut ekstremist dhe duke dëmtuar krahun reformator, që kërkon paqe me Izraelin. Kurse...

Mogherini: Vendimi i Trumpit mund të na sjellë në periudha më të errëta

më 12.2017 - Portalb

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Federica Mogherini, theksoi se është shqetësues vendimi i presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, për njohjen...

Trudeau: Ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, nuk e njohim Jerusalemin si kryeqytet i Izraelit

më 12.2017 - Fakti Ditor

Kryeministri Justin Trudeau theksoi sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump i cili njoftoi një ditë më parë...

Kanadaja kundër SHBA, mban ambasadën në Tel Aviv

më 12.2017 - Java News

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau theksoi sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump, i cili njoftoi një ditë...

Njohja e Jeruzalemit si kryeqytet Izraelit, hap i guximshëm i presidentit Trump

më 12.2017 - Gazeta 55

Lajmi që dje befasoi tërë Botën erdhi , nga kush tjetër pos nga SHBA- të. Presidenti Trump zyrtarisht, Jerusalemin e njohu si kryeqytet të Izraelit. Po të mos vinte një lajm i tillë nga SHBA – të nga kush...

Palestina garanton Serbinë se s’do ta njohë kurrë pavarësinë e Kosovës

më 12.2017 - Gazeta 55

Në ditën kur SHBA shpalli njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit, ambasadori i Palestinës në Beograd ka gjetur rastin të shpallë aleancën me Serbinë dhe të deklarojë se kuazi-shteti i Palestinës...

Gjatë demonstratave në Bregun Perëndimor plagosen dhjetëra palestinezë

më 12.2017 - Portalb

Gjatë demonstratave në Bregun Perëndimor për shkak të vendimit të presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, që të njeh Jerusalemin si “kryeqytet të Izraelit”, janë plagosur 49 persona, raporton Anadolu Agency...

Dramatike/ Përleshje në Betlehem, digjet foto e Donald Trump

më 12.2017 - Mapo

Foto 1 nga 7 Protesta spontane nisën në Rripin e Gazës gjatë orëve të natës së djeshme, situata është renduar ditën e sotme në Betlehem. Ku ka pasur përplasje dhe irritime, kjo vjen si përgjigje për vendimin...

Mogherini: Vendimi i Trumpit mund të na sjellë në periudha më të errëta

më 12.2017 - Ina

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Federica Mogherini, theksoi se është shqetësues vendimi i presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, për njohjen...

Parplasje mes palestinezëve dhe ushtrisë izraelite

më 12.2017 - KosovaPress

Këto përplasje dhe protesta të papritura u rritën sot pasdite pasi liderët palestinezë dhe arabë paralajmëruan për dhunë dhe trazira pas njoftimit të Trumpit. Sipas Gjysmë Hënës së Kuqe katër palestinezë...

Palestinezët në protesta, deri tani dhjetra të plagosur

më 12.2017 - Ina

Gjatë demonstratave në Bregun Perëndimor për shkak të vendimit të presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, që të njeh Jerusalemin si “kryeqytet të Izraelit”, janë plagosur 49 persona, raporton Anadolu Agency...

Kryeministri Trudo: Ambasada e Kanadasë mbetet në Tel Aviv

më 12.2017 - Tetova Sot

Kryeministri kanadez, Xhastin Trudo deklaroi se Ambasada e Kanadasë në Izrael do të mbetet në Tel Aviv. Me këtë ai shprehi mospajtim me presidentin amerikan Donald Tramp i cili dje kumtoi se Ambasada amerikane...

Trudeau: Ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv

më 12.2017 - InfoShqip

Kryeministri Justin Trudeau theksoi sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump i cili njoftoi një ditë më parë...

Protesta në Palestinë: Së paku 38 të lënduar, njëri në gjendje kritike

më 12.2017 - Tetova Sot

Së paku 38 persona janë lënduar kur ushtarët izraelitë gjuajtën sot në demonstratat në Rripin e Gazës dhe në Bregun Perëndimor, të cilët u tubuan pas vendimit të SHBA-së për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet...

Moska seriozisht e shqetësuar për shkak të vendimit të SHBA-së për Jerusalemin

më 12.2017 - Tetova Sot

Ministria ruse e Punëve të Jashtme sot njoftoi se Moska është seriozisht e shqetësuar për shkak të vendimit të SHBA-së që ta zhvendosë selinë e Ambasadës nga Tel-Avivi në Jerusalem. Në kumtesën e Ministrisë...

Putin dhe Erdogan zhvilluan telefonat kritike për çështjen e Jerusalemit

më 12.2017 - Gazeta e re

Presidenti rus Vladimir Putin dhe ai turk Rexhep Tajip Erdogan sot shprehën shqetësim serioz për vendimin e SHBA-ve për të njohur Kudusin (Jerusalemin) si kryeqytetin izraelit. Siç njofton Kremlini, në...

Protesta kundër njohjes së Jerusalemit, 43 të plagosur

më 12.2017 - Klan Kosova

43 persona janë plagosur nga sulmi me armë zjarri nga ushtria izraelite, thanë mjekët kur protestat palestineze shpërthyen në Bregun Perëndimor të okupuar dhe Rripin e Gazës pasi Shtetet e Bashkuara e...

Ambasadori izraelit në Tiranë: Zhvendosja e ambasadës në Jerusalem, Shqipëria do të vendosë sipas…

më 12.2017 - Ina

Shqipëria do të marrë të gjitha vendimet e duhura në interesin e saj dhe për të ndihmuar proçesin e negociatave. Jam i sigurtë që do të pajtohet me këtë vendim në të ardhmen. Kështu u shpreh ambasadori...

BE: Jerusalemi të jetë kryeqytet edhe i Palestinës

më 12.2017 - Klan Kosova

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini ka thënë, duke u ndërlidhur me vendimin e presidentit të Amerikës, Donald Trump që ta njohë Jerusalemin...

Mogherini: Vendimi i Trumpit mund të na sjellë në periudha më të errëta

më 12.2017 - Zhurnal

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Federica Mogherini, theksoi se është shqetësues vendimi i presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, për njohjen...

Historia e përplasjes mes Palestinës dhe Izraelit për Jerusalemin

më 12.2017 - Telegrafi

Jerusalemi është një nga pikat më të mprehta të konfliktit izraelito-palestinez. Donald Trump kishte premtuar disa herë, gjatë fushatës së tij zgjedhore, se do të transferonte Ambasadën e Shteteve të Bashkuara...

Ambasadori izraelit në Tiranë: Zhvendosja e ambasadës në Jerusalem, Shqipëria do të vendosë sipas...

më 12.2017 - Syri

Shqipëria do të marrë të gjitha vendimet e duhura në interesin e saj dhe për të ndihmuar proçesin e negociatave. Jam i sigurtë që do të pajtohet me këtë vendim në të ardhmen. Kështu u shpreh ambasadori...

Mogherini: Zgjidhja e konfliktit Izrael – Palestinë, me dy shtetet kryeqytet Jerusalemin

më 12.2017 - Koha.net

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, deklaroi sot se BE-ja ka thënë se Jerusalemi duhet të jetë kryeqytet i të dyja shteteve Izraelit dhe Palestinës, dhe duhet të zgjidhet ndërmjet këtyre...

17 të plagosur pas protestave mes ushtrisë izraelite dhe palestinezëve

më 12.2017 - Klan Kosova

17 persona janë plagosur nga sulmi me armë zjarri nga ushtria izraelite, thanë mjekët kur protestat palestineze shpërthyen në Bregun Perëndimor të okupuar dhe Rripin e Gazës pasi Shtetet e Bashkuara e...

Moska seriozisht e shqetësuar për shkak të vendimit të SHBA-së për Jerusalemin

më 12.2017 - Zhurnal

Ministria ruse e Punëve të Jashtme sot njoftoi se Moska është seriozisht e shqetësuar për shkak të vendimit të SHBA-së që ta zhvendosë selinë e Ambasadës nga Tel-Avivi në Jerusalem. Në kumtesën e Ministrisë...

Moska seriozisht e shqetësuar për shkak të vendimit të SHBA-së për Jerusalemin

më 12.2017 - Portalb

Ministria ruse e Punëve të Jashtme sot njoftoi se Moska është seriozisht e shqetësuar për shkak të vendimit të SHBA-së që ta zhvendosë selinë e Ambasadës nga Tel-Avivi në Jerusalem. Në kumtesën e Ministrisë...

Erdogan zhvillon bisedë telefonike me Putinin për cështjen e Jerusalemit

më 12.2017 - Insajderi

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan zhvilloi bisedë telefonike me presidentin e Rusisë Vladimir Putin, raporton Anadolu Agency. Sipas të dhënave të siguruara nga burime presidenciale, gjatë bisedës...

ANALIZA/ A dëshiron Presidenti Trump të negociojë vërtet paqen në Lindjen e Mesme?

më 12.2017 - Gazeta Tema

Në debatin mbi një marrëveshje të mundshme të paqës izraelito-palestineze, asnjë çështje nuk është më e ngarkuar me emocione sesa e ardhmja e Jeruzalemit. A duhet qyteti i shenjtë të jetë kryeqyteti vetëm...

Së paku 17 persona të plagosur në protestat anti njohjes së Jerusalemit kryeqytet i Izraelit

më 12.2017 - Koha.net

Ushtria e Izraelit plagosi 17 persona, njëri prej të cilëve është në gjendje kritike, kur shtien mbi demonstruesit që janë mbledhur në protesta në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës, me rastin e njohjes...

Mogherini: Vendimi i Trumpit mund të na sjellë në periudha më të errëta

më 12.2017 - Lajmi.net

“Njëzet e tetë vende – anëtare të BE-së pajtohen se zgjidhja e vetme reale është me dy shtete, dhe se Jerusalemi duhet të jetë kryeqytet i dy vendeve”, theksoi Mogherini Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit...

Gjatë demonstratave në Bregun Perëndimor plagosen dhjetëra palestinezë

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv JERUSALEM (AA) – Gjatë demonstratave në Bregun Perëndimor për shkak të vendimit të presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, që të njeh Jerusalemin si "kryeqytet të Izraelit", janë plagosur...

Eskalon protesta kundër njohjes së Jerusalemit, ka të plagosur

më 12.2017 - GazetaBlic

Ushtria e Izraelit plagosi 17 persona, njëri prej të cilëve është në gjendje kritike, kur shtien mbi demonstruesit që janë mbledhur në protestat në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës, me rastin e njohjes...

Protesta kundër njohjes së Jerusalemit, ka të plagosur

më 12.2017 - RTV 21

Presidenti Donald Trump shkaktoi protesta pas vendimit për të njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit Ushtria e Izraelit plagosi 17 persona, njëri prej të cilëve është në gjendje kritike, kur shtien...

​Putin dhe Erdogan të shqetësuar me vendimin për Jerusalemin

më 12.2017 - KosovaPress

Siç njofton Kremlini, në një bisedë telefonike, të dy udhëheqësit ranë dakord se nuk mund të lejohet përshkallëzimi i mëtejshëm i tensioneve në Lindjen e Mesme./KosovaPress/ Temat: Vladimir Putin Erdogan...

Tillerson komenton vendimin për njohjen e Jerusalemit

më 12.2017 - Klan Kosova

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tilerson tha në Vjenë me rastin e njohjes së Jerusalemit si kryeqytetit të Izraelit se Washingtoni nuk do ta lëvizë aq shpejt ambasadën. Pas një takimi dypalësh me ministrin...

Vendimi për Jeruzalemin, protesta në Lindjen e Mesme

më 12.2017 - Alsat-M

Situatë e tensionuar dhe protesta të dhunshme në Lindjen e Mesme… Në bregun perëndimor, mijëra palestinez përleshen me policinë izraelite, ndërsa frika sa vjen e rritet për gjakderdhje të reja në rajonin...

Pse Trump njohu Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit?

më 12.2017 - Bota Press

Presidenti Trump na ka mësuar me shumë vendime të paparashikuara dhe të habitshme në politikën e jashtme. Që nga prishja e marrëveshjes bërthamore me Iranin, afrimi me Rusinë, braktisja e protokollit të...

Tension në vendet e shenjta, Izraeli dislokon ushtrinë në zonat palestineze

më 12.2017 - InfoShqip

Situata në Lindjen e Mesme është ndezur sërish pas vendimit të Presidentit Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit, ndërkohë që deri më tani qyteti kishte një status të veçantë. Pas këtij...

Mogherini: Vendimi i Trumpit mund të na sjellë në periudha më të errëta

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv BRUKSEL (АА) – Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Federica Mogherini, theksoi se është shqetësues vendimi i presidentit të...

Çfarë do të thotë njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit?

më 12.2017 - BalkanWeb

Në një lëvizje të dënuar prej pjesës më të madhe të botës, Donald Trump ka shpallur se SHBA do të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Çfarë do të thotë kjo lëvizje kontradiktore e presidentit amerikan,...

BE kundër Trump, Mogherini: Jeruzalemi të jetë kryeqytet edhe i Palestinës

më 12.2017 - Java News

Vendimi i Presidentit Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit nuk është pritur mirë nga Bashkimi Europian. Përfaqësuesja për Politikë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Federica Mogherini,...

Putin e Erdogan të shqetësuar mbi vendimin e SHBA-së për Jerusalemin

më 12.2017 - Periskopi

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe homologu i tij turk Recep Tayyip Erdogan përmes një bisede telefonike sot shprehën shqetësim serioz rreth vendimit të SHBA-së për të njohur Jerusalemin si kryeqytet...

Kina hyn në lojë: Të njihet Jerusalemi Lindor si kryeqyteti i shtetit palestinez

më 12.2017 - Zhurnal

Presidenti kinez Xi Jinping bëri thirrje të enjten për krijimin e një shteti palestinez në kufijë e para luftës së vitit 1967, në përpjekje të Pekinit për të vërtetuar ndikimin e saj ekonomik dhe politik...

Mogherini: Vendimi i Trumpit mund të na sjellë në periudha më të errëta

më 12.2017 - Antpress

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Federica Mogherini, theksoi se është shqetësues vendimi i presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, për njohjen...

Putin-Erdogan: Shqetësim serioz mbi vendimin për Jerusalemin

më 12.2017 - KosovaPress

Të dy udhëheqësit ranë dakord se nuk mund të lejohet përshkallëzimi i mëtejshëm i tensioneve në Lindjen e Mesme, thuhet në deklaratë. Temat: Putin Erdogan Jerusalem Kjo web faqe mirëmbahet dhe menaxhohet...

Si rezultat i njohjes së Jeruzalemit si kryeqytet nga Trump, Erdogan do të zhvillojë sonte bisedë telefonike me Putin

më 12.2017 - InfoShqip

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, do të zhvillojë një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas informacioneve të marra mësohet se Erdoğan...

Jemeni nuk njeh vendimin e SHBA-ve për Jerusalemin

më 12.2017 - Shenja

Qeveria e Jemenit u shpreh se nuk e njohin vendimin e SHBA-ve për njohje të Jerusalemit si “kryeqytet të Izraelit” si dhe theksoi se janë pranë popullit palestinez, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas...

Rusia “e shqetësuar” për vendimin e Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Shenja

Rusia shprehu shqetësimin e saj të thellë për vendimin e presidentit të SHBA-ve Donald Trump për zhvendosjen e ambasadës nga Tel Avivi në Jerusalem, duke paralajmëruar se ky vendim mund të thellojë mosmarrëveshjet...

Mogherini: Vendimi i Trumpit mund të na sjellë në periudha më të errëta

më 12.2017 - Tetova Sot

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Federica Mogherini, theksoi se është shqetësues vendimi i presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, për njohjen...

Jemeni nuk njeh vendimin e SHBA-ve për Jerusalemin

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv ADEN (AA) – Qeveria e Jemenit u shpreh se nuk e njohin vendimin e SHBA-ve për njohje të Jerusalemit si “kryeqytet të Izraelit” si dhe theksoi se janë pranë popullit palestinez, transmeton...

Trudeau: Kanadaja mban ambasadën në Tel Aviv

më 12.2017 - Gazeta e re

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau theksoi sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump, i cili njoftoi një ditë...

Rusia "e shqetësuar" për vendimin e Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv MOSKË (AA) – Rusia shprehu shqetësimin e saj të thellë për vendimin e presidentit të SHBA-ve Donald Trump për zhvendosjen e ambasadës nga Tel Avivi në Jerusalem, duke paralajmëruar se ky...

Plagosen dhjetëra palestinezë gjatë protestave

më 12.2017 - Shenja

Gjatë demonstratave në Bregun Perëndimor për shkak të vendimit të presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, që të njeh Jerusalemin si “kryeqytet të Izraelit”, janë plagosur 49 persona, raporton Anadolu Agency...

Mogherini: Vendimi i Trumpit mund të na sjellë në periudha më të errëta

më 12.2017 - Shenja

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Federica Mogherini, theksoi se është shqetësues vendimi i presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, për njohjen...

Ismail Haniye bën thirrje për intifadë të re për Jerusalemin

më 12.2017 - Shenja

Kryetari i Byrosë Politike të Hamasit, Ismail Haniye, ka bërë thirrje që nga e premtja të fillohet intifadë e re palestineze kundër vendimit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) për njohjen e Jerusalemit...

Kryeministri Trudeau: ambasada e Kanadasë në Izrael do të mbetet në Tel Aviv

më 12.2017 - Te Sheshi

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau bëri të qartë të enjten se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv. “Nuk do të lëvizim ambasadën e Kanadasë nga Tel Avivi”, tha Trudeau gjatë një vizite...

Moska e shqetësuar me vendimin e SHBA

më 12.2017 - Telegrafi

Ministria e Jashtme ruse njoftoi sot, se Moska është shumë e shqetësuar për vendimin e SHBA-së për të zhvendosur selinë e ambasadës nga Tel Avivi në Jerusalem. Në një deklaratë të ministrisë thuhet se...

​Trudeau: Kanadaja mban ambasadën në Tel Aviv

më 12.2017 - KosovaPress

“Ne nuk do të zhvendosim ambasadën tonë nga Tel Avivi”, deklaroi Justin Trudeau para medias kanadez. Shefi i qeverisë ritheksoi pozicionin e pandryshueshëm të Kanadasë, pavarësisht pranisë së konservatorëve...

Mogherini: Vendimi i Trumpit mund të na sjellë në periudha më të errëta

më 12.2017 - Lajm

“Njëzet e tetë vende – anëtare të BE-së pajtohen se zgjidhja e vetme reale është me dy shtete, dhe se Jerusalemi duhet të jetë kryeqytet i dy vendeve”, theksoi Mogherini Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit...

Palestinezët në protesta, deri tani dhjetra të plagosur

më 12.2017 - InfoShqip

Gjatë demonstratave në Bregun Perëndimor për shkak të vendimit të presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, që të njeh Jerusalemin si "kryeqytet të Izraelit", janë plagosur 49 persona, raporton Anadolu Agency...

Merkel nuk mbështet vendimin e Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Lajm

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se nuk e mbështesin vendimin e presidentit amerikan Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se nuk e...

Moska seriozisht e shqetësuar për shkak të vendimit të SHBA-së për Jerusalemin

më 12.2017 - Lajm

Ministria ruse e Punëve të Jashtme sot njoftoi se Moska është seriozisht e shqetësuar për shkak të vendimit të SHBA-së që ta zhvendosë selinë e Ambasadës nga Tel-Avivi në Jerusalem. Në kumtesën e Ministrisë...

Çekia njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe shtetit të ardhshëm palestinez

më 12.2017 - Lajmi.net

Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton Anadolu Agency (AA). “Republika...

Çekia njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe shtetit të ardhshëm palestinez

më 12.2017 - GazetaBlic

Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton Anadolu Agency (AA). “Republika...

Presidenti Erdoğan do të zhvillojë bisedë telefonike me Putinin

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv ANKARA (AA) - Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, do të zhvillojë një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas informacioneve...

Vendimi për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet pritet me reagime

më 12.2017 - Zëri i Amerikës

Vendimi i Presidentit amerikan Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, u prit me kritika në botën arabe si dhe në Evropë apo në qarqe të tjera. Në një fjalim që mbajti dje, zoti...

Trump: Ka ardhur koha ta njohim zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Lajm

“Ka ardhur koha që Jerusalemi zyrtarisht të njihet si kryeqytet i Izraelit”, tha Trump në konferencën për shtyp WASHINGTON (AA) – Presidenti i SHBA-ve Donald Trump deklaroi se ka ardhur koha që Jerusalemi...

Moska e shqetësuar për vendimin e Amerikës rreth Jerusalemit

më 12.2017 - Klan Kosova

Ministria e jashtme ruse njoftoi sot se Moska është shumë e shqetësuar për vendimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të zhvendosur selinë e ambasadës nga Tel Avivi në Jerusalem. Në një deklaratë...

Çekia njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe shtetit të ardhshëm palestinez

më 12.2017 - Gazeta Express

Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton Anadolu Agency (AA). “Republika...

Protesta të dhunshme në Bregun Perëndimor (Foto/Video)

më 12.2017 - Telegrafi

Pas thirrjes së Hamasit, mijëra palestinezë kanë dalur në rrugët kryesore të qytetit, dhe me dhunë i janë përgjigjur vendimit të presidentit amerikan Donald Trump që njohu Jerusalemin si kryeqytetin e...

Bujar M. HOXHA: E mërkura aspak fatlume e Jerusalemit: “creative chaos”

më 12.2017 - Te Sheshi

Qe marrë lehtë premtimi i Donald Trump-it në fushatën e fundit zgjedhore presidenciale në SHBA për ta njohur Jerusalemin zyrtarisht si kryeqytet të Izraelit dhe për ta zhvendosur atje ambasadën e superfuqisë....

Netanjahu pret që shumë shtete të tjera ta ndjekin shembullin e SHBA-së

më 12.2017 - Zhurnal

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu deklaroi sot se pret shumë shtete ta përcjellin shembullin amerikan dhe t’i zhvendosin përfaqësitë e tyre diplomatike në “kryeqytetin izraelit Jerusalem”. Sipas...

Grevë e përgjithshme në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor

më 12.2017 - Koha.net

Jerusalem, 7 dhjetor – Në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor në rrjedhë është grevë e përgjithshme në shenjë proteste me rastin e vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për të njohur Jerusalemin...

Arabët e zemëruar, Palestina “digjet”, këto janë pasojat e Trumpit (Video/Foto)

më 12.2017 - Lajmi.net

Palestinezet në rripin e Gazës kanë djegur flamujt e SHBA-ve dhe fotografitë e presidentit amerikan Donald Trump, në shenjë revolte ndaj vendimit të Shteteve të Bashkuara të njohë Jerusalemin si kryeqytet...

Kina hyn në lojë: Të njihet Jerusalemi Lindor si kryeqyteti i shtetit palestinez

më 12.2017 - Syri

Presidenti kinez Xi Jinping bëri thirrje të enjten për krijimin e një shteti palestinez në kufijë e para luftës së vitit 1967, në përpjekje të Pekinit për të vërtetuar ndikimin e saj ekonomik dhe politik...

Plasin protestat rreth Gaza pas vendimit të Trump për Jerusalemin

më 12.2017 - Klan Kosova

Një vendim i djeshëm i presidentit të Amerikës, Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka ngjallur reagimin e palestinezëve. Rreth Gazas mijëra njerëz kanë dalë që të shprehin...

Ambasadori i Izraelit: Shqipëria do zhvendosë në të ardhmen ambasadën në Jeruzalem; Turqia? Tirana të shoh interesat e saj

më 12.2017 - Mapo

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Boaz Rodkin beson se Shqipëria do të pajtohet në të ardhmen për të zhvendosur ambasadën nga Tel Avivi për në Jeruzalem. I ftuar në ‘Fax News’, Rodkin tha se pala shqiptare...

Çfarë thotë Tillerson lidhur me vendimin e Trump për Jerusalemin?

më 12.2017 - Klan Kosova

Skretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson në margjinat e konferencës së OSBE-së në Vjenë bëri një deklaratë lidhur me vendimin e presidentin amerikan, Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqyteti...

Historia e përplasjes mes Palestinës dhe Izraelit për Jerusalemin

më 12.2017 - MRT

Statusi i Jerusalemit, në të cilin presidenti amerikan mori të mërkurën një vendim me pasoja të rënda... Statusi i Jerusalemit, në të cilin presidenti amerikan mori të mërkurën një vendim me pasoja të...

Netanjahu pret që shumë shtete të tjera ta ndjekin shembullin e SHBA-së

më 12.2017 - Portalb

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu deklaroi sot se pret shumë shtete ta përcjellin shembullin amerikan dhe t’i zhvendosin përfaqësitë e tyre diplomatike në “kryeqytetin izraelit Jerusalem”. Sipas...

Moska e shqetësuar për vendimin e Amerikës rreth Jerusalemit

më 12.2017 - GazetaBlic

Ministria e jashtme ruse njoftoi sot se Moska është shumë e shqetësuar për vendimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të zhvendosur selinë e ambasadës nga Tel Avivi në Jerusalem. Në një deklaratë...

Foto dramatike/ Përleshje në Betlehem, digjet foto e Donald Trump

më 12.2017 - Opinion

Protesta spontane nisën në Rripin e Gazës gjatë orëve të natës së djeshme dhe situata ka agravauar edhe ne Betlehem ditën e sotme, kjo vjen si përgjigje për vendimin e presidentit Amerikan Donald Trump...

Rreziqet nga zhvendosja e Ambasadës të SHBA-së në Jerusalem

më 12.2017 - Portalb

Vendimi kontraverz i presidentit amerikan, Donald Trump, për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe zhvendosja e Ambasadës së SHBA-së nga Tel-Avivi shkaktoi shqetësim në botë. Ky vendim, sipas...

CNN: pse ungjillorët janë në “ekstazë” rreth vendimit të Trump për Jeruzalemin

më 12.2017 - Te Sheshi

Ungjillorët amerikanë, veçanërisht ata të afërt me presidentin Donald Trump, përshëndetën njoftimin se Shtetet e Bashkuara tani e njohin Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Por, udhëheqësit e tjerë...

Gjatë demonstratave në Bregun Perëndimor plagosen dhjetëra palestinezë

më 12.2017 - Gazeta e re

Gjysmëhëna e Kuqe e Palestinës njoftoi se janë plagosur 49 palestinezë. Gjatë demonstratave në Bregun Perëndimor për shkak të vendimit të presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, që të njeh Jerusalemin si...

Kaos në Bethlehem: policia izraelite sulmoi demonstruesit palestinezë, dëgjohen të shtëna

më 12.2017 - Shenja

Pas vendimit të Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, shpërthyen protestat e dhunshme në Betlehem, raportoi AFP. “Ne duhet të thërrasim në intifadë dhe të përgatitemi kundër armikut...

Plasin protestat rreth Gaza pas vendimit të Trump për Jerusalemin

më 12.2017 - GazetaBlic

Një vendim i djeshëm i presidentit të Amerikës, Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka ngjallur reagimin e palestinezëve. Rreth Gazas mijëra njerëz kanë dalë që të shprehin...

Netanjahu pret që shumë shtete të tjera ta ndjekin shembullin e SHBA-së

më 12.2017 - Alsat-M

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu deklaroi sot se pret shumë shtete ta përcjellin shembullin amerikan dhe t’i zhvendosin përfaqësitë e tyre diplomatike në “kryeqytetin izraelit Jerusalem”. Sipas...

Tillerson mbron vendimin e Trump për Jerusalemin

më 12.2017 - Koha.net

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson tha sot me rastin e kritikave ndaj vendimi të Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit, se presidenti i SHBA-së ka njohur vetëm realitetin....

Njohja e Jerusalemit ka shkaktuar kritika, shpërthejne protestat. Izraeli vazhdon dhunen…

më 12.2017 - Presheva Jone

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump, për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka shkaktuar vërshim të kritikave në gjithë botën, por nuk ka shkaktuar dhunë të menjëhershme, ashtu siç...

Sipas BE-së, kjo është zgjidhja e vetme për konfliktin ndërmjet Izraelit dhe Palestinës

më 12.2017 - Periskopi

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, deklaroi sot se BE beson  se zgjidhja e vetme për konfliktin ndërmjet Izraelit dhe Palestinës është “dy shtete”. “Bashkimi Evropian ka qëndrim të qartë...

Mogherini: Zgjidhja e konfliktit Izrael-Palestinë kalon nga formimi i formatit ‘dy shtet’

më 12.2017 - Gazeta e re

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, deklaroi sot se BE beson zgjidhja e vetme për konfliktin ndërmjet Izraelit dhe Palestinës është “dy shtete”. “Bashkimi Evropian ka qëndrim të qartë dhe...

Tillerson mbron vendimin e Trump për Jerusalemin

më 12.2017 - GazetaBlic

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson tha sot me rastin e kritikave ndaj vendimi të Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit, se presidenti i SHBA-së ka njohur vetëm realitetin....

Protesta kundër njohjes së Jerusalemit, ka të plagosur

më 12.2017 - Gazeta e re

Ushtria e Izraelit plagosi 17 persona, njëri prej të cilëve është në gjendje kritike, kur shtien mbi demonstruesit që janë mbledhur në protestat në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës, me rastin e njohjes...

FOTOT/ “Vdekje Amerikës”: Në vendet myslimane shpërthejnë protestat, analistët perëndimorë të frikësuar

më 12.2017 - Gazeta Tema

Në disa prej vendeve me popullsi myslimane, kanë nisur protestat, pas vendimit të Donald Trump, me të cilin Amerika njeh si kryeqytet të Izraelit, Jeruzalemin. Një gazetë pro-Hezbollah në Liban deklaroi...

Tramp njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit, reagon komuniteti ndërkombëtar

më 12.2017 - RTSH

Njohja e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit nga presidenti amerikan, Tramp, nuk është pritur mirë nga pjesa tjetër e komunitetit ndërkombëtar. Mes vendeve që dënuan vendimin e presidentit Donald Tramp...

VIDEO/ 'Vdekje Amerikës!' Protesta të mëdha në të gjithë botën myslimane

më 12.2017 - Syri

Protesta të fuqishme shpërthyen pothuajse menjëherë pasi Donald Trump njohu zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit. Demonstrata më të mëdha që janë mbajtur sot në të gjithë botën myslimane. Palestinezët...

Një rrezik në lëkurën e Jeruzalemit

më 12.2017 - AlbPortali

13/11/2016 Roma, trasmissione televisiva In mezz’ora, nella foto Lucia Annunziata Loading... Sot qyteti realisht është i ndarë në dy koka, 37 % e qytetit, përbëhet nga arabët, opjesa lindore ndërsa pjesa...

Erdogan: Vendimi i SHBA-së për Jerusalemin vë rajonin në unazën e zjarrit

më 12.2017 - Klan Kosova

Presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan, ka kritikuar presidentin e SHBA-së, Donald Trump për vendimin që ta njoh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Ai ka thënë se ky veprim mund ta vë atë rajon në...

Një rrezik në lëkurën e Jeruzalemit

më 12.2017 - Fakti Ditor

13/11/2016 Roma, trasmissione televisiva In mezz’ora, nella foto Lucia Annunziata Sot qyteti realisht është i ndarë në dy koka, 37 % e qytetit, përbëhet nga arabët, opjesa lindore ndërsa pjesa perëndimore...

BE: Jerusalemi të jetë kryeqytet edhe i Palestinës

më 12.2017 - Insajderi

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini ka thënë, duke u ndërlidhur me vendimin e presidentit të Amerikës, Donald Trump që ta njohë Jerusalemin...

Çekia njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe shtetit të ardhshëm palestinez

më 12.2017 - Zhurnal

Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton Anadolu Agency (AA). “Republika...

Grevë e përgjithshme në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor

më 12.2017 - Zhurnal

Në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor në rrjedhë është grevë e përgjithshme në shenjë proteste me rastin e vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të...

Henije thirrje për intifadë të re për Jerusalemin

më 12.2017 - Zhurnal

Kryetari i Byrosë Politike të Hamasit, Ismail Henije, ka bërë thirrje që nga e premtja të fillohet intifadë e re palestineze kundër vendimit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) për njohjen e Jerusalemit...

BE: Jerusalemi të jetë kryeqytet edhe i Palestinës

më 12.2017 - AlbPortali

Loading... Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini ka thënë, duke u ndërlidhur me vendimin e presidentit të Amerikës, Donald Trump që ta njohë...

BE: Jerusalemi të jetë kryeqytet edhe i Palestinës

më 12.2017 - Fakti Ditor

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini ka thënë, duke u ndërlidhur me vendimin e presidentit të Amerikës, Donald Trump që ta njohë Jerusalemin...

Gjermania nuk mbështet vendimin e SHBA-ve lidhur me Jerusalemin

më 12.2017 - InfoShqip

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se nuk e mbështesin vendimin e presidentit amerikan Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, transmeton Anadolu Agency (AA). Zëdhënësi i qeverisë...

Vendimi për Jeruzalemin, protesta në Lindjen e Mesme

më 12.2017 - Fol

Situatë e tensionuar dhe protesta të dhunshme në Lindjen e Mesme… Në bregun perëndimor, mijëra palestinez përleshen me policinë izraelite, ndërsa frika sa vjen e rritet për gjakderdhje të reja në rajonin...

Hamas kërcënon me luftë pas njohjes së Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Grupi islamik palestinez Hamas ka paralajmëruar me luftë pas deklaratës së presidentit amerikan Donald Trump i cili njohu Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Vendimi amerikan rrezikon të hedhi në erë...

Mogherini: Zgjidhja e konfliktit Izrael-Palestinë, dy shtete

më 12.2017 - KosovaPress

“Bashkimi Evropian ka qëndrim të qartë dhe unik. Besojmë se zgjidhja e vetme reale e konfliktit Izrael-Palestinë – dy shtete, ndërsa Jerusalemi do të ishte kryeqytet i të dyja shteteve”, tha Mogherini...

Mogherini: Vendimi i Trumpit mund të na sjellë në periudha më të errëta

më 12.2017 - Gazeta e re

“Njëzet e tetë vende – anëtare të BE-së pajtohen se zgjidhja e vetme reale është me dy shtete, dhe se Jerusalemi duhet të jetë kryeqytet i dy vendeve”, theksoi Mogherini. Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit...

Protesta të dhunshme kundër njohjes së Jerusalemit, ka të plagosur

më 12.2017 - Bota Press

Ushtria e Izraelit plagosi 17 persona, njëri prej të cilëve është në gjendje kritike, kur shtien mbi demonstruesit që janë mbledhur në protestat në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës, me rastin e njohjes...

Protesta në Bregun Perëndimor pas vendimit të Trumpit

më 12.2017 - Shenja

Pas thirrjes së Hamasit, mijëra palestinezë kanë dalur në rrugët kryesore të qytetit, dhe me dhunë i janë përgjigjur vendimit të presidentit amerikan Donald Trump që njohu Jerusalemin si kryeqytetin e...

Protesta kundër njohjes së Jerusalemit, ka të plagosur

më 12.2017 - KosovaPress

Dhjetëra demonstrues janë mbledhur në kalimin kufitar me Izraelin dhe ka gjuajtur me gurë ushtarët izraelitë në anën tjetër. Ndryshe, presidenti amerikan Donald Trump dje vendosi për njohjen e Jerusalemit...

Grevë e përgjithshme në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor

më 12.2017 - Portalb

Në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor në rrjedhë është grevë e përgjithshme në shenjë proteste me rastin e vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të...

Pasojat: Çfarë do të thotë njohja e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit?

më 12.2017 - Ina

Në një lëvizje të dënuar prej pjesës më të madhe të botës, Donald Trump ka shpallur se SHBA do të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Çfarë do të thotë kjo lëvizje kontradiktore e presidentit amerikan,...

Trump alarmon botën me vendimin për Jeruzalemin:Ja çfarë pritet

më 12.2017 - Shqiptarja

Synimi i presidentit të SHBA për ta njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit ka bërë që në mbarë globin personalitetet drejtuese të venë këmbanat e alarmit. Disa madje shohin me këtë të kërcënohet...

Kaos në Bethlehem: policia izraelite sulmoi demonstruesit palestinezë, dëgjohen të shtëna

më 12.2017 - AlbPortali

Pas vendimit të Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, shpërthyen protestat e dhunshme në Betlehem, raportoi AFP. Loading... “Ne duhet të thërrasim në intifadë dhe të përgatitemi kundër...

Zemërim në botën arabe për Jerusalemin, OKB mbledhje urgjente

më 12.2017 - Vizion Plus

E gjithë bota e ka kundërshtuar ashpër vendimin e presidentit amerikan Donald Trump për njohjen e Jerusalemit, qytetit me 900 mijë banorë, si kryeqytetin e Izraelit. Arabia Saudite, aleati më i madh i...

Jerusalemi kryeqytet, Erdogan ‘kryqëzon’ Trump: I vuri flakën Lindjes së Mesme

më 12.2017 - Ina

Vendimi i Donald Trump për ta bërë Jerusalemin kryeqytetin e Izraelit duket se është  pritur me kritika të ashpra nga mbarë bota. Pasojat diplomatike do të përfshijnë edhe një mbledhje të menjëhershme...

Henije thirrje për intifadë të re për Jerusalemin

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv GAZA (AA) - Kryetari i Byrosë Politike të Hamasit, Ismail Henije, ka bërë thirrje që nga e premtja të fillohet intifadë e re palestineze kundër vendimit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës...

‘Vdekje Amerikës’: A është hapur ‘Kutia e Pandorës’?

më 12.2017 - Mapo

Foto 1 nga 10 Një gazetë pro-Hezbollah në Liban deklaroi “Vdekje Amerikës” në faqen e parë, ndërkohë që tensionet në Lindjen e Mesme janë shtuar ndjeshëm pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump...

Një rrezik në lëkurën e Jeruzalemit

më 12.2017 - Gazeta Express

​Sot qyteti realisht është i ndarë në dy koka, 37 % e qytetit, përbëhet nga arabët, opjesa lindore ndërsa pjesa perëndimore u përket izraelitëve. Të dyja palët e pretendojnë qytetin e shenjtë si kryqytetin...

Njohja e Jerusalemit ka shkaktuar kritika, por nuk ka pasur dhunë

më 12.2017 - Medial

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump, për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka shkaktuar vërshim të kritikave në gjithë botën, por nuk ka shkaktuar dhunë të menjëhershme, ashtu siç...

Njohja e Jerusalemit ka shkaktuar kritika, por nuk ka pasur dhunë

më 12.2017 - Evropa e Lirë

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump, për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit , ka shkaktuar vërshim të kritikave në gjithë botën, por nuk ka shkaktuar dhunë të menjëhershme, ashtu siç...

Mogerini dhe Theresa May deklarohen mbi vendimin e Trump-it për Jeruzalemin

më 12.2017 - GazetaBlic

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres tha se Jeruzalemi mbetet një “çështje e statusit përfundimtar që duhet të zgjidhet përmes negociatave të drejtpërdrejta ndërmjet dy partive”....

Plasin protestat rreth Gaza pas vendimit të Trump për Jerusalemin

më 12.2017 - Antpress

Një vendim i djeshëm i presidentit të Amerikës, Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka ngjallur reagimin e palestinezëve.Rreth Gazas mijëra njerëz kanë dalë që të shprehin...

Jerusalemi kryeqyteti i Izraelit, të gjithë kundër Trump. Hamas: Vendimi hap dyert e ferrit

më 12.2017 - BalkanWeb

Grupi palestinez Hamar ka deklaruar se vendimi i Presidentit amerikan Donald Trump për të njohur Jerusalemin kryeqytet të Izraelit hap portat e ferrit. Hamasi kishte paralajmëruar për rrezikun e një intifade...

Çfarë thotë Tillerson lidhur me vendimin e Trump për Jerusalemin?

më 12.2017 - Tetova Sot

Skretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson në margjinat e konferencës së OSBE-së në Vjenë bëri një deklaratë lidhur me vendimin e presidentin amerikan, Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqyteti...

Mogherini: Vendimi i SHBA-së për Jeruzalemin shqetësim serioz për BE-në

më 12.2017 - Alsat-M

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini shprehu në emër të Bashkimit Evropian shqetësimin serioz pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të...

Grevë e përgjithshme në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv JERUSALEM (AA) – Në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor në rrjedhë është grevë e përgjithshme në shenjë proteste me rastin e vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për të njohur...

Jeruzalemi kryeqytet i Izraelit, e gjithë bota kundër Donald Trump

më 12.2017 - Opinion

Arabia Saudite, aleati më i madh i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në botën arabe, u rreshtua krahas vendeve që dënuan ashpër vendimin e Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit....

‘Vdekje Amerikës!’ Protesta të mëdha në të gjithë botën myslimane

më 12.2017 - Tetova Sot

Protesta të fuqishme shpërthyen pothuajse menjëherë pasi Donald Trump njohu zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit. Demonstrata më të mëdha që janë mbajtur sot në të gjithë botën myslimane. Palestinezët...

Pasojat: Çfarë do të thotë njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit?

më 12.2017 - Gazeta Tema

Në një lëvizje të dënuar prej pjesës më të madhe të botës, Donald Trump ka shpallur se SHBA do të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Çfarë do të thotë kjo lëvizje kontradiktore e presidentit amerikan,...

Tilerson: Zhvendosja e ambasadës në Jerusalem fillon menjëherë

më 12.2017 - Alsat-M

Sekretari amerikan i shtetit Reks Tilerson deklaroi se Departamenti i shtetit menjëherë do të fillojë me përgatitjet për ta realizuar vendimin e presidentit Donald Tramp për zhvendosjen e Ambasadës së...

Çekia njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe shtetit të ardhshëm palestinez

më 12.2017 - Gazeta Monitor

Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton Anadolu Agency (AA). “Republika...

Lideri i Hamas: Vendimi i SHBA, luftë e shpallur ndaj Palestinës

më 12.2017 - Klan Kosova

Lideri i Hamas, Ismail Haniya ka cilësuar vendimin e SHBA për njohje të Jerusalemit për kryeqytet të Izraelit si shpallje lufte ndaj Palestinës. Ai siç raporton Al Jazeera ka bërë thirrje për kryengritje...

Kaos në Bethlehem: policia izraelite sulmoi demonstruesit palestinezë, dëgjohen të shtëna

më 12.2017 - Te Sheshi

Pas vendimit të Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, shpërthyen protestat e dhunshme në Betlehem, raportoi AFP. “Ne duhet të thërrasim në intifadë dhe të përgatitemi kundër armikut...

Çekia njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe shtetit të ardhshëm palestinez

më 12.2017 - Bota Press

Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton Anadolu Agency (AA). “Republika...

Erdogan: Mbrojtja e Jerusalemit detyrë e të gjithë njerëzimit

më 12.2017 - Klan Kosova

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi sot në Ankara se mbrojtja e statusit ligjor të Jerusalemit nuk është detyrë vetëm e muslimanëve, por e gjithë njerëzimit, transmeton Klan Kosova. Erdoğan,...

Abas: SHBA-ja nuk mund të jetë ndërmjetësuese paqësore

më 12.2017 - Alsat-M

Presidenti palestinez Mahmud Abas e dënoi vendimin e presidentit amerikan Donald Tramp ta njohë Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit. Ai theksoi se kjo i shkel të gjitha të drejtat që SHBA-ja të jetë...

Çekia vendi i parë në botë pas SHBA-së që njeh Jerusalemin si kryeqytet

më 12.2017 - Syri

Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton Anadolu Agency (AA). “Republika...

Reagime pas vendimit të Trampit për njohjen e Jerusalemit

më 12.2017 - Alsat-M

Pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Tramp për ta njohur Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit me reagime u lajmëruan presidenti izraelit, Reuven Revlin dhe kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu,...

Erdogan: Mbrojtja e Jerusalemit detyrë e gjithë njerëzimit

më 12.2017 - Telegrafi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi sot në Ankara se mbrojtja e statusit ligjor të Jerusalemit nuk është detyrë vetëm e muslimanëve, por e gjithë njerëzimit. Erdogan, në prag të nisjes...

Arabia Saudite dënon vendimin e Trump për statusin e Jerusalemit

më 12.2017 - Zhurnal

Arabia Saudite ka dënuar vendimin e ShBA-së për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Një vendim i tillë i presidentit, Trump ka ngjallur kritika nga gjithandej botës. Në një qëndrim Mbretëria...

Erdogan: Mbrojtja e Jerusalemit detyrë e gjithë njerëzimit

më 12.2017 - InfoShqip

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi sot në Ankara se mbrojtja e statusit ligjor të Jerusalemit nuk është detyrë vetëm e muslimanëve, por e gjithë njerëzimit. Erdoan, në prag të nisjes...

Tilerson: Puna për zhvendosjen e ambasadës nga Tel Aviv në Jerusalem fillon menjëherë

më 12.2017 - Medial

Sekretari amerikan i shtetit Reks Tilerson deklaroi se Departamenti i shtetit menjëherë do të fillojë me përgatitjet për ta realizuar vendimin e presidentit Donald Tramp për zhvendosjen e Ambasadës së...

Tillerson mbron vendimin e Trump për Jerusalemin

më 12.2017 - Gazeta e re

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson tha sot me rastin e kritikave ndaj vendimi të Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit, se presidenti i SHBA-së ka njohur vetëm realitetin....

Çekia njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe shtetit të ardhshëm palestinez

më 12.2017 - Koha.net

Londër, 7 dhjetor – Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, bën të ditur AA. “Republika...

Gjermania nuk mbështet vendimin e SHBA-ve për Jerusalemin

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv BERLIN (AA) - Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se nuk e mbështesin vendimin e presidentit amerikan Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, transmeton Anadolu...

Henije: Nga nesër të fillojë intifada e re kundër vendimit të SHBA-ve për Jerusalemin

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv

Erdoğan: Mbrojtja e Jerusalemit detyrë e të gjithë njerëzimit

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv ANKARA (AA) - Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, deklaroi sot në Ankara se mbrojtja e statusit ligjor të Jerusalemit nuk është detyrë vetëm e muslimanëve, por e gjithë njerëzimit,...

Jerusalemi kryeqytet, Erdogan ‘kryqëzon’ Trump: I vuri flakën Lindjes së Mesme

më 12.2017 - Syri

Vendimi i Donald Trump për ta bërë Jerusalemin kryeqytetin e Izraelit duket se është  pritur me kritika të ashpra nga mbarë bota. Pasojat diplomatike do të përfshijnë edhe një mbledhje të menjëhershme...

Vjen reagimi i parë nga Rusia pas vendimit të Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Periskopi

Ministria e Jashtme ruse njoftoi sot se Moska është shumë e shqetësuar për vendimin e SHBA-së për të zhvendosur selinë e ambasadës nga Tel Avivi në Jerusalem. Në një deklaratë të ministrisë thuhet se një...

Lideri i Hamas: Vendimi i SHBA, luftë e shpallur ndaj Palestinës

më 12.2017 - GazetaBlic

Lideri i Hamas, Ismail Haniya ka cilësuar vendimin e SHBA për njohje të Jerusalemit për kryeqytet të Izraelit si shpallje lufte ndaj Palestinës. Ai siç raporton Al Jazeera ka bërë thirrje për kryengritje...

Protesta në Bregun Perëndimor pas vendimit të Trumpit

më 12.2017 - AlbPortali

Pas thirrjes së Hamasit, mijëra palestinezë kanë dalur në rrugët kryesore të qytetit, dhe me dhunë i janë përgjigjur vendimit të presidentit amerikan Donald Trump që njohu Jerusalemin si kryeqytetin e...

Britania: Njohja e Jerusalemit nuk ndihmon, presim seriozitet

më 12.2017 - KosovaPress

Reuters raporton se Johnson tha se bota donte të dëgjonte disa njoftime serioze nga presidenti amerikan Donald Trump lidhur me mënyrën në të cilën zgjidheshin çështjet e Lindjes së Mesme. Temat: Britania...

Erdogan: Mbrojtja e Jerusalemit detyrë e gjithë njerëzimit

më 12.2017 - Lajmi.net

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi sot në Ankara se mbrojtja e statusit ligjor të Jerusalemit nuk është detyrë vetëm e muslimanëve, por e gjithë njerëzimit. Erdoan, në prag të nisjes...

Vjen deklarata e shumëpritur nga Rusia, ja qëndrimi i Moskës për vendimin e Turmp-it

më 12.2017 - Gazeta e re

Ministria e Jashtme ruse njoftoi sot se Moska është shumë e shqetësuar për vendimin e ShBA-së për të zhvendosur selinë e ambasadës nga Tel Avivi në Jerusalem. Në një deklaratë të ministrisë thuhet se një...

Paralajmërohen protesta, Trump kundërshtohet nga shumë krerë botëror

më 12.2017 - InfoShqip

Krerët e botës po shprehin shqetësim lidhur me vendimin e administratës Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe për të lëvizur ambasadën amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem. Ndërkohë...

Moska e shqetësuar me vendimin e SHBA

më 12.2017 - KosovaPress

Në një deklaratë të ministrisë thuhet se një zgjidhje e drejtë dhe e qëndrueshme e konfliktit të vjetër palestinez-izraelit, i cili siguron zgjidhjen e të gjitha aspekteve të statusit përfundimtar të territoreve...

Shpërthejnë protestat, digjen flamujt amerikanë dhe fotografitë e Trump

më 12.2017 - Gazeta Express

Protestuesit kanë djegur fotografitë e presidentit Donald Trump në qytetin Gaza sot dhe zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar shkëputjen e lidhjeve me SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit të sigurisë...

Çekia njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe shtetit të ardhshëm palestinez

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv LONDËR (AA) – Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton...

Erdoğan: Mbrojtja e Jerusalemit detyrë e gjithë njerëzimit

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv ANKARA (AA) - Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, deklaroi sot në Ankara se mbrojtja e statusit ligjor të Jerusalemit nuk është detyrë vetëm e muslimanëve, por e gjithë njerëzimit,...

Arabia Saudite dënon vendimin e Trump për statusin e Jerusalemit

më 12.2017 - Klan Kosova

Arabia Saudite ka dënuar vendimin e ShBA-së për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Një vendim i tillë i presidentit, Trump ka ngjallur kritika nga gjithandej botës. Në një qëndrim Mbretëria...

Tillerson për Ballkanin: Të përshpejtohen reformat

më 12.2017 - KosovaPress

“Qeveritë duhet të përshpejtojnë reformat politike dhe ekonomike, përfshirë edhe forcimin e institucioneve, luftën kundër korrupsionit dhe sundimin e ligjit”, tha Tillerson në takimin e 24-të të Këshillit...

Shpërthejnë protestat, digjen flamujt amerikanë dhe fotografitë e Trump

më 12.2017 - Syri

Protestuesit kanë djegur fotografitë e presidentit Donald Trump në qytetin Gaza sot dhe zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar shkëputjen e lidhjeve me SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit të sigurisë...

Tilerson: Puna për zhvendosjen e ambasadës nga Tel Aviv në Jerusalem fillon menjëherë

më 12.2017 - Medial

Sekretari amerikan i shtetit Reks Tilerson deklaroi se Departamenti i shtetit menjëherë do të fillojë me përgatitjet për ta realizuar vendimin e presidentit Donald Tramp për zhvendosjen e Ambasadës së...

Jerusalemi kryeqytet, shpërthen Arabia Saudite: Trump i papërgjegjshëm!

më 12.2017 - Syri

Arabia Saudite ka dënuar vendimin e SHBA.-së për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, mes kritikave ndërkombëtare nga e gjithë  bota. Në një deklaratë, mbretëria e Gjirit tha se njoftimi i...

Nuk kanë të ndalur protestat pas vendimit të Trump për Jerusalemin

më 12.2017 - Sovrani

Një vendim i djeshëm i presidentit të Amerikës, Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka ngjallur reagimin e palestinezëve. Rreth Gazas mijëra njerëz kanë dalë që të shprehin...

Vendimi i Trumpit për Jerusalemin trazon liderët botërorë

më 12.2017 - GazetaBlic

Krerët e botës po shprehin shqetësim lidhur me vendimin e administratës Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe për të lëvizur ambasadën amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem. Ndërkohë...

Arabia Saudite dënon vendimin e Trump për statusin e Jerusalemit

më 12.2017 - GazetaBlic

Arabia Saudite ka dënuar vendimin e ShBA-së për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Një vendim i tillë i presidentit, Trump ka ngjallur kritika nga gjithandej botës. Në një qëndrim Mbretëria...

Njohja e Jeruzalemit si kryeqytet, e gjithë bota kundër Presidentit Trump

më 12.2017 - Blitz

Presidenti Donald Trump ka njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe kështu do të zhvendosin ambasadën amerikane atje, nga Tel Avivi. Papa Françesku shprehu “shqetësimin e thellë” për këtë lëvizje,...

Jerusalemi kryeqytet, Erdogan ‘kryqëzon’ Trump: I vuri flakën Lindjes së Mesme

më 12.2017 - Tetova Sot

Vendimi i Donald Trump për ta bërë Jerusalemin kryeqytetin e Izraelit duket se është  pritur me kritika të ashpra nga mbarë bota. Pasojat diplomatike do të përfshijnë edhe një mbledhje të menjëhershme...

Gjermania nuk mbështet vendimin e SHBA-ve për Jerusalemin

më 12.2017 - Shenja

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se nuk e mbështesin vendimin e presidentit amerikan Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, transmeton Anadolu Agency (AA). Zëdhënësi i qeverisë...

Vendimi i Trumpit për Jerusalemin trazon liderët botërorë

më 12.2017 - Gazeta Express

Krerët e botës po shprehin shqetësim lidhur me vendimin e administratës Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe për të lëvizur ambasadën amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem. Ndërkohë...

Mogherini: Vendimi i SHBA-së për Jeruzalemin shqetësim serioz për BE-në

më 12.2017 - Gazeta Express

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini shprehu në emër të Bashkimit Evropian shqetësimin serioz pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të...

Pasojat: Çfarë do të thotë njohja e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit?

më 12.2017 - Tetova Sot

Në një lëvizje të dënuar prej pjesës më të madhe të botës, Donald Trump ka shpallur se SHBA do të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Çfarë do të thotë kjo lëvizje kontradiktore e presidentit amerikan,...

Jerusalemi kryeqytet, shpërthen Arabia Saudite: Trump i papërgjegjshëm!

më 12.2017 - Tetova Sot

Arabia Saudite ka dënuar vendimin e SHBA.-së për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, mes kritikave ndërkombëtare nga e gjithë  bota. Në një deklaratë, mbretëria e Gjirit tha se njoftimi i...

Mogherini: Vendimi i SHBA-së për Jeruzalemin shqetësim serioz për BE-në

më 12.2017 - Syri

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini shprehu në emër të Bashkimit Evropian shqetësimin serioz pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të...

Çfarë do të thotë njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit?

më 12.2017 - Java News

Në një lëvizje të dënuar prej pjesës më të madhe të botës, Donald Trump ka shpallur se SHBA do të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Çfarë do të thotë kjo lëvizje kontradiktore e presidentit amerikan,...

Tillerson mbron vendimin e Trump për Jerusalemin

më 12.2017 - KosovaPress

Ai këtë deklaratë e bëri në margjinat e konferencës së OSBE-së në Vjenë. Temat: Tillerson Jerusalem Trump Kjo web faqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të...

Çekia njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe shtetit të ardhshëm palestinez

më 12.2017 - Antpress

Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton Anadolu Agency (AA). “Republika...

Trump njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Respublica

Presidenti amerikan, Donald Trump firmosi vendimin për njohjen e Jeruzalemit si kryeqyteti i Izraelit, pavarësisht nga reagimet e bashkësisë ndërkombëtare. "Ky qytet është kryeqyteti i Izraelit" tha Donald...

“Vendimi hap portat e ferrit”, e gjithë bota kundër Trump dhe Izraelit

më 12.2017 - Java News

Grupi palestinez Hamar ka deklaruar se vendimi i Presidentit amerikan Donald Trump për të njohur Jerusalemin kryeqytet të Izraelit hap portat e ferrit. Hamasi kishte paralajmëruar për rrezikun e një intifade...

Erdoğan: Mbrojtja e Jerusalemit detyrë e të gjithë njerëzimit

më 12.2017 - Shenja

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, deklaroi sot në Ankara se mbrojtja e statusit ligjor të Jerusalemit nuk është detyrë vetëm e muslimanëve, por e gjithë njerëzimit, raporton Anadolu Agency (AA)....

Zemërim në botën arabe për Jeruzalemin, OKB mbledhje urgjente

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

E gjithë bota e ka kundërshtuar ashpër vendimin e presidentit amerikan Donald Trump për njohjen e Jeruzalemit, qytetit me 900 mijë banorë, si kryeqytetin e Izraelit. Arabia Saudite, aleati më i madh i...

Gabimi i Trumpit në Jerusalem është katastrofë për botën arabe… dhe SHBA-të

më 12.2017 - Periskopi

Sa herë që duket sikur Donald Trump nuk mund ta tejkalojë veten, ai në fakt e bën. Tash ai ka njoftuar se administrata e tij do të njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, duke e përmbysur një politikë...

Shpërthejnë protestat në Turqi anti-Trump

më 12.2017 - Periskopi

Mijëra njerëz në të gjithë Turqinë dolën në rrugë për të protestuar kundër vendimit të Presidentit të SHBA’së, Donald Trump ku mori vendimin për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Disa OJQ...

Çekia njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe shtetit të ardhshëm palestinez

më 12.2017 - Tetova Sot

Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton Anadolu Agency (AA). “Republika...

Grevë e përgjithshme në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor

më 12.2017 - Gazeta e re

Pasi presidenti i SHBA-ve Donald Trump njohu Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, pala palestineze ftoi në grevë të përgjithshme. Në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor në rrjedhë është grevë e përgjithshme...

Henije thirrje për intifadë të re për Jerusalemin

më 12.2017 - Gazeta e re

“Vendimi i SHBA-ve për Jerusalemin nënkupton se tanimë ka filluar një proces i ri politik. Procesi i paqes është varrosur përfundimisht. Kërkojmë që nga nesër të fillohet intifadë e re kundër vendimit...

Shpërthejnë protestat, digjen flamujt amerikanë dhe fotografitë e Trump

më 12.2017 - Infokusi

Protestuesit kanë djegur fotografitë e presidentit Donald Trump në qytetin Gaza sot dhe zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar shkëputjen e lidhjeve me SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit të sigurisë...

Amb.izraelite në Tiranë fton Shqipërinë të njohë Jeruzalemin kryeqytet

më 12.2017 - Illyria

Ambasada e Jeruzalemit në Shqipëri ka mirëpritur vendimin e guximshëm të SHBA për të njohur përfundimisht Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Në një njoftim, ambasada deklaron se shpreson që Shqipëria...

Gjermania nuk mbështet vendimin e SHBA-ve për Jerusalemin

më 12.2017 - AlbPortali

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se nuk e mbështesin vendimin e presidentit amerikan Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, transmeton Anadolu Agency (AA). Loading... Zëdhënësi...

Erdogan: Lëvizja e SHBA’së mbi Jeruzalemin po krijon një luftë të re

më 12.2017 - Periskopi

Udhëheqësi turk Rexhep Tajip Erdogan ka kritikuar vendimin e Presidentit të SHBA’së Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit, duke thënë se ky veprim i tij do ta hedhte këtë rajon...

Erdogan: mbrojtja e statusit ligjor të Jerusalemit, detyrë e muslimanëve dhe e njerëzimit; do flas dhe me Papën

më 12.2017 - Te Sheshi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha se mbrojtja e statusit ligjor të Jerusalemit është një detyrë jo vetëm e muslimanëve, por e gjithë njerëzimit. Në prag të vizitës së tij zyrtare në Greqi, duke...

E gjithë bota e kundërshton Trumpin për Jerusalemin

më 12.2017 - Albinfo

Reagimet ndaj njohjes së Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit nga presidenti Trump nuk kanë të ndalur. Arabia Saudite ka dënuar vendimin e SHBA-së që ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, në mes...

Tërbohet kreu i Hamasit, i shpall luftë SHBA’së

më 12.2017 - Periskopi

Kreu i Hamasit Ismail Hanja ka thënë se vendimi i SHBA’së për të njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit është një “deklaratë lufte kundër palestinezëve” dhe bëri thirrje për një kryengritje të re....

Ambasada: Shqipëria dhe kombet e tjera të zhvendosin Ambasadat në Jeruzalem

më 12.2017 - Antpress

Ambasada ndërkombëtare e krishterë e Jeruzalemit në Shqipëri, ka përshëndetur vendimin e presidentit Trump, për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit. Me anë të një deklarate për mediat, Ambasada...

Çfarë do të thotë njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit...

më 12.2017 - Syri

Pasojat për: Procesin e paqes, palestinezët, shtetin e Izraelit, rajonin, Evropën, të krishterët në Tokën e Shenjtë dhe vetë qytetin e Jeruzalemit. Në një lëvizje të dënuar prej pjesës më të madhe të botës,...

Pasojat: Çfarë do të thotë njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit?

më 12.2017 - Lajme.al

Në një lëvizje të dënuar prej pjesës më të madhe të botës, Donald Trump ka shpallur se SHBA do të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Çfarë do të thotë kjo lëvizje kontradiktore e presidentit amerikan,...

Mogerini dhe Theresa May deklarohen mbi vendimin e Trump’it për Jeruzalemin

më 12.2017 - Periskopi

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres tha se Jeruzalemi mbetet një “çështje e statusit përfundimtar që duhet të zgjidhet përmes negociatave të drejtpërdrejta ndërmjet dy partive”....

Hamas bënë thirrje për protesta pas vendimit të Trump për Jerusalemin

më 12.2017 - Insajderi

Kreu i lartë i grupit militant islamik Hamas ka bërë thirrje për një kryengritje të re kundër Izraelit pas njohjes së presidentit të SHBA-së Donald Trump, Jeruzalemi si kryeqyteti i Izraelit. Ismail Haniyeh...

Arabia Saudite dënon vendimin e Trump për statusin e Jerusalemit

më 12.2017 - Antpress

Arabia Saudite ka dënuar vendimin e ShBA-së për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.Një vendim i tillë i presidentit, Trump ka ngjallur kritika nga gjithandej botës.Në një qëndrim Mbretëria...

Shteti evropian që e njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Insajderi

Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherësh kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez. “Republika e Çekisë edhe para arritjes...

Njohja e Jeruzalemit, e gjithë bota kundër Trumpit

më 12.2017 - Infokusi

Arabia Saudite, aleati më i madh i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në botën arabe, u rreshtua krahas vendeve që dënuan ashpër vendimin e Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit....

Presidenti Trump njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit – arabët rinisin muzikën e vjetër të konfliktit

më 12.2017 - Gazeta 55

Duke ia faturuar si një dështim administratave të mëparshme amerikane, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës shpalli sot në një fjalim nga Shtëpia e Bardhë se Amerika njeh Jeruzalemin si kryeqytet...

Trump shpall vendimin reth Jerusalemit, reagime nga e gjithë bota

më 12.2017 - 24 ore

WASHINGTON (AA) – Presidenti i SHBA-ve Donald Trump deklaroi se ka ardhur koha që Jerusalemi zyrtarisht të njihet si kryeqytet i Izraelit, raporton Anadolu Agency (AA). Trump: Ka ardhur koha ta njohim...

Kina hyn në lojë: të njihet Jerusalemi Lindor si kryeqyteti i shtetit palestinez

më 12.2017 - Te Sheshi

Presidenti kinez Xi Jinping bëri thirrje të enjten për krijimin e një shteti palestinez në kufijë e para luftës së vitit 1967, në përpjekje të Pekinit për të vërtetuar ndikimin e saj ekonomik dhe politik...

Lideri i Hamasit: SHBA po i shpall luftë Palestinës

më 12.2017 - Sovrani

Lideri i Hamas, Ismail Haniya ka cilësuar vendimin e SHBA për njohje të Jerusalemit për kryeqytet të Izraelit si shpallje lufte ndaj Palestinës. Ai siç raporton Al Jazeera ka bërë thirrje për kryengritje...

Erdoğan: Mbrojtja e Jerusalemit detyrë e të gjithë njerëzimit

më 12.2017 - AlbPortali

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, deklaroi sot në Ankara se mbrojtja e statusit ligjor të Jerusalemit nuk është detyrë vetëm e muslimanëve, por e gjithë njerëzimit, raporton Anadolu Agency (AA)....

Protestuesit djegin flamujt amerikanë dhe fotografitë e Trump

më 12.2017 - Sovrani

Protestuesit kanë djegur fotografitë e presidentit Donald Trump në qytetin Gaza sot dhe zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar shkëputjen e lidhjeve me SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit të sigurisë...

Palestina kërcënon Trumpin pas vendimit për Jeruzalemin: Nuk do të mbetet me kaq

më 12.2017 - Periskopi

Mahmud Abbas ka hedhur poshtë vendimin e SHBA’së për të njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit, duke thënë se udhëheqja palestineze refuzon të pranojë vendimin e diskutueshëm të Presidentit Donald...

Shpërthejnë protestat, digjen flamujt amerikanë dhe fotografitë e Trump

më 12.2017 - Periskopi

Protestuesit kanë djegur fotografitë e presidentit Donald Trump në qytetin Gaza sot dhe zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar shkëputjen e lidhjeve me SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit të sigurisë...

Krerët e botës të shqetësuar për vendimin e Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Sovrani

Krerët e botës po shprehin shqetësim lidhur me vendimin e administratës Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe për të lëvizur ambasadën amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem. Ndërkohë...

Sauditët dënojnë vendimin e SHBA-së për Jerusalemin

më 12.2017 - Gazeta Monitor

Arabia Saudite ka dënuar vendimin e SH.B.A.-së për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit. Në një deklaratë, mbretëria e Gjirit tha se njoftimi i Presidentit Donald Trump ishte “i pajustifikuar...

Çekia “del nga rreshti” europian: shpall njohjen e Jerusalemit Perëndimor si kryeqytet i Izraelit

më 12.2017 - Te Sheshi

Në një deklaratë në faqen e saj të internetit, Ministria e Jashtme deklaron se “Republika Çeke aktualisht, para se të nënshkruhet paqja mes Izraelit dhe Palestinës, e njeh në fakt Jeruzalemin si kryeqytet...

Vendimi i Trumpit për Jerusalemin trazon liderët botërorë

më 12.2017 - Bota Press

Krerët e botës po shprehin shqetësim lidhur me vendimin e administratës Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe për të lëvizur ambasadën amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem. Ndërkohë...

Mogherini: Vendimi për Jeruzalemin mund të ketë pasoja në perspektivën e paqes

më 12.2017 - Sovrani

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini shprehu në emër të Bashkimit Evropian shqetësimin serioz pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të...

Reagon ashpër edhe Arabia Saudite pas vendimit të Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Periskopi

Arabia Saudite ka dënuar vendimin e Presidentit të SHBA-së Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, në mes të kritikave ndërkombëtare në rritje për këtë veprim. Në një deklaratë,...

Çfarë do të thotë njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit?

më 12.2017 - Gazeta Fjala

Në një lëvizje të dënuar prej pjesës më të madhe të botës, Donald Trump ka shpallur se SHBA do të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Çfarë do të thotë kjo lëvizje kontradiktore e presidentit amerikan,...

Çfarë do të thotë njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit?

më 12.2017 - InfoShqip

Pasojat për procesin e paqes, palestinezët, shtetin e Izraelit, rajonin, Evropën, të krishterët në Tokën e Shenjtë dhe vetë qytetin e Jeruzalemit. Në një lëvizje të dënuar prej pjesës më të madhe të botës,...

Çfarë do të thotë njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraeli...

më 12.2017 - Syri

Pasojat për: Procesin e paqes, palestinezët, shtetin e Izraelit, rajonin, Evropën, të krishterët në Tokën e Shenjtë dhe vetë qytetin e Jeruzalemit. Në një lëvizje të dënuar prej pjesës më të madhe të botës,...

Çfarë do të thotë njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraeli?

më 12.2017 - InfoShqip

Pasojat për: Procesin e paqes, palestinezët, shtetin e Izraelit, rajonin, Evropën, të krishterët në Tokën e Shenjtë dhe vetë qytetin e Jeruzalemit. Në një lëvizje të dënuar prej pjesës më të madhe të botës,...

'Jeruzalemi'/ Vendimi i Trumpit për Jerusalemin trazon liderët botërorë

më 12.2017 - Syri

Lajmi se Donald Trump pritet të njoftojë njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit ka nxitur reagime ndërkombëtare që variojnë nga shqetësimet tek alarmi. Për palestinezët, kjo do të ishte “puthja...

Reagimet më të ashpra vijnë nga Hamasi, Irani dhe Turqia: Deklaratat nga mbarë bota, pas vendimit të Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - InfoShqip

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka ngjallur reagime brenda komunitetit ndërkombëtar, me përjashtim të Izraelit. Më poshtë vijojnë...

Protestë para konsullatës amerikane në Stamboll pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Zhurnal

Organizata të ndryshme të shoqërisë civile kanë protestuar para Kryekonsullatës së Shteteve të Bashkuara në Amerikës (SHBA) në Stamboll të Turqisë pas deklaratës së presidentit amerikan Donald Trump për...

Irani thotë se vendimi i sotëm i Trump për Jerusalemin do ketë pasoja

më 12.2017 - Zhurnal

Irani ka dënuar sot vendimin e presidentit të  Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Tramp për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Irani përmes një komunikate për medie ka thënë njohja...

Theresa May nuk përkrahë vendimin e Donald Trump për Jerusalemin

më 12.2017 - Zhurnal

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May ka shtuar zërin e saj për mospajtimin lidhur me vendimin e fundit për Jerusalemin nga Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump. “Ne nuk pajtohemi me vendimin e...

Mogherini: Vendimi i SHBA-ve për Jerusalemin, shqetësim serioz për BE-në

më 12.2017 - RTV 21

Mogherini në emër të Bashkimit Evropian shprehu shqetësimin serioz Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, në emër të Bashkimit Evropian shprehu shqetësimin serioz pas vendimit të presidentit...

Zbatohet menjëherë urdhri i Trump për zhvendosjen e ambasadës në Jerusalem

më 12.2017 - Zhurnal

Përfaqësuesi më i lartë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Rex Tillerson, ka deklaruar se ka nisur të zbatohet menjëherë vendimi i planit të Presidentit Donald Trump, për të zhvendosur Ambasadën e SHBA-ve...

Vendimi i Trump për Jeruzalemin, protesta edhe në Stamboll

më 12.2017 - NOA

Nga sot Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njohur zyrtarisht Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Ka qenë vetë Presidenti i SHBA-ve Donald Trump i cili bëri të ditur vendimin e Departamentit Amerikan...

Theresa May nuk përkrahë vendimin e Donald Trump për Jerusalemin

më 12.2017 - Klan Kosova

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May ka shtuar zërin e saj për mospajtimin lidhur me vendimin e fundit për Jerusalemin nga Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump. “Ne nuk pajtohemi me vendimin e...

Macron: Franca nuk mbështet vendimin e Trumpit

më 12.2017 - Aktuale

Presidenti i Francës Emmanuel Macron tha se Franca nuk e mbështet vendimin e SHBA-ve për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, duke shtuar se ky është një vendim “trishtues” dhe në kundërshtim...

Trump e njohu si kryeqytet të Izraelit, reagon Ambasada e Jerusalemit në Tiranë

më 12.2017 - BalkanWeb

Ambasada ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit në Shqipëri ka përshëndetur njohjen e Jerusalemit si kryeqyteti i Izraelit, nga Presidentit amerikan Donald Trump. Në një deklaratë për shtyp, Ambasada...

Vendimi i Trump për Jerusalemin – protestohet edhe në Turqi

më 12.2017 - Klan Kosova

Vendimi i Presidenti Trump ku njeh Jerusalemin, kryeqytet të Izraelit, po përcillet me shumë pakënaqësi. Rreth rrezikut të këtij vendimi ishte paralajmëruar më parë dhe nga shtetet me fuqi botërore, megjithatë...

Erdogan: Plani për Jerusalemin, në kundërshtim me të vërtetat historike

më 12.2017 - Aktuale

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në cilësi të kryesuesit aktual të Organizatës për Bashkëpunim Islam dhe presidentit të Turqisë, i ka bërë thirrje opinionit botëror lidhur Jerusalemin pas planit...

Edhe Britania e dënon vendimin e Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - GazetaBlic

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May, i është bashkuar zërave kundërshtues ndaj vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump, për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. “Ne nuk pajtohemi...

Edhe Britania e dënon vendimin e Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Gazeta Express

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May, i është bashkuar zërave kundërshtues ndaj vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump, për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. “Ne nuk pajtohemi...

Trump shpall vendimin reth Jerusalemit, reagime nga e gjithë bota

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv WASHINGTON (AA) - Presidenti i SHBA-ve Donald Trump deklaroi se ka ardhur koha që Jerusalemi zyrtarisht të njihet si kryeqytet i Izraelit, raporton Anadolu Agency (AA). Trump: Ka ardhur...

Zbatohet menjëherë urdhri i Trump për zhvendosjen e ambasadës në Jerusalem

më 12.2017 - Klan Kosova

Përfaqësuesi më i lartë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Rex Tillerson, ka deklaruar se ka nisur të zbatohet menjëherë vendimi i planit të Presidentit Donald Trump, për të zhvendosur Ambasadën e SHBA-ve...

Reagimet më të ashpra vijnë nga Hamasi, Irani dhe Turqia: Deklaratat nga mbarë bota, pas vendimit të Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Telegrafi

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka ngjallur reagime brenda komunitetit ndërkombëtar, me përjashtim të Izraelit. Më poshtë vijojnë...

​Macron: Vendimi i Trump për Jerusalemin, i papërshtatshëm

më 12.2017 - GazetaBlic

Presidenti francez, Emmanuel Macron e cilësoi të papërshtatshëm vendimin e presidentit amerikan, Donald Trump, rreth njohjes së Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit dhe bëri thirrje për të shmangur me çdo...

VENDIMI I TRUMP PËR JERUZALEMIN, PALESTINEZËT NISIN PROTESTAT

më 12.2017 - NOA

Nga sot Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njohur zyrtarisht Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Ka qenë vetë Presidenti i SHBA-ve Donald Trump i cili bëri të ditur vendimin e Departamentit Amerikan...

Njohja si kryeqytet i Izrealit, ambasada e Jeruzalemit thirrje Shqipërsië: Ndiq shembullin e Trump

më 12.2017 - NOA

Pas vendimit të SHBA-ve për të njohur zyrtarisht Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit, ka ardhur edhe reagimi i parë zyrtar nga Tirana. Është ambasada e Jeruzalemit në Shqipëri e cila përshëndet vendimin...

Protestë para konsullatës amerikane në Stamboll pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - GazetaBlic

Organizata të ndryshme të shoqërisë civile kanë protestuar para Kryekonsullatës së Shteteve të Bashkuara në Amerikës (SHBA) në Stamboll të Turqisë pas deklaratës së presidentit amerikan Donald Trump për...

Vendimi i Trump për Jerusalemin, protestohet edhe në Turqi

më 12.2017 - Gazeta Express

Vendimi i Presidenti Trump ku njeh Jerusalemin, kryeqytet të Izraelit, po përcillet me shumë pakënaqësi. Rreth rrezikut të këtij vendimi ishte paralajmëruar më parë dhe nga shtetet me fuqi botërore, megjithatë...

Protestë para konsullatës amerikane në Stamboll pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Telegrafi

Organizata të ndryshme të shoqërisë civile kanë protestuar para Kryekonsullatës së Shteteve të Bashkuara në Amerikës (SHBA) në Stamboll të Turqisë pas deklaratës së presidentit amerikan Donald Trump për...

Donald Trump e njohu Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit, reagon Ambasada në Tiranë

më 12.2017 - Sot News

Ambasada ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit në Shqipëri ka përshëndetur njohjen e Jerusalemit si kryeqyteti i Izraelit, nga Presidentit amerikan Donald Trump. Në një deklaratë për shtyp, Ambasada...

Paralajmërohen protesta, Trump kundërshtohet nga shumë krerë botëror

më 12.2017 - GazetaBlic

Krerët e botës po shprehin shqetësim lidhur me vendimin e administratës Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe për të lëvizur ambasadën amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem. Ndërkohë...

Trump e njohu si kryeqytet të Izraelit, reagon Ambasada e Jerusalemit në Tiranë

më 12.2017 - Mapo

Ambasada ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit në Shqipëri ka përshëndetur njohjen e Jerusalemit si kryeqyteti i Izraelit, nga Presidentit amerikan Donald Trump. Në një deklaratë për shtyp, Ambasada...

Jeruzalemi kryeqytet i Izraelit, SHBA: Presim që Shqipëria ta njohë

më 12.2017 - Shqiptarja

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë ka mirëpritur vendimin “e guximshëm” të presidentit Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. “Ky është një hap i gjatë e i vonuar që...

Pas vendimit të Trump, ja reagimi i Ambasadës së Jerusalemit në Shqipëri…

më 12.2017 - Syri

Ambasada ndërkombëtare e Krishtere e Jerusalemit në Shqipëri ka përshëndetur njohjen e Jeruzalemit si kryeqyteti i Izraelit, nga Presidentit amerikan Donald Trump. Në një deklaratë për shtyp, Ambasada...

Paralajmërohen protesta, Trump kundërshtohet nga shumë krerë botëror

më 12.2017 - Lajmi.net

Krerët e botës po shprehin shqetësim lidhur me vendimin e administratës Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe për të lëvizur ambasadën amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem. Ndërkohë...

Erdoğan bisedë telefonike me presidentin e Pakistanit

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv ANKARA (AA) – Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me presidentin e Pakistanit Memnun Husejin, me të cilin kanë biseduar për vendimin e qeverisë së SHBA-ve...

Zbatohet menjëherë urdhri i Trump për zhvendosjen e ambasadës në Jerusalem

më 12.2017 - GazetaBlic

Përfaqësuesi më i lartë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Rex Tillerson, ka deklaruar se ka nisur të zbatohet menjëherë vendimi i planit të Presidentit Donald Trump, për të zhvendosur Ambasadën e SHBA-ve...

Zbatohet menjëherë urdhri i Trump për zhvendosjen e ambasadës në Jerusalem

më 12.2017 - Aktuale

Përfaqësuesi më i lartë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Rex Tillerson, ka deklaruar se ka nisur të zbatohet menjëherë vendimi i planit të Presidentit Donald Trump, për të zhvendosur Ambasadën e SHBA-ve...

Protestë para konsullatës amerikane në Stamboll pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Lajmi.net

Organizata të ndryshme të shoqërisë civile kanë protestuar para Kryekonsullatës së Shteteve të Bashkuara në Amerikës (SHBA) në Stamboll të Turqisë pas deklaratës së presidentit amerikan Donald Trump për...

Zbatohet menjëherë urdhri i Trump për zhvendosjen e ambasadës në Jerusalem

më 12.2017 - Lajmi.net

Përfaqësuesi më i lartë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Rex Tillerson, ka deklaruar se ka nisur të zbatohet menjëherë vendimi i planit të Presidentit Donald Trump, për të zhvendosur Ambasadën e SHBA-ve...

Mogherini: Jemi të shqetësuar për deklaratën e Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv BRUKSEL (AA) - Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Federica Mogherini, ka deklaruar se janë shumë të shqetësuar për shkak të deklaratës...

Turqia dënon njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit nga SHBA

më 12.2017 - Almakos

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë e ka dënuar dhe pritur me shqetësim të madh deklaratën e papërgjegjshme të qeverisë amerikane që “njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe se ambasadën e saj...

​Vendimi i Trumpit për Jerusalemin trazon liderët botërorë

më 12.2017 - Koha.net

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka ngjallur reagime brenda komunitetit ndërkombëtar, me përjashtim të Izraelit, transmeton kp....

Macron: Vendimi i Trump për Jerusalemin, i papërshtatshëm

më 12.2017 - RTV 21

Franca reagon ndaj vendimit të presidentit amerikan për Jerusalemin Presidenti francez, Emmanuel Macron e cilësoi të papërshtatshëm vendimin e presidentit amerikan, Donald Trump, rreth njohjes së Jerusalemit...

Macron: Vendimi i Trump për Jerusalemin, i papërshtatshëm

më 12.2017 - Koha.net

Presidenti francez Emmanuel Macron e cilësoi të papërshtatshëm vendimin e presidentit amerikan, Donald Trump, rreth njohjes së Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit dhe bëri thirrje për të shmangur me çdo...

Protesta në Gaza, pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit nga presidenti Trump

më 12.2017 - Zhurnal

Presidenti amerikan, Donald Trump, siç edhe ishte paralajmëruar ka njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. “Kam vendosur që është koha që të njohim zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit”,...

Stamboll, protestë para konsullatës amerikane pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv STAMBOLL (AA) - Organizata të ndryshme të shoqërisë civile kanë protestuar para Kryekonsullatës së Shteteve të Bashkuara në Amerikës (SHBA) në Stamboll të Turqisë pas deklaratës së presidentit...

Çavuşoğlu: Jerusalemi nuk bëhet kryeqytet i Izraelit me deklaratë të një shteti

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv

Abbas: Vendimi i Trumpit minon rolin e SHBA-ve si ndërmjetës të paqes

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv RAMALLAH (AA) – Presidenti i Palestinës Mahmoud Abbas deklaroi se vendimi i presidentit amerikan Donald Trump, me të cilin Jerusalemin zyrtarisht e njohu si kryeqytet të Izraelit, është...

VENDIMI I TRUMP PËR JERUZALEMIN, REAGON PRESIDENTI IZRAELIT, NETANYAHU

më 12.2017 - NOA

Nga sot Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njohur zyrtarisht Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Ka qenë vetë Presidenti i SHBA-ve Donald Trump i cili bëri të ditur vendimin e Departamentit Amerikan...

Çelik: E gjithë bota duhet ta dënojë "vendimin për Jerusalemin"

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv ANKARA (AA) – Ministri turk i Çështjeve të Bashkimit Evropian (BE) dhe Kryenegociatori Ömer Çelik, duke u shprehur se e gjithë bota duhet ta dënojë vendimin e presidentit të SHBA-ve, Donald...

Franca reagon ndaj vendimit të Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Gazeta Express

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka reaguar pas vendimit të homologut të tij amerikan, Donald Trump, për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Presidenti amerikan i ka dhënë fund një politike...

Kryeministri i Izraelit fton vendet tjera t’i zhvendosin ambasadat në Jerusalem

më 12.2017 - Aktuale

Vendimin e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe ta zhvendos ambasadën amerikane në këtë vend, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu e ka quajtur...

Turqia dënon njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit nga SHBA

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv ANKARA (AA) - Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë e ka dënuar dhe pritur me shqetësim të madh deklaratën e papërgjegjshme të qeverisë amerikane që "njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit...

Mogherini reagon për deklaratën e Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv

ShBA e Njeh Jerusalemin si Kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Kallxo

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donlad Trump, tha se “është koha që Jerusalemi të njihet zyrtarisht kryeqytet i Izraelit”. “Kam vendosur se është koha ta njohim zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet...

Trump: Kryeqyteti i Izraelit është Jerusalemi, do ta zhvendosim ambasadën atje

më 12.2017 - Aktuale

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka njoftuar para pak minutash në një konferencë për media se SHBA-të e njohin zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Ai ka thënë se i ka kërkuar Departamentit...

VENDIMI I TRUMP PËR JERUZALEMIN, PRESIDENTI MACRON: FRANCA NUK E MBËSHTET

më 12.2017 - NOA

Nga sot Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njohur zyrtarisht Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Ka qenë vetë Presidenti i SHBA-ve Donald Trump i cili bëri të ditur vendimin e Departamentit Amerikan...

Shqetësim për planet e Trump

më 12.2017 - Politiko

Synimi i presidentit të SHBA për ta njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit ka bërë që në mbarë globin personalitetet drejtuese të venë këmbanat e alarmit. Disa madje shohin me këtë të kërcënohet...

Gjermania e Turqia e paralajmëruan Trumpin për Jerusalemin

më 12.2017 - GazetaBlic

​Presidenti amerikan Donald Trump, njoftoi se tashmë ka njohur zyrtarisht Jerusalemin si Kryeqytet të Izraelit. Megjithatë, një vendim të tillë nuk e përshëndetën disa vende të tjera të fuqishme të botës,...

Macron: Franca nuk mbështet vendimin e Trumpit

më 12.2017 - Tetova Sot

Presidenti i Francës Emmanuel Macron tha se Franca nuk e mbështet vendimin e SHBA-ve për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, duke shtuar se ky është një vendim “trishtues” dhe në kundërshtim...

Netanyahu e quan historik vendimin e presidentit Trump

më 12.2017 - Telegrafi

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka deklaruar sot se vendimi i presidentit të SHBA-ve, Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit është historik. Ai përshëndeti marrëdhënien...

Protesta në Gaza, pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit nga presidenti Trump

më 12.2017 - Telegrafi

Presidenti amerikan, Donald Trump, siç edhe ishte paralajmëruar ka njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. “Kam vendosur që është koha që të njohim zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit”,...

Macron: Franca nuk mbështet vendimin e Trumpit

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv

Abbas: Vendimi i Trumpit minon rolin e SHBA-ve si ndërmjetës të paqes

më 12.2017 - Shenja

Presidenti i Palestinës Mahmoud Abbas deklaroi se vendimi i presidentit amerikan Donald Trump, me të cilin Jerusalemin zyrtarisht e njohu si kryeqytet të Izraelit, është inkurajim për pushtimin dhe kolonizimin,...

Grupi Hamas u kërkon arabëve e myslimanëve luftimin e SHBA-ve për Jerusalemin

më 12.2017 - Klan Kosova

Grupi islamik palestinez Hamas, pas vendimit të Presidentit Donald Trump, për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, kanë reaguar me një kërkesë. Hamas në deklarimin e tyre u kërkojnë arabëve...

Macron: Franca nuk mbështet vendimin e Trumpit

më 12.2017 - Shenja

Presidenti i Francës Emmanuel Macron tha se Franca nuk e mbështet vendimin e SHBA-ve për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, duke shtuar se ky është një vendim “trishtues” dhe në kundërshtim...

Presidenti Trump do të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Klan

Ndërsa Presidenti Donald Trump bëhej gati të njoftonte të mërkurën se Shtetet e Bashkuara po e njohin Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe do ta zhvendosin ambasadën nga Tel Avivi, Papa Françesku...

Presidenti Trump shpall zyrtarisht Jeruzalemin kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Klan

Presidenti Donald Trump ka njoftuar publikisht se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të njohin zyrtarisht Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Gjatë një deklarate për mediat nga Shtëpia e Bardhë, Trump...

Grupi Hamas u kërkon arabve e myslimanëve luftimin e SHBA-ve për Jerusalemin

më 12.2017 - Klan Kosova

Grupi islamik palestinez Hamas, pas vendimit të Presidentit Donald Trump, për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, kanë reaguar me një kërkesë. Hamas në deklarimin e tyre u kërkojnë arabëve...

Hamas: Trumpi “hapi portën e ferrit”

më 12.2017 - Koha.net

Hamasi ka reaguar ndaj vendimit të shefit të shtetit amerikan për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Organizata ka deklaruar pak kohë pas këtij vendimi se Trump me ndërmarrjen e këtij hapi...

NJOHJA E JERUSALEMIT SI KRYEQYTET I IZRAELIT NGA SHBA-ja, PALESTINEZËT: VENDIMI KONSIDEROHET “SHPALLJE LUFTE”

më 12.2017 - TV21

Njoftimi i presidentit amerikan Donald Tramp se Shtetet e Bashkuara të Amerikës bëhen vendi i parë që e njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit është vlerësuar si një “dështim total” për procesin paqësor...

Irani paralajmëron SHBA: Vendimi i Trump-it për Jerusalemin do të ketë pasoja

më 12.2017 - Tetova Sot

Irani ka dënuar sot vendimin e presidentit të  Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Tramp për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Irani përmes një komunikate për medie ka thënë njohja...

Hamas: Trump “hapi portën e ferrit”

më 12.2017 - Telegrafi

Hamas ka reaguar ndaj vendimit të shefit të shtetit amerikan për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Organizata ka deklaruar pak kohë pas këtij vendimi se Trump me ndërmarrjen e këtij hapi...

Britania e Madhe del kundër vendimit të Trump-it për Jerusalemin

më 12.2017 - Tetova Sot

Kryeministrja e e Britanisë së Madhe përmes një komunikate ka reaguar ashpër ndaj vendimit të presidentit të Amerikës, Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. “Britania e Madhe...

Gjermania e Turqia e paralajmëruan Trumpin për Jerusalemin

më 12.2017 - Lajmi.net

​Presidenti amerikan Donald Trump, njoftoi se tashmë ka njohur zyrtarisht Jerusalemin si Kryeqytet të Izraelit. Megjithatë, një vendim të tillë nuk e përshëndetën disa vende të tjera të fuqishme të botës,...

Abbas: Vendimi i Trumpit minon rolin e SHBA-ve si ndërmjetës i paqes

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv

Gjermania e Turqia e paralajmëruan Trumpin për Jerusalemin

më 12.2017 - Politiko

Presidenti amerikan Donald Trump, njoftoi se tashmë ka njohur zyrtarisht Jeruzalemin si Kryeqytet të Izraelit. Megjithatë, një vendim të tillë nuk e përshëndetën disa vende të tjera të fuqishme të botës,...

SHBA njeh Jerusalemin – Trump flet nga Shtëpia e Bardhë

më 12.2017 - Klan Kosova

Pas vendimit për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, duke folur në Shtëpinë e Bardhë,  Presidenti amerikan Donald Trump,  deklaruar se e vlerëson këtë rrugë veprimi në interesin më të mirë...

Njohja nga Trump e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, vjen paralajmërimi i Departamentit amerikan të Shtetit

më 12.2017 - Telegrafi

Presidenti amerikan Donald Trump përmbysi një politikë disa dekadëshe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, pavarësisht paralajmërimeve nga...

SHBA-ja njeh Jerusalemin kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Koha.net

Presidenti amerikan, Donald Trump sapo ka njoftuar se ka marrë vendimin që ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe ka urdhëruar bartjen e ambasadës atje nga Tel Avivi. Trump i është referuar...

Palestinezët kundër Trumpit, djegin flamurin amerikan dhe izraelit

më 12.2017 - Lajmi.net

Donald Trump sot ka marrë vendim për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Lajmi nuk është pritur mirë aspak nga palestinezët, të cilët gjatë një proteste kanë djegur flamurin amerikan dhe atë...

Kryeministri izraelit: Historike, njohja e Jerusalemit

më 12.2017 - Politiko

Pas vendimit të Trump se SHBA-të e njohin Jerusalemin si Kryeqytet të Izraelit, reagim të menjëhershëm pati Kryeministri i këtij shteti Benjamin Netanyahu. Në një deklarim të tij, ai e ka quajtur ditën...

May planifikon të flasë me Trump rreth Jerusalemit

më 12.2017 - Telegrafi

Kryeministrja britanike, Theresa May, deklaroi sot se ka ndërmend të bisedojë me presidentin e SHBA Donald Trump rreth statusit të Jerusalemit, i cili sipas saj duhet të përcaktohet pas marrëveshjes midis...

Netanyahu e quan historik vendimin e Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Koha.net

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka deklaruar sot se vendimi i presidentit të SHBA-së Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit është historik. Ai përshëndeti marrëdhënien...

Në Gaza digjet flamuri amerikan pas vendimit të Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Koha.net

Protestuesit kanë djegur fotografitë e presidentit amerikan Donald Trump në qytetin Gaza sot dhe zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar shkëputjen e lidhjeve me SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit të...

Stamboll, protestë para konsullatës amerikane pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Shenja

Organizata të ndryshme të shoqërisë civile kanë protestuar para Kryekonsullatës së Shteteve të Bashkuara në Amerikës (SHBA) në Stamboll të Turqisë pas deklaratës së presidentit amerikan Donald Trump për...

Kryeministri izraelit: Historike, njohja e Jerusalemit

më 12.2017 - Klan Kosova

Pas vendimit të Trump se SHBA-të e njohin Jerusalemin si Kryeqytet të Izraelit, reagim të menjëhershëm pati Kryeministri i këtij shteti Benjamin Netanyahu. Në një deklarim të tij, ai e ka quajtur ditën...

Në Gaza digjet flamuri amerikan pas vendimit të Trumpit për Jeruzalemin

më 12.2017 - Koha.net

Protestuesit kanë djegur fotografitë e presidentit amerikan Donald Trump në qytetin Gaza sot dhe zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar shkëputjen e lidhjeve me SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit të...

Trump: Është koha për të njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit, kjo është rruga më e mirë…

më 12.2017 - Syri

Presidenti Donald Trump njoftoi të mërkurën në një fjalim nga Shtëpia e Bardhë se Shtetet e Bashkuara e njohin zyrtarisht qytetin e Jeruzalemit si kryeqytetin e Izraelit dhe do të zhvendosin atje ambasadën...

Shpërthejnë protestat, digjen flamujt amerikanë dhe fotografitë e Trump

më 12.2017 - RTV 21

Në Gaza kanë shpërthyer protesta Protestuesit kanë djegur fotografitë e presidentit Donald Trump në qytetin Gaza sot dhe zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar shkëputjen e lidhjeve me SHBA dhe përfundimin...

Trump e bëri atë që tre presidentë amerikanë nuk guxuan, kundërshtarët paralajmërojnë pasoja

më 12.2017 - Lajmi.net

Lideri i Hamasit, Ismail Haniyeh dhe presidenti palestinez, Mahmoud Abbas janë deklaruar kundër presidentit të SHBA-ve, Donald Trump i cili zyrtarisht ka njohur Jerusalemin kryeqytet të Izraelit. “Vendimi...

Kryeministri i Izraelit fton vendet tjera t’i zhvendosin ambasadat në Jerusalem

më 12.2017 - Syri

Vendimin e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe ta zhvendos ambasadën amerikane në këtë vend, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu e ka quajtur...

Gjermania e Turqia e paralajmëruan Presidentin Trump për Jerusalemin!

më 12.2017 - Klan Kosova

Presidenti amerikan Donald Trump, njoftoi se tashmë ka njohur zyrtarisht Jeruzalemin si Kryeqytet të Izraelit. Megjithatë, një vendim të tillë nuk e përshëndetën disa vende të tjera të fuqishme të botës,...

Kryeministri izraelit e quan vendimin për Jerusalemin, historik

më 12.2017 - Klan Kosova

Pas vendimit të Trump se SHBA-të e njohin Jerusalemin si Kryeqytet të Izraelit, reagim të menjëhershëm pati Kryeministri i këtij shteti Benjamin Netanyahu. Në një deklarim të tij, ai e ka quajtur ditën...

Gjermania e Turqia e paralajmëruan Trumpin për Jerusalemin

më 12.2017 - Gazeta Express

​ Presidenti amerikan Donald Trump, njoftoi se tashmë ka njohur zyrtarisht Jeruzalemin si Kryeqytet të Izraelit. Megjithatë, një vendim të tillë nuk e përshëndetën disa vende të tjera të fuqishme të...

Pas vendimit të Trump, ja reagimi i Ambasadës së Jerusalemit në Shqipëri

më 12.2017 - Tetova Sot

Ambasada ndërkombëtare e Krishtere e Jerusalemit në Shqipëri ka përshëndetur njohjen e Jeruzalemit si kryeqyteti i Izraelit, nga Presidentit amerikan Donald Trump. Në një deklaratë për shtyp, Ambasada...

Erdogan bisedon me udhëheqës të botës islame mbi vendimin e Amerikës për Jerusalemin

më 12.2017 - Tetova Sot

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan), në lidhje me planin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të njohur Jerusalemin si kryeqyteti i Izraelit, bisedoi në telefon me Kryeministrin e...

Trump: Është koha ta njohim zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv WASHINGTON (AA) – Presidenti i SHBA-ve Donald Trump deklaroi se ka ardhur koha që Jerusalemi zyrtarisht të njihet si kryeqytet i Izraelit, raporton Anadolu Agency (AA). “Ka ardhur koha që...

Si u paralajmërua Presidenti Trump për Jeruzalemin?!

më 12.2017 - Klan Kosova

Presidenti amerikan Donald Trump, njoftoi se tashmë ka njohur zyrtarisht Jeruzalemin si Kryeqytet të Izraelit. Megjithatë, një vendim të tillë nuk e përshëndetën disa vende të tjera të fuqishme të botës,...

Zbatohet menjëherë urdhri i Trump për zhvendosjen e ambasadës në Jerusalem

më 12.2017 - Tetova Sot

Përfaqësuesi më i lartë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Rex Tillerson, ka deklaruar se ka nisur të zbatohet menjëherë vendimi i planit të Presidentit Donald Trump, për të zhvendosur Ambasadën e SHBA-ve...

Çfarë do të thotë njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit?

më 12.2017 - Bota.al

Braktisja prej Donald Trumpit, e dekadave të tëra politikë amerikane, e ka vënë atë kundër pjesës tjetër të botës, dhe mund të ketë pasoja afatgjata Në një lëvizje të dënuar prej pjesës më të madhe të...

Netanyahu e quan historik vendimin e presidentit Trump

më 12.2017 - RTV 21

Administrata e Trump tha se njeh Jerusalemin si kryeqytet Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka deklaruar sot se vendimi i presidentit të SHBA-së Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin...

Trump: Është koha ta njohim zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Portalb

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump: Është koha ta njohim zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Trump i ka dhënë instruksione Departamentit Amerikan të Shtetit “të fillojë përgatitjet” për zhvendosjen...

Protesta në Turqi pasi SHBA njohu Jorusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - GazetaBlic

Një grup prej qytetarëve kanë filluar të mbledhë para ambasadës Amerikane në Stamboll pas vendimit të Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Presidenti i Shteteve të Bashkuara...

Trump vendosi, Jeruzalemi njihet nga SHBA-të si kryeqytet I Izraelit

më 12.2017 - MRT

Presidenti amerikan Donald Trump përmbysi një politikë disa dekadëshe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.... Presidenti amerikan Donald Trump përmbysi një politikë disa dekadëshe të Shteteve të Bashkuara...

Zbatohet menjëherë urdhri i Trump për zhvendosjen e ambasadës në Jerusalem

më 12.2017 - Shenja

Përfaqësuesi më i lartë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Rex Tillerson, ka deklaruar se ka nisur të zbatohet menjëherë vendimi i planit të Presidentit Donald Trump, për të zhvendosur Ambasadën e SHBA-ve...

Shpërthejnë protestat, digjen flamujt amerikanë dhe fotografitë e Trump

më 12.2017 - Antpress

Protestuesit kanë djegur fotografitë e presidentit Donald Trump në qytetin Gaza sot dhe zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar shkëputjen e lidhjeve me SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit të sigurisë...

Reagimet më të ashpra vijnë nga Hamasi, Irani dhe Turqia: Deklaratat nga mbarë bota, pas vendimit të Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - InfoShqip

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka ngjallur reagime brenda komunitetit ndërkombëtar, me përjashtim të Izraelit. Më poshtë vijojnë...

Trump njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Telegrafi

Ashtu edhe siç ishte paralajmëruar nga zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, një gjë edhe ndodhi....

Shpërthejnë protestat, digjen flamujt amerikanë dhe fotografitë e Trump

më 12.2017 - Tetova Sot

Protestuesit kanë djegur fotografitë e presidentit Donald Trump në qytetin Gaza sot dhe zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar shkëputjen e lidhjeve me SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit të sigurisë...

SHBA/ Trump: Jeruzalemi, kryeqytet i Izraelit. DASH paralajmëron

më 12.2017 - Mapo

Foto 1 nga 4 Presidenti amerikan Donald Trump përmbysi një politikë disa dekadëshe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke njohur zyrtarizht Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit, pavarësisht paralajmërimeve...

Netanyahu: Vendimi i Trumpit për Jerusalemin është ditë historike

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv

Çavuşoğlu dënon deklaratën e SHBA-ve për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv

LAJMI I FUNDIT: Trump e pranon Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Klan Kosova

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump të mërkurën e njohu zyrtarisht Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Ky vendim i Trump përmbys afro shtatë dekada të politikës së jashtme amerikane dhe duke vënë një...

Theresa May nuk përkrahë vendimin e Donald Trump për Jerusalemin

më 12.2017 - AlbPortali

Loading... Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May ka shtuar zërin e saj për mospajtimin lidhur me vendimin e fundit për Jerusalemin nga Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump. “Ne nuk pajtohemi me...

Theresa May nuk përkrahë vendimin e Donald Trump për Jerusalemin

më 12.2017 - Fakti Ditor

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May ka shtuar zërin e saj për mospajtimin lidhur me vendimin e fundit për Jerusalemin nga Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump. “Ne nuk pajtohemi me vendimin e...

Shpërthejnë protestat, digjen flamujt amerikanë dhe fotografitë e Trump

më 12.2017 - Tetova Sot

Protestuesit kanë djegur fotografitë e presidentit Donald Trump në qytetin Gaza sot dhe zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar shkëputjen e lidhjeve me SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit të sigurisë...

Kryeministri izraelit: Historike, njohja e Jerusalemit

më 12.2017 - Gazeta Express

Pas vendimit të Trump se SHBA-të e njohin Jerusalemin si Kryeqytet të Izraelit, reagim të menjëhershëm pati Kryeministri i këtij shteti Benjamin Netanyahu. Në një deklarim të tij, ai e ka quajtur ditën...

Trump i ka hapur dyert e ferrit duke e njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Gazeta Express

Hamasi ka thënë se me njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit dhe me vendimin për të transferuar ambasadën atje, Donald Trump ka hapur “dyert e ferrit”. “Vendimi i Trump për Jerusalemin nuk do të...

Donald Trump konfirmon: SHBA do të njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Sot News

Ashtu siç pritej, presidenti amerikan sfidoi sonte opozicionin botëror duke deklaruar se do të njohë  Jerusalemin si kryeqytet i Izraelit, por çuditërisht shtoi se gjithsesi lëvizja nuk do të prishë punën...

SHBA e njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Evropa e Lirë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donlad Trump, tha se “është koha që Jerusalemi të njihet zyrtarisht kryeqytet i Izraelit”. “Kam vendosur se është koha ta njohim zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet...

SHBA NJEH JERUZALEMIN SI KRYEQYTET TË IZRAELIT, PRITEN REAGIME TË FORTA

më 12.2017 - NOA

Nga sot Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njohur zyrtarisht Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Ka qenë vetë Presidenti i SHBA-ve Donald Trump i cili bëri të ditur vendimin e Departamentit Amerikan...

Kryeministri izraelit: Historike, njohja e Jerusalemit

më 12.2017 - GazetaBlic

Pas vendimit të Trump se SHBA-të e njohin Jerusalemin si Kryeqytet të Izraelit, reagim të menjëhershëm pati Kryeministri i këtij shteti Benjamin Netanyahu. Në një deklarim të tij, ai e ka quajtur ditën...

Trump: Jerusalemi është kryeqytet i Izraelit

më 12.2017 - Politiko

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, të mërkurën e ka njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, duke i dhënë fund një politike të jashtme gati 70-vjeçare amerikane....

Kryeministri i Izraelit fton vendet tjera t’i zhvendosin ambasadat në Jerusalem

më 12.2017 - Lajmi.net

Vendimin e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe ta zhvendos ambasadën amerikane në këtë vend, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu e ka quajtur...

Çavuşoğlu: Dënojmë deklaratën ku qeveria amerikane njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv

Tani është zyrtare: SHBA njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Tërbohet bota arabe dhe myslimane

më 12.2017 - Gazeta Tema

Në një fjalim të mërkurën në Shtëpinë e Bardhë, Presidenti Trump tha se Shtetet e Bashkuara e njohin Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. “Sot më në fund, Shtetet e Bashkuara po njohin Jeruzalemin si...

Çavuşoğlu: Dënojmë deklaratën ku qeveria amerikane njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv

Si u paralajmërua Presidenti Trump për Jeruzalemin?!

më 12.2017 - Gazeta Express

Presidenti amerikan Donald Trump, njoftoi se tashmë ka njohur zyrtarisht Jeruzalemin si Kryeqytet të Izraelit. Megjithatë, një vendim të tillë nuk e përshëndetën disa vende të tjera të fuqishme të botës,...

Vendimi i Trump-it për Jerusalemin “çon” në këmbë botën, protesta edhe në Turqi

më 12.2017 - Tetova Sot

Vendimi i presidenti të SHBA-së, Donald Trump ka bërë që brenda pak orëve në shumë vende të banorë të shumtë të dalin në protesta. Përpos kundërshtimeve të mëdha nga vendet e Lindjes së Mesme, protesta...

Netanyahu: Vendimi i Trumpit për Jerusalemin është ditë historike

më 12.2017 - Tetova Sot

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu ka falënderuar presidentin e SHBA-ve, Donald Trump “për vendimin e njohjes zyrtare të Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit”, raporton Anadolu Agency (AA). Duke...

SHBA-të njohin Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. DASH paralajmëron: Shmangni udhëtimet drejt Izraelit

më 12.2017 - Syri

Duke ia faturuar si një dështim administratave të mëparshme amerikane, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës shpalli sot në një fjalim nga Shtëpia e Bardhë se Amerika njeh Jeruzalemin si kryeqytet...

Kryeministri i Izraelit fton vendet tjera t’i zhvendosin ambasadat në Jerusalem

më 12.2017 - AlbPortali

Loading... Vendimin e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe ta zhvendos ambasadën amerikane në këtë vend, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu...

Hamas: Trump “hapi portën e ferrit”

më 12.2017 - Bota.al

Hamas ka reaguar ndaj vendimit të shefit të shtetit amerikan për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Organizata ka deklaruar pak kohë pas këtij vendimi se Trump me ndërmarrjen e këtij hapi...

SHBA-ja njeh Jeruzalemin kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Koha.net

Presidenti amerikan, Donald Trump sapo ka njoftuar se ka marrë vendimin që ta njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit dhe ka urdhëruar bartjen e ambasadës atje nga Tel Avivi. Trump i është referuar...

Trump i sfidon të gjithë; njeh zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Duke ia faturuar si një dështim administratave të mëparshme amerikane, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës shpalli sot në një fjalim nga Shtëpia e Bardhë se Amerika njeh Jerusalemin si kryeqytet...

Trump: Jerusalemi është kryeqytet i Izraelit

më 12.2017 - Gazeta Express

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, të mërkurën e ka njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, duke i dhënë fund një politike të jashtme gati 70-vjeçare amerikane....

Trump e pranon Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - GazetaBlic

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump të mërkurën e njohu zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit. Ky vendim i Trump përmbys afro shtatë dekada të politikës së jashtme amerikane dhe duke vënë një...

Erdogan: Plani për Jerusalemin, në kundërshtim me të vërtetat historike

më 12.2017 - Fakti Ditor

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në cilësi të kryesuesit aktual të Organizatës për Bashkëpunim Islam dhe presidentit të Turqisë, i ka bërë thirrje opinionit botëror lidhur Jerusalemin pas planit...

Trump njeh zyrtarisht Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Shqiptarja

Presidenti amerikan Donald Trump ka njoftuar se Shtetet e Bashkuara njohin zyrtarisht Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Në njoftimin e tij, zoti Trump e cilësoi lëvizjen si “një hap që duhej marrë...

SHBA njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Opinion

Presidenti Donald Trump ka njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe do të zhvendosin një ambasadë amerikane në Tel Aviv. Papa Françesku shprehu “shqetësimin e thellë” për këtë lëvizje, ndërsa Turqia...

LAJMI I FUNDIT/ Trump: Kryeqyteti i Izraelit është Jerusalemi, do ta zhvendosim ambasadën atje

më 12.2017 - Lajmi.net

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka njoftuar para pak minutash në një konferencë për media se SHBA-të e njohin zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izaelit. Ai ka thënë se i ka kërkuar Departamentit...

Mogherini reagon për deklaratën e Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Shenja

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Federica Mogherini, ka deklaruar: “BE është shumë e shqetësuar për deklaratën e bërë sot nga presidenti amerikan,...

Kryeministri i Izraelit fton vendet tjera t’i zhvendosin ambasadat në Jerusalem

më 12.2017 - Fakti Ditor

Vendimin e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe ta zhvendos ambasadën amerikane në këtë vend, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu e ka quajtur...

Trump: Është koha ta njohim zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv

Presidenti Trump do të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - BalkanWeb

Ndërsa Presidenti Donald Trump bëhej gati të njoftonte të mërkurën se Shtetet e Bashkuara po e njohin Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe do ta zhvendosin ambasadën nga Tel Avivi, Papa Françesku...

Çfarë do të thotë njohja e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit?

më 12.2017 - Periskopi

Pasojat për: Procesin e paqes, palestinezët, shtetin e Izraelit, rajonin, Evropën, të krishterët në Tokën e Shenjtë dhe vetë qytetin e Jerusalemit. Në një lëvizje të dënuar prej pjesës më të madhe të botës,...

Abbas: Vendimi i Trumpit minon rolin e SHBA-ve si ndërmjetës të paqes

më 12.2017 - AlbPortali

Presidenti i Palestinës Mahmoud Abbas deklaroi se vendimi i presidentit amerikan Donald Trump, me të cilin Jerusalemin zyrtarisht e njohu si kryeqytet të Izraelit, është inkurajim për pushtimin dhe kolonizimin,...

Njohja e Jerusalemit, palestinezët: Vendimi i  konsiderohet “shpallje lufte”

më 12.2017 - RTV 21

Njohja e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit nga SHBA-ja Njoftimi i presidentit amerikan Donald Trump se Shtetet e Bashkuara të Amerikës bëhen vendi i parë që e njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit...

​Mogherini: Vendimi i SHBA-ve për Jerusalemin, shqetësim serioz për BE-në

më 12.2017 - KosovaPress

“Bashkimi Evropian shpreh shqetësimin e thellë për sa i përket njoftimit të bërë sot nga presidenti amerikan, Donald Trump mbi Jerusalemin dhe pasojat që mund të ketë ky vendim në perspektivën për paqe”,...

Partitë politike në Kuvendin e Turqisë deklaratë të përbashkët për Jerusalemin

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv

Gjermania e Turqia e paralajmëruan Trumpin për Jerusalemin

më 12.2017 - InfoShqip

Presidenti amerikan Donald Trump, njoftoi se tashmë ka njohur zyrtarisht Jeruzalemin si Kryeqytet të Izraelit. Megjithatë, një vendim të tillë nuk e përshëndetën disa vende të tjera të fuqishme të botës,...

Vjen reagimi i Ambasadës së Jerusalemit në Tiranë

më 12.2017 - Gazeta Monitor

Ambasada ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit në Shqipëri ka përshëndetur njohjen e Jerusalemit si kryeqyteti i Izraelit, nga Presidentit amerikan Donald Trump. Në një deklaratë për shtyp, Ambasada...

Mediat turke tregojnë çfarë ka bërë Erdogan pas vendimit të Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Periskopi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar biseda telefonike me kryeministrin e Malajzisë, Nexhip Rezak, presidentin e Tunizisë, Baxhi Kaid Sibsi dhe presidentin e Iranit, Hasan Ruhani, në...

‘Goditet’ Donald Tump veç pak orë pasi mori vendimin për Jerusalemin

më 12.2017 - Bota Press

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka reaguar pas vendimit të homologut të tij amerikan, Donald Trump, për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Macron ka thënë se “Franca nuk e mbështet...

Stamboll, protestë para konsullatës amerikane pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - AlbPortali

Organizata të ndryshme të shoqërisë civile kanë protestuar para Kryekonsullatës së Shteteve të Bashkuara në Amerikës (SHBA) në Stamboll të Turqisë pas deklaratës së presidentit amerikan Donald Trump për...

Mediat turke: Edogan ka telefonuar tre kryetar shtetesh pas vendimit të SHBA-së

më 12.2017 - Insajderi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar biseda telefonike me kryeministrin e Malajzisë, Nexhip Rezak, presidentin e Tunizisë, Baxhi Kaid Sibsi dhe presidentin e Iranit, Hasan Ruhani, në...

Vendimi për Jeruzalemin, bota reagon me shqetësim

më 12.2017 - Alsat-M

Lajmi se Donald Trump pritet të njoftojë njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit ka nxitur reagime ndërkombëtare që variojnë nga shqetësimet tek alarmi. Për palestinezët, kjo do të ishte “puthja...

Abbas denoi vendimin e Trump-it: SHBA-ja nuk mund të jetë ndërmjetësuese paqësore

më 12.2017 - Tetova Sot

Presidenti palestinez Mahmud Abas e dënoi vendimin e presidentit amerikan Donald Tramp ta njohë Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit. Ai theksoi se kjo i shkel të gjitha të drejtat që SHBA-ja të jetë...

“Plani për Jerusalemin, sulm ndaj umetit musliman”

më 12.2017 - Portalb

Kryetari i Byrosë politike të Hamasit, Ismail Henije, paralajmëroi se plani i SHBA-ve për njohje të Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit është i rrezikshëm, raporton Anadolu Agency (AA). Henije, për kanalin...

Qëndrimi i Britanisë së Madhe për vendimin e Trump rreth Jerusalemit

më 12.2017 - Insajderi

Kryeministrja e e Britanisë së Madhe përmes një komunikate ka reaguar ashpër ndaj vendimit të presidentit të Amerikës, Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. “Britania e Madhe...

Protestë para konsullatës amerikane në Stamboll pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Gazeta Liria

Organizata të ndryshme të shoqërisë civile kanë protestuar para Kryekonsullatës së Shteteve të Bashkuara në Amerikës (SHBA) në Stamboll të Turqisë pas deklaratës së presidentit amerikan Donald Trump për...

Irani thotë se vendimi i sotëm i Trump për Jerusalemin do ketë pasoja

më 12.2017 - Insajderi

Irani ka dënuar sot vendimin e presidentit të  Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Tramp për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Irani përmes një komunikate për medie ka thënë njohja...

​Vendimi i Trumpit për Jerusalemin trazon liderët botërorë

më 12.2017 - Gazeta Liria

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka ngjallur reagime brenda komunitetit ndërkombëtar, me përjashtim të Izraelit, transmeton kp....

Hapi i sotëm i Trumpit mund të ketë pasoja të papara globale dhe përleshje të përgjakshme

më 12.2017 - Lajmi.net

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump që Jerusalemi të njihet si kryeqytet i Izraelit, është një lëvizje e cila jo vetëm që do shkaktojë valë në Lindjen e Mesme por do të shkelë rregullat ndërkombëtare....

“Plani për Jerusalemin, sulm ndaj umetit musliman”

më 12.2017 - InfoShqip

Kryetari i Byrosë politike të Hamasit, Ismail Henije, paralajmëroi se plani i SHBA-ve për njohje të Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit është i rrezikshëm, raporton Anadolu Agency (AA). Henije, për kanalin...

Zbatohet menjëherë urdhri i Trump për zhvendosjen e ambasadës në Jerusalem

më 12.2017 - AlbPortali

Përfaqësuesi më i lartë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Rex Tillerson, ka deklaruar se ka nisur të zbatohet menjëherë vendimi i planit të Presidentit Donald Trump, për të zhvendosur Ambasadën e SHBA-ve...

Iran zyrtar: “Vendimi i Trump-it do të shkaktonte një intifadë tjetër”

më 12.2017 - Gazeta e re

Irani dënoi sot vendimin e presidentit amerikan, Donald Trump, për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit duke paralajmëruar se kjo do të shkaktonte një intifadë tjetër apo kryengritje palestineze....

Reagimet më të ashpra vijnë nga Hamasi, Irani dhe Turqia – Deklaratat pas vendimit të Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Periskopi

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka ngjallur reagime brenda komunitetit ndërkombëtar, me përjashtim të Izraelit. Më poshtë vijojnë...

Presidenti izraelit e përshëndeti vendimin e Trump-it për Jerusalemin

më 12.2017 - Tetova Sot

Presidenti izraelit Reuven Revlin e përshëndeti vendimin e presidentit amerikan, Donald Tramp që ta njohë Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit dhe ta zhvendosë atje ambasadën amerikane. “I uroj presidentit...

Një rrezik në lëkurën e Jeruzalemit

më 12.2017 - Java News

U.S. President Donald Trump makes remarks to the media as he attends the 12th East Asia Summit in Manila, Philippines November 14, 2017. REUTERS/Jonathan Ernst Nga Lucia Annunziata Presidenti Trump na...

Gjermania e Turqia e paralajmëruan Trumpin për Jerusalemin

më 12.2017 - Tetova Sot

Presidenti amerikan Donald Trump, njoftoi se tashmë ka njohur zyrtarisht Jeruzalemin si Kryeqytet të Izraelit. Megjithatë, një vendim të tillë nuk e përshëndetën disa vende të tjera të fuqishme të botës,...

Trump “i ka hapur dyert e ferrit” duke e njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Tetova Sot

Hamasi ka thënë se me njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit dhe me vendimin për të transferuar ambasadën atje, Donald Trump ka hapur “dyert e ferrit”. “Vendimi i Trump për Jerusalemin nuk do të...

Jeruzalemi, protesta në Gaza kundër Trump; digjet flamuri i SHBA

më 12.2017 - Shqiptarja

Në lokalitete të ndryshme të Gazës dhe Bregut Perëndimor janë organizuar këtë të mërkurë protesta të shumta kundër vendimit të presidentit amerikan për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Agjencia...

SHBA-të njohin Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. DASH paralajmëron: Shmangni udhëtimet drejt Izraelit

më 12.2017 - Tetova Sot

Duke ia faturuar si një dështim administratave të mëparshme amerikane, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës shpalli sot në një fjalim nga Shtëpia e Bardhë se Amerika njeh Jeruzalemin si kryeqytet...

Hamas: Vendimi i Trampit i hap dyert e ferrit

më 12.2017 - Tetova Sot

Organizata palestineze Hamas në komentin fillestar lidhur me vendimin e Trampit që ta njohë Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit thekson se me këtë hap “hapen dyert e ferrit”

Natanyahu: Vendimi i Trump-it për Jerusalemin është “historik”

më 12.2017 - Tetova Sot

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu e kualifikon si “historik” vendimin e presidentit amerikan Donald Tramp që ta njohë Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit.

Protesta në Turqi pasi SHBA njohu Jorusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Infokusi

Një grup prej qytetarëve kanë filluar të mbledhë para ambasadës Amerikane në Stamboll pas vendimit të Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Presidenti i Shteteve të Bashkuara...

Zbatohet menjëherë urdhri i Trump për zhvendosjen e ambasadës në Jerusalem

më 12.2017 - Sovrani

Përfaqësuesi më i lartë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Rex Tillerson, ka deklaruar se ka nisur të zbatohet menjëherë vendimi i planit të Presidentit Donald Trump, për të zhvendosur Ambasadën e SHBA-ve...

Vjen reagimi edhe nga Gjermania, ja çka tha Merkel për vendimin e Trump-it

më 12.2017 - Gazeta e re

Kancelarja gjermane, Angela Merkel përmes një komunikate për media deklaroi se qeveria gjermane nuk mbështet vendimin e presidentit të ShBA-së, Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit,...

Netanyahu: Vendimi i Trumpit për Jerusalemin është ditë historike

më 12.2017 - Shenja

Kryeministri izraelit në ikje, Benjamin Netanyahu ka deklaruar se vendimi i presidentit të ShBA-së Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit është historik. Ai përshëndeti marrëdhënien...

May: “Britani e Madhe nuk është dakord me vendimin e presidentit Donald Trump”

më 12.2017 - Gazeta e re

“Britania e Madhe nuk është dakord me vendimin e presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit”, deklaroi kryeministrja britanike, Theresa May në një komunikatë....

Vendimi i Trump-it për Jerusalemin “dridhi” shtetet e mëdha, ja reagimet

më 12.2017 - Gazeta Monitor

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka ngjallur reagime brenda komunitetit ndërkombëtar, me përjashtim të Izraelit. Më poshtë vijojnë...

Presidenti Trump njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Në një fjalim të mërkurën në Shtëpinë e Bardhë, Presidenti Trump tha se Shtetet e Bashkuara e njohin Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. "Sot më në fund, Shtetet e Bashkuara po njohin Jeruzalemin si...

Trump e njohu Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Tetova Sot

Është koha që Jerusalemi të njihet si kryeqytet i Izraelit, deklaroi sot  presidenti amerikan Donald Tramp. “Publikimi im i sotëm e shënon fillimin e periudhës së re drejt konfliktit mes Izraelit dhe palestinezëve....

Turqia e Gjermania i reagojnë Trumpit: Ti e bëre Jerusalemin kryeqytet, por ja çka do të ndodh tani me ju!

më 12.2017 - Bota Press

Turqia e Gjermania i reagojnë Trumpit: Ti e bëre Jerusalemin kryeqytet, por ja çka do të ndodh tani me ju! Presidenti amerikan Donald Trump, njoftoi se tashmë ka njohur zyrtarisht Jerusalemin si Kryeqytet...

Federica Mogherini: “Vendimi i SHBA-së për Jerusalemin shqetësim serioz”

më 12.2017 - Gazeta e re

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini shprehu në emër të Bashkimit Evropian shqetësimin serioz pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të...

Vendimi i Trump “qon” në këmbë botën, protesta edhe në Turqi

më 12.2017 - Gazeta Monitor

Vendimi i presidenti të SHBA-së, Donald Trump ka bërë që brenda pak orëve në shumë vende të banorë të shumtë të dalin në protesta. Përpos kundërshtimeve të mëdha nga vendet e Lindjes së Mesme, protesta...

Çavuşoğlu dënon deklaratën e SHBA-ve për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Shenja

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, ka dënuar deklaratën e qeverisë amerikane për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, transmeton Anadolu Agency (AA). “E presim me shqetësim të madh...

​Reagime në mbarë botën pas vendimit të Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - KosovaPress

Më poshtë vijojnë reagimet: – Izraeli përshëndet një “ditë historike” Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu e cilësoi si një “ditë historike” vendimin e Donald Trump. Netanyahu siguroi gjithashtu se...

Mogherini reagon për deklaratën e Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - AlbPortali

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Federica Mogherini, ka deklaruar: “BE është shumë e shqetësuar për deklaratën e bërë sot nga presidenti amerikan,...

Vjen kundërshtimi i radhës nga një shtet evropian pas vendimit të Trumpit për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet

më 12.2017 - Periskopi

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka reaguar pas vendimit të homologut të tij amerikan, Donald Trump, për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Macron ka thënë se “Franca nuk e mbështet...

Vendimi i Trump-it mbi Jerusalemin, e gjithë bota kundër…përveç Izraelit! Reagime…

më 12.2017 - Te Sheshi

I vetmi që ka qenë krah Trump-it për njohjen e Jerusalemit kryeqytet të Izraelit, ka qenë, krejt natyrshëm, vetëm kryeministri Netanjahu. Reagimet e tjera nga e gjithë bota, përfshirë dhe kancelaritë europiane,...

​Macron: Vendimi i Trump për Jerusalemin, i papërshtatshëm

më 12.2017 - KosovaPress

Gjatë një konference shtypi në Algjer, ai theksoi angazhimin e Francës dhe Evropës për zgjidhjen me dy shtete, Izraeli dhe Palestina, që bashkëjetojnë krah për krah në paqe dhe siguri në kufijtë e pranuar...

Stamboll, protestë para konsullatës amerikane pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Gazeta e re

Pjesëmarrësit në protestën e kryesuar nga Shoqata Rinore e Anadollit (AGD) dënuan vendimin e SHBA-ve, duke mbajtur pankarta me mbishkrimin “Jerusalemi është i Islamit” rganizata të ndryshme të shoqërisë...

Kina paralajmëron SHBA-të për Jerusalemin

më 12.2017 - Klan Kosova

Ministria e Jashtme e Kinës paralajmëroi se plani i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) për njohje të Jerusalemit si kryeqytetet të Izraelit “do të rrisë tensionet tanimë të pranishme në rajon”. Zëdhënësi...

"Plani për Jerusalemin, sulm ndaj umetit musliman"

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv GAZA (AA) – Kryetari i Byrosë politike të Hamasit, Ismail Henije, paralajmëroi se plani i SHBA-ve për njohje të Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit është i rrezikshëm, raporton Anadolu...

Shpërthejnë protestat, digjen flamujt amerikanë dhe fotografitë e Trump

më 12.2017 - Fol

Protestuesit kanë djegur fotografitë e presidentit Donald Trump në qytetin Gaza sot dhe zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar shkëputjen e lidhjeve me SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit të sigurisë...

Trump i dhuron Jerusalemin shtetit izraelit, Netanjahu: ka qenë qëllimi ynë, lutja jonë!

më 12.2017 - Te Sheshi

Me një gjuhë dhe pak klerikale, kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu i është gëzuar aktit të Presidentit Trump për njohjen e Izraelit si kryeqytet izraelit. Për Netanjahun, ky është rezultat i një...

Trump edhe zyrtarisht e njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - InfoShqip

Ashtu edhe siç ishte paralajmëruar nga zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, kjo gjë edhe ndodhi....

Trump njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Shenja

Ashtu edhe siç ishte paralajmëruar nga zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, kjo gjë edhe ndodhi....

Trump e pranon Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Albinfo

Presidenti i Amerikës, Donald Trump ka marrë një vendim që nuk e kishin bërë shumë liderë të SHBA-së, duke njohur zyrtarizht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, pavarësisht paralajmërimeve nga e gjithë...

Erdoğan: Plani për Jerusalemin, në kundërshtim me të vërtetat historike

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv ANKARA (AA) - Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në cilësi të kryesuesit aktual të Organizatës për Bashkëpunim Islam dhe presidentit të Turqisë, i ka bërë thirrje opinionit botëror...

Ky është momenti kur Trump nënshkruan deklaratën për Jerusalemin

më 12.2017 - Sovrani

Presidenti Donald Trump ka deklaruar sonte se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të njohin Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe se do të vendosin ambasadën e tyre atje. Në përbërjen e njoftimit thuhet...

Ky shtet evropian kundërshton njohjen e SHBA-së Jerusalemi kryeqytet i Izraelit

më 12.2017 - Insajderi

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka reaguar pas vendimit të homologut të tij amerikan, Donald Trump, për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Macron ka thënë se “Franca nuk e mbështet...

Një rrezik në lëkurën e Jeruzalemit

më 12.2017 - Lajme.al

Nga Lucia Annunziata Presidenti Trump na ka mësuar me shumë vendime të paparashikuara dhe të habitshme në politikën e jashtme. Që nga prishja e marrëveshjes bërthamore me Iranin, afrimi me Rusinë, braktisja...

Trump shpërfill aleatët, njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Java News

Shtetet e Bashkuara të Amerikës njohin zyrtarisht Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Vendimi i cili ishte marrë tashmë ëhstë njoftuar publilkisht nga presidenti Donald Trump përmes një konference për...

Kjo është kërkesa e Izraelit pas njohjes së SHBA-ve Jerusalemin si kryeqytet të saj

më 12.2017 - Sovrani

Vendimin e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe ta zhvendos ambasadën amerikane në këtë vend, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu e ka quajtur...

Lindja e Mesme dhe Perëndimi: Një histori e trazuar

më 12.2017 - Insajderi

1. Kryqëzatat, 2 shekuj luftë; 2. Ngjitja e otomanëve; 3. Evropa ndan me thikë Lindjen e Mesme; 4. Lindja e Mesme dhe Perëndimi: Lufta e Parë Botërore dhe përtej; 5. Lindja e Mesme dhe Perëndimi: Rritja...

Reagon Macron, pas vendimit të Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Sovrani

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka reaguar pas vendimit të homologut të tij amerikan, Donald Trump, për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Presidenti amerikan i ka dhënë fund një politike...

Njohja e Izraelit si kryeqytet i Jerusalemit, lumë reagimesh nga e gjithë bota

më 12.2017 - MRT

Lajmi për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit.... Lajmi për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit, ka nxitur reagime ndërkombëtare që variojnë nga shqetësimet tek alarmi. Vendimi i mundshëm...

Paralajmërimi i Erdoganit për Trumpin pas vendimit për njohje të Jerusalemit

më 12.2017 - Periskopi

Presidenti amerikan Donald Trump, njoftoi se tashmë ka njohur zyrtarisht Jerusalemin si Kryeqytet të Izraelit. Megjithatë, një vendim të tillë nuk e përshëndetën disa vende të tjera të fuqishme të botës,...

Shpërthejnë protestat, digjen flamujt amerikanë dhe fotografitë e Trump

më 12.2017 - AlbPortali

Protestuesit kanë djegur fotografitë e presidentit Donald Trump në qytetin Gaza sot dhe zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar shkëputjen e lidhjeve me SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit të sigurisë...

Gjermania e Turqia e paralajmëruan Trumpin për Jerusalemin

më 12.2017 - Bota Press

Presidenti amerikan Donald Trump, njoftoi se tashmë ka njohur zyrtarisht Jerusalemin si Kryeqytet të Izraelit. Megjithatë, një vendim të tillë nuk e përshëndetën disa vende të tjera të fuqishme të botës,...

Erdogan biseda intensive diplomatike lidhur me Jerusalemin

më 12.2017 - Syri

Erdo?an ka vazhduar bisedat telefonike për të diskutuar në lidhje me zhvillimet lidhur me Jerusalemin, ndërsa bisedat telefonike me liderët nga Malajzia, Tunizia dhe Irani janë zhvilluar mëngjesin e sotëm...

Gjermania kërkon që të mos vizitohet Izraeli dhe Palestina – “Nuk përjashtohen konfliktet”

më 12.2017 - Insajderi

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, më herët ka njohur zyrtarisht Jerusalemin si Kryeqytet të Izraelit. Shqetësuese këtë vendim edhe zyrtarë nga Gjermania, ndërsa thonë se nga ky vendim i Presidentit Trump,...

Kabllogrami i DASH: Shmangni udhëtimet e panevojshme drejt Jeruzalemit

më 12.2017 - Java News

Departamenti amerikan i Shtetit ka nisur këtë të mërkurë një kabllogram drejtuar të gjitha përfaqësive diplomatike të Shteteve të Bashkuara të Amerikës anembanë botës, ku iu kërkohet zyrtarëve të shmangin...

Paralajmërimi i Erdoganit që i kishte bërë Trump-it

më 12.2017 - Insajderi

Presidenti amerikan Donald Trump, njoftoi se tashmë ka njohur zyrtarisht Jerusalemin si Kryeqytet të Izraelit. Megjithatë, një vendim të tillë nuk e përshëndetën disa vende të tjera të fuqishme të botës,...

Shpërthejnë protestat, digjen flamujt amerikanë dhe fotografitë e Trump

më 12.2017 - 10minuta

Protestuesit kanë djegur fotografitë e presidentit Donald Trump në qytetin Gaza sot dhe zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar shkëputjen e lidhjeve me SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit të sigurisë...

"Zgjidhja me dy shtete nuk ka alternativë"

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv

Fillojnë protestat pas vendimit të Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit

më 12.2017 - Sovrani

Lajmi që bëri bujë sonte në gjithë botën është padyshim vendimi I marrë nga presidenti amerikan, Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit. Madje Trump ka deklaruar se së shpejti...

Jeruzalemi, bota kundër Trump. Në Gaza digjen flamujt amerikanë

më 12.2017 - Gazeta Shqip

“Komuniteti palestinzez dhe ai mysliman do të fitojnë dhe Palestina do të çlirohet”. Kështu është shprehur Ajatollah Ali Khamenei, lideri shpirtëror iranian, duke sulmuar nismën e Donald Trump për të zhvendosur...

Kina paralajmëron ShBA-të për Jerusalemin: Mos e tensiononi më shumë situatën

më 12.2017 - Ina

Ministria e Jashtme e Kinës paralajmëroi se plani i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) për njohje të Jerusalemit si kryeqytetet të Izraelit “do të rrisë tensionet tanimë të pranishme në rajon” Zëdhënësi...

“Plani për Jerusalemin, sulm ndaj umetit musliman”

më 12.2017 - Gazeta e re

Kryetari i Byrosë politike të Hamasit, Ismail Henije, paralajmëroi se plani i SHBA-ve për njohje të Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit është i rrezikshëm. Kryetari i Byrosë politike të Hamasit, Ismail...

May: Statusi i Jerusalemit të vendoset përmes zgjidhjes së negociuar

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv LONDËR (AA) – Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May, lidhur me planin e presidentit të SHBA-ve Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit dhe zhvendosjen e...

Kina paralajmëron SHBA-të për Jerusalemin

më 12.2017 - Tetova1

Ministria e Jashtme e Kinës paralajmëroi se plani i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) për njohje të Jerusalemit si kryeqytetet të Izraelit “do të rrisë tensionet tanimë të pranishme në rajon”. Zëdhënësi...

Partitë politike në Kuvendin e Turqisë deklaratë të përbashkët për Jerusalemin

më 12.2017 - Gazeta e re

Përmes një deklarate të përbashkët të lexuar sot në Kuvendin e Turqisë (TBMM), partitë politike parlamentare të këtij vendi kanë refuzuar planin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) për njohjen e...

May planifikon të flasë me Trumpin për Jerusalemin

më 12.2017 - Klan Kosova

Kryeministrja britanike Theresa Mey tha se e ka ndër mend të flasë me presidentin amerikan Donald Tramp rreth statusit të Jerusalemit, i cili duhet të përcaktohet në kontekstin e një marrëveshjeje midis...

Shpërthejnë protestat, digjen flamujt amerikanë dhe fotografitë e Trump

më 12.2017 - Gazeta e re

Protestuesit kanë djegur fotografitë e presidentit Donald Trump në qytetin Gaza sot dhe zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar shkëputjen e lidhjeve me SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit të sigurisë...

Ekskluzive, Presidenti i Francës, E. Macron: Franca nuk mbështet vendimin e Turmp-it

më 12.2017 - Gazeta e re

Kreu i shtetit te Francës, Emmanuel Macron përmes një komunikate për media theksoi se Franca nuk njeh vendimin e presidenti të ShBA-së për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit, raporton FranceToday, përcjell Gazeta e Re.

Organizata fundamentaliste palestineze: Trump ka hapur dyert e ferrit

më 12.2017 - Gazeta Monitor

Organizata palestineze Hamas ka thënë që rajoni i Lindjes së Mesme do të zhytet edhe më shumë në kaos dhe dhunë, pas vendimit të fundit të Presidentit amerikan, Donald Trump, me të cilin SHBA’ja njohu...

Plani i Trump alarmon liderët botërorë: Kërcënohet paqja, priten…

më 12.2017 - Zhurnal

Bota në panik pas synimit te presidentit të SHBA për ta njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Sot në mbarë globin, personalitetet drejtuese kane venë këmbanat e alarmit. Disa madje shohin me këtë...

Presidenti Trump do të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Zëri i Amerikës

Ndërsa Presidenti Donald Trump bëhej gati të njoftonte të mërkurën se Shtetet e Bashkuara po e njohin Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe do ta zhvendosin ambasadën nga Tel Avivi, Papa Françesku...

Netanyahu: Vendimi i Trumpit për Jerusalemin është ditë historike

më 12.2017 - AlbPortali

Kryeministri izraelit në ikje, Benjamin Netanyahu ka deklaruar se vendimi i presidentit të ShBA-së Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit është historik. Loading... Ai përshëndeti...

Erdoğan: Ftoj SHBA-të të heqin dorë nga njohja e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv ANKARA (AA) - Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan, në cilësi të kryesuesit aktual të Organizatës për Bashkëpunim Islam dhe presidentit të Turqisë, i ka bërë thirrje opinionit botëror lidhur...

Presidenti Trump njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Illyria

Në një fjalim të mërkurën në Shtëpinë e Bardhë, Presidenti Trump tha se Shtetet e Bashkuara e njohin Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. “Sot më në fund, Shtetet e Bashkuara po njohin Jeruzalemin si...

Trump njeh zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Lajme.al

Presidenti amerikan, Donald Trump njohu sot zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Presidenti amerikan mori përsipër një qasje të re mbi konfliktin izraelo-palestinez duke garantuar mbajtjen...

Reagime të paralajmërimeve të SHBA-së për njohjen e Jerusalemit për kryeqytet izraelit

më 12.2017 - Medial

Përveç vendeve myslimane, kritika për SHBA-në për shkak të njohjes së paralajmëruar të Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit sot dërguan edhe Bashkimi Evropian, Kina dhe Rusia. Federika Mogerini.në emër...

Shpërthejnë protestat, digjen flamujt amerikanë dhe fotografitë e Trump

më 12.2017 - KosovaPress

“Jerusalemi është çështje e popullit palestinez dhe kauzë për vendin”, tha lideri i Hamaz, Ismail Haniya. Sipas vendimi amerikan për njohjen e Jerusalemit kryeqytet të Izraelit do të shkaktojë transformime...

Çavuşoğlu dënon deklaratën e SHBA-ve për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - AlbPortali

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, ka dënuar deklaratën e qeverisë amerikane për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, transmeton Anadolu Agency (AA). Loading... “E presim me shqetësim...

Nisin protestat në Turqi pasi vendimit të SHBA’së për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Periskopi

Një grup prej qytetarëve kanë filluar të mbledhën para ambasadës Amerikane në Stamboll pas vendimit të Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Presidenti i Shteteve të Bashkuara...

“Trump hapi portën e ferrit” – Paralajmërimi i rrezikshëm nga Hamas

më 12.2017 - Insajderi

Hamas ka reaguar ndaj vendimit të shefit të shtetit amerikan për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Organizata ka deklaruar pak kohë pas këtij vendimi se Trump me ndërmarrjen e këtij hapi...

Vendimi për Jeruzalemin, bota reagon me shqetësim

më 12.2017 - Portalb

Lajmi se Donald Trump pritet të njoftojë njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit ka nxitur reagime ndërkombëtare që variojnë nga shqetësimet tek alarmi, transmeton Top Channel. Për palestinezët,...

Netanyahu e quan historik vendimin e presidentit Trump

më 12.2017 - Gazeta e re

Kryeministri izraelit në ikje, Benjamin Netanyahu ka deklaruar se vendimi i presidentit të ShBA-së Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit është historik. Ai përshëndeti marrëdhënien...

Grupi Hamas u kërkon arabëve e myslimanëve luftimin e SHBA-ve për Jerusalemin

më 12.2017 - Gazeta Fjala

Grupi islamik palestinez Hamas, pas vendimit të Presidentit Donald Trump, për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, kanë reaguar me një kërkesë. Hamas në deklarimin e tyre u kërkojnë arabëve...

‘Jeruzalemi’/ Shpërthejnë protestat kundër Trump, digjet flamuri i SHBA në Gaza

më 12.2017 - Java News

Në lokalitete të ndryshme të Gazës dhe Bregut Perëndimor janë organizuar këtë të mërkurë protesta të shumta kundër vendimit të presidentit amerikan për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Agjencia...

“Trump hapi portën e ferrit” – Paralajmërimi i rrezikshëm nga Hamas

më 12.2017 - Periskopi

Hamas ka reaguar ndaj vendimit të shefit të shtetit amerikan për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Organizata ka deklaruar pak kohë pas këtij vendimi se Trump me ndërmarrjen e këtij hapi...

Hamas: Trump “hapi portën e ferrit”

më 12.2017 - Gazeta e re

Hamas ka reaguar ndaj vendimit të shefit të shtetit amerikan për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Hamas ka deklaruar pak kohë pas këtij vendimi se Trump me ndërmarrjen e këtij hapi “ka hapur...

Trump njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Fol

Ashtu edhe siç ishte paralajmëruar nga zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, kjo gjë edhe ndodhi....

Presidenti Trump njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - 24 ore

Në një fjalim të mërkurën në Shtëpinë e Bardhë, Presidenti Trump tha se Shtetet e Bashkuara e njohin Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. “Sot më në fund, Shtetet e Bashkuara po njohin Jeruzalemin si...

Trump firmos “Provokacia”-n e shekullit për Lindjen e Mesme: njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Te Sheshi

Tashmë është fakt dhe jo më një paralajmërim. Donald Trump lëshon “bombën” duke futur Lindjen e Mesme në ankth dhe pasiguri: “Jeruzalemi është kryeqyteti i Izraelit”, firmosi Trump dhe doli përpara mediave....

Vendimi i Trump tronditi dhe gjunjëzoi botën, pritet të hapen dyert e ferrit

më 12.2017 - Bota Press

Hamasi ka thënë se me njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit dhe me vendimin për të transferuar ambasadën atje, Donald Trump ka hapur “dyert e ferrit”. “Vendimi i Trump për Jerusalemin nuk do të...

Reagimi i radhës vjen nga Theresa May: Do të bisedoj me Trump-in

më 12.2017 - Gazeta e re

Kryeministrja britanike, Theresa May, deklaroi se ka ndërmend të bisedojë me presidentin e SHBA Donald Trump rreth statusit të Jerusalemit, i cili sipas saj duhet të përcaktohet pas marrëveshjes midis...

Kina paralajmëron SHBA-të për Jerusalemin

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv PEKIN (AA) – Ministria e Jashtme e Kinës paralajmëroi se plani i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) për njohje të Jerusalemit si kryeqytetet të Izraelit “do të rrisë tensionet tanimë...

Erdogan biseda intensive diplomatike lidhur me Jerusalemin

më 12.2017 - GazetaBlic

Erdoğan ka vazhduar bisedat telefonike për të diskutuar në lidhje me zhvillimet lidhur me Jerusalemin, ndërsa bisedat telefonike me liderët nga Malajzia, Tunizia dhe Irani janë zhvilluar mëngjesin e sotëm...

Kërkesa e Izraelit pas njohjes së SHBA-ve Jerusalemin si kryeqytet të saj

më 12.2017 - Insajderi

Vendimin e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe ta zhvendos ambasadën amerikane në këtë vend, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu e ka quajtur...

Kryeministri izraelit: Historike, njohja e Jerusalemit

më 12.2017 - Bota Press

Pas vendimit të Trump se SHBA-të e njohin Jerusalemin si Kryeqytet të Izraelit, reagim të menjëhershëm pati Kryeministri i këtij shteti Benjamin Netanyahu. Në një deklarim të tij, ai e ka quajtur ditën...

Erdogan biseda intensive diplomatike lidhur me Jerusalemin

më 12.2017 - Lajmi.net

Erdoğan ka vazhduar bisedat telefonike për të diskutuar në lidhje me zhvillimet lidhur me Jerusalemin, ndërsa bisedat telefonike me liderët nga Malajzia, Tunizia dhe Irani janë zhvilluar mëngjesin e sotëm...

“Plani për Jerusalemin, sulm ndaj umetit musliman”

më 12.2017 - Tetova1

Kryetari i Byrosë politike të Hamasit, Ismail Henije, paralajmëroi se plani i SHBA-ve për njohje të Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit është i rrezikshëm, raporton Anadolu Agency (AA). Henije, për kanalin...

Protesta në Turqi pasi SHBA njohu Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Insajderi

Një grup prej qytetarëve kanë filluar të mbledhë para ambasadës Amerikane në Stamboll pas vendimit të Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Presidenti i Shteteve të Bashkuara...

Vjen reagimi i parë nga Izraeli pas vendimit të Trumpit për njohjen e Jerusalemit

më 12.2017 - Periskopi

Pas vendimit të Trump se SHBA-të e njohin Jerusalemin si Kryeqytet të Izraelit, reagim të menjëhershëm pati Kryeministri i këtij shteti Benjamin Netanyahu. Në një deklarim të tij, ai e ka quajtur ditën...

Dënimi i parë për deklaratën e Turmp-it vjen nga ministri i jashtëm i Turqisë

më 12.2017 - Gazeta e re

Ministri i jashtëm i Turqisë Mevlüt Çavuşoğlu përmes një postimi në Facebook dënoj deklaratën e presidentit të ShBA-së për çështjen e Jerusalemit Dënojmë deklaratën ku qeveria amerikane njeh Jerusalemin...

Hamas: Trump “hapi portën e ferrit”

më 12.2017 - KosovaPress

Organizata ka deklaruar pak kohë pas këtij vendimi se Trump me ndërmarrjen e këtij hapi “ka hapur portën e ferrit”. Presidenti i SHBA Donald Trump e shpalli Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, duke...

Trump njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Respublica

Presidenti i Izraelit, Donald Trump firmosi vendimin për njohjen e Jeruzalemit si kryeqyteti i Izraelit, pavarësisht nga reagimet e bashkësisë ndërkombëtare. "Ky qytet është kryeqyteti i Izraelit" tha...

Trump njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - AlbPortali

Ashtu edhe siç ishte paralajmëruar nga zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, kjo gjë edhe ndodhi....

Trumpi njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Gazeta e re

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump sot ka marrë vendim që ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Ai në një deklaratë të bërë sot, ka thënë se këtë vendim e ka marrë për shkak të “gjendjes së domosdoshme...

May planifikon të flasë me Trump rreth Jerusalemit

më 12.2017 - KosovaPress

"Planifikoj të bisedoj me Donald Trump rreth saj. Statusi i Jerusalemit duhet të përcaktohet në negociatat midis izraelitëve dhe palestinezëve," tha May. Ndryshe, presidenti amerikan Donald Trump ka marrë...

Trump: Jerusalemi është kryeqytet i Izraelit

më 12.2017 - Sovrani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, të mërkurën e ka njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, duke i dhënë fund një politike të jashtme gati 70-vjeçare amerikane....

Trumpi njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - KosovaPress

Ai në një deklaratë të bërë sot, ka thënë se këtë vendim e ka marrë për shkak të “gjendjes së domosdoshme për arritjen e paqes”, raporton Sky News. Trump po ashtu konfirmoi se Ambasada amerikane në Izrael...

Ekskluzive, Vjen deklarata kritike nga Trump-i

më 12.2017 - Gazeta e re

Presidenti i ShBA-së Donald Trump, para disa minuta përmes një komunikate për media deklaroi para kamerave se Shtetet e Bashkuara te Amerikës njohin Jerusalemin si kryeqyteti i İzraelit, raporton Gazeta e Re.

Trump njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Bota Press

Ashtu edhe siç ishte paralajmëruar nga zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, një gjë edhe ndodhi....

Plani i Trump alarmon liderët botërorë: Kërcënohet paqja, priten…

më 12.2017 - Syri

Bota në panik pas synimit te presidentit të SHBA për ta njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Sot në mbarë globin, personalitetet drejtuese kane venë këmbanat e alarmit. Disa madje shohin me këtë...

Trump zyrtarisht njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Insajderi

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump e ka njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit. Njoftim ky që pritet të shkaktojë trazira në të gjithë Lindjen e Mesme, shkruan...

Erdoğan biseda intensive diplomatike lidhur me Jerusalemin

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv ANKARA (AA) - Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar biseda telefonike me kryeministrin e Malajzisë, Nexhip Rezak, presidentin e Tunizisë, Baxhi Kaid Sibsi dhe presidentin...

Protesta masive para ambasadës amerikane në Turqi

më 12.2017 - Gazeta e re

Me mijëra protestues turq janë mbledhur para ambasadës amerikane në Ankara të Turqisë, ata protestojnë paralajmërimin e presidentit të ShBA-së për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Policia...

Hapi i sotëm i Trumpit mund të ketë pasoja të papara globale dhe përleshje të përgjakshme

më 12.2017 - Bota Press

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump që Jerusalemi të njihet si kryeqytet i Izraelit, është një lëvizje e cila jo vetëm që do shkaktojë valë në Lindjen e Mesme por do të shkelë rregullat ndërkombëtare....

Bota reagon kundër planeve të Trampit për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Shenja

Synimi i presidentit të SHBA për ta njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit ka bërë që në mbarë globin personalitetet drejtuese të venë këmbanat e alarmit. Disa madje shohin me këtë të kërcënohet...

Shqetësim dhe kritika në mbarë botën për planet e Trump mbi Jeruzalemin

më 12.2017 - Gazeta Tema

Synimi i presidentit të SHBA për ta njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit ka bërë që në mbarë globin personalitetet drejtuese të venë këmbanat e alarmit. Disa madje shohin me këtë të kërcënohet...

Shqetësim dhe kritika në mbarë botën për planet e Trump mbi Jeruzalemin

më 12.2017 - DW

Synimi i presidentit të SHBA për ta njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit ka bërë që në mbarë globin personalitetet drejtuese të venë këmbanat e alarmit. Disa madje shohin me këtë të kërcënohet...

Çavushogllu: Zhvendosja e Ambasadës së SHBA-së në Jerusalem është “gabim i madh”

më 12.2017 - Portalb

Ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Çavushogllu përmendi sot se do të ishte “gabim i madh” nëse SHBA-ja e zhvendos Ambasadën nga Tel-Avivi në Jerusalem. Ai përmendi se për këtë tashmë e ka paralajmëruar...

Turqia: Vendimi i SHBA-ve për Jerusalemin do të ndezë botën

më 12.2017 - Alsat-M

Zëvendëskryeministri i qeverisë turke tha sot se vendimi i paralajmëruar i SHBA-së për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit do të shtyjë këtë rajon dhe botën në “një zjarr në të cilin nuk do të...

Çavushogllu: Zhvendosja e Ambasadës së SHBA-së në Jerusalem është “gabim i madh”

më 12.2017 - Medial

Ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Çavushogllu përmendi sot se do të ishte “gabim i madh” nëse SHBA-ja e zhvendos Ambasadën nga Tel-Avivi në Jerusalem. Ai përmendi se për këtë tashmë e ka paralajmëruar...

Liderët e krishterë të Jerusalemit, letër Trump-it: jo njohjes si kryeqytet izraelit, do ishte gabim i pandreqshëm

më 12.2017 - Te Sheshi

Patriarkët dhe krerët e kishave lokale në Jerusalem,  shkruan një letër drejtuar presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për të shprehur shqetësimin e tyre rreth qëllimit të tij për të njohur...

Kremlini i shqetësuar për planin e SHBA-ve për Jerusalemin

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv MOSKË (AA) – Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se janë të shqetësuar lidhur me planin e SHBA-ve për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, raporton Anadolu Agency (AA). Peskov...

Bota reagon kundër planeve të Trampit për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - AlbPortali

Synimi i presidentit të SHBA për ta njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit ka bërë që në mbarë globin personalitetet drejtuese të venë këmbanat e alarmit. Disa madje shohin me këtë të kërcënohet...

Erdogan biseda intensive diplomatike lidhur me Jerusalemin

më 12.2017 - Tetova Sot

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar biseda telefonike me kryeministrin e Malajzisë, Nexhip Rezak, presidentin e Tunizisë, Baxhi Kaid Sibsi dhe presidentin e Iranit, Hasan Ruhani, në...

Turqia: Vendimi i SHBA për Jerusalemin do të ndezë botën

më 12.2017 - Aktuale

Zëvendëskryeministri i qeverisë turke tha sot se vendimi i paralajmëruar i SHBA-së për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit do të shtyjë këtë rajon dhe botën në “një zjarr në të cilin nuk do të...

Kina ia tërheq vërejtjen SHBA-ve për Jerusalemin

më 12.2017 - Sovrani

Ministria e Jashtme e Kinës paralajmëroi se plani i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) për njohje të Jerusalemit si kryeqytetet të Izraelit “do të rrisë tensionet tanimë të pranishme në rajon”. Zëdhënësi...

Berlini i shqetësuar para vendimit të Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Aktuale

Gjermania ka shprehur shqetësimin se në Lindjen e Mesme mund të ndodhë një shpërthim i i konfliktit pas raportimeve se Presidenti amerikan Donald Trump sot do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet i Izraelit....

Deklarata e Trump’it për Jeruzalemin i tërbon palestinezët, e konsiderojnë si ‘deklaratë lufte’

më 12.2017 - Periskopi

Forcat Mbrojtëse të Izraelit (IDF) janë në alarm të lartë pasi Hamasi bëri thirrje për “luftë” përpara shpalljes së pritur të Shtëpisë së Bardhë për të njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Demonstratat...

Tramp pritet të deklarojë njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - RTSH

Zyrtarë të lartë të administratës amerikane konfirmuan për mediat e huaja se Presidenti Donald Tramp do ta njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Ai do ta njoftojë vendimin e tij fort të kundërshtuar...

Trump i gatshëm për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet, pasojat do të ishin të rrezikshme

më 12.2017 - Blitz

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe dhe pritej një reagim shumë i shpejtë nga vendet arabe. Plani i Donald Trump për të zhvendosur ambasadën amerikane në Izrael, nga Tel Avivi në Jeruzalem, ka ndezur reagimin...

Katari denoncon iniciativat për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv DOHA (AA) – Qeveria e Katarit ka denoncuar përpjekjet për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas një lajmi të agjencisë zyrtare të lajmeve...

Erdogan zhvillon biseda intensive diplomatike lidhur me Jerusalemin

më 12.2017 - Gazeta e re

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar biseda telefonike me kryeministrin e Malajzisë, Nexhip Rezak, presidentin e Tunizisë, Baxhi Kaid Sibsi dhe presidentin e Iranit, Hasan Ruhani, në...

Rritet tensioni për Jeruzalemin

më 12.2017 - Vizion Plus

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, pritet të njoftojë sot njohjen Jerusalemit si kryeqytetin e Izraelit. Trump pritet të mbajë një fjalim pikërisht për këtë çështje, megjithatë...

Trampi sot do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Aktuale

Presidenti amerikan Donald Tramp sot do të bëjë të ditur se e njeh Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit, informojnë përfaqësues të lartë të Administratës amerikane, të cilët kanë kërkuar që të mbeten...

Berlini i shqetësuar para vendimit të Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Klan Kosova

Gjermania ka shprehur shqetësimin se në Lindjen e Mesme mund të ndodhë një shpërthim i i konfliktit pas raportimeve se Presidenti amerikan Donald Trump sot do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet i Izraelit....

Kina paralajmëron ShBA-të për Jerusalemin: Mos e tensiononi më shumë situatën

më 12.2017 - Gazeta e re

Ministria e Jashtme e Kinës paralajmëroi se plani i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) për njohje të Jerusalemit si kryeqytetet të Izraelit “do të rrisë tensionet tanimë të pranishme në rajon” Zëdhënësi...

Erdoğan: Ftoj SHBA-të të heqin dorë nga njohja e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit

më 12.2017 - Gazeta e re

“I bëj thirrje SHBA-ve të heqin dorë nga hapi i tillë që do të nxiste kaos në rajon, ndërsa Izraelit të ndjekë politika që do të kontribuonin në paqen dhe qetësinë” Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan,...

"E gjithë bota është kundër zhvendosjes së ambasadës amerikane në Jerusalem"

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv BRUKSEL (AA) – Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, deklaroi sot në Bruksel se zhvendosja e ambasadës amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem do të sjell...

Kremlini i shqetësuar për planin e SHBA-ve për Jerusalemin

më 12.2017 - Tetova Sot

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se janë të shqetësuar lidhur me planin e SHBA-ve për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, raporton Anadolu Agency (AA). Peskov në një deklaratë për mediat...

Trump sot do të kalon "vijën e kuqe", do të pranojë Jerusalemin si krzyeqytet i Izraelit

më 12.2017 - InfoShqip

Presidenti amerikan Donald Trump do të njohë Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Kjo u konfirmua nga zyrtarë të administratës amerikane për mediat, megjithëse ata thonë se Ambasada Amerikane do të spostohet...

Trump do të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Alsat-M

Kjo u konfirmua nga zyrtarë të administratës amerikane për mediat, megjithëse ata thonë se Ambasada Amerikane do të spostohet më vonë nga Tel Avivi në Jeruzalem. Sipas tyre, njohja e Jeruzalemit si kryeqyteti...

Erdogan biseda intensive diplomatike lidhur me Jerusalemin

më 12.2017 - Gazeta Monitor

Erdoğan ka vazhduar bisedat telefonike për të diskutuar në lidhje me zhvillimet lidhur me Jerusalemin, ndërsa bisedat telefonike me liderët nga Malajzia, Tunizia dhe Irani janë zhvilluar mëngjesin e sotëm...

Hamas: SHBA-ja i ka tejkaluar të gjitha linjat e kuqe me qëllimin që ta zhvendosin Ambasadën në Jerusalem

më 12.2017 - MRT

Lëvizja palestineze Hamas kumtoi se qëllimi i presidentit amerikan Donald Tramp që ta zhvendosë ambasadën e SHBA-së Тel-Avivi në Jerusalem... Lëvizja palestineze Hamas kumtoi se qëllimi i presidentit amerikan...

SHBA-të çojnë ambasadën në Jeruzalem

më 12.2017 - Klan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të zhvendosin ambasadën e tyrë ne Izrael nga Tel Avivi në Jeruzalem pas 6 muajsh, duke njohur kësisoj Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Ka qenë vetë presidenti amerikan...

Mbreti i Arabisë Saudite paralajmëron Trumpin për “Jerusalemin”

më 12.2017 - Portalb

Mbreti i Arabisë Saudite, Selman Bin Abdulaziz, në një bisedë telefonike me presidentin e SHBA-ve, Donald Trump, ka paralajmëruar se tentimi për njohjen e Jerusalemit si kryeqytetin e Izraelit do të dëmtojë...

Britania e Madhe e shqetësuar për planin e Trumpit

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv LONDËR (AA) – Britania e Madhe ka shprehur shqetësimin për shkak të planit të paralajmëruar të presidentit amerikan, Donald Trump, i cili planifikon të njohë Jerusalemin si kryeqytet të...

Trampi sot do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - MRT

Presidenti amerikan Donald Tramp sot do të bëjë të ditur se e njeh Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit, informojnë përfaqësues të lartë të Administratës amerikane... Presidenti amerikan Donald Tramp...

Turqia: Vendimi i SHBA-ve për Jerusalemin do të ndezë botën

më 12.2017 - Tetova1

Zëvendëskryeministri i qeverisë turke tha sot se vendimi i paralajmëruar i SHBA-së për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit do të shtyjë këtë rajon dhe botën në “një zjarr në të cilin nuk do të...

Vendimi për Jeruzalemin, bota reagon me shqetësim

më 12.2017 - Insajderi

Lajmi se Donald Trump pritet të njoftojë njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit ka nxitur reagime ndërkombëtare që variojnë nga shqetësimet tek alarmi. Për palestinezët, kjo do të ishte “puthja...

Erdoğan biseda intensive diplomatike lidhur me Jerusalemin

më 12.2017 - Gazeta e re

Erdoğan ka vazhduar bisedat telefonike për të diskutuar në lidhje me zhvillimet lidhur me Jerusalemin, ndërsa bisedat telefonike me liderët nga Malajzia, Tunizia dhe Irani janë zhvilluar mëngjesin e sotëm....

TRUMP DO TA NJOHË JERUSALEMIN SI KRYEQYTET TË IZRAELIT

më 12.2017 - TV21

SHBA-ja bëhet vendi i parë që e bën këtë që nga themelimi i shtetit në vitin 1948 Presidenti i SHBA-së, Donald Trump do ta njohë Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, thanë zyrtarët e lartë të administratës....

Paralajmëron Palestina: Nëse Trump njeh Jerusalemin si kryeqytet, fillon lufta!

më 12.2017 - AlbPortali

Loading... “Donald Trump do të fillonte luftën në Lindjen e Mesme nëse njeh Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit”. Ky ishte reagimi i parë nga përfaqësuesi kryesor i palestinezëve në Britani, pas raporteve...

Paralajmëron Palestina: Nëse Trump njeh Jerusalemin si kryeqytet, fillon lufta!

më 12.2017 - Gazeta Express

“Donald Trump do të fillonte luftën në Lindjen e Mesme nëse  njeh Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit”. Ky ishte reagimi i parë nga përfaqësuesi kryesor i palestinezëve në Britani, pas raporteve se Presidenti...

Paralajmëron Palestina: Nëse Trump njeh Jerusalemin si kryeqytet, fillon lufta!

më 12.2017 - Fakti Ditor

“Donald Trump do të fillonte luftën në Lindjen e Mesme nëse njeh Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit”. Ky ishte reagimi i parë nga përfaqësuesi kryesor i palestinezëve në Britani, pas raporteve se Presidenti...

Papa, telefonatë me liderin palestinez për zhvendosjen e ambasadës amerikane në Jeruzalem

më 12.2017 - Syri

Papa Françesku dhe lideri palestinez Mahmoud Abbas folën dje telefonikisht mbi çështjen e zhvendosjes së ambasadës së SHBA-ve në Jeruzalem. Telefonata, siç njoftoi zëdhënësi i Selisë së Shenjtë, Greg Burke,...

Paralajmëron Palestina: Nëse Trump njeh Jerusalemin si kryeqytet, fillon lufta!

më 12.2017 - Syri

“Donald Trump do të fillonte luftën në Lindjen e Mesme nëse  njeh Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit”. Ky ishte reagimi i parë nga përfaqësuesi kryesor i palestinezëve në Britani, pas raporteve se Presidenti...

Trump do të njohë Jeruzalemin

më 12.2017 - Politiko

Kjo u konfirmua nga zyrtarë të administratës amerikane për mediat, megjithëse ata thonë se Ambasada Amerikane do të spostohet më vonë nga Tel Avivi në Jeruzalem. Sipas tyre, njohja e Jeruzalemit si kryeqyteti...

“Trump i gatshëm për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet”, kur do jepet vendimi

më 12.2017 - BalkanWeb

SHBA – Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara u kanë thënë mediave se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, dhe do të fillojë zhvendosjen e...

Hamasi thirrje palestinezëve në mbështetje të Jerusalemit

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv GAZA (AA) – Organizata palestineze Hamas u bëri thirrje palestinezëve që të mblidhen në “Mbështetje të Jerusalemit”, duke e shpallur ditën e premte si “E premtja e zemërimit”, transmeton...

Raportet: Trump i gatshëm për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet

më 12.2017 - Zhurnal

Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara u kanë thënë mediave se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe do ta filloj lëvizjen e Ambasadës amerikane...

Trump vendos të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Gazeta Shqip

Presidenti amerikan, Donald Trump  do ta njoh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit, këtë e kanë bërë të ditur mediat e SHBA-së. Duke ju referuar mediave amerikane lajmi është konfirmuar nga zyrtarët e...

Raportet: Trump i gatshëm për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet

më 12.2017 - Portalb

Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara u kanë thënë mediave se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe do ta filloj lëvizjen e Ambasadës amerikane...

Mbreti i Arabisë Saudite paralajmëron Trumpin për "Jerusalemin"

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv RIJAD (AA) – Mbreti i Arabisë Saudite, Selman Bin Abdulaziz, në një bisedë telefonike me presidentin e SHBA-ve, Donald Trump, ka paralajmëruar se tentimi për njohjen e Jerusalemit si kryeqytetin...

Hamas: SHBA-ja i ka tejkaluar të gjitha linjat e kuqe me qëllimin që ta zhvendosin Ambasadën në Jerusalem

më 12.2017 - Medial

Lëvizja palestineze Hamas kumtoi se qëllimi i presidentit amerikan Donald Tramp që ta zhvendosë ambasadën e SHBA-së Тel-Avivi në Jerusalem i kalon të gjitha “linjat e kuqe” dhe i bën thirrje palestinezëve...

“Trump po shpall luftë”, paralajmërimi shokues i zyrtarit të lartë. Flet për ‘puthjen e vdekjes”

më 12.2017 - Tetova Sot

‘Trump po shpall luftë në Lindjen e Mesme!’. Ky eshte paralajmerimi shokues qe ben zyrtari i larte palestinez mbi levizjet dhe planin e fundit te presidentit amerikan Trump per njohjen e Jeruzalemit si...

Nisin protestat: Trump do njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Mapo

Foto 1 nga 6 Presidenti amerikan Donald Trump do të njohë Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Kjo u konfirmua nga zyrtarë të administratës amerikane për mediat, megjithëse ata thonë se Ambasada Amerikane...

Paralajmëron Palestina: Nëse Trump njeh Jerusalemin si kryeqytet, fillon lufta!

më 12.2017 - Tetova Sot

“Donald Trump do të fillonte luftën në Lindjen e Mesme nëse  njeh Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit”. Ky ishte reagimi i parë nga përfaqësuesi kryesor i palestinezëve në Britani, pas raporteve se Presidenti...

Papa, telefonatë me liderin palestinez për zhvendosjen e ambasadës amerikane në Jeruzalem

më 12.2017 - Tetova Sot

Papa Françesku dhe lideri palestinez Mahmoud Abbas folën dje telefonikisht mbi çështjen e zhvendosjes së ambasadës së SHBA-ve në Jeruzalem. Telefonata, siç njoftoi zëdhënësi i Selisë së Shenjtë, Greg Burke,...

Trump sot do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Tetova1

Presidenti amerikan Donald Tramp sot do të bëjë të ditur se e njeh Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit, informojnë përfaqësues të lartë të Administratës amerikane, të cilët kanë kërkuar që të mbeten...

Trump sot do të kumtojë vendimin lidhur "Jerusalemin"

më 12.2017 - Anadolu Agency

Speciale arkiv WASHINGTON (AA) - Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, deklaroi se Presidenti i SHBA-së Donald Trump të mërkurën do të kumtojë vendimin në lidhje me zhvendosjen e Ambasadës amerikane...

SHBA do ta njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Klan Kosova

Presidenti i Amerikës, Donald Trump do ta njoh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, kanë njoftuar zyrtarë të lartë të administratës së tij. Por sipas tyre, Trump nuk do të bëjë menjëherë lëvizje të ambasadës...

Trump sot do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Tetova Sot

Presidenti amerikan Donald Tramp sot do të bëjë të ditur se e njeh Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit, informojnë përfaqësues të lartë të Administratës amerikane, të cilët kanë kërkuar që të mbeten...

SHBA do ta njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Indeks.mk

Presidenti i Amerikës, Donald Trump do ta njoh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, kanë njoftuar zyrtarë të lartë të administratës së tij. Por sipas tyre, Trump nuk do të bëjë menjëherë lëvizje të ambasadës...

Berlini i shqetësuar para vendimit të Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - Shenja

Gjermania ka shprehur shqetësimin se në Lindjen e Mesme mund të ndodhë një shpërthim i konfliktit pas raportimeve se presidenti amerikan Donald Trump sot do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet i Izraelit....

Cili do të jetë reagimi i Turqisë nëse SHBA-ja transferon ambasadën në Jerusalem

më 12.2017 - Lajm

Presidenti turk ka paralajmëruar se do t’i ngrijë raportet me Izraelin nëse SHBA-ja e njeh Jerusalemin si kryeqytet të tij. Sipas Recep Tayyip Erdogan, një hap i tillë do të kalonte vijën e kuqe për myslimanët....

Raportet: Trump i gatshëm për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet

më 12.2017 - Telegrafi

Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara u kanë thënë mediave se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe do ta filloj lëvizjen e Ambasadës amerikane...

Trump udhëheqësi i parë që mund të njohë Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit

më 12.2017 - Gazeta Express

Presidenti Donald Trump do ta njohë Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, kanë konfirmuar zyrtarët e lartë të administratës amerikane. Shefi i Shtëpisë së Bardhë do të njoftojë vendimin e bujshëm në një...

Trump udhëheqësi i parë që mund të njohë Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit

më 12.2017 - Syri

Presidenti Donald Trump do ta njohë Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, kanë konfirmuar zyrtarët e lartë të administratës amerikane. Shefi i Shtëpisë së Bardhë do të njoftojë vendimin e bujshëm në një...

Macron i shpreh shqetësimet Trump lidhur me Jerusalemin

më 12.2017 - InfoShqip

Presidenti i Francës Emmanuel Macron tha se është shqetësuese mundësia e njohjes së njëanshme të Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit nga SHBA-të, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një deklaratë nga Pallati...

Erdogan: Ndërpresim marrëdhëniet me Izraelin, nëse Trump njeh Jerusalemin kryeqytet

më 12.2017 - Syri

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan kërcënoi me ndërprerje të marrëdhënieve diplomatike me Izraelin nëse presidenti amerikan, Donald Trump vazhdon me fushatën e tij për të njohur Jerusalemin si kryeqytet...

Raportet: Trump i gatshëm për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet

më 12.2017 - Lajmi.net

Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara u kanë thënë mediave se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe do ta filloj lëvizjen e Ambasadës amerikane...

Mbreti i Arabisë Saudite paralajmëron Trumpin për “Jerusalemin”

më 12.2017 - Tetova Sot

Mbreti i Arabisë Saudite, Selman Bin Abdulaziz, në një bisedë telefonike me presidentin e SHBA-ve, Donald Trump, ka paralajmëruar se tentimi për njohjen e Jerusalemit si kryeqytetin e Izraelit do të dëmtojë...

Turqia: Vendimi i SHBA për Jerusalemin do të ndezë botën

më 12.2017 - Gazeta e re

Zëvendëskryeministri i qeverisë turke tha sot se vendimi i paralajmëruar i SHBA-së për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit do të shtyjë këtë rajon dhe botën në “një zjarr në të cilin nuk do të...

Trump do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - RTV 21

SHBA-ja bëhet vendi i parë që e bën këtë që nga themelimi i shtetit në vitin 1948 Presidenti i SHBA-së, Donald Trump do ta njohë Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, thanë zyrtarët e lartë të administratës....

Trump do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - GazetaBlic

Presidenti i SHBA, Donald Trump do ta njohë Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, thanë zyrtarët e lartë të administratës. Por zyrtarët thanë se Trump nuk do të zhvendosë menjëherë në ambasadën amerikane...

Turqia: Vendimi i SHBA për Jerusalemin do të ndezë botën

më 12.2017 - KosovaPress

“Shpallja e Jerusalemit për kryeqytet është mos respektim i historisë dhe të vërtetës në rajon. Kjo është një padrejtësi e madhe dhe çmenduri, dhe shtyn rajonin dhe botën në zjarr në të cilit nuk do t’i...

Rusia e gatshme të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Periskopi

Presidenti i SHBA’së Donald Trump pritet të njohë Jeruzalemi si kryeqytet të Izraelit të mërkurën dhe të fillojë procesin e lëvizjes së ambasadës së vendit të tij nga Tel Avivi në Jeruzalem, thuhet sipas...

Zhvendosja e Ambasadës Amerikane në Jeruzalem, liderët arabë paralajmërojnë Trumpin

më 12.2017 - Tetova1

Plani i Donald Trump për të zhvendosur ambasadën amerikane në Izrael, nga Tel Avivi në Jeruzalem, ka ndezur reagimin e ashpër të vendeve arabe. Udhëheqësit arabë kanë paralajmëruar presidentin amerikan...

Zjarri që “kërcënon” Izraelin

më 12.2017 - Respublica

Rindizet tensioni në Lindjen e Mesme për shkak të vendimit të presidentit Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet i Izraelit, duke përmbysur në thelb politikën kujdesshme në një çështje të mprehtë...

Erdogan: Do të ndërpresim marrëdhëniet me Izraelin nëse SHBA-ja njeh Jerusalemin si kryeqytet

më 12.2017 - Gazeta Express

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan kërcënoi me ndërprerje të marrëdhënieve diplomatike me Izraelin nëse presidenti amerikan, Donald Trump vazhdon me fushatën e tij për të njohur Jerusalemin si kryeqytet...

Berlini i shqetësuar para vendimit të Trumpit për Jerusalemin

më 12.2017 - AlbPortali

Gjermania ka shprehur shqetësimin se në Lindjen e Mesme mund të ndodhë një shpërthim i konfliktit pas raportimeve se presidenti amerikan Donald Trump sot do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet i Izraelit....

Trump do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Antpress

Presidenti i SHBA, Donald Trump do ta njohë Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, thanë zyrtarët e lartë të administratës. Por zyrtarët thanë se Trump nuk do të zhvendosë menjëherë në ambasadën amerikane...

Trump i gatshëm për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet

më 12.2017 - Shenja

Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara u kanë thënë mediave se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe do ta filloj lëvizjen e Ambasadës amerikane...

Nga Nicholas BLINCOE*: Përse konfirmimi nga Trump i Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit do të ishte katastrofë

më 12.2017 - Te Sheshi

Është më e vështirë nga ç’duhej të ishte, të shpjegosh përse njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit është një ide e keqe. Qyteti ka qenë qendër e qeverisë së Izraelit që prej vitit 1948. Ndërkohë...

Trump paralajmëron njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Periskopi

Presidenti i SHBA’së, Donald Trump do ta njohë Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit, thanë zyrtarët e lartë të administratës. Ai do të shpallë vendimin e debatueshëm përmes një fjalimi ditëve në vijim....

“Trump i gatshëm për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet”, kur do jepet vendimi

më 12.2017 - Gazeta Telegraf

Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara u kanë thënë mediave se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, dhe do të fillojë zhvendosjen e Ambasadës...

Trump i gatshëm për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet

më 12.2017 - AlbPortali

Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara u kanë thënë mediave se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe do ta filloj lëvizjen e Ambasadës amerikane...

BBC i referohet administratës amerikane: po, Trump do e njoh Jerusalemin si kryeqytet izraelit

më 12.2017 - Te Sheshi

Tjetër zë që Presidenti Trump do ta njohë Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, një zhvillim që po pritet me ankth nga bota pasi mund të provokojë trazira në Lindje pas një reagimi të pritshëm të botës...

Trump do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Gazeta Monitor

Presidenti i SHBA, Donald Trump do ta njohë Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, thanë zyrtarët e lartë të administratës. Por zyrtarët thanë se Trump nuk do të zhvendosë menjëherë në ambasadën amerikane...

Presidenti Trump do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - Periskopi

Presidenti i SHBA, Donald Trump do ta njohë Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, thanë zyrtarët e lartë të administratës. Por zyrtarët thanë se Trump nuk do të zhvendosë menjëherë në ambasadën amerikane...

Trump do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

më 12.2017 - KosovaPress

Por zyrtarët thanë se Trump nuk do të zhvendosë menjëherë në ambasadën amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem. Lajmi është bërë publik përpara një fjalimi që do të mbajë Trump  të mërkurën. Udhëheqësit arabë...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK