http://kariera.mk

Nga “anatemimi” deri te “hyjnizimi” i Molliqajt

më 1.2018 - Zhurnal

Flamur Kuçi Lajm i lidhur "Çka po dojm, na po bajmë" Euforia dhe vetëkënaqësia i dëmtojnë proceset demokratike Po vijnë plehrat radioaktive të Europës, gati për luftë! Përçarjet te Lëvizja BESA dhe katarzi...

Eqrem Kryeziu: Thaçi, Veseli e Haradinaj në rrugë për t’u bërë aleatë me Rusinë e Serbinë

më 1.2018 - GazetaBlic

Ish-deputeti i LDK-së Eqrem Kryeziu ka folur lidhur me nismën për zhbërjen e Gjykatës Speciale . Sipas tij tre liderët Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradinaj duke përkrah këtë nismë janë në rrugë...

Teoria e Eqrem Kryeziut - Thaçi, Veseli e Haradinaj në rrugë për t’u bërë aleatë me Rusinë e Serbinë

më 1.2018 - Gazeta Express

Ish-deputeti i LDK’së Eqrem Kryeziu ka folur lidhur me nismën për zhbërjen e Gjykatës Speciale. Sipas tij tre liderët Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradinaj duke përkrah këtë nismë janë në rrugë...

Djali i Smajl Hajdarajt: Mehmeti po e rrëfen të vërtetën e tij, drejtësia ta intervistojë me seriozitet

më 1.2018 - Telegrafi

Djali i Smajl Hajdarajt, Shpëtimi, ka komentuar rrëfimin e dëshmitarit të mbrojtur të Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, i cili pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime...

Nuk Dëgjohen Ndërkombëtarët- Në Rend Dite Shfuqizimi i Speciales

më 1.2018 - Kallxo

Në rendin e ditës së mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit është edhe Projektligji për Shfuqizimin e Dhomave të Specializuara. Pavarësisht kundërshtimit të fuqishëm nga ndërkombëtarët, në rend dite të mbledhjes...

Hoxha: Sa më shpejt të ratifikohet demarkacioni

më 1.2018 - Zhurnal

Kuvendi i Republikës së Kosovës sa më shpejt duhet ta ratifikojë demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi, në të kundërtën Bashkimi Evropian fillon ta humbë interesimin për Kosovën. Ministrja e Integrimit...

Avdullah Hoti: Ky do të jetë veprimi i LDK-së në Kryesi, nëse procedohet Gjykata Speciale

më 1.2018 - GazetaBlic

Avdullah Hoti tregoi çfarë do të veprojë LDK-ja pasi në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit do të diskutohet për shfuqizimin e speciales . Avdullah Hoti ka reaguar, pasi në rendin e ditës së Kryesisë së Kuvendit...

Hoti: Nuk Guxojmë të Çojmë Sinjale se Kemi Frikë nga Drejtësia Europiane

më 1.2018 - Kallxo

Avdullah Hoti tregoi çfarë do të veprojë LDK-ja pasi në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit do të diskutohet për shfuqizimin e speciales. Avdullah Hoti ka reaguar, pasi në rendin e ditës së Kryesisë së Kuvendit...

Hajdaraj: Mehmeti po e rrëfen të vërtetën e tij, drejtësia ta intervistojë me seriozitet

më 1.2018 - Zhurnal

Djali i Smajl Hajdarajt, Shpëtimi, ka thënë se dëshmitari Shkumbin Mehmeti po e rrëfen të vërtetën e tij, e që, sipas tij, plotësisht përputhet me të vërtetën e rrethanave të kohës. “Duhet të intervistohet...

Djali i Smajl Hajdarajt: Dëshmitari po e rrëfen të vërtetën e tij

më 1.2018 - Klan Kosova

Djali i Smajl Hajdarajt, Shpëtimi, ka thënë se dëshmitari Shkumbin Mehmeti që dha intervistë ekskluzive në Klan Kosova po e rrëfen të vërtetën e tij. Dhe, sipas tij, plotësisht përputhet me të vërtetën...

Hoxha: Sa më shpejt të ratifikohet demarkacioni

më 1.2018 - Telegrafi

Kuvendi i Republikës së Kosovës sa më shpejt duhet ta ratifikojë demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi, në të kundërtën Bashkimi Evropian fillon ta humbë interesimin për Kosovën. Ministrja e Integrimit...

Djali i Smajl Hajdarajt: Dëshmitari po e rrëfen të vërtetën e tij

më 1.2018 - Lajmi.net

Djali i Smajl Hajdarajt, Shpëtimi, ka thënë se dëshmitari Shkumbin Mehmeti po e rrëfen të vërtetën e tij. Dhe, sipas tij, plotësisht përputhet me të vërtetën e rrethanave të kohës. Ai ka thënë se ky dëshmitar...

Nuk Dihet nëse Ivanov do ta Nënshkruajë Ligjin për Gjuhët

më 1.2018 - Kallxo

Presidenti i Maqedonisë Gjorgje Ivanov nuk dihet nëse do ta nënshkruajë ligjin për gjuhët. Presidenti i Maqedonisë Gjorgje Ivanov nuk i është përgjigjur sot insistimit të Televizionit 21, nëse do ta nënshkruajë...

Djali i Smajl Hajdarajt: Dëshmitari po e rrëfen të vërtetën e tij, drejtësia ta intervistojë me seriozitet

më 1.2018 - Gazeta Express

​Djali i Smajl Hajdarajt, Shpëtimi, ka thënë se dëshmitari Shkumbin Mehmeti po e rrëfen të vërtetën e tij, e që, sipas tij, plotësisht përputhet me të vërtetën e rrethanave të kohës. Ai ka thënë se ky...

Djali i Smajl Hajdarajt: Dëshmitari po e rrëfen të vërtetën e tij, drejtësia ta intervistojë me seriozitet

më 1.2018 - GazetaBlic

Djali i Smajl Hajdarajt, Shpëtimi, ka thënë se dëshmitari Shkumbin Mehmeti po e rrëfen të vërtetën e tij, e që, sipas tij, plotësisht përputhet me të vërtetën e rrethanave të kohës. Ai ka thënë se ky dëshmitar...

Hoxha: Sa më shpejt të ratifikohet demarkacioni

më 1.2018 - Lajmi.net

Kuvendi i Republikës së Kosovës sa më shpejt duhet ta ratifikojë demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi, në të kundërtën Bashkimi Europian fillon ta humbë interesimin për Kosovën. Ministrja e Integrimit...

Albin Kurti nesër shpalos platformën e tij si kandidati i vetëm për kryetar të VV-së

më 1.2018 - Telegrafi

Kandidati i vetëm për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti nesër do të shpalosë platformën e tij për kryetar. Kurti prezantimin e kësaj platforme do ta bëjë në “Sallën e Kuqe” në Pallatin e Rinisë...

Albin Kurti nesër shpalosë platformën e tij si kandidati i vetëm për kryetar të VV-së

më 1.2018 - Telegrafi

Kandidati i vetëm për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti nesër do të shpalosë platformën e tij për kryetar. Kurti prezantimin e kësaj platforme do ta bëjë në “Sallën e Kuqe” në Pallatin e Rinisë...

Hajdaraj: Mehmeti po e rrëfen të vërtetën e tij, drejtësia ta intervistojë me seriozitet

më 1.2018 - Koha.net

Djali i Smajl Hajdarajt, Shpëtimi, ka thënë se dëshmitari Shkumbin Mehmeti po e rrëfen të vërtetën e tij, e që, sipas tij, plotësisht përputhet me të vërtetën e rrethanave të kohës. “Duhet të intervistohet...

‘Të rebeluarit’ e Vetëvendosjes ka gjasë të zbuten

më 1.2018 - GazetaBlic

Tash e një kohë Vetëvendosja po ballafaqohet me disa probleme, ku si pasojë e këtyre problemeve kanë dhënë dorëheqje nga postet të cilat i mbanin në këtë parti këto figura politike: Aida Dërguti, Visar...

Albin Kurti nesër shpalos platformën e tij si kandidati i vetëm për kryetar të VV

më 1.2018 - Albeu

Kandidati i vetëm për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti nesër do të shpalosë platformën e tij për kryetar . Kurti prezantimin e kësaj platforme do ta bëjë në “Sallën e Kuqe” në Pallatin e Rinisë...

Teoria e Eqrem Kryeziut – Thaçi, Veseli e Haradinaj në rrugë për t’u bërë aleatë me Rusinë e Serbinë

më 1.2018 - Infokusi

Ish-deputeti i LDK’së Eqrem Kryeziu ka folur lidhur me nismën për zhbërjen e Gjykatës Speciale. Sipas tij tre liderët Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradinaj duke përkrah këtë nismë janë në rrugë...

Hoxha: Sa më shpejt të ratifikohet demarkacioni

më 1.2018 - GazetaBlic

Kuvendi i Republikës së Kosovës sa më shpejt duhet ta ratifikojë demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi, në të kundërtën Bashkimi Europian fillon ta humbë interesimin për Kosovën. Ministrja e Integrimit...

Vrasjet e pasluftës, Mehmeti nxit reagime

më 1.2018 - Klan Kosova

Intervista ekskluzive e Shkumbin Mehmetit, dhënë të enjtën për Zonën e Debatit në Klan Kosova ku flet për vrasjet e pasluftës ka tronditur opinionin publik kosovarë, sidomos familjet e viktimave. E publikimi...

Hoxha: Sa më shpejt të ratifikohet demarkacioni

më 1.2018 - Gazeta Express

Kuvendi i Republikës së Kosovës sa më shpejt duhet ta ratifikojë demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi, në të kundërtën Bashkimi Europian fillon ta humbë interesimin për Kosovën. Ministrja e Integrimit...

Avdullah Hoti: Ky do të jetë veprimi i LDK-së në Kryesi, nëse procedohet Gjykata Speciale

më 1.2018 - Infokusi

Avdullah Hoti tregoi çfarë do të veprojë LDK-ja pasi në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit do të diskutohet për shfuqizimin e speciales. Avdullah Hoti ka reaguar, pasi në rendin e ditës së Kryesisë së Kuvendit...

“Godet” Haki Abazi: Ja kush qëndron prapa deklaratave të dëshmitarit Mehmeti për vrasjet politike

më 1.2018 - GazetaBlic

Njohësi i zhvillimeve politike në vend Haki Abazi ka komentuar lidhur me akuzat dhe deklaratat e Shkumbin Mehmetit, dëshmitar i mbrojtur nga Prokuroria Speciale e Kosovës, lidhur me vrasjet e pasluftës....

Nismëtarët për shfuqizimin e Gjykatës Speciale s’janë zmbrapsur, të mërkurën epilogu /DOKUMENT

më 1.2018 - Lajmi.net

Iniciativa për shfuqizimin e Gjykatës Speciale nuk është shuar. Si e tillë do të paraqitet në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit që mbahet të mërkurën. Megjithë paralajmërimet dhe vërejtjet si nga SHBA-ta...

Ja cilët gjykatës të njohur do të vendosin për “Monstrën”, “Sopotin”

më 1.2018 - Almakos

Gjykata Penale sot i publikoi emrat e gjykatësve të cilët do të duhet të vendosin për lëndët e PSP-së. Rasti “Monstra” për vrasjen e pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës me shpërndarjen e re në Penale dhe...

Pas Maqedonise, flet në shqip edhe “sputniku” rus?!..

më 1.2018 - Presheva Jone

Dygjuhësia, sipas të cilit shqiptare dhe maqedonase vë shenjën e barazimit nuk mund të parandalojë Presidentin e Maqedonisë, edhe pse kjo është preludi i të ashtuquajturës fazë të vështirë të federalizimin...

Vrasjet e pasluftës, Mehmeti nxit reagime

më 1.2018 - GazetaBlic

Intervista ekskluzive e Shkumbin Mehmetit, dhënë të enjten për Zonën e Debatit në Klan Kosova ku flet për vrasjet e pasluftës ka tronditur opinionin publik kosovarë, sidomos familjet e viktimave. E publikimi...

Shtyhet për të mërkurën mbledhja e Kryesisë së Kuvendit

më 1.2018 - Telegrafi

Kryesia e Kuvendit të Kosovës e ka shtyrë për të mërkurën mbledhjen e paraparë të mbahej të hënën më 15 janar. Kështu është bërë e ditur në një komunikatë të Kuvendit. Lexo po ashtu: Të hënën mblidhet...

Nga “anatemimi” deri te “hyjnizimi” i Molliqajt

më 1.2018 - Zhurnal

Flamur Kuçi Flamur Kuçi Se do të vie koha që shoqëria “demokratike” kosovare, do ta cilësojë dikë brenda Vetëvendosjes si liberal, si të shtypur e të linçuar, këtë nuk do ta besonte as optimisti më sy-mbullur....

Djali i Smajl Hajdarajt: Mehmeti po e rrëfen të vërtetën e tij, drejtësia ta intervistojë me seriozitet

më 1.2018 - Almakos

Djali i Smajl Hajdarajt, Shpëtimi, ka komentuar rrëfimin e dëshmitarit të mbrojtur të Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, i cili pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime...

Tre liderët të mërkurën kontrabandojnë shfuqizimin e Speciales në Kryesi të Kuvendit (Dokument)

më 1.2018 - GazetaBlic

Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradinaj, po tentojnë ta përsërisin natën e 22 dhjetorit, që ta kontrabandojnë shfuqizimin e Gjykatës Speciale. As thirrjet e Washingtonit, sikurse edhe sot të Brukselit,...

BE mesazh për Kosovën: “Deputetët të tërheqin nismën, rrezik për integrimin”

më 1.2018 - Vizion Plus

Bashkimi Europian paralajmëron fort Kosovën  pas përpjekjeve për shfuqizimin e Gjykatës Speciale me anë të një deklarate të përbashkët për media, zyra e Bashkimit Europian në Prishtinë, si dhe misionet...

Policia interviston Bajrush Morinën

më 1.2018 - Klan Kosova

Policia e Kosovës e ka marrë në intervistë gazetarin dhe analistin politik, Bajrush Morina, njofton Klan Kosova. Arsye e marrjes në intervistë të Morinës është statusi i tij në Facebook se ka informata...

LSDM: Me Ligjin për përdorimin e gjuhëve avancohet përdorimi i të gjitha gjuhëve të popujve jo shumicë në Maqedoni

më 1.2018 - Telegrafi

LSDM-ja me një kumtesë reagoi ndaj konferencës së sotme të mbajtur nga ana e OBRM-PDUKM-së në lidhje meLigjin për përdorimin e gjuhëve ku thanë se ligji në fjalë është jokushtetues dhe bën favorizim të...

Përplasjet / “Dardan Molliqaj ishte kundër kandidimit të Kurtit për kryetar”

më 1.2018 - Opinion

Xhelal Sveçla nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë që Dardan Molliqaj ka tentuar që t’ia pamundësojë kandidimin për kryetar të Vetëvendosjes Albin Kurtit. Në një intervistë në Info Magazine të Klan Kosovës,...

Dorëheqjet, Trysni mbi Albin Kurtin

më 1.2018 - Kallxo

Vala e dorëheqjeve në Lëvizjen Vetëvendosje, besohet se nuk është spontane, por pasojë e pakënaqësive të akumuluara në këtë subjekt politik. Me 32 ulëse në Kuvendin e Kosovës, Vetëvendosje aktualisht është...

Bajrush Morina Intervistohet si Dëshmitar në Polici

më 1.2018 - Kallxo

Policia e Kosovës në orët e pasdites ka intervistuar pasdite gazetarin Bajrush Morina lidhur me pretendimet se ai di për vrasjen e Enver Maloku. I njëjti sipas autorizimit të prokurorisë është intervistuar...

Ramush Haradinaj i Habitur me Deklaratën e Shkumbin Mehmetit

më 1.2018 - Kallxo

I pari i Qeverisë Ramush nuk ka komentuar gjatë pretendimet se në zonën e Dukagjinit ekzistonte një grup i strukturuar i cili është përgjegjës për vrasjet e pasluftës. Pas mbledhjes së qeverisë Ramush...

Tre liderët të mërkurën kontrabandojnë shfuqizimin e Speciales në Kryesi të Kuvendit (Dokument)

më 1.2018 - Gazeta Express

Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradinaj, po tentojnë ta përsërisin natën e 22 dhjetorit, që ta kontrabandojnë shfuqizimin e Gjykatës Speciale. As thirrjet e Washingtonit, sikurse edhe sot të Brukselit,...

Hoxha: Sa më shpejt të ratifikohet demarkacioni

më 1.2018 - Almakos

Kuvendi i Republikës së Kosovës sa më shpejt duhet ta ratifikojë demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi, në të kundërtën Bashkimi Evropian fillon ta humbë interesimin për Kosovën. Ministrja e Integrimit...

Djali i Smajl Hajdarajt: Dëshmitari po e rrëfen të vërtetën e tij, drejtësia ta intervistojë me seriozitet

më 1.2018 - Infokusi

Djali i Smajl Hajdarajt, Shpëtimi, ka thënë se dëshmitari Shkumbin Mehmeti po e rrëfen të vërtetën e tij, e që, sipas tij, plotësisht përputhet me të vërtetën e rrethanave të kohës. Ai ka thënë se ky dëshmitar...

Shkup: Ligji për Gjuhët i dërgohet Ivanovit

më 1.2018 - RTV 21

Presidenti nuk përgjigjet nëse do ta nënshkruaj ligjin Një ditë pas miratimit të Ligjit për Gjuhët në Kuvendin e Maqedonisë, Presidenti Gjorge Ivanov, nuk është prononcuar nëse do ta nënshkruaj këtë ligj./ 21 Media

‘Molliqaj ka dashur ta bllokojë kandidaturën e Kurtit përmes shantazheve’

më 1.2018 - GazetaBlic

Xhelal Sveçla nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë që Dardan Molliqaj ka tentuar që t’ia pamundësojë kandidimin për kryetar të Vetëvendosjes Albin Kurtit. Në një intervistë në Info Magazine të Klan Kosovës,...

Sveçla: Molliqaj ka dashur ta bllokojë kandidaturën e Kurtit përmes shantazheve

më 1.2018 - Telegrafi

Xhelal Sveçla nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë që Dardan Molliqaj ka tentuar që t’ia pamundësojë kandidimin për kryetar të Vetëvendosjes Albin Kurtit. Në një intervistë në Info Magazine të Klan Kosovës,...

BE-ja me thirrje të qartë për 43 deputetët nënshkrues për zhbërjen e Speciales

më 1.2018 - Koha.net

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga 43 deputetët nënshkrues që të tërhiqet iniciativa për zhbërjen e Gjykatës Speciale. Në reagimin që zyra në Prishtinë ua ka përcjellë deputetëve thuhet se iniciativa, që...

Hoti: Ky do të jetë veprimi i LDK-së në Kryesi, nëse procedohet Gjykata Speciale

më 1.2018 - Sovrani

Avdullah Hoti tregoi çfarë do të veprojë LDK-ja pasi në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit do të diskutohet për shfuqizimin e speciales. Avdullah Hoti ka reaguar, pasi në rendin e ditës së Kryesisë së Kuvendit...

Sveçla: Molliqaj ka dashur ta bllokojë kandidaturën e Kurtit përmes shantazheve

më 1.2018 - Lajmi.net

Xhelal Sveçla nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë që Dardan Molliqaj ka tentuar që t’ia pamundësojë kandidimin për kryetar të Vetëvendosjes Albin Kurtit. Në një intervistë në Info Magazine të Klan Kosovës,...

Dardan Molliqaj e ka shkaktuar problemin në Vetëvendosje

më 1.2018 - Lajmi.net

Xhelal Sveçla ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se problemin në Lëvizjen Vetëvendosje e ka shkaktuar Dardan Molliqaj, ish-sekretari Organizativ i Vetëvendosjes. Sipas Sveçlës Molliqaj dhe mospajtimet...

Sveçla tregon përse s’i doli Kurtit asnjë kundër-kandidat

më 1.2018 - Klan Kosova

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Xhelal Sveçla, ka pohuar se mungesa e një kundër-kandidati për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje mund të ketë qenë shkak i mungesës së besimit apo vetëbesimit se ata mund...

Xhelal Sveçla: As Albin Kurti nuk është i pazëvendësueshëm

më 1.2018 - Klan Kosova

Deputeti i Vetëvendosjes, Xhelal Sveçla, ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se Lëvizja është e sigurt dhe s’mund të ndahet. Ai ka shtuar se Vetëvendosjes funksionon përkundër dorëheqjeve të fundit...

Dardan Molliqaj e ka shkaktuar problemin në Vetëvendosje, thotë Sveçla

më 1.2018 - Zhurnal

Xhelal Sveçla ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se problemin në Lëvizjen Vetëvendosje e ka shkaktuar Dardan Molliqaj, ish-sekretari Organizativ i Vetëvendosjes. Sipas Sveçlës Molliqaj dhe mospajtimet...

Sveçla: Molliqaj ka dashur ta bllokojë kandidaturën e Kurtit përmes shantazheve

më 1.2018 - Gazeta Express

Xhelal Sveçla nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë që Dardan Molliqaj ka tentuar që t’ia pamundësojë kandidimin për kryetar të Vetëvendosjes Albin Kurtit. Në një intervistë në Info Magazine të Klan Kosovës,...

I apostrofuari për vrasjet e aktivistëve të LDK-së thotë se Mehmeti foli me komandë të Thaçit

më 1.2018 - Koha.net

Nuk është hera e parë që Shpëtim Hajdaraj ka dëgjuar e lexuar rrëfimin e Shkumbin Mehmetit për vrasjen e të atit të tij, Smajl Hajdarajt, të vrarë më 17 janar të vitit 2002, në hyrje të banesës së tij...

Avdullah Hoti: Ky do të jetë veprimi i LDK-së në Kryesi, nëse procedohet Gjykata Speciale

më 1.2018 - Bota Press

Avdullah Hoti tregoi çfarë do të veprojë LDK-ja pasi në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit do të diskutohet për shfuqizimin e speciales.Avdullah Hoti ka reaguar, pasi në rendin e ditës së Kryesisë së Kuvendit...

‘Të rebeluarit’ e Vetëvendosjes ka gjasë të zbuten

më 1.2018 - Infokusi

Tash e një kohë Vetëvendosja po ballafaqohet me disa probleme, ku si pasojë e këtyre problemeve kanë dhënë dorëheqje nga postet të cilat i mbanin në këtë parti këto figura politike: Aida Dërguti, Visar...

Seçla tregon përse s’i doli Kurtit asnjë kundër-kandidat

më 1.2018 - Klan Kosova

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Xhelal Sveçla, ka pohuar se mungesa e një kundër-kandidati për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje mund të ketë qenë shkak i mungesës së besimit apo vetëbesimit se ata mund...

Dardan Molliqaj e ka shkaktuar problemin në Vetëvendosje, thotë Sveçla

më 1.2018 - Klan Kosova

Xhelal Sveçla ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se problemin në Lëvizjen Vetëvendosje e ka shkaktuar Dardan Molliqaj, ish-sekretari Organizativ i Vetëvendosjes. Sipas Sveçlës Molliqaj dhe mospajtimet...

“Pozita e Serbisë karshi qëndrimit për Kosovën është më e mirë tash se para katër vjetësh”

më 1.2018 - GazetaBlic

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë sot se askush nga shtetet e perëndimit nuk është konsultuar me Serbinë për mënyrën e formimit të Gjykatës Speciale. Këto deklarata...

Hoxha: Sa më shpejt të ratifikohet demarkacioni

më 1.2018 - Infokusi

Kuvendi i Republikës së Kosovës sa më shpejt duhet ta ratifikojë demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi, në të kundërtën Bashkimi Europian fillon ta humbë interesimin për Kosovën. Ministrja e Integrimit...

Bajrush Morina do të merret në pyetje

më 1.2018 - RTV 21

Dje Morina tha se është në dijeni për vrasësit e Enver Malokut Gazetari Bajrush Morina do të merret në pyetje nga Drejtoria për hetimin e krimeve të rënda të Policisë së Kosovës në lidhje me pretendimin...

Bajrush Morina intervistohet si dëshmitar në polici

më 1.2018 - RTV 21

Pas deklaratave të bëra në rrjetet sociale, Morina intervistohet nga policia Policia e Kosovës në orët e pasdites ka intervistuar pasdite gazetarin Bajrush Morina lidhur me pretendimet se ai di për vrasjen...

Haradinaj: Po punojmë për heqje të vizave

më 1.2018 - RTV 21

Haradinaj: Themelimi i Gjykatës Speciale në Hagë është gabim.- Haradinaj: Rrëfimi për vrasjet e pasluftës, spektakël medial Pas mbledhjes së Qeverisë, kryeministri Ramush Haradinaj mbajti konferencë për...

Albin Kurti nesër shpalos platformën e tij si kandidati i vetëm për kryetar të VV-së

më 1.2018 - Almakos

Kandidati i vetëm për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti nesër do të shpalosë platformën e tij për kryetar. Kurti prezantimin e kësaj platforme do ta bëjë në “Sallën e Kuqe” në Pallatin e Rinisë...

Mbledhja e kryesisë së Kuvendit shtyhet për të mërkurën

më 1.2018 - Klan Kosova

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit është shtyrë për të mërkurën, më 17 janar, njofton Klan Kosova. Kjo mbledhje ishte paraparë të mbahej të hënën, por që është shtyer për dy ditë më vonë. Mbledhja do të mbahet...

LSDM: Me Ligjin për përdorimin e gjuhëve avancohet përdorimi i të gjitha gjuhëve të popujve jo shumicë në Maqedoni

më 1.2018 - AlbPortali

Loading... LSDM-ja me një kumtesë reagoi ndaj konferencës së sotme të mbajtur nga ana e OBRM-PDUKM-së në lidhje meLigjin për përdorimin e gjuhëve ku thanë se ligji në fjalë është jokushtetues dhe bën favorizim...

Albin Kurti nesër prezanton platformën për kryetar të VV-së

më 1.2018 - AlbPortali

Kandidati i vetëm për Kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje ,Albin Kurti do të prezantojë platformën e tij për qeverisje nesër në orën 15. Loading... LVV njoftoi se Kurti do të bëjë prezantimin në Sallën e...

Albin Kurti nesër prezanton platformën për kryetar të VV-së

më 1.2018 - Fakti Ditor

Kandidati i vetëm për Kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje ,Albin Kurti do të prezantojë platformën e tij për qeverisje nesër në orën 15. LVV njoftoi se Kurti do të bëjë prezantimin në Sallën e Kuqe te Pallati...

Bajrush Morina intervistohet nga Policia e Kosovës

më 1.2018 - GazetaBlic

Policia e Kosovës në orët e pasdites ka intervistuar pasdite gazetarin Bajrush Morina lidhur me pretendimet se ai di për vrasjen e Enver Maloku. I njëjti sipas autorizimit të prokurorisë është intervistuar...

ITSHKSH mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 12 janar - Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve, i cili e avancon dukshëm përdorimin zyrtar të gjuhës...

LSDM: Me Ligjin për përdorimin e gjuhëve avancohet përdorimi i të gjitha gjuhëve të popujve jo shumicë në Maqedoni

më 1.2018 - Fakti Ditor

LSDM-ja me një kumtesë reagoi ndaj konferencës së sotme të mbajtur nga ana e OBRM-PDUKM-së në lidhje meLigjin për përdorimin e gjuhëve ku thanë se ligji në fjalë është jokushtetues dhe bën favorizim të...

“Pozita e Serbisë karshi qëndrimit për Kosovën është më e mirë tash se para katër vjetësh”

më 1.2018 - Lajmi.net

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë sot se askush nga shtetet e perëndimit nuk është konsultuar me Serbinë për mënyrën e formimit të Gjykatës Speciale. Këto deklarata...

Deputeti i VV-së: As Albin Kurti nuk është i pazëvendësueshëm

më 1.2018 - GazetaBlic

Deputeti i Vetëvendosjes, Xhelal Sveçla, ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se Lëvizja është e sigurt dhe s’mund të ndahet. Ai ka shtuar se Vetëvendosjes funksionon përkundër dorëheqjeve të fundit...

Albin Kurti nesër shpalosë platformën e tij si kandidati i vetëm për kryetar të VV-së

më 1.2018 - Almakos

Kandidati i vetëm për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti nesër do të shpalosë platformën e tij për kryetar. Kurti prezantimin e kësaj platforme do ta bëjë në “Sallën e Kuqe” në Pallatin e Rinisë...

“Godet” Haki Abazi: Ja kush qëndron prapa deklaratave të dëshmitarit Mehmeti për vrasjet politike

më 1.2018 - Infokusi

Njohësi i zhvillimeve politike në vend Haki Abazi ka komentuar lidhur me akuzat dhe deklaratat e Shkumbin Mehmetit, dëshmitar i mbrojtur nga Prokuroria Speciale e Kosovës, lidhur me vrasjet e pasluftës....

Instituti i Trashëgimisë Shqiptare në Shkup: Ligji për gjuhët avancon shqipen, nevojitet Ligj i ri!

më 1.2018 - Gazeta 55

Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve, i cili e avancon dukshëm përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe dhe lehtëson...

Pasi tha se e di kush e vrau Enver Malokun, Bajrush Morina intervistohet nga Policia

më 1.2018 - Gazeta Express

Policia e Kosovës në orët e pasdites ka intervistuar pasdite gazetarin Bajrush Morina lidhur me pretendimet se ai di për vrasjen e Enver Maloku. I njëjti sipas autorizimit të prokurorisë është intervistuar...

Seçla tregon përse s’i doli Kurtit asnjë kundër-kandidat

më 1.2018 - GazetaBlic

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Xhelal Sveçla, ka pohuar se mungesa e një kundër-kandidati për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje mund të ketë qenë shkak i mungesës së besimit apo vetëbesimit se ata mund...

E thotë Sveçla, ja kush e nisi ‘luftën’ në Vetëvendosje

më 1.2018 - GazetaBlic

Xhelal Sveçla ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se problemin në Lëvizjen Vetëvendosje e ka shkaktuar Dardan Molliqaj, ish-sekretari Organizativ i Vetëvendosjes. Sipas Sveçlës Molliqaj dhe mospajtimet...

Dorëheqjet, trysni mbi Albin Kurtin

më 1.2018 - Lajmi.net

Vala e dorëheqjeve në Lëvizjen Vetëvendosje, besohet se nuk është spontane, por pasojë e pakënaqësive të akumuluara në këtë subjekt politik. Me 32 ulëse në Kuvendin e Kosovës, Vetëvendosje aktualisht është...

Dorëheqjet, trysni mbi Albin Kurtin

më 1.2018 - Portalb

Vala e dorëheqjeve në Lëvizjen Vetëvendosje, besohet se nuk është spontane, por pasojë e pakënaqësive të akumuluara në këtë subjekt politik. Me 32 ulëse në Kuvendin e Kosovës, Vetëvendosje aktualisht është...

Shtohet numri i bashkëpunëtorëve profesional në Gjykatat e Kosovës

më 1.2018 - Almakos

Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Nehat Idrizi tha se në buxhetin e këtij viti është planifikuar angazhimin i 112 bashkëpunëtorëve profesional nëpër gjykatat e Kosovës, por që pjesa më e madhe...

Haradinaj për pasaportën shqiptare: Është nder, nuk do e përdor për udhëtim

më 1.2018 - Klan Kosova

Kryeministri Ramush Haradinaj përderisa ka komentuar rreth marrjes se pasaportës shqiptare, ka thënë që nuk do e përdorë për udhëtim dhe se e konsideron më shumë si nder. Ai deklaroi që marrja e kësaj...

Dështon zgjedhja e kryesuesit të Kuvendit në Malishevë

më 1.2018 - Koha.net

Ka dështuar zgjedhja e kryesuesit të Kuvendit të Komunës në Malishevë, pasi që grupet politike nuk kanë arritur marrëveshje për zgjedhjen e tij. Sipas një njoftimi të Komunës së Malishevës, mbledhja e...

Ministrja Hoxha: Demarkacioni të ratifikohet sa më shpejt

më 1.2018 - Periskopi

Kuvendi i Republikës së Kosovës sa më shpejt duhet ta ratifikojë demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi, në të kundërtën Bashkimi Europian fillon ta humbë interesimin për Kosovën. Ministrja e Integrimit...

Vrasjet e pasluftës, Mehmeti nxit reagime

më 1.2018 - Infokusi

Intervista  e Shkumbin Mehmetit, dhënë të enjtën për Zonën e Debatit në Klan Kosova ku flet për vrasjet e pasluftës ka tronditur opinionin publik kosovar, sidomos familjet e viktimave. E publikimi i këtyre...

LIGJI I DËRGOHET IVANOVIT NË “VILA VODNO”, AI NUK PËRGJIGJET AS NË SHQIP, AS NË MAQEDONISHT

më 1.2018 - TV21

Kryetari i shtetit nuk gjen kohë të prononcohet se a do ta nënshkruaj ligjin për gjuhët. Edhe pse TV21 kontaktoi të gjithë ekipin e tij dhe personalisht Ivanovin, ai nuk u përgjigj. Në fjalimin e tij të...

ITSHKSH mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve

më 1.2018 - Ina

Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve, i cili e avancon dukshëm përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe dhe lehtëson...

LSDM: Reagimet e VMRO-DPMNE-së janë tinëzare

më 1.2018 - Aktuale

LSDM-ja përmes një kumtese të lëshuar për mediat e vendit ka reaguar ndaj partisë opozitare, VMRO-DPMNE, e cila, sipas kësaj partie, po vazhdon me reagime tinëzare dhe të pabazuara dhe duke theksuar edhe...

Hajdaraj: Shkumbini po e rrëfen të vërtetën e tij, drejtësia ta intervistojë me seriozitet

më 1.2018 - Periskopi

Djali i Smajl Hajdarajt, Shpëtimi, ka thënë se dëshmitari Shkumbin Mehmeti po e rrëfen të vërtetën e tij, e që, sipas tij, plotësisht përputhet me të vërtetën e rrethanave të kohës. “Duhet të intervistohet...

BE: Tërhiqeni nismën për Gjykatën Speciale!

më 1.2018 - RTV 21

Ministri Tahiri: Shfuqizimi i ligjit për Specialen u takon deputetëve Bashkimi Evropian edhe një herë kërkoi nga deputetët e Kuvendit të Kosovës që të tërheqin iniciativën për shfuqizimin e Gjykatës Speciale....

ITSHKSH mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve

më 1.2018 - Gazeta Express

Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve, i cili e avancon dukshëm përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe dhe lehtëson...

Kuvendi shtyn për dy ditë mbledhjen e Kryesisë

më 1.2018 - Koha.net

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, e paraparë të mbahet të hënën, më 15 janar 2018, do të mbahet të mërkurën, më 17 janar, në orën 11:00. Kështu bën me dije përmes një njoftimi Zyra...

Hoxha: Sa më shpejt të ratifikohet demarkacioni

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Kuvendi i Republikës së Kosovës sa më shpejt duhet ta ratifikojë demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi, në të kundërtën Bashkimi Evropian fillon ta humbë interesimin për Kosovën. Ministrja e Integrimit...

Kuvendi edhe zyrtarisht njofton se mbledhja e Kryesisë shtyhet për të mërkurën

më 1.2018 - Gazeta Express

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës ku pritej të shqyrtohej përsëri futja në rend të ditës e shfuqizimit të Gjykatës Speciale e cila ishte caktuar të mbahet më 15 janar, tani është shtyrë për të...

Kuvendi zyrtarisht njofton se mbledhja e Kryesisë shtyhet për të mërkurën

më 1.2018 - GazetaBlic

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës ku pritej të shqyrtohej përsëri futja në rend të ditës e shfuqizimit të Gjykatës Speciale e cila ishte caktuar të mbahet më 15 janar, tani është shtyrë për të...

2018 do jetë viti i sprovës për Shqipërinë

më 1.2018 - Almakos

2018-ta duhet konsideruar një vit kyç për Shqipërinë dhe arsyet janë disa. Është ky një mesazh të cilin Brukseli e ka përcjellë qartë kohët e fundit përmes disa zyrtarëve të ndryshëm, shkruan Top Channel....

Presioni ndërkombëtar shtyn mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës

më 1.2018 - Albeu

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës në të cilën do të shqyrtohej përsëri shfuqizimi i Gjykatës Speciale ishte caktuar të mbahet më 15 janar, por rezulton të jetë shtyrë. Mësohet se kjo mbledhje...

Shtyhet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit

më 1.2018 - RTV 21

Ishte paraparë për të hënën, por ja kur do të mbahet Kuvendi i Kosovës njofton se mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, e paraparë të mbahet të hënën, më 15 janar 2018, do të mbahet...

Iniciativa e rrezikshme kundër Gjykatës Speciale

më 1.2018 - DialogPlus

Çfarëdo që dikush mendon për Gjykatën, zhbërja e saj do të kishte pasoja jashtëzakonisht të rënda për statusin ndërkombëtar të Kosovës. Ilustrimi: Shutterstock Fushata e një grupi të deputetëve të Kosovës...

Haradinaj thotë se pasaportën shqiptare s’do ta përdorë për udhëtim, “po punojmë për liberalizim”

më 1.2018 - Koha.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se pasaportën e Shqipërisë nuk do ta përdorë për udhëtim, pasi e ka pasaportën diplomatike. Megjithatë, tha se e ka pranuar si nder, raporton KTV....

Shtyhet për të mërkurën mbledhja e Kryesisë së Kuvendit, shkak Gjykata Speciale

më 1.2018 - Lajmi.net

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit e cila ishte paraparë të mbahet për të hënën më 15 janar është shtyer. Lajmi.net ka marrë konfirmimin se kjo mbledhje e cila ishte paraparë të mbahej të hënën është shtyer...

Tre liderët të mërkurën kontrabandojnë shfuqizimin e Speciales në Kryesi të Kuvendit (Dokument)

më 1.2018 - Infokusi

Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradinaj, po tentojnë ta përsërisin natën e 22 dhjetorit, që ta kontrabandojnë shfuqizimin e Gjykatës Speciale. As thirrjet e Washingtonit, sikurse edhe sot të Brukselit,...

Kërkesa për shfuqizimin e Speciales – përsëri në Kryesinë e Kuvendit

më 1.2018 - Illyria

Prishtinë, 12 janar 2018 – As thirrjet e Uashingtonit dhe Brukselit duket se nuk ua kanë ndërruar mendjen Hashim Thaçit, Kadri Veselit e Ramush Haradinajt që të heqin dorë nga përpjekja për shfuqizimin...

Familjet Zemaj, Tolaj e Haklaj të tronditur nga deklaratat e Mehmetit, i habitur edhe Haradinaj

më 1.2018 - Koha.net

Familjet e Tahir Zemajt, Sebahate Tolajt dhe Jusuf Haklajt thonë se janë tronditur nga deklarimet e mbrëmshme të dëshmitarit Shkumbin Mehmeti, por thonë se më shumë janë të tronditur nga mosveprimi i zyrtarëve...

Qeveria nuk ka Propozim për Kuvendin rreth Speciales

më 1.2018 - Kallxo

Kryeministri Ramush Haradinaj tha se qeveria nuk ka përgatitur propozim për specialen për Kuvendin. Ramush Haradinaj pas mbledhjes së qeverisë tha se ekzekutivi nuk ka përgatitur ndonjë propozim ligjor...

Haradinaj: Pasaportën Shqiptare nuk e Përdor për Udhëtime

më 1.2018 - Kallxo

Pas mbledhjes së Qeverisë Kryeministri Ramush Haradinaj foli edhe për marrjen e pasaportës shqiptare. Kryeministri Ramush Haradinaj foli sot pas mbledhjes së qeverisë edhe për marrjen nga ai të pasaportës...

Prokuroria Autorizoi Policinë për Dëgjimin e Bajrush Morinës

më 1.2018 - Kallxo

Prokuroria Speciale në mesditë autorizoi policinë për dëgjimin e Bajrush Morinës. Në mesditë Prokuroria Speciale e ka autorizuar policinë për dëgjimin e gazetarit Bajrush Morina, pasi ai shkroi në Facebook...

ITSHKSH mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve

më 1.2018 - Aktuale

Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve, i cili e avancon dukshëm përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe dhe lehtëson...

LSDM: Reagimi i VMRO-DPMNE-së për ligjin për gjuhët është tinëzare

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 12 Janar - Lidhja Social Demokrate ka reagur sot pas reagimit të VMRO-DPMNE-së, ku nga kjo parti vlerësuan se partia opozitare VMRO-DPMNE po vazhdon me reagime tinëzare dhe të pabazuara, kurse Ligji...

Haradinaj në kërkim të formulës për liberalizimin e vizave

më 1.2018 - Telegrafi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se pasaportën e Shqipërisë nuk do ta përdorë për udhëtim pasi e ka pasaportën diplomatike. Megjithatë, tha se e ka pranuar si nder. Haradinaj në një...

Familjarët e të vrarëve të pasluftës: Prokurorëve po u mungon guximi për t'i kryer hetimet

më 1.2018 - Gazeta Express

Deklaratat e Shkumbin Mehmetit, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, tronditën opinionin me disa fakte për krimet e pandriçuara të pasluftës, për të cilat ai përmendi edhe emra që fillojnë nga...

Shtyhet për të mërkurën mbledhja e Kryesisë së Kuvendit

më 1.2018 - Almakos

Kryesia e Kuvendit të Kosovës e ka shtyrë për të mërkurën mbledhjen e paraparë të mbahej të hënën më 15 janar. Kështu është bërë e ditur në një komunikatë të Kuvendit. Lexo po ashtu: “Mbledhja e Kryesisë...

Presioni ndërkombëtar thyen komandantët, shtyhet mbledhja e Kryesisë

më 1.2018 - Gazeta Express

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës ku pritej të shqyrtohej përsëri futja në rend të ditës e shfuqizimit të Gjykatës Speciale ishte caktuar të mbahet më 15 janar, por tani është shtyrë. Gazeta Express...

Hoxha: Sa më shpejt të ratifikohet demarkacioni

më 1.2018 - Bota Press

Kuvendi i Republikës së Kosovës sa më shpejt duhet ta ratifikojë demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi, në të kundërtën Bashkimi Europian fillon ta humbë interesimin për Kosovën. Ministrja e Integrimit...

LSDM: Reagimet e VMRO-DPMNE-së janë tinëzare

më 1.2018 - Gazeta Express

LSDM-ja përmes një kumtese të lëshuar për mediat e vendit ka reaguar ndaj partisë opozitare, VMRO-DPMNE, e cila, sipas kësaj partie, po vazhdon me reagime tinëzare dhe të pabazuara dhe duke theksuar edhe...

Deklaratat për vrasjen e Enver Malokut, policia do ta marrë në pyetje Bajrush Morinën

më 1.2018 - GazetaBlic

Prokuroria Speciale në mesditë autorizoi policinë për dëgjimin e Bajrush Morinës. Në mesditë Prokuroria Speciale e ka autorizuar policinë për dëgjimin e gazetarit Bajrush Morina, pasi ai shkroi në Facebook...

Dorëheqjet, trysni mbi Albin Kurtin!

më 1.2018 - Telegrafi

Vala e dorëheqjeve në Lëvizjen Vetëvendosje, besohet se nuk është spontane, por pasojë e pakënaqësive të akumuluara në këtë subjekt politik. Me 32 ulëse në Kuvendin e Kosovës, Vetëvendosje aktualisht është...

Prokuroria autorizon policinë për intervistimin e Bajrush Morinës

më 1.2018 - Lajmi.net

Prokuroria Speciale në mesditë autorizoi policinë për dëgjimin e Bajrush Morinës. Në mesditë Prokuroria Speciale e ka autorizuar policinë për dëgjimin e gazetarit Bajrush Morina, pasi ai shkroi në Facebook...

LSDM: Me Ligjin për përdorimin e gjuhëve avancohet përdorimi i të gjitha gjuhëve të popujve jo shumicë në Maqedoni

më 1.2018 - Almakos

LSDM-ja me një kumtesë reagoi ndaj konferencës së sotme të mbajtur nga ana e OBRM-PDUKM-së në lidhje meLigjin për përdorimin e gjuhëve ku thanë se ligji në fjalë është jokushtetues dhe bën favorizim të...

Haradinaj e quan spektakël medial rrëfimin e Shkumbin Mehmetit për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Telegrafi

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së qeverisë ka folur edhe për rrëfimin e mbrëmshëm të dëshmitarit të mbrojtur nga Prokuroria Speciale, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e...

ITSHKSH: Me këtë ligj, gjuha shqipe e zë vendin e merituar në Maqedoni

më 1.2018 - Portalb

Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve , i cili e avancon dukshëm përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe dhe...

Deklaratat për vrasjen e Enver Malokut, policia do ta marrë në pyetje Bajrush Morinën

më 1.2018 - Gazeta Express

Prokuroria Speciale në mesditë autorizoi policinë për dëgjimin e Bajrush Morinës. Në mesditë Prokuroria Speciale e ka autorizuar policinë për dëgjimin e gazetarit Bajrush Morina, pasi ai shkroi në Facebook...

Hoxha: Sa më shpejt të ratifikohet demarkacioni

më 1.2018 - Sovrani

Kuvendi i Republikës së Kosovës sa më shpejt duhet ta ratifikojë demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi, në të kundërtën Bashkimi Europian fillon ta humbë interesimin për Kosovën. Ministrja e Integrimit...

LSDM: Reagimi i VMRO-DPMNE-së për ligjin për gjuhët është tinëzare

më 1.2018 - Albeu

Lidhja Social Demokrate ka reagur sot pas reagimit të VMRO-DPMNE-së, ku nga kjo parti vlerësuan se partia opozitare VMRO-DPMNE po vazhdon me reagime tinëzare dhe të pabazuara, kurse Ligji për përdorimin...

Haradinaj jep detaje nga marrja e pasaportës së Shqipërisë

më 1.2018 - Albeu

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë sot se pasaportën e Shqipërisë të cilën e ka marrë dje në Tiranë nuk do ta përdor për udhëtime. “Është më shumë si nder”, ka thënë shefi i qeverisë kosovare. Ai ka...

Ekskluzive: Mësohet data se kur do të fillojnë arrestimet e para!

më 1.2018 - Antpress

Gjykata Speciale shumë shpejt do të fillojë punën dhe tashmë data se kur do të nisin arrestimet e para është bërë e ditur, raporton Gazeta Blic.Burime ndërkombëtare për “Gazeta Blic”, bëjnë të ditur se...

Familjarët e të vrarëve pas luftës kërkojnë zbradhjen e vrasjeve politike

më 1.2018 - Illyria

Prishtinë, 12 janar 2018 – Deklaratat e Shkumbin Mehmetit, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, tronditën opinionin me disa fakte për vrasjet e pandriçuara të pasluftës, për të cilat ai përmendi...

Ekskluzive: Mësohet data se kur do të fillojnë arrestimet e para!

më 1.2018 - GazetaBlic

Gjykata Speciale shumë shpejt do të fillojë punën dhe tashmë data se kur do të nisin arrestimet e para është bërë e ditur, raporton Gazeta Blic. Burime ndërkombëtare për “Gazeta Blic” , bëjnë të ditur...

Qytetarët vlerësojnë miratimin e Ligjit për gjuhët

më 1.2018 - Alsat-M

Pas miratimit që Kuvendi i bëri dje Ligjit për përdornim e gjuhëve, rrjedh afati 10 ditorë për dekretimin e tij nga Presidenti Gjorgji Ivanov. Mbetet e paqartë nëse Ivanov do ta pranon apo do ta bllokon...

Qytetarët japin vlerësime për Ligjin për gjuhët në Maqedoni

më 1.2018 - Gazeta Express

Pas miratimit që Kuvendi i bëri dje Ligjit për përdornim e gjuhëve, rrjedh afati 10 ditorë për dekretimin e tij nga Presidenti Gjorgji Ivanov. Mbetet e paqartë nëse Ivanov do ta pranon apo do ta bllokon...

Kryeministri komenton deklaratat e Shkumbin Mehmetit

më 1.2018 - RTV 21

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së Qeverisë, mbajti konferencë për media Haradinaj është pyetur edhe për deklaratat e dëshmitarit të Prokurorisë Speciale Shkumbin Mehmeti, i cili...

Haradinaj: Prokurorët do të duhej të merreshin me vrasjet e pasluftës, jo të bëhet spektakël medial

më 1.2018 - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka mbetur i habitur me ato se çfarë ka deklaruar dëshmitari i mbrojtur nga Prokuroria Speciale, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e pasluftës. Haradina...

Dorëheqjet trysni mbi Albin Kurtin

më 1.2018 - Politiko

Me 32 ulëse në Kuvendin e Kosovës, Vetëvendosje aktualisht është subjekti më i madh opozitar. Viteve të fundit, Vetëvendosje ishte subjekti më i zëshëm në Kuvend dhe në disa raste edhe më me ndikim, pavarësisht...

Ligji për zyrtarizimin e gjuhës shqipe pret nënshkrimin e presidentit Ivanov

më 1.2018 - Evropa e Lirë

Kabineti i presidentit të Maqedonisë, Gjorgje Ivanov ka konfirmuar se Ligji që rregullon përdorimin zyrtarë të gjuhëve tashmë është në duart e presidentit. Ky ligj të enjten u miratua nga shumica parlamentare...

Gjermanët: Përsëri do të tentohet për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Albeu

Deputetët e Kuvendit të Kosovës , mund të tentojnë për herë të dytë shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Kështu ka shkruar gjiganti mediatik amerikano-gjerman politico.eu, në një artikull të cilin ia ka kushtuar...

Haradinaj: Prokurorët do të duhej të merreshin me vrasjet e pasluftës, jo të bëhet spektakël medial

më 1.2018 - Lajmi.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka mbetur i habitur me ato se çfarë ka deklaruar dëshmitari i mbrojtur nga Prokuroria Speciale, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e pasluftës. Haradina...

ANALIZA: Dorëheqjet në Vetëvendosje, trysni mbi Albin Kurtin

më 1.2018 - Gazeta Tema

Vala e dorëheqjeve në Lëvizjen Vetëvendosje, besohet se nuk është spontane, por pasojë e pakënaqësive të akumuluara në këtë subjekt politik. Me 32 ulëse në Kuvendin e Kosovës, Vetëvendosje aktualisht është...

“Pozita e Serbisë karshi qëndrimit për Kosovën është më e mirë tash se para katër vjetësh”

më 1.2018 - Infokusi

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë sot se askush nga shtetet e perëndimit nuk është konsultuar me Serbinë për mënyrën e formimit të Gjykatës Speciale. Këto deklarata...

Ibrahim Kelmendi, i apostrofuari për vrasjet e aktivistëve të LDK-së thotë se Mehmeti foli me komandë të Thaçit

më 1.2018 - Bota Press

Nuk është hera e parë që Shpëtim Hajdaraj ka dëgjuar e lexuar rrëfimin e Shkumbin Mehmetit për vrasjen e të atit të tij, Smajl Hajdarajt, të vrarë më 17 janar të vitit 2002, në hyrje të banesës së tij...

Ramush Haradinaj reagon ndaj dëshmitarit, hedh kritika

më 1.2018 - Albeu

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së qeverisë ka folur edhe për rrëfimin e mbrëmshëm të dëshmitarit të mbrojtur nga Prokuroria Speciale, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e...

Sveçla: Molliqaj ka dashur ta bllokojë kandidaturën e Kurtit përmes shantazheve

më 1.2018 - Infokusi

Xhelal Sveçla nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë që Dardan Molliqaj ka tentuar që t’ia pamundësojë kandidimin për kryetar të Vetëvendosjes Albin Kurtit. Në një intervistë në Info Magazine të Klan Kosovës,...

Sveçla: Molliqaj ka dashur ta bllokojë kandidaturën e Kurtit përmes shantazheve

më 1.2018 - Infokusi

Xhelal Sveçla nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë që Dardan Molliqaj ka tentuar që t’ia pamundësojë kandidimin për kryetar të Vetëvendosjes Albin Kurtit. Në një intervistë në Info Magazine të Klan Kosovës,...

Haradinaj: Jemi në kërkim të një formule për liberalizimin e vizave

më 1.2018 - RTV 21

Ai flet edhe për pasaportën e Shqipërisë Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se pasaportën e Shqipërisë nuk do ta përdorë për udhëtim pasi e ka pasaportën diplomatike. Megjithatë, tha...

Reagon Kryeministri për deklaratat e Shkumbin Mehmetit, i quan spektakël medial

më 1.2018 - Gazeta Express

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së qeverisë ka folur edhe për rrëfimin e mbrëmshëm të dëshmitarit të mbrojtur nga Prokuroria Speciale, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e...

BE-ja me thirrje të qartë për 43 deputetët nënshkrues për zhbërjen e Speciales

më 1.2018 - Periskopi

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga 43 deputetët nënshkrues që të tërhiqet iniciativa për zhbërjen e Gjykatës Speciale. Në reagimin që zyra në Prishtinë ua ka përcjellë deputetëve thuhet se iniciativa, që...

Selmanaj: Nuk e votojmë versionin e Murat Mehës

më 1.2018 - Telegrafi

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Rasim Selmanaj, ka thënë se versionin e demarkacionit të Komisionit të drejtuar nga Murat Meha, partia e tij nuk e voton. Ai në një intervistë për Telegrafin,...

Sveçla: Molliqaj ka dashur ta bllokojë kandidaturën e Kurtit përmes shantazheve

më 1.2018 - Almakos

Xhelal Sveçla nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë që Dardan Molliqaj ka tentuar që t’ia pamundësojë kandidimin për kryetar të Vetëvendosjes Albin Kurtit. Në një intervistë në Info Magazine të Klan Kosovës,...

Haradinaj në kërkim të një formule për liberalizim

më 1.2018 - Koha.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se pasaportën e Shqipërisë nuk do ta përdorë për udhëtim pasi e ka pasaportën diplomatike. Megjithatë, tha se e ka pranuar si nder. Haradinaj në një...

Dorëheqjet, trysni mbi Albin Kurtin

më 1.2018 - GazetaBlic

Vala e dorëheqjeve në Lëvizjen Vetëvendosje, besohet se nuk është spontane, por pasojë e pakënaqësive të akumuluara në këtë subjekt politik. Me 32 ulëse në Kuvendin e Kosovës, Vetëvendosje aktualisht është...

Bajrush Morina intervistohet nga Policia e Kosovës

më 1.2018 - Infokusi

Policia e Kosovës në orët e pasdites ka intervistuar pasdite gazetarin Bajrush Morina lidhur me pretendimet se ai di për vrasjen e Enver Maloku. I njëjti sipas autorizimit të prokurorisë është intervistuar...

Haradinaj deklarohet për pasaportën shqiptare, thotë se s'do ta përdorë për udhëtime

më 1.2018 - Gazeta Express

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë sot se pasaportën e Shqipërisë të cilën e ka marrë dje në Tiranë nuk do ta përdor për udhëtime. “Është më shumë si nder”, ka thënë shefi i qeverisë kosovare. Ai ka...

Dorëheqjet, trysni mbi Albin Kurtin

më 1.2018 - Koha.net

Vala e dorëheqjeve në Lëvizjen Vetëvendosje, besohet se nuk është spontane, por pasojë e pakënaqësive të akumuluara në këtë subjekt politik. Me 32 ulëse në Kuvendin e Kosovës, Vetëvendosje aktualisht është...

Haradinaj: Ja pse e mora pasaportën e Shqipërisë

më 1.2018 - GazetaBlic

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë sot se pasaportën e Shqipërisë të cilën e ka marrë dje në Tiranë nuk do ta përdor për udhëtime. “Është më shumë si nder”, ka thënë shefi i qeverisë kosovare. Ai ka...

Vetëvendosja mbledh Këshillin, ja kur do të mbahen zgjedhjet

më 1.2018 - BalkanWeb

Lëvizja Vetëvendosje ditën e diel do të mbajë mbledhjen e Këshillit të Qendrës së Prishtinës, ku do të zhvillohen zgjedhjet e brendshme. Sipas njoftimit, kjo mbledhje do të mbahet pranë American School...

Seçla tregon përse s’i doli Kurtit asnjë kundër-kandidat

më 1.2018 - Infokusi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Xhelal Sveçla, ka pohuar se mungesa e një kundër-kandidati për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje mund të ketë qenë shkak i mungesës së besimit apo vetëbesimit se ata mund...

E thotë Sveçla, ja kush e nisi ‘luftën’ në Vetëvendosje

më 1.2018 - Infokusi

Xhelal Sveçla ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se problemin në Lëvizjen Vetëvendosje e ka shkaktuar Dardan Molliqaj, ish-sekretari Organizativ i Vetëvendosjes. Sipas Sveçlës Molliqaj dhe mospajtimet...

Xhelal Sveçla: As Albin Kurti nuk është i pazëvendësueshëm

më 1.2018 - Infokusi

Deputeti i Vetëvendosjes, Xhelal Sveçla, ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se Lëvizja është e sigurt dhe s’mund të ndahet. Ai ka shtuar se Vetëvendosjes funksionon përkundër dorëheqjeve të fundit...

Haradinaj: Pasaportën e Shqipërisë e kam marr veç për nder, s’do ta përdori për udhëtime

më 1.2018 - Lajmi.net

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë sot se pasaportën e Shqipërisë të cilën e ka marrë dje në Tiranë nuk do ta përdor për udhëtime. “Është më shumë si nder”, ka thënë shefi i qeverisë kosovare. Ai ka...

Reagon polici që u përmend nga dëshmitari në vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Albeu

Emri i hetuesit të shumë përfolur të Policisë së Kosovës, Fadil Syleviqit, u përmend edhe mbrëmë në një intervistë nga i dënuari për vrasje, Shkumbin Mehmeti , i cili foli për vrasjet e pasluftës në Kosovë....

Dorëheqjet, trysni mbi Albin Kurtin

më 1.2018 - Infokusi

Vala e dorëheqjeve në Lëvizjen Vetëvendosje, besohet se nuk është spontane, por pasojë e pakënaqësive të akumuluara në këtë subjekt politik. Me 32 ulëse në Kuvendin e Kosovës, Vetëvendosje aktualisht është...

Haradinaj Paguan për ta Shpërndarë Letrën e Trump-it në Facebook

më 1.2018 - Kallxo

Edhe pse festat e fundvitit kanë kaluar, fotografitë e letrës së Presidentit të SHBA-së, Donald Trump drejtuar Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj po vazhdojnë të shfaqen si të sponsorizuara...

Shkumbin Mehmeti: Rrëfimi ekskluziv për vrasjet e pasluftës (EMISIONI I PLOTË)

më 1.2018 - Klan Kosova

Klan Kosova në edicionin e kësaj jave të “Zona e Debatit” ka shfaqur një intervistë me dëshmitarin e mbrojtur të Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, i cili ka dhënë disa dëshmi shokuese lidhur me krimet...

VV nis zgjedhjet e brendshme, me mbledhjen e Këshillit të Qendrës së Prishtinës

më 1.2018 - Telegrafi

Lëvizja Vetëvendosje (VV) të dielën do të mbajë mbledhjen e Këshillit të Qendrës së Prishtinës,  ku do të mbahen zgjedhjet e brendshme. Sipas njoftimit, kjo mbledhje do të mbahet pranë American School...

Gjuriq: Prokuroria e Serbisë po punon në 750 lëndë të krimeve të luftës

më 1.2018 - Koha.net

Drejtori i Zyrës për Kosovën Marko Gjuriq ka thënë se Serbia vazhdon t’i ndjekë të akuzuarit për krime lufte. Ai ka theksuar kështu duke folur për atë që ai e ka quajtur grindje ndërmjet Kosovës e bashkësisë...

Lumezi për Express: Rastet që përmendi dëshmitari po hetohen nga EULEX’i dhe Prokuroria

më 1.2018 - Gazeta Express

Deklaratat e dëshmitarit të mbrojtur të Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmetit, tronditën opinionin, sidomos pasi që ai përmendi disa emrave që sipas tij janë fajtorë për dhënie të urdhrit dhe vrasje...

Kryesia e Kuvendit mblidhet të hënën, s’dihet nëse do të shqyrtohet kërkesa për Specialen

më 1.2018 - Koha.net

Kuvendi i Kosovës nis sesionin e ri edhe me mbledhjen e kryesisë me kryetarët e grupeve parlamentare, ku përveç tjerash do të vendoset edhe për seancën e radhës, në të cilën është paraparë interpelanca...

Gjuriq: Prokuroria e Serbisë po punon në 750 lëndë të krimeve të luftës

më 1.2018 - Gazeta Liria

Drejtori i Zyrës për Kosovën Marko Gjuriq ka thënë se Serbia vazhdon t’i ndjekë të akuzuarit për krime lufte. Ai ka theksuar kështu duke folur për atë që ai e ka quajtur grindje ndërmjet Kosovës e bashkësisë...

VV nis organizimin për zgjedhjet e brendshme, fton anëtarët të marrin pjesë në mbledhje

më 1.2018 - Politiko

Lëvizja Vetëvendosje do të fillojë zgjedhjet e brendshme, të dielën do të mbajë mbledhjen e Këshillit të Qendrës së Prishtinës. Sipas njoftimit të VV-së kjo mbledhje do të mbahet pranë Agjencisë së Statistikave...

Info Magazine: Xhelal Sveçla

më 1.2018 - Klan Kosova

Në edicionin e sontëm të Info Magazine i ftuar do të jetë deputeti nga radhët e Vetëvendosjes Xhelal Sveçla, njëherit edhe anëtar i kryesisë së kësaj partie. Me deputetin Sveçla do të diskutohet rreth...

Çfarë po ndodh në lëvizjen “Vetëvendosje”? Ja kur do të mbahen zgjedhjet

më 1.2018 - Gazeta Tema

Lëvizja Vetëvendosje ditën e diel do të mbajë mbledhjen e Këshillit të Qendrës së Prishtinës, ku do të zhvillohen zgjedhjet e brendshme. Sipas njoftimit, kjo mbledhje do të mbahet pranë American School...

Ky është plani i liderëve për shfuqizimin e Speciales të mërkurën

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradinaj, po tentojnë ta përsërisin natën e 22 dhjetorit, që ta kontrabandojnë shfuqizimin e Gjykatës Speciale. As thirrjet e Washingtonit, sikurse edhe sot të Brukselit,...

Dorëheqjet trysni mbi Albin Kurtin

më 1.2018 - Evropa e Lirë

Vala e dorëheqjeve në Lëvizjen Vetëvendosje, besohet se nuk është spontane, por pasojë e pakënaqësive të akumuluara në këtë subjekt politik. Me 32 ulëse në Kuvend, Vetëvendosje aktualisht është subjekti...

Gjithçka që duhet të dini nga rrëfimi për vrasjet e aktivistëve të LDK-së

më 1.2018 - Albeu

Shkumbin Mehmeti , dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të shumë vrasjeve të pasluftës në Kosovë. Mehmeti...

Zv.ministri komenton deklaratat e Morinës për Enver Malokun: Kryeprokuror çka po pret?

më 1.2018 - GazetaBlic

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Izmi Zeka, ka reaguar pas deklaratave të analistit Bajrush Morina, i cili ka thënë se i di vrasësit e Enver Malokut. Zeka mbetet i befasuar se si institucionet nuk...

Tre liderët të mërkurën kontrabandojnë shfuqizimin e Speciales në Kryesi të Kuvendit (Dokument)

më 1.2018 - Bota Press

Botapress, 12 Janar – Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradinaj, po tentojnë ta përsërisin natën e 22 dhjetorit, që ta kontrabandojnë shfuqizimin e Gjykatës Speciale. As thirrjet e Washingtonit, sikurse...

Kuvendi zyrtarisht njofton se mbledhja e Kryesisë shtyhet për të mërkurën

më 1.2018 - Infokusi

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës ku pritej të shqyrtohej përsëri futja në rend të ditës e shfuqizimit të Gjykatës Speciale e cila ishte caktuar të mbahet më 15 janar, tani është shtyrë për të...

Liderët nuk dorëzohen, kërkojnë shfuqizimin e Speciales (Dokument)

më 1.2018 - Sovrani

Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradinaj, po tentojnë ta përsërisin natën e 22 dhjetorit, që ta kontrabandojnë shfuqizimin e Gjykatës Speciale. As thirrjet e Washingtonit, sikurse edhe sot të Brukselit,...

LSDM: Reagimet e VMRO-DPMNE-së janë tinëzare

më 1.2018 - Lajm

LSDM-ja përmes një kumtese të lëshuar për mediat e vendit ka reaguar ndaj partisë opozitare, VMRO-DPMNE, e cila, sipas kësaj partie, po vazhdon me reagime tinëzare dhe të pabazuara dhe duke theksuar edhe...

Albin Kurti Prezanton Platformën për Kryetar Partie

më 1.2018 - Kallxo

Kandidati i Vetëm për Kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje ,Albin Kurti do të prezantojë platformën e tij për qeverisje nesër në orën 15. LVV njoftoi se Kurti do të bëjë prezantimin në Sallën e Kuqe te Pallati...

Presioni ndërkombëtar thyen komandantët, shtyhet mbledhja e Kryesisë

më 1.2018 - Infokusi

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës ku pritej të shqyrtohej përsëri futja në rend të ditës e shfuqizimit të Gjykatës Speciale ishte caktuar të mbahet më 15 janar, por tani është shtyrë. Gazeta Express...

I apostrofuari për vrasjet e aktivistëve të LDK-së akuzon Hashim Thaçin

më 1.2018 - Insajderi

Ibrahim Kelmendi ka thënë se dëshmitari i mbrojtur i Prokurorisë, Shkumbin Mehmeti ka folur ashtu siç e kanë komanduar, duke aluduar në presidentin e vendit, Hashim Thaçin. Dëshmitari i mbrojtur i Prokurorisë...

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 12 janar - Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arriti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se...

BE thirrje për tërheqjen e nismës për shfuqizimin e ligjit për Gjykatën Speciale

më 1.2018 - Anadolu Agency

Speciale arkiv PRISHTINË (AA) – Bashkimi Evropian ka bërë thirrje për tërheqjen e nismës në Kuvendin e Kosovës për shfuqizimin e ligjit për Gjykatën Speciale, me paralajmërimin se një vendim i tillë do...

Policia interviston Morinën për deklaratën rreth vrasjes së Enver Malokut

më 1.2018 - Insajderi

Policia e Kosovës e ka marrë në intervistë gazetarin dhe analistin politik, Bajrush Morina. Arsye e marrjes në intervistë të Morinës është statusi i tij në Facebook se ka informata për vrasjen e gazetarit...

Komandantët heshtin para presionit ndërkombëtar

më 1.2018 - Gazeta Liria

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës ku pritej të shqyrtohej përsëri futja në rend të ditës e shfuqizimit të Gjykatës Speciale ishte caktuar të mbahet më 15 janar, por tani është shtyrë. Gazeta Express...

Albin Kurti prezanton platformën për kryetar partie

më 1.2018 - RTV 21

Prezantimi do të bëhet në Sallën e Kuqe te Pallati i Rinisë në Prishtinë Kandidati i Vetëm për Kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti do të prezantojë platformën e tij për qeverisje nesër në orën...

Sveçla: Molliqaj ka dashur ta bllokojë kandidaturën e Kurtit përmes shantazheve

më 1.2018 - Fol

Xhelal Sveçla nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë që Dardan Molliqaj ka tentuar që t’ia pamundësojë kandidimin për kryetar të Vetëvendosjes Albin Kurtit. Në një intervistë në Info Magazine të Klan Kosovës,...

Zv.Ministri komenton deklaratat e Morinës për Enver Malokun: Kryeprokuror çka po pret

më 1.2018 - Politiko

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Izmi Zeka ka reaguar pas deklaratave të analistit Bajrush Morina, i cili ka thënë se i di vrasësit e Enver Malokut. Zeka mbetet i befasuar se si institucionet nuk...

Vetëvendosje ka një njoftim për anëtarët

më 1.2018 - Albeu

Lëvizja Vetëvendosje do të fillojë zgjedhjet e brendshme, të dielën do të mbajë mbledhjen e Këshillit të Qendrës së Prishtinës . Sipas njoftimit të VV-së kjo mbledhje do të mbahet pranë Agjencisë së Statistikave...

Haradinaj: Do t’i përkrahim banorët e Luginës së Preshevës

më 1.2018 - Politiko

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim udhëheqësit e koalicionit fitues të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Komunën e Preshevës, Shqiprim Arifin dhe Sami Salihun. Sipas zyrës për informim...

Albin Kurti nesër prezanton platformën për kryetar të VV-së

më 1.2018 - Medial

Kandidati i vetëm për Kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje ,Albin Kurti do të prezantojë platformën e tij për qeverisje nesër në orën 15. LVV njoftoi se Kurti do të bëjë prezantimin në Sallën e Kuqe te Pallati...

Dardan Molliqaj e largon emrin e Albulena Haxhiut pasi që ajo e quajti shpifëse deklaraten e tij

më 1.2018 - Infokusi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj, dje ka përshëndetur vendimin e kryesisë së kësaj partie për takim të përbashkët me Grupin Parlamentar për të gjetur rrugëdalje nga kriza e krijuar në...

Kelmendi: Shkumbin Mehmeti foli me komandë të Thaçit

më 1.2018 - Periskopi

Nuk është hera e parë që Shpëtim Hajdaraj ka dëgjuar e lexuar rrëfimin e Shkumbin Mehmetit për vrasjen e të atit të tij, Smajl Hajdarajt, të vrarë më 17 janar të vitit 2002, në hyrje të banesës së tij...

“Serbia po i ‘zbutë’ qëndrimet për Kosovën”

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë sot se askush nga shtetet e perëndimit nuk është konsultuar me Serbinë për mënyrën e formimit të Gjykatës Speciale. Këto deklarata...

Dështon zgjedhja e kryesuesit në Kuvendin e Malishevës

më 1.2018 - Lajmi.net

Grupet politike në Kuvendin Komunal të Malishevës nuk kanë arritur marrëveshje për zgjedhjen e kryesuesit të Kuvendit të Komunës, duke bërë kështu që mbledhja të shtyhet për të hënën. Sipas një komunikate...

VV nis zgjedhjet me mbledhjen e Këshillit të Qendrës së Prishtinës

më 1.2018 - GazetaBlic

Lëvizja Vetëvendosje do të fillojë zgjedhjet e brendshme, të dielën do të mbajë mbledhjen e Këshillit të Qendrës së Prishtinës. Sipas njoftimit, kjo mbledhje do të mbahet pranë ASK, në ora 15:00. “Ftojmë...

Dështon zgjedhja e kryesuesit në Kuvendin e Malishevës

më 1.2018 - Albeu

Grupet politike në Kuvendin Komunal të Malishevës nuk kanë arritur marrëveshje për zgjedhjen e kryesuesit të Kuvendit të Komunës , duke bërë kështu që mbledhja të shtyhet për të hënën . Sipas një komunikate...

Gjuha shqipe në Maqedoni, në pritje të firmës së Ivanov

më 1.2018 - Vizion Plus

Ndërsa pritet firma e presidentit te Maqedonisë Gjorge Ivanov ne ligjin për përdorimin e gjuhëve të bashkësive etnike në një afat 10 ditor, nuk është përjashtuar mundësia e rikthimit te tij në parlament....

Zv.Ministri komenton deklaratat e Morinës për Enver Malokun: Kryeprokuror çka po pret

më 1.2018 - Gazeta Express

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Izmi Zeka ka reaguar pas deklaratave të analistit Bajrush Morina, i cili ka thënë se i di vrasësit e Enver Malokut Zeka mbetet i befasuar se si institucionet nuk...

Familjet Zemaj, Tolaj e Haklaj ftojnë prokurorinë të merret me deklaratat e Mehmetit

më 1.2018 - GazetaBlic

Mbrëmë në një nga emisionet televizive në Kosovë është transmetuar dëshmia e Shkumbin Mehmetit, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, ku janë dhënë dëshmi për krime të pandriçuara në Kosovë. Në...

BE: Deputetët e Kosovës të heqin dorë nga shfuqizimi i Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Alsat-M

Bashkimi Evropian është shprehur i shqetësuar me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. BE shpreh shqetësim për faktin se kjo iniciativë vazhdon të jetë...

Familjet Zemaj, Tolaj e Haklaj ftojnë prokurorinë të merret me deklaratat e Mehmetit

më 1.2018 - Telegrafi

Mbrëmë në një nga emisionet televizive në Kosovë është transmetuar një intervistë e Shkumbin Mehmetit, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, ku ka folur rreth disa vrasjeve në Kosovë. Në intervistën...

SHBA apel Kosovës: Braktisni idenë për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

më 1.2018 - BalkanWeb

KOSOVE -Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, shkruan Zëri.Info. Një gjë të tillë...

Dorëheqjet, trysni mbi Albin Kurtin

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Vala e dorëheqjeve në Lëvizjen Vetëvendosje, besohet se nuk është spontane, por pasojë e pakënaqësive të akumuluara në këtë subjekt politik. Me 32 ulëse në Kuvendin e Kosovës, Vetëvendosje aktualisht është...

Pasi tha se e di kush e vrau Enver Malokun, Bajrush Morina intervistohet nga Policia

më 1.2018 - Gazeta e re

Policia e Kosovës në orët e pasdites ka intervistuar pasdite gazetarin Bajrush Morina lidhur me pretendimet se ai di për vrasjen e Enver Maloku. I njëjti sipas autorizimit të prokurorisë është intervistuar...

Deklaratat për vrasjen e Enver Malokut, policia do ta marrë në pyetje Bajrush Morinën

më 1.2018 - Infokusi

Prokuroria Speciale në mesditë autorizoi policinë për dëgjimin e Bajrush Morinës. Në mesditë Prokuroria Speciale e ka autorizuar policinë për dëgjimin e gazetarit Bajrush Morina, pasi ai shkroi në Facebook...

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

më 1.2018 - GazetaBlic

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë...

Lajm në mediat ndërkombëtare vërejtja e BE-së kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Lajmi.net

Mediat ndërkombëtare gjatë ditës së sotme janë marrë me temën e tentativës së udhëheqësisë kosovare për të shfuqizuar Gjykatën Speciale. Në fokus ishte vërejtja e Bashkimit Evropian për Kosovën, se nëse...

Haradinaj falënderon qytetarët e Kukësit për mbështetjen dhënë Kosovës

më 1.2018 - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim kryetarin e Bashkisë së Kukësit, Bashkim Shehu me bashkëpunëtorë. Siç bën të ditur kumtesa e Qeverisë së Kosovës, kryeministri e falënderoi kryetarin...

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme: Të mos heshtën vrasjet, të shkojnë autorët prapa grilave

më 1.2018 - Lajmi.net

Zëvendësministri për Punë të Brendshme ka reaguar ndaj deklaratave të analistit Bajrush Morina, i cili në përvjetorin e 19-të të vrasjes së veprimtarit të shquar Enver Maloku, tha se dorasi ishte një deputet...

Zv.ministri i Brendshëm akuzon rëndë Lumezin

më 1.2018 - Albeu

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Izmi Zeka ka reaguar pas deklaratave të analistit Bajrush Morina, i cili ka thënë se i di vrasësit e intelektualit Enver Maloku. Zeka mbetet i befasuar se si institucionet...

Kuvendi shtyn për dy ditë mbledhjen e Kryesisë

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, e paraparë të mbahet të hënën, më 15 janar 2018, do të mbahet të mërkurën, më 17 janar, në orën 11:00. Kështu bën me dije përmes një njoftimi Zyra...

Deputeti i VV-së tregon përse Albin Kurti nuk ka kundërkandidat për kryetar të partisë

më 1.2018 - Insajderi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Xhelal Sveçla, ka thënë se mungesa e një kundër-kandidati për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje mund të ketë qenë shkak i mungesës së besimit apo vetëbesimit se ata mund...

Ekskluzive: Mësohet data se kur do të fillojnë arrestimet e para!

më 1.2018 - Infokusi

Gjykata Speciale shumë shpejt do të fillojë punën dhe tashmë data se kur do të nisin arrestimet e para është bërë e ditur. Burime ndërkombëtare për “ Gazeta Blic ” , bëjnë të ditur se në Prishtinë presin...

Deputeti i VV-së: As Albin Kurti nuk është i pazëvendësueshëm

më 1.2018 - Bota Press

Deputeti i Vetëvendosjes, Xhelal Sveçla, ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se Lëvizja është e sigurt dhe s’mund të ndahet.Ai ka shtuar se Vetëvendosjes funksionon përkundër dorëheqjeve të fundit...

Falënderime qytetarëve të Kukësit për mbështetjen Kosovën

më 1.2018 - Zhurnal

Prishtinë, 12 janar - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti kryetarin e Bashkisë së Kukësit, Bashkim Shehu me bashkëpunëtorë, njofton kumtesa qeveritare, transmeton Koha.net. Haradinaj...

Haradinaj: Do t’i përkrahim banorët e Luginës së Preshevës

më 1.2018 - Telegrafi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim udhëheqësit e koalicionit fitues të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Komunën e Preshevës, Shqiprim Arifin dhe Sami Salihun. Sipas zyrës për informim...

Vrasja e Enver Malokut, Policia interviston Bajrush Morinën

më 1.2018 - Periskopi

Policia e Kosovës në orët e pasdites ka intervistuar pasdite gazetarin Bajrush Morina lidhur me pretendimet se ai di për vrasjen e Enver Maloku. I njëjti sipas autorizimit të prokurorisë është intervistuar...

Rrëfimi i Mehmetit në Klan Kosova: Familjet Zemaj, Tolaj dhe Haklaj kërkojnë që dëshmitë të trajtohen me seriozitet

më 1.2018 - Klan Kosova

Përmes një deklarate të përbashkët pjestarë të familjeve Zemaj, Tolaj dhe Haklaj kanë reaguar lidhur me intervistën e realizuar nga Klan Kosova, ku janë dhënë dëshmi për vrasjet e pasluftës nga Shkumbin...

Këto janë akuzat e Xhelal Sveçlës ndaj Dardan Molliqajt

më 1.2018 - Sovrani

Xhelal Sveçla nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë që Dardan Molliqaj ka tentuar që t’ia pamundësojë kandidimin për kryetar të Vetëvendosjes Albin Kurtit. Në një intervistë në Info Magazine të Klan Kosovës,...

Haradinaj në kërkim të formulës për liberalizimin e vizave

më 1.2018 - Almakos

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se pasaportën e Shqipërisë nuk do ta përdorë për udhëtim pasi e ka pasaportën diplomatike. Megjithatë, tha se e ka pranuar si nder. Haradinaj në një...

Instituti i Trashëgimisë Shqiptare në Shkup: Ligji për gjuhët avancon shqipen, nevojitet Ligj i ri!

më 1.2018 - Lajm

Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve, i cili e avancon dukshëm përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe dhe lehtëson...

Haradinaj: Pasaportën e Shqipërisë e kam marrë “veç për nder”

më 1.2018 - Albinfo

Pas mbledhjes së qeverisë, kryeministri Ramush Haradinaj tha se pasaportën e Shqipërisë e ka marr veç për nder, por nuk do ta përdor për udhëtim Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se pasaportën e Shqipërisë...

Maqedoni, pas miratimit të ligjit për gjuhën shqipe, si do zbatohet në institucione

më 1.2018 - Syri

Ligji për përdorimin e gjuhëve tashmë i miratuar në Kuvendin e Maqedonisë parashikon avancimin e përdorimit të gjuhëve të bashkësive etnike që përbëjnë mbi 20 për qind të numrit të përgjithshëm të popullatës...

Dorëheqjet në Vetëvendosje, trysni mbi Albin Kurtin

më 1.2018 - Java News

Vala e dorëheqjeve në Lëvizjen Vetëvendosje, besohet se nuk është spontane, por pasojë e pakënaqësive të akumuluara në këtë subjekt politik. Me 32 ulëse në Kuvendin e Kosovës, Vetëvendosje aktualisht është...

Flet Fadil Syleviqi, iu përgjigjet akuzave të Shkumbin Mehmetit për vrasje

më 1.2018 - Lajmi.net

Emri i hetuesit të shumëpërfolur të Policisë së Kosovës, Fadil Syleviqit, u përmend edhe mbrëmë në një intervistë nga i dënuari për vrasje, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e pasluftës në Kosovë....

Sveçla tregon përse s’i doli Kurtit asnjë kundër-kandidat

më 1.2018 - Periskopi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Xhelal Sveçla, ka thënë se mungesa e një kundër-kandidati për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje mund të ketë qenë shkak i mungesës së besimit apo vetëbesimit se ata mund...

Haradinaj thotë se nuk do ta përdorë pasaportën shqiptare

më 1.2018 - Sovrani

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se pasaportën e Shqipërisë nuk do ta përdorë për udhëtim, pasi e ka pasaportën diplomatike. Megjithatë, tha se e ka pranuar si nder, raporton KTV....

Akuzat e Xhelal Sveçles ndaj Dardan Molliqajt

më 1.2018 - Insajderi

Xhelal Sveçla nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë që Dardan Molliqaj ka tentuar që t’ia pamundësojë kandidimin për kryetar të Vetëvendosjes Albin Kurtit. Në një intervistë në Info Magazine të Klan Kosovës,...

Bexheti tregon se ku nuk do të përdoret gjuha shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 12 janar - Profesori i historisë Nuri Bexheti, në "Debat D" në RTV Dukagjini ka treguar se në cilat raste do të përdoret vetëm gjuha maqedonase. Sipas tij, në ushtri, sistemin e sigurisë apo shërbimet...

Çka mba mend Google për Ligjin e gjuhëve në Maqedoni?

më 1.2018 - Ina

Çështja e Ligjit për gjuhët në Maqedoni ka ngjallur shumë debate nëpër media dhe gjithandej. A do të ketë zbatim të ligjit, a do ketë gjuhësi, a do të ketë dënime për mos-zbatim dhe shumë temë tjera të...

Dorëheqjet, trysni mbi Albin Kurtin!

më 1.2018 - Almakos

Vala e dorëheqjeve në Lëvizjen Vetëvendosje, besohet se nuk është spontane, por pasojë e pakënaqësive të akumuluara në këtë subjekt politik. Me 32 ulëse në Kuvendin e Kosovës, Vetëvendosje aktualisht është...

Gjuha shqipe në Maqedoni dhe kompleksi i politikanëve shqiptarë

më 1.2018 - Telegrafi

Shezai Rrokaj Me miratimin e Ligjit për gjuhën (shqipe) në Maqedoni shumë krerë të lartë politikë shqiptarë mezi pritën që të shpreheshin se kjo shënonte një fitore të shqiptarëve në Maqedoni, madje e...

Familjet Zemaj, Tolaj e Haklaj reagojnë ndaj deklaratës së Mehmetit

më 1.2018 - RTV 21

Janë dhënë dëshmi për krime të pandriçuara në Kosovë Mbrëmë në një nga emisionet televizive në Kosovë është transmetuar dëshmia e Shkumbin Mehmetit, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, ku janë...

Sveçla tregon përse s’i doli Kurtit asnjë kundër-kandidat

më 1.2018 - Gazeta e re

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Xhelal Sveçla, ka pohuar se mungesa e një kundër-kandidati për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje mund të ketë qenë shkak i mungesës së besimit apo vetëbesimit se ata mund...

Familjarët e të vrarëve të pasluftës: Prokurorëve po u mungon guximi për t’i kryer hetimet

më 1.2018 - Sovrani

Deklaratat e Shkumbin Mehmetit, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, tronditën opinionin me disa fakte për krimet e pandriçuara të pasluftës, për të cilat ai përmendi edhe emra që fillojnë nga...

Dardan Molliqaj e ka shkaktuar problemin në Vetëvendosje, thotë Sveçla

më 1.2018 - Gazeta e re

Xhelal Sveçla ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se problemin në Lëvizjen Vetëvendosje e ka shkaktuar Dardan Molliqaj, ish-sekretari Organizativ i Vetëvendosjes. Sipas Sveçlës Molliqaj dhe mospajtimet...

Seçla tregon përse s’i doli Kurtit asnjë kundër-kandidat

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Xhelal Sveçla, ka pohuar se mungesa e një kundër-kandidati për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje mund të ketë qenë shkak i mungesës së besimit apo vetëbesimit se ata mund...

Mbi zyrtarizimin dhe përdorimin e drejtë të normës gjuhësore shqipe në Republikën e Maqedonisë

më 1.2018 - Telegrafi

Arbër Çeliku Akti i votimit në të mirë të përdorimit institucional të gjuhëve të “qytetarëve”, të cilët, së paku, 20 për qind flasin gjuhë tjetër nga gjuha e vetme zyrtare në tërë territorin e Republikës...

Çka mba mend Google për Ligjin e gjuhëve në Maqedoni?

më 1.2018 - TV Koha

Çështja e Ligjit për gjuhët në Maqedoni ka ngjallur shumë debate nëpër media dhe gjithandej. A do të ketë zbatim të ligjit, a do ketë gjuhësi, a do të ketë dënime për mos-zbatim dhe shumë temë tjera të...

​Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit shtyhet për të mërkurën

më 1.2018 - Gazeta e re

Mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Kosovës, e cila ishte paraparë që të mbahet më 15 janar, është shtyrë për ditën e mërkurë, pra më 17 janar. “Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës,...

SHBA sërish apel Kosovës: Braktisni idenë për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Gazeta Tema

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, shkruan Zëri.Info. Një gjë të tillë më përpara e kanë...

Haradinaj: Pasaportën e Shqipërisë e kam marr veç për nder, s’do ta përdori për udhëtime

më 1.2018 - Infokusi

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë sot se pasaportën e Shqipërisë të cilën e ka marrë dje në Tiranë nuk do ta përdor për udhëtime. “Është më shumë si nder”, ka thënë shefi i qeverisë kosovare. Ai ka...

Dëshmia për vrasjet e pasluftës, deklarohet kryeministri Haradinaj

më 1.2018 - Bota Press

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së qeverisë ka folur edhe për rrëfimin e mbrëmshëm të dëshmitarit të mbrojtur nga Prokuroria Speciale, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e...

Bexheti: Ja ku nuk do të përdoret gjuha shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - TV Koha

Profesori i historisë Nuri Bexheti, në “Debat D” në RTV Dukagjini ka treguar se në cilat raste do të përdoret vetëm gjuha maqedonase. Sipas tij, në ushtri , sistemin e sigurisë apo shërbimet sekrete dhe...

Çka mba mend Google për Ligjin e gjuhëve në Maqedoni?

më 1.2018 - Telegrafi

Çështja e Ligjit për gjuhët në Maqedoni ka ngjallur shumë debate nëpër media dhe gjithandej. A do të ketë zbatim të ligjit, a do ketë gjuhësi, a do të ketë dënime për mos-zbatim dhe shumë temë tjera të...

Reagojnë familjet Zemaj, Tolaj dhe Haklaj për deklaratat e Mehmetit rreth vrasjeve

më 1.2018 - Albeu

Në një deklaratë të përbashkët të familjeve Zemaj , Tolaj dhe Haklaj , këta të fundit thonë se janë tronditur thellë nga deklaratat dhe pretendimet e këtij dëshmitari, njëherësh i dënuar për krime të kryera...

Haradinaj komenton rrëfimin e Shkumbin Mehmetit për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Infokusi

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së qeverisë ka folur edhe për rrëfimin e mbrëmshëm të dëshmitarit të mbrojtur nga Prokuroria Speciale, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e...

​Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit shtyhet për të mërkurën

më 1.2018 - KosovaPress

“Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, e paraparë të mbahet të hënën, më 15 janar 2018, do të mbahet të mërkurën, më 17 janar, në orën 11:00”, thuhet në komunikatën e Kuvendit, duke...

Kuvendi shtyn për dy ditë mbledhjen e Kryesisë

më 1.2018 - Insajderi

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, e paraparë të mbahet të hënën, më 15 janar 2018, do të mbahet të mërkurën, më 17 janar, në orën 11:00. Kështu bën me dije përmes një njoftimi Zyra...

Haradinaj për pasaportën shqiptare: E kam në shtëpi, s’e përdori për udhëtim

më 1.2018 - Periskopi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se pasaportën e Shqipërisë nuk do ta përdorë për udhëtim, pasi e ka pasaportën diplomatike. Megjithatë, tha se e ka pranuar si nder, raporton KTV....

Deputeti i Lëvizjes pretendon se e di cili anëtar krijoi krizën në Vetëvendosje

më 1.2018 - Insajderi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Xhelal Sveçla ka thënë se ish-sekretari Organizativ Dardan Molliqaj është burim i krizës brenda partisë. Sveçla, në një intervistë për Info Magazine të Klan Kosovës, deklaroi...

Selmanaj: AAK ka qenë dhe është kundër formatit të Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Telegrafi

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Rasim Selmanaj, ka theksuar se qëndrimi i kësaj partie mbetet i njëjtë rreth Gjykatës Speciale. Ai në një intervistë për Telegrafin, me gazetarin Muhamet...

Diona Fona është shoferja më e re

më 1.2018 - Almakos

Diona Fona sot ka një arsye të veçantë për të festuar. Këngëtarja simpatike dhe e talentuar nuk ka ndonjë risi sa i përket projekteve muzikore, por ajo është bërë shoferja më e re. Kështu së paku ka bërë...

Haradinaj e quan spektakël medial rrëfimin e Shkumbin Mehmetit për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Almakos

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së qeverisë ka folur edhe për rrëfimin e mbrëmshëm të dëshmitarit të mbrojtur nga Prokuroria Speciale, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e...

Ligji për Gjuhët nuk është përfundimtar

më 1.2018 - Shenja

Çështja e zyrtarizimit të gjuhës shqipe ende nuk është përmbyllur. Madje edhe vetë ligji i miratuar dje në Kuvend është i pasigurt dhe i njëjti mund të pësojë ndryshime. Problemet e para të cilat kanë...

Familjarët e të vrarëve të pasluftës: Prokurorëve po u mungon guximi për t’i kryer hetimet

më 1.2018 - Bota Press

Deklaratat e Shkumbin Mehmetit, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, tronditën opinionin me disa fakte për krimet e pandriçuara të pasluftës, për të cilat ai përmendi edhe emra që fillojnë nga...

Thyerja ndërmjet Thaçit e Veselit për Gjykatën Speciale – Kujt po ia mban anën Hajredin Kuqi?

më 1.2018 - Politiko

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajredin Kuqi është treguar indiferent ndaj dallimeve në qëndrime të Presidentit Hashim Thaçi dhe Kryeparlamentarit Kadri Veseli, karshi Gjykatës Speciale....

Ligji për përdorimin e gjuhëve arrin për dekretim te presidentit Ivanov

më 1.2018 - Ina

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve i cili dje u votua në Kuvend, tanimë është dorëzuar për dekretim përpara presidentit Gjorge Ivnaov, njofton Portalb.mk. Ai ka afat prej 7 ditëve që të deklarohet nëse...

Presidenti Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

më 1.2018 - TV Koha

Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë Ivanov....

Presioni ndërkombëtar thyen komandantët, shtyhet mbledhja e Kryesisë?

më 1.2018 - Periskopi

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës ku pritej të shqyrtohej përsëri futja në rend të ditës e shfuqizimit të Gjykatës Speciale ishte caktuar të mbahet më 15 janar, por tani është shtyrë. Kështu bën...

Presidenti Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

më 1.2018 - Gazeta Express

Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë Ivanov....

Shtyhet seanca e Kuvendit, mbahet të mërkurën

më 1.2018 - Bota Press

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës ku pritej të shqyrtohej përsëri futja në rend të ditës e shfuqizimit të Gjykatës Speciale e cila ishte caktuar të mbahet më 15 janar, tani është shtyrë për të...

Haradinaj thotë se pasaportën shqiptare nuk do ta përdorë

më 1.2018 - Insajderi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se pasaportën e Shqipërisë nuk do ta përdorë për udhëtim, pasi e ka pasaportën diplomatike. Megjithatë, tha se e ka pranuar si nder, raporton KTV....

Familjet Zemaj, Tolaj e Haklaj ftojnë prokurorinë të merret me deklaratat e Mehmetit

më 1.2018 - Gazeta e re

Mbrëmë në një nga emisionet televizive në Kosovë është transmetuar dëshmia e Shkumbin Mehmetit, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, ku janë dhënë dëshmi për krime të pandriçuara në Kosovë. Në...

A mund ligji për gjuhët të bllokohet nga Gjykata Kushtetuese? Flet Kadriu

më 1.2018 - TV Koha

Kuvendi i Maqedonisë dje ka miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve të bashkësive etnike me të cilin avancohet përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe në të gjitha organet e pushtetit qendror. Ligji u miratua...

Bexheti: Ja ku nuk do të përdoret gjuha shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - Gazeta Express

Profesori i historisë Nuri Bexheti, në "Debat D" në RTV Dukagjini ka treguar se në cilat raste do të përdoret vetëm gjuha maqedonase. Sipas tij, në ushtri , sistemin e sigurisë apo shërbimet sekrete dhe...

Ministri Tahiri për Specialen: Obligohem t’i Zbatoj Vendimet e Kuvendit

më 1.2018 - Kallxo

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, i pyetur rreth iniciativës së deputetëve për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale tha se është në duar të Kuvendit të vendosë. Ministri Tahiri në një deklarim...

Kuvendi Komunal i Malishevës dështon ta zgjedhë kryesinë e re!

më 1.2018 - GazetaBlic

Në mungesë të votave të nevojshme Kuvendi Komunal i Malishevës nuk ka arritur të zgjedhë kryesinë e re. Lajmin e ka bërë të ditur anëtari i VV-së, Alban Krasniqi. Ai ka thënë se pas dështimit të pozitës...

Familjet Zemaj, Tolaj e Haklaj ‘të Tronditura’ Nga Dëshmia Televizive e Shkumbin Mehmetit

më 1.2018 - Kallxo

Tri familje nga rajoni i Dukagjinit, familjarët e të cilave janë vrarë në fillim të dekadës së kaluar në rrethana ende të pasqaruara, thanë sot se janë të tronditura nga dëshmia televizive që mbrëmë e...

Haradinaj takohet me Shqiprim Arifin dhe Sami Salihun

më 1.2018 - Klan Kosova

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim udhëheqësit e koalicionit fitues të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Komunën e Preshevës, Shqiprim Arifin dhe Sami Salihun. Në këtë...

Kuvendi zyrtarisht njofton se mbledhja e Kryesisë shtyhet për të mërkurën

më 1.2018 - Sovrani

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës ku pritej të shqyrtohej përsëri futja në rend të ditës e shfuqizimit të Gjykatës Speciale e cila ishte caktuar të mbahet më 15 janar, tani është shtyrë për të...

Ligji për përdorimin e gjuhëve arrin për dekretim te presidentit Ivanov

më 1.2018 - Portalb

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve i cili dje u votua në Kuvend, tanimë është dorëzuar për dekretim përpara presidentit Gjorge Ivnaov, njofton Portalb.mk . Ai ka afat prej 7 ditëve që të deklarohet nëse...

Haradinaj: Pasaportën shqiptare nuk do ta përdori për udhëtime

më 1.2018 - Gazeta e re

Ndërsa, për marrjen e pasaportës së Shqipërisë dhe për shqetësimet e qytetarëve, kryeministri Haradinaj ka thënë se gjatë ditë së djeshme e ka tërhequr pasaportën shqiptare në Tiranë,  por se nuk do ta...

Lumezi: Rastet që përmendi dëshmitari po hetohen nga EULEX’i dhe Prokuroria

më 1.2018 - Infokusi

Deklaratat e dëshmitarit të mbrojtur të Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmetit, tronditën opinionin, sidomos pasi që ai përmendi disa emrave që sipas tij janë fajtorë për dhënie të urdhrit dhe vrasje...

Shtyhet për të mërkurën mbledhja e Kryesisë së Kuvendit, shkak Gjykata Speciale

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit e cila ishte paraparë të mbahet për të hënën, më 15 janar, është shtyrë. Lajmi.net ka marrë konfirmimin se kjo mbledhje e cila ishte paraparë të mbahej të hënën është shtyrë...

Kryeministri Haradinaj falënderon qytetarët e Kukësit për mbështetjen dhënë Kosovës

më 1.2018 - Klan Kosova

Kryeministri Ramush Haradinaj, priti në takim kryetarin e Bashkisë së Kukësit, Bashkim Shehu me bashkëpunëtorë. Haradinaj e falënderoi kryetarin për kontributin e jashtëzakonshëm që banorët e Kukësit kanë...

Dekreti për ligjin e gjuhëve arrinë te Ivanovi, pritet nënshkrimi, ose refuzimi i tij

më 1.2018 - Telegrafi

Kryetari i shtetit, Gjorge Ivanov, e ka pranuar dekretin për Ligjin për gjuhët, dhe procedura e radhës është nënshkrimi i tij, ose refuzimi, përcjell Telegrafi Maqedoni. Në rast të refuzimit, atëherë ligji...

Haradinaj: Deklaratat e dëshmitarit, spektakël medial nga burgu

më 1.2018 - KosovaPress

Haradinaj ka thënë se iniciativa e deputetëve për anulimin ose shfuqizimin e ligjit për Dhomat e Posaçme respektohet nga Qeveria, sepse sipas tij, Kosova ka respektuar ligjet ndërkombëtare të misioneve...

Kasami nuk heq dorë: Unë jam kryetar i Lëvizjes BESA

më 1.2018 - Gazeta Express

Bilall Kasami, kryetar i lëvizjes Besa, mbrëmë ishte i ftuar në emisionin “Top tema” në televizionin Telmadeklaroi se partia do t’i përkrahë të gjitha intervenimet reformiste të Qeverisë për anëtarësim...

Tahiri: Shfuqizimi i ligjit për Specialen u takon deputetëve

më 1.2018 - Koha.net

Ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri tha sot se nuk komenton për iniciativën e deputetëve për ta shfuqizuar Gjykatën Speciale, pasi që sipas tij kjo u takon vetëm deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Tahiri...

Falënderime qytetarëve të Kukësit për mbështetjen Kosovën

më 1.2018 - Koha.net

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti kryetarin e Bashkisë së Kukësit, Bashkim Shehu me bashkëpunëtorë, njofton kumtesa qeveritare, transmeton Koha.net. Haradinaj e falënderoi kryetarin...

Deklaratë e përbashkët e familjeve Zemaj, Tolaj dhe Haklaj, pas rrëfimit të dëshmitarit të Prokurorisë Speciale për krimet e pandriçuara

më 1.2018 - GazetaBlic

Familjet Zemaj, Tolaj dhe Haklaj janë shprehur të tronditura nga deklaratat dhe pretendimete Shkumbin Mehmetit, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, për krime të pandriçuara në Kosovë. Këto tri...

Familjet Zemaj, Tolaj e Haklaj, të tronditura me deklarimet e të dyshuarit për disa nga vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Lajmi.net

Përfaqësues të familjeve Zema, Tolaj e Haklaj, kanë reaguar lidhur me deklarimet e Shkumbin Mehmetit, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, ku janë dhënë dëshmi tronditëse për krime të pandriçuara...

Haradinaj: Deklaratat e dëshmitarit, spektakël medial nga burgu

më 1.2018 - Gazeta e re

Haradinaj është pyetur edhe për deklaratat e dëshmitarit të Prokurorisë Speciale Shkumbin Mehmeti i cili mbrëmë në një intervistë televizive  ka akuzuar për vrasjet e pasluftës  shumë persona nga rajoni...

Selmanaj: Nuk e votojmë versionin e Murat Mehës

më 1.2018 - Almakos

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Rasim Selmanaj, ka thënë se versionin e demarkacionit të Komisionit të drejtuar nga Murat Meha, partia e tij nuk e voton. Ai në një intervistë për Telegrafin,...

Haradinaj falënderon qytetarët e Kukësit për mbështetjen dhënë Kosovës

më 1.2018 - Telegrafi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim kryetarin e Bashkisë së Kukësit, Bashkim Shehu me bashkëpunëtorë. Kryeministri Haradinaj e falënderoi kryetarin për kontributin e...

Reagojnë familjet Zemaj, Tolaj dhe Haklaj për deklaratat e Mehmetit rreth vrasjeve të pasluftës

më 1.2018 - Gazeta Express

Në një deklaratë të përbashkët të familjeve Zemaj, Tolaj dhe Haklaj, këta të fundit thonë se a janë tronditur thellë nga deklaratat dhe pretendimet e këtij dëshmitari, njëherit i dënuar për krime të kryera...

Nesër bëhet shpalosja e platformës për kryetar

më 1.2018 - Gazeta e re

Lëvizja Vetëvendosje përmes faqes zyrtare në facebook ka njoftuar për programin ku do të shpaloset platforma e kandidatit për kryetar, transmeton Gazeta e Re. Kandidati për kryetar të Lëvizjes, Albin Kurti nesër...

Familjet Zemaj, Tolaj e Haklaj, të tronditura me deklarimet e të dyshuarit për disa nga vrasje e pas luftës

më 1.2018 - Lajmi.net

Përfaqësues të familjeve Zema, Tolaj e Haklaj, kanë reaguar lidhur me deklarimet e Shkumbin Mehmetit, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, ku janë dhënë dëshmi tronditëse për krime të pandriçuara...

LSDM: Reagimet e VMRO-DPMNE-së janë tinëzare

më 1.2018 - AlbPortali

Loading... LSDM-ja përmes një kumtese të lëshuar për mediat e vendit ka reaguar ndaj partisë opozitare, VMRO-DPMNE, e cila, sipas kësaj partie, po vazhdon me reagime tinëzare dhe të pabazuara dhe duke...

Ekskluzive: Mësohet data se kur do të fillojnë arrestimet e para!

më 1.2018 - AlbPortali

Loading... Gjykata Speciale shumë shpejt do të fillojë punën dhe tashmë data se kur do të nisin arrestimet e para është bërë e ditur, raporton Gazeta Blic. Burime ndërkombëtare për “Gazeta Blic”, bëjnë...

Deklaratat për vrasjen e Enver Malokut, policia do ta marrë në pyetje Bajrush Morinën

më 1.2018 - AlbPortali

Prokuroria Speciale në mesditë autorizoi policinë për dëgjimin e Bajrush Morinës. Loading... Në mesditë Prokuroria Speciale e ka autorizuar policinë për dëgjimin e gazetarit Bajrush Morina, pasi ai shkroi...

Ekskluzive: Fadil Syleviqi flet për Express, u përgjigjet akuzave të Shkumbin Mehmetit për vrasje

më 1.2018 - Gazeta Express

Emri i hetuesit të shumëpërfolur të Policisë së Kosovës, Fadil Syleviqit, u përmend edhe mbrëmë në një intervistë nga i dënuari për vrasje, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e pasluftës në Kosovë....

Gjuriq: Prokuroria e Serbisë po punon në 750 lëndë të krimeve të luftës

më 1.2018 - Periskopi

Drejtori i Zyrës për Kosovën Marko Gjuriq ka thënë se Serbia vazhdon t’i ndjekë të akuzuarit për krime lufte. Ai ka theksuar kështu duke folur për atë që ai e ka quajtur grindje ndërmjet Kosovës e bashkësisë...

Deklaratat për vrasjen e Enver Malokut, policia do ta marrë në pyetje Bajrush Morinën

më 1.2018 - Fakti Ditor

Prokuroria Speciale në mesditë autorizoi policinë për dëgjimin e Bajrush Morinës. Në mesditë Prokuroria Speciale e ka autorizuar policinë për dëgjimin e gazetarit Bajrush Morina, pasi ai shkroi në Facebook...

Ligji për gjuhët në Maqedoni mbërrin në Presidencë, a do e dekretojë presidenti Ivanov?

më 1.2018 - BalkanWeb

Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti arriti mbrëmë tek Ivanov ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë ai. Nga Kabineti...

Maqedoni, a do ta miratojë Presidenti Ivanov ligjin për gjuhët?

më 1.2018 - Syri

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë...

Deputetët e PDK-së nuk deklarohen lidhur me kërkesën e BE-së

më 1.2018 - Telegrafi

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë sot me anë të një komunikate për media ka kërkuar nga deputetët të heqin dorë nga iniciativa për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Por deputetët nënshkrues,...

LSDM: Reagimet e VMRO-DPMNE-së janë tinëzare

më 1.2018 - Fakti Ditor

LSDM-ja përmes një kumtese të lëshuar për mediat e vendit ka reaguar ndaj partisë opozitare, VMRO-DPMNE, e cila, sipas kësaj partie, po vazhdon me reagime tinëzare dhe të pabazuara dhe duke theksuar edhe...

Ja ku nuk do të përdoret gjuha shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - Albeu

Profesori i historisë Nuri Bexheti, në "Debat D" në RTV Dukagjini ka treguar se në cilat raste do të përdoret vetëm gjuha maqedonase . Sipas tij, në ushtri , sistemin e sigurisë apo shërbimet sekrete dhe...

Haradinaj premton mbështetje për Luginën e Preshevës

më 1.2018 - Koha.net

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti udhëheqësit e koalicionit fitues të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Komunën e Preshevës, Shqiprim Arifin dhe Sami Salihun. Ai me këtë rast...

Ekskluzive: Mësohet data se kur do të fillojnë arrestimet e para!

më 1.2018 - Fakti Ditor

Gjykata Speciale shumë shpejt do të fillojë punën dhe tashmë data se kur do të nisin arrestimet e para është bërë e ditur, raporton Gazeta Blic. Burime ndërkombëtare për “Gazeta Blic”, bëjnë të ditur se...

Këta janë negociatorët për themelimin e Gjykatës Speciale (EMRAT)

më 1.2018 - GazetaBlic

Në shkurt të vitit 2015, një delegacion i Republikës së Kosovës kishte shkuar në Bruksel, për të negociuar me Bashkimin Evropian për Dhomat e Specializuara. Më saktësisht me datat 4 dhe 5 shkurt, dy ekipet...

Tahiri e quan iniciativë politike shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - GazetaBlic

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri pas vizitës që i ka bërë Qendrës së paraburgimit në Gjilan, e ka komentuar mundësinë e shfuqizimit të ligjit për specialen dhe këtë iniciativë që është ndërmarrë e...

Haradinaj falënderon qytetarët e Kukësit për mbështetjen dhënë Kosovës

më 1.2018 - RTV 21

Haradinaj theksoi gatishmërinë e Qeverisë për të thelluar bashkëpunimin Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim kryetarin e Bashkisë së Kukësit, Bashkim Shehu me bashkëpunëtorë. Siç bën...

Ekskluzive: Mësohet data se kur do të fillojnë arrestimet e para!

më 1.2018 - Gazeta Liria

Gjykata Speciale shumë shpejt do të fillojë punën dhe tashmë data se kur do të nisin arrestimet e para është bërë e ditur, raporton Gazeta Blic. Burime ndërkombëtare për “Gazeta Blic” , bëjnë të ditur...

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

më 1.2018 - Alsat-M

Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë Ivanov....

Marrja e pasaportës shqiptare, Haradinaj: e pranova si nder, jo për të udhëtuar

më 1.2018 - Te Sheshi

Politika shqiptare, si presidenti Meta ashtu edhe kryeministri Rama nuk mbështetën kërkesën e Thaçit që kosovarët të pajisen me pasaporta, duke thënë se heqja e izolimit për kosovarët duhet të vije nga...

Tahiri: S’komentoj shfuqizimin e Speciales, unë respektoj ligjet dhe çdo ndryshim kushtetues

më 1.2018 - Lajmi.net

Ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri ka thënë që nuk do të komentojë lidhur me qëndrimin e deputetëve të partisë së tij sa i përket ligjit për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Ai e ka vlerësuar se një...

Qytetarët japin vlerësime për Ligjin për gjuhët në Maqedoni

më 1.2018 - Sovrani

Pas miratimit që Kuvendi i bëri dje Ligjit për përdornim e gjuhëve, rrjedh afati 10 ditorë për dekretimin e tij nga Presidenti Gjorgji Ivanov. Mbetet e paqartë nëse Ivanov do ta pranon apo do ta bllokon...

Deputetët i përgjigjen BE-së në kërkesën për mos shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - Politiko

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë sot me anë të një komunikate për media ka kërkuar nga deputetët që kanë iniciuar që të shfuqizohet Ligji për Gjykatën Speciale. Por deputetët  nënshkrues kryesisht nga...

BE kërkon tërheqjen e iniciativës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale në Kosovë

më 1.2018 - Portalb

Bashkimi Evropian është shprehur i shqetësuar me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. BE shpreh shqetësim për faktin se kjo iniciativë vazhdon të jetë...

Reagon Kryeministri për deklaratat e Shkumbin Mehmetit, i quan spektakël medial

më 1.2018 - Gazeta Liria

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së qeverisë ka folur edhe për rrëfimin e mbrëmshëm të dëshmitarit të mbrojtur nga Prokuroria Speciale, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e...

Haradinaj i quan “spektakël medial” deklaratat e të burgosurit Shkumbin Mehmetit

më 1.2018 - Illyria

Prishtinë, 12 janar 2018 – Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i ka shpërfillur akuzat e rënda publike të të burgosurit Shkumbin Mehmeti, në të cilat përmendet në kontekst të krimit të organuzyar...

Kryeministri Haradinaj falënderon qytetarët e Kukësit për mbështetjen dhënë Kosovës

më 1.2018 - Lajmi.net

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim kryetarin e Bashkisë së Kukësit, Bashkim Shehu me bashkëpunëtorë. Kryeministri Haradinaj e falënderoi kryetarin për kontributin e...

Prokuroria autorizon policinë për intervistimin e Bajrush Morinës

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Prokuroria Speciale në mesditë autorizoi policinë për dëgjimin e Bajrush Morinës. Në mesditë Prokuroria Speciale e ka autorizuar policinë për dëgjimin e gazetarit Bajrush Morina, pasi ai shkroi në Facebook...

A mund ligji për gjuhët të bllokohet nga Gjykata Kushtetuese? Flet Kadriu

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 12 janar - Kuvendi i Maqedonisë dje ka miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve të bashkësive etnike me të cilin avancohet përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe në të gjitha organet e pushtetit qendror....

Kasami: Unë jam kryetar i Lëvizjes BESA

më 1.2018 - TV Koha

Bilall Kasami, kryetar i lëvizjes Besa, mbrëmë ishte i ftuar në emisionin “Top tema” në televizionin Telmadeklaroi se partia do t’i përkrahë të gjitha intervenimet reformiste të Qeverisë për anëtarësim...

Haradinaj emëron Arifin shef për negociata me Serbinë

më 1.2018 - Gazeta Liria

Avni Arifi është propozuar nga Kryeministri Ramush Haradinaj për pozitën e shefit të negociatave me Serbinë. Ky propozim u aprovua edhe nga kabineti qeveritar në mbledhjen që po mbahet sot. Share this:...

Haradinaj premton përkrahje për banorët e Preshevës

më 1.2018 - RTV 21

Kryeministri priti në takim Shqiprim Arifin dhe Sami Salihun Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim udhëheqësit e koalicionit fitues të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Komunën e Preshevës,...

BE paralajmëron sërish Kosovën për Gjykatën Speciale

më 1.2018 - Gazeta Shqip

Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë si dhe misionet diplomatike të vendeve të BE-së, paralajmëruan sërish të premten për pasojat që mund të ketë shfuqizimi i Gjykatës së Posaçme për krime lufte në Kosovë....

Kryeministri Haradinaj takoi Shqiprim Arifin dhe Sami Salihun, u shprehu përkrahje

më 1.2018 - Lajmi.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim udhëheqësit e koalicionit fitues të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Komunën e Preshevës, Shqiprim Arifin dhe Sami Salihun. Në këtë takim, kryeministri...

BE e shqetësuar që nisma për shfuqizimin e Gjykatës Speciale vazhdon të jetë në pritje në Kuvendin e Kosovës

më 1.2018 - DW

BE, thotë se çdo përpjekje për të shfuqizuar ligjin për Gjykatën Speciale, rrezikon punën e përbashkët të BE-së dhe Kosovës të bërë vitet e fundit për sundimin e ligjit. Bashkimi Evropian vazhdon të shprehet...

Gjykata Speciale, Bashkimi Evropian kërcënon seriozisht liderët e Kosovës

më 1.2018 - BalkanWeb

Përmes një komunikate për media nga Zyra e Bashkimit Evropian dhe misionet e vendeve anëtare që janë të pranishme në Kosovë, sërish kanë kundërshtuar shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Në komunikatën për...

BE paralajmëron sërish Kosovën për Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Gazeta Shqip

Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë si dhe misionet diplomatike të vendeve të BE-së, paralajmëruan sërish të premten për pasojat që mund të ketë shfuqizimi i Gjykatës së Posaçme për krime lufte në Kosovë....

Ekskluzive: Mësohet data se kur do të fillojnë arrestimet e para!

më 1.2018 - Bota Press

Gjykata Speciale shumë shpejt do të fillojë punën dhe tashmë data se kur do të nisin arrestimet e para është bërë e ditur. Burime ndërkombëtare për “Gazeta Blic”, bëjnë të ditur se në Prishtinë presin...

Haradinaj: Prokurorët do të duhej të merreshin me vrasjet e pasluftës, jo të bëhet spektakël medial

më 1.2018 - Bota Press

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka mbetur i habitur me ato se çfarë ka deklaruar dëshmitari i mbrojtur nga Prokuroria Speciale, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e pasluftës.Haradina në...

BE-ja bën thirrje për tërheqjen e iniciativës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Klan Kosova

Zyra e BE-së dhe përfaqësuesit e saj në Kosovë kanë bërë të ditur që shfuqizimi i Gjykatës Speciale do të rrezikonte bashkëpunimin në mes të Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Në një deklaratë nga kjo zyrë...

Dorëheqjet në Vetëvendosje, trysni mbi Albin Kurtin

më 1.2018 - Illyria

Prishtinë, 12 janar 2018 – Vala e dorëheqjeve në Lëvizjen Vetëvendosje, besohet se nuk është spontane, por pasojë e pakënaqësive të akumuluara në këtë subjekt politik. Me 32 ulëse në Kuvendin e Kosovës,...

DBM dënon 69 deputetët që votuan ligjin për shqipen

më 1.2018 - Koha.net

Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) i dënon ashpër 69 deputetët e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë të cilët votuan ligjin për gjuhët, që si thonë se do e kodifikon gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare...

Sela: Nuk përzihem në zhvillimet e brendëshme të “Besës”

më 1.2018 - Antpress

Kreu i “Aleancës për Shqiptarët” Ziadin Sela i pyetur nga gazetarët se me cilin krah të Lëvizjes Besa do të bashkëpunojë, tha se nuk do të përzihet në përplasjet e brendshme të asnjë partije dhe apeloi...

Haradinaj: Prokurorët do të duhej të merreshin me vrasjet e pasluftës, jo të bëhet spektakël medial

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka mbetur i habitur me ato se çfarë ka deklaruar dëshmitari i mbrojtur nga Prokuroria Speciale, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e pasluftës. Haradina...

Kuqi as me Thaçin as me Veselin për Gjykatën Speciale

më 1.2018 - Lajmi.net

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajredin Kuqi është treguar indiferent ndaj dallimeve në qëndrime të Presidentit Hashim Thaçi dhe Kryeparlamentarit Kadri Veseli, karshi Gjykatës Speciale....

Haradinaj e quan spektakël medial rrëfimin e Mehmetit për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Sovrani

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së qeverisë ka folur edhe për rrëfimin e mbrëmshëm të dëshmitarit të mbrojtur nga Prokuroria Speciale, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e...

Zv.Ministri komenton deklaratat e Morinës për Enver Malokun: Kryeprokuror çka po pret

më 1.2018 - Infokusi

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Izmi Zeka ka reaguar pas deklaratave të analistit Bajrush Morina, i cili ka thënë se i di vrasësit e Enver Malokut. Zeka mbetet i befasuar se si institucionet nuk...

Ja të gjitha akuzat tronditëse të bëra nga Shkumbin Mehmeti për vrasjen e Mustafës, Zemajt, Hajdarajt, Tolajt…

më 1.2018 - Ina

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të shumë vrasjeve të pasluftës në Kosovë. Mehmeti...

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

më 1.2018 - Albeu

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov , ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Nëse Ivanov nuk e nënshkruan dekretin brenda 10 ditëve, pas skadimit të afatit...

Ivanov i hutuar, çka po përgatit kundër Ligjit për shqipen?!

më 1.2018 - TV Koha

Ligji për gjuhët tashmë do të duhet të përballet dhe me një tjetër sfidë, atë të dekretimit nga Presidentit Gjorgje Ivanov. Sipas procedures, presidenti Ivanov  brenda 10 ditëve nga marrja e tekstit të...

Haradinaj: Ja pse e mora pasaportën e Shqipërisë

më 1.2018 - Bota Press

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë sot se pasaportën e Shqipërisë të cilën e ka marrë dje në Tiranë nuk do ta përdor për udhëtime.“Është më shumë si nder”, ka thënë shefi i qeverisë kosovare.Ai ka...

Ivanov mori dekretin e Ligjin për Gjuhët, nuk vendosi nëse do ta nënshkruante atë

më 1.2018 - Medial

Presidenti Gjorge Ivanov pranoi dje dekretin mbi Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve, por është e paqartë nëse ai do të nënshkruajë ose ushtrojë të drejtën e tij për të vënë veton. Kabineti i tij thotë se...

VV organizon mbledhjen e Këshillit të Qendrës së Prishtinës

më 1.2018 - Infokusi

Lëvizja Vetëvendosje do të fillojë zgjedhjet e brendshme, të dielën do të mbajë mbledhjen e Këshillit të Qendrës së Prishtinës. Sipas njoftimit të VV-së kjo mbledhje do të mbahet pranë Agjencisë së Statistikave...

DBM dënon ashpër 69 deputetët që votuan ligjin për shqipen

më 1.2018 - Albeu

Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) i dënon 69 deputetët e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë të cilët votuan ligjin për gjuhët. Sipas tyre Ligji nuk është vërtetuar nga Komisioni Venedikut dhe rrezikon...

Ngjarje e rëndë: Vritet një kosovare në Gjermani

më 1.2018 - Bota Press

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë sot se pasaportën e Shqipërisë të cilën e ka marrë dje në Tiranë nuk do ta përdor për udhëtime.“Është më shumë si nder”, ka thënë shefi i qeverisë kosovare.Ai ka...

Haradinaj e quan spektakël medial rrëfimin e Mehmetit për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Insajderi

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së qeverisë ka folur edhe për rrëfimin e mbrëmshëm të dëshmitarit të mbrojtur nga Prokuroria Speciale, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e...

Sela për momentin do luaj “single”, i çon “selam” Kasamit

më 1.2018 - Medial

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela i pyetur se me cilin krah të Lëvizjes Besa do të bashkëpunojë, tha se nuk do të përzihet në përplasjet e brendshme të asnjë partie dhe apeloi që kjo parti...

Kuqi: Iku koha ime kur kisha role drejtuese në PDK

më 1.2018 - Albeu

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajredin Kuqi është treguar indiferent ndaj dallimeve në qëndrime të Presidentit Hashim Thaçi dhe Kryeparlamentarit Kadri Veseli, karshi Gjykatës Speciale...

Çka mba mend Google për Ligjin e gjuhëve në Maqedoni?

më 1.2018 - Almakos

Çështja e Ligjit për gjuhët në Maqedoni ka ngjallur shumë debate nëpër media dhe gjithandej. A do të ketë zbatim të ligjit, a do ketë gjuhësi, a do të ketë dënime për mos-zbatim dhe shumë temë tjera të...

Diaspora maqedonase akuzon ashpër deputetët që votuan ligjin e gjuhëve

më 1.2018 - Lajmi.net

Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) i dënon ashpër 69 deputetët e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë të cilët votuan ligjin për gjuhët, që si thonë se do e kodifikon gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare...

Reagon Kryeministri për deklaratat e Shkumbin Mehmetit, i quan spektakël medial

më 1.2018 - Gazeta e re

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së qeverisë ka folur edhe për rrëfimin e mbrëmshëm të dëshmitarit të mbrojtur nga Prokuroria Speciale, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e...

Kosovë, kufiri me Malin e ZI, Komisioni i Jashtem të hënën shqyrton projektligjin

më 1.2018 - Syri

Fillimi i sesionit të ri të Kuvendit të Kosovës do të nisë me mbledhjen e Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, ku do të shqyrtohet Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes...

“Dorëheqjet brenda VV-së,  trysni mbi Albin Kurtin”

më 1.2018 - Insajderi

Vala e dorëheqjeve në Lëvizjen Vetëvendosje, besohet se nuk është spontane, por pasojë e pakënaqësive të akumuluara në këtë subjekt politik. Me 32 ulëse në Kuvendin e Kosovës, Vetëvendosje aktualisht është...

Haradinaj komenton akuzat për vrasje të Shkumbin Mehmetit: Jam habitur !

më 1.2018 - Periskopi

Kryeministri i Kosoëvs Ramush Haradinaj pas mbledhjes së Qeverisë ka dal në një konferencë për media ku ka marrë edhe pyetja nga gazetarët. Haradinaj është pyetur edhe për deklaratat e dëshmitarit të Prokurorisë...

Dorëheqjet, trysni mbi Albin Kurtin

më 1.2018 - Gazeta e re

Vala e dorëheqjeve në Lëvizjen Vetëvendosje, besohet se nuk është spontane, por pasojë e pakënaqësive të akumuluara në këtë subjekt politik. Me 32 ulëse në Kuvendin e Kosovës, Vetëvendosje aktualisht është...

Kryesia e Kuvendit mblidhet të hënën, shqyrtohet kërkesa për Specialen (Dokument)

më 1.2018 - Periskopi

Kuvendi i Kosovës nis sesionin e ri edhe me mbledhjen e kryesisë me kryetarët e grupeve parlamentare, që do të mbahet të hënën, përveç tjerash në rend të ditës është edhe shqyrtimi i procedimit të shfuqizimit...

Zyra e BE-së kërkon nga deputetët që të tërheqin iniciativën për shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - TV Koha

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Sipas një komunikate për media, Kosova...

Komisioni për Punë të Jashtme të hënën shqyrton Projektligjin për Demarkacionin

më 1.2018 - Telegrafi

Fillimi i sesionit të ri të Kuvendit të Kosovës do të nisë me mbledhjen e Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, ku do të shqyrtohet Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes...

Haradinaj thotë se është në kërkim të formulës për liberalizimin e vizave

më 1.2018 - Periskopi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se pasaportën e Shqipërisë nuk do ta përdorë për udhëtim pasi e ka pasaportën diplomatike. Megjithatë, tha se e ka pranuar si nder. Haradinaj në një...

Haradinaj komenton akuzat për vrasje të Shkumbin Mehmetit

më 1.2018 - KosovaPress

Haradinaj është pyetur edhe për deklaratat e dëshmitarit të Prokurorisë Speciale Shkumbin Mehmeti i cili mbrëmë një një intervistë televizive  ka akuzuar për vrasjet e pasluftës  shumë persona nga rajoni...

Ivanov mori dekretin e Ligjin për Gjuhët, nuk vendosi nëse do ta nënshkruante atë

më 1.2018 - TV Koha

Presidenti Gjorge Ivanov pranoi dje dekretin mbi Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve, por është e paqartë nëse ai do të nënshkruajë ose ushtrojë të drejtën e tij për të vënë veton. Kabineti i tij thotë se...

Haradinaj në kërkim të formulës për liberalizimin e vizave

më 1.2018 - Gazeta e re

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se pasaportën e Shqipërisë nuk do ta përdorë për udhëtim pasi e ka pasaportën diplomatike. Megjithatë, tha se e ka pranuar si nder. Haradinaj në një...

Deputetët heshtin lidhur me kërkesën e BE-së

më 1.2018 - GazetaBlic

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë sot me anë të një komunikate për media ka kërkuar nga deputetët që kanë iniciuar që të shfuqizohet Ligji për Gjykatën Speciale . Por deputetët nënshkrues kryesisht nga...

DBM dënon 69 deputetët që votuan ligjin për shqipen

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 12 Janar - Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) i dënon ashpër 69 deputetët e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë të cilët votuan ligjin për gjuhët, që si thonë se do e kodifikon gjuhën shqipe...

Zyra e BE-së kërkon nga deputetët të tërheqin iniciativën për shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - Politiko

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Sipas një komunikate për media në vitin...

Lumezi për Express: Rastet që përmendi dëshmitari po hetohen nga EULEX-i dhe Prokuroria

më 1.2018 - Bota Press

Deklaratat e dëshmitarit të mbrojtur të Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, tronditën opinionin, sidomos pasi që ai përmendi disa emra, që, sipas tij, janë fajtorë për dhënie të urdhrit dhe vrasje...

Diaspora maqedonase akuzon ashpër deputetët që votuan ligjin e gjuhëve

më 1.2018 - Gazeta Express

Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) i dënon ashpër 69 deputetët e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë të cilët votuan ligjin për gjuhët, që si thonë se do e kodifikon gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare...

Nuri Bexheti sqaron se ku nuk do të përdoret gjuha shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - Telegrafi

Profesori i historisë Nuri Bexheti, në “Debat D” në RTV Dukagjini ka treguar se në cilat raste do të përdoret vetëm gjuha maqedonase. Sipas tij, në ushtri, sistemin e sigurisë apo shërbimet sekrete dhe...

BE i shqetësuar për nismën e shfuqizimit të Ligjit për Gjykatën Speciale në Kosovë

më 1.2018 - RTSH

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me nismën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Përmes një deklarate ku mbështetet fuqishëm...

Haradinaj: Pasaportën e Shqipërisë e kam marr veç për nder, s’do ta përdori për udhëtime

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë sot se pasaportën e Shqipërisë të cilën e ka marrë dje në Tiranë nuk do ta përdor për udhëtime. “Është më shumë si nder”, ka thënë shefi i qeverisë kosovare. Ai ka...

Komisioni për Punë të Jashtme të hënën shqyrton Projektligjin për Demarkacionin

më 1.2018 - Politiko

Fillimi i sesionit të ri të Kuvendit të Kosovës do të nisë me mbledhjen e Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, ku do të shqyrtohet Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes...

Thyerja ndërmjet Thaçit e Veselit për Gjykatën Speciale – Kujt po ia mban anën Hajredin Kuqi?

më 1.2018 - GazetaBlic

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajredin Kuqi është treguar indiferent ndaj dallimeve në qëndrime të Presidentit Hashim Thaçi dhe Kryeparlamentarit Kadri Veseli, karshi Gjykatës Speciale....

DBM dënon 69 deputetët që votuan ligjin për shqipen

më 1.2018 - TV Koha

Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) i dënon ashpër 69 deputetët e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë të cilët votuan ligjin për gjuhët, që si thonë se do e kodifikon gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare...

Familjet Zemaj, Tolaj e Haklaj ftojnë prokurorinë të merret me deklaratat e Mehmetit

më 1.2018 - Almakos

Mbrëmë në një nga emisionet televizive në Kosovë është transmetuar një intervistë e Shkumbin Mehmetit, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, ku ka folur rreth disa vrasjeve në Kosovë. Në intervistën...

Ivanov i hutuar, çka po përgatit kundër Ligjit për shqipen?!

më 1.2018 - Ina

Ligji për gjuhët tashmë do të duhet të përballet dhe me një tjetër sfidë, atë të dekretimit nga Presidentit Gjorgje Ivanov. Sipas procedures, presidenti Ivanov  brenda 10 ditëve nga marrja e tekstit të...

Arbër Çeliku: Ligji për Gjuhët zhvillim pozitiv, por me disa paqartësi dhe sfida

më 1.2018 - TV Koha

Arbër Çeliku, prorektor në Universitetin e Tetovës, e ka ofruar vlerësimin e tij mbi vendimin e sotëm të Kuvendit të Maqedonisë për ta miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ai e ka konsideruar si zhvillim...

“Komisioni për Punë të Jashtme të hënën shqyrton Projektligjin për Demarkacionin”

më 1.2018 - TV Koha

Fillimi i sesionit të ri të Kuvendit të Kosovës do të nisë me mbledhjen e Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, ku do të shqyrtohet Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes...

“Zyra e BE-së kërkon nga deputetët që të tërheqin iniciativën për shfuqizimin e Speciales”

më 1.2018 - TV Koha

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Sipas një komunikate për media, Kosova...

Kuvendi Komunal i Malishevës dështon ta zgjedhë kryesinë e re!

më 1.2018 - Infokusi

Në mungesë të votave të nevojshme Kuvendi Komunal i Malishevës nuk ka arritur të zgjedhë kryesinë e re. Lajmin e ka bërë të ditur anëtari i VV-së, Alban Krasniqi. Ai ka thënë se pas dështimit të pozitës...

Fadil Syleviqi iu përgjigjet akuzave të Shkumbin Mehmetit për vrasje

më 1.2018 - Infokusi

Emri i hetuesit të shumëpërfolur të Policisë së Kosovës, Fadil Syleviqit, u përmend edhe mbrëmë në një intervistë nga i dënuari për vrasje, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e pasluftës në Kosovë....

Ligji për gjuhën shqipe në rrezik, a do ta dekretoj Presidenti Ivanov

më 1.2018 - GazetaBlic

Ligji për gjuhët tashmë do të duhet të përballet dhe me një tjetër sfidë, atë të dekretimit nga Presidentit Gjorgje Ivanov. Sipas procedures, presidenti Ivanov brenda 10 ditëve nga marrja e tekstit të...

“SHBA sërish ka një thirrje për palën kosovare rreth Gjykatës Speciale”

më 1.2018 - TV Koha

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Një gjë të tillë më përpara e kanë kërkuar...

Zyra e BE-së kërkon nga deputetët që të tërheqin iniciativën për shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - Telegrafi

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Sipas një komunikate për media, Kosova...

Lumezi: Rastet që përmendi dëshmitari po hetohen nga EULEX’i dhe Prokuroria

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Deklaratat e dëshmitarit të mbrojtur të Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmetit, tronditën opinionin, sidomos pasi që ai përmendi disa emrave që sipas tij janë fajtorë për dhënie të urdhrit dhe vrasje...

VV nis organizimin për zgjedhjet e brendshme, fton anëtarët të marrin pjesë në mbledhje

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Lëvizja Vetëvendosje do të fillojë zgjedhjet e brendshme, të dielën do të mbajë mbledhjen e Këshillit të Qendrës së Prishtinës. Sipas njoftimit të VV-së kjo mbledhje do të mbahet pranë Agjencisë së Statistikave...

Ismaili: Nëse Presidenti nuk e nënshkruan Ligjin për Gjuhët, Kuvendi i Maqedonisë do ta votojë sërish

më 1.2018 - Telegrafi

Deputet i BDI-së, Rexhail Ismaili, në “Debat D” në RTV Dukagjini ka thënë se deklarimet apo veprimet e presidentit të shtetit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, nuk paraqesin rrezik për Ligjin për përdorimin...

“Bashkimi Evropian jep alarmin për shfuqizimin e Speciales: Ndaleni këtë veprim”

më 1.2018 - TV Koha

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Sipas një komunikate për media në vitin...

“Ministrja Hoxha flet për Gjykatën Speciale, thotë se duhet respektuar obligimet ndërkombëtare”

më 1.2018 - TV Koha

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, është kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Në një prononcim për Ekonomia Online, Hoxha ka thënë se sado e padrejtë që kjo gjykatë është në...

BE-ja paralajmëron sërish Kosovën rreth Gjykatës së Posaçme

më 1.2018 - Zëri i Amerikës

Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë si dhe misionet diplomatike të vendeve të BE-së, paralajmëruan sërish të premten për pasojat që mund të ketë shfuqizimi i Gjykatës së Posaçme për krime lufte në Kosovë....

Haradinaj: Do t’i përkrahim banorët e Luginës së Preshevës

më 1.2018 - Almakos

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim udhëheqësit e koalicionit fitues të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Komunën e Preshevës, Shqiprim Arifin dhe Sami Salihun. Sipas zyrës për informim...

Zyra e BE-së kërkon nga deputetët që të tërheqin iniciativën për shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - RTV 21

“Udhëheqësit e Kosovës duhet ta mbajë Kosovën në mënyrë të vendosur” Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin...

Ligji për gjuhët pritet të dekretohet nga Presidenti Ivanov

më 1.2018 - Gazeta Express

Ligji për gjuhët tashmë do të duhet të përballet dhe me një tjetër sfidë, atë të dekretimit nga Presidentit Gjorgje Ivanov. Sipas procedures, presidenti Ivanov  brenda 10 ditëve nga marrja e tekstit të...

Çfarë ndodh nëse Ivanov nuk nënshkruan ligjin për gjuhët

më 1.2018 - Aktuale

Ligjit për gjuhët pas votimit në kuvend do të duhet të nënshkruhet nga kryeparlamentari Talat Xhaferi dhe presidenti Gjorge Ivanov, përcjell Aktuale.mk. Nuk dihet se si do të veprojë Ivanov me ligjin që...

A do ta nënshkruajë Ivanov Ligjin për Gjuhën Shqipe

më 1.2018 - Lajmi.net

Me 69 vota pro e asnjë kundër, në sallën e Kuvendit maqedonas, ku mungonin ligjvënësit e VMRO DPMNE-se, iu dha drita jeshile ligjit të gjuhëve, i cili do të zgjidhë ngërçin e hershëm të përdorimit të shqipes...

Deputeti i AAK-së: Nuk do ta votojmë versionin e Murat Mehës

më 1.2018 - Periskopi

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Rasim Selmanaj, ka thënë se versionin e demarkacionit të Komisionit të drejtuar nga Murat Meha, partia e tij nuk e voton. Ai në një intervistë për Telegrafin,...

BE Kërkon nga Deputetët të Tërhiqen nga Shfuqizimi i Speciales

më 1.2018 - Kallxo

Bashkimi Europian i ka bërë thirrje deputetëve që iniciuan shfuqizimin e Gjykatës Speciale me anë të një nisme në Kuvend, që të tërhiqen nga kjo iniciativë. Në një deklaratë të përbashkët të lëshuar sot,...

SHBA: Braktisni idenë për shfuqizimin e Speciales!

më 1.2018 - Medial

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale Një gjë të tillë më përpara e kanë kërkuar...

Zyra e BE-së kërkon nga deputetët që të tërheqin iniciativën për shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - Medial

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Sipas një komunikate për media, Kosova...

BE – Kosovë, shfuqizimi i ‘speciales’ dëmton marrëdhenjet dhe sundimin e lgjit

më 1.2018 - Syri

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. “Çdo përpjekje për të shfuqizuar ose...

Vërejtja e BE-së kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale, lajm në mediat ndërkombëtare

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Mediat ndërkombëtare gjatë ditës së sotme janë marrë me temën e tentativës së udhëheqësisë kosovare për të shfuqizuar Gjykatën Speciale. Në fokus ishte vërejtja e Bashkimit Evropian për Kosovën, se nëse...

Nuk mbarojnë sherret e anëtarëve të VV-së

më 1.2018 - Zhurnal

Prishtinë, 12 janar - Dardan Molliqaj nuk e përjashton ende mundësinë që në Vetëvendosje të tejkalohen problemet. Në deklarimin e fundit të tij publik, e vlerëson si pozitive iniciativën për takim midis...

Ministrja Hoxha kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Zhurnal

Prishtinë, 12 janar - Ministrja e Integrimit Evropia Dhurata Hoxha, është shprehur kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Qëndrimi i Hoxhës është në vijë me atë të shefit të partisë, Kadri...

Ministrja Hoxha kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Telegrafi

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, është shprehur kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Qëndrimi i Hoxhës është në vijë me atë të shefit të partisë, Kadri Veseli, të shprehur...

Pas dëshmive të dëshmitarit Mehmeti, vjen reagimi i përbashkët i familjeve Zemaj, Tolaj dhe Haklaj

më 1.2018 - Infokusi

Menjëherë pas publikimit të dëshmive tronditëse nga Shkumbim Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, ka ardhur deklarata e përbashkët nga familjet Zemaj, Tolaj dhe Haklaj, shkruan Infokusi.com...

BE kërkon tërheqjen e iniciativës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Evropa e Lirë

Bashkimi Evropian është shprehur i shqetësuar me iniciativën e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. BE shpreh shqetësim për faktin se kjo iniciativë vazhdon të jetë...

BE-ja kërkon nga 43 deputetët që të tërhiqen nga zhbërja e Speciales

më 1.2018 - Koha.net

Bashkimi Evropian kë kërkuar nga 43 deputetët nënshkrues që të tërhiqen iniciativa për zhbërjen e Gjykatës Speciale, raporton KTV. Në një reagim të dërguar nga zyra e BE-së në Kosovë, thuhet se iniciativa,...

Ligji për gjuhët, sfida e radhës: Pritet dekretimi nga presidenti Ivanov

më 1.2018 - MRT

Ligji për gjuhët tashmë do të duhet të përballet dhe me një tjetër sfidë, atë të dekretimit nga Presidentit Gjorgje Ivanov... Sipas procedures, presidenti Ivanov  brenda 10 ditëve nga marrja e tekstit...

Bashkimi Evropian kërcënon seriozisht liderët e papërgjegjshëm

më 1.2018 - Albeu

Përmes një komunikate për media nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë sërish paralajmërohet kundërshtimi ndaj shfuqizimit të Gjykatës Speciale. Në komunikatën për shtyp ata, megjithatë i kanë dhënë kredit...

Selmanaj: AAK ka qenë dhe është kundër formatit të Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Almakos

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Rasim Selmanaj, ka theksuar se qëndrimi i kësaj partie mbetet i njëjtë rreth Gjykatës Speciale. Ai në një intervistë për Telegrafin, me gazetarin Muhamet...

BE: Shfuqizimi i Speciales do të kishte ndikim negativ në marrëdhëniet e Kosovës me BE-në

më 1.2018 - Lajmi.net

Bashkimi Evropian ka bërë thirrje që nisma për shfuqizimin e Gjykatës Speciale të tërhiqet. Me anë të një komunikate për media BE ka ripërsëritur shqetësimet për nismën e shfuqizimit të Speciales, duke...

Zyra e BE-së kërkon nga deputetët që të tërheqin iniciatiën për shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - RTV 21

“Udhëheqësit e Kosovës duhet ta mbajë Kosovën në mënyrë të vendosur” Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin...

Deklaratë e përbashkët e familjeve Zemaj, Tolaj dhe Haklaj

më 1.2018 - Gazeta Liria

Dje, më datë 11 janar 2018, në emisionin “Zona e Debatit” në Klan Kosova, është transmetuar dëshmia e Shkumbin Mehmetit, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, ku janë dhënë dëshmi tronditëse për...

​Zyra e BE-së kërcënon seriozisht liderët e papërgjegjshëm të Kosovës!

më 1.2018 - GazetaBlic

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Sipas një komunikate për media në vitin...

VV nis zgjedhjet me mbledhjen e Këshillit të Qendrës së Prishtinës

më 1.2018 - Gazeta e re

Lëvizja Vetëvendosje do të fillojë zgjedhjet e brendshme, të dielën do të mbajë mbledhjen e Këshillit të Qendrës së Prishtinës. Sipas njoftimit, kjo mbledhje do të mbahet pranë ASK, në ora 14:00. “Ftojmë...

Takimi vendimtar i Vetëvendosjes: pse gjasat për pajtim janë të vogla

më 1.2018 - Te Sheshi

Nga Blendi Gashi Deputetët e dorëhequr në Vetëvendosje, përfshirë edhe kryetarin Visar Ymeri, pritet të takohen të hënën në atë që quhet takimi i parë i përbashkët pas krizës për ta tejkaluar atë. Dy krahët...

Kurtin s’e ndal dot grupi i Molliqajt, nesër prezanton platformën për kryetar të Vetëvendosjes

më 1.2018 - Gazeta Liria

Kandidati i vetëm për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti të shtunën do të bëjë prezantimin e platformës së tij. Këtë ai sipas njoftimit të Vetëvendosjes do të bëjë në ‘Sallën e Kuqe’ në Prishtinë...

Demarkacioni, të Hënën Para Deputetëve në Komision

më 1.2018 - Kallxo

Komisioni Parlamentar për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike të hënën do ta shqyrtojë marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Kuvendi i Kosovës njoftoi sot se shqyrtimi...

Kasami i "shkel" syrin Zaevit pas sherrit tek BESA, pritet hyrja në qeveri

më 1.2018 - Albeu

Bilall Kasami , kryetar i lëvizjes Besa , mbrëmë ishte i ftuar në emisionin "Top tema" në televizionin Telmadeklaroi se partia do t’i përkrahë të gjitha intervenimet reformiste të Qeverisë për anëtarësim...

Bashkimi Evropian kërcënon seriozisht liderët e papërgjegjshëm të Kosovës

më 1.2018 - Gazeta Express

Përmes një komunikate për media nga Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë sërish paralajmërohet kundërshtimi ndaj shfuqizimit të Gjykatës Speciale. Në komunikatën për shtyp ata, megjithatë i kanë dhënë kredit...

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

më 1.2018 - Gazeta Liria

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë...

Kasami: Unë jam kryetar i Lëvizjes Besa

më 1.2018 - Medial

Bilall Kasami, kryetar i lëvizjes Besa, mbrëmë ishte i ftuar në emisionin “Top tema” në televizionin Telmadeklaroi se partia do t’i përkrahë të gjitha intervenimet reformiste të Qeverisë për anëtarësim...

Këta janë negociatorët për themelimin e Gjykatës Speciale (EMRAT)

më 1.2018 - Infokusi

Në shkurt të vitit 2015, një delegacion i Republikës së Kosovës kishte shkuar në Bruksel, për të negociuar me Bashkimin Evropian për Dhomat e Specializuara. Më saktësisht me datat 4 dhe 5 shkurt, dy ekipet...

Sela për momentin do luaj “single”, i çon “selam” Kasamit

më 1.2018 - Ina

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela i pyetur se me cilin krah të Lëvizjes Besa do të bashkëpunojë, tha se nuk do të përzihet në përplasjet e brendshme të asnjë partie dhe apeloi që kjo parti...

Gjuha shqipe në Maqedoni dhe kompleksi i politikanëve shqiptarë

më 1.2018 - Fol

Me miratimin e Ligjit për gjuhën (shqipe) në Maqedoni shumë krerë të lartë politikë shqiptarë mezi pritën që të shpreheshin se kjo shënonte një fitore të shqiptarëve në Maqedoni, madje e trajtuan si fitore...

Komisioni për punë të jashtme shqyrton të hënën demarkacionin me Malin e Zi

më 1.2018 - GazetaBlic

Kuvendi i Kosovës ka njoftuar se të hënën fillon sesionin e ri me mbledhjen e komisionit për punë të jashtme, diasporë dhe investime strategjike, ku do të shqyrtohet projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes...

Haradinaj falënderon qytetarët e Kukësit për mbështetjen dhënë Kosovës

më 1.2018 - Infokusi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim kryetarin e Bashkisë së Kukësit, Bashkim Shehu me bashkëpunëtorë. Kryeministri Haradinaj e falënderoi kryetarin për kontributin e...

Të hënën Komisioni për punë të jashtme shqyrton demarkacionin

më 1.2018 - RTV 21

Njofton Kuvendi i Kosovës Kuvendi i Kosovës ka njoftuar se të hënën fillon sesionin e ri me mbledhjen e komisionit për punë të jashtme, diasporë dhe investime strategjike, ku do të shqyrtohet projektligji...

Haradinaj falënderon qytetarët e Kukësit për mbështetjen dhënë Kosovës

më 1.2018 - Almakos

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim kryetarin e Bashkisë së Kukësit, Bashkim Shehu me bashkëpunëtorë. Kryeministri Haradinaj e falënderoi kryetarin për kontributin e...

Albin Kurti nesër prezanton platformën për kryetar të VV-së

më 1.2018 - Periskopi

Kandidati i vetëm për Kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje ,Albin Kurti do të prezantojë platformën e tij për qeverisje nesër në orën 15. LVV njoftoi se Kurti do të bëjë prezantimin në Sallën e Kuqe te Pallati...

Kuvendi konfirmon se shqyrtimi e Projektligjit për demarkacionin do të bëhet të hënën

më 1.2018 - Lajmi.net

Kuvendi i Kosovës ka njoftuar se të hënën do të mbahet mbledhja e Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, ku do të shqyrtohet Projektligji për Demarkacionin me Malin e Zi. Sipas...

Lajm në mediat ndërkombëtare vërejtja e BE-së kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Bota Press

Mediat ndërkombëtare gjatë ditës së sotme janë marrë me temën e tentativës së udhëheqësisë kosovare për të shfuqizuar Gjykatën Speciale. Në fokus ishte vërejtja e Bashkimit Evropian për Kosovën, se nëse...

VV organizon mbledhjen e Këshillit të Qendrës së Prishtinës

më 1.2018 - Bota Press

Lëvizja Vetëvendosje do të fillojë zgjedhjet e brendshme, të dielën do të mbajë mbledhjen e Këshillit të Qendrës së Prishtinës. Sipas njoftimit të VV-së kjo mbledhje do të mbahet pranë Agjencisë së Statistikave...

VV organizon mbledhjen e Këshillit të Qendrës së Prishtinës

më 1.2018 - Sovrani

Lëvizja Vetëvendosje do të fillojë zgjedhjet e brendshme, të dielën do të mbajë mbledhjen e Këshillit të Qendrës së Prishtinës. Sipas njoftimit të VV-së kjo mbledhje do të mbahet pranë Agjencisë së Statistikave...

VV nis zgjedhjet me mbledhjen e Këshillit të Qendrës së Prishtinës

më 1.2018 - KosovaPress

Sipas njoftimit, kjo mbledhje do të mbahet pranë ASK, në ora 14:00. “Ftojmë të gjithë anëtarët e Këshillit të Qendrës së Prishtinës të marrin pjesë në këtë mbledhje të rëndësishme”, thuhet në njoftimin...

Kasami: Unë jam kryetar i Lëvizjes BESA

më 1.2018 - Ina

Bilall Kasami, kryetar i lëvizjes Besa, mbrëmë ishte i ftuar në emisionin “Top tema” në televizionin Telmadeklaroi se partia do t’i përkrahë të gjitha intervenimet reformiste të Qeverisë për anëtarësim...

A do ta nënshkruajë Ivanov Ligjin për Shqipen

më 1.2018 - Koha.net

Me 69 vota pro e asnjë kundër, në sallën e Kuvendit maqedonas, ku mungonin ligjvënësit e VMRO DPMNE-se, iu dha drita jeshile ligjit të gjuhëve, i cili do të zgjidhë ngërçin e hershëm të përdorimit të shqipes...

Deputetët e PDK-së nuk deklarohen lidhur me kërkesën e BE-së

më 1.2018 - Almakos

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë sot me anë të një komunikate për media ka kërkuar nga deputetët të heqin dorë nga iniciativa për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Por deputetët nënshkrues,...

Çka mba mend Google për Ligjin e gjuhëve në Maqedoni?

më 1.2018 - Fol

Çështja e Ligjit për gjuhët në Maqedoni ka ngjallur shumë debate nëpër media dhe gjithandej. A do të ketë zbatim të ligjit, a do ketë gjuhësi, a do të ketë dënime për mos-zbatim dhe shumë temë tjera të...

Ministrja Hoxha kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Klan Kosova

Ministrja e Integrimit Evropia Dhurata Hoxha, është shprehur kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Qëndrimi i Hoxhës është në vijë me atë të shefit të partisë, Kadri Veseli, të shprehur...

Triumfi i gjuhës shqipe në Maqedoni!

më 1.2018 - Gazeta Tema

Nga Enver Robelli Rrallëherë nga Ballkani vijnë lajme të mira. Ky rajon, siç ka thënë burrështetasi britanik Winston Churchill, prodhon me shumë histori se ç’mund ta përballojë. Rezultatet e konflikteve...

Diaspora maqedonase shprehet kundër ligjit të gjuhëve

më 1.2018 - Telegrafi

Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) reagon kundër 69 deputetëve të cilët kanë miratuar ligjin për gjuhët, që sipas tyre, gjuhën shqipe e bën zyrtare në tërë territorin e Maqedonisë, përcjell Telegrafi...

DBM dënon ashpër 69 deputetët që votuan ligjin për shqipen

më 1.2018 - Almakos

Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) i dënon 69 deputetët e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë të cilët votuan ligjin për gjuhët. Sipas tyre Ligji nuk është vërtetuar  nga Komisioni i Venedikut dhe...

Ministrja e qeverisë Haradinaj është pro Speciales

më 1.2018 - Albeu

Ministrja e Integrimit Evropian Dhurata Hoxha , është shprehur kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Qëndrimi i Hoxhës është në vijë me atë të shefit të partisë, Kadri Veseli , të shprehur...

SHBA: Braktisni idenë për shfuqizimin e Speciales!

më 1.2018 - Politiko

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale Një gjë të tillë më përpara e kanë kërkuar...

Deputetët heshtin lidhur me kërkesën e BE-së

më 1.2018 - Infokusi

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë sot me anë të një komunikate për media ka kërkuar nga deputetët që kanë iniciuar që të shfuqizohet Ligji për Gjykatën Speciale . Por deputetët nënshkrues kryesisht nga...

Ministrja Hoxha kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Politiko

Ministrja e Integrimit Evropian Dhurata Hoxha, është shprehur kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Qëndrimi i Hoxhës është në vijë me atë të shefit të partisë, Kadri Veseli, të shprehur...

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

më 1.2018 - Almakos

12 Janar Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë...

SHBA bën thirrje: Hiqni dorë përfundimisht nga Gjykata Speciale

më 1.2018 - GazetaBlic

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale Një gjë të tillë më përpara e kanë kërkuar...

Shqiptarët më optimistët rreth BE-së, serbët më euroskeptikët

më 1.2018 - Klan Kosova

Kosova dhe Shqipëria janë vendet më optimiste sa i përket hyrjes në Bashkimin Evropian, ndërsa serbët janë më euroskeptikët në Ballkan, tregon një studim i kryer nga programi i Bashkimit Evropian Horizon...

BE paralajmëron sërish Kosovën rreth Gjykatës së Posaçme

më 1.2018 - AlbPortali

Loading... Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë si dhe misionet diplomatike të vendeve të BE-së, paralajmëruan sërish të premten për pasojat që mund të ketë shfuqizimi i Gjykatës së Posaçme për krime...

Kasami: Unë jam kryetar i Lëvizjes Besa

më 1.2018 - Albeu

Bilall Kasami , kryetar i lëvizjes Besa , mbrëmë ishte i ftuar në emisionin "Top tema" në televizionin Telmadeklaroi se partia do t’i përkrahë të gjitha intervenimet reformiste të Qeverisë për anëtarësim...

SHBA: Braktisni idenë për shfuqizimin e Speciales!

më 1.2018 - Gazeta Express

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale Një gjë të tillë më përpara e kanë kërkuar...

Ministrja Hoxha kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Gazeta Express

Ministrja e Integrimit Evropian Dhurata Hoxha, është shprehur kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Qëndrimi i Hoxhës është në vijë me atë të shefit të partisë, Kadri Veseli, të shprehur...

Gjykata Speciale/ Bashkimi Evropian kërcënon haptazi liderët e Kosovës

më 1.2018 - Java News

Përmes një komunikate për media nga Zyra e Bashkimit Evropian dhe misionet e vendeve anëtare që janë të pranishme në Kosovë, sërish kanë kundërshtuar shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Në komunikatën për...

Reagojnë familjet Zemaj, Tolaj dhe Haklaj për deklaratat rreth vrasjeve të pasluftës

më 1.2018 - Insajderi

Në një deklaratë të përbashkët të familjeve Zemaj, Tolaj dhe Haklaj, këta të fundit thonë se janë tronditur thellë nga deklaratat dhe pretendimet e këtij dëshmitari, njëherësh i dënuar për krime të kryera...

Diaspora maqedonase shprehet kundër ligjit të gjuhëve

më 1.2018 - Ina

Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) reagon kundër 69 deputetëve të cilët kanë miratuar ligjin për gjuhët, që sipas tyre, gjuhën shqipe e bën zyrtare në tërë territorin e Maqedonisë, përcjell Telegrafi...

Tahiri e quan iniciativë politike shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - Sovrani

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri pas vizitës që i ka bërë Qendrës së paraburgimit në Gjilan, e ka komentuar mundësinë e shfuqizimit të ligjit për specialen dhe këtë iniciativë që është ndërmarrë e...

Sot mbahet mbledhja e Qeverisë

më 1.2018 - Telegrafi

Sot në orët e pasdites do të mbahet mbledhja e radhës e Qeverisë së Republikës së Kosovës Mbledhja do të mbahet në ora 15:00. “Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e radhës e Qeverisë...

Grubi: Çdo shqiptar do të flasë shqip në institucionet e Maqedonisë

më 1.2018 - Albeu

Ligji për gjuhën shqipe ka përmbushur të gjitha normativat e marrëveshjes së Ohrit. Kështu tha deputeti i BDI, Artan Grubi në një intervistë me skype për Ora Neës. Nga Maqedonia, deputeti shqiptar deklaroi...

Sot mblidhet Qeveria

më 1.2018 - RTV 21

Mbledhja fillon pasdite Qeveria e Kosovës sot do të mbajë mbledhje ku do të marr pjesë edhe kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. Haradinaj dje ka qëndruar në Tiranë ku përveç që është pajisur me pasaportë...

MIratimi i ligjit për gjuhët, temë kryesore në mediat botërore

më 1.2018 - Gazeta Express

Deputetët e Maqedonisë kanë kaluar ligjin ditën e djeshme që bën gjuhën shqipe si gjuhë të dytë zyrtare, ndërkohë që shumica parlamentare ka votuar pro kurse opozita ka kundërshtuar atë, me këtë shkrim...

BE paralajmëron sërish Kosovën rreth Gjykatës së Posaçme

më 1.2018 - Fakti Ditor

Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë si dhe misionet diplomatike të vendeve të BE-së, paralajmëruan sërish të premten për pasojat që mund të ketë shfuqizimi i Gjykatës së Posaçme për krime lufte në Kosovë....

Reagojnë familjet Zemaj, Tolaj dhe Haklaj për deklaratat e Mehmetit rreth vrasjeve të pasluftës

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Në një deklaratë të përbashkët të familjeve Zemaj, Tolaj dhe Haklaj, këta të fundit thonë se janë tronditur thellë nga deklaratat dhe pretendimet e këtij dëshmitari, njëherësh i dënuar për krime të kryera...

Kasami: Unë jam kryetar i Lëvizjes BESA

më 1.2018 - AlbPortali

Loading... Bilall Kasami, kryetar i lëvizjes Besa, mbrëmë ishte i ftuar në emisionin “Top tema” në televizionin Telmadeklaroi se partia do t’i përkrahë të gjitha intervenimet reformiste të Qeverisë për...

Ministrja Hoxha: Gjykata Speciale e padrejtë, por duhet respektuar obligimet ndërkombëtare

më 1.2018 - GazetaBlic

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, është kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Në një prononcim për Ekonomia Online, Hoxha ka thënë se sado e padrejtë që kjo gjykatë është në...

A mund ligji për gjuhët të bllokohet nga Gjykata Kushtetuese? Flet Kadriu

më 1.2018 - Fakti Ditor

Kuvendi i Maqedonisë dje ka miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve të bashkësive etnike me të cilin avancohet përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe në të gjitha organet e pushtetit qendror. Ligji u miratua...

Hoxha: Gjykata Speciale e padrejtë, por duhet respektuar obligimet ndërkombëtare

më 1.2018 - GazetaBlic

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, është kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Në një prononcim për Ekonomia Online, Hoxha ka thënë se sado e padrejtë që kjo gjykatë është në...

Investigim: Shqiptarët më optimistë rreth BE-së, serbët më skeptikë

më 1.2018 - Portalb

Studim i kryer nga programi i Bashkimit Evropian Horizont 2020 tregon se Kosova dhe Shqipëria janë vendet më optimiste sa i përket hyrjes në Bashkimin Evropian, ndërsa serbët janë më euroskeptikët në Ballkan....

Arbër Çeliku: Ligji për Gjuhët zhvillim pozitiv, por me disa paqartësi dhe sfida

më 1.2018 - Lajm

Arbër Çeliku, prorektor në Universitetin e Tetovës, e ka ofruar vlerësimin e tij mbi vendimin e sotëm të Kuvendit të Maqedonisë për ta miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve, njofton Klan Kosova. Ai...

Ivanov mori dekretin e Ligjin për Gjuhët, nuk vendosi nëse do ta nënshkruante atë

më 1.2018 - Almakos

Presidenti Gjorge Ivanov pranoi dje dekretin mbi Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve, por është e paqartë nëse ai do të nënshkruajë ose ushtrojë të drejtën e tij për të vënë veton. Kabineti i tij thotë se...

Kasami: Unë jam kryetar i Lëvizjes BESA

më 1.2018 - Fakti Ditor

Bilall Kasami, kryetar i lëvizjes Besa, mbrëmë ishte i ftuar në emisionin “Top tema” në televizionin Telmadeklaroi se partia do t’i përkrahë të gjitha intervenimet reformiste të Qeverisë për anëtarësim...

Hoxha: Gjykata Speciale e padrejtë, por duhet respektuar obligimet ndërkombëtare

më 1.2018 - Lajmi.net

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, është kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Në një prononcim për Ekonomia Online, Hoxha ka thënë se sado e padrejtë që kjo gjykatë është në...

Deputetët i përgjigjen BE-së në kërkesën për mos shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - Infokusi

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë sot me anë të një komunikate për media ka kërkuar nga deputetët që kanë iniciuar që të shfuqizohet Ligji për Gjykatën Speciale. Por deputetët  nënshkrues kryesisht nga...

Ministri i i Drejtësisë refuzon të komentojë iniciativën për zhbërjen e Speciales

më 1.2018 - Insajderi

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri tha sot se nuk komenton për iniciativën e deputetëve për ta shfuqizuar Gjykatën Speciale, pasi që sipas tij, kjo u takon vetëm deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Tahiri...

A ka mbetur ndonjë rrugë për të tentuar shfuqizimin e Gjykatës Speciale?

më 1.2018 - Periskopi

Më 15 janar, të hënën përfundon pushimi dimëror i Kuvendit të Kosovës. Po këtë ditë, do të mblidhet edhe Kryesia e Kuvendit për të caktuar seancën e radhës, e cila pritet të mbahet gjatë javës së ardhshme....

Dështon zgjedhja e kryesuesit në Kuvendin e Malishevës

më 1.2018 - Periskopi

Grupet politike në Kuvendin Komunal të Malishevës nuk kanë arritur marrëveshje për zgjedhjen e kryesuesit të Kuvendit të Komunës, duke bërë kështu që mbledhja të shtyhet për të hënën. Sipas një komunikate...

Hetuesi Fadil Syleviqi flet pas akuzave që i bëri dëshmitari i mbrojtur Shkumbin Mehmeti për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Periskopi

Emri i hetuesit të shumëpërfolur të Policisë së Kosovës, Fadil Syleviqit, u përmend edhe mbrëmë në një intervistë nga i dënuari për vrasje, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e pasluftës në Kosovë....

Familjet Zemaj, Tolaj e Haklaj, të tronditura me deklarimet e të dyshuarit për disa nga vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Përfaqësues të familjeve Zema, Tolaj e Haklaj, kanë reaguar lidhur me deklarimet e Shkumbin Mehmetit, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, ku janë dhënë dëshmi tronditëse për krime të pandriçuara...

“Unë nuk e di që dikush e ka tërhequr nënshkrimin për shfuqizimin e Gjykatës Speciale”

më 1.2018 - Insajderi

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Rasim Selmanaj, ka theksuar se qëndrimi i kësaj partie mbetet i njëjtë rreth Gjykatës Speciale. Ai në një intervistë për Telegrafin ka thënë se ai ka...

Komisioni për Punë të Jashtme të hënën shqyrton Projektligjin për Demarkacionin

më 1.2018 - Infokusi

Fillimi i sesionit të ri të Kuvendit të Kosovës do të nisë me mbledhjen e Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, ku do të shqyrtohet Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes...

Fadil Syleviqi u përgjigjet akuzave të Shkumbin Mehmetit për vrasje

më 1.2018 - Bota Press

Botapress, 12 Janar – Emri i hetuesit të shumëpërfolur të Policisë së Kosovës, Fadil Syleviqit, u përmend edhe mbrëmë në një intervistë nga i dënuari për vrasje, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet...

Selmanaj: AAK ka qenë dhe është kundër formatit të Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Sovrani

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Rasim Selmanaj, ka theksuar se qëndrimi i kësaj partie mbetet i njëjtë rreth Gjykatës Speciale. Ai në një intervistë për Telegrafin, me gazetarin Muhamet...

Familjet Zemaj, Tolaj e Haklaj ftojnë prokurorinë të merret me deklaratat e Mehmetit

më 1.2018 - KosovaPress

Në dëshminë e tij, Mehmeti, ndër të tjera, ka dhënë informacione që lidhen me vrasjen e Kolonel Tahir Zemajt si dhe të dy policëve hetues, Sebahate Tolajt dhe Isuf Haklajt, duke dëshmuar për motivet që...

Haradinaj falënderon qytetarët e Kukësit për mbështetjen dhënë Kosovës

më 1.2018 - KosovaLive360

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim kryetarin e Bashkisë së Kukësit, Bashkim Shehu me bashkëpunëtorë. Kryeministri Haradinaj e falënderoi kryetarin për kontributin e...

Ivanov nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët, ja arsyeja…

më 1.2018 - Gazeta e re

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë...

Reagojnë familjet Zemaj, Tolaj dhe Haklaj pas deklaratës Mehmetit: Prokurorë nisni hetimet për vrasjen e familjarëve tanë!

më 1.2018 - Bota Press

Botapress, 12 janar- Në një deklaratë të përbashkët të familjeve Zemaj, Tolaj dhe Haklaj, këta të fundit thonë se a janë tronditur thellë nga deklaratat dhe pretendimet e këtij dëshmitari, njëherit i dënuar...

Komisioni për Punë të Jashtme të hënën shqyrton Projektligjin për Demarkacionin

më 1.2018 - Almakos

Fillimi i sesionit të ri të Kuvendit të Kosovës do të nisë me mbledhjen e Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, ku do të shqyrtohet Projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes...

Familjet Zemaj, Tolaj dhe Haklaj kërkojnë që të merren seriozisht dëshmitë e Shkumbin Mehmetit për krimet e pandriçuara

më 1.2018 - Periskopi

Familjet Zemaj, Tolaj dhe Haklaj kanë dalur me një deklaratë të përbashkët pas dëshmisë së dëshmitarit të mbrojtur të Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmetit i cili ka folur për krimet e pandriçuara në...

Reagojnë familjet Zemaj, Tolaj dhe Haklaj për deklaratat e Mehmetit rreth vrasjeve të pasluftës

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Në një deklaratë të përbashkët të familjeve Zemaj, Tolaj dhe Haklaj, këta të fundit thonë se a janë tronditur thellë nga deklaratat dhe pretendimet e këtij dëshmitari, njëherit i dënuar për krime të kryera...

Mblidhet Qeveria e Kosovës

më 1.2018 - GazetaBlic

Qeveria e Kosovës do të mbajë sot mbledhjen e saj të radhës. Mbledhja e Qeverisë Haradinaj do të nis nga ora 15:00 dhe mbahet në objektin e qeverisë.

Këta janë negociatorët për themelimin e Gjykatës Speciale (EMRAT)

më 1.2018 - Bota Press

Në shkurt të vitit 2015, një delegacion i Republikës së Kosovës kishte shkuar në Bruksel, për të negociuar me Bashkimin Evropian për Dhomat e Specializuara. Më saktësisht me datat 4 dhe 5 shkurt, dy ekipet...

Reagojnë familjet Zemaj, Tolaj dhe Haklaj për deklaratat e Mehmetit rreth vrasjeve të pasluftës

më 1.2018 - Bota Press

Botapress, 12 janar- Në një deklaratë të përbashkët të familjeve Zemaj, Tolaj dhe Haklaj, këta të fundit thonë se a janë tronditur thellë nga deklaratat dhe pretendimet e këtij dëshmitari, njëherit i dënuar...

Ligji për përdorimin e gjuhëve arrin për dekretim te presidentit Ivanov

më 1.2018 - AlbPortali

Loading... Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve i cili dje u votua në Kuvend, tanimë është dorëzuar për dekretim përpara presidentit Gjorge Ivnaov, njofton...

Ekskluzive: Fadil Syleviqi u përgjigjet akuzave të Shkumbin Mehmetit për vrasje

më 1.2018 - Bota Press

Emri i hetuesit të shumëpërfolur të Policisë së Kosovës, Fadil Syleviqit, u përmend edhe mbrëmë në një intervistë nga i dënuari për vrasje, Shkumbin Mehmeti, i cili foli për vrasjet e pasluftës në Kosovë....

Dështon zgjedhja e kryesuesit në Kuvendin e Malishevës

më 1.2018 - Gazeta e re

Grupet politike në Kuvendin Komunal të Malishevës nuk kanë arritur marrëveshje për zgjedhjen e kryesuesit të Kuvendit të Komunës, duke bërë kështu që mbledhja të shtyhet për të hënën. Sipas një komunikate...

Dështon zgjedhja e kryesuesit në Kuvendin e Malishevës

më 1.2018 - KosovaPress

Sipas një komunikate të Komunës së Malishevës, mbledhja e parë e rregullt e Kuvendit të Komunës së Malishevës, e thirrur për sot, është shtyrë për të hënën e ardhshme. “Duke parë mos koordinimin e subjekteve...

Ministri i Drejtësisë e cilëson si politike, nismën për zhbërjen e Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Periskopi

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, e ka cilësuar si inciativë politike tentimin për zhbërjen e Gjykatës Speciale. Këto komente, Tahiri i ka bërë gjatë vizitës në Qendrën e Paraburgimit në qytetin e...

Tahiri nuk ka koment për shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - Bota Press

Ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri ka thënë që nuk do të komentojë lidhur me qëndrimin e deputetëve të partisë së tij sa i përket ligjit për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Ai e ka vlerësuar se një...

Miratimi i ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni, si do zbatohet në institucione

më 1.2018 - BalkanWeb

MAQEDONI -Ligji për përdorimin e gjuhëve tashmë i miratuar në Kuvendin e Maqedonise parashikon avancimin e përdorimit të gjuhëve të bashkësive etnike që përbëjnë mbi 20 për qind të numrit të përgjithshëm...

Nuri Bexheti sqaron se ku nuk do të përdoret gjuha shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - Almakos

Profesori i historisë Nuri Bexheti, në “Debat D” në RTV Dukagjini ka treguar se në cilat raste do të përdoret vetëm gjuha maqedonase. Sipas tij, në ushtri, sistemin e sigurisë apo shërbimet sekrete dhe...

Ja si do të zbatohet në institucione ligji për gjuhën shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - GazetaBlic

Ligji për përdorimin e gjuhëve tashmë i miratuar në Kuvendin e Maqedonise parashikon avancimin e përdorimit të gjuhëve të bashkësive etnike që përbëjnë mbi 20 për qind të numrit të përgjithshëm të popullatës...

Ligji për përdorimin e gjuhëve arrin për dekretim te presidentit Ivanov

më 1.2018 - Fakti Ditor

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve i cili dje u votua në Kuvend, tanimë është dorëzuar për dekretim përpara presidentit Gjorge Ivnaov, njofton Portalb.mk....

Zyra e BE-së kërkon nga deputetët të tërheqin iniciativën për shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - Infokusi

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Sipas një komunikate për media në vitin...

A mund ligji për gjuhët të bllokohet nga Gjykata Kushtetuese? Flet Kadriu

më 1.2018 - Fol

Kuvendi i Maqedonisë dje ka miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve të bashkësive etnike me të cilin avancohet përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe në të gjitha organet e pushtetit qendror. Ligji u miratua...

Tahiri e quan iniciativë politike shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri pas vizitës që i ka bërë Qendrës së paraburgimit në Gjilan, e ka komentuar mundësinë e shfuqizimit të ligjit për specialen dhe këtë iniciativë që është ndërmarrë e...

Zhbërja e Speciales është e drejtë, thotë Haradinaj

më 1.2018 - Indeks.mk

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është pajisur me pasaportë të Republikës së Shqipërisë. Kjo ka ndodhur pasi presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, me dekretin nr.10152, në prill të vitit të...

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

më 1.2018 - KosovaPress

Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë Ivanov. Nga Kabineti i presidentit thanë se Ivanov vendimin e tij do e sjell në pajtueshmëri me ligjet dhe Kushtetutën e vendit....

DBM dënon ashpër 69 deputetët që votuan ligjin për shqipen

më 1.2018 - Fol

Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) i dënon 69 deputetët e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë të cilët votuan ligjin për gjuhët. Sipas tyre Ligji nuk është vërtetuar nga Komisioni Venedikut dhe rrezikon...

Zyrtarizimi i shqipes temë interesi edhe për mediat botërore

më 1.2018 - Indeks.mk

Deputetët e Maqedonisë kanë kaluar ligjin ditën e djeshme që bën gjuhën shqipe si gjuhë të dytë zyrtare, ndërkohë që shumica parlamentare ka votuar pro kurse opozita ka kundërshtuar atë, me këtë shkrim...

Gashi i kërkon Ismailit rritje të stafit shëndetësor

më 1.2018 - KosovaPress

Sipas një postimi të Gashit në facebook, përveç njoftimit për punët që janë duke bërë këto dy institucione, në këtë takim u diskutua edhe mundësia e bashkëpunimit në sferën e shëndetësisë. Ministri Uran...

Haradinaj: Qeveria përkrah banorët dhe autoritetet lokale në tri komunat e Luginës së Preshevës

më 1.2018 - KosovaLive360

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim udhëheqësit e koalicionit fitues të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Komunën e Preshevës, Shqiprim Arifin dhe Sami Salihun. Në këtë...

Triumfi i gjuhës shqipe në Maqedoni!

më 1.2018 - Java News

Nga Enver Robelli Rrallëherë nga Ballkani vijnë lajme të mira. Ky rajon, siç ka thënë burrështetasi britanik Winston Churchill, prodhon me shumë histori se ç’mund ta përballojë. Rezultatet e konflikteve...

Dekreti për ligjin e gjuhëve arrinë te Ivanovi, pritet nënshkrimi, ose refuzimi i tij

më 1.2018 - Fol

Kryetari i shtetit, Gjorge Ivanov, e ka pranuar dekretin për Ligjin për gjuhët, dhe procedura e radhës është nënshkrimi i tij, shkruan FOL. Në rast të refuzimit, atëherë ligji duhet të rikthehet në Kuvendin...

Hajredin Kuqi nuk dëshiron të pozicionohet pro ose kundër Speciales

më 1.2018 - Periskopi

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajredin Kuqi është treguar indiferent ndaj dallimeve në qëndrime të Presidentit Hashim Thaçi dhe Kryeparlamentarit Kadri Veseli, karshi Gjykatës Speciale....

Ismaili: Nëse Presidenti nuk e nënshkruan Ligjin për Gjuhët, Kuvendi i Maqedonisë do ta votojë sërish

më 1.2018 - Almakos

Deputet i BDI-së, Rexhail Ismaili, në “Debat D” në RTV Dukagjini ka thënë se deklarimet apo veprimet e presidentit të shtetit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, nuk paraqesin rrezik për Ligjin për përdorimin...

Zyra e BE-së kërkon nga deputetët që të tërheqin iniciativën për shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - Almakos

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Sipas një komunikate për media, Kosova...

Kryeministri Haradinaj priti në takim Shqiprim Arifin dhe Sami Salihun

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim udhëheqësit e koalicionit fitues të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Komunën e Preshevës, Shqiprim Arifin dhe Sami Salihun. Në këtë...

Kasami: Unë jam kryetar i Lëvizjes BESA

më 1.2018 - Lajm

Bilall Kasami, kryetar i lëvizjes Besa, mbrëmë ishte i ftuar në emisionin “Top tema” në televizionin Telma deklaroi se partia do t’i përkrahë të gjitha intervenimet reformiste të Qeverisë për anëtarësim...

Me 69 vota pro, miratohet ligji për Gjuhën Shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - Gazeta Telegraf

Me 69 vota pro, Ligji për Gjuhën Shqipe u miratua dje në seancën plenare të Kuvendit të Maqedonisë. Ligji për gjuhën shqipe ka qenë një nga kërkesat që ka ndezur debat në parlamentin maqedonas. Me miratimin...

Ja ku nuk do të përdoret gjuha shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - Fol

Profesori i historisë Nuri Bexheti, në “Debat D” në RTV Dukagjini ka treguar se në cilat raste do të përdoret vetëm gjuha maqedonase. Sipas tij, në ushtri, sistemin e sigurisë apo shërbimet sekrete dhe...

Maqedoni/ Parlamenti kalon ligjin e përdorimit zyrtar të gjuhës shqipe

më 1.2018 - Sot News

Parlamenti i Maqedonisë ka miratuar dje ligjin e shumëpritur të zgjerimit të përdorimit zyrtar të gjuhës shqipe. Qeveria e re e social-demokratit Zoran Zaev respektoi zotimin e saj për të bërë më shumë...

Haradinaj falënderon qytetarët e Kukësit për mbështetjen dhënë Kosovës

më 1.2018 - KosovaPress

Siç bën të ditur kumtesa e Qeverisë së Kosovës, kryeministri e falënderoi kryetarin për kontributin e jashtëzakonshëm që banorët e Kukësit kanë dhënë për Kosovën, në etapat më të rëndësishme historike....

Kryeministri Haradinaj falënderon qytetarët e Kukësit për mbështetjen dhënë Kosovës në të gjitha etapat historike

më 1.2018 - Bota Press

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim kryetarin e Bashkisë së Kukësit, Bashkim Shehu me bashkëpunëtorë. Kryeministri Haradinaj e falënderoi kryetarin për kontributin e...

Selimi: Nëse jap dorëheqje nga VV, jap edhe nga posti i deputetit

më 1.2018 - Albeu

Rexhep Selimi, deputet i Vetëvendosjes, thotë se nëse ai do të vendoste të jepte dorëheqje nga pozita që ka në parti, siç kanë bërë disa fytyra të njohura të partisë, do të largohej edhe nga pozita e deputetit....

Urime gjuha shqipe zyrtare, apo vetëm e përparuar në Maqedoni

më 1.2018 - Lajm

EJUP BERISHA Unë nuk e di se çfarë në realitet ka ndodhur sepse kam qenë jashta rrjedhave reale në këtë qështje por dje u miratua një ligj me të cilin disa pretendojnë se është bërë zyrtarizimi i gjuhës...

Haradinaj : Do t'i përkrahim banorët e Luginës së Preshevës

më 1.2018 - KosovaPress

Sipas zyrës për informim të kryeministrit, në këtë takim, kryeministri është njoftuar për gjendjen e shqiptarëve të Luginës së Preshevës dhe në veçanti në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, si dhe për nevojën...

Arbër Çeliku: Ligji për Gjuhët zhvillim pozitiv, por me disa paqartësi dhe sfida

më 1.2018 - Almakos

Arbër Çeliku, prorektor në Universitetin e Tetovës, e ka ofruar vlerësimin e tij mbi vendimin e sotëm të Kuvendit të Maqedonisë për ta miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ai e ka konsideruar si zhvillim...

BE: Çdo përpjekje për të shfuqizuar mandatin e dhomave të specializuara, rrezikon punën e BE-së dhe Kosovës

më 1.2018 - KosovaLive360

Më 22 dhjetor 2017, 43 deputetë të Kuvendit morën iniciativën për shfuqizimin e ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyren e Prokurorit të Specializuar. Kjo iniciativë, e cila ende është pezull në Kuvendin...

Bashkimi Evropian kërcënon seriozisht liderët e papërgjegjshëm të Kosovës

më 1.2018 - 24 ore

Përmes një komunikate për media nga Zyra e Bashkimit Evropian dhe misionet e vendeve anëtare që janë të pranishme në Kosovë, sërish kanë kundërshtuar shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Në komunikatën për...

Gjendja e rrugëve në Maqedoni

më 1.2018 - Almakos

Komunikacioni në rrugët shtetërore zhvillohet në rrugë kryesisht të lagura. Reshje të dobëta të shiut ka në pjesën lindore të vendit. Për shkak të mjegullës në drejtimet rrugore Tetovë-Kodra e Diellit...

SHBA: Braktisni idenë për shfuqizimin e Speciales!

më 1.2018 - Infokusi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale Një gjë të tillë më përpara e kanë kërkuar...

Kasami: Unë jam kryetar i Lëvizjes Besa

më 1.2018 - InfoShqip

Bilall Kasami, kryetar i lëvizjes Besa, mbrëmë ishte i ftuar në emisionin "Top tema" në televizionin Telmadeklaroi se partia do t’i përkrahë të gjitha intervenimet reformiste të Qeverisë për anëtarësim...

Shqiptarët më optimistët rreth BE-së, serbët më euroskeptikët

më 1.2018 - GazetaBlic

Kosova dhe Shqipëria janë vendet më optimiste sa i përket hyrjes në Bashkimin Evropian, ndërsa serbët janë më euroskeptikët në Ballkan, tregon një studim i kryer nga programi i Bashkimit Evropian Horizon...

Diaspora maqedonase shprehet kundër ligjit të gjuhëve

më 1.2018 - Almakos

Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) reagon kundër 69 deputetëve të cilët kanë miratuar ligjin për gjuhët, që sipas tyre, gjuhën shqipe e bën zyrtare në tërë territorin e Maqedonisë, përcjell Telegrafi...

Gjysma e qytetarëve të Maqedonisë janë euroskeptikë

më 1.2018 - Almakos

Hetimet e “Horizon 2020” që janë bërë në programin e BE-së në lidhje me atë se si banorët e Ballkanit Perëndimor e shohin qasjen në BE, tregojnë që qytetarët e Maqedonisë, Serbisë, Malit të Zi dhe Bosnjës,...

Moti sot me vranësira dhe reshje lokale shiu

më 1.2018 - Almakos

12 Janar Sot në Maqedoni moti do të jetë kryesisht me vranësira dhe reshje shiu në pjesët perëndimore dhe jugore të vendit ndërkohë në viset malore pritet të ketë edhe reshje bore. Temperatura do të lëvizë...

BE paralajmëron sërish Kosovën rreth Gjykatës së Posaçme

më 1.2018 - Gazeta Telegraf

Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë si dhe misionet diplomatike të vendeve të BE-së, paralajmëruan sërish të premten për pasojat që mund të ketë shfuqizimi i Gjykatës së Posaçme për krime lufte në Kosovë....

Shqiptarët më optimistët rreth BE-së, serbët më euroskeptikët

më 1.2018 - Lajmi.net

Kosova dhe Shqipëria janë vendet më optimiste sa i përket hyrjes në Bashkimin Evropian, ndërsa serbët janë më euroskeptikët në Ballkan, tregon një studim i kryer nga programi i Bashkimit Evropian Horizon...

Bashkimi Evropian kërcënon seriozisht liderët e papërgjegjshëm të Kosovës

më 1.2018 - Fol

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Sipas një komunikate për media në vitin...

Deputetët i përgjigjen BE-së në kërkesën për mos shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - Bota Press

Botapress, 12 janar- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë sot me anë të një komunikate për media ka kërkuar nga deputetët që kanë iniciuar që të shfuqizohet Ligji për Gjykatën Speciale. Por deputetët nënshkrues...

Pacolli mirëpret miratimin e ligjit për gjuhët në Maqedoni

më 1.2018 - KosovaPress

Përmes Facebook-ut, Pacolli ka inkurajuar Qeverinë e Maqedonisë të ecë në këtë drejtim, meqë sipas tij nga relaksimi i marrëdhënieve ndëretnike përfitojnë qytetarët pa dallim etnie. Postimi i plotë i Pacollit...

SHBA: Braktisni idenë për shfuqizimin e Speciales!

më 1.2018 - Illyria

Prishtinë, 12 janar 2018 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale Një gjë të tillë...

Zyra e BE-së në Kosovë, thirrje deputetëve: Tërhiquni nga shfuqizimi i Speciales!

më 1.2018 - Te Sheshi

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë kërkon nga institucionet kosovare të mos tentojnë sërish zhbërjen e Gjykatës Speciale për çka ju bën thirrje deputetëve nënshkrues të tërhiqen nga kjo iniciativë, në...

Çka ndodh nëse Ivanov nuk e nënshkruan Ligjin për gjuhët?

më 1.2018 - Periskopi

Deputet i BDI-së, Rexhail Ismaili, në “Debat D” në RTV Dukagjini ka thënë se deklarimet apo veprimet e presidentit të shtetit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, nuk paraqesin rrezik për Ligjin për përdorimin...

Hoxha: Gjykata Speciale e padrejtë, por duhet respektuar obligimet ndërkombëtare

më 1.2018 - Infokusi

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, është kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Në një prononcim për Ekonomia Online, Hoxha ka thënë se sado e padrejtë që kjo gjykatë është në...

A do ta nënshkruajë presidenti maqedonas Ligjin për Shqipen?

më 1.2018 - Bota Press

Me 69 vota pro e asnjë kundër, në sallën e Kuvendit maqedonas, ku mungonin ligjvënësit e VMRO DPMNE-se, iu dha drita jeshile ligjit të gjuhëve, i cili do të zgjidhë ngërçin e hershëm të përdorimit të shqipes...

Zhbërja e Speciales është e drejtë, thotë Haradinaj

më 1.2018 - Koha.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është pajisur me pasaportë të Republikës së Shqipërisë. Kjo ka ndodhur pasi presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, me dekretin nr.10152, në prill të vitit të...

BE kërcënon seriozisht liderët e papërgjegjshëm të Kosovës

më 1.2018 - Illyria

Prishtinë, 12 janar 2018 – Zyra e Bashkimit Evropian dhe misionet e vendeve anëtare që janë të pranishme në Kosovë, përmes një komunikate për media, e kanë kundërshtuar sërish përpjekjen për shfuqizimin...

Deputetët e PDK-së nuk deklarohen lidhur me kërkesën e BE-së

më 1.2018 - Gazeta e re

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë sot me anë të një komunikate për media ka kërkuar nga deputetët që kanë iniciuar që të shfuqizohet Ligji për Gjykatën Speciale. Por deputetët  nënshkrues kryesisht nga...

Komisioni për punë të jashtme shqyrton të hënën demarkacionin me Malin e Zi

më 1.2018 - Gazeta e re

Kuvendi i Kosovës ka njoftuar se të hënën fillon sesionin e ri me mbledhjen e komisionit për punë të jashtme, diasporë dhe investime strategjike, ku do të shqyrtohet projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes...

Deputetët e PDK’së injorojnë thirrjen e BE’së për Gjykatën Speciale: Jemi në pushime

më 1.2018 - Periskopi

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë sot me anë të një komunikate për media ka kërkuar nga deputetët që kanë iniciuar që të shfuqizohet Ligji për Gjykatën Speciale. Por deputetët  nënshkrues kryesisht nga...

Deputetët e PDK-së nuk deklarohen lidhur me kërkesën e BE-së

më 1.2018 - KosovaPress

Por deputetët  nënshkrues kryesisht nga PDK-ja nuk kanë dashur të japin deklarata në lidhje me këtë çështje. Xhavit Haliti ka thënë se pasi që nuk është nënshkrues i kësaj iniciative nuk dëshiron të flas,...

Nuk mbarojnë sherret e anëtarëve të VV-së

më 1.2018 - Java News

Dardan Molliqaj nuk e përjashton ende mundësinë që në Vetëvendosje të tejkalohen problemet. Në deklarimin e fundit të tij publik, e vlerëson si pozitive iniciativën për takim midis Kryesisë së Partisë...

Deputetët deklarohen lidhur me kërkesën e BE-së

më 1.2018 - Gazeta e re

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë sot me anë të një komunikate për media ka kërkuar nga deputetët që kanë iniciuar që të shfuqizohet Ligji për Gjykatën Speciale. Por deputetët  nënshkrues kryesisht nga...

Nuri Bexheti sqaron se ku nuk do të përdoret gjuha shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - Fol

Profesori i historisë Nuri Bexheti, në “Debat D” në RTV Dukagjini ka treguar se në cilat raste do të përdoret vetëm gjuha maqedonase. Sipas tij, në ushtri, sistemin e sigurisë apo shërbimet sekrete dhe...

A do ta nënshkruajë presidenti maqedonas Ligjin për Shqipen?

më 1.2018 - Periskopi

Me 69 vota pro e asnjë kundër, në sallën e Kuvendit maqedonas, ku mungonin ligjvënësit e VMRO DPMNE-se, iu dha drita jeshile ligjit të gjuhëve, i cili do të zgjidhë ngërçin e hershëm të përdorimit të shqipes...

Zyra e BE-së kërkon nga deputetët të tërheqin iniciativën për shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Sipas një komunikate për media në vitin...

BE kërkon tërheqjen e iniciativës për shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - Insajderi

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Sipas një komunikate për media në vitin...

BE-ja kërkon nga deputetët që të tërhiqen nga zhbërja e Speciales

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Bashkimi Evropian kë kërkuar nga 43 deputetët nënshkrues që të tërhiqen iniciativa për zhbërjen e Gjykatës Speciale, raporton KTV. Në një reagim të dërguar nga zyra e BE-së në Kosovë, thuhet se iniciativa,...

Mblidhet Qeveria e Kosovës

më 1.2018 - Infokusi

Qeveria e Kosovës do të mbajë sot mbledhjen e saj të radhës. Mbledhja e Qeverisë Haradinaj do të nis nga ora 15:00 dhe mbahet në objektin e qeverisë.

Historike në Maqedoni, Parlamenti shpall shqipen si gjuhë zyrtare

më 1.2018 - Gazeta 55

Me 69 vota pro dhe asnjë kundër apo abstenim, pa deputetët e VMRO-DPMNE-së, Kuvendi vendosi ta kalojë Projektligjin për përdorimin e gjuhëve, që përcakton me ligj përdorimin e gjuhës shqipe në institucionet...

Bashkimi Evropian jep alarmin për shfuqizimin e Speciales: Ndaleni këtë veprim

më 1.2018 - Periskopi

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë shpreh shqetësimin në lidhje me iniciativën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale. Sipas një komunikate për media në vitin...

Ekstradohet nga Zvicra i kërkuari nga Isniqi

më 1.2018 - KosovaPress

I njëjti është dërguar në vuajtje të dënimit në burgun e Dubravës. Sipas policisë, ai ishte në kërkim që nga gushti i vitit 2015./KosovaPress/ Temat: ekstradim Zvicer Kosova Policia e Kosoves Kjo web faqe...

Ja si do të zbatohet në institucione ligji për gjuhën shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - Infokusi

Ligji për përdorimin e gjuhëve tashmë i miratuar në Kuvendin e Maqedonise parashikon avancimin e përdorimit të gjuhëve të bashkësive etnike që përbëjnë mbi 20 për qind të numrit të përgjithshëm të popullatës...

Zyra e BE-së kërkon nga deputetët që të tërheqin iniciativën për shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - KosovaPress

Sipas një komunikate për media në vitin 2014, Kosova u angazhua me BE-në në themelimin e Dhomave të Specializuara. Ky ishte një hap i rëndësishëm për të demonstruar angazhimin e Kosovës për sundimin e...

Bashkimi Evropian kërcënon seriozisht liderët e papërgjegjshëm të Kosovës

më 1.2018 - Bota Press

Botapress, 12 janar- Përmes një komunikate për media nga Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë sërish paralajmërohet kundërshtimi ndaj shfuqizimit të Gjykatës Speciale. Në komunikatën për shtyp ata, megjithatë...

SHBA sërish ka një thirrje për palën kosovare rreth Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Periskopi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Një gjë të tillë më përpara e kanë kërkuar...

Përmbledhje e të gjitha akuzave të bëra nga Shkumbin Mehmeti për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Infokusi

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të shumë vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Të hënën shqyrtohet projektligji për demarkacionin

më 1.2018 - Sovrani

Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike të hënën do të mbajë mbledhje. Në këtë mbledhje do të shqyrtohet Projektligji nr. 06/L-028 për Ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror...

Komisioni për punë të jashtme shqyrton të hënën demarkacionin me Malin e Zi

më 1.2018 - Periskopi

Kuvendi i Kosovës ka njoftuar se të hënën fillon sesionin e ri me mbledhjen e komisionit për punë të jashtme, diasporë dhe investime strategjike, ku do të shqyrtohet projektligji për Ratifikimin e Marrëveshjes...

Maqedoni, ja si do zbatohet në institucione ligji për gjuhën shqipe

më 1.2018 - Java News

MAQEDONI -Ligji për përdorimin e gjuhëve tashmë i miratuar në Kuvendin e Maqedonise parashikon avancimin e përdorimit të gjuhëve të bashkësive etnike që përbëjnë mbi 20 për qind të numrit të përgjithshëm...

Të hënën shqyrtohet projektligji për demarkacionin

më 1.2018 - Bota Press

Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike të hënën do të mbajë mbledhje. Në këtë mbledhje do të shqyrtohet Projektligji nr. 06/L-028 për Ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror...

Mblidhet Qeveria e Kosovës

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Qeveria e Kosovës do të mbajë sot mbledhjen e saj të radhës. Mbledhja e Qeverisë  Haradinaj do të nis nga ora 15:00 dhe mbahet në objektin e qeverisë.

Shqiptarët më optimistët rreth BE-së, serbët më euroskeptikët

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Kosova dhe Shqipëria janë vendet më optimiste sa i përket hyrjes në Bashkimin Evropian, ndërsa serbët janë më euroskeptikët në Ballkan, tregon një studim i kryer nga programi i Bashkimit Evropian Horizon...

Hoxha kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, është shprehur kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën Qëndrimi i Hoxhës është në vijë me atë të shefit të partisë, Kadri Veseli, të shprehur...

Rexhep Selimi i VV: Po të jepja dorëheqje do largohesha si deputet

më 1.2018 - Java News

Rexhep Selimi, deputet i Vetëvendosjes, thotë se nëse ai do të vendoste të jepte dorëheqje nga pozita që ka në parti, siç kanë bërë disa fytyra të njohura të partisë, do të largohej edhe nga mandati i...

Moti sot

më 1.2018 - Almakos

Moti në Maqedoni do të jetë me vranësira të ndryshueshme, pasdite në perëndim me të reshura të dobëta lokale, në vendet më të larta me borë. Në disa fushëgropa me paraqitje të mjegullës së dobët, posaçërisht...

SHBA bënë thirrje: Braktisni idenë për shfuqizimin e Speciales!

më 1.2018 - Bota Press

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale Një gjë të tillë më përpara e kanë kërkuar...

Porosia amerikane: Braktisni idenë për shfuqizimin e Gjykatës Speciale!

më 1.2018 - Bota Press

Botapress 12 janar – Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale Një gjë të tillë më...

SHBA: Braktisni idenë për shfuqizimin e Speciales

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale Një gjë të tillë më përpara e kanë kërkuar...

SHBA: Braktisni idenë për shfuqizimin e Speciales!

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA-ja) i kanë bërë thirrje sërish palës kosovare që të heqë dorë përfundimisht nga ideja për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Një gjë të tillë më përpara e kanë kërkuar...

Përplasje në Qeveri, Ministrja Dhurata Hoxha del kundër kryeministrit Haradinaj për Gjykatën Speciale

më 1.2018 - Bota Press

Botapress, 12 janar – Ministrja e Integrimit Evropian Dhurata Hoxha, është shprehur kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Qëndrimi i Hoxhës është në vijë me atë të shefit të partisë, Kadri...

Ministrja Hoxha flet për Gjykatën Speciale, thotë se duhet respektuar obligimet ndërkombëtare

më 1.2018 - Periskopi

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, është kundër shfuqizimit të Gjykatës Speciale për Kosovën. Në një prononcim për Ekonomia Online, Hoxha ka thënë se sado e padrejtë që kjo gjykatë është në...

Reagime për ligjin e shqipes në Maqedoni, vetëm VMRO-ja kundër

më 1.2018 - Te Sheshi

Me 69 vota pro, asnjë të përmbajtur dhe asnjë kundër, Kuvendi i Maqedonisë pas disa dështimeve, arriti që t’i japë dritë jeshile ligjit për përdorimin e gjuhëve. Kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi thotë se...

Gjuha shqipe, Thaçi: Miratimi i ligjit, arritje demokratike për Maqedoninë

më 1.2018 - BalkanWeb

PRISHTINE- Të shumtë kanë qenë liderët që kanë reaguar lidhur me vendimin për ligjin e Gjuhës Shqipe, që miratoi sot Kuvendi i Maqedonisë. Mes këtyre zërave ka qenë edhe presidenti i Republikës së Kosovës,...

Mblidhet Qeveria e Kosovës

më 1.2018 - Periskopi

Qeveria e Kosovës do të mbajë sot mbledhjen e saj të radhës. Mbledhja e Qeverisë  Haradinaj do të nis nga ora 15:00 dhe mbahet në objektin e qeverisë.

Ja si do të zbatohet në institucione ligji për gjuhën shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - Sovrani

Ligji për përdorimin e gjuhëve tashmë i miratuar në Kuvendin e Maqedonise parashikon avancimin e përdorimit të gjuhëve të bashkësive etnike që përbëjnë mbi 20 për qind të numrit të përgjithshëm të popullatës...

Mblidhet Qeveria e Kosovës

më 1.2018 - Sovrani

Qeveria e Kosovës do të mbajë sot mbledhjen e saj të radhës. Mbledhja e Qeverisë  Haradinaj do të nis nga ora 15:00 dhe mbahet në objektin e qeverisë. Facebook Twitter Google Plus

Miratimi i ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni, si do zbatohet në institucione

më 1.2018 - Sovrani

Ligji për përdorimin e gjuhëve tashmë i miratuar në Kuvendin e Maqedonisë parashikon avancimin e përdorimit të gjuhëve të bashkësive etnike që përbëjnë mbi 20 për qind të numrit të përgjithshëm të popullatës...

Haradinaj në Tiranë me Metën e Ramën, merr pasaportën shqiptare

më 1.2018 - Gazeta Telegraf

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, vizitoi dje Tiranën, ku u pajis edhe me pasaportën shqiptare. “Vitin e kaluar, gjatë periudhës së qëndrimit tim në Strasburg, me dekret të posaçëm nga ish-presidenti...

Shqiptarët më optimistët rreth BE-së, serbët më euroskeptikët

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Kosova dhe Shqipëria janë vendet më optimiste sa i përket hyrjes në Bashkimin Evropian, ndërsa serbët janë më euroskeptikët në Ballkan, tregon një studim i kryer nga programi i Bashkimit Evropian Horizon...

Haradinaj: Zhbërja e Speciales është e drejtë

më 1.2018 - Periskopi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është pajisur me pasaportë të Republikës së Shqipërisë. Kjo ka ndodhur pasi presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, me dekretin nr.10152, në prill të vitit të...

Ligji për zyrtarizimin e shqipes lajm edhe në mediat botërore

më 1.2018 - Ina

Deputetët e Maqedonisë kanë kaluar ligjin ditën e sotme që bën gjuhën shqipe si gjuhë të dytë zyrtare, ndërkohë që shumica parlamentare ka votuar pro kurse opozita ka kundërshtuar atë, me këtë shkrim kanë...

Flet Molliqaj: Jam i zhgënjyer ndaj Kurtit, Haxhiut e Sveçlës

më 1.2018 - Ina

Deputeti i Lëvizjes vetëvendosje, Dardan Molliqaj ka thënë se është lajm i mirë për VV, pasi do të mbahet takimi i përbashkët me Grupin Parlamentar, për të gjetur rrugëdalje nga kriza, përcjell Bota sot....

Ligji për përdorimin e gjuhëve në Maqedoni dhe euforia e politikës shqiptare

më 1.2018 - Ina

Ligji për përdorimin e gjuhëve është një arritje për barazinë e gjuhëve në Maqedoni, edhe e gjuhës që e flasin 20% e qytetarëve (aludohet në shqiptarët dhe gjuhën shqipe), por nuk është ligj për gjuhën...

Kush ishte i përfshirë në vrasjen e Tahir Zemajt?

më 1.2018 - Ina

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Arbër Çeliku: Ligji për Gjuhët zhvillim pozitiv, por me disa paqartësi dhe sfida

më 1.2018 - Klan Kosova

Arbër Çeliku, prorektor në Universitetin e Tetovës, e ka ofruar vlerësimin e tij mbi vendimin e sotëm të Kuvendit të Maqedonisë për ta miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve, njofton Klan Kosova. Ai...

Takimi Vendimtar i Vetëvendosjes

më 1.2018 - Kallxo

Deputetët e dorëhequr nga pozitat e tyre në Vetëvendosje përfshirë edhe kryetarin e dorëhequr Visar Ymeri pritet të takohen të hënën në atë që quhet takimi i parë I përbashkët pas krizës. Deputetja e Vetëvendosjes...

Albulena Haxhiu: Molliqaj Kushtëzoi Moskandidimin e Albin Kurtit

më 1.2018 - Kallxo

Deputetja e Vetëvendosjes , Albulena Haxhiu në emsionin Click në RTV 21, deklaroi se deputeti tjetër i këtij subjekti politik Dardan Molliqaj  e ka kushtëzuar prezencën e tij në Vetëvendosje me moskandidimin...

GRUBI: Ligji për gjuhën shqipe përmbushi MO-në

më 1.2018 - Medial

Ligji për gjuhën shqipe ka përmbushur të gjitha normativat e marrëveshjes së Ohrit. Kështu tha deputeti i BDI, Artan Grubi në një intervistë me skype për Ora News. Nga Maqedonia, deputeti shqiptar deklaroi...

SYLEJMANI: Maqedonia flet shqip

më 1.2018 - Medial

Ngjarje historike e shekullore! Fitore e mijëvjeçarëve! Përulje për Heronjtë dhe Dëshmorët e Kombit dhe gjakut të tyre të derdhur për liri! Nderim absolut i përpjekjeve titanike të qindra e mijëra shqiptarëve...

Selimi: Nëse do të jepja dorëheqje nga VV-ja do të largohesha edhe nga pozita e deputetit

më 1.2018 - Koha.net

Rexhep Selimi, deputet i Vetëvendosjes, thotë se nëse ai do të vendoste të jepte dorëheqje nga pozita që ka në parti, siç kanë bërë disa fytyra të njohura të partisë, do të largohej edhe nga pozita e deputetit....

Rreshtohet Rexhep Selimi: Ja cilin krah e mbështet

më 1.2018 - GazetaBlic

​Rexhep Selimi, deputet i Vetëvendosjes, thotë se dorëheqjet e udhëheqësve të partisë nga pozitat e tyre brendapartiake nuk i kanë bërë mirë VV-së . Sipas tij, nëse ai do të vendoste për largim nga pozita...

Ibrahim Kelmendi u përgjigjet akuzave të dëshmitarit se ka vrarë Tahir Zemajn, Smajl Hajdarin…

më 1.2018 - Ina

Dëshmitari Shkumbin Mehmeti ka akuzuar sonte në një intervistë në Klan Kosova, Qerim dhe Ibrahim Kelmendin për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë. Mehmeti ka thënë se Kelmendët kanë urdhëruar...

Djali i Smajl Hajdarajt reagon ndaj deklaratave për vrasjen e babait të tij

më 1.2018 - Telegrafi

Dëshmitari i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti në një rrëfim ekskluziv për Klan Kosovën, ka treguar se si janë kryer vrasjet e disa prej zyrtarëve të lartë menjëherë pas luftës. Gjatë rrëfimit...

Selimi: Nëse do të jepja dorëheqje nga VV, do të jepja dorëheqje edhe si deputet

më 1.2018 - Gazeta Express

​Rexhep Selimi, deputet i Vetëvendosjes, thotë se dorëheqjet e udhëheqësve të partisë nga pozitat e tyre brendapartiake nuk i kanë bërë mirë VV-së. Sipas tij, nëse ai do të vendoste për largim nga pozita...

Problemet në VV, të hënën takohen Kryesia dhe Grupi Parlamentar i partisë

më 1.2018 - Gazeta Express

Kryesia dhe Grupi Parlamentar i Vetëvendosjes të hënën do të mbajnë mbledhjen e përbashkët, ku do të diskutohet për problemet që e kanë përfshirë këtë subjekt, dhe të tentojnë të gjejnë zgjidhje për këto...

Selimi: Nëse do të jepja dorëheqje nga VV-ja do të jepja dorëheqje edhe si deputet

më 1.2018 - Koha.net

Rexhep Selimi, deputet i Vetëvendosjes, thotë se dorëheqjet e udhëheqësve të partisë nga pozitat e tyre brendapartiake nuk i kanë bërë mirë VV-së. Sipas tij, nëse ai do të vendoste për largim nga pozita...

Kush u pagua 25 mijë euro për vrasjen e polices Sebahate Tolaj?

më 1.2018 - Zhurnal

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Vajza e Enver Malokut reagon pas dëshmisë tronditëse të Shkumbin Mehmetit

më 1.2018 - Telegrafi

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Vazhdon përplasja virtuale e anëtarëve të VV-së

më 1.2018 - Koha.net

Dardan Molliqaj nuk e përjashton ende mundësinë që në Vetëvendosje të tejkalohen problemet. Në deklarimin e fundit të tij publik, e vlerëson si pozitive iniciativën për takim midis Kryesisë së Partisë...

S’ka qetësi në Vetëvendosje. Dy deputetë përfshihen në replika të ashpra

më 1.2018 - Standard

Në Lëvizjen Vetëvendosje nuk  ka qetësi. Së fundi janë dy deputetë të saj që kanë replikuar me njëri-tjetrin.  Albulena Haxhiu ka reaguar lidhur me deklaratën e Dardan Molliqajt, ku ky i fundit pak minuta...

Problemet në VV, të hënën takohen Kryesia dhe Grupi Parlamentar i këtij subjekti

më 1.2018 - Telegrafi

Kryesia dhe Grupi Parlamentar i Vetëvendosjes të hënë do të mbajë mbledhjen e përbashkët ku do të diskutohet për problemet që e kanë përfshirë këtë subjekt, dhe të tentojnë të gjejnë zgjidhje për këto...

Ismet Sylejmani: MAQEDONIA FLET SHQIP

më 1.2018 - Aktuale

Ngjarje historike e shekullore! Fitore e mijëvjeqarëve! Përulje për Heronjtë dhe Dëshmorët e Kombit dhe gjakut të tyre të derdhur për liri! Nderim absolut i përpjekjeve titanike të qindra e mijëra shqiptarëve...

Grubi për Ora News: Ligji për gjuhën shqipe përmbushi marrëveshjen e Ohrit

më 1.2018 - Indeks.mk

Ligji për gjuhën shqipe ka përmbushur të gjitha normativat e marrëveshjes së Ohrit. Kështu tha deputeti i BDI, Artan Grubi në një intervistë me skype për Ora News. Nga Maqedonia, deputeti shqiptar deklaroi...

Zhvillime të reja në Vetëvendosje: Ja kur takohen Kryesia dhe Grupi Parlamentar i këtij subjekti

më 1.2018 - GazetaBlic

Kryesia dhe Grupi Parlamentar i Vetëvendosjes të hënë do të mbajë mbledhjen e përbashkët ku do të diskutohet për problemet që e kanë përfshirë këtë subjekt, dhe të tentojnë të gjejnë zgjidhje për këto...

Kjo është dorëheqja që e ka habitur më së shumti Haxhiun!

më 1.2018 - GazetaBlic

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu ka folur për dorëheqjet e fundit nga postet brenda partisë së figurave të rëndësishme por për disa prej tyre ka thënë se është ndjerë e befasuar. Duke...

Problemet në VV, të hënë takohen Kryesia dhe Grupi Parlamentar i këtij subjekti

më 1.2018 - Telegrafi

Kryesia dhe Grupi Parlamentar i Vetëvendosjes të hënë do të mbajë mbledhjen e përbashkët ku do të diskutohet për problemet që e kanë përfshirë këtë subjekt, dhe të tentojnë të gjejnë zgjidhje për këto...

Edhe djali i Smail Hajdarajt reagon pas deklaratave të dëshmitarit për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Lajmi.net

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Ismet Sylejmani: Maqedonia flet shqip

më 1.2018 - Indeks.mk

Ngjarje historike e shekullore! Fitore e mijëvjeqarëve! Përulje për Heronjtë dhe Dëshmorët e Kombit dhe gjakut të tyre të derdhur për liri! Nderim absolut i përpjekjeve titanike të qindra e mijëra shqiptarëve...

Problemet në VV, të hënën takohen Kryesia dhe Grupi Parlamentar i këtij subjekti

më 1.2018 - Lajmi.net

Kryesia dhe Grupi Parlamentar i Vetëvendosjes të hënë do të mbajë mbledhjen e përbashkët ku do të diskutohet për problemet që e kanë përfshirë këtë subjekt, dhe të tentojnë të gjejnë zgjidhje për këto...

Haxhiu i kundërpërgjigjet Molliqajt: Ti po shpif

më 1.2018 - Klan Kosova

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu ka reaguar lidhur me deklaratën e Dardan Molliqajt, ku ky i fundit përmes një postimi në Facebook tha se Haxhiu së bashku me Albin Kurtin e Xhelal Sveçlen nuk...

Tirana duartroket miratimin e Ligjit për Gjuhët në Maqedoni

më 1.2018 - Koha.net

Në Shqipëri, autoritetet përshëndetën miratimin sot nga parlamenti i Maqedonisë, të ligjit për gjuhët, i cili i jep gjuhës shqipe një përdorim më të gjerë dhe shtrirje të saj dhe në institucione të larta...

Haxhiu: Kusht për Molliqajn, moskandidimi i Kurtit

më 1.2018 - Lajmi.net

Deputetja e Vetëvendosjes , Albulena Haxhiu në emsionin Click në RTV 21, deklaroi se deputeti tjetër i këtij subjekti politik Dardan Molliqaj e ka kushtëzuar prezencën e tij në Vetëvendosje me moskandidimin...

Haxhiu: Ky është kushti i Molliqajt

më 1.2018 - GazetaBlic

Deputetja e Vetëvendosjes , Albulena Haxhiu në emsionin Click në RTV 21, deklaroi se deputeti tjetër i këtij subjekti politik Dardan Molliqaj e ka kushtëzuar prezencën e tij në Vetëvendosje me moskandidimin...

Përmbledhje e të gjitha akuzave të bëra nga Shkumbin Mehmeti për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - GazetaBlic

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të shumë vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Kryeministri me bashkëshorte fitojnë lirinë e lëvizjes – qytetarët mbesin ende të izoluar

më 1.2018 - Portalb

Pasaporta e Kosovës është një nga pasaportat më të pavlefshme në botë, duke u renditur vetëm pas pasaportës së Palestinës, duke u pamundësuar qytetarëve që të lëvizin lirshëm. Në fakt, kosovarët janë të...

Reagon edhe djali i deputetit të vrarë Smail Hajdari

më 1.2018 - GazetaBlic

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë...

Sherret tek Vetvendosja, Albin Kurti i vetëm për kryetar, me 21 Janar votimet

më 1.2018 - Medial

Ish lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti si duket nuk do të këtë përballë asnjë kundër kandidat për të ardhur përsëri në pozitën e kreut të kësaj partie, në kuadër të një procesi parazgjedhor të përcjellë...

Përmbledhje e të gjitha akuzave të bëra nga Shkumbin Mehmeti për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Gazeta Express

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të shumë vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Reagon motra e Frashër Krasniqit ndaj linçimeve që po i bëhen vëllait të saj pas dorëheqjes

më 1.2018 - Telegrafi

Deputeti i VV-së, Frashër Krasniqi cili aktualisht ndodhet në burg për shkak se u shpall fajtor për sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës, sot përmes një letre ka bërë të ditur se ka dhënë dorëheqje nga pozitat...

Mbledhja e Vetëvendosjes mbahet të hënën

më 1.2018 - RTV 21

Haxhiu: Uroj që të bëjmë përpjekjen maksimale për bashkim Kryesia e Lëvizjes Vetëvendosje,  mori vendim që të bëhet një takim i përbashkët me Grupin Parlamentar për të gjetur rrugëdalje nga kriza e krijuar...

Maloku reagon pas dëshmisë tronditëse të Shkumbin Mehmetit: Mirë se vjen Gjykata Speciale

më 1.2018 - Lajmi.net

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Reagon motra e Frashër Krasniqit e shqetësuar me fyerjet që po i bëhen!

më 1.2018 - GazetaBlic

Motra e deputetit Frashër Krasniqi, Arbër Krasniqi është shprehur se familjes së saj janë duke ju shtuar dhembjet me fyrjet që janë duke ia bërë vëllait të saj nëpër rrjetet sociale. Përmes një postimi...

Kurteshi: Kurti mund të dështojë të zgjidhet kryetar i VV-së

më 1.2018 - Telegrafi

Zgjedhjet e brendshme në Lëvizjen Vetëvendosje për kryetar të partisë tashmë kanë hyrë në fazën finale me vetëm Albin Kurtin kandidat për këtë post. Por fakti se Kurti është i vetmi kandidat për këtë post,...

Edhe djali i Smail Hajdarajt reagon pas deklaratave të dëshmitarit për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Gazeta Express

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Nuk ka arsye që Ivanov të refuzoi dekretimin e Ligjit të gjuhëve, ligji është një nga kushtet e BE-së

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Pas miratimit të ligjit për gjuhën shqiper nga ana e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë, të njëjtin në afat prej 10 ditësh duhet ta dekreton edhe presidenti i shtetit Gjorge Ivanov....

Kryeprokurori Lumezi ka një apel për personat që po deklarohen për vrasjet e zyrtarëve të LDK-së

më 1.2018 - Telegrafi

Personat të cilët flasin, nëpër media dhe rrjete sociale, lidhur me vrasjet e aktivistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës është mirë që të njëjtat t’i deklarojnë edhe në Prokurorinë e Shtetit. Kështu...

Zijadin Sela: Ligji i gjuhëve, avancim esencial i përdorimit të shqipes në Maqedoni

më 1.2018 - BalkanWeb

Lideri i Aleancës për shqiptarët në Maqedoni, Zijadin Sela, u shprehet se “miratimi i ligjit të përdorimi të gjuhëve është një avancim esencial i përdorimit të shqipes në Maqedoni”. “Realisht ky është...

Pas dëshmisë tronditëse të Shkumbin Mehmetit, reagon Doruntinë Maloku

më 1.2018 - Albeu

Shkumbin Mehmeti , dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale , në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Lumezi ka një apel për personat që po deklarohen për vrasjet e zyrtarëve të LDK-së

më 1.2018 - GazetaBlic

Personat të cilët flasin, nëpër media dhe rrjete sociale, lidhur me vrasjet e aktivistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës është mirë që të njëjtat t’i deklarojnë edhe në Prokurorinë e Shtetit. Kështu...

Doruntinë Maloku reagon e para pas dëshmisë tronditëse të Shkumbin Mehmetit

më 1.2018 - Gazeta Express

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Ibrahim Kelmendi u përgjigjet akuzave të dëshmitarit se ka vrarë Tahir Zemajn, Smajl Hajdarin…

më 1.2018 - Lajmi.net

Dëshmitari Shkumbin Mehmeti ka akuzuar sonte në një intervistë në Klan Kosova, Qerim dhe Ibrahim Kelmendin për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë. Mehmeti ka thënë se Kelmendët kanë urdhëruar...

Lumezi ka një apel për personat që po deklarohen për vrasjet e zyrtarëve të LDK’së

më 1.2018 - Zhurnal

Personat të cilët flasin, nëpër media dhe rrjete sociale, lidhur me vrasjet e aktivistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës është mirë që të njëjtat t’i deklarojnë edhe në Prokurorinë e Shtetit. Kështu...

Kush e vrau Xhemajl Mustafën sipas pjesëtarit të grupit që u formua më 2001

më 1.2018 - Telegrafi

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Polici Fadil Syleviçi “është i përfshirë në shumë vrasje”

më 1.2018 - GazetaBlic

Në Klan Kosova është transmetuar rrëfimi ekskluziv për veprimtarinë e një grupi të njerëzve, që kryen disa prej rasteve më të rënda kriminale të pasluftës, përfshirë vrasjet politike. Ka folur njëri prej...

Rrëfimi i Shkumbin Mehmetit për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Telegrafi

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Vajza e Enver Malokut komenton deklaratat e dëshmitarit të mbrojtur të Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti!

më 1.2018 - GazetaBlic

Deputetja e LDK-së dhe njëherit vajza e Enver Malokut përmes rrjetit të saj social Facebook ka bërë të ditur se është duke shikuar intervistën me dëshmitarin e mbrojtur të Prokurorisë Speciale, Shkumbin...

Ibrahim dhe Qerim Kelmendi dhanë urdhër për vrasjen e Smajl Hajdarit dhe të Tahir Zemajt

më 1.2018 - Zhurnal

Mehmeti, i dënuar me 30 vjet burgim, për vrasjen e policëve të UNMIK’ut në vitin 2004, ka dhënë një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova për veprimtarinë e një grupi të njerëzve që kryen disa prej rasteve më...

Rrëfimi i pjesëtarit të grupit kriminal për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Telegrafi

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Dëshmitari i mbrojtur i Prokurorisë Speciale flet për vrasjen e Tahir Zemajt

më 1.2018 - Telegrafi

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Qerim Kelmendi reagon pas akuzave për vrasjen e Tahir Zemajht dhe Smajl Hajdarajt

më 1.2018 - Albeu

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë. Mehmeti, që ka thënë se ishte anëtar i...

Polici Fadil Syleviçi "është i përfshirë në shumë vrasje"

më 1.2018 - Gazeta Express

​Në Klan Kosova është transmetuar rrëfimi ekskluziv për veprimtarinë e një grupi të njerëzve, që kryen disa prej rasteve më të rënda kriminale të pasluftës, përfshirë vrasjet politike. Ka folur njëri prej...

Dëshmitari që tregon se kush e vrau Smajl Hajdarajn

më 1.2018 - Lajmi.net

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Flet Ibrahim Kelmendi, akuzohet se vrau Tahir Zemajn dhe Smajl Hajdarin

më 1.2018 - Albeu

Dëshmitari Shkumbin Mehmeti ka akuzuar vëllezërit sonte në një intervistë në Klan Kosova, Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë. Mehmeti ka thënë se Kelmendët kanë...

Haxhiu: Kusht për Molliqajn, moskandidimi i Kurtit

më 1.2018 - RTV 21

Në kuadër të emisionit Click po debatohet lidhur me situatën në Vetëvendosje Deputetja e Vetëvendosjes , Albulena Haxhiu në emsionin Click në RTV 21, deklaroi se deputeti tjetër i këtij subjekti politik...

Zijadin Sela: Ligji i gjuhëve, avancim esencial i përdorimit të shqipes në Maqedoni

më 1.2018 - Gazeta Express

Lideri i Aleancës për Shqiptarët në Maqedoni, Zijadin Sela, u shprehet se “miratimi i ligjit të përdorimi të gjuhëve është një avancim esencial i përdorimit të shqipes në Maqedoni”. “Realisht ky është...

Zona e Debatit (5): Dëshmitari që tregon se kush e vrau Smajl Hajdarajn

më 1.2018 - Klan Kosova

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Kasami: "De facto" dhe "de jure" jam kryetar i BESËS, partia është unike

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Kreu i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, i shkarkuar nga "krahu" i Shkupit dhe i legjitimuar deri në Kongres nga "krahu" i Tetovës i ftuar në Tv Telma, ka thënë se edhe defakto edhe dejure...

Kush e vrau Xhemajl Mustafën sipas pjesëtarit të grupit kriminal që u formua më 2001

më 1.2018 - Telegrafi

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Reagon Qerim Kelmendi, bën hajgare me akuzat e Shkumbin Mehmetit për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Gazeta Express

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Haradinaj merr pasaportën e Shqipërisë, takoi Metën dhe Ramën

më 1.2018 - Gazeta Shqip

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj qëndroi të enjten në Tiranë, në një vizitë të panjoftuar nga autoritetet e të dyja vendeve. Kreu i qeverisë së Prishtinës zhvilloi një takim me presidentin Ilir...

Ibrahim Kelmendi flet u përgjigjet akuzave të dëshmitarit se ka vrarë Tahir Zemajn, Smajl Hajdarin

më 1.2018 - GazetaBlic

Dëshmitari Shkumbin Mehmeti ka akuzuar sonte në një intervistë në Klan Kosova, Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë. Mehmeti ka thënë se Kelmendët kanë urdhëruar...

Zona e Debatit (4): Kush u pagua 25 mijë euro për vrasjen e polices Sebahate Tolaj?

më 1.2018 - Klan Kosova

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Ibrahim Kelmendi flet për Express u përgjigjet akuzave të dëshmitarit se ka vrarë Tahir Zemajn, Smajl Hajdarin...

më 1.2018 - Gazeta Express

Dëshmitari Shkumbin Mehmeti ka akuzuar sonte në një intervistë në Klan Kosova, Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë. Mehmeti ka thënë se Kelmendët kanë urdhëruar...

Zona e Debatit (3): Kush ishte i përfshirë në vrasjen e Tahir Zemajt?

më 1.2018 - Klan Kosova

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Selmanaj: Thaçi, Veseli e Haradinaj ishin skenaristët e ‘dramës’ për Specialen

më 1.2018 - Telegrafi

Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj në “Debat D” në RTV Dukagjini ka folur për dramën që u zhvillua javë më parë për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Rreth kësaj ngjarje, Selmanaj ka thënë se mbrapa qëndron...

E BUJSHME/ Ja kush u ngarkua me vrasjen e Xhavit Halitit

më 1.2018 - Albeu

Në Klan Kosova është transmetuar rrëfimi për veprimtarinë e një grupi të njerëzve, që kryen disa prej rasteve më të rënda kriminale të pasluftës , përfshirë vrasjet politike. Ka folur njëri prej anëtarëve...

Ibrahim dhe Qerim Kelmendi dhanë urdhër për vrasjen e Smail Hajdarit dhe Tahir Zemajt

më 1.2018 - Albeu

Vrasja e deputetit të LDK'së, Smail Hajdari, dhe ajo e Tahir Zemajt , është bërë me urdhër të vëllezërve Ibrahim dhe Qerim Kelmendi. Kështu ka thënë Shkumbin Mehmeti , i cili bënte pjesë në një grup vrasësish...

Rrëfeu vrasjet, Lumezi ka një mesazh të fortë për Shkumbin Mehmetin

më 1.2018 - Albeu

Personat të cilët flasin, nëpër media dhe rrjete sociale, lidhur me vrasjet e aktivistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës është mirë që të njëjtat t’i deklarojnë edhe në Prokurorinë e Shtetit. Kështu...

Kurteshi: Asnjëri nuk është tërhequr nga Vetëvendosje

më 1.2018 - RTV 21

Në “Click” po diskutohet rreth situatës së krijuar në Lëvizjen Vetëvendosje Ismaili Kurteshi nga Lëvizja Vetëvendosje në emisionin Click në RTV 21, deklaroi se asnjë nga ata të cilët kanë dhënë dorëheqje...

Zyrtarizimi i shqipes temë interesi edhe për mediat botërore

më 1.2018 - Aktuale

Deputetët e Maqedonisë kanë kaluar ligjin ditën e sotme që bën gjuhën shqipe si gjuhë të dytë zyrtare, ndërkohë që shumica parlamentare ka votuar pro kurse opozita ka kundërshtuar atë, me këtë shkrim kanë...

Qerim Kelemndi reagon pas akuzave se ai dha urdhër për vrasjen e Smajl Hajdarajt e Tahir Zemajt

më 1.2018 - GazetaBlic

Qerim Kelmendi ka komentuar deklaratën e të burgosurit Shkumbin Mehmeti, i cili bënte pjesë në një grup vrasësish, raporton Gazeta Blic. Kelmendi ka publikuar lajmin e në të cilin Mehmeti akuzon atë dhe...

Zona e Debatit (1): Rrëfimi i pjesëtarit të grupit kriminal që u formua më 2001

më 1.2018 - Klan Kosova

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Zona e Debatit (2): Kush thuhet se e ka vrarë Xhemajl Mustafën

më 1.2018 - Klan Kosova

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Dëshmitari: Florim Ejupi u ngarkua me detyrë vrasjen e Xhavit Halitit

më 1.2018 - GazetaBlic

Në Klan Kosova është transmetuar rrëfimi ekskluziv për veprimtarinë e një grupi të njerëzve, që kryen disa prej rasteve më të rënda kriminale të pasluftës, përfshirë vrasjet politike. Ka folur njëri prej...

Dëshmitari: Florim Ejupi u ngarkua me detyrë vrasjen e Xhavit Halitit

më 1.2018 - Gazeta Express

Në Klan Kosova është transmetuar rrëfimi ekskluziv për veprimtarinë e një grupi të njerëzve, që kryen disa prej rasteve më të rënda kriminale të pasluftës, përfshirë vrasjet politike. Ka folur njëri prej...

Tronditëse: Kush u pagua 25 mijë euro për vrasjen e polices Sebahate Tolaj?

më 1.2018 - Albeu

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti , pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Kush ishte i përfshirë në vrasjen e Tahir Zemajt?

më 1.2018 - GazetaBlic

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Dëshmitari që tregon se kush e vrau Smajl Hajdarajn

më 1.2018 - GazetaBlic

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Kush u pagua 25 mijë euro për vrasjen e polices Sebahate Tolaj?

më 1.2018 - GazetaBlic

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Dëshmitari e përfshin në vrasje edhe vëllain e Lahi Brahimajt

më 1.2018 - Albeu

Në Klan Kosova është transmetuar rrëfimi ekskluziv për veprimtarinë e një grupi të njerëzve, që kryen disa prej rasteve më të rënda kriminale të pasluftës , përfshirë vrasjet politike. Ka folur njëri prej...

BESA e Bilallit nis organizimin për kongresin e parë

më 1.2018 - Aktuale

BESA e Bilall Kasamit ka nisur me punë për formimin e komisionit i cili do të merret me organizimin e e Kongresit të parë, që do të mbahet më 24.02.2018. Përkundër paralajmërimit, përfaqësues të Lëvizjes...

Dëshmitari e përfshin në vrasje edhe vëllain e Lahi Brahimajt

më 1.2018 - GazetaBlic

Në Klan Kosova është transmetuar rrëfimi ekskluziv për veprimtarinë e një grupi të njerëzve, që kryen disa prej rasteve më të rënda kriminale të pasluftës, përfshirë vrasjet politike. Ka folur njëri prej...

Ibrahim dhe Qerim Kelmendi dhanë urdhër për vrasjen e deputetit të LDK-së Smail Hajdari dhe të Tahir Zemajt

më 1.2018 - GazetaBlic

Vrasja e deputetit të LDK’së, Smail Hajdari, dhe ajo e Tahir Zemajt, është bërë me urdhër të vëllezërve Ibrahim dhe Qerim Kelmendi. Kështu ka thënë Shkumbin Mehmeti, i cili bënte pjesë në një grup vrasësish...

Kush u pagua 25 mijë euro për vrasjen e polices Sebahate Tolaj?

më 1.2018 - Gazeta Express

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Ibrahim dhe Qerim Kelmendi dhanë urdhër për vrasjen e Smajl Hajdarit dhe të Tahir Zemajt

më 1.2018 - Lajmi.net

Vrasja e deputetit të LDK-së, Smajl Hajdari, dhe ajo e Tahir Zemajt, është bërë me urdhër të vëllezërve Ibrahim dhe Qerim Kelmendi. Kështu ka thënë Shkumbin Mehmeti, i cili bënte pjesë në një grup vrasësish...

Kush u pagua 25 mijë euro për vrasjen e polices Sebahate Tolaj?

më 1.2018 - Lajmi.net

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Dëshmitari e përfshin në vrasje edhe vëllain e Lahi Brahimajt

më 1.2018 - Gazeta Express

Në Klan Kosova është transmetuar rrëfimi ekskluziv për veprimtarinë e një grupi të njerëzve, që kryen disa prej rasteve më të rënda kriminale të pasluftës, përfshirë vrasjet politike. Ka folur njëri prej...

Kush thuhet se e ka vrarë Xhemajl Mustafën?

më 1.2018 - Lajmi.net

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Molliqaj: Do të takohem edhe njëherë me Kurtin dhe të tjerët

më 1.2018 - Zhurnal

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj i është gëzuar vendimit të Kryesisë së partisë për takim me Grupin Parlamentar për të gjetur rrugëdalje nga kriza në parti. Ai ka paralajmëruar se do të...

Ismet Sylejmani: Maqedonia flet shqip

më 1.2018 - Antpress

Ngjarje historike e shekullore! Fitore e mijëvjeqarëve! Përulje për Heronjtë dhe Dëshmorët e Kombit dhe gjakut të tyre të derdhur për liri! Nderim absolut i përpjekjeve titanike të qindra e mijëra shqiptarëve...

Rreshtohet Rexhep Selimi: Ja cilin krah e mbështet

më 1.2018 - Infokusi

Rexhep Selimi, deputet i Vetëvendosjes, thotë se dorëheqjet e udhëheqësve të partisë nga pozitat e tyre brendapartiake nuk i kanë bërë mirë VV-së . Sipas tij, nëse ai do të vendoste për largim nga pozita...

Për herë të parë tregohet emri i personit që pretendohet se vrau Xhemajl Mustafën

më 1.2018 - GazetaBlic

Një prej autorëve për vrasjen e Xhemajl Mustafës pretendohet se është Agron Sylejmani. Kështu ka deklaruar për Klan Kosova dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti. Ai pranon se ishte...

Prokuroria: Bajrush Morina nesër do të ‘dëgjohet’ në polici

më 1.2018 - RTV 21

Gazetari Bajrush Morina ka ngjallur debat në opinion me një postim në profilin e tij në “Facebook” rreth asaj se kush e ka vrarë Enver Malokun Në 19-vjetorin e vrasjes së gazetarit Maloku, Bajrush Morina...

Dëshmitari Mehmeti: Xhemail Mustafën e vrau Agron Sylejmani

më 1.2018 - Gazeta Express

Vrasja veprimtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Xhemail Mustafa, është bërë nga dora e Agron Sylejmanit. Kështu ka thënë Shkumbin Mehmeti, i cili bënte pjesë në një grup vrasësish të figurave të...

Lumezi ka një apel për personat që po deklarohen për vrasjet e zyrtarëve të LDK’së

më 1.2018 - Gazeta Express

Personat të cilët flasin, nëpër media dhe rrjete sociale, lidhur me vrasjet e aktivistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës është mirë që të njëjtat t’i deklarojnë edhe në Prokurorinë e Shtetit. Kështu...

Ligji i gjuhës shqipe, Osmani: Mirënjohje e madhe për Ali Ahmetin

më 1.2018 - Aktuale

Zv/kryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani ka përshëndetur miratimin e ligjit të gjuhës shqipe. Sipas tij meritë të madhe ka Ali Ahmeti. “Kuvendi sapo ka miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve,...

Ibrahim dhe Qerim Kelmendi dhanë urdhër për vrasjen e deputetit të LDK’së Smail Hajdari dhe të Tahir Zemajt

më 1.2018 - Politiko

Vrasja e deputetit të LDK’së, Smail Hajdari, dhe ajo e Tahir Zemajt, është bërë me urdhër të vëllezërve Ibrahim dhe Qerim Kelmendi. Kështu ka thënë Shkumbin Mehmeti, i cili bënte pjesë në një grup vrasësish...

Ibrahim dhe Qerim Kelmendi dhanë urdhër për vrasjen e deputetit të LDK'së Smail Hajdari dhe të Tahir Zemajt

më 1.2018 - Gazeta Express

Vrasja e deputetit të LDK'së, Smail Hajdari, dhe ajo e Tahir Zemajt, është bërë me urdhër të vëllezërve Ibrahim dhe Qerim Kelmendi. Kështu ka thënë Shkumbin Mehmeti, i cili bënte pjesë në një grup vrasësish...

Zyrtarja e VV-së i kundërpërgjigjet Molliqajt!

më 1.2018 - GazetaBlic

Zyrtarja e Lëvizjes “Vetëvendosje”nga Shqipëria, Dejona Mihali përmes rrrjetit të saj social Facebook ka reaguar pasi Dardan Molliqaj deklaroi se ajo votoi kundër një takimi të përbashkët të personave...

Haxhiu e Mihali e quajnë shpifje deklaratën e Molliqajt

më 1.2018 - Politiko

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu dhe anëtarja e Kryesisë së Vetëvendosjes, Dejona Mihali i janë kundërpërgjigjur deputetit të Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj, duke i quajtur shpifje deklarata...

Sela: Nuk përzihem në zhvillimet e brendëshme të “Besës”

më 1.2018 - Aktuale

Kreu i “Aleancës për Shqiptarët” Ziadin Sela i pyetur nga gazetarët se me cilin krah të Lëvizjes Besa do të bashkëpunojë, tha se nuk do të përzihet në përplasjet e brendshme të asnjë partije dhe apeloi...

Takimi final i Kurtit me të pakënaqurit

më 1.2018 - Politiko

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj i është gëzuar vendimit të Kryesisë së partisë për takim me Grupin Parlamentar për të gjetur rrugëdalje nga kriza në parti. Ai ka paralajmëruar se do të...

Shqipja, gjuhë zyrtare në Maqedoni

më 1.2018 - Klan Kosova

Në Maqedoni, Kuvendi miratoi ligjin i cili zyrtarizon gjuhen shqipe në këtë vend. Kjo është mirëpritur nga liderët në Kosovë e Shqipëri. Për më shumë, ndiqeni kronikën nga Kosovë Gjoci. Interesante

Dëshmitari i mbrojtur: “Ibrahim Kelmendi, përgjegjës për vrasjen e Smail Hajdarajt dhe Tahir Zemës

më 1.2018 - Albinfo

Kushtrim Mehmeti këto akuza i ka bërë si një person i dënuar me 30 vjet burg për vrasjen e policëve të Unmik-ut dhe si njëri ndër pjesëtarët e grupit të vrasësve, të cilit ai thotë se i kanë prirë vëllezërit...

E bujshme, ja kush u ngarkua me vrasjen e Xhavit Halitit

më 1.2018 - InfoShqip

Në Klan Kosova është transmetuar rrëfimi për veprimtarinë e një grupi të njerëzve, që kryen disa prej rasteve më të rënda kriminale të pasluftës, përfshirë vrasjet politike. Ka folur njëri prej anëtarëve...

Haxhiu e Mihali e quajnë shpifje deklaratën e Molliqajt

më 1.2018 - Koha.net

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu dhe anëtarja e Kryesisë së Vetëvendosjes, Dejona Mihali i janë kundërpërgjigjur deputetit të Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj, duke i quajtur shpifje deklarata...

​Dëshmitari që sonte flet te Baton Haxhiu është Shkumbin Mehmeti, ai i akuzon vëllezërit Kelmendi për organizim vrasjesh

më 1.2018 - Gazeta Express

Gazeta Express ka mësuar se Shkumbin Mehmeti ka treguar se Qerim dhe Ibrahim Kelmendi janë grupi që ka orkestruar vrasjet e pasluftës në Kosovë Sonte në Zonën e Debatit, në Klan Kosova, do të transmetohet...

Reagime të shumta në lidhje me pajisjen e Haradinajt me pasaportë të Shqipërisë

më 1.2018 - GazetaBlic

Në një kohë kur qytetarët e Kosovës janë më të izoluarit në Evropë – si pasojë e mosliberalizimit të vizave nga Bashkimi Evropian, që ka kushtëzuar një gjë të tillë me ratifikimin e Marrëveshjes së demarkacionit...

Rritjen e Vetëvendosjes Krasniqi ia atribuon Ymerit e Molliqajt

më 1.2018 - Koha.net

Pjesën më të madhe të rritjes së “Vetëvendosjes!”, ish-deputeti nga kjo parti, Florin Krasniqi ia atribuon Visar Ymerit e Dardan Molliqajt. “Mirë që ka dalë Albini në terren, kam dal edhe unë, por fitorja...

Zona e Debatit (2): Kush thuhet se e ka vrarë Xhemajl Mustafën?

më 1.2018 - AlbPortali

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

A do të jetë Hashim Thaçi njëri nga të akuzuarit në Gjykatën Speciale, ja çka thotë Selmanaj!

më 1.2018 - GazetaBlic

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj ka thënë se po dyshon që presidenti Thaçi mund të jetë njëri prej të akuzuarve në Gjykatën Speciale, raporton Gazeta Blic. Selmanaj në rtv Dukagjini...

Zv.ministri Ademi: Ligji i gjuhës shqipe tërheq një trajektore pozitive ndër etnike

më 1.2018 - Almakos

Zv.ministri i Arsimit dhe shkencës Arbër Ademi, duke komentuar zyrtarizimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe në faqen e tij zyrtare në facebook ka shkruar se kjo është një e arritur e madhe demokratike...

Kritika të ashpra në Kosovë për pajisjen e Ramush Haradinajt me pasaportë të Shqipërisë

më 1.2018 - Gazeta Express

Në një kohë kur qytetarët e Kosovës janë më të izoluarit në Evropë - si pasojë e mosliberalizimit të vizave nga Bashkimi Evropian, që ka kushtëzuar një gjë të tillë me ratifikimin e Marrëveshjes së demarkacionit...

Kritika të ashpra në Kosovë për pajisjen e Ramush Haradinajt me pasaportë të Shqipërisë

më 1.2018 - Lajmi.net

Në një kohë kur qytetarët e Kosovës janë më të izoluarit në Evropë – si pasojë e mosliberalizimit të vizave nga Bashkimi Evropian, që ka kushtëzuar një gjë të tillë me ratifikimin e Marrëveshjes së demarkacionit...

Kjo është dorëheqja që e ka habitur më së shumti Haxhiun!

më 1.2018 - Infokusi

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu ka folur për dorëheqjet e fundit nga postet brenda partisë së figurave të rëndësishme por për disa prej tyre ka thënë se është ndjerë e befasuar. Duke...

Zhvillime të reja në Vetëvendosje: Ja kur takohen Kryesia dhe Grupi Parlamentar i këtij subjekti

më 1.2018 - Infokusi

Kryesia dhe Grupi Parlamentar i Vetëvendosjes të hënë do të mbajë mbledhjen e përbashkët ku do të diskutohet për problemet që e kanë përfshirë këtë subjekt, dhe të tentojnë të gjejnë zgjidhje për këto...

Zyrtari më i lartë i arsimit të kosovës një tmerr në të shkruar

më 1.2018 - Albeu

Ministri i Arsimit i Kosovës, Shyqiri Bytyqi, ka përshëndetur miratimin e një ligji nga Parlamenti i Maqedonisë, i cili përcakton përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare në shtetin fqinj. Nëpërmjet...

Shqiptarët më optimistët rreth BE-së, serbët më euroskeptikët

më 1.2018 - Telegrafi

Kosova dhe Shqipëria janë vendet më optimiste sa i përket hyrjes në Bashkimin Evropian, ndërsa serbët janë më euroskeptikët në Ballkan, tregon një studim i kryer nga programi i Bashkimit Evropian Horizon...

Nga “anatemimi” deri te “hyjnizimi” i Molliqajt

më 1.2018 - Infokusi

Shkruan: Flamur Kuçi Se do të vie koha që shoqëria “demokratike” kosovare, do ta cilësojë dikë brenda Vetëvendosjes si liberal, si të shtypur e të linçuar, këtë nuk do ta besonte as optimisti më sy-mbullur....

Zona e Debatit (2): Kush thuhet se e ka vrarë Xhemajl Mustafën?

më 1.2018 - Fakti Ditor

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Vrasja e Enver Malokut: Bajrush Morina nesër do të merret në pyetje nga Policia

më 1.2018 - Lajmi.net

Gazetari Bajrush Morina ka ngjallur debat në opinion, me një postim në profilin e tij në “Facebook”, rreth asaj se kush e ka vrarë Enver Malokun. Në 19-vjetorin e vrasjes së gazetarit Maloku, Bajrush Morina...

Molliqaj: Do të Takohemi për të Gjetur Rrugëdalje nga Kriza

më 1.2018 - Kallxo

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj, ka paralajmëruar mbajtjen e një takimi mes zyrtarëve të mbetur dhe atyre të dorëhequr të VV-së për të gjetur një rrugëdalje nga kriza në të...

Dejona Mihali Përgënjeshtron Dardan Molliqajn

më 1.2018 - Kallxo

Anëtarja e Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Dejona Mihali, ka reaguar ndaj një postimi të deputetit të Kuvendit të Kosovës nga radhët e VV-së, Dardan Molliqaj. Ky i fundit e ka quajtur lajm shumë të...

Prokuroria: Bajrush Morina Nesër do të ‘Dëgjohet’ në Polici

më 1.2018 - Kallxo

Gazetari Bajrush Morina ka ngjallur debat në opinion me një postim në profilin e tij në “Facebook” rreth asaj se kush e ka vrarë Enver Malokun. Në 19-vjetorin e vrasjes së gazetarit Maloku, Bajrush Morina...

Kujtohet Enver Maloku

më 1.2018 - Klan Kosova

Në 19 vjetorin e vrasjes së veprimtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Enver Maloku, përfaqësues të kësja partie, bënë homazhe tek lapidari i tij, njofton Klan Kosova. Deputeti Ismet Beqiri, sërish...

Zyrtarizimi i shqipes temë interesi edhe për mediat botërore

më 1.2018 - Zhurnal

Uashington, 11 janar - Deputetët e Maqedonisë kanë kaluar ligjin ditën e sotme që bën gjuhën shqipe si gjuhë të dytë zyrtare, ndërkohë që shumica parlamentare ka votuar pro kurse opozita ka kundërshtuar...

Djali i Smajl Hajdarajt reagon ndaj deklaratave për vrasjen e babait të tij

më 1.2018 - Almakos

Dëshmitari i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti në një rrëfim ekskluziv për Klan Kosovën, ka treguar se si janë kryer vrasjet e disa prej zyrtarëve të lartë menjëherë pas luftës. Gjatë rrëfimit...

MAQEDONIA MIRATON LIGJIN PËR GJUHËN SHQIPE, NISHANI: U VENDOS NË VENDIN E MERITUAR

më 1.2018 - NOA

Kuvendi i Maqedonisë miratoi sot propozimin për shpalljen e gjuhës shqipe gjuhë zyrtare në të gjithë vendin me 69 vota pro dhe asnjë kundër, pa deputetët e VMRO- DPMNE-së. Debati për ligjin e gjuhëve në...

Besa akoma nuk ka dorëzuar padi në Administrative

më 1.2018 - Aktuale

Përkundër paralajmërimit, përfaqësues të Lëvizjes Besa edhe sot nuk kanë dorëzuar padi në Gjykatën Administrative lidhur me atë se kush ka të drejtë në këtë Lëvizje, pas shkarkimit të kryetarit Bilall...

“Figura e Kurtit është e pazëvendësueshme”

më 1.2018 - GazetaBlic

Ish-deputeti i Vetëvendosjes, Florin Krasniqi, pas një bisede me Albin Kurtin, kandidatin e vetëm për kryetar të VV-së, në një intervistë për Rubikon tha se nuk sheh problem esencial brenda partisë, çka...

Haxhiu: Ky është kushti i Molliqajt

më 1.2018 - Infokusi

Deputetja e Vetëvendosjes , Albulena Haxhiu në emsionin Click në RTV 21, deklaroi se deputeti tjetër i këtij subjekti politik Dardan Molliqaj e ka kushtëzuar prezencën e tij në Vetëvendosje me moskandidimin...

Mediat serbe citojnë IFIMES-in: Gjykata Speciale është formuar për Thaçin dhe Haradinajn – dhe jo vetëm!

më 1.2018 - Telegrafi

Instituti Ndërkombëtar IFIMES në Lubjanë, siç citojnë mediat serbe ka vlerësuar se “nuk është i befasishëm nervozizmi i udhëheqjes aktuale në Prishtinë dhe iniciativa e nxituar për të shfuqizuar Gjykatën...

Haxhiu- Molliqajt: Kjo është shpifje!

më 1.2018 - RTV 21

Pas deklaratave të Molliqajt, reagon Haxhiu Pas deklaratës së deputetit të Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj,  i cili përshëndeti vendimin e kryesisë së kësaj partie për takim të përbashkët me Grupin Parlamentar,...

Përmbledhje e të gjitha akuzave të bëra nga Shkumbin Mehmeti për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Infokusi

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të shumë vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Përmbledhje e të gjitha akuzave të bëra nga Shkumbin Mehmeti për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Infokusi

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të shumë vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Vrasja e Enver Malokut: Bajrush Morina nesër do të merret në pyetje nga Policia

më 1.2018 - GazetaBlic

Gazetari Bajrush Morina ka ngjallur debat në opinion, me një postim në profilin e tij në “Facebook”, rreth asaj se kush e ka vrarë Enver Malokun. Në 19-vjetorin e vrasjes së gazetarit Maloku, Bajrush Morina...

Vajza e Enver Malokut reagon pas dëshmisë tronditëse të Shkumbin Mehmetit

më 1.2018 - Almakos

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Vrasja e Enver Malokut: Bajrush Morina nesër do të merret në pyetje nga Policia

më 1.2018 - Gazeta Express

Gazetari Bajrush Morina ka ngjallur debat në opinion, me një postim në profilin e tij në “Facebook”, rreth asaj se kush e ka vrarë Enver Malokun. Në 19-vjetorin e vrasjes së gazetarit Maloku, Bajrush Morina...

Për Krasniqin, figura e Kurtit është e pazëvendësueshme

më 1.2018 - Koha.net

Ish-deputeti i Vetëvendosjes, Florin Krasniqi, pas një bisede me Albin Kurtin, kandidatin e vetëm për kryetar të VV-së, në një intervistë për Rubikon tha se nuk sheh problem esencial brenda partisë, çka...

Frashër Krasniqi jep dorëheqje nga të gjitha pozitat në Vetëvendosje

më 1.2018 - Medial

Deputeti Frashër Krasniqi, i cili aktualisht ndodhet në Burgun e Dubravës, ka dhënë dorëheqje sot nga pozita e delegatit të Këshillit të Përgjithshëm dhe çdo pozitë tjetër në Vetëvendosje. Në një letër...

Xhaferi: Tani radhën e ka presidenti Ivanov ta dekretojë ligjin brenda afatit 10-ditor

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi pas miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve nga ana e Kuvendit të Maqedonisë, tha se tani radhën e ka presidenti i shtetit...

Albulena Haxhiu, Dardan Molliqajt: Ajo që po thoni ju është shpifje

më 1.2018 - Telegrafi

Deputetja e VV-së, Albulena Haxhiu ka reaguar lidhur me deklaratën e Dardan Molliqaj, ku ky i fundit pak minuta më parë përmes një postimi në Facebook tha se Haxhiu së bashku me Albin Kurtin e Xhelal Sveçlen...

Meta Uron parlamentarët Shqiptar për miratimin e ligjit të Gjuhës Shqipe

më 1.2018 - Almakos

Meta ende pa arritur në vizitën e tij zyrtare në Slloveni, me të zbritur në arroport, përmes një fotografije dhe disa rrjeshtave ka uruar shqiptarët e Maqedonisë për këtë arritje të madhe në diten sotme....

Shqipja, gjuhë zyrtare në Maqedoni

më 1.2018 - GazetaBlic

Në Maqedoni, Kuvendi miratoi ligjin i cili zyrtarizon gjuhen shqipe në këtë vend. Kjo është mirëpritur nga liderët në Kosovë e Shqipëri. Për më shumë, ndiqeni kronikën nga Kosovë Gjoci.

Edhe djali i Smail Hajdarajt reagon pas deklaratave të dëshmitarit për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Infokusi

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Dejona Mihaili: Nuk kam votuar kundër, Dardan Molliqaj ka mundur të më thërras në telefon

më 1.2018 - Lajmi.net

Anëtarja e lëvizjes Vetëvendosje, Dejona Mihaili, i është përgjigjur ish-sekretarit të lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj, i cili e kishte përmendur atë se kishte votuar kundër vendimit që Grupi parlamentar...

Sonte tregohen emrat e vrasësve të Xhemail Mustafës, Tahir Zemës…

më 1.2018 - Lajmi.net

Sonte në Zonën e Debatit, në Klan Kosova, do të tregohen emrat e vrasësve të Xhemail Mustafës, Tahir Zemës e të disa figurave të tjera. Do të transmetohet rrëfimi ekskluziv për veprimtarinë e një grupi...

Xhaferi: Tani radhën e ka presidenti Ivanov ta dekretojë ligjin brenda afatit 10-ditor

më 1.2018 - Portalb

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi pas miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve nga ana e Kuvendit të Maqedonisë , tha se tani radhën e ka presidenti i shtetit Gjorge Ivanov,...

Reagon motra e Frashër Krasniqit e shqetësuar me fyerjet që po i bëhen!

më 1.2018 - Infokusi

Motra e deputetit Frashër Krasniqi, Arbër Krasniqi është shprehur se familjes së saj janë duke ju shtuar dhembjet me fyrjet që janë duke ia bërë vëllait të saj nëpër rrjetet sociale. Përmes një postimi...

Lumezi ka një apel për personat që po deklarohen për vrasjet e zyrtarëve të LDK-së

më 1.2018 - Infokusi

Personat të cilët flasin, nëpër media dhe rrjete sociale, lidhur me vrasjet e aktivistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës është mirë që të njëjtat t’i deklarojnë edhe në Prokurorinë e Shtetit. Kështu...

Dy zyrtarë të lartë evropianë në Kosovë lidhur me Gjykatën e Posaçme

më 1.2018 - Zëri i Amerikës

Në Kosovë, po qëndrojnë dy zyrtarë të lartë evropianë për të disktuar me zyrtarë institucionalë dhe të partive politike shqetësimet e ngritura nga qeveritë perëndimore lidhur me nismën për shfuqizimin...

Sonte në Zonën e Debatit, në Klan Kosova, tregohen emrat e vrasësve të Xhemail Mustafës, Tahir Zemës...

më 1.2018 - Gazeta Express

Sonte në Zonën e Debatit, në Klan Kosova, do të tregohen emrat e vrasësve të Xhemail Mustafës, Tahir Zemës e të disa figurave të tjera. Do të transmetohet rrëfimi ekskluziv për veprimtarinë e një grupi...

Albulena Haxhiu e thellon ndarjen në VV, thotë se Dardan Molliqaj po shpifë

më 1.2018 - Lajmi.net

Albulena Haxhiu i ka reaguar Dardan Molliqajt, i cili tha se ndihem tepër i zhgënjyer që deputetët të cilët janë edhe anëtarë kryesie, Albin Kurti, Albulena Haxhiu dhe Xhelal Sveçla abstenuan dhe nuk votuan...

Bytyqi: Miratimi i ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni, arritje e madhe për popullin shqiptar

më 1.2018 - GazetaBlic

Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi e ka cilësuar si arritje të madhe për popullin shqiptar, miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni nga Parlamenti i Maqedonisë....

Molliqaj: Do të takohem edhe njëherë me Kurtin dhe të tjerët

më 1.2018 - Klan Kosova

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj i është gëzuar iniciativës për një takim të përbashkët mes simpatizuesve dhe GP- të kësaj partie. Ai ka thënë se vetëm në këtë mënyrë mund të kalojnë këtë...

Shumë gabime drejtshkrimore në një shkrim të Ministrit kosovar të Arsimit

më 1.2018 - GazetaBlic

Ministri i Arsimit i Kosovës, Shyqiri Bytyqi, ka përshëndetur miratimin e një ligji nga Parlamenti i Maqedonisë, i cili përcakton përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare në shtetin fqinj. Nëpërmjet...

Shqipëri, krerët e shtetit mirëpresin ligjin për gjuhët

më 1.2018 - Alsat-M

Pas miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve reaguan edhe krerët e Shqipërisë dhe Kosovës. Kryeministri shqiptar Edi Rama miratimin e ligjit e cilësoi si arritje historike, ndërsa Presidenti, Ilir...

Molliqaj i zhgënjyer me Kurtin, Haxhiun e Sveçlen, e quan lajm të mirë takimin me Grupin Parlamentar

më 1.2018 - Telegrafi

Deputeti i Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj ka thënë se do të marrë pjesë në takimin e përbashkët me Grupin Parlamentar për të gjetur rrugëdalje nga kriza që ka përfshirë VV-në. Madje Molliqaj këtë vendim...

Vajza e Enver Malokut komenton deklaratat e dëshmitarit të mbrojtur të Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti!

më 1.2018 - Infokusi

Deputetja e LDK-së dhe njëherit vajza e Enver Malokut përmes rrjetit të saj social Facebook ka bërë të ditur se është duke shikuar intervistën me dëshmitarin e mbrojtur të Prokurorisë Speciale, Shkumbin...

Rama: Zyrtarizimi i gjuhës shqipe demokratizon Maqedoninë

më 1.2018 - Klan Kosova

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka përshëndetur miratimin e ligjit të gjuhës shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. “Miratimi nga parlamenti në Shkup i ligjit...

Shumë gabime drejtshkrimore në një shkrim të Ministrit kosovar të Arsimit

më 1.2018 - Gazeta Express

Ministri i Arsimit i Kosovës, Shyqiri Bytyqi, ka përshëndetur miratimin e një ligji nga Parlamenti i Maqedonisë, i cili përcakton përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare në shtetin fqinj. Nëpërmjet...

Polici Fadil Syleviçi “është i përfshirë në shumë vrasje”

më 1.2018 - Infokusi

Në Klan Kosova është transmetuar rrëfimi ekskluziv për veprimtarinë e një grupi të njerëzve, që kryen disa prej rasteve më të rënda kriminale të pasluftës, përfshirë vrasjet politike. Ka folur njëri prej...

Shqiptarët më optimistët rreth BE-së, serbët më euroskeptikët

më 1.2018 - RTV 21

Malazezët të cilët janë më afër hyrjes në BE, janë po ashtu skeptikë Kosova dhe Shqipëria janë vendet më optimiste sa i përket hyrjes në Bashkimin Evropian, ndërsa serbët janë më euroskeptikët në Ballkan,...

Flet Ibrahim Kelmendi, akuzohet se vrau Tahir Zemajn dhe Smajl Hajdarin

më 1.2018 - Lajm

Dëshmitari Shkumbin Mehmeti ka akuzuar vëllezërit sonte në një intervistë në Klan Kosova, Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë. Mehmeti ka thënë se Kelmendët kanë...

Haxhiu i përgjigjet Molliqajt: Ajo që po thoni ju është shpifje

më 1.2018 - Gazeta Express

Deputetja e VV-së, Albulena Haxhiu ka reaguar lidhur me deklaratën e Dardan Molliqaj, ku ky i fundit pak minuta më parë përmes një postimi në Facebook tha se Haxhiu së bashku me Albin Kurtin e Xhelal...

Shqiptarët më optimistët rreth BE-së, serbët më euroskeptikët

më 1.2018 - GazetaBlic

Kosova dhe Shqipëria janë vendet më optimiste sa i përket hyrjes në Bashkimin Evropian, ndërsa serbët janë më euroskeptikët në Ballkan, tregon një studim i kryer nga programi i Bashkimit Evropian Horizon...

Pas miratimit në Kuvend/ Ku dhe si do të përdoret gjuha shqipe në Maqedoni...

më 1.2018 - Syri

Ligji për përdorimin e gjuhëve tashmë i miratuar në Parlament parasheh avancimin e përdorimit të gjuhëve të bashkësive etnike që përbëjnë mbi 20 për qind të numrit të përgjithshëm të popullatës në Maqedoni....

Shqipëri, krerët e shtetit mirëpresin ligjin për gjuhët

më 1.2018 - Gazeta Express

Pas miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve reaguan edhe krerët e Shqipërisë dhe Kosovës. Kryeministri shqiptar Edi Rama miratimin e ligjit e cilësoi si arritje historike, ndërsa Presidenti, Ilir...

“Dikujt po i pengon zbardhja e vrasjeve e veprimtarëve të LDK-së”

më 1.2018 - GazetaBlic

Lidhja Demokratike e Kosovës ka kërkuar nga institucionet e drejtësisë zbardhjen e vrasjeve të pasluftës të veprimtarëve të LDK-së. Në 19-vjetorin e vrasjes së veprimtarit Enver Maloku, u bënë homazhe...

Ibrahim Kelmendi flet u përgjigjet akuzave të dëshmitarit se ka vrarë Tahir Zemajn, Smajl Hajdarin

më 1.2018 - Infokusi

Dëshmitari Shkumbin Mehmeti ka akuzuar sonte në një intervistë në Klan Kosova, Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë. Mehmeti ka thënë se Kelmendët kanë urdhëruar...

Sela: Nuk përzihem në zhvillimet e brendëshme të “Besës”

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Kreu i “Aleancës për Shqiptarët” Ziadin Sela i pyetur nga gazetarët se me cilin krah të Lëvizjes Besa do të bashkëpunojë, tha se nuk do të përzihet në përplasjet e brendshme të asnjë...

Shkumbin Mehmeti tregon se si ishin bërë planet për ekzekutimin e Xhavit Halitit

më 1.2018 - Almakos

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Reagon motra e Frashër Krasniqit ndaj linçimeve që po i bëhen vëllait të saj pas dorëheqjes

më 1.2018 - Almakos

Deputeti i VV-së, Frashër Krasniqi cili aktualisht ndodhet në burg për shkak se u shpall fajtor për sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës, sot përmes një letre ka bërë të ditur se ka dhënë dorëheqje nga pozitat...

Gjendja e komunikacionit në Maqedoni, rrugë të lagështa dhe dukshmëri e ulët

më 1.2018 - Telegrafi

Komunikacioni në vend po zhvillohet nëpër rrugë kryesisht të lagështa. Reshje me intensitet të dobët ka në Strazhë, Mavrovë, Dibër, Ohër, Strugë, Kërçovë dhe Presekë, ndërsa në Krushevë dukshmëria është...

Mustafa: Zbardhja e vrasjeve të veprimtarëve të LDK-së, imperativ i kohës

më 1.2018 - Telegrafi

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka kërkuar zbardhjen e vrasjeve politike të veprimtarëve të LDK-së. Me rastin e 19 vjetorit të vrasjes së Enver Malokut, ai ka thënë se zbardhja e vrasjeve politike të veprimtarëve...

Bajrush Morina do të dëgjohet në polici pas deklaratës rreth vrasjes së Enver Malokut

më 1.2018 - Illyria

Prishtinë, 11 jana 2018 – Gazetari Bajrush Morina, me një postim në profilin e tij në Facebook, ku thotë se e di se kush e ka vrarë Enver Malokun, ka shkaktuar reagime të shumta publike, por edhe ka lëvizur...

Komunikacioni po zhvillohet nëpër rrugë te lagështa, mjegull në Krushevë

më 1.2018 - Portalb

Komunikacioni në rrugët në vend po zhvillohet nëpër rrugë kryesisht të lagështa. Reshje me intensitet të dobët bie në Strazhë, Mavrovë, Dibër, Ohër, Strugë, Kërçovë dhe Presekë, ndërsa në Krushevë shikueshmëri...

Thaçi e Haradinaj: Miratimi i ligjit për shqipen një e arritur e lartë

më 1.2018 - Gazeta Express

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeminsitri Ramush Haradinaj kanë përshëndetur miratimin e ligjit për shqipen në Kuvendin e Maqedonisë. Miratimi i ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë...

Zijadin Sela: Ligji i gjuhëve, avancim esencial i përdorimit të shqipes në Maqedoni

më 1.2018 - Almakos

Lideri i Aleancës për shqiptarët në Maqedoni, Zijadin Sela, u shprehet se “miratimi i ligjit të përdorimi të gjuhëve është një avancim esencial i përdorimit të shqipes në Maqedoni”. “Realisht ky është...

Molliqaj optimist se VV-ja do të dalë nga kriza

më 1.2018 - RTV 21

Sipas tij, lajm shumë i mirë për Lëvizjen vendimi i djeshëm i Kryesisë së Lëvizjes Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj, ka përshëndetur vendimin e kryesisë së kësaj partie për takim të përbashkët...

Haxhiu i reagon ashpër Molliqajt, ja si i quan deklaratat e tij

më 1.2018 - GazetaBlic

Pas deklaratës së Dardan Molliqajt, i cili ka thënë që ndihet keq që deputetja Albulena Haxhiu ka abstenuar dhe nuk ka votuar pro iniciativës që të mbahet një takim i përbashkët mes kryesisë dhe grupit...

“Dikujt po i pengon zbardhja e vrasjeve e veprimtarëve të LDK-së”

më 1.2018 - Koha.net

Lidhja Demokratike e Kosovës ka kërkuar nga institucionet e drejtësisë zbardhjen e vrasjeve të pasluftës të veprimtarëve të LDK-së. Në 19-vjetorin e vrasjes së veprimtarit Enver Maloku, u bënë homazhe...

Selimi: Nuk kam ndërmend të jap dorëheqje nga Lëvizja Vetëvendosje

më 1.2018 - Insajderi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka thënë se as që e ka ndërmend të jap dorëheqje nga Lëvizja Vetëvendosje. “Unë as që kam ndërmend të jap dorëheqje nga Lëvizja në të cilën jam, sepse ne...

Haradinaj: Sot u pajisa me pasaportën shqiptare, nder i jashtëzakonshëm

më 1.2018 - Shqiptarja

Lajmi se kryeministrit të Kosovës iu refuzua viza amerikane pak ditë më parë u kthye në kryefjalën e medieve në Prishtinë, por jo vetëm. Pas marrjes së shtetësisë shqiptare nuk dihet nëse Haradinaj do...

Qerim Kelemndi reagon pas akuzave se ai dha urdhër për vrasjen e Smajl Hajdarajt e Tahir Zemajt

më 1.2018 - Infokusi

Qerim Kelmendi ka komentuar deklaratën e të burgosurit Shkumbin Mehmeti, i cili bënte pjesë në një grup vrasësish. Kelmendi ka publikuar lajmin e në të cilin Mehmeti akuzon atë dhe vëllanë e tij Ibrahim...

Ahmeti: Miratimi i ligjit të gjuhëve, festë e madhe për të gjithë shqiptarët

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoni, Ali Ahmeti, e cilësoi sot miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve, një festë të madhe për të gjithë shqiptarët. Në një prononcim...

Sela: Nuk përzihem në zhvillimet e brendëshme të “Besës”

më 1.2018 - Ina

Kreu i “Aleancës për Shqiptarët” Ziadin Sela i pyetur nga gazetarët se me cilin krah të Lëvizjes Besa do të bashkëpunojë, tha se nuk do të përzihet në përplasjet e brendshme të asnjë partije dhe apeloi...

Kryeprokurori Lumezi ka një apel për personat që po deklarohen për vrasjet e zyrtarëve të LDK-së

më 1.2018 - Almakos

Personat të cilët flasin, nëpër media dhe rrjete sociale, lidhur me vrasjet e aktivistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës është mirë që të njëjtat t’i deklarojnë edhe në Prokurorinë e Shtetit. Kështu...

Dëshmitari: Florim Ejupi u ngarkua me detyrë vrasjen e Xhavit Halitit

më 1.2018 - Infokusi

Në Klan Kosova është transmetuar rrëfimi ekskluziv për veprimtarinë e një grupi të njerëzve, që kryen disa prej rasteve më të rënda kriminale të pasluftës, përfshirë vrasjet politike. Ka folur njëri prej...

Haradinaj për miratimin e ligjit për gjuhët në Maqedoni: Arritje e madhe për të gjithë shqiptarët

më 1.2018 - Aktuale

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka mirëpritur lajmin për Miratimin e Ligjit për përdorimin e Gjuhës Shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. Miratimi i këtij ligji i jep gjuhës shqipe hapësirë më të madhe...

Mustafa: Zbardhja e vrasjes së Enver Malokut dhe tjerëve është imperativ i kohës

më 1.2018 - Klan Kosova

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se zbardhja e vrasjeve të veprimtarëve të LDK-së, është domosdoshmëri e kohës. “Enver Maloku jetoi e veproi me nder, me përkushtim dhe me vendosmëri të paepur për...

LSDM: Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtueshmëri me Kushtetutën

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtueshmëri me Kushtetutën, janë qyqare dhe të pabaza reagimet e VMRO-DPMNE-së, thuhet në reagimin e LSDM-së. "Ndryshimet e Ligjit për përdorim...

Thaçi e Haradinaj: Miratimi i ligjit për shqipen një e arritur e lartë

më 1.2018 - Ina

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeminsitri Ramush Haradinaj kanë përshëndetur miratimin e ligjit për shqipen në Kuvendin e Maqedonisë. Miratimi i ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë...

Kritika të ashpra në Kosovë për pajisjen e Ramush Haradinajt me pasaportë të Shqipërisë

më 1.2018 - 24 ore

Në një kohë kur qytetarët e Kosovës janë më të izoluarit në Evropë – si pasojë e mosliberalizimit të vizave nga Bashkimi Evropian, që ka kushtëzuar një gjë të tillë me ratifikimin e Marrëveshjes së demarkacionit...

ASH: Meritat u takojnë shqiptarëve për Ligjin e gjuhëve

më 1.2018 - Gazeta Express

Sot, në Kuvendin e RM u votua Ligji për përdorimin e gjuhës shqipe, një veprim politik, i përbashkët që avancon një kërkesë të rëndësishme të shqiptarëve siç është Ligji për përdorimin institucional të...

Lajmërohet Dardan Molliqaj: Ja pse me zhgënjeu sërish Albin Kurti. Do të marr pjesë në takim!

më 1.2018 - Lajmi.net

Ish sekretari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe deputeti i kësaj partie, Dardan Molliqaj, pasi një kohe të gjatë është bërë i gjallë me deklarata. Molliqaj, i rebeluari i parë kundër Albin Kurtit, për një postimi...

Kush ishte i përfshirë në vrasjen e Tahir Zemajt?

më 1.2018 - Infokusi

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Selimi: Po të dorëhiqesha nga VV, do ta lija edhe postin e deputetit

më 1.2018 - Periskopi

Rexhep Selimi, deputet i Vetëvendosjes, thotë se nëse ai do të vendoste të jepte dorëheqje nga pozita që ka në parti, siç kanë bërë disa fytyra të njohura të partisë, do të largohej edhe nga pozita e deputetit....

Gashi: Morina duhet të tregojë fakte për “Rastin Maloku”

më 1.2018 - Klan Kosova

Zëvendëskryeministri, Dardan Gashi pas shkrimit të gazetarit Bajrush Morina për “Rastin Maloku” ka thënë se ai ndoshta e di mirë se kush e ka kryer atë vrasje. “Morina ose e di mirë ose supozon se e di...

Lumezi: Prokuroria do t’i dëgjojë personat që flasin për vrasjet e zyrtarëve të LDK-së

më 1.2018 - Illyria

Prishtinë, 11 janar 2018 – Personat që bëjnë deklarata publike lidhur me vrasjet e aktivistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës duhet ta bëjnë këtë edhe në Prokurorinë e Shtetit. Kështu ka deklaruar Kryeprokurori...

Haradinajn e gëzon miratimi i Ligjit për Gjuhët në Maqedoni

më 1.2018 - Zhurnal

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka mirëpritur lajmin për Miratimin e Ligjit për përdorimin e Gjuhës Shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. Miratimi i këtij ligji, i jep gjuhës shqipe...

Ligji për shqipen, akt i rëndësishëm për të ardhmen europiane të Maqedonisë

më 1.2018 - Ina

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka përshëndetur miratimin e ligjit të gjuhës shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. Ai thotë se ligji që u soll sot në Kuvendin...

Dardan Molliqaj: Mbrëmë Albin Kurti më zhgënjeu

më 1.2018 - Albeu

Njëri nga grupi i të pakënaqurëve deputeti Dardan Molliqaj e ka mirëpritur iniciativën për takim të përbashkët me grupin parlamentar por është shprehur i zhgënjyer nga Albin Kurti që ka abstenuar ndaj...

Dëshmitari që tregon se kush e vrau Smajl Hajdarajn

më 1.2018 - Infokusi

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Lëvizja Besa sërish bashkohet!

më 1.2018 - Lajm

Lëvizja Besa sërish bëhet bashkë. Kështu së paku kjo parti do të funksionojë në Parlament, njoftoi sot deputeti Fadil Zendeli. Kjo gjithsesi paraqet zbutje të raporteve, pas acarimit dhe përçarjeve që...

Hashim Thaçi përshëndeti miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve nga Parlamenti i Maqedonisë

më 1.2018 - Portalb

Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi, ka mirëpritur miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare nga Parlamenti i Maqedonisë. Sipas tij, miratimi i këtij ligji është një...

Postimi i Molliqajt që tregon se Kurti ka vendosur për ndarjen e Vetëvendosjes

më 1.2018 - Gazeta Express

Ish-sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj, ka thyer më në fund heshtjen, duke komentuar rreth zhvillimeve më të fundit në partinë e tij. Nëpërmjet një shkrimi në llogarinë e tij...

Molliqaj sapo e dha një lajm të rëndësishëm për Vetëvendosjen

më 1.2018 - GazetaBlic

Ish-sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje Dardan Molliqaj, i cili njëhërit është deputet i Kuvendit të Kosovës, ka shkruar në Facebook se do të marrë pjesë në takimin e përbashkët me grupin parlamentar...

Thaçi e Haradinaj: Miratimi i ligjit për shqipen një e arritur e lartë

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Presidneti i Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeminsitri Ramush Haradinaj kanë përshëndetur miratimin e ligjit për shqipen në Kuvendin e Maqedonisë. Miratimi i ligjit për përdorimin e gjuhës...

Dëshmitari i mbrojtur i Prokurorisë Speciale flet për vrasjen e Tahir Zemajt

më 1.2018 - Almakos

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Rrëfimi i Shkumbin Mehmetit për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Almakos

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

“Organet e drejtësisë e kanë obligim ta ndriçojnë këtë rast e Enver Malokut”

më 1.2018 - RTV 21

19 vjet nga vrasja e veprimtarit të LDK-së, Enver Maloku Në 19 vjetorin e vrasjes së veprimtarit të LDK-së, Enver Maloku, bija e tij, Doruntina Maloku, por, edhe përfaqësues të këtij subjekti politik,...

​Molliqaj i zhgënjyer pse Kurti, Haxhiu e Sveçla abstenuan për takim të përbashkët me Grupin Parlamentar

më 1.2018 - Koha.net

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj përmes një postimi në Facebook ka thënë se është tepër i zhgënjyer që Albin Kurti, Albulena Haxhiu dhe Xhelal Sveçla abstenuan dhe nuk votuan pro iniciativës...

Mustafa: Zbardhja e vrasjeve të veprimtarëve të LDK-së, imperativ i kohës

më 1.2018 - Periskopi

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka kërkuar zbardhjen e vrasjeve politike të veprimtarëve të LDK-së. Me rastin e 19 vjetorit të vrasjes së Enver Malokut, ai ka thënë se zbardhja e vrasjeve politike të veprimtarëve...

E pranon Hoti: Gjykata Speciale e padrejtë, por obligim ndërkombëtarë!

më 1.2018 - GazetaBlic

Shefi i Grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) Avdullah Hoti, tha se Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit tё Specializuar tё Kosovës janë pjesë e sistemit gjyqësor tё Kosovës...

Të gjitha akuzat e bëra nga Shkumbin Mehmeti për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Bota Press

Botapress, 11 Janar – Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të shumë vrasjeve...

Ky ëshëtë polici që “është i përfshirë në shumë vrasje”

më 1.2018 - Bota Press

Ky ëshëtë polici që “është i përfshirë në shumë vrasje” Në Klan Kosova është transmetuar rrëfimi ekskluziv për veprimtarinë e një grupi të njerëzve, që kryen disa prej rasteve më të rënda kriminale të...

Ibrahim dhe Qerim Kelmendi dhanë urdhër për vrasjen e deputetit të LDK-së Smail Hajdari dhe të Tahir Zemajt

më 1.2018 - Infokusi

Vrasja e deputetit të LDK’së, Smail Hajdari, dhe ajo e Tahir Zemajt, është bërë me urdhër të vëllezërve Ibrahim dhe Qerim Kelmendi. Kështu ka thënë Shkumbin Mehmeti, i cili bënte pjesë në një grup vrasësish...

Bushati: Ligji i gjuhës shqipe, gur themeli për një të ardhme më të mirë e më të sigurtë euroatlantike

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Edhe ministri i Jashtëm i Republikës së Shqipërisë, Ditmir Bushati, përmes rrjeteve sociale ka përshëndetur miratimin e ligjit për gjuhën shqipe, shkruan Zhurnal. "Miratimi i ligjit për...

LSDM: Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtim me Kushtetutën

më 1.2018 - Telegrafi

Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtueshmëri me Kushtetutën, janë qyqare dhe të pabaza reagimet e OBRM-PDUKM-së, thuhet në reagimin e LSDM-së. “Ndryshimet e Ligjit për përdorim të gjuhëve, që Kuvendi...

Grupi i vogël i maqedonasve protestojnë para Kuvendit për shkak të Ligjit për gjuhët

më 1.2018 - Almakos

Një grup i qytetarëve sonte u mblodhën para Kuvendit në shenjë revolte për shkak të miratimit të Ligjit për gjuhët. Komunikacioni në rrugën “1 Tetori” është bllokuar nga QT “Paloma bjanka” deri te udhëkryqi...

LSDM: Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtueshmëri me Kushtetutën

më 1.2018 - Portalb

Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtueshmëri me Kushtetutën, janë qyqare dhe të pabaza reagimet e VMRO-DPMNE-së, thuhet në reagimin e LSDM-së. “Ndryshimet e Ligjit për përdorim të gjuhëve, që Kuvendi...

Delegacioni franko-gjerman në Kosovë, “Kërkohet mos shfuqizimi i Gjykatës Speciale”

më 1.2018 - RTV 21

Thaçi: I respektoj vendimet e deputetëve Delegacioni i Bashkimit Evropian sot përfunduan vizitën e tyre zyrtare në Kosovë. Në takimet e zhvilluara me udhëheqësit e shtetit dhe përfaqësuesit e partive politike...

Hoxhaj: Ligji për gjuhët në Maqedoni i kontribuon demokracisë dhe barazisë

më 1.2018 - Lajmi.net

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka mirëpritur miratimin e ligjit për gjuhën shqipe në parlamentin maqedonas sot. Hoxhaj e ka quajtur këtë ngjarje, të jashtëzakonshme dhe historike për shqiptarët...

Familja e Frashër Krasniqit: Po na e rëndoni dhimbjen me këto fyerje

më 1.2018 - Periskopi

Motra e deputetit Frashër Krasniqi, Arbëri Krasniqi është shprehur se familjes së saj janë duke ju shtuar dhembjet me fyrjet që janë duke ia bërë vëllait të saj nëpër rrjetet sociale. Përmes një postimi...

Për herë të parë tregohet emri i personit që pretendohet se vrau Xhemajl Mustafën

më 1.2018 - Infokusi

Një prej autorëve për vrasjen e Xhemajl Mustafës pretendohet se është Agron Sylejmani. Kështu ka deklaruar për Klan Kosova dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti. Ai pranon se ishte...

Zona e Debatit: Rrëfimi ekskluziv për rastet e rënda kriminale të pasluftës

më 1.2018 - Klan Kosova

Sonte në Zonën e Debatit do të mund të ndiqni rrëfimin ekskluziv për veprimtarinë e një grupi të njerëzve që kryen disa prej rasteve më të rënda kriminale të pasluftës, përfshirë vrasjet politike. Cilët...

Hoxhaj: Ligji për gjuhët në Maqedoni i kontribuon demokracisë dhe barazisë

më 1.2018 - GazetaBlic

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka mirëpritur miratimin e ligjit për gjuhën shqipe në parlamentin maqedonas sot. Hoxhaj e ka quajtur këtë ngjarje, të jashtëzakonshme dhe historike për shqiptarët...

Misioni franko-gjerman asnjë fjalë për vizitën dyditëshe për Specialen në Kosovë

më 1.2018 - Koha.net

Asnjë fjalë të vetme nuk e kanë thënë Qeveria për takimin me përfaqësuesit e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Gjermanisë dhe Francës, Christian Hellbach dhe Thomas Bertin. Ndërsa, në takim të këtyre...

Mustafa: Zbardhja e vrasjes së Enver Malokut dhe tjerëve është imperativ i kohës

më 1.2018 - Gazeta Express

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se zbardhja e vrasjeve të veprimtarëve të LDK-së, është domosdoshmëri e kohës. “Enver Maloku jetoi e veproi me nder, me përkushtim dhe me vendosmëri të paepur për...

Hoti: Gjykata Speciale e padrejtë, por obligim ndërkombëtar

më 1.2018 - Lajmi.net

Shefi i Grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) Avdullah Hoti, tha se Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit tё Specializuar tё Kosovës janë pjesë e sistemit gjyqësor tё Kosovës...

Zona e Debatit: Rrëfimi ekskluziv për rastet e rënda kriminale të pasluftës

më 1.2018 - Klan Kosova

Sonte në Zonën e Debatit do të mund të ndiqni rrëfimin ekskluziv për veprimtarinë e një grupi të njerëzve që kryen disa prej rasteve më të rënda kriminale të pasluftës, përfshirë vrasjet politike. Cilët...

Selmanaj: Thaçi, Veseli e Haradinaj ishin skenaristët e ‘dramës’ për Specialen

më 1.2018 - Almakos

Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj në “Debat D” në RTV Dukagjini ka folur për dramën që u zhvillua javë më parë për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Rreth kësaj ngjarje, Selmanaj ka thënë se mbrapa qëndron...

Gashi: Bajrush Morina duhet të tregojë fakte për “Rastin Maloku”

më 1.2018 - Lajmi.net

Zëvendëskryeministri, Dardan Gashi pas shkrimit të gazetarit Bajrush Morina për “Rastin Maloku” ka thënë se ai ndoshta e di mirë se kush e ka kryer atë vrasje. “Morina ose e di mirë ose supozon se e di...

Mustafa: Zbardhja e vrasjes së Enver Malokut dhe tjerëve është imperativ i kohës

më 1.2018 - Lajmi.net

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se zbardhja e vrasjeve të veprimtarëve të LDK-së, është domosdoshmëri e kohës. “Enver Maloku jetoi e veproi me nder, me përkushtim dhe me vendosmëri të paepur për...

Tirana përshendet miratimin e ligjit për gjuhët

më 1.2018 - Zëri i Amerikës

Në Shqipëri, autoritetet përshëndetën miratimin sot nga parlamenti i Maqedonisë, të ligjit për gjuhët, i cili i jep gjuhës shqipe një përdorim më të gjerë dhe shtrirje të saj dhe në institucione të larta...

Ligji i gjuhës shqipe, Osmani: Mirënjohje e madhe për Ali Ahmetin

më 1.2018 - Almakos

Zv/kryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani ka përshëndetur miratimin e ligjit të gjuhës shqipe. Sipas tij meritë të madhe ka Ali Ahmeti. “Kuvendi sapo ka miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve,...

Mustafa: Zbardhja e vrasjes së Enver Malokut, imperativ i kohës

më 1.2018 - RTV 21

Mustafa ka përkujtuar në 19-vjetorin e vrasjes së Enver Malokut Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka përkujtuar në 19-vjetorin e vrasjes ish-veprimtarin e kësaj partie Enver Maloku, duke thënë se ai kontributi...

LSDM: Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtim me Kushtetutën

më 1.2018 - Gazeta Express

Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtueshmëri me Kushtetutën, janë qyqare dhe të pabaza reagimet e VMRO-DPMNE-së, thuhet në reagimin e LSDM-së. “Ndryshimet e Ligjit për përdorim të gjuhëve, që Kuvendi...

Mustafa: Zbardhja e vrasjes së Enver Malokut dhe veprimtarëve tjerë imperativ i kohës

më 1.2018 - Koha.net

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka kërkuar zbardhjen e vrasjeve politike të veprimtarëve të LDK-së, transmeton Koha.net. Këtë e ka bërë me rastin e 19 vjetorit të vrasjes së Enver Malokut, për zbardhjen e vrasjes...

Haxhiu: Kusht për Molliqajn, moskandidimi i Kurtit

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu në emsionin Click në RTV 21, deklaroi se deputeti tjetër i këtij subjekti politik Dardan Molliqaj e ka kushtëzuar prezencën e tij në Vetëvendosje me moskandidimin...

Të gjitha akuzat e bëra nga Shkumbin Mehmeti për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të shumë vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

LSDM: Ligji për gjuhët në përputhje me kushtetutën

më 1.2018 - MRT

Ndajr reagimit të VMRO-DPMNE-së kanë reaguar nga LSDM nga e cila theksojnë se ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtueshmëri me Kushtetutën... “Ndryshimet e Ligjit për përdorim të gjuhëve, që Kuvendi...

Hoxhaj: Ligji për gjuhët në Maqedoni i kontribuon demokracisë dhe barazisë

më 1.2018 - Gazeta Express

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka mirëpritur miratimin e ligjit për gjuhën shqipe në parlamentin maqedonas sot. Hoxhaj e ka quajtur këtë ngjarje, të jashtëzakonshme dhe historike për shqiptarët...

Mustafa: Zbardhja e vrasjes së Enver Malokut, imperativ i kohës

më 1.2018 - GazetaBlic

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka përkujtuar në 19-vjetorin e vrasjes ish-veprimtarin e kësaj partie Enver Maloku, duke thënë se ai kontributi i tij do të përkujtohet përherë. Postimi i plotë në Facebook:...

Bajrush Morina për “Rastin Maloku”: Ministri i Drejtësisë po e pengon zbardhjen

më 1.2018 - Klan Kosova

Gazetari, Bajrush Morina, ka thënë se deri tash nuk ka marrë ftesë për t’u intervistuar për ato që ka shkruar gjatë ditës, për vrasjen e ish veprimtarit të LDK-së, Enver Maloku. Sa i përket thirrjes së...

Haradinaj: Miratimi i Ligjit për Gjuhët në Maqedoni, lajm i gëzueshëm për gjithë shqiptarët

më 1.2018 - Telegrafi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka mirëpritur lajmin për Miratimin e Ligjit për përdorimin e Gjuhës Shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. Miratimi i këtij ligji, i jep gjuhës shqipe...

A u tërhoqën edhe deputetët e PDK’së për Specialen, sikurse shefi i tyre?

më 1.2018 - Gazeta Express

Hajdar Beqa e Andin Hoti nuk kanë ndryshuar mendje pse dhanë nënshkrimin e tyre natën e 22 dhjetorit, për ta shfuqizuar Gjykatën Speciale. Vazhdojnë të jenë kundër saj, ani pse kreu i partisë së tyre Kadri...

Morina: Ministri i Drejtësisë po e pengon zbardhjen e vrasjes së Enver Malokut

më 1.2018 - Gazeta Express

Gazetari Bajrush Morina, ka thënë se deri tash nuk ka marrë ftesë për t’u intervistuar për ato që ka shkruar gjatë ditës, për vrasjen e ish veprimtarit të LDK-së, Enver Maloku. Sa i përket thirrjes së...

Krerët shtetërorë të Shqipërisë dhe Kosovës mirëpresin ligjin e gjuhëve në Maqedoni

më 1.2018 - Anadolu Agency

Speciale arkiv TIRANË/PRISHTINË (AA) - Krerët shtetërorë të Shqipërisë dhe Kosovës kanë mirëpritur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve, transmeton Anadolu...

Haxhiu: Ky është kushti i Molliqajt

më 1.2018 - Sovrani

Deputetja e Vetëvendosjes , Albulena Haxhiu në emsionin Click në RTV 21, deklaroi se deputeti tjetër i këtij subjekti politik Dardan Molliqaj e ka kushtëzuar prezencën e tij në Vetëvendosje me moskandidimin...

Ahmeti: Miratimi i ligjit të gjuhëve, festë e madhe për të gjithë shqiptarët

më 1.2018 - MRT

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti, miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve, e cilësoi si një festë të madhe për të gjithë shqiptarët.... Në një prononcim për Agjencinë Telegrafike...

Reagimet për ligjin për gjuhët

më 1.2018 - RTV 21

Ligji ndihmon në rrugën eurointegruese Deputetët e partive shqiptare sot përpara votimit të ligjit për gjuhët, shprehën optimizmin e tyre për miratimin e tij. Sipas kryetarit të BDI-së Ali Ahmeti, votimi...

Haradinaj merr nënshtetësinë Shqiptare

më 1.2018 - Albeu

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj , është pajisur sot me pasaportën e Republikës së Shqipërisë. “Vitin e kaluar, gjatë periudhës së qëndrimit tim në Strasburg, me dekret të posaçëm nga ish-presidenti...

Reagon edhe djali i deputetit të vrarë Smail Hajdari

më 1.2018 - Gazeta Liria

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë...

Presidenti Thaçi: Shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni, e arritur e lartë demokratike

më 1.2018 - Gazeta Express

Presidenti i Kosovës e ka quajtura të arritur të lartë demokratike miratimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare në Republikën e Maqedonisë. Thaçi ka shkruar në llogarinë e tij në Facebook se “rritja e të...

Vajza e Enver Malokut pas dëshmisë të Shkumbin Mehmetit për vrasjet: Mirë se vjen Gjykatë Speciale

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Doruntinë Maloku reagon e para pas dëshmisë tronditëse të Shkumbin Mehmetit

më 1.2018 - Bota Press

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Reagime të shumta në lidhje me pajisjen e Haradinajt me pasaportë të Shqipërisë

më 1.2018 - Infokusi

Në një kohë kur qytetarët e Kosovës janë më të izoluarit në Evropë – si pasojë e mosliberalizimit të vizave nga Bashkimi Evropian, që ka kushtëzuar një gjë të tillë me ratifikimin e Marrëveshjes së demarkacionit...

Përmbledhje e të gjitha akuzave të bëra nga Shkumbin Mehmeti për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Periskopi

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të shumë vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Përmbledhje e të gjitha akuzave të bëra nga Shkumbin Mehmeti për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të shumë vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Reagon Doruntina Maloku pas deklaratës së Shkumbin Mehmetit: Mirë se vjen Gjykatë Speciale!”

më 1.2018 - Bota Press

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Edhe djali i Smajl Hajdarajt reagon pas deklaratës së Shkumbin Mehmetit

më 1.2018 - Bota Press

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Reagon edhe djali i deputetit të vrarë, Smail Hajdari

më 1.2018 - Periskopi

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

“Figura e Kurtit është e pazëvendësueshme”

më 1.2018 - Infokusi

Ish-deputeti i Vetëvendosjes, Florin Krasniqi, pas një bisede me Albin Kurtin, kandidatin e vetëm për kryetar të VV-së, në një intervistë për Rubikon tha se nuk sheh problem esencial brenda partisë, çka...

Sela: Ligji për gjuhët e bën më të barabartë Maqedoninë

më 1.2018 - Lajmi.net

Lideri i Aleancës për shqiptarët, Ziadin Sela ka folur për miratimin e ligjit të gjuhëve sot në Kuvend duke deklaruar se ky ligj pasuron Maqedoninë dhe i bën qytetarët gjithëpërfshirës. “Ligji për gjuhët...

Reagon Doruntina Maloku pas deklaratës së Shkumbin Mehmetit: Politikanë të përfshirë në vrasje të veprimtarëve politikë! Mirë se vjen Gjykatë Speciale!”

më 1.2018 - Bota Press

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Doruntinë Maloku reagon e para pas dëshmisë tronditëse të Shkumbin Mehmetit

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

“Përkrahim ligjin për gjuhën, edhe pse nuk e zyrtarizon Shqipen”

më 1.2018 - BalkanWeb

“Lëvizja Besa ka përkrahur Ligjin për përdorimin e gjuhëve, edhe pse me këtë ligj nuk zyrtarizohet përdorimi i gjuhës shqipe”. Kështu deklaroi sot deputeti Fadil Zendeli pas sjelljes së Ligjit për gjuhë....

Hashim Thaçi: Miratimi i ligjit të gjuhës shqipe është një e arritur e lartë demokratike për Maqedoninë

më 1.2018 - Telegrafi

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka mirëpritur miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare nga Parlamenti i Maqedonisë. Sipas tij, miratimi i këtij ligji është një...

Doruntinë Maloku reagon e para pas dëshmisë tronditëse të Shkumbin Mehmetit

më 1.2018 - Gazeta Liria

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Reagon Qerim Kelmendi për akuzat e Shkumbin Mehmetit për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Reagon e bija deputete e Enver Malokut: Mirë se vjen Gjykatë Speciale

më 1.2018 - Periskopi

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Kush u pagua 25 mijë euro për vrasjen e polices Sebahate Tolaj?

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Dorëheqja që ka befasuar Albulena Haxhiun

më 1.2018 - Insajderi

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu ka folur për dorëheqjet e fundit nga postet brenda partisë së figurave të rëndësishme por për disa prej tyre ka thënë se është ndjerë e befasuar. Duke...

Sela: Ligji për gjuhët e bën më të barabartë Maqedoninë

më 1.2018 - Klan Kosova

Lideri i Aleancës për shqiptarët, Ziadin Sela ka folur për miratimin e ligjit të gjuhëve sot në Kuvend duke deklaruar se ky ligj pasuron Maqedoninë dhe i bën qytetarët gjithëpërfshirës. “Ligji për gjuhët...

Shikojeni hakmarrjen e UÇK-së ndaj policisë serbe

më 1.2018 - Gazeta Liria

Në një video të publikuar në rrjetin social në Facebook, tregohet momenti kur ushtria serbe bombardon fshatin shqiptar Mirëpo, UÇK i rikthehet me një sulm raketash mbi një autokolonë të policisë serbe...

REAGIMET PËR LIGJIN PËR GJUHËT, LIGJI NDIHMON NË RRUGËN EURO-INTEGRUESE

më 1.2018 - TV21

Deputetët e partive shqiptare sot përpara votimit të ligjit për gjuhët, shprehën optimizmin e tyre për miratimin e tij.  Sipas kryetarit të BDI-së Ali Ahmeti, votimi i këtij ligji ishte i pritshëm, siç...

Thaçi: Shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni, e arritur e lartë demokratike

më 1.2018 - Aktuale

Presidenti i Kosovës e ka quajtura të arritur të lartë demokratike miratimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare në Republikën e Maqedonisë. Thaçi ka shkruar në llogarinë e tij në Facebook se “rritja e të...

Thaçi e Haradinaj: Miratimi i ligjit për shqipen një e arritur e lartë

më 1.2018 - MRT

Presidneti i Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeminsitri Ramush Haradinaj kanë përshëndetur miratimin e ligjit për shqipen në Kuvendin e Maqedonisë.... Miratimi i ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë...

Shqiptarët më optimistët rreth BE-së, serbët më euroskeptikët

më 1.2018 - AlbPortali

Kosova dhe Shqipëria janë vendet më optimiste sa i përket hyrjes në Bashkimin Evropian, ndërsa serbët janë më euroskeptikët në Ballkan, tregon një studim i kryer nga programi i Bashkimit Evropian Horizon...

Albulena Haxhiu reagon pas deklaratave të Doruntina Malokut

më 1.2018 - RTV 21

Haxhiu: Dy (deklaratat) janë të pavërteta Vajza e Enver Malokut ,Doruntina Maloku deklaroi sot se nuk do të lejojnë që PDK ta formojë një komision për hetimin e SHIK-ut pasi që sipas saj kjo do i bie se...

Haradinaj merr pasaportë të Shqipërisë

më 1.2018 - Telegrafi

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se sot e ka marrë pasaportën e Shqipërisë. Përmes një postimi në Facebook, ai ka treguar se përveç tij, me pasaportë shqiptare është pajisur edhe...

Haradinaj i gëzohet lajmit për miratimin e ligjit për gjuhët në Maqedoni

më 1.2018 - Lajmi.net

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka mirëpritur lajmin për Miratimin e Ligjit për përdorimin e Gjuhës Shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. Miratimi i këtij ligji i jep gjuhës shqipe hapësirë më të madhe...

Haxhiu thotë se dorëheqjet në VV janë të orkestruara nga dikush brenda partisë

më 1.2018 - Insajderi

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu ka folur për dorëheqjet e figurave të rëndësishme në parti nga postet e tyre,  fillimisht duke ironizuar se “letrat e të dorëhequrve të fundit” nuk i...

Dëshmitari: Florim Ejupi u ngarkua me detyrë vrasjen e Xhavit Halitit

më 1.2018 - Bota Press

Në Klan Kosova është transmetuar rrëfimi ekskluziv për veprimtarinë e një grupi të njerëzve, që kryen disa prej rasteve më të rënda kriminale të pasluftës, përfshirë vrasjet politike. Ka folur njëri prej...

Reagon Qerim Kelmendi, bën hajgare me akuzat e Shkumbin Mehmetit për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Periskopi

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Fadil Zendeli: Grupi parlamentar i “Besës” do të vazhdojë unik; Sela: Nuk përzihem në zhvillimet e brendëshme të “Besës”

më 1.2018 - MRT

Debatet dhe përplasjet në mes të anatëve të Lëvizjes “Besa” nuk do të ndikojnë në punën e grupit parlamentarë të kësaj partie, deklaroi deputeti nga rradhët e Lëvizjes Besa, Fadil Zendeli... Ai tha se...

Reagon Qerim Kelmendi për akuzat e Shkumbin Mehmetit për vrasjet e pasluftës: E paska zbutu makinën me avull

më 1.2018 - Gazeta Liria

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Haradinajn e gëzon miratimi i Ligjit për Gjuhët në Maqedoni

më 1.2018 - Koha.net

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka mirëpritur lajmin për Miratimin e Ligjit për përdorimin e Gjuhës Shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. Miratimi i këtij ligji, i jep gjuhës shqipe...

Familja e Frashër Krasniqit e shqetësuar me fyerjet që po i bëhen

më 1.2018 - Sovrani

Motra e deputetit Frashër Krasniqi, Arbër Krasniqi është shprehur se familjes së saj janë duke ju shtuar dhembjet me fyrjet që janë duke ia bërë vëllait të saj nëpër rrjetet sociale. Përmes një postimi...

Triumfi i gjuhës shqipe në Maqedoni!

më 1.2018 - DialogPlus

Duke e bërë shqipen gjuhë zyrtare deputetët e parlamentit të Maqedonisë kanë përqafuar vlerat e bashkëjetesës paqësore në një Europë të bashkuar. Ky është një rast për t’u gëzuar. Foto: Shutterstock Rrallëherë...

ZGJIDHEN GJYKATËSIT E KUSHTETUESES, KADRIU DHE KOSTADINOVSKI, GJYKATËS TË RINJ

më 1.2018 - TV21

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot i zgjodhi Osman Kadriun dhe Darko Kostadinovskin për gjykatës të rinj të Gjykatës Kushtetuese. Kadriu dhe Kostadinovski vijnë në vendin e gjykatëseve Natasha Gaber...

Flet i akuzuari për vrasje të Tahir Zemajt e Smajl Hajdarit, ky është shpjegimi i tij

më 1.2018 - Periskopi

Dëshmitari Shkumbin Mehmeti ka akuzuar sonte në një intervistë në Klan Kosova, Qerim dhe Ibrahim Kelmendin për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë. Mehmeti ka thënë se Kelmendët kanë urdhëruar...

Reagon Qerim Kelmendi për akuzat e Shkumbin Mehmetit për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Shkumbin Mehmeti, dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, në një rrëfim ekskluziv në Klan Kosova, ka akuzuar vëllezërit Qerim dhe Ibrahim Kelmendi për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë....

Kryeprokurori Lumezi ka një apel për personat që po deklarohen për vrasjet e zyrtarëve të LDK-së

më 1.2018 - Bota Press

Personat të cilët flasin, nëpër media dhe rrjete sociale, lidhur me vrasjet e aktivistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës është mirë që të njëjtat t’i deklarojnë edhe në Prokurorinë e Shtetit. Kështu...

Veseli: Arritje e madhe kalimi i ligjit për gjuhët në Maqedoni

më 1.2018 - Portalb

Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli pas miratimit të ligjit për gjuhët në Kuvendin e Republikës së  Maqedonisë , ka përgëzuar Parlamentin dhe gjithë bashkëkombasit shqiptarë nëpërmjet një postimi...

Ambasadori i Kosovës në Shqipëri: Serbia të gjejë lumturinë brenda kufijve të saj

më 1.2018 - Almakos

Ambasadori i Kosovës në Shqipëri, Sylë Ukshini u kundërpërgjigjet deklaratave të homologut të tij serb në qytetin e Shkodrës, i cili tha pak ditë më parë se Kosova është tokë serbe. Në një intervistë për...

Zijadin Sela: Ligji i gjuhëve, avancim esencial i përdorimit të shqipes në Maqedoni

më 1.2018 - Gazeta Liria

Lideri i Aleancës për shqiptarët në Maqedoni, Zijadin Sela, u shprehet se “miratimi i ligjit të përdorimi të gjuhëve është një avancim esencial i përdorimit të shqipes në Maqedoni”. “Realisht ky është...

Thaçi mirëpret miratimin e ligjit për gjuhën shqipe nga Parlamenti i Maqedonisë

më 1.2018 - Gazeta Express

​Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka mirëpritur miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare nga parlamenti i Maqedonisë. Sipas Thaçit miratimi i këtij ligji është një e arritur...

Shqiptarët më optimistët rreth BE-së, serbët më euroskeptikët

më 1.2018 - Fakti Ditor

Kosova dhe Shqipëria janë vendet më optimiste sa i përket hyrjes në Bashkimin Evropian, ndërsa serbët janë më euroskeptikët në Ballkan, tregon një studim i kryer nga programi i Bashkimit Evropian Horizon...

Serbia do të dërgojë 460 dëshmitarë në Gjykatën Speciale

më 1.2018 - Medial

Këshilli për Kosovën në Parlamentin e Serbisë ka formuar një grup punues i cili ka filluar bashkëpunimin me Gjykatën Speciale të formuar në Kosovë, si dhe me Prokurorin David Schwendiman. “Të gjitha dëshmitë...

Haxhiu: Të hënën mbahet mbledhja e përbashkët mes Kryesisë dhe Grupit Parlamentar

më 1.2018 - Periskopi

Deputetja e Vetëvendosjes Albulena Haxhiu ka konfirmuar se mbledhja e përbashkët e Kryesisë me Grupin Parlamentar të partisë, do të mbahet të hënën. Këtë ajo e ka bërë të ditur në emisionin e drejtpërdrejtë...

Haradinaj bëhet me letra shqiptar

më 1.2018 - Klan Kosova

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është pajisur sot me pasaportën e Republikës së Shqipërisë. “Vitin e kaluar, gjatë periudhës së qëndrimit tim në Strasburg, me dekret të posaçëm nga ish-presidenti...

Firmosja “rrufe” e pasaportës shqiptare për Haradinjan, fut në telash Tiranën zyrtare

më 1.2018 - Te Sheshi

Ilir Meta, përpara se të nisej në një vizitë në Kroaci ka firmosur me shpejtësi dhënien e pasaportës shqiptare për Ramush Haradinajn, duke e futur edhe shtetin shqiptar në telash me amerikanët. Kryeministri...

Ahmeti: Miratimi i ligjit të gjuhëve, festë e madhe për të gjithë shqiptarët

më 1.2018 - Portalb

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoni, Ali Ahmeti, e cilësoi sot miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve , një festë të madhe për të gjithë shqiptarët. Në një prononcim për Agjencinë...

Haradinaj i gëzohet lajmit për miratimin e ligjit për gjuhët në Maqedoni

më 1.2018 - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka mirëpritur lajmin për Miratimin e Ligjit për përdorimin e Gjuhës Shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. Miratimi i këtij ligji, i jep gjuhës shqipe hapësirë më të...

Maqedoni, “Përkrahim ligjin për gjuhën, edhe pse nuk e zyrtarizon Shqipen”

më 1.2018 - Lajmi.net

Lëvizja Besa ka përkrahur Ligjin për përdorimin e gjuhëve, edhe pse me këtë ligj nuk zyrtarizohet përdorimi i gjuhës shqipe”. Kështu deklaroi sot deputeti Fadil Zendeli pas sjelljes së Ligjit për gjuhë....

Hashim Thaçi: Miratimi i ligjit të gjuhës shqipe është një e arritur e lartë demokratike për Maqedoninë

më 1.2018 - Antpress

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka mirëpritur miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare nga Parlamenti i Maqedonisë. Sipas tij, miratimi i këtij ligji është një...

Haxhiu i reagon Malokut: Kur LDK ka qenë në Qeveri, nuk e ka ndërmarr asnjë veprim për zbardhjen e vrasjeve politike

më 1.2018 - Lajmi.net

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu i ka reaguar deputet së LDK-së, Dorontinë Maloku lidhur me një deklaratë që kjo e fundit e bëri gjatë ditës së sotme për vrasjet politike në Kosovë të...

ASH: Meritat ju takojnë shqiptarëve për Ligjin e Gjuhës Shqipe

më 1.2018 - Antpress

Sot, në Kuvendin e RM u votua Ligji për përdorimin e Gjuhës shqipe, një veprim politik, i përbashkët që avancon një kërkesë të rëndësishme të shqiptarëve siç është Ligji për përdorimin institucional të...

Zendeli: Besa votoi pro ligjit për përdorimin e gjuhëve edhe pse nuk e zyrtarizon gjuhën shqipe

më 1.2018 - Antpress

Grupi i deputetëve të Besës e mbështeti Ligjin për përdorimin e gjuhëve edhe pse me të nuk zyrtarizohet përdorimi i gjuhës shqipe, deklaroi deputetit Fadil Zendeli në Kuvend pas miratimit të Ligjit. “Ne...

Kritika të ashpra në Kosovë për pajisjen e Ramush Haradinajt me pasaportë të Shqipërisë

më 1.2018 - Fakti Ditor

Në një kohë kur qytetarët e Kosovës janë më të izoluarit në Evropë – si pasojë e mosliberalizimit të vizave nga Bashkimi Evropian, që ka kushtëzuar një gjë të tillë me ratifikimin e Marrëveshjes së demarkacionit...

ZEJDI: “KASAMI NA PREU NË BESË”, DEPUTETËT E BESËS THONË SE JANË TË BASHKAUR

më 1.2018 - TV21

Njëri nga themeluesit e Lëvizjes Besa, Skender Rexhepi-Zejdi ia hedh fajin Bilall Kasamit për krizën e krijuar në parti. Disa ditë më parë, kryetari Kasami ka shkarkuar Zejdin prej pozitave të Këshillit...

Reagimet në Shqipëri për ligjin e gjuhës: Ligji i gjuhës shqipe një arritje historike

më 1.2018 - MRT

Miratimi i ligjit për gjuhët ka shkaktuar reagime mjaft pozitive nga zyrtarët shtetërorë dhe ato politik në Shqipëri... I pari që ka reaguar ishte kryeministri Edi rama, I cili e quan një arritje historike...

Maqedoni, Ligji për Gjuhët kalon me 69 vota “për”

më 1.2018 - Klan Kosova

Me 69 vota pro dhe asnjë kundër apo të përmbajtur, pa deputetët e VMRO-DPMNE-së, Kuvendi në Maqedoni vendosi ta kalojë Propozim ligjin për përdorimin e gjuhëve. Debati për ligjin e gjuhëve në Kuvend filloi...

“Lëvizja Besa e përkrah Ligjin për gjuhët, edhe pse ky ligj nuk e zyrtarizon gjuhën shqipe”

më 1.2018 - Telegrafi

Lëvizja Besa e përkrah Ligjin për përdorimin e gjuhëve, edhe pse me këtë ligj nuk zyrtarizohet përdorimi i gjuhës shqipe, deklaroi sot deputeti Fadil Zendeli pas sjelljes së Ligjit për gjuhë. “Ne si grup...

“Përkrahim ligjin për gjuhën, edhe pse nuk e zyrtarizon gjuhën shqipe”

më 1.2018 - Gazeta Express

Lëvizja Besa ka përkrahur Ligjin për përdorimin e gjuhëve, edhe pse me këtë ligj nuk zyrtarizohet përdorimi i gjuhës shqipe”. Kështu deklaroi sot deputeti Fadil Zendeli pas sjelljes së Ligjit për gjuhë....

Haradinaj i gëzohet lajmit për miratimin e ligjit për gjuhët në Maqedoni

më 1.2018 - Gazeta Express

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka mirëpritur lajmin për Miratimin e Ligjit për përdorimin e Gjuhës Shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. Miratimi i këtij ligji, i jep gjuhës shqipe hapësirë më të...

Dëshmitari që tregon se kush e vrau Smajl Hajdarajn

më 1.2018 - Insajderi

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Ibrahim Kelmendi flet, u përgjigjet akuzave të dëshmitarit se ka vrarë Tahir Zemajn, Smajl Hajdarin…

më 1.2018 - Bota Press

Dëshmitari Shkumbin Mehmeti ka akuzuar sonte në një intervistë në Klan Kosova, Qerim dhe Ibrahim Kelmendin për organizim të vrasjeve të pasluftës në Kosovë. Mehmeti ka thënë se Kelmendët kanë urdhëruar...

Ja kush e vrau Smajl Hajdarajn

më 1.2018 - Bota Press

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Lumezi ka një apel për personat që po deklarohen për vrasjet e zyrtarëve të LDK’së

më 1.2018 - Sovrani

Personat të cilët flasin, nëpër media dhe rrjete sociale, lidhur me vrasjet e aktivistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës është mirë që të njëjtat t’i deklarojnë edhe në Prokurorinë e Shtetit. Kështu...

Neziri: Presidenti Ivanov mund të mos e dekretojë Ligjin për Gjuhët

më 1.2018 - Klan Kosova

Kuvendi i Maqedonisë sot e ka miratuar Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve me 69 vota pro dhe asnjë kundër, por pa prezencën e deputetëve të VMRO-DPMNE-së. Ligji, i cili është obligimi i fundit nga Marrëveshja...

Sela: Ligji për gjuhët e bën më të barabartë Maqedoninë

më 1.2018 - GazetaBlic

Lideri i Aleancës për shqiptarët, Ziadin Sela ka folur për miratimin e ligjit të gjuhëve sot në Kuvend duke deklaruar se ky ligj pasuron Maqedoninë dhe i bën qytetarët gjithëpërfshirës. “Ligji për gjuhët...

Familja e Frashër Krasniqit e shqetësuar me fyerjet që po i bëhen

më 1.2018 - Gazeta Liria

Motra e deputetit Frashër Krasniqi, Arbër Krasniqi është shprehur se familjes së saj janë duke ju shtuar dhembjet me fyrjet që janë duke ia bërë vëllait të saj nëpër rrjetet sociale. Përmes një postimi...

Shqiptarët më optimistët rreth BE-së, serbët më euroskeptikët

më 1.2018 - Almakos

Kosova dhe Shqipëria janë vendet më optimiste sa i përket hyrjes në Bashkimin Evropian, ndërsa serbët janë më euroskeptikët në Ballkan, tregon një studim i kryer nga programi i Bashkimit Evropian Horizon...

Zijadin Sela: Ligji i gjuhëve, avancim esencial i përdorimit të shqipes në Maqedoni

më 1.2018 - Gazeta Telegraf

Lideri i Aleancës për shqiptarët në Maqedoni, Zijadin Sela, u shprehet se “miratimi i ligjit të përdorimi të gjuhëve është një avancim esencial i përdorimit të shqipes në Maqedoni”. “Realisht ky është...

KUVEND, MIRATOHET LIGJI PËR SHQIPEN, XHAFERI FTON IVANOVIN TË REFLEKTOJË

më 1.2018 - TV21

“69 deputetët e pranishëm votuan “PËR”, të përmbajtur asnjë, kundër jo. I lus deputet të cilët u takojnë komuniteteve që nuk janë shumicë në R.M-së të prononcohen për propozimin e ligjit. Ju lus të votoni....

Takohen Haradinaj e Rama, flasin për aktivitetet e ‘Vitit të Skënderbeut’

më 1.2018 - Telegrafi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë qëndrimit në Shqipëri, është pritur në takim nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Sipas komunikatës për media nga zyra për informim e kryeministrit,...

Nuk do ta besoni kurre se kush e vrau Xhemail Mustafën

më 1.2018 - Bota Press

Vrasja veprimtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Xhemail Mustafa, është bërë nga dora e Agron Sylejmanit. Kështu ka thënë Shkumbin Mehmeti, i cili bënte pjesë në një grup vrasësish të figurave të...

Shumë gabime drejtshkrimore në një shkrim të Ministrit kosovar të Arsimit

më 1.2018 - Infokusi

Ministri i Arsimit i Kosovës, Shyqiri Bytyqi, ka përshëndetur miratimin e një ligji nga Parlamenti i Maqedonisë, i cili përcakton përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare në shtetin fqinj. Nëpërmjet...

Rrëfimi i Shkumbin Mehmetit për vrasjet e pasluftës

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Haradinaj takon Ramën, tregon për çfarë biseduan

më 1.2018 - Klan Kosova

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka takuar homologun nga Shqipëria, Edi Rama. “Gjithmonë kënaqësi ta takoj kryeministrin Edi Rama dhe të bashkëbisedojmë për temat me interes nacional dhe zhvillimor...

Ahmeti: Miratimi i ligjit të gjuhëve, festë e madhe për të gjithë shqiptarët

më 1.2018 - Gazeta Express

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoni, Ali Ahmeti, e cilësoi sot miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve, një festë të madhe për të gjithë shqiptarët. Në një prononcim për Agjencinë...

Maqedoni, protestë para Kuvendit kundër Ligjit për përdorimin e gjuhëve

më 1.2018 - Gazeta Liria

Një grup qytetarësh sonte janë mbledhur para Kuvendit të Maqedonisë në shenjë revolte për shkak të miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Protestuesit janë duke kundërshtuar votimin e Ligjit për...

Ligji për Shqipen, Bushati: Hap për forcimin e rrugës euroatlantike

më 1.2018 - BalkanWeb

TIRANE- Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka reaguar lidhur me vendimin që mori sot Kuvendi i Maqedonisë për zyrtarimin e ligjit për gjuhën shqipe. Bushati e cilësoi këtë vendim...

Ibrahim dhe Qerim Kelmendi dhanë urdhër për vrasjen e Smajl Hajdarit dhe të Tahir Zemajt

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Vrasja e deputetit të LDK-së, Smajl Hajdari, dhe ajo e Tahir Zemajt, është bërë me urdhër të vëllezërve Ibrahim dhe Qerim Kelmendi. Kështu ka thënë Shkumbin Mehmeti, i cili bënte pjesë në një grup vrasësish...

Kush u pagua 25 mijë euro për vrasjen e polices Sebahate Tolaj?

më 1.2018 - Bota Press

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike...

“Dikujt po i pengon zbardhja e vrasjeve e veprimtarëve të LDK-së”

më 1.2018 - Infokusi

Lidhja Demokratike e Kosovës ka kërkuar nga institucionet e drejtësisë zbardhjen e vrasjeve të pasluftës të veprimtarëve të LDK-së. Në 19-vjetorin e vrasjes së veprimtarit Enver Maloku, u bënë homazhe...

Thaçi: Miratimi i ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni e arritur e lartë

më 1.2018 - Klan Kosova

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se miratimi i ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare nga Parlamenti i Maqedonisë është një e arritur e lartë demokratike për këtë shtet fqinj,...

Ahmeti: Miratimi i ligjit për shqipen, festë e madhe për gjithë shqiptarët

më 1.2018 - Ina

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoni, Ali Ahmeti, e cilësoi sot miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve, një festë të madhe për të gjithë shqiptarët. Në një prononcim për Agjencinë...

Mediat serbe citojnë IFIMES-in: Gjykata Speciale është formuar për Thaçin dhe Haradinajn – dhe jo vetëm!

më 1.2018 - Almakos

Instituti Ndërkombëtar IFIMES në Lubjanë, siç citojnë mediat serbe ka vlerësuar se “nuk është i befasishëm nervozizmi i udhëheqjes aktuale në Prishtinë dhe iniciativa e nxituar për të shfuqizuar Gjykatën...

Dëshmitari: Florim Ejupi u ngarkua me detyrë vrasjen e Xhavit Halitit

më 1.2018 - Gazeta Liria

Në Klan Kosova është transmetuar rrëfimi ekskluziv për veprimtarinë e një grupi të njerëzve, që kryen disa prej rasteve më të rënda kriminale të pasluftës, përfshirë vrasjet politike. Ka folur njëri prej...

Ligji për gjuhën shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - RTSH

Parlamenti maqedonas ka miratuar me 69 vota pro ligjin për gjuhën shqipe. Në votim nuk pati asnjë kundër apo abstenim, ndërkohë që deputetët e VMRO DMPNE nuk morrën pjesën në votim. Debati për ligjin e...

Hoxhaj: Miratimi i Ligjit për Gjuhët i kontribuon demokracisë në Maqedoni

më 1.2018 - Koha.net

Një lajm jashtëzakonisht i mirë dhe historik për shqiptarët, është ai i miratimit të ligjit për gjuhën shqipe nga parlamenti në Maqedoni, për zëvendëskryeministrin e Kosovës, Enver Hoxhaj. “Njëkohësisht...

Kurteshi: Kurti mund të mos zgjidhet kryetar edhe pse s’ka kandidat

më 1.2018 - Periskopi

Zgjedhjet e brendshme në Lëvizjen Vetëvendosje për kryetar të partisë tashmë kanë hyrë në fazën finale me vetëm Albin Kurtin kandidat për këtë post. Por fakti se Kurti është i vetmi kandidat për këtë post,...

Thaçi: Shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni, e arritur e lartë demokratike

më 1.2018 - Klan Kosova

Presidenti i Kosovës e ka quajtura të arritur të lartë demokratike miratimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare në Republikën e Maqedonisë, njofton Klan Kosova. Thaçi ka shkruar në llogarinë e tij në Facebook...

Thaçi mirëpret miratimin e ligjit për gjuhën shqipe nga Parlamenti i Maqedonisë

më 1.2018 - Telegrafi

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka mirëpritur miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare nga parlamenti i Maqedonisë. Sipas Thaçit miratimi i këtij ligji është një e arritur...

Haradinaj konfirmon se ka marrë pasaportën e Shqipërisë

më 1.2018 - RTV 21

Kryeministri Haradinaj falënderon shtetin shqiptar Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka konfirmuar se sot është pajisur me pasaportë të Shqipërisë. “Vitin e kaluar, gjatë periudhës së qëndrimit...

Bushati përshëndet miratimin e gjuhës shqipe në Maqedoni: Arritje e rëndësishme për shqiptarët

më 1.2018 - Gazeta Tema

Ministri për Europën dhe Punët e jashtme, Ditmir Bushati ka përshëndetur miratimin e gjuhës shqipe në Maqedoni. Bushati e ka konsideruar si një arritje e rëndësishme për shqiptarët si popullsi shtetformuese...

Postimi i Molliqajt që tregon se Kurti ka vendosur për ndarjen e Vetëvendosjes

më 1.2018 - Infokusi

Ish-sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj, ka thyer më në fund heshtjen, duke komentuar rreth zhvillimeve më të fundit në partinë e tij. Ai ka vënë në pah se udhëheqësi shpirtëror...

Haradinaj pajiset me pasaportën shqiptare

më 1.2018 - Gazeta e re

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj sot mori pasaportën shqiptare Ai në facebook shkroi se sot është pajisur me pasaportën e republikës se Shqipërisë, transmeton Gazeta e Re. Ja shkrimi i plot i Haradinajt:...

Demarkacioni të hënën në Kryesi të Kuvendit

më 1.2018 - GazetaBlic

Komisioni për Punë të Jashtme do mblidhet të hënën për të diskutuar versionin aktual të Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi. Po, të njëjtën ditë, kjo marrëveshje do t’i dërgohet për shqyrtim Kryesisë...

Veseli: Arritje e madhe kalimi i ligjit për gjuhët në Maqedoni

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup/Prishtinë, 11 janar - Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli pas miratimit të ligjit për gjuhët në Kuvendin e Republikës së  Maqedonisë, ka përgëzuar Parlamentin dhe gjithë bashkëkombasit shqiptarë...

"Gjuha shqipe në vendin e merituar", Nishani reagon pas miratimit të ligjit në Maqedoni

më 1.2018 - Gazeta Express

Në lidhje me miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni ka reaguar edhe ish kreu i shtetit Bujar Nishani. Në një status në facebook, Nishani shkruan se bashkëkombësit tanë e vendosën...

Demarkacioni të hënën në Kryesi të Kuvendit

më 1.2018 - Gazeta Express

Komisioni për Punë të Jashtme do mblidhet të hënën për të diskutuar versionin aktual të Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi. Po, të njëjtën ditë, kjo marrëveshje do t’i dërgohet për shqyrtim Kryesisë...

Takohen Haradinaj e Rama, flasin për aktivitetet e ‘Vitit të Skënderbeut’

më 1.2018 - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë qëndrimit në Shqipëri, është pritur në takim nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Sipas komunikatës për media nga zyra për informim e kryeministrit,...

Haxhaj: Miratimi i Ligjit për Gjuhët i kontribuon demokracisë në Maqedoni

më 1.2018 - Koha.net

Një lajm jashtëzakonisht i mirë dhe historik për shqiptarët, është ai i miratimit të ligjit për gjuhën shqipe nga parlamenti në Maqedoni, për zëvendëskryeministrin e Kosovës, Enver Hoxhaj. “Njëkohësisht...

Ahmeti: Miratimi i ligjit të gjuhëve, festë e madhe për të gjithë shqiptarët

më 1.2018 - Aktuale

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoni, Ali Ahmeti, e cilësoi sot miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve, një festë të madhe për të gjithë shqiptarët. Në një prononcim për Agjencinë...

Kush ishte i përfshirë në vrasjen e Tahir Zemajt?

më 1.2018 - Gazeta e re

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Dëshmitari që tregon se kush e vrau Smajl Hajdarajn

më 1.2018 - Gazeta e re

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Kurteshi tregon sesi mund të dështoj Kurti të zgjidhet kryetar

më 1.2018 - Insajderi

Zgjedhjet e brendshme në Lëvizjen Vetëvendosje për kryetar të partisë tashmë kanë hyrë në fazën finale me vetëm Albin Kurtin kandidat për këtë post. Por fakti se Kurti është i vetmi kandidat për këtë post,...

Kush u pagua 25 mijë euro për vrasjen e polices Sebahate Tolaj?

më 1.2018 - Bota Press

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Deputeti i PDK-së tregon nëse do të tërhiqet nga nisma për zhbërjen e Gjykatës Speciale

më 1.2018 - GazetaBlic

Deputeti i PDK-së, Nezir Çoçaj,  i cili ka hedhur nënshkrimin e tij që të zhbëhet Gjykata Speciale, deklaroi për ‘Gazeta Blic’ se edhe nëse partia e tij  ia kërkon që të tërheq nënshkrimin për zhbërjen...

Albulena Haxhiu, Dardan Molliqajt: Ajo që po thoni ju është shpifje

më 1.2018 - Almakos

Deputetja e VV-së, Albulena Haxhiu ka reaguar lidhur me deklaratën e Dardan Molliqaj, ku ky i fundit pak minuta më parë përmes një postimi në Facebook tha se Haxhiu së bashku me Albin Kurtin e Xhelal Sveçlen...

Mbahet takimi i drejtorëve politik të Ballkanit Perëndimor me përfaqësuesit e BE-së në Shkup

më 1.2018 - Almakos

Në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Maqedonisë sot u mbajt takimi i dytë i Shërbimit Evropian për punë të jashtme(EEAS) e kryesuar nga zv.sekretari i përgjithshëm i EEAS, Jean-Christophe Belliard, me...

Shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni, Bushati: Gur themeli për një të ardhme më të mirë

më 1.2018 - NOA

Ministri për Punët e Jashtme dhe Europën, Ditmir Bushati e ka konsideruar si një hap përpara miratimin e ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni. Përmes një postimi në rrjetin e tij social Facebook, Bushati...

Kryeministri i Republikës së Kosovës: Sot e mora pasaportën e Shqipërisë

më 1.2018 - Gazeta Express

Ramush Haradinaj, pranon se sot e ka marrë pasaportën e Shqipërisë. Përveç tij, me pasaportë shqiptare është pajisur edhe Anita, gruaja e Kryeministrit. Këtë e ka bërë të ditur vetë Haradinaj përmes rrjetit...

Maqedonia ka miratuar gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare, ja si e cilëson vendimin Meta

më 1.2018 - Standard

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka përshëndetur vendimin e marrë nga parlamenti i Maqedonisë, që ka miratuar gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare. ‘Të dashur miq, sapo mbërrita në aeroportin e Ljubljanës...

Kush u pagua 25 mijë euro për vrasjen e polices Sebahate Tolaj?

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Lumezi ka një apel për personat që po deklarohen për vrasjet e zyrtarëve të LDK’së

më 1.2018 - Gazeta e re

Personat të cilët flasin, nëpër media dhe rrjete sociale, lidhur me vrasjet e aktivistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës është mirë që të njëjtat t’i deklarojnë edhe në Prokurorinë e Shtetit. Kështu...

Mustafa: Zbardhja e vrasjes së Enver Malokut dhe tjerëve është imperativ i kohës

më 1.2018 - Gazeta e re

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se zbardhja e vrasjeve të veprimtarëve të LDK-së, është domosdoshmëri e kohës. “Enver Maloku jetoi e veproi me nder, me përkushtim dhe me vendosmëri të paepur për...

Lumezi ka një apel për personat që po deklarohen për vrasjet e zyrtarëve të LDK’së

më 1.2018 - Periskopi

Personat të cilët flasin, nëpër media dhe rrjete sociale, lidhur me vrasjet e aktivistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës është mirë që të njëjtat t’i deklarojnë edhe në Prokurorinë e Shtetit. Kështu...

Sela: Ligji për gjuhët e bën më të barabartë Maqedoninë

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Lideri i Aleancës për shqiptarët Ziadin Sela ka folur për miratimin e ligjit të gjuhëve sot në Kuvend duke deklaruar se ky ligj pasuron Maqedoninë dhe i bën qytetarët gjithëpërfshirës....

Ligji për gjuhët dhe zbatimi në institucione

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Ligji për përdorimin e gjuhëve tashmë i miratuar në Kuvend parasheh avancimin e përdorimit të gjuhëve të bashkësive etnike që përbëjnë mbi 20 për qind të numrit të përgjithshëm të popullatës...

A e lëkund koalicionin PAN, Gjykata Speciale? Flet Daut Haradinaj

më 1.2018 - Zhurnal

Prishtinë, 11 janar - Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, thotë se nuk e di nëse kreu i PDK-së, Kadri Veseli, është tërhequr nga përpjekja për ta shfuqizuar Gjykatën Speciale. Sipas tij, Veseli e ka respektuar...

Kush u pagua 25 mijë euro për vrasjen e polices Sebahate Tolaj?

më 1.2018 - Gazeta e re

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Haradinaj merr pasaportën e Republikës së Shqipërisë!

më 1.2018 - GazetaBlic

Kryeministri Haradinaj përmes rrjetit të tij social Facebook ka falënderuar ish-presidentin e Shqipërisë Bujar Nishani për dhënien shtetësia shqiptare atij dhe gruas së tij Anita Haradinaj, raporton Gazeta...

Ja kush dyshohet se e ka vrarë Xhemajl Mustafën?

më 1.2018 - Bota Press

Botapress, 11 Janar – Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike...

Bajrush Morina: Flej, flej ministër! Enver Maloku është vrarë që 19 vjet…e ti tash për kërkon hetime!

më 1.2018 - Bota Press

Ministër Abelard Tahiri! Së pari nuk po të them “Zotëri Ministër” sepse mendoj se ministrat nuk janë zotni por “argat të politikës” ndërkaq meqenëse edhe unë nuk jam zotni por sipas teje “qytetar” e jo...

Delegacioni franko-gjerman në Kosovë, “Kërkohet mos shfuqizimi i Gjykatës Speciale”

më 1.2018 - Periskopi

Delegacioni i Bashkimit Evropian sot përfunduan vizitën e tyre zyrtare në Kosovë. Në takimet e zhvilluara me udhëheqësit e shtetit dhe përfaqësuesit e partive politike ata kërkuan që të ndalet çdo iniciativë...

Dëshmitari tregon se kush e vrau Smajl Hajdarajn

më 1.2018 - Periskopi

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Maqedoni: Këto janë detajet e ligjit për gjuhën shqipe

më 1.2018 - Klan Kosova

Me ligjin parashikohet në të gjitha organet e pushtetit shtetëror në Republikën e Maqedonisë, institucionet qendrore, ndërmarrjet publike, agjencitë, drejtoritë, institucionet dhe organizatat, komisionet,...

Ivanov pret ligjin për ta thënë fjalën e tij

më 1.2018 - Gazeta Express

Shefi i shtetit Gjorge Ivanov do të prononcohet për ligjin e gjuhëve pasi ta merr të njëjtën. Kjo ka qenë përgjigja e shkurtë nga Kabineti i Ivanovit, pasi sot shumica parlamentare votoi ligjin. “Presidenti...

Vendimi për gjuhën shqipe, Bushati: Gur themeli për të ardhmen e Maqedonisë

më 1.2018 - Gazeta Shqip

Miratimi i ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni është mirëpritur edhe nga ministri i Jashtëm Ditmir Bushati. Në një postim në Facebook ai shprehet se kjo “është një arritje e rëndësishme për...

Maqedoni/ Nishani: Gjuha shqipe u vendos në vendin e merituar

më 1.2018 - Syri

Ish-Presidenti Bujar Nishani përmes një komenti në rrjetet sociale ka përshëndetur miratimin e gjuhës shqipe nga Parlamenti i Maqedonisë. “Urimet më të mira bashkëkombasve tanë në Maqedoni. E vendosën...

Kush thuhet se e ka vrarë Xhemajl Mustafën?

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Kush ishte i përfshirë në vrasjen e Tahir Zemajt?

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Kush u pagua 25 mijë euro për vrasjen e polices Sebahate Tolaj?

më 1.2018 - Periskopi

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Ligji për shqipen, akt i rëndësishëm për të ardhmen europiane të Maqedonisë

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka përshëndetur miratimin e ligjit të gjuhës shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë, transmeton Zhurnal. Ai thotë...

Ligji për gjuhë, Meta: Akt me rëndësi për të ardhmen evropiane të Maqedonisë

më 1.2018 - Portalb

Lidhur me lajmin e miratimit të ligjit e gjuhëve në Maqedoni ka reaguar edhe presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta. Në një postim në Facebook Meta e ka cilësuar një lajm të gëzueshëm miratimin e ligjit për...

Haradinaj dhe Rama flasin për vitin e Skënderbeut

më 1.2018 - Albeu

Kryeministri i Republikës, Ramush Haradinaj gjatë vizitës në Shqipëri zhvilloi një takim edhe me homologun e tij, Edi Ramën. Nëpërmjet një statusi në “Facebook” ai ka treguar se biseda ndërmjet tyre ishte...

Përdorimi i gjuhës shqipe në Maqedoni, Bushati: Arritje e rëndësishme për shqiptarët

më 1.2018 - Gazeta Express

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ka reaguar në lidhje me vendimin e marrë sot në Parlamentin e Maqedonisë në lidhje me miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe. Ai e cilësoi këtë vendim një...

Takohen Haradinaj e Rama, ja për çfarë diskutuan

më 1.2018 - RTV 21

Haradinaj në Shqipëri Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë qëndrimit në Shqipëri, është pritur në takim nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Sipas komunikatës për media nga zyra për informim...

Molliqaj i zhgënjyer me Kurtin, Haxhiun e Sveçlen, e quan lajm të mirë takimin me Grupin Parlamentar

më 1.2018 - Almakos

Deputeti i Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj ka thënë se do të marrë pjesë në takimin e përbashkët me Grupin Parlamentar për të gjetur rrugëdalje nga kriza që ka përfshirë VV-në. Madje Molliqaj këtë vendim...

Mehmeti tregon se kush dha urdhër për vrasjen e Ibrahim dhe Qerim Kelmendit

më 1.2018 - Insajderi

Vrasja e deputetit të LDK’së, Smail Hajdari, dhe ajo e Tahir Zemajt, është bërë me urdhër të vëllezërve Ibrahim dhe Qerim Kelmendi. Kështu ka thënë Shkumbin Mehmeti, i cili bënte pjesë në një grup vrasësish...

Haradinaj takon Ramën, diskutojnë për aktivitetet që do të organizohen për Vitin e Skënderbeut

më 1.2018 - Lajmi.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë qëndrimit në Shqipëri, është pritur në takim nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Në takim, të dy kryeministrat kanë biseduar për zhvillimet politike...

Kush ishte i përfshirë në vrasjen e Tahir Zemajt – flet dëshmitari i mbrojtur i Speciales

më 1.2018 - Periskopi

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Familja e Frashër Krasniqit e shqetësuar me fyerjet që po i bëhen

më 1.2018 - Insajderi

Motra e deputetit Frashër Krasniqi, Arbër Krasniqi është shprehur se familjes së saj janë duke ju shtuar dhembjet me fyrjet që janë duke ia bërë vëllait të saj nëpër rrjetet sociale. Përmes një postimi...

Kadriu dhe Konstadinovski, gjykatësit e ri të Gjykatës Kushtetuese

më 1.2018 - Alsat-M

Osman Kadriu dhe Darko Konstadinovski do të jenë gjykatësit e ri të Gjykatës Kushtetuese. Ata do zënë vendin e Natasha Gaber dhe Gzime Starovës të cilëve u skadoi mandati në vitin që lamë pas. Të dy gjykatësit...

Zyrtarizimi i Shqipes jehonë edhe jashtë vendit, Meta: Me rëndësi për integrimin e Maqedonisë

më 1.2018 - BalkanWeb

LJUBJANE- Miratimi i ligjit për përdorimin e Gjuhës Shqipe në Parlamentin e Maqedonisë ditën e sotme, ka marrë një jehonë mbarë kombëtare. Vendimi për zyrtarizimin e gjuhës Shqipe është pritur mirë nga...

Shqipëri, krerët e shtetit mirëpresin ligjin për gjuhët

më 1.2018 - Almakos

11 Janar Pas miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve reaguan edhe krerët e Shqipërisë dhe Kosovës. Kryeministri shqiptar Edi Rama miratimin e ligjit e cilësoi si arritje historike, ndërsa Presidenti,...

Miratimi i gjuhës shqipe, Bushati: Gur themeli për të ardhmen e Maqedonisë

më 1.2018 - Shqiptarja

Ministri i Jashtëm Bushati ka reaguar duke përshëndetur miratimin e gjuhës shqipe nga parlamenti maqedonas.  Ai e konsideron si një arritje të rëndësishme për shqiptarët si popullsi shtetformuese dhe hap...

Haxhiu e Mihali e quajnë shpifje deklaratën e Molliqajt

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu dhe anëtarja e Kryesisë së Vetëvendosjes, Dejona Mihali i janë kundërpërgjigjur deputetit të Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj, duke i quajtur shpifje deklarata...

Meta merr lajmin e gëzueshëm për shqiptarët e Maqedonisë, rrugës për Kroaci

më 1.2018 - Gazeta Express

Lajmin për miratimin e shqipes si gjuhë zyrtare nga Parlamenti i Maqedonisë, Presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta, e ka marrë menjëherë sapo ka mbërritur në Ljubjanë. Kreu i shtetit sapo ka...

Anita Haradinaj merr nënshtetësi shqiptare, publikon fotografinë e pasaportës në InstaStory

më 1.2018 - Telegrafi

Anulimi i vizës amerikane të kryeministrit të Kosovës, ka qenë tema më e diskutuar në media gjatë kësaj jave. U përfol se pas kësaj, ai u drejtua për të marrë nënshtetësi shqiptare, e një gjë të tillë...

Morina: I dyshuari në vrasjen e Malokut nuk është nga LDK dhe VV

më 1.2018 - Albeu

Gazetari Bajrush Morina ka deklaruar gjatë ditës së sotme që një deputet në Kuvendin e Kosovës me bashkëshorten janë përgjegjës për vrasjen e Enver Malokut . Por ndaj tij ka reaguar Deputeti Milaim Zeka...

Gjendja e komunikacionit në Maqedoni, rrugë të lagështa dhe dukshmëri e ulët

më 1.2018 - Lajm

Komunikacioni në vend po zhvillohet nëpër rrugë kryesisht të lagështa. Reshje me intensitet të dobët ka në Strazhë, Mavrovë, Dibër, Ohër, Strugë, Kërçovë dhe Presekë, ndërsa në Krushevë dukshmëria është...

Thaçi mirëpret miratimin e Ligjit të Gjuhëve në Kuvendin e Maqedonisë

më 1.2018 - RTV 21

Thaçi: Arritje e lartë për Maqedoninë Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka mirëpritur lajmin për miratimin e Ligjit të Gjuhëve në Parlamentin e Maqedonisë. Thaçi këtë e cilësoi si një të arritur të lartë...

Për Ligjin për përdorimin e gjuhëve

më 1.2018 - Lajm

Abdulla Mehmeti Ligji për përdorimin e gjuhëve është një arritje për barazinë e gjuhëve në Maqedoni, edhe të gjuhës që e flasin 20% e qytetarëve (aludohet në shqiptarët dhe gjuhën shqipe), por nuk është...

Thaçi e sheh ligjin për gjuhën shqipe si forcim i unitetit të Maqedonisë

më 1.2018 - Koha.net

Për kreun e shtetit të Kosovës, Hashim Thaçi, miratimi i Ligjit për Përdorimin e Gjuhës Shqipe si gjuhë zyrtare nga Parlamenti i Maqedonisë është një e arritur e lartë demokratike për këtë shtet fqinj,...

Personi që mori pjesë në vrasje rrëfehet për eliminimin e aktivistëve të LDK-së

më 1.2018 - Periskopi

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Zbulohet se kush e dha urdhërin për vrasjen e vrasjes së deputetit të LDK’së Smail Hajdari dhe të Tahir Zemajt

më 1.2018 - Bota Press

Vrasja e deputetit të LDK’së, Smail Hajdari, dhe ajo e Tahir Zemajt, është bërë me urdhër të vëllezërve Ibrahim dhe Qerim Kelmendi. Kështu ka thënë Shkumbin Mehmeti, i cili bënte pjesë në një grup vrasësish...

Rrahim Pacolli përshëndet miratimin e Ligjit për Gjuhën Shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - Lajmi.net

Sekretari organizativ i AKR-së Rrahim Pacolli ka përshëndetur miratim e Ligjit për përdorimin e Gjuhëve nga Kuvendi i Maqedonisë. Ai ka thënë se miratimi i këtij ligji shënon një ditë të madhe për shqiptarët...

Për herë të parë flitet për emrat e vrasësve të Xhemajl Mustafë

më 1.2018 - Periskopi

Dëshmitar i mbrojtur i Prokurorisë Speciale, Shkumbin Mehmeti, pranon se ishte pjesëtar i një grupi kriminal i cili ka kryer krime të shumta pasluftës, përfshirë edhe vrasje politike për qëllime të themeluesve...

Besa akoma nuk ka dorëzuar padi në Administrative

më 1.2018 - Alsat-M

Përkundër paralajmërimit, përfaqësues të Lëvizjes Besa edhe sot nuk kanë dorëzuar padi në Gjykatën Administrative lidhur me atë se kush ka të drejtë në këtë Lëvizje, pas shkarkimit të kryetarit Bilall...

Gjendja e komunikacionit në Maqedoni, rrugë të lagështa dhe dukshmëri e ulët

më 1.2018 - Almakos

Komunikacioni në vend po zhvillohet nëpër rrugë kryesisht të lagështa. Reshje me intensitet të dobët ka në Strazhë, Mavrovë, Dibër, Ohër, Strugë, Kërçovë dhe Presekë, ndërsa në Krushevë dukshmëria është...

Mustafa: Zbardhja e vrasjeve të veprimtarëve të LDK-së, imperativ i kohës

më 1.2018 - Almakos

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka kërkuar zbardhjen e vrasjeve politike të veprimtarëve të LDK-së. Me rastin e 19 vjetorit të vrasjes së Enver Malokut, ai ka thënë se zbardhja e vrasjeve politike të veprimtarëve...

Haradinaj e Rama diskutojnë për zbatimin e marrëveshjeve ndërmjet dy qeverive

më 1.2018 - Koha.net

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë qëndrimit në Shqipëri, është pritur në takim nga kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama. Përmes një komunikate për media bëhet e...

Ja çfarë përmban ligji për gjuhët

më 1.2018 - Aktuale

Në Kuvendin e Maqedonisë sot me 69 vota u miratua Ligji për përdorimin e gjuhëve. Më poshtë ju sjellim përmbajtjen e këtij Ligji. Ligji për përdorimin e Gjuhëve “Me këtë ligj paralelisht rregullohen parimet,...

Lajm bombë: Zbulohet emri i dëshmitarit që rrëfen vrasjet e Xhemail Mustafës, Tahir Zemajt…

më 1.2018 - Bota Press

Gazeta Express ka mësuar se Shkumbin Mehmeti ka treguar se Qerim dhe Ibrahim Kelmendi janë grupi që ka orkestruar vrasjet e pasluftës në Kosovë Sonte në Zonën e Debatit, në Klan Kosova, do të transmetohet...

Kadriu: Ligji për gjuhët në përputhe me kushtetutën

më 1.2018 - MRT

Kuvendi Republikan ka zgjodhur Osman Kadriun dhe Darko Kostadinovskin për gjykatës të rinj të gjykatës kushtetuese... Kadriu dhe Kostadinovski vijnë në vendin e gjykatëseve Natasha Gaber Damjanovska dhe...

Lëvizja BESA akoma nuk ka dorëzuar padi në Administrative

më 1.2018 - AlbPortali

Loading... Përkundër paralajmërimit, përfaqësues të Lëvizjes Besa edhe sot nuk kanë dorëzuar padi në Gjykatën Administrative lidhur me atë se kush ka të drejtë në këtë Lëvizje, pas shkarkimit të kryetarit...

Ligji për gjuhët dhe zbatimi në institucione

më 1.2018 - Alsat-M

Ligji për përdorimin e gjuhëve tashmë i miratuar në Kuvend parasheh avancimin e përdorimit të gjuhëve të bashkësive etnike që përbëjnë mbi 20 për qind të numrit të përgjithshëm të popullatës në Maqedoni....

Molliqaj deklaroi se Dejona Mihali votoi kundër, mirëpo ja çfarë pretendon ajo!

më 1.2018 - Sovrani

Zyrtarja e Lëvizjes “Vetëvendosje”nga Shqipëria, Dejona Mihali ka reaguar  pasi Dardan Molliqaj deklaroi se ajo votoi kundër një takimi të përbashkët të personave që dhanë dorëheqje nga strukturat e partisë...

OBRM-PDUKM: Ligji për dygjuhësi është në kundërshtim me Kushtetutën e Maqedonisë

më 1.2018 - Telegrafi

Ligji për përdorimin e gjuhëve, i cili sot u votua nga shumica parlamentare është në kundërshtim me Kushtetutën. Me këtë akt pushteti dëshmoi se akti më i lartë juridik, Kushtetuta e shtetit për të është...

Zyrtarizmi i shqipes në Maqedoni, Nishani: Maqedonia një fqinj edhe më i mirë

më 1.2018 - BalkanWeb

TIRANE- Pas vendimit që mori sot Kuvendi i Maqedonisë për të zyrtarizuar me ligj gjuhën shqipe, vjen reagimi i ish-presidenti i Republikës, Bujar Nishani. Ky i fundit në një postim në rrjetin social ‘Facebook’...

Këta janë deputetët shqiptarë që votuan ligjin për gjuhën shqipe

më 1.2018 - Albeu

Me 69 vota pro dhe asnjë kundër, Kuvendi arriti që t’i japë dritë jeshile Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Ligjin e mbështetën edhe deputetët e Aleancës për Shqiptarët, Merale Ferati e PDSH-së, deputetët...

Zendeli: Besa votoi pro ligjit për përdorimin e gjuhëve edhe pse nuk e zyrtarizon gjuhën shqipe

më 1.2018 - Portalb

Grupi i deputetëve të Besës e mbështeti Ligjin për përdorimin e gjuhëve edhe pse me të nuk zyrtarizohet përdorimi i gjuhës shqipe, deklaroi deputetit Fadil Zendeli në Kuvend pas miratimit të Ligjit. “Ne...

Shqiptarëve të Maqedonisë po iu jepen të drejtat me këste – nuk ka zyrtarizim, por avancim të gjuhës shqipe

më 1.2018 - Almakos

Shkruan: Publikuar më 11.01.2018 Xhevdet Pozhari Nuk ka zyrtarizim të gjuhës shqipe në Maqedoni, por avancim të përdorimit të saj. Një “sukses” ky i arritur pas 4 mandatesh të bashkëqeverisjes së BDI –...

Ministri urdhëron Lumezin të hetojë deklaratën e Bajrush Morinës

më 1.2018 - Albeu

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri e ka marrë me seriozitet një postim në facebook, të gazetarit, Bajrush Morina , i cili ka thënë se një deputet i Kuvendit dhe bashkëshortja e tij janë përgjegjës për...

Thaçi: Miratimi i ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare nga Parlamenti i Maqedonisë është një e arritur e lartë demokratike!

më 1.2018 - GazetaBlic

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi përmes rrjetit social Facebook është shprehur i gëzuar që parlamenti i Maqedonisë ka miratuar ligjin për përdorim të gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare, raporton Gazeta Blic....

S’tërhiqet AAK

më 1.2018 - GazetaBlic

Deputetët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, janë shprehur të palëkundur sa i përket iniciativës për zhbërjen e Gjykatës Speciale. Ata kanë thënë se nënshkrimet e hedhura për zhbërjen e kësaj Gjykate,...

Thaçi: Miratimi i ligjit për gjuhën shqipe, hap i rëndësishëm i zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit

më 1.2018 - Lajmi.net

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se miratimi i ligjit për  përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare nga Parlamenti i Maqedonisë është një e arritur e lartë demokratike për këtë shtet. Ai...

Zendeli: BESA votoi Ligjin për përdorimin e gjuhëve, edhe pse nuk e zyrtarizon gjuhën shqipe

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 11 Janar - Grupi parlamentar i Lëvizjes Besa e mbështeti Ligjin për përdorimin e gjuhëve edhe pse me këtë propozim-ligj nuk zyrtarizohet gjuha shqipe, tha deputeti Fadil Zendeli pas votimit të ligjit...

Maqedoni: Këto janë detajet e ligjit për gjuhën shqipe

më 1.2018 - GazetaBlic

Me ligjin parashikohet në të gjitha organet e pushtetit shtetëror në Republikën e Maqedonisë, institucionet qendrore, ndërmarrjet publike, agjencitë, drejtoritë, institucionet dhe organizatat, komisionet,...

Sela: Nuk përzihem në zhvillimet e brendëshme të “Besës”

më 1.2018 - Lajm

Kreu i “Aleancës për Shqiptarët” Ziadin Sela i pyetur nga gazetarët se me cilin krah të Lëvizjes Besa do të bashkëpunojë, tha se nuk do të përzihet në përplasjet e brendshme të asnjë partije dhe apeloi...

Mihali përgënjeshtron Dardan Mollqiajn

më 1.2018 - Insajderi

Anëtarja e Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Dejona Mihali, ka reaguar në lidhje me deklaraten e Dardan Molliqaj se ajo në mbledhjen e kryesisë ka votuar kundër një takimi të përbashkët të grupit parlamentar....

Florin Krasniqi: Dardan Molliqaj është patriot, s’e fyejnë dot ata që s’kanë bërë gjë për VV-në

më 1.2018 - Periskopi

Ish-deputeti i Vetëvendosjes, Florin Krasniqi ka folur për problemet brenda VV-së. Ai ka konsideruar se problemet janë të zgjidhshme. Sipas tij, këto probleme kanë shkuar shumë larg, sepse nuk janë evituar...

Ligji i plotë për gjuhët dhe implementimi i tij në institucione

më 1.2018 - Albeu

Ligji për përdorimin e gjuhë ve tashmë i miratuar në Kuvend parashikon avancimin e përdorimit të gjuhë ve të bashkësive etnike që përbëjnë mbi 20 për qind të numrit të përgjithshëm të popullatës në Maqedoni....

Kuvend, miratohet Ligji për gjuhët me 69 vota pro

më 1.2018 - Alsat-M

Me 69 vota pro, asnjë të përmbajtur dhe asnjë kundër, Kuvendi pas disa dështimeve, arriti që t’i japë dritë jeshile Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Ligjin e mbështetën edhe deputetët e Aleancës për Shqiptarët,...

Ligji për gjuhët u votua, sfida e radhës është implementimi i tij

më 1.2018 - Almakos

Ligji për përdorimin e gjuhëve sot mori mbështetjen e të gjithë 69 deputetëve të pranishëm në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, pa asnjë votë “ kundër” apo “ të përmbajtur”. Menjëherë pasuan reagimet...

Haradinaj merr pasaportën shqiptare, falënderon Shqipërinë

më 1.2018 - Bota Press

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është pajisur sot me pasaportën e Republikës së Shqipërisë. “Vitin e kaluar, gjatë periudhës së qëndrimit tim në Strasburg, me dekret të posaçëm nga ish-presidenti...

Tahiri urdhëron Lumezin të hetojë hipotezat e Morinës për vrasjen e Malokut

më 1.2018 - Gazeta Express

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri e ka marrë me seriozitet një postim në facebook, të gazetarit, Bajrush Morina, i cili ka thënë se një deputet i Kuvendit dhe bashkëshortja e tij janë përgjegjës për...

Lëvizja BESA akoma nuk ka dorëzuar padi në Administrative

më 1.2018 - Fakti Ditor

Përkundër paralajmërimit, përfaqësues të Lëvizjes Besa edhe sot nuk kanë dorëzuar padi në Gjykatën Administrative lidhur me atë se kush ka të drejtë në këtë Lëvizje, pas shkarkimit të kryetarit Bilall...

Haradinaj e pranon: Kam marr pasaportën e Shqipërisë

më 1.2018 - Albinfo

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, sot është pritur nga presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta. Megjithatë, ky nuk ka qenë qëllimi i vetëm i vizitës së Haradinajt në Tiranë, shkruan albinfo.ch. Ai është...

XHAFERI: Ivanov të reflektojë për ligjin e gjuhëve

më 1.2018 - Medial

Me 69 vota pro, asnjë të përmbajtur dhe asnjë kundër, Kuvendi pas disa dështimeve, arriti që t’i japë dritë jeshile Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Ligjin e mbështetën edhe deputetët e Aleancës për Shqiptarët,...

Maqedoni, kalon ligji për gjuhët me 69 vota “për”

më 1.2018 - Klan Kosova

Me 69 vota pro dhe asnjë kundër apo të përmbajtur, pa deputetët e VMRO-DPMNE-së, Kuvendi në Maqedoni vendosi ta kalojë Propozim ligjin për përdorimin e gjuhëve. Debati për ligjin e gjuhëve në Kuvend filloi...

Kuvendi miratoi ligjin për përdorimin e gjuhëve

më 1.2018 - MRT

Kuvendi miratoi ligji për përtdorimin e gjuhëve, i cili parasheh avancim të theksuar të përdorimit të gjuhës shqipe... Pro Ligjit votuan të gjithë deputet e pranishëm në sallë, 69 gjithsej, si nga shumica...

Zyrtarizimi i shqipes temë interesi edhe për mediat botërore

më 1.2018 - AlbPortali

Loading... Uashington, 11 janar – Deputetët e Maqedonisë kanë kaluar ligjin ditën e sotme që bën gjuhën shqipe si gjuhë të dytë zyrtare, ndërkohë që shumica parlamentare ka votuar pro kurse opozita ka...

VMRO-DPMNE: Ligji që sot u soll do të prodhon institucione jo-efikase

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Partia më e madhe opozitare VMRO-DPMNE ka reaguar pasi që sot Kuvendi me 69 vota PRO, miratoi ligjin për përdorimin e gjuhëve. Nga kjo parti thonë se ligji për dygjuhësi që sot u soll...

Adili: Gjuha shqipe do të zyrtarizohet kur të ndryshojë Preambula e Kushtetutës

më 1.2018 - Ina

Veprimtari kërçovar, Gafurr Adili, thekson se me ndryshimet e sotme të Ligjit për përdorimin e gjuhëve gjuha shqipe jo vetëm që nuk është zyrtarizuar, por ende nuk ka arritur statusin juridiko-kushtetues...

LSDM: Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtueshmëri me Kushtetutën

më 1.2018 - Lajm

Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtueshmëri me Kushtetutën, janë qyqare dhe të pabaza reagimet e VMRO-DPMNE-së, thuhet në reagimin e LSDM-së. “Ndryshimet e Ligjit për përdorim të gjuhëve, që Kuvendi...

Votimi në Maqedoni, Meta: Akt me rëndësi për shqiptarët dhe të ardhmen e vendit

më 1.2018 - Gazeta Shqip

Vendimi historik i Parlamentit të Maqedonisë për njohjen e gjuhës shqipe, ka sjellë edhe një reagim shumë pozitiv nga ana e Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Kreu i Shtetit e konsideron aktin e ndërrmarë...

Zyrtarët e Qeverisë nuk tregojnë nëse Kryeministri mori pasaportë shqiptare

më 1.2018 - Gazeta Express

Pasi u raportua se Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinajt, Amerika nuk ia lëshoi vizën, i njëjti sot ia kishte mësyrë Shqipërisë që të pajiset me pasaportë shqiptare. Por, zyrtarë nga Qeveria e Kosovës,...

Gruaja e kryeministrit krenohet me pasaportë të një shteti tjetër, kosovarët vazhdojnë të jenë të izoluar

më 1.2018 - Lajmi.net

Refuzimi i vizës amerikane për kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj për të cilin ka raportuar ekskluzivisht lajmi.net, ka qenë tema më e diskutuar në media gjatë kësaj jave. U përfol se pas kësaj,...

Ivanov pret ligjin për ta thënë fjalën e tij

më 1.2018 - Medial

Shefi i shtetit Gjorge Ivanov do të prononcohet për ligjin e gjuhëve pasi ta merr të njëjtën. Kjo ka qenë përgjigja e shkurtë nga Kabineti i Ivanovit, pasi sot shumica parlamentare votoi ligjin. “Presidenti...

Kritika të ashpra në Kosovë për pajisjen e Ramush Haradinajt me pasaportë të Shqipërisë

më 1.2018 - Sovrani

Në një kohë kur qytetarët e Kosovës janë më të izoluarit në Evropë – si pasojë e mosliberalizimit të vizave nga Bashkimi Evropian, që ka kushtëzuar një gjë të tillë me ratifikimin e Marrëveshjes së demarkacionit...

Deputeti i VV-së: Albin Kurti më quajti idiot sepse ia publikova një foto të tij

më 1.2018 - BalkanWeb

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi i cili është duke qëndruar në burg për shkak se është dënuar nga Gjykata Themelore e Prishtinës për sulm ndaj Kuvendit të Kosovës, ka dhënë dorëheqje...

Zendeli: BESA votoi Ligjin por nuk e zyrtarizon gjuhën shqipe

më 1.2018 - Albeu

Deputeti i Lëvizjes BESA, Fadil Zendeli ka deklaruar se grupi parlamentar i Lëvizjes Besa e mbështeti Ligjin për përdorimin e gjuhëve edhe pse me këtë propozim-ligj nuk zyrtarizohet gjuha shqipe . "Ne...

Shqipja gjuhë zyrtare, Meta: Akt me rëndësi për të ardhmen evropiane të Maqedonisë

më 1.2018 - NOA

Lidhur me lajmin e miratimit të gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare në Maqedoni ka reaguar edhe Presidenti Ilir Meta. Në një postim në Facebook Meta e ka cilësuar një lajm të gëzueshëm miratimin e ligjit për...

Gjuha shqipe në Maqedoni,Ilir Meta: Akt i rëndësishëm për të ardhmen

më 1.2018 - Shqiptarja

Presidenti Ilir Meta ka reaguar menjëherë në “Facebook” sapo ka dëgjuar lajmin për njohjen e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare në Maqedoni. Meta sapo ka mbërritur në aeroportin e Lubjanës është informuar...

Ramush Haradinaj flet për herë të parë për vizën amerikane dhe rrëzimin e Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Opinion

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj e cilëson të drejtë zhbërjen e Gjykatës Speciale në Kosovë. Në një intervistë për televizionin Klan Haradinaj thotë se pavarësisht pozicionit të forcës politike...

Dardan Molliqaj merr reagime të ashpra nga dy anëtaret e Kryesisë së LV-së

më 1.2018 - Periskopi

Dardan Molliqaj ka marrë reagime të ashpra nga dy anëtaret e Kryesisë, Albulena Haxhiu e Dejona Mihali, pas një statusi të tij, ku shprehet i zhgënjyer pse, sipas tij, Haxhiu ka abstenuar e Mihali ka votuar...

Vrasja e Enver Malokut: Bajrush Morina nesër do të merret në pyetje nga Policia

më 1.2018 - Sovrani

Gazetari Bajrush Morina ka ngjallur debat në opinion, me një postim në profilin e tij në “Facebook”, rreth asaj se kush e ka vrarë Enver Malokun. Në 19-vjetorin e vrasjes së gazetarit Maloku, Bajrush Morina...

Molliqaj jep lajmin e madh për Vetëvendosjen

më 1.2018 - Bota Press

Deputeti i Vetëvnedosjes, Dardan Molliqaj, ka thënë se është lajm i mirë për Vetëvnedosjen, vendimi i Kryesisë për një takim ku do të gjendej një rrugë për tejkalimin e gjendjes aktuale të krijuar në këtë...

Milaim Zeka i reagon Bajrush Morinës: Ia huqe keq për vrasësin e Enver Malokut

më 1.2018 - Zhurnal

Prishtinë, 11 janar - Deputeti i Nismës, Milaim Zeka, ka reaguar ndaj gazetarit Bajrush Morina rreth asaj se kush e vrau Enver Malokun, veprimtarin e LDK-së. Bajrush Morina, sot përmes Facebook’ut, tha...

VMRO-DPMNE: Ligji për gjuhët është mashtrim, në dëm të Maqedonisë

më 1.2018 - Albeu

Partia opozitare VMRO-DPMNE ka reaguar pas miratimit të Ligjit për gjuhën shqipe duke dekklaruar se është jokushtetues. VMRO-DPMNE thotë se ky ligj do të sjellë institucione joefikase, në vend që të jenë...

Sela: Ligji për gjuhët e bën më të barabartë Maqedoninë

më 1.2018 - Albeu

Lideri i Aleancës për shqiptarët Ziadin Sela ka folur për miratimin e ligjit të gjuhëve sot në Kuvend duke deklaruar se ky ligj pasuron Maqedoninë dhe i bën qytetarët gjithë përfshirës. "Ligji për gjuhët...

Shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni, ligji votohet në Kuvend

më 1.2018 - Gazeta Shqip

Me 69 vota “PRO” dhe asnjë kundër u votua Ligjin për gjuhën shqipe, nga 69 vota “Pro” nga të gjithë të pranishmit në Parlamentin e Republikës së Maqedonisë. Kurse me këtë propozim Ligj është ngritur në...

Lëvizja BESA nuk ka dorëzuar padi në Gjykatën Administrative

më 1.2018 - Gazeta Express

Përkundër paralajmërimit, përfaqësues të Lëvizjes Besa edhe sot nuk kanë dorëzuar padi në Gjykatën Administrative lidhur me atë se kush ka të drejtë në këtë Lëvizje, pas shkarkimit të kryetarit Bilall...

Zyrtarizimi i shqipes temë interesi edhe për mediat botërore

më 1.2018 - Fakti Ditor

Uashington, 11 janar – Deputetët e Maqedonisë kanë kaluar ligjin ditën e sotme që bën gjuhën shqipe si gjuhë të dytë zyrtare, ndërkohë që shumica parlamentare ka votuar pro kurse opozita ka kundërshtuar...

Ligji për gjuhët dhe zbatimi në institucione

më 1.2018 - Lajmi.net

Ligji për përdorimin e gjuhëve tashmë i miratuar në Kuvend parasheh avancimin e përdorimit të gjuhëve të bashkësive etnike që përbëjnë mbi 20 për qind të numrit të përgjithshëm të popullatës në Maqedoni....

Bajrush Morina ‘zbulon’ një fakt tronditës: Deputeti që e ka vrarë Enver Malokun s’është as LDK, as VV!

më 1.2018 - Lajmi.net

Gazetari Bajrush Morina i është kundërpërgjigjur deputetit të Nismës për Kosovën, Milaim Zeka lidhur me pretendimet se kush mund të jenë vrasësit e aktivistit të LDK-së, Enver Maloku. Morina fillimisht...

VMRO-DPMNE reagon për miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve

më 1.2018 - Portalb

“Ligji për dygjuhësi të cilin sot e ka votuar shumica parlamentare është jo-kushtetues”, reagon VMRO-DPMNE-ja opozitare pas miratimit të ligjit për përdorimin e gjuhëve në Kuvendin e Maqedonisë me 69 vota...

Ekskluzive: Tregohen emrat e vrasësve të Xhemail Mustafës, Tahir Zemajt…

më 1.2018 - Bota Press

Sonte në Zonën e Debatit, në Klan Kosova, do të tregohen emrat e vrasësve të Xhemail Mustafës, Tahir Zemajt e të disa figurave të tjera. Do të transmetohet rrëfimi ekskluziv për veprimtarinë e një grupi...

Mesazhi i veçantë i Nishanit për maqedonasit:U bëtë fqinj të mirë

më 1.2018 - Shqiptarja

Zyrtarizimi i gjuhës shqipe në Maqedoni është pritur me mjaft entuziazëm në Shqipëri. Politika ka përshëndetur njëzëri vendimin e Maqedonisë për miratimin e shqipes. Mes reagimeve të shumta është edhe...

Rama: Zyrtarizimi i gjuhës shqipe arritje historike

më 1.2018 - Albeu

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka komentuar miratimin e ligjit për gjuhët në Maqedoni me 69 vota pro. "Miratimi nga parlamenti në Shkup i ligjit të gjuhës shqipe një arritje historike për shqiptarët...

LSDM: Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtim me Kushtetutën

më 1.2018 - Almakos

Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtueshmëri me Kushtetutën, janë qyqare dhe të pabaza reagimet e OBRM-PDUKM-së, thuhet në reagimin e LSDM-së. “Ndryshimet e Ligjit për përdorim të gjuhëve, që Kuvendi...

Kryeministri me bashkëshorte fitojnë lirinë e lëvizjes – qytetarët mbesin të izoluar

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Pasaporta e Kosovës është një nga pasaportat më të pavlefshme në botë, duke u renditur vetëm pas pasaportës së Palestinës, duke u pamundësuar qytetarëve që të lëvizin lirshëm. Në fakt, kosovarët janë të...

Shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni, Presidenti Meta: Një akt për të ardhmen europiane

më 1.2018 - Syri

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka përshëndetur vendimin e marrë nga parlamenti i Maqedonisë, që ka miratuar gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare. ‘Të dashur miq, sapo mbërrita në aeroportin e Ljubljanës...

Rama: Zyrtarizimi i gjuhës shqipe demokratizon Maqedoninë

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama përmes një postimi në faqen e vet në Facebook ka përshëndetur miratimin e ligjit të gjuhës shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. "Miratimi nga parlamenti...

ASH: Meritat i takojnë shqiptarëve për Ligjin e Gjuhës Shqipe

më 1.2018 - Ina

Aleanca për Shqiptarët përmes një komunikate është shprehur lidhur me miratimin e Ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe. “Sot, në Kuvendin e RM u votua Ligji për përdorimin e Gjuhës shqipe, një veprim...

S’i jep vizën SHBA? Ramushi vjen në Tiranë tek Edi Rama dhe flasin për Skënderbeun

më 1.2018 - Te Sheshi

Kryeministri, Ramush Haradinaj gjatë vizitës në Shqipëri ka takuar homologun e tij, Edi Rama si dhe presidnetin Ilir Meta me me të cilët ka biseduar për zhvillimet politike në rajon si dhe organzimi me...

Grubi nga Kuvendi fton Ivanov-in ta nënshkruaj ligjin për gjuhët

më 1.2018 - TV Koha

Pas miratimit  të ligjit të përdorimit të gjuhëve, deputeti i BDI-së Artan Grubi u paraqit në një pres- konferencë nga e cila falënderoj të gjithë ata deputet që votuan “pro” ligjit po ashtu edhe ata që...

Thaçi e Haradinaj: Miratimi i ligjit për shqipen një e arritur e lartë

më 1.2018 - Almakos

Miratimi i ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare nga Parlamenti i Maqedonisë është një e arritur e lartë demokratike për këtë shtet fqinj, që ndër të parët njohu pavarësinë e Kosovës....

Presidenti Ivanov mund ta bllokojë Ligjin për gjuhët, përgjigjet Grubi

më 1.2018 - TV Koha

Sot deputetët e Kuvendit të Maqedonisë, me 69 vota “për” votuan propozim-ligjin për përdorimin e gjuhëve, pas shtyrjes së disa seancave. Mirëpo edhe pas miratimit të ligjit në komisionet kuvendore dhe...

Ligji i gjuhëve, ky është urimi i Likës

më 1.2018 - Almakos

Zëvendës kryeministri Hazbi Lika në emër të ekzektutivit përgëzon miratimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve, i cili u miratua sot në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë edhe me shumicë të dyfishtë, gjegjësisht...

Ramush Haradinaj merr pasaportë të Shqipërisë

më 1.2018 - Shenja

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se sot e ka marrë pasaportën e Shqipërisë. Përmes një postimi në Facebook, ai ka treguar se përveç tij, me pasaportë shqiptare është pajisur edhe...

Edi Rama: Miratimi i ligjit të gjuhës shqipe, arritje historike për shqiptarët

më 1.2018 - Lajmi.net

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama përmes një postimi në faqen e vet në Facebook ka përshëndetur miratimin e ligjit të gjuhës shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. “Miratimi nga parlamenti në Shkup i ligjit...

Zyrtarizimi i shqipes temë interesi edhe për mediat botërore

më 1.2018 - Fol

Deputetët e Maqedonisë kanë kaluar ligjin ditën e sotme që bën gjuhën shqipe si gjuhë të dytë zyrtare, ndërkohë që shumica parlamentare ka votuar pro kurse opozita ka kundërshtuar atë, me këtë shkrim kanë...

Florin Krasniqi: Ata që e fyen Visar Ymerin, janë armiq të Albin Kurtit

më 1.2018 - Periskopi

Ish deputeti i Vetëvendosjes Florin Krasniqi ka folur për gjendjen e krijuar në Vetëvendosje me besimin se problemet janë të zgjidhshme. Krasniqi ka folur edhe për Albin Kurtin e Visar Ymerin. Ai ka thënë...

Grubi flet për Ligjin pë shqipen, presim Ivanov ta nënshkruaj

më 1.2018 - Ina

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi pas miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, tha se 15 vite pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, me votimin e Ligjit për gjuhët është rrumbullaksuar procesi i paqes...

RDK: Urime shqipëtarë për sjelljen e ligjit të gjuhës shqipe

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup 11 Janar - Rilindja Demokratike Kombëtare vlerëson se sjellja e ligjit për përdorimin e gjuhëve, sot në Kuvendin e Maqedonisë, është një vepër e madhe kombëtare, dhe për këtë arsye duhet uruar për...

Edi Rama për ligjin e gjuhëve në Maqedoni: arritje historike!

më 1.2018 - Portalb

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nëpërmjet rrjetit social në fejsbuk ka komentuar miratimin e ligjit të gjuhëve në Kuvendin e Maqedonisë duke e vlerësuar si arritje historike për shqiptarët, njofton...

RDK: Urime shqiptarë për sjelljen e ligjit të gjuhës shqipe

më 1.2018 - Aktuale

Rilindja Demokratike Kombëtare vlerëson se sjellja e ligjit për përdorimin e gjuhëve, sot në Kuvendin e Maqedonisë, është një vepër e madhe kombëtare, dhe për këtë arsye duhet uruar për durimin, urtësinë,...

Rama e quan historike miratimin e Ligjit për gjuhën shqipe nga Parlamenti i Maqedonisë

më 1.2018 - Lajmi.net

Ditën e sotme Parlamenti në Maqedoni votoi ligjin për gjuhën shqipe, për të cilin ka reaguar menjëherë edhe kryeministri Rama në “Facebook” Rama e ka vlerësuar si një arritje historike për shqiptarët miratimin...

VMRO-DPMNE kundërshton Ligjin për gjuhët që avancon shqipen, ja reagimi…

më 1.2018 - Ina

“Ligji për dygjuhësi të cilin sot e ka votuar shumica parlamentare është jo-kushtetues”, reagon VMRO-DPMNE-ja opozitare pas miratimit të ligjit për përdorimin e gjuhëve në Kuvendin e Maqedonisë me 69 vota...

Shumë gabime drejtshkrimore në një shkrim të Ministrit kosovar të Arsimit

më 1.2018 - Sovrani

Ministri i Arsimit i Kosovës, Shyqiri Bytyqi, ka përshëndetur miratimin e një ligji nga Parlamenti i Maqedonisë, i cili përcakton përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare në shtetin fqinj. Nëpërmjet...

Bajrush Morina ‘lëshon bombën’: Vrasësi i Enver Malokut është sot deputet. Reagon Milaim Zeka

më 1.2018 - Ina

Në 19 vjetorin e vrasjes së Enver Malokut, analisti Bajrush Morina ka shkruar se ‘do të dëshironte t’i shihte një deputet të Kuvendit dhe bashkëshorten e tij me duar lidhur duke u nisur në Speciale’, për...

Kadriu: Ligji për gjuhët nuk është në kundërshtim me kushtetutën

më 1.2018 - RTV 21

“Çështja e gjuhës garantohet me Kushtetutë” Gjykatësi i porsazgjedhur i Kushtetueses në Maqedoni, Osman Kadriu vlerëson se Ligji për gjuhët, që është votuar në Kuvendin e Maqedonisë, është kushtetues shkruan...

Gazetari i njohur sjell dëshminë tronditëse: Vrasës të Enver Malokut janë një deputet dhe bashkëshortja e tij

më 1.2018 - Gazeta Tema

Ndërsa drejtësia kosovare edhe pas 19 vitesh nuk ka arritur të kap vrasësit e veprimtarit të LDK-së, Enver Maloku, gazetari Bajrush Morina pretendon se e di kush janë vrasësit, edhe pse nuk ka përmendur...

Mediat serbe: Gjykata Speciale është formuar për Thaçin dhe Haradinajn

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Instituti Ndërkombëtar IFIMES në Lubjanë, siç citojnë mediat serbe ka vlerësuar se “nuk është i befasishëm nervozizmi i udhëheqjes aktuale në Prishtinë dhe iniciativa e nxituar për të shfuqizuar Gjykatën...

Molliqaj: Do të takohem edhe njëherë me Kurtin dhe të tjerët

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj i është gëzuar vendimit të Kryesisë së partisë për takim me Grupin Parlamentar për të gjetur rrugëdalje nga kriza në parti. Ai ka paralajmëruar se do të...

Ja ligji i plotë se si dhe ku është zyrtare gjuha shqipe (Dokument)

më 1.2018 - Ina

Kuvendi i Maqedonisë votoi sot Ligjin për përdorimin e gjuhëve, kryesisht që ka të bëjë me avancimin dhe përdorimin më të gjërë zyrtar të gjuhës shqipe, si gjuhë e dytë zyrtare në vend. Maxhoranca theksoi...

Çfarë parasheh Ligji i gjuhëve në Maqedoni?

më 1.2018 - TV Koha

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë sot me 69 vota “pro” votuan propozim-ligjin për përdorimin e gjuhëve, i cili parasheh disa ndryshime në shtet. Ky propozim-ligj parasheh që të formohet edhe komision,...

A e lëkund koalicionin PAN, Gjykata Speciale? Flet Daut Haradinaj

më 1.2018 - Lajmi.net

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, thotë se nuk e di nëse kreu i PDK-së, Kadri Veseli, është tërhequr nga përpjekja për ta shfuqizuar Gjykatën Speciale. Sipas tij, Veseli e ka respektuar procedurën për...

Molliqaj optimist se VV-ja do të dalë nga kriza

më 1.2018 - Gazeta e re

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj, ka përshëndetur vendimin e kryesisë së kësaj partie për takim të përbashkët me Grupin Parlamentar për të gjetur rrugëdalje nga kriza e krijuar në VV....

RAMA: Zyrtarizimi i gjuhës shqipe historike për shqiptarët, demokratizon Maqedoninë

më 1.2018 - Medial

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama përmes një postimi në faqen e vet në Facebook ka përshëndetur miratimin e ligjit të gjuhës shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. “Miratimi nga parlamenti në Shkup i ligjit...

Haxhiu e quan shpifës Dardan Molliqajn

më 1.2018 - Insajderi

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu ka reaguar në lidhje me deklaratën e Dardan Molliqajt ngase sipas tij, Haxhiu ka abstenuar për të mbajtur një takim të...

Haradinaj me pasaporte shqiptare

më 1.2018 - MRT

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka marrë pasaportën shqiptare.... Dekreti nga Presidenti për kreun e qeverisë është marrë kohë më parë, ndërsa tre ditë më parë Haradinaj ka aplikuar edhe për pasaportën....

Reagimet në Shqipëri për ligjin e gjuhës: Ligji i gjuhës shqipe një arritje historike

më 1.2018 - Almakos

I pari që ka reaguar ishte kryeministri Edi rama, I cili e quan një arritje historike vendimin e sotem të kuvendit të Maqedonisë. “Miratimi nga parlamenti në Shkup i ligjit të gjuhës shqipe një arritje...

Haradinaj: Miratimi i Ligjit për Gjuhët në Maqedoni, lajm i gëzueshëm për gjithë shqiptarët

më 1.2018 - Almakos

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka mirëpritur lajmin për Miratimin e Ligjit për përdorimin e Gjuhës Shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. Miratimi i këtij ligji, i jep gjuhës shqipe...

A po e përçan koalicionin Specialja, ja çka thotë Haradinaj!

më 1.2018 - GazetaBlic

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, thotë se nuk e di nëse kreu i PDK’së, Kadri Veseli, është tërhequr nga përpjekja për ta shfuqizuar Gjykatën Speciale. Sipas tij, Veseli e ka respektuar procedurën për...

Ali Ahmeti voton me zemër për ligjin e gjuhës shqipe

më 1.2018 - Aktuale

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti shihet se si voton me zemër për ligjin e gjuhës shqipe. Me 69 vota “PRO” dhe asnjë kundër u votua Ligjin për gjuhën shqipe, nga 69 vota “Pro” nga...

A u tërhoqën edhe deputetët e PDK’së për Specialen, sikurse shefi i tyre?

më 1.2018 - Bota Press

Hajdar Beqa e Andin Hoti nuk kanë ndryshuar mendje pse dhanë nënshkrimin e tyre natën e 22 dhjetorit, për ta shfuqizuar Gjykatën Speciale. Vazhdojnë të jenë kundër saj, ani pse kreu i partisë së tyre Kadri...

Edi Rama uron miratimin e ligjit të gjuhëve

më 1.2018 - Gazeta Express

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama përmes një postimi në faqen e vet në Facebook ka përshëndetur miratimin e ligjit të gjuhës shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. “Miratimi nga parlamenti në Shkup i ligjit...

Zendeli: Deputetët e Besës do të veprojnë të bashkuar në Kuvend

më 1.2018 - Gazeta Express

Deputeti i Lëvizjes BESA, Fadil Zendeli ka thënë se pesë deputetët e kësaj partie do të funksionojnë të bashkuar dhe të unifikuar në Kuvend në pajtueshmëri me programin dhe platformën e partisë. “Problemet...

Maqedoni, parlamenti miraton shqipen si gjuhë e dytë zyrtare

më 1.2018 - Sot News

Deputetët e Maqedonisë kanë miratuar sot në parlament ngrijten e shqipes në nivelin e gjuhës së dytë zyrtare, në votën që u bojkotua nga partitë opozitare. Ligji kaloi me mbështetjen e 69 deputetëve në...

A e lëkund koalicionin Specialja. Flet Daut Haradinaj

më 1.2018 - Gazeta Express

Deputeti i AAK’së, Daut Haradinaj, thotë se nuk e di nëse kreu i PDK’së, Kadri Veseli, është tërhequr nga përpjekja për ta shfuqizuar Gjykatën Speciale. Sipas tij, Veseli e ka respektuar procedurën për...

Albulena Haxhiu i kundërpërgjigjet Dardan Molliqajt

më 1.2018 - Sovrani

Deputetja e VV-së, Albulena Haxhiu ka reaguar lidhur me deklaratën e Dardan Molliqaj, ku ky i fundit pak minuta më parë përmes një postimi në Facebook tha se Haxhiu së bashku me Albin Kurtin e Xhelal Sveçlen...

Postimi i Molliqajt që tregon se Kurti ka vendosur për ndarjen e Vetëvendosjes

më 1.2018 - Bota Press

Ish-sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj, ka thyer më në fund heshtjen, duke komentuar rreth zhvillimeve më të fundit në partinë e tij. Ai ka vënë në pah se udhëheqësi shpirtëror...

Nga Molliqaj tek Krasniqi – Njëmbëdhjetë dorëheqjet në Vetëvendosje

më 1.2018 - Insajderi

Dorëheqjet brenda Lëvizjes Vetëvendosje filluan me sekretarin organizativ i kësaj Lëvizje Dardan Molliqaj që dha dorëheqje nga korriku i vitit të kaluar. Pas Molliqajt u pasua sekretari tjetër Ylli Hoxhaj...

A është kjo fotografia për të cilën Kurti e quajti idiot Frashër Krasniqin?

më 1.2018 - Politiko

Frashër Krasniqi sot ka njoftuar për dorëheqjen e tij nga Vetëvendosja. Në letrën e dorëheqjes, të dërguar nga burgu, Krasniqi ka zbuluar mes tjerash një detaj, ku thotë se Albin Kurti e ka quajtur “idiot”....

Molliqaj: Lajm shumë i mirë për Lëvizjen Vetëvendosje

më 1.2018 - Sovrani

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj  i është gëzuar iniciativës për një takim të përbashkët mes simpatizuesve dhe GP- të kësaj partie. Ai ka thënë se vetëm në këtë mënyrë mund të kalojnë...

Maqedoni: Parlamenti miraton ligjin për gjuhën shqipe

më 1.2018 - DW

Në Parlamentin e Maqedonisë u votua Ligjin për përdorimin e gjuhëve të bashkësive etnike, me të cilin avancohet përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe në të gjitha organet e pushtetit qendror. Të 69 deputetët...

Ligji për gjuhën shqipe në Maqedoni, Xhaferi: U miratua nga shumica, ata që janë kundër…

më 1.2018 - BalkanWeb

MAQEDONI – Kreu i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi ka komentuar miratimin e ligjit për gjuhën shqipe. Në një lidhje telefonike për “Neës24”, Xhaferi tha se ligji u miratua nga 69 deputetët pjesëmarrës...

RDK: Urime shqiptarë për sjelljen e ligjit të gjuhës shqipe

më 1.2018 - Portalb

Rilindja Demokratike Kombëtare vlerëson se sjellja e ligjit për përdorimin e gjuhëve , sot në Kuvendin e Maqedonisë, është një vepër e madhe kombëtare, dhe për këtë arsye duhet uruar për durimin, urtësinë,...

Kadriu dhe Kostadinovski gjykatësit e rinj të kushtetueses, Kuvendi siguroi kuorum

më 1.2018 - Almakos

Juristi Osman Kadriu, u zgjodh gjykatës i Gjykatës Kushtetuese me 68  vota “ pro”, asnjë “ kundër “ apo “ “të përmbajtur”, ndërsa për post të  njejtë  u votua edhe kolegu i tij  Darko Kostadinovski, por...

Shqiptarët më optimistët rreth BE-së, serbët më euroskeptikët

më 1.2018 - KosovaPress

Më së paku frikë se BE do të kërcënojë identitetin kulturor dhe ekonominë janë të anketuarit nga Kosova dhe Shqipëria, derisa 50 për qind e serbëve konsiderojnë se hyrja në BE rrezikon ekonominë dhe kulturën...

Rama: Zyrtarizimi i gjuhës shqipe demokratizon Maqedoninë

më 1.2018 - TV Koha

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama përmes një postimi në faqen e vet në Facebook ka përshëndetur miratimin e ligjit të gjuhës shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. “Miratimi nga parlamenti në Shkup i ligjit...

Edi Rama: Miratimi i ligjit të gjuhës shqipe, arritje historike, demokratizon Maqedoninë

më 1.2018 - Telegrafi

Miratimit të ligjit të gjuhëve i është gëzuar edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, njofton Telegrafi Maqedoni. Sipas tij, miratimi i ligjit për gjuhën shqipe është arritje historike për shqiptarët...

Kadriu dhe Kostadinovski gjykatësit e rinjë të kushtetueses, Kuvendi siguroi kuorum

më 1.2018 - Almakos

Juristi Osman Kadriu, u zgjodh gjykatës i Gjykatës Kushtetuese me 68  vota “ pro”, asnjë “ kundër “ apo “ “të përmbajtur”, ndërsa për post të  njejtë  u votua edhe kolegu i tij  Darko Kostadinovski, por...

“Përkrahim ligjin për gjuhën, edhe pse nuk e zyrtarizon Shqipen”

më 1.2018 - Lajm

Lëvizja Besa ka përkrahur Ligjin për përdorimin e gjuhëve, edhe pse me këtë ligj nuk zyrtarizohet përdorimi i gjuhës shqipe”. Kështu deklaroi sot deputeti Fadil Zendeli pas sjelljes së Ligjit për gjuhë....

Zendeli tregon se si do veprojnë deputetët e BESËS në Kuvend

më 1.2018 - Aktuale

Deputeti i Lëvizjes BESA, Fadil Zendeli ka thënë se pesë deputetët e kësaj partie do të funksionojnë të bashkuar dhe të unifikuar në Kuvend në pajtueshmëri me programin dhe platformën e partisë. “Problemet...

Molliqaj mirëpret vendimin për takim mes Kryesisë e Grupit Parlamentar: Lajm shumë i mirë për Lëvizjen

më 1.2018 - Periskopi

Deputeti i VV-së Dardan Molliqaj e ka mirëpritur lajmin për takim mes Grupit Parlamentar të VV-së dhe Kryesisë së saj për të diskutuar format që VV-ja të gjejë rrugëdalje nga kriza e brendshme. Molliqaj...

Kadriu: Funksioni gjykatës kushtetues mbart përgjegjësi të madhe

më 1.2018 - TV Koha

Gjykatësi i sapozgjedhur në Gjykatën Kushtetuese, Osman Kadriu sot pas zgjedhjes së tij në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë deklaroi se krahas privilegjeve që i ka ky funksion, bartë edhe përgjrgjësi...

LSDM: Ligji për gjuhët në përputhje me kushtetutën

më 1.2018 - AlbPortali

Loading... Ndajr reagimit të VMRO-DPMNE-së kanë reaguar nga LSDM nga e cila theksojnë se ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtueshmëri me Kushtetutën… “Ndryshimet e Ligjit për përdorim të gjuhëve,...

Rama, Meta, Basha, Thaçi, Haradinaj: Miratimi gjuhës shqipe në Shkup, arritje historike për shqiptarët

më 1.2018 - 24 ore

Kryeministri Edi Rama e cilësoi miratimin sot nga parlamenti maqedonas të ligjit të gjuhës shqipe, një arritje historike për shqiptarët, por që demokratizon e forcon edhe vetë Maqedoninë. Në një postim...

MAQEDONI – Parlamenti miraton Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve, përfshirë gjuhën shqipe

më 1.2018 - 24 ore

Parlamenti i Republikës së Maqedonisë miratoi sot me 69 vota pro Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve. Debati për ligjin për gjuhët në Kuvend filloi më 5 shtator vitin e kaluar në Komisionin parlamentar për...

Kryetari i Kosovës në parlamentin serb Milovan Drecun: Kemi intervistuar 460 dëshmitarë për Specialen

më 1.2018 - Java News

Këshilli për Kosovën në Kuvendin e Serbisë ka themeluar Grupin e Punës dhe ai menjëherë ka vënë kontaktet me Gjykatën Speciale dhe ka filluar bashkëpunimin me prokurorin special David Schwendiman. “Është...

Ç’farë parasheh Ligji i gjuhëve në Maqedoni?

më 1.2018 - Telegrafi

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë sot me 69 vota “pro” votuan propozim-ligjin për përdorimin e gjuhëve, i cili parasheh disa ndryshime në shtet. Ky propozim-ligj parasheh që të formohet edhe komision,...

Milaim Zeka i reagon Bajrush Morinës: Ia huqe keq për vrasësin e Enver Malokut

më 1.2018 - GazetaBlic

Deputeti i Nismës, Milaim Zeka, ka reaguar ndaj gazetarit Bajrush Morina rreth asaj se kush e vrau Enver Malokun, veprimtarin e LDK-së. Bajrush Morina, sot përmes Facebook’ut, tha se e di se kush e vrau...

Zeka-Morinës: Ja huqe keq për vrasësin e Enver Malokut

më 1.2018 - Lajmi.net

Deputeti i Nismës, Milaim Zeka, ka reaguar ndaj gazetarit Bajrush Morina rreth asaj se kush e vrau Enver Malokun, veprimtarin e LDK-së. Bajrush Morina, sot përmes Facebookut, tha se e di se kush e vrau...

Milaim Zeka i reagon Bajrush Morinës: Ia huqe keq për vrasësin e Enver Malokut

më 1.2018 - Politiko

Deputeti i Nismës, Milaim Zeka, ka reaguar ndaj gazetarit Bajrush Morina rreth asaj se kush e vrau Enver Malokun, veprimtarin e LDK’së. Bajrush Morina, sot përmes Facebook’ut, tha se e di se kush e vrau...

Molliqaj i gëzohet vendimit që nuk u votua nga Kurti

më 1.2018 - Insajderi

Vendimi i Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje që nuk është votuar nga ish-lideri dhe kandidati për kryetar Albin Kurti bashkë me krahun e tij, ka gëzuar deputetin nga kjo parti Dardan Molliqaj. Ai nëpërmjet...

Zeka: Nuk është ai që mendon Bajrushi se e ka vrarë Malokun

më 1.2018 - Albeu

Në 19 vjetorin e vrasjes së Enver Malokut , analisti Bajrush Morina ka shkruar se ‘do të dëshironte t’i shihte një deputet të Kuvendit dhe bashkëshorten e tij me duar lidhur duke u nisur në Speciale’,...

Kuvendi e solli Ligjin për përdorimin e gjuhëve

më 1.2018 - TV Koha

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot me 69 vota “pro” e miratoi Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ligji është votuar edhe me shumicë të dyfishtë, gjegjësisht për të votuan 27 deputetë prej bashkësive...

Milikije Halimi falënderon Zaevin për gjuhën shqipe: U tha, u bë!

më 1.2018 - Almakos

Kryetarja e komunës së Haraçinës, Milikije Halimi ka falënderuar kryeministrin Zoran Zaev për Ligjin për përdorimin e gjuhëve, shkruan Gazeta Lajm. “Gjuha shqipe u be gjuhe zyrtare! U tha, u be! Felminderit...

Haradinaj merr pasaportë të Shqipërisë

më 1.2018 - Almakos

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se sot e ka marrë pasaportën e Shqipërisë. Përmes një postimi në Facebook, ai ka treguar se përveç tij, me pasaportë shqiptare është pajisur edhe...

Rama: Zyrtarizimi i gjuhës shqipe historike për shqiptarët, demokratizon Maqedoninë

më 1.2018 - Aktuale

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama përmes një postimi në faqen e vet në Facebook ka përshëndetur miratimin e ligjit të gjuhës shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. “Miratimi nga parlamenti në Shkup i ligjit...

Zendeli: Grupi parlamentar i “Besës” do të vazhdojë unik; Sela: Nuk përzihem në zhvillimet e brendëshme të “Besës”

më 1.2018 - Fakti Ditor

Debatet dhe përplasjet në mes të anatëve të Lëvizjes “Besa” nuk do të ndikojnë në punën e grupit parlamentarë të kësaj partie, deklaroi deputeti nga rradhët e Lëvizjes Besa, Fadil Zendeli… Ai tha se ngjarjet...

Molliqaj optimist se VV-ja do të dalë nga kriza

më 1.2018 - KosovaPress

Postimi i plotë në Facebook: Lajm shumë i mirë për Lëvizjen, aktivistët e saj si dhe për të gjithë simpatizuesit tanë vendimi i djeshëm i Kryesisë së Lëvizjes për takim të përbashkët me Grupin Parlamentar...

SELA: Ligji i gjuhëve e bën më të barabartë Maqedoninë

më 1.2018 - Medial

Deputeti dhe lideri i Aleancës për shqiptarët Ziadin Sela ka komentuar aktin e miratimit të ligjit të gjuhëve sot në Kuvend. “Ligji për gjuhët është ligj që pasuron Maqedoninë, e bën më të drejtë, më të...

« Presidenti Meta » Ligji për shqipen, akt i rëndësishëm për të ardhmen europiane të Maqedonisë

më 1.2018 - AlbPortali

Loading... Shkup, 11 janar – Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka përshëndetur miratimin e ligjit të gjuhës shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë, transmeton Zhurnal....

Haradinaj merr pasaportën shqiptare

më 1.2018 - AlbPortali

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj është edhe nënshtetas i Shqipërisë që prej 24 prillit të vitit të kaluar dhe tashmë edhe me pasaportë shqiptare. Loading... Mësohet se Haradinaj ka aplikuar 3 ditë...

Miratimi i ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni, reagon Rama: Arritje historike

më 1.2018 - BalkanWeb

TIRANE- Pas vendimit historik që mori sot Parlamenti i Maqedonisë për ligjin e gjuhës shqipe, vjen reagimi i kryeministrit Edi Rama. Ky i fundit ka përshëndetur vendimin, ndërsa në mesazhin e tij në ‘Facebook’,...

Milaim Zeka i reagon Bajrush Morinës: Ia huqe keq për vrasësin e Enver Malokut

më 1.2018 - Gazeta Express

Deputeti i Nismës, Milaim Zeka, ka reaguar ndaj gazetarit Bajrush Morina rreth asaj se kush e vrau Enver Malokun, veprimtarin e LDK'së. Bajrush Morina, sot përmes Facebook'ut, tha se e di se kush e vrau...

LSDM: Ligji për gjuhët në përputhje me kushtetutën

më 1.2018 - Fakti Ditor

Ndajr reagimit të VMRO-DPMNE-së kanë reaguar nga LSDM nga e cila theksojnë se ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtueshmëri me Kushtetutën… “Ndryshimet e Ligjit për përdorim të gjuhëve, që Kuvendi...

Haradinaj merr pasaportën shqiptare

më 1.2018 - Fakti Ditor

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj është edhe nënshtetas i Shqipërisë që prej 24 prillit të vitit të kaluar dhe tashmë edhe me pasaportë shqiptare. Mësohet se Haradinaj ka aplikuar 3 ditë më parë...

Ja ligji i plotë për gjuhët

më 1.2018 - Almakos

Ligji për përdorimin e gjuhëve tashmë i miratuar në Kuvend parasheh avancimin e përdorimit të gjuhëve të bashkësive etnike që përbëjnë mbi 20 për qind të numrit të përgjithshëm të popullatës në Maqedoni....

Anita Haradinaj merr edhe një nënshtetësi, me të udhëton e lirë në plot vende Europiane

më 1.2018 - Prive

Anita Haradinaj, bashkëshortja e kryeministrit kosovar Ramush Haradinaj, tani ka edhe një nënshtetësi. Moderatorja e njohur e televizionit publik të Kosovës RTK, tani është shtetase e Shqipërisë dhe mbanë...

Hoti flet për specialen, kërkon edhe dorëheqjen e Haradinajt

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Shefi i Grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) Avdullah Hoti, tha se Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit tё Specializuar tё Kosovës janë pjesë e sistemit gjyqësor tё Kosovës...

Maqedoni, miratohet ligji për gjuhët

më 1.2018 - Zëri i Amerikës

69 deputetë të parlamentit të Maqedonisë votuan miratimin e përdorimit të gjuhëve, që i jep gjuhës shqipe një shtrirje të gjerë edhe nëpër institucionet e larta shtetërore ku nuk përdorej deri më tani....

Hoti: Gjykata Speciale e padrejtë, por obligim ndërkombëtarë

më 1.2018 - Sovrani

Shefi i Grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) Avdullah Hoti, tha se Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit tё Specializuar tё Kosovës janë pjesë e sistemit gjyqësor tё Kosovës...

Haradinaj merr pasaportën shqiptare

më 1.2018 - Portalb

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka marrë pasaportën shqiptare, shkruan sot gazeta “Dita”. Sipas gazetës, të dhënat për pasaportën shqiptare të Haradinaj janë hedhur në sistem dhe mësohet se dokumenti...

Isa Mustafa: Zbardhja e vrasjes së Enver Malokut, imperativ i kohës

më 1.2018 - Sovrani

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka përkujtuar në 19-vjetorin e vrasjes ish-veprimtarin e kësaj partie Enver Maloku, duke thënë se ai kontributi i tij do të përkujtohet përherë. Postimi i plotë në Facebook:...

ASH: Meritat ju takojnë shqiptarëve për Ligjin e Gjuhës Shqipe

më 1.2018 - Lajm

Sot, në Kuvendin e RM u votua Ligji për përdorimin e Gjuhës shqipe, një veprim politik, i përbashkët që avancon një kërkesë të rëndësishme të shqiptarëve siç është Ligji për përdorimin institucional të...

A është kjo fotografia për të cilën Kurti e quajti idiot Frashër Krasniqin?

më 1.2018 - GazetaBlic

Frashër Krasniqi sot ka njoftuar për dorëheqjen e tij nga Vetëvendosja. Në letrën e dorëheqjes, të dërguar nga burgu, Krasniqi ka zbuluar mes tjerash një detaj, ku thotë se Albin Kurti e ka quajtur “idiot”....

« Presidenti Meta » Ligji për shqipen, akt i rëndësishëm për të ardhmen europiane të Maqedonisë

më 1.2018 - Fakti Ditor

Shkup, 11 janar – Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka përshëndetur miratimin e ligjit të gjuhës shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë, transmeton Zhurnal. Ai thotë...

Ramush Haradinaj sqaron çështjen e nënshtetësisë shqiptare

më 1.2018 - Infokusi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj e ka sqaruar çështjen e pajisjes me pasaportë shqiptare. Në fakt ishte Bujar Nishani ai që i kishte ofruar Haradinajt pasaportën shqiptare me dekret të veçantë,...

Uniforma dygjuhëshe, fletëpagesat, paratë…Ja çka parasheh ligji për gjuhët (DETAJE)

më 1.2018 - Medial

Në Kuvendin e Maqedonisë sot me 69 vota u miratua Ligji për përdorimin e gjuhëve. Më poshtë ju sjellim përmbajtjen e këtij Ligji. Ligji për përdorimin e Gjuhëve “Me këtë ligj paralelisht rregullohen parimet,...

Ahmeti: Miratimi i ligjit të gjuhëve, festë e madhe për të gjithë shqiptarët

më 1.2018 - AlbPortali

Shkup, 11 janar – Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoni, Ali Ahmeti, e cilësoi sot miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve, një festë të madhe për të gjithë shqiptarët. Loading......

Gjykatësi kushtetues, Osman Kadriu: ligji i gjuhëve tregon se si të zbatohet gjuha shqipe!

më 1.2018 - Portalb

I sapo emëruari si gjykatës në Gjykatën Kushtetues, Osman Kadriu ligjin e gjuhëve që sot mori dritë jeshile e ka vlerësuar si kushtetues, por të njëjtin e sheh si teknikë se si të zbatohet gjuha shqipe,...

Veseli: Ligji për gjuhën shqipe në Maqedoni i kontribuon forcimit të demokracisë

më 1.2018 - Telegrafi

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka përgëzuar Kuvendin e Maqedonisë për votimin e Ligjit për gjuhën shqipe. Veseli në një postim në rrjetin social Facebook shkruan se miratimi i këtij ligji...

Zyrtarizimi i gjuhës shqipe, Rama: Historike për shqiptarët, demokratizon Maqedoninë

më 1.2018 - Gazeta Shqip

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në faqen e vet në Facebook ka përshëndetur miratimin e ligjit të gjuhës shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. “Miratimi nga parlamenti në Shkup i ligjit të gjuhës shqipe,...

Kuvendi i Maqedonisë miratoi Ligjin për gjuhën shqipe

më 1.2018 - Koha.net

Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve të bashkësive etnike me të cilin avancohet përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe në të gjitha organet e pushtetit qendror. Ligji u miratua me...

Ahmeti: Miratimi i ligjit të gjuhëve, festë e madhe për të gjithë shqiptarët

më 1.2018 - Fakti Ditor

Shkup, 11 janar – Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoni, Ali Ahmeti, e cilësoi sot miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve, një festë të madhe për të gjithë shqiptarët. Në një prononcim...

Thaçi: Rritja e të drejtave politike të shqiptarëve në Maqedoni garanton unitetin qytetar dhe etnik

më 1.2018 - KosovaLive360

Presidenti, Hashim Thaçi miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare nga Parlamenti i Maqedonisë e ka mirëpritur dhe ka thënë se forcon edhe më shumë bashkëjetesën dhe perspektivën...

Ligji i gjuhëve, Grubi i çon selam Ivanovit

më 1.2018 - InfoShqip

Deputeti i BDI-së Artan Grubi ka thënë se miratimi i ligjit të gjuhës shqipe është sukses i përbashkët i deputetëve në Kuvend. Sipas tij me miratimin e ligjit të gjuhëve u rrumbullakua pjesa normative...

Presidenti Ivanov mund ta bllokojë Ligjin për gjuhët, përgjigjet Grubi

më 1.2018 - Telegrafi

Sot deputetët e Kuvendit të Maqedonisë, me 69 vota “për” votuan propozim-ligjin për përdorimin e gjuhëve, pas shtyrjes së disa seancave. Mirëpo edhe pas miratimit të ligjit në komisionet kuvendore dhe...

Ramushi e Anita heqin dorë nga nënshtetësia kosovare, ky shtet u ofron pasaporta

më 1.2018 - Ina

Janë dy ndër emrat më të përfolur aktualisht falë pozitave të tyre, Ramush Haradianj si Kryeministër i vendit e bashkëshortja e tij si figurë publike, moderatore shumë e dashur lajmesh. Por, jashtë anës...

Veseli: Miratimi i ligjit për gjuhën shqipe i kontribuon demokracisë dhe barazisë në Maqedoni

më 1.2018 - Lajmi.net

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veselika përgëzuar Kuvendin e Maqedonisë dhe gjithë bashkombasit tanë për votimin e ligjit për gjuhën shqipe. Ai me anë të një postimi në facebook ka shkruar se kjo...

A është kjo foto për të cilën Kurti e quajti idiot Frashër Krasniqin?

më 1.2018 - Lajmi.net

Frashër Krasniqi sot ka njoftuar për dorëheqjen e tij nga Vetëvendosje. Në letrën e dorëheqjes, të dërguar nga burgu, Krasniqi ka zbuluar mes tjerash një detaj, ku thotë se Albin Kurti e ka quajtur “idiot”....

Mustafa kërkon zbardhjen e vrasjeve të veprimtarëve të LDK-së

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se zbardhja e vrasjeve të veprimtarëve të LDK-së, është domosdoshmëri e kohës. “Enver Maloku jetoi e veproi me nder, me përkushtim dhe me vendosmëri të paepur për...

Mustafa: Zbardhja e vrasjes së Enver Malokut dhe tjerëve është imperativ i kohës

më 1.2018 - Gazeta Fjala

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se zbardhja e vrasjeve të veprimtarëve të LDK-së, është domosdoshmëri e kohës. “Enver Maloku jetoi e veproi me nder, me përkushtim dhe me vendosmëri të paepur për...

Mustafa: Zbardhja e vrasjes së Enver Malokut, imperativ i kohës

më 1.2018 - Bota Press

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka përkujtuar në 19-vjetorin e vrasjes ish-veprimtarin e kësaj partie Enver Maloku, duke thënë se ai kontributi i tij do të përkujtohet përherë.Postimi i plotë në Facebook:Enver...

Kadriu: Ligji për gjuhët është në përputhje me Kushtetutën e Maqedonisë

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Gjykatësi i porsazgjedhur i Kushtetueses në Maqedoni, Osman Kadriu vlerëson se Ligji për gjuhët, që sot u votua në Kuvendin e Maqedonisë, është në përputhje me kushtetutën e Reublikës...

Rama përshëndet miratimin e ligjit te gjuhës

më 1.2018 - Vizion Plus

Kryeministri Edi Rama ka përshëndetur votimin në parlamentin e Maqedonisë të ligjit të gjuhës shqipe. Në reagimin e tij në facebook, kreu i qeverisë shqiptare e konsideron si një arritje historike. “miratimi...

Osman Kadriu dhe Darko Kosntatinovski gjykatësit e rinj të Kushtetueses

më 1.2018 - Albeu

Kuvendi i Maqedonisë me 65 vota pro dhe asnjë kundër ka zgjedhur për gjykatës kushtetuese Darko Kostadimovskin, ndërkaq me 68 vota pro dhe asnjë kundër për gjykatës kushtetues është zgjedhur Osman Kadriu...

Veseli përgëzon shqiptarët në Maqedoni

më 1.2018 - Albeu

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli nëpërmjet një postimi në Facebook ka përgëzuar Kuvendin e Maqedonisë dhe gjithë bashkombasit tanë për votimin e ligjit për gjuhën shqipe. “Ky është një hap i...

Maqedoni, parlamenti miraton ligjin për gjuhën shqipe

më 1.2018 - RTSH

Parlamenti maqedonas ka miratuar me 69 vota pro ligjin për gjuhën shqipe. Në votim nuk pati asnjë kundër apo abstenim, ndërkohë që deputetët e VMRO DMPNE nuk morrën pjesën në votim. Debati për ligjin e...

Takohen Haradinaj e Rama, flasin për aktivitetet e ‘Vitit të Skënderbeut’

më 1.2018 - Almakos

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë qëndrimit në Shqipëri, është pritur në takim nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Sipas komunikatës për media nga zyra për informim e kryeministrit,...

Maqedonia miraton ligjin për gjuhën shqipe, Rama: Arritje historike për shqiptarët

më 1.2018 - NOA

Kuvendi i Maqedonisë miratoi sot propozimin për shpalljen e gjuhës shqipe gjuhë zyrtare në të gjithë vendin me 69 vota pro dhe asnjë kundër, pa deputetët e VMRO- DPMNE-së. Debati për ligjin e gjuhëve në...

Shqipja zyrtare,Talat Xhaferi:Hap pozitiv për paqen në Maqedoni

më 1.2018 - Shqiptarja

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi e cila konsideruar hap pozitiv për paqen dhe marrëdhëniet ndëretnike, miratimin e ligjit për zyrtarizmin e gjuhës shqipe . Në një lidhje telefonike për...

Ja çfarë thotë Grubi pas votimit të ligjit për përdorimin e gjuhëve

më 1.2018 - Portalb

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi, pas votimit të disa ligjeve në Kuvend, thotë se 15 vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, me votimin e ligjit të gjuhëve është rrumbullakuar marrëveshja...

“Arritje historike”, Rama komenton miratimin e gjuhës shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - Sot News

Pas miratimit të gjuhës shqipe,  nga Kuvendi i Maqedonisë, ka reaguar edhe kryeministri Rama. Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ai e ka konsideruar një arritje historike për shqiptarët. “Miratimi...

Morina: Prokuroria i ka emrat e vrasësve të Enver Malokut

më 1.2018 - Lajmi.net

Gazetari Bajrush Morina ka bërë një postim me rastin e përvjetorit të 19’të të vrasjes së veprimtarit të LDK dhe gazetarit Enver Maloku. Morina pretendon se e di kush janë vrasësit e Malokut, edhe pse...

Ligji për gjuhën shqipe, Bushati: Hap përpara për forcimin e rrugës euroatlantike të Maqedonisë

më 1.2018 - Java News

Ministri për Punët e Jashtme dhe Europën, Ditmir Bushati e ka konsideruar si një hap përpara miratimin e ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni. Në një status në FB, Bushati thotë se “Miratimi i ligjit për...

Kryeministri me bashkëshorte fitojnë lirinë e lëvizjes – qytetarët mbesin ende të izoluar

më 1.2018 - Insajderi

Pasaporta e Kosovës është një nga pasaportat më të pavlefshme në botë, duke u renditur vetëm pas pasaportës së Palestinës, duke u pamundësuar qytetarëve që të lëvizin lirshëm. Në fakt, kosovarët janë të...

Hoxhaj mirëpret miratimin e ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, e ka mirëpritur miratimin e ligjit për gjuhën shqipe në parlamentin e Maqedonisë. Sipas tij, kjo është ngjarje, e jashtëzakonshme dhe historike për shqiptarët...

U miratua me 69 vota, ja çfarë ligji i ri për gjuhët

më 1.2018 - Albeu

Në Kuvendin e Maqedonisë sot me 69 vota u miratua Ligji për përdorimin e gjuhë ve. Debati për ligjin e gjuhë ve në Kuvend filloi më pesë shtator të vitit të kaluar në Komisionin kuvendor për Çështje Evropiane,...

Shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni, reagon Rama

më 1.2018 - Gazeta Express

Këtë të enjte është marrë një vendim historik në Maqedoninë fqinje, gjuha shqipe më në fund është kthyer në një realitet të prekshëm pas votimit në parlament të projektligjit që bën shqipen gjuhë zyrtare....

Miratimi i gjuhës shqipe në Maqedoni, Rama:Arritje historike për shqiptarët

më 1.2018 - Shqiptarja

Pas miratimit të gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare nga parlamenti i Maqedonisë ka ardhur edhe reagimi i kryeministrit Edi Rama i cili vlerëson vendimin. Rama shkruan se kjo është një arritje historike për...

Kuvendi miraton ndryshimin e Ligjit për mbrojtje të dëshmitarëve

më 1.2018 - Almakos

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot ka miratuar ndyshimin e  Ligjit për mbrojten e dëshmitarëve me kërkesë të Prokuroris Speciale Publike, me qëllim të sigurimit të kushteve për ndjekejn e veprave penale....

Adili: Gjuha shqipe do të zyrtarizohet kur të ndryshojë Preambula e Kushtetutës

më 1.2018 - Almakos

Veprimtari kërçovar, Gafurr Adili, thekson se me ndryshimet e sotme të Ligjit për përdorimin e gjuhëve gjuha shqipe jo vetëm që nuk është zyrtarizuar, por ende nuk ka arritur statusin juridiko-kushtetues...

A është kjo foto për të cilën Kurti e quajti idiot Frashër Krasniqin?

më 1.2018 - Gazeta Express

Frashër Krasniqi sot ka njoftuar për dorëheqjen e tij nga Vetëvendosje. Në letrën e dorëheqjes, të dërguar nga burgu , Krasniqi ka zbuluar mes tjerash një detaj, ku thotë se Albin Kurti e ka quajtur “idiot”....

Miratohet ligji, Gjuha shqipe zyrtare në Maqedoni

më 1.2018 - Lajmi.net

Me 69 vota pro dhe asnjë kundër apo të përmbajtur, pa deputetët e VMRO-DPMNE-së, Kuvendi vendosi ta kalojë Propozim ligjin për përdorimin e gjuhëve. Debati për ligjin e gjuhëve në Kuvend filloi më pesë...

Hashim Thaçi: Miratimi i ligjit për gjuhën shqipe forcon bashkëjetesën në Maqedoni

më 1.2018 - Infokusi

Presidenti i Kosovës,Hashim Thaçi, përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka komentuar vendimin e sotëm të Parlamentit të Maqedonisë për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare. Thaçi është...

Tahiri urdhëron Lumezin të hetojë hipotezat e Morinës për vrasjen e Malokut

më 1.2018 - Infokusi

Ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri e ka marrë me seriozitet një postim në facebook të gazetarit Bajrush Morina, i cili ka thënë se një deputet i Kuvendit dhe bashkëshortja e tij janë përgjegjës për vrasjen...

Rama: vendimi i parlamentit për gjuhen shqipe, forcon vetë Maqedoninë

më 1.2018 - Syri

Menjëherë pas miratimit nga ana e parlamentit të Maqedonisë të ligjit për gjuhët ku gjuha shqipe marr statusin e gjuhës zyrtare ka reaguar në rrjetet socialë edhe kreu I qeverisë shqiptare Edi Rama I cili...

Veseli Uron Shqiptarët e Maqedonisë për Ligjin për Gjuhën Shqipe

më 1.2018 - Kallxo

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka përgëzuar Kuvendin e Maqedonisë dhe shqiptarët e vendit fqinj për votimin e ligjit për gjuhën shqipe. “Ky është një hap i rëndësishëm në përmbushjen e të...

Zendeli tregon se si do veprojnë deputetët e BESËS në Kuvend

më 1.2018 - Medial

Deputeti i Lëvizjes BESA, Fadil Zendeli ka thënë se pesë deputetët e kësaj partie do të funksionojnë të bashkuar dhe të unifikuar në Kuvend në pajtueshmëri me programin dhe platformën e partisë. “Problemet...

Albulena Haxhiu demanton deputeten e LDK-së për çështjen e hetimit të SHIK-ut

më 1.2018 - Periskopi

Deputetja e Vetëvendosjes Albulena Haxhiu ka demantuar deputeten e LDK-së Doruntina Maloku, e cila në një intervistë ka thënë se LDK nuk e përkrah iniciativën për hetimin e SHIK-ut, për arsye se në komision...

Kadriu: Ligji për gjuhët nuk është në kundërshtim me Kushtetutën e Maqedonisë

më 1.2018 - Telegrafi

Gjykatësi i porsazgjedhur i Kushtetueses në Maqedoni, Osman Kadriu vlerëson se Ligji për gjuhët, që sapo është votuar në Kuvendin e Maqedonisë, është kushtetues, përcjell Telegrafi Maqedoni. ”Mendimi im...

Frashër Krasniqi jep dorëheqje nga të gjitha pozitat në Vetëvendosje

më 1.2018 - Telegrafi

Deputeti Frashër Krasniqi, i cili aktualisht ndodhet në Burgun e Dubravës, ka dhënë dorëheqje sot nga pozita e delegatit të Këshillit të Përgjithshëm dhe çdo pozitë tjetër në Vetëvendosje. Në një letër...

Rama: Miratimi i ligjit të gjuhës shqipe në Maqedoni, arritje historike për shqiptarët

më 1.2018 - Gazeta Tema

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas miratimit të projekligjit për përdormin e gjuhës shqipe në Maqedoni . Përmës një postimi në facebook Rama thotë se miratimi i ligjit të gjuhës shqipe është një arritje...

E turpshme: Shikoni si e mashtrojnë opinionin Edi Rama dhe Ilir Meta se në Maqedoni është miratuar Ligj për gjuhën shqipe!

më 1.2018 - Lajm

Reagimet në rrjetet sociale të presidentit shqiptar Ilir Meta dhe kryeministrit Edi Rama, vetëm se nxjerrin në shesh se sa të painteresuar janë ata për gjendjen e shqiptarëve të Maqedonisë. Edhe Meta edhe...

Thaçi mirëpret miratimin e ligjit për gjuhën shqipe nga Parlamenti i Maqedonisë

më 1.2018 - Almakos

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka mirëpritur miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare nga parlamenti i Maqedonisë. Sipas Thaçit miratimi i këtij ligji është një e arritur...

Miratohet ligji, nga sot shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni

më 1.2018 - Lajmi.net

Me 69 vota pro dhe asnjë kundër apo të përmbajtur, pa deputetët e VMRO-DPMNE-së, Kuvendi vendosi ta kalojë Propozim ligjin për përdorimin e gjuhëve. Debati për ligjin e gjuhëve në Kuvend filloi më pesë...

Bajrush Morina: Vrasës të Enver Malokut janë një deputet dhe bashkëshortja e tij

më 1.2018 - Politiko

Gazetari Bajrush Morina ka bërë një postim me rastin e përvjetorit të 19’të të vrasjes së veprimtarit të LDK dhe gazetarit Enver Maloku. Morina pretendon se e di kush janë vrasësit e Malokut, edhe pse...

Maqedoni, shqipja bëhet gjuhë zyrtare

më 1.2018 - Vizion Plus

Kuvendi i Maqedonisë miratoi projektligjin për gjuhën shqipe me 69 vota pro dhe asnjë kundër. Ligji përmban 25 nene dhe parashikon që gjuha shqipe  të flitet në të gjitha organet e pushtetit qendror, institucionet,...

Grubi: Me ligjin për gjuhët fiton Maqedonia

më 1.2018 - Albeu

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi , pas votimit të disa ligjeve në Kuvend , tha se është rrumbullaksuar procesi i paqes dhe tani ka mbetur vetëm të implementohet. Grubi i ka falënderuar të gjithë ata që kanë...

Veseli: Votimi i ligjit të gjuhëve, hap i rëndësishëm

më 1.2018 - RTV 21

Veseli deklarohet për votimin e ligjit të gjuhëve në Maqedoni Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli pas kalimit të ligjit të gjuhëve, ka përgëzuar Kuvendin e Maqedonisë. “Përgëzoj Kuvendin e Maqedonisë...

Ja çfarë përmban ligji për gjuhët (Dokument)

më 1.2018 - Gazeta Express

Në Kuvendin e Maqedonisë sot me 69 vota u miratua Ligji për përdorimin e gjuhëve. Më posht ju sjellim përmbajtjen e këtij Ligji. Ligji për përdorimin e Gjuhëve “Me këtë ligj paralelisht rregullohen parimet,...

Mustafa: Zbardhja e vrasjes së Enver Malokut, imperativ i kohës

më 1.2018 - KosovaPress

Postimi i plotë në Facebook: Enver Maloku jetoi e veproi me nder, me përkushtim dhe me vendosmëri të paepur për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.  19 vjet më parë Enveri u vra pabesisht, por kontributi...

Kryeministri Haradinaj: Miratimi i ligjit për gjuhët në Maqedoni, lajm i gëzueshëm për gjithë shqiptarët

më 1.2018 - KosovaLive360

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka mirëpritur lajmin për Miratimin e Ligjit për përdorimin e Gjuhës Shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. Miratimi i këtij ligji, i jep gjuhës shqipe...

Haradinaj-Rama: Zbatim i marrëveshjeve të arritura në mbledhjen e dy Qeverive

më 1.2018 - KosovaLive360

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë qëndrimit në Shqipëri, është pritur në takim nga kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama. Në takim, të dy kryeministrat kanë biseduar...

LSDM: Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtim me Kushtetutën

më 1.2018 - Fol

Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtueshmëri me Kushtetutën, janë qyqare dhe të pabaza reagimet e OBRM-PDUKM-së, thuhet në reagimin e LSDM-së. “Ndryshimet e Ligjit për përdorim të gjuhëve, që Kuvendi...

KADRIU: Ligji i gjuhëve nuk është kundërkushtetues

më 1.2018 - Medial

Të jesh gjykatës është privilegj, por ky funksion bart përgjegjësi të madhe, tha Osman Kadriu, pasi Kuvendi e zgjodhi për gjykatës të ri kushtetues me propozim të presidentit Gjorge Ivanov. “Gjykatësi...

Deklarata e Selës për Ligjin për gjuhën shqipe

më 1.2018 - InfoShqip

Lideri i Aleancës për shqiptarët Ziadin Sela ka folur për miratimin e ligjit të gjuhëve sot në Kuvend duke deklaruar se ky ligj pasuron Maqedoninë dhe i bën qytetarët gjithëpërfshirës. "Ligji për gjuhët...

Kuvendi i Maqedonisë miratoi Ligjin për gjuhën shqipe

më 1.2018 - Evropa e Lirë

Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve të bashkësive etnike me të cilin avancohet përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe në të gjitha organet e pushtetit qendror. Ligji u miratua me...

Moment historik në Maqedoni, Kuvendi miraton ligjin për gjuhën shqipe

më 1.2018 - BalkanWeb

Me 69 vota pro dhe asnjë kundër apo abstenim, pa deputetët e VMRO-DPMNE-së, Kuvendi vendosi ta kalojë Projektligjin për përdorimin e gjuhëve që përcakton me ligj përdorimin e gjuhës shqipe në institucionet...

Ramushi e Anita heqin dorë nga nënshtetësia kosovare, ky shtet u ofron pasaporta

më 1.2018 - GazetaBlic

Janë dy ndër emrat më të përfolur aktualisht falë pozitave të tyre, Ramush Haradianj si Kryeministër i vendit e bashkëshortja e tij si figurë publike, moderatore shumë e dashur lajmesh. Por, jashtë anës...

Miratimi i ligjit të gjuhëve, Grubi me porosi për Presidentin Ivanov

më 1.2018 - GazetaBlic

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi pas miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, tha se 15 vite pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, me votimin e Ligjit për gjuhët është rrumbullaksuar procesi i paqes...

Sherret tek Vetvendosja, Albin Kurti i vetëm për kryetar, me 21 Janar votimet

më 1.2018 - Syri

Ish lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti si duket nuk do të këtë përballë asnjë kundërkandidat për të ardhur përsëri në pozitën e kreut të kësaj partie, në kuadër të një procesi parazgjedhor të përcjellë...

Jep dorëheqje edhe Frashër Krasniqi

më 1.2018 - Klan Kosova

Ka dhënë dorëheqje nga pozitat e tij brenda Lëvizjes Vetëvendosje deputeti i zgjedhur i Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi. Interesante Fjalë kryesore: Frashër Krasniqi

XHAFERI: Ivanov të reflektojë për ligjin e gjuhëve

më 1.2018 - AlbPortali

Loading... Me 69 vota pro, asnjë të përmbajtur dhe asnjë kundër, Kuvendi pas disa dështimeve, arriti që t’i japë dritë jeshile Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Ligjin e mbështetën edhe deputetët e Aleancës...

Ramush Haradinaj merr pasaportë të Shqipërisë

më 1.2018 - AlbPortali

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se sot e ka marrë pasaportën e Shqipërisë. Loading... Përmes një postimi në Facebook, ai ka treguar se përveç tij, me pasaportë shqiptare është...

Maqedoni, u miratua ligji për përdorimin e gjuhëve

më 1.2018 - Portalb

Me 69 vota “për” dhe asnjë kundër, në Kuvendin e Maqedonisë është votuar propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve, njofton Portalb.mk . Debati për ligjin e gjuhëve në Kuvend filloi më pesë shtator të vitit...

Osman Kadriu dhe Darko Kostadinovski zgjedhen për gjykatës kushtetues

më 1.2018 - Telegrafi

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë sot votuan Darko Kostadinovskin dhe Osman Kadriun për gjykatës kushtetues. Kostadinovski dhe Kadriu vijnë në vend të gjykatësve Natasha Gaber Damjanovska dhe Gzime Starova,...

Miratimi i ligjit të gjuhëve, Grubi me porosi për Presidentin Ivanov

më 1.2018 - Gazeta Express

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi pas miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, tha se 15 vite pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, me votimin e Ligjit për gjuhët është rrumbullaksuar procesi i paqes...

Kadriu: Ligji për gjuhët është në frymën e Kushtetutës dhe normave kushtetuese

më 1.2018 - Aktuale

Osman Kadriu pas betimit si gjykatës në Gjykatën Kushtetuese foli edhe për Ligjin për gjuhët. Sipas tij ky Ligj është kushtetues. “E kam të njohur përmbajtjen dhe interveneimet në Ligjin për gjuhët. Mendimi...

Kryeministri Haradinaj: Miratimi i Ligjit për Gjuhët në Maqedoni, lajm i gëzueshëm për gjithë shqiptarët

më 1.2018 - Bota Press

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka mirëpritur lajmin për Miratimin e Ligjit për përdorimin e Gjuhës Shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. Miratimi i këtij ligji, i jep gjuhës shqipe...

Ligji i gjuhëve, Grubi i çon selam Ivanovit

më 1.2018 - Antpress

Deputeti i BDI-së Artan Grubi ka thënë se miratimi i ligjit të gjuhës shqipe është sukses i përbashkët i deputetëve në Kuvend. Sipas tij me miratimin e ligjit të gjuhëve u rrumbullakua pjesa normative...

Kuvend, miratohet Ligji për gjuhët me 69 vota pro

më 1.2018 - Antpress

Me 69 vota pro, asnjë të përmbajtur dhe asnjë kundër, Kuvendi pas disa dështimeve, arriti që t’i japë dritë jeshile Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Ligjin e mbështetën edhe deputetët e Aleancës për Shqiptarët,...

Frashër Krasniqi Jep Dorëheqje

më 1.2018 - Kallxo

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi ka dhënë dorëheqje nga pozitat udhëheqëse të Lëvizjes Vetëvendosje. Përmes një letre nga burgu ku po qëndron si i dënuar për terrorizëm, ai dha dorëheqje...

Rama dhe Basha, më në fund në një mendje: për shqipen në Maqedoni, e quajnë “historike”

më 1.2018 - Te Sheshi

Kryeministri Edi Rama dhe lideri i opozitës, Lulzim Basha kanë përshëndetur ligjin për gjuhën shqipe në Maqedoni, duke e cilësuar atë si një arritje “historike”. Edi Rama është mjaftuar me vetëm dy rreshta...

Miratohet Ligji për gjuhët, avancim apo zyrtarizim, çfarë përmban ky Ligj

më 1.2018 - Shenja

Propozim Ligji i Qeverisë për përdorimin e gjuhëve, është votuar sot në Kuvend. Pasi pushteti nuk mundi të sigurojë kuorum të martën, sot në kuvend ishin të pranishëm 69 deputetë.  Ky ligj kaloi me 69...

Kadriu dhe Kostadinovski, gjykatës të rinj në Kushtetuese

më 1.2018 - Shenja

Kuvendi ka votuar sot dy gjykatës të gjykatës kushtetuese. Profesori Osman Kadriu dhe Darko Kostadinovski, do të jenë gjykatës të rinj të gjykatës Kushtetuese. Gjykatësi Osman Kadriu deklaroi se ky funksion...

Ja çfarë thotë Grubi pas votimit të ligjit për përdorimin e gjuhëve

më 1.2018 - Indeks.mk

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi, pas votimit të disa ligjeve në Kuvend, thotë se 15 vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, me votimin e ligjit të gjuhëve është rrumbullakuar marrëveshja...

Me 69 vota "PRO", u votua Ligji për gjuhën shqipe

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 11 Janar - Me 69 vota "PRO" dhe asnjë kundër u votua Ligjin për gjuhën shqipe, nga 69 vota “Pro” nga të gjithë të pranishmit në Parlamentin e Republikës së Maqedonisë, transmeton Zhurnal. Ligji...

Kryeministri i Kosovës në Shqipëri, takim me presidentin Meta

më 1.2018 - Anadolu Agency

Speciale arkiv TIRANË (AA) - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka vizituar Shqipërinë, ku është takuar sot me presidentin e vendit, Ilir Meta. Zëdhënësi i Presidencës së Shqipërisë,...

Maqedoni, Kuvendi miraton ligjin për gjuhën shqipe

më 1.2018 - Gazeta Tema

Me 69 vota pro dhe asnjë kundër apo abstenim, Kuvendi i Maqedonisë vendosi ta kalojë Projektligjin për përdorimin e gjuhëve që përcakton me ligj përdorimin e gjuhës shqipe në institucionet zyrtare. Debati...

Deputeti i PDK-së: Unë vendosi nëse e tërheq nënshkrimin për Specialen jo partia

më 1.2018 - Sovrani

Deputeti i PDK-së, Nezir Çoçaj, i cili ka nënshkruar listën për zhbërjen e Gjykatës Speciale, ka thënë se  nëse partia e tij  ia kërkon që të tërheq nënshkrimin për zhbërjen e kësaj gjykate, prapë së prapë...

Miratohet Ligji për gjuhët në Maqedoni

më 1.2018 - Telegrafi

Më shumicë votash, Kuvendi i Maqedonisë e ka miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Gjithsej 69 deputetë të pranishëm votuan ”për” propozimin e ri, përcjell Telegrafi Maqedoni. Ligji përmban 25 nene,...

Maqedoni, miratohet ligji për përdorimin e gjuhëve

më 1.2018 - Portalb

Me 69 vota “për” dhe asnjë kundër, në Kuvendin e Maqedonisë është votuar propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve, njofton Portalb.mk . Debati për ligjin e gjuhëve në Kuvend filloi më pesë shtator të vitit...

Grubi: Me ligjin për gjuhët fiton Maqedonia

më 1.2018 - Aktuale

Deputeti i BDI-së Artan Grubi ka thënë se miratimi i ligjit të gjuhës shqipe është sukses i përbashkët i deputetëve në Kuvend. Sipas tij me miratimin e ligjit të gjuhëve u rrumbullakua pjesa normative...

Presidenti “nuk i di” kompetencat e tij

më 1.2018 - GazetaBlic

Presidenti, Hashim Thaçi konsideron se do të bënte shkelje kushtetuese nëse nuk do ta dekretonte shfuqizimin e mundshëm të Ligjit për Gjykatën Speciale. Bindja e tij është se nuk ka të drejtë që ta mohoj...

Haradinaj i gëzohet miratimit të Ligjit për Gjuhët në Maqedoni

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka mirëpritur lajmin për Miratimin e Ligjit për përdorimin e Gjuhës Shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. Miratimi i këtij ligji, i jep gjuhës shqipe...

Shqipja gjuhë zyrtare, Meta: Me rëndësi për të ardhmen evropiane të Maqedonisë

më 1.2018 - Java News

Miratimi i ligjit për përdorimin e Gjuhës Shqipe në Parlamentin e Maqedonisë ditën e sotme, ka marrë një jehonë mbarë kombëtare. Vendimi për zyrtarizimin e gjuhës Shqipe është pritur mirë nga të gjithë...

Kush janë gjykatësit e rinj Kadriu dhe Kostadinovski

më 1.2018 - Medial

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot i zgjodhi Osman Kadriun dhe Darko Kostadinovskin për gjykatës të rinj kushtetues. Kadriu dhe Kostadinovski vijnë në vendin e gjykatëseve Natasha Gaber Damjanovska...

Kadriu dhe Kostadinovski, gjykatës të ri në Gjykatën Kushtetuese

më 1.2018 - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Profesori universitar Osman Kadriu, dhe Darko Kostadinovski u zgjodhën Gjykatës të ri të Gjykatës Kushtetuese, raporton Zhurnal. Nga 69 deputetë të pranishëm, 68 votuan Pro zgjidhjes...

Hashim Thaçi: Miratimi i ligjit të gjuhës shqipe është një e arritur e lartë demokratike për Maqedoninë

më 1.2018 - AlbPortali

Loading... Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka mirëpritur miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare nga Parlamenti i Maqedonisë. Sipas tij, miratimi i këtij ligji...

Darko Kostadimovski dhe Osman Kadriu zgjedhen gjykatës kushtetues

më 1.2018 - Portalb

Kuvendi i Maqedonisë me 65 vota “për” dhe asnjë “kundër” e ka zgjedhur për gjykatës kushtetuese Darko Kostadimovskin, ndërkaq me 68 vota “për” dhe asnjë “kundër” për gjykatës kushtetues është zgjedhur...

XHAFERI: Ivanov të reflektojë për ligjin e gjuhëve

më 1.2018 - Fakti Ditor

Me 69 vota pro, asnjë të përmbajtur dhe asnjë kundër, Kuvendi pas disa dështimeve, arriti që t’i japë dritë jeshile Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Ligjin e mbështetën edhe deputetët e Aleancës për Shqiptarët,...

Kadriu dhe Konstadinovski, gjykatësit e ri të Gjykatës Kushtetuese

më 1.2018 - Almakos

11 Janar Osman Kadriu dhe Darko Konstadinovski do të jenë gjykatësit e ri të Gjykatës Kushtetuese. Ata do zënë vendin e Natasha Gaber dhe Gzime Starovës të cilëve u skadoi mandati në vitin që lamë pas....

Ja ligji i plotë për gjuhët (DOKUMENT)

më 1.2018 - Lajm

Ligji për gjuhët dhe zbatimi në institucione11 JANAR Ligji për përdorimin e gjuhëve tashmë i miratuar në Kuvend parasheh avancimin e përdorimit të gjuhëve të bashkësive etnike që përbëjnë mbi 20 për qind...

Kuvendi miratoi Ligjin për përdorimin e gjuhëve

më 1.2018 - Aktuale

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot me 69 vota “pro” e miratoi Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ligji është votuar edhe me shumicë të dyfishtë, gjegjësisht për të votuan 27 deputetë prej bashkësive...

Haradinaj: Ndihma e Shqipërisë e pazëvendësueshme për konsolidimin ndërkombëtar të Kosovës

më 1.2018 - Lajmi.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i cili po qëndron në Shqipëri në një vizitë pune është takuar me presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta. Haradinaj e Meta, kanë diskutuar për zhvillimet në të dy vendet,...

KADRIU: LIGJI PËR GJUHËT NUK ËSHTË NË KUNDËRSHTIM ME KUSHTETUTËN

më 1.2018 - TV21

Gjykatësi i porsazgjedhur i Kushtetueses në Maqedoni, Osman Kadriu vlerëson se Ligji për gjuhët, që sapo është votuar në Kuvendin e Maqedonisë, është kushtetues. ”Mendimi im si jurist është se ligji është...

Demarkacioni të hënën në Kryesi të Kuvendit

më 1.2018 - Bota Press

Komisioni për Punë të Jashtme do mblidhet të hënën për të diskutuar versionin aktual të Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi. Po, të njëjtën ditë, kjo marrëveshje do t’i dërgohet për shqyrtim Kryesisë...

Ligji i gjuhëve, Grubi i çon selam Ivanovit

më 1.2018 - Medial

Deputeti i BDI-së Artan Grubi ka thënë se miratimi i ligjit të gjuhës shqipe është sukses i përbashkët i deputetëve në Kuvend. Sipas tij me miratimin e ligjit të gjuhëve u rrumbullakua pjesa normative...

Miratimi i ligjit të gjuhëve, Ahmeti e uron Veselin

më 1.2018 - Ina

Në një video të paraqitur në rrjetin social facebbok nga ana e deputetit të BDI-së, Artan Grubi ku shihen deputetëtë e kësaj partie duke votuar dhe uruar njëherit të gjithëve për miratimin e ligjit të...

LETRA/ Deputeti jep dorëheqje nga Vetëvendosje që nga burgu

më 1.2018 - Albeu

Deputeti Frashër Krasniqi, ka dhënë dorëheqje nga pozita e delegatit të Këshillit të Përgjithshëm dhe çdo pozitë tjetër brenda Lëvizjes “Vetëvendosje”. Kjo është letra e dorëhejqes: Letër nga burgu, mbi...

Darko Kostadimovski dhe Osman Kadriu zgjedhen gjykatës kushtetutës

më 1.2018 - Portalb

Kuvendi i Maqedonisë me 65 vota “për” dhe asnjë “kundër” e ka zgjedhur për gjykatës kushtetuese Darko Kostadimovskin, ndërkaq me 68 vota “për” dhe asnjë “kundër” për gjykatës kushtetues është zgjedhur...

Adili: Gjuha shqipe do të zyrtarizohet kur të ndryshojë Preambula e Kushtetutës

më 1.2018 - Lajm

Veprimtari kërçovar, Gafurr Adili, thekson se me ndryshimet e sotme të Ligjit për përdorimin e gjuhëve gjuha shqipe jo vetëm që nuk është zyrtarizuar, por ende nuk ka arritur statusin juridiko-kushtetues...

Letra e dorëheqjes së Frashër Kransiniqit: Nuk pendohem as kur Albin Kurti më quajti idiot

më 1.2018 - Gazeta Express

Frashër Krasniqi është deputeti tjetër që dha sot dorëheqje nga Lëvizja Vetëvendose. Krasniqi, i dënuar me 5 vjet e gjysmë burgim për rastin e hedhjes së gazit lotsjellës, në letrën e tij të dorëheqjes...

Morina: I dyshuari në vrasjen e Malokut nuk është nga LDK dhe VV

më 1.2018 - Fakti Ditor

Gazetari Bajrush Morina ka deklaruar gjatë ditës së sotme që një deputet në Kuvendin e Kosovës me bashkëshorten janë përgjegjës për vrasjen e Enver Malokut. Por ndaj tij ka reaguar Deputeti Milaim Zeka...

Edhe një anëtarë i ‘ikë’ Vetëvendosjes

më 1.2018 - Politiko

Edhe deputeti Frashër Krasniqi, i cili aktualisht ndodhet në Burgun e Dubravës, ka dhënë dorëheqje sot nga pozita e delegatit të Këshillit të Përgjithshëm dhe çdo pozitë tjetër brenda Lëvizjes “Vetëvendosje”....

Ja ligji i plotë për gjuhët dhe implementimi i tij në institucione (DOKUMENT)

më 1.2018 - InfoShqip

Ligji për gjuhët dhe zbatimi në institucione11 JANAR Ligji për përdorimin e gjuhëve tashmë i miratuar në Kuvend parasheh avancimin e përdorimit të gjuhëve të bashkësive etnike që përbëjnë mbi 20 për qind...

Me 69 vota për votohet ligji i gjuhëve në Kuvendin e Maqedonisë

më 1.2018 - RTV 21

Ligji nuk morri përkrahjen e partisë më të madhe opozitare VMRO-DPMNE Me 69 vota “PËR”, asnjë kundër dhe asnjë të përmbajtur u votua Ligji i Gjuhëve në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë . Ligji nuk morri...

Në Maqedoni kalon ligji për gjuhët

më 1.2018 - Koha.net

Në Kuvendin e Maqedonisë për sot është caktuar vazhdimi i pesë seancave kuvendore, ku u votua edhe për Propozim ligjin për përdorimin e gjuhëve. Me 69 vota pro dhe asnjë kundër apo të përmbajtur, pa deputetët...

Maqedoni, shqipja gjuhë zyrtare, ligji votohet në Kuvend me 69 vota pro

më 1.2018 - Gazeta Shqip

Me 69 vota “PRO” dhe asnjë kundër u votua Ligjin për gjuhën shqipe, nga 69 vota “Pro” nga të gjithë të pranishmit në Parlamentin e Republikës së Maqedonisë. Kurse me këtë propozim Ligj është ngritur në...

Ligji për gjuhët dhe zbatimi në institucione

më 1.2018 - Almakos

11 Janar Ligji për përdorimin e gjuhëve tashmë i miratuar në Kuvend parasheh avancimin e përdorimit të gjuhëve të bashkësive etnike që përbëjnë mbi 20 për qind të numrit të përgjithshëm të popullatës në...

Zendeli: Besa votoi pro ligjit për përdorimin e gjuhëve edhe pse nuk e zyrtarizon gjuhën shqipe

më 1.2018 - Lajm

Grupi i deputetëve të Besës e mbështeti Ligjin për përdorimin e gjuhëve edhe pse me të nuk zyrtarizohet përdorimi i gjuhës shqipe, deklaroi deputetit Fadil Zendeli në Kuvend pas miratimit të Ligjit. “Ne...

Thaçi mirëpret miratimin e ligjit për gjuhën shqipe nga Parlamenti i Maqedonisë

më 1.2018 - Sovrani

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka mirëpritur miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare nga parlamenti i Maqedonisë. Sipas Thaçit miratimi i këtij ligji është një e arritur...

OSMAN KADRIU DHE DARKO KOSTADINOVSKI ZGJIDHEN PËR GJYKATËS KUSHTETUES

më 1.2018 - TV21

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë sot votuan Darko Kostadinovskin dhe Osman Kadriun për gjykatës kushtetues. Kostadinovski dhe Kadriu vijnë në vend të gjykatësve Natasha Gaber Damjanovska dhe Gzime Starova,...

Edhe Frashër Krasniqi jep dorëheqje nga burgu në VV

më 1.2018 - Java News

Deputeti Frashër Krasniqi, i cili aktualisht ndodhet në Burgun e Dubravës, ka dhënë dorëheqje sot nga pozita e delegatit të Këshillit të Përgjithshëm dhe çdo pozitë tjetër në Vetëvendosje. Në një letër...

Vetvendosje/ Dorëheqja e rëdhës, Frashër Krasniqi nga burgu

më 1.2018 - Fol

Frashër Krasniqi është deputeti tjetër që dha sot dorëheqje nga Lëvizja Vetëvendose në protestë ndaj liderit të vjetër Albin Kurti. Krasniqi, i dënuar me 5 vjet e gjysmë burgim për gjuajtjen e Kuvendit...

Votohet ligji i gjuhës shqipe me 69 vota “PRO”

më 1.2018 - Ina

Me 69 vota “PRO” dhe asnjë kundër u votua Ligjin për gjuhën shqipe, nga 69 vota “Pro” nga të gjithë të pranishmit në Parlamentin e Republikës së Maqedonisë. Kurse me këtë propozim Ligj është ngritur në...

Maqedoni, u miratua ligji për përdorimin e gjuhëve

më 1.2018 - Ina

Me 69 vota “për” dhe asnjë “kundër” apo “të përmbajtur”, në mungesë të VMRO-DPMNE-së, në Kuvendin e Maqedonisë është votuar propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve, njofton Portalb.mk. Debati për ligjin...

Zyrtare: Albin Kurti, i vetmi kandidat për kryetar të VV-së

më 1.2018 - Telegrafi

Këshilli Zgjedhor i Përgjithshëm (KZP), i Lëvizjes Vetëvendosje (VV), ka bërë të ditur së mbrëmë ka përfunduar afati i dorëzimi të kandidaturave për kryetar të kësaj lëvizje, i cili është shpallur me datën...

Votohet ligji i gjuhës shqipe me 69 vota “PRO”

më 1.2018 - Indeks.mk

Me 69 vota “PRO” dhe asnjë kundër u votua Ligjin për gjuhën shqipe, nga 69 vota “Pro” nga të gjithë të pranishmit në Parlamentin e Republikës së Maqedonisë. Kurse me këtë propozim Ligj është ngritur në...

Frashër Krasniqi jep dorëheqje nga burgu nga funksionet në VV

më 1.2018 - Koha.net

Deputeti Frashër Krasniqi, i cili aktualisht ndodhet në Burgun e Dubravës, ka dhënë dorëheqje sot nga pozita e delegatit të Këshillit të Përgjithshëm dhe çdo pozitë tjetër në Vetëvendosje. Në një letër...

Hashim Thaçi: Miratimi i ligjit të gjuhës shqipe është një e arritur e lartë demokratike për Maqedoninë

më 1.2018 - Fakti Ditor

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka mirëpritur miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare nga Parlamenti i Maqedonisë. Sipas tij, miratimi i këtij ligji është një...

​Haradinaj: Miratimi i Ligjit për Gjuhët në Maqedoni, lajm i gëzueshëm për shqiptarët|

më 1.2018 - KosovaPress

Miratimi i këtij ligji, i jep gjuhës shqipe hapësirë më të madhe përdorimi, në të gjitha institucionet e këtij vendi. “Miratimi i Ligjit për Përdorimin e Gjuhës Shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë është lajm...

Për Ligjin për përdorimin e gjuhëve në Maqedoni

më 1.2018 - Fol

Abdulla Mehmeti LIGJI PËR PËRDORIMIN E GJUHËVE ËSHTË NJË ARRITJE PËR BARAZINË E GJUHËVE NË MAQEDONI, POR NUK ËSHTË LIGJ PËR GJUHËN SHQIPE DHE ZYRTARIZIMIN E PLOTË TË SAJ! Çfarë përparimi presin shqiptarët...

Miratimi i Ligjit për gjuhët, vjen edhe reagimi i VMRO-DPMNE-së

më 1.2018 - Shenja

VMRO-DPMNE ka reaguar në lidhje me miratimin e Ligjit për gjuhët duke thënë se i njëjti Ligj është anti kushtetues. Sipas tyre, me këtë veprim të pushtetit u vërtetua se për ta Kushtetuta është vetëm letër....

Jep dorëheqje edhe Frashër Krasniqi

më 1.2018 - Gazeta Express

Ka dhënë dorëheqje nga pozitat e tij brenda Lëvizjes Vetëvendosje deputeti i zgjedhur i Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi, raporton Klan Kosova.

Edi Rama: Miratimi i ligjit të gjuhës shqipe, arritje historike për shqiptarët

më 1.2018 - Infokusi

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama përmes një postimi në faqen e vet në Facebook ka përshëndetur miratimin e ligjit të gjuhës shqipe nga Kuvendi i Maqedonisë. “Miratimi nga parlamenti në Shkup i ligjit...

Ramush Haradinaj sqaron çështjen e nënshtetësisë shqiptare

më 1.2018 - Sovrani

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj e ka sqaruar çështjen e pajisjes me pasaportë shqiptare. Në fakt ishte Bujar Nishani ai që i kishte ofruar Haradinajt pasaportën shqiptare me dekret të veçantë,...

Haradinaj: Sot u pajisa me pasaportë të Shqipërisë

më 1.2018 - Insajderi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka treguar se sot është pajisur me pasaportë të Republikës së Shqipërisë. Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Haradinaj ka shkruar se vitin e kaluar...

Maqedoni, Kuvendi miraton shqipen si gjuhë zyrtare

më 1.2018 - Syri

Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar me 69 vota ligjin për gjuhet në këtë vend. Dy ditë më parë këto propozime u shqyrtuan pa debat, por pasi nuk kishte kuorum kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi votimin e ricaktoi...

Reagon Rama për miratimin e ligjit

më 1.2018 - InfoShqip

Ditën e sotme Parlamenti në Maqedoni votoi ligjin për gjuhën shqipe, për të cilin ka reaguar menjëherë edhe kryeministri Rama në “Facebook” Rama e ka vlerësuar si një arritje historike për shqiptarët miratimin...

Vetëvendosje zgjedh kryetarin me 21 janar – Kurti hasret në garë

më 1.2018 - Klan Kosova

Lëvizja Vetëvendosje ka caktuar të dielën e 21 janarit si ditën e zgjedhjeve për kryetarin e ri të partisë, njofton Klan Kosova. Kështu mundësohet që të ketë 10 ditë fushatë të brendshme për pretendent(ët)in...

E FUNDIT/ Miratohet ligji për Gjuhën Shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - Albeu

Me 69 vota pro Ligji për Gjuhën Shqipe u miratua sot në seancën plenare të Kuvendit të Maqedonisë. Pa pjesmarrjen e deputeteve të opozitës VMRO-DPMNE-së, Kuvendi i Maqedonisë vendosi sot ta kalojë ligjin...

Frashër Krasniqi largohet nga VV-ja

më 1.2018 - RTV 21

Dorëhiqet Krasniqi Deputeti Frashër Krasniqi, ka dhënë dorëheqje nga pozita e delegatit të Këshillit të Përgjithshëm dhe çdo pozitë tjetër brenda Lëvizjes “Vetëvendosje”. Krasniqi me anë të një letre të...

Haradinaj merr pasaportën shqiptare

më 1.2018 - Telegrafi

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj është edhe nënshtetas i Shqipërisë që prej 24 prillit të vitit të kaluar dhe tashmë edhe me pasaportë shqiptare. Mësohet se Haradinaj ka aplikuar 3 ditë më parë...

Morina refuzon të tregojë emrin e deputetit që thotë se e vrau Enver Malokun

më 1.2018 - Gazeta Express

Pasi që shkroi se për vdekjen e Enver Malokut, është përgjegjës një deputet dhe gruaja e tij, Gazeta Express ka kontaktuar me Bajrush Morinën. Morina për Express thotë se vrasja e Malokut ka kohë që është...

Kuvend, miratohet Ligji për gjuhët me 69 vota pro

më 1.2018 - Almakos

11 Janar Me 69 vota pro, asnjë të përmbajtur dhe asnjë kundër, Kuvendi pas disa dështimeve, arriti që t’i japë dritë jeshile Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Ligjin e mbështetën edhe deputetët e Aleancës...

ME 69 VOTA “PËR” VOTOHET LIGJI I GJUHËVE NË KUVEND

më 1.2018 - TV21

Me 69 vota “PËR”, asnjë kundër dhe asnjë të përmbajtur u votua Ligji i Gjuhëve në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë . Ligji nuk morri përkrahjen e partisë më të madhe opozitare VMRO-DPMNE, nga kjo parti...

Haradinaj merr pasaportën shqiptare

më 1.2018 - Politiko

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj është edhe nënshtetas i Shqipërisë që prej 24 prillit të vitit të kaluar dhe tashmë edhe me pasaportë shqiptare. Mësohet se Haradinaj ka aplikuar 3 ditë më parë...

Maqedoni, Kuvendi miraton projektin per gjuhët, edhe shqipja ghuhë zyrtare

më 1.2018 - Syri

Kuvendi I Maqedonisë ka miratuar me 69 vota ligjin për gjuhet në këtë vend. Dy ditë më parë këto propozime u shqyrtuan pa debat, por pasi nuk kishte kuorum kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi votimin e ricaktoi...

Delegacioni Franko-Gjerman, Presion Kosovës për Gjykatën Speciale

më 1.2018 - Kallxo

I dërguari gjerman dhe ai francez po rrisin presionin diplomatik ndaj Kosovës që kjo e fundit të mos përpiqet të ndalë krijimin e Gjykatës së re Speciale, e cila do të gjykojë ish-guerials të Kosovës....

Deputeti i PDK-së tergon nëse do ta heq nënshkrimin nga lista për Specailen

më 1.2018 - Periskopi

Deputeti i PDK-së, Nezir Çoçaj,i cili ka nënshkruar listën për zhbërjen e Gjykatës Speciale, ka thënë se  nëse partia e tij  ia kërkon që të tërheq nënshkrimin për zhbërjen e kësaj gjykate, prapë së prapë...

Haradinaj viziton Shqipërinë, pritet nga Presidenti Meta

më 1.2018 - Klan Kosova

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, po zhvillon një vizitë pune në Shqipëri, me ç’rast është pritur nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. Gjatë takimit, kryeministri...

Haradinaj në Shqipëri, takon presidentin Ilir Meta

më 1.2018 - Telegrafi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, po zhvillon një vizitë pune në Shqipëri, me ç’rast është pritur nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. Gjatë takimit, kryeministri...

Shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni, Kuivendi miraton ligjin

më 1.2018 - Shqiptarja

Me 69 vota pro dhe asnjë kundër, pa deputetët e VMRO-DPMNE-së, Kuvendi i Maqedonisë miratoi sot propozimin për shpalljen e gjuhës shqipe gjuhë zyrtare në të gjithë vendin. Debati për ligjin e gjuhëve në...

E fundit/ Miratohet ligji për Gjuhën Shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - Opinion

Me 69 vota pro Ligji për Gjuhën Shqipe u miratua sot në seancën plenare të Kuvendit të Maqedonisë. Pa pjesmarrjen e deputeteve të opozitës  VMRO-DPMNE-së, Kuvendi i Maqedonisë vendosi sot ta kalojë ligjin...

LDK: Nuk do të jemi pjesë e veprimeve të pamatura

më 1.2018 - Klan Kosova

Kryetari i Grupit Parlamentar të LDK-së Avdullah Hoti, së bashku me deputetët Armend Zemaj dhe Lumir Abdixhiku, pritën sot në takim delegacionin e përbërë nga i dërguari i posaçëm për Evropën Juglindore,...

Foli edhe Edi Rama për ligjin e gjuhëve

më 1.2018 - Lajm

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka komentuar miratimin e ligjit për gjuhët në Maqedoni. “Miratimi nga parlamenti në Shkup i ligjit të gjuhës shqipe një arritje historike për shqiptarët që demokratizon...

Kuvendi i Maqedonisë miraton ligjin për përdorimin e gjuhëve

më 1.2018 - Anadolu Agency

Speciale arkiv SHKUP (AA) – Kuvendi i Republikës së Maqedonisë në vazhdimin e seancës së 27-të, me 69 vota “për” dhe me asnjë kundër dhe të përmbajtur ka miratuar ligjin për përdorimin e gjuhëve, raporton...

Votohet ligji për gjuhën shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - Gazeta Express

Në seancën e 27-të të Kuvendit, me 69 vota “pro”, dhe asnjë “kundër”, ose “i përmbajtur” sot Kuvendi votoi ligjin për përdorimin e gjuhëve, raporton Almakos. Votimi ishte paraparë disa ditë më herët por...

Zyrtarizimi i Shqipes jehonë edhe jashtë vendit, Presidenti Meta: Me rëndësi për integrimin e Maqedonisë

më 1.2018 - Gazeta Telegraf

Miratimi i ligjit për përdorimin e Gjuhës Shqipe në Parlamentin e Maqedonisë ditën e sotme, ka marrë një jehonë mbarë kombëtare. Vendimi për zyrtarizimin e gjuhës Shqipe është pritur mirë nga të gjithë...

Haradinaj merr pasaportën shqiptare, falënderon Shqipërinë

më 1.2018 - Periskopi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është pajisur sot me pasaportën e Republikës së Shqipërisë. “Vitin e kaluar, gjatë periudhës së qëndrimit tim në Strasburg, me dekret të posaçëm nga ish-presidenti...

Takohen Haradinaj e Rama, flasin për aktivitetet e ‘Vitit të Skënderbeut’

më 1.2018 - Gazeta e re

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë qëndrimit në Shqipëri, është pritur në takim nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Sipas komunikatës për media nga zyra për informim e kryeministrit,...

LAJM I FUNDIT: Kuvend, votohet ligji për shqipen

më 1.2018 - Medial

Me gjithsej 69 vota për dhe asnjë kundër apo të përmbajtur, Kuvendi sot në seancë plenare ka votuar ligjin e gjuhëve, raporton Medial.mk. Me vonesë prej 30 minutash deputetët arritën në Kuvend ku për sot...

Haradinaj merr pasaportë të Shqipërisë

më 1.2018 - Fol

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se sot e ka marrë pasaportën e Shqipërisë. Përmes një postimi në Facebook, ai ka treguar se përveç tij, me pasaportë shqiptare është pajisur edhe...

Shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni, ja reagimet e politikaneve

më 1.2018 - AlbPress

Share This Tags ja reagimet e politikaneve Shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni Këtë të enjte është marrë një vendim historik në Maqedoninë fqinje, gjuha shqipe më në fund është kthyer në një realitet të...

Maloku: Veseli kërkon tani hetimin e SHIK-ut, por PDK nuk mund ta hetojë veten

më 1.2018 - Zhurnal

Prishtinë, 11 janar - Në vendin ku ishte vrarë para 19 viteve është kujtuar aktivisti dhe veprimtari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Enver Maloku. Në mesin e të pranishmëve në këtë ditë përkujtimore,...

Gjuha shqipe në Maqedoni, Berisha: Fitore për kombin shqiptar

më 1.2018 - Gazeta Liria

Ish- kryeministri Sali Berisha përshëndeti zyrtarizimin e gjuhës shqipe në Maqedoni. Berisha e cilëson një arritje të madhe, ndërsa thekson se zbatimi i ligjit është fitore historike për shqiptarët. “Te...

Maqedonia ka importuar qindra tonë mbeturina të rrezikshme

më 1.2018 - Aktuale

Në vitin 2016, Maqedonia ka importuar 118.778 tonë mbeturina të rrezikshme, ndërkaq ka eksportuar 4.011. Thuhet në raportin zyrtar të Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor. Këto numra...

Serbia do të dërgojë 460 dëshmitarë në Gjykatën Speciale

më 1.2018 - Lajmi.net

Këshilli për Kosovën në Parlamentin e Serbisë ka formuar një grup punues i cili ka filluar bashkëpunimin me Gjykatën Speciale të formuar në Kosovë, si dhe me Prokurorin David Schwendiman. “Të gjitha dëshmitë...

Jep dorëheqje edhe një deputet nga Vetëvendosje

më 1.2018 - GazetaBlic

Edhe deputeti Frashër Krasniqi, i cili aktualisht ndodhet në Burgun e Dubravës, ka dhënë dorëheqje sot nga pozita e delegatit të Këshillit të Përgjithshëm dhe çdo pozitë tjetër brenda Lëvizjes “Vetëvendosje”....

Thaçi: Miratimi i ligjit për gjuhën shqipe i rëndësishëm për Marrëveshjen e Ohrit

më 1.2018 - Insajderi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka komentuar për miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni. Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facook, Thaçi ka shkruar se ky ligj është një...

Deputeti i PDK-së tregon nëse do të tërhiqet nga nisma për zhbërjen e Gjykatës Speciale

më 1.2018 - Bota Press

Deputeti i PDK-së, Nezir Çoçaj,  i cili ka hedhur nënshkrimin e tij që të zhbëhet Gjykata Speciale, deklaroi për ‘Gazeta Blic’ se edhe nëse partia e tij  ia kërkon që të tërheq nënshkrimin për zhbërjen...

Morina: Vrasës të Enver Malokut janë një deputet dhe bashkëshortja

më 1.2018 - Albeu

Gazetari Bajrush Morina ka bërë një postim me rastin e përvjetorit të 19’të të vrasjes së veprimtarit të LDK dhe gazetarit Enver Maloku. Morina pretendon se e di kush janë vrasësit e Malokut , edhe pse...

Gazeta Lajm kërkon mbrojtje prej Parlamentit nga presionet e BDI-së dhe Ali Ahmetit, Talat Xhaferi nuk tregon gatishmëri?!

më 1.2018 - Almakos

Për shkak të gjyqësorit ende të pareformuar në Maqedoni, kryeredaktori i Gazetës Lajm, Isen Saliu ka kërkuar nga kryetari i Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi që të bëj apel publik deri te Bashkimi...

S’tërhiqet AAK për Specialen

më 1.2018 - Sovrani

Deputetët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, janë shprehur të palëkundur sa i përket iniciativës për zhbërjen e Gjykatës Speciale. Ata kanë thënë se nënshkrimet e hedhura për zhbërjen e kësaj Gjykate,...

Presidenti Thaçi i gëzohet zyrtarizimit të gjuhës shqipe në Maqedoni

më 1.2018 - Gazeta Monitor

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi i është gëzuar zyrtarizimit të gjuhës shqipe në shtetin maqedon, duke e konsideruar këtë si një të arritur të lartë për këtë shtet. Thaçi ka shtuar se rritja e të drejtave...

Haradinaj merr pasaportën shqiptare

më 1.2018 - Medial

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj është edhe nënshtetas i Shqipërisë që prej 24 prillit të vitit të kaluar dhe tashmë edhe me pasaportë shqiptare. Mësohet se Haradinaj ka aplikuar 3 ditë më parë...

Hoti: Shfuqizimi i Speciales, dëmton subjektivitetin ndërkombëtar të Kosovës

më 1.2018 - Telegrafi

Shefi i Grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Avdullah Hoti ka theksuar se tendenca për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të specializuar, dëmton...

Bajrush Morina: Vrasës të Enver Malokut janë një deputet dhe bashkëshortja e tij

më 1.2018 - Lajmi.net

Gazetari Bajrush Morina ka bërë një postim me rastin e përvjetorit të 19’të të vrasjes së veprimtarit të LDK dhe gazetarit Enver Maloku. Morina pretendon se e di kush janë vrasësit e Malokut, edhe pse...

Haradinaj suprizon me një takim me Metën në Tiranë

më 1.2018 - Albeu

Zyra për media ka njoftuar se Kryeministri i Republikës së Kosovës , Ramush Haradinaj , po zhvillon një vizitë pune në Shqipëri , me ç’rast është pritur nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir...

Haradinaj takohet me Metën, synojnë anëtarësimin e Kosovës në mekanizmat ndërkombëtarë

më 1.2018 - Lajmi.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, po zhvillon një vizitë pune në Shqipëri, me ç’rast është pritur nga Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta. Gjatë takimit, kryeministri Haradinaj dhe presidenti Meta...

Bajrush Morina: Vrasës të Enver Malokut janë një deputet dhe bashkëshortja e tij

më 1.2018 - GazetaBlic

Gazetari Bajrush Morina ka bërë një postim me rastin e përvjetorit të 19’të të vrasjes së veprimtarit të LDK dhe gazetarit Enver Maloku. Morina pretendon se e di kush janë vrasësit e Malokut, edhe pse...

Shqipja fiton terren në Maqedoni, miratohet ligji i gjuhëve

më 1.2018 - Respublica

69 deputetë të parlamentit të Maqedonisë votuan pro ligjit  për përdorimin e gjuhëve, i cili i jep gjuhës shqipe një shtrirje të gjerë edhe në institucionet e larta shtetërore ku nuk përdorej deri më tani....

“Serbia nuk do ta njohë kurrë Kosovën as me çmimin për anëtarësim në BE”

më 1.2018 - Lajmi.net

Milovan Drecun, kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovë ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është i paluajtshëm ndaj qëndrimit të tij për Kosovën. Ai thotë se Serbia kurrë nuk do ta...

Problemet me SHBA? Ramush Haradinaj e gjen “shpëtimin” tek Ilir Meta

më 1.2018 - Gazeta Tema

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është shpallur person “non grata” nga SHBA, për shkak të planit për të shfuqizuar Gjykatën Speciale. Për këtë arsye, pak ditë më parë atij ju refuzua viza për...

Takohen Haradinaj dhe Rama, biseduan për dy çështje!

më 1.2018 - Sovrani

K