http://kariera.mk

LAJMI I FUNDIT/ Ivanov nuk e nënshkruan Ligjin për gjuhën shqipe, plani për zvarritje

para 9 muajve - Ina

Presidenti Gjorgje Ivanov nuk do ta nënshkruajë Ligjin për gjuhët, që rregullon përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe. Një burim i afërt me kabinetin e presidentit Ivanov tha për INA se është shumë e qartë...

Anashkalohet shqipja, Qeveria dhe ministritë nuk e praktikojnë dygjuhësinë

para 9 muajve - TV Koha

Gjysma e faqeve zyrtare të internetit të Qeverisë dhe ministrive nuk e përdorin gjuhën shqipe. Edhe përkundër zotimeve të shumta për avancimin e gjuhës shqipe, Ekzekutivi nuk respekton as obligimet që...

Anashkalohet shqipja, Qeveria dhe ministritë nuk e praktikojnë dygjuhësinë

para 9 muajve - Gazeta Express

Gjysma e faqeve zyrtare të internetit të Qeverisë dhe ministrive nuk e përdorin gjuhën shqipe. Edhe përkundër zotimeve të shumta për avancimin e gjuhës shqipe, Ekzekutivi nuk respekton as obligimet që...

Anashkalohet shqipja, Qeveria dhe ministritë nuk e praktikojnë dygjuhësinë

para 9 muajve - Almakos

Gjysma e faqeve zyrtare të internetit të Qeverisë dhe ministrive nuk e përdorin gjuhën shqipe. Edhe përkundër zotimeve të shumta për avancimin e gjuhës shqipe, Ekzekutivi nuk respekton as obligimet që...

Maqedoni, reagime ndaj ligjit për gjuhët

para 9 muajve - Zëri i Amerikës

Pas miratimit të ligjit për gjuhët në Maqedoni janë shtuar reagimet e ndryshme nga qarqe që vlerësojnë se me avancimin e gjuhës shqipe rrezikohet sistemi unitar i vendit dhe vetë gjuha maqeonase. Partia...

Anashkalohet shqipja, Qeveria dhe ministritë nuk e praktikojnë dygjuhësinë

para 9 muajve - Sovrani

Gjysma e faqeve zyrtare të internetit të Qeverisë dhe ministrive nuk e përdorin gjuhën shqipe. Edhe përkundër zotimeve të shumta për avancimin e gjuhës shqipe, Ekzekutivi nuk respekton as obligimet që...

Vendimi i Ivanovit për ligjin e gjuhëve brenda afatit kushtetues

para 9 muajve - Albinfo

Sipas Kushtetutës, Presidenti ka 10 ditë kohë për të dekretuar ligjin e miratuar me 69 vota në Kuvend vetëm dy ditë më parë Brenda afatit kushtetues, presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov do të marrë një...

Ligji për gjuhën shqipe, dekreti i Ivanov do të jetë brenda afatit

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 13 janar - Nga momenti që u miratua në Kuvendin e Maqedonisë, afati i dekretimit të ligjit të gjuhëve nga presidenti Gjorgje Ivanov ishte 10 ditë. Burime nga presidenca për TCH pohojnë se kreu i...

ANASHKALOHET SHQIPJA, QEVERIA DHE MINISTRITË NUK E PRAKTIKOJNË DYGJUHËSINË

para 9 muajve - Lajm

Gjysma e faqeve zyrtare të internetit të Qeverisë dhe ministrive nuk e përdorin gjuhën shqipe. Edhe përkundër zotimeve të shumta për avancimin e gjuhës shqipe, Ekzekutivi nuk respekton as obligimet që...

Anashkalohet shqipja, Qeveria dhe ministritë nuk e praktikojnë dygjuhësinë

para 9 muajve - Shenja

Gjysma e faqeve zyrtare të internetit të Qeverisë dhe ministrive nuk e përdorin gjuhën shqipe. Edhe përkundër zotimeve të shumta për avancimin e gjuhës shqipe, Ekzekutivi nuk respekton as obligimet që...

Ligji për gjuhën shqipe, dekreti i Ivanov do të jetë brenda afatit

para 9 muajve - Gazeta Shqip

Nga momenti që u miratua në Kuvendin e Maqedonisë, afati i dekretimit të ligjit të gjuhëve nga presidenti Gjorgje Ivanov ishte 10 ditë. Burime nga presidenca pohojnë se kreu i shtetit maqedonas do ta njoftojë...

Ivanovit i Kërkohet ta Bllokojë Ligjin për Gjuhët

para 9 muajve - Kallxo

Kundërshtarët e ligjit që zgjeron përdorimin e gjuhës shqipe anembanë Maqedonisë i kanë bërë thirrje presidentit që të përpiqet ta bllokojë atë. Akademikët maqedonas, organizatat e diasporës dhe opozita...

Maqedoni, kërkohet nga Presidenti të mos dekretohet ligji për gjuhën shqipe

para 9 muajve - Opinion

Në Maqedoni i kërkojnë presidentit Ivanot të mos dekretojë ligjin e miratuar të enjten për gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare në Shqipëri. Kërkesa është bërë nga parti opozitare, organizata të diasporës, akademikë...

Nuk Dihet nëse Ivanov do ta Nënshkruajë Ligjin për Gjuhët

para 9 muajve - Kallxo

Presidenti i Maqedonisë Gjorgje Ivanov nuk dihet nëse do ta nënshkruajë ligjin për gjuhët. Presidenti i Maqedonisë Gjorgje Ivanov nuk i është përgjigjur sot insistimit të Televizionit 21, nëse do ta nënshkruajë...

Akademikë e profesorë maqedonas kërkojnë nga Ivanovi të mos e nënshkruaj Ligjin për gjuhët

para 9 muajve - Telegrafi

Akademikë dhe profesorë maqedonas aktivizohen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhës shqipe që dje me 69 vota “për” u votua në Kuvendin e Maqedonisë. Një pjesë e tyre përmes një letër...

Maqedoni, kërkohet nga presidenti të mos dekretohet Ligji për Gjuhën Shqipe

para 9 muajve - Periskopi

Në Maqedoni i kërkojnë presidentit Ivanot të mos dekretojë ligjin e miratuar të enjten për gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare në Shqipëri. Kërkesa është bërë nga parti opozitare, organizata të diasporës, akademikë...

Tuntev: Nuk kemi marrë atë që na takon për harxhimet e udhëtimit

para 9 muajve - Telegrafi

Në pyetjen e gazetarëve nëse qëllimi është të jenë shembull për të tjerët, pse atëherë si grup parlamentar i LSDM-së nuk heqin dorë nga pagesa për harxhimet e udhëtimeve për katër muajt e kaluar, derisa...

Presidentit i bëhet presion për të mos e dekretuar ligjin e gjuhës shqipe

para 9 muajve - Albeu

Miratimi i ligjit të gjuhëve në Maqedoni gjatë ditës së djeshme, ku gjuha shqipe tashmë është gjuhë zyrtare, ka shkaktuar reagime të shumta në të gjitha qarqet e institucioneve të ndryshme në Maqedoni....

Tërbohen maqedonasit, kërkojnë nga presidenti Ivanov bllokimin e gjuhës shqipe

para 9 muajve - Gazeta Tema

Akademikë maqedonas, organizata të diasporës dhe parti opozitare të së djathtës i bënë thirrje presidentit Gjorgje Ivanov të vendosë veton kundër ligjit të ri për gjuhën shqipe i miratuar të enjten, me...

Shkup: Ligji për Gjuhët i dërgohet Ivanovit

para 9 muajve - RTV 21

Presidenti nuk përgjigjet nëse do ta nënshkruaj ligjin Një ditë pas miratimit të Ligjit për Gjuhët në Kuvendin e Maqedonisë, Presidenti Gjorge Ivanov, nuk është prononcuar nëse do ta nënshkruaj këtë ligj./ 21 Media

Tuntev: Nuk kemi marrë atë që na takon për harxhimet e udhëtimit

para 9 muajve - Almakos

Në pyetjen e gazetarëve nëse qëllimi është të jenë shembull për të tjerët, pse atëherë si grup parlamentar i LSDM-së nuk heqin dorë nga pagesa për harxhimet e udhëtimeve për katër muajt e kaluar, derisa...

Ligji për gjuhën shqipe, presion presidentit mos ta dekretoj këtë ligj

para 9 muajve - Lajmi.net

Miratimi i ligjit të gjuhëve në Maqedoni gjatë ditës së djeshme, ku gjuha shqipe tashmë është gjuhë zyrtare, ka shkaktuar reagime të shumta në të gjitha qarqet e institucioneve të ndryshme në Maqedoni....

Ligji për gjuhën shqipe, presion presidentit mos ta dekretoj këtë ligj

para 9 muajve - GazetaBlic

Miratimi i ligjit të gjuhëve në Maqedoni gjatë ditës së djeshme, ku gjuha shqipe tashmë është gjuhë zyrtare, ka shkaktuar reagime të shumta në të gjitha qarqet e institucioneve të ndryshme në Maqedoni....

Zyberi: Ivanov mund të përdorë veton, por ligjin se pengon dot

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 12 janar - Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve ka arritur në presidencë dhe pret dekretimin e kreut të shtetit. Ende është e paqartë nëse Ivanov do ta përdorë këtë të drejtë, megjithatë Kushtetuta...

LSDM: Reagimet e VMRO-DPMNE-së janë tinëzare

para 9 muajve - Aktuale

LSDM-ja përmes një kumtese të lëshuar për mediat e vendit ka reaguar ndaj partisë opozitare, VMRO-DPMNE, e cila, sipas kësaj partie, po vazhdon me reagime tinëzare dhe të pabazuara dhe duke theksuar edhe...

Kompenzimet për udhëtim të funksionarëve, LSDM propozon shkurtimin e kompenzimeve 50%

para 9 muajve - MRT

Keqpërdorimeve me kompensimet për udhëtim nga ana e zyrtarëve të zgjedhur dhe të emëruar, siç duket, po u vjen fundi... Grupi parlamentar i LSDM-së, parashtroi në Kuvend nismën për ndryshimin e Ligjit...

Zyberi: Ivanov nuk e pengon dot ligjin

para 9 muajve - Albeu

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve ka arritur në presidencë dhe pret dekretimin e kreut të shtetit. Ende është e paqartë nëse Ivanov do ta përdorë këtë të drejtë, megjithëse Kushtetuta është e qartë....

Ivanov nën presion bashkëatdhetarësh, edhe akademikë: mos dekreto ligjin e shqipes

para 9 muajve - Te Sheshi

Presidentit  maqedonas, Gjorgje Ivanov, tashmë ndodhet në një tjetër pozitë të vështirë. Ai është vënë para presionit për të mos e dekretuar ligjin e gjuhëve, ose thënë ndryshe ligjin që e kthen shqipen...

Zyberi: Ivanov mund të përdorë veton, por ligjin se pengon dot

para 9 muajve - Aktuale

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve ka arritur në presidencë dhe pret dekretimin e kreut të shtetit. Ende është e paqartë nëse Ivanov do ta përdorë këtë të drejtë, megjithatë Kushtetuta është e qartë....

Ligji për gjuhën shqipe, presion presidentit mos ta dekretoj këtë ligj

para 9 muajve - Infokusi

Miratimi i ligjit të gjuhëve në Maqedoni gjatë ditës së djeshme, ku gjuha shqipe tashmë është gjuhë zyrtare, ka shkaktuar reagime të shumta në të gjitha qarqet e institucioneve të ndryshme në Maqedoni....

LSDM: Reagimet e VMRO-DPMNE-së janë tinëzare

para 9 muajve - Gazeta Express

LSDM-ja përmes një kumtese të lëshuar për mediat e vendit ka reaguar ndaj partisë opozitare, VMRO-DPMNE, e cila, sipas kësaj partie, po vazhdon me reagime tinëzare dhe të pabazuara dhe duke theksuar edhe...

Akademikët maqedonas i kërkojnë Ivanovit të mos e firmosë Ligjin për gjuhët

para 9 muajve - Gazeta e re

Akademikë dhe profesorë maqedonas janë kundër miratimit të Ligjit të gjuhës shqipe që dje me 69 vota PRO u votua në Kuvendin e Maqedonisë. Një pjesë e tyre përmes një letër të përbashkët, por edhe përmes...

LSDM: Reagimi i VMRO-DPMNE-së për ligjin për gjuhët është tinëzare

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 12 Janar - Lidhja Social Demokrate ka reagur sot pas reagimit të VMRO-DPMNE-së, ku nga kjo parti vlerësuan se partia opozitare VMRO-DPMNE po vazhdon me reagime tinëzare dhe të pabazuara, kurse Ligji...

LSDM: Reagimi i VMRO-DPMNE-së për ligjin për gjuhët është tinëzare

para 9 muajve - Albeu

Lidhja Social Demokrate ka reagur sot pas reagimit të VMRO-DPMNE-së, ku nga kjo parti vlerësuan se partia opozitare VMRO-DPMNE po vazhdon me reagime tinëzare dhe të pabazuara, kurse Ligji për përdorimin...

LSDM: Reagimet e VMRO-DPMNE-së janë tinëzare

para 9 muajve - Lajm

LSDM-ja përmes një kumtese të lëshuar për mediat e vendit ka reaguar ndaj partisë opozitare, VMRO-DPMNE, e cila, sipas kësaj partie, po vazhdon me reagime tinëzare dhe të pabazuara dhe duke theksuar edhe...

Qytetarët japin vlerësime për Ligjin për gjuhët në Maqedoni

para 9 muajve - Gazeta Express

Pas miratimit që Kuvendi i bëri dje Ligjit për përdornim e gjuhëve, rrjedh afati 10 ditorë për dekretimin e tij nga Presidenti Gjorgji Ivanov. Mbetet e paqartë nëse Ivanov do ta pranon apo do ta bllokon...

Akademikët maqedonas i kërkojnë Ivanovit të mos e firmosë Ligjin për gjuhët

para 9 muajve - InfoShqip

Akademikë dhe profesorë maqedonas janë kundër miratimit të Ligjit të gjuhës shqipe që dje me 69 vota PRO u votua në Kuvendin e Maqedonisë. Një pjesë e tyre përmes një letër të përbashkët, por edhe përmes...

Ligji për zyrtarizimin e gjuhës shqipe pret nënshkrimin e presidentit Ivanov

para 9 muajve - Evropa e Lirë

Kabineti i presidentit të Maqedonisë, Gjorgje Ivanov ka konfirmuar se Ligji që rregullon përdorimin zyrtarë të gjuhëve tashmë është në duart e presidentit. Ky ligj të enjten u miratua nga shumica parlamentare...

LSDM-ja propozon uljen e shpenzimeve të rrugës

para 9 muajve - Alsat-M

Grupi parlamentar i LSDM-s ë do rëzoi sot në Kuvend dy propozim ligje për definimin e shpenzimeve rrugore dhe banimin e deputetëve. Propozim ligjet e LSDM-së parashohin që kompensimi, gjegjësisht vlera...

Qytetarët vlerësojnë miratimin e Ligjit për gjuhët

para 9 muajve - Alsat-M

Pas miratimit që Kuvendi i bëri dje Ligjit për përdornim e gjuhëve, rrjedh afati 10 ditorë për dekretimin e tij nga Presidenti Gjorgji Ivanov. Mbetet e paqartë nëse Ivanov do ta pranon apo do ta bllokon...

Parlamenti Studentor: Presidenti Ivanov t`i vë veto ligjit për gjuhët

para 9 muajve - TV Koha

Parlamenti Studentor i Universitetit Shën “Kirili dhe Metodi” sot me një letër publike, në të cilën thonë se i drejtohen studentëve, përfaqësuesve të legjislativit dhe të gjithë opinionit publik, ku kërkojnë...

Profesorë maqedonas i kërkojnë Ivanovit të mos e firmosë Ligjin për gjuhët

para 9 muajve - Aktuale

Akademikë dhe profesorë maqedonas aktivizohen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhës shqipe që dje me 69 vota PRO u votua në Kuvendin e  Maqedonisë. Një pjesë e tyre përmes një letër...

Zyberi: Ivanov nuk e pengon dot ligjin

para 9 muajve - Fol

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve ka arritur në presidencë dhe pret dekretimin e kreut të shtetit. Ende është e paqartë nëse Ivanov do ta përdorë këtë të drejtë, megjithëse Kushtetuta është e qartë....

Akademikët maqedonas i kërkojnë Ivanovit të mos e firmosë Ligjin për gjuhët

para 9 muajve - Albeu

Akademikë dhe profesorë maqedonas janë kundër miratimit të Ligjit të gjuhës shqipe që dje me 69 vota PRO u votua në Kuvendin e Maqedonisë. Një pjesë e tyre përmes një letër të përbashkët, por edhe përmes...

Parlamenti Studentor: Presidenti Ivanov ti vë veto ligjit për gjuhët

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 12 Janar - Parlamenti Studentor i Universitetit Shën “Kirili dhe Metodi” sot me një letër publike, në të cilën thonë se i drejtohen studentëve, përfaqësuesve të legjislativit dhe të gjithë opinionit...

LSDM propozoi zvogëlimin e harxhimeve të deputetëve

para 9 muajve - Shenja

LSDM ka dorëzuar në Kuvend iniciativë, me të cilën do të zvogëlohen për gjysmë harxhimet për rrugë të deputetëve. Koordinatori i grupit parlamentar të LSDM-së, Tomisllav Tuntev, tha se deri tek kryetari...

Profesorë maqedonas i kërkojnë Ivanovit të mos e firmosë Ligjin për gjuhët

para 9 muajve - Medial

Akademikë dhe profesorë maqedonas aktivizohen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhës shqipe që dje me 69 vota PRO u votua në Kuvendin e  Maqedonisë. Një pjesë e tyre përmes një letër...

Parlamenti Studentor në UKM: Ivanov të vendos veto ndaj Ligjit për gjuhët

para 9 muajve - Telegrafi

Parlamenti Studentor pranë Universitetit “Shën Kirili dhe Metodi” sot përmes një reagimi me shkrim kërkojnë që urgjentisht të shfuqizohet Ligji për përdorimin e gjuhëve. “Ndjejmë përgjegjësi të reagojmë...

Ligji për Gjuhët nuk është përfundimtar

para 9 muajve - Shenja

Çështja e zyrtarizimit të gjuhës shqipe ende nuk është përmbyllur. Madje edhe vetë ligji i miratuar dje në Kuvend është i pasigurt dhe i njëjti mund të pësojë ndryshime. Problemet e para të cilat kanë...

LSDM-ja me propozime për ndyshimin ligjor për uljen e shpenzimeve rrugore të deputetëve

para 9 muajve - Gazeta Express

Grupi parlamentar i LSDM-së sot propozoi ndryshime të dy ligjeve me qëllim të uljes së shpenzimeve rrugore të deputetëve. Propozimi, siç theksoi koordinatori i grupit të deputetëve Tomislav Tuntev, e përfshin...

LSDM: Reagimet e VMRO-DPMNE-së janë tinëzare

para 9 muajve - AlbPortali

Loading... LSDM-ja përmes një kumtese të lëshuar për mediat e vendit ka reaguar ndaj partisë opozitare, VMRO-DPMNE, e cila, sipas kësaj partie, po vazhdon me reagime tinëzare dhe të pabazuara dhe duke...

LSDM-ja propozon uljen e shpenzimeve të rrugës

para 9 muajve - Almakos

12 Janar Grupi parlamentar i LSDM-s ë do rëzoi sot në Kuvend dy propozim ligje për definimin e shpenzimeve rrugore dhe banimin e deputetëve. Propozim ligjet e LSDM-së parashohin që kompensimi, gjegjësisht...

Akademikë e profesorë maqedonas i kërkojnë Ivanovit të mos e firmosë Ligjin për gjuhët

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 12 janar - Akademikë dhe profesorë maqedonas aktivizohen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhës shqipe që dje me 69 vota PRO u votua në Kuvendin e  Maqedonisë. Një pjesë e tyre...

Zyberi: Ivanov mund të përdorë veton, por ligjin se pengon dot

para 9 muajve - Fakti Ditor

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve ka arritur në presidencë dhe pret dekretimin e kreut të shtetit. Ende është e paqartë nëse Ivanov do ta përdorë këtë të drejtë, megjithatë Kushtetuta është e qartë....

LSDM: Reagimet e VMRO-DPMNE-së janë tinëzare

para 9 muajve - Fakti Ditor

LSDM-ja përmes një kumtese të lëshuar për mediat e vendit ka reaguar ndaj partisë opozitare, VMRO-DPMNE, e cila, sipas kësaj partie, po vazhdon me reagime tinëzare dhe të pabazuara dhe duke theksuar edhe...

Maqedoni: deputetët për 10% më pak do të paguhen për rrugë, kilometrat mbeten të njëjtë!

para 9 muajve - Portalb

Grupi parlamentar i Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë (LSDM) në Kuvend dorëzoi propozim-ligje për ndryshimin e ligjit për rrogë dhe dhe ligjin e deputetëve me anë të së cilëve parashihet ulja e shpenzimeve...

Qytetarët japin vlerësime për Ligjin për gjuhët në Maqedoni

para 9 muajve - Sovrani

Pas miratimit që Kuvendi i bëri dje Ligjit për përdornim e gjuhëve, rrjedh afati 10 ditorë për dekretimin e tij nga Presidenti Gjorgji Ivanov. Mbetet e paqartë nëse Ivanov do ta pranon apo do ta bllokon...

Ligji për gjuhët, Zyberi: Presidenti mund të përdorë veton, por ligjin se pengon dot

para 9 muajve - Gazeta Express

Ende është e paqartë nëse Ivanov do ta përdorë këtë të drejtë, megjithatë Kushtetuta është e qartë. Nëse presidenti nuk e dekreton , ligji kthehet sërisht në Kuvend , ku duhet të votohet me një shumicë...

LSDM-ja propozon ndryshime ligjore për uljen e shpenzimeve rrugore të deputetëve

para 9 muajve - Medial

Grupi parlamentar i LSDM-së sot propozoi ndryshime të dy ligjeve me qëllim të uljes së shpenzimeve rrugore të deputetëve. Propozimi, siç theksoi koordinatori i grupit të deputetëve Tomislav Tuntev, e përfshin...

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 12 janar - Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arriti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se...

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

para 9 muajve - GazetaBlic

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë...

Ligji për gjuhët, sfida e radhës: Pritet dekretimi nga presidenti Ivanov; Zyberi: Mund të përdorë veton, por ligjin se pengon dot

para 9 muajve - MRT

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve ka arritur në presidencë dhe pret dekretimin e kreut të shtetit... Ende është e paqartë nëse Ivanov do ta përdorë këtë të drejtë, megjithatë Kushtetuta është e qartë....

LSDM-ja propozon zvogëlimin e shpenzimeve rrugore të deputetëve

para 9 muajve - Aktuale

Grupi parlamentar i LSDM-së dorëzoi iniciativë për zvogëlimin e shpenzimeve rrugore të deputetëve, infromoi kordinatori i grupit parlamentar Tomislav Tuntev. Si tha Tuntev, me iniciativën e tyre propozohet...

LSDM-ja propozon ulje të harxhimeve të rrugës për deputetët

para 9 muajve - Telegrafi

Grupi i deputetëve të LSDM-së ka dorëzuar iniciativë për uljen e harxhimeve rrugore të deputetëve, tha sot në konferencë për shtyp koordinatori i grupit të deputetëve të LSDM-së, Tomisllav Tuntev. Ai shtoi...

Çka mba mend Google për Ligjin e gjuhëve në Maqedoni?

para 9 muajve - Ina

Çështja e Ligjit për gjuhët në Maqedoni ka ngjallur shumë debate nëpër media dhe gjithandej. A do të ketë zbatim të ligjit, a do ketë gjuhësi, a do të ketë dënime për mos-zbatim dhe shumë temë tjera të...

Çka mba mend Google për Ligjin e gjuhëve në Maqedoni?

para 9 muajve - TV Koha

Çështja e Ligjit për gjuhët në Maqedoni ka ngjallur shumë debate nëpër media dhe gjithandej. A do të ketë zbatim të ligjit, a do ketë gjuhësi, a do të ketë dënime për mos-zbatim dhe shumë temë tjera të...

LSDM merr iniciativë për përgjysmimin e harxhimeve për rrugë të deputetëve

para 9 muajve - Shenja

LSDM ka dorëzuar në Kuvend iniciativë, me të cilën do të zvogëlohen përgjysmë harxhimet për rrugë të deputetëve. Koordinatori i grupit parlamentar të LSDM-së, Tomisllav Tuntev, tha se deri tek kryetari...

LSDM-ja propozon ndryshime ligjore për uljen e shpenzimeve rrugore të deputetëve

para 9 muajve - Lajm

Grupi parlamentar i LSDM-së sot propozoi ndryshime të dy ligjeve me qëllim të uljes së shpenzimeve rrugore të deputetëve. Propozimi, siç theksoi koordinatori i grupit të deputetëve Tomislav Tuntev, e përfshin...

Ligji për përdorimin e gjuhëve arrin për dekretim te presidentit Ivanov

para 9 muajve - Ina

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve i cili dje u votua në Kuvend, tanimë është dorëzuar për dekretim përpara presidentit Gjorge Ivnaov, njofton Portalb.mk. Ai ka afat prej 7 ditëve që të deklarohet nëse...

Profesorë maqedonas i kërkojnë Ivanovit të mos e firmosë Ligjin për gjuhët

para 9 muajve - AlbPortali

Loading... Akademikë dhe profesorë maqedonas aktivizohen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhës shqipe që dje me 69 vota PRO u votua në Kuvendin e Maqedonisë. Një pjesë e tyre përmes...

LSDM-ja propozon zvogëlimin e shpenzimeve rrugore të deputetëve

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 12 Janar - Grupi parlamentar i LSDM-së dorëzoi iniciativë për zvogëlimin e shpenzimeve rrugore të deputetëve, infromoi kordinatori i grupit parlamentar Tomislav Tuntev, transmeton Zhurnal. Si tha...

Presidenti Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

para 9 muajve - TV Koha

Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë Ivanov....

Profesorë maqedonas i kërkojnë Ivanovit të mos e firmosë Ligjin për gjuhët

para 9 muajve - Fakti Ditor

Akademikë dhe profesorë maqedonas aktivizohen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhës shqipe që dje me 69 vota PRO u votua në Kuvendin e Maqedonisë. Një pjesë e tyre përmes një letër...

Presidenti Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

para 9 muajve - Gazeta Express

Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë Ivanov....

LSDM-ja propozon zvogëlimin e shpenzimeve rrugore të deputetëve

para 9 muajve - TV Koha

Grupi parlamentar i LSDM-së dorëzoi iniciativë për zvogëlimin e shpenzimeve rrugore të deputetëve, infromoi kordinatori i grupit parlamentar Tomislav Tuntev, transmeton Zhurnal. Si tha Tuntev, me iniciativën...

Çka mba mend Google për Ligjin e gjuhëve në Maqedoni?

para 9 muajve - Almakos

Çështja e Ligjit për gjuhët në Maqedoni ka ngjallur shumë debate nëpër media dhe gjithandej. A do të ketë zbatim të ligjit, a do ketë gjuhësi, a do të ketë dënime për mos-zbatim dhe shumë temë tjera të...

Çka mba mend Google për Ligjin e gjuhëve në Maqedoni?

para 9 muajve - Telegrafi

Çështja e Ligjit për gjuhët në Maqedoni ka ngjallur shumë debate nëpër media dhe gjithandej. A do të ketë zbatim të ligjit, a do ketë gjuhësi, a do të ketë dënime për mos-zbatim dhe shumë temë tjera të...

Akademikë e profesorë maqedonas i kërkojnë Ivanovit të mos e firmosë Ligjin për gjuhët

para 9 muajve - Gazeta Express

Akademikë dhe profesorë maqedonas aktivizohen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhën shqipe. Një pjesë e tyre përmes letrave të përbashkëta, por edhe përmes deklaratave publike bëjnë...

Maqedoni, a do ta miratojë Presidenti Ivanov ligjin për gjuhët?

para 9 muajve - Syri

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë...

Ligji për përdorimin e gjuhëve arrin për dekretim te presidentit Ivanov

para 9 muajve - Portalb

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve i cili dje u votua në Kuvend, tanimë është dorëzuar për dekretim përpara presidentit Gjorge Ivnaov, njofton Portalb.mk . Ai ka afat prej 7 ditëve që të deklarohet nëse...

Dekreti për ligjin e gjuhëve arrinë te Ivanovi, pritet nënshkrimi, ose refuzimi i tij

para 9 muajve - Telegrafi

Kryetari i shtetit, Gjorge Ivanov, e ka pranuar dekretin për Ligjin për gjuhët, dhe procedura e radhës është nënshkrimi i tij, ose refuzimi, përcjell Telegrafi Maqedoni. Në rast të refuzimit, atëherë ligji...

Ligji për gjuhët në Maqedoni mbërrin në Presidencë, a do e dekretojë presidenti Ivanov?

para 9 muajve - BalkanWeb

Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti arriti mbrëmë tek Ivanov ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë ai. Nga Kabineti...

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

para 9 muajve - Gazeta Liria

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë...

DBM dënon 69 deputetët që votuan ligjin për shqipen

para 9 muajve - Koha.net

Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) i dënon ashpër 69 deputetët e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë të cilët votuan ligjin për gjuhët, që si thonë se do e kodifikon gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare...

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

para 9 muajve - Alsat-M

Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë Ivanov....

Akademikë e profesorë maqedonas kundër Ligjit të gjuhës shqipe

para 9 muajve - TV Koha

Akademikë dhe profesorë maqedonas aktivizohen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhën shqipe. Një pjesë e tyre përmes letrave të përbashkëta, por edhe përmes deklaratave publike bëjnë...

Ivanov i hutuar, çka po përgatit kundër Ligjit për shqipen?!

para 9 muajve - TV Koha

Ligji për gjuhët tashmë do të duhet të përballet dhe me një tjetër sfidë, atë të dekretimit nga Presidentit Gjorgje Ivanov. Sipas procedures, presidenti Ivanov  brenda 10 ditëve nga marrja e tekstit të...

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

para 9 muajve - Albeu

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov , ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Nëse Ivanov nuk e nënshkruan dekretin brenda 10 ditëve, pas skadimit të afatit...

Ivanov mori dekretin e Ligjin për Gjuhët, nuk vendosi nëse do ta nënshkruante atë

para 9 muajve - Medial

Presidenti Gjorge Ivanov pranoi dje dekretin mbi Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve, por është e paqartë nëse ai do të nënshkruajë ose ushtrojë të drejtën e tij për të vënë veton. Kabineti i tij thotë se...

LSDM-ja propozon zvogëlimin e shpenzimeve rrugore të deputetëve

para 9 muajve - Fol

Grupi parlamentar i LSDM-së dorëzoi iniciativë për zvogëlimin e shpenzimeve rrugore të deputetëve, infromoi kordinatori i grupit parlamentar Tomislav Tuntev, transmeton Zhurnal. Si tha Tuntev, me iniciativën...

DBM dënon ashpër 69 deputetët që votuan ligjin për shqipen

para 9 muajve - Albeu

Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) i dënon 69 deputetët e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë të cilët votuan ligjin për gjuhët. Sipas tyre Ligji nuk është vërtetuar nga Komisioni Venedikut dhe rrezikon...

Akademikë e profesorë maqedonas kundër Ligjit për gjuhët

para 9 muajve - Lajm

Akademikë dhe profesorë maqedonas aktivizohen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhën shqipe. Një pjesë e tyre përmes letrave të përbashkëta, por edhe përmes deklaratave publike bëjnë...

Diaspora maqedonase akuzon ashpër deputetët që votuan ligjin e gjuhëve

para 9 muajve - Lajmi.net

Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) i dënon ashpër 69 deputetët e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë të cilët votuan ligjin për gjuhët, që si thonë se do e kodifikon gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare...

Çka mba mend Google për Ligjin e gjuhëve në Maqedoni?

para 9 muajve - Fol

Çështja e Ligjit për gjuhët në Maqedoni ka ngjallur shumë debate nëpër media dhe gjithandej. A do të ketë zbatim të ligjit, a do ketë gjuhësi, a do të ketë dënime për mos-zbatim dhe shumë temë tjera të...

Akademikë e profesorë maqedonas kundër Ligjit të gjuhës shqipe

para 9 muajve - AlbPortali

Loading... Akademikë dhe profesorë maqedonas aktivizohen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhën shqipe. Një pjesë e tyre përmes letrave të përbashkëta, por edhe përmes deklaratave publike...

Akademikë e profesorë maqedonas kundër Ligjit të gjuhës shqipe

para 9 muajve - Fakti Ditor

Akademikë dhe profesorë maqedonas aktivizohen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhën shqipe. Një pjesë e tyre përmes letrave të përbashkëta, por edhe përmes deklaratave publike bëjnë...

Akademikë e profesorë maqedonas kundër Ligjit të gjuhës shqipe

para 9 muajve - Almakos

Akademikë dhe profesorë maqedonas aktivizohen kundër miratimit të Ligjit për gjuhët, gjegjësisht gjuhën shqipe. Një pjesë e tyre përmes letrave të përbashkëta, por edhe përmes deklaratave publike bëjnë...

DBM dënon ashpër 69 deputetët që votuan ligjin për shqipen

para 9 muajve - Almakos

Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) i dënon 69 deputetët e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë të cilët votuan ligjin për gjuhët. Sipas tyre Ligji nuk është vërtetuar  nga Komisioni i Venedikut dhe...

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

para 9 muajve - Almakos

12 Janar Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë...

Ivanov nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët, ja arsyeja…

para 9 muajve - Gazeta e re

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë...

Ligji për përdorimin e gjuhëve arrin për dekretim te presidentit Ivanov

para 9 muajve - AlbPortali

Loading... Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve i cili dje u votua në Kuvend, tanimë është dorëzuar për dekretim përpara presidentit Gjorge Ivnaov, njofton...

Ligji për përdorimin e gjuhëve arrin për dekretim te presidentit Ivanov

para 9 muajve - Fakti Ditor

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve i cili dje u votua në Kuvend, tanimë është dorëzuar për dekretim përpara presidentit Gjorge Ivnaov, njofton Portalb.mk....

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

para 9 muajve - KosovaPress

Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë Ivanov. Nga Kabineti i presidentit thanë se Ivanov vendimin e tij do e sjell në pajtueshmëri me ligjet dhe Kushtetutën e vendit....

DBM dënon ashpër 69 deputetët që votuan ligjin për shqipen

para 9 muajve - Fol

Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) i dënon 69 deputetët e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë të cilët votuan ligjin për gjuhët. Sipas tyre Ligji nuk është vërtetuar nga Komisioni Venedikut dhe rrezikon...

Dekreti për ligjin e gjuhëve arrinë te Ivanovi, pritet nënshkrimi, ose refuzimi i tij

para 9 muajve - Fol

Kryetari i shtetit, Gjorge Ivanov, e ka pranuar dekretin për Ligjin për gjuhët, dhe procedura e radhës është nënshkrimi i tij, shkruan FOL. Në rast të refuzimit, atëherë ligji duhet të rikthehet në Kuvendin...

Maqedoni, protestë para Kuvendit kundër Ligjit për përdorimin e gjuhëve

para 9 muajve - Gazeta Monitor

Një grup qytetarësh sonte janë mbledhur para Kuvendit të Maqedonisë në shenjë revolte për shkak të miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Protestuesit janë duke kundërshtuar votimin e Ligjit për...

Në Maqedoni kalon ligji për gjuhët

para 9 muajve - Koha.net

Në Kuvendin e Maqedonisë për sot është caktuar vazhdimi i pesë seancave kuvendore, ku u votua edhe për Propozim ligjin për përdorimin e gjuhëve. Me 69 vota pro dhe asnjë kundër apo të përmbajtur, pa deputetët...

Maqedoni, Kuvendi miraton ligjin për gjuhën shqipe

para 9 muajve - Blitz

Me 69 vota pro dhe asnjë kundër apo abstenim, pa pjesëmarrjen e VMRO-DPMNE-së, Kuvendi vendosi ta kalojë Projektligjin për përdorimin e gjuhëve që përcakton me ligj përdorimin e gjuhës shqipe në institucionet...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK