http://kariera.mk

Integrimi, prioritetet e Presidencës bullgare për Ballkanin Perëndimor

para 9 muajve - Shqiptarja

Presidenca e parë bullgare e Këshillit të BE-së u hap zyrtarisht ditën e djeshme më datë 11 janar 2018 në një ceremoni solemne në Sofje. Motoja kryesore e Presidencës bullgare është “Bashkimi bën fuqinë”....

Fajon: Integrim në BE, ose Ballkani merr drejtim tjetër

para 9 muajve - Zhurnal

Shkup, 12 janar - Nëse udhëheqësit europianë nuk do të mbajnë premtimet për Ballkanin, rajoni mund të marrë një drejtim tjetër. Kështu shprehet eurodeputetja Tania Fajon, në një intervistë për “Euronews”....

Presidenca bullgare e BE-së kërkon përmirësimin e marrëdhënieve me Turqinë

para 9 muajve - Zhurnal

“Ne mendojmë se Turqia është një partner i rëndësishëm i Evropës për shumë çështje si refugjatët, terrorizmi, ekonomia, energji”, nënvizoi Zaharieva në një konferencë shtypi në Sofje me rastin e fillimit...

Junker: Bullgaria i zbaton të gjitha kushtet për aderimin në Shengen

para 9 muajve - 24 ore

Kryetari i KE-së Zhan-Klod Junker deklaro se Bullgaria i zbaton të gjitha kushtet dhe është gati të aderohet në Shengen dhe në sallën e pritjes të euros ERM 2. Në një konferencë të përbashkët me Kryeministrin...

Zhan Klod Junker: Për aderimin tuaj në Eurozonë ka nevojë për akoma pak përpjekje

para 9 muajve - 24 ore

Vizita e elitës drejtuese të Bashkimit Evropian në Bullgari vazhdoi sot me një seri takimesh të komisionerëve evropianë dhe kryetarit të tyre Zhan Klod Junker me deputetë dhe ministra bullgarë. Pas bisedës...

Kreu i KE-së Junker, për vizitë në Bullgari

para 9 muajve - Alsat-M

Ballkanit Perëndimor duhet t’i jepet perspektivë e qartë europiane, në mënyrë që të mos përsëriten ngjarjet e viteve të 90-ta. Kjo ishte porosia e kryetarit të Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker për...

Presidenca bullgare e BE-së kërkon përmirësimin e marrëdhënieve me Turqinë

para 9 muajve - Gazeta e re

Bullgaria ka për objektiv përmirësimin e marrëdhënieve të Evropës me Turqinë fqinje gjatë presidencës së BE-së, pa fshehur problemet, konfirmoi sot ministrja e Punëve të Jashtme, Ekaterina Zaharieva. “Ne...

Fajon paralajmëron: Integrim në BE, ose Ballkani merr drejtim tjetër

para 9 muajve - InfoShqip

Nëse udhëheqësit europianë nuk do të mbajnë premtimet për Ballkanin, rajoni mund të marrë një drejtim tjetër. Kështu shprehet eurodeputetja Tania Fajon, në një intervistë për “Euronews”. Ndërsa Bullgaria...

Zgjerimi i BE-së me ballkanin:12 shtete letër presidentit të KE-së Juncer

para 9 muajve - MRT

12 shtete anëtare të BE-së i janë drejtuar me një letër presidentit të Komisionit Europian, Zhan Klod Junker... 12 shtete anëtare të BE-së i janë drejtuar me një letër presidentit të Komisionit Europian,...

Bullgaria dhe KE-ja presin përmirësim të dialogut me Ballkanin Perëndimor

para 9 muajve - Zhurnal

Kryeministri Bojko Borisov dhe Kryetari i Komisionit Evropian Zhan-Klod Junker shqyrtuan në Sofje partneritetin mes qeverisë dhe KE-së gjatë Kryesisë Bullgare sipas parimit të rotacionit të Këshillit të...

Integrimi i Ballkanit Perëndimor, 12 shtete letër Junker-it

para 9 muajve - Klan

12 shtete anëtare të BE-së i janë drejtuar me një letër presidentit të Komisionit Europian, Zhan Klod Junker, ku i kërkojnë përshpejtim të integrimit të Ballkanit Perëndimor. Nismën për këtë letër e kanë...

Presidenca bullgare e BE-së kërkon përmirësimin e marrëdhënieve me Turqinë

para 9 muajve - Koha.net

Bullgaria ka për objektiv përmirësimin e marrëdhënieve të Evropës me Turqinë fqinje gjatë presidencës së BE-së, pa fshehur problemet, konfirmoi sot ministrja e Punëve të Jashtme, Ekaterina Zaharieva. “Ne...

Bullgaria dhe KE-ja presin përmirësim të dialogut me Ballkanin Perëndimor

para 9 muajve - 24 ore

Kryeministri Bojko Borisov dhe Kryetari i Komisionit Evropian Zhan-Klod Junker shqyrtuan në Sofje partneritetin mes qeverisë dhe KE-së gjatë Kryesisë Bullgare sipas parimit të rotacionit të Këshillit të...

Presidenca bullgare e BE-së kërkon përmirësimin e marrëdhënieve me Turqinë

para 9 muajve - Periskopi

Bullgaria ka për objektiv përmirësimin e marrëdhënieve të Evropës me Turqinë fqinje gjatë presidencës së BE-së, pa fshehur problemet, konfirmoi sot ministrja e Punëve të Jashtme, Ekaterina Zaharieva. “Ne...

Presidenti i KE: Vendet e Ballkanit Perëndimor meritojnë të kenë një perspektivë për anëtarësim në BE

para 9 muajve - Java News

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker në një intervistë për  Deutsche Welle flet për rolin e Bullgarisë si presidente e radhës së BE dhe perspektivën e Ballkanit Perëndimor. Zoti Juncker,...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK