http://kariera.mk

Hahn: Është me rëndësi që të arrihet një marrëveshje cilësore për emrin

para 8 muajve - Shenja

Duke i parë përpjekjet e dy vendeve, jam i bindur se do të arrihet marrëveshje për çështjen e emrit mes Greqisë dhe Maqedonisë. Kështu ka deklaruar komisari për Zgjerim i BE-së, Johanes Hahn, në një intervistë...

Nesër takimi Zaev-Cipras, një hap drejt zgjidhjes përfundimtare

para 8 muajve - Shenja

Nesër në orën 10.30 në Sofje, në kuadër të Samiti të BE-së për Ballkanin Perëndimor, pritet që të mbahet takim i ri mes kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev dhe të Greqisë, Aleksis Cipras, për çështjen...

Është i mundur skenarë për marrëveshjen rreth emrit

para 8 muajve - Zhurnal

Shkup, 16 maj - Analistët presin marrëveshje mes Maqedonisë dhe Greqisë për fazën e zbatimit të erga omnes, me qëllim që vendi të bëhet antare e NATO-s, dhe të fillojë bidesimet me BE-në, shkruan Rel,...

Zaev: Pres takim të frytshëm me Cipran

para 8 muajve - Zhurnal

Shkup, 16 maj - Kryeministri Zoran Zaev dhe homologu i tij grek, Aleksis Cipras nesër paradite do të takohen në Sofje. Në takimin tet-a-tet, bisedimet mes dy kryeministrave do të mbahen në margjinat e...

Boshnjakovski: Takimi Zaev-Cipras, afrohet zgjidhja përfundimtare e çështjes së emrit

para 8 muajve - TV Koha

Zëdhënësi i Qeverisë Mile Boshnjakovski në komentin e tij mbi pritjet dhe gjasat që të përmbyllet çështja e emrit në takimin e nesërm të kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras në margjinat e samitit...

Zv/ministri grek: Erga omnes dhe rishikimi i Kushtetutës janë thelbësore për Greqinë

para 8 muajve - Shenja

Dy çështjet kryesore që kanë mbetur për zgjidhje: erga omnes dhe rishikimi i Kushtetutës, janë të një rëndësie thelbësore për Greqinë, dhe për këtë pala tjetër duhet të bëj lëshime. Kështu ka deklaruar...

KONTESTI PËR EMRIN: TAKIMI I NESËRM NË SOFJE

para 8 muajve - TV Art

Demiri: Nuk do të ketë zgjidhje përfundimtare Analisti politik, Alajdin Demiri, takimin e nesërm në Sofje, e sheh si zgjidhje për kontestin e emrit mes Greqisë dhe Maqedonisë, por ai shton se nuk do të...

Boshnjakovski: Takimi Zaev-Cipras është hap përpara drejt zgjidhjes përfundimtare të emrit

para 8 muajve - Portalb

Zëdhënësi i Qeverisë së Republikë së Maqedonisë, Mile Boshnjakovski sot tha se pritjet e qeverisë dhe mundësitë që të mbyllet çështja rreth emrit të Maqedonisë nga takimin i nesërm mes kryeministrave Zoran...

NESËR TAKOHEN ZAEV-CIPRAS. ZAEV: PRES TË ARRIJMË MARRËVESHJE

para 8 muajve - TV21

Kryeministri Zoran Zaev dhe homologu i tij grek, Aleksis Cipras nesër paradite do të takohen në Sofje. Në takimin tet-a-tet, bisedimet mes dy kryeministrave do të mbahen në margjinat e samitit të Ballkanit...

Boshnjakovski: Në takimin Zaev-Cipras nuk do të merrë pjesë kancelarja gjermane Merkel

para 8 muajve - Zhurnal

Shkup, 16 maj - Zëdhënësi i Qeverisë, Mile Boshnjakovski duke komentuar pritshëmritë e Qeverisë dhe shansat që të mbyllet çështja e emrit në takimin e  nesërm të kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras,...

Boshnjakovski: Takimi Zaev-Cipras, afrohet zgjidhja përfundimtare e çështjes së emrit

para 8 muajve - Gazeta Express

Zëdhënësi i Qeverisë Mile Boshnjakovski në komentin e tij mbi pritjet dhe gjasat që të përmbyllet çështja e emrit në takimin e nesërm të kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras në margjinat e samitit...

ÇËSHTJA E EMRIT: HAN I BINDUR SE MUND TË GJENDET ZGJIDHJE

para 8 muajve - TV Art

Katrugalos: Ndryshimi i Kushtetutës parakusht që të arrihet zgjidhje Eurokomisari për Zgjerim, Johanes Han në një intervistë për gazetën greke “Te nea”, ka shprehur bindje se mund të arrihet zgjidhje mes...

Emri, Shkupi dhe Athina janë në fazën "thirre mikun"

para 8 muajve - Zhurnal

Shkup, 16 maj - Përveç Papadreut, inicativë për zgjidhjen e kontestit të emrit ka dhënë edhe ish-kryeministri shqiptar, Fatos Nano. Edhe pse vizita e tij nuk ka qenë publike, pritet që shumë shpejt që...

A do merr pjesë Merkel në takimin Zaev- Cipras? Ja përgjigjja e Qeverisë

para 8 muajve - Medial

Zëdhënësi i Qeverisë Mile Boshnjakovski ka mohuar informacionet në disa nga mediat gjermane se në takimin mes Zaevit dhe Ciprasit do të merr pjesë edhe kancelarja gjermane Angela Merkel, transmeton Medial.mk....

BOSHNJAKOVSKI: Takimi Zaev- Cipras, hap drejt zgjidhjes përfundimtare të emrit

para 8 muajve - Medial

Zëdhënësi i Qeverisë Mile Boshnjakovski në komentin e tij mbi pritjet dhe gjasat që të përmbyllet çështja e emrit në takimin e nesërm të kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras në margjinat e samitit...

Boshnjakovski: Takimi Zaev-Cipras një hap i madh për zgjidhjen e çështjes së emrit

para 8 muajve - Shenja

Zëdhënësi i Qeverisë, Mile Boshnjakovski ka deklaruar se takimi ndërmjet kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras në Sofje është një hap i madh drejt zgjidhjes përfundimtare të çështjes së emrit. Boshnjakovski...

Ja çfarë thotë Zaevi për zgjedhjet e parakohshme parlamentare

para 8 muajve - Aktuale

Kryeministri Zaev ka theksuar se dëshiron që edhe njëherë qytetarët të dinë se samiti në Sofje nuk është “ded lajn”, por para së gjithash Samiti i Këshillit të BE-së kur vendoset nga ana e kryeministrave...

Boshnjakovski: Në takimin Zaev-Cipras nuk do të merrë pjesë kancelarja gjermane Merkel

para 8 muajve - Tetova Sot

Zëdhënësi i Qeverisë, Mile Boshnjakovski duke komentuar pritshëmritë e Qeverisë dhe shansat që të mbyllet çështja e emrit në takimin e  nesërm të kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, në margjinat...

‘Emri’, Han: E rëndësishme të arrihet një marrëveshje cilësore

para 8 muajve - Alsat-M

Komisari për zgjerim i BE-së, Johanes Hahn, ka thënë se është shumë e rëndësishme që të arrihet një  marrëveshje cilësore për çështjen e emrit. Në një intervistë për median greke “Ta Nea”, Hahn ka thënë...

Johanes Han për “Ta Nea”: Mund të arrihet zgjidhje për emrin

para 8 muajve - Indeks.mk

Eurokomisari për Zgjerim Johanes Han, në intervistën për gazetën greke “Ta nea”, u shpreh i bindur se mund të arrihet zgjidhje për emrin dhe vlerëson se në Sofje nuk do të jetë pika vendimtare për atë...

Zaev: Nuk është tragjedi nëse në vjeshtë kemi zgjedhje

para 8 muajve - Ina

Kryeministri Zaev ka theksuar se dëshiron që edhe njëherë qytetarët të dinë se samiti në Sofje nuk është “ded lajn”, por para së gjithash Samiti i Këshillit të BE-së kur vendoset nga ana e kryeministrave...

Boshnjakovski: Takimi Zaev-Cipras është hap përpara drejt zgjidhjes përfundimtare të emrit

para 8 muajve - Fakti Ditor

Zëdhënësi i Qeverisë së Republikë së Maqedonisë, Mile Boshnjakovski sot tha se pritjet e qeverisë dhe mundësitë që të mbyllet çështja rreth emrit të Maqedonisë nga takimin i nesërm mes kryeministrave Zoran...

Zaev- Cipras, nesër takim kokë më kokë në Sofje

para 8 muajve - Medial

Kryeministri Zoran Zaev dhe kolegu i tij grek Aleksis Cipras nesër në ora 10.30 do të kenë takim tet-a-tet në Sofje. Burime qeveritare kanë konfirmuar se takimi i ri mes dy kryeministrave do të mbahet...

Johanes Han është i bindur se mund të gjendet zgjidhje për kontestin e emrit të Maqedonisë

para 8 muajve - Portalb

Eurokomisari për Zgjerim, Johanes Han në një intervistë për gazetën greke “Te nea”, ka shprehur bindje se mund të arrihet zgjidhje mes Maqedonisë dhe Greqisë për kontestin rreth emrit të Maqedonisë. Sipas...

Katrougalos: Erga omnes dhe revizioni i Kushtetutës janë kushtet për zgjidhje

para 8 muajve - Telegrafi

Të dyja çështjet çka kanë ngelur për zgjidhje janë erga omnes dhe revizioni i Kushtetutës dhe këto janë me rëndësi të veçantë për Greqinë, ndërsa pala tjetër të bëjë lëshime, thotë ministri alternativ...

Hahn: Mund të arrihet zgjidhje për emrin

para 8 muajve - Ina

Eurokomesari për zgjerim, Johanes Hahn në një intervistë për gazetën greke “Ta nea”, shprehu bindje se mund të arrihet zgjidhje për emrin dhe vlerson se në Sofje nuk do të jetë vendimtare për atë se a...

Katrugalos: "Erga omnes" dhe ndryshimi i Kushtetutës parakusht që të arrihet zgjidhje për çështjen e emrit

para 8 muajve - Zhurnal

Shkup, 16  maj - Dy çështje të cilat mbeten për tu zgjidhur janë "erga omnes" dhe ndryshime Kushtetuese, dhe këto janë të  një rëndësie të veçantë për Greqinë, pala tjetër duhet të bëjë lëshime, thotë...

Zaev: Nuk është tragjedi nëse në vjeshtë kemi zgjedhje

para 8 muajve - Republika

Kryeministri Zaev ka theksuar se dëshiron që edhe njëherë qytetarët të dinë se samiti në Sofje nuk është “ded lajn”, por para së gjithash Samiti i Këshillit të BE-së kur vendoset nga ana e kryeministrave...

Johanes Han për “Ta Nea”: Mund të arrihet zgjidhje për emrin

para 8 muajve - Medial

Eurokomisari për Zgjerim Johanes Han, në intervistën për gazetën greke “Ta nea”, u shpreh i bindur se mund të arrihet zgjidhje për emrin dhe vlerëson se në Sofje nuk do të jetë pika vendimtare për atë...

Boshnjakovski: Takimi Zaev- Cipras, hap drejt zgjidhjes përfundimtare të emrit

para 8 muajve - Nezavisen

Zëdhënësi i Qeverisë Mile Boshnjakovski në komentin e tij mbi pritjet dhe gjasat që të përmbyllet çështja e emrit në takimin e nesërm të kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras në margjinat e samitit...

HAHN: MUND TË ARRIHET ZGJIDHJE PËR EMRIN

para 8 muajve - TV21

Eurokomesari për zgjerim, Johanes Hahn në një intervistë për gazetën greke “Ta nea”, shprehu bindje se mund të arrihet zgjidhje për emrin. “Duke pasur parasysh përpjekjet e të dy liderëve me ndërmjetësimin...

Zaev: Nuk është tragjedi nëse në vjeshtë kemi zgjedhje

para 8 muajve - Tetova Sot

Kryeministri Zaev ka theksuar se dëshiron që edhe njëherë qytetarët të dinë se samiti në Sofje nuk është “ded lajn”, por para së gjithash Samiti i Këshillit të BE-së kur vendoset nga ana e kryeministrave...

ZAEV: NUK ËSHTË TRAGJEDI NËSE NË VJESHTË KEMI ZGJIDHJE

para 8 muajve - TV Art

Opozita kërkon takim liderësh Kryeministri Zaev ka theksuar se dëshiron që edhe njëherë qytetarët të dinë se samiti në Sofje nuk është “ded lajn”, por para së gjithash Samiti i Këshillit të BE-së kur vendoset...

Johannes Hahn: Marrëveshja e emrit ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë duhet të jetë cilësore

para 8 muajve - Telegrafi

Eurokomisioneri për zgjerim, Johannes Hahn ka deklaruar për gazetën greke “Ta Nea” se ka besimin që do të arrihet një marrëveshje për emrin, përcjell Telegrafi Maqedoni. Ai vlerëson se në Sofje nuk do...

Hahn: Mund të arrihet zgjidhje për emrin, por rëndësi ka edhe kualiteti i marrëveshjes

para 8 muajve - Zhurnal

Shkup, 16 maj - Eurokomesari për zgjerim, Johanes Hahn në një intervistë për gazetën greke "Ta nea", shprehu bindje se mund të arrihet zgjidhje për emrin dhe vlerson se në Sofje nuk do të jetë vendimtare...

Kryeministri Zaev në Sofje, në fokus takimi me Ciprasin

para 8 muajve - Zhurnal

Sofje, 16 maj - “Demokracia që dërgon: Dhjetë vite pas shfrenimit të potencialeve të Ballkanit Perëndimor” është tema në të cilën kryeministri Zoran Zaev do të flasë sot në konferencën në Ohër, me çka...

Zaev e fillon vizitën në Sofje, në fokus takimi me Ciprasin

para 8 muajve - Ina

“Demokracia që dërgon: Dhjetë vite pas shfrenimit të potencialeve të Ballkanit Perëndimor” është tema në të cilën kryeministri Zoran Zaev do të flasë sot në konferencën në Ohër, me çka do ta fillojë vizitën...

Hahn: Mund të arrihet zgjidhje për emrin, por rëndësi ka edhe kualiteti i marrëveshjes

para 8 muajve - Tetova Sot

Eurokomesari për zgjerim, Johanes Hahn në një intervistë për gazetën greke “Ta nea”, shprehu bindje se mund të arrihet zgjidhje për emrin dhe vlerson se në Sofje nuk do të jetë vendimtare për atë se a...

Kryeministri Zaev në Sofje, në fokus takimi me Ciprasin

para 8 muajve - Gazeta Express

“Demokracia që dërgon: Dhjetë vite pas shfrenimit të potencialeve të Ballkanit Perëndimor” është tema në të cilën kryeministri Zoran Zaev do të flasë sot në konferencën në Ohër, me çka do ta fillojë vizitën...

Hahn: Me rëndësi është të ketë marrëveshje cilësore për emrin

para 8 muajve - Shenja

Komisari për zgjerim i BE-së, Johanes Hahn, ka thënë se me rëndësi është që të ketë marrëveshje cilësore për çështjen e emrit. Në një intervistë për median greke “Ta Nea”, Hahn ka thënë se duke parë përpjekjet...

Hahn: Mund të arrihet zgjidhje për emrin, por rëndësi ka edhe kualiteti i marrëveshjes

para 8 muajve - Fakti Ditor

Eurokomesari për zgjerim, Johanes Hahn në një intervistë për gazetën greke “Ta nea”, shprehu bindje se mund të arrihet zgjidhje për emrin dhe vlerson se në Sofje nuk do të jetë vendimtare për atë se a...

Zaev e fillon vizitën në Sofje, në fokus takimi me Ciprasin

para 8 muajve - Nezavisen

“Demokracia që dërgon: Dhjetë vite pas shfrenimit të potencialeve të Ballkanit Perëndimor” është tema në të cilën kryeministri Zoran Zaev do të flasë sot në konferencën në Ohër, me çka do ta fillojë vizitën...

ZAEV: NUK ËSHTË TRAGJEDI NËSE NË VJESHTË KEMI ZGJIDHJE

para 8 muajve - Fakti Ditor

Kryeministri Zaev ka theksuar se dëshiron që edhe njëherë qytetarët të dinë se samiti në Sofje nuk është “ded lajn”, por para së gjithash Samiti i Këshillit të BE-së kur vendoset nga ana e kryeministrave...

Zaev: Nuk është fundi i botës nëse organizohen zgjedhje të parakohshme parlamentare

para 8 muajve - Nezavisen

Kryeministri Zaev ka theksuar se dëshiron që edhe njëherë qytetarët të dinë se samiti në Sofje nuk është “ded lajn”, por para së gjithash Samiti i Këshillit të BE-së kur vendoset nga ana e kryeministrave...

Hahn: Me rëndësi është të ketë marrëveshje cilësore për emrin

para 8 muajve - Nezavisen

Komisari për zgjerim i BE-së, Johanes Hahn, ka thënë se me rëndësi është që të ketë marrëveshje cilësore për çështjen e emrit. Në një intervistë për median greke “Ta Nea”, Hahn ka thënë se duke parë përpjekjet...

Hahn: Marrëveshja e emrit ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë duhet të jetë cilësore

para 8 muajve - Ekonomia Online

Eurokomisioneri për zgjerim, Johannes Hahn ka deklaruar për gazetën greke “Ta Nea” se ka besimin që do të arrihet një marrëveshje për emrin, përcjell Telegrafi Maqedoni. Ai vlerëson se në Sofje nuk do...

Johannes Hahn: Marrëveshja e emrit ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë duhet të jetë cilësore

para 8 muajve - Republika

Eurokomisioneri për zgjerim, Johannes Hahn ka deklaruar për gazetën greke “Ta Nea” se ka besimin që do të arrihet një marrëveshje për emrin. Ai vlerëson se në Sofje nuk do të ketë diçka vendimtare, nëse...

Kryeministri Zaev në Sofje, në fokus takimi me Ciprasin

para 8 muajve - Republika

“Demokracia që dërgon: Dhjetë vite pas shfrenimit të potencialeve të Ballkanit Perëndimor” është tema në të cilën kryeministri Zoran Zaev do të flasë sot në konferencën në Ohër, me çka do ta fillojë vizitën...

Zaev: Nuk është fundi i botës nëse nuk zgjidhet çështja e emrit

para 8 muajve - Medial

Procesi i negociatave shënon një përparim të madh, edhe pse mbeten shumë çështje tjera të vështira të cilat duan punë, vlerëson Kryeministri Zoran Zaev, i cili nuk pret zgjidhje gjatë takimit me Cipras...

Këshilli Evropian, optimist për zgjidhjen e emrit deri në qershor

para 8 muajve - Aktuale

Në prag të takimit të kryeministrit Zoran Zaev me homologun e tij grek, Aleksis Cipras vijnë porosi konkrete nga Brukseli. Këshilli Evropian pret zgjidhjen e emrit deri në qershor, në mënyrë që vendi t’i...

Këshilli Evropian, optimist për zgjidhjen e emrit deri në qershor

para 8 muajve - Medial

Në prag të takimit të kryeministrit Zoran Zaev me homologun e tij grek, Aleksis Cipras vijnë porosi konkrete nga Brukseli. Këshilli Evropian pret zgjidhjen e emrit deri në qershor, në mënyrë që vendi t’i...

Këshilli Evropian, optimist për zgjidhjen e emrit në qershor

para 8 muajve - Gazeta Express

Në prag të takimit të kryeministrit Zoran Zaev me homologun e tij grek, Aleksis Cipras vijnë porosi konkrete nga Brukseli. Këshilli Evropian pret zgjidhjen e emrit deri në qershor, në mënyrë që vendi t’i...

Këshilli Evropian, optimist për zgjidhjen e emrit në qershor

para 8 muajve - Zhurnal

Shkup, 15 maj - Në prag të takimit të kryeministrit Zoran Zaev me homologun e tij grek, Aleksis Cipras vijnë porosi konkrete nga Brukseli. Këshilli Evropian pret zgjidhjen e emrit deri në qershor, në mënyrë...

Këshilli Evropian, optimist për zgjidhjen e emrit në qershor

para 8 muajve - Alsat-M

Në prag të takimit të kryeministrit Zoran Zaev me homologun e tij grek, Aleksis Cipras vijnë porosi konkrete nga Brukseli. Këshilli Evropian pret zgjidhjen e emrit deri në qershor, në mënyrë që vendi t’i...

ZAEV DHE CIPRAS NË SOFJE, DO TË BISEDOJNË PËR NJË MARRËVESHJE NDËRKOMBËTARE

para 8 muajve - TV21

Në bazë të tre draft teksteve, dy nga ministrat e punëve të jashtme, dhe një nga ndërmjetësi Nimic, Shkupi dhe Athina vazhdojnë të kërkojnë zgjidhje, shkruan gazeta “Katimerini”. Sipas informacioneve të...

Bruksel, optimizëm për zgjidhjen e çështjes së emrit

para 8 muajve - Shenja

Në BE ka një optimizëm të shtuar se muajin e ardhshëm do të arrihet marrëveshje mes Greqisë dhe Maqedonia për çështjen e emrit. Kjo është thënë nga një burim i lartë diplomatik i afërt me Këshillin Evropian....

Dimitrov: Jemi në një fazë të ndjeshme për emrin

para 8 muajve - Shenja

Gjendemi në një fazë shumë delikate të çështjes së emrit. Kështu ka deklaruar ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, në një deklaratë për gazetën greke “Ta Nea”. Ky koment i Dimitrovit...

Këshilli Evropian, optimist për zgjidhjen e emrit në qershor

para 8 muajve - Tetova Sot

Në prag të takimit të kryeministrit Zoran Zaev me homologun e tij grek, Aleksis Cipras vijnë porosi konkrete nga Brukseli. Këshilli Evropian pret zgjidhjen e emrit deri në qershor, në mënyrë që vendi t’i...

Çështja e emrit, kryeministri grek dhe Presidenti i KE takohen “kokë më kokë” në Sofje

para 8 muajve - Alsat-M

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, do të takohet me kryeministrin grek Alexis Cipras këtë pasdite rreth përgatitjeve për Samitin në Sofje. Tusk dhe Cipras do të diskutojnë për kontestin e emrit...

Zaev do të takohet me Tsipras, Macron, Merkel dhe Rutte

para 8 muajve - Telegrafi

Kryeministri Zoran Zaev me zv. kryeministri për çështje evropiane, Bujar Osmani dhe ministrin për punë të jashtme, Nikolla Dimitrov, më 17 maj do të marrin pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian për Ballkanin...

Këshilli Evropian, optimist për zgjidhjen e emrit të Maqedonisë deri në qershor

para 8 muajve - Ekonomia Online

Në prag të takimit të kryeministrit Zoran Zaev me homologun e tij grek, Aleksis Cipras vijnë porosi konkrete nga Brukseli. Këshilli Evropian pret zgjidhjen e emrit të Maqedonisë deri në qershor, në mënyrë...

MEDIAT GREKE: JAVË KRITIKE E NEGOCIATAVE

para 8 muajve - TV Art

Të mundshme dy takime mes Kryeministrave Zaev e Cipras Shkupi dhe Athina vazhdojnë të kërkojnë zgjidhje për cështjen e emrit në bazë të tre teksteve të ndryshme-shkruan gazeta greke Katimerini. Sipas burimeve...

Çështja e emrit, kryeministri grek dhe Presidenti i KE takohen “kokë më kokë” në Sofje

para 8 muajve - BalkanWeb

SOFJE – Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, do të takohet me kryeministrin grek Alexis Cipras këtë pasdite rreth përgatitjeve për Samitin në Sofje. Tusk dhe Cipras do të diskutojnë për kontestin...

Emri, Tusk dhe Cipras takim "kokë më kokë"

para 8 muajve - Zhurnal

Shkup, 15 maj - Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, do të takohet me kryeministrin grek Alexis Cipras këtë pasdite rreth përgatitjeve për Samitin në Sofje. Tusk dhe Cipras do të diskutojnë për...

Zaev do të takohet me Tsipras, Macron, Merkel dhe Rutte

para 8 muajve - Republika

Kryeministri Zoran Zaev me zv. kryeministri për çështje evropiane, Bujar Osmani dhe ministrin për punë të jashtme, Nikolla Dimitrov, më 17 maj do të marrin pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian për Ballkanin...

Tusk dhe Cipras diskutojnë për çështjen e emrit në Bruksel

para 8 muajve - Aktuale

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, do të takohet me kryeministrin grek Alexis Cipras këtë pasdite rreth përgatitjeve për Samitin në Sofje. Tusk dhe Cipras do të diskutojnë për kontestin e emrit...

Emri, Tusk dhe Cipras takim “kokë më kokë”

para 8 muajve - Tetova Sot

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, do të takohet me kryeministrin grek Alexis Cipras këtë pasdite rreth përgatitjeve për Samitin në Sofje. Tusk dhe Cipras do të diskutojnë për kontestin e emrit...

Takim liderësh pas Samitit të Sofjes

para 8 muajve - Zhurnal

Shkup, 15  maj - Takimi i kreut shtetëror dhe liderëve të partive parlamentare për çështjen e emrit do të mbahet, por pas Samitit të BE-së për Ballkanin Perëndimor që do të mbahet në Sofje të Bullgarisë...

Çështja e emrit të Maqedonisë, kryeministri grek dhe Presidenti i KE do të takohen në Sofje

para 8 muajve - Java News

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, do të takohet me kryeministrin grek Alexis Cipras këtë pasdite rreth përgatitjeve për Samitin në Sofje. Tusk dhe Cipras do të diskutojnë për kontestin e emrit...

Dimitrov: Jemi në fazë të ndjeshme në bisedimet për emrin

para 8 muajve - MRT

Shefi i Diplomacisë, Nikolla Dimitrov, thotë se ndodhemi në një fazë shumë të ndjeshme... Shefi i Diplomacisë, Nikolla Dimitrov, thotë se ndodhemi në një fazë shumë të ndjeshme për çështjen e emrit. Ai...

Bruksel, Tusk do të bisedojë me Ciprasin për çështjen e emrit

para 8 muajve - Medial

Kryetari i Këshillit të Evropës, Donald Tusk, sot do të bisedojë me kryeministrin grek Aleksis Cipras rreth përgatitjeve për Samitin në Sofje, njofton korrespondenti i MIA-s në Bruksel. Tusk dhe Cipras...

“Emri”, Dimitrov: ndodhemi në një fazë shumë të ndjeshme

para 8 muajve - Portalb

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë, Nikolla Dimtrov nga Haga për gazetën greke “Ta Nea” ka deklaruar se ndodhemi në një fazë shumë të ndjeshme për çështjen e emrit. Gazetarja greke këtë deklaratë...

Samiti i NATO-s, Maqedonia ende nuk ka zgjidhur pengesën më të madhe

para 8 muajve - Gazeta Express

Po afrohet data për mbajtjen e Samitit të NATO-s i cili është paraparë në muajin korrik, ndërkaq Maqedonia ende është në fazën e negociatave për zgjidhjen e çështjes së emrit, problem ky i cili pengoi...

TUSK NË BRUKSEL DO TË BISEDOJË ME CIPRAS PËR ÇËSHTJEN E EMRIT

para 8 muajve - TV21

Kryetari i Këshillit të Evropës, Donald Tusk, sot do të bisedojë me kryeministrin grek Aleksis Cipras rreth përgatitjeve për Samitin në Sofje, njofton korrespondenti i MIA-s në Bruksel. Tusk dhe Cipras...

Zaev dhe Cipras në Sofje do të bisedojnë për një marrëveshje ndërkombëtare

para 8 muajve - Zhurnal

Shkup, 15 maj - Në bazë të tre draft teksteve, dy nga ministrat e punëve të jashtme, dhe një nga ndërmjetësi Nimic, Shkupi dhe Athina vazhdojnë të kërkojnë zgjidhje, shkruan gazeta "Katimerini", transmeton...

Çështja e emrit, Dimitrov: Jemi në fazë delikate, nuk mund të flas publikisht për ngjarjet

para 8 muajve - BalkanWeb

SHKUP – Ndodhemi në një fazë mjaft të ndjeshme të çështjes, thotë shefi i diplomacisë së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov nga Haga në një deklaratë të shkurtër për gazetën greke “Ta nea”. Gazetarja këtë deklaratë...

Dimitrov zgjedh të heshtë për bisedimet me Greqinë

para 8 muajve - Albeu

Ndodhemi në një fazë mjaft të ndjeshme të çështjes, thotë shefi i diplomacisë së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov nga Haga në një deklaratë të shkurtër për gazetën greke “Ta nea”. Gazetarja këtë deklaratë...

Agjendë e ngjeshur e Zaevit në Sofje, do të takohet me Cipras, Makron, Merkel, Kurc dhe Rute

para 8 muajve - Portalb

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, më 17 maj do të marrë pjesë Samitin e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perendimor që do të mbahet në Bullgari, vendi që është udhëheqës me Këshillin e Evropës. Gjatë...

Kontesti i emrit, Dimitrov: Nuk mund të flas publikisht për ngjarjet

para 8 muajve - Gazeta Express

Ndodhemi në një fazë mjaft të ndjeshme të çështjes, thotë shefi i diplomacisë së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov nga Haga në një deklaratë të shkurtër për gazetën greke “Ta nea”. Gazetarja këtë deklaratë...

DIMITROV PËR “TA NEA”: JEMI NË NJË FAZË SHUMË TË NDJESHME

para 8 muajve - TV21

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë, Nikolla Dimtrov nga Haga për gazetën greke “Ta Nea” ka deklaruar se ndodhemi në një fazë shumë të ndjeshme për çështjen e emrit. Gazetarja greke këtë deklaratë...

Dimitrov për “Ta Nea”: Jemi në një fazë shumë të ndjeshme

para 8 muajve - Telegrafi

Ndodhemi në një fazë shumë të ndjeshme për çështjen e emrit, thotë shefi i diplomacisë Nikolla Dimitrov nga Haga, për gazetën greke “Ta Nea”, informon korrespondentja AIM nga Athina, përcjell Teleagrafi...

‘Emri’, Dimitrov: Jemi në fazë delikate, nuk mund të flas publikisht për ngjarjet

para 8 muajve - Zhurnal

Shkup, 15 maj - Ndodhemi në një fazë mjaft të ndjeshme të çështjes, thotë shefi i diplomacisë së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov nga Haga në një deklaratë të shkurtër për gazetën greke “Ta nea”. Gazetarja...

‘Emri’, Dimitrov: Jemi në fazë delikate, nuk mund të flas publikisht për ngjarjet

para 8 muajve - Aktuale

Ndodhemi në një fazë mjaft të ndjeshme të çështjes, thotë shefi i diplomacisë së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov nga Haga në një deklaratë të shkurtër për gazetën greke “Ta nea”. Gazetarja këtë deklaratë...

Dimitrov për “Ta nea”: ndodhemi në një fazë të ndjeshme

para 8 muajve - Medial

Ndodhemi në një fazë mjaft të ndjeshme të çështjes, thotë shefi i diplomacisë së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov nga Haga në një deklaratë të shkurtër për gazetën greke “Ta nea”. Gazetarja këtë deklaratë...

Së shpejti mbahet Samiti i NATO-s, Maqedonia ende nuk ka zgjidhur pengesën më të madhe

para 8 muajve - TV Koha

Po afrohet data për mbajtjen e Samitit të NATO-s i cili është paraparë në muajin korrik, ndërkaq Maqedonia ende është në fazën e negociatave për zgjidhjen e çështjes së emrit, problem ky i cili pengoi...

Dimitrov për “Ta Nea”: Jemi në një fazë shumë të ndjeshme

para 8 muajve - Tetova Sot

Ndodhemi në një fazë shumë të ndjeshme për çështjen e emrit, thotë shefi i diplomacisë Nikolla Dimitrov nga Haga, për gazetën greke “Ta Nea”, informon korrespondentja AIM nga Athina, përcjell Teleagrafi...

‘Emri’, Dimitrov: Jemi në fazë delikate, nuk mund të flas publikisht për ngjarjet

para 8 muajve - Republika

Ndodhemi në një fazë mjaft të ndjeshme të çështjes, thotë shefi i diplomacisë së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov nga Haga në një deklaratë të shkurtër për gazetën greke “Ta nea”. Gazetarja këtë deklaratë...

‘Emri’, Dimitrov: Jemi në fazë delikate, nuk mund të flas publikisht për ngjarjet

para 8 muajve - Nezavisen

Ndodhemi në një fazë mjaft të ndjeshme të çështjes, thotë shefi i diplomacisë së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov nga Haga në një deklaratë të shkurtër për gazetën greke “Ta nea”. Gazetarja këtë deklaratë...

Afrohet Samiti i NATO-s, Maqedonia ende nuk ka zgjidhur pengesën më të madhe

para 8 muajve - Nezavisen

Po afrohet data për mbajtjen e Samitit të NATO-s i cili është paraparë në muajin korrik, ndërkaq Maqedonia ende është në fazën e negociatave për zgjidhjen e çështjes së emrit, problem ky i cili pengoi...

Së shpejti mbahet Samiti i NATO-s, Maqedonia ende nuk ka zgjidhur pengesën më të madhe

para 8 muajve - Portalb

Po afrohet data për mbajtjen e Samitit të NATO-s i cili është paraparë në muajin korrik, ndërkaq Maqedonia ende është në fazën e negociatave për zgjidhjen e çështjes së emrit, problem ky i cili pengoi...

Zoran Zaev i gatshëm për takim me liderët

para 8 muajve - Almakos

Jam në dispozicion për takim liderësh, deklaroi kryeministri Zoran Zaev, duke u përgjigjur pyetjes së gazetarëve nëse do të ketë ose jo takim liderësh për çështjen e emrit. Ai theksoi se që dje ka pasur...

Burime qeveritare greke: Negociojmë me dy kushte të qarta, mes të cilëve dhe për ndryshimin e emrit kushtetues të fqinjit

para 8 muajve - Gazeta Express

Emër i ndërlikuar për përdorim të përgjithshëm, ndërsa me këtë edhe ndryshim i emrit kushtetues janë parakushtet për mbështetjen tonë për fqinjin në NATO dhe BE, thonë burimet qeveritare greke duke e...

Burime qeveritare greke: Negociojmë me dy kushte të qarta, mes të cilëve dhe për ndryshimin e emrit kushtetues të fqinjit

para 8 muajve - Medial

Emër i ndërlikuar për përdorim të përgjithshëm, ndërsa me këtë edhe ndryshim i emrit kushtetues janë parakushtet për mbështetjen tonë për fqinjin në NATO dhe BE, thonë burimet  qeveritare greke duke e...

Ivanov kërkon të informohet rreth bisedimeve për emrin

para 8 muajve - Gazeta Express

Presidenti, Gjorge Ivanov, është ankuar se nuk është i informuar për rrjedhën e takimit të fundit Dimitrov - Koxias në kuadër të bisedimeve për emrin. Kabineti i presidentit thekson se më 29 mars të këtij...

Bisedimet për emrin hyjnë në fazën finale

para 8 muajve - Zhurnal

Shkup, 14 maj - Bisedimet për çështjen e emrit kanë hyrë në fazën finale dhe në ditët në vijim pritet të shihet nëse do të ketë ose jo marrëveshje për mbylljen e kontestit më se 27 vjeçar. Palët ende nuk...

Maqedoni, Bisedimet për emrin hyjnë në fazën finale

para 8 muajve - Portalb

Bisedimet për çështjen e emrit kanë hyrë në fazën finale dhe në ditët në vijim pritet të shihet nëse do të ketë ose jo marrëveshje për mbylljen e kontestit më se 27 vjeçar, transmeton REL. Palët ende nuk...

Ivanov kërkon nga MPJ-ja raporte për rrjedhën dhe epilogun nga raundi i fundit i bisedimeve për emrin

para 8 muajve - Nezavisen

Presidenti Gjorge Ivanov nuk është informuar për epilogun nga takimi i fundit i ministrit të Punëve të Jashtme Nikolla  Dimtirov dhe ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Koxias me ambasadorin...

Ivanov kërkon të informohet rreth bisedimeve për emrin

para 8 muajve - MRT

Presidenti, Gjorge Ivanov, është ankuar se nuk është i informuar për rrjedhën e takimit të fundit Dimitrov - Koxias në kuadër të bisedimeve për emrin... Kabineti i presidentit thekson se më 29 mars të...

“Ne negociojmë me dy kushte të qarta, duke përfshirë edhe ndryshimin e emrit kushtetues të fqinjëve”

para 8 muajve - Telegrafi

Një emër për përdorim të përgjithshëm dhe rrjedhimisht një ndryshim të emrit kushtetues janë parakushte për mbështetjen tonë për fqinjin në NATO dhe BE, thonë burimet e qeverisë greke, duke mohuar informacionin...

Ivanov kërkon nga Ministria e Jashtme raport për epilogun e bisedimeve për emrin

para 8 muajve - Aktuale

Presidenti Gjorge Ivanov nuk është informuar për epilogun nga takimi i fundit i ministrit të Punëve të Jashtme Nikolla Dimtirov dhe ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Koxias me ambasadorin...

Negociatat Maqedoni - Greqi, Zaev: Në takimin në Sofje nuk do të zgjidhet gjithçka

para 8 muajve - MRT

Në takimin e paralajmëruar midis kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev, dhe atij grek.... Në takimin e paralajmëruar midis kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev, dhe atij grek, Alexis Tsipras, që pritet...

Ivanov kërkon nga Ministria e Jashtme raport për epilogun e bisedimeve për emrin

para 8 muajve - Tetova Sot

Presidenti Gjorge Ivanov nuk është informuar për epilogun nga takimi i fundit i ministrit të Punëve të Jashtme Nikolla  Dimtirov dhe ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Koxias me ambasadorin...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK