http://kariera.mk

Rritet numri i të vrarëve në Gaza

para 8 muajve - Telegrafi

Protestat në pikën që njihet si ndarëse mes Palestinës dhe Izraelit po vazhdojnë. Numri palestinezëve të vrarë po rritet ashtu si tensionet ndërkombëtare. Protesta anembanë në qytete të botës janë mbajtur...

Protestat në Gaza, raportohet për për dhjetëra të vrarë

para 8 muajve - Alsat-M

Protestat në pikën që njihet si ndarëse mes Palestinës dhe Izraelit po vazhdojnë. Numri palestinezëve të vrarë po rritet ashtu si tensionet ndërkombëtare. Protesta anembanë në qytete të botës janë mbajtur...

Lindje e Mesme, Izraeli: Dhuna në Gaza u ndal nga Egjipti

para 8 muajve - GazetaBlic

Protestat palestineze në kufirin mes Rripit të Gazës dhe Izraelit janë pakësuar gjatë dy ditëve të fundit, e sipas Izraelit, kjo ndodhi pas ndërhyrjes së Egjiptit për të rikthyer qetësinë. Zyrtarë izraelitë...

Lindje e Mesme, Izraeli: Dhuna në Gaza u ndal nga Egjipti

para 8 muajve - Lajmi.net

Protestat palestineze në kufirin mes Rripit të Gazës dhe Izraelit janë pakësuar gjatë dy ditëve të fundit, e sipas Izraelit, kjo ndodhi pas ndërhyrjes së Egjiptit për të rikthyer qetësinë. Zyrtarë izraelitë...

Në dhjetëra, numri i të vrarëve në Gaza

para 8 muajve - RTV 21

Protestat në pikën që njihet si ndarëse mes Palestinës dhe Izraelit po vazhdojnë Numri palestinezëve të vrarë po rritet ashtu si tensionet ndërkombëtare. Protesta anembanë në qytete të botës janë mbajtur...

Ushtarët izraelitë ndërhyjnë ndaj protestuesve në Bregun Perëndimor

para 8 muajve - Portalb

Ushtarët e Izraelit kanë ndërhyrë ndaj palestinezëve në Bregun Perëndimor të cilët protestonin kundër masakrës izraelite në Gaza, raporton Anadolu Agency (AA). Protestuesit palestinezë të cilët u mblodhën...

Turqia detyron ambasadorin Izraelit të heq këpucët në aeroport, mediat e Tel Avivit: po na poshtërojnë

para 8 muajve - Tetova1

Mediat izraelite kanë publikuar një foto ku shihet ambasadori i tyre në Turqi duke hequr këpucët në areoport gjatë kontrollit. Përfaqsuesi i diplomacisë së Tel Avivit duhet ta lërë Turqinë pas një kërkese...

Përfaqësuesit e Ligës Arabe takohen për të diskutuar rreth Kudsit

para 8 muajve - Medial

KAJRO (AA) – Përfaqësuesit e përhershëm të Ligës Arabe zhvilluan një takim urgjent në Kajro të mërkurën për të diskutuar zhvillimet e fundit lidhur me Kudsin, raporton Anadolu Agency (AA). Takimi u kryesua...

Izraeli dhe Egjipti nuk lejojnë avionë turq për Gazën

para 8 muajve - Medial

LEFKOSA (AA) – Izraeli dhe Egjipti nuk u lejojnë avionëve turq të përdorin aeroportet e tyre për transportimin e palestinezëve të plagosur, tha të mërkurën zëvendëskryeministri turk, Recep Akdağ, raporton...

Ambasadori i Izraelit largohet nga Turqia

para 8 muajve - Lajmi.net

Eitan Naeh të martën u thirr në Ministrinë e Jashtme të Turqisë ku mori porosinë se “do të ishte e përshtatshme që të kthehet në vendin e tij për një kohë të caktuar” Ambasadori i Izraelit në Turqi, Eitan...

GAZË: TENSIONE MES TURQISË DHE IZRAELIT

para 8 muajve - TV Art

Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza dhe shumë prej tyre janë duke pritur në radhë për mjekim, një ditë pasi ushtarët izraelitë kanë vrarë 59 palestinezë dhe kanë plagosur...

Pas përjashtimit të ambasadorit izraelit, Turqia detyron ambasadorin të heq këpucët në aeroport

para 8 muajve - InfoShqip

Mediat izraelite kanë publikuar një foto ku shihet ambasadori i tyre në Turqi duke hequr këpucët në areoport gjatë kontrollit. Përfaqsuesi i diplomacisë së Tel Avivit duhet ta lërë Turqinë pas një kërkese...

Ambasadori i Izraelit largohet nga Turqia

para 8 muajve - Shenja

Ambasadori i Izraelit në Turqi, Eitan Naeh, është larguar nga Turqia të mërkurën, pasi paraprakisht një gjë të tillë e kërkoi nga ai Turqia, nga shkaku i dhunës dhe vrasjeve nga forcat izraelite në kufirin...

Edhe një tjetër shtet hap ambasadën në Jeruzalem

para 8 muajve - GazetaBlic

Shteti i Guatemalës ka hapur ambasadën e saj në Jeruzalem, dy ditë pasi të njejtën e kishte bërë Shtetet e Bashkuara në mesin e protestave masive të organizuara nga palestinezët. Trupat izraelite kanë...

Pas SHBA, Ky është shteti i dytë që hap ambasadën në Jeruzalem

para 8 muajve - Gazeta Express

Shteti i Guatemalës ka hapur ambasadën e saj në Jeruzalem, dy ditë pasi të njejtën e kishte bërë Shtetet e Bashkuara në mesin e protestave masive të organizuara nga palestinezët. Trupat izraelite kanë...

Turqia poshtëron ambasadorin izraelit, i kërkon të heqë këpucët në aeroport

para 8 muajve - Gazeta Tema

Pas përleshjeve në Gaza që sollën vdekjen e mbi 50 personave dhe plagosjen e mijërave të tjerë ditën kur në Jeruzalem përurohej ambasada e re e SHBA, kanë provokuar reagime të forta nga disa vende që kanë...

Erdogan nga Londra: Kurrë nuk do ta njohim Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

para 8 muajve - InfoShqip

Turqia kurrë nuk do të pranojë vendimin e SHBA-s për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, tha të martën presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan. “Ne kurrë nuk do të pranojmë përpjekjet e SHBA...

Erdogan i hakmerret keq Izraelit pas vrasjeve

para 8 muajve - Gazeta Express

Ambasadori i Izraelit në Turqi, Eitan Naeh, është larguar nga Turqia të mërkurën, pasi paraprakisht një gjë të tillë e kërkoi nga ai Turqia, nga shkaku i dhunës dhe vrasjeve nga forcat izraelite në kufirin...

Ambasadori i Izraelit largohet nga Turqia

para 8 muajve - Telegrafi

Ambasadori i Izraelit në Turqi, Eitan Naeh, është larguar nga Turqia të mërkurën, pasi paraprakisht një gjë të tillë e kërkoi nga ai Turqia, nga shkaku i dhunës dhe vrasjeve nga forcat izraelite në kufirin...

Dhjetëra, numri i të vrarëve në Gaza

para 8 muajve - KosovaPress

Protesta anembanë në qytete të botës janë mbajtur duke shënuar Nakbën apo ditën kur Izreali i njoh zyrtarisht si shtet më 15 maj 1948. Protesta e së martës në Gaza të Palestinës la të vrarë më shumë se...

Profesori hebre para audiencës izraelite i del në mbrojtje të Palestinës

para 8 muajve - GazetaBlic

Profesori hebre Norman Finkelstein, është i njohur për ligjëratat e tij dhe për librat si ‘Industria e Holokaustit’ dhe ‘Metodat dhe Çmenduria’. Gjatë një fjalimi të tij në Universitetin e Kalifornias,...

Ambasadori i Izraelit largohet nga Turqia

para 8 muajve - Medial

ANKARA (AA) – Ambasadori i Izraelit në Turqi, Eitan Naeh, është larguar nga Turqia të mërkurën, pasi paraprakisht një gjë të tillë e kërkoi nga ai Turqia, nga shkaku i dhunës dhe vrasjeve nga forcat izraelite...

Pas SHBA-ve edhe Guatemala zhvendos ambasadën e saj në Kuds

para 8 muajve - Medial

KUDS (AA) – Pas SHBA-ve edhe shteti i Amerikës Qendrore, Guatemala sot zhvendosi ambasadën e saj nga Tel Avivi në Kuds, raporton Anadolu Agency (AA). Në ceremoninë e hapjes së ambasadës mori pjesë presidenti...

Suedi, qytetarët protesta kundër masakrave të Izraelit

para 8 muajve - InfoShqip

Në kryeqytetin e Suedisë, Stockholm, është protestuar kundër zhvendosjes së ambasadës së SHBA-ve në Kuds si dhe masakrat e Izraelit ndaj palestinezëve në kufirin e Gazës, raporton Anadolu Agency (AA)....

OKB: Mbi 1000 fëmijë janë plagosur në Gaza që nga 30 marsi

para 8 muajve - Shenja

Mbi 1,000 fëmijë janë plagosur nga forcat izraelite në Rripin e Gazës të rrethuar gjatë demonstratave që nga 30 marsi, sipas të dhënave nga Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF), raporton Anadolu...

Ambasadori i Izraelit largohet nga Turqia

para 8 muajve - Tetova Sot

Eitan Naeh të martën u thirr në Ministrinë e Jashtme të Turqisë ku mori porosinë se “do të ishte e përshtatshme që të kthehet në vendin e tij për një kohë të caktuar”. Ambasadori i Izraelit në Turqi, Eitan...

Pas SHBA-ve edhe ky shtet zhvendos ambasadën e saj në Kuds

para 8 muajve - Lajmi.net

Pas SHBA-ve edhe shteti i Amerikës Qendrore, Guatemala sot zhvendosi ambasadën e saj nga Tel Avivi në Kuds. Në ceremoninë e hapjes së ambasadës mori pjesë presidenti i Guatemalës Jimmy Morales, kryeministri...

Spitalet në Gaza vështirë përballojnë numrin e lartë të viktimave

para 8 muajve - Kallxo

Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza dhe shumë prej tyre janë duke pritur në radhë për mjekim, një ditë pasi ushtarët izraelitë kanë vrarë 59 palestinezë dhe kanë plagosur...

Guatemala hap ambasadën në Jerusalem, dy ditë pas SHBA-ve

para 8 muajve - Zhurnal

Shteti i Guatemalës ka bërë hapjen e një ambasade në Jerusalem, dy ditë pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës kishin bërë të njëjtën lëvizje. Siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, presidenti...

Guatemala hap ambasadën në Jeruzalem, dy ditë pas SHBA

para 8 muajve - Politiko

Guatemala hapi ambasadën në Jeruzalem të mërkurën, dy ditë pasi e hapi SHBA. Presidenti i Guatemalës Jimmy Morales dhe gruaja e tij Hilda Patricia Marroquin, Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe...

Izraeli dhe Egjipti nuk lejojnë avionët me ndihma humanitare për Gazën

para 8 muajve - Gazeta e re

Izraeli dhe Egjipti nuk u lejojnë avionëve turq të përdorin aeroportet e tyre për transportimin e palestinezëve të plagosur, tha të mërkurën zëvendëskryeministri turk, Recep Akdağ. Akdağ këto deklarata...

“Hiqi këpucët t’i kontrollojmë”, Turqia i bën ‘zbor’ ambasadorit të Izraelit

para 8 muajve - Java News

Përleshjet në Gaza që sollën vdekjen e mbi 50 personave dhe plagosjen e mijërave të tjerë ditën kur në Jeruzalem përurohej ambasada e re e SHBA, kanë provokuar reagime të forta nga disa vende që kanë lidhje...

Përleshjet me forcat izraelite, spitalet në Gaza vështirësi për të përballuar numrin e lartë të viktimave

para 8 muajve - BalkanWeb

Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza dhe shumë prej tyre janë duke pritur në radhë për mjekim, një ditë pasi ushtarët izraelitë kanë vrarë 59 palestinezë dhe kanë plagosur...

Guatemala hap ambasadën në Jerusalem, dy ditë pas SHBA-ve

para 8 muajve - Telegrafi

Shteti i Guatemalës ka bërë hapjen e një ambasade në Jerusalem, dy ditë pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës kishin bërë të njëjtën lëvizje. Siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, presidenti...

Spitalet në Gaza vështirë përballojnë numrin e lartë të viktimave

para 8 muajve - MRT

Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza.... Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza dhe shumë prej tyre janë duke pritur në radhë për...

Turqia kërkon nga konsulli izraelit në Stamboll të kthehet në vendin e tij

para 8 muajve - Medial

ANKARA (AA) – Ministria e Punëve të Jashtme të Turqisë kërkoi që konsulli i Përgjithshëm i Izraelit në Stamboll, Yosef Levi Sfari të kthehet për një kohë në vendin e tij, raporton Anadolu Agency (AA)....

ShBA – Protestë-mbështetëse për Kudsin në New York dhe Washington

para 8 muajve - Gazeta e re

Në New York dhe Washington janë mbajtur protesta kundër zhvendosjes së ambasadës së SHBA-ve në Kuds, okupimit të tokave palestineze nga Izraeli dhe kundër incidenteve të dhunshme në Gaza. Një grup protestuesish...

OKB: Mbi 1000 fëmijë janë plagosur në Gaza që nga 30 marsi

para 8 muajve - Gazeta e re

Mbi 1,000 fëmijë janë plagosur nga forcat izraelite në Rripin e Gazës të rrethuar gjatë demonstratave që nga 30 marsi, sipas të dhënave nga Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF). Fondi i OKB-së...

Haley: Hamasi, jo Izraeli fajtor për dhunën në Gazë

para 8 muajve - Ina

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Nikki Haley, të martën i doli në mbrojtje përgjigjes izraelite, duke fajësuar Hamasin për trazirat e djeshme në kufirin e Izraelit me Gazën. “Ditët e fundit,...

Spitalet në Gaza të tejmbushur, mezi përballojnë numrin e lartë të viktimave

para 8 muajve - Ina

Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza dhe shumë prej tyre janë duke pritur në radhë për mjekim, një ditë pasi ushtarët izraelitë kanë vrarë 59 palestinezë dhe kanë plagosur...

Haley: Hamasi, jo Izraeli fajtor për dhunën në Gazë

para 8 muajve - Gazeta Shqip

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Nikki Haley, të martën i doli në mbrojtje përgjigjes izraelite, duke fajësuar Hamasin për trazirat e djeshme në kufirin e Izraelit me Gazën. “Ditët e fundit,...

Ambasadorja amerikane në OKB akuzon Hamasin për vrasjet në Gazë

para 8 muajve - Java News

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Nikki Haley i doli në mbrojtje përgjigjes izraelite, duke fajësuar Hamasin për trazirat e djeshme në kufirin e Izraelit me Gazën. “Ditët e fundit, terroristë...

Tensioni në Gaza, spitalet nuk përballojnë fluksin e të plagosurve

para 8 muajve - Politiko

Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza dhe shumë prej tyre janë duke pritur në radhë për mjekim, një ditë pasi ushtarët izraelitë kanë vrarë 59 palestinezë dhe kanë plagosur...

Ky është shteti i dytë që hap ambasadën në Jeruzalem, pas ShBA’së

para 8 muajve - Sovrani

Shteti i Guatemalës ka hapur ambasadën e saj në Jeruzalem, dy ditë pasi të njejtën e kishte bërë Shtetet e Bashkuara në mesin e protestave masive të organizuara nga palestinezët. Trupat izraelite kanë...

Protestuesit palestinezë rrëzojnë dronin e ushtrisë izraelite

para 8 muajve - Shenja

Protestuesit palestinezë arrijnë të rrëzojnë një dron të përdorur nga ushtria izraelite për të hedhur gas lotsjellës dhe materiale djegëse mbi turmën që protestonte kundër hapjes së ambasadës amerikane në Jerusalem. /SHENJA/

Shampanjë në banketin e Benjamin Netanjahut: Si u tallën me palestinezët qeveritë e Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë.

para 8 muajve - Gazeta Tema

Nga Enver Robelli Në dhjetor të vitit të kaluar Shqipëria votoi pro Rezolutës së OKB-së përmes së cilës dënohej vendimi i presidentit amerikan Donald Trump për të pranuar Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit....

Turqia detyron ambasadorin izraelit të heq këpucët në aeroport, mediat e Tel Avivit: po na poshtërojnë

para 8 muajve - Te Sheshi

Mediat izraelite kanë publikuar një foto ku shihet ambasadori i tyre në Turqi duke hequr këpucët në areoport gjatë kontrollit. Përfaqsuesi i diplomacisë së Tel Avivit duhet ta lërë Turqinë pas një kërkese...

Ankaraja reagon për ‘Jerusalemin’, dëbon ambasadorin izraelit

para 8 muajve - Telegrafi

Vijon të përshkallëzohet tensioni që pasoi zhvendosjen e ambasadës amerikane në Izrael, nga Tel Avivi në Jerusalem. Kështu më tepër se 60 palestinezë janë vrarë, ndërsa rreth 3 mijë të tjerë janë plagosur,...

Suedi, protestë kundër masakrave të Izraelit

para 8 muajve - Tetova Sot

Në kryeqytetin e Suedisë, Stockholm, është protestuar kundër zhvendosjes së ambasadës së SHBA-ve në Kuds si dhe masakrat e Izraelit ndaj palestinezëve në kufirin e Gazës, raporton Anadolu Agency (AA)....

Ambasadori i Izraelit largohet nga Turqia

para 8 muajve - Tetova Sot

Ambasadori i Izraelit në Turqi, Eitan Naeh, është larguar nga Turqia të mërkurën, pasi paraprakisht një gjë të tillë e kërkoi nga ai Turqia, nga shkaku i dhunës dhe vrasjeve nga forcat izraelite në kufirin...

Spitalet në Gaza të tejmbushur, mezi përballojnë numrin e lartë të viktimave

para 8 muajve - Gazeta Shqip

Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza dhe shumë prej tyre janë duke pritur në radhë për mjekim, një ditë pasi ushtarët izraelitë kanë vrarë 59 palestinezë dhe kanë plagosur...

Shteti i dytë pas ShBA-së që hap ambasadën në Jerusalem

para 8 muajve - Insajderi

Dy ditë pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës e hapën ambasadën në Jerusalem, të njëjtën e ka bërë edhe shteti i Guatemalës. Trupat izraelite kanë qëlluar dhjetëra protestues palestinezë në kufi me Gazan...

Spitalet në Gaza vështirë përballojnë numrin e lartë të viktimave

para 8 muajve - Lajmi.net

Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza dhe shumë prej tyre janë duke pritur në radhë për mjekim, një ditë pasi ushtarët izraelitë kanë vrarë 59 palestinezë dhe kanë plagosur...

Erdogan i hakmerret Izraelit pas vrasjeve

para 8 muajve - Sovrani

Ambasadori i Izraelit në Turqi, Eitan Naeh, është larguar nga Turqia të mërkurën, pasi paraprakisht një gjë të tillë e kërkoi nga ai Turqia, nga shkaku i dhunës dhe vrasjeve nga forcat izraelite në kufirin...

Tensioni në Gaza, spitalet nuk përballojnë fluksin e të plagosurve

para 8 muajve - Gazeta Express

Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza dhe shumë prej tyre janë duke pritur në radhë për mjekim, një ditë pasi ushtarët izraelitë kanë vrarë 59 palestinezë dhe kanë plagosur...

Erdogan i hakmerret keq Izraelit pas vrasjeve

para 8 muajve - Gazeta Monitor

Ambasadori i Izraelit në Turqi, Eitan Naeh, është larguar nga Turqia të mërkurën, pasi paraprakisht një gjë të tillë e kërkoi nga ai Turqia, nga shkaku i dhunës dhe vrasjeve nga forcat izraelite në kufirin...

Erdogan i hakmerret Izraelit pas vrasjeve, e përzë ambasadorin e tyre nga Turqia

para 8 muajve - Gazeta Monitor

Ambasadori i Izraelit në Turqi, Eitan Naeh, është larguar nga Turqia të mërkurën, pasi paraprakisht një gjë të tillë e kërkoi nga ai Turqia, nga shkaku i dhunës dhe vrasjeve nga forcat izraelite në kufirin...

Ky është shteti i dytë që hap ambasadën në Jeruzalem

para 8 muajve - Periskopi

Shteti i Guatemalës ka hapur ambasadën e saj në Jeruzalem, dy ditë pasi të njejtën e kishte bërë Shtetet e Bashkuara në mesin e protestave masive të organizuara nga palestinezët. Trupat izraelite kanë...

Spitalet në Gaza vështirë përballojnë numrin e lartë të viktimave

para 8 muajve - Koha.net

Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza dhe shumë prej tyre janë duke pritur në radhë për mjekim, një ditë pasi ushtarët izraelitë kanë vrarë 59 palestinezë dhe kanë plagosur...

Spitalet në Gaza vështirë përballojnë numrin e lartë të viktimave

para 8 muajve - Lajmi.net

Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza dhe shumë prej tyre janë duke pritur në radhë për mjekim, një ditë pasi ushtarët izraelitë kanë vrarë 59 palestinezë dhe kanë plagosur...

Spitalet në Gaza vështirë përballojnë numrin e lartë të viktimave

para 8 muajve - Evropa e Lirë

Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza dhe shumë prej tyre janë duke pritur në radhë për mjekim, një ditë pasi ushtarët izraelitë kanë vrarë 59 palestinezë dhe kanë plagosur...

Ankaraja reagon për ‘Jeruzalemin’, dëbon ambasadorin izraelit

para 8 muajve - Aktuale

Vijon të përshkallëzohet tensioni që pasoi zhvendosjen e ambasadës amerikane në Izrael, nga Tel Avivi në Jeruzalem. Kështu më tepër se 60 palestinezë janë vrarë, ndërsa rreth 3 mijë të tjerë janë plagosur,...

Spitalet në Gaza të tejmbushur, mezi përballojnë numrin e lartë të viktimave

para 8 muajve - Gazeta e re

Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza dhe shumë prej tyre janë duke pritur në radhë për mjekim, një ditë pasi ushtarët kolone të izraelitë kanë vrarë mbi 62 palestinezë...

Turqia dhe Izraeli dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit

para 8 muajve - Koha.net

Turqia dhe Izraeli kanë dëbuar ambasadorët e njëri-tjetrit, pas vrasjes së më shumë se 60 palestinezëve nga forcat izraelite në Gaza, si pasojë e eskalimit të tensioneve rreth transferimit të ambasadës...

Turqia dhe Izraeli dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit

para 8 muajve - RTV 21

Pas vrasjes së më shumë se 60 palestinezëve në Gaza Turqia dhe Izraeli kanë dëbuar ambasadorët e njëri-tjetrit, pas vrasjes së më shumë se 60 palestinezëve nga forcat izraelite në Gaza, si pasojë e eskalimit...

Rriten tensionet, Turqia dhe Izraeli dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit

para 8 muajve - GazetaBlic

Turqia dhe Izraeli kanë dëbuar ambasadorët e njëri-tjetrit, pas vrasjes së më shumë se 60 palestinezëve nga forcat izraelite në Gaza, si pasojë e eskalimit të tensioneve rreth transferimit të ambasadës...

Pas dhunës në Gaza/Turqia poshtëron ambasadorin izraelit në Ankara

para 8 muajve - Respublica

Ambasadorja e SHBA-së në OKB, deklaroi se nuk ka asnjë lidhje mes hapjes së ambasadës së SHBA në Jeruzalem dhe të vdekurve në Gaza. Përleshjet që sollën vdekjen e mbi 50 personave dhe plagosjen e mijërave...

Pas dhunës në Gaza/Turqia poshtëron ambasadorin izraelit në Ankara. Fton mediat të filmojnë kontrollin në aeroport

para 8 muajve - Respublica

Ambasadorja e SHBA-së në OKB, deklaroi se nuk ka asnjë lidhje mes hapjes së ambasadës së SHBA në Jeruzalem dhe të vdekurve në Gaza. Përleshjet që sollën vdekjen e mbi 50 personave dhe plagosjen e mijërave...

Erdogan: Historia kurrë nuk do t’i falë ShBA-të dhe Izraelin

para 8 muajve - Gazeta e re

I ndodhur për vizitë zyrtare në Angli, Presidenti Erdogan dhe Kryeministrja Theresa May pas takimit organizuan një konferencë të përbashkët për shtyp… Presidenti Recep Tayyip Erdogan bëri të ditur se historia...

Turqia dëbon ambasadorin e Izraelit, Tel Aviv kundërpërgjigjet dhe përze atë turk

para 8 muajve - NOA

Ankaraja i kërkoi ambasadorit të Izraelit në Turqi, Eitan Naeh, që të lërë vendin, pak pasi u thirr në një takim në ministrinë e Punëve të Jashtme. Naeh u dëbua pas vrasjes së mbi 60 palestinezëve këtë...

Ankaraja reagon për ‘Jeruzalemin’, dëbon ambasadorin izraelit

para 8 muajve - GazetaBlic

Vijon të përshkallëzohet tensioni që pasoi zhvendosjen e ambasadës amerikane në Izrael, nga Tel Avivi në Jeruzalem. Kështu më tepër se 60 palestinezë janë vrarë, ndërsa rreth 3 mijë të tjerë janë plagosur,...

Franca dhe Anlgia ia ‘ngrehin veshin’ Izraelit, i reagojnë ashpër për vrasjen e palestinezëve

para 8 muajve - Gazeta Express

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mban sot (të martën) një takim urgjent për të diskutuar mbi situatën në Gazë, pas një dite me dhunën më vdekjeprurëse mes Izraelit dhe palestinezëve në 5 vitet...

Ambasadori i Izraelit largohet nga Turqia

para 8 muajve - Gazeta e re

Eitan Naeh të martën u thirr në Ministrinë e Jashtme të Turqisë ku mori porosinë se “do të ishte e përshtatshme që të kthehet në vendin e tij për një kohë të caktuar” Ambasadori i Izraelit në Turqi, Eitan...

Turqia kërkon nga konsulli izraelit në Stamboll të kthehet në vendin e tij

para 8 muajve - Shenja

Ministria e Punëve të Jashtme të Turqisë kërkoi që konsulli i Përgjithshëm i Izraelit në Stamboll, Yosef Levi Sfari të kthehet për një kohë në vendin e tij, raporton Anadolu Agency (AA). Sipas informacioneve...

​ Përplasjet fatale në Gaza pas hapjes së ambasadës së SHBA’së në Jerusalem nëpërmjet fotove

para 8 muajve - Gazeta Express

Të paktën 55 palestinezë u vranë dhe më shumë se 2,000 u plagosën, gjatë përleshjeve në kufirin Gaza-Izrael gjatë protestave kundër hapjes së ambasadës së SHBA’së në Jerusalem. Palestinezët gjithashtu...

Ankaraja reagon për ‘Jeruzalemin’, dëbon ambasadorin izraelit

para 8 muajve - Mapo

Vijon të përshkallëzohet tensioni që pasoi zhvendosjen e ambasadës amerikane në Izrael, nga Tel Avivi në Jeruzalem. Kështu më tepër se 60 palestinezë janë vrarë, ndërsa rreth 3 mijë të tjerë janë plagosur,...

Pas vrasjeve në Gaza/ Reagon Turqia, dëbon ambasadorin izraelit

para 8 muajve - BalkanWeb

Vazhdon akoma tensioni që pasoi zhvendosjen e ambasadës amerikane në Izrael, nga Tel Avivi në Jeruzalem. Kështu më tepër se 60 palestinezë janë vrarë, ndërsa rreth 3 mijë të tjerë janë plagosur, në përleshje...

Suedi, protestë kundër masakrave të Izraelit në Palestinë

para 8 muajve - Shenja

Në kryeqytetin e Suedisë, Stockholm, është protestuar kundër zhvendosjes së ambasadës së SHBA-ve në Kuds si dhe masakrat e Izraelit ndaj palestinezëve në kufirin e Gazës, raporton Anadolu Agency (AA)....

Ambasadorja amerikane në OKB: Hamasi fajtor për dhunën në Gazë, jo Izraeli

para 8 muajve - Republika

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Nikki Haley, të martën i doli në mbrojtje përgjigjes izraelite, duke fajësuar Hamasin për trazirat e djeshme në kufirin e Izraelit me Gazën. “Ditët e fundit,...

Cinizëm ballkanik

para 8 muajve - Java News

Nga Enver Robelli Në dhjetor të vitit të kaluar Shqipëria votoi pro Rezolutës së OKB-së përmes së cilës dënohej vendimi i presidentit amerikan Donald Trump për të pranuar Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit....

Erdogan grindet me Netanyahun për Palestinën

para 8 muajve - Insajderi

Presidenti Recep Tayyip Erdogan Kryeministrit të Izraelit, Benjamin Netanyahu nëpërmjet llogarisë së tij në Twitter i dërgoi një mesazh të dytë në lidhje me Palestinën dhe palestinezët. Në postimin e tij...

Profesori hebre shkatërron audiencën izraelitë në mbrojtje të Palestinës

para 8 muajve - Periskopi

To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video Profesori hebre Norman Finkelstein, është i njohur për ligjëratat e tij dhe për librat si...

Netanjahu përligj masakrën në Gaza: fajin e ka Hamasi!

para 8 muajve - Te Sheshi

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka mbrojtur vrasjen e rreth 60 palestinëzeve brenda një ditë, përfshirë dhe një foshnje dy muajshe, gjatë orëve që në Jerusalem hapej ambasada e SHBA-së. Në një...

Ambasadorja amerikane në OKB: Hamasi fajtor për dhunën në Gazë, jo Izraeli

para 8 muajve - Medial

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Nikki Haley, të martën i doli në mbrojtje përgjigjes izraelite, duke fajësuar Hamasin për trazirat e djeshme në kufirin e Izraelit me Gazën. “Ditët e fundit,...

Spitalet në Gaza nuk përballojnë fluksin e të plagosurve

para 8 muajve - Insajderi

Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza dhe shumë prej tyre janë duke pritur në radhë për mjekim, një ditë pasi ushtarët izraelitë kanë vrarë 59 palestinezë dhe kanë plagosur...

‘Jeruzalemi’, Ankaraja dëbon ambasadorin izraelit: Jeni shtet terrorist!

para 8 muajve - Java News

Vijon të përshkallëzohet tensioni që pasoi zhvendosjen e ambasadës amerikane në Izrael, nga Tel Avivi në Jeruzalem. Kështu më tepër se 60 palestinezë janë vrarë, ndërsa rreth 3 mijë të tjerë janë plagosur,...

Tensioni në Gaza, spitalet nuk përballojnë fluksin e të plagosurve

para 8 muajve - Sovrani

Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza dhe shumë prej tyre janë duke pritur në radhë për mjekim, një ditë pasi ushtarët izraelitë kanë vrarë 59 palestinezë dhe kanë plagosur...

Ankaraja reagon për ‘Jeruzalemin’, dëbon ambasadorin izraelit

para 8 muajve - KosovaPress

Kështu më tepër se 60 palestinezë janë vrarë, ndërsa rreth 3 mijë të tjerë janë plagosur, në përleshje me forcat izraelite, çka ka sjellë edhe reagimin e disa shteteve të tjera. Më e ashpër me Izraelin...

Spitalet në Gaza vështirë përballojnë numrin e lartë të viktimave

para 8 muajve - Ekonomia Online

Pacientët e plagosur me armë zjarri kanë mbushur spitalin kryesor në Gaza dhe shumë prej tyre janë duke pritur në radhë për mjekim, një ditë pasi ushtarët izraelitë kanë vrarë 59 palestinezë dhe kanë plagosur...

Pamje nga përplasjet fatale në Gaza, pas hapjes së ambasadës së SHBA’së në Jerusalem

para 8 muajve - Sovrani

Të paktën 55 palestinezë u vranë dhe më shumë se 2,000 u plagosën, gjatë përleshjeve në kufirin Gaza-Izrael gjatë protestave kundër hapjes së ambasadës së SHBA’së në Jerusalem. Palestinezët gjithashtu...

Turqia dhe Izraeli dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit

para 8 muajve - Periskopi

Turqia dhe Izraeli kanë dëbuar ambasadorët e njëri-tjetrit, pas vrasjes së më shumë se 60 palestinezëve nga forcat izraelite në Gaza, si pasojë e eskalimit të tensioneve rreth transferimit të ambasadës...

Turqia dhe Izraeli dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit

para 8 muajve - KosovaPress

Ministri i jashtëm turk i ka kërkuar të dërguarit izraelit Eitan Naeh, që ta lëshojë vendin “për një kohë të pacaktuar”. Përgjigje e menjëhershme ndaj kësaj erdhi nga ministri i jashtëm izraelit, i cili...

Ambasadorja amerikane në OKB: Hamasi fajtor për dhunën në Gazë, jo Izraeli

para 8 muajve - BalkanWeb

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Nikki Haley, të martën i doli në mbrojtje përgjigjes izraelite, duke fajësuar Hamasin për trazirat e djeshme në kufirin e Izraelit me Gazën. “Ditët e fundit,...

Izraeli kërkon largimin e konsullit të përgjithshëm turk

para 8 muajve - Medial

Izraeli i kërkoi konsullit të përgjithshëm turk në Jerusalem, që të largohet përkohësisht nga vendi. Ky veprim erdhi pasi Ministria e Jashtme turke dëboi ambasadorin izraelit në shenjë proteste ndaj përdorimit...

Valë reagimesh ndërkombëtare për vrasjet e palestinezëve në Gaza

para 8 muajve - TV Koha

Dënimi ndërkombëtar i vrasjes së 60 protestuesve palestinezë në Gaza është përshkallëzuar ndërsa dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në enklavën e pushtuar për të varrosur të vdekurit. Vrasjet ndodhën të...

Izraeli kërkon largimin e konsullit të përgjithshëm turk

para 8 muajve - BalkanWeb

Izraeli i kërkoi konsullit të përgjithshëm turk në Jerusalem, që të largohet përkohësisht nga vendi. Ky veprim erdhi pasi Ministria e Jashtme turke dëboi ambasadorin izraelit në shenjë proteste ndaj përdorimit...

Përleshjet në Gaza, Këshilli i Sigurimit bën thirrje për qetësi

para 8 muajve - Klan Kosova

Në një takim emergjent të së martës, Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara bëri thirrje për qetësi përgjatë kufirit të Rripit të Gazës me Izraelin, pas përplasjeve vdekjeprurëse të së hënës ku mbetën...

Ambasadorja amerikane në OKB: Hamasi fajtor për dhunën në Gazë, jo Izraeli

para 8 muajve - Gazeta Express

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Nikki Haley, të martën i doli në mbrojtje përgjigjes izraelite, duke fajësuar Hamasin për trazirat e djeshme në kufirin e Izraelit me Gazën. "Ditët e fundit,...

Në Greqi “solidarizohen” me Palestinën, protesta në ambasadat e SHBA dhe Izraelit

para 8 muajve - Gazeta Shqip

Protesta të dhunshme në mbështetje të Palestinës janë organizuar në kryeqytetin grek, Athinë. Qindra palestinezë dhe anëtarë të grupimeve pro Palestinës, por edhe të shoqërisë civile, kanë protestuar gjatë...

Izraeli kërkon largimin e konsullit të përgjithshëm turk

para 8 muajve - Koha.net

Izraeli i kërkoi konsullit të përgjithshëm turk në Jerusalem, që të largohet përkohësisht nga vendi. Ky veprim erdhi pasi Ministria e Jashtme turke dëboi ambasadorin izraelit në shenjë proteste ndaj përdorimit...

Përleshjet në Gaza, KS thirrje për qetësi: Hamasi, përgjegjës

para 8 muajve - Lajmi.net

Në një takim emergjent të së martës, Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara bëri thirrje për qetësi përgjatë kufirit të Rripit të Gazës me Izraelin, pas përplasjeve vdekjeprurëse të së hënës ku mbetën...

Haley: Askush nuk do të reagonte më i përmbajtur sesa Izraeli

para 8 muajve - Koha.net

Asnjë anëtar i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara nuk do të reagonte me kufizime më të mëdha sesa Izraeli gjatë konfliktit palestinez në Rripin e Gazës, tha ambasadorja e SHBA-së në Kombet...

Turqia kërkon largimin e ambasadorit izraelit pas vrasjeve në Gaza

para 8 muajve - Zhurnal

Turqia i ka thënë ambasadorit të Izraelit të largohet nga shteti, pasi forcat izraelite kanë vrarë 60 palestinezë gjatë protestave në kufirin në Gaza, në të cilat kundërshtohej hapja e ambasadës amerikane...

Athina e Selaniku “solidarizohen” me Palestinën, protesta në Ambasadat e SHBA dhe Izraelit

para 8 muajve - Aktuale

Protesta të dhushme në mbështetje të Palestinës janë organizuar në kryeqytetin grek, Athinë. Qindra palestinezë dhe anëtarë të grupimeve pro Palestinës, por edhe të shoqërisë civile, kanë protestuar gjatë...

Presidenti turk: historia nuk do ta falë kurrë Izraelin

para 8 muajve - Te Sheshi

Rexhep Tajjip Erdogan vijon të jetë zëri më i fuqishëm i botës islame në denoncimin e masakrës izraelite mbi popullsinë palestineze në fillim të kësaj jave. Edhe një herë tjetër ai e ka bërë të qartë se...

Ambasadorja amerikane në OKB: Hamasi fajtor për dhunën në Gazë, jo Izraeli

para 8 muajve - Tetova Sot

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Nikki Haley, të martën i doli në mbrojtje përgjigjes izraelite, duke fajësuar Hamasin për trazirat e djeshme në kufirin e Izraelit me Gazën. “Ditët e fundit,...

Masakra në Gaza, Izraeli dhe Palestina përplasen ashpër në mbledhjen e OKB

para 8 muajve - Gazeta Shqip

Rreth 58 palestinezë u vranë dje në Gaza nga trupat izraelite teksa protestonin kundër zhvendosjes së ambasadës së SHBA-ve nga Tel-Avivi në Jeruzalem. E teksa dje në prezencën e Ivanka Trump u bë inaugurimi...

Turqia kërkon largimin e ambasadorit izraelit pas vrasjeve në Gaza

para 8 muajve - Koha.net

Turqia i ka thënë ambasadorit të Izraelit të largohet nga shteti, pasi forcat izraelite kanë vrarë 60 palestinezë gjatë protestave në kufirin në Gaza, në të cilat kundërshtohej hapja e ambasadës amerikane...

Valë reagimesh ndërkombëtare për atë që ndodhi në Gaza

para 8 muajve - GazetaBlic

Dënimi ndërkombëtar i vrasjes së 60 protestuesve palestinezë në Gaza është përshkallëzuar ndërsa dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në enklavën e pushtuar për të varrosur të vdekurit. Vrasjet ndodhën të...

​Haley: Askush nuk do të reagonte më i përmbajtur sesa Izraeli

para 8 muajve - Kallxo

Asnjë anëtar i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara nuk do të reagonte me kufizime më të mëdha sesa Izraeli gjatë konfliktit palestinez në Rripin e Gazës, tha ambasadorja e ShBA-së në Kombet...

Turqia kërkon largimin e ambasadorit izraelit pas vrasjeve në Gaza

para 8 muajve - MRT

Turqia i ka thënë ambasadorit të Izraelit të largohet nga shteti, pasi forcat izraelite kanë vrarë 60 palestinezë gjatë protestave në kufirin në Gaza... Turqia i ka thënë ambasadorit të Izraelit të largohet...

Valë reagimesh ndërkombëtare për vrasjet e palestinezëve në Gaza

para 8 muajve - Lajmi.net

Dënimi ndërkombëtar i vrasjes së 60 protestuesve palestinezë në Gaza është përshkallëzuar ndërsa dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në enklavën e pushtuar për të varrosur të vdekurit. Vrasjet ndodhën të...

​Haley: Askush nuk do të reagonte më i përmbajtur sesa Izraeli

para 8 muajve - Telegrafi

Asnjë anëtar i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara nuk do të reagonte me kufizime më të mëdha sesa Izraeli gjatë konfliktit palestinez në Rripin e Gazës, tha ambasadorja e SHBA-së në Kombet...

Valë reagimesh ndërkombëtare për vrasjet e palestinezëve në Gaza

para 8 muajve - Gazeta Express

Dënimi ndërkombëtar i vrasjes së 60 protestuesve palestinezë në Gaza është përshkallëzuar ndërsa dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në enklavën e pushtuar për të varrosur të vdekurit. Vrasjet ndodhën të...

Varrosen të vrarët në Gaza

para 8 muajve - Telegrafi

Në Gaza janë mbajtur sot funeralët e 58 palestinezëve të raportuar si të vrarë gjatë sulmeve nga trupat ushtarake izraelite në protestën 7 javësh që u mbajt në kundërshtim të transferimit të Ambasadës...

Kundërpërgjigjet Izraeli, dëbon konsullin turk në Jerusalem

para 8 muajve - Gazeta Shqip

Paraditen e sotme Turqia  dëboi ambasadorin izraelit në Turqi, Eitan Naeh, pas masakrës së pashembullt që ndodhi në Gaza në momentin që në Jeruzalem inaugurohej ambasada e Shteteve të Bashkuara. Gjatë...

Palestinezët protestë në Shqipëri, homazhe për 58 viktimat

para 8 muajve - Mapo

Palestinezët që jetojnë në Tiranë, që është një komuniteti i vogël, kanë protestuar ndaj përplasjeve me Izraelin një ditë më parë, që shënuan një bilanc prej 58 viktimash. 15 maji shënon edhe 70 vjetorin...

Turqia kërkon largimin e ambasadorit izraelit pas vrasjeve në Gaza

para 8 muajve - Portalb

Turqia i ka thënë ambasadorit të Izraelit të largohet nga shteti, pasi forcat izraelite kanë vrarë 60 palestinezë gjatë protestave në kufirin në Gaza, në të cilat kundërshtohej hapja e ambasadës amerikane...

Përleshjet në Gaza, Këshilli i Sigurimit bën thirrje për qetësi: Hamasi, përgjegjës

para 8 muajve - Tetova Sot

Në një takim emergjent të së martës, Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara bëri thirrje për qetësi përgjatë kufirit të Rripit të Gazës me Izraelin, pas përplasjeve vdekjeprurëse të së hënës ku mbetën...

Erdogan – Netanyahut: Në duar ke gjakun e palestinezëve

para 8 muajve - Shenja

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan i përgjigjet pretendimeve të pabaza të Kryeministrit të Izraelit, Benjamin Netanyahu. Erdogan në përgjigje të postimeve të pabaza ndaj tij të bëra nga Kryeministri...

Belgjikë, protestë “e heshtur” në mbështetje të palestinezëve

para 8 muajve - Aktuale

Në kryeqytetin e Belgjikës, Bruksel, aktivistët kanë mbajtur një protestë “të heshtur” për shkak të “Nakba”-s ose “Fatkeqësisë së Madhe”, raporton Anadolu Agency (AA). Rreth 50 aktivistë të cilët u mblodhën...

Izraeli dëbon konsulin turk në Jeruzalem

para 8 muajve - Zhurnal

Izraeli ka urdhëruar konsullin turk në Jeruzalem, i cili menaxhon marrëdhëniet e Turqisë me Palestinën, të largohet deri në një kohë të pacaktuar, thuhet sipas raporteve të fundit. "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje...

OKB, diskutim mbi dhunën në Gaza

para 8 muajve - Alsat-M

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara po mban një takim urgjent për të diskutuar mbi situatën në Gazë, pas një dite me dhunën më vdekjeprurëse mes Izraelit dhe palestinezëve në 5 vitet e fundit....

Turqia kërkon largimin e ambasadorit izraelit pas vrasjeve në Gaza

para 8 muajve - Kallxo

Turqia i ka thënë ambasadorit të Izraelit të largohet nga shteti, pasi forcat izraelite kanë vrarë 60 palestinezë gjatë protestave në kufirin në Gaza, në të cilat kundërshtohej hapja e ambasadës amerikane...

Gaza, rritet në 61 numri i dëshmorëve palestinezë

para 8 muajve - Portalb

Numri i palestinezëve që ranë dëshmorë si pasojë e hapjes zjarr nga ushtria izraelite ndaj protestuesve të cilët në kufirin e Gazës dëshironin të protestojnë hapjen e ambasadës së SHBA-ve në Kuds dhe të...

Izraeli dëbon konsulin turk në Jeruzalem

para 8 muajve - Klan Kosova

Izraeli ka urdhëruar konsullin turk në Jeruzalem, i cili menaxhon marrëdhëniet e Turqisë me Palestinën, të largohet deri në një kohë të pacaktuar, thuhet sipas raporteve të fundit, transmeton Klan Kosova. Interesante

​Haley: Askush nuk do të reagonte më i përmbajtur sesa Izraeli

para 8 muajve - RTV 21

Këto komente i ka bërë ambasadorja e SHBA-së në Kombet e Bashkuara Asnjë anëtar i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara nuk do të reagonte me kufizime më të mëdha sesa Izraeli gjatë konfliktit...

Izraeli kërkon largimin e konsullit të përgjithshëm turk

para 8 muajve - Tetova Sot

Izraeli i kërkoi konsullit të përgjithshëm turk në Jerusalem, që të largohet përkohësisht nga vendi. Ky veprim erdhi pasi Ministria e Jashtme turke dëboi ambasadorin izraelit në shenjë proteste ndaj përdorimit...

Filluan funeralet e të vrarëve në Gaza

para 8 muajve - RTV 21

Izraeli është përballur me dënimin ndërkombëtar mbi vdekjet, nga OKB, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Rusia dhe të tjerët Në Gaza janë mbajtur sot funeralët e 58 palestinezëve të raportuar si të vrarë gjatë...

Turqia urdhëron largimin e ambasadorit izraelit pas vrasjeve në Gaza

para 8 muajve - Gazeta Express

Turqia i ka thënë ambasadorit të Izraelit të largohet nga shteti, pasi forcat izraelite kanë vrarë 60 palestinezë gjatë protestave në kufirin në Gaza, në të cilat kundërshtohej hapja e ambasadës amerikane...

Dhuna në Gaza, takim urgjent në OKB

para 8 muajve - Tetova Sot

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara po mban një takim urgjent për të diskutuar mbi situatën në Gazë, pas një dite me dhunën më vdekjeprurëse mes Izraelit dhe palestinezëve në 5 vitet e fundit....

OKB diskutim për situatën në Gazë

para 8 muajve - Politiko

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara po mban një takim urgjent për të diskutuar mbi situatën në Gazë, pas një dite me dhunën më vdekjeprurëse mes Izraelit dhe palestinezëve në 5 vitet e fundit....

Përkeqësohen marrëdhëniet në mes Turqisë dhe Izraelit

para 8 muajve - Infokusi

Izraeli i kërkoi konsullit të përgjithshëm turk në Jerusalem, që të largohet përkohësisht nga vendi. Ky veprim erdhi pasi Ministria e Jashtme turke dëboi ambasadorin izraelit në shenjë proteste ndaj përdorimit...

Cinizëm ballkanik

para 8 muajve - DialogPlus

Shampanjë në banketin e Benjamin Netanjahut: Si u tallën me palestinezët qeveritë e Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë. E vrarë në Gaza: Laila Al-Gandur, foshnje palestineze. Foto: Reuters Në dhjetor të...

Këshilli i Sigurimit diskuton situatën në Gaza

para 8 muajve - Vizion Plus

Ndërsa Palestina mban zi për më shumë se 60 protestuesit e vrarë nga ushtria izraelite në rripin e Gazës, nuk kanë munguar reagimet e ndërkombëtarëve të cilët i kanë dënuar ngjarjet e dhunshme. Presidenti...

Turqia kërkon largimin e ambasadorit izraelit pas vrasjeve në Gaza

para 8 muajve - Evropa e Lirë

Turqia i ka thënë ambasadorit të Izraelit të largohet nga shteti, pasi forcat izraelite kanë vrarë 60 palestinezë gjatë protestave në kufirin në Gaza, në të cilat kundërshtohej hapja e ambasadës amerikane...

Valë reagimesh ndërkombëtare për vrasjet e palestinezëve në Gaza

para 8 muajve - Tetova Sot

Dënimi ndërkombëtar i vrasjes së 60 protestuesve palestinezë në Gaza është përshkallëzuar ndërsa dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në enklavën e pushtuar për të varrosur të vdekurit. Vrasjet ndodhën të...

Turqia kërkon nga ambasadori izraelit të kthehet në vendin e tij

para 8 muajve - GazetaBlic

Ambasadori i Izraelit në Ankara, Eitan Naeh, është thirrur në MPJ të Turqisë ku i është shprehur notë proteste për shkak të qëndrimit izraelit në incidentet në kufi të Gazës. Ambasadori i Izraelit në Ankara,...

Gjysma e vendeve të Ballkanit marrin pjesë në hapjen e ambasadës amerikane në Jerusalem, por Shqipëria…

para 8 muajve - Mapo

Nga të katër vendet, Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia votuan në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në dhjetor kundër njohjes së Jerusalemit nga Uashingtoni si kryeqyteti i Izraelit. Rumania...

Gjysma e vendeve të Ballkanit marrin pjesë në hapjen e Ambasadës amerikane në Jerusalem (mes tyre dhe Shqipëria)

para 8 muajve - Gazeta Tema

Serbia, Shqipëria, Rumania dhe Maqedonia ishin ndër 32 vendet e përfaqësuara në hapjen e ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Jerusalem të hënën, të mbajtur në një sfond dhune, ndërsa dhjetëra persona...

SHBA përkrah dhunën e Izraelit në Gaza

para 8 muajve - Infokusi

Ambasadorja e SHBA-vë në  Kombet e Bashkuara, Nikki Haley ka arsyetuar sulmin e Izraelit në Rripin e Gazës ku kanë mbetur dhjetëra të vdekur dhe mijëra të plagosur. Haley pohoi  se kjo ngjarje nuk ta të...

Shqipëria e pranishme në hapjen e ambasadës amerikane në Jeruzalem

para 8 muajve - Klan Kosova

Në dhjetor Shqipëria votoi pro rezolutës së OKB që dënonte vendimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit, duke zhvendosur ambasadën së saj nga Tel Avivi...

Bota e ndarë për Jerusalemin

para 8 muajve - Periskopi

Përpjekjet shumëvjeçare për të vendosur paqe dhe marrëveshje mes Izraelit dhe Palestinës janë tashmë duke u shpërbërë në pluhur shkretëtire. Deklarata e Presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump...

Gaza, pas tensioneve mbahen funeralet e 58 viktimave të së hënës

para 8 muajve - Lajmi.net

Në Rripin e Gazës janë mbajtur këtë të martë funeralet e 58 të vrarëve të një dite më parë, kur trupat izraelite hapën zjarr mbi protestuesit palestinezë, në ditën më të përgjakur të dhunës që nga viti...

Vrasja e palestinezëve, vijnë reagime të ashpra nga Franca e Anglia

para 8 muajve - OraInfo

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mban sot (të martën) një takim urgjent për të diskutuar mbi situatën në Gazë, pas një dite me dhunën më vdekjeprurëse mes Izraelit dhe palestinezëve në 5 vitet...

Reagime të ashpra nga Franca e Anglia pas vrasjes së palestinezëve

para 8 muajve - Gazeta Express

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mban sot (të martën) një takim urgjent për të diskutuar mbi situatën në Gazë, pas një dite me dhunën më vdekjeprurëse mes Izraelit dhe palestinezëve në 5 vitet...

Maqedonia nuk do ta zhvendos ambasadën nga Tel Aviv

para 8 muajve - Telegrafi

Maqedonia nuk e konsideron lëvizjen e ambasadës së saj nga Tel Avivi në Jerusalem, thonë nga Ministria e Jashtme e Maqedonisë, pasi kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu i bëri thirrje vendeve të tjera...

Përleshjet në Gaza dhe ambasada amerikane në Jeruzalem, gjithçka përmes fotografive

para 8 muajve - Gazeta Tema

55 palestinezë u vranë dhe më shumë se 2 mijë të tjerë u plagosën gjatë përleshjeve në kufirin midis Gazës dhe Izraelit kuke protestuar kundër hapjes së ambasadës amerikane në Jeruzalem. Më poshtë do otot...

Turqia urdhëron largimin e ambasadorit izraelit pas vrasjeve në Gaza

para 8 muajve - Tetova Sot

Turqia i ka thënë ambasadorit të Izraelit të largohet nga shteti, pasi forcat izraelite kanë vrarë 60 palestinezë gjatë protestave në kufirin në Gaza, në të cilat kundërshtohej hapja e ambasadës amerikane...

Shqipëria e pranishme në hapjen e ambasadës amerikane në Jeruzalem

para 8 muajve - GazetaBlic

Në dhjetor Shqipëria votoi pro rezolutës së OKB që dënonte vendimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit, duke zhvendosur ambasadën së saj nga Tel Avivi...

Presidenti Erdogan Netanyahut: Duar keni të përlyera me gjakun e palestinezëve

para 8 muajve - Gazeta e re

Presidenti Erdogan i përgjigjet pretendimeve të pabaza të Kryeministrit të Izraelit, Benjamin Netanyahu. Presidenti Recep Tayyip Erdogan në përgjigje të postimeve të pabaza ndaj tij të bëra nga Kryeministri...

Turqia përjashton ambasadorin e Israelit

para 8 muajve - Portalb

Shteti i Turqisë ka kërkuar nga ambasadori i Izraelit në këtë vend që të largohet për disa kohë nga Turqia. Sipas agjencisë së lajmeve Anadolu, Ministria e Jashtme e Turqisë ka njoftuar ambasadorin izraelit,...

Fillojnë reagime pas hapjes së ambasadës amerikane në Jerusalem

para 8 muajve - GazetaBlic

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mban sot (të martën) një takim urgjent për të diskutuar mbi situatën në Gazë, pas një dite me dhunën më vdekjeprurëse mes Izraelit dhe palestinezëve në 5 vitet...

Reagime për hapjen e ambasadës amerikane në Jeruzalem

para 8 muajve - Lajmi.net

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mban sot (të martën) një takim urgjent për të diskutuar mbi situatën në Gazë, pas një dite me dhunën më vdekjeprurëse mes Izraelit dhe palestinezëve në 5 vitet...

Palestinezët nuk kanë qenë kurrë kaq të vetmuar

para 8 muajve - BalkanWeb

Nga: Bernard GUETTA Për palestinezët është përvjetori i shtatëdhjetë i nakbës, katastrofa që ka shkaktuar aq shumë humbje. Megjithatë, për izraelitët është përvjetori i lindjes së një shteti, pas shekujve...

Turqia përjashton ambasadorin e Israelit

para 8 muajve - Klan Kosova

Shteti i Turqisë ka kërkuar nga ambasadori i Izraelit në këtë vend që të largohet për disa kohë nga Turqia. Sipas agjencisë së lajmeve Anadolu, Ministria e Jashtme e Turqisë ka njoftuar ambasadorin izraelit,...

Tensione në Gaza teksa palestinezët varrosin të vrarët

para 8 muajve - Koha.net

Në Gaza sot po varrosen 58 personat e vrarë të hënën, gjatë përleshjeve mes trupave izraelite me protestuesit palestinezë. Në këtë ditë po ashtu shënohet 70-vjetori i asaj që palestinezët e quajnë “Nakba”...

Gjysëmhëna e Kuqe turke dorëzon kontigjentin e parë me ndihma mjekësore në Gaza

para 8 muajve - Medial

ANKARA (AA) – Gjysëmhëna e Kuqe e Turqisë ka doëzuar një kontingjent me ndihma mjekësore në spitalet në Rripin e bllokuar të Gazës, raporton Anadolu Agency (AA). Përfaqësuesit e Gjysëmhënës së Kuqe turke,...

Belgjikë, protestë “e heshtur” në mbështetje të palestinezëve

para 8 muajve - Medial

BRUKSEL (AA) – Në kryeqytetin e Belgjikës, Bruksel, aktivistët kanë mbajtur një protestë “të heshtur” për shkak të “Nakba”-s ose “Fatkeqësisë së Madhe”, raporton Anadolu Agency (AA). Rreth 50 aktivistë...

Izraeli kërkon largimin e konsullit të përgjithshëm turk

para 8 muajve - KosovaPress

Ky veprim erdhi pasi Ministria e Jashtme turke dëboi ambasadorin izraelit në shenjë proteste ndaj përdorimit të forcës vdekjeprurëse në Rripin e Gazës dhe vendimit amerikan për të lëvizur ambasadën në...

Izraelitët vrasin një palestinez në Gaza

para 8 muajve - Klan Kosova

Forcat izraelite kanë vrarë një palestinez pranë kufirit të Gazas. Kështu raportojnë zyrtarë shëndetësor palestinezë, njofton Klan Kosova. Palestinezët janë duke shënuar sot Ditën e Katastrofës ndërsa...

Kundërpërgjigjet Izraeli, kërkon largimin e konsullorit turk në Jerusalem/Kuds

para 8 muajve - Gazeta e re

Paraditen e sotme Turqia dëboi ambasadorin izraelit në Turqi, Eitan Naeh, pas masakrës së pashembullt që ndodhi në Gaza në momentin që në Jeruzalem/Kuds inaugurohej ambasada e Shteteve të Bashkuara. Gjatë...

Shqipëria mori pjesë në hapjen e ambasadës amerikane në Jeruzalem

para 8 muajve - Lajmi.net

Në dhjetor Shqipëria votoi pro rezolutës së OKB që dënonte vendimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit, duke zhvendosur ambasadën së saj nga Tel Avivi...

Turqia kërkon tërheqjen e ambasadorit të Izraelit

para 8 muajve - Lajmi.net

Ambasadori i Izraelit në Ankara, Eitan Naeh, është thirrur në MPJ të Turqisë ku i është shprehur notë proteste për shkak të qëndrimit izraelit në incidentet në kufi të Gazës Ambasadori i Izraelit në Ankara,...

Shqipëria pranishme në hapjen e ambasadës amerikane në Jeruzalem

para 8 muajve - Gazeta Express

Në dhjetor Shqipëria votoi pro rezolutës së OKB që dënonte vendimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit, duke zhvendosur ambasadën së saj nga Tel Avivi...

Shqipëria mori pjesë në hapjen e ambasadës amerikane në Jeruzalem

para 8 muajve - Lajmi.net

Në dhjetor Shqipëria votoi pro rezolutës së OKB që dënonte vendimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit, duke zhvendosur ambasadën së saj nga Tel Avivi...

Turqia kërkon nga ambasadori izraelit të kthehet në vendin e tij

para 8 muajve - Lajmi.net

Ambasadori i Izraelit në Ankara, Eitan Naeh, është thirrur në MPJ të Turqisë ku i është shprehur notë proteste për shkak të qëndrimit izraelit në incidentet në kufi të Gazës Ambasadori i Izraelit në Ankara,...

Franca dhe Anglia reagojnë ashpër kundër Izraelit

para 8 muajve - InfoShqip

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mban sot (të martën) një takim urgjent për të diskutuar mbi situatën në Gazë, pas një dite me dhunën më vdekjeprurëse mes Izraelit dhe palestinezëve në 5 vitet...

Valë reagimesh ndërkombëtare për vrasjet e palestinezëve në Gaza

para 8 muajve - Sovrani

Dënimi ndërkombëtar i vrasjes së 60 protestuesve palestinezë në Gaza është përshkallëzuar ndërsa dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në enklavën e pushtuar për të varrosur të vdekurit. Vrasjet ndodhën të...

Viktimat në Gaza, Turqia dëbon ambasadorin e Izraelit

para 8 muajve - Gazeta Shqip

Ankaraja i ka kërkuar ambasadori izraelit në Turqi, Eitan Naeh, të largohet, pasi e ka thirrur për sqarime në ministrinë e Jashtme. Sipas asaj që shkruan gazeta ‘online’ “Haaretz”, Naeh është urdhëruar...

Reagimet e ndërkombëtarëve për vrasjet e palestinezëve në Gaza

para 8 muajve - Insajderi

Dënimi ndërkombëtar i vrasjes së 60 protestuesve palestinezë në Gaza është përshkallëzuar ndërsa dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në enklavën e pushtuar për të varrosur të vdekurit. Vrasjet ndodhën të...

Vazhdojnë tensionet në Rripin e Gazës

para 8 muajve - Alsat-M

Protesta të reja priten të mbahen përsëri në territoret palestineze, një ditë pas përleshjeve të përgjakshme mes trupave izraelitë dhe palestinezëve ku mbetën të vravë mbi 50 persona ndërsa u lënduar rreth...

Reagime të ashpra nga Franca e Anglia pas vrasjes së palestinezëve nga ushtria izraelite

para 8 muajve - Tetova Sot

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mban sot (të martën) një takim urgjent për të diskutuar mbi situatën në Gazë, pas një dite me dhunën më vdekjeprurëse mes Izraelit dhe palestinezëve në 5 vitet...

Vazhdojnë përplasjet në Gazë, rritet në 59 numri i viktimave, 2800 të plagosur

para 8 muajve - MRT

Territoret palestineze vlojnë nga protestat e reja kundër Izraelit, një ditë pasi trupat izraelite hapën zjarr në Rripin e Gazës. Numri i viktimave nga dje, sipas BBC-së, është rritur në 59, mbi 2800 janë...

Reagime të ashpra nga Franca e Anglia pas vrasjes së palestinezëve nga ushtria izraelite

para 8 muajve - Fakti Ditor

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mban sot (të martën) një takim urgjent për të diskutuar mbi situatën në Gazë, pas një dite me dhunën më vdekjeprurëse mes Izraelit dhe palestinezëve në 5 vitet...

Guatamala përgatitet për zhvendosjen e ambasadës në Kuds

para 8 muajve - Shenja

Presidenti i Guatemalës, Jimmy Morales, mbërriti në Izrael të martën përpara hapjes së ambasadës së vendit të tij në Kuds (Jerusalem). Morales pritet të takohet me homologun e tij izraelit, Reuven Rivlin...

Pas vrasjeve në Gaza – Turqia urdhëron largimin e ambasadorit izraelit

para 8 muajve - Insajderi

Turqia i ka thënë ambasadorit të Izraelit të largohet nga shteti, pasi forcat izraelite kanë vrarë 60 palestinezë gjatë protestave në kufirin në Gaza, në të cilat kundërshtohej hapja e ambasadës amerikane...

Gaza, rritet në 61 numri i dëshmorëve palestinezë

para 8 muajve - Shenja

Numri i palestinezëve që ranë dëshmorë si pasojë e hapjes zjarr nga ushtria izraelite ndaj protestuesve të cilët në kufirin e Gazës dëshironin të protestojnë hapjen e ambasadës së SHBA-ve në Kuds dhe të...

​Haley: Askush nuk do të reagonte më i përmbajtur sesa Izraeli

para 8 muajve - KosovaPress

Ajo këtë deklaratë e bëri sot në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, i thirrur pas dhunës së djeshme në Rripin e Gazës. Haley pohoi se dhuna në të cilën 59 palestinezë humbi jetën të hënën,...

Turqia kërkon nga ambasadori izraelit të kthehet në vendin e tij

para 8 muajve - Shenja

Ambasadori i Izraelit në Ankara, Eitan Naeh, është thirrur në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Turqisë, ku i është shprehur notë proteste për shkak të qëndrimit izraelit në incidentet në kufi të Gazës....

Në pritje të protestave të tjera sot përgjatë kufirit të Gazës

para 8 muajve - Zëri i Amerikës

Protesta të tjera priten sot përgjatë kufirit të Gazës, pas një dite përleshjesh në të cilat forcat izraelite vranë të paktën 58 palestinezë dhe plagosën më shumë se 2 mijë e 700 të tjerë. E hëna ishte...

Filluan funeralet e të vrarëve në Gaza

para 8 muajve - KosovaPress

Një tjetër vdekje u raportua të martën -  ajo e një 51-vjeçari . Qetësia megjithatë ka mbizotëruar të martën në Gaza gjatë ceremonisë së varrimit të të vrarëve gjatë përleshjes me trupat ushtarake izraelite...

Reagime të ashpra nga Franca e Anglia pas vrasjes së palestinezëve

para 8 muajve - Gazeta Monitor

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mban sot (të martën) një takim urgjent për të diskutuar mbi situatën në Gazë, pas një dite me dhunën më vdekjeprurëse mes Izraelit dhe palestinezëve në 5 vitet...

Përfaqësuesi shqiptar në ceremoninë e ambasadës amerikane në Jeruzalem

para 8 muajve - Java News

Në dhjetor Shqipëria votoi pro rezolutës së OKB që dënonte vendimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit, duke zhvendosur ambasadën së saj nga Tel Avivi...

JERUSALEM: VARROSEN VIKTIMAT E PROTESTAVE

para 8 muajve - TV Art

Në Gaza është zhvilluar funeral i 58 personave që u vranë dje kur trupat e Izraelit hapën zjarr ndaj protestuesve palestinezë. Ceremonitë funebre përkojnë me 70 vjetorin e asaj që palestinezët e quajnë...

Reagime për hapjen e ambasadës amerikane në Jeruzalem

para 8 muajve - Zëri i Amerikës

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mban sot (të martën) një takim urgjent për të diskutuar mbi situatën në Gazë, pas një dite me dhunën më vdekjeprurëse mes Izraelit dhe palestinezëve në 5 vitet...

Turqia përjashton ambasadorin e Israelit

para 8 muajve - Tetova Sot

Shteti i Turqisë ka kërkuar nga ambasadori i Izraelit në këtë vend që të largohet për disa kohë nga Turqia. Sipas agjencisë së lajmeve Anadolu, Ministria e Jashtme e Turqisë ka njoftuar ambasadorin izraelit,...

Masakra në Gaza, Afrika e Jugut tërheq ambasadorin nga Izraeli

para 8 muajve - Gazeta e re

Afrika e Jugut ka ndërmarrë një hap diplomatik duke tërhequr ambasadorin e saj nga Izraeli, në shenjë reagimi ndaj masakrës së ndodhur një ditë më parë Rripin e Gazës kundër palestinezeve civil. Ndryshe,...

Tensione në Gaza teksa palestinezët varrosin të vrarët

para 8 muajve - Lajmi.net

Në Gaza sot po varrosen 58 personat e vrarë të hënën, gjatë përleshjeve mes trupave izraelite me protestuesti palestinezë. Në këtë ditë po ashtu shënohet 70-vjetori i asaj që palestinezët e quajnë “Nakba”...

Reagime për hapjen e ambasadës amerikane në Jeruzalem

para 8 muajve - Ekonomia Online

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mban sot (të martën) një takim urgjent për të diskutuar mbi situatën në Gazë, pas një dite me dhunën më vdekjeprurëse mes Izraelit dhe palestinezëve në 5 vitet...

Tensionet në Gaza, priten përleshje të reja

para 8 muajve - MRT

Protesta të reja kundër Izraelit priten në territoret palestineze, një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 persona në gaza.... E marta shënon përvjetorin e 70 të asaj që palestinezët e quajnë Nakba, apo...

Palestinezët përkujtojnë 70-vjetorin e Nakbas, shpërnguljes masive

para 8 muajve - Shenja

Palestinezët kanë vërshuar në rrugët e Bregut Perëndimor të okupuar për të përkujtuar 70 vjetorin e “Nakbas” ose “Katastrofës”, term i përdorur nga palestinezët për t’iu referuar shpërnguljes masive të...

Palestinezët përkujtojnë70-vjetorin e Nakbas, shpërnguljes masive

para 8 muajve - Shenja

Palestinezët kanë vërshuar në rrugët e Bregut Perëndimor të okupuar për të përkujtuar 70 vjetorin e “Nakbas” ose “Katastrofës”, term i përdorur nga palestinezët për t’iu referuar shpërnguljes masive të...

Në Gaza priten protesta të reja pas përleshjeve vdekjeprurëse

para 8 muajve - Koha.net

Protesta të reja pritet të mbahen sot, një ditë pasi të paktën 58 palestinezë u vranë nga ushtria izraelite, në përleshjet në kufirin mes Rripit të Gazës dhe Izraelit, në ditën kur Shtetet e Bashkuara...

Shqipëria mori pjesë në hapjen e ambasadës amerikane në Jeruzalem

para 8 muajve - Periskopi

Në dhjetor Shqipëria votoi pro rezolutës së OKB që dënonte vendimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit, duke zhvendosur ambasadën së saj nga Tel Avivi...

Sot varrimi i 58 palestinezëve që u vranë dje nga forcat izraelite

para 8 muajve - Gazeta Express

Trupat e 58 palestinezëve të vrarë dje gjatë revoltës kundër hapjes së ambasadës amerikan në Jerusalem, do të varrosen sot në Gaza. Sot mbahen funeralët e 58 palestinezëve të vrarë nga forcat izraelite...

Turqia përjashton ambasadorin e Israelit

para 8 muajve - Ekonomia Online

Shteti i Turqisë ka kërkuar nga ambasadori i Izraelit në këtë vend që të largohet për disa kohë nga Turqia. Sipas agjencisë së lajmeve Anadolu, Ministria e Jashtme e Turqisë ka njoftuar ambasadorin izraelit,...

Turqia kërkon largimin e ambasadorit të Izraelit në Ankara

para 8 muajve - KosovaPress

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë ka njoftuar ambasadorin izraelit se “për atë do të ishte e përshtatshme që të kthehet në vendin e tij për një kohë”, transmeton AP. Temat: Turqia Izraeli ambasadori...

Shqipëria mori pjesë në hapjen e ambasadës amerikane në Jerusalem

para 8 muajve - Ekonomia Online

Në dhjetor Shqipëria votoi pro rezolutës së OKB që dënonte vendimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, duke zhvendosur ambasadën së saj nga Tel Avivi...

Tragjedia në Gaza/ Erdogan shpall tri ditë zie për palestinezët: Izraeli është shtet terrorist

para 8 muajve - BalkanWeb

LONDER- Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, dënoi “tragjedinë humanitare” në Gaza, duke e përshkruar dhunën izraelite kundër protestave palestineze si “gjenocid”. “Ajo që po bën Izraeli është gjenocid…...

Edhe ambasada turke në Prishtine ul flamurin ne gjysmështizë

para 8 muajve - Gazeta e re

Flamujt në Ambasadën Turke në Prishtinë janë ulur në gjysmë shtizë pas shpalljes së zisë kombëtare 3 ditore në Turqi si rezultat i sulmeve të ndërmarra nga Izraeli ndaj Gazës, raporton Gazeta e Re. Turqia...

Edhe Shqipëria mori pjesë në hapjen e ambasadës amerikane në Jeruzalem

para 8 muajve - Insajderi

Në dhjetor Shqipëria votoi pro rezolutës së OKB që dënonte vendimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit, duke zhvendosur ambasadën së saj nga Tel Avivi...

Tensionet në Gaza, priten përleshje të reja

para 8 muajve - Alsat-M

Protesta të reja kundër Izraelit priten në territoret palestineze, një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 persona në gaza. E marta shënon përvjetorin e 70 të asaj që palestinezët e quajnë Nakba, apo katastrofa,...

Tragjedia në Gaza/ Erdogan shpall tri ditë zie për palestinezët: Izraeli është shtet terrorist

para 8 muajve - Medial

LONDER- Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, dënoi “tragjedinë humanitare” në Gaza, duke e përshkruar dhunën izraelite kundër protestave palestineze si “gjenocid”. “Ajo që po bën Izraeli është gjenocid…...

Izraelitët vrasin një palestinez në Gaza

para 8 muajve - Ekonomia Online

Forcat izraelite kanë vrarë një palestinez pranë kufirit të Gazas. Kështu raportojnë zyrtarë shëndetësor palestinezë. Palestinezët janë duke shënuar sot Ditën e Katastrofës ndërsa protestat përkojnë me...

Turqia dëboi ambasadorin e Izraelit në Ankara

para 8 muajve - Gazeta e re

Ambasadori i Izraelit në Ankara, Eitan Naeh, është thirrur në MPJ të Turqisë ku i është shprehur notë proteste për shkak të qëndrimit izraelit në incidentet në kufi të Gazës. Ambasadori i Izraelit në Ankara,...

Vazhdojnë përballjet në Gaza, shkon në 59 numri i viktimave, mbi 2800 të plagosur

para 8 muajve - BalkanWeb

Vazhdon të rritet numri i viktimave në përballjet midis protestuesve palestinezë dhe ushtrisë izraelite përgjatë barrierës mbrojtëse të Gaza-s dhe shtetit hebraik. Sipas raportit të BBC, deri tani bilanci...

Erdogan: Izraeli shtet terrorist! Kjo nuk do të jetë dita që ne humbëm Jeruzalemin

para 8 muajve - MRT

Ngjarjet e fundit në Rripin e Gazas, ku mbi 50 palestinezë raportohen të vdekur.... Ngjarjet e fundit në Rripin e Gazas, ku mbi 50 palestinezë raportohen të vdekur nga përleshjet me ushtrinë izraelite...

Vazhdojnë përballjet në Gaza, shkon në 59 numri i viktimave, mbi 2800 të plagosur

para 8 muajve - Medial

Vazhdon të rritet numri i viktimave në përballjet midis protestuesve palestinezë dhe ushtrisë izraelite përgjatë barrierës mbrojtëse të Gaza-s dhe shtetit hebraik. Sipas raportit të BBC, deri tani bilanci...

Turqi, flamujt në gjysëm shtizë për shkak të sulmeve izraelite në Gaza

para 8 muajve - Medial

IZMIR (AA) – Flamujt në Turqi janë ulur në gjysëm shtizë pas shpalljes së zisë kombëtare 3 ditore në Turqi si rezultat i sulmeve të ndërmarra nga Izraeli ndaj Gazës, transmeton Anadolu Agency (AA). Nëpër...

Gaza, foshnja 8 muajsh viktima e 59-të e dhunës së ushtrisë izraelite

para 8 muajve - Medial

GAZA (AA) – Forcat izraelite vranë të paktën 59 palestinezë, gjatë protestës të së hënës në kufirin e Gazës, raporton Anadolu Agency (AA). Ministria palestineze e Shëndetësisë, bëri të ditur se foshnja...

58 palestinezë të vrarë nga protesta në Gaza

para 8 muajve - Klan Kosova

Ka arritur në 58 bilanci i personave të vrarë gjatë përleshjeve të djeshme vdekjeprurëse nga protesta e dhunshme e palestinezëve në Rripin e Gazës. Përveç viktimave mbi 1204 persona po ashtu kanë mbetur...

Protesta të reja priten në Gaza pas përleshjeve vdekjeprurëse

para 8 muajve - Portalb

Protesta të reja pritet të mbahen sot, një ditë pasi të paktën 58 palestinezë u vranë nga ushtria izraelite, në përleshjet në kufirin mes Rripit të Gazës dhe Izraelit, në ditën kur Shtetet e Bashkuara...

Përleshjet në Gaza dhe ambasada amerikane në Jeruzalem: dhuna izraelite në foto

para 8 muajve - Te Sheshi

Të paktën 55 palestinezë u vranë dhe më shumë se 2 mijë të tjerë u plagosën gjatë përleshjeve në kufirin midis Gazës dhe Izraelit gjatë protestave kundër hapjes së ambasadës amerikane në Jeruzalem. Palestinezët...

Dhuna në Gaza: Priten protesta të reja pas përplasjes së djeshme vdekjeprurëse

para 8 muajve - Klan Kosova

Vetëm një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 persona në Rripin e Gazës, sipas raportimeve në territoret palestineze priten protesta të reja kundër Izraelit. E marta shënon 70 vjetorin e asaj që palestinezët...

Këshilli i sigurimit sot diskuton për protestat në Gaza

para 8 muajve - MRT

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është paraparë që të mblidhet sot... Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është paraparë që të mblidhet sot për të diskutuar për dhunën përgjatë kufirit...

PRITEN PROTESTA TË REJA NË GAZA

para 8 muajve - TV21

Në territoret palestineze priten protesta të tjera kundër Izraelit, vetëm një ditë pasi trupat izraelitë kanë vrarë mbi 50 njerëz në Rripin e Gazës. E marta shënon përvjetorin e 70-të e asaj që palestinezët...

Dënohet vrasja e palestinezëve

para 8 muajve - Vizion Plus

Ndërsa Palestina mban zi për 58 protestuesit e vrarë një ditë më parë nga ushtria izraelite, mediat paralajmërojnë se qindra mijëra protestues do të vazhdojnë qëndresën në kufirin e Gazës. Nje ditë më...

Pamjet tronditëse: Në Gaza bëhen gati për ditë më të zeza

para 8 muajve - Mapo

Protesta të reja kundër Izraelit priten në territoret palestineze, një ditë pasi trupat izraelite vranë 58 persona në Gaza. E marta shënon përvjetorin e 70 të asaj që palestinezët e quajnë Nakba, apo katastrofa,...

Protesta të reja priten në Gaza pas përleshjeve vdekjeprurëse

para 8 muajve - Kallxo

Protesta të reja pritet të mbahen sot, një ditë pasi të paktën 58 palestinezë u vranë nga ushtria izraelite, në përleshjet në kufirin mes Rripit të Gazës dhe Izraelit, në ditën kur Shtetet e Bashkuara...

Këshilli i Sigurimit takohet sot për protestat në Gaza

para 8 muajve - Alsat-M

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është paraparë që të mblidhet sot për të diskutuar për dhunën përgjatë kufirit të Izraelit me Rripin e Gazës. Kuvajti e ka thirrur këtë takim, pasi të paktën...

Gaza, priten përleshje të reja pas vrasjes së 55 personave

para 8 muajve - Politiko

Protesta të reja kundër Izraelit priten në territoret palestineze, një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 persona në gaza. E marta shënon përvjetorin e 70 të asaj që palestinezët e quajnë Nakba, apo katastrofa,...

Protesta të reja priten në Gaza pas përleshjeve vdekjeprurëse

para 8 muajve - Evropa e Lirë

Protesta të reja pritet të mbahen sot, një ditë pasi të paktën 58 palestinezë u vranë nga ushtria izraelite, në përleshjet në kufirin mes Rripit të Gazës dhe Izraelit, në ditën kur Shtetet e Bashkuara...

Gaza, priten përleshje të reja pas vrasjes së 55 personave

para 8 muajve - Lajmi.net

Protesta të reja kundër Izraelit priten në territoret palestineze, një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 persona në gaza. E marta shënon përvjetorin e 70 të asaj që palestinezët e quajnë Nakba, apo katastrofa,...

Turqia tërheq të gjithë ambasadorët nga Amerika dhe nga Izraeli

para 8 muajve - InfoShqip

Turqia ka tërhequr ambasadorët e saj nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe nga Izraeli, në një protestë zyrtare ndaj vendimit të administratës së presidentit Donald Trump për ta zhvendosur ambasadën...

Erdogan: Izraeli është shtet terrorist

para 8 muajve - Zhurnal

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, dënoi “tragjedinë humanitare” në Gaza, duke e përshkruar dhunën izraelite kundër protestave palestineze si “gjenocid”, raporton Anadolu Agency (AA). “Ajo që...

Gjendja e rëndë në Palestinë, sot mblidhet Këshilli i Sigurimit

para 8 muajve - GazetaBlic

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është paraparë që të mblidhet sot për të diskutuar për dhunën përgjatë kufirit të Izraelit me Rripin e Gazës. Kuvajti e ka thirrur këtë takim, pasi të paktën...

Një ditë me 52 tabutë

para 8 muajve - Gazeta Tema

Për Donald Trumpin një ditë e madhe, për palestinezët një tragjedi me së paku 52 të vrarë. Mbi një ditë të përgjakshme në Lindjen e Afërt. Nga Enver Robelli Çfarë ndodhi sot në Lindjen e Afërt ishte e...

SHBA, protesta për Kudsin në New York dhe Washington

para 8 muajve - Medial

NEW YORK/WASHINGTON (AA) – Në New York dhe Washington janë mbajtur protesta kundër zhvendosjes së ambasadës së SHBA-ve në Kuds, okupimit të tokave palestineze nga Izraeli dhe kundër incidenteve të dhunshme...

Rritet bilanci i viktimave në Gaza, bota arabe kundër Izraelit

para 8 muajve - Gazeta Shqip

Ka qenë tragjik bilanci i përleshjeve mes palestinezëve dhe ushtrisë izraelite në Gaza me rastin e hapjes së ambasadës izraelite në Jeruzalem. Autoritetet raportojnë se deri tani janë 59 të vdekur dhe...

Erdogan: Izraeli është shtet terrorist

para 8 muajve - Gazeta Express

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, dënoi “tragjedinë humanitare” në Gaza, duke e përshkruar dhunën izraelite kundër protestave palestineze si “gjenocid”, raporton Anadolu Agency (AA). “Ajo që...

Erdogan: Izraeli është shtet terrorist

para 8 muajve - Telegrafi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, dënoi “tragjedinë humanitare” në Gaza, duke e përshkruar dhunën izraelite kundër protestave palestineze si “gjenocid”, raporton Anadolu Agency (AA). “Ajo që...

Tensionet në Gaza, priten përleshje të reja pas vrasjes së 55 personave

para 8 muajve - Gazeta Express

Protesta të reja kundër Izraelit priten në territoret palestineze, një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 persona në gaza. E marta shënon përvjetorin e 70 të asaj që palestinezët e quajnë Nakba, apo katastrofa,...

Këshilli i Sigurimit takohet sot për protestat në Gaza

para 8 muajve - Telegrafi

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është paraparë që të mblidhet sot për të diskutuar për dhunën përgjatë kufirit të Izraelit me Rripin e Gazës. Kuvajti e ka thirrur këtë takim, pasi të paktën...

Këshilli i Sigurimit takohet sot për protestat në Gaza

para 8 muajve - Portalb

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është paraparë që të mblidhet sot për të diskutuar për dhunën përgjatë kufirit të Izraelit me Rripin e Gazës. Kuvajti e ka thirrur këtë takim, pasi të paktën...

Foshnja 8 muajsh viktima e 59-të e dhunës së ushtrisë izraelite

para 8 muajve - Tetova Sot

Forcat izraelite vranë të paktën 59 palestinezë, gjatë protestës të së hënës në kufirin e Gazës, raporton Anadolu Agency (AA). Ministria palestineze e Shëndetësisë, bëri të ditur se foshnja tetë muajsh,...

Palestinezët nuk kanë qenë kurrë kaq të vetmuar

para 8 muajve - Bota.al

Nga Bernard Guetta Për palestinezët është përvjetori i shtatëdhjetë i nakbës, katastrofa që ka shkaktuar aq shumë humbje. Megjithatë, për izraelitët është përvjetori i lindjes së një shteti, pas shekujve...

Dhuna në Gaza: Priten protesta të reja pas përplases së djeshme vdekjeprurëse

para 8 muajve - Klan Kosova

Vetëm një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 persona në Rripin e Gazës, sipas raportimeve në territoret palestineze priten protesta të reja kundër Izraelit. E marta shënon 70 vjetorin e asaj që palestinezët...

Turqia tërheq ambasadorët nga SHBA-të dhe Izraeli

para 8 muajve - Klan Kosova

Turqia ka tërhequr ambasadorët e saj nga SHBA-të dhe Izraeli, një ditë pas protestave të përgjakshme që lanë të vdekur 52 palestinezë në Gaza. Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan e ka akuzuar Izraelin...

KS i OKB takohet sot për situatën në Gaza, 58 palestinezë të vrarë

para 8 muajve - Koha.net

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është paraparë që të mblidhet sot për të diskutuar për dhunën përgjatë kufirit të Izraelit me Rripin e Gazës. Kuvajti e ka thirrur këtë takim, pasi të paktën...

Ditë e përgjakshme në Gaza, OKB dënon ‘masakrën’

para 8 muajve - Portalb

Dita e djeshme mund të konsiderohet pa mëdyshje si më vdekjeprurësja e dhunës në Gaza, që nga lufta e vitit 2014. Zyrtarët palestinezë thonë se trupat izraelite kanë vrarë plot 55 vetë dhe plagosur 2.700...

Një ditë me 52 tabutë

para 8 muajve - Java News

Për Donald Trumpin një ditë e madhe, për palestinezët një tragjedi me së paku 52 të vrarë. Mbi një ditë të përgjakshme në Lindjen e Afërt. Nga Enver Robelli/ Çfarë ndodhi sot në Lindjen e Afërt ishte e...

Situata në Gaza mbledh sot Këshillin e Sigurimit të OKB

para 8 muajve - Politiko

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është paralajmeruar se do të mblidhet sot për të diskutuar për dhunën përgjatë kufirit të Izraelit me Rripin e Gazës. Kuvajti e ka thirrur këtë takim, pasi të...

Dhuna në Gaza, sot varrosen 55 viktimat, priten të tjera protesta në përvjetorin e “Katastrofës”

para 8 muajve - Ina

Protesta të reja kundër Izraelit priten në territoret palestineze, një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 persona në Rripin e Gazës. E marta shënon 70 vjetorin e asaj që palestinezët e quajnë Nakba ose...

Këshilli i Sigurimit takohet sot për protestat në Gaza

para 8 muajve - Ina

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është paraparë që të mblidhet sot për të diskutuar për dhunën përgjatë kufirit të Izraelit me Rripin e Gazës. Kuvajti e ka thirrur këtë takim, pasi të paktën...

Dhuna në Gaza: Priten protesta të reja pas përplasjes së djeshme vdekjeprurëse

para 8 muajve - Aktuale

Vetëm një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 persona në Rripin e Gazës, sipas raportimeve në territoret palestineze priten protesta të reja kundër Izraelit. E marta shënon 70 vjetorin e asaj që palestinezët...

Turqia reagon ndaj Trump: Tërheq ambasadorët nga SHBA dhe nga Izraeli

para 8 muajve - Gazeta Tema

Turqia ka tërhequr ambasadorët e saj nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe nga Izraeli, në një protestë zyrtare ndaj vendimit të administratës së presidentit Donald Trump për ta zhvendosur ambasadën...

Priten protesta të reja në Gaza

para 8 muajve - RTV 21

Tensione pas gjashtë javësh protestash Në territoret palestineze priten protesta të tjera kundër Izraelit, vetëm një ditë pasi trupat izraelitë kanë vrarë mbi 50 njerëz në Rripin e Gazës. E marta shënon...

Shtëpia e Bardhë bën fajtor Hamasin për dhunën në Gaza

para 8 muajve - Koha.net

Përgjegjësia për dhunën dhe një numër të madh të vdekjeve sot në Gaza, drejtpërdrejt është Hamasi, deklaroi Shtëpia e Bardhë. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Roy Shah u tha gazetarëve se ushtarët izraelitë...

Këshilli i Sigurimit takohet sot për protestat në Gaza

para 8 muajve - Lajmi.net

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është paraparë që të mblidhet sot për të diskutuar për dhunën përgjatë kufirit të Izraelit me Rripin e Gazës. Kuvajti e ka thirrur këtë takim, pasi të paktën...

Godet Erdogan: Izraeli është shtet terrorist

para 8 muajve - InfoShqip

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, dënoi “tragjedinë humanitare” në Gaza, duke e përshkruar dhunën izraelite kundër protestave palestineze si “gjenocid”, raporton Anadolu Agency (AA). “Ajo që...

Këshilli i Sigurimit takohet sot për protestat në Gaza

para 8 muajve - Evropa e Lirë

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është paraparë që të mblidhet sot për të diskutuar për dhunën përgjatë kufirit të Izraelit me Rripin e Gazës. Kuvajti e ka thirrur këtë takim, pasi të paktën...

Dhuna në Gaza, OKB mbledhje urgjente

para 8 muajve - Gazeta Shqip

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të mblidhet sot për të diskutuar për dhunën përgjatë kufirit të Izraelit me Rripin e Gazës. Kuvajti e ka thirrur këtë takim, pasi të paktën 55 palestinezë...

Lëvizja palestineze Fatah lavdëron Turqinë dhe Afrikën e Jugut

para 8 muajve - Shenja

Lëvizja Çlirimtare Nacionale e Palestinës Fatah ka lavdëruar qëndrimin e Turqisë dhe Afrikës së Jugut në lidhje me zhvendosjen e ambasadës amerikane në Kuds, raporton Anadolu Agency (AA). “Fatah e vlerëson...

Ditë e përgjakshme në Gaza, OKB dënon ‘masakrën’

para 8 muajve - Gazeta Express

Dita e djeshme mund të konsiderohet pa mëdyshje si më vdekjeprurësja e dhunës në Gaza, që nga lufta e vitit 2014. Zyrtarët palestinezë thonë se trupat izraelite kanë vrarë plot 55 vetë dhe kanë plagosur...

Këshilli i Sigurimit takohet sot për protestat në Gaza

para 8 muajve - Tetova Sot

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është paraparë që të mblidhet sot për të diskutuar për dhunën përgjatë kufirit të Izraelit me Rripin e Gazës. Kuvajti e ka thirrur këtë takim, pasi të paktën...

Në Gaza priten përleshje të reja pas vrasjes së 55 personave

para 8 muajve - Java News

Protesta të reja kundër Izraelit priten në territoret palestineze, një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 persona në gaza. E marta shënon përvjetorin e 70 të asaj që palestinezët e quajnë Nakba, apo katastrofa,...

Ditë e përgjakshme në Gaza, OKB dënon ‘masakrën’

para 8 muajve - GazetaBlic

Dita e djeshme mund të konsiderohet pa mëdyshje si më vdekjeprurësja e dhunës në Gaza, që nga lufta e vitit 2014. Zyrtarët palestinezë thonë se trupat izraelite kanë vrarë plot 55 vetë dhe kanë plagosur...

Protesta për Kudsin në New York dhe Washington

para 8 muajve - Shenja

Në New York dhe Washington janë mbajtur protesta kundër zhvendosjes së ambasadës së SHBA-ve në Kuds, okupimit të tokave palestineze nga Izraeli dhe kundër incidenteve të dhunshme në Gaza, raporton Anadolu...

Foshnja 8-muajshe, viktima e 59-të e dhunës së ushtrisë izraelite

para 8 muajve - Shenja

Forcat izraelite vranë të paktën 59 palestinezë, gjatë protestës të së hënës në kufirin e Gazës, raporton Anadolu Agency (AA). Ministria palestineze e Shëndetësisë, bëri të ditur se foshnja tetë muajsh,...

Sot varrosen 58 palestinezët që u vranë dje nga forcat izraelite

para 8 muajve - Sovrani

Trupat e 58 palestinezëve të vrarë dje gjatë revoltës kundër hapjes së ambasadës amerikan në Jerusalem, do të varrosen sot në Gaza. Sot mbahen funeralët e 58 palestinezëve të vrarë nga forcat izraelite...

SHBA pengon OKB-në për nisjen e hetimit për masakrën izraelite në Gaza

para 8 muajve - Shenja

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) parandaluan Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të fillojë hetim për dhunën dhe përdorimin e armëve të zjarrit nga forcat izraelite në kufirin e Gazës,...

Tmerri në Gaza

para 8 muajve - Politiko

Të paktën 55 palestinezë u vranë dhe 2.200 u plagosën nga forcat izraelite. Këto janë shifrat që kanë publikuar zyrtarët palestinezë, në ditën më vdekjeprurëse të përleshjeve, që nga lufta e Gazës në vitin...

Tensionet në Gaza, priten përleshje të reja pas vrasjes së 55 personave

para 8 muajve - Tetova Sot

Protesta të reja kundër Izraelit priten në territoret palestineze, një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 persona në gaza. E marta shënon përvjetorin e 70 të asaj që palestinezët e quajnë Nakba, apo katastrofa,...

Nga Rachel SHABI*: Trump hodhi një shkrepëse në Jerusalem pa asnjë plan për shuarjen e zjarrit

para 8 muajve - Te Sheshi

Imazhet që erdhën nga rajoni të hënën thanë gjithçka. Në një kuadrat ishte presidenti izraelit, Benjamin Netanjahu, me pamjen e një maceje që ia dhanë tasin e qumështit, ulur ngjitur me Ivanka Trump dhe...

Erdogan: Izraeli është shtet terrorist

para 8 muajve - Tetova Sot

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, dënoi “tragjedinë humanitare” në Gaza, duke e përshkruar dhunën izraelite kundër protestave palestineze si “gjenocid”, raporton Anadolu Agency (AA). “Ajo që...

SHBA hapi ambasadën në Jerusalem, ky ishte reagimi i Erdogan dhe Putin...

para 8 muajve - Gazeta Express

Shtetet e bashkuara të Amerikës zyrtarizuan sot hapjen e ambasadës së tyre në Jerusalem, vendim i firmosur më 6 dhjetor nga Presidenti Donald Trump. Gjatë vizitës së tij në Londër, Presidenti turk, Rexhep...

Izraeli hodhi gaz lotsjellës nga dronët ndaj protestuesve palestinez

para 8 muajve - Gazeta Express

Dronë izraelitë hodhën gaz lotsjellës mbi protestuesit palestinezë të hënën në Gaza, në kufi me Izraelin, ku gjatë ditës u vranë 55 dhe u plagosën rreth 3000 palestinezë. Herët në mëngjes ushtria izraelite...

Imazhe të kundërta: Gjakderdhje në Gaza, në anën tjetër festohet hapja e ambasadës së SHBA-së në Jeruzalem

para 8 muajve - Periskopi

Skenat që do shihni më poshtë nuk kanë qenë më larg se 40 milje ose 64 km: Në Gaza, një pamje kaotike e tymit, njerëz që iknin dhe gaz lotsjellës në ditën më vdekjeprurëse që kur protestat masive filluan...

Gaza, foshnja 8 muajsh viktima e 59-të e dhunës së ushtrisë izraelite

para 8 muajve - Insajderi

Forcat izraelite vranë të paktën 59 palestinezë, gjatë protestës të së hënës në kufirin e Gazës, raporton Anadolu Agency (AA). Ministria palestineze e Shëndetësisë, bëri të ditur se foshnja tetë muajsh,...

Këshilli i Sigurimit takohet sot për masakrën e Izraelit ndaj protestuesve në Gaza

para 8 muajve - Shenja

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është paraparë që të mblidhet sot për të diskutuar për dhunën përgjatë kufirit të Izraelit me Gazën. Kuvajti e ka thirrur këtë takim, pasi të paktën 58 palestinezë...

58 palestinezë të vrarë nga protesta në Gaza

para 8 muajve - Ekonomia Online

Ka arritur në 58 bilanci i personave të vrarë gjatë përleshjeve të djeshme vdekjeprurëse nga protesta e dhunshme e palestinezëve në Rripin e Gazës. Përveç viktimave mbi 1204 persona po ashtu kanë mbetur...

Protesta të reja priten në Gaza pas përleshjeve vdekjeprurëse

para 8 muajve - Insajderi

Protesta të reja pritet të mbahen sot, një ditë pasi të paktën 58 palestinezë u vranë nga ushtria izraelite, në përleshjet në kufirin mes Rripit të Gazës dhe Izraelit, në ditën kur Shtetet e Bashkuara...

Izraeli kërcënon të shfaros Hamasin nëse nuk ndalen protestat në Gaza

para 8 muajve - Periskopi

Grupi militant palestinez i Hamasit i ka dërguar një mesazh tërthorazi Izraelit duke thënë se është gati të frenojë protestat e dhunshme në Gaza ku janë vrarë më shumë se 50 palestinezë. Tel Avivi ka paralajmëruar...

Vrasja e Palestinezëve nga izraelitët, Erdogan shpall tri ditë zije në Turqi

para 8 muajve - Tetova1

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan: “Duke filluar që nga nesër kemi shpallur tri ditë zije kombëtare në vendin tonë për solidarizim me vëllezërit tanë palestinezë”. Erdoğan: “Ajo që po bën Izraeli...

Erdogan: Izraeli është shtet terrorist

para 8 muajve - Sovrani

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, dënoi “tragjedinë humanitare” në Gaza, duke e përshkruar dhunën izraelite kundër protestave palestineze si “gjenocid”, raporton Anadolu Agency (AA). “Ajo që...

Protesta të reja priten në Gaza pas përleshjeve vdekjeprurëse

para 8 muajve - Insajderi

Protesta të reja pritet të mbahen sot, një ditë pasi të paktën 58 palestinezë u vranë nga ushtria izraelite, në përleshjet në kufirin mes Rripit të Gazës dhe Izraelit, në ditën kur Shtetet e Bashkuara...

Erdogan thotë se Izraeli është shtet terrorist, shpall tri ditë zie për palestinezët

para 8 muajve - Insajderi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, dënoi “tragjedinë humanitare” në Gaza, duke e përshkruar dhunën izraelite kundër protestave palestineze si “gjenocid”. “Ajo që po bën Izraeli është gjenocid…...

Turqia vendos: Do tërheq ambasadorët nga Amerika dhe nga Izraeli

para 8 muajve - Java News

Turqia ka tërhequr ambasadorët e saj nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe nga Izraeli, në një protestë zyrtare ndaj vendimit të administratës së presidentit Donald Trump për ta zhvendosur ambasadën...

Vazhdon tensionimi në Gaza, priten përleshje të reja pas vrasjes së 55 personave

para 8 muajve - Sovrani

Protesta të reja kundër Izraelit priten në territoret palestineze, një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 persona në gaza. E marta shënon përvjetorin e 70 të asaj që palestinezët e quajnë Nakba, apo katastrofa,...

Erdogan: Izraeli është shtet terrorist

para 8 muajve - Bota Press

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, dënoi “tragjedinë humanitare” në Gaza, duke e përshkruar dhunën izraelite kundër protestave palestineze si “gjenocid”, raporton Anadolu Agency (AA). “Ajo që...

Tensionet në Gaza, priten përleshje të reja pas vrasjes së 55 personave

para 8 muajve - Republika

Protesta të reja kundër Izraelit priten në territoret palestineze, një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 persona në gaza. E marta shënon përvjetorin e 70 të asaj që palestinezët e quajnë Nakba, apo katastrofa,...

Zhvendosja e ambasadës së SHBA, Turqia tërheq ambasadorët nga Amerika dhe Izraeli

para 8 muajve - BalkanWeb

Turqia ka tërhequr ambasadorët e saj nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe nga Izraeli, në një protestë zyrtare ndaj vendimit të administratës së presidentit Donald Trump për ta zhvendosur ambasadën...

Erdogan: Izraeli po bën gjenocid, është shtet terrorist

para 8 muajve - Periskopi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, dënoi “tragjedinë humanitare” në Gaza, duke e përshkruar dhunën izraelite kundër protestave palestineze si “gjenocid”, raporton Anadolu Agency (AA). “Ajo që...

OKB dënon ‘masakrën’ në Gaza, 55 të vrarë e mijëra të plagosur

para 8 muajve - Java News

Dita e djeshme mund të konsiderohet pa mëdyshje si më vdekjeprurësja e dhunës në Gaza, që nga lufta e vitit 2014. Zyrtarët palestinezë thonë se trupat izraelite kanë vrarë plot 55 vetë dhe plagosur 2.700...

Ushtria izraelite vret 58 palestinezë, përfshirë edhe një foshnje

para 8 muajve - Periskopi

Forcat izraelite kanë vrarë të paktën 58 palestinezë dhe plagosën 2, 771 gjatë marshit ku është protestuar nga palestinezët kundër hapjes së ambasadës së SHBA-së në Izrael, njoftojnë burimet nga ministria...

Zhvendosja e ambasadës së SHBA, Turqia tërheq ambasadorët nga Amerika dhe Izraeli

para 8 muajve - Medial

Turqia ka tërhequr ambasadorët e saj nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe nga Izraeli, në një protestë zyrtare ndaj vendimit të administratës së presidentit Donald Trump për ta zhvendosur ambasadën...

Këshilli i Sigurimit takohet sot për protestat në Gaza

para 8 muajve - Insajderi

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është paraparë që të mblidhet sot për të diskutuar për dhunën përgjatë kufirit të Izraelit me Rripin e Gazës. Kuvajti e ka thirrur këtë takim, pasi të paktën...

Masakra në Gaza, Turqia tërheq ambasadorët nga Izraeli dhe SHBA-ja

para 8 muajve - Te Sheshi

Turqia ka ndërrmarë një hap diplomatik ekstrem duke tërhequr ambasadorët e saj nga Izraeli dhe SHBA-ja, në shenjë reagimi ndaj masakrës së ndodhur një ditë më parë Rripin e Gazës ku paralel me  çeljen...

Ditë e përgjakshme në Gaza, OKB dënon ‘masakrën’

para 8 muajve - Infokusi

Dita e djeshme mund të konsiderohet pa mëdyshje si më vdekjeprurësja e dhunës në Gaza, që nga lufta e vitit 2014. Zyrtarët palestinezë thonë se trupat izraelite kanë vrarë plot 55 vetë dhe plagosur 2.700...

Veprimi i Erdoganit pas zhvendosjes së ambasadës së ShBA-së në Jerusalem

para 8 muajve - Insajderi

Turqia ka tërhequr ambasadorët e saj nga SHBA-të dhe Izraeli, një ditë pas protestave të përgjakshme që lanë të vdekur 52 palestinezë në Gaza. Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan e ka akuzuar Izraelin...

Ditë e përgjakshme në Gaza, OKB dënon ‘masakrën’

para 8 muajve - Sovrani

Dita e djeshme mund të konsiderohet pa mëdyshje si më vdekjeprurësja e dhunës në Gaza, që nga lufta e vitit 2014. Zyrtarët palestinezë thonë se trupat izraelite kanë vrarë plot 55 vetë dhe kanë plagosur...

Dhuna në Gaza, sot varrosen 55 viktimat, priten të tjera protesta në përvjetorin e “Katastrofës”

para 8 muajve - Ekonomia Online

Protesta të reja kundër Izraelit priten në territoret palestineze, një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 persona në Rripin e Gazës. E marta shënon 70 vjetorin e asaj që palestinezët e quajnë Nakba ose...

SHBA hapi ambasadën në Jerusalem, kështu reaguan Erdogan dhe Putin

para 8 muajve - Sovrani

Shtetet e bashkuara të Amerikës zyrtarizuan sot hapjen e ambasadës së tyre në Jerusalem, vendim i firmosur më 6 dhjetor nga Presidenti Donald Trump. Gjatë vizitës së tij në Londër, Presidenti turk, Rexhep...

Dhuna në Gaza: Priten protesta të reja pas përplasjes së djeshme vdekjeprurëse

para 8 muajve - Ekonomia Online

Vetëm një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 persona në Rripin e Gazës, sipas raportimeve në territoret palestineze priten protesta të reja kundër Izraelit. E marta shënon 70 vjetorin e asaj që palestinezët...

Ditë e përgjakshme në Gaza, OKB dënon ‘masakrën’

para 8 muajve - Gazeta Monitor

Dita e djeshme mund të konsiderohet pa mëdyshje si më vdekjeprurësja e dhunës në Gaza, që nga lufta e vitit 2014. Zyrtarët palestinezë thonë se trupat izraelite kanë vrarë plot 55 vetë dhe kanë plagosur...

Turqia tërheq ambasadorët nga ShBA-ja dhe Izraeli

para 8 muajve - Ekonomia Online

Turqia ka tërhequr ambasadorët e saj nga ShBA-ja dhe Izraeli, një ditë pas protestave të përgjakshme që lanë të vdekur 52 palestinezë në Gaza. Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan e ka akuzuar Izraelin...

Këshilli i Sigurimit takohet sot për protestat në Gaza

para 8 muajve - Ekonomia Online

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është paraparë që të mblidhet sot për të diskutuar për dhunën përgjatë kufirit të Izraelit me Rripin e Gazës. Kuvajti e ka thirrur këtë takim, pasi të paktën...

Dhuna në Gaza: Priten protesta të reja

para 8 muajve - Periskopi

Në territoret palestineze priten protesta të tjera kundër Izraelit, vetëm një ditë pasi trupat izraelitë kanë vrarë 55 njerëz në Rripin e Gazës. E marta shënon përvjetorin e 70-të e asaj që palestinezët...

Izraeli hodhi gaz lotsjellës nga dronët ndaj protestuesve palestinez

para 8 muajve - Sovrani

Dronë izraelitë hodhën gaz lotsjellës mbi protestuesit palestinezë të hënën në Gaza, në kufi me Izraelin, ku gjatë ditës u vranë 55 dhe u plagosën rreth 3000 palestinezë. Herët në mëngjes ushtria izraelite...

Presidenti Erdoğan: “Ajo që po bën Izraeli është gjenocid”

para 8 muajve - Medial

LONDËR (AA) – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan: “Duke filluar që nga nesër kemi shpallur tri ditë zije kombëtare në vendin tonë për solidarizim me vëllezërit tanë palestinezë”. Erdoğan: “Ajo...

Erdogan: Izraeli shtet terrorist! Kjo nuk do të jetë dita kur humbëm Jeruzalemin

para 8 muajve - Medial

Ngjarjet e fundit në Rripin e Gazas, ku mbi 50 palestinezë raportohen të vdekur nga përleshjet me ushtrinë izraelite e gjetën Presidentin turk, Recep Taip Erdogan në Londër, ku ndodhet për një vizitë zyrtare...

Erdoğan: Izraeli është shtet terrorist

para 8 muajve - Medial

LONDËR (AA) – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, dënoi “tragjedinë humanitare” në Gaza, duke e përshkruar dhunën izraelite kundër protestave palestineze si “gjenocid”, raporton Anadolu Agency...

Erdogan: Izraeli shtet terrorist! Kjo nuk do të jetë dita kur humbëm Jeruzalemin

para 8 muajve - BalkanWeb

Ngjarjet e fundit në Rripin e Gazas, ku mbi 50 palestinezë raportohen të vdekur nga përleshjet me ushtrinë izraelite e gjetën Presidentin turk, Recep Taip Erdogan në Londër, ku ndodhet për një vizitë zyrtare...

​Shtëpia e Bardhë akuzon Hamasin për dhunën në Gaza

para 8 muajve - Telegrafi

Përgjegjësia për dhunën dhe një numër të madh të vdekjeve sot në Gaza, drejtpërdrejt është Hamasi, deklaroi Shtëpia e Bardhë. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Roy Shah u tha gazetarëve se ushtarët izraelitë...

​Turqia tërheq ambasadorët nga SHBA-ja dhe Izraeli

para 8 muajve - Zhurnal

Turqia ka tërhequr ambasadorët e saj nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe nga Izraeli, si protestë zyrtare ndaj vendimit të administratës së presidentit Donald Trump për ta zhvendosur ambasadën amerikane...

Mbi 50 protestues palestinezë të vrarë dhe qindra të plagosur në Gazë – ushtria izraelite përdor dronë për të hedhur gaz lotsjellës (Foto/Video, +16)

para 8 muajve - Telegrafi

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka mbrojtur përdorimin e forcës në kufirin e Gazë, pasi snajperistët izraelitë vranë dhjetëra palestinezë dhe plagosën qindra tjerë, shkruan Daily Mail. Sot rreth...

Erdogan: Izraeli shtet terrorist! Turqia tërheq ambasadorët nga SHBA-ja dhe Izraeli

para 8 muajve - TV Koha

Por, kjo nuk e pengoi Presidentin turk që të ashpërsojë tonet ndaj Izraelit. “Izraeli po provon se është një shtet terrorist me hapat që po ndjek dhe fatkeqësisht SHBA, që po lufton të njëjtat krime të...

I dërguari i SHBA lavdëron vjehrrin: Kemi një plan paqeje Palestinë-Izrael

para 8 muajve - Gazeta Express

Në fjalimin e tij në ceremoninë e hapjes së ambasadës amerikane në Jerusalem, Jared Kushner pretendon se Izraeli dhe Palestina mund të fitojnë më shumë se sa japin në një marrëveshjeje paqeje. Deklaratat...

Erdogan merrë vendimin e parë, pas zhvendosjes së ambasadës amerikane në Jerusalem

para 8 muajve - GazetaBlic

Turqia ka tërhequr ambasadorët e saj nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe nga Izraeli, në një protestë zyrtare ndaj vendimit të administratës së presidentit Donald Trump për ta zhvendosur ambasadën...

Erdogan: Ajo që po bën Izraeli është gjenocid

para 8 muajve - Lajmi.net

Ngjarjet e fundit në Rripin e Gazas, ku mbi 50 palestinezë raportohen të vdekur nga përleshjet me ushtrinë izraelite e gjetën Presidentin turk, Recep Taip Erdogan në Londër, ku ndodhet për një vizitë zyrtare...

Turqia tërheq ambasadorët nga Amerika dhe nga Izraeli

para 8 muajve - Gazeta Express

Turqia ka tërhequr ambasadorët e saj nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe nga Izraeli, në një protestë zyrtare ndaj vendimit të administratës së presidentit Donald Trump për ta zhvendosur ambasadën...

Erdogan: Ajo që po bën Izraeli është gjenocid

para 8 muajve - Klan Kosova

Ngjarjet e fundit në Rripin e Gazas, ku mbi 50 palestinezë raportohen të vdekur nga përleshjet me ushtrinë izraelite e gjetën Presidentin turk, Recep Taip Erdogan në Londër, ku ndodhet për një vizitë zyrtare...

Rritet në 55 numri i palestinezëve të martirizuar

para 8 muajve - Zhurnal

Ushtarët izraelitë kanë martirizuar 55 palestinezë në protestat që po zhvillohen në kufirin e Gazës kundër hapjes së ambasadës amerikane në Kuds, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas një deklarate nga...

Ditë e përgjakshme në Jerusalem, vriten 52 palestinezë e mijëra plagosen

para 8 muajve - Gazeta Express

Të paktën 52 palestinezë janë vrarë dhe 2.400 të plagosur nga trupat izraelite, thonë zyrtarët palestinezë, në ditën më vdekjeprurëse të dhunës që nga lufta e Gazës 2014. Palestinezët kanë protestuar për...

Erdogan: Izraeli shtet terrorist! Kjo nuk do të jetë dita kur humbëm Jeruzalemin

para 8 muajve - Politiko

Por, kjo nuk e pengoi Presidentin turk që të ashpërsojë tonet ndaj Izraelit. “Izraeli po provon se është një shtet terrorist me hapat që po ndjek dhe fatkeqësisht SHBA, që po lufton të njëjtat krime të...

Erdogan: Izraeli shtet terrorist! Kjo nuk do të jetë dita kur humbëm Jeruzalemin

para 8 muajve - Mapo

Ngjarjet e fundit në Rripin e Gazas, ku mbi 50 palestinezë raportohen të vdekur nga përleshjet me ushtrinë izraelite e gjetën Presidentin turk, Recep Taip Erdogan në Londër, ku ndodhet për një vizitë zyrtare...

Erdogan: Ajo që po bën Izraeli është gjenocid

para 8 muajve - GazetaBlic

Ngjarjet e fundit në Rripin e Gazas, ku mbi 50 palestinezë raportohen të vdekur nga përleshjet me ushtrinë izraelite e gjetën Presidentin turk, Recep Taip Erdogan në Londër, ku ndodhet për një vizitë zyrtare...

Erdogan: Me zhvendosjen e ambasadës, SHBA humb rolin ndërmjetësues

para 8 muajve - Portalb

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) kanë humbur rolin ndërmjetësues në procesin e paqes në Lindjes e Mesme me zhvendosjen e ambasadës nga Tel Avivi...

Rritet në 52 numri i palestinezëve të martirizuar

para 8 muajve - Portalb

Ushtarët izraelitë kanë martirizuar 52 palestinezë në protestat që po zhvillohen në kufirin e Gazës kundër hapjes së ambasadës amerikane në Kuds, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas një deklarate nga...

I dërguari i SHBA lavdëron vjehrrin: Kemi një plan paqeje Palestinë-Izrael

para 8 muajve - Tetova Sot

Në fjalimin e tij në ceremoninë e hapjes së ambasadës amerikane në Jerusalem, Jared Kushner pretendon se Izraeli dhe Palestina mund të fitojnë më shumë se sa japin në një marrëveshjeje paqeje. Deklaratat...

Thellohet kriza, Turqia tërheq ambasadorët nga SHBA-ja dhe Izraeli

para 8 muajve - Gazeta e re

Ankaraja ka tërhequr ambasadorët e saj nga Uashingtoni dhe Tel Aviv, ka konfirmuar Ministria e Jashtëm e Turqisë, transmeton Gazeta e  Re. Qeveria turke dje shpalli gjithashtu tri ditë zie për më shumë...

LAJMI FUNDIT: Turqia tërheq ambasadorët nga Amerika dhe nga Izraeli

para 8 muajve - Tetova1

Turqia ka tërhequr ambasadorët e saj nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe nga Izraeli, në një protestë zyrtare ndaj vendimit të administratës së presidentit Donald Trump për ta zhvendosur ambasadën...

Tmerri në Gaza/ Si u përshkallëzua konflikti që shkaktoi dhjetëra të vrarë

para 8 muajve - GazetaBlic

Të paktën 43 palestinezë u vranë dhe 2.200 u plagosën nga forcat izraelite. Këto janë shifrat që kanë publikuar zyrtarët palestinezë, në ditën më vdekjeprurëse të përleshjeve, që nga lufta e Gazës në vitin...

Turqia tërheq ambasadorët nga Amerika dhe nga Izraeli

para 8 muajve - Tetova Sot

Turqia ka tërhequr ambasadorët e saj nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe nga Izraeli, në një protestë zyrtare ndaj vendimit të administratës së presidentit Donald Trump për ta zhvendosur ambasadën...

52 të vrarë në Rripin e Gazës

para 8 muajve - Telegrafi

Numri i palestinezëve të vrarë në protestat e sotme në pjesën kufitare në Rripin e Gazës, ka shkuar në 52, ndërsa më shumë se 2400 janë të plagosur. Mijëra palestinez kanë protestuar sot në Rripin e Gazës,...

52 palestinezë të vrarë në ditën e hapjes së ambasadës amerikane në Jerusalem

para 8 muajve - Klan Kosova

Të paktën 52 palestinezë janë vrarë dhe 1,204 janë plagosur nga ushtria izraelite, pranë kufirit të Gazës më 14 maj, në ditën kur Shtetet e Bashkuara kanë hapur ambasadën amerikane në Jerusalem. Lëvizja...

Protesta ne Jerusalem, 43 viktima dhe mbi 2 mijë te plagosur

para 8 muajve - Alsat-M

Të paktën 43 palestinez raportohet të kenë humbur jetën në Rripin e Gazës dhe mbi 2 mijë e 200 të tjerë të jenë plagosur në protestën kundër hapjes së Ambasadës Amerikane në Jerusalem. Një pjesë e të plagosurve...

Ditë e përgjakshme në Jerusalem, vriten 52 palestinezë e mijëra plagosen

para 8 muajve - Tetova Sot

Të paktën 52 palestinezë janë vrarë dhe 2.400 të plagosur nga trupat izraelite, thonë zyrtarët palestinezë, në ditën më vdekjeprurëse të dhunës që nga lufta e Gazës 2014. Palestinezët kanë protestuar për...

Tërheq ambasadorët nga SHBA-ja dhe Izraeli, Turqia shpall 3 ditë zie për nder të viktimave palestinezë

para 8 muajve - InfoShqip

Ankaraja ka tërhequr ambasadorët e saj nga Uashingtoni dhe Tel Aviv “për konsultime”, ka konfirmuar qeveria turke. Qeveria turke shpalli gjithashtu tri ditë zie për më shumë se 50 palestinezët e vrarë...

Gjenocidi izraelit ndaj palestinezëve nuk ka të ndalur, 52 të vdekur dhe 2400 të plagosur

para 8 muajve - InfoShqip

Të paktën 52 palesnezë kanë mbetur të vdekur dhe 2,400 të tjetë janë plagosur nga trupat izraelite gjatë përleshjeve pas inaugurimit të Ambasadës Amerikanë në Jeruzalem. Palesnezët kanë protestuar për...

Përgjaket Rripi i Gazës, vriten 52 palestinez

para 8 muajve - Aktuale

Rripi i Gazës u shndërrua sot ne një shesh beteje të vërtetë. Të paktën 52 palestinezë u vranë dhe 2400 të tjerë u plagosën nga trupat izraelite, në masakrën më të përgjakshme që nga lufta në vitin 2014....

Erdogan: Izraeli shtet terrorist, SHBA i qëndron në krahë

para 8 muajve - Java News

Ngjarjet e fundit në Rripin e Gazas, ku mbi 50 palestinezë raportohen të vdekur nga përleshjet me ushtrinë izraelite e gjetën Presidentin turk, Recep Taip Erdogan në Londër, ku ndodhet për një vizitë zyrtare...

Një ditë me 52 tabutë

para 8 muajve - DialogPlus

Për Donald Trumpin një ditë e madhe, për palestinezët një tragjedi me së paku 52 të vrarë. Mbi një ditë të përgjakshme në Lindjen e Afërt. Çfarë ndodhi sot në Lindjen e Afërt ishte e pritshme. Që para...

Gjenocidi izraelit ndaj palestinezëve nuk ka të ndalur, 52 të vdekur dhe 2400 të plagosur

para 8 muajve - InfoShqip

Të paktën 52 palesnezë kanë mbetur të vdekur dhe 2,400 të tjetë janë plagosur nga trupat izraelite gjatë përleshjeve pas inaugurimit të Ambasadës Amerikanë në Jeruzalem. Palesnezët kanë protestuar për...

Erdogan: Ajo që po bën Izraeli është gjenocid

para 8 muajve - Shenja

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan: “Duke filluar që nga nesër kemi shpallur tri ditë zije kombëtare në vendin tonë për solidarizim me vëllezërit tanë palestinezë”. Erdoğan: “Ajo që po bën Izraeli...

Erdogani bën deklaratën e fortë: Po marrim kontrollin edhe në Shqipëri

para 8 muajve - Aktuale

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka bërë një deklaratë të fortë ditën e djeshme lidhur me Shqipërinë. Duke folur para studentëve të huaj, të cilët studiojnë në Turqi, Presidenti i vendit Rexhep...

Ka mbërritur në 52 numri i të vrarëve në Rripin e Gazës

para 8 muajve - Koha.net

Numri i palestinezëve të vrarë në protestat e sotme në pjesën kufitare në Rripin e Gazës, ka shkuar në 52, ndërsa më shumë se 2400 janë të plagosur. Mijëra palestinez kanë protestuar sot në Rripin e Gazës,...

​Shtëpia e Bardhë akuzon Hamasin për dhunën në Gaza

para 8 muajve - KosovaPress

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Roy Shah u tha gazetarëve se ushtarët izraelitë hapën zjarr dhe vranë dhjetëra palestinezë gjatë protestave të sotme përgjatë kufirit të Gazës dhe Izraelit, derisa zhvendosej...

Turqia tërheq ambasadorët nga Amerika dhe Izraeli

para 8 muajve - Bota Press

Turqia ka tërhequr ambasadorët e saj nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe nga Izraeli, në një protestë zyrtare ndaj vendimit të administratës së presidentit Donald Trump për ta zhvendosur ambasadën...

Turqia tërheq ambasadorët nga SHBA-ja dhe Izraeli

para 8 muajve - KosovaPress

Mediat turke cituan zëvendëskryeministrin Bekir Bozdag, i cili ka thënë se diplomatët e lartë janë urdhëruar të kthehen në Turqi. Lajmi është konfirmuar edhe nga ambasada e Turqisë në Uashington. Presidenti...

Turqia tërheq ambasadorët nga Amerika dhe nga Izraeli

para 8 muajve - Sovrani

Turqia ka tërhequr ambasadorët e saj nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe nga Izraeli, në një protestë zyrtare ndaj vendimit të administratës së presidentit Donald Trump për ta zhvendosur ambasadën...

Turqia shpall tri ditë zije kombëtare për viktimat e protestës në Gaze

para 8 muajve - Gazeta e re

“Duke filluar që nga nesër kemi shpallur tri ditë zije kombëtare në vendin tonë për solidarizim me vëllezërit tanë palestinezë”. Kështu ka theksuar presidenti i Turqisë, Rexhep Tayyip Erdoğan, i cili përmes...

Jerusalemi përgjakur, sot u vranë 52 palestinezë e mijëra plagosen

para 8 muajve - Insajderi

Të paktën 52 palestinezë janë vrarë dhe 2.400 të plagosur nga trupat izraelite, thonë zyrtarët palestinezë, në ditën më vdekjeprurëse të dhunës që nga lufta e Gazës 2014. Palestinezët kanë protestuar për...

Netanyahu: Në rast të ndonjë marrëveshjeje të paqes Jerusalemi do të mbetet kryeqyteti i Izraelit

para 8 muajve - Shenja

Kryeministri i Izraeli, Benjamin Netanyahu bëri të ditur që në rast të ndonjë marrëveshjeje të paqes, “Jerusalemi do të mbetet kryeqyteti i Izraelit”. Kryeministri izraelit, Netanyahu mbajti një fjalim...

SHBA e hap ambasadën në Jeruzalem, dhjetra palestinezë të vrarë në Gazë

para 8 muajve - Illyria

Jeruzalem, 14 maj 2018 – Shtetet e Bashkuara zhvendosën sot zyrtarisht ambasadën e tyre në Izrael nga Tel Avivi në Jeruzalem, ndërkohë që të paktën 52 palestinezë u vranë dhe qindra u plagosën në përleshjet...

Erdogan ka një mesazh për Uashingtonin pas hapjes së ambasadës amerikane në Jerusalem

para 8 muajve - Insajderi

Ngjarjet e fundit në Rripin e Gazas, ku mbi 50 palestinezë raportohen të vdekur nga përleshjet me ushtrinë izraelite e gjetën Presidentin turk, Recep Taip Erdogan në Londër, ku ndodhet për një vizitë zyrtare...

Turqia pritet të tërheq ambasadorët nga Washingtoni dhe Tel Avivi

para 8 muajve - Periskopi

Ankaraja ka tërhequr ambasadorët e saj nga Uashingtoni dhe Tel Aviv “për konsultime”, ka konfirmuar qeveria turke. Qeveria turke shpalli gjithashtu tri ditë zie për më shumë se 50 palestinezët e vrarë...

Daniel Pipes: Fitorja e Izraelit, thelbësore për paqen në Lindjen e Mesme

para 8 muajve - Illyria

Daniel Pipes [Titulli nga “Australian”: “Israeli victory essential for Middle East peace”] 24 marsi, 2018 – Është tamam koha për një rifreskim të opinioneve lidhur me zgjidhjen e konfliktit të vjetër dhe...

Presidenti Erdoğan: “Ajo që po bën Izraeli është gjenocid”

para 8 muajve - Gazeta e re

Presidenti i Turqisë ka kritikuar regjimin sionist për veprimet e tij luftënxitëse dhe për përhapjen e tmerrit dhe dhunës në rajon. Erdoğan: “Ajo që po bën Izraeli është gjenocid”. Rexhep Taip Erdogan...

Kërcënon Erdogan pas hapjes së ambasadës së SHBA-ve në Izarel: Ende nuk e kemi humbur Jerusalemin

para 8 muajve - Periskopi

Ngjarjet e fundit në Rripin e Gazas, ku mbi 50 palestinezë raportohen të vdekur nga përleshjet me ushtrinë izraelite e gjetën Presidentin turk, Recep Taip Erdogan në Londër, ku ndodhet për një vizitë zyrtare...

Erdoğan: SHBA-të kanë humbur rolin ndërmjetësues në zgjidhjen e konfliktit

para 8 muajve - InfoShqip

Presidenti i Turqisë dhe Presidenti i radhës i Organizatës së Bashkëpunimit Islamik (OBI), Recep Tayyip Erdoğan, në lidhje me vendimin e SHBA-ve për zhvendosjen e ambasadës nga Tel Avivi në Kuds tha se...

Netanyahu: Ditë historike, mirënjohës Presidentit Trump

para 8 muajve - Fakti Ditor

Nën tingujt e himnit amerikan, Shtetet e Bashkuara të Amerikës hapën Ambasadën e tyre në Jeruzalem, një çështje mjaft e nxehtë që ka ndarë komunitetin ndërkombëtar. Përfaqësues të lartë të Amerikës, mes...

Protestë masive në Stamboll kundër hapjes së ambasadës në Jerusalem

para 8 muajve - Insajderi

Mijëra qytetarë janë mbledhur para ambasadës amerikane për të kundërshtuar hapjen e ambasadës së Shteteve të Bashkuar të Amerikës në Jerusalem. Gjatë ditës së djeshme e bija e presidentit të ShBA-së, Ivanka...

Shkon në 38 numri i të vrarëve në Gaza

para 8 muajve - Koha.net

E përditësuar 14:57- Shkon në 38 numri i të vrarëve në Gaza Ka shkuar në 37 numri i palestinezëve të vrarë nga ushtria izraelite, pranë kufirit të Gazës më 14 maj, në ditën kur Shtetet e Bashkuara pritet...

Në ceremoninë e transferimit të ambasadës amerikane në Jerusalem merr pjesë edhe Shqipëria

para 8 muajve - Koha.net

Edhe pse Shqipëria nuk votoi në Kombet e Bashkuara pro vendimit të presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit, ajo do të jetë e pranishme në ceremoninë që do...

Vajza e Trump merr pjesë në hapjen e ambasadës në Jerusalem

para 8 muajve - Portalb

Ivanka Trump dhe Jared Kouchner, vajza dhe dhëndri i presidentit të SHBA-së, Donald Trump, arritën sot në Izrael për të marrë pjesë në hapjen e ambasadës së re amerikane në Jerusalem, transmeton BBC, përcjell...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK