http://kariera.mk

SHBA lëshon super-kompjuterin më të shpejtë në botë

para 9 muajve - Gazeta Express

Super-kompjuteri i ri i SHBA-së është dy herë më i fuqishëm se kompjuteri që aktualisht është më i fuqishmi në botë. Pajisja mund të përpunojë 200,000 llogaritje për sekondë – ose 200 petaflopë. Superkompjuteri...

Superkompjuteri më i shpejtë i takon përsëri SHBA-ve

para 9 muajve - Infokusi

Shtetet e Bashkuara vetëm rikrijuan të drejtat e ‘braggimit’ për superkompjuterin më të shpejtë pasi u rrëmbyen për tetë vjet. Kina u bë shtëpia e supërkompjuterit më të shpejtë në botë në vitin 2010 me...

Krijohet në SHBA kompjuteri më i fuqishëm në botë

para 9 muajve - Te Sheshi

Laboratori Kombëtar “Oak Ridge”, shpalli prodhimin e një superkompjuteri të quajtur “Summit”, që ka aftësinë llogaritëse “më të fuqishme në botë”. Laboratori tha se superkompjuteri mund të arrijë një numër...

Superkompjuteri i ri i SHBA/ 1 sekond llogaritje sa 6.3 miliardë vjet për një njeri

para 9 muajve - Mapo

Superkompjuteri më i shpejtë në botë është amerikan. Rekordi i ri është vendosur nga SHBA pas 5 vitesh që mbahej nga Kina, kundërshtari më i fortë në teknologjinë informatike. Kjo është arritur falë Summit,...

Gjiganti amerikan: Ky është kompjuteri më i shpejtë në botë që kushton 200 milionë dollarë

para 9 muajve - Ekonomia Online

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë mposhtur Kinën për kompjuterin më të shpejtë në botë. Kompania IBM ka prodhur një superkompjuter që quhet ‘Summit’ e që kushton rreth 200 milionë dollarë amerikanë....

Kompjuteri më i fuqishëm në botë krijohet në SHBA

para 9 muajve - Albeu

Laboratori Kombëtar “Oak Ridge”, shpalli prodhimin e një superkompjuteri të quajtur “ Summit ”, që ka aftësinë llogaritëse “më të fuqishme në botë”. Laboratori tha se superkompjuteri mund të arrijë një...

SHBA lëshon super-kompjuterin më të shpejtë në botë

para 9 muajve - Politiko

Super-kompjuteri i ri i SHBA-së është dy herë më i fuqishëm se kompjuteri që aktualisht është më i fuqishmi në botë. Pajisja mund të përpunojë 200,000 llogaritje për sekondë – ose 200 petaflopë. Superkompjuteri...

SHBA lëshon super-kompjuterin më të shpejtë në botë

para 9 muajve - Gazeta e re

Super-kompjuteri i ri i SHBA-së është dy herë më i fuqishëm se kompjuteri që aktualisht është më i fuqishmi në botë. Pajisja mund të përpunojë 200,000 llogaritje për sekondë – ose 200 petaflopë. Superkompjuteri...

SHBA shpall krijimin e superkompjuterit më të fuqishëm në botë

para 9 muajve - Telegrafi

Laboratori Kombëtar “Oak Ridge”, shpalli prodhimin e një superkompjuteri të quajtur “Summit”, që ka aftësinë llogaritëse “më të fuqishme në botë”. Laboratori tha se superkompjuteri mund të arrijë një numër...

SHBA paraqet superkompjuterin më të shpejtë

para 9 muajve - Ina

Summit, i zbuluar në Oak Ridge National Laboratory në Tennessee, është superkompjuter më i shpejtë në botë me një fuqi përpunimi prej 200 petaflops. Për pesë vjet një kompjuter nga Kina mbante titullin...

SHBA paraqet superkompjuterin më të shpejtë

para 9 muajve - Lajmi.net

Summit, i zbuluar në Oak Ridge National Laboratory në Tennessee, është superkompjuter më i shpejtë në botë me një fuqi përpunimi prej 200 petaflops. Për pesë vjet një kompjuter nga Kina mbante titullin...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK