http://kariera.mk

“Marrëveshja historike hapë rrugën e ardhmërisë”

para 12 muajve - RTV 21

Reagimet për kompromisin e emrit Gjatë fjalimit të Federica Mogherinit në Komisionin Evropian, me ovacione u prit lajmi i arritjes së marrëveshjes midis Shkupit dhe Athinës. I heshtur nuk ka qëndruar as...

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov refuzon emrin e ri

para 12 muajve - Vizion Plus

Presidenti maqedonas Gjorge Ivanov mbetet i palëkundur në qëndrimin e tij për të kundërshtuar marrëveshjen e arritur një ditë më parë mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras. Në një konferencë...

Stoltenberg: Ftesë për antëtarësi në NATO, vetëm pas finalizimit të marrëveshjes

para 12 muajve - Telegrafi

NATO veçmë ka sjellur vendim që Maqedonia do të pranojë ftesë për anëtarësim, pasi që të ketë zgjidhur kontestin e emrit me Greqinë. Ky vendim është sjellë në Samitin e Bukureshtit në vitin 2008, ndërsa...

Presidenti maqedonas Ivanov: Marrëveshja me Greqinë, e dëmshme. Nuk e firmos!

para 12 muajve - Gazeta Tema

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov deklaroi se “marrëveshja me Greqinë është e dëmshme” dhe se ai nuk do ta firmosë atë. “Qeveria nuk gjeti mundësinë dhe kurajon që të arrijmë konsensusin e përbashkët....

REAGIMET PËR KOMPROMISIN E EMRIT, “MARRËVESHJA HISTORIKE HAPË RRUGËN E ARDHMËRISË”

para 12 muajve - TV21

Gjatë fjalimit të Mogerinit në Komisionin Evropian, me ovacione u prit lajmi i arritjes së marrëveshjes midis Shkupit dhe Athinës. I heshtur nuk ka qëndruar as ndërmjetësuesi i OKB-së Metju Nimic, i cili...

Ivanov: Marrëveshja me Greqinë, e dëmshme. Nuk e firmos!

para 12 muajve - Mapo

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov deklaroi se “marrëveshja me Greqinë është e dëmshme” dhe se ai nuk do ta firmosë atë. “Qeveria nuk gjeti mundësinë dhe kurajon që të arrijmë konsensusin e përbashkët....

Zaev prezantoi marrëveshjen, Ivanov ia mbyll derën pas dy minutash

para 12 muajve - MRT

Kryeministri Zaev dhe shefi i diplomacisë Dimitrov, shkuan në presidencë për t’i dorëzuar presidentit Ivanov... Kryeministri Zaev dhe shefi i diplomacisë Dimitrov, shkuan në presidencë për t’i dorëzuar...

Rama përmes AA i çon “selam” Zaevit për çështjen e emrit: Pa shqiptarët…?!

para 12 muajve - Ina

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka komentuar zhvillimet e fundit në Maqedoni si dhe zgjidhjen e çështjes së emrit që tashmë është shpallur marrëveshja e re midis kryeministrave të Athinës dhe Shkupit. ...

Mickovski: “Marrëveshje kapitullimi”, nuk e pranojmë

para 12 muajve - MRT

Pas takimit me kreun e ekzekutivit, Zoran Zaev, kryetari i VMRO-DPMN-së, Hristijan Mickovski... Pas takimit me kreun e ekzekutivit, Zoran Zaev, kryetari i VMRO-DPMN-së, Hristijan Mickovski, njoftoi se...

Shqiptarët më të zëshmit sa i përket emrit të Maqedonisë

para 12 muajve - Lexo

Emri i ri i Maqedonisë, sipas analistëve shqiptarë në Maqedoni është i mirëseardhur dhe kjo për shkak se ky kompromis e çon vendin drejt BE-së dhe NATO-së. “Republika e Maqedonisë së Veriut” do të jetë...

Stoltenberg: Ftesë për antëtarësi në NATO, vetëm pas finalizimit të marrëveshjes

para 12 muajve - Tetova Sot

NATO veçmë ka sjellur vendim që Maqedonia do të pranojë ftesë për anëtarësim, pasi që të ketë zgjidhur kontestin e emrit me Greqinë. Ky vendim është sjellë në Samitin e Bukureshtit në vitin 2008, ndërsa...

Autoritetet në Kosovë përshëndesin arritjen e marrëveshjes për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - BalkanWeb

PRISHTINE – Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi nëpërmjet faqes së tij në “Facebook” tha se në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës mirëpret marrëveshjen për çështjen e emrit në mes të Maqedonisë...

Zaev: Opozita duhet të mundësojë të drejtën e qytetarëve për të vendosur me referendum

para 12 muajve - Telegrafi

Kryeministri Zoran Zaev në takimin e sotëm me kreun e OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski i dorëzoi marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit të emrit me Greqinë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Në kumtesën e...

Emri i ri i Maqedonisë, Berisha: Duhet përshendetur

para 12 muajve - Portalb

Ish kryeminsitri Sali Berisha ka përshendetur nëpërmjet një shënimi në rrjetin social Facebook marrveshjen e arritur në mes të Skkupit dhe Athinës për emrin e Maqedonisë. Një marrëveshje për t’u pershendetur!,...

Marrëveshja përfundoi por cilat janë sfidat e radhës që e presin Maqedoninë?

para 12 muajve - Gazeta Express

Greqia dhe Maqedonia bien dakord për zgjidhjen e grindjes shumëvjeçare për emrin. tani duhet të vendosë parlamenti grek, por ai është i përçarë. Ekziston rreziku i një konflikti të politikës së brendshme...

LSDM: Mickoski dhe VMRO-DPMNE ta mbështesin të ardhmen e Maqedonisë

para 12 muajve - Tetova Sot

Hristijan Mickoski dhe VMRO-DPMNE të mos e pengojnë por të japin mbështetje për të ardhmen e Maqedonisë. Zgjidhja e problemit që 25 vite të plota e ka tërhequr Maqedoninë prapa i mbronë interest kryesore...

“Marrëveshja për emrin”, sonte protesta në Shkup

para 12 muajve - Portalb

Organizata joformale “Të rinjtë për Maqedoninë” dhe “Komitët” kanë paralajmëruar protesta për sonte kundër ndryshimit të emrit Kushtetues të vendit, transmeton Alsat M . Përmes thirrjes “Mjaft ndejtëm...

Zaev jep detaje: Marrëveshja për emrin hap perspektivën evropiane të Maqedonisë

para 12 muajve - BalkanWeb

SHKUP – Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dha detaje për arritjen e marrëveshjes për emrin. Emri i ri i Maqedonisë “Republika e Maqedonisë së Veriut” do të jetë i përkthyeshëm dhe për përdorim të përgjithshëm,...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Berisha: Duhet përshendetur

para 12 muajve - Klan Kosova

Ish-kryeminsitri i Shqipërisë, Sali Berisha ka përshendetur nëpërmjet një shënimi në rrjetin social Facebook marrveshjen e arritur në mes të Skkupit dhe Athinës për emrin e Maqedonisë. Një marrëveshje...

Mickovski pas takimit me Zaev, refuzoi marrëveshjen e kapitullimit

para 12 muajve - Telegrafi

Kryeministri Zoran Zaev ia ka dorëzuar marrëveshjen për emrin, liderit të OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski dhe e cili pritet të kaloj në seancën qeveritare dhe klasifikohet. Këtë e vërtetoi Mockoski pas...

Zaev: Opozita duhet të mundësojë të drejtën e qytetarëve për të vendosur me referendum

para 12 muajve - Tetova Sot

Kryeministri Zoran Zaev në takimin e sotëm me kreun e OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski i dorëzoi marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit të emrit me Greqinë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Në kumtesën e...

Mickoski pas takimit me Zaevin: Qëndrimi jonë nuk ndryshon

para 12 muajve - Medial

Pas takimit të sotëm me kryeministrin Zoran Zaev, kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski ka thënë se mendimi i tij dhe i partisë lidhur me marrëveshjen me Greqinë, jo vetëm që nuk ka ndryshuar, por...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Berisha: Duhet përshendetur

para 12 muajve - GazetaBlic

Ish-kryeminsitri i Shqipërisë, Sali Berisha ka përshëndetur nëpërmjet një shënimi në rrjetin social Facebook marrveshjen e arritur në mes të Skkupit dhe Athinës për emrin e Maqedonisë. Një marrëveshje...

Zaev ia dorëzoi marrëveshjen Mickovskit

para 12 muajve - Gazeta Express

Lideri i VMRO-DPMNE-së Hristian Mickovski pasdite në Qeveri pati takim të shkurtër me kryeministrin Zoran Zaev i cili ia ka dorëzuar marrëveshjen për zgjidhjen për kontestin me emrin. Pas takimit Mickovski...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Berisha: Duhet përshendetur

para 12 muajve - Lajmi.net

Ish-kryeminsitri i Shqipërisë, Sali Berisha ka përshendetur nëpërmjet një shënimi në rrjetin social Facebook marrveshjen e arritur në mes të Skkupit dhe Athinës për emrin e Maqedonisë. Një marrëveshje...

“Shans historik” për Athinën dhe Shkupin, por parlamenti grek është i përçarë

para 12 muajve - BalkanWeb

Kjo është “një fitore e madhe diplomatike, por edhe një shans i madh historik”, deklaron kryeministri grek Alexis Cipras në një fjalim të transmetuar në televizion të martën (12.06)në mbrëmje. Sido që...

Mickovski: Marrëveshje për kapitullimin e Republikës së Maqedonisë

para 12 muajve - Gazeta Express

Lideri i partisë më të madhe opozitare në vend Hristijan Mickovski, marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë e ka quajtur si marrëveshje për kapitullimin e Republikës së Maqedonisë “Kjo për mua është marrëveshje...

Opinioni prej nesër mund ta shohë marrëveshjen për emrin, Qeveria do ta deklasifikojë

para 12 muajve - Portalb

Qeveria e Maqedonisë nesër në seancë do ta deklasifikojë marrëveshjen e arritur për çështjen e emrit me Greqinë për ndryshimin e emrit nga Republika e Maqedonisë në Republika e Maqedonisë së Veriut. Me...

Historiku i kontestit për emrin

para 12 muajve - Shenja

Kontesti bilateral mes Maqedonisë dhe Greqisë daton që nga pavarësia e Maqedonisë. Greqia nuk e pranon emrin “Republika e Maqedonisë” për arsye të rajonit që mban të njëjtin emër brenda kufijve grek. Pas...

Ndërkombëtarët urojnë për marrëveshjen

para 12 muajve - Shenja

Qendrat më të rëndësishme të politikës dhe diplomacisë botërore kanë përshëndetur marrëveshjen e arritur mes Shkupit dhe Athinës për zgjidhjen e kontestit dydekadësh për emrin e Maqedonisë. Marrëveshja...

Xhonson: Marrëveshja për emrin është lajm fantastik

para 12 muajve - Gazeta Express

Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Boris Xhonson e përshëndeti marrëveshjen e arritur midis kryeministrave të Maqedonisë dhe të Greqisë Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin për emrin. “Lajm...

LSDM: Përmirësohu VMRO, mbështete të ardhmen e Maqedonisë

para 12 muajve - Gazeta Express

VMRO-DPMNE duhet të përmirësohet dhe ta mbështesë të ardhmen e Maqedonisë dhe të thotë PO për zgjidhjen e cila e forcon dhe siguron identitetin maqedonas njëherë e përgjithmonë! Maqedonia nuk ka më gjenerata...

Mickovski: Marrëveshje për kapitullimin e Republikës së Maqedonisë

para 12 muajve - Alsat-M

Lideri i partisë më të madhe opozitare në vend Hristijan Mickovski, marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë e ka quajtur si marrëveshje për kapitullimin e Republikës së Maqedonisë “Kjo për mua është marrëveshje...

LAJM I FUNDIT: Ivanov i drejtohet opinionit në ora 17

para 12 muajve - Medial

Presidenti i vendit Gjorge Ivanov në ora 17 do t’i drejtohet opinionit lidhur me marrëveshjen e arritur mes Maqedonisë dhe Greqisë, ka njoftuar kabineti i tij. Paraqitja e Ivanovit pason pas takimit të...

“Marrëveshja për emrin hap perspektivën evropiane të Maqedonisë”

para 12 muajve - Gazeta Tema

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dha detaje për arritjen e marrëveshjes për emrin. Emri i ri i Maqedonisë “Republika e Maqedonisë së Veriut” do të jetë i përkthyeshëm dhe për përdorim të përgjithshëm,...

Presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov në orën 17:00 do të mbajë fjalim para qytetarëve

para 12 muajve - Portalb

Pas takimit shumë të shkurtër mes presidentit Gjorge Ivanov me kryeministrin Zoran Zaev dhe ministrin Nikolla Dimitrov në vilën e presidentit të shtetit në Vodno, nga kabineti i presidentit njoftojnë se...

Detajet e marrëveshjes për emrin

para 12 muajve - Shenja

Marrëveshja që arritën kryeministrat, Aleksis Cipras dhe Zoran Zaev për mbylljen e kontestit shumëvjeçar për emrin, përmban propozimin e ndërmjetësuesit të OKB-së, Republika e Maqedonisë së Veriut, ndryshimi...

Pesë minuta zgjati takimi Zaev – Mickoski

para 12 muajve - Portalb

Takimi mes kryeministrit Zoran Zav dhe kryetarit të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski në Qeveri ka mbaruar për 5 minuta, njofton Portalb.mk . Tema e bisedës ka qenë marrëveshja për zgjidhjen e çështje së...

Mickoski ia kujton Zaevit deklaratën: Kurrë nuk do ta ndryshojmë Kushtetutën

para 12 muajve - Shenja

“Derisa marr këtë frymë maqedonase dhe derisa më mbajnë mendët pasi  gjyshi im, babai im, gjithë parardhësit e mi. Unë, djali dhe vajza ime të gjithë jemi maqedonas të lindur këtu në Maqedoni, kjo nuk...

Nuk rrënohet Aleksandri i Madh, detaje nga marrëveshja e emrit Maqedoni – Greqi

para 12 muajve - Lajmi.net

“Nuk ka rrënim të Aleksandrit të Madh, por ai mbetet si simbol i miqësisë ndërmjet Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë. E njëjta do të ndodh edhe me përmendoren e Filipit të II-të dhe Olimpisë....

Mickoski pas takimit me Zaev, refuzoi marrëveshjen e kapitullimit

para 12 muajve - Tetova Sot

Kryeministri Zoran Zaev ia ka dorëzuar marrëveshjen për emrin, liderit të OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski dhe e cili pritet të kaloj në seancën qeveritare dhe klasifikohet. Këtë e vërtetoi Mockoski pas...

ASH: “Republika e Maqedonisë së Veriut”, moment i ri pozitiv që hap rrugë drejt integrimeve

para 12 muajve - Portalb

Propozimi i ri për emrin e shtetit “Republika e Maqedonisë së veriut”, që erdhi si rezultat i bisedimeve mes Greqisë dhe Maqedonisë, paraqet një moment të ri pozitiv në gjetjen e zgjidhjes së përhershme...

Mickoski kërkon takim urgjent me Ivanovin dhe Zaevin

para 12 muajve - Aktuale

Lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickovski kërkoi takim urgjent me presidentin Gjorge Ivanov dhe me kryeministrin Zoran Zaev, në të cilin do të shqyrtohen dispozitat nga marrëveshja e djeshme mes Zaevit...

Nuk rrënohet Aleksandri i Madh, detaje nga marrëveshja e emrit Maqedoni – Greqi

para 12 muajve - GazetaBlic

“Nuk ka rrënim të Aleksandrit të Madh, por ai mbetet si simbol i miqësisë ndërmjet Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë. E njëjta do të ndodh edhe me përmendoren e Filipit të II-të dhe Olimpisë....

Ivanov dhe VMRO-ja kontestojnë marrëveshjen për emrin

para 12 muajve - Evropa e Lirë

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev i ka dorëzuar presidentit të shtetit, Gjorge Ivanov marrëveshjen me Greqinë për çështjen e emrit, por takimi me kreun e shtetit, sipas komunikatës së Presidencës ka...

Nuk rrënohet Aleksandri i Madh, detaje nga marrëveshja e emrit Maqedoni – Greqi

para 12 muajve - Klan Kosova

“Nuk ka rrënim të Aleksandrit të Madh, por ai mbetet si simbol i miqësisë ndërmjet Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë. E njëjta do të ndodh edhe me përmendoren e Filipit të II-të dhe Olimpisë. Të...

“Emri”, Rusia deklarohet për marrëveshjen e Maqedonisë me Greqinë

para 12 muajve - Portalb

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergej Llavrov, ka shprehur shpresë që marrëveshja  për emrin e Maqedonisë do të jetë në interes të Athinës dhe të Shkupit dhe se do ta përkrahin qytetarët e të...

Opozita fillon veprimet të bllokojë emrin, shpresat i kanë te Ivanov

para 12 muajve - Albeu

Lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickovski kërkoi takim urgjent me presidentin Gjorge Ivanov dhe me kryeministrin Zoran Zaev, në të cilin do të shqyrtohen dispozitat nga marrëveshja e djeshme mes Zaevit...

MPJ e Kosovës: Maqedonia dhe Greqia arritën marrëveshje historike

para 12 muajve - Portalb

Marrëveshja mes Maqedonisë dhe Greqisë për zgjidhjen e çështjes së emrit do t’i kontribuojë forcimit të paqes në rajon, thuhet në urimin e Ministrisë së Jashtme të Kosovës drejtuar dy kryeministrave Zoran...

Nuk rrënohet Aleksandri i Madh, detaje nga marrëveshja e emrit Maqedoni – Greqi

para 12 muajve - Portalb

“Nuk ka rrënim të Aleksandërit të Madh, por ai mbetet si simbol i miqësisë ndërmjet Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë. E njëjta do të ndodh edhe me përmendoren e Filipit të II-të dhe Olimpisë. Të...

LSDM: Mickoski dhe OBRM-PDUKM të përkrahin të ardhmen e shtetit e cila ka përkrahjen e gjithë botës demokratike

para 12 muajve - Telegrafi

Hristijan Mickoski dhe OBRM-PDUKM të mos pengojnë, por të përkrahin ardhmërisë së shtetit, përcjell Telegrafi Maqedoni. Zgjidhja e çështjes së emrit që për 25 vite e ka tërhequr zvarrë Maqedoninë, pos...

Mickoski takon Ivanovin, nuk prononcohet për mediat

para 12 muajve - Alsat-M

Kryetarit i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski sapo ka përfunduar takimin me kreun e shtetit Gjorge Ivanov në lidhje me marrëveshjen e arritur dje, për çështjen e emrit me Greqinë. Ai nuk ka dashur të prononcohet...

Zaev: Marrëveshja për emrin hap perspektivën evropiane të Maqedonisë

para 12 muajve - Lexo

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dha detaje për arritjen e marrëveshjes për emrin. Emri i ri i Maqedonisë “Republika e Maqedonisë së Veriut” do të jetë i përkthyeshëm dhe për përdorim të përgjithshëm,...

“Shans historik” për Athinën dhe Shkupin

para 12 muajve - Portalb

Greqia dhe Maqedonia bien dakord për zgjidhjen e grindjes shumëvjeçare për emrin. tani duhet të vendosë parlamenti grek, por ai është i përçarë. Ekziston rreziku i një konflikti të politikës së brendshme...

Mickoski takon Ivanovin, nuk thotë asnjë fjalë

para 12 muajve - Medial

Kryetarit i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski sapo ka përfunduar takimin me kreun e shtetit Gjorge Ivanov në lidhje me marrëveshjen e arritur dje, për çështjen e emrit me Greqinë. Ai nuk ka dashur të prononcohet...

Marrëveshja përfundoi por cilat janë sfidat e radhës që e presin Maqedoninë?

para 12 muajve - InfoShqip

Greqia dhe Maqedonia bien dakord për zgjidhjen e grindjes shumëvjeçare për emrin. tani duhet të vendosë parlamenti grek, por ai është i përçarë. Ekziston rreziku i një konflikti të politikës së brendshme...

LAJM I FUNDIT: Takim Zaev- Mickoski për emrin

para 12 muajve - Medial

Sot në ora 14.30 do të realizohet takim mes kryeministrit Zoran Zaev dhe liderit të VMRO-së Hristijan Mickoski, njofton Medial.mk. Takimi vjen një ditë pasi kryeministri Zaev shpalosi emrin e ri të Maqedonisë....

Pesë minuta zgjati takimi Zaev – Mickoski

para 12 muajve - Tetova Sot

Takimi mes kryeministrit Zoran Zav dhe kryetarit të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski në Qeveri ka mbaruar për 5 minuta, njofton Portalb.mk. Tema e bisedës ka qenë marrëveshja për zgjidhjen e çështje së...

Rama: Zgjidhja e emrit nuk mund të përjashtojë dakordsinë e faktorit shqiptar

para 12 muajve - Portalb

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një intervistë për Anadolu Agency thotë se ai dhe Qeveria e tij kanë qenë të akuzuar për përfshirje në punët e Brendshme të Maqedonisë, por tha se e vërteta është...

Ivanov dhe VMRO-ja kontestojnë marrëveshjen për emrin

para 12 muajve - Gazeta e re

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev i ka dorëzuar presidentit të shtetit, Gjorge Ivanov marrëveshjen me Greqinë për çështjen e emrit, por takimi me kreun e shtetit, sipas komunikatës së Presidencës ka...

Zaev: Opozita duhet të mundësojë të drejtën e qytetarëve për të vendosur me referendum

para 12 muajve - Ekonomia Online

Kryeministri Zoran Zaev në takimin e sotëm me kreun e OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski i dorëzoi marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit të emrit me Greqinë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Në kumtesën e...

Xhonson: Marrëveshja për emrin është lajm fantastik

para 12 muajve - Fol

Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Boris Xhonson e përshëndeti marrëveshjen e arritur midis kryeministrave të Maqedonisë dhe të Greqisë Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin për emrin. “Lajm...

Ivanov në ora 17 do t’u drejtohet qytetarëve

para 12 muajve - Nezavisen

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov në ora 17 do t’i drejtohet qytetarëve të Maqedonisë lidhur me marrëveshjen për emrin mes Maqedonisë dhe Greqisë. Ai sot kishte takim dyminutësh me kryeministrin...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Berisha: Duhet përshendetur

para 12 muajve - Nezavisen

Ish-kryeminsitri i Shqipërisë, Sali Berisha ka përshendetur nëpërmjet një shënimi në rrjetin social Facebook marrveshjen e arritur në mes të Skkupit dhe Athinës për emrin e Maqedonisë. Një marrëveshje...

Xhonson: Marrëveshja për emrin është lajm fantastik

para 12 muajve - TV Koha

Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Boris Xhonson e përshëndeti marrëveshjen e arritur midis kryeministrave të Maqedonisë dhe të Greqisë Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin për emrin. “Lajm...

LSDM: PËRMIRËSOHU VMRO-DPMNE, MBËSHTETE TË ARDHMEN E MAQEDONISË!

para 12 muajve - TV21

Nga lidhja Social Demokrate sot kanë reaguar duke thënë se VMRO-DPMNE duhet të përmirësohet, ta mbështesë të ardhmen e Maqedonisë dhe të thotë PO për zgjidhjen e cila e forcon dhe siguron identitetin maqedonas...

Njeriu që po bllokon Maqedoninë del edhe kundër emrit

para 12 muajve - Albeu

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe ministri i Jashtëm Dimitrov, mëngjesin e sotëm dorëzuan marrëveshjen në Presidencë për zgjidhjen e çështjes së emrit te presidenti i vendit Gjorgje Ivanov . Takimi...

Sherr në Maqedoni për emrin e ri, Presidenti Ivanov largon nga takimi kryeministrin Zaev

para 12 muajve - Gazeta e re

Vetëm gjashtë minuta zgjati takimi ndërmjet kryeministrit Zoran Zaev e ministrit të Jashtëm, Nikolla Dimitrov me presidentin Gjorgje Ivanov, të cilin e informuan për marrëveshjen për emrin me Greqinë....

Ivanovi “përzë” Zaevin, takim veç 2 minuta

para 12 muajve - TV Koha

Vetëm gjashtë minuta zgjati takimi ndërmjet kryeministrit Zoran Zaev e ministrit të Jashtëm, Nikolla Dimitrov me presidentin Gjorgje Ivanov, të cilin e informuan për marrëveshjen për emrin me Greqinë....

Mickoski kërkon takim urgjent me Ivanovin dhe Zaevin

para 12 muajve - Gazeta Express

Lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickovski kërkoi takim urgjent me presidentin Gjorge Ivanov dhe me kryeministrin Zoran Zaev, në të cilin do të shqyrtohen dispozitat nga marrëveshja e djeshme mes Zaevit...

BOSHNJAKOVSKI: Ky është një moment kyç, partitë të jenë të vetëdijshme

para 12 muajve - Medial

Qeveria pret që të gjithë faktorët politikë në Republikën e Maqedonisë të mbledhin kapacitete të mjaftueshme demokratike dhe të kuptojnë se ky është një moment kyç për Maqedoninë dhe për integrimin e saj...

Zaev ia dorëzoi marrëveshjen Mickovskit

para 12 muajve - Fol

Lideri i VMRO-DPMNE-së Hristian Mickovski pasdite në Qeveri pati takim të shkurtër me kryeministrin Zoran Zaev i cili ia ka dorëzuar marrëveshjen për zgjidhjen për kontestin me emrin. Pas takimit Mickovski...

Mickoski takon Ivanovin, nuk prononcohet për mediat

para 12 muajve - Fakti Ditor

Kryetarit i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski sapo ka përfunduar takimin me kreun e shtetit Gjorge Ivanov në lidhje me marrëveshjen e arritur dje, për çështjen e emrit me Greqinë. Ai nuk ka dashur të prononcohet...

Plas në Maqedoni. Ivanov “përzë” Zaevin, s’pranon marrëveshjen me Greqinë

para 12 muajve - Gazeta Shqip

Ishte një marrëveshje historike ajo që u arrit mbrëmjen e djeshme nga Athina dhe Shkupi, pas disa muajve negociata intensive mes dy kryeministrave Aleksis Tsipras dhe Zoran Zaev, por që mirëpritjen nga...

Autoritetet e Kosovës e përshëndesin arritjen e marrëveshjes për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - Illyria

Prishtinë, 13 qershor 2018 – Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi nëpërmjet faqes së tij në Facebook tha se në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës mirëpret marrëveshjen për çështjen e emrit në...

Ivanov “përzë” Zaevin dhe Dimitrovin, takimi nuk zgjati as dy minuta

para 12 muajve - Gazeta e re

???????????????????????????????????? Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov ishin në vilën “Vodno” dhe e informuan presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur...

Qeveria deklarohet për versionin shqip të emrit të Maqedonisë

para 12 muajve - Portalb

Pas njoftimit për emrin e ri të Republikës së Maqedonisë , e cila nga kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev u tha në gjuhën maqedonase dhe angleze, në opinion nisen debatet, se cili do të ishte versioni...

Kosova përshëndet marrëveshjen për emrin

para 12 muajve - MRT

Presidenti Hashim Thaçi e ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes mes Maqedonisë dhe Greqisë... Presidenti Hashim Thaçi e ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes mes Maqedonisë dhe Greqisë, për emrin....

Mickoski takon Ivanovin, nuk prononcohet për mediat

para 12 muajve - Tetova Sot

Kryetarit i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski sapo ka përfunduar takimin me kreun e shtetit Gjorge Ivanov në lidhje me marrëveshjen e arritur dje, për çështjen e emrit me Greqinë. Ai nuk ka dashur të prononcohet...

ÇËSHTJA E EMRIT: PRESIDENTI BRAKTIS TAKIMIN ME ZAEVIN DHE DIMITROVIN

para 12 muajve - Klan Macedonia

Takimi ka zgjatur vetëm dy minuta Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, informuan presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur me Greqinë për kontestin për...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Rama: Dy liderë progresistë bënë historinë

para 12 muajve - MRT

Pas dakordësisë mes vendeve fqinje ka ardhur edhe reagimi i kryeministrit Edi Rama... Ai ka përshëndetur marrëveshjen ndërsa ka përgëzuar dy homologët Cipras dhe Zaev. “Dy liderë progresivë të vendeve...

LSDM-ja, VMRO-së: Përmirësohu, mbështete të ardhmen e Maqedonisë!

para 12 muajve - Medial

VMRO-DPMNE duhet të përmirësohet ta mbështesë të ardhmen e Maqedonisë dhe të thotë PO përzgjedhjen e cila e forcon dhe siguron identitetin maqedonas njëherë e përgjithmonë!, ka reaguar LSDM. “Maqedonia...

ÇËSHTJA E EMRIT: NDËRKOMBËTARËT ME MESAZHE INKURAJUESE

para 12 muajve - Klan Macedonia

Marrëveshja përforcon sigurinë rajonale Bashkësia Ndërkombëtare ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. Nga ndërkombëtarët vijnë mesazhe inkurajimi për dy...

Marrëveshja për emrin, Ivanov braktis takimin me Zaevin

para 12 muajve - Gazeta Express

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe ministri i Jashtëm Dimitrov, mëngjesin e sotëm dorëzuan marrëveshjen në Presidencë për zgjidhjen e çështjes së emrit te presidenti i vendit Gjorgje Ivanov. Takimi...

MICKOSKI TANI DO TË TAKOJË IVANOVIN, PASTAJ SHKON TEK ZAEV

para 12 muajve - TV21

Pas pres-konferencës së kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski ku takoi takim uregjent me presidetin Gjorge Ivanov dhe kryeministrin Zoran Zaev, i njejti menjëherë është nisur drejt presidentit...

MPJ: Maqedonia dhe Greqia arritën marrëveshje historike

para 12 muajve - Evropa e Lirë

Marrëveshja mes Maqedonisë dhe Greqisë për zgjidhjen e çështjes së emrit do t’i kontribuojë forcimit të paqes në rajon, thuhet në urimin e Ministrisë së Jashtme të Kosovës drejtuar dy kryeministrave Zoran...

VMRO-DPMNE: MARRËVESHJA KAPITULLIM PËR MAQEDONINË

para 12 muajve - Klan Macedonia

Mickovski: Nuk do të përkrahim ndryshime kushtetuese Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickovski në konferencën e sotme për shtyp emitoi një deklaratë të vjetër të Kryeministrit Zaev ku ai thotë se asnjëherë...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Ivanov braktis takimin me Zaev

para 12 muajve - Klan Kosova

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe ministri i Jashtëm Dimitrov, mëngjesin e sotëm dorëzuan marrëveshjen në Presidencë për zgjidhjen e çështjes së emrit te presidenti i vendit Gjorgje Ivanov. Takimi...

Marrëveshja përfundoi por cilat janë sfidat e radhës

para 12 muajve - Albeu

Greqia dhe Maqedonia bien dakord për zgjidhjen e grindjes shumëvjeçare për emrin. tani duhet të vendosë parlamenti grek, por ai është i përçarë. Ekziston rreziku i një konflikti të politikës së brendshme...

Stoltenberg: Përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - MRT

Edhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përshëndetur sot zgjidhjen për emrin ndërmjet Shkupit dhe Athinës... Edhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përshëndetur...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Ivanov braktis takimin me Zaev

para 12 muajve - Lajmi.net

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe ministri i Jashtëm Dimitrov, mëngjesin e sotëm dorëzuan marrëveshjen në Presidencë për zgjidhjen e çështjes së emrit te presidenti i vendit Gjorgje Ivanov. Takimi...

Mickoski kërkon takim urgjent me Ivanov dhe Zaev për marrëveshjen e emrit

para 12 muajve - Telegrafi

Lideri i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski ka kërkuar takim urgjent me Gjorge Ivanov në lidhje me marrëveshjen me Greqinë. Ai në konferencë shtypi ka kërkuar takim urgjent edhe me kryeministrin Zoran Zaev...

Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme e BE-së, Mogherini përshëndet marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë

para 12 muajve - Portalb

Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme e Bashkimit Evropian (BE), Federica Mogherini ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras . Ajo ka përshëndetur...

Mickoski takon Ivanovin, nuk prononcohet për mediat

para 12 muajve - Republika

Kryetarit i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski sapo ka përfunduar takimin me kreun e shtetit Gjorge Ivanov në lidhje me marrëveshjen e arritur dje, për çështjen e emrit me Greqinë. Ai nuk ka dashur të prononcohet...

Zaev shkon te Ivanov, për emrin e ri, Ivanov largohet nga takimi

para 12 muajve - GazetaBlic

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe ministri i Jashtëm Dimitrov, mëngjesin e sotëm dorëzuan marrëveshjen në Presidencë për zgjidhjen e çështjes së emrit te presidenti i vendit Gjorgje Ivanov. Takimi...

Marrëveshja për çështjen e emrit, Ivanov braktis takimin me Zaev pas 2 minutash

para 12 muajve - BalkanWeb

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe ministri i Jashtëm Dimitrov, mëngjesin e sotëm dorëzuan marrëveshjen në Presidencë për zgjidhjen e çështjes së emrit te presidenti i Maqedonise Gjorgje Ivanov....

Mickoski kërkon takime urgjente me kryetarin e shtetit, Gjorge Ivanov dhe me kryeministrin Zoran Zaev

para 12 muajve - Portalb

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski ka kërkuar takim urgjent me kryetarin e shtetit, Gjorge Ivanov në lidhje me marrëveshjen me Greqinë të arritur nga Zaev dhe Cipras. Ai në konferencë për media...

Ivanov dhe partia e Gruevskit do t’i nxjerrin telashe Maqedonisë për emrin e ri

para 12 muajve - Periskopi

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev i ka dorëzuar presidentit të shtetit, Gjorge Ivanov marrëveshjen me Greqinë për çështjen e emrit, por takimi me kreun e shtetit, sipas komunikatës së Presidencës ka...

Mickoski: Marrëveshja me Greqinë është kapitulim

para 12 muajve - Aktuale

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski ka kërkuar takim urgjent me kryetarin e shtetit, Gjorge Ivanov në lidhje me marrëveshjen me Greqinë të arritur nga Zaev dhe Cipras. Ai në konferencë për media...

Nuk rrënohet Aleksandri i Madh, detaje nga marrëveshja e emrit Maqedoni – Greqi

para 12 muajve - Nezavisen

“Nuk ka rrënim të Aleksandrit të Madh, por ai mbetet si simbol i miqësisë ndërmjet Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë. E njëjta do të ndodh edhe me përmendoren e Filipit të II-të dhe Olimpisë....

Zaev e Dimitrov kundër Ivanovit: Askush nuk mund të pengojë të ardhmen e Maqedonisë

para 12 muajve - Alsat-M

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov sot patën takim me presidentin e Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov ku parashtruan marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit të...

Ivanov lëshoi takimin me Zaev dhe Dimitrov, konfirmojnë nga Qeveria

para 12 muajve - Telegrafi

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri për punë të jashtme, Nikolla Dimitrov, kanë pasur një tentim konstruktiv për prezantimin dhe për s=diskutimin nga marrëveshja për emrin me Greqinë, por kryetari Ivanov...

Zaevi shkon të informojë Ivanovin rreth marrëveshjes, ky e refuzon

para 12 muajve - Koha.net

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe ministri i Jashtëm Nikola Dimitrov, mëngjesin e sotëm dorëzuan marrëveshjen në Presidencë për zgjidhjen e çështjes së emrit te presidenti i vendit, Gjorgje Ivanov....

SHBA mbështesin marrëveshjne për emrin

para 12 muajve - MRT

SHBA-të kanë qenë ndër të parat që kanë uruar arritjen e marrëveshjes për emrin midis Shkupit dhe Athinës.... Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Heder Nuert theksoi se zgjidhja do të jetë...

"Shans historik" për Athinën dhe Shkupin

para 12 muajve - DW

Greqia dhe Maqedonia bien dakord për zgjidhjen e grindjes shumëvjeçare për emrin. tani duhet të vendosë parlamenti grek, por ai është i përçarë. Ekziston rreziku i një konflikti të politikës së brendshme...

Mickoski godet Zaevin me një deklaratë të vjetër për emrin

para 12 muajve - Medial

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski në pres konferencën e sotme ka emetuar deklaratë të vjetër ku kryeministri Zoran Zaev bind se asnjëherë nuk do të pranojë ndryshimin e emrit kushtetues. “Nuk...

Sherr në Maqedoni, Ivanov ‘përzë’ Zaevin, takimi vetëm 6 minuta

para 12 muajve - InfoShqip

Vetëm gjashtë minuta zgjati takimi ndërmjet kryeministrit Zoran Zaev e ministrit të Jashtëm, Nikolla Dimitrov me presidentin Gjorgje Ivanov, të cilin e informuan për marrëveshjen për emrin me Greqinë....

LSDM e fton VMRO-në që ta mbështesë marrëveshjen për emrin

para 12 muajve - Shenja

LSDM-ja e porositi VMRO DPMNE-në dhe Hristijan Mickocskin që ta mbështesin ardhmërinë e  Maqedonisë, e cila e ka mbështetjen e gjithë botës demokratike dhe të mos bëhen pengesë e proceseve të rëndësishme....

Pas sherri në Maqedoni për emrin e ri: Presidenti Ivanov “përzë” nga takimi Zaevin

para 12 muajve - Gazeta Tema

Vetëm gjashtë minuta zgjati takimi ndërmjet kryeministrit Zoran Zaev e ministrit të Jashtëm, Nikolla Dimitrov me presidentin Gjorgje Ivanov, të cilin e informuan për marrëveshjen për emrin me Greqinë....

Maqedoni: Zaev shkon të informojë Presidentin rreth marrëveshjes, ai e refuzon

para 12 muajve - Mapo

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Jashtem Dimitrov, dorëzuan mëngjesin e sotëm në Presidencë marrëveshjen për zgjidhjen e çështjes së emrit. Takimi zgjati vetëm dy minuta, sepse Presidenti Ivanov...

Emri i ri i Maqedonise, Presidenti Ivanov “refuzon” Zaevin

para 12 muajve - Vizion Plus

Presidenti I Maqedonise, Ivanov ka refuzuar të informohet nga kryeministrin Zaev ne lidhje me bisedimet me Tsipras per emrin e ri te Maqedonise. Zaev kishte kërkuar takimin me kreun e shtetit maqedonas...

Zaev shkon te Ivanov, për emrin e ri, Ivanov e largohet nga takimi

para 12 muajve - GazetaBlic

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe ministri i Jashtëm Dimitrov, mëngjesin e sotëm dorëzuan marrëveshjen në Presidencë për zgjidhjen e çështjes së emrit te presidenti i vendit Gjorgje Ivanov. Takimi...

LSDM-ja, VMRO-së: Përmirësohu, mbështete të ardhmen e Maqedonisë!

para 12 muajve - Tetova Sot

VMRO-DPMNE duhet të përmirësohet ta mbështesë të ardhmen e Maqedonisë dhe të thotë PO përzgjedhjen e cila e forcon dhe siguron identitetin maqedonas njëherë e përgjithmonë!, ka reaguar LSDM. “Maqedonia...

Sherr në Maqedoni, Ivanov “përzë” Zaevin, takimi zgjat pak minuta

para 12 muajve - Sot News

Vetëm gjashtë minuta zgjati takimi ndërmjet kryeministrit Zoran Zaev e ministrit të Jashtëm, Nikolla Dimitrov me presidentin Gjorgje Ivanov, të cilin e informuan për marrëveshjen për emrin me Greqinë....

Emri i ri i Maqedonise, Presidenti Ivanov “refuzon” Zaevin

para 12 muajve - Vizion Plus

Presidenti I Maqedonise, Ivanov ka refuzuar të informohet nga kryeministrin Zaev ne lidhje me bisedimet me Tsipras per emrin e ri te Maqedonise. Zaev kishte kërkuar takimin me kreun e shtetit maqedonas...

QEVERIA: Ivanov ka braktisur takimin. Askush s’mund të pengoj të ardhmen e vendit

para 12 muajve - Medial

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri Nikolla Dimitrov i kanë dorëzuar sot marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit të emrit presidentit Gjorge Ivanov, transmeton Medial.mk. Në komunikatën e Qeverisë qëndron...

MPJ e Kosovës uron kryeministrat Tsipras e Zaev për Marrëveshjen historike

para 12 muajve - Koha.net

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës uron kryeministrat Alexis Tsipras e Zoran Zaev dhe mirëpret Marrëveshjen historike në mes dy vendeve për zgjidhjen e çështjes së emrit. MPJ vlerëson...

Zaev dorëzon marrëveshjen për emrin tek Ivanov

para 12 muajve - RTV 21

Ivanov e ka lëshuar takimin Kryeministri Zoran Zaev ka dorëzuar marrëveshjen për çështjen e emrit tek presidenti Gjorge Ivanov. Sot është realizuar takin ndërmjet kryeministrit Zoran Zaev dhe ministrit...

Presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov do të mbajë fjalim para qytetarëve

para 12 muajve - Portalb

Pas takimit shumë të shkurtër mes presidentit Gjorge Ivanov me kryeministrin Zoran Zaev dhe ministrin Nikolla Dimitrov në vilën e presidentit të shtetit në Vodno, nga kabineti i presidentit njoftojnë se...

MPJ uron Tsiparas dhe Zaev, mirëpret Marrëveshjen historike ndërmjet Shkupit dhe Athinës

para 12 muajve - Telegrafi

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës uron kryeministrat Alexis Tsipras e Zoran Zaev dhe mirëpret Marrëveshjen historike në mes dy vendeve për zgjidhjen e çështjes së emrit. MPJ vlerëson...

Skandal në vilën e presidentit, Ivanov i ka përzënë Zaevin dhe Dimitrovin

para 12 muajve - Portalb

120 sekonda ka zgjatur takimi mes kryetarit të shtetit Gjorge Ivanov, kryeministrit Zoran Zaev dhe ministrit të Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov. Ivanov i ka pyetur Zaevin dhe Dimitrovin se ae kanë të...

Mickoski kërkon takim urgjent me Ivanov dhe Zaev për marrëveshjen e emrit

para 12 muajve - Tetova Sot

Lideri i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski ka kërkuar takim urgjent me Gjorge Ivanov në lidhje me marrëveshjen me Greqinë. Ai në konferencë shtypi ka kërkuar takim urgjent edhe me kryeministrin Zoran Zaev...

SKANDAL/ Ivanov “përzë” Zaevin dhe Dimitrovin, takimi nuk zgjati as dy minuta!?

para 12 muajve - Iliria News

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov ishin në vilën “Vodno” dhe e informuan presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur me Greqinë për kontestin për emrin,...

MPJ uron Zaev dhe Tsipras për emrin e ri, Republika e Maqedonisë së Veriut

para 12 muajve - Klan Kosova

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës uron kryeministrat Alexis Tsipras e Zoran Zaev dhe mirëpret marrëveshjen historike në mes dy vendeve për zgjidhjen e çështjes së emrit. MPJ ka vlerësuar...

Zaev informon rreth marrëveshjes, Ivanov nuk pranon

para 12 muajve - Alsat-M

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Jashtem Dimitrov, mëngjesin e sotëm dorëzuan marrëveshjen në Presidencë për zgjidhjen e çështjes së emrit te presidenti i vendit Gjorgje Ivonov. Takimi zgjati vetëm...

Zaev e Dimitrov në raport tek Ivanovi

para 12 muajve - Iliria News

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov sot në orën 10 në takim të përbashkët në vilën “Vodno” do ta informojnë presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur me...

Qeveria: Ivanov e lëshoi takimin që po mbahej në Rezidencën e tij?!

para 12 muajve - Aktuale

Kryeministri Zoran Zaev dhe Ministri i punëve të jashtme, Nikolla Dimitrov sot realizuan takim me Presidentin Gjorge Ivanov në të cilën ia prezantuan marrëveshjen për zgjidhje të çështjes së emrit që Republika...

Zaev e Dimitrov kundër Ivanovit: Askush nuk mund të pengojë të ardhmen e Maqedonisë

para 12 muajve - Tetova Sot

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov sot patën takim me presidentin e Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov ku parashtruan marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit të...

Emri i ri i Maqedonisë, Presidenti Ivanov injoron takimin me Zaev

para 12 muajve - Java News

Vetëm gjashtë minuta zgjati takimi ndërmjet kryeministrit Zoran Zaev e ministrit të Jashtëm, Nikolla Dimitrov me presidentin Gjorgje Ivanov, të cilin e informuan për marrëveshjen për emrin me Greqinë....

ZAEV DORËZON MARRËVESHJEN PËR EMRIN TEK IVANOV

para 12 muajve - TV21

Kryeministri Zoran Zaev ka dorëzuar marrëveshjen për çështjen e emrit tek presidenti Gjorge Ivanov. Sot është realizuar takin ndërmjet kryeministrit Zoran Zaev dhe ministrit për Punë të Jashtme, Nikolla...

Çka do thotë tani Ivanovi?!

para 12 muajve - Medial

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov sot ka pranuar kryeministrin Zoran Zaev dhe ministrin e jashtëm Nikolla Dimitrov. Nga kabineti i tij informuan se takimi ka zgjatur shumë shkurtë dhe se gjatë ditës...

Ivanov sot do t`i drejtohet popullit, takimi me Zaev dhe Dimitrovi zgjati dy minuta

para 12 muajve - Aktuale

Nga kabineti i presidentit, Gjorge Ivanov, informojnë se takimi i sotëm me kryeministrin dhe shefin e diplomacisë ka zgjatur vetëm se dy minuta. Nga këtu kanë paralajmruarparaqitje televizive të presidenti...

Veseli: Marrëveshja Maqedoni-Greqi, model për fqinjët

para 12 muajve - Albinfo

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, e ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mbrëmë në mes të Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. “Marrëveshja e arritur për çështjen e emrit është një lajm...

Sekretari i NATO-s pas marrëveshjes: Maqedonia e ka derën e hapur

para 12 muajve - Albeu

Konsensusi i arritur ndërmjet Athinës dhe Shkupit rreth kontestit të emrit maqedonas e hap rrugën drejt NATO-s. Këtë e deklaroi sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, në komunikatën zyrtare...

Qeveria e Kosovës i ‘gëzohet’ arritjes së marrëveshjes Maqedoni-Greqi për emrin

para 12 muajve - Kallxo

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës ka uruar kryeministrat Alexis Tsipras e Zoran Zaev dhe ka mirëpritur marrëveshjen historike në mes Maqedonisë dhe Greqisë për zgjidhjen e çështjes...

Krerët e shtetit urojnë për marrëveshjen Shkup-Athinë për emrin, e quajnë inkurajues për rajonin

para 12 muajve - Telegrafi

Krerët e shtetit të Kosovës kanë uruar për arritjen e marrëveshjes Maqedoni-Greqi për zgjidhjen e kontestit rreth emrit shtetëror të Maqedonisë, duke e quajtur këtë si model inkurajues për të gjithë popujt...

Ministria e Punëve të Jashtme uron kryeministrat Tsiparas dhe Zaev

para 12 muajve - RTV 21

MPJ mirëpret marrëveshjen historike në mes dy vendeve për zgjidhjen e çështjes së emrit Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës ka uruar kryeministrat Alexis Tsipras e Zoran Zaev dhe ka mirëpritur...

Ivanovi “përzë” Zaevin, takim veç 2 minuta

para 12 muajve - Ina

Vetëm gjashtë minuta zgjati takimi ndërmjet kryeministrit Zoran Zaev e ministrit të Jashtëm, Nikolla Dimitrov  me presidentin Gjorgje Ivanov, të cilin e informuan për marrëveshjen për emrin me Greqinë....

Zaev e Dimitrov kundër Ivanovit: Askush nuk mund të pengojë të ardhmen e Maqedonisë

para 12 muajve - Fakti Ditor

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov sot patën takim me presidentin e Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov ku parashtruan marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit të...

MPJ uron Tsiparas dhe Zaev, mirëpret Marrëveshjen historike mes vendeve për emrin

para 12 muajve - Lajmi.net

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës uron Kryeministrat Alexis Tsipras e Zoran Zaev dhe mirëpret Marrëveshjen historike në mes dy vendeve për zgjidhjen e çështjes së emrit. MPJ vlerëson...

Mickoski paralajmëron : Nuk do të rrimë duarkryq dhe të shikojmë ndryshimin e Kushtetutës

para 12 muajve - Shenja

Lideri i partisë opozitare VMRO DPMNE, Hristijan Mickoski ka thirrur konferencë për media, menjëherë pas takimit të dështuar të presidentit me kryeministrin dhe ministrin e jashtëm. Mickoski e quajti marrëveshjen...

Stoltenberg: Zgjidhja e çështjes së emrit e hap rrugën e Maqedonisë drejt NATO-s

para 12 muajve - Portalb

Marrëveshja e arritur mes Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit e hap rrugën e vendit drejt NATO-s. Këtë e deklaroi sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në njoftimin zyrtar të publikuar...

Kabineti i Ivanovit: Takimi me Zaevin dhe Dimitrovin ka zgjatur dy minuta!

para 12 muajve - Medial

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov sot ka pranuar kryeministrin Zoran Zaev dhe ministrin e jashtëm Nikolla Dimitrov. “Informojmë se takimi ka zgjatur dy minuta. Gjatë ditës së sotme presidenti Ivanov...

Marrëveshja e emrit, Ivanov: Jo ndryshim të kushtetutës

para 12 muajve - Vizion Plus

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Jashtëm Nikolla Dimitrov, informojnë presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur me Greqinë mbi emrin e ri. Ata do të diskutojnë edhe për përplasjen që emri...

Zaevi shkon të informojë Ivanovin rreth marrëveshjes, ky e refuzon

para 12 muajve - Gazeta e re

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe ministri i Jashtëm Nikola Dimitrov, mëngjesin e sotëm dorëzuan marrëveshjen në Presidencë për zgjidhjen e çështjes së emrit te presidenti i vendit, Gjorgje Ivanov....

Krerët politik të Shqipërisë përshëndesin marrëveshjen Zaev dhe Tsipras, për emrin

para 12 muajve - Telegrafi

Kryetari i Shqipërisë, Ilir Meta e ka përshëndetur marrëveshjen e arritur për kontestin me emrin në mes kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zaev dhe Tsipras, duke vlerësuar si historike, përcjell...

LSDM-ja, VMRO-së: Përmirësohu, mbështete të ardhmen e Maqedonisë!

para 12 muajve - Nezavisen

VMRO-DPMNE duhet të përmirësohet ta mbështesë të ardhmen e Maqedonisë dhe të thotë PO përzgjidhjen e cila e forcon dhe siguron identitetin maqedonas njëherë e përgjithmonë!, ka reaguar LSDM. “Maqedonia...

Zaev e Dimitrov në raport tek Ivanovi

para 12 muajve - Ina

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov sot në orën 10 në takim të përbashkët në vilën “Vodno” do ta informojnë presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur me...

Xhonson: Marrëveshja për emrin është lajm fantastik

para 12 muajve - Ina

Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Boris Xhonson e përshëndeti marrëveshjen e arritur midis kryeministrave të Maqedonisë dhe të Greqisë Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin për emrin. “Lajm...

Stoltenberg: Zgjidhja e emrit hap rrugën drejt NATO-s

para 12 muajve - Fakti Ditor

Konsensusi i arritur ndërmjet Athinës dhe Shkupit rreth kontestit të emrit i hap rrugën Maqedonisë drejt NATO-s. Kështu deklaroi sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në komunikatën zyrtare...

SHBA uron zyrtarisht marrëveshjen për “Republikën e Maqedonisë së Veriut”

para 12 muajve - Klan Kosova

SHBA ka përcjellë urimin zyrtar për arritjen e marrëveshjes së emrit “Republika e Maqedonisë së Veriut” mes Shkupit dhe Athinës. “Shtetet e bashkuara urojnë kryeministrat Aleskis Cipras dhe Zoran Zaev...

Çekia, Sllovakia dhe Polonia: Të kënaqur nga zgjidhja mes Greqisë dhe Maqedonisë

para 12 muajve - Klan Kosova

Gazeta ditore e Pragës “Lidove novini” në numrin e sotëm ka publikuar lajmin me titullin “Zgjidhet çështja? Maqedonia e Veriut”. Në lajm thuhet se “Greqia dhe Maqedonia kanë rënë dakord që të zgjidhin...

Stoltenberg: Maqedonia ka hapur rrugën drejt NATO-s

para 12 muajve - Gazeta Express

Konsensusi i arritur ndërmjet Athinës dhe Shkupit rreth kontestit të emrit maqedonas e hap rrugën drejt NATO-s. Këtë e deklaroi sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, në komunikatën zyrtare...

Mogherini dhe Hahn: Kjo është marrëveshje historike

para 12 muajve - Indeks.mk

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini dhe komisari për Zgjerim, Johannes Hahn, kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët pas arritjes së marrëveshjes ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Ata kanë...

Zaev e informon Ivanovin, NATO e SHBA-ja përshëndesin marrëveshjen

para 12 muajve - Albinfo

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, mëngjesin e sotëm e ka informuar presidentin Gjorge Ivanov për arritjen e marrëveshjes me Greqinë për çështjen e emrit. Takimi ka qenë shumë i shkurtër, Zaev ka qëndruar...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së përshëndet marrëveshjen e Shkupit dhe Athinës për emrin

para 12 muajve - Indeks.mk

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Gutiérrez, e përshëndeti marrëveshjen mes Shkupit dhe Athinës për zgjidhjen e çështjes së emrit. Kreu i OKB-së e vlerësoi këtë si demonstrim i lidershipit në...

Emri, takimi Zaev- Ivanov zgjati vetëm disa minuta

para 12 muajve - Medial

Kryeministri i vendit Zoran Zaev është paraqitur mëngjesin e sotëm në Presidencë për të informuar kreun e shtetit, Gjorge Ivanov për sa i përket marrëveshjes së arritur pasditen e djeshme me Greqinë për...

Veseli: Marrëveshjen Maqedoni-Greqi model për fqinjët

para 12 muajve - Kallxo

Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mbrëmë në mes të Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. Veseli ka vlerësuar se kjo marrëveshje shërben si model inkurajues...

Presidenti braktis takimin me Zaevin, nuk i intereson emri i ri i Maqedonisë

para 12 muajve - Insajderi

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Jashtem Dimitrov, mëngjesin e sotëm dorëzuan marrëveshjen në Presidencë për zgjidhjen e çështjes së emrit te presidenti i vendit Gjorgje Ivonov. Takimi zgjati vetëm...

Sipas Veselit, marrëveshja Maqedoni – Greqi, model për fqinjët

para 12 muajve - Klan Kosova

Kryeparlamentari Kadri Veseli ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mbrëmë në mes të Maqedonisë dhe Greqisë sa in përket çështjes së emrit. “Marrëveshja e arritur për çështjen e emrit është një lajm i...

Stoltenberg: Zgjidhja për emrin e hap rrugën e Shkupit drejt NATO-s

para 12 muajve - Indeks.mk

Konsensusi i arritur ndërmjet Athinës dhe Shkupit rreth kontestit të emrit maqedonas e hap rrugën drejt NATO-s. Këtë e deklaroi sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, në komunikatën zyrtare...

Veseli: Marrëveshja për emrin, inkurajues për zgjidhjen e problemeve në Ballkan

para 12 muajve - Lajmi.net

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka përshëndetu marrëveshjen për emrin mes Maqedonisë (Republika e  Maqedonisë Veriore, emri i ri) dhe Greqisë. Veseli ka thënë se kjo marrëveshje është model...

Veseli marrëveshjen Maqedoni-Greqi e sheh si model për fqinjët

para 12 muajve - RTV 21

Veseli: Lajm i shumëpritur për paqen dhe stabilitetin e gjithë rajonit Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mbrëmë në mes të Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen...

SHBA-të mbështesin marrëveshjen për emrin Republika e Maqedonisë së Veriut

para 12 muajve - TV Koha

SHBA-të kanë qenë ndër të parat që kanë uruar arritjen e marrëveshjes për emrin midis Shkupit dhe Athinës. Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Heder Nuert theksoi se zgjidhja do të jetë në...

Xhonson: Marrëveshja e emrit, lajm fantatik

para 12 muajve - Alsat-M

Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Boris Xhonson e përshëndeti marrëveshjen e arritur midis kryeministrave të Maqedonisë dhe të Greqisë Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin për emrin.

Mogherini dhe Hahn: Kjo është marrëveshje historike

para 12 muajve - TV Koha

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini dhe komisari për Zgjerim, Johannes Hahn, kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët pas arritjes së marrëveshjes ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Ata kanë...

ÇËSHTJA E EMRIT: ARRIHET KOMPROMISI – REPUBLIKA E MAQEDONISË SË VERIUT

para 12 muajve - Klan Macedonia

Zaev dhe Cipras konfirmuan marrëveshjen Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të përgjithshëm, që do të saktësohet me amendament në Kushtetutë është marrëveshja, që e kanë arritur Maqedonia dhe...

Gashi uron Zaev dhe Tsipras për marrëveshjen

para 12 muajve - Infokusi

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës uron kryeministrat Alexis Tsipras e Zoran Zaev dhe mirëpret marrëveshjen historike në mes dy vendeve për zgjidhjen e çështjes së emrit. MPJ vlerëson se kjo marrëveshje...

Çekia, Sllovakia dhe Polonia: Të kënaqur nga zgjidhja mes Greqisë dhe Maqedonisë

para 12 muajve - Portalb

Gazeta ditore e Pragës “Lidove novini” në numrin e sotëm ka publikuar lajmin me titullin “Zgjidhet çështja? Maqedonia e Veriut”. Në lajm thuhet se “Greqia dhe Maqedonia kanë rënë dakord që të zgjidhin...

SHBA-të përshëndesin marrëveshjen historike për çështjen e emrit

para 12 muajve - Indeks.mk

SHBA-të i urojnë kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, dhe përgëzojnë marrëveshjen historike për zgjidhjen e çështjes së emrit. Marrëveshja do të jetë në interes të të...

Marrëveshjen Maqedoni-Greqi, Veseli e sheh model për fqinjët

para 12 muajve - Koha.net

Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mbrëmë në mes të Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. Veseli ka vlerësuar se kjo marrëveshje shërben si model inkurajues...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së përshëndet marrëveshjen e Shkupit dhe Athinës për emrin

para 12 muajve - Aktuale

Sekretari i Përgjithshëm i KB-së, Antonio Gutiérrez, e përshëndeti marrëveshjen mes Shkupit dhe Athinës për zgjidhjen e çështjes së emrit duke e cilësuar si demonstrim i lidershipit në rajon e më gjerë....

Stoltenberg: Zgjidhja e emrit hap rrugën drejt NATO-s

para 12 muajve - Alsat-M

Konsensusi i arritur ndërmjet Athinës dhe Shkupit rreth kontestit të emrit i hap rrugën Maqedonisë drejt NATO-s. Kështu deklaroi sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në komunikatën zyrtare...

Ivanov “përzë” Zaevin dhe Dimitrovin, takimi nuk zgjati as dy minuta

para 12 muajve - Tetova Sot

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov ishin në vilën “Vodno” dhe e informuan presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur me Greqinë për kontestin për emrin,...

Veseli e quan lajm të jashtëzakonshëm marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - Politiko

Kryeparlamentari Kadri Veseli, e mirëpret marrëveshjen e arritur për çështjen e emrit të Maqedonisë. Thotë se është një lajm i jashtëzakonshëm dhe i shumëpritur për paqen dhe stabilitetin e gjithë rajonit....

Zaev informon Presidentin Ivanov për marrëveshjen e emrit

para 12 muajve - Alsat-M

Kryeministri i vendit Zoran Zaev është paraqitur mëngjesin e sotëm në Presidencë për të informuar kreun e shtetit, Gjorge Ivanov për sa i përket marrëveshjes së arritur pasditen e djeshme me Greqinë për...

Zaev: Marrëveshja për emrin hap perspektivën evropiane të Maqedonisë

para 12 muajve - DW

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dha detaje për arritjen e marrëveshjes për emrin. Emri i ri i Maqedonisë "Republika e Maqedonisë së Veriut" do të jetë i përkthyeshëm dhe për përdorim të përgjithshëm,...

Ivanov “përzë” Zaevin dhe Dimitrovin, takimi nuk zgjati as dy minuta

para 12 muajve - Shenja

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov ishin në vilën “Vodno” dhe e informuan presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur me Greqinë për kontestin për emrin,...

Veseli e quan lajm të jashtëzakonshëm marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - Gazeta Express

Kryeparlamentari Kadri Veseli, e mirëpret marrëveshjen e arritur për çështjen e emrit të Maqedonisë. Thotë se është një lajm i jashtëzakonshëm dhe i shumëpritur për paqen dhe stabilitetin e gjithë rajonit....

Zyrtarizon Zaev, Republika e Maqedonisë Veriore

para 12 muajve - InfoShqip

Në konferencën për shtyp të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë në të cilën kryeministri Zoran Zaev tregoi detajet nga bisedat telefonike të realizuara me kryeministrin grek, Alexis Tsipras për detajet...

SHBA-të përshëndesin marrëveshjen historike për çështjen e emrit

para 12 muajve - Aktuale

SHBA-të i urojnë kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, dhe përgëzojnë marrëveshjen historike për zgjidhjen e çështjes së emrit. Marrëveshja do të jetë në interes të të...

Komuniteti ndërkombëtar përshëndet marrëveshjen e emrit mes Shkupit dhe Athinës

para 12 muajve - 24 ore

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së Antonio Guteres përshëndeti marrëveshjen mes Shkupit dhe Athinës për emrin e Maqedonisë duke e cilësuar si “dukuri e lidershipit në rajon dhe më gjerë”. Guteres shpreson...

Autoritetet në Kosovë përshëndesin arritjen e marrëveshjes për Maqedoninë

para 12 muajve - Zëri i Amerikës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi nëpërmjet faqes së tij në Facebook tha se në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës mirëpret marrëveshjen për çështjen e emrit në mes të Maqedonisë dhe Greqisë....

Mickoski: Marrëveshja me Greqinë është kapitulim

para 12 muajve - Republika

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski ka kërkuar takim urgjent me kryetarin e shtetit, Gjorge Ivanov në lidhje me marrëveshjen me Greqinë të arritur nga Zaev dhe Cipras. Ai në konferencë për media...

Zaev dhe Dimitrov sot njoftojnë presidentin Ivanov për marrëveshjen me Cipras

para 12 muajve - Portalb

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i punëve të jashtme Nikolla Dimitrov sot në orën 10 do të njoftojnë presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur me Greqinë . Republika e Maqedonisë së Veriut,...

XHONSON: MARRËVESHJA PËR EMRIN, ËSHTË LAJM FANTASTIK

para 12 muajve - TV21

Ministri për Punë të Jashtme nga Britania e Madhe, Boris Xhonson e ka përshëndetur marrëveshjen e arritur ndërmjet dy kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin...

BE përshëndet emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - Lajmi.net

Shefja e politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini dhe komisioneri i Zgjerimit Johanes Hahn e pershëndetën përmes një deklarate të përbashkët zgjidhjen e emrit të Maqedonisë, që i...

DASH: SHBA-të përshëndesin marrëveshjen historike për emrin

para 12 muajve - Alsat-M

SHBA-të përgëzojnë kryeministrat e Maqedonisë dhe të Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras dhe e përgëzoi marrëveshjen historike për zgjidhjen e kontestit për emrin. Zgjidhja do të jetë e dobishme për...

Zaev e informon “ekspres” Ivanovin për marrëveshjen për emrin

para 12 muajve - Shenja

Vetëm gjashtë minuta zgjati takimi ndërmjet kryeministrit Zoran Zaev e ministrit të Jashtëm, Nikolla Dimitrov  me presidentin Gjorgje Ivanov, të cilin e informuan për marrëveshjen për emrin me Greqinë....

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Ivanovi braktis takimin me Zaevin

para 12 muajve - Ekonomia Online

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe ministri i Jashtëm Dimitrov, mëngjesin e sotëm dorëzuan marrëveshjen në Presidencë për zgjidhjen e çështjes së emrit te presidenti i vendit Gjorgje Ivanov. Takimi...

Departamenti Amerikan i Shtetit përshëndet arritjen e marrëveshjes për emrin

para 12 muajve - Medial

SHBA-të përgëzojnë kryeministrat e Maqedonisë dhe të Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras dhe e përgëzoi marrëveshjen historike për zgjidhjen e kontestit për emrin. Zgjidhja do të jetë e dobishme për...

SHBA-të mbështesin marrëveshjen për emrin Republika e Maqedonisë së Veriut

para 12 muajve - Iliria News

SHBA-të kanë qenë ndër të parat që kanë uruar arritjen e marrëveshjes për emrin midis Shkupit dhe Athinës. Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Heder Nuert theksoi se zgjidhja do të jetë në...

Zaev e Dimitrov kundër Ivanovit: Askush nuk mund të pengojë të ardhmen e Maqedonisë

para 12 muajve - Nezavisen

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov sot patën takim me presidentin e Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov ku parashtruan marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit të...

BE përshëndet emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - Klan Kosova

Shefja e politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini dhe komisioneri i Zgjerimit Johanes Hahn e pershëndetën përmes një deklarate të përbashkët zgjidhjen e emrit të Maqedonisë, që i...

SHBA uron zyrtarisht marrëveshjen për “Republikën e Maqedonisë së Veriut”

para 12 muajve - Portalb

SHBA ka përcjellë urimin zyrtar për arritjen e marrëveshjes së emrit “Republika e Maqedonisë së Veriut” mes Shkupit dhe Athinës. “Shtetet e bashkuara urojnë kryeministrat Aleskis Cipras dhe Zoran Zaev...

Antonio Guterres përshëndet arritjen e marrëveshjes për emrin

para 12 muajve - Medial

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Gutiérrez, e përshëndeti marrëveshjen mes Shkupit dhe Athinës për zgjidhjen e çështjes së emrit. Kreu i OKB-së e vlerësoi këtë si demonstrim i lidershipit në...

Stoltenberg: Zgjidhja e emrit hap rrugën drejt NATO-s

para 12 muajve - Tetova Sot

Konsensusi i arritur ndërmjet Athinës dhe Shkupit rreth kontestit të emrit i hap rrugën Maqedonisë drejt NATO-s. Kështu deklaroi sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në komunikatën zyrtare...

BE përshëndet zgjidhjen e mosmarrëveshjes historike

para 12 muajve - RTV 21

Përshëndetet arritja e marrëveshjes Maqedoni-Greqi Federica Mogherini, Shefja e politikës së Jashtme të Bashkimit Europian dhe komisioneri i Zgjerimit Johanes Hahn e pershëndetën përmes një deklarate të...

Xhonson: Marrëveshja për emrin është lajm fantastik

para 12 muajve - Tetova Sot

Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Boris Xhonson e përshëndeti marrëveshjen e arritur midis kryeministrave të Maqedonisë dhe të Greqisë Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin për emrin. “Lajm...

Ivanov e injoron Zaevin pasi ai shkoi ta të informonte për emrin

para 12 muajve - Sovrani

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe ministri i Jashtëm Dimitrov, mëngjesin e sotëm dorëzuan marrëveshjen në Presidencë për zgjidhjen e çështjes së emrit te presidenti i vendit Gjorgje Ivanov. Takimi...

BE-ja përshëndet emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - Koha.net

Shefja e politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini dhe komisionari i Zgjerimit, Johanes Hahn e përshëndetën përmes një deklarate të përbashkët zgjidhjen e emrit të Maqedonisë, që i...

Ivanov sot informohet nga Zaev dhe Dimitrov për marrëveshjen me Greqinë

para 12 muajve - Medial

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov sot në orën 10 në takim të përbashkët në vilën “Vodno” do ta informojnë presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur me...

Zaev shkon ta informojë Ivanovin rreth marrëveshjes, ai e refuzon

para 12 muajve - Periskopi

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe ministri i Jashtëm Dimitrov, mëngjesin e sotëm dorëzuan marrëveshjen në Presidencë për zgjidhjen e çështjes së emrit te presidenti i vendit Gjorgje Ivanov. Takimi...

Stoltenberg: Maqedonia ka hapur rrugën drejt NATO-s

para 12 muajve - Ekonomia Online

Konsensusi i arritur ndërmjet Athinës dhe Shkupit rreth kontestit të emrit maqedonas e hap rrugën drejt NATO-s. Këtë e deklaroi sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, në komunikatën zyrtare...

Stoltenberg: Zgjidhja për emrin e hap rrugën e Shkupit drejt NATO-s

para 12 muajve - Aktuale

Konsensusi i arritur ndërmjet Athinës dhe Shkupit rreth kontestit të emrit maqedonas e hap rrugën drejt NATO-s. Këtë e deklaroi sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, në komunikatën zyrtare...

Zaev: Republika e Maqedonisë së Veriut është zgjidhja e arritur

para 12 muajve - 24 ore

“Angazhimi ynë në kompromis është përkufizimi i emrit të saktë maqedonas për shtetin tonë, emër i cili është dinjitoz dhe i saktë në aspektin gjeografik, Republika e Maqedonisë së Veriut, i përkthyer në...

SHBA-të përshëndesin marrëveshjen historike për çështjen e emrit

para 12 muajve - Tetova Sot

SHBA-të i urojnë kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, dhe përgëzojnë marrëveshjen historike për zgjidhjen e çështjes së emrit. Marrëveshja do të jetë në interes të të...

BE PËRSHËNDET ZGJIDHJEN E MOSMARRËVESHJES HISTORIKE

para 12 muajve - TV21

Federica Mogherini, Shefja e politikës së Jashtme të Bashkimit Europian dhe komisioneri i Zgjerimit Johanes Hahn e pershëndetën përmes një deklarate të përbashkët zgjidhjen e emrit të Maqedonisë, që i...

Zaev shkon të informojë Ivanov rreth marrëveshjes, ai e refuzon

para 12 muajve - KosovaPress

Takimi zgjati vetëm dy minuta, pasi  Ivanov braktisi takimin duke mos pranuar as të njoftohet rreth përmbajtjes së marrëveshjes dhe paralajmëroi se gjatë ditës do te paraqitet ne konferencë për shtyp dhe...

Zaev dhe Dimitrov do ta informojnë presidentin Ivanov për marrëveshjen

para 12 muajve - Tetova Sot

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov sot në orën 10 në takim të përbashkët në vilën “Vodno” do ta informojnë presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur me...

BE përshëndet emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - GazetaBlic

Shefja e politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini dhe komisionari i Zgjerimit, Johanes Hahn e përshëndetën përmes një deklarate të përbashkët zgjidhjen e emrit të Maqedonisë, që i...

DASH përshëndet arritjen e zgjidhjes për emrin

para 12 muajve - Gazeta Express

Departameniti i Shtetit në SHBA vlerëson se marrëveshja për emrin ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë do të jetë në interes të të dyja vendeve dhe do të përforcojë sigurinë rajonale. Zëdhënësja e Departamentit...

Kosova mirëpret Marrëveshjen historike mes Maqedonisë e Greqisë për emrin

para 12 muajve - Ekonomia Online

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka uruar kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras dhe atë të Maqedonisë, Zoran Zaev dhe ka mirëpritur Marrëveshjen historike në mes dy vendeve për zgjidhjen e çështjes...

Zaev: Marrëveshja për emrin hap perspektiven evropiane të Maqedonisë

para 12 muajve - DW

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dha detaje për arritjen e marrëveshjes për emrin. Emri i ri i Maqedonisë "Republika Veriore e Maqedonisë do të jetë i përkthyeshëm dhe për përdorim të përgjithshëm,...

MPJ uron kryeministrin grek e maqedon për arritjen e marrëveshjes për emrin

para 12 muajve - Sovrani

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës uron kryeministrat Alexis Tsipras e Zoran Zaev dhe mirëpret Marrëveshjen historike në mes dy vendeve për zgjidhjen e çështjes së emrit. MPJ vlerëson...

Stoltenberg: Zgjidhja për emrin e hap rrugën e Shkupit drejt NATO-s

para 12 muajve - Telegrafi

Konsensusi i arritur ndërmjet Athinës dhe Shkupit rreth kontestit të emrit maqedonas e hap rrugën drejt NATO-s. Këtë e deklaroi sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, në komunikatën zyrtare...

Ivanov “përzë” Zaevin dhe Dimitrovin, takimi nuk zgjati as dy minuta

para 12 muajve - Republika

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov ishin në vilën “Vodno” dhe e informuan presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur me Greqinë për kontestin për emrin,...

Takimi Zaev - Ivanov zgjati vetëm 2 minuta, Ivanov do ti drejtohet popullit

para 12 muajve - Nezavisen

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov sot ka pranuar kryeministrin Zoran Zaev dhe ministrin e jashtëm Nikolla Dimitrov. Nga kabineti i tij informuan se takimi ka zgjatur shumë shkurtë dhe se gjatë ditës...

Stoltenberg: Zgjidhja për emrin e hap rrugën e Shkupit drejt NATO-s

para 12 muajve - Lajmi.net

Konsensusi i arritur ndërmjet Athinës dhe Shkupit rreth kontestit të emrit maqedonas e hap rrugën drejt NATO-s. Këtë e deklaroi sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, në komunikatën zyrtare...

Stoltenberg përshëndet marrëveshjen për emrin mes Maqedonisë dhe Greqisë

para 12 muajve - RTV 21

Stoltenberg: Marrëveshje historike, tani duhet ta finalizoni Sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg e ka përshëndetur marrëveshjen Maqedoni- Greqi lidhur me çështjen e emrit duke e cilësuar si historike....

Basha për emrin e Maqedonisë: Tashmë meriton pranimin në NATO

para 12 muajve - Portalb

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha reagoi në lidhje me arritjen e marrëveshjes për emrin e ri të Maqedonisë. Basha u shpreh se kjo marrëveshje tashmë do të sjellë edhe integrimin në NATO të Maqedonisë...

Meta përshëndet marrëveshjen rreth emrit të Maqedonisë

para 12 muajve - Aktuale

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta dhe ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati, kanë reaguar për arritjen e marrëveshjes Maqedoni-Greqi për çështjen e emrit të Maqedonisë...

MPJ uron dy kryeministrat për marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - KosovaPress

MPJ vlerëson se kjo marrëveshje do t’i kontribuojë edhe më tej forcimit të paqes, ruajtjes së stabilitetit, ndërtimit të mirëbesimit, transformimit dhe integrimit euro-atlantik të të gjithë rajonit të...

DASH: SHBA-të përshëndesin marrëveshjen historike për çështjen e emrit, do të përforcojë sigurinë rajonale

para 12 muajve - Telegrafi

SHBA-të i urojnë kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, dhe përgëzojnë marrëveshjen historike për zgjidhjen e çështjes së emrit, përcjell Telegrafi Maqedoni. Marrëveshja...

BE mirëpret vendimin e Maqedonisë për emrin e ri

para 12 muajve - Infokusi

Shefja e politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini dhe komisionari i Zgjerimit, Johanes Hahn e përshëndetën përmes një deklarate të përbashkët zgjidhjen e emrit të Maqedonisë, që i...

SHBA-të mbështesin marrëveshjen për emrin Republika e Maqedonisë së Veriut

para 12 muajve - Ina

SHBA-të kanë qenë ndër të parat që kanë uruar arritjen e marrëveshjes për emrin midis Shkupit dhe Athinës. Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Heder Nuert theksoi se zgjidhja do të jetë në...

Stoltenberg: Maqedonia ka hapur rrugën drejt NATO-s

para 12 muajve - Sovrani

Konsensusi i arritur ndërmjet Athinës dhe Shkupit rreth kontestit të emrit maqedonas e hap rrugën drejt NATO-s. Këtë e deklaroi sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, në komunikatën zyrtare...

VMRO-DPMNE kundër emrit të ri të Maqedonisë: Është kapitullim

para 12 muajve - Java News

Lideri i partisë më të madhe opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski në një deklaratë për shtyp, pas marrëveshjes së marrëveshjes për emrin, tha se kjo është një ditë e vështirë për Republikën e Maqedoninë...

Departamenti i Shtetit përshëndet arritjen e marrëveshjes për emrin

para 12 muajve - Shenja

Departameniti i Shtetit në SHBA vlerëson se marrëveshja për emrin ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë do të jetë në interes të të dyja vendeve dhe do të përforcojë sigurinë rajonale. Zëdhënësja e Departamentit...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së përshëndet marrëveshjen e Shkupit dhe Athinës për emrin

para 12 muajve - Telegrafi

Sekretari i Përgjithshëm i KB-së, Antonio Gutiérrez, e përshëndeti marrëveshjen mes Shkupit dhe Athinës për zgjidhjen e çështjes së emrit duke e cilësuar si demonstrim i lidershipit në rajon e më gjerë....

Veseli e quan model për fqinjët marrëveshjen Maqedoni-Greqi

para 12 muajve - Sovrani

Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mbrëmë në mes të Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. Veseli ka vlerësuar se kjo marrëveshje shërben si model inkurajues...

Departamenti i Shtetit përshëndest arritjen e marrëveshjes për emrin

para 12 muajve - Shenja

Departameniti i Shtetit në SHBA vlerëson se marrëveshja për emrin ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë do të jetë në interes të të dyja vendeve dhe do të përforcojë sigurinë rajonale. Zëdhënësja e Departamentit...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së përshëndet arritjen e marrëveshjes për emrin

para 12 muajve - Shenja

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Gutiérrez, e përshëndeti marrëveshjen mes Shkupit dhe Athinës për zgjidhjen e çështjes së emrit. Kreu i OKB-së e vlerësoi këtë si demonstrim i lidershipit në...

Zaev dhe Dimitrov do ta informojnë presidentin Ivanov për marrëveshjen

para 12 muajve - Republika

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov sot në orën 10 në takim të përbashkët në vilën “Vodno” do ta informojnë presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur me...

Maqedoni- Greqi, odiseja 27 vjeçare e përplasjeve për një emër

para 12 muajve - Java News

Gjithçka filloi në vitin 1991, me shpalljen e pavarësisë së Maqedonisë. Ish-Republika Jugosllave e quajti veten Republika e Maqedonisë dhe zgjodhi një flamur, që Greqisë i kujtonte simbolet helene. Bashkë...

Marrëveshjen Maqedoni-Greqi, Veseli e sheh model për fqinjët

para 12 muajve - Ekonomia Online

Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mbrëmë në mes të Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. Veseli ka vlerësuar se kjo marrëveshje shërben si model inkurajues...

Zaev informon Presidentin Ivanov për marrëveshjen e emrit

para 12 muajve - Nezavisen

Kryeministri i vendit Zoran Zaev është paraqitur mëngjesin e sotëm në Presidencë për të informuar kreun e shtetit, Gjorge Ivanov për sa i përket marrëveshjes së arritur pasditen e djeshme me Greqinë për...

Marrëveshjen Maqedoni-Greqi, Veseli e sheh model për fqinjët

para 12 muajve - KosovaPress

Veseli ka vlerësuar se kjo marrëveshje shërben si model inkurajues për fqinjët. “Marrëveshja e arritur për çështjen e emrit është një lajm i jashtëzakonshëm dhe i shumëpritur për paqen dhe stabilitetin...

Basha për emrin e Maqedonisë: Tashmë meriton pranimin në NATO

para 12 muajve - Gazeta Express

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha reagoi në lidhje me arritjen e marrëveshjes për emrin e ri të Maqedonisë. Basha u shpreh se kjo marrëveshje tashmë do të sjellë edhe integrimin në NATO të Maqedonisë...

DASH përshëndet arritjen e zgjidhjes për emrin

para 12 muajve - Nezavisen

Departameniti i Shtetit në SHBA vlerëson se marrëveshja për emrin ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë do të jetë në interes të të dyja vendeve dhe do të përforcojë sigurinë rajonale. Zëdhënësja e Departamentit...

Stoltenberg: Zgjidhja për emrin e hap rrugën e Shkupit drejt NATO-s

para 12 muajve - Nezavisen

Konsensusi i arritur ndërmjet Athinës dhe Shkupit rreth kontestit të emrit maqedonas e hap rrugën drejt NATO-s. Këtë e deklaroi sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, në komunikatën zyrtare...

Tirana e përshëndet marrëveshjen mes Greqisë e Maqedonisë

para 12 muajve - Illyria

Tiranë, 13 qershor 2018 – Autoritetet më të larta shtetërore dhe politike të Shqipërisë e arritjen e marrëveshjes mes Shkupit dhe Athinës për emrin e ri të Maqedonisë, e cila e zgjidh një problem shumëvjeçar....

BE-ja mirëpret emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - Ekonomia Online

Shefja e politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini dhe komisionari i Zgjerimit, Johanes Hahn e përshëndetën përmes një deklarate të përbashkët zgjidhjen e emrit të Maqedonisë, që i...

BE përshëndet emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - KosovaPress

Kjo është jo vetëm e merituar si mirënjohje për rezultatet e rëndësishme reformatore të Maqedonisë, por do të ndihmojë dhe në zbatimin e plotë të marrëveshjes në interes të të dy shteteve, rajonit dhe...

BE përshëndet emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - Periskopi

Shefja e politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini dhe komisioneri i Zgjerimit Johanes Hahn e pershëndetën përmes një deklarate të përbashkët zgjidhjen e emrit të Maqedonisë, që i...

Basha për emrin e Maqedonisë: Tashmë meriton pranimin në NATO

para 12 muajve - Sovrani

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha reagoi në lidhje me arritjen e marrëveshjes për emrin e ri të Maqedonisë. Basha u shpreh se kjo marrëveshje tashmë do të sjellë edhe integrimin në NATO të Maqedonisë...

Andov: Me këtë tregohet se Maqedonia nuk është vetëm greke, por ekziston edhe Republika e Maqedonisë

para 12 muajve - Portalb

Kryetari i parë i Kuvendit të Maqedonisë, Stojan Andov në emisionin e sotëm të 1tv tha se pret reagime nga Kuvendi grek për shkak se me këtë marrëveshje tregohet se Maqedonia nuk është vetëm greke, por...

Emri i ri i Maqedonisë, Tirana përshëndet marrëveshjen

para 12 muajve - Zëri i Amerikës

Autoritetet më të larta shtetërore dhe politike të Shqipërisë përshëndetën të martën në mbrëmje arritjen e marrëveshjes mes Shkupit dhe Athinës për emrin e ri të Maqedonisë, duke zgjidhur në këtë mënyrë...

Emri i ri i Maqedonisë, Rama-Bushati përshëndesin arritjen e marrëveshjes

para 12 muajve - Ina

Entuziazmin për arritjen e një marrëveshjes mes Tsipras dhe Zaev për emrin e ri të Maqedonisë nuk e ka fshehur as ministri jonë i Jashtëm, Ditmirt Bushati. Ai ka përshëndetur dy vendet fqinje për zgjidhjen...

Meta përshëndet marrëveshjen rreth emrit të Maqedonisë

para 12 muajve - Lajmi.net

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta dhe ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati, kanë reaguar për arritjen e marrëveshjes Maqedoni-Greqi për çështjen e emrit të Maqedonisë...

Mogherini dhe Hahn: Kjo është marrëveshje historike

para 12 muajve - Ina

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini dhe komisari për Zgjerim, Johannes Hahn, kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët pas arritjes së marrëveshjes ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Ata kanë...

Emri i ri, Presidenti Ivanov: E papërgjegjshme që marrëveshja bëhet në telefon

para 12 muajve - Sot News

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov ka reaguar ashpër ndaj deklaratës së Kryeministrit Zoran Zaevit, se refuzimi i marrëveshjes me Greqinë kërcënon perspektivat e vendit për anëtarësimin në NATO dhe...

Marrëveshja Maqedoni-Greqi për emrin, Basha: Kjo, pengesa e fundit drejt BE

para 12 muajve - NOA

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha përshëndet marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë për emrin. Nëpërmjet një postimi në Facebook, Basha e konsideron këtë marrëveshje si një akt pjekurie që përmbyll...

Mickoski: Sot është një ditë e vështirë për Maqedoninë

para 12 muajve - Portalb

Lideri i partisë më të madhe opozitare Hristjan Mickoski në një deklaratë për shtyp, menjëherë pas marrëveshjes së prononcuar nga kryeministri i vendit Zoran Zaev për arritjen e marrëveshjes së emrit,...

Basha përshëndet marrëveshjen Maqedoni-Greqi: Akt i pjekurisë politike

para 12 muajve - Sot News

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me një mesazh në Facebook ka përshëndetur marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit.Basha në reagimin e tij shkruan se marrëveshja është një...

Basha përshëndet marrëveshjen Maqedoni-Greqi: Akt i pjekurisë politike

para 12 muajve - Mapo

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me një mesazh në Facebook ka përshëndetur marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. Basha në reagimin e tij shkruan se marrëveshja është një...

Meta përshëndet marrëveshjen rreth emrit të Maqedonisë

para 12 muajve - Lajmi.net

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta dhe ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati, kanë reaguar për arritjen e marrëveshjes Maqedoni-Greqi për çështjen e emrit të Maqedonisë....

Meta përshëndet marrëveshjen rreth emrit të Maqedonisë

para 12 muajve - Klan Kosova

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta dhe ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati, kanë reaguar për arritjen e marrëveshjes Maqedoni-Greqi për çështjen e emrit të Maqedonisë....

Thaçi: Emri i ri i Maqedonisë, shpresë e re për paqen në rajon

para 12 muajve - Ina

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë. “Në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës, e mirëpres marrëveshjen për çështjen e emrit në mes të Maqedonisë...

Meta: Marrëveshja Maqedoni – Greqi, si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin

para 12 muajve - Ina

Pasi Maqedonia dhe Greqia arritën një marrëveshje për emrin, reagon edhe kreu i shtetit shqiptar, Ilir Meta. Sipas Metës ky lajm i mirë vjen si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin. “Shumë...

“Republika e Maqedonisë se Veriut”, marrëveshja përshëndetet si historike

para 12 muajve - Vizion Plus

Shefi i qeverise shqiptare ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mes kryeministrave Zaev dhe Tsipras. Ne një postim ne Twitter, Rama e konsideron historik vendimin e sotëm dhe shton se Ballkani është...

Maqedonia dhe Greqia, 27 vjet përplasje për një emër

para 12 muajve - Gazeta Express

Gjithçka filloi në vitin 1991, me shpalljen e pavarësisë së Maqedonisë. Ish-Republika Jugosllave e quajti veten Republika e Maqedonisë dhe zgjodhi një flamur, që Greqisë i kujtonte simbolet helene. Bashkë...

Meta përshëndet marrëveshjen rreth emrit të Maqedonisë

para 12 muajve - GazetaBlic

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta dhe ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati, kanë reaguar për arritjen e marrëveshjes Maqedoni-Greqi për çështjen e emrit të Maqedonisë....

Mickoski: Marrëveshja për emrin është kapitullim

para 12 muajve - GazetaBlic

Lideri i partisë më të madhe opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski në një deklaratë për shtyp, pas marrëveshjes së marrëveshjes për emrin, tha se kjo është një ditë e vështirë për Republikën e Maqedoninë...

Mogherini dhe Hahn për emrin e ri të Maqedonisë: Kjo është marrëveshje historike

para 12 muajve - Tetova Sot

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini dhe komisari për Zgjerim, Johannes Hahn, kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët pas arritjes së marrëveshjes ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Ata kanë...

Emri i Maqedonisë, Ivanov: Është jo serioze që çështja të zgjidhet përmes telefonit

para 12 muajve - BalkanWeb

SHKUP-Presidenti i Maqedonise Gjorge Ivanov ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Zoran Zaevit, se refuzimi i marrëveshjes me Greqinë, do t’i kërcënoj perspektivat e vendit për hyrje në NATO dhe BE....

Shqipëria përshëndet marrëveshjen midis Shkupit dhe Athinës

para 12 muajve - Aktuale

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati përshëndetën marrëveshjen e arritur mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. “Dy udhëheqës progresivë të vendeve fqinjë...

VMRO-DPMNE: Marrëveshja për emrin është kapitullim

para 12 muajve - Koha.net

Lideri i partisë më të madhe opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski në një deklaratë për shtyp, pas marrëveshjes së marrëveshjes për emrin, tha se kjo është një ditë e vështirë për Republikën e Maqedoninë...

Mogherini dhe Hahn: Kjo është marrëveshje historike

para 12 muajve - Gazeta Express

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini dhe komisari për Zgjerim, Johannes Hahn, kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët pas arritjes së marrëveshjes ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Ata kanë...

Haradinaj i gëzohet marrëveshjes për emrin ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë

para 12 muajve - Telegrafi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas arritjes së marrëveshjes për emrin e Maqedonisë, ka thënë se “çdo lajm i mirë nga rajoni na përafron të gjithëve me strukturat dhe vlerat euro-atlantike të...

Emri i ri i Maqedonisë, Rama-Bushati përshëndesin arritjen e marrëveshjes

para 12 muajve - Fakti Ditor

Entuziazmin për arritjen e një marrëveshjes mes Tsipras dhe Zaev për emrin e ri të Maqedonisë nuk e ka fshehur as ministri jonë i Jashtëm, Ditmirt Bushati. Ai ka përshëndetur dy vendet fqinje për zgjidhjen...

NATO përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë: Shkupi në rrugën drejt anëtarësimit në NATO!

para 12 muajve - Sot News

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përshëndetur sot zgjidhjen për emrin ndërmjet Shkupit dhe Athinës, duke thënë se kjo është një marrëveshje historike dhe dëshmi e diplomacisë së...

Thaçi mirëpret marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - Aktuale

Presidenti Hashim Thaçi ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë. “Në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës, e mirëpres marrëveshjen për çështjen e emrit në mes të Maqedonisë dhe...

Emri i ri i Maqedonisë, Rama-Bushati përshëndesin arritjen e marrëveshjes

para 12 muajve - Tetova Sot

Entuziazmin për arritjen e një marrëveshjes mes Tsipras dhe Zaev për emrin e ri të Maqedonisë nuk e ka fshehur as ministri jonë i Jashtëm, Ditmirt Bushati. Ai ka përshëndetur dy vendet fqinje për zgjidhjen...

Meta për paktin Greqi- Maqedoni: Erdhi në një moment të shumëpritur

para 12 muajve - Gazeta Express

Pasi Maqedonia dhe Greqia arritën një marrëveshje për emrin, reagon edhe kreu i shtetit shqiptar, Ilir Meta. Sipas Metës ky lajm i mirë vjen si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin. “Shumë...

NATO përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - Koha.net

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përshëndetur sot zgjidhjen për emrin ndërmjet Shkupit dhe Athinës, duke thënë se kjo është një marrëveshje historike dhe dëshmi e diplomacisë së...

Meta: Marrëveshja Maqedoni – Greqi, si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin

para 12 muajve - Medial

Pasi Maqedonia dhe Greqia arritën një marrëveshje për emrin, reagon edhe kreu i shtetit shqiptar, Ilir Meta. Sipas Metës ky lajm i mirë vjen si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin. “Shumë...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë.

para 12 muajve - Medial

“Në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës, e mirëpres marrëveshjen për çështjen e emrit në mes të Maqedonisë dhe Greqisë”, ka shkruar Thaçi në profilin e tij në Facebook. “Ky është një lajm i...

Haradinaj uron për arritjen e marrëveshjes në mes të Maqedonisë dhe Greqisë

para 12 muajve - Medial

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i është gëzuar lajmit për arritjen e marrëveshjes për emrin e Maqedonisë me Greqinë. “Lidershipi i të dyja vendeve u tregua i vendosur dhe vizionar për të kontribuar...

Maqedonia dhe Greqia, 27 vjet përplasje për një emër

para 12 muajve - Aktuale

Gjithçka filloi në vitin 1991, me shpalljen e pavarësisë së Maqedonisë. Ish-Republika Jugosllave e quajti veten Republika e Maqedonisë dhe zgjodhi një flamur, që Greqisë i kujtonte simbolet helene. Bashkë...

Maqedonia dhe Greqia, 27 vjet përplasje për një emër

para 12 muajve - Albeu

Gjithçka filloi në vitin 1991, me shpalljen e pavarësisë së Maqedonisë. Ish- Republika Jugosllave e quajti veten Republika e Maqedonisë dhe zgjodhi një flamur, që Greqisë i kujtonte simbolet helene. Bashkë...

Thaçi përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - Telegrafi

Presidenti Hashim Thaçi e ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes së sotme mes Maqedonisë dhe Greqisë për emrin e Republikës së Maqedonisë. Thaçi, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se, Ky është...

Thaçi përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - Koha.net

Presidenti Hashim Thaçi e ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes së sotme mes Maqedonisë dhe Greqisë për emrin. “Në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës, e mirëpres marrëveshjen për çështjen...

Haradinaj uron për arritjen e marrëveshjes Maqedoni-Greqi

para 12 muajve - Lajmi.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i është gëzuar lajmit për arritjen e marrëveshjes për emrin e Maqedonisë me Greqinë. për arritjen e marrëveshjes për emrin e Maqedonisë me Greqinë. “Lidershipi...

Haradinaj i gëzohet lajmit për marrëveshjen Maqedoni – Greqi

para 12 muajve - Koha.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas arritjes së marrëveshjes për emrin e Maqedonisë, ka thënë se çdo lajm i mirë nga rajoni “na përafron të gjithëve me strukturat dhe vlerat euro-atlantike të...

Maqedonia dhe Greqia, 27 vjet përplasje për një emër

para 12 muajve - Lajmi.net

Gjithçka filloi në vitin 1991, me shpalljen e pavarësisë së Maqedonisë. Ish-Republika Jugosllave e quajti veten Republika e Maqedonisë dhe zgjodhi një flamur, që Greqisë i kujtonte simbolet helene. Bashkë...

Haradinaj uron për arritjen e marrëveshjes në mes të Maqedonisë dhe Greqisë

para 12 muajve - Klan Kosova

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i është gëzuar lajmit për arritjen e marrëveshjes për emrin e Maqedonisë me Greqinë. “Lidershipi i të dyja vendeve u tregua i vendosur dhe vizionar për të kontribuar...

Mickoski: Për VMRO-DPMNE marrëveshja është “kapitullim”

para 12 muajve - Medial

Lideri i VMRO-DPMNE-së opozitare, Hristijan Mickovski e anuloi udhëtimin dhe takimet e planifikuara për nesër dhe i kërkoi kryeministrit Zoran Zaev që menjëherë t’ia dërgojë marrëveshjen me Greqinë për...

Ivanov kundër emrit të Maqedonisë? ‘Duhet konsensus nacional, nuk zgjidhet me telefon’

para 12 muajve - Java News

???????????????????????????????????? SHKUP-Presidenti i Maqedonise Gjorge Ivanov ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Zoran Zaevit, se refuzimi i marrëveshjes me Greqinë, do t’i kërcënoj perspektivat...

“Ditë e rëndë për Maqedoninë”, reagon Mickovski, ja si e quan marëveshejn për emrin lideri i VMRO-së

para 12 muajve - InfoShqip

Lideri i partisë më të madhe opozitare Hristjan Mickoski në një deklaratë për shtyp, menjëherë pas marrëveshjes së prononcuar nga kryeministri i vendit Zoran Zaev për arritjen e marrëveshjes së emrit,...

Kryeministri Haradinaj i gëzohet lajmit për arritjen e marrëveshjes për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i është gëzuar lajmit për arritjen e marrëveshjes për emrin e Maqedonisë me Greqinë. “Lidershipi i të dyja vendeve u tregua i vendosur dhe vizionar për të kontribuar...

Shqipëria përshëndet marrëveshjen midis Shkupit dhe Athinës

para 12 muajve - Medial

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati përshëndetën marrëveshjen e arritur mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. “Dy udhëheqës progresivë të vendeve fqinjë...

Meta: Marrëveshja Maqedoni - Greqi, si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin

para 12 muajve - NOA

Pasi Maqedonia dhe Greqia arritën një marrëveshje për emrin, reagon edhe kreu i shtetit shqiptar, Ilir Meta. Sipas Metës ky lajm i mirë vjen si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin. "Shumë...

Edhe Haradinaj e mirëpret marrëveshjen për emrin e Maqedonië

para 12 muajve - Lajmi.net

Kryeministri Ramush Haradinaj ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë. Nëpërmjet llogarisë së tij në Facebook, Haradinaj thotë se ngjarjet e tilla përafrojnë gjithë rajonin me strukturat...

Meta përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë: Vjen në momentin e shumëpritur

para 12 muajve - BalkanWeb

TIRANE – Përmes një postimi në Twitter, presidenti i Republikës, Ilir Meta ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes për emrin mes Greqisë dhe Maqedonisë. Meta shprehet i gëzuar për arritjen e kësaj marrëveshje...

Haradinaj përshëndet marrëveshjen Athinë-Shkup për emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - OraInfo

Kryeministri Ramush Haradinaj ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë. Nëpërmjet llogarisë së tij në Facebook, Haradinaj thotë se ngjarjet e tilla përafrojnë gjithë rajonin me strukturat...

Haradinaj mirëpret marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - Gazeta Express

Kryeministri Ramush Haradinaj ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë. Nëpërmjet llogarisë së tij në Facebook, Haradinaj thotë se ngjarjet e tilla përafrojnë gjithë rajonin me strukturat...

​Thaçi përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - RTV 21

Thaçi: Lajm i mirë për të dy vendet Presidenti Hashim Thaçi e ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes së sotme mes Maqedonisë dhe Greqisë për emrin. “Në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës,...

Zyrtarizon Zaev, Republika e Maqedonisë Veriore

para 12 muajve - Republika

Në konferencën për shtyp të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë në të cilën kryeministri Zoran Zaev tregoi detajet nga bisedat telefonike të realizuara me kryeministrin grek, Alexis Tsipras për detajet...

Mickoski: Sot është ditë e rëndë për Maqedoninë

para 12 muajve - Republika

Sot është ditë e rëndë për Maqedoninë, deklaroi në konferencën për shtyp, lideri i OBRM-PDUKM-së në lidhje me marrëveshjen e arritur me Greqinë, duke shtuar se ata kanë qenë të lënë anësh gjatë tërë këtij...

Marrëveshjen për emrin e Maqedonisë, Meta: Vjen në momentin e shumëpritur

para 12 muajve - Sot News

Përmes një postimi në Twitter, presidenti i Republikës, Ilir Meta ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes për emrin mes Greqisë dhe Maqedonisë. Meta shprehet i gëzuar për arritjen e kësaj marrëveshje historike...

Meta përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë: Vjen në momentin e shumëpritur

para 12 muajve - Medial

TIRANE – Përmes një postimi në Twitter, presidenti i Republikës, Ilir Meta ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes për emrin mes Greqisë dhe Maqedonisë. Meta shprehet i gëzuar për arritjen e kësaj marrëveshje...

Thaçi mirëpret marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - Klan Kosova

Presidenti Hashim Thaçi ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë. “Në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës, e mirëpres marrëveshjen për çështjen e emrit në mes të Maqedonisë dhe...

Mickoski: Kapitulluam, në referendum votoj kundër

para 12 muajve - Ina

Marrëveshje kapitullimi, kështu e ka quajtur lideri i opozitës, Hristijan Mickoski marrëveshjen e arritur për emrin midis Athinës dhe Shkupit zyrtar. Lideri i VMRO-DPMNE-së në konferencën me gazetarët...

Haradinaj i gëzohet lajmit për arritjen e marrëveshjes Maqedoni- Greqi

para 12 muajve - RTV 21

“Çdo lajm i mirë nga rajoni ynë, na përafron të gjithëve me strukturat dhe vlerat Euro-Atlantike” Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i është gëzuar lajmit për arritjen e marrëveshjes për çështjen...

Haradinaj mirëpret marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - Tetova Sot

Kryeministri Ramush Haradinaj ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë. Nëpërmjet llogarisë së tij në Facebook, Haradinaj thotë se ngjarjet e tilla përafrojnë gjithë rajonin me strukturat...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, reagon ministri Bushati: Diplomacia funksionon

para 12 muajve - Medial

TIRANE- Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka reaguar pas marrëveshjes së arritur mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit. Përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”,...

Thaçi uron për emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - OraInfo

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes profilit të tij në Twitter, ka uruar kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras dhe kryeministrin maqedonas, Zoran Zaev për arritjen e marrëveshjes për emrin. Thaçi...

Mogherini dhe Hahn: Kjo marrëveshje është në dobi të dy shteteve, rajonit dhe tërë BE-së

para 12 muajve - Telegrafi

Kreu i diplomacisë evropiane, Federica Mogherini dhe komisari evropian për zgjerim, Johannes Hahn në një deklaratë të përbashkët i uruan kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras...

Mickoski: Sot është një ditë e vështirë për Maqedoninë

para 12 muajve - Gazeta Express

Lideri i partisë më të madhe opozitare Hristjan Mickoski në një deklaratë për shtyp, menjëherë pas marrëveshjes së prononcuar nga kryeministri i vendit Zoran Zaev për arritjen e marrëveshjes së emrit,...

Thaçi mirëpret marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë

para 12 muajve - Kallxo

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka mirëpritur marrëveshjen për emrin mes Maqedonisë dhe Greqisë. Pas kryeministrit Haradinaj edhe Presidenti Thaçi përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në “Facebook”,...

Mogherini dhe Hahn: Kjo është marrëveshje historike

para 12 muajve - Shenja

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini dhe komisari për Zgjerim, Johannes Hahn, kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët pas arritjes së marrëveshjes ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Ata kanë...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Rama: Dy liderë të vendeve fqinje bënë historinë

para 12 muajve - BalkanWeb

TIRANE- Kryeministri Edi Rama ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit. Përmes një postimi në Twitter, Rama përgëzon fqinjët për emrin e ri Republika e Maqedonisë...

Meta: Marrëveshja Maqedoni – Greqi, si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin

para 12 muajve - Tetova Sot

Pasi Maqedonia dhe Greqia arritën një marrëveshje për emrin, reagon edhe kreu i shtetit shqiptar, Ilir Meta. Sipas Metës ky lajm i mirë vjen si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin. “Shumë...

Maqedonia e Greqia arrijnë marrëveshjen historike, Rama e Bushati përshëndesin anglisht

para 12 muajve - Gazeta Express

Këtë të martë është arritur një marrëveshje historike mes Greqisë e Maqedonië në lidhje me emrin e shtetit të kësaj të fundit, i cili u vendos të quhej “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Por ajo që ka...

​Thaçi përshëndet marrëveshjen Athinë-Shkup për emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - Lajmi.net

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes profilit të tij në Twitter, ka uruar kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras dhe kryeministrin maqedonas, Zoran Zaev për arritjen e marrëveshjes për emrin. Thaçi...

​NATO përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - Klan Kosova

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përshëndetur sot zgjidhjen për emrin ndërmjet Shkupit dhe Athinës, duke thënë se kjo është një marrëveshje historike dhe dëshmi e diplomacisë së...

Mickoski: Sot është ditë e rëndë për Maqedoninë

para 12 muajve - Telegrafi

Sot është ditë e rëndë për Maqedoninë, deklaroi në konferencën për shtyp, lideri i OBRM-PDUKM-së në lidhje me marrëveshjen e arritur me Greqinë, duke shtuar se ata kanë qenë të lënë anësh gjatë tërë këtij...

Haradinaj ka dy fjalë lidhur me marrëveshjen për emrin

para 12 muajve - Ina

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas lajmit për arritjen e marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë për emrin e kësaj të fundit. Me këtë rast, Haradinaj ka uruar dy palët, duke theksuar...

Emri i ri/ Ja reagimi i VMRO-së!

para 12 muajve - Iliria News

Lideri i partisë më të madhe opozitare Hristjan Mickoski në një deklaratë për shtyp, menjëherë pas marrëveshjes së prononcuar nga kryeministri i vendit Zoran Zaev për arritjen e marrëveshjes për emrin,...

Emri i ri i Maqedonisë, Rama-Bushati përshëndesin arritjen e marrëveshjes

para 12 muajve - Gazeta Shqip

Entuziazmin për arritjen e një marrëveshjes mes Tsipras dhe Zaev për emrin e ri të Maqedonisë nuk e ka fshehur as ministri jonë i Jashtëm, Ditmirt Bushati. Ai ka përshëndetur dy vendet fqinje për zgjidhjen...

​Thaçi përshëndet marrëveshjen Athinë-Shkup për emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - Gazeta Express

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes profilit të tij në Twitter, ka uruar kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras dhe kryeministrin maqedonas, Zoran Zaev për arritjen e marrëveshjes për emrin. Thaçi...

Edhe NATO përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë: Vendosë Shkupin në rrugën drejt anëtarësimit në NATO!

para 12 muajve - Lexo

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përshëndetur sot zgjidhjen për emrin ndërmjet Shkupit dhe Athinës, duke thënë se kjo është një marrëveshje historike dhe dëshmi e diplomacisë së...

Emri i Maqedonisë, Rama: Cipras dhe Zaev, sot Ballkani është më i mirë falë jush

para 12 muajve - NOA

Pasi kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras arritën një marrëveshje për emrin e ri të Maqedonisë, reagoi edhe kreu i ekzekutivit shqiptar Edi Rama. Teksa vlerëson marrëveshjen Rama shkruan se Ballkani...

Thaçi mirëpret marrëveshjen për çështjen e emrit në mes të Maqedonisë dhe Greqisë

para 12 muajve - GazetaBlic

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka mirë pritur marrëveshjen për çështjen e emrit në mes të Maqedonisë dhe Greqisë, raporton Gazeta Blic. Thaçi përmes postimit të tij në Facebook ka thënë se ky lajm është i...

Mogherini dhe Hahn: Kjo është marrëveshje historike

para 12 muajve - Fol

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini dhe komisari për Zgjerim, Johannes Hahn, kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët pas arritjes së marrëveshjes ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Ata kanë...

Kryeministri grek: Marrëveshja me Maqedonisë përfshin ndryshimet kushtetuese

para 12 muajve - BalkanWeb

GREQI -Kryeministri grek, Aleksis Cipras tha se marrëveshja e arritur midis Maqedonisë dhe Greqisë për emrin është marrëveshje e mirë dhe se e njëjta përfshin kushtet e palës greke, ‘erga omnes’ me ndryshimet...

Mickoski: Sot është një ditë e vështirë për Maqedoninë

para 12 muajve - Aktuale

Lideri i partisë më të madhe opozitare Hristjan Mickoski në një deklaratë për shtyp, menjëherë pas marrëveshjes së prononcuar nga kryeministri i vendit Zoran Zaev për arritjen e marrëveshjes së emrit,...

Thaçi: Emri i ri i Maqedonisë, shpresë e re për paqen në rajon

para 12 muajve - Tetova Sot

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë. “Në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës, e mirëpres marrëveshjen për çështjen e emrit në mes të Maqedonisë...

Haradinaj: Greqia e Maqedonia treguan vizion dhe vendosmëri për emrin e ri

para 12 muajve - Aktuale

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka mirëpritur çështjen e zgjedhjes së emrit të ri të Maqedonisë. Në një postim në Facebook, Haradinaj ka shkruar se çdo lajm i mirë nga rajoni, i përafron të gjithë...

NATO përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - Aktuale

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përshëndetur sot zgjidhjen për emrin ndërmjet Shkupit dhe Athinës, duke thënë se kjo është një marrëveshje historike dhe dëshmi e diplomacisë së...

Historia 27-vjeçare e përplasjes Maqedoni-Greqi dhe fundi i lumtur

para 12 muajve - Java News

Gjithçka filloi në vitin 1991, me shpalljen e pavarësisë së Maqedonisë. Ish-Republika Jugosllave e quajti veten Republika e Maqedonisë dhe zgjodhi një flamur, që Greqisë i kujtonte simbolet helene. Bashkë...

Meta përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë: Historike dhe në momentin e duhur!

para 12 muajve - Lexo

Përmes një postimi në Twitter, presidenti i Republikës, Ilir Meta ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes për emrin mes Greqisë dhe Maqedonisë. Meta shprehet i gëzuar për arritjen e kësaj marrëveshje historike...

Thaçi: Emri i ri i Maqedonisë, shpresë e re për paqen në rajon

para 12 muajve - Shenja

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë. “Në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës, e mirëpres marrëveshjen për çështjen e emrit në mes të Maqedonisë...

Kompromisi Cipras - Zaev: Republika e Maqedonisë së Veriut

para 12 muajve - DW

Pas grindjes shumë vjeçare kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Cipras, ranë dakord për një kompromis për emrin e ish-republikës jugosllave. "Fqinjët tanë do të mbajnë emrin Republika...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Rama: Historike

para 12 muajve - Sot News

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas marrëveshjes së arritur mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit. Përmes një postimi në rrjetin social Twitter Rama ka uruar vendet dhe liderët duke e quajtur...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, reagon ministri Bushati: Diplomacia funksionon

para 12 muajve - BalkanWeb

TIRANE- Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka reaguar pas marrëveshjes së arritur mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit. Përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”,...

Emri i ri i Maqedonisë, Bushati: I hap rrugën e integrimit rajonit

para 12 muajve - Gazeta Shqip

Entuziazmin për arritjen e një marrëveshjes mes Tsipras dhe Zaev për emrin e ri të Maqedonisë nuk e ka fshehur as ministri jonë i Jashtëm, Ditmirt Bushati. Ai ka përshëndetur dy vendet fqinje për zgjidhjen...

Zgjidha e emrit të Maqedonisë, Bushati: I hap rrugën e integrimit rajonit

para 12 muajve - Gazeta Shqip

Entuziazmin për arritjen e një marrëveshjes mes Tsipras dhe Zaev për emrin e ri të Maqedonisë nuk e ka fshehur as ministri jonë i Jashtëm, Ditmirt Bushati. Ai ka përshëndetur dy vendet fqinje për zgjidhjen...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, reagon ministri Bushati

para 12 muajve - Sot News

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka reaguar pas marrëveshjes së arritur mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit. Përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”, kreu i diplomacisë...

Emri, VMRO-ja paralajmëron konferencë për shtyp

para 12 muajve - Alsat-M

Ndiqni konferencën e drejtpërdrejtë për shtyp të udhëheqësit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski në lidhje me marrëveshjen e arritur mbi emrin e ri të Maqedonisë.

Stoltenberg: Marrëveshja e drejton Maqedoninë në rrugën drejt anëtarësimit në NATO

para 12 muajve - Shenja

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përshëndetur sot zgjidhjen për emrin ndërmjet Shkupit dhe Athinës, duke thënë se kjo është një marrëveshje historike dhe dëshmi e diplomacisë së...

Mickoski: Fitoi pala greke!

para 12 muajve - Shenja

Kryetari i VMRO-së, Hristian Mickosk ka mbajtur një konferencë për gazetarë menjëherë pas konferencës së kryeministrit Zoran Zaev, ku ka deklaruar se kjo është një ditë e vështirë për vendin. Kreu opozitar...

Meta: Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, historike dhe në momentin e duhur!

para 12 muajve - Java News

Përmes një postimi në Twitter, presidenti i Republikës, Ilir Meta ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes për emrin mes Greqisë dhe Maqedonisë. Meta shprehet i gëzuar për arritjen e kësaj marrëveshje historike...

Haradinaj i gëzohet marrëveshjes Maqedoni- Greqi

para 12 muajve - Kallxo

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas lajmit për arritjen e marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë për emrin e kësaj të fundit. Me këtë rast, Haradinaj ka uruar dy palët, duke theksuar...

Mickoski: Sot është një ditë e vështirë për Maqedoninë

para 12 muajve - Tetova Sot

ideri i partisë më të madhe opozitare Hristjan Mickoski në një deklaratë për shtyp, menjëherë pas marrëveshjes së prononcuar nga kryeministri i vendit Zoran Zaev për arritjen e marrëveshjes së emrit, tha...

Maqedonia nga sot me emër të ri, arrihet marrëveshja mes Tsipras dhe Zaev

para 12 muajve - Gazeta Shqip

Athina dhe Shkupi kanë shkruar një faqe të re në historinë e dy kombeve. Palët kanë rënë dakord për marrëveshjen më të madhe midis tyre, që ka të bëjë me çështjen e emrit të fqinjit verior të Greqisë dhe...

Maqedonia e Veriut, emri i ri

para 12 muajve - Politiko

“Republika e Maqedonisë së Veriut”, është propozimi i ri për emrin e Maqedonisë, ka bërë të ditur kryeministri Zoran Zaev në një paraqitje para mediave pak çaste pas bisedës telefonike me kryeministrin...

VIJNË URIMET E PARA NGA SEKRETARI GJENERAL I NATO-s, MARRËVESHJE HISTORIKE, TANI DUHET TA FINALIZONI

para 12 muajve - TV21

Sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg e ka përshëndetur marrëveshjen me Greqinë lidhur me çështjen e emrit duke e cilësuar si historike. Stoltenberg ka komentuar duke thënë: Marrëveshje historike, tani...

Meta: Marrëveshja Maqedoni – Greqi, si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin

para 12 muajve - Fakti Ditor

Pasi Maqedonia dhe Greqia arritën një marrëveshje për emrin, reagon edhe kreu i shtetit shqiptar, Ilir Meta. Sipas Metës ky lajm i mirë vjen si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin. “Shumë...

Vijnë urimet e para nga sekretari gjeneral i NATO-s, marrëveshje historike, tani duhet ta finalizoni

para 12 muajve - Medial

Sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg e ka përshëndetur marrëveshjen me Greqinë lidhur me çështjen e emrit duke e cilësuar si historike. Stoltenberg ka komentuar duke thënë: Marrëveshje historike, tani...

Haradinaj uron për arritjen e marrëveshjes në mes të Maqedonisë dhe Greqisë

para 12 muajve - Fakti Ditor

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i është gëzuar lajmit për arritjen e marrëveshjes për emrin e Maqedonisë me Greqinë. “Lidershipi i të dyja vendeve u tregua i vendosur dhe vizionar për të kontribuar...

NATO përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - Gazeta Express

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përshëndetur sot zgjidhjen për emrin ndërmjet Shkupit dhe Athinës, duke thënë se kjo është një marrëveshje historike dhe dëshmi e diplomacisë së...

Ja si do të jetë emri i ri i Maqedonisë

para 12 muajve - Gazeta Tema

Maqedonia dhe Greqia janë pajtuar t’i japin fund çështjes së emrit të Maqedonisë, të kontestuar për më shumë se dy dekada. Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, tha se është arritur marrëveshje historike...

Marrëveshja Tsipras-Zaev për emrin e ri, reagon Rama: Dy liderë progresivë të vendeve fqinjë e bënë historinë sot

para 12 muajve - Lexo

Greqia dhe Maqedonia arritën sot një marrëveshje historike. Pas negociatave të shumta mes palëve, dy kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras zyrtarizuan akordin për emrin e ri të vendit fqinj. Nga...

Ministri i jashtëm Dimitrov do ta informojë kryetarin Ivanov për marrëveshjen e arritur me Greqinë

para 12 muajve - Telegrafi

Kryetari i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov nesër do të realizojë takim me kreun e diplomacisë së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov në lidhje me marrëveshjen e arritur me Greqinë për kontestin e emrit,...

Mediat greke, Marrëveshja nënshkruhet këtë fundjavë në Prespë

para 12 muajve - Aktuale

Republika Maqedonia Veriore është emri i ri i IRJM-së, emër që është dakorduar mes kryeministrave Aleksis Cipras dhe Zoran Zaev, shkruajnë mediat greke. Sipas informatave, marrëveshja do të bëhet zyrtare...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Rama: Dy liderë progresistë bënë historinë

para 12 muajve - Java News

Greqia dhe Maqedonia arritën sot një marrëveshje historike. Pas negociatave të shumta mes palëve, dy kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras zyrtarizuan akordin për emrin e ri të vendit fqinj. Nga...

Zaev ka informuar Mickoskin për marrëveshjen e arritur, pritet konferencë për shtyp nga OBRM-PDUKM

para 12 muajve - Telegrafi

Sot pasdite, kryeministri Zoran Zaev pas bisedës telefonike me kryeministrin grek, Alexis Tsipras, ka informuar liderin e OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski për marrëveshjen e arritur me Greqinë si zgjidhje...

ZAEV: ARRITËM MARRËVESHJE PËR EMRIN E RI, REPUBLIKA E MAQEDONISË VERIORE

para 12 muajve - TV21

Në konferencën për shtyp sot nga Qeveria e Republikës së Maqedonisë, kryeministri Zoran Zaev, tregoi detajet nga biseda telefonike të realizuar me kryeministrin grek, Aleksis Cipras gjegjësisht nga marrëveshja...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Bushati: Diplomacia funksionon!

para 12 muajve - Java News

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka reaguar pas marrëveshjes së arritur mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit. Përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”, kreu i diplomacisë...

Mickoski: Marrëveshja për emrin është kapitullim

para 12 muajve - KosovaPress

Ai po ashtu theksoi se kjo marrëveshje është kapitullim. “Sot është një ditë e vështirë për Republikën e Maqedonisë. Pa marrë parasysh se si e provon Zoran Zaev për të demonstruar eufori, mund të shohësh...

Emri, VMRO-ja paralajmëron konferencë për shtyp (LIVE VIDEO)

para 12 muajve - Tetova Sot

Ndiqni konferencën e drejtpërdrejtë për shtyp të udhëheqësit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski në lidhje me marrëveshjen e arritur mbi emrin e ri të Maqedonisë.

Urimi i Bushatit për marrëveshjen e emrit të Maqedonisë: Hap rrugën e integrimit të rajonit në familjen euro-atlantike

para 12 muajve - Lexo

Pas arritjes së një marrëveshje në parim midis Kryeministrit të Maqedonisë Zoran Zaev dhe homologut të të tij grek Aleksis Tsipras për emrin e shtetit fqinj mbi termin “Republika e Maqedonisë së Veriut”,...

Haradinaj i gëzohet marrëveshjes Maqedoni- Greqi

para 12 muajve - Tetova Sot

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas lajmit për arritjen e marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë për emrin e kësaj të fundit. Me këtë rast, Haradinaj ka uruar dy palët, duke theksuar...

Tsipras: Është arritur marrëveshje me të cilën plotësohen kërkesat e Greqisë

para 12 muajve - Klan Kosova

Pas takimit me presidentin e Greqisë, Prokopis Pavlopoulos, kryeministri grek, Alexis Tsipras deklaroi se është arritur marrëveshje e mirë me të cilën janë plotësuar kërkesat greke për ndryshime kushtetuese...

Kryeministri grek njofton presidentin: Marrëveshja për emrin e Maqedonisë përmbush kushtet e kërkuara

para 12 muajve - Periskopi

Pak më herët edhe kryeministri grek, Aleksis Cipras tha se marrëveshja e arritur midis Maqedonisë dhe Greqisë është marrëveshje e mirë dhe se e njëjta përfshin kushtet e palës greke dhe ndryshime kushtetuese....

Tsipras: Është arritur marrëveshje me të cilën plotësohen kërkesat e Greqisë

para 12 muajve - Telegrafi

Pas takimit me presidentin e Greqisë, Prokopis Pavlopoulos, kryeministri grek, Alexis Tsipras deklaroi se është arritur marrëveshje e mirë me të cilën janë plotësuar kërkesat greke për ndryshime kushtetuese...

Zaev: Emri i ri do të jetë “Republika e Maqedonisë Veriore”

para 12 muajve - Iliria News

Republika e Maqedonisë së Veriut me përkthim në të gjithë gjuhët për të gjitha përdorimet e vërtetuar me fusnote në kushtetutë. Gjuha dhe identiteti nuk ndryshon. Ky është emri i dakorduar mes kryeministrave...

CIPRAS: Marrëveshja i përmbushi kushtet e kërkuara

para 12 muajve - Medial

Pak më herët edhe kryeministri grek, Aleksis Cipras tha se marrëveshja e arritur midis Maqedonisë dhe Greqisë është marrëveshje e mirë dhe se e njëjta përfshin kushtet e palës greke, erga omnes dhe ndryshime...

NATO përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - GazetaBlic

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përshëndetur sot zgjidhjen për emrin ndërmjet Shkupit dhe Athinës, duke thënë se kjo është një marrëveshje historike dhe dëshmi e diplomacisë së...

Haradinaj reagon për marrëveshjen Maqedoni-Greqi

para 12 muajve - Insajderi

Edhe kryeministri Ramush Haradinaj ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë. Nëpërmjet llogarisë së tij në Facebook, Haradinaj thotë se ngjarjet e tilla përafrojnë gjithë rajonin me strukturat...

Reagimet e Thaçit e Haradinajt pas marrëveshjes për emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - Gazeta Monitor

Kryeministri Ramush Haradinaj ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë. Nëpërmjet llogarisë së tij në Facebook, Haradinaj thotë se ngjarjet e tilla përafrojnë gjithë rajonin me strukturat...

Zaev konfirmon: Maqedonia e Veriut, emri i ri

para 12 muajve - Kallxo

“Republika e Maqedonisë së Veriut”, është propozimi i ri për emrin e Maqedonisë, ka bërë të ditur kryeministri Zoran Zaev në një paraqitje para mediave pak çaste pas bisedës telefonike me kryeministrin...

Thaçi: Emri i ri i Maqedonisë, shpresë e re për paqen në rajon

para 12 muajve - Nezavisen

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë. “Në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës, e mirëpres marrëveshjen për çështjen e emrit në mes të Maqedonisë...

Zaev zyrtarizon: Nga sot, Republika e Maqedonisë së Veriut

para 12 muajve - Klan Kosova

Në konferencën për shtyp të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë në të cilën kryeministri Zoran Zaev tregoi detajet nga bisedat telefonike të realizuara me kryeministrin grek, Alexis Tsipras për detajet...

Maqedonia dhe Greqia, 27 vjet përplasje për një emër

para 12 muajve - Sovrani

Gjithçka filloi në vitin 1991, me shpalljen e pavarësisë së Maqedonisë. Ish-Republika Jugosllave e quajti veten Republika e Maqedonisë dhe zgjodhi një flamur, që Greqisë i kujtonte simbolet helene. Bashkë...

Republika Severna Makedonija, është emri i ri i shtetit

para 12 muajve - Portalb

18:40 -Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev në konferencën e sotme për media njoftoi se emri i ri i Maqedonisë do të jetë Republika Severna Makedonija, raporton Portalb.mk. “Flasim për të ardhmen e të...

Zyrtarizon Zaev, Republika e Maqedonisë Veriore

para 12 muajve - Telegrafi

Në konferencën për shtyp të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë në të cilën kryeministri Zoran Zaev tregoi detajet nga bisedat telefonike të realizuara me kryeministrin grek, Alexis Tsipras për detajet...

Cipras: Është arritur marrëveshje e mirë, janë përmbushur kërkesat për ndryshim të kushtetutës dhe erga omnes

para 12 muajve - Portalb

Pas takimit me kryetarin e Greqisë Prokopis Pavllopulos, kryeministri grek, Aleksis Cipras deklaroi se është arritur marrëveshje e mirë me çka janë përmbushur kërkesat greke për ndryshime kushtetuese dhe...

Cipras: Marrëveshja i përmbushi kushtet e kërkuara

para 12 muajve - Albeu

Pak më herët edhe kryeministri grek, Aleksis Cipras tha se marrëveshja e arritur midis Maqedonisë dhe Greqisë është marrëveshje e mirë dhe se e njëjta përfshin kushtet e palës greke , erga omnes dhe ndryshime...

Haradinaj: I gëzohem lajmit për marrëveshjen ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë

para 12 muajve - KosovaPress

Postimi i Haradinajt në Facebook: I gëzohem lajmit të shumëpritur për arritjen e marrëveshjes historike për çështjen e emrit ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Lidershipi i të dyja vendeve u tregua i vendosur...

Greqia e Maqedonia arrijnë marrëveshje për emrin

para 12 muajve - Kallxo

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras tha se shteti i tij dhe Maqedonia kanë arritur marrëveshje për emrin. “Kemi marrëveshje. Jam i lumtur sepse është marrëveshje e mirë, që mbulon të gjitha parakushtet...

Mediat greke/Marrëveshja për emrin do të nënshkruhet këtë fundjavë në Prespë

para 12 muajve - Gazeta Express

Republika Maqedonia Veriore është emri i ri i IRJM-së, emër që është dakorduar mes kryeministrave Aleksis Cipras dhe Zoran Zaev, shkruajnë mediat greke. Sipas informatave, marrëveshja do të bëhet zyrtare...

Cipras: Marrëveshja i përmbushi kushtet e kërkuara

para 12 muajve - Gazeta Express

Pak më herët edhe kryeministri grek, Aleksis Cipras tha se marrëveshja e arritur midis Maqedonisë dhe Greqisë është marrëveshje e mirë dhe se e njëjta përfshin kushtet e palës greke, erga omnes dhe ndryshime...

Zaev: Nga sot emri jonë do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut

para 12 muajve - Vizion Plus

Republika e Maqedonise se Veriut. Ky eshte emri i ri qe do te kete Maqedonia pas bisedave intesive mes dy shteteve gjate muajve te fundit. lajmi u be i ditur nga kryeministri maqedonas Zaev gjate nje konference...

LIVE: Marrëveshja për emrin, Zaev është duke mbajtur konferencë për media

para 12 muajve - Portalb

18:40 -Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev është duke mbajtur konferencë për media ku njofton se çfarë kanë biseduar në telefon me kryeministrin grek Aleksis Cipras për marrëveshjen për emrin, raporton...

Zaev: Zgjodhëm emrin, Republika e Maqedonisë së Veriut, zgjodhëm ardhmërinë

para 12 muajve - MRT

Republika e Maqedonisë së Veriut me përkthim në të gjithë gjuhët për të gjitha përdorimet... Republika e Maqedonisë së Veriut me përkthim në të gjithë gjuhët për të gjitha përdorimet e vërtetuar me fusnote...

Reagimet e Thaçit e Haradinajt pas marrëveshjes për emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - Periskopi

Kryeministri Ramush Haradinaj ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë. Nëpërmjet llogarisë së tij në Facebook, Haradinaj thotë se ngjarjet e tilla përafrojnë gjithë rajonin me strukturat...

​Thaçi përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - Sovrani

Presidenti Hashim Thaçi e ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes së sotme mes Maqedonisë dhe Gërdisë për emrin. “Në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës, e mirëpres marrëveshjen për çështjen...

Tsipras: Kemi marrëveshje për emrin

para 12 muajve - Lajmi.net

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras tha se shteti i tij dhe Maqedonia kanë arritur marrëveshje për emrin. “Kemi marrëveshje. Jam i lumtur sepse është marrëveshje e mirë, që mbulon të gjitha parakushtet...

NATO përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - Tetova Sot

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përshëndetur sot zgjidhjen për emrin ndërmjet Shkupit dhe Athinës, duke thënë se kjo është një marrëveshje historike dhe dëshmi e diplomacisë së...

Kryeministri grek Tsipras e quan historike marëveshjen e arritur me Maqedoninë

para 12 muajve - InfoShqip

Athina dhe Shkupi arritën marrëveshje historike për të zgjidhur kontestin shumëvjeçar për emrin, deklaroi kryeministri grek Alexis Cipras. Kam një lajm të mirë. Para pak kohë arritëm marrëveshje me kryeministrin...

Zaev dhe Tsipras gjejnë zgjidhje emri i ri Republika e Maqedonisë së Veriut

para 12 muajve - Lexo

Pas shumë kohësh negociata Athina dhe Shkupi pritet që të arrijnë marrëveshjen më të madhe midis tyre që do të mbyllë një konflikt dhjetëravjeçar për çështjen e emrit të fqinjit verior të Greqisë. Burime...

Cipras: Marrëveshja i përmbushi kushtet e kërkuara

para 12 muajve - Alsat-M

Pak më herët edhe kryeministri grek, Aleksis Cipras tha se marrëveshja e arritur midis Maqedonisë dhe Greqisë është marrëveshje e mirë dhe se e njëjta përfshin kushtet e palës greke, erga omnes dhe ndryshime...

Zaev: Republika e Maqedonisë së Veriut – Është ruajtur kombi dhe gjuha maqedonase

para 12 muajve - Shenja

Gjatë konferencës për gazetarë, kryeministri Zoran Zaev deklaroi se emri Republika e Maqedonisë Veriore është definuar qartë dhe është për përdorim të përgjithshëm. Ai ka deklaruar se marrëveshja nuk ka...

​Thaçi përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - KosovaPress

“Në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës, e mirëpres marrëveshjen për çështjen e emrit në mes të Maqedonisë dhe Greqisë. Ky është një lajm i mirë për të dy vendet dhe për rrugën e Maqedonisë...

Zaev-Tsipras bien dakord për emrin e Maqedonisë, ja si do të quhet

para 12 muajve - Sot News

Pas mosmarrëveshjeve thuajse prej 3 dekadash, Athina dhe Shkupi duket se kanë rënë dakord për të zgjidhur çështjen e emrit të Maqedonisë. Mediat greke dhe ato maqedonase kanë shkruar se dy kryeministrat,...

Zaev informoi Mickoskin për marrëveshjen me Greqinë

para 12 muajve - Aktuale

Kryeministri Zoran Zaev pasdite ka biseduar me liderin e VMRO-DPMNE, Hristian Mickoski. Nga VMRO-DPMNE konfirmuan këtë informacion. Qëndrimin e opozitës kreu i VMRO-DPMNE-së Mickoski do ta publikojë në...

​NATO përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - Sovrani

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përshëndetur sot zgjidhjen për emrin ndërmjet Shkupit dhe Athinës, duke thënë se kjo është një marrëveshje historike dhe dëshmi e diplomacisë së...

Mer fund historia e emrit, e tregon vetë kryeministri Zaev: Ja emri i ri i Maqedonisë

para 12 muajve - InfoShqip

Republika e Maqedonisë së Veriut me përkthim në të gjithë gjuhët për të gjitha përdorimet e vërtetuar me fusnote në kushtetutë. Gjuha dhe identiteti nuk ndryshon. Ky është emri i dakorduar mes kryeministrave...

Zaev: Është ruajtur kombi maqedonas dhe gjuha maqedonase

para 12 muajve - Shenja

Gjatë konferencës për gazetarë, kryeministri Zoran Zaev deklaroi se emri Republika e Maqedonisë Veriore është definuar qartë dhe është për përdorim të përgjithshëm. Ai ka deklaruar se marrëveshja nuk ka...

Zaev-Tsipras bien dakord për emrin, mediat: Do quhet “Republika e Maqedonisë Veriore”

para 12 muajve - Gazeta Tema

Athina dhe Shkupi duket se kanë rënë dakord për të zgjidhur çështjen e emrit të Maqedonisë. Mediat greke dhe ato maqedonase kanë shkruar se dy kryeministrat, Tzipras e Zaev, janë dakordësuar që emri i...

Haradinaj i gëzohet marrëveshjes historike mes Greqisë dhe Maqedonisë

para 12 muajve - Sovrani

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka mirëpritur çështjen e zgjedhjes së emrit të ri të Maqedonisë. Në një postim në Facebook, Haradinaj ka shkruar se çdo lajm i mirë nga rajoni, i përafron të gjithë...

Ivanov: Është joserioze që çështja e ermit të zgjidhet me telefonata

para 12 muajve - Lexo

Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov vlerëson se deklaratat e Zoran Zaevit, se refuzimi i marrëveshjes me Greqinë, do t’i kërcënoj perspektivat e vendit për hyrje në NATO dhe BE, paraqesin tentim të dëshpëruar...

Vjen edhe reagimi i NATO’s pas marrëveshjes për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - Periskopi

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përshëndetur sot zgjidhjen për emrin ndërmjet Shkupit dhe Athinës, duke thënë se kjo është një marrëveshje historike dhe dëshmi e diplomacisë së...

Thaçi: Marrëveshja ndërmjet Athinës dhe Shkupit ndihmon integrimin e tërë rajonit në BE dhe NATO

para 12 muajve - Ekonomia Online

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes profilit të tij në Twitter, ka uruar kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras dhe kryeministrin maqedon, Zoran Zaev për arritjen e marrëveshjes për emrin. Thaçi...

Rama përshëndet marrëveshjen për emrin: Zaev-Tsipras, dy liderë progresivë

para 12 muajve - AlbPress

Share This Tags rama zaev tsipras Kryeministri Edi Rama, ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes mes qeverisë maqedonase dhe asaj greke për emrin. Në postimin  e tij në rrjet, Rama thekson se Zaev dhe...

Përfundon telefonata e dytë Zaev – Cipras, më në fund arrihet marrëveshja

para 12 muajve - Aktuale

Biseda e dytë telefonike mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipas është realizuar pak minuta më parë, me të cilën është arritur marrëveshja për emrin. Lajmi bëhet i ditur nga mediat greke, të cilët...

Cipras takon presidentin grek Pavlopulos: Marrëveshja për emrin i përmbushi kushtet e kërkuara

para 12 muajve - Tetova Sot

Pak më herët edhe kryeministri grek, Aleksis Cipras tha se marrëveshja e arritur midis Maqedonisë dhe Greqisë është marrëveshje e mirë dhe se e njëjta përfshin kushtet e palës greke, erga omnes dhe ndryshime...

Cipras: Kemi arritur marrëveshje historike

para 12 muajve - Aktuale

Athina dhe Shkupi arritën marrëveshje historike për të zgjidhur kontestin shumëvjeçar për emrin, deklaroi kryeministri grek Alexis Cipras. Kam një lajm të mirë. Para pak kohë arritëm marrëveshje me kryeministrin...

Arrihet marrëveshja me Greqinë, Maqedonia nga sot me emër të ri

para 12 muajve - Albinfo

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev njoftoi se marrëveshja parashikon që emri i ri i shtetit të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut, ndërsa gjuha dhe shtetësia do të jenë maqedonase Arrihet marrëveshja...

Zyrtare/ Marrëveshje historike, nga sot quhet Republika e Maqedonisë së Veriut

para 12 muajve - Java News

Është arritur marrëveshja historike mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit. Kryeministri maqedonas Zoran Zaev ka njoftuar pas telefonatës së dytë me Cipras brenda ditës, se nga sot, emri i ri...

Përfundon biseda e dytë telefonike mes Zaev dhe Tsipras, kryeministri i Maqedonisë cakton konferencë për shtyp

para 12 muajve - Telegrafi

Sot në ora 18 sipas kohës lokale në Greqi, kryeministri grek Alexis Tsipras do të takohet me presidentin Prokopis Pavlopoulos. Tsipras në pallatin presidencial do ta informojë presidentin grek për përmbajtjen...

Marrëveshja për emrin mes Greqisë dhe Maqedonisë, ja reagimi i qeverisë Rama

para 12 muajve - AlbPress

Share This Tags Bushati emri i maqedonise reagimi Greqia dhe Maqedonia njoftuan sot arritjen e marrëveshjen për kontestin e emrit të Maqedonisë. Marrëveshja është përshëndetur nga qeveria Rama përmes ministrit...

Cipras: Kemi arritur marrëveshje historike

para 12 muajve - Tetova Sot

Athina dhe Shkupi arritën marrëveshje historike për të zgjidhur kontestin shumëvjeçar për emrin, deklaroi kryeministri grek Alexis Cipras. Kam një lajm të mirë. Para pak kohë arritëm marrëveshje me kryeministrin...

Zaev shpallë arritjen e marrëveshjes për emrin me Greqinë

para 12 muajve - Shenja

Kryeministri Zoran Zaev ka njoftuar sot gjatë konfernecë për gazetarë, ku ka dhënë detaje për arritjen e marrëvshjes për emrin: Republika Veriore e Maqedonisë. Ai ka thënë kjo është një marrëveshje historike...

Zaev: Emri i ri do të jetë “Republika e Maqedonisë Veriore”

para 12 muajve - Tetova Sot

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev në konferencës e sotme pë media njoftoi se emri i ri i Maqedonisë do të jetë Republika e Maqedonisë Veriore. “Flasim për të ardhëm e të shtetit tonë, ajo e ardhme...

Zaev informoi Mickoskin për marrëveshjen me Greqinë

para 12 muajve - Tetova Sot

Kryeministri Zoran Zaev pasdite ka biseduar me liderin e VMRO-DPMNE, Hristian Mickoski. Nga VMRO-DPMNE konfirmuan këtë informacion. Qëndrimin e opozitës kreu i VMRO-DPMNE-së Mickoski do ta publikojë në...

Bashkimi Evropian e mirëpret marrëveshjen mes Athinës e Shkupit

para 12 muajve - Illyria

Bruksel, 12 qershor 2018 – Bashkimi Evropian e ka mkirëpritur marrëveshjes e arritur mes Athinës dhe Shkupit për ështjen e emrit të Maqedonisë. Shefja e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini,...

Athina dhe Shkupi pajtohen për emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - Illyria

Shkup, 12 qershor 2018 – Ish Republika Jugoallave e Maqedonisë do të pagëzohet Maqedonia e Veriut. Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka deklaruar se shkupi dhe Athina janë pajtuar me këtë emërtim,...

Sipas mediave greke, Marrëveshja për emrin do të nënshkruhet këtë fundjavë në Prespë

para 12 muajve - Telegrafi

Republika Maqedonia Veriore është emri i ri i IRJM-së, emër që është dakorduar mes kryeministrave Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev, shkruajnë mediat greke. Sipas informatave, marrëveshja do të bëhet zyrtare...

Marrëveshja për emrin: Zaev në orën 18 e 30 do të mbajë konferencë për media

para 12 muajve - Portalb

17:15 – Sot, në orën 18 e 30 kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev do të mbajë konferencë për media në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë së bashku me anëtarët e Qeverisë në lidhje me marrëveshjen e kontestit...

Përfundon telefonata e dytë Zaev – Cipras, më në fund arrihet marrëveshja

para 12 muajve - Gazeta Express

Biseda e dytë telefonike mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipas është realizuar pak minuta më parë, me të cilën është arritur marrëveshja për emrin. Lajmi bëhet i ditur nga mediat greke, të cilët...

NATO përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - Fakti Ditor

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përshëndetur sot zgjidhjen për emrin ndërmjet Shkupit dhe Athinës, duke thënë se kjo është një marrëveshje historike dhe dëshmi e diplomacisë së...

Përfundon telefonata e dytë Zaev – Cipras, më në fund arrihet marrëveshja

para 12 muajve - Ina

Biseda e dytë telefonike mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipas është realizuar pak minuta më parë, me të cilën është arritur marrëveshja për emrin, in. Lajmi bëhet i ditur nga mediat greke, të...

Zyrtare, themelohet "Maqedonia Veriore"

para 12 muajve - Respublica

"Maqedonia Veriore" është emri i dakordësuar mes Athinës dhe Shkupit për emrin e ri të Maqedonisë. Këtë e konfirmoi kryeministri grek, Aleksis Tsipras pas bisedës së dytë telefonike që kishte me homologun...

Emri i ri i Maqedonisë, sot arrihet marrëveshja mes Tsipras dhe Zaev

para 12 muajve - Gazeta Shqip

Athina dhe Shkupi pritet që të arrijnë marrëveshjen më të madhe midis tyre që do të mbyllë një konflikt dhjetëravjeçar për çështjen e emrit të fqinjit verior të Greqisë. Burime diplomatike konfirmojnë...

Zaev: Zgjodhëm emrin, Republika e Maqedonisë së Veriut, zgjodhëm ardhmërinë

para 12 muajve - Nezavisen

Republika e Maqedonisë së Veriut me përkthim në të gjithë gjuhët për të gjitha përdorimet e vërtetuar me fusnote në kushtetutë. Gjuha dhe identiteti nuk ndryshon. Ky është emri i dakorduar mes kryeministrave...

Tsipras: Kemi arritur marrëveshje historike

para 12 muajve - Nezavisen

Pas takimit me presidentin e Greqisë, Prokopis Pavlopoulos, kryeministri grek, Alexis Tsipras deklaroi se është arritur marrëveshje e mirë me të cilën janë plotësuar kërkesat greke për ndryshime kushtetuese...

“Republika e Maqedonisë së Veriut”, emri i ri i shtetit?

para 12 muajve - Klan Kosova

Republika e Maqedonisë së Veriut i për-kthyeshëm dhe për përdorim të përgjithshëm do të jetë emri i ri i vendit, pas finalizimit të Marrëveshjes midis kryeministrave të të dyja vendeve Zaev dhe Cipras...

Cipras: Kemi arritur marrëveshje historike

para 12 muajve - Fakti Ditor

Athina dhe Shkupi arritën marrëveshje historike për të zgjidhur kontestin shumëvjeçar për emrin, deklaroi kryeministri grek Alexis Cipras. Kam një lajm të mirë. Para pak kohë arritëm marrëveshje me kryeministrin...

NATO përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - KosovaPress

“Tash u bëj thirrje të dyja vendeve të finalizojnë marrëveshjen e arritur sot nga të dy liderët. Kjo do të vendosë Shkupin në rrugën e tij drejt anëtarësimit në NATO dhe do të ndihmojë për konsolidimin...

Maqedonia me emër të ri, sot arrihet marrëveshja mes Tsipras dhe Zaev

para 12 muajve - Lajmi.net

Athina dhe Shkupi pritet që të arrijnë marrëveshjen më të madhe midis tyre që do të mbyllë një konflikt dhjetëravjeçar për çështjen e emrit të fqinjit verior të Greqisë. Burime diplomatike konfirmojnë...

Maqedonia e Veriut është emri i ri, ja detajet e marrëveshjes Cipras-Zaev

para 12 muajve - NOA

Ajo që nëpër disa vende të botës njihet si Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë (IRJM) dhe nga të tjera si Republika e Maqedonisë, por nga Greqia si Shkupi, tashmë pritet të emërtohet Republika e Maqedonisë...

Sipas mediave greke, Marrëveshja për emrin do të nënshkruhet këtë fundjavë në Prespë

para 12 muajve - Tetova Sot

Republika Maqedonia Veriore është emri i ri i IRJM-së, emër që është dakorduar mes kryeministrave Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev, shkruajnë mediat greke. Sipas informatave, marrëveshja do të bëhet zyrtare...

“Republika e Maqedonisë së Veriut”, emri i ri i shtetit?

para 12 muajve - GazetaBlic

Republika e Maqedonisë së Veriut i për-kthyeshëm dhe për përdorim të përgjithshëm do të jetë emri i ri i vendit, pas finalizimit të Marrëveshjes midis kryeministrave të të dyja vendeve Zaev dhe Cipras...

Opozita: Maqedonia mori Raport pozitiv, që të nxitet për të ndryshuar emrin

para 12 muajve - Portalb

Opozita maqedonase, VMRO-DPMNE-ja thotë se Raporti i Komisionit Evropian për Maqedoninë është pozitiv, vetëm që të nxitet Qeveria që të ndryshojë emrin, njofton Portalb.mk. Kanë pyetur, por nuk kanë marrë...

Mediat në Maqedoni zbulojnë marrëveshjen që pritet të nënshkruhet mes Zaev dhe Cipras

para 12 muajve - BalkanWeb

MAQEDONI – Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë në...

DETAJET/ Sot arrihet marrëveshja mes Tsipras dhe Zaev: Gati emri i ri për Maqedoninë, ja alternativat më të përfolura në tryezë

para 12 muajve - Gazeta Tema

Athina dhe Shkupi pritet që të arrijnë marrëveshjen më të madhe midis tyre që do të mbyllë një konflikt dhjetëravjeçar për çështjen e emrit të fqinjit verior të Greqisë. Burime diplomatike konfirmojnë ...

Zyrtarizon Zaev, Republika e Maqedonisë Veriore!

para 12 muajve - Fakti Ditor

Në konferencën për shtyp të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë në të cilën kryeministri Zoran Zaev tregoi detajet nga bisedat telefonike të realizuara me kryeministrin grek, Alexis Tsipras për detajet...

Tzipras e Zaev bien dakord për emrin e Maqedonisë, e publikojnë mediat

para 12 muajve - NOA

Pas mosmarrëveshjeve thuajse prej 3 dekadash, Athina dhe Shkupi duket se kanë rënë dakord për të zgjidhur çështjen e emrit të Maqedonisë. Mediat greke dhe ato maqedonase kanë shkruar se dy kryeministrat,...

Marrëveshje përfundimtare Greqi – Maqedoni, merr fund saga e emrit

para 12 muajve - Te Sheshi

“Republika e Maqedonisë së Veriut”, do të jetë emri i ri i Maqedonisë. Greqia dhe Maqedonia kanë arritur një marrëveshje historike për çështjen e emrit, duke i dhënë kështu fund mosmarëveshjeje mbi 20-vjeçare....

Mediat greke japin lajmin: Marrëveshja për emrin do të nënshkruhet këtë fundjavë në Prespë

para 12 muajve - InfoShqip

Republika Maqedonia Veriore është emri i ri i IRJM-së, emër që është dakorduar mes kryeministrave Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev, shkruajnë mediat greke. Sipas informatave, marrëveshja do të bëhet zyrtare...

Sot arrihet marrëveshja mes Tsipras dhe Zaev: Gati emri i ri për Maqedoninë, ja alternativat më të përfolura në tryezë

para 12 muajve - Gazeta Tema

Athina dhe Shkupi pritet që të arrijnë marrëveshjen më të madhe midis tyre që do të mbyllë një konflikt dhjetëravjeçar për çështjen e emrit të fqinjit verior të Greqisë. Burime diplomatike konfirmojnë ...

Tsipras: Kemi marrëveshje për emrin

para 12 muajve - Sovrani

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras tha se shteti i tij dhe Maqedonia kanë arritur marrëveshje për emrin. “Kemi marrëveshje. Jam i lumtur sepse është marrëveshje e mirë, që mbulon të gjitha parakushtet...

Zoran Zaev: Emri i ri i Maqedonisë do të jetë Republika e Maqedonisë Veriore

para 12 muajve - Fol

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev në konferencës e sotme pë media njoftoi se emri i ri i Maqedonisë do të jetë Republika e Maqedonisë Veriore, raporton Portalb.mk. “Flasim për të ardhëm e të shtetit...

Republika e Maqedonisë së Veriut , gjuha dhe identiteti Maqedonas, detaje nga marrëveshja Zaev-Cipras

para 12 muajve - Gazeta e re

Republika e Maqedonisë së Veriut (Republic of North Macedonia) është emri për përdorim të përgjithshëm që e kanë dakorduar kryeministrat e dyja shteteve, shkruajnë mediat greke paradite. Gazeta greke Eifemerida...

Liderët evropian përgatiten për marrëveshjen e emrit të Maqedonisë

para 12 muajve - Iliria News

Në pritje të bisedës së sotme telefonike mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, ku do të mësohet definitivisht se a do të ketë marrëveshje, ambasadori grek në Bruksel, sipas burimeve të Mkd.mk...

Zaev: Marrëveshja për emrin, e mundur që sot; Ivanov: Emri nuk zgjidhet përmes telefonave

para 12 muajve - MRT

Kryeministri, Zoran Zaev, shpreson që marrëveshja për emrin do të arrihet që sot.... Kryeministri, Zoran Zaev, shpreson që marrëveshja për emrin do të arrihet që sot, për faktin se pret vetëm edhe një...

Opozita dëshmoi se Raporti i KE-së është pozitiv, vetëm të ndryshohet emri

para 12 muajve - Portalb

Opozita maqedonase, VMRO-DPMNE-ja ka dëshmuar se Raporti i Komisionit Evropian për Maqedoninë është pozitiv, vetëm qeveria të ndryshojë emrin, njofton Portalb.mk. Kanë pyetur, por nuk kanë marrë përgjigje...

Opozita: Maqedonia mori Raport pozitiv, që të nxitet për të ndryshuar emrin

para 12 muajve - Tetova Sot

Opozita maqedonase, VMRO-DPMNE-ja thotë se Raporti i Komisionit Evropian për Maqedoninë është pozitiv, vetëm që të nxitet Qeveria që të ndryshojë emrin, njofton Portalb.mk. Kanë pyetur, por nuk kanë marrë...

Sot marrëveshja e emrit? Zaev: Grekët luajnë me shumë emra, unë do pres

para 12 muajve - BalkanWeb

Pas një maratone disa mujore bisedimesh mediat greke raportojnë se është arritur një marrëveshje për emrin ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin janë dakorduar...

Sot marrëveshja e emrit? Zaev: Grekët luajnë me shumë emra, unë do pres

para 12 muajve - Sot News

Pas një maratone disa mujore bisedimesh mediat greke raportonin sot se është arritur një marrëveshje ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Republika Veriore e Maqedonisë ose “Severna Makedponija” pa përkthim...

Maqedonia me emër të ri, sot arrihet marrëveshja mes Tsipras dhe Zaev

para 12 muajve - Mapo

Athina dhe Shkupi pritet që të arrijnë marrëveshjen më të madhe midis tyre që do të mbyllë një konflikt dhjetëravjeçar për çështjen e emrit të fqinjit verior të Greqisë. Burime diplomatike konfirmojnë...

Zaev dhe Tsipras, bisedë telefonike për emrin e Maqedonisë

para 12 muajve - Zëri i Amerikës

Kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras pritet që brenda ditës së martë të bisedojnë me telefon për të rënë dakord përfundimisht lidhur me çështjen e emrit të Maqedonisë,...

Kontesti me Greqinë, shteti bëhet me emër të ri

para 12 muajve - Gazeta Express

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah fundi...

Zaev reagon ndaj deklaratës së Ivanovit: Duhet të ndihmojmë, e jo pengojmë

para 12 muajve - Gazeta Express

Qytetarët janë ata të cilët do të vendosin në referendum, e gjithsesi unë si kryeministër dhe zotëri Gjorge Ivanov si president, duhet t’u ndihmojmë qytetarëve, e jo t’u pengojmë qytetarëve, deklaroi sot...

Liderët evropian përgatiten për marrëveshjen e emrit të Maqedonisë

para 12 muajve - Gazeta Express

Në pritje të bisedës së sotme telefonike mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, ku do të mësohet definitivisht se a do të ketë marrëveshje, ambasadori grek në Bruksel, sipas burimeve të Mkd.mk...

Ja emri i ri i shtetit!?

para 12 muajve - Iliria News

Republika e Maqedonisë së Veriut i për-kthyeshëm dhe për përdorim të përgjithshëm do të jetë emri i ri i vendit, pas finalizimit të Marrëveshjes midis kryeministrave të të dyja vendeve Zaev dhe Cipras...

Çështja e emrit, zbulohen detaje nga marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras

para 12 muajve - Tetova Sot

Kryetari i Grekëve të Pavarur dhe ministri i Mbrojtjes së Greqisë, Panos Kamenos, tha se nuk do të përkrahë marrëveshje që do të përmbajë termin Maqedoni, por se kjo nuk do të vë në rrezik koalicionin...

Mediat greke pasqyrojnë marrëveshjen Zaev-Cipras, ANEL dhe Ivanov kundërshtojnë

para 12 muajve - Albinfo

Mediat greke e kanë pasqyruar gjërësisht marrëveshjen e arritur mes dy kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, gjatë telefonatës së mbrëmshe, ku kanë mbetur vetëm disa detaje të vogla për ta përfunduar...

Çështja e emrit, pritet telefonata vendimtare Zaev- Cipras

para 12 muajve - Shenja

Në çdo çast pritet të realizohet telefonata vendimtare mes kryeministrit Zoran Zaev dhe homologut të tij grek, Aleksis Cipras për të zgjidhur edhe aspektet e fundit të kontestit rreth emrit. Vetë kryeministri...

Çështja e emrit, zbulohen detaje nga marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras

para 12 muajve - Shenja

Kryetari i Grekëve të Pavarur dhe ministri i Mbrojtjes së Greqisë, Panos Kamenos, tha se nuk do të përkrahë marrëveshje që do të përmbajë termin Maqedoni, por se kjo nuk do të vë në rrezik koalicionin...

“Maqedonia e Veriut”, emri i ri i Maqedonisë?

para 12 muajve - GazetaBlic

Republika e Maqedonisë së Veriut, jo zyrtarisht është emri i ri dakorduar mes kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Tsipras. Sipas mediave greke, dy palët janë marrë vesh që...

“Maqedonia e Veriut”, emri i ri i Maqedonisë?

para 12 muajve - Evropa e Lirë

Republika e Maqedonisë së Veriut, jo zyrtarisht është emri i ri dakorduar mes kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Tsipras. Sipas mediave greke, dy palët janë marrë vesh që...

Çështja e emrit përplas Ivanovin dhe Zavein

para 12 muajve - Alsat-M

Presidenti Gjorge Ivanov akuzon kryeministrin Zoran Zaev për manipulim me opinionin në prag të referendumit për emrin. Nga kabineti i kryetarit të shtetit vlerësojnë se perspektiva e Maqedonisë nuk mund...

Zaev dhe Tsipras gjejnë zgjidhje për emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - Lexo

Pas shumë kohësh negociata Athina dhe Shkupi pritet që të arrijnë marrëveshjen më të madhe midis tyre që do të mbyllë një konflikt dhjetëravjeçar për çështjen e emrit të fqinjit verior të Greqisë. Burime...

“Republika e Maqedonisë së Veriut” emri i ri i shtetit

para 12 muajve - Alsat-M

Republika e Maqedonisë së Veriut i për-kthyeshëm dhe për përdorim të përgjithshëm do të jetë emri i ri i vendit, pas finalizimit të Marrëveshjes midis kryeministrave të të dyja vendeve Zaev dhe Cipras...

Del në media marrëveshja historike që do të nënshkruajnë kryeministrat

para 12 muajve - Albeu

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah fundi...

Maqedonia me emër të ri, sot arrihet marrëveshja mes Tsipras dhe Zaev

para 12 muajve - Gazeta Monitor

Athina dhe Shkupi pritet që të arrijnë marrëveshjen më të madhe midis tyre që do të mbyllë një konflikt dhjetëravjeçar për çështjen e emrit të fqinjit verior të Greqisë. Burime diplomatike konfirmojnë...

Marrëveshja Tsipras- Zaev, Maqedonia me emër të ri

para 12 muajve - Java News

Athina dhe Shkupi pritet që të arrijnë marrëveshjen më të madhe midis tyre që do të mbyllë një konflikt dhjetëravjeçar për çështjen e emrit të fqinjit verior të Greqisë. Burime diplomatike konfirmojnë...

Opozita: Maqedonia mori Raport pozitiv, që të nxitet për të ndryshuar emrin

para 12 muajve - Nezavisen

Opozita maqedonase, VMRO-DPMNE-ja thotë se Raporti i Komisionit Evropian për Maqedoninë është pozitiv, vetëm që të nxitet Qeveria që të ndryshojë emrin, njofton Portalb.mk. Kanë pyetur, por nuk kanë marrë...

Zaev flet nëse ka marrëveshje për emrin

para 12 muajve - Albeu

Kryeministri Zoran Zaev tha se në telefonatën e sotme me homologun grek Aleksis Cipras pret që të përmbyllen të gjitha aspektet dhe të arrihet marrëveshje për emrin. “Dje me të vërtetë kishim përmirësim...

“Emri”, reagon presidenti Ivanov: Është joserioze çështja e emrit të zgjidhet përmes telefonit

para 12 muajve - TV Koha

Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov ka reaguar ashpër ndaj deklaratës së kryeministrit Zoran Zaevit, se refuzimi i marrëveshjes me Greqinë, do t’i kërcënoj perspektivat e vendit për hyrje në NATO dhe BE....

Maqedonia me emër të ri, sot arrihet marrëveshja mes Tsipras dhe Zaev

para 12 muajve - Insajderi

Athina dhe Shkupi pritet që të arrijnë marrëveshjen më të madhe midis tyre që do të mbyllë një konflikt dhjetëravjeçar për çështjen e emrit të fqinjit verior të Greqisë. Burime diplomatike konfirmojnë...

Kontesti me Greqinë, shteti bëhet me emër të ri

para 12 muajve - Sovrani

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah fundi...

Ja kur do të realizohet biseda Zaev- Cipras

para 12 muajve - Aktuale

Për pasdite është caktuar biseda telefonike mes dy kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras. Këtë gjë përpos mediave greke, e ka konfirmuar edhe lideri i “Grekëve të pavarur”, Panos Kamenos, i cili...

Liderët evropian përgatiten për marrëveshjen e emrit të Maqedonisë

para 12 muajve - Nezavisen

Në pritje të bisedës së sotme telefonike mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, ku do të mësohet definitivisht se a do të ketë marrëveshje, ambasadori grek në Bruksel, sipas burimeve të Mkd.mk...

Ekskluzive: Kjo është marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras?!

para 12 muajve - TV Koha

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah fundi...

“Emri”, reagon presidenti Ivanov: Është joserioze çështja e emrit të zgjidhet përmes telefonit

para 12 muajve - TV Koha

Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov ka reaguar ashpër ndaj deklaratës së kryeministrit Zoran Zaevit, se refuzimi i marrëveshjes me Greqinë, do t’i kërcënoj perspektivat e vendit për hyrje në NATO dhe BE....

Telefonata Zaev-Cipras, pritet të finalizohet “emri”

para 12 muajve - Vizion Plus

Telefonata e shumëpritur mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras e cila do të zhvillohej mëngjesin e sotëm do të kryhet pasi kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev të konsultohet edhe njëherë me...

Zaev: Opinioni do të njoftohet pasi të arrihet marrëveshja

para 12 muajve - GazetaBlic

Kryeministri Zoran Zaev tha se në telefonatën e sotme me homologun e tij grek Aleksis Cipras pret që të përmbyllen të gjitha aspektet dhe të arrihet marrëveshje për çështjen e kahmotshme për emrin. “Dje...

Zaev: Opinioni do të njoftohet pasi të arrihet marrëveshja

para 12 muajve - Gazeta Express

Kryeministri Zoran Zaev tha se në telefonatën e sotme me homologun e tij grek Aleksis Cipras pret që të përmbyllen të gjitha aspektet dhe të arrihet marrëveshje për çështjen e kahmotshme për emrin. “Dje...

Çfarë përmban marrëveshja Zaev-Tzipras?

para 12 muajve - Koha.net

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri nga fundi...

Ekskluzive: Kjo është marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras?!

para 12 muajve - Ina

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah fundi...

Këto janë të rejat e fundit në lidhje me kontestin e emrit të Maqedonisë

para 12 muajve - Telegrafi

Maqedonia dhe Greqia janë duke e përfunduar kontestin 27 vjeçar dhe si duket kjo do të rezultojë me një marrëveshje mes kryeministrave të të dy vendeve. Deutsche ëelle ka sjellë detaje nga kjo marrëveshje...

ZAEV, IVANOVIT: Duhet të ndihmojmë jo të pengojmë

para 12 muajve - Medial

“Qytetarët janë ata që vendosin në referendum, por gjithsesi unë si kryeministër dhe Gjorge Ivanov si president duhet t’ju ndihmojmë qytetarëve dhe jo tua vështirësojmë procesin”, deklaroi kryeministri...

Mediat greke për emrin, shpalosin detaje nga marrëveshja Zaev – Cipras

para 12 muajve - Portalb

Shumë media greke kanë publikuar thuajse në tërësi marrëveshjen, e cila u arrit ndërmjet kryeministrit të Greqisë, Aleksis Cipras dhe atij të Maqedonisë, Zoran Zaev. Në të, në detaje janë definuar ndryshimet...

Maqedonia me emër të ri, sot arrihet marrëveshja mes Tsipras dhe Zaev

para 12 muajve - Ekonomia Online

Athina dhe Shkupi pritet që të arrijnë marrëveshjen më të madhe midis tyre që do të mbyllë një konflikt dhjetëravjeçar për çështjen e emrit të fqinjit verior të Greqisë. Burime diplomatike konfirmojnë...

DETAJE NGA MARRËVESHJA PËR EMRIN: REPUBLIKA VERIORE E MAQEDONISË ME GJUHËN MAQEDONASE DHE ME IDENTITETIN MAQEDONAS

para 12 muajve - TV21

Mediat greke kanë publikuar pothuajse marrëveshjen e plotë që e kanë arritur kryeministrat Aleksis Cipras dhe Zoran Zaev. Në këtë marrëveshje në mënyrë të detajizuar janë precizuar ndryshimet e dakorduara...

Mediat greke për emrin: këto janë detajet e marrëveshjes Zaev – Cipras

para 12 muajve - Portalb

Shumë media greke kanë publikuar thuajse në tërësi marrëveshjen, e cila u arrit ndërmjet kryeministrit të Greqisë, Aleksis Cipras dhe atij të Maqedonisë, Zoran Zaev. Në të, në detaje janë definuar ndryshimet...

LAJM I FUNDIT: Kjo është marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras?!

para 12 muajve - Medial

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah fundi...

Zaev- Ivanovit: Duhet të ndihmojmë dhe jo të pengojmë

para 12 muajve - Aktuale

Qytetarët janë ata çka vendosin me referendum, ndërsa unë si kryeministër dhe zotëriu Gjorge Ivanov si kryetar duhet t’u ndihmojmë qytetarëve dhe jo t’i pengojmë, deklaroi Zoran Zaev pas hapjes së forumit...

Edhe liderët evropian përgatiten për marrëveshjen e emrit të Maqedonisë, Merkel është informuar për përparimin

para 12 muajve - Portalb

Në pritje të bisedës së sotme telefonike mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, ku do të mësohet definitivisht se a do të ketë marrëveshje, ambasadori grek në Bruksel, sipas burimeve të Mkd.mk...

Kjo është marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras?!

para 12 muajve - Aktuale

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah fundi...

Zaev reagon pas deklaratës së Ivanovit: duhet të ndihmosh, e jo të pengosh

para 12 muajve - Portalb

“Qytetarët janë ata që do të vendosin në referendum, dhe sigurisht, unë si kryeministër dhe Gjorge Ivanov si kryetar, duhet t’ju ndihmojmë qytetarëve, e jo t’i pengojmë”, kështu është shprehur kryeministri...

Ja marrëveshja që pritet ta nënshkruajn Zaev – Cipras!?

para 12 muajve - Iliria News

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah fundi...

Zaev: Shpresoj që marrëveshja të arrihet sot, sapo të arrihet, opinioni do të njoftohet

para 12 muajve - Portalb

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev deklaroi se pret që biseda e sotme telefonike me kolegun e tij nga Greqia, Aleksis Cipras t’i mbledh të gjitha aspektet dhe të arrihet marrëveshja për kontestin shumëvjeçar...

Biseda Zaev- Cipras do të realizohet pasdite

para 12 muajve - Medial

Për pasdite është caktuar biseda telefonike mes dy kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras. Këtë gjë përpos mediave greke, e ka konfirmuar edhe lideri i “Grekëve të pavarur”, Panos Kamenos, i cili...

Ekskluzive: Kjo është marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras?!

para 12 muajve - Alsat-M

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah fundi...

“Emri”, reagon presidenti Ivanov: Është joserioze çështja e emrit të zgjidhet përmes telefonit

para 12 muajve - Ina

“Emri”, reagon presidenti Ivanov: Është joserioze çështja e emrit të zgjidhet përmes telefonit Publikuar: 11:48, 12 Qershor, 2018 Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov ka reaguar ashpër ndaj deklaratës së...

Ivanov: Joserioze marrëveshja për emrin me telefon

para 12 muajve - MRT

Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ka reaguar në apelet e kryeministrit, Zoran Zaev... Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ka reaguar në apelet e kryeministrit, Zoran Zaev, për përkrahje të marrëveshjes...

Emri i Maqedonisë, publikohen detaje nga marrëveshja që do nënshkruajnë Zaev dhe Cipras

para 12 muajve - Periskopi

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri në fund të...

BISEDA TELEFONIKE ZAEV-CIPRAS DO TË ZHVILLOHET PASDITE

para 12 muajve - TV21

Për në orët e pasdites sot është caktuar që të zhvillohet biseda telefonike ndërmjet të dy kryeministrave Zoran Zaev dhe Alekssi Cipras, sipas informacioneve në mediat greke, por edhe sipas asaj që në...

Zaev deri tek Ivanov: Duhet të ndihmojmë dhe jo të pengojmë

para 12 muajve - Telegrafi

Qytetarët janë ata çka vendosin me referendum, ndërsa unë si kryeministër dhe zotëriu Gjorge Ivanov si kryetar duhet t’u ndihmojmë qytetarëve dhe jo t’i pengojmë, deklaroi Zoran Zaev pas hapjes së forumit...

Republika e Maqedonisë së Veriut, gjuha dhe identiteti maqedonas, detaje nga marrëveshja Zaev-CIpras

para 12 muajve - Shenja

Republika e Maqedonisë së Veriut (Republic of North Macedonia) është emri për përdorim të përgjithshëm që e kanë dakorduar kryeministrat e dyja shteteve, shkruajnë mediat greke paradite. Gazeta greke Eifemerida...

Zaev për komunikatën e Ivanovit: Duhet të ndihmojmë jo të pengojmë

para 12 muajve - Alsat-M

“Qytetarët janë ata që vendosin në referendum, por gjithsesi unë si kryeministër dhe Gjorge Ivanov si president duhet t’ju ndihmojmë qytetarëve dhe jo tua vështirësojmë procesin”, deklaroi kryeministri...

Ivanov: Zaev po manipulon me qytetarët e Maqedonisë

para 12 muajve - Aktuale

Kabineti i Presidentit të Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov, vlerëson se deklarata e mbrëmshme e Kryeministrit Zoran Zaev për emisionin “Top Tema”, se në rast se nuk arrihet marrëveshja me Greqinë...

ZAEV: Ende nuk ka marrëveshje, shpresoj të kemi sot

para 12 muajve - Medial

Ende nuk ka marrëveshje, shpresoj se sot do të merremi vesh me kryeministrin Aleksis Cipras, ka thënë kryeministri Zoran Zaev. “Sot kemi bisedime esenciale për zgjidhje definitive të kësaj çështje. Nëse...

E FUNDIT/ Ky është emri i ri i Maqedonisë

para 12 muajve - Albeu

Pas një maratone disa mujore bisedimesh mediat greke raportojnë se është arritur një marrëveshje për emrin ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin janë dakorduar...

Ekskluzive: Kjo është marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras?!

para 12 muajve - Tetova Sot

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah fundi...

EKSKLUZIVE/ Kjo është marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras?!

para 12 muajve - InfoShqip

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah fundi...

Zaev: Opinioni do të njoftohet pasi të arrihet marrëveshja

para 12 muajve - Republika

Kryeministri Zoran Zaev tha se në telefonatën e sotme me homologun e tij grek Aleksis Cipras pret që të përmbyllen të gjitha aspektet dhe të arrihet marrëveshje për çështjen e kahmotshme për emrin. “Dje...

Çështja e emrit, Kamos: Nëse e pranojmë zgjidhjen, do të jetë humbje e madhe për Greqinë

para 12 muajve - Portalb

Deputeti grek, Dimitris Kamos deklaroi se partia e tij nuk pranon zgjidhje të emrit në të cilin do të përfshihet termi Maqedoni, transmeton Portalb.mk. “Nëse Shkupit ia japin termin Maqedoni dhe gjuhën...

Kamenos: Nëse pranojmë emrin, do të jetë humbje e madhe për Greqinë

para 12 muajve - Portalb

Deputeti grek, Dimitris Kamos deklaroi se partia e tij nuk pranon zgjidhje të emrit në të cilin do të përfshihet edhe emri Maqedoni, transmeton Portalb.mk. “Nëse Shkupit ia japin termin Maqedoni dhe gjuhën...

Ivanov Zaevit: zgjidhja e problemit me biseda telefonike – joserioze dhe e papërgjegjshme

para 12 muajve - Portalb

“Deklarata e kryeministrit Zaev është përpjekje dëshpëruese për manipulim të publikut dhe qytetarët e Maqedonisë në prag të një referendumi të mundshëm”, kështu ka reaguar presidenti i Maqedonisë, Gjorge...

Mediat greke: Zaev dhe Cipras janë dakorduar për emrin - Maqedonia Veriore

para 12 muajve - Gazeta Express

Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin janë dakorduar të dy kryeministrat, ndërsa marrëveshja në mes dy vendeve, Zaev dhe Cipras do ta nënshkruajnë gjatë kësaj fundjave, me shumë gjasa...

Ivanov: Zaev manipulon me opinion se nëse nuk arrihet marrëveshje rrezikojmë perspektivat e BE-së dhe NATO

para 12 muajve - Telegrafi

Zyra e kryetarit të Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov, vlerëson se deklarata e mbrëmshme e kryeministrit Zoran Zaev, të dhënë për emisionin “Top Tema”, se injorimi i eventual i marrëveshjes me Greqinë...

Zaev: Shpresoj se sot do të merremi vesh me Tsipras

para 12 muajve - Ina

“Akoma nuk ka marrëveshje, shpresoj se sot do të merremi vesh me kryeministrin Alexis Tsipras”, theksoi kryeministri Zoran Zaev sot pas pjesëmarrjes në një forum biznesi në Shkup. “Sot kemi bisedën thelbësore...

Biseda Zaev-Cipras do të realizohet pasdite

para 12 muajve - Shenja

Për pasdite është caktuar biseda telefonike mes dy kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras. Këtë gjë përpos mediave greke, e ka konfirmuar edhe lideri i “Grekëve të pavarur”, Panos Kamenos, i cili...

Ivanov: Joserioze që çështja e emrit të zgjidhet përmes telefonit

para 12 muajve - Medial

Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov vlerëson se deklaratat e Zoran Zaevit, se refuzimi i marrëveshjes me Greqinë, do t’i kërcënoj perspektivat e vendit për hyrje në NATO dhe BE, paraqesin tentim të dëshpëruar...

IVANOV: NUK ËSHTË SERIOZE TË ZGJIDHET ÇËSHTJA E EMRIT NËPËRMJET TELEFONIT

para 12 muajve - TV21

Presidenti Gjorge Ivanov ka vlerësuar se është jo serioze dhe pa përgjegjësi që çështja e emrit, e rëndësishme për të gjithë qytetarët e Republikës së Maqedonisë, të zgjidhet nëpërmjet bisedës telefonike...

Kjo është marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras?

para 12 muajve - KosovaPress

Sipas burimeve, marrëveshja mes tjerash i përmban këto pika: -Referenca “të mbrohen pakicat maqedonase”, hiqet nga Kushtetuta e vendit fqinjë. Ndërsa pjesa e hemogjenitetit të harmonizohet në mënyrë analoge...

“Emri”, reagon presidenti Ivanov: Është joserioze çështja e emrit të zgjidhet përmes telefonit

para 12 muajve - Alsat-M

Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov ka reaguar ashpër ndaj deklaratës së kryeministrit Zoran Zaevit, se refuzimi i marrëveshjes me Greqinë, do t’i kërcënoj perspektivat e vendit për hyrje në NATO dhe BE....

Ekskluzive: Kjo është marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras?!

para 12 muajve - Fakti Ditor

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah fundi...

MEDIAT GREKE:  ZAEV DHE CIPRAS JANË DAKORDUAR PËR  EMRIN “MAQEDONIA VERIORE”

para 12 muajve - TV21

Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin janë dakorduar të dy kryeministrat, ndërsa marrëveshja në mes dy vendeve, Zaev dhe Cipras do ta nënshkruajnë gjatë kësaj fundjave, me shumë gjasa...

Pritet telefonata e radhës në mes Zaevit dhe Ciprasit

para 12 muajve - Aktuale

Rreth një orë ka zgjatur biseda​ mes kryeministrit maqedonas Zoran Zaev​ dhe atij grek Aleksis ​Cipras​, dhe sipas asaj që tha Zaev​ në intervistën në televizionin Telma, është biseduar për detaje dhe...

Ivanov: Është joserioze që çështja e ermit të zgjidhet me telefonata

para 12 muajve - Gazeta Express

Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov vlerëson se deklaratat e Zoran Zaevit, se refuzimi i marrëveshjes me Greqinë, do t’i kërcënoj perspektivat e vendit për hyrje në NATO dhe BE, paraqesin tentim të dëshpëruar...

Mediat greke: Maqedonia Veriore emri i dakorduar, zyrtarizimi gjatë fundjavës në Prespë

para 12 muajve - Indeks.mk

Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin janë dakorduar të dy kryeministrat, ndërsa marrëveshja në mes dy vendeve, Zaev dhe Tsipras do ta nënshkruajnë gjatë kësaj fundjave, me shumë gjasa...

Mediat greke: Zaev-Tsipras bien dakord për emrin “Maqedonia e Veriut”

para 12 muajve - Koha.net

Republika e Maqedonisë së Veriut është emri për të cilin kanë rënë dakord kryeministri Zoran Zaev dhe homologu i tij grek Aleksis Tsipras, ndërkohë që marrëveshja midis dy vendeve do të nënshkruhet gjatë...

“Emri”, reagon presidenti Ivanov: Është joserioze çështja e emrit të zgjidhet përmes telefonit

para 12 muajve - Tetova Sot

Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov ka reaguar ashpër ndaj deklaratës së kryeministrit Zoran Zaevit, se refuzimi i marrëveshjes me Greqinë, do t’i kërcënoj perspektivat e vendit për hyrje në NATO dhe BE....

Mediat greke: Maqedonia Veriore emri i dakorduar

para 12 muajve - MRT

Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin janë dakorduar të dy kryeministrat..... Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin janë dakorduar të dy kryeministrat, ndërsa marrëveshja...

Mediat greke: Marrëveshja është arritur për Maqedonia Veriore, nënshkrimi do bëhet në Prespë gjatë vikendit

para 12 muajve - Portalb

Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin kanë rënë dakord dy kryeministrat, kurse marrëveshja mes dy vendeve do të nënshkruhet nga Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras gjatë vikendit në Prespë,...

Zaev dhe Tsipras përmes telefonit do t’i përfundojnë negociatat për emrin

para 12 muajve - Medial

Kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras sot duhet të realizojnë edhe një bisedë telefonike në suaza të procesit të negociatave për zgjidhjen e kontestit me ermin, pasi dje...

Mediat greke: Maqedonia Veriore emri i dakorduar, zyrtarizimi gjatë fundjavës në Prespë

para 12 muajve - Aktuale

Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin janë dakorduar të dy kryeministrat, ndërsa marrëveshja në mes dy vendeve, Zaev dhe Tsipras do ta nënshkruajnë gjatë kësaj fundjave, me shumë gjasa...

Zaev: Shpresoj që sot do të ketë marrëveshje

para 12 muajve - Shenja

Ende nuk ka marrëveshje, por shpresoj që sot do të dakordohemi me kryeministrin Aleksis Cipras. Kështu ka deklaruar kryeministri Zoran Zaev, sot pas pjesëmarrjes në Biznes forumin “Projekte investuese...

Kjo është marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras?!

para 12 muajve - Republika

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah fundi...

Mediat greke: Maqedonia Veriore emri i dakorduar, zyrtarizimi gjatë fundjavës në Prespë

para 12 muajve - Telegrafi

Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin janë dakorduar të dy kryeministrat, ndërsa marrëveshja në mes dy vendeve, Zaev dhe Tsipras do ta nënshkruajnë gjatë kësaj fundjave, me shumë gjasa...

Mediat greke: Zaev-Cipras bien dakord për emrin “Maqedonia Veriore”

para 12 muajve - Alsat-M

Republika e Maqedonisë Veriore është emri për të cilin kanë rënë dakord kryeministri Zoran Zaev dhe homologu i tij grek Aleksis Cipras, ndërkohë që marrëveshja midis dy vendeve do të nënshkruhet gjatë...

Zaev dhe Tsipras vendosin:”Republika Severna Makedonija” do të jetë emri i ri i shtetit!

para 12 muajve - Medial

Republika e Maqedonisë Veriore është emri për të cilin janë dakorduar të dy kryeministrat, ndërsa marrëveshja midis të dy vendeve, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras do të nënshkruhet gjatë uikendit, me siguri...

Kjo është marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras

para 12 muajve - Nezavisen

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah fundi...

Mediat greke: Zaev-Cipras bien dakord për emrin “Maqedonia Veriore”

para 12 muajve - Ina

Republika e Maqedonisë Veriore është emri për të cilin kanë rënë dakord kryeministri Zoran Zaev dhe homologu i tij grek Aleksis Cipras, ndërkohë që marrëveshja midis dy vendeve do të nënshkruhet gjatë...

Pritet telefonata e radhës në mes Zaevit dhe Ciprasit

para 12 muajve - Ina

Rreth një orë ka zgjatur biseda​ mes kryeministrit maqedonas Zoran Zaev​ dhe atij grek Aleksis ​Cipras​, dhe sipas asaj që tha Zaev​ në intervistën në televizionin Telma, është biseduar për detaje dhe...

OBRM-PDUKM shprehet e rezervuar për ftesën e Zaev

para 12 muajve - Telegrafi

Nga partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM mbrëmë në intervistë për portalin “Fokus” thanë se do të ishte jo serioze të japin mendime për procesin për të cilin nuk janë informuar, duke u përgjigjur në...

“Emri”, reagon presidenti Ivanov: Është joserioze çështja e emrit të zgjidhet përmes telefonit

para 12 muajve - Fakti Ditor

Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov ka reaguar ashpër ndaj deklaratës së kryeministrit Zoran Zaevit, se refuzimi i marrëveshjes me Greqinë, do t’i kërcënoj perspektivat e vendit për hyrje në NATO dhe BE....

Ivanov: Është joserioze që çështja e ermit të zgjidhet me telefonata

para 12 muajve - Sovrani

Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov vlerëson se deklaratat e Zoran Zaevit, se refuzimi i marrëveshjes me Greqinë, do t’i kërcënoj perspektivat e vendit për hyrje në NATO dhe BE, paraqesin tentim të dëshpëruar...

Ivanov: Është joserioze çështja e emrit të zgjidhet me telefonatë

para 12 muajve - Shenja

Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov vlerëson se deklaratat e Zoran Zaevit, se refuzimi i marrëveshjes me Greqinë, do t’i kërcënoj perspektivat e vendit për hyrje në NATO dhe BE, paraqesin tentim të dëshpëruar...

Pritet telefonata e radhës në mes Zaevit dhe Ciprasit

para 12 muajve - Gazeta Express

Rreth një orë ka zgjatur biseda​ mes kryeministrit maqedonas Zoran Zaev​ dhe atij grek Aleksis ​Cipras​, dhe sipas asaj që tha Zaev​ në intervistën në televizionin Telma, është biseduar për detaje dhe...

Zaev për emrin: Shpresoj sot të kemi lajme të mira për opinionin

para 12 muajve - Gazeta e re

“Nëse sot arrihet një marrëveshje, dhashtë Zoti të ndodhë, ne menjëherë do të njoftojmë opinionin për të gjitha detajet”, tha Zaev. Të hënën kishim avancim cilësor të bisedimeve me Greqinë, për çka shpresoj...

Mediat greke: Zaev-Cipras bien dakord për emrin “Maqedonia Veriore”

para 12 muajve - Fol

Republika e Maqedonisë Veriore është emri për të cilin kanë rënë dakord kryeministri Zoran Zaev dhe homologu i tij grek Aleksis Cipras, ndërkohë që marrëveshja midis dy vendeve do të nënshkruhet gjatë...

Zaev për komunikatën e Ivanovit: Duhet të ndihmojmë jo të pengojmë

para 12 muajve - Nezavisen

“Qytetarët janë ata që vendosin në referendum, por gjithsesi unë si kryeministër dhe Gjorge Ivanov si president duhet t’ju ndihmojmë qytetarëve dhe jo tua vështirësojmë procesin”, deklaroi kryeministri...

Sot, Zaev përsëri flet në telefon me Cipras

para 12 muajve - Albeu

Rreth një orë ka zgjatur biseda mes kryeministrit maqedonas Zoran Zaev dhe atij grek Aleksis Cipras , dhe sipas asaj që tha Zaev në intervistën në televizionin Telma, është biseduar për detaje dhe formulime...

Mediat greke: Maqedonia Veriore emri i dakorduar, zyrtarizimi gjatë fundjavës në Prespë

para 12 muajve - Tetova Sot

Republika e Maqedonisë Veriore është emri për të cilin kanë rënë dakord kryeministri Zoran Zaev dhe homologu i tij grek Aleksis Cipras, ndërkohë që marrëveshja midis dy vendeve do të nënshkruhet gjatë...

Zaev: Shpresoj që sot të kemi marrëveshje

para 12 muajve - Nezavisen

Ende nuk ka marrëveshje, por shpresoj që sot do të dakordohemi me kryeministrin Aleksis Cipras. Kështu ka deklaruar kryeministri Zoran Zaev, sot pas pjesëmarrjes në Biznes forumin “Projekte investuese...

Tsipras dhe Zaev u pajtuan për emrin e ri për Maqedoninë?

para 12 muajve - Insajderi

Marrëveshja e dy liderëve to të zyrtarizohet këtë fundjavë, me siguri të shtunën në Prespë, pretendojnë mediet greke. Republika e Maqedonisë Veriore është emri i ri i ish republikës jugosllave rreth të...

Mediat greke zbulojnë detaje: Republika e Maqedonisë së Veriut, marrëveshja nënshkruhet në fundjavë

para 12 muajve - Shenja

Republika Veriore e Maqedonisë është emri të cilin e kanë dakorduar të dy kryeministrat, ndërsa marrëveshjen, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras do ta nënshkruajnë këtë vikend në Prespë, në territorin grek,...

Ivanov: Është joserioze që çështja e ermit të zgjidhet me telefonata

para 12 muajve - Republika

Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov vlerëson se deklaratat e Zoran Zaevit, se refuzimi i marrëveshjes me Greqinë, do t’i kërcënoj perspektivat e vendit për hyrje në NATO dhe BE, paraqesin tentim të dëshpëruar...

Ivanov: Është joserioze çështja e emrit të zgjidhet me telefonatë

para 12 muajve - Nezavisen

Presidenti i shtetit Gjorge Ivanov vlerëson se deklaratat e Zoran Zaevit, se refuzimi i marrëveshjes me Greqinë, do t’i kërcënoj perspektivat e vendit për hyrje në NATO dhe BE, paraqesin tentim të dëshpëruar...

Mediat greke: Maqedonia Veriore emri i dakorduar, zyrtarizimi gjatë fundjavës në Prespë

para 12 muajve - Nezavisen

Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin janë dakorduar të dy kryeministrat, ndërsa marrëveshja në mes dy vendeve, Zaev dhe Tsipras do ta nënshkruajnë gjatë kësaj fundjave, me shumë gjasa...

Pritet telefonata e radhës në mes Zaevit dhe Ciprasit

para 12 muajve - Sovrani

Rreth një orë ka zgjatur biseda mes kryeministrit maqedonas Zoran Zaev dhe atij grek Aleksis Cipras, dhe sipas asaj që tha Zaev në intervistën në televizionin Telma, është biseduar për detaje dhe formulime...

Mesiq: Politikanët shqiptarë në Maqedoni janë konstruktivë në bisedimet për çështjen e emrit

para 12 muajve - Medial

Ish-presidenti i Kroacisë, Stipe Mesiq, në një bisedë ekskluzive për Agjencinë e Lajmeve Zhurnal, ka folur për bisedimet midis Shkupit dhe Athinës rreth çështjes së emrit, rolin e faktorit politik shqiptar...

E marta – dita vendimtare për emrin, Zaev optimist

para 12 muajve - Kallxo

Kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras kanë zhvilluar bisedën e shumëpritur telefonike lidhur me marrëveshjen e mundshme mes dy shteteve për zgjidhjen e kontestit të emrit....

1 orë bisedime me Tcipras, Zaev tregon detajet

para 12 muajve - Albeu

Rreth një orë ka zgjatur biseda mes kryeministrit maqedonas Zoran Zaev dhe atij grek Aleksis Cipras, dhe sipas asaj që tha Zaev është biseduar për detaje dhe formulime dhe se nesër sërish do të dëgjohen...

Zaev: Besoj se optimizmi im për zgjidhjen e emrit do të realizohet

para 12 muajve - Aktuale

Rreth një orë ka zgjatur biseda mes kryeministrit maqedonas Zoran Zaev dhe atij grek Aleksis Cipras, dhe sipas asaj që tha Zaev në intervistën në televizionin Telma, është biseduar për detaje dhe formulime...

Të martën dita vendimtare për emrin, Zaev optimist

para 12 muajve - Evropa e Lirë

Kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras kanë zhvilluar bisedën e shumëpritur telefonike lidhur me marrëveshjen e mundshme mes dy shteteve për zgjidhjen e kontestit të emrit....

Zaev: Nesër sërish do të flasim me Cipras

para 12 muajve - Gazeta Express

Rreth një orë ka zgjatur biseda mes kryeministrit maqedonas Zoran Zaev dhe atij grek Aleksis Cipras, dhe sipas asaj që tha Zaev në intervistën në televizionin Telma, është biseduar për detaje dhe formulime...

Zaev bisedoi në telefon me Tsiprasin për çështjen e emrit, optimist se zgjidhja është afër

para 12 muajve - Koha.net

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe ai i Greqisë Aleksis Tsipras sot kanë komunikuar përmes telefonit. Nga Qeveria maqedonase informojnë se biseda ka filluar në orën 14, ndërsa ka zgjatur një orë....

Zaev: Marrëveshja drejt finalizimit, nesër sërish do të flasim me Cipras

para 12 muajve - Portalb

Rreth një orë ka zgjatur biseda mes kryeministrit maqedonas Zoran Zaev dhe atij grek Aleksis Cipras , dhe sipas asaj që tha Zaev në intervistën në televizionin Telma, është biseduar për detaje dhe formulime...

E marta – dita vendimtare për emrin e Maqedonisë, Zaev optimist

para 12 muajve - Illyria

Shkup, 11 qershor 2018 – Kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras kanë zhvilluar bisedën e shumëpritur telefonike lidhur me marrëveshjen e mundshme mes dy shteteve për zgjidhjen...

Pala greke konfirmon, edhe nesër do të ketë bisedë telefonike në mes Zaev dhe Tsipras

para 12 muajve - Gazeta Express

Kryeministri Zoran Zaev sot pati një bisedë telefonike 60 minutëshe me kryeministrin grek Alexis Tsipras. Zaev dhe Tsipras diskutuan çështjet e mbetura dhe morën në konsideratë disa ide për zgjidhje. Është...

Zaev dhe Cipras flasin në telefon

para 12 muajve - RTV 21

Biseda zgjati një orë Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe ai i Greqisë Aleksis Cipras sot kanë komunikuar përmes telefonit. Nga Qeveria informojnë se biseda ka filluar në orën 14, ndërsa ka zgjatur...

Emri i Maqedonisë, bisedë telefonike mes Cipras dhe Zaev

para 12 muajve - Gazeta Shqip

Dy kryeministrat, ai i Greqisë dhe Maqedonisë, kanë zhvilluar sot një bisedë telefonike, ku në qendër të argumentit ka qenë emri i ri i Maqedonisë. Telefonata e shumëpërfolur Tsipras-Zaev, lidhur me përpjekjet...

Biseda telefonike e shumë pritur Zaev-Cipras, pa asnjë epilog

para 12 muajve - Tetova Sot

Biseda e shumë-përfolur telefonike mes kryeministrave, Zaev e Cipras nuk solli epilogun që pritej, të paktën jo deri në bisedën e radhës telefonike të caktuar për të martën. Ndonëse ishte paralajmëruar...

Zaev zgjedh emrin e ri të Maqedonisë

para 12 muajve - Respublica

Pa përmendur detaje, ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias tha se kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka zgjedhur variantin përfundimtar të emrit të Maqedonisë. "Sot morëm hapin vendimtar" - tha shefi...

Më në fund zhvillohet biseda telefonike mes Zaev dhe Tsipras, ja detajet

para 12 muajve - InfoShqip

Kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras më në fund kanë realizuar telefonatën e shumëpritur lidhur me finalizimin e çështjes së emrit. Në komunikatën e Qeverisë theksohet se dy kryeministrat kanë komunikuar...

Zaev dhe Cipras nesër flasin për çështjen e emrit

para 12 muajve - Periskopi

Rreth një orë ka zgjatur biseda mes kryeministrit maqedonas Zoran Zaev dhe atij grek Aleksis Cipras, dhe sipas asaj që tha Zaev në intervistën në televizionin Telma, është biseduar për detaje dhe formulime...

Zaev – Tcipras, vjen telefonata për emrin

para 12 muajve - Te Sheshi

Është realizuar më së fundi telefonata e shumëpritur Zaev –Tcipras, prej së cilës pritet të dalë “tymi i bardhë” i emrit të ri të Maqedonisë. Biseda mes tyre ka qenë një-orëshe dhe është zhvilluar në orët...

Mediat greke: Zaev dhe Cipras realizuan bisedën telefonike

para 12 muajve - Fakti Ditor

Mediat greke njoftuan se biseda telefonike mes dy kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, tanimë është realizuar. Tani për tani është bërë e ditur se biseda është cilësuar...

Telefonatë njëorëshe mes Zaev dhe Cipras, mediat lokale flasin për përfundimin e marrëveshjes

para 12 muajve - Albinfo

Para pak çastesh ka përfunduar telefonata njëorëshe mes kryeministrit Zoran Zaev dhe atij grek, Aleksis Cipras, ku sipas mediave lokale në Maqedoni ka rezultuar me sukses dhe përfundim të marrëveshjes...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK