http://kariera.mk

Vuçiq: Dialogu vazhdon pasi Prishtina të tërheqë vendimin për taksat

para 5 muajve - Klan Kosova

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka deklaruar se dialogu në mes të Prishtinës dhe Beogradit do të vazhdojë pasi Prishtina t’i tërheqë “masat joligjore”, duke iu referuar taksave prej 10% për importet...

Thaçi iu bën thirrje politikanëve kosovarë: Të ballafaqohemi bashkë me Serbinë, betejën e kemi në Bruksel

para 5 muajve - Klan Kosova

Presidenti i vendit Hashim Thaçi iu ka bërë thirrje subjekteve politike në Kosovë për të qenë pjesëmarrës në negociatat përballë homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq në kuadër të dialogut në Bruksel....

Takimi trepalësh në Bruksel, Thaçi: Vuçiq kishte një diskurs arrogant

para 5 muajve - Zhurnal

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se në takimin e sotëm në Bruksel, pala serbe dhe Aleksandar Vuçiq kishin një diskurs agresiv dhe arrogant, kurse diskursi i palës kosovare ishte i argumenteve...

Vuçiq: Dialogu vazhdon pasi Prishtina të tërheq vendimin për taksat

para 5 muajve - Telegrafi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar sot në Bruksel pas takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe Federica Mogherini, se dialogu do të vazhdojë kur Prishtina të tërheq vendimet...

Përfundon pa ndonjë marrëveshje takimi Thaçi – Vuçiq

para 5 muajve - Portalb

Ka përfunduar pa ndonjë marrëveshje takimi në Bruksel ndërmjet presidentëve të Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiq. Edhe ky takim është lehtësuar nga Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit...

Thaçi: Serbia dhe Vuçiq kishin një diskurs agresiv ndaj Kosovës

para 5 muajve - Alsat-M

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se në takimin e sotëm në Bruksel, pala serbe dhe Aleksandar Vuçiq kishin një diskurs agresiv dhe arrogant, kurse diskursi i palës kosovare ishte i argumenteve...

Ministrja Hoxha kërkon më shumë përkushtim për zbatimin e Agjendës Evropiane të Reformave

para 5 muajve - Zhurnal

Në Takimin ministror për Integrime Evropiane, ku ishte i pranishëm edhe Kryeministri Haradinaj, Ministrja e Integrimit Evropian, ka diskutuar për raportin përmbledhës të Agjendës Evropiane të Reformave...

Thaçi: Diskursi i Vuçiqit ishte agresiv dhe arrogant

para 5 muajve - Telegrafi

Ka përfunduar para pak minutash takimi trepalësh në Bruskel në mes të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, atij serb Aleksandar Vuçqi dhe përfaqësues së lartë të BE-së, Federica Mogerini. Thaçi para mediave...

Mogherini kërkon angazhim të shpejtë të Kosovës dhe Serbisë: Palët të krijojnë ambient të favorshëm për dialogim

para 5 muajve - Klan Kosova

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, priti në takim në kuadër të dialogut Kosove-Serbi, Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë Aleksandër Vuçiq. Në një deklaratë...

Thaçi: Pati arrogancë dhe agresivitet nga delegacioni serb, negociatat nuk bëhen me ultimatume

para 5 muajve - Klan Kosova

Presidenti i vendit Hashim Thaçi është deklaruar nga Brukseli pas takimit që pati sonte me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq. Thaçi tha se ky proces i dialogut që u zhvillua sot pati agresivitet nga...

Shpend Ahmeti reagon ndaj deklaratave të Vuçiqit

para 5 muajve - RTV 21

Ahmeti komenton takimin Thaçi – Vuçiq Pas përfundimit të takimit mes Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë Alkesandar Vuçiq ka reaguar kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti. Ai komentoi...

Pse Kosova vendosi taksën 10 % për mallrat e Serbisë dhe të Bosnjes?

para 5 muajve - Gazeta Tema

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Pas përfundimit të takimit flet Vuçiq për Kosovën dhe ushtrinë

para 5 muajve - OraInfo

Pas përfundimit të takimit në mes presidentëve, Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiq që u ndërmjetësua nga Frederica Mogherini, të tri palët janë deklaruar për medie. Ndërkohë që të dy presidentët janë deklaruar...

Vuçiq: Nuk më ofron rehati dhe nuk më pëlqen të bisedoj me Thaçin

para 5 muajve - Kallxo

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq para takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi është shprehur se ky takim nuk i ofron rehati, por e cilësoi si të rëndësishme paqen. “Nuk më ofron rehati dhe...

Vuçiq: Dialogu vazhdon pasi Prishtina të tërheq vendimin për taksat

para 5 muajve - Klan Kosova

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka deklaruar se dialogu në mes të Prishtinës dhe Beogradit do të vazhdojë pasi Prishtina t’i tërheqë “masat joligjore”, duke iu referuar taksave prej 10% për importet...

Aleksandar Vuçiq flet pas takimit më Thaçin: Shqiptarët duhet t’i respektojnë marrëveshjet e nënshkruara para 10 vitesh

para 5 muajve - Medial

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me nervozizëm u është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, pas përfudnimit të takimit me homologun e tij nga Kosova, Hashim Thaçi në Bruksel, në takimin që është mbajtur...

Përfundon takimi në Bruksel

para 5 muajve - Zhurnal

Ka përfunduar takimi trepalësh mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, atij të Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini. Pas takimit, mediave po iu drejtohet Vuçiqi....

Diskursi në takimin Thaci-Vuciq, reagon Mogherini

para 5 muajve - Zeri

Përfaqsuesja e Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri në Bashkimin Evropian sot në takim ka pritur presidentin e kosovës Hashim Thaci si dhe atë të Serbisë Aleksandër Vuciq, në prag të fazës finale të...

Bruksel, përfundon pa marrëveshje takimi Thaçi-Vuçiç

para 5 muajve - Gazeta Shqip

Ka përfunduar pa ndonjë marrëveshje takimi në Bruksel ndërmjet presidentëve të Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiq. Edhe ky takim është lehtësuar nga Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit...

Vuçiq: Nuk do të ketë prani të ushtrisë së Kosovës në veri

para 5 muajve - Lajmi.net

Para pak minutash ka përfunduar takimi trilateral midis presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, atij të Serbisë Aleksandër Vuçiq dhe Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian, Frederica Mogherini. Ndërkohë...

Përfundon takimi Thaçi – Mogherini – Vuçiq (live)

para 5 muajve - Alsat-M

Sapo ka përfunduar takimi trepalësh në Bruksel mes Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini dhe...

Kërkesa e BE-së në takimin Thaçi-Vuçiq në Bruksel

para 5 muajve - Zeri

Pas takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë Aleksandar Vuçiq, Bashkimi Europian pret që Kosova dhe Serbia të shpejtojnë angazhimin e tyre ndaj dialogut duke pasur parasysh lidhjen...

Pas përfundimit të takimit Thaçi-Vuçiq, BE-ja ka një kërkesë

para 5 muajve - OraInfo

Takimi mes Thaçit dhe Vuçiqit ka përfunduar me ndërmjetësimin e Frederica Mogherinit Pas takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë Aleksandar Vucic, Bashkimi Europian pret që Kosova...

Thaçi komenton kushtin e Serbisë që të hiqet taksa 10% e Kosovës ndaj shtetit serb

para 5 muajve - Gazeta Express

Pas kushtit të palës serbe për tërheqjen e taksës së Kosovës prej 10% për ta vazhduar dialogun me Kosovën, presidenti i vendit Hashim Thaçi ka vazhduar të insistojë në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë....

Thaçi: Dialogu me Serbinë, rrugë që kalon në shumë gjemba

para 5 muajve - Zeri

Pas takimit me presidentin serb Aleksandar Vuçiq, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se përballja me Serbinë është e vështirë. “Ishte në përpjekje për të hapur rrugën e një marrëveshje mes Kosovës...

Kërkesa e BE’së pas takimit Thaçi-Vuçiq në Bruksel

para 5 muajve - Gazeta Express

Pas takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë Aleksandar Vucic, Bashkimi Europian pret që Kosova dhe Serbia të shpejtojnë angazhimin e tyre ndaj dialogut duke pasur parasysh lidhjen...

Vuçiç flet pas takimit më Thaçin, ka një thirrje për shqiptarët

para 5 muajve - Sot News

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, me nervozizëm u është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, pas përfudnimit të takimit me homologun e tij nga Kosova, Hashim Thaçi në Bruksel, në takimin që është mbajtur...

BE: Palët të përmbahen me fjalët dhe veprimet që kundërshtojnë frymën e dialogut

para 5 muajve - Lajmi.net

Frederica Mogherini ka pritur në një takim të dialogut të nivelit të lartë me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq. Përfaqësuesja e Lartë për Politikë të Jashtme...

Thaçi: Vuçiqi ishte arrogant

para 5 muajve - Kallxo

Presidenti Hashim Thaçi, ka thënë se diskursi i Serbisë gjatë takimit ka qenë arrogant ndërsa ai i Kosovës ka qenë ballafaqimi me argumente. Këto deklarata Thaçi i bëri pas takimit të cilin e pati në Bruksel...

Thaçi pas takimit me Vuçiqin: Serbia përdori diskurs agresiv dhe arrogant

para 5 muajve - Lajmi.net

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është deklaruar pas takimit me homologun e tij serb në Bruksel, Aleksandar Vuçiq. Presidenti i vendit Hashim Thaçi, pas takimit në Bruksel me homologun e tij serb, Aleksandar...

Thaçi thotë se Serbia pati diskurs agresiv në takimin e Brukselit

para 5 muajve - Gazeta Express

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi e ka vlerësuar shumë të vështirë takimin që zhvilloi në Bruksel me homologun serb Aleksandar Vuciq. Ai e ka quajtur arrogant diskursin e Vuçiqit. “Diskursi ishte agresiv...

Thaçi pas takimit me Vuçiq: Diskursi ishte agresiv dhe arrogant nga Serbia

para 5 muajve - RTV 21

Përfundoi takimi Thaçi -Vuçiq Ka përfunduar takimi ndërmjet Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq por pa ndonjë marrëveshje. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi...

Nis takimi trepalësh në Bruksel

para 5 muajve - Telegrafi

Ka nisur në Bruksel takimi trepalësh mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit dhe atij të Serbisë, Aleksndar Vuçiq, me lehtësimin nga Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. Takimi...

Thaçi: Serbia pati diskurs agresiv në takim

para 5 muajve - Zeri

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi takimin e sotëm me presidentin serb Aleksandar Vuçiq e ka quajtur të vështirë. Thaçi e ka quajtur arrogant diskursin e Vuçiqit. Ka thënë se “mbetet sfidë jo e lehtë e...

Përfundoi takimi Thaçi Vuçiq, nuk u arrit marrëveshje

para 5 muajve - RTV 21

Thaçi flet pas takimit me Vuçiqin Ka përfunduar takimi ndërmjet Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq por pa ndonjë marrëveshje. Presidenti i Kosovës, Hashim thaçi...

Vuçiq: Shqiptarët duhet t’i respektojnë marrëveshjet e nënshkruara para 10 vitesh

para 5 muajve - Zeri

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ashpër u është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, pas përfundimit të takimit me presidneitn e Kosovës, Hashim Thaçi. Vuçiqi ka thënë se “Serbia është e hapur për dialog,...

Thaçi pas takimit me Vuçiqin: Është mundësi e vogël për marrëveshje, por…

para 5 muajve - OraInfo

Pas përfundimit të takimit në Bruksel ka folur presidenti i Kosovës Hashim Thaçi. Ai e ka quajtur takim jo të lehtë, takimin me presidentin serb Aleksandar Vuçiq, të enjten në Bruksel. Sipas Thaçit, ky...

“Çfarë janë në gjendje të respektojnë shqiptarët nëse s’respektojnë marrëveshjet e nënshkruara para 10 vjetësh”

para 5 muajve - OraInfo

Pas përfundimit të takimit në Brukel, para gazetarëve ka dal presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Me nervozizëm u është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, pas përfudnimit të takimit me homologun e tij...

Vuçiq flet pas takimit më Thaçin: Shqiptarët duhet t’i respektojnë marrëveshjet e nënshkruara para 10 vitesh

para 5 muajve - Gazeta Express

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me nervozizëm u është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, pas përfudnimit të takimit me homologun e tij nga Kosova, Hashim Thaçi në Bruksel, në takimin që është mbajtur...

Përfundon takimi në Bruksel

para 5 muajve - Zeri

Ka përfunduar takimi trepalësh mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, atij të Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini. Në njoftimin për media të përfaqësueses...

Përfundon takimi Thaçi-Vuçiq

para 5 muajve - Lajmi.net

Sapo ka përfunduar takimi trepalësh në Bruksel në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi. Ka përfunduar takimi trepalësh mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, atij të Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe përfaqësueses...

Thaçi në Bruksel: Arritja e marrëveshjes nuk do të jetë e lehtë

para 5 muajve - Portalb

Dialogu për arritjen e një marrëveshje juridikisht të obligueshme mes Kosovës dhe Serbisë nuk do të jetë i lehtë, por kjo është mundësia më e mirë që të shkohet përpara drejt perspektivave evropiane, deklaroi...

Përfundon takimi në Bruksel

para 5 muajve - Gazeta Express

Ka përfunduar takimi trepalësh mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, atij të Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini. Pas takimit, mediave po iu drejtohet Vuçiqi.

Përfundon takimi Thaçi-Vuçiq në Bruksel

para 5 muajve - OraInfo

Ka përfunduar takimi trepalësh mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, atij të Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini. Takimi mes Thaçit dhe Vuçiq ka zgjatur...

VV: Të lëshohet flet-arrest për Thaçin

para 5 muajve - Alsat-M

Derisa në Bruksel sonte pritet takimi i radhës i presidentit të Kosovës dhe atij të Serbisë, me ndërmjetësim të Bashkimit Evropian, Lëvizja Vetëvendosje ka komentuar sot shkuarjen e presidentit Hashim...

Mogherini takon Thaçin e Vuçiqin

para 5 muajve - Klan Kosova

Shefja për Politikë të Jashtme e Bashkimit Europian Federica Mogherini, ka takuar tani presidentin e vendit Hashim Thaçin si dhe atë serb, Aleksandar Vuçiq në Bruksel. Takimi mes tyre në kuadër të dialogut...

Thaçi deklarohet pas takimit me Mogherinin: U pajtuam për dinamizim të dialogut

para 5 muajve - Klan Kosova

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka thënë se në takimin që pati me Përfaqësuesen për Politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini, kanë biseduar për përshpejtimin e çështjes së arritjes së marrëveshjes...

Thaçi takon Mogherinin në Bruksel

para 5 muajve - Klan Kosova

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka takuar Shefen për Politikë të Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini, njofton Klan Kosova. Takimi është duke u zhvilluar në Bruksel ku më pas pritet të ketë...

Thaçi takohet me Mogherinin

para 5 muajve - Telegrafi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është takuar me Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. Takimi i nisur tash, është i pari për ditën e sotme në kuadër të dialogut Kosovë – Serbi....

Thaçi flet pas takimit: Pranova një marrëveshje me Serbinë

para 5 muajve - Albeu

Presidenti Hashim Thaçi pas takimit me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini, ka thënë se u pajtuan për dinamizimin e dialogut. “Sapo e përfundova takimin bilateral me Përfaqësuesen e Lartë...

Vuçiq: Nuk më ofron rehati dhe nuk më pëlqen të bisedoj me Thaçin

para 5 muajve - RTV 21

Po zhvillohet takimi Thaçi- Mogherini- Vuçiq Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq para takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi është shprehur se ky takim nuk i ofron rehati, por e cilësoi si të...

Disponimi zero, nis takimi Thaçi-Vuçiq në Bruksel

para 5 muajve - OraInfo

Me ndërmjetësimin e Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka nisur në Bruksel takimi mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit dhe atij të Serbisë, Aleksndar Vuçiq. Takimi trepalësh...

Fillon takimi Thaçi-Vuçiq

para 5 muajve - Zeri

Pas përfundimit të takimeve të ndara në Bruksel, sapo ka filluar takimi në mes të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq. Para pak çastesh ka filluar takimi në...

Nis takimi Thaçi-Vuçiq në Bruksel

para 5 muajve - Gazeta Express

Pas përfundimit të takimeve të ndara në Bruksel, sapo ka filluar takimi në mes të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq. Ky takim i cili ndërmjetësohet nga Përfaqësuesja...

Filloi takimi Thaçi- Mogherini- Vuçiq

para 5 muajve - RTV 21

Thaçi paraprakisht u takua me Mogrehinin Sapo ka filluar takimi trepalësh në Bruksel mes Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme...

Thaçi pas takimit me Mogherinin: U pajtuam për dinamizim të dialogut dhe marrëveshje

para 5 muajve - Zeri

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi pas takimit me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini, ka thënë se u pajtuan për dinamizimin e dialogut. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pas takimit me...

Fillon takimi Thaçi-Vuçiq në Bruksel

para 5 muajve - Lajmi.net

Pas përfundimit të takimeve të ndara në Bruksel, sapo ka filluar takimi në mes të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq. Para pak çastesh ka filluar takimi në...

Para se të nisej për Bruksel, Vuçiqi kishte komentuar Thaçin – VV-ja do arrestimin e presidentit si të kthehet në Kosovë

para 5 muajve - Koha.net

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, gjatë luftërave në ish-Jugosllavi, i kishte qëndruar përkrah Sllobodan Millosheviqit, dhe kishte shtypur zërat kritik të qeverisë së atëhershme sa ishte Ministër...

Thaçi flet pas takimit me Mogherinin

para 5 muajve - RTV 21

“U pajtuam për arritjen e një marrëveshjeje ligjërisht të obligueshme” Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pas takimit me Përfaqësuesen e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogerinin tha se...

Haradinaj: Në fund të vitit do të kemi lajm të mirë

para 5 muajve - RTV 21

Hoxha: Kemi ende punë për të bërë.-Kryeziu: Hezitimi i vendeve anëtare dyshim se arrihet vendimmarrja në 2018 Kryeministri Ramush Haradinaj, beson se brenda këtij viti liberalizimi i vizave për qytetarët...

Pas takimit me Mogherinin flet Thaçi: U pajtuam për dinamizimin e dialogut

para 5 muajve - OraInfo

Pas takimit qe kishte me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini, presidenti Hashim Thaçi ka treguar se për çka kanë biseduar në takimin qe zgjati vetëm disa minuta. Ai ka thënë se u pajtuan...

Haradinaj: Nëse s’ka liberalizim, Thaçi ta analizojë dialogun

para 5 muajve - RTV 21

Hoxha: Kemi ende punë për të bërë.-Konjufca: Prokuroria të lëshojë urdhërarrest për Thaçin Kryeministri Ramush Haradinaj, beson se brenda këtij viti liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës do të...

Thaçi flet pas takimit me Mogherinin: U pajtuam për dinamizim të dialogut

para 5 muajve - Lajmi.net

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi pas takimit me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini, ka thënë se u pajtuan për dinamizimin e dialogut. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pas takimit me...

Thaçi flet pas takimit me Mogherinin

para 5 muajve - Gazeta Express

Presidenti Hashim Thaçi pas takimit me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini, ka thënë se u pajtuan për dinamizimin e dialogut. “Sapo e përfundova takimin bilateral me Përfaqësuesen e Lartë...

Nisin takimet në Bruksel, Mogherini ndaras me Thaçin e Vuçiqin

para 5 muajve - Gazeta Express

Pak minuta ka zgjatur takimi mes Hashim Thaçit dhe Federica Mogherinit. Pas këtij takimi, Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, ka takuar presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Lajmin për këtë takim e ka dhënë...

Përfundon pa ndonjë marrëveshje takimi Thaçi – Vuçiq

para 5 muajve - Shenja

Ka përfunduar pa ndonjë marrëveshje takimi në Bruksel ndërmjet presidentëve të Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiq. Edhe ky takim është lehtësuar nga Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit...

Mogherini takohet edhe me Vuçiqin

para 5 muajve - OraInfo

Pas takimit me presidentin e Kosovës Hashim Thaçin, përfaqësuesja e lartë e BE-së, Frederica Mogherini ka takuar edhe presidentin serb Aleksandar Vuçiq. Lajmin për këtë takim e ka dhënë zëdhënësja e Mogherinit,...

Thaçi në Bruksel: Arritja e marrëveshjes është e vështirë, por do të diskutojmë

para 5 muajve - Zhurnal

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha se arritja e një marrëveshjeje me Serbinë do të jetë shumë e vështirë. Por, sipas tij, do të bëhen përpjekje që në fund procesi të përmbyllet me një marrëveshje që...

Thaçi: Nuk është e lehtë rruga deri te arritja e marrëveshjes

para 5 muajve - Telegrafi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka theksuar se sonte është në Bruksel për ta zhvilluar takimin e radhës me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq. Ai këto komente i ka bërë në kryeqytetin evropian,...

Nis takimi Vuçiq-Mogherini

para 5 muajve - Lajmi.net

Sapo ka filluar takimi në mes të Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian Fedeica Mogherini me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq. Pas përfundimit të takimit në mes të presidentit të Kosovës Hashim...

Para takimit me Vuçiqin, Thaçi takohet me Mogherinin

para 5 muajve - OraInfo

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë do të vazhdojë sonte në Bruskel. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është takuar me Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. Takimi i nisur tash,...

Kosovë-Serbi, kur e vërteta fshihet turpshëm

para 5 muajve - Java News

Nga Ben Andoni I duhet shumë dikujt që ndodhet jashtë lidhjes së dy shteteve ballkanike, të kuptojë dialogun Serbi-Kosovë, por mund të lexojë shumë mirë nga aktet, që bëjnë presidentët respektivë në vendet...

Thaçi në Bruksel: Deri tek marrëveshja me Serbinë do ketë vështirësi e ballafaqime, por është zgjidhja e duhur

para 5 muajve - Klan Kosova

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka bërë një adresim për media disa minuta para nisjses së procesit të radhës të bisedimeve me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq, në kuadër të dialogut mes Kosovës...

Kosovarët të pasigurtë për cilësinë e prodhimeve vendore, prodhimet serbe-kancerogjene

para 5 muajve - Zeri

Kosova vazhdon të importojë mallra nga vendet fqinje, veçmas nga Serbia. Ndërsa në anën tjetër edhe konsumimi i produkteve vendore ende nuk është në nivelin e dëshiruar. E për këtë njohësit e çështjeve...

Thaçi takohet me Mogherinin

para 5 muajve - Zeri

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është takuar me Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. Takimi i nisur tash, është i pari për ditën e sotme në kuadër të dialogut Kosovë – Serbi....

Nis takimi Thaçi-Mogherini në Bruksel

para 5 muajve - Lajmi.net

Ka filluar takimi mes presidentit Hashim Thaçi dhe Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. Para pak çastesh ka filluar takimi në mes të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe...

Kosova s’i ka vënë afat kohor taksës ndaj mallrave të Serbisë e Bosnjës

para 5 muajve - Medial

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Taksa ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës nuk ka afat kohor

para 5 muajve - Telegrafi

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Vuçiq flet pas takimit më Thaçin: Shqiptarët duhet t’i respektojnë marrëveshjet e nënshkruara para 10 vitesh

para 5 muajve - Tetova Sot

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me nervozizëm u është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, pas përfudnimit të takimit me homologun e tij nga Kosova, Hashim Thaçi në Bruksel, në takimin që është mbajtur...

Thaçi flet para takimit në Bruksel

para 5 muajve - Kallxo

Presidenti Hashim Thaçi para takimit në Bruksel me presidentin serb Aleksandar Vuçiq ka deklaruar se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë është e obligueshme për njëra- tjetrën. “Sonte jemi këtu për të...

Thaҫi shkon te ndërtesa e BE'së ku do të takojë Vuçiqin

para 5 muajve - Gazeta Express

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi para takimit me homolgun e tij serb Aleksandër Vuçiq tha se do të bëjnë përpjekjet maksimale për që të përafrohen qëndrimet në interesin e arritjes së marrëveshjes. “Synimi...

Thaçi thotë se Serbia pati diskurs agresiv në takimin e Brukselit

para 5 muajve - Tetova Sot

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi e ka vlerësuar shumë të vështirë takimin që zhvilloi në Bruksel me homologun serb Aleksandar Vuciq. Ai e ka quajtur arrogant diskursin e Vuçiqit. “Diskursi ishte agresiv...

Presidenti Thaçi flet para gazetarëve pak minuta para takimit me Vuçiqin dhe Mogherinin

para 5 muajve - OraInfo

Sonte në Bruskel do të vazhdojnë bisedimet mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit dhe atij serb, Aleksandar Vuçiq. Pak para nisjes së takimit, presidenti Thaç ka thënë se arritja e marrëveshjes është...

Thaçi në Bruksel: Do të bëjmë përpjekje maksimale që të përafrojmë qëndrimet e marrëveshjes

para 5 muajve - Lajmi.net

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, para takimit në Bruksel, ka thënë se ky takim është një mundësi e radhës për të përafruar qëndrimet për arritjen e marrëveshjes. Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, pak...

Thaçi në Bruksel: Arritja e marrëveshjes është e vështirë, por do të diskutojmë

para 5 muajve - Evropa e Lirë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha se arritja e një marrëveshjeje me Serbinë do të jetë shumë e vështirë. Por, sipas tij, do të bëhen përpjekje që në fund procesi të përmbyllet me një marrëveshje që...

Thaçi nga Bruksel: Do të bëjmë përpjekje maksimale për marrëveshje

para 5 muajve - RTV 21

Thaçi flet para mediave pak para takimit Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi para takimit me homolgun e tij serb Aleksandër Vuçiq tha se do të bëjnë përpjekjet maksimale për që të përafrohen qëndrimet në...

Thaçi takohet me Mogherinin: Ramë dakord për një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme!

para 5 muajve - Java News

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është takuar mbrëmjen e kësaj të enjteje me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Europian, Federica Mogherini, në Bruksel, aty ku pas tij, shefja e BE-së për politikën e...

Thaçi në Bruksel: Do të bëjmë përpjekje maksimale që të përafrojmë qëndrimet për arritjen e marrëveshjes

para 5 muajve - Zeri

Hashim Thaçi, president i Kosovës, ka thënë se në takimin e së enjtes me presidentin serb Aleksandar Vuçiq do të bëjë përpjekje maksimale që të përafrojë qëndrimet me Serbinë për arritjen e një marrëveshjeje...

Përfundon takimi në Bruksel

para 5 muajve - Tetova Sot

Ka përfunduar takimi trepalësh mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, atij të Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini. Pas takimit, mediave po iu drejtohet Vuçiqi. Loading...

Thaçi në Bruksel: Do të bëjmë përpjekje maksimale që të përafrojmë qëndrimet për arritjen e marrëveshjes

para 5 muajve - Koha.net

Hashim Thaçi, president i Kosovës, ka thënë se në takimin e së enjtes me presidentin serb Aleksandar Vuçiq do të bëjë përpjekje maksimale që të përafrojë qëndrimet me Serbinë për arritjen e një marrëveshjeje...

Thaçi sapo arriti një marrëveshje në Bruskel, ja për çfarë bëhet fjalë

para 5 muajve - Tetova Sot

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka njoftuar në rrjetin e tij social në Facebook se ka arritur një marrëveshje me Federica Mogherinin për dinamizimin e dialogut dhe shtimin e përpjekjeve për arritjen...

Skepticizëm për jetëgjatësinë e masës tregtare ndaj Bosnjës dhe Serbisë

para 5 muajve - Kallxo

Qeveria e Kosovës para pak ditësh ka marrë vendim që të vendosë një masë tregtare prej 10% për produktet e Serbisë dhe Bosnjës. Ky vendim u përshëndet nga krerët shtetëror,  Klubi i prodhuesve të Kosovës,...

Vetëm Ramush Haradinaj mund ta ndalë Hashim Thaçin!

para 5 muajve - Albeu

Nga Enver Bytyçi Sot ambasadori i Britanisë së Madhe në Prishtinë me dhimbje pohoi se disa shtete e kanë tërhequr njohjen e pavarësisë, pra shtetësisë së Ksosovës! Kjo demanton kundërshtitë e vazhdueshme...

Nisin takimet në Bruksel, Mogherini ndaras me Thaçin e Vuçiqin

para 5 muajve - Tetova Sot

Pak minuta ka zgjatur takimi mes Hashim Thaçit dhe Federica Mogherinit. Pas këtij takimi, Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, ka takuar presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Lajmin për këtë takim e ka dhënë...

Kosova s’i ka vënë afat kohor taksës ndaj mallrave të Serbisë e Bosnjës

para 5 muajve - Koha.net

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Nis takimi Thaçi-Vuçiq në Bruksel

para 5 muajve - Tetova Sot

Pas përfundimit të takimeve të ndara në Bruksel, sapo ka filluar takimi në mes të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq. Ky takim i cili ndërmjetësohet nga Përfaqësuesja...

Thaçi flet pas takimit me Mogherinin

para 5 muajve - Tetova Sot

Presidenti Hashim Thaçi pas takimit me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini, ka thënë se u pajtuan për dinamizimin e dialogut. “Sapo e përfundova takimin bilateral me Përfaqësuesen e Lartë...

Vuçiq: Jemi larg marrëveshjes, Serbia duhet ta di se çfarë do të fitojë

para 5 muajve - KosovaPress

Në adresimin e tij para mediave shqiptare, kreu i shtetit serb pas raundit më të ri të dialogut me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi në Bruksel, u shpreh me tone kritike dhe arrogante ndaj Prishtinës...

Taksa ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës nuk ka afat kohor

para 5 muajve - Zeri

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Thaçi: Dialogu nuk ka alternativë, alternativat e tjera janë izolimi dhe konfrontimi

para 5 muajve - KosovaPress

Këtë deklaratë presidenti Thaçi e dha pas takimit trepalësh që ka pasur në Bruksel me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini dhe presidentin e Serbisë,...

Thaçi iu bën thirrje politikanëve kosovarë: Të ballafaqohemi bashkë me Serbinë

para 5 muajve - Periskopi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka ftuar skenën politike kosovare që të bashkohen për dialogun, ndërsa ka deklaruar se në takimin e sotëm në Bruksel, pala serbe dhe Aleksandar Vuçiq kishin një diskurs...

Kosova nuk ndalet, taksa ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës nuk ka afat kohor

para 5 muajve - Gazeta Tema

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Taksa ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës nuk ka afat kohor

para 5 muajve - Evropa e Lirë

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Masa tregtare ndaj Serbisë u vendos, por sa po zbatohet?

para 5 muajve - Zeri

Qeveria e Kosovës me kërkesë të ministrisë së Tregtisë i ka vendosur masë importit të mallrave serbe. Kjo masë përfshin taksë shtesë prej 10 % për të gjitha produktet me prejardhje nga Serbia dhe Bosnja...

Vuçiq: Dialogu vazhdon pasi Prishtina tërheq vendimin për taksat

para 5 muajve - Ekonomia Online

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka deklaruar se dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit do të vazhdojë pasi Prishtina t’i tërheqë “masat joligjore”, duke iu referuar taksave prej 10% për importet...

Vuçiq pyetet për Vasfije Krasniqin, thotë se edhe shqiptarët kanë dhunuar serbë

para 5 muajve - Periskopi

Ka përfunduar takimi Thaçi- Vuçiq në Bruksel, ku të dy presidentët dolën me deklaratat e tyre para mediave. Aleksandar Vuçiq ndër të tjerash u pyet edhe për daljen në pubik të Vasfije Krasniqit e cila...

Thaçi thotë se Serbia pati diskurs agresiv në takimin e Brukselit

para 5 muajve - Gazeta Monitor

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi e ka vlerësuar shumë të vështirë takimin që zhvilloi në Bruksel me homologun serb Aleksandar Vuciq. Ai e ka quajtur arrogant diskursin e Vuçiqit. “Diskursi ishte agresiv...

BE pret që Kosova e Serbia të shpejtojnë angazhimin e tyre ndaj dialogut

para 5 muajve - Gazeta Monitor

Në një komunikatë për media të Federica Mogherinit, thuhet se Bashkimi Evropian pret që Kosova dhe Serbia të shpejtojnë angazhimin e tyre ndaj dialogut duke pasur parasysh lidhjen e drejtpërdrejtë që ka...

Mogherini flet pas takimit trepalësh në Bruksel

para 5 muajve - Bota Press

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, priti në takim në kuadër të dialogut Kosove-Serbi, Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë Aleksandër Vuçiq. Në një deklaratë...

Thaçi kujdeset për disponimin e “dreqit” të tij Vuçiqit, nuk e mbështet taksën ndaj Serbisë

para 5 muajve - Gazeta Express

Presidenti Thaçi, që merr kompetenca të përfshihet në secilën çështje brenda kufijve akoma të palëkundur të Kosovës, ka vendosur që të hesht për taksën prej 10 për qind që Qeveria ia ka vënë produkteve...

VV: Të lëshohet flet-arrest për Thaçin

para 5 muajve - RTV 21

Derisa në Bruksel sonte pritet takimi i radhës i presidentit të Kosovës dhe atij të Serbisë, me ndërmjetësim të Bashkimit Evropia Lëvizja Vetëvendosje ka komentuar sot shkuarjen e presidentit Hashim Thaçi...

BE-ja pret që Kosova e Serbia të shpejtojnë angazhimin e tyre ndaj dialogut

para 5 muajve - Sovrani

Në një komunikatë për media të Federica Mogherinit, thuhet se Bashkimi Evropian pret që Kosova dhe Serbia të shpejtojnë angazhimin e tyre ndaj dialogut duke pasur parasysh lidhjen e drejtpërdrejtë që ka...

Kur do të ndodh takimi i ardhshëm në Bruksel? Ja si përgjigjet Thaçi

para 5 muajve - Periskopi

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi e ka quajtur takim jo të lehtë, takimin me presidentin serb Aleksandar Vuçiq, të enjten në Bruksel. Ai ka thënë se në dialog nuk do të lejohen ultimatume e as zëra agresivë...

Vuçiq pas takimit me Thaçin: Kurrë s’kam folur për shkëmbim territoresh

para 5 muajve - Periskopi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me nervozizëm u është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, pas përfudnimit të takimit me homologun e tij nga Kosova, Hashim Thaçi në Bruksel, në takimin që është mbajtur...

Thaçi: Serbia dhe Vuçiq kishin një diskurs agresiv ndaj Kosovës

para 5 muajve - KosovaPress

Këtë deklaratë presidenti Thaçi dha pas takimit trepalësh që ka pasur në Bruksel me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini dhe presidentin e Serbisë,...

Thaçi pas takimit me Vuçiqin: Diskursi ishte agresiv dhe arrogant nga Serbia

para 5 muajve - Ekonomia Online

Ka përfunduar takimi ndërmjet Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq por pa ndonjë marrëveshje. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi edhe këtë takim e cilësoi si...

Haradinaj: Thaçi të shqyrtojë shkuarjen në Bruksel nëse nuk ka liberalizim vizash

para 5 muajve - Portalb

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj nuk ka njohuri se për çfarë do të bisedojnë sonte në Bruksel presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiç, por ai konsideron se Thaçi duhet...

Thaçi pas takimit me Vuçiq: Betejën e fitojmë ne

para 5 muajve - Sovrani

Para pak minutash është përmbyllur takimi i radhës mes presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandër Vuçiç. Nga ana e tij, Thaçi tha se interesi i dy vendeve si dhe i popujve është...

Thaçi: Pati arrogancë dhe agresivitet nga delegacioni serb, negociatat nuk bëhen me ultimatume

para 5 muajve - Bota Press

Presidenti i vendit Hashim Thaçi është deklaruar nga Brukseli pas takimit që pati sonte me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq. Thaçi tha se ky proces i dialogut që u zhvillua sot pati agresivitet nga...

Thaçi pas takimit me Vuçiqin: Diskursi ishte agresiv dhe arrogant nga Serbia

para 5 muajve - Ekonomia Online

Ka përfunduar takimi ndërmjet Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq por pa ndonjë marrëveshje. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi edhe këtë takim e cilësoi si...

BE pret që Kosova e Serbia të shpejtojnë angazhimin e tyre ndaj dialogut

para 5 muajve - Periskopi

Në një komunikatë për media të Federica Mogherinit, thuhet se Bashkimi Evropian pret që Kosova dhe Serbia të shpejtojnë angazhimin e tyre ndaj dialogut duke pasur parasysh lidhjen e drejtpërdrejtë që ka...

Mbyllet takimi Thaçi – Vuçiq

para 5 muajve - Sovrani

Sapo ka përfunduar takimi trepalësh në Bruksel në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi. Ka përfunduar takimi trepalësh mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, atij të Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe përfaqësueses...

Thaçi nga Brukseli: Do të jetë shumë e vështirë

para 5 muajve - Fakti Ditor

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka folur para takimit që do ta mbajë me presidentin serb Aleksandar Vucic, duke thënë se do të bëjë përpjekje maksimale që të përafrojë qëndrimet e shtetit të Kosovës me...

Thaçi: Vuçiq pati diskurs agresiv dhe arrogant në takim

para 5 muajve - Periskopi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e ka quajtur takim jo të lehtë, takimin me presidentin serb Aleksandar Vuçiq, të enjten në Bruksel. Sipas Thaçit, ky ishte takim i fazës finale të dialogut. Ka thënë...

Vuçiq i nervozuar flet për taksën pas takimit me Thaçin

para 5 muajve - Periskopi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me nervozizëm u është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, pas përfundimit të takimit me homologun e tij nga Kosova, Hashim Thaçi në Bruksel, në takimin që është mbajtur...

Hahn në fillim të dhjetorit viziton Kosovën

para 5 muajve - Zhurnal

Prishtinë, 8 nëntor - Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka treguar se Komisionari Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi Johannes Hahn, do ta vizitojë Kosovën në fillim të dhjetorit. Kjo vizitë sipas...

A po zbatohet 10 për qindëshi ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës? Flasin nga Dogana

para 5 muajve - Lajmi.net

Qeveria e Kosovës me kërkesë të ministrisë së Tregtisë i ka vendosur masë importit të mallrave serbe. Kjo masë përfshin taksë shtesë prej 10 % për të gjitha produktet me prejardhje nga Serbia dhe Bosnja...

VV-ja kërkon arrestimin e presidentit Thaçi

para 5 muajve - Albinfo

“Presidenti Thaçi është në gjendje të paguajë me territor të Kosovës njohjen nga Serbia”, ka thënë deputeti i VV-së, Glauk Konjufca. Në një konferencë për media, shefi i Grupit Parlamentar të LVV-së ka...

Pamje nga përfundimi i takimit në Bruksel Thaçi-Vuçiq- Mogherini

para 5 muajve - Bota Press

Ka përfunduar takimi trepalësh mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, atij të Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini. Pas takimit, mediave po iu drejtohet Vuçiqi.

Konjufca për Thaçin: Kryeprokurori do të duhej të lëshonte thirrje derisa Policia urdhër-arrest

para 5 muajve - Zhurnal

Prishtinë, 8 nëntor - Deputeti i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, ka folur për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë që po udhëhiqet nga presidenti i vendit, Hashim Thaçi. Konjufca ka thënë se Thaçi është në...

Përfundon takimi Thaçi – Mogherini – Vuçiq

para 5 muajve - Gazeta e re

Sapo ka përfunduar takimi trepalësh në Bruksel mes Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini dhe...

Konjufca: Thaçi po përpiqet të blejë njohjen nga Serbia me territor të Kosovës

para 5 muajve - Shenja

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka thënë të enjten se pavarësisht pse presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nuk ka manadat nga Kuvendi i Kosovës, ai po insiston në arritjen e një marrëveshjeje...

​​Përfundon takimi trepalësh në Bruksel

para 5 muajve - Periskopi

Sapo ka përfunduar takimi trepalësh në Bruksel mes Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini dhe...

​Përfundon takimi Thaçi – Mogherini - Vuçiq

para 5 muajve - KosovaPress

I pari nga takimi ka dal presidenti serb, i cili  nuk është ndalur të flas për media që ishin duke pritur për prononcime, por ka zgjedhur të flas vetëm për një medium serb, raporton KosovaPerss./KosovaPress/...

Bruksel, vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi

para 5 muajve - Alsat-M

Në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel takohen sot dy presidentët Aleksandër Vuçiç dhe Hashim Thaçi. Në prag të takimit, presidenti serb Vuçiq tha...

Në fillim të dhjetorit, Johannes Hahn viziton Kosovën

para 5 muajve - Ina

Komisionari evropian për zgjerim dhe fqinjësi Johannes Hahn do të vizitojë Kosovën në fillim të dhjetorit. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha...

VV: Të lëshohet flet-arrest për Thaçin

para 5 muajve - Pa censure

Derisa në Bruksel sonte pritet takimi i radhës i presidentit të Kosovës dhe atij të Serbisë, me ndërmjetësim të Bashkimit Evropian, Lëvizja Vetëvendosje ka komentuar sot shkuarjen e presidentit Hashim...

Në fillim të dhjetorit, Johannes Hahn viziton Kosovën

para 5 muajve - OraInfo

Komisionari evropian për zgjerim dhe fqinjësi Johannes Hahn do të vizitojë Kosovën në fillim të dhjetorit. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha...

Konjufca për Thaçin: Kryeprokurori do të duhej të lëshonte thirrje derisa Policia urdhër-arrest

para 5 muajve - Klan Kosova

Deputeti i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, ka folur për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë që po udhëhiqet nga presidenti i vendit, Hashim Thaçi. Konjufca ka thënë se Thaçi është në krye të këtij dialogu...

Thaçi takon Mogherinin, flet për një marrëveshje “ligjërisht të detyrueshme” me Serbinë

para 5 muajve - Ekonomia Online

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është takuar mbrëmjen e kësaj të enjteje me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Europian, Federica Mogherini, në Bruksel, aty ku pas tij, shefja e BE-së për politikën...

VV: Thaçi nuk lajmëroi për takimin me Vuçiqin për të evituar protestat qytetare

para 5 muajve - Gazeta Express

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca komentoi takimin e paralajmëruar Thaçi- Vuçiq. Ai në një konferencë për media tha se është e papranueshme që takimi po bëhet me vetëm 24 orë paralajmërim....

Johannes Hahn në fillim të dhjetorit viziton Kosovën

para 5 muajve - Zeri

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka treguar se Komisionari Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi Johannes Hahn, do ta vizitojë Kosovën në fillim të dhjetorit. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj,...

Konjufca: Në një shtet normal Thaçi do të duhej të intervistohej posa të kthehej nga Brukseli

para 5 muajve - Telegrafi

Shefi i Grupit parlamentar i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca në një konferencë për media ka folur për takimin e sotëm Thaçi-Vuçiq. Ai tha se ky takim është lajmëruar vetëm 24 orë para se të ndodh dhe kjo...

Hahn vjen në Kosovë

para 5 muajve - Albeu

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha në konferencë për media të mbajtur pas takimit treguan se Komisionari evropian për zgjerim dhe fqinjësi Johannes...

Thaçi: Marrëveshja Kosovë-Serbi e obligueshme për njëra-tjetrën

para 5 muajve - Albinfo

Presidenti Hashim Thaçi gjatë ditës së sotme ka udhëtuar për në Bruksel pasi që aty parashihet të mbahet edhe takimi i radhës mes Thaçit, presidentit serb Aleksandar Vuçiq e Mogherinit. Ai para se të mbahet...

Nis edhe takimi Thaçi-Vuçiq në Bruksel

para 5 muajve - Bota Press

Pas përfundimit të takimeve të ndara në Bruksel, sapo ka filluar takimi në mes të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq. Ky takim i cili ndërmjetësohet nga Përfaqësuesja...

Konjufca: Thaçi i gatshëm ta paguajë njohjen e Serbisë me territor të Kosovës

para 5 muajve - Klan Kosova

Deputeti i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, ka komentuar takimin që do të mbahet pasditen e sotme në Bruksel mes presidentit të vendit, Hashim Thaçit dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq. Ky takim...

Hahn në fillim të dhjetorit viziton Kosovën

para 5 muajve - Klan Kosova

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka treguar se Komisionari Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi Johannes Hahn, do ta vizitojë Kosovën në fillim të dhjetorit. Kjo vizitë sipas Haradinajt përçon mesazhin...

VV: Thaçi po përpiqet të blejë njohjen nga Serbia me territor të Kosovës

para 5 muajve - Gazeta Tema

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka thënë të enjten se pavarësisht pse presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nuk ka manadat nga Kuvendi i Kosovës, ai po insiston në arritjen e një marrëveshjeje...

Thaçi e Vuçiq nisin ballafaqimin mes tyre

para 5 muajve - Sovrani

Pas përfundimit të takimeve të ndara në Bruksel, sapo ka filluar takimi në mes të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq. Para pak çastesh ka filluar takimi në...

Haradinaj ia bën bajatë Thaçit dialogun me Serbinë

para 5 muajve - Albeu

Sipas kryeministrit Ramush Haradinaj , do të ishte mirë që presidenti Thaçi të mendoj nëse duhet të vazhdojë bisedimet me Serbinë, derisa, siç thotë Haradinaj , agjenda e shtetit të vetë varet nga disponimi...

Para takimit me Vuçiqin, Thaçi pritet nga Mogherini

para 5 muajve - Gazeta Monitor

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është takuar me Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. Takimi i nisur tash, është i pari për ditën e sotme në kuadër të dialogut Kosovë – Serbi....

​Fillon takimi Thaçi – Mogherini – Vuçiq

para 5 muajve - Gazeta e re

Sapo ka filluar takimi trepalësh në Bruksel mes Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini dhe presidentit...

Thaçi: U pajtuam për arritjen e një marrëveshjeje ligjërisht të obligueshme

para 5 muajve - Gazeta e re

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se gjatë takimit që ka pasur me Përfaqësuesen e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherinin, janë për dinamizimin e dialogut....

Hoxhaj thërret për bojkot të prodhimeve serbe

para 5 muajve - Koha.net

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë se pret që deri në vitin e ardhshëm të ketë një marrëveshje obligative ndërmjet Kosovës e Serbisë. “Ne presim që të kemi marrëveshja obligative që...

Nis takimi Thaçi – Mogherini – Vuçiq

para 5 muajve - Periskopi

Sapo ka filluar takimi trepalësh në Bruksel mes Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini dhe presidentit...

Haradinaj: Thaçi të analizojë pjesëmarrjen në dialog përderisa nuk ka liberalizim të vizave

para 5 muajve - Alsat-M

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se ka hezitime që çështja e liberalizimit të vizave të vendoset në agjendën e takimit të Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian. Pas mbledhjes së...

​Fillon takimi Thaçi – Mogherini - Vuçiq

para 5 muajve - KosovaPress

Mogherini së pari ka takuar ndaras, Thaçin dhe Vuçiq./KosovaPress/ Temat: Thaçi Mogherini Vuçiq Kjo web faqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e...

Konjufca reagon për takimin Thaçi- Vuçiq: Presidenti po negocion pa mandat parlamentar

para 5 muajve - OraInfo

Presidenti Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë Aleksandër Vuçiq do të takohen sot duke filluar nga ora 18 në Bruksel. E, për këtë ka reaguar shefi i Grupit parlamentar i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca në një...

Deklarata e Thaçit pas takimit me Mogherinin

para 5 muajve - Sovrani

Presidenti i Republikës, Hashim Thaçi është deklaruar rreth takmit që zhvilloi sonte me përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherinin, në Bruksel. “Sapo e përfundova takimin me Përfaqësuesen e Lartë...

VV: Thaçi nuk lajmëroi për takimin me Vuçiqin për të evituar protestat qytetare

para 5 muajve - Lajmi.net

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca komentoi takimin e paralajmëruar Thaçi- Vuçiq. Ai në një konferencë për media tha se është e papranueshme që takimi po bëhet me vetëm 24 orë paralajmërim....

Thaçi flet pas takimit me Mogherinin

para 5 muajve - Bota Press

Presidenti Hashim Thaçi pas takimit me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini, ka thënë se u pajtuan për dinamizimin e dialogut. “Sapo e përfundova takimin bilateral me Përfaqësuesen e Lartë...

Nisin takimet në Bruksel, Mogherini ndaras me Thaçin e Vuçiqin

para 5 muajve - Bota Press

Pak minuta ka zgjatur takimi mes Hashim Thaçit dhe Federica Mogherinit. Pas këtij takimi, Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, ka takuar presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Lajmin për këtë takim e ka dhënë...

VV: Thaçi duhet të përgjigjet para gjykatës për shkeljet në dialog

para 5 muajve - RTV 21

Sipas Konjufcës, presidenti po shkon pa mandat parlamentar në takime me Vuçiqin Lëvizja Vetëvendosje ka përsëritur se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nuk ka mandat parlamentar për takime me homologun...

Fillon takimi Thaçi-Mogherini në Bruksel

para 5 muajve - Sovrani

Ka filluar takimi mes presidentit Hashim Thaçi dhe Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. Para pak çastesh ka filluar takimi në mes të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe...

Thaçi: U pajtuam për arritjen e një marrëveshjeje ligjërisht të obligueshme

para 5 muajve - KosovaPress

“Sapo e përfundova takimin bilateral me Përfaqësuesen e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherinin. U pajtuam për dinamizimin e dialogut dhe arritjen e një marrëveshjeje ligjërisht të...

VV: Thaçi nuk lajmëroi për takimin me Vuçiqin për të evituar protestat qytetare

para 5 muajve - Kallxo

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca komentoi takimin e paralajmëruar Thaçi- Vuçiq. Ai në një konferencë për media tha se është e papranueshme që takimi po bëhet me vetëm 24 orë paralajmërim....

Përfundon takimin me Mogherinin, Presidenti tregon çfarë bisedoi me të

para 5 muajve - Periskopi

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka përfunduar takimin me Përfaqësuesen e BE-së për Politika të Jashtme, Frederica Mogherini. Nërpërmjet Facebook-ut, Presidenti ka treguar se çfarë ka biseduar me të....

Hoxha kërkon më shumë përkushtim për zbatimin e Agjendës Evropiane të Reformave

para 5 muajve - Telegrafi

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha në takimin ministror për integrime evropiane ka diskutuar për raportin përmbledhës të Agjendës Evropiane të Reformave ose ERA 1 si dhe prioritetet e propozuara...

Takimi Thaçi-Vuçiq, në Bruksel pritet të diskutohen 10 tema mes Kosovës dhe serbisë

para 5 muajve - Lajmi.net

Zëvendëskryeministri i Kosovës Enver Hoxhaj ka thënë se pret që deri në vitin e ardhshëm të ketë një marrëveshje obligative ndërmjet Kosovës e Serbisë. “Ne presim që të kemi marrëveshja obligative që do...

Hahn në fillim të dhjetorit viziton Kosovën

para 5 muajve - Lajmi.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka treguar se Komisionari Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi Johannes Hahn, do ta vizitojë Kosovën në fillim të dhjetorit. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj,...

Konjufca: Thaçi po përpiqet të blejë njohjen nga Serbia me territor të Kosovës

para 5 muajve - Evropa e Lirë

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka thënë të enjten se pavarësisht pse presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nuk ka manadat nga Kuvendi i Kosovës, ai po insiston në arritjen e një marrëveshjeje...

Vuçiq i reagon Thaçit, “ata që tregojnë muskujt, të mendojnë për çmimin”

para 5 muajve - Koha.net

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka reaguar ndaj deklarimeve të homologut të tij kosovar Hashim Thaçi, duke thënë se ata që mendojnë të tregojnë muskujt duhet të mendojnë për çmimin që duhet të...

Dialogu Kosovë-Serbi, sot Thaçi dhe Vuçiq pritet të arrijnë një para-marrëveshje

para 5 muajve - Telegrafi

Në takimin i cili do të mbahet sot në orët e mbrëmjes në Bruksel në mes të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandar Vuçiq pritet të arrihet një para- marrëveshje në mes dy palëve....

Thaçi nga Brukseli: Do të bëjmë përpjekje maksimale që të përafrojmë qëndrimet për arritjen e marrëveshjes

para 5 muajve - Bota Press

President i Kosovës Hashim Thaçi, ka thënë se në takimin e së enjtes me presidentin serb Aleksandar Vuçiq do të bëjë përpjekje maksimale që të përafrojë qëndrimet me Serbinë për arritjen e një marrëveshjeje...

Konjufca: Thaçi po përpiqet të blejë njohjen nga Serbia me territor të Kosovës

para 5 muajve - Gazeta e re

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka thënë të enjten se pavarësisht pse presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nuk ka manadat nga Kuvendi i Kosovës, ai po insiston në arritjen e një marrëveshjeje...

Konjufca: Thaçi ka legalizuar pushtetin e Serbisë në Kosovë

para 5 muajve - Zeri

Shefi i grupit Parlamentar të lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca në një konferencë për media ka folur rreth takimit Thaçi-Vuciq i fili pritët të mbahet sot në Bruksel. Me këtë rast Konjufca e ka quajtur ...

Konjufca kërkon fletarrest për Hashim Thacin

para 5 muajve - Zeri

Glauk Konjufca shef i grupit parlamentar të VV-së ka deklaruar që në momentin kur presidenti i vendit, Hashim Thaçi hynë ne territorin e Kosovës të arrestohet, raporton “Zëri.info” “në momentin që Thaci...

Nata e nxehtë, Thaçi nis takimin me Mogherinin

para 5 muajve - Periskopi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është takuar me Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. Takimi i nisur tash, është i pari për ditën e sotme në kuadër të dialogut Kosovë – Serbi....

Fillon takimi Thaçi - Mogherini

para 5 muajve - KosovaPress

Mogherini pritet të takohet edhe me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq./KosovaPress/ Temat: Thaçi Mogherini takim Kjo web faqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress...

Kryeministri Haradinaj: Prioritet yni, avancimi drejt Bashkimit Evropian

para 5 muajve - Politiko

“Nëse Kosova ngec në reformat drejt BE-së, atëherë ka ngecur zhvillimi ynë shoqëror në tërësi”, kështu tha kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj në takimin e rregullt të Këshillit Ministror...

VV-ja bashkimin e Luginës e quan mashtrim të Thaçit

para 5 muajve - Koha.net

“Presidenti Thaçi është në gjendje të paguajë me territor të Kosovës njohjen nga Serbia” ka thënë Glauk Konjufca. Në një konferencë për media, shefi i grupit parlamentar të LVV-së, ka thënë se ky do të...

Hoxha kërkon më shumë përkushtim për zbatimin e Agjendës Evropiane të Reformave

para 5 muajve - Klan Kosova

Në Takimin ministror për Integrime Evropiane, ku ishte i pranishëm edhe Kryeministri Haradinaj, Ministrja e Integrimit Evropian, ka diskutuar për raportin përmbledhës të Agjendës Evropiane të Reformave...

Haradinaj: Keq njërës palë t’i thuhet hajde në dialog por qytetarët nuk marrin liberalizimin e vizave, Thaçi është mirë të analizojë

para 5 muajve - Telegrafi

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka folur për dialogun Kosovë-Serbi, sot kur pritet edhe takimi i radhës ndërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Haradinaj...

Haradinaj nuk e di çka do të bisedohet mes Thaçit dhe Vuçiqit në Bruksel

para 5 muajve - Koha.net

14:02 Vendimi për taksën ndaj produkteve serbe dhe atyre të Bsonjës dhe Hercegovinës u kritikua edhe nga BE-ja, mirëpo Haradinaj thotë se qasja e Serbisë nuk mund të tolerohet deri në pakufi. “Nuk e kemi...

Haradinaj i thotë Thaçit se agjenda në Bruksel po i caktohet nga Serbia

para 5 muajve - Gazeta Express

Sipas kryeministrit Ramush Haradinaj, do të ishte mirë që presidenti Thaçi të mendoj nëse duhet të vazhdojë bisedimet me Serbinë, derisa, siç thotë Haradinaj, agjenda e shtetit të vetë varet nga disponimi...

Taksa ndaj produkteve serbe mund të rritet

para 5 muajve - RTV 21

Haradinaj nuk e di çka bisedohet sonte në Bruksel Sonte pritet takimi ndërmjet Presidentit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq në Bruksel, me ndërmjetësimin e BE-së. Sipas kryeministrit...

Hoxha kërkon më shumë përkushtim për zbatimin e Agjendës Evropiane të Reformave

para 5 muajve - Lajmi.net

Në Takimin ministror për Integrime Evropiane, ku ishte i pranishëm edhe Kryeministri Haradinaj, Ministrja e Integrimit Evropian, ka diskutuar për raportin përmbledhës të Agjendës Evropiane të Reformave...

Haradinaj: Prioritet yni, avancimi drejt Bashkimit Evropian

para 5 muajve - Klan Kosova

“Nëse Kosova ngec në reformat drejt BE-së, atëherë ka ngecur zhvillimi ynë shoqëror në tërësi”, kështu tha kryeministri i  Kosovës, Ramush Haradinaj në takimin e rregullt të Këshillit Ministror për Integrim...

Thaçi në Bruksel: Përpjekje maksimale t’i përafrojmë qëndrimet për arritjen e marrëveshjes

para 5 muajve - Ekonomia Online

Hashim Thaçi, president i Kosovës, ka thënë se në takimin e së enjtes me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, do të bëjë përpjekje maksimale që të përafrojë qëndrimet me Serbinë për arritjen e një marrëveshjeje...

Haradinaj: Nëse s’hiqen vizat, Thaçi të analizojë se a duhet të shkojë në takimet në Bruksel

para 5 muajve - Zhurnal

Prishtinë, 8 nëntor - Kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë se Presidenti Hashim Thaçi duhet të shqyrtojë nëse duhet të shkojë në takimet e thirrura në Bruksel për bisedime me Serbinë, në rast se nuk...

THAÇI PARA TAKIMIT ME VUÇIQIN THOTË SE MARRËVESHJA FINALE ME SERBINË ËSHTË E OBLIGUESHME

para 5 muajve - Gazeta Monitor

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nga Brukseli para takimit me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e ka quajtur marrëveshjen finale të obligueshme mes Kosovës dhe Serbisë. Thaçi ka insistuar se kjo...

Haradinaj: Thaçi të analizojë pjesëmarrjen në dialog përderisa nuk ka liberalizim të vizave

para 5 muajve - RTV 21

Sipas Haradinajt, s po të hyjë në agjendë të Këshillit të Ministrave liberalizimi do të votohet Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se ka hezitime që çështja e liberalizimit të vizave të...

Thaçi: Do të bëjmë përpjekje maksimale për përafrim të qëndrimeve

para 5 muajve - KosovaPress

E ka ripërsëritur nga Brukseli teksa ka hyrë në ndërtesën ku pritet të ndodh takimi me homologun e tij serb, Aleksander Vuçiq, se arritjen e një marrëveshje që sjell njohjen reciproke e mbështet përveç...

Kosova s’i ka vënë afat kohor taksës ndaj mallrave të Serbisë e Bosnjës

para 5 muajve - Gazeta e re

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Thaçi kujdeset për disponimin e Vuçiqit, s’e komenton taksën ndaj Serbisë

para 5 muajve - Ekonomia Online

Presidenti Thaçi, që merr kompetenca të përfshihet në secilën çështje brenda kufijve akoma të palëkundur të Kosovës, ka vendosur që të heshtë për taksën prej 10 për qind që Qeveria ia ka vënë produkteve...

Kosova s’i ka vënë afat kohor taksës ndaj mallrave të Serbisë e Bosnjës

para 5 muajve - Ekonomia Online

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Deklarata e presidentit Thaçi para takimit në Bruksel

para 5 muajve - Gazeta e re

Thaçi në Bruksel: Do të bëjmë përpjekje maksimale që të përafrojmë qëndrimet për arritjen e marrëveshjes. Hashim Thaçi, president i Kosovës, ka thënë se në takimin e së enjtes me presidentin serb Aleksandar...

Kosova dhe Serbia bisedojnë sonte në Bruksel

para 5 muajve - Zëri i Amerikës

Pas më shumë se tre muajsh, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, do të takohen të enjten mbrëma në Bruksel në një raund të ri bisedimesh për normalizimin e marrëdhënieve...

Thaçi në Bruksel: Do të bëjmë përpjekje maksimale t’i përafrojmë qëndrimet për arritjen e marrëveshjes

para 5 muajve - Ekonomia Online

Hashim Thaçi, president i Kosovës, ka thënë se në takimin e së enjtes me presidentin serb Aleksandar Vuçiq do të bëjë përpjekje maksimale që të përafrojë qëndrimet me Serbinë për arritjen e një marrëveshjeje...

Haradinaj: S’ka gatishmëri që çështja e vizave të hyjë në agjendë të Këshillit të Ministrave

para 5 muajve - Telegrafi

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj pas takimit të Këshillit ministror për integrim evropian në një konferencë për media ka folur rreth çështjes së liberalizimit të vizave, ku tha se tani po mungon...

Thaçi nga Brukseli: Do të bëjmë përpjekje maksimale për të arritur marrëveshjen

para 5 muajve - Periskopi

Hashim Thaçi, president i Kosovës, ka thënë se në takimin e së enjtes me presidentin serb Aleksandar Vuçiq do të bëjë përpjekje maksimale që të përafrojë qëndrimet me Serbinë për arritjen e një marrëveshjeje...

Haradinaj: Nëse s’hiqen vizat, Thaçi të analizojë se a duhet të shkojë në takimet në Bruksel

para 5 muajve - Klan Kosova

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë se Presidenti Hashim Thaçi duhet të shqyrtojë nëse duhet të shkojë në takimet e thirrura në Bruksel për bisedime me Serbinë, në rast se nuk liberalizohen vizat për...

Haradinaj: Nëse hyjmë në agjendë edhe pse s’ka disponim, këtë vit e marrim një “PO” për vizat

para 5 muajve - Klan Kosova

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së Këshillit Ministror për Integrim Evropian ka deklaruar se beson se brenda këtij viti liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës do futet në...

Vuçiq para takimit në Bruksel: Për Thaçin jam dreq, për kroatët terrorist

para 5 muajve - Klan Kosova

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq theksoi sot në Helsinki, para se të fillojnë bisedimet e reja në Bruksel, se në marrëdhëniet me Prishtinën, “ata që po mendojnë për të treguar muskujt, duhet të marrin...

Haradinaj: Thaçi të analizojë pjesmarrjen në dialog përderisa nuk ka liberalizim të vizave

para 5 muajve - Evropa e Lirë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se ka hezitime që çështja e liberalizimit të vizave të vendoset në agjendën e takimit të Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian. Pas mbledhjes së...

As Haradinaj nuk e di se çfarë do të bisedojë Thaçi me Vuçiqin në Bruksel

para 5 muajve - Klan Kosova

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë se nuk ka informacion se për çfarë do të bisedohet sot në kuadër të dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë. “Takimi i Presidentit Thaçi me Vuçiqin është një agjendë...

Haradinaj: Prioritet yni, avancimi drejt Bashkimit Evropian

para 5 muajve - RTV 21

Haradinaj tha se pritet që pas përmbylljes së këtij viti, në Kosovë të qëndrojë komisioneri Hahn “Nëse Kosova ngec në reformat drejt BE-së, atëherë ka ngecur zhvillimi ynë shoqëror në tërësi”, kështu tha...

Haradinaj: Prioritet yni, avancimi drejt Bashkimit Evropian

para 5 muajve - Lajmi.net

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj ka mbajtur takimin e rregullt të Këshillit Ministror për Integrim Evropian. “Nëse Kosova ngec në reformat drejt BE-së, atëherë ka ngecur zhvillimi...

Haradinaj nuk jep siguri që vizat i marrin në dhjetor

para 5 muajve - Albeu

Kryeministri Ramush Haradinaj , pas mbledhjes së Këshillit Ministror për Integrim Evropian ka deklaruar se beson se brenda këtij viti liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës do futet në agjendë n...

Kryeministri Haradinaj sapo dha lajmin e keq për vizat

para 5 muajve - OraInfo

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka lënë të nënkuptohet se sivjet nuk do të hiqen vizat për kosovarët. Haradinaj pas takimit të Këshillit ministror për integrim evropian në një konferencë për media...

Haradinaj thotë se prioriteti i Kosovës është avancimi drejt BE-së

para 5 muajve - Koha.net

Kryeminstri i Kosovës, Ramush Haradinaj në takimin e rregullt të Këshillit Ministror për Integrim Evropian ka theksuar se prioriteti i Kosovës është avancimi drejt Bashkimit Evropian. Haradinaj tha se...

Haradinaj kërcënon BE-në me tërheqje nga dialogu

para 5 muajve - Albinfo

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se nëse Bashkimi Evropian nuk i liberalizon vizat për kosovarët, atëherë duhet të vihet në pikëpyetje edhe dialogu me Serbinë. Kryeministri tha se nuk është i informuar...

Haradinaj i thotë Thaçit se agjenda në Bruksel po i caktohet nga Serbia

para 5 muajve - Fakti Ditor

Sipas kryeministrit Ramush Haradinaj, do të ishte mirë që presidenti Thaçi të mendoj nëse duhet të vazhdojë bisedimet me Serbinë, derisa, siç thotë Haradinaj, agjenda e shtetit të vetë varet nga disponimi...

Kosova s’i ka vënë afat kohor taksës ndaj mallrave të Serbisë e Bosnjës

para 5 muajve - Sovrani

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Vuçiq komenton deklaratën e Thaçit se “më me dëshirë to të dialogonte me dreqin, se me të”

para 5 muajve - Medial

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq sot në Helsinki, para se të nisej për bisedime të reja në Bruksel për të diskutuar marrëdhëniet me Prishtinën, ka komentuar edhe deklaratën e presidentit të Kosovës,...

Kosova s’i ka vënë afat kohor taksës ndaj mallrave të Serbisë e Bosnjës

para 5 muajve - Periskopi

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Vuçiç para takimit me Thaçin: Serbia në pozicion të vështirë, na duhet paqja

para 5 muajve - Vizion Plus

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç  në fjalën e tij para takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, në Bruksel është shprehur se pozicioni i Serbisë është i vështirë. “Nuk më ofron rehati dhe...

Haradinaj: Derisa nuk ndërron qasja e Serbisë, nuk ndërrojmë qëndrime

para 5 muajve - Kallxo

“Derisa nuk ndërron qasja e Serbisë, nuk ndërrojmë qëndrime”, kështu ka deklaruar sot kryeministri Ramush Haradinaj në konferencë për media, në pyetjet e gazetarëve rreth takës së vendosur ndaj produkteve...

Vuçiq para takimit në Bruksel: Për Thaçin jam dreq, për kroatët terroristë

para 5 muajve - Klan Kosova

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq theksoi sot në Helsinki, para se të fillojnë bisedimet e reja në Bruksel, se në marrëdhëniet me Prishtinën, “ata që po mendojnë për të treguar muskujt, duhet të marrin...

Haradinaj e thumbon Mogherinin nga Prishtina

para 5 muajve - Gazeta Express

I pari i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar sot se nuk e di se për çfarë saktësisht do të bisedohet në takimin mes presidentit Hashim Thaçi dhe atij serb Aleksandër Vuçiq...

Mësohet ora e saktë e takimit Thaçi- Vuçiq

para 5 muajve - OraInfo

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai serb Alesnader Vuçiq sot nisin takimet në orën 18:00 në Bruksel. Dy presidentët, Thaçi e Vuçiq, fillojnë takimet e tyre prej orës 18:00. Takimi i sotëm u konfirmua...

Në këtë orë nisin takimet e Thaçit dhe Vuçiçit

para 5 muajve - Albeu

Takimet mes Presidentit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksander Vuçiç, me ndërmjetësim të përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini, fillojnë në orën në 18:00. Takimi i sotëm u konfirmua...

Kryeministri Haradinaj del me një shpjegim tjetër për vizat

para 5 muajve - Gazeta Express

Kryeministri Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së Këshillit Ministror për Integrim Evropian ka deklaruar se beson se brenda këtij viti liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës do futet në agjendën dhe...

Haradinaj thotë se Qeveritë e shteteve të BE-së po hezitojnë për liberalizimin e vizave

para 5 muajve - Lajmi.net

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka mbajtur një konferencë për media pas takimit të sotëm të Këshillit Ministror për Integrim Evropian. Haradinaj aty u pyet edhe për procesin e liberalizimit të...

Haradinaj nuk e di se për çfarë do bisedojë Thaçi me Vuçiqin sot në Bruksel

para 5 muajve - Kallxo

I pari i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar sot se nuk e di se për çfarë saktësisht do të bisedohet në takimin mes presidentit Hashim Thaçi dhe atij serb Aleksandër Vuçiq...

Haradinaj deklarohet për takimin e sotëm Thaçi- Vuçiq

para 5 muajve - Zeri

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha sot se Presidenti i vendit Hashim Thaçi do të duhej ta shqyrtonte mirë dialogun pastaj të shkonte në Bruksel raporton "Zeri.info". Në një konferencë pas këshillit...

BE konfirmon se takimi Thaçi-Vuçiq do të mbahet në orët e pasditës

para 5 muajve - Politiko

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të takohet sot në Bruksel me homologun e tij serb, Aleksander Vuçiq. Ky takim i cili mbahet në kuadër të fazës finale të dialogut Kosovë-Serbi, pritet të fillojë në...

Haradinaj për vizat: Ka mbetur vetëm zbatimi i asaj që ka kaluar në Parlamentin Evropian

para 5 muajve - Kallxo

Kryeministri Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së Këshillit Ministror për Integrim Evropian ka deklaruar se beson se brenda këtij viti liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës do futet në agjendën dhe...

Vuçiq: Për Thaçin jam djall, për kroatët terroristë

para 5 muajve - Zeri

“Nuk ndjehem mirë apo këndshëm të flas me Thaçin, por më duhet... është puna ime. Më mirë 100 ditë për të negociuar në vend se të luftohet një ditë ... Shumë preferojnë të paraqiten si heronj dhe harrojnë...

Haradinaj për vizat: Ka mbet vetëm zbatimi i asaj që ka kaluar në Parlamentin Evropian

para 5 muajve - Kallxo

Kryeministri Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së Këshillit Ministror për Integrim Evropian ka deklaruar se beson se brenda këtij viti liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës do futet në agjendën dhe...

Thaçi e Vuçiq nisin takimet në orën 18:00 në Bruksel

para 5 muajve - Gazeta Express

Takimet mes Presidentit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksander Vuçiq, me ndërmjetësim të përfaqësueses së Lartë të BE'së, Federica Mogherini, fillojnë në orën në 18:00. Dy presidentët, Thaçi e...

Haradinaj e pranon: Qeveritë e shteteve të BE-së hezitojnë për vizat e Kosovës

para 5 muajve - Zeri

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj pas takimit të sotëm të Këshillit ministror për Integrim Evropian u pyet edhe për procesin e vizave për Kosovën raporton "Zeri.info". Haradinaj me këtë rast ka...

Takimi Mogherini-Thaçi-Vuçiq mbahet sonte në orën 20:00

para 5 muajve - Klan Kosova

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar për në Bruksel për të zhvilluar takimin e radhës në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi. Ai sonte në orën 20:00 do të ketë takimin e përbashkët me Presidentin...

Vuçiq përmend “pozicionin e vështirë të Serbisë” në prag të takimit me Thaçin

para 5 muajve - Koha.net

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në prag të takimit të sotëm me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, tha se pozicioni i Serbisë është i vështirë. "Nuk më ofron rehati dhe nuk më pëlqen të bisedoj...

BE konfirmon se takimi Thaçi-Vuçiq do të mbahet në orët e pasditës

para 5 muajve - Zeri

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të takohet sot në Bruksel me homologun e tij serb, Aleksander Vuçiq. Ky takim i cili mbahet në kuadër të fazës finale të dialogut Kosovë-Serbi, pritet të fillojë në...

BE konfirmon se takimi Thaçi-Vuçiq do të mbahet në orët e pasditës

para 5 muajve - Lajmi.net

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të takohet sot në Bruksel me homologun e tij serb, Aleksander Vuçiq. Ky takim i cili mbahet në kuadër të fazës finale të dialogut Kosovë-Serbi, pritet të fillojë në...

Thaçi kujdeset për disponimin e “dreqit” të tij Vuçiqit, nuk e mbështet taksën ndaj Serbisë

para 5 muajve - Bota Press

Presidenti Thaçi, që merr kompetenca të përfshihet në secilën çështje brenda kufijve akoma të palëkundur të Kosovës, ka vendosur që të hesht për taksën prej 10 për qind që Qeveria ia ka vënë produkteve...

Vuçiq komenton deklaratën e Thaçit se “më me dëshirë to të dialogonte me dreqin, se me të”

para 5 muajve - Telegrafi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq sot në Helsinki, para se të nisej për bisedime të reja në Bruksel për të diskutuar marrëdhëniet me Prishtinën, ka komentuar edhe deklaratën e presidentit të Kosovës,...

Nuk është caktuar ende ora për takimin Thaçi – Vuçiq

para 5 muajve - Zeri

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq pritet të takohen sot në Bruksel. Thaçi do të takojë homologun serb Vuçiq, edhe pse zyrtarët serbë ditë më parë paralajmëruan mundësinë...

Vuçiq i përgjigjet Thaçit se më me dëshirë do të dialogonte me ‘dreqin’

para 5 muajve - OraInfo

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka deklaruar se më me dëshirë to të dialogonte me dreqin, se me presidentin serb Aleksandër Vuçiq. E. ky i fundi sot në Helsinki, para se të nisej për bisedime të reja...

Ende nuk dihet agjenda e takimit Thaçi-Vuçiq

para 5 muajve - Klan Kosova

Takimi në mes të Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq do të mbahet gjatë ditës së sotme në Bruksel, njofton Klan Kosova. Ende nuk dihet për agjendën e takimit,...

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimin e prodhimeve të Serbisë

para 5 muajve - Zhurnal

Prishtinë, 8 nëntor - Enver Hoxhaj ka thënë se vendimi është marrë për të penguar Serbinë që të mos financoj fushata kundër Kosovës në një gjeografi botërore. Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë...

Nuk është caktuar ora për takimin Thaçi – Vuçiq në Bruksel

para 5 muajve - Lajmi.net

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kreu i Serbisë, Aleksandar Vuçiq pritet të takohen sot në Bruksel. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq pritet të takohen sot në...

Çifti nga Prishtina protestojnë kundër bisedimeve në Bruksel

para 5 muajve - Lajmi.net

Shefki Maqedonci, qytetar nga Prishtina dhe ish-teknik në Fabrikën e Amortizatorëve, bashkë me gruan e tij ka dalë të protestojë para Kuvendit të Kosovës, siç tha, kundër bisedimeve të presidentit Hashim...

Takimi Thaçi-Vuçiq mbahet në mbrëmje

para 5 muajve - Zhurnal

Bruksel, 8 nëntor - Në mbrëmje do të mbahet takimi i sotëm në Bruksel ndërmjet Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq. Për dallim prej herëve të kaluara, që zakonisht...

Çifti nga Prishtina protestojnë kundër bisedimeve të Thaçit me Serbinë

para 5 muajve - Gazeta Express

Shefki Maqedonci, qytetar nga Prishtina dhe ish-teknik në Fabrikën e Amortizatorëve, bashkë me gruan e tij ka dalë të protestojë para Kuvendit të Kosovës, siç tha, kundër bisedimeve të presidentit Hashim...

Hoxhaj: Mos i konsumoni prodhimet serbe

para 5 muajve - OraInfo

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj i ka ftuar qytetarët e Kosovës t’i bojkotojnë prodhimet serbe. Ai ka thënë se masa mbrojtëse prej 10 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës, për produktet e importuara...

Vuçiq para takimit me Thaçin: Pozicion i vështirë i Serbisë

para 5 muajve - Politiko

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në prag të takimit të sotëm me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, tha se pozicioni i Serbisë është i vështirë. “Nuk më ofron rehati dhe nuk më pëlqen të bisedoj...

VV: Të lëshohet flet-arrest për Thaçin

para 5 muajve - Periskopi

Derisa në Bruksel sonte pritet takimi i radhës i presidentit të Kosovës dhe atij të Serbisë, me ndërmjetësim të Bashkimit Evropian, Lëvizja Vetëvendosje ka komentuar sot shkuarjen e presidentit Hashim...

VV: Të lëshohet flet-arrest për Thaçin

para 5 muajve - KosovaPress

Lëvizja Vetëvendosje thotë se takimi i presidentit të Kosovës dhe atij të Serbisë në Bruksel nuk u lajmërua më herët me qëllim të pamundësimit të ndonjë organizimi institucional në Kosovë, apo reagim të...

VV: Të lëshohet flet-arrest për Thaçin

para 5 muajve - Gazeta e re

Derisa në Bruksel sonte pritet takimi i radhës i presidentit të Kosovës dhe atij të Serbisë, me ndërmjetësim të Bashkimit Evropian, Lëvizja Vetëvendosje ka komentuar sot shkuarjen e presidentit Hashim...

PDK bën thirrje te qytetarët që të bojkotohen produktet serbe

para 5 muajve - Albeu

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se masa mbrojtëse prej 10 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës , për produktet e importuara nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, i mbron interesat e shtetit...

Takimi Thaçi-Vuçiq mbahet në mbrëmje

para 5 muajve - Alsat-M

Në mbrëmje do të mbahet takimi i sotëm në Bruksel ndërmjet Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq. Për dallim prej herëve të kaluara, që zakonisht takimet janë...

Vuçiç: Më mirë të bisedojmë njëqind vjet sesa të luftojmë një ditë. Paqja me Kosovën është e rëndësishme

para 5 muajve - Gazeta Tema

Në prag të takimit me homologun e Kosovës, Hashim Thaci, presidenti serb , Aleksandar Vuçiç u shpreh se pozicioni i Serbisë është i vështirë në këto bisedime. “Nuk më ofron rehati dhe nuk më pëlqen të...

Hoxhaj tash bëhet kundërshtar i madh i produkteve serbe, fton qytetarët t’i bojkotojnë ato

para 5 muajve - Gazeta Express

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se masa mbrojtëse prej 10 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës, për produktet e importuar nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, i mbron interesat e shtetit...

Vuçiq komenton deklaratën e Thaçit se “më me dëshirë to të dialogonte me dreqin, se me të”

para 5 muajve - Shenja

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq sot në Helsinki, para se të nisej për bisedime të reja në Bruksel për të diskutuar marrëdhëniet me Prishtinën, ka komentuar edhe deklaratën e presidentit të Kosovës,...

Vuçiq para takimit me Thaçin: Pozicion i vështirë i Serbisë

para 5 muajve - Evropa e Lirë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në prag të takimit të sotëm me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, tha se pozicioni i Serbisë është i vështirë. "Nuk më ofron rehati dhe nuk më pëlqen të bisedoj...

Ja kur pritet të takohen sot Thaçi- Vuçiq

para 5 muajve - OraInfo

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë Aleksandër Vuçiq do të takohen sot në Bruksel Të dy presidentët pritet të takohen sot në orët e mbrëmjes. Thaçi do të takojë homologun serb Aleksandar...

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimim të prodhimeve të Serbisë

para 5 muajve - Telegrafi

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se masa mbrojtëse prej 10 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës, për produktet e importuar nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, i mbron interesat e shtetit...

Takimi Thaçi-Vuçiq mbahet në orët e mbrëmjes

para 5 muajve - Telegrafi

Sot në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq pritet të takohen në orët e mbrëmjes. Thaçi...

Thaçi dhe Vuçiq takohen sot në Bruksel

para 5 muajve - Alsat-M

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, takohen sot në Bruksel, në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve. Shefja e politikës së jashtme...

Takimi Thaçi-Vuçiq në mbrëmje

para 5 muajve - RTV 21

Thaçi ka thënë se me më dëshirë do të dialogonte me një djall se me presidentin serb Në mbrëmje do të mbahet takimi i sotëm në Bruksel ndërmjet Presidentit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar...

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimin e prodhimeve të Serbisë

para 5 muajve - Politiko

Enver Hoxhaj ka thënë se vendimi është marrë për të penguar Serbinë që të mos financoj fushata kundër Kosovës në një gjeografi botërore. Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se masa mbrojtëse prej...

Flet Vuçiç para takimit me Thaçin: Nuk më pëlqen të bisedoj me Thaçin

para 5 muajve - InfoShqip

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në prag të takimit të sotëm me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, tha se pozicioni i Serbisë është i vështirë. “Nuk më ofron rehati dhe nuk më pëlqen të bisedoj...

VV: Thaçi duhet të përgjigjet para gjykatës për shkeljet në dialog

para 5 muajve - Gazeta e re

Lëvizja Vetëvendosje ka përsëritur se presidenti i Kosovës Hashim Thaçi nuk ka mandat parlamentar për takime me homologun e tij serb Aleksandar Vuçiq në Bruksel. Në një konferencë për media, Glauk Konjufca...

Konjufca: Bashkimi i Luginës, mashtrimi i radhës nga Thaçi

para 5 muajve - Bota Press

Shefi i grupit  parlamentar të LVV-së, Glauk Konjufca ka thënë se thelbi i marrëveshjes përfundimtare me Serbinë, është se presidenti i vendit Hashim Thaçi është në gjendje të paguajë me territor të Kosovës,...

Reagon për herë të parë Vuçiçi pasi Thaçi përmendi dreqin

para 5 muajve - Albeu

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka reaguar lidhur me deklaratën e djeshme të presidentit kosovar Hashim Thaçi, i cili tha se më me dëshirë do të dialogonte me një dreq se sa me Vuçiç in. Vuçiç...

Vuçiq ‘kërcënon’ Thaçin: Ata që tregojnë muskujt, të mendojnë për çmimin që duhet paguar

para 5 muajve - Gazeta e re

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka reaguar ndaj deklarimeve të homologut të tij kosovar Hashim Thaçi, duke thënë se ata që mendojnë të tregojnë muskujt duhet të mendojnë për çmimin që duhet të...

Haradinaj i thotë Thaçit se agjenda në Bruksel po i caktohet nga Serbia

para 5 muajve - 24 ore

Sipas kryeministrit Ramush Haradinaj, do të ishte mirë që presidenti Thaçi të mendoj nëse duhet të vazhdojë bisedimet me Serbinë, derisa, siç thotë Haradinaj, agjenda e shtetit të vetë varet nga disponimi...

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimin e prodhimeve të Serbisë

para 5 muajve - Lajmi.net

Enver Hoxhaj ka thënë se vendimi është marrë për të penguar Serbinë që të mos financoj fushata kundër Kosovës në një gjeografi botërore. Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se masa mbrojtëse prej...

THAÇI E VUÇIQ VAZHDOJNË DIALOGUN NË BRUKSEL

para 5 muajve - TV21

Sot në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të takojë homologun serb, Aleksandar Vuçiq, edhe pse zyrtarët serbë paralajmëruan...

Mediat serbe: Takimet në Paris mund të na afrojnë zgjidhjen për Kosovën

para 5 muajve - Zhurnal

Beograd, 8 nëntor - Takimi i presidentit serb Aleksandar Vuçiq me udhëheqësit më të fuqishëm në botë në margjinat e shënimit të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris mund të jetë...

Vuçiq: Edhe mua nuk më pëlqen të flas me Thaçin, por kjo është puna ime

para 5 muajve - Gazeta Express

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka reaguar lidhur me deklaratën e djeshme të presidentit kosovar Hashim Thaçi, i cili tha se më me dëshirë do të dialogonte me një djall se sa me Vuçiqin. Vuçiq ka...

Bosnja: Taksa e Kosovës në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

para 5 muajve - Kallxo

Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë me parimet e tregtisë...

VV: Thaçi nuk lajmëroi për takimin me Vuçiqin për të evituar protestat qytetare

para 5 muajve - Bota Press

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca komentoi takimin e paralajmëruar Thaçi- Vuçiq. Ai në një konferencë për media tha se është e papranueshme që takimi po bëhet me vetëm 24 orë paralajmërim....

Vetëvendosje kërkon arrestimin e Thaçit

para 5 muajve - Pa censure

Deputeti i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca ka thënë se takimi mes Thaçit dhe Vuçiqit, pa u paralajmëruar disa ditë me herët tregon se po synohet arritja e një marrëveshjes të dëmshme për Kosovën.Ai në një...

Hahn në fillim të dhjetorit viziton Kosovën

para 5 muajve - Ekonomia Online

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka treguar se Komisionari Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi Johannes Hahn, do ta vizitojë Kosovën në fillim të dhjetorit. Kjo vizitë sipas Haradinajt përçon mesazhin...

Takimi Thaçi-Vuçiq, në Bruksel pritet të diskutohen 10 tema mes Kosovës dhe serbisë

para 5 muajve - Bota Press

Zëvendëskryeministri i Kosovës Enver Hoxhaj ka thënë se pret që deri në vitin e ardhshëm të ketë një marrëveshje obligative ndërmjet Kosovës e Serbisë. “Ne presim që të kemi marrëveshja obligative që do...

Konjufca: Prokuroria duhet të lëshoj urdhërarrest për Hashim Thaçin

para 5 muajve - Ekonomia Online

Deputeti i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca ka thënë se takimi mes Thaçit dhe Vuçiqit,  pa u paralajmëruar disa ditë me herët tregon se po synohet arritja e një marrëveshjes të dëmshme për Kosovën. Ai në...

Vuçiq i reagon Thaçit, “ata që tregojnë muskujt, të mendojnë për çmimin”

para 5 muajve - Ekonomia Online

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka reaguar ndaj deklarimeve të homologut të tij kosovar Hashim Thaçi, duke thënë se ata që mendojnë të tregojnë muskujt duhet të mendojnë për çmimin që duhet të...

Taksa ndaj produkteve serbe, MPI-ja e palëkundur në vendimin e saj

para 5 muajve - Indeks.mk

Vendimi i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë për taksat ndaj produkteve serbe, duket të jetë vendim i palëkundshëm. Vendimi i Qeverisë së Kosovës për vendosjen e masës prej 10 për qind në importet e...

Dje Thaçi deklaronte se më mirë do të dialogonte me një dreq se me Vuçiq, por shikoni reagimin e tij

para 5 muajve - Zeri

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka reaguar lidhur me deklaratën e djeshme të presidentit kosovar Hashim Thaçi, i cili tha se më me dëshirë do të dialogonte me një djall se sa me Vuçiqin. Vuçiq ka...

VV: Thaçi duhet të përgjigjet para gjykatës për shkeljet në dialog

para 5 muajve - KosovaPress

Në një konferencë për media, Glauk Konjufca tha se takimi i Thaçit në Bruksel nuk është i rastësishëm, pasi kjo, sipas tij, është bërë shpejt e shpejt që të mos ketë reagime të opozitës apo qytetarëve....

Mediat serbe: Takimet në Paris mund të na afrojnë zgjidhjen për Kosovën

para 5 muajve - Indeks.mk

Takimi i presidentit serb Aleksandar Vuçiq me udhëheqësit më të fuqishëm në botë në margjinat e shënimit të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris mund të jetë një hap përpara...

Johannes Hahn viziton Kosovën në fillim të dhjetorit

para 5 muajve - Bota Press

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha në konferencë për media të mbajtur pas takimit treguan se Komisionari evropian për zgjerim dhe fqinjësi Johannes...

Haradinaj i thotë Thaçit se agjenda në Bruksel po i caktohet nga Serbia

para 5 muajve - Bota Press

Sipas kryeministrit Ramush Haradinaj, do të ishte mirë që presidenti Thaçi të mendoj nëse duhet të vazhdojë bisedimet me Serbinë, derisa, siç thotë Haradinaj, agjenda e shtetit të vetë varet nga disponimi...

Mediat serbe: Takimet në Paris mund të na afrojnë zgjidhjen për Kosovën

para 5 muajve - Klan Kosova

Takimi i presidentit serb Aleksandar Vuçiq me udhëheqësit më të fuqishëm në botë në margjinat e shënimit të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris mund të jetë një hap përpara...

Mediat serbe: Takimet në Paris mund të na afrojnë zgjidhjen për Kosovën

para 5 muajve - Ina

Takimi i presidentit serb Aleksandar Vuçiq me udhëheqësit më të fuqishëm në botë në margjinat e shënimit të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris mund të jetë një hap përpara...

Haradinaj nuk e di çka bisedohet sot në Bruksel

para 5 muajve - Gazeta e re

Sonte, 8 nëntor, pritet takimi ndërmjet Presidentit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq në Bruksel, me ndërmjetësimin e BE-së. Sipas kryeministrit Ramush Haradinaj, nëse BE-ja nuk...

Vuçiq: Ata që tregojnë muskujt, të mendojnë për çmimin që duhet paguar

para 5 muajve - Periskopi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka reaguar ndaj deklarimeve të homologut të tij kosovar Hashim Thaçi, duke thënë se ata që mendojnë të tregojnë muskujt duhet të mendojnë për çmimin që duhet të...

Johannes Hahn në fillim të dhjetorit viziton Kosovën

para 5 muajve - KosovaPress

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha në konferencë për media të mbajtur pas takimit treguan se Komisionari evropian për zgjerim dhe fqinjësi Johannes...

Vuçiq: Ata që tregojnë muskujt, të mendojnë për çmimin që duhet paguar

para 5 muajve - KosovaPress

Dje presidenti Thaçi në një intervistë për KosovaPress tha se më me dëshirë do të dialogonte me një dreq, sesa me Aleksandar Vuçiqin. Pak para takimit të radhës të dialogut në Bruksel, kreu i shtetit serb...

Thaçi-Vuçiç, takohen në Bruksel

para 5 muajve - Vizion Plus

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve takohen këtë të enjtje në Bruksel. Shefja e politikës së...

Mediat serbe shkruajnë për takimin e Thaçit dhe Vuçiqit në Paris

para 5 muajve - Zeri

Takimi i presidentit serb Aleksandar Vuçiq me udhëheqësit më të fuqishëm në botë në margjinat e shënimit të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris mund të jetë një hap përpara...

Vuçiç para takimit me Thaçin: Më mirë 100 vjet bisedime, sesa një ditë luftë

para 5 muajve - Gazeta e re

“Nuk ndjehem komod, as që parapëlqej të flas me Thaçin, megjithatë është më mirë të flasim 100 vjet, sesa të luftojmë një ditë të vetme”, tha presidenti i Serbisë. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç,...

Haradinaj nuk e di çka bisedohet sot në Bruksel, paralajmëron rritje të taksës për produktet serbe

para 5 muajve - KosovaPress

Sipas kryeministrit Ramush Haradinaj, nëse BE-ja nuk liberalizon vizat për kosovarët, atëherë Thaçi duhet ta analizojë nëse duhet vazhduar me bisedimet. I pari i AAK-sëm pati porosi edhe për Serbinë, ndaj...

Thaçi dhe Vuçiq sot do të takohen në Bruksel

para 5 muajve - Portalb

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, do të presë sot në Bruksel presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq. “Në takim, dy liderët pritet...

Kryeministri Haradinaj del me një shpjegim tjetër për vizat

para 5 muajve - Sovrani

Kryeministri Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së Këshillit Ministror për Integrim Evropian ka deklaruar se beson se brenda këtij viti liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës do të futet në agjendën...

Taksa ndaj produkteve serbe, MPI-ja e palëkundur në vendimin e saj

para 5 muajve - OraInfo

Vendimi i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë për taksat ndaj produkteve serbe, duket të jetë vendim i palëkundshëm. Vendimi i Qeverisë së Kosovës për vendosjen e masës prej 10 për qind në importet e...

Takimi Thaçit dhe Vuçiqit në Paris, ja ҫfarë shkruajnë mediat serbe

para 5 muajve - OraInfo

Është shënuar 10 vjetori i përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris, ku pjesë e këtij takimi isht edhe presidenti serb Aleksandar Vuҫiq. E mediat serbe, konkretisht gazeta “Blic”, këtë pjesëmarrje...

Haradinaj: Thaçi të analizojë pjesëmarrjen në dialog përderisa nuk ka liberalizim të vizave

para 5 muajve - Periskopi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se ka hezitime që çështja e liberalizimit të vizave të vendoset në agjendën e takimit të Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian. Pas mbledhjes së...

Thaçi dhe Vuçiq takohen në Bruksel

para 5 muajve - Klan Kosova

Në Bruksel sot do të zhvillohet takimi i radhës në mes të Kosovës dhe Serbisë. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiq do të takohen në dialogun e ndërmjetësuar nga kryediploatja...

Taksa është e ulët ndaj Serbisë, duhej 30%

para 5 muajve - Albeu

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Endrit Shala, po qëndron i palëkundur në vendimin e tij për vendosjen e masës prej 10 për qind në importet e mallrave nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina . Por,...

Presidenti Thaçi paralajmëron bisedime të vështira

para 5 muajve - Koha.net

U përfol shumë takimi i tyre i paralajmëruar në Paris, më 11 nëntor, por, paraprakisht, presidentët Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiq do të takohen në Bruksel.

Thaçi e Vuçiq nisin takimet në orën 18:00 në Bruksel

para 5 muajve - Sovrani

Takimet mes presidentit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksander Vuçiq, me ndërmjetësim të përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini, fillojnë në orën në 18:00. Dy presidentët, Thaçi...

Mediat serbe: Takimet në Paris mund të na afrojnë zgjidhjen për Kosovën

para 5 muajve - Politiko

Takimi i presidentit serb Aleksandar Vuçiq me udhëheqësit më të fuqishëm në botë në margjinat e shënimit të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris mund të jetë një hap përpara...

Vuçiç, Thaçit: Më mirë të negociojmë për 100 vjet, sesa të luftojmë një ditë

para 5 muajve - Java News

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka reaguar lidhur me deklaratën e djeshme të presidentit kosovar Hashim Thaçi, i cili tha se më me dëshirë do të dialogonte me një dreq se sa me Vuçiç. Kreu i shtetit...

Bisedimet me Serbinë, finalja dhe kompromiset

para 5 muajve - Gazeta e re

Kosova dhe Serbia si dy vende të Ballkanit Perëndimor, ka vite që ndodhen nën një presion ndërkombëtarë, ku për integrimin e tyre në BE, janë kushtëzuar me një varg marrëveshjesh e kompromisesh të ndërsjella....

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimin e prodhimeve të Serbisë

para 5 muajve - InfoShqip

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se masa mbrojtëse prej 10 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës, për produktet e importuar nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, i mbron interesat e shtetit...

Mediat serbe shkruajnë për takimin e Thaçit dhe Vuçiqit në Paris

para 5 muajve - Gazeta Express

Takimi i presidentit serb Aleksandar Vuçiq me udhëheqësit më të fuqishëm në botë në margjinat e shënimit të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris mund të jetë një hap përpara...

Thaçi e Vuçiqi takohen sot në Bruksel

para 5 muajve - Politiko

Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, presë sot në Bruksel presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq. Zyra e Përfaqësueses së Lartë të BE-së,...

Thaçi e Vuçiq sot vazhdojnë dialogun në Bruksel

para 5 muajve - Medial

Sot në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Presidenti Hashim Thaçi do të takojë homologun serb Aleksandar Vuçiq, edhe pse zyrtarët serbë paralajmëruan mundësinë...

Thaçi e Vuçiqi takohen sot në Bruksel

para 5 muajve - Koha.net

Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, presë sot në Bruksel presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq. Zyra e Përfaqësueses së Lartë të BE-së,...

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimin e prodhimeve të Serbisë

para 5 muajve - Tetova Sot

Enver Hoxhaj ka thënë se vendimi është marrë për të penguar Serbinë që të mos financoj fushata kundër Kosovës në një gjeografi botërore. Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se masa mbrojtëse prej...

Vuçiq para takimit me Thaçin: Pozicion i vështirë i Serbisë

para 5 muajve - Tetova Sot

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në prag të takimit të sotëm me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, tha se pozicioni i Serbisë është i vështirë. “Nuk më ofron rehati dhe nuk më pëlqen të bisedoj...

MTI-ja, e palëkundur për taksën ndaj produkteve serbe

para 5 muajve - Gazeta Express

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Endrit Shala, po qëndron i palëkundur në vendimin e tij për vendosjen e masës prej 10 për qind në importet e mallrave nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina. Por, ish-kreu...

Thaçi e Vuçiq sot vazhdojnë dialogun në Bruksel

para 5 muajve - Telegrafi

Sot në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Presidenti Hashim Thaçi do të takojë homologun serb Aleksandar Vuçiq, edhe pse zyrtarët serbë paralajmëruan mundësinë...

Haradinaj: Taksa ndaj Serbisë mund të rritet, Presidenti mos t’i përgjigjet dialogut pa u liberalizu vizat

para 5 muajve - Gazeta Monitor

Kryeministri, Ramush Haradinaj, vlerëson se presidenti, Hashim Thaçi, nuk do të duhej t’i përgjigjej një takimi në nivel të dialogut pa një vendim për liberalizim të vizave, raporton arbresh.info. “Nuk...

Haradinaj e thumbon Mogherinin nga Prishtina

para 5 muajve - Bota Press

I pari i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar sot se nuk e di se për çfarë saktësisht do të bisedohet në takimin mes presidentit Hashim Thaçi dhe atij serb Aleksandër Vuçiq...

Thaçi takohet sot me Vuçiçin

para 5 muajve - Albeu

Federica Mogherini , shefe e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, do të presë sot në Bruksel presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiç. Zyra e Përfaqësueses së Lartë...

Thaçi dhe Vuçiç takohen sot në Bruksel

para 5 muajve - Gazeta Shqip

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç takohen sot në Bruksel në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve. Shefja e politikës së Jashtme të...

Thaçi dhe Vuçiq takohen sot në Bruksel

para 5 muajve - Evropa e Lirë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, takohen sot në Bruksel, në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve. Shefja e politikës së jashtme...

MTI-ja, 'e palëkundur' për taksën ndaj produkteve serbe

para 5 muajve - Zeri

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Endrit Shala, po qëndron i palëkundur në vendimin e tij për vendosjen e masës prej 10 për qind në importet e mallrave nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina. Por, ish-kreu...

Haradinaj për vizat: Ka mbetur vetëm zbatimi i asaj që ka kaluar në Parlamentin Evropian

para 5 muajve - Bota Press

Botapress  8Nentor- Kryeministri Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së Këshillit Ministror për Integrim Evropian ka deklaruar se beson se brenda këtij viti liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës do...

Vuçiq para takimit në Bruksel: Për Thaçin jam dreq, për kroatët terrorist

para 5 muajve - Ekonomia Online

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq theksoi sot në Helsinki, para se të fillojnë bisedimet e reja në Bruksel, se në marrëdhëniet me Prishtinën, “ata që po mendojnë për të treguar muskujt, duhet të marrin...

BE-ja beson se tani vërtet nis faza vendimtare e dialogut

para 5 muajve - Politiko

Presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq, janë ftuar të vijnë të enjten në Bruksel nga përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federika Mogherini,...

Thaçi e Vuçiq vazhdojnë dialogun në Bruksel

para 5 muajve - RTV 21

Sot në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të takojë homologun serb, Aleksandar Vuçiq, edhe pse zyrtarët serbë paralajmëruan...

Thaçi dhe Vuçiq sot 'projektojnë' marrëveshjen finale

para 5 muajve - Zeri

Marigona Brahimi/Prishtinë Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të takohen sot në kuadër të fazës finale të dialogut të Brukselit, ku pritet ta konfirmojnë gatishmërinë...

Haradinaj: Jemi n’zor nga Serbia

para 5 muajve - Periskopi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sërish ka folur për vendimin e Qeverisë që të aplikojë taksën prej 10 për qind për produktet serbe dhe boshnjake, si kundërpërgjigje për veprimet e vazhdueshme...

Haradinaj: Nuk e di për çka do të flasin Thaçi e Vuçiq

para 5 muajve - Periskopi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në një konferencë për media ka folur edhe për takimin mes presidentit Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiqit në Bruksel, me ndërmjetësimin e BE’së, raporton Periskopi....

Vuçiq: Për Thaçin dreq, për kroatët terrorist, për Ugljaninin homoseksual

para 5 muajve - Periskopi

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq theksoi sot në Helsinki, para se të fillojnë bisedimet e reja në Bruksel, se në marrëdhëniet me Prishtinën, “ata që po mendojnë për të treguar muskujt, duhet të marrin...

BE-ja beson se tani vërtet nis faza vendimtare e dialogut

para 5 muajve - Koha.net

Presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq, janë ftuar të vijnë të enjten në Bruksel nga përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federika Mogherini,...

Vuçiq: Për Thaçin dreq, për kroatët terrorist, për Uglajaninin terrorist

para 5 muajve - Periskopi

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq theksoi sot në Helsinki, para se të fillojnë bisedimet e reja në Bruksel, se në marrëdhëniet me Prishtinën, “ata që po mendojnë për të treguar muskujt, duhet të marrin...

Vuçiq para takimit në Bruksel: Për Thaçin jam dreq, për kroatët terroristë

para 5 muajve - Ekonomia Online

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq theksoi sot në Helsinki, para se të fillojnë bisedimet e reja në Bruksel, se në marrëdhëniet me Prishtinën, “ata që po mendojnë për të treguar muskujt, duhet të marrin...

Thaçi e Vuçiq sot takohen në Bruksel

para 5 muajve - Gazeta Express

Federica Mogherini, shefe e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, do të presë sot në Bruksel presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq. Zyra e Përfaqësueses së Lartë...

Mediat serbe: Takimet në Paris mund të na afrojnë zgjidhjen për Kosovën

para 5 muajve - Tetova Sot

Takimi i presidentit serb Aleksandar Vuçiq me udhëheqësit më të fuqishëm në botë në margjinat e shënimit të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris mund të jetë një hap përpara...

Takimi Thaçi-Vuçiq mbahet në mbrëmje

para 5 muajve - Gazeta e re

Në mbrëmje do të mbahet takimi i sotëm në Bruksel ndërmjet Presidentit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq. Për dallim prej herëve të kaluara, që zakonisht takimet janë mbajtur në...

Thaçi dhe Vuçiq takohen sot në Bruksel

para 5 muajve - Lajmi.net

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tashmë gjendet në Bruksel ku pritet të takohet me homologun e tij serb Aleksandar Vuçiq. Takimi do mbahet në vazhdën e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet...

Thaçi takohet sot me Vuçiqin në Bruksel

para 5 muajve - Lajmi.net

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tashmë gjendet në Bruksel ku pritet të takohet me homologun e tij serb Aleksandar Vuçiq. Takimi do mbahet në vazhdën e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet...

Çifti nga Prishtina protestojnë kundër bisedimeve të Thaçit me Serbinë

para 5 muajve - Bota Press

Shefki Maqedonci, qytetar nga Prishtina dhe ish-teknik në Fabrikën e Amortizatorëve, bashkë me gruan e tij ka dalë të protestojë para Kuvendit të Kosovës, siç tha, kundër bisedimeve të presidentit Hashim...

Çifti nga Prishtina protestojnë kundër bisedimeve të Thaçit me Serbinë

para 5 muajve - Ekonomia Online

Shefki Maqedonci, qytetar nga Prishtina dhe ish-teknik në Fabrikën e Amortizatorëve, bashkë me gruan e tij ka dalë të protestojë para Kuvendit të Kosovës, siç tha, kundër bisedimeve të presidentit Hashim...

Mediat serbe: Takimet në Paris mund të na afrojnë zgjidhjen për Kosovën

para 5 muajve - Shenja

Takimi i presidentit serb Aleksandar Vuçiq me udhëheqësit më të fuqishëm në botë në margjinat e shënimit të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris mund të jetë një hap përpara...

Vuçiq para takimit me Thaçin: Pozicion i vështirë i Serbisë

para 5 muajve - Ekonomia Online

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në prag të takimit të sotëm me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, tha se pozicioni i Serbisë është i vështirë. “Nuk më ofron rehati dhe nuk më pëlqen të bisedoj...

Bruksel: Mogherini fton dy presidentët, Thaçi e Vuçiç në takim për dialogun

para 5 muajve - 24 ore

Sot në Bruksel përfaqësuesja e lartë për politikën e jashtme dhe sigurinë ne Bashkimin europian, Federika Mogherini, ka ftuar ne takimin e rradhës dy presidentët, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiç për...

Vuçiq i reagon Thaçit pasi deklaroi se më mirë do të dialogonte me një dreq se me të!

para 5 muajve - AlbPortali

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka reaguar lidhur me deklaratën e djeshme të presidentit kosovar Hashim Thaçi, i cili tha se më me dëshirë do të dialogonte me një djall se sa me Vuçiqin. Loading......

Vuçiq i reagon Thaçit pasi deklaroi se më mirë do të dialogonte me një dreq se me të!

para 5 muajve - Fakti Ditor

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka reaguar lidhur me deklaratën e djeshme të presidentit kosovar Hashim Thaçi, i cili tha se më me dëshirë do të dialogonte me një djall se sa me Vuçiqin. Vuçiq ka...

Thaçi e Vuçiq sot pritet të takohen në Bruksel

para 5 muajve - Kallxo

Federica Mogherini, shefe e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, do të presë sot në Bruksel presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq. Zyra e Përfaqësueses së Lartë...

Mësohet kur do të mbahet takimi mes Thaçit e Vuçiqit në Bruksel

para 5 muajve - Periskopi

Në mbrëmje do të mbahet takimi i sotëm në Bruksel ndërmjet Presidentit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq. Për dallim prej herëve të kaluara, që zakonisht takimet janë mbajtur në...

Thaçi-Vuçiç, ‘arkitektët’ e ndryshimit të kufijve takohen sot në Bruksel

para 5 muajve - Java News

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, takohen sot në Bruksel, në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve. Shefja e politikës së jashtme...

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimin e prodhimeve të Serbisë

para 5 muajve - Bota Press

Botapress 8 Nëntor – Enver Hoxhaj ka thënë se vendimi është marrë për të penguar Serbinë që të mos financoj fushata kundër Kosovës në një gjeografi botërore. Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë...

Takimi Thaçi-Vuçiq mbahet në orët e mbrëmjes

para 5 muajve - Ekonomia Online

Sot në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq pritet të takohen në orët e mbrëmjes. Thaçi...

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimin e prodhimeve të Serbisë

para 5 muajve - Ekonomia Online

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se masa mbrojtëse prej 10 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës, për produktet e importuar nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, i mbron interesat e shtetit...

Takimi Thaçi-Vuçiq mbahet në mbrëmje

para 5 muajve - KosovaPress

Për dallim prej herëve të kaluara, që zakonisht takimet janë mbajtur në mëngjes, kësaj radhe pritet të fillojë në mbrëmje takimi i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, bëjnë të ditur burimet e KosovaPress....

Vuçiq i reagon Thaçit: As mua s’më pëlqen të flas me ty

para 5 muajve - Periskopi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka reaguar lidhur me deklaratën e djeshme të presidentit kosovar Hashim Thaçi, i cili tha se më me dëshirë do të dialogonte me një djall se sa me Vuçiqin. Vuçiq ka...

Mediat serbe: Takimet në Paris mund të na afrojnë zgjidhjen për Kosovën

para 5 muajve - Gazeta Monitor

Takimi i presidentit serb Aleksandar Vuçiq me udhëheqësit më të fuqishëm në botë në margjinat e shënimit të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris mund të jetë një hap përpara...

Vuçiq i reagon Thaçit pasi deklaroi se më mirë do të dialogonte me një dreq se me të!

para 5 muajve - Bota Press

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka reaguar lidhur me deklaratën e djeshme të presidentit kosovar Hashim Thaçi, i cili tha se më me dëshirë do të dialogonte me një djall se sa me Vuçiqin. Vuçiq ka...

Mediat serbe shkruajnë për takimin e Thaçit dhe Vuçiqit në Paris

para 5 muajve - Bota Press

Takimi i presidentit serb Aleksandar Vuçiq me udhëheqësit më të fuqishëm në botë në margjinat e shënimit të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris mund të jetë një hap përpara...

Mediat serbe: Takimet në Paris mund të na afrojnë zgjidhjen për Kosovën

para 5 muajve - Ekonomia Online

Takimi i presidentit serb Aleksandar Vuçiq me udhëheqësit më të fuqishëm në botë në margjinat e shënimit të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris mund të jetë një hap përpara...

​Thaçi e Vuçiq sot vazhdojnë dialogun në Bruksel

para 5 muajve - Periskopi

Sot në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Presidenti Hashim Thaçi do të takojë homologun serb Aleksandar Vuçiq, edhe pse zyrtarët serbë paralajmëruan mundësinë...

Thaçi e Vuçiq sot takohen në Bruksel

para 5 muajve - Sovrani

Federica Mogherini, shefe e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, do të presë sot në Bruksel presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq. Zyra e Përfaqësueses së Lartë...

Thaçi e Vuçiqi takohen sot në Bruksel

para 5 muajve - Ekonomia Online

Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, presë sot në Bruksel presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq. Zyra e Përfaqësueses së Lartë të BE-së,...

MTI përfundimisht tregon se a do të hiqet taksa ndaj produkteve serbe

para 5 muajve - Bota Press

Botapress 8 Nëntor – Ministri i Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Endrit Shala, po qëndron i palëkundur në vendimin e tij për vendosjen e masës prej 10 për qind në importet e mallrave nga Serbia dhe Bosnjë...

Haradinaj: Taksa për prodhimet e Serbisë e të Bosnjës nuk hiqet

para 5 muajve - Illyria

Prishtinë, 8 nëntor 2018 – Qeveria e Kosovës ka dhënë zotimin se nuk do t’i nënshtrohet kurrfarë presioni ndërkombëtar për të revokuar sanksionet ekonomike të vëna një ditë më parë kundër Serbisë dhe Bosnjës...

BE-ja beson se tani vërtet nis faza vendimtare e dialogut Kosovë – Serbi

para 5 muajve - Illyria

Bruksel, 8 nëntor 2018 – Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, janë ftuar sot në Bruksel nga përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri,...

Thaçi dhe Vuçiq takohen sot në Bruksel

para 5 muajve - Bota Press

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tashmë gjendet në Bruksel ku pritet të takohet me homologun e tij serb Aleksandar Vuçiq. Takimi do mbahet në vazhdën e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet...

BE: Tani vërtet nis faza vendimtare e dialogut

para 5 muajve - Periskopi

Presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq, janë ftuar të vijnë të enjten në Bruksel nga përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federika Mogherini,...

BE-ja beson se tani vërtet nis faza vendimtare e dialogut

para 5 muajve - Ekonomia Online

Presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq, janë ftuar të vijnë të enjten në Bruksel nga përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federika Mogherini,...

Thaçi e Vuçiq sot vazhdojnë dialogun në Bruksel

para 5 muajve - KosovaPress

Presidenti Hashim Thaçi do të takojë homologun serb Aleksandar Vuçiq, edhe pse zyrtarët serbë paralajmëruan mundësinë e dështimit të këtij takimi në shenjë proteste për taksën për 10% që Qeveria e Kosovës...

Këshilltari i Presidentit tregon se për çfarë do të diskutojë Thaçi me Vuçiqin të enjten

para 5 muajve - Zhurnal

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është nisur në Bruksel për takimin e radhës me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq.Bekim Çollaku këshilltar i presidentit Thaçi, i cili gjendet në Bruksel ku nesër...

Panxha thotë se ka forma të ndryshme për bojkotimin e produkteve serbe, merr shembullin e vendeve arabe ndaj Danimarkës

para 5 muajve - Telegrafi

Drejtori ekzekutiv i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxha në emisionin “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se mënyrat e bojkotimeve për produkteve serbe mund të jenë të ndryshme....

Çollaku: S’ka datë për arritjen e marrëveshjes përfundimtare

para 5 muajve - Telegrafi

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është nisur në Bruksel për takimin e radhës me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq. Bekim Çollaku këshilltar i presidentit Thaçi, i cili gjendet në Bruksel ku nesër...

Takimi Thaçi-Vuçiq pritet të avancojë rrumbullakimin e marrëveshjes përfundimtare, thotë Çollaku

para 5 muajve - Koha.net

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është nisur në Bruksel për takimin e radhës me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq. Bekim Çollaku, këshilltar i presidentit Thaçi, i cili gjendet në Bruksel ku nesër...

Kur do të arrihet marrëveshja përfundimtare Kosovë-Serbi? Flet këshilltari i presidentit

para 5 muajve - Zeri

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është nisur në Bruksel për takimin e radhës me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq. Bekim Çollaku këshilltar i presidentit Thaçi, i cili gjendet në Bruksel ku nesër...

Këshilltari i Presidentit tregon se për çfarë do të diskutojë Thaçi me Vuçiqin të enjten

para 5 muajve - Gazeta Express

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është nisur në Bruksel për takimin e radhës me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq.Bekim Çollaku këshilltar i presidentit Thaçi, i cili gjendet në Bruksel ku nesër...

A ka datë për arritjen e marrëveshjes përfundimtare, flet këshilltari i Thaçit

para 5 muajve - OraInfo

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të takohen të enjten (nesër) në Bruksel. Bekim Çollaku këshilltar i presidentit Thaçi, i cili gjendet në Bruksel ku nesër pritet...

Bosnja: Taksa e Kosovës në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

para 5 muajve - Gazeta Shqip

Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak tha se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë me parimet e tregtisë së lirë në rajon,...

Çollaku: S’ka datë për arritjen e marrëveshjes përfundimtare

para 5 muajve - Lajmi.net

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është nisur në Bruksel për takimin e radhës me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq. Bekim Çollaku këshilltar i presidentit Thaçi, i cili gjendet në Bruksel ku nesër...

Rukiqi: Si mund të lëvizin mallrat me Serbinë e Bosnjën, kur nuk lejohet levizja e njerëzve?!

para 5 muajve - Telegrafi

Kryetari i Odës Ekonomike, Berat Rukiqi ka thënë se masat e vendosura ndaj produkteve serbe nga Qeveria e Kosovës mund të konsiderohen sanksione politike. Ai në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini...

“Në rast se nuk sillen si fqinj, Kosova ta bllokojë importin e mallrave nga Serbia në tërësi”

para 5 muajve - RTV 21

Gashi komenton kritikat e BE-së ndaj masës për importin e mallrave nga Serbia Bashkimi Evropian i ka kërkuar autoriteteve të Kosovës që urgjentisht të shpjegojnë vendimin e tyre për të rritur tarifat me...

Rukiqi: Si mund të lëvizin mallrat me Serbinë e Bosnjën, kur nuk lejohet levizja e njerëzve?!

para 5 muajve - Zeri

Kryetari i Odës Ekonomike, Berat Rukiqi ka thënë se masat e vendosura ndaj produkteve serbe nga Qeveria e Kosovës mund të konsiderohen sanksione politike. Ai në RTV Dukagjini ka thënë se taksa e vendosur...

“Në rast se Serbia nuk sillet si fqinj, Kosova t’ia bllokojë importin në tërësi”

para 5 muajve - RTV 21

Gashi komenton kritikat e BE-së ndaj masës për importin e mallrave nga Serbia Bashkimi Evropian i ka kërkuar autoriteteve të Kosovës që urgjentisht të shpjegojnë vendimin e tyre për të rritur tarifat me...

Rukiqi: Si mund të lëvizin mallrat me Serbinë e Bosnjën, kur nuk lejohet levizja e njerëzve?!

para 5 muajve - Lajmi.net

Kryetari i Odës Ekonomike, Berat Rukiqi ka thënë se masat e vendosura ndaj produkteve serbe nga Qeveria e Kosovës mund të konsiderohen sanksione politike. Ai në RTV Dukagjini ka thënë se taksa e vendosur...

“Thaçi dhe Vuçiq kanë arritur marrëveshje”, ja çfarë pritet të ndodh nesër

para 5 muajve - Ina

SRBIJA VUCIC DECA Nesër në Bruksel takohet presidenti Thaçi me homologun e tij Aleksandër Vuçiq, për të parë mundësinë e një përafrimi të qëndrimeve mes dy shteteve. Profesori ndërkombëtar, Enver Bytyçi...

Vuçiq nuk pret progres në negociatat në Bruksel në kuadër të dialogut me Kosovën

para 6 muajve - Zhurnal

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq nuk pret progres të madh në negociatat me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi nesër në Bruksel, me ndërmjetësim të përfaqësues së lartë të BE-së për Politikë të Jashtme...

I tha se kishe kundërshtuar sanksionet ndaj Serbisë, Pacolli i reagon Hasanit

para 6 muajve - Zeri

Ish-ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani ka deklaruar sonte se edhe më parë kishte propozuar që të taksohen produktet serbe, por sipas tij ka pasur kundërshtarë brenda kabinetit të kryeministrit...

Thaçi preferon dreqin para Vuçiqit

para 6 muajve - Klan Kosova

Presidenti Hashim Thaçi ka folur për takimin e nesërm me Vuçiqin. Ai tha se përballja me Serbinë nuk do të jetë e lehtë. Bile, Presidenti kosovar tha se më me qejf do ta takohej me dreqin se me homologun...

Kryeministri Haradinaj: BE është e pafuqishme për ta disiplinuar Serbinë, ne duhet ta mbrojmë interesin tonë

para 6 muajve - Klan Kosova

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë se Kosova nuk është vend për mëshirë. Ai këtë e ka thënë duke folur për masën ekonomike prej 10% për produktet nga Serbia, ku ka shtuar se shteti ka mekanizma që...

Haradinaj: Masa ekonomike ndaj Serbisë mund të shkojë pakufi, edhe mund të rritet

para 6 muajve - Klan Kosova

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se vendimi i djeshëm i Qeverisë së Kosovës për të vënë një masë ekonomike prej 10% për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnja nuk është bërë nga dëshira. “Serbia...

Haradinaj për Serbinë: O do të disiplinohen, o masat do të rriten

para 6 muajve - Klan Kosova

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë se Serbia duhet t’i ndalë veprimet e saj karshi Kosovës. “Nuk mund edhe të dialogosh edhe të kërcënosh. Nëse na kërcënon ti edhe në të kërcënojmë. Ne po kërcënojmë...

Klubi i Prodhuesve të Kosovës i gëzohet taksës ndaj mallrave serbe

para 6 muajve - Medial

Drejtori i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxha, ka thënë se tarifa prej 10 për qind për mallrat e importuara nga Serbia është masë e mirë për fillim, por që ka thënë se Serbia meriton bllokadë...

Daçiq: Taksa doganore e Kosovës, mesazh për BE-në

para 5 muajve - Illyria

Beograd, 7 nëntor 2018 – Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha të mërkurën se taksa doganore që Kosova u ka vënë mallrave nga Serbia dhe Bosnja, është mesazh i Prishtinës për Bashkimin Evropian...

Ministri i Jashtëm i Bosnjës: Taksa e Kosovës kundër parimeve të tregtisë së lirë

para 5 muajve - Illyria

Sarajevë, 7 nëntor 2018 – Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë...

Panxha: Prodhuesit vendor mos t’i ngrisin çmimet, pas taksës për produktet nga Serbia dhe Bosnja

para 6 muajve - Telegrafi

Drejtori ekzekutiv i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxha ka kërkuar nga bizneset që mos t’i ngrisin çmimet e produkteve pas vendosjes së taksës prej 10 për qind nga Qeveria e Kosovës, për produktet...

Të enjten zhvillohet raundi i ri i bisedimeve Kosovë – Serbi

para 5 muajve - Illyria

Bruksel, 7 nëntor 2018 – Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka ftuar presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në një takim...

Haradinaj: Masa ekonomike ndaj Serbisë mund të rritet

para 6 muajve - Telegrafi

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se vendimi i djeshëm i Qeverisë së Kosovës për të vënë një masë ekonomike prej 10% për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnja nuk është bërë nga dëshira. “Serbia...

Haradinaj flet rreth tensioneve për mallrat/ Bën paralajmërimin e fortë: Ja ç’ndodh nëse Serbia nuk ndryshon qasje

para 6 muajve - Sot News

Qeveria e Kosovës ka miratuar ditën e djeshme vendosjen e taksës prej 10 për qind për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnje Hercegovina. Por ky vendim i Qeverisë së Kosovës ka shkaktuar tensione...

Kryeministri: Thaçi të jetë i kujdesshëm në dialogun me Serbinë

para 6 muajve - Klan Kosova

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka folur për takimin e nesërm në Bruksel, mes Presidentit Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq, njofton Klan Kosova. ‘Takimet mes presidentëve...

Haradinaj për Serbinë: O do të disiplinohen, o masat do të rriten

para 6 muajve - Klan Kosova

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë se Serbia duhet t’i ndalë veprimet e saj karshi Kosovës. “Nuk mund edhe të dialogosh edhe të kërcënosh. Nëse na kërcënon ti edhe në të kërcënojmë. Ne po kërcënojmë...

Kryeministri Haradinaj: BE është e pafuqishme për ta disiplinuar Serbinë, ne duhet ta mbrojmë interesin tonë

para 6 muajve - Klan Kosova

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë se Kosova nuk është vend për mëshirë. Ai këtë e ka thënë duke folur për masën ekonomike prej 10% për produktet nga Serbia, ku ka shtuar se shteti ka mekanizma që...

Klubi i Prodhuesve të Kosovës i gëzohet taksës ndaj mallrave serbe

para 6 muajve - Gazeta Express

Drejtori i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxha, ka thënë se tarifa prej 10 për qind për mallrat e importuara nga Serbia është masë e mirë për fillim, por që ka thënë se Serbia meriton bllokadë...

Këshilltari i Presidentit tregon për çfarë do të diskutohet në takimin e Thaçit me Vuçiqin

para 5 muajve - Periskopi

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është nisur në Bruksel për takimin e radhës me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq.Bekim Çollaku këshilltar i presidentit Thaçi, i cili gjendet në Bruksel ku nesër...

Tregu kosovar, plot produkte serbe

para 6 muajve - Koha.net

Dhjetëfish më i lartë është importi i produkteve serbe në Kosovë, në krahasim me eksportin kosovar në Serbi. Pjesa më e madhe e produkteve në treg, konsumatorëve iu ofrohen nga ky shtet, raporton KTV....

Thaçi: Marrëveshja nënkupton njohje reciproke

para 6 muajve - RTV 21

Thaçi: Më me dëshirë do të dialogoja më një dreq, sesa me Aleksander Vuçiqin Me ftesë të përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian, nesër do të takohen në Bruksel presidenti i vendit Hashim Thaçi dhe...

Haradinaj: Masa ekonomike ndaj Serbisë mund të shkojë pakufi, edhe mund të rritet

para 6 muajve - Klan Kosova

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se vendimi i djeshëm i Qeverisë së Kosovës për të vënë një masë ekonomike prej 10% për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnja nuk është bërë nga dëshira. “Serbia...

Këshilltari i Presidentit tregon se për çfarë do të diskutojë Thaçi me Vuçiqin të enjten

para 5 muajve - Sovrani

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është nisur në Bruksel për takimin e radhës me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq.Bekim Çollaku këshilltar i presidentit Thaçi, i cili gjendet në Bruksel ku nesër...

Presidenti Thaçi paralajmëron bisedime të vështira

para 6 muajve - Koha.net

U përfol shumë takimi i tyre i paralajmëruar në Paris, më 11 nëntor, por, paraprakisht, presidentët Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiq do të takohen në Bruksel. Zyra e përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica...

Bosnja: Taksa e Kosovës në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

para 6 muajve - RTV 21

Reagon Bonsja për Taksën e Kosovës Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim...

Bosnja: Taksa e Kosovës në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

para 6 muajve - Zhurnal

Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë me parimet e tregtisë...

Përpjekje për tregje të reja për prodhuesit e Kosovës

para 6 muajve - RTV 21

Marrëveshje bashkëpunimi midis OEK dhe KPK-së Me qëllim të rritjes të eksportit dhe fuqizimit të zonave ekonomike,  Oda Ekonomike e Kosovës ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi me Klubin e Prodhuesve të Kosovës./ 21Media

Çollaku: S’ka datë për arritjen e marrëveshjes përfundimtare

para 5 muajve - Bota Press

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është nisur në Bruksel për takimin e radhës me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq.Bekim Çollaku këshilltar i presidentit Thaçi, i cili gjendet në Bruksel ku nesër...

Bosnja: Taksa e Kosovës në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

para 6 muajve - Alsat-M

Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë me parimet e tregtisë...

Kryeministri Haradinaj paralajmëron masa edhe më të ashpra ndaj Serbisë

para 6 muajve - OraInfo

I pari i ekzekutivit Ramush Haradinaj ka paralajmëruar masa më të ashpra ekonomike ndaj Serbisë, pas vendosjes së taksës prej 10 për qind për produktet e Serbisë dhe Bosnjë dhe Hercegovinës. Haradinaj,...

Haradinaj: Taksa ndaj Serbisë sërish mund të rritet

para 6 muajve - Albeu

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka paralajmëruar masa më të ashpra ekonomike ndaj Serbisë, pas vendosjes së taksës prej 10 për qind për produktet e Serbisë dhe Bosnjë dhe Hercegovinës. Haradinaj...

Bosnja: Taksa e Kosovës në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

para 6 muajve - Portalb

Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë me parimet e tregtisë...

I tha se kishe kundërshtuar sanksionet ndaj Serbisë, Pacolli i reagon Hasanit

para 5 muajve - Bota Press

Ish-ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani ka deklaruar sonte se edhe më parë kishte propozuar që të taksohen produktet serbe, por sipas tij ka pasur kundërshtarë brenda kabinetit të kryeministrit...

'Kërcënimi' i radhës i Haradinajt ndaj Serbisë

para 6 muajve - Zeri

Kryeminstri Ramush Haradinaj i është përgjigjur reagimeve për vendimin e qeverisë së tij rreth sanksionimit të produkteve serbe e boshnjake. Haradinaj thotë se nuk do të ndalët dhe se 10 për qindëshi mund...

Haradinaj paralajmëron masa edhe më të ashpra ndaj Serbisë

para 6 muajve - Lajmi.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka paralajmëruar masa më të ashpra ekonomike ndaj Serbisë, pas vendosjes së taksës prej 10 për qind për produktet e Serbisë dhe Bosnjë dhe Hercegovinës. Haradinaj,...

Presidenti Thaçi niset për në Bruksel, paralajmëron takim të vështirë me Vuçiqin

para 6 muajve - OraInfo

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë pritet të vazhdojë nesër në Bruksel. Presidenti i vendit, Hashim Thaçi është nisur drejt Brukselit, ku nesër pritet të takohet me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq....

Haradinaj: Nëse Serbia nuk ndalet, taksa në mallra do të rritet

para 6 muajve - Gazeta Express

Kryeminstri Ramush Haradinaj i është përgjigjur reagimeve për vendimin e qeverisë së tij rreth sanksionimit të produkteve serbe e boshnjake. Haradinaj thotë se nuk do të ndalët dhe se 10 për qindëshi mund...

Panxha: Serbia meriton bllokadë totale, qytetarët të vetëdijesohen për produkte vendore

para 6 muajve - Koha.net

Drejtori i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxha, ka thënë se tarifa prej 10 për qind për mallrat e importuara nga Serbia është masë e mirë për fillim, por që ka thënë se Serbia meriton bllokadë...

Thaçi: Më me dëshirë do bisedoja me një dreq sesa me Vuçiç

para 6 muajve - Gazeta Shqip

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim...

Bosnja: Taksa e Kosovës, në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

para 6 muajve - Kallxo

Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë me parimet e tregtisë...

Taksa e Kosovës, reagon Bosnja: Është në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

para 6 muajve - Gazeta Tema

Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë me parimet e tregtisë...

Ish-ministri Hasani: Këta dy pushtetarë nuk donin sanksione ndaj Serbisë

para 6 muajve - Zeri

Ish-ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, ka komentuar vendimin e fundit të marrë nga Qeveria e Kosovës, sipas së cilit, u vihen taksa prej 10 për qind produkteve të importuara nga Serbia...

Kosova importon dhjetëfish më shumë mallra nga Serbia, se që eksporton

para 6 muajve - Telegrafi

Vendosja e taksës për prodhimet që importohen nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina prej 10 për qind, po konsiderohet si e nevojshme për shkak të shkëmbimeve tregtare mesë këtyre vendeve që kanë dallime...

Shala: Masa mbrojtëse për produktet e importuara nga Serbia dhe Bosnja do të mbetet në fuqi

para 6 muajve - Klan Kosova

Qeveria e Kosovës në mbledhjen mbajtur të martën ka vendosur masë mbrojtëse për produktet e importuara nga Serbia dhe nga Bosnja dhe Hercegovina. Masa mbrojtëse nënkupton taksën prej 10 përqindësh të të...

Thaçi: Takimi i radhës në Bruksel, i domosdoshëm për të arritur marrëveshjen përfundimtare

para 6 muajve - Klan Kosova

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është nisur në Bruskel për takimin e radhës me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq, njofton Klan Kosova. Përmes një statusi në Twitter, Thaçi se tha se ky takim edhe...

Ish-ministri Hasani nxjerr të vërtetën: Pacolli nuk pranonte që Serbisë t'i vendosej taksë

para 6 muajve - Albeu

Ish-ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani , ka komentuar vendimin e fundit të marrë nga Qeveria e Kosovës, sipas së cilit, u vihen taksa prej 10 për qind produkteve të importuara nga Serbia...

Ish-ministri i Tregtisë thotë se Hoxhaj e Pacolli më herët nuk ishin pro masës së importit

para 6 muajve - Lajmi.net

Ish-ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, ka komentuar vendimin e fundit të marrë nga Qeveria e Kosovës, sipas së cilit, u vihen taksa prej 10 për qind produkteve të importuara nga Serbia...

Embargo ndaj Serbisë përfshin mijëra artikuj, dyshime nëse Kosova do t'i qëndrojë presionit

para 6 muajve - Zeri

Kosova blen gjithçka nga Serbia, prej ujit e miellit deri tek kafshët e gjalla. Qeveria e Kosovës ka vendosur që të sanksionojë Serbinë ekonomikisht si kundërpërgjigje ndaj qasjes e saj politike agresive...

Embargoja ndaj Serbisë përfshin mijëra artikuj, dyshime nëse Kosova do t'i qëndrojë presionit

para 6 muajve - Gazeta Express

Kosova blen gjithçka nga Serbia, prej ujit e miellit deri tek kafshët e gjalla. Qeveria e Kosovës ka vendosur që të sanksionojë Serbinë ekonomikisht si kundërpërgjigje ndaj qasjes e saj politike agresive...

Ish-ministri: Hoxhaj e Pacolli nuk donin ta sanksionim Serbinë

para 6 muajve - Gazeta Express

Ish-ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, ka komentuar vendimin e fundit të marrë nga Qeveria e Kosovës, sipas së cilit, u vihen taksa prej 10 për qind produkteve të importuara nga Serbia...

OEK: Kritikat e BE-së për taksën ndaj Serbisë dhe Bosnjës në adresë të gabuar

para 6 muajve - RTV 21

Jehona e një vendimi: Taksat ndaj Serbisë dhe BH-së Kritikat e Bashkimit Evropian ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e masës mbrojtëse për importin e produkteve të prodhuara në Serbi dhe...

Bosnja: Taksa e Kosovës në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

para 6 muajve - Evropa e Lirë

Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t'iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë me parimet e tregtisë...

Thaçi: Takim i vështirë me Vuçiq, por i domosdoshëm për arritjen e marrëveshjes finale

para 6 muajve - Lajmi.net

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është nisur për në Bruksel ku e pret takimi i radhës me homologun e tij serb, Aleksander Vuçiq në vazhdën e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës...

Vuçiq i kënaqur qe do ta takojë Merkelin, thotë se Serbia është e rëndësishme

para 6 muajve - OraInfo

Kancelarja gjermane, Angela Markel, pritet ta takojë të dielën në Paris, presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiqin. Këtë takim e ka konfirmuar edhe presidenti serb, Vuçiq. Ai ka deklaruar në Helsinki se...

Hoxhaj: Ne blejmë 400 milionë euro mallra nga Serbia, ata bëjnë fushatë të ndytë kundër nesh – kjo nuk do të vazhdojë më

para 6 muajve - Telegrafi

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se masa mbrojtëse prej 10 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës, për produktet e importuar nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina,...

Thaçi: Takim i vështirë në Bruksel por i domosdoshëm për të arritur marrëveshjen përfundimtare

para 6 muajve - Zeri

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është nisur në Bruskel për takimin e radhës me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq, njofton Klan Kosova. Përmes një statusi në Twitter, Thaçi se tha se ky takim edhe...

Vuçiçi tregon çfarë i ka kërkuar Merkel, përmendet Kosova

para 6 muajve - Albeu

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç, e ka konfirmuar se kancelraja gjermane , Angela Merkel , i ka kërkuar që të takohet të dielën në Paris me 11 nëntor. Ai ka thënë se një kërkesë e tillë i është dërguar...

A e shkeli Kosova CEFTA-n me taksën ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjës?

para 6 muajve - Lajmi.net

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qindpër mallrat që importohennë Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, kryesisht është mirëpritur nga përfaqësuesit e bizneseve prodhuese dhe Oda Ekonomike e...

Vuçiq flet për takimin me Merkel, ankohet për masën e importit të vënë nga Kosova

para 6 muajve - Lajmi.net

Presidenti serb, Aleksander Vuçiq, ka konfirmuar se të dielën më 11 nëntor do të takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Sipas tij, ftesa ka ardhur nga vetë kabineti i Merkel, transmeton lajmi.net....

Kosova (s’)e shkeli CEFTA-n me taksën ndaj mallrave të Serbisë

para 6 muajve - Koha.net

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, kryesisht është mirëpritur nga përfaqësuesit e bizneseve prodhuese dhe Oda Ekonomike...

Merkel e thërret në takim Vucicin, çfarë do të flasin?!

para 6 muajve - Zeri

Presidenti serb Aleksandar Vucic do të takohet të dielën në Paris me kancelaren gjermane Angela Merkel, bën të ditur gazeta serbe Blic, duke u thirrur në burime diplomatike. Takimi sipas Blicit serb, u...

Thaçi: Më me dëshirë do të dialogoja me një dreq, sesa me Vuçiqin

para 6 muajve - Klan Kosova

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim...

Një ditë para takimit, Thaçi bëhet se po i pengon shumë Vuçiqi, e quan dreq

para 6 muajve - Iliria News

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim...

Daçiq: BE t’i përgjigjet vendimit të Prishtinës për taksën ndaj mallrave serbe

para 6 muajve - Lajmi.net

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për taksën doganore prej 10 për qind për mallrat e Serbisë dhe të Bosnje dhe Hercegovinës. Ministri i Punëve të...

Vuçiq takohet me Merkel në Paris të dielën, flasin për Kosovën

para 6 muajve - Klan Kosova

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të takohet të dielën në Paris me kancelaren gjermane Angela Merkel. Kështu raporton e përditshmja serbe “Blic” duke iu referuar burimeve të saj, transmeton Klan Kosova...

Shala: Masat mbrojtëse për mallrat nga Serbia dhe Bosnja do të mbetet në fuqi

para 6 muajve - Telegrafi

Qeveria e Kosovës në mbledhjen mbajtur të martën ka vendosur masë mbrojtëse për produktet e importuara nga Serbia dhe nga Bosnja dhe Hercegovina. Masa mbrojtëse nënkupton taksën prej 10 për qind të të...

Vuçiq: Serbia është e rëndësishme, Merkel më kërkoi takim

para 6 muajve - Gazeta Express

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, e ka konfirmuar se kancelraja gjermane, Angela Merkel, i ka kërkuar që të takohet të dielën në Paris me 11 nëntor. Ai ka thënë se një kërkesë e tillë i është dërguar...

Vuçiqi thotë t’i ketë ardhur ftesë për takim nga Merkeli

para 6 muajve - Koha.net

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar në Helsinki se ka marrë një kërkesë nga kabineti i kancelares gjermane, Angela Merkel, për një takim bilateral të dielën në Paris. “Kemi pranuar nga...

Hoxhaj: Masat e importit do të mbesin në fuqi, Serbia po luan lojë të ndytë ndaj Kosovës

para 6 muajve - Zeri

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka komentuar edhe më tutje zhvillimet e fundit pas vendimit për masë tarifore të qeverisë së Kosovës ndaj importit të produkteve nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina....

A e shkeli Kosova CEFTA-n me taksën ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjës?

para 6 muajve - Evropa e Lirë

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, kryesisht është mirëpritur nga përfaqësuesit e bizneseve prodhuese dhe Oda Ekonomike...

Klubi i Prodhuesve të Kosovës i gëzohet taksës ndaj mallrave serbe

para 6 muajve - Fakti Ditor

Drejtori i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxha, ka thënë se tarifa prej 10 për qind për mallrat e importuara nga Serbia është masë e mirë për fillim, por që ka thënë se Serbia meriton bllokadë...

Daçiq: Taksa doganore e Kosovës, mesazh për BE-në

para 6 muajve - Koha.net

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha të mërkurën se taksa doganore që Kosova u ka vënë mallrave nga Serbia dhe Bosnja, është mesazh i Prishtinës për Bashkimin Evropian që t'iu miratojë qytetarëve...

Dialogu Kosovë-Serbi, Vuçiç takon kancelaren Merkel

para 6 muajve - Vizion Plus

Presidenti i Serbisë Aleksander Vuçiç pritet që të ritakohet me këtë të dielë me kancelaren gjermane Angela Merkel. Sipas mediave serbe temë diskutimi do të jenë çështjet ekonomike, situata në rajon, dhe...

Hoxhaj: Masat e importit do të mbesin në fuqi, Serbia po luan lojë të ndytë ndaj Kosovës

para 6 muajve - Lajmi.net

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka komentuar edhe më tutje zhvillimet e fundit pas vendimit për masë tarifore të qeverisë së Kosovës ndaj importit të produkteve nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina....

Thaçi: Më me dëshirë do të dialogoja me një dreq, sesa me Aleksander Vuçiqin

para 6 muajve - Medial

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim...

Merkel takohet me Vuçiqin në Paris, temë kryesore Kosova

para 6 muajve - OraInfo

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të takohet të dielën në Paris me kancelaren gjermane Angela Merkel. Kështu raporton e përditshmja serbe “Blic” duke iu referuar burimeve të saj. Takimi u iniciua, sipas...

Gjuriq: Nuk ka vazhdim të dialogut në Bruksel, nëse Kosova nuk e tërheq vendimin e taksës për mallrat serbe

para 6 muajve - InfoShqip

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka deklaruar se Serbia kërkon veprim të menjëhershëm dhe të vendosur nga bashkësia ndërkombëtare ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për...

Çështja e Kosovës, Vuçiq takon kancelaren Merkel në Paris

para 6 muajve - Lajmi.net

Çështja e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit do të takojë edhe njëherë presidentin serb, Aleksander Vuçiq, me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Sipas raportimeve të mediave serbe, takimi do të ndodhë...

Bosnja: Taksa e Kosovës në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

para 6 muajve - Gazeta e re

Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë me parimet e tregtisë...

Thaçi: Më me dëshirë do të dialogoja me një dreq, sesa me Vuçiqin

para 6 muajve - Klan Kosova

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim...

Thaçi: Më me dëshirë do të dialogoja më një dreq, sesa me Aleksander Vuçiqin

para 6 muajve - Telegrafi

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim...

Thaçi: Më mirë të bisedoj me një dreq sesa me Vuçiçin

para 6 muajve - Albeu

Nesër në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim...

Merkel takon Vuçiçin në Paris, a do ta marrë edhe Thaçin?

para 6 muajve - Albeu

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel , dhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç, pritet që të takohen në Paris , në mëngjesin e të dielës së 11 nëntorit. Sipas burimeve diplomatike të ‘blic.rs’, thuhet...

Tregu kosovar, plot produkte serbe

para 6 muajve - Gazeta e re

Dhjetëfish më i lartë është importi i produkteve serbe në Kosovë, në krahasim me eksportin kosovar në Serbi. Pjesa më e madhe e produkteve në treg, konsumatorëve iu ofrohen nga ky shtet, raporton KTV....

Daçiq: Taksa doganore e Kosovës, mesazh për BE-në

para 6 muajve - Alsat-M

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha të mërkurën se taksa doganore që Kosova u ka vënë mallrave nga Serbia dhe Bosnja, është mesazh i Prishtinës për Bashkimin Evropian që t’iu miratojë qytetarëve...

OEK e përkrah vendimin për importin e mallrave

para 6 muajve - Albinfo

Oda Ekonomike e Kosovës dhe Klubi i Prodhuesve të Kosovës e kanë përkrahur vendimin e djeshëm të Qeverisë për vendosjen e masës mbrojtëse për importin e produkteve të prodhuara në Serbi dhe në Bosnjë e...

Thaçi: Më me dëshirë do të dialogoja më një dreq, sesa me Aleksander Vuçiqin

para 6 muajve - Alsat-M

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim...

Çfarë do të ndodhë në Paris, paralajmërohet takimi Merkel -Vuçiq

para 6 muajve - Gazeta Express

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, dhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, pritet që të takohen në Paris, në mëngjesin e të dielës së 11 nëntorit, transmeton Gazeta Express. Sipas burimeve diplomatike...

Daçiq: Taksa doganore e Kosovës, mesazh për BE-në

para 6 muajve - Zhurnal

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha të mërkurën se taksa doganore që Kosova u ka vënë mallrave nga Serbia dhe Bosnja, është mesazh i Prishtinës për Bashkimin Evropian që t’iu miratojë qytetarëve...

THAÇI: ME MË DËSHIRË DO TË BISEDOJA ME NJË DREQ SE SA ME VUÇIQIN

para 6 muajve - TV21

Presidenti Thaçi flet për takimin e nesërm me Vuçiqin Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen...

Një ditë para takimit, Thaçi bëhet se po i pengon shumë Vuçiqi, e quan dreq

para 6 muajve - Gazeta Express

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim...

Thaçi: Me më dëshirë do të bisedoja me një dreq se sa me Vuçiqin

para 6 muajve - RTV 21

Presidenti Thaçi flet për takimin e nesërm me Vuçiqin Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen...

Ish-ministri Hasani: Taksa ndaj produkteve serbe e vendosur nga mllefi

para 6 muajve - Zeri

“Është një masë e vendosur prej një mllefi”, kështu e fillon komentimin ish-ministri i Tregtisë dhe Industrisë Bajram Hasani për vendimin e Qeverisë së Kosovës në vendosjen e masës prej 10 për qind për...

Bosnja: Taksa e Kosovës në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

para 6 muajve - Java News

Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë me parimet e tregtisë...

Thaçi dhe Vuçiq do të takohen nesër në Bruksel

para 6 muajve - Nezavisen

Nesër në Bruksel do të zhvillohet takimi i radhës në mes të Kosovës dhe Serbisë. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiq do të zhvillojnë nesër takimin e radhës të ndërmjetësuar...

Daçiq: Taksa doganore e Kosovës, mesazh për BE-në

para 6 muajve - Portalb

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha të mërkurën se taksa doganore që Kosova u ka vënë mallrave nga Serbia dhe Bosnja, është mesazh i Prishtinës për Bashkimin Evropian që t’iu miratojë qytetarëve...

BE konfirmon, Thaçi dhe Vuçiq takohen të enjten në Bruksel

para 6 muajve - Telegrafi

Presidenti Hashim Thaçi do të takohet të enjten në Bruksel me homologun serb, Aleksandar Vuçiq. Kështu thuhet në njoftimin e Zyrës së Përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini. “Në takim dy liderët...

Thaçi: Më me dëshirë do të bisedoja me një dreq sesa me Vuçiqin

para 6 muajve - Koha.net

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim...

Thaçi dhe Vuçiq takohen nesër në Bruksel

para 6 muajve - Alsat-M

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, do të presë nesër në Bruksel presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq. “Në takim, dy liderët pritet...

Klubi i Prodhuesve të Kosovës i gëzohet taksës ndaj mallrave serbe

para 6 muajve - Sovrani

Drejtori i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxha, ka thënë se tarifa prej 10 për qind për mallrat e importuara nga Serbia është masë e mirë për fillim, por që ka thënë se Serbia meriton bllokadë...

Pas taksës nga Kosova, vjen reagimi i Bosnjës

para 6 muajve - Periskopi

Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë me parimet e tregtisë...

Crnadak: Bosnja do të reagojë ndaj vendimit të autoriteteve në Prishtinë

para 6 muajve - Klan Kosova

Ministri i Punëve të Jashtme të Bosnjës dhe Hercegovinës,  Igor Crnadak ka reaguar lidhur me vendimin Qeverisë së Kosovës për futjen e masave mbrojtëse për importet e të gjitha produkteve të prodhuara...

Thaçi dhe Vuçiç takim të enjten në Bruksel

para 6 muajve - Alsat-M

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, do të presë më 8 nëntor në Bruksel presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiç. “Në takim, dy liderët...

Panxha: Taksa për mallrat jo e mjaftueshme, duhet ’embargo totale’ ndaj Serbisë

para 6 muajve - Telegrafi

Drejtori ekzekutiv i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxha, në një intervistë për Telegrafin, me gazetarin Lulzim Ahmeti, ka thënë se asnjëherë çështjet ekonomike nuk janë vendosur në tryezën...

Thaçi dhe Vuçiq do të takohen të enjten në Bruksel

para 6 muajve - Portalb

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, do të presë më 8 nëntor në Bruksel presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq. “Në takim, dy liderët...

Daçiq: Taksa doganore e Kosovës, mesazh për BE-në

para 6 muajve - Kallxo

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha të mërkurën se taksa doganore që Kosova u ka vënë mallrave nga Serbia dhe Bosnja, është mesazh i Prishtinës për Bashkimin Evropian që t’iu miratojë qytetarëve...

MPJ e Bosnjës: Do të reagojmë ndaj vendimit të Qeverisë nga Prishtina

para 6 muajve - Medial

Ministria e Punëve të Jashtme të Bosnjës ka reaguar kundër vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për vendosjen e taksës prej 10 për qind për produktet e importuara nga Bosnja dhe Hercegovina. Ministri...

Hoxhaj: Politika e Bosnjës zgjatim i asaj të Serbisë, masa ekonomike nuk do të hiqet derisa të ndryshojnë

para 6 muajve - Klan Kosova

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë se politika e jashtme e Bosnjë dhe Hercegovinës është zgjatim i asaj të Serbisë. “Ata qartazi kanë politika anti evropiane drejt Kosovës”, ka thënë...

‘Më me dëshirë do të dialogoja më një dreq, sesa me Vuçiçin’

para 6 muajve - Java News

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim...

Daçiq: Taksa doganore e Kosovës, mesazh për BE-në

para 6 muajve - Evropa e Lirë

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha të mërkurën se taksa doganore që Kosova u ka vënë mallrave nga Serbia dhe Bosnja, është mesazh i Prishtinës për Bashkimin Evropian që t'iu miratojë qytetarëve...

Embargoja ndaj Serbisë përfshin mijëra artikuj, dyshime nëse Kosova do t’i qëndrojë presionit

para 6 muajve - Gazeta Monitor

K osova blen gjithçka nga Serbia, prej ujit, miellit e deri tek kafshët e gjalla. Qeveria e Kosovës ka vendosur që të sanksionojë Serbinë ekonomikisht si kundërpërgjigje ndaj qasjes së saj politike agresive...

Bosnja reagon ndaj Kosovës për taksën ndaj produkteve boshnjake

para 6 muajve - OraInfo

Vendosja e taksës nga Qeveria e Kosovës për produketet e Bosnjës që hyjnë në shtet nuk është pritur aspak mirë nga shteti fqinj. Ministri i Punëve të Jashtme të Bosnjës, Igor Crnadak, ka reaguar kundër...

MPJ e Bosnjës: Krejt rajoni ta dënojë vendimin e Prishtinës për taksën ndaj Bosnjës

para 6 muajve - Zeri

Ministri i Punëve të Jashtme të Bosnjës dhe Hercegovinës Igor Crnadak tha se vendimi i autoriteteve në Prishtinë për futjen e një takse të veçantë prej dhjetë për qind për të gjitha produktet e importuara...

Presidenti Thaçi niset për në Bruksel, paralajmëron këtë gjë të vështirë me Vuçiqin

para 6 muajve - Bota Press

Botapress, 7 Nëntori-Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë pritet të vazhdojë nesër në Bruksel. Presidenti i vendit, Hashim Thaçi është nisur drejt Brukselit, ku nesër pritet të takohet me homologun e tij serb,...

Hoxhaj: Politika e Bosnjës zgjatje e Beogradit, tarifa mbetet në fuqi

para 6 muajve - Koha.net

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se politika e jashtme e Bosnjës është zgjatje e politikës së jashtme të Beogradit, dhe politika e tyre ndaj Kosovës është qartësisht anti-Evropiane....

Haradinaj: Masa ekonomike ndaj Serbisë mund të shkojë pakufi, edhe mund të rritet

para 6 muajve - Gazeta e re

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se vendimi i djeshëm i Qeverisë së Kosovës për të vënë një masë ekonomike prej 10% për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnja nuk është bërë nga dëshira. “Serbia...

BE del me një njoftim zyrtar për takimin e nesërm Thaçi-Vuçiç

para 6 muajve - Albeu

Presidenti Hashim Thaçi do ta takojë homologun e tij serb, Aleksander Vuciq me datën 8 të këtij muaji. Këtë e ka bërë të ditur Zyra e Mogherinit. Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, e cila ndërmjetëson në dialogun...

HARADINAJ NUK ZMBRAPSET – PARALAJMËRON MASA EDHE MË TË ASHPRA NDAJ SERBISË

para 6 muajve - Gazeta Monitor

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka paralajmëruar masa më të ashpra ekonomike ndaj Serbisë, pas vendosjes së taksës prej 10 për qind për produktet e Serbisë dhe Bosnjë dhe Hercegovinës. Haradinaj,...

Thaçi dhe Vuçiq do të takohen nesër në Bruksel

para 6 muajve - Klan Kosova

Nesër në Bruksel do të zhvillohet takimi i radhës në mes të Kosovës dhe Serbisë. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiq do të zhvillojnë nesër takimin e radhës të ndërmjetësuar...

Hoxhaj: Politika e Bosnjës zgjatje e Beogradit, tarifa mbetet në fuqi

para 6 muajve - Zeri

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se politika e jashtme e Bosnjës është zgjatje e politikës së jashtme të Beogradit, dhe politika e tyre ndaj Kosovës është qartësisht anti-Evropiane....

Ministri i jashtëm i Bosnjës: Krejt rajoni ta dënojë vendimin e Prishtinës për taksën ndaj Bosnjës

para 6 muajve - Zeri

Ministri i Punëve të Jashtme të Bosnjës dhe Hercegovinës Igor Crnadak tha se vendimi i autoriteteve në Prishtinë për futjen e një takse të veçantë prej dhjetë për qind për të gjitha produktet e importuara...

Dogana konfirmon se ka nisur zbatimi i vendimit për taksë ndaj mallrave serbe

para 6 muajve - Medial

Zëdhënësi i Doganave të Republikës së Kosovës, Adriatik Stavileci, e ka konfirmuar se ka filluar zbatimi i vendimit të djeshëm të Qeverisë së Republikës së Kosovës, për taksën prej 10 për qind për produktet...

Dashuri e zjarrtë, kjo është arsyeja pse Thaçi nuk mbështeti taksën ndaj mallrave serbe

para 6 muajve - Albeu

Bashkimi Evropian ka konfirmuar se nesër do të takohen presidenti i Kosovës dhe ai i Serbisë në Bruksel me ndërmjetësim të BE-së. Kjo sipas të gjitha gjasave është edhe arsyeja që presidenti Hashim Thaçi...

Konfirmohet takimi i Thaçit me Vuçiqin në Bruksel

para 6 muajve - Koha.net

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb, Aleksandar Vuçiq takohen nesër në Bruksel. Konfirmimin e ka dhënë Zyra e Përfaqësues së lartë të BE-së, Federica Mogherini, raporton KTV. “Në...

Bosnja i reagon Kosovës pas vendimit për t’ia sanksionuar mallrat

para 6 muajve - Gazeta Express

Ministria e Punëve të Jashtme të Bosnjës ka reaguar kundër vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për vendosjen e taksës prej 10 për qind për produktet e importuara nga Bosnja dhe Hercegovina. Ministri...

MPJ e Bosnjës: Do të reagojmë ndaj vendimit të Qeverisë nga Prishtina

para 6 muajve - Lajmi.net

Ministria e Punëve të Jashtme të Bosnjës ka reaguar kundër vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për vendosjen e taksës prej 10 për qind për produktet e importuara nga Bosnja dhe Hercegovina. Ministri...

Haradinaj: Nëse Serbia nuk ndalet, taksa në mallra do të rritet

para 6 muajve - Sovrani

Kryeminstri Ramush Haradinaj i është përgjigjur reagimeve për vendimin e qeverisë së tij rreth sanksionimit të produkteve serbe e boshnjake. Haradinaj thotë se nuk do të ndalët dhe se 10 për qindëshi mund...

Hoxhaj: Politika e Bosnjës zgjatje e Beogradit, tarifa mbetet në fuqi

para 6 muajve - Zeri

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se politika e jashtme e Bosnjës është zgjatje e politikës së jashtme të Beogradit, dhe politika e tyre ndaj Kosovës është qartësisht anti-Evropiane....

Hoxhaj: Politika e Bosnjës zgjatje e Beogradit, tarifa mbetet në fuqi

para 6 muajve - Politiko

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se politika e jashtme e Bosnjës është zgjatje e politikës së jashtme të Beogradit, dhe politika e tyre ndaj Kosovës është qartësisht anti-Evropiane....

Ky është njoftimi zyrtar i BE'së për takimin e nesërm Thaçi –Vuçiq

para 6 muajve - Gazeta Express

Presidenti Hashim Thaçi do ta takojë homologun e tij serb, Aleksander Vuciq me datën 8 të këtij muaji. Këtë e ka bërë të ditur Zyra e Mogherinit. Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, e cila ndërmjetëson në dialogun...

Hoxhaj: Politika e Bosnjës zgjatje e Beogradit, tarifa mbetet në fuqi

para 6 muajve - Lajmi.net

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se politika e jashtme e Bosnjës është zgjatje e politikës së jashtme të Beogradit, dhe politika e tyre ndaj Kosovës është qartësisht anti-Evropiane....

Presidenti Thaçi nuk e mbështeti taksën kundër Serbisë para takimit me Vuçiqin

para 6 muajve - OraInfo

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi nuk ka mbështetur vendimin e Qeverisë për heqjen e taksës për prodhimet serbe dhe atë Bosnjës. Ndërkohë, Bashkimi Evropian ka konfirmuar se nesër do të takohen presidenti...

Kosova (s’)e shkeli CEFTA-n me taksën ndaj mallrave të Serbisë

para 6 muajve - Gazeta e re

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, kryesisht është mirëpritur nga përfaqësuesit e bizneseve prodhuese dhe Oda Ekonomike...

Haradinaj: BE e pafuqishme ta disiplinojë Serbinë, mund t’i ashpërsojmë masat

para 6 muajve - Periskopi

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka folur për taksën prej 10% të vendosur mbi produktet serbe që nga dita e sotme. Ai ka thënë se BE-ja u tregua e pafuqishme ndaj Serbisë, ndërsa ka paralajmëruar...

Ministri i jashtëm i Bosnjës: Krejt rajoni ta dënojë vendimin e Prishtinës për taksën ndaj Bosnjës e Serbisë

para 6 muajve - Gazeta Express

Kundër vendimi të Qeverisë së Republikës së Kosovës për vendosjen e taksës prej 10 për qind për produktet e importuara nga Bosnja dhe Hercegovina ka reaguar edhe ministri i Punëve të Jashtme të Bosnjës,...

Dicka eshtë kah zihet: Takim i papritur neser ne Bruksel mes Thacit-Vucic, para atij në Paris

para 6 muajve - Presheva Jone

Preshevë, 7 nentor  -Para takimit me 11 nentor ne paris, nje takim i nivelit më të lartë midis Beogradit dhe Prishtinës do të zhvillohet nesër, 8 nëntor në Bruksel, me ndërmjetësimin e Ministrit të Jashtëm...

Dogana fillon aplikimin e vendimit të Qeverisë për taksën ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - InfoShqip

Dogana e Kosovës ka filluar aplikimin e vendimit të Qeverisë së Kosovës, për vënien e taksës prej 10 për qind në import të produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. Këtë e ka konfirmuar...

Kosova rrit taksat për mallrat serbe

para 6 muajve - Alsat-M

Qeveria e Kosovës u vendosi taksa shtesë mallrave të Serbisë. Reagon BE dhe Beogradi, i cili thotë se veprimi i qeverisë së Kosovës pamundëson dialogun. Vendimi i qeverisë së Kosovës për taksë shtesë për...

Korrigjimi kufijve, Thaçi takon Vuçiç nesër në Bruksel

para 6 muajve - Vizion Plus

Presidenti Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë Aleksasncër Vuçiç do të takohen të enjten zyrtarisht në Bruksel. Takimi mes tyre është konfirmuar zyra e shtypit të BE, në faqen zyrtare në internet. Presidenti...

Thaçi: Më me dëshirë do të dialogoja me një dreq, sesa me Vuçiqin

para 6 muajve - Tetova Sot

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim...

Para Parisit, Thaci-Vuci takohen pasneser ne Bruksel

para 6 muajve - Presheva Jone

BE: Takimi i Vuçiç dhe Thaçit të enjten në Bruksel Tanjug | 07. Nëntor 2018. 13:00 | Komente: 0 Takimi i nivelit më të lartë midis Beogradit dhe Prishtinës do të zhvillohet nesër, 8 nëntor në Bruksel,...

Si po komentohet taksa prej 10%, e vënë nga qeveria, për produktet serbe dhe boshnjake?

para 6 muajve - Gazeta e re

Vendimi i Qeverisë së Republikës së Kosovës, për t’ua vënë një taksë prej 10%, produkteve serbe, ka ngjallur një valë reagimesh brenda dhe jashtë vendit. Pjesa më e madhe e vendorëve e kanë përkrahur këtë...

LUFTË TREGTARE KOSOVË-SERBI, REAGON BRUKSELI

para 6 muajve - KDPolitik

Qeveria e Kosovës u vendosi taksa shtesë mallrave të Serbisë. Reagon BE dhe Beogradi, i cili thotë se veprimi i qeverisë së Kosovës pamundëson dialogun, raporton DW. Vendimi i qeverisë së Kosovës për taksë...

Korrigjimi kufijëve, Thaçi takon Vuçiç nesër në Bruksel

para 6 muajve - Vizion Plus

Presidenti Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë Aleksasncër Vuçiç do të takohen të enjten zyrtarisht në Bruksel. Takimi mes tyre është konfirmuar zyra e shtypit të BE, në faqen zyrtare në internet. Presidenti...

Ish-ministri: Hoxhaj e Pacolli nuk donin ta sanksionim Serbinë

para 6 muajve - Gazeta Monitor

Ish-ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, ka komentuar vendimin e fundit të marrë nga Qeveria e Kosovës, sipas së cilit, u vihen taksa prej 10 për qind produkteve të importuara nga Serbia...

Ish-ministri: Hoxhaj e Pacolli nuk donin ta sanksionim Serbinë

para 6 muajve - Sovrani

Ish-ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, ka komentuar vendimin e fundit të marrë nga Qeveria e Kosovës, sipas së cilit, u vihen taksa prej 10 për qind produkteve të importuara nga Serbia...

Thaçi e Vuçiq takohen nesër në Bruksel

para 6 muajve - RTV 21

Sipas Mogherinit, liderët pritet të konfirmojnë gatishmërinë për të intensifikuar punën drejt arritjes së një marrëveshjeje Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini do të...

Shoqata e fermerëve mbështet taksën për importet nga Serbia

para 6 muajve - Koha.net

Shoqata e fermerëve taksën e vënë dje nga MTI-ja ndaj produkteve të importuara me origjinë nga Serbia dhe nga Bosnja e Hercegovina, e konsideron lajm të pritur qëmoti për prodhuesit kosovarë, e sidomos...

Zbulohet arsyeja pse Thaçi nuk e mbështeti taksën kundër Serbisë

para 6 muajve - Gazeta Express

Bashkimi Europian ka konfirmuar se nesër do të takohen Presidenti i Kosovës dhe Serbisë në Bruksel me ndërmjetësim të BE’së. Kjo sipas të gjitha gjasave është edhe arsyeja që Presidenti Hashim Thaci nuk...

Hoxhaj komenton tarifat: politika e Bosnjës, vazhdim i asaj Beogradit kundër Kosovës

para 6 muajve - Te Sheshi

Zv.kryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, tha se politika e Bosnjës në Kosovë, është “vazhdim i politikës anti-evropiane të Beogradit”, dhe tha se ai nuk do të tërhiqet nga vendimi për futjen e tarifimit...

Të enjten raundi i ri i bisedimeve Kosovë – Serbi

para 6 muajve - Zëri i Amerikës

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka ftuar presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në një takim të ri të enjten më 8 nëntor....

Qumështarët shpresojnë në jetëgjatësinë e vendimit për masën ndaj importeve nga Serbia

para 6 muajve - Koha.net

Lajmi i djeshëm që Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka vendosur masë mbrojtëse prej 10 për qind për produktet e importuara me origjinë nga Serbia dhe nga Bosnja dhe Hercegovina, është lajm i gëzueshëm...

Zyrtare: Thaçi dhe Vuçiq takohen të enjten në Bruksel

para 6 muajve - Zeri

Takimi i radhës mes presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq dhe presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi do të mbahen të enjten më 8 nëntor në Bruksel raporton “Zeri.info”. Kjo gjë u bë e ditur nga një njoftim...

Nesër ndodhë ballafaqimi Thaçi-Vuçiq

para 6 muajve - Lajmi.net

Bashkimi Evropian (BE) tashmë ka caktuar datën për një raundi të ri të dialogut në nivel të lartë mes Kosovës dhe Serbisë. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb, Aleksandar Vuçiq do...

Vendimi për taksë ndaj mallrave serbe nis së zbatuari nga Dogana e Kosovës

para 6 muajve - OraInfo

Dogana e Kosovës ka konfirmuar se ka nisur zbatimi i vendimit për taksë ndaj mallrave serbe. Zëdhënësi i Doganave të Republikës së Kosovës, Adriatik Stavileci, e ka konfirmuar se ka filluar zbatimi i vendimit...

Një ditë para takimit, Thaçi bëhet se po i pengon shumë Vuçiqi, e quan dreq

para 6 muajve - Fol

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim...

Qumështarët mirëpresin masën tregtare ndaj Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - Klan Kosova

Shoqata e Qumështarëve të Kosovës konsideron se lajmi i djeshëm që Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka vendosur masë mbrojtëse prej 10% importin e produkteve të importuara me origjinë nga Serbia dhe...

Shoqata e Qumështarëve mirëpret vendimin për masat mbrojtëse ndaj Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - Telegrafi

Lajmi i djeshëm që Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka vendosur masë mbrojtëse prej 10 për qind importin e produkteve të importuara me origjinë nga Serbia dhe nga Bosnja dhe Hercegovina, është lajm...

Vuçiq flet për takimin e tij me Merkel, ankohet për masën e importit të vënë nga Kosova

para 6 muajve - Bota Press

Presidenti serb, Aleksander Vuçiq, ka konfirmuar se të dielën më 11 nëntor do të takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Sipas tij, ftesa ka ardhur nga vetë kabineti i Merkel, transmeton lajmi.net.“Ne...

Thaçi dhe Vuçiq takohen të enjten në Bruksel

para 6 muajve - Evropa e Lirë

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, do të presë më 8 nëntor në Bruksel presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq. "Në takim, dy liderët...

Dogana konfirmon se ka nisur zbatimi i vendimit për taksë ndaj mallrave serbe

para 6 muajve - Zeri

Zëdhënësi i Doganave të Republikës së Kosovës, Adriatik Stavileci, e ka konfirmuar se ka filluar zbatimi i vendimit të djeshëm të Qeverisë së Republikës së Kosovës, për taksën prej 10 për qind për produktet...

Mogherini cakton takimin Thaçi- Vuçiq

para 6 muajve - Kallxo

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian, Federica Mogherini, ka caktuar 8 nëntorin datë të takimit të ardhshëm në Bruksel ndërmjet presidentëve Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiq në kuadër të dialogut...

Kërkohet që Qeveria të mos tërhiqet nga vendimi për produktet serbe

para 6 muajve - Lajmi.net

Lëvizja për Drejtësi, i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të mos e tërheq vendimin për ndalesën prej 10 për qind për mallrat serbe. Pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për ndalesën prej 10 për din...

Nis zbatimi i vendimit për produktet nga Serbia e Bosnja

para 6 muajve - Albinfo

Ka filluar nga doganat zbatimi i vendimit të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e taksës prej 10% për produktet nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina Dogana e Kosovës kanë filluar me zbatimin e vendimit të...

Shoqata e fermerëve përkrah vendimin për taksën e 10 për qindëshit

para 6 muajve - Lajmi.net

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj ka miratuar propozimin e ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, për masën tarifore prej 10 për qind për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnje e...

Dogana konfirmon se ka nisur zbatimi i vendimit për taksë ndaj mallrave serbe

para 6 muajve - Gazeta Express

Zëdhënësi i Doganave të Republikës së Kosovës, Adriatik Stavileci, e ka konfirmuar se ka filluar zbatimi i vendimit të djeshëm të Qeverisë së Republikës së Kosovës, për taksën prej 10 për qind për produktet...

BE-ja e kritikon, por Qeveria s’do ta shfuqizoj vendimin për taksat ndaj Serbisë

para 6 muajve - Sovrani

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj të djeshme mori vendim që të rris tarifat për 10% për të gjitha mallrat e importuara nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, duke përjashtuar ato që janë brende ndërkombëtare....

Shoqata e qumështarëve skeptike në jetëgjatësinë e vendimit të MTI-së

para 6 muajve - Kallxo

Shoqata e qumështarëve të Kosovës ka mirëpritur  vendimin e Ministrisë së Tregtisë dhe industrisë për vendosjen e masës 10% për produkteve e Serbisë dhe Bosnjës, duke shpresuar që ky vendim do të zgjasë...

Një ditë para takimit, Thaçi bëhet se po i pengon shumë Vuçiqi, e quan dreq

para 6 muajve - Pa censure

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim...

Çfarë do të ndodhë në Paris, paralajmërohet takimi Merkel – Vuçiq

para 6 muajve - Periskopi

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, dhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, pritet që të takohen në Paris, në mëngjesin e të dielës së 11 nëntorit. Sipas burimeve diplomatike të ‘Blic.rs’, thuhet...

Taksa prej 10% për produktet nga Serbia dhe Bosnja pa efekt, kërkohet rritja e saj – madje edhe reciprocitet

para 6 muajve - Telegrafi

Taksa prej 10 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës, për produktet e importuar nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, po konsiderohet e pakët dhe me efekte minimale në mbrojtjen e prodhimeve vendore....

Thaçi: Më me dëshirë do të dialogoja më një dreq, sesa me Aleksander Vuçiqin

para 6 muajve - Gazeta e re

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim...

Qumështarët i gëzohen vendimit të Qeverisë

para 6 muajve - RTV 21

Qumështarët shpresojnë se do të zgjasë vendimi i Qeverisë për mallrat e Serbisë Lajmi i djeshëm që Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka vendosur masë mbrojtëse prej 10% për importin e produkteve të importuara...

Shoqata e qumshtarëve mirëpret vendimin e MTI-së dhe shpreson që do të zgjasë

para 6 muajve - Lajmi.net

Dje (e martë), Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj ka miratuar propozimin e ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, për masën tarifore prej 10 për qind për produktet që importohen nga Serbia...

Merkel kërkon takim me Vuçiq

para 6 muajve - KosovaPress

Ai tha sot se gjithmonë dëshiron të shohë Merkel dhe shtoi se ai beson se Evropa do të humbasë shumë kur të largohet. "Unë jam shumë i frikësuar për stabilitetin e Ballkanit. Unë e di se çfarë bëri të...

BE konfirmon, Thaçi dhe Vuçiq nesër takohen në Bruksel

para 6 muajve - Gazeta e re

Presidenti Hashim Thaçi do të takohet nesër në Bruksel me homologun serb, Aleksandar Vuçiq. Kështu thuhet në njoftimin e Zyrës së Përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini. “Në takim dy liderët...

Merkel kërkon takim me Vuçiq

para 6 muajve - Gazeta e re

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka marrë nga kabineti i kancelares gjermane Angela Merkel një kërkesë për një takim dypalësh në Paris të dielën. Ai tha sot se gjithmonë dëshiron të shohë Merkel dhe shtoi...

‘Arkitektët’ e ndryshimit të kufijve, Thaçi-Vuçiç takohen nesër në Bruksel

para 6 muajve - Java News

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, do të presë më 8 nëntor në Bruksel presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiç. “Në takim, dy liderët...

Merkel kërkon takim me Vuçiqin, të dielën në Paris – Tema kyçe është Kosova!

para 6 muajve - Bota Press

Botapress, 7 Nëntor-Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të takohet të dielën në Paris me Kancelaren Gjermane, Angela Merkel, mëson ekskluzivisht “Blic”. Siç mëson Blic nga burime diplomatike, takimi...

‘Arkitektët’ e ndryshimit të kufijve, Thaçi-Vuçiç takohen të enjten në Bruksel

para 6 muajve - Java News

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, do të presë më 8 nëntor në Bruksel presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiç. “Në takim, dy liderët...

OEK-u dhe Klubi i Prodhuesve përkrahin taksën ndaj Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - Medial

Oda Ekonomike e Kosovës dhe Klubi i prodhuesve të Kosovës, e kanë përkrahur vendimin e djeshëm të Qeverisë për vendosjen e masës mbrojtëse për importin e të gjitha produkteve të prodhuara në Serbi dhe...

Klubi i Prodhuesve dhe Oda Ekonomike e Kosovës me marrëveshje për rritje të eksportit

para 6 muajve - Klan Kosova

Klubi i Prodhueseve të Kosovës sot nënshkroi një memorandum bashkëpunimi së bashku me Odën Ekonomike të Kosovës për promovimin e eksportit dhe tërheqjen e investimeve të huaja, që kanë për synim rritjen...

Çfarë do të ndodhë në Paris, paralajmërohet takimi Merkel -Vuçiq

para 6 muajve - Bota Press

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, dhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, pritet që të takohen në Paris, në mëngjesin e të dielës së 11 nëntorit, transmeton Botapress Sipas burimeve diplomatike...

Qeveria stoike ndaj BE-së: Vendimi për tarifë ndaj Serbisë dhe Bosnjës, nuk do të tërhiqet

para 6 muajve - Lajmi.net

Qeveria e Kosovës nuk po e merr parasysh kërkesën urgjente të BE-së karshi saj. Dje (e martë), Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj ka miratuar propozimin e ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Endrit...

Thaçi, një ditë para takimit me Vuçiç: më mirë ta takohesha me një dreq!

para 6 muajve - Te Sheshi

Një ditë para takimit me presidentin Vuçiç, homologu i tij kosovar Thaçi e ka përshkruar si të vështirë, aq sa ka shfaqur dëshirën për të biseduar me një dreq më mirë se sa me kreun e shtetit serb. “Pres...

Prodhuesit vendorë: BE reagon vetëm kur bënë ndonjë veprim Kosova

para 6 muajve - Zeri

Reagimin e Bashkimit Evropian kundër vendimit të Qeverisë së Kosovës për taksën prej 10%  ndaj produkteve serbe, e kanë quajtur gabim prodhuesit ndërkombëtarë. Për më tepër thuhet se BE po reagon vetëm...

Shoqata e fermerëve mbështet taksën për importet nga Serbia

para 6 muajve - Tetova Sot

Shoqata e fermerëve taksën e vënë dje nga MTI-ja ndaj produkteve të importuara me origjinë nga Serbia dhe nga Bosnja e Hercegovina, e konsideron lajm të pritur qëmoti për prodhuesit kosovarë, e sidomos...

Thaçi dhe Vuçiq do të takohen nesër në Bruksel

para 6 muajve - Tetova Sot

Nesër në Bruksel do të zhvillohet takimi i radhës në mes të Kosovës dhe Serbisë. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiq do të zhvillojnë nesër takimin e radhës të ndërmjetësuar...

Memorandum për promovimin e eksportit dhe tërheqjen e investimeve të huaja në Kosovë

para 6 muajve - Koha.net

Klubi i Prodhueseve të Kosovës ka nënshkruar një memorandum bashkëpunimi me Odën Ekonomike të Kosovës për promovimin e eksportit dhe tërheqjen e investimeve të huaja, që kanë për synim rritjen e konkurrueshmërisë...

Klubi i Prodhuesve nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Odën Ekonomike të Kosovës

para 6 muajve - Lajmi.net

Klubi i Prodhueseve të Kosovës sot nënshkroi një memorandum bashkëpunimi së bashku me Odën Ekonomike të Kosovës. Klubi i Prodhueseve të Kosovës sot nënshkroi një memorandum bashkëpunimi së bashku me Odën...

BE i kërkon sqarim Kosovës për tarifat në mallrat e Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - Gazeta Shqip

Zëdhënësja e Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiq ka thënë për Radion Evropa e Lirë se BE-ja është duke kërkuar sqarime urgjente lidhur me vendimin e së martës të marrë nga autoritetet e Kosovës për të...

Thaçi: Më me dëshirë do të dialogoja me një dreq, sesa me Aleksander Vuçiqin

para 6 muajve - Sovrani

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim...

Reagimi i parë i Qeverisë pas kritikave të BE-së për masën ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - RTV 21

BE ka kërkuar që të revokohet masa tregtare ndaj produkteve, ndërsa Matoshi shprehet se Kosova merr vendime sovrane për të mbrojtur interesat shtetërore Bashkimi Evropian i ka kërkuar autoriteteve të Kosovës...

​Thaçi: Më me dëshirë do të dialogoja me një dreq, sesa me Aleksander Vuçiqin

para 6 muajve - Bota Press

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim...

OEK-u dhe Klubi i Prodhuesve përkrahin taksën ndaj Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - Telegrafi

Oda Ekonomike e Kosovës dhe Klubi i prodhuesve të Kosovës, e kanë përkrahur vendimin e djeshëm të Qeverisë për vendosjen e masës mbrojtëse për importin e të gjitha produkteve të prodhuara në Serbi dhe...

Thaçi: Më me dëshirë do të bisedoja me një dreq sesa me Vuçiqin

para 6 muajve - Periskopi

Të enjten në Bruksel vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky është takimi i katërt i fazës finale për arritjen e marrëveshjes mes dy vendeve. Presidenti i Kosovës, Hashim...

Thaçi: Më me dëshirë do të dialogoja me një dreq, sesa me Aleksander Vuçiqin

para 6 muajve - KosovaPress

Si gjithmonë, e quan takim të vështirë, e duke folur për presidentin serb, Aleksander Vuçiq ai thotë se më me dëshirë do të dialogonte më një dreq sesa me të. Ka bërë thirrje te i gjithë spektri politik...

Prodhuesit kosovarë: BE-ja po reagon vetëm kur është në pyetje Kosova

para 6 muajve - Kallxo

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi dhe ai i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxha gjatë nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëunimit për rritje të eksportit në Kosovë, thanë se...

Dogana fillon aplikimin e vendimit të Qeverisë për taksën ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - Medial

Dogana e Kosovës ka filluar aplikimin e vendimit të Qeverisë së Kosovës, për vënien e taksës prej 10 për qind në import të produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. Këtë e ka konfirmuar...

Oda Ekonomike dhe Klubi i Prodhuesve përkrahin taksën ndaj Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - Koha.net

Oda Ekonomike e Kosovës dhe Klubi i prodhuesve të Kosovës e kanë përkrahur vendimin e djeshëm të Qeverisë për vendosjen e masës mbrojtëse për importin e të gjitha produkteve të prodhuara në Serbi dhe në...

Dogana konfirmon se ka nisur zbatimi i vendimit për taksë ndaj mallrave serbe

para 6 muajve - Shenja

Zëdhënësi i Doganave të Republikës së Kosovës, Adriatik Stavileci, e ka konfirmuar se ka filluar zbatimi i vendimit të djeshëm të Qeverisë së Republikës së Kosovës, për taksën prej 10 për qind për produktet...

“Brukseli kritikat duhet t’i bëjë ndaj Serbisë pasi bënë shkelje të CEFTA-s”

para 6 muajve - RTV 21

Oda Ekonomike dhe Klubi i Prodhuesve e përkrahin taksën ndaj Serbisë dhe Bosnjës Oda Ekonomike e Kosovës dhe Klubi i prodhuesve të Kosovës e kanë përkrahur vendimin e djeshëm të Qeverisë për vendosjen...

Nëse Kosova s’ka produkte, çmimet rriten

para 6 muajve - Kallxo

Qeveria e Kosovës mori vendim për rritjen e taksës së mallrave që vijnë nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina.  Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala të martën i propozoi kabinetit qeveritar vendosjen...

Reagon BE pas konfliktit të ri tregtar Kosovë – Serbi

para 6 muajve - Ina

Pas ngritjes nga Kosova të tarifës së importit për Serbinë, zëdhënësja e BE-së ka kërkuar sqarim urgjent dhe tërheqje të vendimit të qeverisë së Kosovës për të shtuar taksat për mallrat serbe. Zëdhënësja...

Dogana fillon aplikimin e vendimit të Qeverisë për taksën ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - Zhurnal

Prishtinë, 7 nëntor - Dogana e Kosovës ka filluar aplikimin e vendimit të Qeverisë së Kosovës, për vënien e taksës prej 10 për qind në import të produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina....

Oda Ekonomike dhe Klubi i Prodhuesve e përkrahin taksën ndaj Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - RTV 21

“Vendimi i djeshëm e përkrahim sepse  është vendim i duhur kemi kërkuar qe me Bosnjën dhe Serbinë të sillemi si shtet” Oda Ekonomike e Kosovës dhe Klubi i prodhuesve të Kosovës e kanë përkrahur vendimin...

Nesër takohen presidenti i Kosovës dhe i Serbisë, njofton Bashkimi Europian

para 6 muajve - Gazeta Monitor

Presidenti Hashim Thaçi do ta takojë homologun e tij serb, Aleksander Vuciq me datën 8 të këtij muaji. Këtë e ka bërë të ditur Zyra e Mogherinit. Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, e cila ndërmjetëson në dialogun...

Daçiq: Taksa doganore e Kosovës, mesazh për BE-në

para 6 muajve - Ekonomia Online

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha të mërkurën se taksa doganore që Kosova u ka vënë mallrave nga Serbia dhe Bosnja, është mesazh i Prishtinës për Bashkimin Evropian që t’iu miratojë qytetarëve...

MPJ e Bosnjës: Do të reagojmë ndaj vendimit të Qeverisë nga Prishtina

para 6 muajve - Ekonomia Online

Ministria e Punëve të Jashtme të Bosnjës ka reaguar kundër vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për vendosjen e taksës prej 10 për qind për produktet e importuara nga Bosnja dhe Hercegovina. Ministri...

Hoxhaj: Nuk hiqen masat ndaj Serbisë, derisa të ndryshoj sjellje

para 6 muajve - Sovrani

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se politika e jashtme e Bosnjës është zgjatje e politikës së jashtme të Beogradit, dhe politika e tyre ndaj Kosovës është qartësisht anti-Evropiane....

Me taksën për produktet serbe, Kosova shkel marrëveshjen e CEFTA-s

para 6 muajve - Gazeta Express

Qeveria e Kosovës ka bërë shkelje të marrëveshjes për Tregti të Lirë që ka nënshkruar në vitin 2006 me CEFTA-n(Marrëveshja e tregtisë së lirë e Evropës Qendrore), e cila u nënshkrua nga UNMIKU në emër...

Dogana fillon aplikimin e vendimit të Qeverisë për taksën ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - Ina

Dogana e Kosovës ka filluar aplikimin e vendimit të Qeverisë së Kosovës, për vënien e taksës prej 10 për qind në import të produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. Këtë e ka konfirmuar...

BE konfirmon, Thaçi dhe Vuçiq nesër takohen në Bruksel

para 6 muajve - KosovaPress

Kështu thuhet në njoftimin e Zyrës së Përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini. “Në takim dy liderët pritet të konfirmojnë gatishmërinë për të intensifikuar punën që të arrihet një marrëveshje...

Dogana fillon aplikimin e vendimit të Qeverisë për taksën ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - Telegrafi

Dogana fillon aplikimin e vendimit të Qeverisë për taksën ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës Dogana e Kosovës ka filluar aplikimin e vendimit të Qeverisë së Kosovës, për vënien e taksës prej 10 për...

Kosova rrit taksat për mallrat serbe, reagon BE dhe Beogradi

para 6 muajve - Albeu

Qeveria e Kosovës u vendosi taksa shtesë mallrave të Serbisë. Reagon BE dhe Beogradi, i cili thotë se veprimi i qeverisë së Kosovës pamundëson dialogun. Vendimi i qeverisë së Kosovës për taksë shtesë për...

MPJ e Bosnjës: Do të reagojmë ndaj vendimit të Qeverisë nga Prishtina

para 6 muajve - Bota Press

Ministria e Punëve të Jashtme të Bosnjës ka reaguar kundër vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për vendosjen e taksës prej 10 për qind për produktet e importuara nga Bosnja dhe Hercegovina. Ministri...

Gjuriq: Prishtina bllokoi dialogun e Brukselit, vazhdon kur masat të shfuqizohen

para 6 muajve - Klan Kosova

Vendimi i institucioneve të Kosovës për të rritur tatimin mbi mallrat nga Serbia me 10% është i rrezikshëm dhe i paligjshëm. Kështu ka deklaruar drejtori i të ashtuquajturës Zyre serbe për Kosovën, Marko...

Njoftimi i BE-së për takimin e Thaçi – Vuçiq

para 6 muajve - Pa censure

Presidenti Hashim Thaçi do ta takojë homologun e tij serb, Aleksander Vuciq me datën 8 të këtij muaji. Këtë e ka bërë të ditur Zyra e Mogherinit. Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, e cila ndërmjetëson në dialogun...

Hoxhaj: Politika e Bosnjës zgjatje e Beogradit, tarifa mbetet në fuqi

para 6 muajve - Bota Press

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se politika e jashtme e Bosnjës është zgjatje e politikës së jashtme të Beogradit, dhe politika e tyre ndaj Kosovës është qartësisht anti-Evropiane....

BE i kërkon sqarim Kosovës për tarifat në mallrat e Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - Tetova Sot

Zëdhënësja e Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiq ka thënë për Radion Evropa e Lirë se BE-ja është duke kërkuar sqarime urgjente lidhur me vendimin e së martës të marrë nga autoritetet e Kosovës për të...

Thaçi s’e çelë gojën për taksën kundër Serbisë – BE-ja konfirmon se nesër do të takohet me Vuçiqin

para 6 muajve - Periskopi

Bashkimi Evropian ka konfirmuar se nesër do të takohen presidenti i Kosovës dhe ai i Serbisë në Bruksel me ndërmjetësim të BE-së. Kjo sipas të gjitha gjasave është edhe arsyeja që presidenti Hashim Thaçi...

Fillon zbatimi i vendimit për sanksione ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - Sovrani

Dje Qeveria e Republikës së Kosovës mori vendim për vendosjen e taksës prej 10% për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. Ky vendim u mirëprit nga të gjitha bizneset në Kosovë, derisa...

Nëse Kosova s’ka produkte, çmimet rriten në Kosovë

para 6 muajve - Zeri

Qeveria e Kosovës dje mori vendim për rritjen e taksës së mallrave që vijnë nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina. Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala të martën i propozoi kabinetit qeveritar...

Shahini: Vendimi i Qeverisë i detyruar, BE-ja mos të tregohet e njëanshme

para 6 muajve - Klan Kosova

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve, Agim Shahini, ka deklaruar se vendimi i Qeverisë së Kosovës për masën tarifore prej 10 për qind për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnje Hercegovina,...

Nëse Kosova s’ka produkte, çmimet rriten

para 6 muajve - Lajmi.net

Qeveria e Kosovës dje mori vendim për rritjen e taksës së mallrave që vijnë nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina. Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala të martën i propozoi kabinetit qeveritar...

Nis zbatimi i vendimit për sanksione ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - Bota Press

Dje Qeveria e Republikës së Kosovës mori vendim për vendosjen e taksës prej 10% për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. Ky vendim u mirëprit nga të gjitha bizneset në Kosovë, derisa...

Media serbe: Vuçiq dhe Thaçi nesër në Bruksel

para 6 muajve - Periskopi

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq nesër do të takohen në Bruksel. Ndërmjetësuese e bisedimeve do të jetë përsëri , Federica Mogherini. Siç shkruan gazeta...

Zbulohet arsyeja pse Thaçi nuk e mbështeti taksën kundër Serbisë

para 6 muajve - Bota Press

Bashkimi Europian ka konfirmuar se nesër do të takohen Presidenti i Kosovës dhe Serbisë në Bruksel me ndërmjetësim të BE’së. Kjo sipas të gjitha gjasave është edhe arsyeja që Presidenti Hashim Thaçi nuk...

Nesër ndodh ballafaqimi Thaçi-Vuçiq

para 6 muajve - Ekonomia Online

Bashkimi Evropian (BE) tashmë ka caktuar datën për një raundi të ri të dialogut në nivel të lartë mes Kosovës dhe Serbisë.Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb, Aleksandar Vuçiq do...

Reagon BE pas konfliktit të ri tregtar Kosovë - Serbi

para 6 muajve - DW

Pas ngritjes nga Kosova të tarifës së importit për Serbinë, zëdhënësja e BE-së ka kërkuar sqarim urgjent dhe tërheqje të vendimit të qeverisë së Kosovës për të shtuar taksat për mallrat serbe. Zëdhënësja...

Kosova rrit taksat për mallrat serbe

para 6 muajve - DW

Qeveria e Kosovës u vendosi taksa shtesë mallrave të Serbisë. Reagon BE dhe Beogradi, i cili thotë se veprimi i qeverisë së Kosovës pamundëson dialogun. Vendimi i qeverisë së Kosovës për taksë shtesë për...

Nëse Kosova s’ka produkte, çmimet rriten

para 6 muajve - Gazeta Express

Qeveria e Kosovës mori vendim për rritjen e taksës së mallrave që vijnë nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina. Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala të martën i propozoi kabinetit qeveritar vendosjen...

Thaçi dhe Vuçiq takohen nesër

para 6 muajve - Sovrani

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian, Federica Mogherini, ka caktuar 8 nëntorin datë të takimit të ardhshëm në Bruksel ndërmjet presidentëve Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiq në kuadër të dialogut...

Serbisë i vështirësohet importi për Kosovë, Qeveria fut në fuqi vendimin për mallra!

para 6 muajve - Tetova Sot

Qeveria e Republikës së Kosovës ka marrë një vendim të rëndësishëm që mbron interesat e prodhuesve vendor. Ekzekutivi ka miratuar vendimin e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, e cila udhëhiqet nga...

Nesër ndodhë ballafaqimi Thaçi-Vuçiq

para 6 muajve - Bota Press

Bashkimi Evropian (BE) tashmë ka caktuar datën për një raundi të ri të dialogut në nivel të lartë mes Kosovës dhe Serbisë. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb, Aleksandar Vuçiq do...

Nëse Kosova s’ka produkte, çmimet rriten

para 6 muajve - RTV 21

“Fuqia politike” në dëm apo dobi të ekonomisë së vendit?! Qeveria e Kosovës mori vendim për rritjen e taksës së mallrave që vijnë nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina .  Ministri i Tregtisë dhe Industrisë,...

Thaçi dhe Vuçiq takohen të enjten në Bruksel

para 6 muajve - Gazeta e re

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, do të presë më 8 nëntor në Bruksel presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq. “Në takim, dy liderët...

Shoqata e fermerëve mbështet vendimin për taksën e 10 përqindëshit

para 6 muajve - KosovaPress

“Viteve të fundit, për shkak të importit të pakontrolluar të qumështit dhe prodhimeve të tij, si dhe ndikimit të vajit të palmës, anëtarët e shoqatës sonë na kanë njoftuar vazhdimisht për ulje të numrit...

Qumështarët shpresojnë se do të zgjasë vendimi i Qeverisë për mallrat e Serbisë

para 6 muajve - Gazeta e re

Lajmi i djeshëm që Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka vendosur masë mbrojtëse prej 10 përqind importin e produkteve të importuara me origjinë nga Serbia dhe nga Bosnja dhe Hercegovina, është lajm i...

Kritikat e BE-së për taksën ndaj Serbisë dhe Bosnjës në adresë të gabuar

para 6 muajve - Gazeta e re

Në adresë të gabuar u vlerësuan kritikat e Bashkimit Evropian ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e masës mbrojtëse për importin e produkteve të prodhuara në Serbi dhe në Bosnjë dhe Hercegovinë....

Bashkimi Evropian kundër rritjes së taksave ndaj Serbisë, Kocijancic: Është vendim i gabuar!

para 6 muajve - Gazeta e re

Dje, Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj ka miratuar propozimin e ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, për masën tarifore prej 10 për qind për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnje...

Shoqata e qumështarëve mirëpret vendimin e MTI-së dhe shpreson që do të zgjasë

para 6 muajve - Ekonomia Online

Shoqata e qumështarëve ka mirëpritur vendimin për vendosjen e masës mbrojtëse prej 10% për importin e produkteve me origjinë nga Serbia e Bosnja dhe Hercegovina. Me këtë rast, kjo shoqatë u ka bërë thirrje...

Qumështarët shpresojnë se do të zgjasë vendimi i Qeverisë për mallrat e Serbisë

para 6 muajve - KosovaPress

“Ne kemi ngritur disa herë zërin ndaj pabarazisë së tregtisë me Serbinë dhe Bosnjën dhe Hercegovinën, dhe jemi të gëzuar që zëri jonë më në fund është dëgjuar. Falënderojmë ministrin Shala për angazhimin...

Qeveria stoike ndaj BE-së: Vendimi për tarifë ndaj Serbisë dhe Bosnjës, nuk do të tërhiqet

para 6 muajve - Sovrani

Qeveria e Kosovës nuk po e merr parasysh kërkesën urgjente të BE-së karshi saj. Dje (e martë), Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj ka miratuar propozimin e ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Endrit...

Lëvizja për Drejtësi pro vendimit të Qeverisë për taksën ndaj Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - Ekonomia Online

Lëvizja për Drejtësi inkurajon qeverinë e Republikës së Kosovës të qëndrojë prapa vendimit për taksën doganore ndaj produkteve Serbe. Serbia në asnjë moment nuk është ndalur prej politikave poshtëruese...

Prodhuesit vendorë i reagojnë BE-së: E kundërshton vetëm Kosovën

para 6 muajve - Periskopi

Reagimin e Bashkimit Evropian kundër vendimit të Qeverisë së Kosovës për taksën prej 10% ndaj produkteve serbe, e kanë quajtur gabim prodhuesit ndërkombëtarë. Për më tepër thuhet se BE po reagon vetëm...

OEK dhe Klubi i Prodhuesve bëhen partnerë për të rritur eksportin

para 6 muajve - KosovaPress

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi tha se përmes kësaj marrëveshje do të tregohen aftësitë e sektorit privat për të prodhuar vende punë dhe produkte cilësore. Kurse, drejtori ekzekutiv...

Kritikat e BE-së për taksën ndaj Serbisë dhe Bosnjës në adresë të gabuar

para 6 muajve - KosovaPress

Kështu u tha nga përfaqësuesit e Odës Ekonomike të Kosovës dhe Klubit të Prodhuesve, të cilët njëzëri përkrahën vendimin për vendosjen e taksës prej 10 për qind për dy shtetet. Komentet u bënë pas nënshkrimit...

Reagon BE pas konfliktit të ri tregtar Kosovë-Serbi

para 6 muajve - 24 ore

Pas ngritjes nga Kosova të tarifës së importit për Serbinë, zëdhënësja e BE-së ka kërkuar sqarim urgjent dhe tërheqje të vendimit të qeverisë së Kosovës për të shtuar taksat për mallrat serbe. Zëdhënësja...

Lufta tregtare Kosovë-Serbi: Kosova rrit taksat për mallrat serbe

para 6 muajve - 24 ore

Qeveria e Kosovës u vendosi taksa shtesë mallrave të Serbisë. Reagon BE dhe Beogradi, i cili thotë se veprimi i qeverisë së Kosovës pamundëson dialogun. Vendimi i qeverisë së Kosovës për taksë shtesë për...

BE Reagon pas konfliktit të ri tregtar Kosovë – Serbi

para 6 muajve - Shenja

Pas ngritjes nga Kosova të tarifës së importit për Serbinë, zëdhënësja e BE-së ka kërkuar sqarim urgjent dhe tërheqje të vendimit të qeverisë së Kosovës për të shtuar taksat për mallrat serbe. Zëdhënësja...

OEK dhe Klubi i Prodhuesve e përkrahin vendimin e Qeverisë për taksën ndaj Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - Ekonomia Online

Oda Ekonomike e Kosovës dhe Klubi i Prodhuesve të Kosovës,  sot nënshkruan një memorandum bashkëpunimi i cili ka për qëllim rritjen e investitorëve si dhe rritjen e prodhimeve vendore, të cilat do të kenë...

Oda Ekonomike dhe Klubi i Prodhuesve përkrahin taksën ndaj Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - KosovaPress

Berat Rukiqi, Kryetari i Odës ka thënë se beson se edhe fabrikat do ta përkrahin vendimin që përfshin taksën për 10 për qind për produktet e këtyre dy shteteve. “Një pjesë e aktivitetit tim dhe në të kaluarën...

Me taksën për produktet serbe, Qeveria Haradinaj shkeli marrëveshjen e CEFTA-s

para 6 muajve - Bota Press

Qeveria e Kosovës ka bërë shkelje të marrëveshjes për Tregti të Lirë që ka nënshkruar në vitin 2006 me CEFTA-n(Marrëveshja e tregtisë së lirë e Evropës Qendrore), e cila u nënshkrua nga UNMIKU në emër...

Dogana fillon aplikimin e vendimit të Qeverisë për taksën ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - Ekonomia Online

Dogana fillon aplikimin e vendimit të Qeverisë për taksën ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës Dogana e Kosovës ka filluar aplikimin e vendimit të Qeverisë së Kosovës, për vënien e taksës prej 10 për...

Patriotizmi s’është për varfanjakë: Taksa ndaj Serbisë, rrit çmimet e produkteve

para 6 muajve - Periskopi

Qeveria e Kosovës mori vendim për rritjen e taksës së mallrave që vijnë nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina. Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala të martën i propozoi kabinetit qeveritar vendosjen...

Nëse Kosova s’ka produkte, çmimet rriten

para 6 muajve - Bota Press

Qeveria e Kosovës mori vendim për rritjen e taksës së mallrave që vijnë nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina. Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala të martën i propozoi kabinetit qeveritar vendosjen...

BE i kërkon sqarim Kosovës për tarifat në mallrat e Serbisë dhe Bosnjës

para 6 muajve - Illyria

Bruksel, 7 nëntor 2018 – Zëdhënësja e Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiq ka thënë për Radion Evropa e Lirë se BE-ja është duke kërkuar sqarime urgjente lidhur me vendimin e së martës të marrë nga autoritetet...

Ish-ministri i MTI-së: Vendimi i Qeverisë mund të zgjasë deri të martën tjetër

para 6 muajve - Kallxo

Ish-ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, i cili u lirua nga detyra më 5 shtator 2018, ka reaguar rreth vendimit të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e masës prej 10 % për disa produkte që...

Udhëkryqi Kosovë-Serbi-BE: Për kë bien kambanat?

para 6 muajve - Medial

Gati gjashtë vjet që prej marrëveshjes së parë të “parimeve për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë”, e cila ishte duartrokitur dhe pritur me entuziazëm të tepruar në Bruksel, të dy vendet...

Thaçi e Vuçiç takohen këtë javë në Bruksel

para 6 muajve - Gazeta Shqip

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç do të vazhdojnë dialogun këtë javë në Bruksel. Sipas “Koha Ditore” takimi i radhës pritet të mbahet të enjten apo të premten. Takimi...

Ish-ministri i MTI-së: Vendimi i Endrit Shalës mund të zgjasë deri të martën tjetër

para 6 muajve - RTV 21

Hasani është shprehur skeptik për kohëzgjatjen e këtij vendimi Ish-ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, i cili u lirua nga detyra më 5 shtator 2018, ka reaguar rreth vendimit të Qeverisë...

Ministri Shala i vendosur, nuk i heqim sanksionet derisa Serbia ta trajtojë Kosovën si shtet

para 6 muajve - Zhurnal

Qeveria e Kosovës sot në mbledhjen e saj ka miratuar propozimin e ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, për masën tarifore prej 10 për qind për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnja...

A do të largohet masa ndaj Serbisë dhe Bosnjës? Çka thanë kryeministri e ministri

para 6 muajve - Lajmi.net

Qeveria e Republikës së Kosovës sot ka miratuar vendimin për masën tarifore ndaj importit të produkteve që vijnë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. Ky vendim është miratuar sot në mbledhjen e Qeverisë...

Heshtja e presidentit Thaçi ndaj vendimit të Qeverisë për taksën ndaj prodhimeve serbe

para 6 muajve - OraInfo

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi si duket nuk e ka mbështetur vendimin e Qeverisë për taksën ndaj prodhimeve serbe. Ai e nuk ka thënë asgjë për vendimin e Qeverisë, për t’u vënë taksë prej 10 për qind...

Presidenti Thaçi nuk e mbështet vendimin e Qeverisë për taksën ndaj prodhimeve serbe

para 6 muajve - Gazeta Express

Presidenti i Kosovës, i cili ka raporte të shkëlqyeshme me Presidentin serb, edhe me tutje nuk ka thënë asgjë për vendimin e Qeverisë, për t'u vënë taksë prej 10 për qind të gjitha prodhimeve serbe......

Shala thotë se Kosova nuk do ta tërheqë taksën ndaj mallrave serbe

para 6 muajve - Zeri

Sot, Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj ka miratuar propozimin e ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, për masën tarifore prej 10 për qind për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnje...

Ish-ministri Hasani: Masa ndaj Serbisë nuk zgjat as deri të martën e ardhshme

para 6 muajve - Zeri

Vendimin e Qeverisë së Kosovës, për masat tregtare të importit për produktet që vijnë nga Serbia dhe Bosnja, e ka komentuar edhe ish-ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, transmeton "Zëri.info"....

6 arsye pse është e drejtë tarifa 10 % ndaj produkteve të Serbisë e Bosnjës

para 6 muajve - Ekonomia Online

Vendimin e MTI-s për vendosjen e tarifës prej 10 për qind ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës duhet ta interpretojmë në dy rrafshe. Në rrafshin ekonomik dhe politik. Së pari nëse e analizojmë nga rrafshi...

Gjuriç sërish provokon: S’ka dialog nëse Kosova nuk tërhiqet nga taksa

para 6 muajve - Java News

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç ka deklaruar se Serbia kërkon veprim të menjëhershëm dhe të vendosur nga bashkësia ndërkombëtare ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për...

Lajmërohet Gjuriq: Kosova ta heqë taksën, ose nuk e vazhdojmë dialogun

para 6 muajve - Tetova Sot

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se Serbia ka kërkuar reagim të menjëhershëm dhe të vendosur të komunitetit ndërkombëtar pas vendimit të Qeverisë...

Presidenti Thaçi nuk e mbështet vendimin e Qeverisë për taksën ndaj prodhimeve serbe

para 6 muajve - Sovrani

Presidenti i Kosovës, i cili ka raporte të shkëlqyeshme me Presidentin serb, edhe më tutje nuk ka thënë asgjë për vendimin e Qeverisë, për t’u vënë taksë prej 10 për qind të gjitha prodhimeve serbe… Qeveria...

Presidenti Thaçi nuk e mbështet vendimin e Qeverisë për taksën ndaj prodhimeve serbe

para 6 muajve - Gazeta Monitor

Presidenti i Kosovës, i cili ka raporte të shkëlqyeshme me Presidentin serb, edhe më tutje nuk ka thënë asgjë për vendimin e Qeverisë, për t’u vënë taksë prej 10 për qind të gjitha prodhimeve serbe… Qeveria...

Presidenti Thaçi nuk e mbështet vendimin e Qeverisë për taksën ndaj prodhimeve serbe

para 6 muajve - Bota Press

Presidenti i Kosovës, i cili ka raporte të shkëlqyeshme me Presidentin serb, edhe me tutje nuk ka thënë asgjë për vendimin e Qeverisë, për t’u vënë taksë prej 10 për qind të gjitha prodhimeve serbe… Qeveria...

Masa ndaj Serbisë e Bosnjës, takim urgjent mes Haradinajt, Shalës, Hamzës e Doganave

para 6 muajve - Sovrani

Qeveria e Kosovës, sot ka miratuar propozimin e ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, për masën tarifore prej 10 për qind për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina....

Shala: Kosova nuk do ta tërheqë taksën ndaj mallrave serbe

para 6 muajve - Bota Press

Botapress 6 Nëntor – Sot, Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj ka miratuar propozimin e ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, për masën tarifore prej 10 për qind për produktet që importohen...

Njohje: As më pak dhe as më shumë!

para 6 muajve - Lajmi.net

Marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë, ka si çelës të vetin njohjen reciproke në mes të Kosovës dhe Serbisë si dy shtete. Përditë e më shumë po kuptohet një e vërtetë...

Mustafa: Normalizimi i marrëdhënieve Kosovë – Serbi, domosdo kalon përmes Preshevës

para 6 muajve - Koha.net

Ragmi Mustafa, kryetari i ri i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Serbi, ka thënë se pa përfshirjen e çështjes së Luginës së Preshevës nuk mund të ketë normalizim marrëdhëniesh mes Kosovës e Serbisë....

Udhëkryqi Kosovë-Serbi-BE: Për kë bien kambanat?

para 6 muajve - Gazeta Tema

Nga Baton Haxhiu Gati gjashtë vjet që prej marrëveshjes së parë të “parimeve për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë”, e cila ishte duartrokitur dhe pritur me entuziazëm të tepruar në Bruksel,...

Udhëkryqi Kosovë-Serbi-BE: Për kë bien kambanat?

para 6 muajve - Java News

Nga Baton Haxhiu/ Gati gjashtë vjet që prej marrëveshjes së parë të “parimeve për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë”, e cila ishte duartrokitur dhe pritur me entuziazëm të tepruar në Bruksel,...

Propozimi i Thaçit duhet parë në dritën e nevojës urgjente të Kosovës për të dalë nga qorrsokaku

para 6 muajve - Ekonomia Online

Gati gjashtë vjet që prej marrëveshjes së parë të “parimeve për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë”, e cila ishte duartrokitur dhe pritur me entuziazëm të tepruar në Bruksel, të dy vendet...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK