http://kariera.mk

SHBA, bashkëpunim apo rivalitet pas zgjedhjeve

para 5 muajve - Alsat-M

Relievi politik ndryshoi këtë javë në Uashington pas rezultatit të zgjedhjeve për Kongres. Demokratët e opozitës kanë fituar shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, ndërsa republikanët kanë forcuar kontrollin...

Kongresi i ri do të testojë bashkëpunimin politik

para 5 muajve - Zëri i Amerikës

Pavarësisht fushave të panumërta të konfliktit të mundshëm, vëzhguesit politikë thonë se një Kongres amerikan i ndarë politikisht dhe i polarizuar ideologjikisht mund të gjejë fusha bashkëpunimi të kufizuar...

Demokratët besojnë se mund të triumfojnë ndaj Trumpit

para 5 muajve - Portalb

Kryesuesi i Komitetit Kombëtar të Demokratëve, Tom Perez ka thënë se demokratët mund të triumfojnë ndaj presidentit aktual, Donald Trump më 2020, dhe se fitorja e demokratëve këtë javë tregon se “ne mund...

SHBA, bashkëpunim apo rivalitet pas zgjedhjeve

para 5 muajve - Gazeta Tema

Relievi politik ndryshoi këtë javë në Uashington pas rezultatit të zgjedhjeve për Kongres. Demokratët e opozitës kanë fituar shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, ndërsa republikanët kanë forcuar kontrollin...

Demokratët besojnë se mund të triumfojnë ndaj Trumpit

para 5 muajve - Gazeta Express

Kryesuesi i Komitetit Kombëtar të Demokratëve, Tom Perez ka thënë se demokratët mund të triumfojnë ndaj presidentit aktual, Donald Trump më 2020, dhe se fitorja e demokratëve këtë javë tregon se “ne mund...

Demokratët besojnë se mund të triumfojnë ndaj Trumpit

para 5 muajve - Lajmi.net

Kryesuesi i Komitetit Kombëtar të Demokratëve, Tom Perez ka thënë se demokratët mund të triumfojnë ndaj presidentit aktual, Donald Trump më 2020, dhe se fitorja e demokratëve këtë javë tregon se “ne mund...

Demokratët besojnë se mund të triumfojnë ndaj Trumpit

para 5 muajve - Evropa e Lirë

Kryesuesi i Komitetit Kombëtar të Demokratëve, Tom Perez ka thënë se demokratët mund të triumfojnë ndaj presidentit aktual, Donald Trump më 2020, dhe se fitorja e demokratëve këtë javë tregon se “ne mund...

Gratë votuese në zgjedhjet e së martës

para 5 muajve - Zëri i Amerikës

WASHINGTON — Gratë në zonat kyçe anembanë vendit dhanë të martën fitoren e kongresit për Partinë Demokrate, duke ndihmuar të ndryshonte balancën e pushtetit në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së për dy...

SHBA, bashkëpunim apo rivalitet pas zgjedhjeve

para 5 muajve - Koha.net

Relievi politik ndryshoi këtë javë në Uashington pas rezultatit të zgjedhjeve për Kongres. Demokratët e opozitës kanë fituar shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, ndërsa republikanët kanë forcuar kontrollin...

SHBA, bashkëpunim apo rivalitet pas zgjedhjeve

para 5 muajve - Koha.net

Relievi politik ndryshoi këtë javë në Uashington pas rezultatit të zgjedhjeve për Kongres. Demokratët e opozitës kanë fituar shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, ndërsa republikanët kanë forcuar kontrollin...

SHBA, bashkëpunim apo rivalitet pas zgjedhjeve

para 5 muajve - Medial

Relievi politik ndryshoi këtë javë në Uashington pas rezultatit të zgjedhjeve për Kongres. Demokratët e opozitës kanë fituar shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, ndërsa republikanët kanë forcuar kontrollin...

Demokratët besojnë se mund të triumfojnë ndaj Trumpit

para 5 muajve - Tetova Sot

Kryesuesi i Komitetit Kombëtar të Demokratëve, Tom Perez ka thënë se demokratët mund të triumfojnë ndaj presidentit aktual, Donald Trump më 2020, dhe se fitorja e demokratëve këtë javë tregon se “ne mund...

SHBA, bashkëpunim apo rivalitet pas zgjedhjeve

para 5 muajve - Zëri i Amerikës

Relievi politik ndryshoi këtë javë në Uashington pas rezultatit të zgjedhjeve për Kongres. Demokratët e opozitës kanë fituar shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, ndërsa republikanët kanë forcuar kontrollin...

Fitorja e demokratëve në SHBA, Barack Obama: Është vetëm një fillim

para 5 muajve - Tetova Sot

Ish-presidenti i ShBA-së, Barack Obama, vlerësoi sot se rezultatet e zgjedhjeve të mesmandatit ishin “një fillim”, pas rimarrjes nga demokratët të Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin amerikan. “Puna jonë...

ANALIZA: A mund të rikthehet demokracia amerikane?

para 5 muajve - Gazeta Tema

Idealet amerikane të lirisë, demokracisë dhe drejtësisë për të gjithë mund të mos kenë qenë ndonjëherë plotësisht të realizuara, por tani ato janë në sulm të hapur. Demokracia është bërë sundim i, nga...

A mund të rikthehet demokracia në Amerikë?

para 5 muajve - Gazeta e re

Idealet amerikane të lirisë, demokracisë dhe drejtësisë për të gjithë mund të mos kenë qenë ndonjëherë plotësisht të realizuara, por tani ato janë në sulm të hapur. Demokracia është bërë sundim i, nga...

Çfarë ndodhi me “cunamin” blu të demokratëve?

para 5 muajve - Gazeta e re

Demokratët morën kontrollin e Kongresit në zgjedhjet e të martës. Kjo është fitore. Sidomos kur mendon për mbikëqyrjen prej demokratëve të degës ekzekutive dhe Shtëpisë së Bardhë – duke përfshirë, edhe...

A mund të rikthehet demokracia amerikane?

para 5 muajve - Java News

Idealet amerikane të lirisë, demokracisë dhe drejtësisë për të gjithë mund të mos kenë qenë ndonjëherë plotësisht të realizuara, por tani ato janë në sulm të hapur. Demokracia është bërë sundim i, nga...

Çfarë ndodhi me “cunamin” blu të demokratëve?

para 5 muajve - Zhurnal

Mësimi i zgjedhjeve të mesit të mandatit ishte se, ky është realiteti ynë politik i pakapërcyeshëm. Demokratët mund të fitojnë disa beteja, por nuk e kanë fituar luftën. Dhe nuk ka siguri që do e fitojnë...

Çfarë ndodhi me “cunamin” blu të demokratëve?

para 5 muajve - Gazeta Express

Mësimi i zgjedhjeve të mesit të mandatit ishte se, ky është realiteti ynë politik i pakapërcyeshëm. Demokratët mund të fitojnë disa beteja, por nuk e kanë fituar luftën. Dhe nuk ka siguri që do e fitojnë...

ANALIZA: Çfarë ndodhi me “cunamin” blu të demokratëve?

para 5 muajve - Gazeta Tema

Dallga blu? Po çfarë dallge? Po, demokratët morën kontrollin e Kongresit në zgjedhjet e të martës. Kjo është fitore. Sidomos kur mendon për mbikëqyrjen prej demokratëve të degës ekzekutive dhe Shtëpisë...

Kush ka frikë nga Donald Trumpi i frenuar?

para 5 muajve - Gazeta Tema

Njëherë lehtësim, pastaj frikësim: Pas zgjedhjeve në SHBA, pritet që presioni politik në rritje ndaj presidentit Trump të ndihet deri në Gjermani. Së paku kështu gjykojnë shumë politikanë në Berlin. Në...

Amerika e ka refuzuar Trumpizmin

para 5 muajve - Java News

Nga Robert Reich (Newsweek, përgatiti JavaNews) Askush nuk e priste seriozisht që Senati të rrokullisej, sepse demokratët duhej të mbronin 26 vende në atë dhomë, krahasuar me vetëm nëntë të mbajtura nga...

Gratë, faktor kyç në fitoren e demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve

para 5 muajve - Gazeta Tema

Të paktën 95 gra fituan një vend në Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet për Kongres që u mbajtën më 6 nëntor, duke tejkaluar rekordin e mëparshëm prej 84 grash anëtarë të Dhomës së Ulët. Shumica e grave...

Kush ka frikë nga Trumpi i frenuar?

para 5 muajve - DW

Njëherë lehtësim, pastaj frikësim: Pas zgjedhjeve në SHBA, pritet që presioni politik në rritje ndaj presidentit Trump të ndihet deri në Gjermani. Së paku kështu gjykojnë shumë politikanë në Berlin. Në...

Triumfi i demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve dhe politika e jashtme e Trumpit

para 5 muajve - Medial

Në dy vjetët e fundit, politika e jashtme amerikane është turbulluar nga udhëheqësia e presidentit, Donald Trump, teksa ai ka vënë në dyshim aleancat dhe marrëdhëniet afatgjata të Uashingtonit. Dhe e njëjta...

Çfarë ndodhi me “cunamin” blu të demokratëve?

para 5 muajve - 24 ore

Mësimi i zgjedhjeve të mesit të mandatit ishte se, ky është realiteti ynë politik i pakapërcyeshëm. Demokratët mund të fitojnë disa beteja, por nuk e kanë fituar luftën. Dhe nuk ka siguri që do e fitojnë...

Çfarë ndodhi me “cunamin” blu të demokratëve?

para 5 muajve - Gazeta Monitor

Mësimi i zgjedhjeve të mesit të mandatit ishte se, ky është realiteti ynë politik i pakapërcyeshëm. Demokratët mund të fitojnë disa beteja, por nuk e kanë fituar luftën. Dhe nuk ka siguri që do e fitojnë...

Çfarë ndodhi me “cunamin” blu të demokratëve?

para 5 muajve - Bota.al

Dallga blu? Po çfarë dallge? Po, demokratët morën kontrollin e Kongresit në zgjedhjet e të martës. Kjo është fitore. Sidomos kur mendon për mbikëqyrjen prej demokratëve të degës ekzekutive dhe Shtëpisë...

Njëra erdhi nga Palestina, tjetra nga Somalia – kush janë dy gratë e para myslimane të zgjedhura në Kongresin amerikan!

para 5 muajve - AlbPortali

Një palestinezo-amerikane, Rashida Tlaib, si dhe një somalezo-amerikane, Ilhan Omar, janë bërë gratë e para myslimane të zgjedhura në Kongresin e SHBA-së. Loading... Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi,...

Njëra erdhi nga Palestina, tjetra nga Somalia – kush janë dy gratë e para myslimane të zgjedhura në Kongresin amerikan!

para 5 muajve - Fakti Ditor

Një palestinezo-amerikane, Rashida Tlaib, si dhe një somalezo-amerikane, Ilhan Omar, janë bërë gratë e para myslimane të zgjedhura në Kongresin e SHBA-së. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Tlaibi...

Triumfi i demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve dhe politika e jashtme e Trumpit

para 5 muajve - Portalb

Në dy vjetët e fundit, politika e jashtme amerikane është turbulluar nga udhëheqësia e presidentit, Donald Trump, teksa ai ka vënë në dyshim aleancat dhe marrëdhëniet afatgjata të Uashingtonit. Dhe e njëjta...

Gratë, faktor kyç në fitoren e demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve

para 5 muajve - Gazeta Express

Të paktën 95 gra fituan një vend në Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet për Kongres që u mbajtën më 6 nëntor, duke tejkaluar rekordin e mëparshëm prej 84 grash anëtarë të Dhomës së Ulët. Shumica e grave...

​Trump kritikon republikanët që humbën vendet në Kongres

para 6 muajve - Telegrafi

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump kritikoi kandidatët republikanë, të cilët nuk fituan vende në Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit të SHBA-së në zgjedhjet e djeshme. Kandidati republikan për shtetin...

Gratë, faktor kyç në fitoren e demoratëve në Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Zëri i Amerikës

Të paktën 95 gra fituan një vend në Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet për Kongres që u mbajtën më 6 nëntor, duke tejkaluar rekordin e mëparshëm prej 84 grash anëtarë të Dhomës së Ulët. Shumica e grave...

Obama deklarohet pas fitores së demokratëve në zgjedhje

para 6 muajve - Gazeta Express

Ish-presidenti i SHBA-së, Barack Obama vlerësoi sot se rezultatet e zgjedhjeve të mesmandatit ishin “një fillim”, pas rimarrjes nga demokratët të Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin amerikan. “Puna jonë...

Fitorja e demokratëve në SHBA, Obama: Është një fillim

para 6 muajve - Alsat-M

Ish-presidenti i SHBA-së, Barack Obama vlerësoi sot se rezultatet e zgjedhjeve të mesmandatit ishin “një fillim”, pas rimarrjes nga demokratët të Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin amerikan. “Puna jonë...

Trump lavdëron “suksesin e jashtëzakonshëm” në zgjedhje

para 6 muajve - Alsat-M

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e lavdëroi “suksesin e jashtëzakonshëm” në zgjedhjet për Kongres, që u mbajtën të martën. Rezulatet treguan se Partia e tij Republikane do të vazhdojë...

Obama deklarohet pas fitores së demokratëve në zgjedhje

para 5 muajve - Tetova Sot

Ish-presidenti i SHBA-së, Barack Obama vlerësoi sot se rezultatet e zgjedhjeve të mesmandatit ishin “një fillim”, pas rimarrjes nga demokratët të Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin amerikan. “Puna jonë...

Trump kritikon republikanët që humbën vendet në Kongres

para 6 muajve - Medial

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump kritikoi kandidatët republikanë, të cilët nuk fituan vende në Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit të SHBA-së në zgjedhjet e djeshme. Kandidati republikan për shtetin...

Trump lavdëroi “suksesin e jashtëzakonshëm” në zgjedhje

para 6 muajve - Portalb

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e lavdëroi “suksesin e jashtëzakonshëm” në zgjedhjet për Kongres, që u mbajtën të martën, transmeton REL. Rezulatet treguan se Partia e tij Republikane...

Trump, fytazi me gazetarin e CNN: Je një person i shëmtuar, i tmerrshëm dhe armik i popullit

para 6 muajve - Gazeta Express

Presidenti amerikan Donald Trump foli me krenari “për një fitore shumë të madhe’ në zgjedhjet për Kongres, pasi republikanët forcuan pozitat e tyre në kontrollin e Senatit edhe pse demokratët morën kontrollin...

Trump lavdëron “suksesin e jashtëzakonshëm” në zgjedhje

para 6 muajve - Lajmi.net

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e lavdëroi "suksesin e jashtëzakonshëm" në zgjedhjet për Kongres, që u mbajtën të martën. Rezulatet treguan se Partia e tij Republikane do të vazhdojë...

SHBA, kandidatet myslimane në zgjedhje

para 6 muajve - Gazeta Shqip

Duke përballuar erën dhe shiun dhe duke pritur në radhën e gjatë më shumë se zakonisht, votuesi nga Detroiti David White, doli për ta hedhur votën për kandidaten Rashida Tlaib, jo thjesht se ajo po bënte...

Trump sulmon republikanët që humbën ulëset në Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Klan Kosova

Presidenti Donald Trump ka fajësuar republikanët pjesëtarë të Dhomës së Përfaqësuesve që humbën ulëset e tyre në zgjedhjet afatmesme, duke iu thënë se nuk e kanë përqafuar presidencën e tij. “Kandidatët...

Kandidatët myslimanë amerikanë në zgjedhjet e së martës

para 6 muajve - Zëri i Amerikës

DETROIT — Duke përballuar erën dhe shiun, dhe duke pritur në radhën e gjatë më shumë se zakonisht, votuesi nga Detroiti David White, doli për ta hedhur votën për kandidaten Rashida Tlaib, jo thjesht se...

Njihuni me gratë e para muslimane, që zgjidhen në Kongresin e SHBA

para 6 muajve - Gazeta Tema

Duke përballuar erën dhe shiun, dhe duke pritur në radhën e gjatë më shumë se zakonisht, votuesi nga Detroiti David White, doli për ta hedhur votën për kandidaten Rashida Tlaib, jo thjesht se ajo po bënte...

Triumfi i demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve dhe politika e jashtme e Trumpit

para 6 muajve - Lajmi.net

Në dy vjetët e fundit, politika e jashtme amerikane është turbulluar nga udhëheqësia e presidentit, Donald Trump, teksa ai ka vënë në dyshim aleancat dhe marrëdhëniet afatgjata të Uashingtonit. Dhe e njëjta...

Kush janë gratë muslimane që u bënë pjesë e kongresit për herë të parë në Amerikë?

para 6 muajve - Medial

Sot është një ditë e madhe fitoreje për amerikanët muslimanë, e veçanërisht për gratë muslimane të Amerikës. Dy gra muslimane janë zgjedhur në Kongres për herë të parë. Përfaqësuesja ligjore e Minesotës...

Pjesëmarrje historike në zgjedhjet amerikane

para 5 muajve - Bota Press

Zgjedhjet e mesmandatit të zhvilluara dje në Amerikë për të zgjedhur Senatin dhe Dhomën e Përfaqësuesve në Kongres, regjistruan një rekord në pjesëmarrjen e votuesve. Amerikanë që votuan në zgjedhjet e...

​​Pjesëmarrje historike në zgjedhjet amerikane

para 5 muajve - Periskopi

Zgjedhjet e mesmandatit të zhvilluara dje në Amerikë për të zgjedhur Senatin dhe Dhomën e Përfaqësuesve në Kongres, regjistruan një rekord në pjesëmarrjen e votuesve. Amerikanë që votuan në zgjedhjet e...

Trump paralajmëron demokratët të mos përdorin shumicën kundër tij

para 6 muajve - Telegrafi

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, paralajmëroi sot demokratët të mos përdorin shumicën e re të tyre në Dhomën e Përfaqësuesve për të nisur hetime kundër administratës së tij. Në llogarinë e tij të Twitter,...

Kandidatët myslimanë amerikanë në zgjedhjet e së martës

para 6 muajve - Zhurnal

Duke përballuar erën dhe shiun, dhe duke pritur në radhën e gjatë më shumë se zakonisht, votuesi nga Detroiti David White, doli për ta hedhur votën për kandidaten Rashida Tlaib, jo thjesht se ajo po bënte...

Trump thotë se republikanët arritën "sukses të jashtëzakonshëm" në zgjedhje

para 6 muajve - Gazeta Express

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e lavdëroi "suksesin e jashtëzakonshëm" në zgjedhjet për Kongres, që u mbajtën të martën. Rezulatet treguan se Partia e tij Republikane do të vazhdojë...

Zgjedhjet në SHBA, Trump flet me krenari: Shënuam një fitore shumë të madhe

para 6 muajve - Gazeta Shqip

Presidenti amerikan Donald Trump foli krenari për një fitore shumë të madhe në zgjedhjet për kongres, pasi republikanët forcuan pozitat e tyre në kontrollin e Senatit edhe pse demokratët morën kontrollin...

Zgjedhjet afatmesme kanë lënë Kongresin e ndarë

para 6 muajve - Klan Kosova

Republikanët kanë lëvizur drejt zgjerimit të kontrollit të tyre në Senat, përderisa demokratet morrën kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve. Kjo bazuar në rezultatet e zgjedhjeve afatmesme në Amerikë, të...

Triumfi i demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve dhe politika e jashtme e Trumpit

para 6 muajve - Evropa e Lirë

Në dy vjetët e fundit, politika e jashtme amerikane është turbulluar nga udhëheqësia e presidentit, Donald Trump, teksa ai ka vënë në dyshim aleancat dhe marrëdhëniet afatgjata të Uashingtonit. Dhe e njëjta...

Rezultatet e zgjedhjeve për Kongresin amerikan

para 6 muajve - Zëri i Amerikës

Balanca e forcave u zhvendos dje në Uashington pasi demokratët e opozitës morën nën kontroll Dhomën e Përfaqësuesve duke u dhënë një goditje republikanëve dhe Presidentit Trump. Por republikanët forcuan...

Demokratët fitojnë dhomën e ulët të Kongresit, por Trump flet për fitore

para 6 muajve - Medial

Donald Trump foli për një fitore të madhe në zgjedhjet e mesmandatit, edhe pse demokratët ua shkulën nga duart republikanëve kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve. Partia e tij, ndërkohë, forcoi pozitat...

Trump lavdëron "suksesin e jashtëzakonshëm" në zgjedhje

para 6 muajve - Evropa e Lirë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e lavdëroi "suksesin e jashtëzakonshëm" në zgjedhjet për Kongres, që u mbajtën të martën. Rezulatet treguan se Partia e tij Republikane do të vazhdojë...

Trumpi thekson fitoren në zgjedhjet e së martës, paralajmëron demokratët të mos e hetojnë

para 6 muajve - Koha.net

Presidenti amerikan Donald Trump, po flet me krenari “për një fitore shumë të madhe” në zgjedhjet për kongres, pasi republikanët forcuan pozitat e tyre në kontrollin e Senatit edhe pse demokratët morën...

Trump ka një paralajmërim për demorkatët

para 6 muajve - RTV 21

“Mos e përdorni shumicën kundër meje” Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, paralajmëroi sot demokratët të mos përdorin shumicën e re të tyre në Dhomën e Përfaqësuesve për të nisur hetime kundër administratës...

Presidenti Trump thekson fitoren në zgjedhjet e së martës

para 6 muajve - Zëri i Amerikës

Presidenti amerikan Donald Trump, po flet me krenari “për një fitore shumë të madhe" në zgjedhjet për kongres, pasi republikanët forcuan pozitat e tyre në kontrollin e Senatit edhe pse demokratët morën...

Kandidatët myslimanë amerikanë në zgjedhjet e së martës

para 6 muajve - Lajmi.net

Duke përballuar erën dhe shiun, dhe duke pritur në radhën e gjatë më shumë se zakonisht, votuesi nga Detroiti David White, doli për ta hedhur votën për kandidaten Rashida Tlaib, jo thjesht se ajo po bënte...

Historike: Dy myslimane zgjidhen për herë të parë në Kongres

para 6 muajve - Kallxo

Një refugjate e dikurshme nga Somalia dhe vajza e dy emigrantëve palestinezë, shënuan të martën një rast historik në Shtetet e Bashkuara, pasi janë të parat gra myslimane që zgjidhen në Kongres. Ilhan...

Kandidatët myslimanë amerikanë në zgjedhjet e së martës

para 6 muajve - Zëri i Amerikës

Duke përballuar erën dhe shiun, dhe duke pritur në radhën e gjatë më shumë se zakonisht, votuesi nga Detroiti David White, doli për ta hedhur votën për kandidaten Rashida Tlaib, jo thjesht se ajo po bënte...

​Pjesëmarrje historike në zgjedhjet e mesmandatit

para 5 muajve - KosovaPress

Amerikanë që votuan në zgjedhjet e mesmandatit ishin, sipas vlerësimeve paraprake, 113 milionë, ose 49% e elektoratit të regjistruar. Në fakt këto janë zgjedhjet e para të mesmandatit në historinë e SHBA-së...

Një fitore demokrate në zgjedhjet amerikane, Obama: ky është vetëm fillimi!

para 5 muajve - Te Sheshi

Ish-Presidenti amerikan Barak Obama tha të premten se rezultatet e zgjedhjeve ishin vetëm “fillimi”, pasi demokratët rimorrën kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan. “Ne vazhdojmë të...

Historike: Dy myslimane zgjidhen për herë të parë në Kongres

para 6 muajve - RTV 21

Ilhan Omar dhe Rashida Tlaib janë myslimantet e para  që zgjidhen në Kongres Një refugjate e dikurshme nga Somalia dhe vajza e dy emigrantëve palestinezë, shënuan të martën një rast historik në Shtetet...

Fitorja e demokratëve, Obama: Është një fillim

para 6 muajve - Java News

Ish-presidenti i SHBA-së, Barack Obama vlerësoi sot se rezultatet e zgjedhjeve të mesmandatit ishin “një fillim”, pas rimarrjes nga demokratët të Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin amerikan. “Puna jonë...

Obama për fitoren e demokratëve: Është një fillim

para 6 muajve - Gazeta e re

Ish-presidenti i SHBA-së, Barack Obama vlerësoi sot se rezultatet e zgjedhjeve të mesmandatit ishin një fillim, pas rimarrjes nga demokratët të Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin amerikan. “Puna jonë...

​Obama për fitoren e demokratëve: Është veç fillimi

para 6 muajve - Periskopi

Ish-presidenti i SHBA-së, Barack Obama vlerësoi sot se rezultatet e zgjedhjeve të mesmandatit ishin një fillim, pas rimarrjes nga demokratët të Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin amerikan. “Puna jonë...

Trump i quan “fitore” zgjedhjet e mesmandatit në SHBA

para 6 muajve - Klan Kosova

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka përshëndetur për “fitoren e madhe” të demokratëve nga Dhoma e Përfaqësuesve në zgjedhjet e mes mandatit në SHBA, transmeton Klan Kosova. Trump përmes një postimi në...

Zgjedhjet në SHBA: Dy gra myslimane fitojnë për herë të parë ulëse në Kongres

para 6 muajve - Gazeta Express

Për herë të parë në histori të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, dy gra myslimane janë zgjedhur si anëtare të Kongresit. Njëra nga kandidatet, Rashida Tlaib, ishte kandidate nga shteti Michigan, ndërsa...

Obama për fitoren e demokratëve: Është një fillim

para 6 muajve - KosovaPress

“Puna jonë vazhdon. Ndryshimi që kemi nevojë, nuk do të vijë vetëm me një palë zgjedhje, por është një fillim. Mbrëmjen e djeshme, votuesit në gjithë vendin e nisën”, deklaroi Obama në një komunikatë....

Historike: Dy myslimane zgjidhen për herë të parë në Kongres

para 6 muajve - Periskopi

Një refugjate e dikurshme nga Somalia dhe vajza e dy emigrantëve palestinezë, shënuan të martën një rast historik në Shtetet e Bashkuara, pasi janë të parat gra myslimane që zgjidhen në Kongres. Ilhan...

Vota SHBA/ Demokratët bëhen shumicë në Kongres, republikanët mbajnë Senatin

para 6 muajve - Sot News

Demokratët shpallën fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e Senatit. Kryetarja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi,...

​Trump kritikon ashpër republikanët që humbën vendet në Kongres

para 6 muajve - Gazeta e re

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump kritikoi kandidatët republikanë, të cilët nuk fituan vende në Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit të SHBA-së në zgjedhjet e djeshme. Kandidati republikan për shtetin...

Zgjedhjet në SHBA, Trump: Sukses i jashtëzakonshëm për mua

para 6 muajve - Alsat-M

Një sukses i madh sonte. Faleminderit të gjithëve, shkruajti sot në Twitter presidenti amerikan, Donald Trump pas përfundimit të zgjedhjeve të mesmandatit. Trump duket i kënaqur nga rezultatet e zgjedhjeve...

SHBA, Demokratët fitojnë në dhomën e përfaqësuesve

para 6 muajve - Alsat-M

Demokratët morën kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet djeshme për Kongresin, ndërsa republikanët mbajtën kontrollin e Senatit, duke krijuar një Kongres të ndarë që do të vendosë pengesa ndaj...

​Trump kritikon republikanët që humbën vendet në Kongres

para 6 muajve - KosovaPress

Kandidati republikan për shtetin e Kolorados, Mike Kofman tha se ai ishte i humbur në zgjedhje për shkak të urrejtjes që gëzon  Trump në zonën e Denverit, kurse presidenti amerikan u përgjigj "Është shumë...

Kongresistet e para muslimane  Rashida Tlaib dhe Ilhan Omar

para 6 muajve - Alsat-M

Rashida Tlaib në Michigan dhe Ilhan Omar në Minnesota kanë fituar garën në zgjedhjet mes mandatit në Amerikë. Demokratet, Rashida Tlaib në Michigan dhe Ilhan Omar në Minnesota kanë fituar garën në zgjedhjet...

Trump ia bën qejfin vetes , flet pas rezultateve në zgjedhje

para 6 muajve - Bota Press

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, e lavdëroi “suksesin e jashtëzakonshëm” në zgjedhjet për Kongres, që u mbajtën të martën. Rezulatet treguan se Partia e tij Republikane do...

Zgjedhjet në SHBA, çfarë pritet të ndodhë tani e në vazhdim?

para 6 muajve - Medial

Zgjedhjet e mesit të mandatit, që konsideroheshin “referendum” për presidentin në detyrë, Donald Trump, u mbyllën, për t’i hapur rrugë tani betejës së shifrave. Por, pavarësisht se ende nuk ka një rezultat...

Njëra nga Palestina, tjetra nga Somalia, kush janë dy gratë e para myslimane të zgjedhura në Kongresin Amerikan

para 6 muajve - InfoShqip

Një palestinezo-amerikane, Rashida Tlaib, si dhe një somalezo-amerikane, Ilhan Omar, janë bërë gratë e para myslimane të zgjedhura në Kongresin e SHBA-së. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Tlaibi...

Zgjedhjet në SHBA, Trump mburret me veten: Shënuam një fitore shumë të madhe

para 6 muajve - Gazeta e re

Presidenti i ShBA-së, Donald Trump foli krenari për një fitore shumë të madhe në zgjedhjet për kongres, pasi republikanët forcuan pozitat e tyre në kontrollin e Senatit edhe pse demokratët morën kontrollin...

Trump paralajmëron demokratët të mos përdorin shumicën kundër tij

para 6 muajve - Gazeta e re

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, paralajmëroi sot demokratët të mos përdorin shumicën e re të tyre në Dhomën e Përfaqësuesve për të nisur hetime kundër administratës së tij. Në llogarinë e tij të Twitter,...

“Referendumi” për Trump-in

para 6 muajve - Java News

Nga Eduard Zaloshnja Votimi për 435 vendet e Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan krijon të vetmen mundësi për një përputhje të përafërt statistikore mes votës popullore dhe shpërndarjes së mandateve...

Trumpi thekson fitoren në zgjedhjet e së martës, paralajmëron demokratët të mos e hetojnë

para 6 muajve - Ekonomia Online

Presidenti amerikan Donald Trump, po flet me krenari “për një fitore shumë të madhe” në zgjedhjet për kongres, pasi republikanët forcuan pozitat e tyre në kontrollin e Senatit edhe pse demokratët morën...

​Trump paralajmëron demokratët: Mos e përdorni shumicën kundër meje

para 6 muajve - Periskopi

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, paralajmëroi sot demokratët të mos përdorin shumicën e re të tyre në Dhomën e Përfaqësuesve për të nisur hetime kundër administratës së tij. Në llogarinë e tij të Twitter,...

Trump paralajmëron demokratët të mos përdorin shumicën kundër tij

para 6 muajve - KosovaPress

Në llogarinë e tij të Twitter, Trump shkroi se nëse ata e bëjnë këtë, atëherë Senati, i kontrolluar nga republikanët, mund të nisë hetime kundër demokratëve, shkruan AP. Trump tha se nëse demokratët planifikojnë...

Rashid dhe Ilhan, gratë e para muslimane në Kongresin e SHBA

para 6 muajve - Gazeta e re

Palestinezët amerikanë dhe prejardhja somaleze u zgjodhën në Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Rashid Tlaib dhe Ilhan Omar, njëra me origjinë palestineze dhe tjetra...

ShBA: Demokratët shpallin fitoren në Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Gazeta e re

Kryetarja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, në krah të figurave të tjera me peshë, doli para mbështetësve demokratë, duke thënë se është një ditë e re për Amerikën. “Urime të gjithë atyre...

Humbja e ulësve në Dhomën e Përfaqësuesve i bën Republikanët edhe më të varur nga Trumpi

para 6 muajve - Gazeta Express

Humbja e kontrollit në Dhomën e Përfaqësuesve do ta lërë Partinë Republikane me një qasje edhe më konservative, që do të thotë se do të ketë edhe më tepër varësi në Presidentin Trump dhe më tepër pajtueshmëri...

ANALIZË E DW: Zgjedhjet mësim për Presidentin Trump

para 6 muajve - KDPolitik

Qendrat e votimit në SHBA janë mbyllur. Shumicën e Senatit e mbajnë republikanët. Demokratët arritën të rimarrin shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, raporton DW, përcjell KDPolitik.com. Demokratët duket...

Zgjedhjet e mesit të mandatit: Çfarë fiton dhe çfarë humbet Donald Trump

para 6 muajve - Gazeta Tema

Demokratët kanë arritur të rimarrin një pjesë të pushtetit në qeverinë federale amerikane, duke i dhënë fund një periudhe gjatë të cilës republikanët qeverisën në unitet. Dy vjet nuk janë shumë, por në...

Zgjidhen për herë të parë dy muslimane në Kongresin Amerikan

para 6 muajve - Zeri

Muslimanja e parë që arriti të zgjidhet si anëtare e Dhomës së Përfaqësuesve pas zgjedhjeve të mesmandatit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Rashida Tlaib, tha se ndihet krenare për fitoren që e ka arritur...

Nje grua me shami në Kongresin Amerikan. Mësim për tolerance, për Kosoven me 90 % me muslimanë

para 6 muajve - Presheva Jone

Preshevë, 7 nentor -Rezultatet e para të zgjedhjeve amerikane kanë treguar se pas tetë vjetësh, demokratët do të drejtohen nga Dhoma e Përfaqësuesve, ndërsa republikanët do të mbajnë kontrollin në Senat....

Dy gra myslimane zgjidhen për herë të parë në Kongresin amerikan

para 6 muajve - Periskopi

Një refugjate e dikurshme nga Somalia dhe vajza e dy emigrantëve palestinezë, shënuan të martën një rast historik në Shtetet e Bashkuara, pasi të parat femra myslimane që zgjidhen në Kongres. Ilhan Omar,...

Zgjedhjet në SHBA: Dy gra myslimane fitojnë për herë të parë ulëse në Kongres

para 6 muajve - Pa censure

Për herë të parë në histori të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, dy gra myslimane janë zgjedhur si anëtare të Kongresit. Njëra nga kandidatet, Rashida Tlaib, ishte kandidate nga shteti Michigan, ndërsa...

Kongresistet e para muslimane – Rashida Tlaib dhe Ilhan Omar

para 6 muajve - Klan Kosova

Demokratet, Rashida Tlaib në Michigan dhe Ilhan Omar në Minnesota kanë fituar garën në zgjedhjet mes mandatit në Amerikë duke u bërë kështu edhe gratë e parë muslimane të zgjedhura për Kongres. Tlaib do...

Kongresistet e para muslimane – Rashida Tlaib dhe Ilhan Omar

para 6 muajve - Lajmi.net

Rashida Tlaib në Michigan dhe Ilhan Omar në Minnesota kanë fituar garën në zgjedhjet mes mandatit në Amerikë. Demokratet, Rashida Tlaib në Michigan dhe Ilhan Omar në Minnesota kanë fituar garën në zgjedhjet...

“Është krenari që arrita fitore si një muslimane palestineze”

para 6 muajve - Shenja

Muslimanja e parë që arriti të zgjidhet si anëtare e Dhomës së Përfaqësuesve pas zgjedhjeve të mesmandatit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Rashida Tlaib, tha se ndihet krenare për fitoren që e ka arritur...

Këto janë dy myslimanët e para që u zgjedhën në Kongresin amerikan

para 6 muajve - OraInfo

Mbrëmë janë mbajtur zgjedhjet kongresionale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Demokratet, Rashida Tlaib në Michigan dhe Ilhan Omar në Minnesota kanë fituar garën në zgjedhjet mes mandatit në Amerikë...

Gratë e para muslimane në Kongresin amerikan

para 6 muajve - TV21

Ilhan Omar ka fituar zgjedhjet e mesmandatit në distriktit e pestë zgjedhor të Minnesotas në zgjedhjet e së martës për Kongresin amerikan. Ajo do t’i bashkohet Rashida Tlaibit si femra e parë amerikane...

Demokratët pritet të kenë shumicën në Kongres – por çfarë do të thotë kjo saktësisht për presidentin Trump?

para 6 muajve - Telegrafi

Siç është deklaruar, demokratët fituan në disa gara kyçe të martën. Megjithatë, ata nuk realizuan atë që po quhej “valë blu” fitoresh në zgjedhjet e Kongresit. Ndërkohë, siç raportohet, përcjell Telegrafi,...

Demokratët fitojnë Kongresin, telashe për Trumpin

para 6 muajve - Alsat-M

213 për Demokratët dhe 191 për Republikanët në Shtëpinë e Përfaqësuesve është rezultati i zgjedhjeve të mesmandatit për këtë pjesë. Sidoqoftë, Republikanët e fituan Senatin me rezultatin që është 51 me...

Zgjedhjet në SHBA, për herë të parë pjesë e Kongresit bëhen edhe dy myslimane

para 6 muajve - Portalb

Rashida Tlaib nga Michigan dhe Ilhan Omar nga Minnesota kanë fituar në zgjedhjet e djeshme në SHBA dhe u bënë gratë e para muslimane që janë zgjedhur në Kongresin Amerikan, raporton Anadolu Agency (AA)....

SHBA: Demokratët shpallin fitoren në Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Gazeta Shqip

Demokratët shpallin fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e Senatit. Kryetarja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi,...

Zgjedhjet në SHBA, demokratët fitojnë Kongresin

para 6 muajve - Alsat-M

Demokratët morën kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës për Kongresin, ndërsa republikanët mbajtën kontrollin e Senatit, duke krijuar një Kongres të ndarë që do të vendosë pengesa...

Gratë dhe LGBTI arrijnë sukses historik në zgjedhjet amerikane

para 6 muajve - Klan Kosova

Nga gratë e para amerikane, një refugjate somaleze, deri tek homoseksuali i parë i deklaruar që është zgjedhur guvernator, zgjedhjet mes mandatit të vitit 2018 në SHBA kanë sjellë votime historike që shënuan...

Zgjedhjet në SHBA, demokratët fitojnë Kongresin

para 6 muajve - MRT

Demokratët morën kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës për Kongresin... Demokratët morën kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës për Kongresin, ndërsa republikanët...

Zgjedhjet afatmesme në SHBA, Trump thyen heshtjen

para 6 muajve - Portalb

Presidenti amerikan Donald Trump ka folur për herë të parë pasi zgjedhjet amerikane të ndërmjetme treguan se Partia Demokratike ka gjasa të marrë Dhomën e Përfaqësuesve. Presidenti amerikan shkroi në twitter:...

Reagimi i parë i Trumpit pas zgjedhjeve

para 6 muajve - Zeri

Presidenti i SHBA-së Donald Trump reagoi ndaj rezultateve të para të zgjedhjeve të Kongresit në mes të mandatit presidencial, duke vlerësuar se u arrit një sukses i jashtëzakonshëm. "Një sukses i jashtëzakonshëm,...

SHBA: Demokratët rimarrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve

para 6 muajve - Indeks.mk

Demokratët morën kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës për Kongresin, ndërsa republikanët mbajtën kontrollin e Senatit, duke krijuar një Kongres të ndarë që do të vendosë pengesa...

Trump:Zgjedhjet, një sukses i jashtëzakonshëm

para 6 muajve - Zeri

Presidenti i SHBA-së Donald Trump reagoi ndaj rezultateve të para të zgjedhjeve të Kongresit në mes të mandatit presidencial, duke vlerësuar se u arrit një sukses i jashtëzakonshëm. "Një sukses i jashtëzakonshëm,...

Gratë e para muslimane në Kongresin Amerikan

para 6 muajve - Ina

Ilhan Omar ka fituar zgjedhjet e mesmandatit në distriktit e pestë zgjedhor të Minnesotas në zgjedhjet e së martës për Kongresin amerikan. Ajo do t’i bashkohet Rashida Tlaibit si femra e parë amerikane...

Omar dhe Tlaib, gratë e para myslimane në Kongresin amerikan

para 6 muajve - Zhurnal

Ilhan Omar ka fituar zgjedhjet e mesmandatit në distriktit e pestë zgjedhor të Minnesotas në zgjedhjet e së martës për Kongresin amerikan. Ajo do t’i bashkohet Rashida Tlaibit si femra e parë amerikane...

Njëra erdhi nga Palestina, tjetra nga Somalia – kush janë dy gratë e para myslimane të zgjedhura në Kongresin amerikan

para 6 muajve - Telegrafi

Një palestinezo-amerikane, Rashida Tlaib, si dhe një somalezo-amerikane, Ilhan Omar, janë bërë gratë e para myslimane të zgjedhura në Kongresin e SHBA-së. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Tlaibi...

SHBA: Demokratët rimarrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve

para 6 muajve - Ina

Demokratët morën kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës për Kongresin, ndërsa republikanët mbajtën kontrollin e Senatit, duke krijuar një Kongres të ndarë që do të vendosë pengesa...

Zgjedhjet/ Demokratët fitojnë Kongresin

para 6 muajve - Sot News

Demokratët amerikanë kanë marrë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet për Kongresin, duke i dhënë një “goditje” presidentit Donald Trump. Duke marrë kontrollin e dhomës më të ulët të Kongresit...

Numër rekord i grave të zgjedhura në Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Koha.net

Një numër rekord i grave pritet të zë ulëse në Dhomën e Përfaqësuesve në një natë të suksesshme për kandidatet në spektrin politik. CNN raporton se 96 gra pritet të fitojnë në Dhomën e Përfaqësuesve, me...

Omar dhe Tlaib, gratë e para myslimane në Kongresin amerikan

para 6 muajve - Ina

Ilhan Omar ka fituar zgjedhjet e mesmandatit në distriktit e pestë zgjedhor të Minnesotas në zgjedhjet e së martës për Kongresin amerikan. Ajo do t’i bashkohet Rashida Tlaibit si femra e parë amerikane...

SHBA: Demokratët rimarrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve

para 6 muajve - Zëri i Amerikës

General elections Demokratët morën kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës për Kongresin, ndërsa republikanët mbajtën kontrollin e Senatit, duke krijuar një Kongres të ndarë që do...

Zgjedhjet për Kongresin: Amerikanët ia kufizojnë pushtetin presidentit Donald Trump (dhe një lajm i mirë nga miku i shqiptarëve, që forcon pozitat)

para 6 muajve - Gazeta Tema

– Senati u mbetet republikanëve, por demokratët marrin Dhomën e Përfaqësuesve – Miku i shqiptarëve, Eliot Engel, tani mund të bëhet kryetari i fuqishëm i Komitetit të Punëve të Jashtme Nga Ruben Avxhiu...

Zgjedhjet për Kongresin: Amerikanët ia kufizojnë pushtetin Presidentit Donald Trump

para 6 muajve - Gazeta Tema

– Senati u mbetet Republikanëve, por Demokratët marrin Dhomën e Përfaqësuesve – Miku i shqiptarëve, Eliot Engel, tani mund të bëhet Kryetari i fuqishëm i Komitetit të Punëve të Jashtme Nga Ruben Avxhiu...

Zgjedhjet afatmesme në SHBA, Trump thyen heshtjen, ndërsa demokratët pretendojnë fitoren

para 6 muajve - Telegrafi

Presidenti amerikan Donald Trump ka folur për herë të parë pasi zgjedhjet amerikane të ndërmjetme treguan se Partia Demokratike ka gjasa të marrë Dhomën e Përfaqësuesve. Presidenti amerikan shkroi në twitter:...

Demokratët fitojnë Kongresin. Rezultatet e zgjedhjeve të mesmandatit të zgjedhjeve në SHBA

para 6 muajve - Medial

Demokratët shpallin fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e Senatit. Kryetarja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi,...

Demokratët shpallin fitoren në Dhomën e Përfaqësuesve në SHBA

para 6 muajve - Telegrafi

Demokratët shpallin fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e Senatit. Kryetarja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi,...

Demokratët e fitojnë Dhomën e Përfaqësuesve, Republikanët e mbajnë Senatin

para 6 muajve - Zeri

Demokratët në SHBA kanë marrë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet e djeshme, transmeton Zëri.info. Kjo është hera e parë pas tetë viteve që demokratët kanë kontroll të Dhomës së përfaqësuesve,...

Kongresistet e para muslimane – Rashida Tlaib dhe Ilhan Omar

para 6 muajve - Tetova Sot

Demokratet, Rashida Tlaib në Michigan dhe Ilhan Omar në Minnesota kanë fituar garën në zgjedhjet mes mandatit në Amerikë duke u bërë kështu edhe gratë e parë muslimane të zgjedhura për Kongres. Tlaib do...

Demokratët e marrin Kongresin, Republikanët e mbajnë Senatin Amerikan

para 6 muajve - Kallxo

Rezultatet preliminare jozyrtare të zgjedhjeve për Kongres tregojnë se demokratët në Shtetet e Bashkuara do të fitojnë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve derisa republikanët do të kenë kontrollin e Senatit....

SHBA edhe më e ndarë pas zgjedhjeve: Demokratët fitojnë Kongresin, republikanët ruajnë Senatin

para 6 muajve - Gazeta Tema

Demokratët shpallin fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e Senatit. Kryetarja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi,...

Çfarë do të ndodhë tash me Donald Trumpin?

para 6 muajve - Lajmi.net

Shumë do të varet se si Donald Trump reagon ndaj asaj që është e pamohueshme nga votuesit; pas shpalljes së fitores së Demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve, u shpalos një kaos institucional, shkruan CNN....

Omar dhe Tlaib, gratë e para myslimane në Kongresin amerikan

para 6 muajve - Koha.net

Ilhan Omar ka fituar zgjedhjet e mesmandatit në distriktit e pestë zgjedhor të Minnesotas në zgjedhjet e së martës për Kongresin amerikan. Ajo do t’i bashkohet Rashida Tlaibit si femra e parë amerikane...

SHBA: Demokratët kanë shpallur fitore në Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Portalb

Demokratët shpallën fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e Senatit. Kryetarja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi,...

Zgjedhjet në SHBA: Demokratët fitojnë në Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Zhurnal

Uashington, 7 nëntor - Demokratët në SHBA, kanë marrë fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet afatmesme, duke i dhënë kështu, një goditje Presidentit Trump. Duke marrë nën kontroll dhomën me të...

Presidenti Trump shpall fitoren në Senat, Demokratët fitojnë Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - OraInfo

Demokratët shpallën fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e Senatit. 213 për Demokratët dhe 191 për Republikanët në Shtëpinë...

Demokratët në rrugë drejt fitores në Dhomën e Përfaqësuesve në SHBA

para 6 muajve - Telegrafi

Rezultatet preliminare jozyrtare të zgjedhjeve për Kongres tregojnë se demokratët në Shtetet e Bashkuara do të fitojnë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve derisa republikanët do të kenë kontrollin e Senatit....

Çfarë do të ndodhë tash me Donald Trumpin?

para 6 muajve - Gazeta Express

Shumë do të varet se si Donald Trump reagon ndaj asaj që është e pamohueshme nga votuesit; pas shpalljes së fitores së Demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve, u shpalos një kaos institucional, shkruan CNN,...

Demokratët drejt fitores në Dhomën e Përfaqësuesve në SHBA

para 6 muajve - RTV 21

Bazuar në rezultatet preliminare, është parë se demokratët janë në rrugë për të fituar shumicën Rezultatet preliminare jozyrtare të zgjedhjeve për Kongres tregojnë se demokratët në Shtetet e Bashkuara...

Shpallen fitoret në SHBA: Demokratët fitojnë Dhomën e Përfaqësuesve, Republikanët Senatin

para 6 muajve - Gazeta Express

Demokratët shpallën fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e Senatit. Kryetarja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi,...

Zgjedhjet në SHBA drejt fundit, këto janë rezultatet

para 6 muajve - Lajmi.net

Republikanët kanë ruajtur kontrollin e Senatit dhe demokratët kanë marrë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve. Në qoftë se Demokratët amerikanë arrinë ta marrin kontrollin  e Dhomës së Përfaqësuesve në...

SHBA: Demokratët shpallin fitoren në Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Klan Kosova

Demokratët shpallin fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e Senatit. Kryetarja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi,...

Trump shpall fitoren në zgjedhje, Demokratët fitojnë Shtëpinë e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Gazeta Express

213 për Demokratët dhe 191 për Republikanët në Shtëpinë e Përfaqësuesve – është rezultati i zgjedhjeve të mesmandatit për këtë pjesë shkruan Periskopi. Sidoqoftë, Republikanët e fituan Senatin me rezultatin...

Afër fundit të zgjedhjeve në SHBA, këto janë rezultatet

para 6 muajve - Gazeta Express

Republikanët kanë ruajtur kontrollin e Senatit dhe demokratët kanë marrë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve. Në qoftë se Demokratët amerikanë arrinë ta marrin kontrollin  e Dhomës së Përfaqësuesve në...

Zgjedhjet në SHBA: republikanët mbajnë Senatin, demokratën marrin Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Politiko

Republikanët kanë ruajtur kontrollin e Senatit dhe demokratët kanë marrë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve. Në qoftë se Demokratët amerikanë arrinë ta marrin kontrollin  e Dhomës së Përfaqësuesve në...

SHBA/ Demokratët fitojnë Kongresin, telashe për Trumpin

para 6 muajve - Medial

Demokratët amerikanë kanë marrë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet për Kongresin, duke i dhënë një “goditje” Presidentit Donald Trump. Marrja e kontrollit të dhomës më të ulët të Kongresit...

Demokratët në rrugë drejt fitores në Dhomën e Përfaqësuesve në SHBA

para 6 muajve - Zeri

Rezultatet preliminare jozyrtare të zgjedhjeve për Kongres tregojnë se demokratët në Shtetet e Bashkuara do të fitojnë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve derisa republikanët do të kenë kontrollin e Senatit....

Zgjedhjet mësim për Presidentin Trump

para 6 muajve - DW

Qendrat e votimit në SHBA janë mbyllur. Shumicën e Senatit e mbajnë republikanët. Demokratët arritën të rimarrin shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve. Demokratët duket se e rimorën shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve,...

Demokratët fitojnë Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Koha.net

Demokratët shpallin fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e Senatit. Kryetarja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi,...

“Është krenari që si një muslimane palestineze e arrita fitoren në kongresin amerikan”

para 6 muajve - Gazeta e re

Muslimanja e parë që arriti të zgjidhet si anëtare e Dhomës së Përfaqësuesve pas zgjedhjeve të mesmandatit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Rashida Tlaib, tha se ndihet krenare për fitoren që e ka arritur...

Zgjedhjet në SHBA, demokratët fitojnë Kongresin

para 6 muajve - Tetova Sot

Demokratët morën kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës për Kongresin, ndërsa republikanët mbajtën kontrollin e Senatit, duke krijuar një Kongres të ndarë që do të vendosë pengesa...

Zgjedhjet mësim për Trump, senatin e mbajnë republikanët, demokratët rimarrin Kongresin

para 6 muajve - Java News

Demokratët duket se e rimorën shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, ndërkohë që shumica e Senatit mbetet në duart e republikanëve. Pjesëmarrja në zgjedhje ka qenë e lartë. Gara vazhdon për të ndryshuar balancën...

Zgjidhen dy muslimanet e para në Kongresin Amerikan

para 6 muajve - Gazeta e re

Rashida Tlaib nga Michigan dhe Ilhan Omar nga Minnesota kanë fituar në zgjedhjet e djeshme në SHBA dhe u bënë gratë e para muslimane që janë zgjedhur në Kongresin Amerikan. Tlaib si kandidate e Partisë...

SHBA: Demokratët shpallin fitoren në Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Lajmi.net

Demokratët shpallin fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e Senatit. Kryetarja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi,...

Demokratët në rrugë drejt fitores në Dhomën e Përfaqësuesve, Republikanët në Senat

para 6 muajve - Gazeta Express

Rezultatet preliminare jozyrtare të zgjedhjeve për Kongres tregojnë se demokratët në Shtetet e Bashkuara do të fitojnë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve derisa republikanët do të kenë kontrollin e Senatit....

Fitorja e Demokratëve, telashe për Trumpin?

para 6 muajve - Gazeta e re

Demokratët amerikanë kanë marrë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet për Kongresin, duke i dhënë një “goditje” Presidentit Donald Trump. Marrja e kontrollit të dhomës më të ulët të Kongresit...

​Exit poll: Si qëndron SHBA'ja me votime deri tash

para 6 muajve - Gazeta Express

Zgjedhjet e sotme në 170 mijë qendrat e votimit për Kongres të SHBA-së, janë duke shkuar në rregull, duke mos pasur asnjë incident të madh. Edhe pse votimet ende nuk kanë përfunduar, nuk është raportuar...

Profili i muslimanes që u zgjodh në Kongresin amerikan

para 6 muajve - Shenja

Ilhan Omar do të jetë amerikania e parë me prejardhje somaleze që do të përfaqësojë votuesit amerikanë në Kongres. Ajo ka fituar zgjedhjet e mesmandatit në distriktit e pestë zgjedhor të Minnesotas në zgjedhjet e së martës.

SHBA: Demokratët shpallin fitoren në Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Medial

Demokratët shpallin fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e Senatit. Kryetarja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi,...

Gratë e para muslimane në Kongresin amerikan

para 6 muajve - Shenja

Ilhan Omar ka fituar zgjedhjet e mesmandatit në distriktit e pestë zgjedhor të Minnesotas në zgjedhjet e së martës për Kongresin amerikan. Ajo do t’i bashkohet Rashida Tlaibit si femra e parë amerikane...

Fitojnë Demokratët

para 6 muajve - Albinfo

Një numër rekord prej 237 grash kandiduan për Dhomën e Përfaqësuesve dhe 23 në garat për senatin në gjithë vendin, përfshirë 185 Demokratë dhe 52 republikanë Demokratët morën kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve...

Rashid dhe Ilhan, gratë e para muslimane në Kongresin e SHBA

para 6 muajve - Te Sheshi

Palestinezët amerikanë dhe prejardhja somaleze u zgjodhën në Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Rashid Tlaib dhe Ilhan Omar, njëra me origjinë palestineze dhe tjetra...

Numër rekord i grave të zgjedhura në Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Ekonomia Online

Një numër rekord i grave pritet të zë ulëse në Dhomën e Përfaqësuesve në një natë të suksesshme për kandidatet në spektrin politik. CNN raporton se 96 gra pritet të fitojnë në Dhomën e Përfaqësuesve, me...

Zgjedhjet mësim për Presidentin Trump

para 6 muajve - 24 ore

Qendrat e votimit në SHBA janë mbyllur. Shumicën e Senatit e mbajnë republikanët. Demokratët arritën të rimarrin shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve. Demokratët duket se e rimorën shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve,...

Demokratët pritet të kenë shumicën në Kongres – por çfarë do të thotë kjo saktësisht për presidentin Trump?

para 6 muajve - Periskopi

Siç është deklaruar, demokratët fituan në disa gara kyçe të martën. Megjithatë, ata nuk realizuan atë që po quhej “valë blu” fitoresh në zgjedhjet e Kongresit. Ndërkohë, siç raportohet, përcjell Telegrafi,...

Demokratët në rrugë drejt fitores në Dhomën e Përfaqësuesve në SHBA

para 6 muajve - Evropa e Lirë

Votimet janë mbyllur në 49 nga 50 shtetet amerikane, derisa banorët e Shteteve të Bashkuara kanë hedhur votën e tyre në zgjedhjet që do të përcaktojnë se kush do të kontrollojë Kongresin në dy vjetët e...

Republikanët ruajnë shumicën në Senatin e SHBA-së

para 6 muajve - Shenja

Demokratët duket se e rimorën shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, ndërkohë që shumica e Senatit mbetet në duart e republikanëve. Pjesëmarrja në zgjedhje ka qenë e lartë. Gara vazhdon për të ndryshuar balancën...

SHBA: Demokratët rimarrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve. Nancy Pelosi: Një ditë e re për Amerikën

para 6 muajve - 24 ore

Demokratët morën kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës për Kongresin, ndërsa republikanët mbajtën kontrollin e Senatit, duke krijuar një Kongres të ndarë që do të vendosë pengesa...

Zgjedhjet në SHBA/ Demokratët fitojnë Kongresin, Presidenti Trump në telashe

para 6 muajve - Java News

Demokratët amerikanë kanë marrë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet për Kongresin, duke i dhënë një “goditje” Presidentit Donald Trump. Marrja e kontrollit të dhomës më të ulët të Kongresit...

SHBA: Demokratët shpallin fitoren në Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Zëri i Amerikës

Every voting booth was filled by Madison County voters, Nov. 6, 2018, as they filled out their paper ballots in Ridgeland, Miss. Demokratët shpallin fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së...

Rezultati i zgjedhjeve në SHBA: Trumpi humbë zgjedhjet – Ja sa fituan demokratët

para 6 muajve - Bota Press

Demokratët shpallën fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e Senatit. Kryetarja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi,...

Demokratët shpallin fitoren në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së

para 6 muajve - Shenja

Demokratët shpallin fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e Senatit. Kryetarja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi,...

Numër rekord i grave të zgjedhura në Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Ekonomia Online

Një numër rekord i grave pritet të zë ulëse në Dhomën e Përfaqësuesve në një natë të suksesshme për kandidatet në spektrin politik. CNN raporton se 96 gra pritet të fitojnë në Dhomën e Përfaqësuesve, me...

Omar dhe Tlaib, gratë e para myslimane në Kongresin amerikan

para 6 muajve - Ekonomia Online

Ilhan Omar ka fituar zgjedhjet e mesmandatit në distriktit e pestë zgjedhor të Minnesotas në zgjedhjet e së martës për Kongresin amerikan. Ajo do t’i bashkohet Rashida Tlaibit si femra e parë amerikane...

Çfarë do të ndodhë tash me Donald Trumpin?

para 6 muajve - Bota Press

Shumë do të varet se si Donald Trump reagon ndaj asaj që është e pamohueshme nga votuesit; pas shpalljes së fitores së Demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve, u shpalos një kaos institucional, shkruan CNN,...

Demokratët fitojnë Kongresin. rezultatet e zgjedhjeve të mesmandatit të zgjedhjeve në SHBA

para 6 muajve - KosovaPress

Kryetarja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, në krah të figurave të tjera me peshë, doli para mbështetësve demokratë, duke thënë se është një ditë e re për Amerikën. “Urime të gjithë atyre...

Demokratët fitojnë Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Ekonomia Online

Demokratët shpallin fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e Senatit. Kryetarja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi,...

Demokratët fitojnë Kongresin, telashe për Trumpin

para 6 muajve - KosovaPress

Marrja e kontrollit të dhomës më të ulët të Kongresit për herë të parë në 8 vjet, do t’u mundësojë demokratëve të pengojnë axhendën e Presidentit. Por, republikanët e Trumpit janë të vendosur të forcojnë...

Trump shpall fitoren në zgjedhje, Demokratët fitojnë Shtëpinë e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Bota Press

213 për Demokratët dhe 191 për Republikanët në Shtëpinë e Përfaqësuesve – është rezultati i zgjedhjeve të mesmandatit për këtë pjesë shkruan Periskopi. Sidoqoftë, Republikanët e fituan Senatin me rezultatin...

Trump shpall fitoren në zgjedhje, Demokratët fitojnë Shtëpinë e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Periskopi

213 për Demokratët dhe 191 për Republikanët në Shtëpinë e Përfaqësuesve – është rezultati i zgjedhjeve të mesmandatit për këtë pjesë shkruan Periskopi. Sidoqoftë, Republikanët e fituan Senatin me rezultatin...

Demokratët fitojnë Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Ekonomia Online

Demokratët shpallin fitoren për Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e së martës, ndërsa republikanët duket se kanë mbajtur kontrollin e Senatit. Kryetarja e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Nancy Pelosi,...

Exit Poll: Shëndetësia dhe emigracioni, çështjet më të rëndësishme për votuesit amerikanë

para 6 muajve - Telegrafi

Qytetarët e SHBA-ve janë duke i mbajtur sytë kah gara për Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senatin, ku Demokratët janë duke shpresuar të mbajnë kontrollin, raporton Guardian. Vendvotimet e para janë mbyllur...

Garë e ngushtë për Dhomën e Përfaqësuesve

para 6 muajve - Klan Kosova

Rezultatet preliminare kanë treguar një garë të ngushtë për ulëset në Dhomën e Përfaqësuesve. Deri më tani republikanët kanë humbur dy ulëse përderisa demokratët kanë fituar dy në këtë dhomë të Kongresit....

Demokratët me 30 ulëse në Senat

para 6 muajve - Klan Kosova

Rezultatet preliminare tregojnë se demokratët kanë siguruar 30 ulëse në Senat, në zgjedhjet afatmesme në Amerikë. Deri më tani republikanët kanë ruajtur 42 ulëset e tyre në këtë dhomë të Kongresit. Kandidatët...

SHBA: Mbyllen votimet në pjesën veriore dhe qendrore të vendit

para 6 muajve - Zëri i Amerikës

Qendrat e votimit janë mbyllur pothuajse në gjithë pjesën lindore dhe qendrore të Shteteve të Bashkuara për zgjedhjet ku votuesit do të përcaktojnë se cila parti do të ketë kontrollin e Kongresit në dy...

Gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet në SHBA për Kongres dhe Senat (Foto/Video)

para 6 muajve - Telegrafi

Vendvotimet e para tashmë janë mbyllur në SHBA në zgjedhjet për Senat dhe Kongres, ndërsa zyrtarët nga dy të partitë – republikanët dhe demokratët këto zgjedhje po i konsiderojnë si “më të rëndësishme...

Zgjedhjet për Kongresin: Amerikanët ia kufizojnë pushtetin Presidentit Donald Trump

para 6 muajve - Illyria

Ruben Avxhiu – Senati u mbetet Republikanëve, por Demokratët marrin Dhomën e Përfaqësuesve – Miku i shqiptarëve, Eliot Engel, tani mund të bëhet Kryetari i fuqishëm i Komitetit të Punëve të Jashtme Demokratët...

Gjashtë shtete amerikane mbyllin vendvotimet, vijnë rezultatet e para

para 6 muajve - Klan Kosova

Gjashtë shtete amerikane kanë mbyllur vendvotimet. Fillimisht u mbyllën vendvotimet në Indiana dhe Kentucky e më pas edhe në Georgia, Karolinen Jugore, Vermont dhe Virginia si dhe në disa pjesë të Floridës....

Exit poll: Trump faktori kryesor në votimet në SHBA

para 6 muajve - Ina

Zgjedhjet e sotme në 170 mijë qendrat e votimit për Kongres të SHBA-së, janë duke shkuar në rregull, duke mos pasur asnjë incident të madh. Edhe pse votimet ende nuk kanë përfunduar, nuk është raportuar...

Mbyllen vendvotimet e para në zgjedhjet për Kongres dhe Senat

para 6 muajve - Telegrafi

Vendvotimet e para janë mbyllur në disa pjesë të Indiana dhe Kentucky, derisa qytetarët amerikanë kanë votuar për të vendosur nëse bashkëpartiakët e presidentit Donald Trump do të udhëheqin në Kongres,...

SHBA: Zgjedhjet e mes mandatit mund t’i rikthejnë demokratët në pushtet

para 6 muajve - Klan Kosova

Zgjedhjet e mes mandatit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, janë një test për demokracinë e qytetarëve amerikanë, ka vlerësuar gazetari Bajrush Morina, në një prononcim të tij nga New Yorku. Ai për Klan...

Amerika voton: Triumfi i ri i Trumpit apo rikthimi i demokratëve?

para 6 muajve - Telegrafi

Amerikanët janë duke votuar në zgjedhjet për Kongres, dy vite pas ardhjes në pushtet të presidentit Donald Trump. Në SHBA nuk ekziston Komisioni Qendror Zgjedhor që mban evidencë për numrin e votuesve,...

Zgjedhjet kongresionale në SHBA: Kandidatët që do të hyjnë në histori

para 6 muajve - Klan Kosova

Fjala “të parët” me siguri do të përdoret shpesh ditën e zgjedhjeve kongresionale në Amerikë. Më poshtë ju sjellim një listë të kandidatëve që mund të shënojnë historinë në këto zgjedhje. Guvernatorët...

Exit Poll: Zgjedhjet kongresionale kanë të bëjnë me Donald Trump

para 6 muajve - Klan Kosova

Dy të tretat e votuesve amerikanë kanë thënë se vota e tyre sot për zgjedhjet kongresionale ka të bëjë me Donald Trump, sipas të dhënave të Exit Poll-eve të hershme, dhe shumica kanë thënë se kanë dalë...

Cilat janë çështjet më të rëndësishme për votuesit amerikanë?

para 6 muajve - Klan Kosova

Të dhënat e Exit Poll-it të realizuar nga BBC në bashkëpunim me CBS, kanë treguar se 65% e votuesve kanë thënë që Presidenti Donald Trump është faktor që ndikon në votën e tyre në zgjedhjet afatmesme në...

Exit Poll: Trump faktori kryesor në votimin e sotëm

para 6 muajve - Telegrafi

Zgjedhjet e sotme në 170 mijë qendrat e votimit për Kongres të SHBA-së, janë duke shkuar në rregull, duke mos pasur asnjë incident të madh. Edhe pse votimet ende nuk kanë përfunduar, nuk është raportuar...

Zgjedhjet afatmesme në SHBA: Kandidatët që do të hyjnë në histori

para 6 muajve - Telegrafi

Fjala “të parët” me siguri do të përdoret shpesh ditën e zgjedhjeve afatmesme në Amerikë. Më poshtë ju sjellim një listë të kandidatëve që mund të shënojnë historinë në këto zgjedhje. Guvernatorët afro-amerikanë...

Exit Poll: Zgjedhjet afatmesme janë për Donald Trump

para 6 muajve - Klan Kosova

Dy të tretat e votuesve amerikanë kanë thënë se vota e tyre sot për zgjedhjet kongresionale ka të bëjë me Donald Trump, sipas të dhënave të Exit Poll-eve të hershme, dhe shumica kanë thënë se kanë dalë...

Exit poll: Trump faktori kryesor në votimin e sotëm

para 6 muajve - Medial

Zgjedhjet e sotme në 170 mijë qendrat e votimit për Kongres të SHBA-së, janë duke shkuar në rregull, duke mos pasur asnjë incident të madh. Edhe pse votimet ende nuk kanë përfunduar, nuk është raportuar...

Exit Poll: Zgjedhjet afatmesme janë për Donald Trump

para 6 muajve - Lajmi.net

Dy të tretat e votuesve amerikanë kanë thënë se vota e tyre sot për zgjedhjet kongresionale ka të bëjë me Donald Trump, sipas të dhënave të Exit Poll-eve të hershme, dhe shumica kanë thënë se kanë dalë...

Zgjedhjet afatmesme në SHBA: Kandidatët që do të hyjnë në histori

para 6 muajve - Klan Kosova

Fjala “të parët” me siguri do të përdoret shpesh ditën e zgjedhjeve afatmesme në Amerikë. Më poshtë ju sjellim një listë të kandidatëve që mund të shënojnë historinë në këto zgjedhje. Guvernatorët afro-amerikanë...

Zgjedhjet në SHBA: Si mund të marrin demokratët kontrollin e Shtëpisë së Bardhë?

para 6 muajve - Lajmi.net

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po mbahën zgjedhjet e kongresit të cilat pritet të përfundojnë edhe rreth një orë. Derisa atje po mbahen zgjedhjet janë raportuar disa probleme me makinat elektronike...

Exit poll: Trump faktori kryesor në votimin e sotëm

para 6 muajve - KosovaPress

Edhe pse votimet ende nuk kanë përfunduar, nuk është raportuar për ndonjë sulm kibernetik ndaj sistemit elektoral amerikan nga Rusia, apo aktorë të tjerë të huaj. Në Departamentin e Sigurisë Kombëtare,...

Exit Poll: Zgjedhjet afatmesme janë për Trumpin

para 6 muajve - Bota Press

Dy të tretat e votuesve amerikanë kanë thënë se vota e tyre sot për zgjedhjet kongresionale ka të bëjë me Donald Trump, sipas të dhënave të Exit Poll-eve të hershme, dhe shumica kanë thënë se kanë dalë...

Rezultatet e zgjedhjeve kongresionale mund ta trondisin Trumpin

para 6 muajve - Periskopi

Dy të tretat e votuesve amerikanë kanë thënë se vota e tyre sot për zgjedhjet kongresionale ka të bëjë me Donald Trump, sipas të dhënave të Exit Poll-eve të hershme, dhe shumica kanë thënë se kanë dalë...

Një somalezo-amerikane gati për të fituar në zgjedhje për Kongresin amerikan

para 6 muajve - Periskopi

Përfaqësuesja e Minesotës Ilhan Omar pritet të bëjë histori në politikën amerikane të martën si favorite për të fituar një vend në Kongresin amerikan, duke u bërë ish-refugjatja e parë dhe gruaja e parë...

Shkruan Berat Buzhala: Nesër voton Amerika, e gjithë bota pa frymë

para 6 muajve - Gazeta Express

Kurrë në historinë e demokracisë amerikane, ato që njihen si zgjedhjet "midterm" (të mesit të mandatit), nuk kanë qenë më të rëndësishme. Rezultatin e tyre po e presin me ankth diktatorët dhe demokratët...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK