http://kariera.mk

Lista Serbe kundërshton taksën, mbështet rrëzimin e qeverisë

para 5 muajve - Portalb

Lista Serbe, parti e komunitetit serb në Kosovë, vlerësoi se taksa që iu kanë vënë autoritetet kosovare prodhimeve të importuara nga Serbia , kërcënon mbijetesën e serbëve në Kosovë duke rritur çmimet...

“Plus Center”, marketi i vetëm në Kosovë pa produkte serbe dhe që vendosë flamuj të origjinës së produkteve

para 5 muajve - Telegrafi

Marketi “Plus Center” në Ferizaj, është i pari në këtë veprimtari që ka filluar ta zbatojë – para se të hyjë në fuqi – “Ligjin për Mbrojtjen e Konsumatorit”, duke vendosur flamujt e shteteve prej nga vinë...

Enver Hoxhaj takon biznesmenin prizrenas

para 5 muajve - Kallxo

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka takuar njërin ndër prodhuesit vendor. Ai në rrjetin social Facebook, ka shkruar se gjatë vizitave në terren dje u takua edhe me Irfan Fushën, i cili është pronari i...

Limaj: Duhet të thellojmë bashkëpunimin me Shqipërinë

para 5 muajve - RTV 21

Bashkëpunimi ekonomik Kosovë-Shqipëri Zëvendëskryeministri Fatmir Limaj sot gjatë një vizite në Odën Ekonomike të Kosovës ka mbështetur iniciativën për themelimin e odës së përbashkët ekonomike Kosovë-...

BE kërkon nga Kosova heqjen e taksave shtesë për Serbinë dhe Bosnjën

para 5 muajve - Portalb

Bashkimi Evropian pret nga autoritetet në Kosovë që të ndërmarrin hapa drejt vazhdimit të dialogut për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë. Kështu deklaruan për Radion Evropa e Lirë zyrtarët në Bruksel,...

Lista serbe mbështet rrëzimin e qeverisë së Kosovës pas taksave ndaj mallrave serbe

para 5 muajve - Zëri i Amerikës

Lista serbe, subjekti kryesor politik i serbëve të Kosovës, tha të premten se do të mbështes çdo përpjekje për të rrëzuar qeverinë e Kosovës. Qëndrimi i saj u bë publik nëpërmjet një komunikate, në shenjë...

Lista Serbe kërkon që Kosova ta tërheqë me urgjencë vendimin e taksave

para 5 muajve - Zhurnal

Prishtinë, 9 nëntor - Lista Serbe kërkon tërheqjen urgjente të taksës prej 10 për qind për produktet serbe të vendosur ditë më parë nga Qeveria e Kosovës. Ata vlerësojnë se këto masa më së shumti rrezikojnë...

Lista Serbe kërkon që Kosova ta tërheqë me urgjencë vendimin e taksave

para 5 muajve - Klan Kosova

Lista Serbe kërkon tërheqjen urgjente të taksës prej 10 për qind për produktet serbe të vendosur ditë më parë nga Qeveria e Kosovës. Ata vlerësojnë se këto masa më së shumti rrezikojnë mbijetesën e serbëve...

Limaj: S’jemi të kënaqur me bashkëpunimin Kosovë-Shqipëri

para 5 muajve - Alsat-M

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj sot gjatë një vizite në Odën Ekonomike të Kosovës (OEK), ka thënë se Qeveria e Shqipërisë duhet ta gjejë modalitetin për zbutjen e taksës në Rrugën e Kombit...

Deputetët thërrasin qytetarët të konsumojnë produktet vendore

para 5 muajve - Zhurnal

Prishtinë, 9 nëntor - Klubi i Prodhueseve të Kosovës me një grup deputetësh të Kuvendit të Kosovës, anëtarë të Komisionit për Zhvillim Ekonomik, vizituan sot marketin Plus Center. Ata, sipas njoftimit...

BE kërkon nga Kosova heqjen e taksave shtesë për Serbinë dhe Bosnjën

para 5 muajve - Alsat-M

Bashkimi Evropian pret nga autoritetet në Kosovë që të ndërmarrin hapa drejt vazhdimit të dialogut për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë. Kështu deklaruan për Radion Evropa e Lirë zyrtarët në Bruksel,...

Limaj: S’jemi të kënaqur me bashkëpunimin Kosovë-Shqipëri

para 5 muajve - RTV 21

Limaj pret që në mbledhjen e ardhshme të dy qeverive shqiptare të zgjidhen problemet ne aspektin ekonomik Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj sot gjatë një vizite në Odën Ekonomike të Kosovës...

Lista Serbe kundërshton taksën, mbështet rrëzimin e qeverisë

para 5 muajve - Evropa e Lirë

Lista Serbe, parti e komunitetit serb në Kosovë, vlerësoi se taksa që iu kanë vënë autoritetet kosovare prodhimeve të importuara nga Serbia , kërcënon mbijetesën e serbëve në Kosovë duke rritur çmimet...

Taksa prej 10 për qind, Lista Serbe kërcënon Qeverinë e Kosovës

para 5 muajve - OraInfo

Qeveria e Kosovës ditë me parë ka marrë vendim qe t’iu vë taksë prej 10 për qind, për produktet e Serbisë dhe Bosnjës e Hercegovinës. Ndaj këtij vendimi nga reaguar Lisa Serbe. “Lista Serbe kërkon tërheqje...

BE i kërkon Qeverisë së Kosovës t'i heqë detyrimet doganore

para 5 muajve - Evropa e Lirë

Bashkimi Evropian pret nga autoritetet në Kosovë që të ndërmarrin hapa drejt vazhdimit të dialogut për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë. Kështu deklaruan për Radion Evropa e Lirë zyrtarët në Bruksel,...

Lista Serbe paralajmëron protestë nëse s’hiqet taksa prej 10 për qind

para 5 muajve - Zeri

Vendimi i Qeverisë për taksën prej 10% është vendosur këtë javë, ku ka pasur reagime të shumta nga liderët serbë dhe madje edhe nga Bashkimi Evropian. Lista Serbe ka reaguar në lidhje me vendimin e Qeverisë...

Deputët përkrahin produktet vendore dhe sigurojnë për cilësinë e tyre

para 5 muajve - Telegrafi

Klubi i Prodhueseve të Kosovës së bashku me deputet e Kuvendit të Republikës së Kosovës nga Komisioni për Zhvillim Ekonomik, kanë vizituar marketin “Plus Center” në Ferizaj. Qëllimi i vizitës ishte njoftimi...

Lista Serbe paralajmëron protestë nëse s’hiqet taksa prej 10 për qind

para 5 muajve - Lajmi.net

Vendimi i Qeverisë për taksën prej 10% është vendosur këtë javë, ku ka pasur reagime të shumta nga liderët serbë dhe madje edhe nga Bashkimi Evropian. Lista Serbe ka reaguar në lidhje me vendimin e Qeverisë...

Deputetët thërrasin qytetarët të konsumojnë produktet vendore

para 5 muajve - Koha.net

Klubi i Prodhueseve të Kosovës me një grup deputetësh të Kuvendit të Kosovës, anëtarë të Komisionit për Zhvillim Ekonomik, vizituan sot marketin Plus Center. Ata, sipas njoftimit për media, u informuan...

Limaj bën thirrje për bashkëpunim ekonomik Kosovë – Shqipëri

para 5 muajve - Klan Kosova

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi ka pritur në takim zëvendëskryeministrin, Fatmir Limaj, ku bashkë me bizneset u diskutua lidhur me bashkëpunimin ekonomik ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë....

Limaj: Vendimi për taksat ndaj Serbisë më shumë çështje kombëtare

para 5 muajve - Telegrafi

Zëvendëskryeministri, Fatmir Limaj gjatë një vizite në Odën Ekonomike të Kosovës (OEK), ka thënë se iniciativa për themelimin e odës së përbashkët ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë është ide e qëlluar dhe...

Lista Serbe paralajmëron protestë nëse s’hiqet taksa prej 10%

para 5 muajve - Kallxo

Lista Serbe ka reaguar në lidhje me vendimin e Qeverisë ditë më parë për taksën e vendosur prej 10% për produktet e Serbisë dhe Bosnjës, duke thënë se pas këtij vendimi do ta mbështesin çdo nismë për rrëzimin...

Më 26 nëntor nënshkruhet marrëveshja e bashkëpunimit ekonomik mes Kosovës dhe Shqipërisë

para 5 muajve - Kallxo

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka pritur në takim zëvendëskryeministrin e Kosovës, Fatmir Limaj për të diskutuar për bashkëpunimin ekonomik në mes të Kosovës dhe Shqipërisë si dhe...

Rinegocimi i CEFTA-s si zgjidhje për Kosovën

para 5 muajve - Zhurnal

Prishtinë, 9 nëntor - Kosova duhet të rinegociojë Marrëveshjen për Tregti të Lirë në Evropën Qendrore, CEFTA, pasi që në raport me vendet nënshkruese të kësaj marrëveshjeje, vazhdon të jetë në pozitë jo...

Limaj taksat ndaj produkteve serbe i konsideron më shumë si çështje kombëtare

para 5 muajve - Koha.net

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj sot gjatë një vizite në Odën Ekonomike të Kosovës (OEK) ka thënë se iniciativa për themelimin e odës së përbashkët ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë është ide...

Deputetët e Kosovës përkrahin produktet vendore dhe sigurojnë për cilësinë e tyre

para 5 muajve - Lajmi.net

Klubi i Prodhueseve të Kosovës së bashku me deputet të Republikës së Kosovës nga Komisioni për Zhvillim Ekonomik sot vizituan marketin Plus Center. Qëllimi i vizitës ishte njoftimi nga afër me zbatimin...

Limaj: Të gjitha vendet e rajonit ta kuptojnë se duhet të sillen te barabarta me Kosovën

para 5 muajve - Lajmi.net

Fatmir Limaj ka kërkuar nga Bosnja dhe Serbia të sillen të barabarta ndaj Kosovës. Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj ka kërkuar nga Bosnja dhe Serbia të sillen të barabarta ndaj Kosovës. Ai...

Limaj: Vendimi për taksat ndaj Serbisë dhe Bosnjës është më shumë çështje kombëtare

para 5 muajve - RTV 21

Limaj tha se Serbia në vazhdimësi ka shkelur marrëveshjen e CEFTA Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj sot gjatë një vizite në Odën Ekonomike të Kosovës(OEK) ka thënë se iniciativa për themelimin...

Lista Serbe kundërshton taksën, mbështet rrëzimin e qeverisë

para 5 muajve - Gazeta e re

Lista Serbe, parti e komunitetit serb në Kosovë, vlerësoi se taksa që iu kanë vënë autoritetet kosovare prodhimeve të importuara nga Serbia , kërcënon mbijetesën e serbëve në Kosovë duke rritur çmimet...

Ferizaj, deputetët vizitojnë marketin që nuk shet produkte serbe

para 5 muajve - Klan Kosova

Klubi i prodhuesve të Kosovës dhe Komisioni parlamentar për zhvillim ekonomik vizituan të premten marketin Plus në Ferizaj. Ky është marketi i vetëm në Kosovë i cili nuk mbanë produkte serbe, si dhe që...

Rinegocimi i CEFTA-s si zgjidhje për Kosovën

para 5 muajve - Medial

Kosova duhet të rinegociojë Marrëveshjen për Tregti të Lirë në Evropën Qendrore, CEFTA, pasi që në raport me vendet nënshkruese të kësaj marrëveshjeje, vazhdon të jetë në pozitë jo të barabartë, thonë...

Limaj: Krijimi i një ode të përbashkët Kosovë-Shqipëri është një hap i rëndësishëm për dy të shtetet

para 5 muajve - Gazeta Monitor

Krijimi i një ode të përbashkët Kosovë-Shqipëri është një hap i rëndësishëm për dy të shtetet. Kosova e Shqipëria duhet ta thellojnë bashkëpunimin ekonomik, ka thënë zëvendëskryeministri Fatmir Limaj....

Klubi i Prodhuesve të Kosovës vizitoi marketin “Plus Center” në Ferizaj

para 5 muajve - Telegrafi

Klubi i Prodhueseve të Kosovës dje së bashku me zëvendëskryeministrin Enver Hoxhaj, ishte në vizitë në marketin Plus Center në Ferizaj, market ky nga të rrallët që nuk bënë shitjen e produkte serbe dhe...

Rinegocimi i CEFTA-s si zgjidhje

para 5 muajve - Koha.net

Kosova duhet të rinegociojë Marrëveshjen për Tregti të Lirë në Evropën Qendrore, CEFTA, pasi që në raport me vendet nënshkruese të kësaj marrëveshjeje, vazhdon të jetë në pozitë jo të barabartë, thonë...

Rinegocimi i CEFTA-s si zgjidhje për Kosovën

para 5 muajve - Telegrafi

Kosova duhet të rinegociojë Marrëveshjen për Tregti të Lirë në Evropën Qendrore, CEFTA, pasi që në raport me vendet nënshkruese të kësaj marrëveshjeje, vazhdon të jetë në pozitë jo të barabartë, thonë...

Taksa doganore e Kosovës alarmon fermerët e bulmetit në Bosnje

para 5 muajve - Kallxo

Prodhuesit boshnjak të qumështit dhe bulmetit janë shprehur të shqetësuar pasi Kosova ka vendosur të martën tarifën doganore prej 10 përqind për importet nga Bosnja dhe Serbia. Prodhuesit boshnjak të produkteve...

Pas taksës ndaj prodhimeve serbe, rinegocimi i CEFTA-s si zgjidhje

para 5 muajve - Gazeta Express

Kosova duhet të rinegociojë Marrëveshjen për Tregti të Lirë në Evropën Qendrore, CEFTA, pasi që në raport me vendet nënshkruese të kësaj marrëveshjeje, vazhdon të jetë në pozitë jo të barabartë, thonë...

Rinegocimi i CEFTA-s si zgjidhje

para 5 muajve - Lajmi.net

Kosova duhet të rinegociojë Marrëveshjen për Tregti të Lirë në Evropën Qendrore, CEFTA, pasi që në raport me vendet nënshkruese të kësaj marrëveshjeje, vazhdon të jetë në pozitë jo të barabartë, thonë...

Propozohet rinegocimi i CEFTA-s 11 vjet pas nënshkrimit të saj

para 5 muajve - Zeri

Kosova duhet të rinegociojë Marrëveshjen për Tregti të Lirë në Evropën Qendrore, CEFTA, pasi që në raport me vendet nënshkruese të kësaj marrëveshjeje, vazhdon të jetë në pozitë jo të barabartë, thonë...

Limaj: S’jemi të kënaqur me bashkëpunimin Kosovë-Shqipëri

para 5 muajve - Gazeta e re

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj sot gjatë një vizite në Odën Ekonomike të Kosovës (OEK), ka thënë se Qeveria e Shqipërisë duhet ta gjejë modalitetin për zbutjen e taksës në Rrugën e Kombit...

Pas taksës ndaj prodhimeve serbe, rinegocimi i CEFTA-s si zgjidhje

para 5 muajve - Kallxo

Kosova duhet të rinegociojë Marrëveshjen për Tregti të Lirë në Evropën Qendrore, CEFTA, pasi që në raport me vendet nënshkruese të kësaj marrëveshjeje, vazhdon të jetë në pozitë jo të barabartë, thonë...

BE i kërkon Qeverisë së Kosovës të heqë detyrimet doganore

para 5 muajve - Gazeta Monitor

Bashkimi Evropian pret nga autoritetet në Kosovë që të ndërmarrin hapa drejt vazhdimit të dialogut për normalizimim të marrëdhënieve me Serbinë. Kështu deklaruan për Radion Evropa e Lirë zyrtarët në Bruksel,...

Tarifat tregtare të Kosovës alarmojnë prodhuesit nga Bosnja

para 5 muajve - Lajmi.net

Prodhuesit boshnjakë e kundërshtojnë fuqishëm vendimin e Kosovës për aplikimin e tarifës prej 10 për qind në mallrat e importuara. Prodhuesit e ushqimit nga Bosnja kanë shfaqur pakënaqësinë e tyre pas...

Rinegocimi i CEFTA-s si zgjidhje

para 5 muajve - Evropa e Lirë

Kosova duhet të rinegociojë Marrëveshjen për Tregti të Lirë në Evropën Qendrore, CEFTA, pasi që në raport me vendet nënshkruese të kësaj marrëveshjeje, vazhdon të jetë në pozitë jo të barabartë, thonë...

Limaj: S’jemi të kënaqur me bashkëpunimin Kosovë-Shqipëri

para 5 muajve - KosovaPress

Limaj pret që në mbledhjen e ardhshme të dy qeverive shqiptare të zgjidhen problemet ne aspektin ekonomik. Ndërsa çështja e taksës së mallrave me Serbinë, Limaj tha se Serbia në vazhdimësi ka shkelur marrëveshjen...

BE-ja i kërkon Qeverisë së Kosovës t’i heqë detyrimet doganore

para 5 muajve - Ekonomia Online

Bashkimi Evropian pret nga autoritetet në Kosovë që të ndërmarrin hapa drejt vazhdimit të dialogut për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë. Kështu deklaruan për Radion Evropa e Lirë zyrtarët në Bruksel,...

Lista Serbe paralajmëron protestë kundër taksës për prodhimet e Serbisë

para 5 muajve - Illyria

Prishtinë, 9 nëntor 2018 – Lista Serbe ka reaguar në lidhje me vendimin e Qeverisë ditë më parë për taksën e vendosur prej 10% për produktet e Serbisë dhe Bosnjës, duke thënë se pas këtij vendimi do ta...

Lista Serbe paralajmëron protestë nëse s’hiqet taksa prej 10 për qind

para 5 muajve - Ekonomia Online

Vendimi i Qeverisë për taksën prej 10% është vendosur këtë javë, ku ka pasur reagime të shumta nga liderët serbë dhe madje edhe nga Bashkimi Evropian. Lista Serbe ka reaguar në lidhje me vendimin e Qeverisë...

Lista Serbe paralajmëron protestë nëse s’hiqet taksa prej 10%

para 5 muajve - Bota Press

Lista Serbe ka reaguar në lidhje me vendimin e Qeverisë ditë më parë për taksën e vendosur prej 10% për produktet e Serbisë dhe Bosnjës, duke thënë se pas këtij vendimi do ta mbështesin çdo nismë për rrëzimin...

Më 26 nëntor nënshkruhet marrëveshja e bashkëpunimit ekonomik mes Kosovës dhe Shqipërisë

para 5 muajve - Bota Press

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka pritur në takim zëvendëskryeministrin e Kosovës, Fatmir Limaj për të diskutuar për bashkëpunimin ekonomik në mes të Kosovës dhe Shqipërisë si dhe...

Taksat shtesë për produktet e Serbisë, drojë se tregtarët mund të rrisin çmimet

para 5 muajve - Gazeta e re

Kryetarja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik në Kuvendin e Kosovës Sala Berisha-Shala bashkë edhe me kolegun e saj nga komuniteti egjiptian, deputeti Veton Berisha dhe me përfaqësues nga Klubi i Prodhuesve...

Deputetët vizitojnë prodhuesit vendorë në Ferizaj

para 5 muajve - Telegrafi

Deputetët e Kuvendit të Kosovës dhe Klubi i Prodhuesve të Kosovës sot nga ora 10:30 vizitojnë një prej marketeve në Ferizaj. Vizita realizohet për të parë nga afër se është duke u zbatuar Ligji për Mbrojtjen...

Limaj e quan çështje kombëtare vendimin për taksat ndaj Serbisë dhe Bosnjës

para 5 muajve - Fakti Ditor

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj sot gjatë një vizite në Odën Ekonomike të Kosovës(OEK) ka thënë se iniciativa për themelimin e odës së përbashkët ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë është ide...

Taksat shtesë për produktet e Serbisë, drojë se tregtarët mund të rrisin çmimet

para 5 muajve - Periskopi

Kryetarja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik në Kuvendin e Kosovës Sala Berisha-Shala bashkë edhe me kolegun e saj nga komuniteti egjiptian, deputeti Veton Berisha dhe me përfaqësues nga Klubi i Prodhuesve...

Deputetët e Kosovës përkrahin produktet vendore dhe sigurojnë për cilësinë e tyre

para 5 muajve - Ekonomia Online

Klubi i Prodhueseve të Kosovës së bashku me deputet të Republikës së Kosovës nga Komisioni për Zhvillim Ekonomik sot vizituan marketin Plus Center. Qëllimi i vizitës ishte njoftimi nga afër me zbatimin...

Taksat shtesë për produktet e Serbisë, drojë se tregtarët mund të rrisin çmimet

para 5 muajve - KosovaPress

Kryetarja, Berisha-Shala, tha se arsyeja e vetme për këtë vizitë është se këtu mund të gjesh produkte nga të gjitha vendet e botës, por jo nga Serbia dhe Bosnja, të cilave së fundi Kosova ka vendosur një...

Rinegocimi i CEFTA-s si zgjidhje

para 5 muajve - Sovrani

Kosova duhet të rinegociojë Marrëveshjen për Tregti të Lirë në Evropën Qendrore, CEFTA, pasi që në raport me vendet nënshkruese të kësaj marrëveshjeje, vazhdon të jetë në pozitë jo të barabartë, thonë...

Limaj bën thirrje për bashkëpunim ekonomik ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë

para 5 muajve - Ekonomia Online

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi ka pritur në takim zëvendëskryeministrin, Fatmir Limaj, ku bashkë me bizneset u diskutua lidhur me bashkëpunimin ekonomik ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë....

Tarifat tregtare të Kosovës alarmojnë prodhuesit nga Bosnja

para 5 muajve - Gazeta Monitor

Prodhuesit boshnjakë e kundërshtojnë fuqishëm vendimin e Kosovës për aplikimin e tarifës prej 10 për qind në mallrat e importuara. Prodhuesit e ushqimit nga Bosnja kanë shfaqur pakënaqësinë e tyre pas...

Limaj: Vendimi për taksat ndaj Serbisë dhe Bosnjës është më shumë çështje kombëtare

para 5 muajve - Gazeta e re

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj sot gjatë një vizite në Odën Ekonomike të Kosovës(OEK) ka thënë se iniciativa për themelimin e odës së përbashkët ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë është ide...

Limaj: Vendimi për taksat ndaj Serbisë dhe Bosnjës është më shumë çështje kombëtare

para 5 muajve - KosovaPress

Ai tha se Qeveria e Kosovës duhet të vazhdojë ta fuqizojë partneritetin me bizneset. “Besoj që më 26 nëntor odat shqiptare do të arrijnë marrëveshje. Sepse nuk jemi të kënaqur me bashkëpunimin ekonomik...

Limaj: Nuk jam i kënaqur me bashkëpunimin Kosovë-Shqipëri

para 5 muajve - Gazeta Monitor

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka mbledhur afaristët në një debat të përbashkët me zëvendëskryeministrin, Fatmir Limaj, në prag të mbajtjes së mbledhjes së dy qeverive të Kosovës dhe...

A do të rriten çmimet pas vendosjes së taksës ndaj Serbisë? Flet Rukiqi

para 5 muajve - Medial

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi gjatë një intervistë dhënë sot për Gazetën Online Insjaderi ka folur për mundësinë e rritjes së çmimeve në Kosovë pas vendimit për vendosjen e taksës...

Pas taksës ndaj prodhimeve serbe, rinegocimi i CEFTA-s si zgjidhje

para 5 muajve - 24 ore

Kosova duhet të rinegociojë Marrëveshjen për Tregti të Lirë në Evropën Qendrore, CEFTA, pasi që në raport me vendet nënshkruese të kësaj marrëveshjeje, vazhdon të jetë në pozitë jo të barabartë, thonë...

Taksa doganore e Kosovës alarmon fermerët e bulmetit në Bosnje

para 5 muajve - Bota Press

Prodhuesit boshnjak të qumështit dhe bulmetit janë shprehur të shqetësuar pasi Kosova ka vendosur të martën tarifën doganore prej 10 përqind për importet nga Bosnja dhe Serbia. Prodhuesit boshnjak të produkteve...

Rinegocimi i CEFTA-s si zgjidhje për Kosovën

para 5 muajve - Ekonomia Online

Kosova duhet të rinegociojë Marrëveshjen për Tregti të Lirë në Evropën Qendrore, CEFTA, pasi që në raport me vendet nënshkruese të kësaj marrëveshjeje, vazhdon të jetë në pozitë jo të barabartë, thonë...

Deputetët vizitojnë prodhuesit në Ferizaj

para 5 muajve - KosovaPress

Vizita realizohet për të parë nga afër se është duke u zbatuar Ligji për Mbrojtjen e Konsumatorit. Nga aty vazhdon vizita edhe ne fabrikën e veglave në  Ferizaj si dhe në kompaninë “Tefik Canga”, me qëllim...

Berat Rukiqi tregon se a do rriten çmimet pas vendosjes së taksës ndaj Serbisë

para 5 muajve - Lajmi.net

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka folur për mundësinë e rritjes së çmimeve në Kosovë pas vendimit për vendosjen e taksës prej 10% ndaj produkteve të Serbisë dhe të Bosnjës. Kreu i...

A do të rriten çmimet pas vendosjes së taksës ndaj Serbisë? Flet Rukiqi

para 5 muajve - Zeri

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi gjatë një intervistë dhënë sot për Gazetën Online Insjaderi ka folur për mundësinë e rritjes së çmimeve në Kosovë pas vendimit për vendosjen e taksës...

Enver Hoxhaj iu fton t’i bojkotoni produktet serbe sa më shumë që të mundeni

para 5 muajve - Medial

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka folur për masën mbrojtëse prej 10 euro të vendosur nga Qeveria për produktet e importuara nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. Hoxhaj ka thënë se kjo masë i mbron interesat...

Pse Kosova vendosi taksën 10 % për mallrat e Serbisë dhe të Bosnjes?

para 5 muajve - Gazeta Tema

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Hoxhaj: Nëse Serbia nuk sillet mirë, do t’i rrisim taksat

para 5 muajve - Lajmi.net

Pas vizitës në Ferizaj, zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj qëndroi edhe në “Abi Center” në Prizren, ku u takua me pronarin e kësaj qendre tregtare, i cili njëkohësisht është edhe pronar i kompanisë “Abi...

Hoxhaj: Nëse Serbia nuk sillet mirë, do t’i rrisim taksat

para 5 muajve - Gazeta Express

Pas vizitës në Ferizaj, zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj qëndroi edhe në “Abi Center” në Prizren, ku u takua me pronarin e kësaj qendre tregtare, i cili njëkohësisht është edhe pronar i kompanisë “Abi...

Prodhuesit e Kosovës përkrahin vendimin e Qeverisë, kërkojnë vazhdimin e taksës doganore për Serbinë

para 5 muajve - Lajmi.net

Klubi i Prodhuesve të Kosovës ka vizituar drejtorinë doganore të Kosovës. Klubi i Prodhuesve të Kosovës sot ka vizituar drejtorinë doganore të Kosovës ku është takuar me drejtorin e doganës Bahri Berisha,...

Hoxhaj në “Abi Center”: Nëse Serbia nuk sillet mirë, do t’i rrisim taksat

para 5 muajve - Medial

Pas vizitës në Ferizaj, zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj qëndroi edhe në “Abi Center” në Prizren, ku u takua me pronarin e kësaj qendre tregtare, i cili njëkohësisht është edhe pronar i kompanisë “Abi...

Hoxhaj: Nëse Serbia nuk sillet mirë, do t’i rrisim taksat

para 5 muajve - AlbPortali

Loading... Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj lidhur me vendimin për taksën prej 10 % për produktet e Serbisë, tha se ka gjasa të rriten taksat për Serbinë, nëse ajo nuk sillet mirë. “Vendimi do të mbetet...

Kosovarët të pasigurtë për cilësinë e prodhimeve vendore, prodhimet serbe-kancerogjene

para 5 muajve - Zeri

Kosova vazhdon të importojë mallra nga vendet fqinje, veçmas nga Serbia. Ndërsa në anën tjetër edhe konsumimi i produkteve vendore ende nuk është në nivelin e dëshiruar. E për këtë njohësit e çështjeve...

Hoxhaj viziton marketin që nuk shet produkte serbe, bën thirrje për “patriotizëm ekonomik”

para 5 muajve - Fol

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka vizituar një market në qytetin e Ferizajt,karakteristikë e të cilit është se aty nuk shitet asnjë produkt serb. Gjatë kësaj vizite, Hoxhaj tha se pronari...

Hoxhaj: Nëse Serbia nuk sillet mirë, do t’i rrisim taksat

para 5 muajve - Tetova Sot

Pas vizitës në Ferizaj, zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj qëndroi edhe në “Abi Center” në Prizren, ku u takua me pronarin e kësaj qendre tregtare, i cili njëkohësisht është edhe pronar i kompanisë “Abi...

Kosova s’i ka vënë afat kohor taksës ndaj mallrave të Serbisë e Bosnjës

para 5 muajve - Medial

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Taksa ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës nuk ka afat kohor

para 5 muajve - Telegrafi

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Hoxhaj: Nëse Serbia nuk sillet mirë, do t’i rrisim taksat

para 5 muajve - Fakti Ditor

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj lidhur me vendimin për taksën prej 10 % për produktet e Serbisë, tha se ka gjasa të rriten taksat për Serbinë, nëse ajo nuk sillet mirë. “Vendimi do të mbetet në fuqi....

Hoxhaj viziton marketin që nuk shet produkte serbe, bën thirrje për “patriotizëm ekonomik”

para 5 muajve - Pa censure

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka vizituar një market në qytetin e Ferizajt,karakteristikë e të cilit është se aty nuk shitet asnjë produkt serb. Gjatë kësaj vizite, Hoxhaj tha se pronari...

Skepticizëm për jetëgjatësinë e masës tregtare ndaj Bosnjës dhe Serbisë

para 5 muajve - Kallxo

Qeveria e Kosovës para pak ditësh ka marrë vendim që të vendosë një masë tregtare prej 10% për produktet e Serbisë dhe Bosnjës. Ky vendim u përshëndet nga krerët shtetëror,  Klubi i prodhuesve të Kosovës,...

Kosova s’i ka vënë afat kohor taksës ndaj mallrave të Serbisë e Bosnjës

para 5 muajve - Koha.net

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Hoxhaj: Nëse Serbia nuk sillet mirë, do t’i rrisim taksat

para 5 muajve - Periskopi

Pas vizitës në Ferizaj, zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj qëndroi edhe në “Abi Center” në Prizren, ku u takua me pronarin e kësaj qendre tregtare, i cili njëkohësisht është edhe pronar i kompanisë “Abi...

Taksa ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës nuk ka afat kohor

para 5 muajve - Zeri

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Kosova nuk ndalet, taksa ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës nuk ka afat kohor

para 5 muajve - Gazeta Tema

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Taksa ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës nuk ka afat kohor

para 5 muajve - Evropa e Lirë

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Hoxhaj: Nëse Serbia nuk sillet mirë, do t’i rrisim taksat

para 5 muajve - Sovrani

Pas vizitës në Ferizaj, zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj qëndroi edhe në “Abi Center” në Prizren, ku u takua me pronarin e kësaj qendre tregtare, i cili njëkohësisht është edhe pronar i kompanisë “Abi...

​Klubi i Prodhuesve i gatshëm të përkrah Doganën në implementimin e taksës ndaj produkteve serbe

para 5 muajve - Gazeta e re

Klubi i Prodhuesve të Kosovës sot ka vizituar Drejtorinë Doganore të Kosovës, ku është takuar me drejtorin e Doganës, Bahri Berisha. Takimi pati për qëllim që të shikohet nga afër implementimi i vendimit...

​Klubi i Prodhuesve i gatshëm të përkrah Doganën në implementimin e taksës ndaj produkteve serbe

para 5 muajve - KosovaPress

Takimi pati për qëllim që të shikohet nga afër implementimi i vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës që produkteve të  importuara nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina të ju vihet taksë prej 10%....

Hoxhaj thërret për bojkot të prodhimeve serbe

para 5 muajve - Koha.net

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë se pret që deri në vitin e ardhshëm të ketë një marrëveshje obligative ndërmjet Kosovës e Serbisë. “Ne presim që të kemi marrëveshja obligative që...

Takimi Thaçi-Vuçiq, në Bruksel pritet të diskutohen 10 tema mes Kosovës dhe serbisë

para 5 muajve - Lajmi.net

Zëvendëskryeministri i Kosovës Enver Hoxhaj ka thënë se pret që deri në vitin e ardhshëm të ketë një marrëveshje obligative ndërmjet Kosovës e Serbisë. “Ne presim që të kemi marrëveshja obligative që do...

Hoxhaj në “Abi Center”: Nëse Serbia nuk sillet mirë, do t’i rrisim taksat

para 5 muajve - Ekonomia Online

Pas vizitës në Ferizaj, zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj qëndroi edhe në “Abi Center” në Prizren, ku u takua me pronarin e kësaj qendre tregtare, i cili njëkohësisht është edhe pronar i kompanisë “Abi...

Hoxhaj në “Abi Center”: Kemi nevojë që në 2018 të triumfojmë ekonomikisht në raport me Serbinë

para 5 muajve - Ekonomia Online

Pas vizitës në Ferizaj, zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj qëndroi edhe në “Abi Center” në Prizren, ku u takua me pronarin e kësaj qendre tregtare, i cili njëkohësisht është edhe pronar i kompanisë “Abi...

Kosova s’i ka vënë afat kohor taksës ndaj mallrave të Serbisë e Bosnjës

para 5 muajve - Gazeta e re

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Kosova s’i ka vënë afat kohor taksës ndaj mallrave të Serbisë e Bosnjës

para 5 muajve - Ekonomia Online

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

KMDLNj propozon që taksa ndaj Serbisë të rritet në 50 %

para 5 muajve - Klan Kosova

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, ka komentuar vendimin e Qeverisë që për 10 përqind të vendos taksë doganore për mallrat e Serbisë. Ky këshill ka vlerësuar se liria e lëvizjes...

KMDLNJ kërkon që taksa ndaj produkteve të Serbisë të rritet në 50%

para 5 muajve - Telegrafi

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNJ), duke komentuar vendimin e Qeverisë për 10 për qind taksë doganore për mallrat e Serbisë, ka vlerësuar se liria e lëvizjes dhe qarkullimi...

KMDLNJ propozon që taksa doganore ndaj Serbisë të rritet në 50 për qind

para 5 muajve - Koha.net

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, duke komentuar vendimin e Qeverisë për 10 për qind taksë doganore për mallrat e Serbisë, ka vlerësuar se liria e lëvizjes dhe qarkullimi i lirë...

KMLDNJ propozon që taksa doganore ndaj Serbisë të rritet në 50 për qind

para 5 muajve - Koha.net

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, duke komentuar vendimin e Qeverisë për 10 për qind taksë doganore për mallrat e Serbisë, ka vlerësuar se liria e lëvizjes dhe qarkullimi i lirë...

KMDLNj propozon që taksa ndaj Serbisë të rritet 50 %

para 5 muajve - RTV 21

“Mallrat nga Serbia e kanë vërshuar tregun kosovar dhe nuk i nënshtrohen asnjë kontrolli” Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, duke komentuar vendimin e Qeverisë për 10 përqind...

Vjen një kërkesë që taksa ndaj produkteve serbe të rritet 50 përqind

para 5 muajve - Gazeta Express

​Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNJ), duke komentuar vendimin e Qeverisë për 10 për qind taksë doganore për mallrat e Serbisë, ka vlerësuar se liria e lëvizjes dhe qarkullimi...

Kosova s’i ka vënë afat kohor taksës ndaj mallrave të Serbisë e Bosnjës

para 5 muajve - Sovrani

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Kosova s’i ka vënë afat kohor taksës ndaj mallrave të Serbisë e Bosnjës

para 5 muajve - Periskopi

Vendosja e taksës doganore prej 10 për qind për mallrat që importohen në Kosovë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nuk ka një afat të caktuar se sa do të zgjasë. Ndërkaq, arsyet e vendosjes së kësaj...

Hoxhaj viziton marketin që nuk shet produkte serbe, bën thirrje për “patriotizëm ekonomik”

para 5 muajve - Ekonomia Online

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka vizituar një market në qytetin e Ferizajt,karakteristikë e të cilit është se aty nuk shitet asnjë produkt serb. Gjatë kësaj vizite, Hoxhaj tha se pronari...

Haradinaj: Derisa nuk ndërron qasja e Serbisë, nuk ndërrojmë qëndrime

para 5 muajve - Kallxo

“Derisa nuk ndërron qasja e Serbisë, nuk ndërrojmë qëndrime”, kështu ka deklaruar sot kryeministri Ramush Haradinaj në konferencë për media, në pyetjet e gazetarëve rreth takës së vendosur ndaj produkteve...

O’Connell flet për masën ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës

para 5 muajve - RTV 21

Sipas O’Connellit,  situata tregon sa e rëndësishme është që Kosova dhe Serbia t’i normalizojnë marrëdhëniet e tyre Ambasadori i Britanisë së Madhe, Ruairi O’Connell ka komentuar taksën prej 10% që ka...

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimin e prodhimeve të Serbisë

para 5 muajve - Zhurnal

Prishtinë, 8 nëntor - Enver Hoxhaj ka thënë se vendimi është marrë për të penguar Serbinë që të mos financoj fushata kundër Kosovës në një gjeografi botërore. Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë...

Hoxhaj: Mos i konsumoni prodhimet serbe

para 5 muajve - OraInfo

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj i ka ftuar qytetarët e Kosovës t’i bojkotojnë prodhimet serbe. Ai ka thënë se masa mbrojtëse prej 10 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës, për produktet e importuara...

PDK bën thirrje te qytetarët që të bojkotohen produktet serbe

para 5 muajve - Albeu

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se masa mbrojtëse prej 10 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës , për produktet e importuara nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, i mbron interesat e shtetit...

Hoxhaj tash bëhet kundërshtar i madh i produkteve serbe, fton qytetarët t’i bojkotojnë ato

para 5 muajve - Gazeta Express

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se masa mbrojtëse prej 10 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës, për produktet e importuar nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, i mbron interesat e shtetit...

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimim të prodhimeve të Serbisë

para 5 muajve - Telegrafi

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se masa mbrojtëse prej 10 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës, për produktet e importuar nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, i mbron interesat e shtetit...

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimin e prodhimeve të Serbisë

para 5 muajve - Politiko

Enver Hoxhaj ka thënë se vendimi është marrë për të penguar Serbinë që të mos financoj fushata kundër Kosovës në një gjeografi botërore. Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se masa mbrojtëse prej...

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimin e prodhimeve të Serbisë

para 5 muajve - Lajmi.net

Enver Hoxhaj ka thënë se vendimi është marrë për të penguar Serbinë që të mos financoj fushata kundër Kosovës në një gjeografi botërore. Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se masa mbrojtëse prej...

Bosnja: Taksa e Kosovës në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

para 5 muajve - Kallxo

Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë me parimet e tregtisë...

Taksa ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjës duhet të jetë më e lartë

para 5 muajve - Zeri

Vendosja e taksës prej 10 për qind nga ana e Kosovës për mallrat me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina nga ana e prodhuesve po konsiderohet i mirëpritur. Sipas njohësve të ekonomisë, me këtë...

Takimi Thaçi-Vuçiq, në Bruksel pritet të diskutohen 10 tema mes Kosovës dhe serbisë

para 5 muajve - Bota Press

Zëvendëskryeministri i Kosovës Enver Hoxhaj ka thënë se pret që deri në vitin e ardhshëm të ketë një marrëveshje obligative ndërmjet Kosovës e Serbisë. “Ne presim që të kemi marrëveshja obligative që do...

Taksa ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjës duhet të jetë më e lartë

para 5 muajve - Zeri

Vendosja e taksës prej 10 për qind nga ana e Kosovës për mallrat me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina nga ana e prodhuesve po konsiderohet i mirëpritur. Sipas njohësve të ekonomisë, me këtë...

Taksa ndaj produkteve serbe, MPI-ja e palëkundur në vendimin e saj

para 5 muajve - Indeks.mk

Vendimi i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë për taksat ndaj produkteve serbe, duket të jetë vendim i palëkundshëm. Vendimi i Qeverisë së Kosovës për vendosjen e masës prej 10 për qind në importet e...

Taksa ndaj produkteve serbe, MPI-ja e palëkundur në vendimin e saj

para 5 muajve - OraInfo

Vendimi i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë për taksat ndaj produkteve serbe, duket të jetë vendim i palëkundshëm. Vendimi i Qeverisë së Kosovës për vendosjen e masës prej 10 për qind në importet e...

Taksa është e ulët ndaj Serbisë, duhej 30%

para 5 muajve - Albeu

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Endrit Shala, po qëndron i palëkundur në vendimin e tij për vendosjen e masës prej 10 për qind në importet e mallrave nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina . Por,...

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimin e prodhimeve të Serbisë

para 5 muajve - InfoShqip

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se masa mbrojtëse prej 10 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës, për produktet e importuar nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, i mbron interesat e shtetit...

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimin e prodhimeve të Serbisë

para 5 muajve - Tetova Sot

Enver Hoxhaj ka thënë se vendimi është marrë për të penguar Serbinë që të mos financoj fushata kundër Kosovës në një gjeografi botërore. Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se masa mbrojtëse prej...

Vjen një kërkesë që taksa ndaj produkteve serbe të rritet 50 përqind

para 5 muajve - Bota Press

​Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNJ), duke komentuar vendimin e Qeverisë për 10 për qind taksë doganore për mallrat e Serbisë, ka vlerësuar se liria e lëvizjes dhe qarkullimi...

MTI-ja, e palëkundur për taksën ndaj produkteve serbe

para 5 muajve - Gazeta Express

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Endrit Shala, po qëndron i palëkundur në vendimin e tij për vendosjen e masës prej 10 për qind në importet e mallrave nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina. Por, ish-kreu...

Taksa ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjës duhet të jetë më e lartë

para 5 muajve - Telegrafi

Vendosja e taksës prej 10 për qind nga ana e Kosovës për mallrat me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina nga ana e prodhuesve po konsiderohet i mirëpritur. Sipas njohësve të ekonomisë, me këtë...

MTI-ja, 'e palëkundur' për taksën ndaj produkteve serbe

para 5 muajve - Zeri

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Endrit Shala, po qëndron i palëkundur në vendimin e tij për vendosjen e masës prej 10 për qind në importet e mallrave nga Serbia dhe Bosnjë Hercegovina. Por, ish-kreu...

KMDLNj propozon që taksa ndaj Serbisë të rritet 50 %

para 5 muajve - Periskopi

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, duke komentuar vendimin e Qeverisë për 10 përqind taksë doganore për mallrat e Serbisë, ka vlerësuar se liria e lëvizjes dhe qarkullimi i lirë...

KMDLNj propozon që taksa ndaj Serbisë të rritet 50 %

para 5 muajve - KosovaPress

KMDLNj nëpërmejt një komunikate thotë se Serbia ka bërë 100% bllokadë politike Kosovës dhe ka propozuar që kjo taksë të rritet në masën së paku 50% sikur që të zbatohet 100% reciprociteti me Serbinë dhe...

KMDLNj: Kosova 10% taksë doganore Serbisë, Serbia 100% bllokadë politike Kosovës

para 5 muajve - Ekonomia Online

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka reaguar ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për taksën doganore prej 10% për mallrat nga Serbia dhe Bosnja. Reagimi i plotë: “Qeveria e Kosovës...

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimin e prodhimeve të Serbisë

para 5 muajve - Bota Press

Botapress 8 Nëntor – Enver Hoxhaj ka thënë se vendimi është marrë për të penguar Serbinë që të mos financoj fushata kundër Kosovës në një gjeografi botërore. Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë...

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimin e prodhimeve të Serbisë

para 5 muajve - Ekonomia Online

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se masa mbrojtëse prej 10 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës, për produktet e importuar nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, i mbron interesat e shtetit...

MTI përfundimisht tregon se a do të hiqet taksa ndaj produkteve serbe

para 5 muajve - Bota Press

Botapress 8 Nëntor – Ministri i Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Endrit Shala, po qëndron i palëkundur në vendimin e tij për vendosjen e masës prej 10 për qind në importet e mallrave nga Serbia dhe Bosnjë...

Haradinaj: Taksa për prodhimet e Serbisë e të Bosnjës nuk hiqet

para 5 muajve - Illyria

Prishtinë, 8 nëntor 2018 – Qeveria e Kosovës ka dhënë zotimin se nuk do t’i nënshtrohet kurrfarë presioni ndërkombëtar për të revokuar sanksionet ekonomike të vëna një ditë më parë kundër Serbisë dhe Bosnjës...

Panxha thotë se ka forma të ndryshme për bojkotimin e produkteve serbe, merr shembullin e vendeve arabe ndaj Danimarkës

para 6 muajve - Telegrafi

Drejtori ekzekutiv i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxha në emisionin “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se mënyrat e bojkotimeve për produkteve serbe mund të jenë të ndryshme....

Bosnja: Taksa e Kosovës në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

para 6 muajve - Gazeta Shqip

Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak tha se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë me parimet e tregtisë së lirë në rajon,...

Rukiqi: Si mund të lëvizin mallrat me Serbinë e Bosnjën, kur nuk lejohet levizja e njerëzve?!

para 6 muajve - Telegrafi

Kryetari i Odës Ekonomike, Berat Rukiqi ka thënë se masat e vendosura ndaj produkteve serbe nga Qeveria e Kosovës mund të konsiderohen sanksione politike. Ai në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini...

“Në rast se nuk sillen si fqinj, Kosova ta bllokojë importin e mallrave nga Serbia në tërësi”

para 6 muajve - RTV 21

Gashi komenton kritikat e BE-së ndaj masës për importin e mallrave nga Serbia Bashkimi Evropian i ka kërkuar autoriteteve të Kosovës që urgjentisht të shpjegojnë vendimin e tyre për të rritur tarifat me...

Rukiqi: Si mund të lëvizin mallrat me Serbinë e Bosnjën, kur nuk lejohet levizja e njerëzve?!

para 6 muajve - Zeri

Kryetari i Odës Ekonomike, Berat Rukiqi ka thënë se masat e vendosura ndaj produkteve serbe nga Qeveria e Kosovës mund të konsiderohen sanksione politike. Ai në RTV Dukagjini ka thënë se taksa e vendosur...

“Në rast se Serbia nuk sillet si fqinj, Kosova t’ia bllokojë importin në tërësi”

para 6 muajve - RTV 21

Gashi komenton kritikat e BE-së ndaj masës për importin e mallrave nga Serbia Bashkimi Evropian i ka kërkuar autoriteteve të Kosovës që urgjentisht të shpjegojnë vendimin e tyre për të rritur tarifat me...

Rukiqi: Si mund të lëvizin mallrat me Serbinë e Bosnjën, kur nuk lejohet levizja e njerëzve?!

para 6 muajve - Lajmi.net

Kryetari i Odës Ekonomike, Berat Rukiqi ka thënë se masat e vendosura ndaj produkteve serbe nga Qeveria e Kosovës mund të konsiderohen sanksione politike. Ai në RTV Dukagjini ka thënë se taksa e vendosur...

Kryeministri Haradinaj: BE është e pafuqishme për ta disiplinuar Serbinë, ne duhet ta mbrojmë interesin tonë

para 6 muajve - Klan Kosova

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë se Kosova nuk është vend për mëshirë. Ai këtë e ka thënë duke folur për masën ekonomike prej 10% për produktet nga Serbia, ku ka shtuar se shteti ka mekanizma që...

Klubi i Prodhuesve të Kosovës i gëzohet taksës ndaj mallrave serbe

para 6 muajve - Medial

Drejtori i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxha, ka thënë se tarifa prej 10 për qind për mallrat e importuara nga Serbia është masë e mirë për fillim, por që ka thënë se Serbia meriton bllokadë...

Daçiq: Taksa doganore e Kosovës, mesazh për BE-në

para 6 muajve - Illyria

Beograd, 7 nëntor 2018 – Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha të mërkurën se taksa doganore që Kosova u ka vënë mallrave nga Serbia dhe Bosnja, është mesazh i Prishtinës për Bashkimin Evropian...

Ministri i Jashtëm i Bosnjës: Taksa e Kosovës kundër parimeve të tregtisë së lirë

para 6 muajve - Illyria

Sarajevë, 7 nëntor 2018 – Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë...

Panxha: Prodhuesit vendor mos t’i ngrisin çmimet, pas taksës për produktet nga Serbia dhe Bosnja

para 6 muajve - Telegrafi

Drejtori ekzekutiv i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxha ka kërkuar nga bizneset që mos t’i ngrisin çmimet e produkteve pas vendosjes së taksës prej 10 për qind nga Qeveria e Kosovës, për produktet...

Haradinaj flet rreth tensioneve për mallrat/ Bën paralajmërimin e fortë: Ja ç’ndodh nëse Serbia nuk ndryshon qasje

para 6 muajve - Sot News

Qeveria e Kosovës ka miratuar ditën e djeshme vendosjen e taksës prej 10 për qind për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnje Hercegovina. Por ky vendim i Qeverisë së Kosovës ka shkaktuar tensione...

Klubi i Prodhuesve të Kosovës i gëzohet taksës ndaj mallrave serbe

para 6 muajve - Gazeta Express

Drejtori i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxha, ka thënë se tarifa prej 10 për qind për mallrat e importuara nga Serbia është masë e mirë për fillim, por që ka thënë se Serbia meriton bllokadë...

Tregu kosovar, plot produkte serbe

para 6 muajve - Koha.net

Dhjetëfish më i lartë është importi i produkteve serbe në Kosovë, në krahasim me eksportin kosovar në Serbi. Pjesa më e madhe e produkteve në treg, konsumatorëve iu ofrohen nga ky shtet, raporton KTV....

Bosnja: Taksa e Kosovës në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

para 6 muajve - RTV 21

Reagon Bonsja për Taksën e Kosovës Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim...

Klubi i Prodhuesve të Kosovës i gëzohet taksës ndaj mallrave serbe

para 6 muajve - Fakti Ditor

Drejtori i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxha, ka thënë se tarifa prej 10 për qind për mallrat e importuara nga Serbia është masë e mirë për fillim, por që ka thënë se Serbia meriton bllokadë...

Bosnja: Taksa e Kosovës në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

para 6 muajve - Gazeta e re

Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë me parimet e tregtisë...

Tregu kosovar, plot produkte serbe

para 6 muajve - Gazeta e re

Dhjetëfish më i lartë është importi i produkteve serbe në Kosovë, në krahasim me eksportin kosovar në Serbi. Pjesa më e madhe e produkteve në treg, konsumatorëve iu ofrohen nga ky shtet, raporton KTV....

OEK e përkrah vendimin për importin e mallrave

para 6 muajve - Albinfo

Oda Ekonomike e Kosovës dhe Klubi i Prodhuesve të Kosovës e kanë përkrahur vendimin e djeshëm të Qeverisë për vendosjen e masës mbrojtëse për importin e produkteve të prodhuara në Serbi dhe në Bosnjë e...

Klubi i Prodhuesve të Kosovës i gëzohet taksës ndaj mallrave serbe

para 6 muajve - Sovrani

Drejtori i Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Astrit Panxha, ka thënë se tarifa prej 10 për qind për mallrat e importuara nga Serbia është masë e mirë për fillim, por që ka thënë se Serbia meriton bllokadë...

Pas taksës nga Kosova, vjen reagimi i Bosnjës

para 6 muajve - Periskopi

Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë me parimet e tregtisë...

Si po komentohet taksa prej 10%, e vënë nga qeveria, për produktet serbe dhe boshnjake?

para 6 muajve - Gazeta e re

Vendimi i Qeverisë së Republikës së Kosovës, për t’ua vënë një taksë prej 10%, produkteve serbe, ka ngjallur një valë reagimesh brenda dhe jashtë vendit. Pjesa më e madhe e vendorëve e kanë përkrahur këtë...

Udhëkryqi Kosovë-Serbi-BE: Për kë bien kambanat?

para 6 muajve - Gazeta Tema

Nga Baton Haxhiu Gati gjashtë vjet që prej marrëveshjes së parë të “parimeve për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë”, e cila ishte duartrokitur dhe pritur me entuziazëm të tepruar në Bruksel,...

Udhëkryqi Kosovë-Serbi-BE: Për kë bien kambanat?

para 6 muajve - Java News

Nga Baton Haxhiu/ Gati gjashtë vjet që prej marrëveshjes së parë të “parimeve për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë”, e cila ishte duartrokitur dhe pritur me entuziazëm të tepruar në Bruksel,...

Propozimi i Thaçit duhet parë në dritën e nevojës urgjente të Kosovës për të dalë nga qorrsokaku

para 6 muajve - Ekonomia Online

Gati gjashtë vjet që prej marrëveshjes së parë të “parimeve për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë”, e cila ishte duartrokitur dhe pritur me entuziazëm të tepruar në Bruksel, të dy vendet...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK