http://kariera.mk

Mediat ndërkombëtare shkruajnë për protestën e studentëve

para 5 muajve - Gazeta Tema

Protesta e studentëve përpara godinës së ministrisë së Arsimit kundër tarifës për provimet e mbartura, ka gjetur pasqyrim edhe në mediat ndërkombëtare. Media prestigjoze amerikane si New York Post, Washington...

Studentët në Tiranë protestojnë për cilësi në arsim dhe përgjysmim tarifash

para 5 muajve - Evropa e Lirë

Qindra studentë nga Shqipëria kanë marshuar në rrugët e kryeqytetit, Tiranës, në ditën e dytë të protestës së tyre, duke kërkuar arsim më cilësor dhe tarifa të përgjysmuara të arsimit publik në vend. Me...

Protesta e studentëve, jehonë në mediat ndërkombëtare

para 5 muajve - Vizion Plus

Këtë të enjte studentët treguan fuqinë e tyre, duke qenë të gjithë krahë njëri tjetrit për të kërkuar të drejtat e tyre para Ministrisë së Arsimit. Protesta masive e tyre bëri që qeveria të tërhiqej, dhe...

Mediat e huaja i bëjnë jehonë protestës së studentëve shqiptarë (FOTO LAJM)

para 5 muajve - Albeu

Ditën e sotme mijëra studentë kanë dalë në protestë kundër tarifave të larta të studimit përballë Ministrisë së Arsimit. Kjo protestë është ndjekur edhe nga mediat e huaja të cilat i kanë bërë jehonë ndërkombëtare....

Protesta e studentëve, qeveria tërhiqet nga tarifat

para 5 muajve - Lajmi.net

Ministrja e Arsimit dhe Sportit të Shqipërisë, Lindita Nikolla, pas protestës së studentëve ka dalë në një konferencë për mediat, ku ka sqaruar vendimin që është marrë nga qeveria. Nikolla shtoi se tarifat...

Protesta e studentëve, qeveria tërhiqet nga tarifat

para 5 muajve - Klan Kosova

Ministrja e Arsimit dhe Sportit të Shqipërisë, Lindita Nikolla, pas protestës së studentëve ka dalë në një konferencë për mediat, ku ka sqaruar vendimin që është marrë nga qeveria. Nikolla shtoi se tarifat...

Tiranë, dita e dytë e protestave studentore, qeveria tërhiqet përballë presionit

para 5 muajve - Alsat-M

Studentët në Shqipëri nuk tërhiqen nga protesta e tyre pavarësisht shfuqizimit të vendimit për taksën e provimeve të mbartura. Me thirrjet “arsim publik falas”, “ne nuk dorëzohemi”, “ne nuk jemi bankomat”...

Qeveria heq tarifën, por studentët nuk tërhiqen: Protestat vazhdojnë!

para 5 muajve - Gazeta Shqip

Ashtu sië premtoi ministra Nikolla, qeveria shfuqizoi zyrtarisht VKM nr 288 pika numër 4, e cila parashikonte tarifa për provimet e mbartura në bazë të krediteve. Në pikën 4 thuhej:”Studenti, i cilësuar...

Tentativë për negociata, Nikolla: Ja kërkesa që miratoj me dy duart

para 5 muajve - Telegrafi

Ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë, Lindita Nikolla ka njoftuar se ka marrë një kërkesë nga Këshillat studentorë për 3 pikat e tjera që janë kushtet e vendosura nga studentët. Ministrja tha se është...

Qeveria shfuqizon pikën 4 të VKM, s’ka tarifa për provimet e mbartura

para 5 muajve - Vizion Plus

Këshilli i Ministrave ka shfuqizuar këtë të enjte zyrtarisht VKM nr 288 pika numër 4, e cila parashikonte tarifa për provimet e mbartura në bazë të krediteve. Studentët nuk do t’i nënshtrohen tarifës së...

Studentët nuk ndalen, çfarë pritet të ndodhë nesër

para 5 muajve - Albeu

Edhe pse pas protestave të studentëve, pika 4 e Vendimit të Këshillit të Ministrave, e cila parashikonte pagesë shtesë për provimet e mbartura është shfuqizuar zyrtarisht, studentët kanë bërë thirrje se...

Studentët s’ndalen, paralajmërojnë për ditën e nesërme se çfarë do të ndodhë dhe ku do zhvendosen

para 5 muajve - Sot News

Në një kohë kur ministrja e Arsimit Lindita Nikolla iu plotësoi atyre një prej pikave, shfuqizim të VKM për tarifat për provimet e mbartura, studentët protestues nuk e kanë pritur mirë këtë vendim. Teksa...

Reagon qeveria, “fshihet” neni për pagesën e provimeve të mbartura

para 5 muajve - Gazeta Express

Pas deklaratës së ministres së Arsimit, Lindita Nikolla, sot Këshilli i Ministrave shfuqizon zyrtarisht VKM nr 288 pika numër 4, e cila parashikonte tarifa për provimet e mbartura në bazë të krediteve....

Këshilli i Ministrave: Shfuqizohet zyrtarisht VKM, s’ka tarifa për provimet e mbartura të studentëve

para 5 muajve - Gazeta Tema

Këshilli i Ministrave shfuqizon zyrtarisht VKM nr 288 pika numër 4, e cila parashikonte tarifa për provimet e mbartura në bazë të krediteve. “Studenti, i cilësuar në bazë të rregullores së institucionit...

Protesta e studentëve/ Qeveria shfuqizon pikën 4

para 5 muajve - Sot News

Shfuqizohet zyrtarisht pika 4 e VKM pas protestës së studentëve. Këshillit i Ministrave ka shfuqizuar pak momente më parë pikën 4, e cila nënkupton heqjen e tarifës për provimet e mbartura të studentëve....

Protesta e studentëve/ Shfuqizohet zyrtarisht pika 4 e Këshillit të Ministrave

para 5 muajve - Sot News

Shfuqizohet zyrtarisht pika 4 e VKM pas protestës së studentëve. Këshillit i Ministrave ka shfuqizuar pak momente më parë pikën 4, e cila nënkupton heqjen e tarifës për provimet e mbartura të studentëve....

Tentativa për negociatat, flet përsëri Lindita Nikolli

para 5 muajve - Blitz

Pas daljes publike disa orë më parë ku ministrija Nikolli tërhoqi nenin 4 të VKM për tarifën mbi provimet e mbartura ajo ka njoftuar para pak çastesh se ka  marrë një kërkesë nga Këshillat studentorë për...

Protestat në Shqipëri, pankartë e pazakontë nga një studente

para 5 muajve - Gazeta e re

Pas deklaratës së Lindita Nikollës se qeveria do të tërheqë pikën 4 të ligjit 288 që ka të bëjë me pagesën e provimeve të prapambetura, studentët nuk janë tërhequr. Ata thonë që kanë 4 kërkesa dhe kërkojnë...

Nikolla: Grup pune me studentët për realizimin e kërkesave

para 5 muajve - Gazeta Shqip

Ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë Lindita Nikolla ka njoftuar pasditen e sotme se ka marrë një kërkesë nga Këshillat studentorë për 3 pikat e tjera që janë kushtet e vendosura nga studentët. Ministrja...

Nikolla: Plotësojmë kërkesat e studentëve

para 5 muajve - RTV 21

Protesta e studentëve ka dhënë efekt Ministrja e Arsimit të Shqipërisë, Lindita Nikolla ka njoftuar shfuqizimin e nenit 4 te VKM-se që ka të bëjë me tarifat e provimeve të prapambetura. Ministrja tha se...

Frikë nga studentët? Nikolla reagon për herë të dytë: Gati grupet e punës

para 5 muajve - Albeu

Në daljen e saj të dytë për mediat brenda pak orëve, Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla tha se mbështet kërkesën e disa këshillave studentorë për të ngritur një grup të përbashkët pune për trajtimin...

Protesta/ ‘Askush s’është ngelës’, studenti: Nesër, më shumë…

para 5 muajve - Mapo

Studenti i Fakulteti të Juridikut në Tiranë, Irakli Pina, i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” deklaroi se rezistenca  për të drejtat e tyre do të vijojë pa afat nëse nuk ka një zgjidhje për të gjithë...

Studentët “shkundin” qeverinë, Nikolla sërish në konferencë për shtyp

para 5 muajve - Gazeta Express

Në daljen e dytë për mediat brenda një ore ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë Lindita Nikolla ka njoftuar se ka marrë një kërkesë nga Këshillat studentorë për 3 pikat e tjera që janë kushtet e vendosura...

Nikolla mblodhi me urgjencë rektorët dhe dekanët, habit ministrja: Ja kërkesa e studentëve që e miratoj me dy duart

para 5 muajve - Sot News

Ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë Lindita Nikolla ka njoftuar pasditen e sotme se ka marrë një kërkesë nga Këshillat studentorë për 3 pikat e tjera që janë kushtet e vendosura nga studentët. Ministrja...

Zyrtare/ Qeveria shfuqizon pikën 4 të VKM: Studentët përsëritës s’do të paguajnë!

para 5 muajve - Java News

Këshilli i Ministrave bën zyrtar premtimin e dhënë nga ministrja Lindita Nikolla në mesditë se qeveria do të tërhiqej nga vendimi. Ministrja informon studentët për shfuqizimin e pikës 4 të VKM-së nr.288Studentët...

Nikolla mblodhi me urgjencë rektorët dhe dekanët, ministrja: Ja kërkesa e studentëve që e miratoj me dy duart

para 5 muajve - Sot News

Ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë Lindita Nikolla ka njoftuar pasditen e sotme se ka marrë një kërkesë nga Këshillat studentorë për 3 pikat e tjera që janë kushtet e vendosura nga studentët. Ministrja...

Pas revoltës së studentëve, rrjeti shpërthen me "meme" (FOTO LAJM)

para 5 muajve - Albeu

Protesta e studentëve është mbështetur gjerësisht edhe në rrjetet sociale, ku ndryshe nga disa media televizive kanë shpërndarë momnete nga protesta që në nisje të saj. Kjo protestë ka sjellë reagime të...

Studentët e refuzuan, Nikolla bën lëvizjen urgjente

para 5 muajve - Sot News

Ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë Lindita Nikolla ka njoftuar një tjetër dalje për mediat pasditen e sotme. . Mësohet se në 14:30 Nikolla do të dalë në konferencë për shtyp, me sa duket pas takimit...

Protesta e studentëve, qeveria tërhiqet nga tarifat

para 5 muajve - Ekonomia Online

Ministrja e Arsimit dhe Sportit të Shqipërisë, Lindita Nikolla, pas protestës së studentëve ka dalë në një konferencë për mediat, ku ka sqaruar vendimin që është marrë nga qeveria. Nikolla shtoi se tarifat...

Protesta e studentëve, qeveria tërhiqet nga tarifimi i provimeve të bartura

para 5 muajve - Telegrafi

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, pas protestës së studentëve ka dalë në një konferencë për mediat, ku ka sqaruar vendimin që është marrë nga qeveria. Nikolla shtoi se tarifat i vendos vetë universiteti...

"Duan të na mbyllin sytë", studentët nuk tërhiqen nga protesta

para 5 muajve - Albeu

Studentët nuk tërhiqen nga protesta e tyre pavarësisht shfuqizimit të VKM për taksën e provimeve të mbartura. Ata thonë se kërkojnë edhe plotësimin e tre pikave të tjera të kërkesës së tyre drejtuar Ministrisë...

Protesta/ Fitojnë studentët, terhiqet Ministria e Arsimit: S’do ketë tarifa…

para 5 muajve - Mapo

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, pas protestës së studentëve ka dalë në një konferencë për mediat, ku kasqatuar vendimin që është marrë nga qeveria. Nikolla shtoi se  tarifat i vendos...

“Duan të na mbyllin sytë”, studentët nuk tërhiqen nga protesta

para 5 muajve - InfoShqip

Studentët nuk tërhiqen nga protesta e tyre pavarësisht shfuqizimit të VKM për taksën e provimeve të mbartura. Ata thonë se kërkojnë edhe plotësimin e tre pikave të tjera të kërkesës së tyre drejtuar Ministrisë...

‘Arsim publik falas’/ Studentët në kor: Nuk tërhiqemi!

para 5 muajve - Mapo

Studentët nuk tërhiqen nga protesta e tyre pavarësisht shfuqizimit të VKM për taksën e provimeve të mbartura. Ata thonë se kërkojnë edhe plotësimin e tre pikave të tjera të kërkesës së tyre drejtuar Ministrisë...

Studentët e Tiranës triumfojnë, Qeveria shfuqizoi vendimin për pagesë ekstra për provimet e mbartura

para 5 muajve - Periskopi

Studentët në Shqipëri nuk tërhiqen nga protesta e tyre pavarësisht shfuqizimit të vendimit për taksën e provimeve të mbartura. Me thirrjet “arsim publik falas”, “ne nuk dorëzohemi”, “ne nuk jemi bankomat”...

“E miratoj me të dyja duart”, Nikolla zbardh kërkesën për bashkëpunim me studentët

para 5 muajve - Java News

Ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë Lindita Nikolla ka njoftuar pasditen e sotme se ka marrë një kërkesë nga Këshillat studentorë për 3 pikat e tjera që janë kushtet e vendosura nga studentët. Ministrja...

Fitojnë studentët, tërhiqet qeveria: Nuk do ketë tarifa (FOTO-VIDEO)

para 5 muajve - Gazeta Shqip

Ministrja e Arsmit dhe Sportit, Lindita Nikolla, pas protestës së studentëve ka dalë në një konferencë për mediat, ku ka sqaruar vendimin që është marrë nga qeveria. Nikolla shtoi se tarifat i vendos vetë...

Zbythet qeveria, studentët: Nuk tërhiqemi deri në plotësimin e të gjitha kushteve

para 5 muajve - Gazeta Express

Reagimi masiv i studentëve solli edhe tërheqjen e ministrisë së Arsimit për sa i përket njërës prej pikave të tyre, atë të pagesës për provimet e mbartura. “Është dhe një kërkesë tjetër. Qeveria nuk bën...

10 arsyet pse duhet të mbeshtesim dhe ti bashkohemi studentëve në protestën e tyre

para 5 muajve - Blitz

Këto dy ditë me mijëra studentë, kryesisht të Universiteteve Publike në Tiranë, kanë bojkotuar mësimin dhe kanë marshuar drejt Ministrisë së Arsimit dhe të Sporteve për të protestuar për një kauzë që i...

E FUNDIT/ Rama dhe Nikolla zbythen para studentëve, tërhiqet vendimi

para 5 muajve - Albeu

Qeveria ka bërë një tërheqje taktike përballë lumit të studentëve që janë derdhur në rrugë. Ministrja e Arsimit deklaroi në një dalje për mediat se është shufizuar vendimi për të detyruar studentët të...

Tërhiqet qeveria, Nikolla: Plotësojmë kërkesat e studentëve

para 5 muajve - Vizion Plus

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka njoftuar shfuqizimin e nenit 4 që ka të bëjë me tarifat e provimeve të prapambetura. Minsitra tha se qeveria është dakord me kushtet e studentëve dhe se nuk do të...

Protesta e studentëve, MAS heq tarifën e provimeve të mbartura

para 5 muajve - RTV 21

“Mos na rrëno të ardhmen tonë!” Ministria e Arsimit në Shqipëri, Lindita Nikolla deklaroi se Do të hiqet neni 4. Nuk do të ketë tarifë për provimet e mbartura Me thirrjet “E duam Shqipërinë si gjithë Europa”...

Studentët festojnë përpara Ministrisë tërheqjen e parë të Lindita Nikollës, por ato nuk tërhiqen nga protesta, ja kërkesa

para 5 muajve - Sot News

Me duartrokitje dhe brohoritje është pritur nga studentët tërheqja e ministres së Arsimit, Lindita Nikolla, sa i përket tarifës për ri-provimet. Kanë mjaftuar dytë ditë protestë e të rinjve, që qeveria...

Zgjerohen protestat e studentëve kundër tarifave në Shqipëri

para 5 muajve - Albinfo

Me thirrjet “E duam Shqipërinë si gjithë Europa”, një numër i madh studentësh kanë protestuar para Ministrisë së Arsimit, duke kundërshtuar rritjen e taksave.  Ata po ashtu kërkojnë përmirësimin e kushteve...

Zbythet qeveria e Ramës, nuk ka tarifë për provimet e mbartura

para 5 muajve - Gazeta Express

Në një dalje për mediat ministrja e Arsimit Lindita Nikolla u shpreh se do të hiqet neni 4 dhe nuk do të ketë tarifë për provimet e mbartura. Ministrja Nikolla u shpreh sot se  tarifat i vendos vetë universiteti...

Protesta e studentëve, tërhiqet ministria e Arsimit: Anullohet VKM-ja, nuk do të ketë tarifë për provimet e mbartura

para 5 muajve - Gazeta Tema

Ministrja e Arsmit dhe Sportit, Lindita Nikolla, ka deklarrua se nuk do të këtë tarifa për studentët e mbartur. Në një deklaratë për median Nikolla shtoi se  tarifat i vendos vetë universiteti dhe jo ministria,...

‘As ulje as ngritje për tarifat e studimit’, Nikolla: Qeveria shfuqizon VKM…

para 5 muajve - Mapo

Ministrja e Arsimit dhe Sportit Lindita Nikolla ka folur para mediave dhe ka deklaruar se qeveria shfuqizon që sot VKM për nenin 4 për provimet e mbartura. “Është dhe një kërkesë tjetër. Qeveria nuk bën...

Protesta e studentëve, qeveria tërhiqet vetëm për 1 kërkesë, jo për të tjerat

para 5 muajve - Sot News

Qeveria ka vendosur të tërhiqet nga vendimi i saj që studentët të paguajnë për provimet që do të japin. Vendimi është marrë në një takim të Lindita Nikollës me rektorët dhe dekanët. Por qeveria ka vendosur...

Ngelësit që kërkon Gjermania! Çfarë nuk u pa nga protesta e studentëve në Tiranë (FOTO LAJM)

para 5 muajve - Albeu

Studentët e universiteteve më të mëdha publike të vendit janë ngritur në protestë kundër rritjes së tarifave të studimit si edhe përmirësimin e kushteve fizike të fakulteteve . Ashtu si dje, ata kanë bllokuar...

“As mish, as peshk”, Artan Fuga publikon 4 masat urgjente që duhet të merren për studentët

para 5 muajve - Sot News

Teksa studentët po protestojnë masivisht kundër tarifave për provimet e mbetura, pedagogu dhe filozofi Artan Fuga shprehet se studentët nuk dëshirojnë thjesht dhe vetëm shpenzime të ulëta për studimet,...

Protestë e studentëve në disa qytete

para 5 muajve - Zëri i Amerikës

Në Shqipëri studentët e Universiteteve publike të Tiranës, Durrësit, Korçës, Elbasanit dhe ata të Fakultetit Juridik të Shkodrës bojkotuan sot mësimin në shenjë proteste ndaj tarifave të vendosura për...

Lëvizja e studentëve, Nikolla mbledh rektorët e dekanët

para 5 muajve - Mapo

Një reagim nga qeveria pas lëvizjes masive të studentëve në Universitetet kryesore të vendit. Ministria e Arsimit dhe e Sportit Lindita Nikolla ka mbledhur me urgjencë rektorët dhe dekanët e fakulteve...

Fitojnë studentët, tërhiqet qeveria. Nikolla: S’do ketë tarifa

para 5 muajve - Tetova Sot

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, pas protestës së studentëve ka dalë në një konferencë për mediat, ku ka sqaruar vendimin që është marrë nga qeveria. Nikolla shtoi se tarifat i vendos...

Zbythet qeveria, studentët: Nuk tërhiqemi deri në plotësimin e të gjitha kushteve

para 5 muajve - Sovrani

Reagimi masiv i studentëve solli edhe tërheqjen e ministrisë së Arsimit për sa i përket njërës prej pikave të tyre, atë të pagesës për provimet e mbartura. “Është dhe një kërkesë tjetër. Qeveria nuk bën...

Çfarë nuk u pa nga studentët? /“Ngelësit që kërkon Gjermania”

para 5 muajve - Sot News

Mijëra të rinj e të reja kanë mbushur sot rrugët e Tiranës në protestë kundër tarifave të vendosura për studimet si dhe provimet e mbartura. Ata kanë kërkuar tërheqjen e qeverisë nga VKM që i hap rrugë...

‘Nuk tërhiqemi’, ja katër kushtet e studentëve drejtuar MASR

para 5 muajve - Java News

Protesta e studenteve dha efekt, pasi qeveria njoftoi shfuqizimin e nenit 4 të vendimit nr. 288 të majit të 2018 të qeverisë për tarifën shtesë për provimet e mbartura për studentët. Por pavaresisht fitores...

Nikolla mbledh rektorët, diskutohen kërkesat e studentëve

para 5 muajve - Vizion Plus

Ministrja Lindita Nikolla ka mbledhur në një takim rektoret në zyrën e saj pas protestes studentore e cila ka hyrë në ditën e trete dhe është masivizuar së tepërmi. Në një kohë që jashtë dyerve të ministrisë...

Studentët blindojnë ministrinë, alarmohet Lindita Nikolla dhe bën veprimin e papritur

para 5 muajve - Sot News

Teksa studentët prej më shumë se dy orësh janë grumbulluar para ministrisë së Arsimit duke protestuar për uljen e tarifës në universitete, ministrja Nikolla ka thirrur një mbledhje urgjente me dekanët...

Studentët fitojnë! Ministria e Arsimit heq tarifën për provimet e mbartura

para 5 muajve - Blitz

Pas protestës masive të studentëve shqiptarë në lidhje me tarfiën për provimet e mbartura dhe 3 pika të tjera ministrja Nikolli doli  në një komunikim me mediat gjatë mbledhjes me dekanë dhe rektor të...

Studentët para Ministrisë së Arsimit: E duam Shqipërinë si gjithë Evropa

para 5 muajve - Klan Kosova

Studentët e të gjithë fakulteteve në Tiranë, po protestojnë para Ministrisë së Arsimit ku kërkojnë uljen e tarifave të shkollimit. Të gjitha rrugët kryesore të kryeqytetit janë mbushur me studentë të cilët...

“E duam Shqipërinë si Europa”, studentët mbushin rrugët në Tiranë

para 5 muajve - Alsat-M

Në ditën e dytë të protestës së tyre, Studentët e Universiteteve Publike protestojnë kundër vendosjes së tarifave për provimet e mbartura. Pas bashkimit të studenteve nga të gjithë fakultetet dhe marshimit...

Hiqet tarifa për provimet e mbartura, studentët: Plotësoni kërkesat e tjera!

para 5 muajve - Java News

Ministrja Lindita Nikolla njoftoi sot se një nga katër kërkesat e studentëve do të plotësohet që ditën e sotme. Bëhet fjalë për Pikën 4 të VKM-së Nr.288 ku përcaktohet tarifimi i studentëve për provimet...

Shpërthen dhe në Korçë/ Rebelohen studentët: Kundër provimeve me konçesion

para 5 muajve - Sot News

Protesta e studentëve vijon edhe në qytetin juglindor të Korçës, të cilët  kërkojnë  përgjysmimin e tarifave të shkollimit. Përmes një marshimi, ata janë nisur drejt qendrës së qytetit duke kërkuar me...

Nikolla i përgjigjet studentëve: Tarifa për provimet e mbartura do të hiqet që sot!

para 5 muajve - Java News

Në ditën e dytë të protestës së studentëve, ministrja Lindita Nikolla thirri në një takim rektorët dhe dekanët e universiteteve publike. Në një mbledhje me dyer të mbyllura, kreu i Arsimit diskutoi sëbashku...

Vezë dhe letra higjenike në drejtim të Ministrisë së Arsimit

para 5 muajve - Vizion Plus

Të mbledhur me mijëra para Ministrisë së Arsimit, studentë nga të gjithë fakultetet nuk kursyen edhe hedhjen e vezëve dhe letrave higjenike drejt kësaj godine në shenjë proteste. Ata janë në ditë e tretë...

Studentët mbushin rrugët, Zëri i Amerikës e jep protestën në livestream

para 5 muajve - Mapo

Në ditën e dytë të protestës së tyre, Studentët e Universiteteve Publike  protestojnë  kundër vendosjes së tarifave për provimet e mbartura. Pas bashkimit të studenteve nga të gjithë fakultetet dhe marshimit...

Shqipëri – Hiqet VKM për provimet e mbartura

para 5 muajve - Gazeta e re

Ministria e Arsimit dhe Sportit ka pranuar kërkesen e studentëve duke pranuar që të anulojë nenin 4 të vendimit nr. 288 të majit të 2018 për tarifën shtesë për provimet e mbartura për studentët. Që sot...

Zv.Rektorja e Universitetit të Korçës: Mund të rishikojmë tarifën për provimet e mbartura

para 5 muajve - Vizion Plus

Edhe pse Universiteti i Korçës ka tarifat me te ulëta ne krahasim me gjitha universitetet e tjera te vendit, kjo nuk i ka penguar studentet te dalin ne proteste. Studentët lëvizën më pas drejt qendrës...

Zgjerohen protestat studentore në Shqipëri

para 5 muajve - Koha.net

Protesta studentore në Shqipëri ka marrë një hov të ri këtë të enjte, në ditën e dytë të marshimit nga fakultetet respektive drejt Ministrisë së Arsimit, në “rrugën e Durrësit”, në Tiranë. E enjtja shënon...

VIDEO/ Studentët bllokojnë autostradën Tiranë-Durrës, të gjithë marshojnë drejt zyrës së Lindita Nikollës

para 5 muajve - AlbPortali

Studentë të të gjitha fakulteteve të Tiranës janë nisur sot drejt Ministrisë së Arsimit për të protestuar për uljen e tarifave dhe lehtësinë e kushteve të tyre të jetesës. Loading... Studentët e Universitetit...

Goditen studentët, civilë të panjohur provokojnë protetuesit

para 5 muajve - Albeu

Studentët kanë bojkotuar sot mësimin në shenjë proteste kundër tarifave të larta të Universitetit. Para Ministrisë së Arsimit mijëra studentë të Univeristetit të Tiranës me pankarta në duar bëjnë thirrje...

Universitetet? Reformim të vërtetë!

para 5 muajve - Java News

Nga Artan Fuga Universitetet publike dhe private kanë nevojë të : demokratizohen, menaxhohen teknikisht, mbajnë përgjegjësi për cilësinë e mësimdhënies! Studentët, aq sa i njoh në auditore, nuk dëshirojnë...

Protesta e frikshme e studentëve dhe 4 pikat që rrëzojnë Lindita Nikollën

para 5 muajve - Zhurnal

Tiranë, 6 dhjetor - Ish-zv/ministrja e Arsimit, deputetja e LSI-së, Nora Malaj, në një prononcim për “Koha Jonë”, shprehet se protesta e studentëve shqiptarë, është e drejtë pasi Ministria e Arsimit sipas...

‘O këta, o ne këtu’: Studentët ankohen për taksat e larta

para 5 muajve - Mapo

Studentët e disa prej fakulteteve në Tiranë dhe Durrës, siç kishin paralajmëruar kanë nisur edhe sot protestën kundër vendimit të qeverisë, që i detyron ata të paguajnë për provimet e bartura. Studentët...

Studentët e kanë një hall të madh! Hanë keq, vishen keq, kulturohen keq, punësohen keq!

para 5 muajve - Gazeta Tema

Artan Fuga Mbi kërkesat e studentëve për të mos paguar hyrjen në provime e mbartura sa frëngu pulën dhe ca yçkla të tjera! —————————————————— Një rast për ta përdorur për reformën e kuadrit financiar të...

Të rinjtë, protestë edhe në rrethe

para 5 muajve - Vizion Plus

Protesta e studentëve që kërkojnë heqjen e tarifës për provimet e prapambetura, uljen e tarifës vjetorë dhe përmirësimin e kushteve në konvikte, i janë bashkuar edhe Universitetet e rretheve. Të rinjtë...

Fitojnë studentët, tërhiqet qeveria. Nikolla: S’do ketë tarifa

para 5 muajve - Fakti Ditor

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, pas protestës së studentëve ka dalë në një konferencë për mediat, ku ka sqaruar vendimin që është marrë nga qeveria. Nikolla shtoi se tarifat i vendos...

“Partitë politike të qërohen prej këtej”, studentët tregojnë ndërhyrjet që po iu bëhen

para 5 muajve - Sot News

Disa prej studentëve që kanë marrë megafonin në protestën përpara Ministrisë së Arsimit kanë ngritur shqetësimin për tentativat që po bëhen nga grupe të caktuara politike dhe jo-politike, për të ndërhyrë...

“Paritë politike të qërohen prej këtej”, studentët tregojnë ndërhyrjet që po iu bëhen

para 5 muajve - Sot News

Disa prej studentëve që kanë marrë megafonin në protestën përpara Ministrisë së Arsimit kanë ngritur shqetësimin për tentativat që po bëhen nga grupe të caktuara politike dhe jo-politike, për të ndërhyrë...

FOTO/ Tarifa për lëndët e mbartura, studentët paralizojnë Tiranën

para 5 muajve - Fakti Ditor

Studentët e Universitetit të Tiranës kanë dalë për të dytën ditë radhazi në protestë kundër vendimit për pagesën prej 670 lekësh për çdo kredit të lëndëve të mbartura. Duke bojkotuar mësimin edhe sot,...

“Lindita Nikolla dil në bulevard”/ Lëvizja studentore ndez Tiranën, hedhin letra higjenike dhe për ministren nxjerrin....

para 5 muajve - Sot News

Studentët e Universitetit të Tiranës kanë mbushur rrugën para Ministrisë së Arsimit dhe Sportit duke protestuar kundër tarifave të larta. Studentët kanë nxjerrë kartonët e kuq për ministren Lindita Nikolla,...

Tirana përmbytet nga protesta e të rinjve

para 5 muajve - Lajmi.net

E enjtja shënon ditën e dytë për studentët në kryeqytetin e Shqipërisë. Protesta studentore ka marrë një hov të ri këtë të enjte, në ditën e dytë të marshimit nga fakultetet respektive drejt Ministrisë...

Fitojnë studentët, tërhiqet qeveria. Nikolla: S’do ketë tarifa

para 5 muajve - 24 ore

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, pas protestës së studentëve ka dalë në një konferencë për mediat, ku ka sqaruar vendimin që është marrë nga qeveria. Nikolla shtoi se tarifat i vendos...

FOTO-REPORTAZH: ‘Nuk jemi të varfër, jemi të vjedhur’, zgjerohet protesta

para 5 muajve - Mapo

Protesta studentore ka marrë një hov të ri këtë të enjte, në ditën e dytë të marshimit nga fakultetet respektive drejt Ministrisë së Arsimit, në “rrugën e Durrësit”, në Tiranë. E enjtja shënon ditën e...

Protesta “dhjetoriste” e studentëve mbetës, qeveria “lëshon pe”: jo tarifë për provimet e mbatura

para 5 muajve - Te Sheshi

Qeveria ka bërë një tërheqje duke bërë me dije anullimin e tarifave për provimet e mbartura të studentëve, shkaku kryesor i protestave të tyre masive në dy ditë. “Qeveria do të shfuqizojë që ditën e sotme...

Goditen studentët protestues, civilë të panjohur provokojnë protetuesit

para 5 muajve - InfoShqip

Studentët kanë bojkotuar sot mësimin në shenjë proteste kundër tarifave të larta të Universitetit. Para Ministrisë së Arsimit mijëra studentë të Univeristetit të Tiranës me pankarta në duar bëjnë thirrje...

Studentët bllokojnë edhe autostradën Tiranë-Durrës

para 5 muajve - Gazeta Tema

Studentë të të gjitha fakulteteve të Tiranës janë nisur sot drejt Ministrisë së Arsimit për të protestuar për uljen e tarifave dhe lehtësinë e kushteve të tyre të jetesës në konvikte. Studentët e Universitetit...

Tarifat e arsimit, zgjerohet protesta studentore në Shqipëri

para 5 muajve - RTV 21

Marshuesit kanë mbërritur në Ministrinë e Arsimit dhe Sportit Protesta studentore në Shqipëri ka marrë një hov të ri këtë të enjte, në ditën e dytë të marshimit nga fakultetet respektive drejt Ministrisë...

Zgjerohen protestat studentore në Shqipëri

para 5 muajve - Shenja

Protesta studentore në Shqipëri ka marrë një hov të ri këtë të enjte, në ditën e dytë të marshimit nga fakultetet respektive drejt Ministrisë së Arsimit, në “rrugën e Durrësit”, në Tiranë. E enjtja shënon...

Nikolla thërret rektorët dhe dekanët për rishikimin e VKM-së

para 5 muajve - Java News

Protesta e studentëve e ka detyruar ministren Lindita Nikolla që të zhvillojë një mbledhje për rishikimine VKM Nr.288. Burime nga Ministria e Arsimit njoftojnë se drejtuesja e këtij dikasteri ka thirrur...

Protesta e frikshme e studentëve dhe 4 pikat që rrëzojnë Lindita Nikollën

para 5 muajve - Gazeta Express

Ish-zv/ministrja e Arsimit, deputetja e LSI-së, Nora Malaj, në një prononcim për “Koha Jonë”, shprehet se protesta e studentëve shqiptarë, është e drejtë pasi Ministria e Arsimit sipas saj është në shkelje...

Protestës masive të studentëve i bashkohen edhe pedagogët (Emrat)

para 5 muajve - Sot News

Protestës së fuqishme studentore që po zhvillohetnë të gjithë vendin i janë bashkuar edhe pedagogët. Studentët e universitetit të Durrësit, “Aleksandër Moisiu” dhe të universitetit të Korçës, “Fan Noli”...

Marshimi, studentët bllokojnë edhe autostradën Tiranë-Durrës

para 5 muajve - Mapo

Studentë të të gjitha fakulteteve të Tiranës janë nisur sot drejt Ministrisë së Arsimit për të protestuar për uljen e tarifave dhe lehtësinë e kushteve të tyre të jetesës në konvikte. Studentët e Universitetit...

Përshkallëzohet protesta/Studentët bllokojnë autostradën Tiranë-Durrës, të gjithë drejt zyrës së Lindita Nikollës

para 5 muajve - Sot News

Studentë të të gjitha fakulteteve të Tiranës janë nisur sot drejt Ministrisë së Arsimit për të protestuar për uljen e tarifave dhe lehtësinë e kushteve të tyre të jetesës në konvikte. Studentët e Universitetit...

“Ne nuk jemi bankomat!” Tirana përmbytet nga protesta e të rinjve

para 5 muajve - Gazeta Express

Protesta e studentëve në Tiranë ka arritur kulmin e saj, mijëra të rinj kanë mbushur të gjithë rrugën e Kavajës në numra që as partitë politike nuk arrijnë dot kurrë t’i mbledhin. Mijëra të rinj qëndrojnë...

“E duam Shqipërinë si gjithë Evropa”, studentët rrethojnë Ministrinë e Arsimit

para 5 muajve - Mapo

Studentët e Universitetit të Tiranës kanë mbushur rrugën para Ministrisë së Arsimit dhe Sportit duke protestuar kundër tarifave të larta. Studentët kanë nxjerrë kartonët e kuq për ministren Lindita Nikolla,...

FOTOT/ Tubime në disa qytete, studentët përzenë deputetët e opozitës me megafon: Protesta është e jona dhe jo e politikës. Të anulohet vendimi

para 5 muajve - Gazeta Tema

Studentët e Universiteteve Publike, në ditën e dytë të protestës së tyre vazhdojnë të protestojnë kundër vendosjes së tarifave për provimet e mbartura. Përveç Tiranës, sot protestohet edhe në Universitetet...

Tarifat e arsimit, protesta studentore “merr zgjerim”

para 5 muajve - Klan Kosova

Protesta studentore ka marrë një hov të ri këtë të enjte, në ditën e dytë të marshimit nga fakultetet respektive drejt Ministrisë së Arsimit, në “rrugën e Durrësit”, në Tiranë. E enjtja shënon ditën e...

Protestat e studentëve, Rrokaj: Qeveria po bën rolin e strucit

para 5 muajve - Vizion Plus

Deputeti i LSI, Shezai Rrokaj deklaroi se qeveria është e kapur në panik prej protestës studentore. Në një postim në “Facebook”, Rrokaj duke u ndalur tek deklaratat e kryeministrit Rama për protestën,...

( Foto) Studentët mbulojnë Ministrinë/ Zbarkojnë në Tiranë nga e gjithë Shqipëria, ja çfarë pritet

para 5 muajve - Sot News

Studentët e Universitetit të Tiranës kanë mbushur rrugën para Ministrisë së Arsimit dhe Sportit duke protestuar kundër tarifave të larta. Studentët kanë nxjerrë kartonët e kuq për ministren Lindita Nikolla,...

Protesta/ Edhe studentët e Korçës marshojnë në rrugët e qytetit

para 5 muajve - Java News

Protesta e studentëve vijon edhe në qytetin juglindor të Korçës, të cilët  kërkojnë  përgjysmimin e tarifave të shkollimit. Përmes një marshimi, ata janë nisur drejt qendrës së qytetit duke kërkuar me...

Në protestë edhe "UBT-ja", studentët thirrje në dritare për pedagogët që i pengojnë

para 5 muajve - Albeu

Studentët e Universiteteve Publike protestojnë edhe sot kundër vendosjes së tarifave për provimet e mbartura. Të gjithë fakultetet e Universitetit të Tiranës janë bashkuar tek Politekniku dhe kanë nisur...

Revoltë në të gjithë Shqipërinë, studentët nisen në këmbë drejt Tiranës

para 5 muajve - Albeu

Mijëra studentë vërshojnë drejt Tiranë në protestë kundër tarifave të vendosura nga Ministria e Arsimit . Nga Universiteti Bujqësor, nga Durrësi, e nga rrethe të tjera, ata janë nisur për tu bashkuar me...

“Qeveria e kapur në panik”, deputeti i LSI-së reagon për protestën e studentëve dhe ka një pyetje për kryeministrin

para 5 muajve - Sot News

Nisur nga protestat që po organizojnë ditën e sotme studentët në të gjitha universitetet e vendit tonë, ka ardhur edhe reagimi i deputetit të LSI-së Shezai Rrokaj. Sipas tij kryeministri Edi Rama është...

VIDEO/ Studentët bllokojnë autostradën Tiranë-Durrës, të gjithë marshojnë drejt zyrës së Lindita Nikollës

para 5 muajve - Fakti Ditor

Studentë të të gjitha fakulteteve të Tiranës janë nisur sot drejt Ministrisë së Arsimit për të protestuar për uljen e tarifave dhe lehtësinë e kushteve të tyre të jetesës. Studentët e Universitetit Bujqësor...

Lëvizja e studentëve, Nikolla mbledh rektorët e dekanët

para 5 muajve - Fakti Ditor

Një reagim nga qeveria pas lëvizjes masive të studentëve në Universitetet kryesore të vendit. Ministria e Arsimit dhe e Sportit Lindita Nikolla ka mbledhur me urgjencë rektorët dhe dekanët e fakulteve...

Përshkallëzohet protesta/ Studentët marshojnë drejt MASR dhe përcaktojnë afatet : Keni kohë deri në....

para 5 muajve - Sot News

Studentët e Universiteteve Publike protestojnë edhe sot kundër vendosjes së tarifave për provimet e mbartura. Të gjithë fakultetet e Universitetit të Tiranës janë bashkuar tek Politekniku dhe kanë nisur...

Protesta për tarifat, studentët bllokojnë rrugën tek Ministria e Arsimit

para 5 muajve - Gazeta Shqip

Ashtu siç kishin paralajmëruar, studentët e Universitetit të Tiranës kanë mbërritur para Ministrisë së Arsimit, duke kërkuar heqjen e tarifës për provimet e bartura. Organizatorët kanë bërë me dije se...

VIDEO-LAJM: Studentët ftojnë pedagogun të bashkohet në protestë

para 5 muajve - Tetova Sot

Kjo video tregon momentin kur studentët e Universitetit të Kamzës i kërkojnë pedagogut që të bashkohet në protestë me ta. Disa prej tyre kanë hipur në dritare dhe i kanë bërë thirrje stafit akademik që...

VIDEO/ Pamje nga lart të protestës së studentëve para MAS

para 5 muajve - Java News

Studentët e Universitetit të Tiranës kanë mbushur rrugën para Ministrisë së Arsimit dhe Sportit duke protestuar kundër tarifave të larta, kunder pageses për provimet e mbartura, dhe kushteve te keqija...

Mijëra studentë protestojnë, gjesti që bëjnë të rinjtë kur ndodhen para kryeministrisë

para 5 muajve - Medial

Studentët e Arkitekturës e Politeknikut në Tiranë kërkojnë për ditën e tretë heqjen e tarifës për provimet e mbartura, ndërsa lëvizjes i janë bashkuar edhe të tjera universitete në kryeqytet, përfshi dhe...

Drejt "MASR" me 4 kërkesa, studentët vendosin afatin për ministren Nikolla

para 5 muajve - Albeu

Studentët i kanë drejtuar sot 4 kërkesa Ministrisë së Arsimit , që sipas tyre duhet të plotësohen deri sot në orën 16:00 pasdite. Në letrën e përgatitur nga Këshillat Studentorë të Universiteteve Publike,...

Studentët mblidhen tek Ministria e Arsimit: Keni afat deri në orën 16:00

para 5 muajve - Mapo

Studentët e Universiteteve Publike protestojnë edhe sot kundër vendosjes së tarifave për provimet e mbartura. Të gjithë fakultetet e Universitetit të Tiranës janë bashkuar tek Politekniku dhe kanë nisur...

VIDEO-LAJM: Studentët ftojnë pedagogun të bashkohet në protestë

para 5 muajve - Mapo

Kjo video tregon momentin kur studentët e Universitetit të Kamzës i kërkojnë pedagogut që të bashkohet në protestë me ta. Disa prej tyre kanë hipur në dritare dhe i kanë bërë thirrje stafit akademik që...

Kush është universiteti i vetëm në Shqipëri që ka bojkotuar protestën?

para 5 muajve - Sot News

Studentët në të gjithë Shqipërinë ndodhen në ditën e dytë të mobilizimit për të kërkuar uljen e tarifave. Në Tiranë, Durrës, Shkodër, Elbasan dhe Korçë studentët kanë bojkotuar mësimin dhe kanë nisur protestat....

Protestës masive të studentëve i bashkohen edhe pedagogët (Emrat)

para 5 muajve - Tetova Sot

Protestës së fuqishme studentore që po zhvillohetnë të gjithë vendin i janë bashkuar edhe pedagogët. Studentët e universitetit të Durrësit, “Aleksandër Moisiu” dhe të universitetit të Korçës, “Fan Noli”...

VIDEO/ Studentët e Bujqësorit protestë profesorit në dritare: Hape derën sepse s’pushojmë, lëre mësimin bashkohu me ne!

para 5 muajve - Gazeta Tema

Studentët e Universitetit Bujqesor i janë bashkuar protestës për të kundërshtuar tarifat në Universitete. Një grup prej tyresh kanë hasur në rrezistencë një profesori i cili zhvillonte mësim. Ata janë...

Protestë masive në Tiranë: Studentët me thirrje si 3 dekada më parë

para 5 muajve - Mapo

Edhe sot studentët kanë dalë në protestë, duke kërkuar plotësimin e kërkesave të tyre. Por ndryshe nga dita e djeshme, protesta është përhapur edhe në Universitetin e Durrësit, Korçës dhe Elbasanit. Mijëra...

Studentët i shkojnë te dritarja pedagogut dhe i kërkojnë t'i bashkohet protestës, reagimin e tij i habit të gjithë

para 5 muajve - Sot News

Edhe studentët e Universitetit Bujqësor të Tiranës i janë bashkuar protestës kundër tarifave për provimet e mbartura. Në një nga videot e publikuara, studentët kanë shkuar të dritarja e njërit prej auditoreve...

Studentët rrethojnë Ministrinë e Arsimit, nxjerrin kartonët e kuq

para 5 muajve - Tetova Sot

Studentët e Universitetit të Tiranës kanë mbushur rrugët përpara Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, duke protestuar kundër tarifave të larta. Studentët nxorën kartonë të kuq për ministren Lindita Nikolla,...

Mijëra studentë protestojnë, gjesti që bëjnë të rinjtë kur ndodhen para kryeministrisë

para 5 muajve - Gazeta Express

Mijëra studentë nga Tirana, Elbasani, Korça e Shkodra kanë dalë këtë të enjte në protestë kundër qeverisë Rama. Studentët e Arkitekturës e Politeknikut në Tiranë kërkojnë për ditën e tretë heqjen e tarifës...

Revoltë në të gjithë Shqipërinë, studentët nisen në këmbë drejt Tiranës

para 5 muajve - Tetova Sot

Mijëra studentë vërshojnë drejt Tiranë në protestë kundër tarifave të vendosura nga Ministria e Arsimit. Nga Universiteti Bujqësor, nga Durrësi, e nga rrethe të tjera, ata janë nisur për tu bashkuar me studentët e...

Studentët në Tiranë mbulojnë Ministrinë, nxjerrin kartonët e kuq

para 5 muajve - Tetova Sot

Studentët e Universitetit të Tiranës kanë mbushur rrugën para Ministrisë së Arsimit dhe Sportit duke protestuar kundër tarifave të larta. Studentët kanë nxjerrë kartonët e kuq për ministren Lindita Nikolla,...

Studentët kanë katër kërkesa për ministren: Keni afat deri në orën 16:00 (LETRA)

para 5 muajve - Sot News

Studentët i kanë drejtuar sot 4 kërkesa Ministrisë së Arsimit, që sipas tyre duhet të  plotësohen deri sot në orën 16:00 pasdite. Në letrën e  përgatitur nga Këshillat Studentorë të Universiteteve Publike,...

Bllokohet Tirana: Studentët nisin marshimin drejt Ministrisë së Arsimit

para 5 muajve - Mapo

Studentët e të gjithë fakulteteve në Tiranë, po marshojnë sot në ditën e tretë të protestës së tyre, ku kërkojnë: uljen e tarifave të shkollimit dhe përmirësimin e kushteve të jetesës. Rrugët kryesore...

“1990 është kthyer”, studentët ndezin Korçën: Na shkatërruat!

para 5 muajve - Sot News

Studentët e Universitetit “Fan Noli” në Korçë i janë bashkuar qëndresës disaditore të studentëve në Tiranë. Asnjë prej tyre nuk ka pranuar që të hyjë sot në mësim, ndërsa paralajmërojnë se do të ketë një...

Protesta e studentëve përhapet në Durrës, Korçë e Elbasan

para 5 muajve - Gazeta Tema

Edhe sot studentët kanë dalë në protestë, duke kërkuar plotësimin e kërkesave të tyre. Por ndryshe nga dita e djeshme, protesta është përhapur edhe në Universitetin e Durrësit, Korçës dhe Elbasanit. Ndërkohë...

Protesta studentorë shtrihet edhe në Korçë, Elbasan dhe Durrës

para 5 muajve - Vizion Plus

Mijëra studentë nga Universitetet Publike në rrethe kanë mbështetur kauzën e tyre kundër tarifave vjetore të studimit dhe tarifave për provimet e mbartura,  proteste që u nis nga studentet në Tiranë. Këtë...

VIDEO/ Studentët paralizojnë trafikun, bllokojnë rrugën Tiranë-Durrës

para 5 muajve - Java News

Studentët e Universitetit Bujqësor në Institut kanë dalë sot në protestë ashtu si pjesa më madhe e studentëve të Universiteteve Publike në vend. Ata kanë marshuar nga Universiteti Bujqësor drejt autostradës...

Studentët kyçin auditoret, protesta për tarifat merr përmasa të mëdha

para 5 muajve - Vizion Plus

Mësimi në Universitetet Publike është pezulluar këtë të enjte pasi studentet kanë bojkotuar procesin mësimor për shkak të protestes së tyre që ka hyrë në ditën e trete. Në fakultetet e Universitetit të...

Sot protesta e madhe! Studentët nuk dorëzohen, por përfshijnë gjithë kryeqytetin

para 5 muajve - Standard

Studentët do të vërshojnë sërish sot në Tiranë, në një protestë të madhe, që shënon të tretën ditë për të drejtat e tyre: uljen e tarifave të shkollimit dhe përmirësimin e kushteve të jetesës. Marshimi...

Protestës së studentëve të Tiranës i bashkohet dhe Durrësi! Rinia u ngrit

para 5 muajve - Standard

Studentët e Universitetit Aleksandër Moisiu të Durrësit do të dalin sot në  protestë. Njoftimi është shpërndarë në rrjetet sociale. Në të theksohet se kërkojnë “përgjysmimin e Tarifave të Universiteteve,...

Dita e tretë e protestës, studentët publikojnë kërkesat e tyre

para 5 muajve - Gazeta Express

Studentët që kanë protestuar prej dy ditësh në Tiranë kanë publikuar kërkesat e tyre formalisht përmes një letre, ku pikë së pari kërkojnë heqjen e taksës për kreditet e provimeve të mbetura, një faturë...

“Ne nuk jemi bankomat”/ Studentët në Tiranë, Elbasan, Durrës dhe Korçë në protestë, bllokohet mësimi në Universitete

para 5 muajve - Sot News

Studentët e Universiteteve Publike protestojnë edhe sot para Ministrisë së Arsimit dhe Sportit kundër vendosjes së tarifave për provimet e mbartura. Studentët kanë bojkotuar mësimin, ndërsa marshimi nis...

‘Refuzoj të jem e ardhmja, që nga sot unë jam e tashmja’

para 5 muajve - Java News

“Refuzoj të jem e ardhmja, që nga sot unë jam e tashmja”, kjo është një ndër thirrjet e studentëve të cilët kanë përshkallëzuar protestën e tyre duke bllokuar edhe rrugët e Tiranës Me thirrjet “ne nuk...

Shqipëria nën pushtetin e protestave të studentëve

para 5 muajve - Gazeta Shqip

Protesta e studentëve duket se po merr përmasa të mëdha. Në ditën e dytë të tyre, studentëve të Tiranës dhe Elbasanit, i janë bashkuar edhe ata të Durrësit dhe Korçës. Nën një zë ata kërkojnë plotësimin...

“Lëvizje Dhjetori 2”: studentët mbetës, në revoltë masive për tarifat

para 5 muajve - Te Sheshi

Ka vijuar dhe sot dhe më e zgjeruar, protesta e studentëve mbetës të disa fakulteteve, të cilët nuk pranojnë tarifat e provimeve përsëritëse. Veç Tiranës, janë dhe studentë të Durrësit, Elbasanit, Shkodrës...

Studentët sërish në protestë, ja ku do të mblidhen dhe çfarë pritet të ndodhë sot

para 5 muajve - Sot News

Studentët do të vërshojnë sërish sot në Tiranë, në kuadër të protestës së tyre, ku kërkojnë: uljen e tarifave të shkollimit dhe përmirësimin e kushteve të jetesës. Marshimi nga të gjitha fakultetet do...

VIDEO/ Studentët protestë profesorit në dritare: Bashkohu me ne!

para 5 muajve - Java News

Disa studentë të Universitetit Bujqësor përpara se të niseshin te protesta para Ministrisë së Arsimit i bënë thirrrje një pedagogu që gjendej në auditore që të bashkohej me ta. Ata janë afruar në dritare...

Studentët sfidojnë Nikollën, sërish në protestë (Ja çfarë do të ndodhë sot)

para 5 muajve - Sot News

Studentët do të vërshojnë sërish sot në Tiranë, në kuadër të protestës së tyre, ku kërkojnë: uljen e tarifave të shkollimit dhe përmirësimin e kushteve të jetesës. Marshimi nga të gjitha fakultetet do...

Ngrihen studentët! Pas Tiranës, në protestë Durrësi, Elbasani e Korça

para 5 muajve - Albeu

Studentët e Universiteteve Publike ditën e djeshme kanë protestuar me orë të tëra kundër rritjes së tarifave për ta. Ndërkohë që studentet në Tiranë njoftuan se protesta do të vazhdojë edhe sot, atyre...

Studentët sfidojnë Nikollën, sërish në protestë (Ja çfarë do të ndodhi sot)

para 5 muajve - Sot News

Studentët do të vërshojnë sërish sot në Tiranë, në kuadër të protestës së tyre, ku kërkojnë: uljen e tarifave të shkollimit dhe përmirësimin e kushteve të jetesës. Marshimi nga të gjitha fakultetet do...

Protesta/ Studentët bojkotojnë auditoret: Hiqni tarifën për provimet e mbartura

para 5 muajve - Java News

Mësimi në Universitetet Publike është pezulluar këtë të enjte pasi studentet kanë bojkotuar procesin mësimor për shkak të protestes së tyre. Studentet protestojnë kundër tarifës prej 670 lekësh për kredit...

Studentët bojkotojnë auditoret, sërish në protestë: Hiqni tarifat për provimet e mbartura

para 5 muajve - Java News

Mësimi në Universitetet Publike është pezulluar këtë të enjte pasi studentet kanë bojkotuar procesin mësimor për shkak të protestes së tyre. Studentet protestojnë kundër tarifës prej 670 lekësh për kredit...

Studentët në protestë: “Ne nuk jemi bankomat”

para 5 muajve - Blitz

Ditën e djeshme të gjithë studentët e Universiteteve Publike në Tiranë u organizuan në protestë para Minsitrisë së Arsimit dhe Sportit. Kërkesa e tyre parësore është e thejshtë, heqja e tarifave që ka...

“Tarifat s’i përcakton ministria po universiteti”

para 6 muajve - Klan Kosova

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, shkroi në rrjetin social Twitter lidhur me vendimin e qeverisë për tarifën që studentët duhet të paguajnë për një vit akademik, apo edhe për tarifën shtesë që u vendos...

Jo vetëm në Tiranë, sot ngrihen në protestë edhe ky univesitet

para 6 muajve - Sot News

Studentët e Universitetit 'Aleksandër Moisiu' në Durrësit do të dalin sot në  protestë.Njoftimi është shpërndarë në rrjetet sociale. Në të thuhet studentët kërkojnë “përgjysmimin e Tarifave të Universiteteve,...

Studentët u rikthehen protestave, dalin kundër tarifës për provimet e vjeshtës, Rama premton rishikimin e vendimit

para 6 muajve - Sot News

Studentë të Universitetit të Tiranës protestuan ditën e djeshme prej orës 10:00 deri në 14:00 para Ministrisë së Arsimit, duke kërkuar të mos tarifohen për kreditet e lëndëve të mbartura. Protesta nisi...

Tarifat e arsimit, zgjerohet protesta studentore në Shqipëri

para 5 muajve - KosovaPress

E enjtja shënon ditën e dytë për studentët në kryeqytet, e po ashtu edhe për ata në Elbasan, ndërkohë që studentët e Korçës janë bashkuar për herë të parë sot në bojkotimin e mësimit. Ata të “Fan Nolit”...

Edhe studentët e Durrësit sot në këmbë: Rinia po merr borxh për tarifat e Edi Ramës

para 6 muajve - Medial

Studentët e Universitetit Aleksandër Moisiu të Durrësit do të dalin sot në  protestë. Njoftimi është shpërndarë në rrjetet sociale. Në të theksohet se kërkojnë “përgjysmimin e Tarifave të Universiteteve,...

Pas Tiranës, në protestë edhe studentët e Durrësit dhe Korçës

para 5 muajve - Java News

Studentët e Universiteteve Publike kane njoftuar se do të protestojnë edhe sot para Ministrisë së Arsimit dhe Sportit kundër vendosjes së tarifave për provimet e mbartura. Studentët kanë bojkotuar mësimin,...

Mijëra studentë protestojnë, gjesti që bëjnë të rinjtë kur ndodhen para kryeministrisë

para 5 muajve - Gazeta Monitor

Mijëra studentë nga Tirana, Elbasani, Korça e Shkodra kanë dalë këtë të enjte në protestë kundër qeverisë Rama. Studentët e Arkitekturës e Politeknikut në Tiranë kërkojnë për ditën e tretë heqjen e tarifës...

Tarifat e provimeve të bartura, studentët protestojnë edhe në Korçë

para 5 muajve - Ekonomia Online

Protesta studentore është shtrirë këtë të enjte edhe në qytetin e Korçës. Studentë të Universitetit “Fan Noli” të qytetit juglindor kanë lënë sot orët e mësimit për të protestuar kundër pagesave për provimet...

“Tarifat s’i përcakton ministria po universiteti”

para 6 muajve - Ekonomia Online

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, shkroi në rrjetin social Twitter lidhur me vendimin e qeverisë për tarifën që studentët duhet të paguajnë për një vit akademik, apo edhe për tarifën shtesë që u vendos...

Studentët katër kushte Qeverisë

para 6 muajve - Ina

Këshillat Studentore të Universiteteve Publike do i drejtohen nesër me një kërkesë Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, ku do paraqesin 4 kushtet e tyre. Kërkesa mban datën 06 dhjetor dhe Ministrisë i është...

Studentët zbulojnë axhendën e protestës kanë 4 kërkesa për ministren e arsimit

para 6 muajve - Gazeta Express

Studentët me anë të një letre i kanë drejtuar 4 kërkesa Ministrisë së Arsimit, që sipas tyre duhet të plotësohen deri nesër në orën 16:00 pasdite. Në letrën e  përgatitur nga Këshillat Studentorë të Universiteteve...

Zbardhet ‘axhenda’ e studentëve dhe ultimatumi për Nikollën

para 6 muajve - Java News

Studentët me anë të një letre i kanë drejtuar 4 kërkesa Ministrisë së Arsimit, që sipas tyre duhet të plotësohen deri nesër në orën 16:00 pasdite. Në letrën e përgatitur nga Këshillat Studentorë të Universiteteve...

Protesta e studentëve, Arlind Qori: Qeveria zhvendos topin tek autoritetetet universitare

para 6 muajve - Vizion Plus

Protesta e studentëve të lëvizjes me emrin “Për universitetin” është shfaqur here pas here gjatë disa viteve të fundit. Drejtues të saj janë pozicionuar menjehëre kundër ligjit për arsimin e lartë, ligj...

Mbi kërkesat e studentëve dhe ca yckla të tjera!

para 6 muajve - Java News

Nga Artan Fuga Një rast për t’a përdorur për reformën e kuadrit financiar të arsimit universitar publik dhe më gjerë! Paraprakisht dëshmoj se tarifa për provimet e mbartura nuk ka asnjë kuptim të ekzistojë...

Tarifat për studentët, ministrja e Arsimit sqaron procedurën

para 6 muajve - Gazeta Shqip

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, në një lidhje direkte me studion e lajmeve të Top Channel, se “studentët kanë gjithmonë të drejtë kur protestojnë”, por shtoi se qeveria “ka detyrimin dhe vendosmërinë...

Fitorja e parë e studentëve, ministrja jep konfirmimin

para 6 muajve - Gazeta Express

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka konfirmuar në mbrëmjese qeveria do të plotësojë një prej kërkesave të studentëve. Sipas saj qeveria është e gatshme të heqë nga VKM-ja nr.282 për ligjin e Arsimit...

Studentët bëjnë publike kërkesat e tyre për qeverinë, ja cilat janë 4 kushtet

para 6 muajve - Sot News

Studentët kanë njoftuar me anë të një postimi në rrjetet sociale se nesër në orën 8.00 të mëngjesit studentët e të gjitha universiteteve publike do të bojkotojnë sërish mësimin duke u grumbulluar në oborret...

Mbi kërkesat e studentëve për të mos paguar hyrjen në provime e mbartura sa frengu pulën

para 6 muajve - Medial

Një rast për t’a përdorur për reformën e kuadrit financiar të arsimit universitar publik dhe më gjerë! Paraprakisht dëshmoj se tarifa për provimet e mbartura nuk ka asnjë kuptim të ekzistojë meqë asaj...

Protestojnë studentët në Shqipëri, kërkojnë anulimin e tarifave

para 6 muajve - Koha.net

Në ditën e dytë të protestës së studentëve të Fakultetit të Arkitekturës, Urbanistikës dhe Inxhinierisë së Ndërtimit në Shqipëri u janë bashkuar edhe studentë të fakulteteve të tjera, me kërkesën për anulimin...

Studentët i kundërpërgjigjen Ramës me 5 fakte: Rezistenca vazhdon nesër

para 6 muajve - Gazeta Express

Lëvizja për Universitetin i ka kthyer reagimit të kryeministrit Edi Rama, duke thënë se nivelin e financimeve publike dhe tarifën maksimale për shkollën e lartë e vendos qeveria. Studentët thonë se kreu...

Tarifat për arsimin/ Deputeti i PD-së i përgjigjet Ramës, publikon dokumentet

para 6 muajve - Sot News

Deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi është përgjigjur Kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit u shpreh se tarifat nuk i rritë qeveria, por i vendos vet universiteti. Boçi në përgjigjen e tij për...

Shqipëri, studentët protestë kundër “rritjes së tarifave”

para 6 muajve - Shenja

Studentët e universiteteve publike në Tiranë kanë protestuar sot për të kundërshtuar tarifën për lëndët përsëritëse, si dhe me kërkesën për uljen e tarifave të studimit, raporton AA. Protestës së nisur...

Arroganca e tepruar me studentët

para 6 muajve - Gazeta Tema

Nga Ardit Rada Tashmë që të gjithë palët e thanë fjalën, protesta e studentëve është më e qartë dhe e drejta qëndron në krahun e tyre. Pas disa orësh para Ministrisë përgjegjëse për edukimin, opozita nxitoi...

“Edhe kur studentët nuk kanë të drejtë, ata kanë gjithmonë të drejtë! Pikë.”

para 6 muajve - Medial

Një rast për t’a përdorur për reformën e kuadrit financiar të arsimit universitar publik dhe më gjerë! Paraprakisht dëshmoj se tarifa për provimet e mbartura nuk ka asnjë kuptim të ekzistojë meqë asaj...

Protesta e studentëve për tarifat, Rama: Nikolla u ka kërkuar universiteteve të rishikojnë VKM-në

para 6 muajve - Medial

Kryeministri Rama ka sqaruar me anë të një postimi në Twitter përmes 5 pikave, të gjitha pretendimet e atyre studentëve që bojkotuan auditoret dhe protestuan përpara Ministrisë së Arsimit për tarifën e...

“Edhe kur studentët nuk kanë të drejtë, ata kanë gjithmonë të drejtë! Pikë.”

para 6 muajve - Gazeta Express

Mbi kërkesat e studentëve për të mos paguar hyrjen në provime e mbartura sa frengu pulën dhe ca yçkla të tjera! Një rast për t’a përdorur për reformën e kuadrit financiar të arsimit universitar publik...

Tarifa për lëndët e mbartura, Nikolla: Jemi të gatshëm për ta hequr nga VKM

para 6 muajve - Java News

Qeveria është e gatshme të heqë nga VKM-ja nr.282 për ligjin e Arsimit të Lartë, tarifën për lëndët e mbartura. Kështu u shpreh në një intervistë ekskluzive për Report Tv ministrja e Arsimit, Sporteve...

Vazhdojnë edhe nesër protestat studentore në Tiranë kundër tarifave të larta të Universitetit

para 6 muajve - Lajmi.net

Studentët e Universitetit të Tiranës dhe të Politeknikut protestuan përpara Ministrisë së Arsimit, për të kërkuar anulimin e tarifës për provimet e prapambetura. Protesta nisi në Universitet rreth orës...

Rama merr një vendim të ri pas protestës të studentëve

para 6 muajve - Albeu

Kryeministri Rama ka sqaruar me anë të një postimi në Twitter përmes 5 pikave, të gjitha pretendimet e atyre studentëve që bojkotuan auditoret dhe protestuan përpara Ministrisë së Arsimit për tarifën e...

Protestat e studentëve, Rama: Tarifa për mbetësit u kërkua nga universitetet

para 6 muajve - Gazeta Shqip

Në një tjetër përgjigje për studentët që protestuan sot (5 tetor) përpara Kryeministri Edi Rama, thotë se tarifat e tyre nuk i përcakton Ministria por universiteti, ndërsa në pikën 5 të përgjigjes së tij,...

Protesta e studentëve "tremb" Ramën: Do rishikohet vendimi!

para 6 muajve - Gazeta Express

Protesta e studentëve këtë të mërkurë që u përshkallëzua edhe me goditje me vezë ndaj Ministrisë së Arsimit, ka bërë që kryeministri Edi Rama të tërhiqet një hap më pas. Përmes një reagimi në rrjetet sociale,...

?Edhe kur studentët nuk kanë të drejtë, ata kanë gjithmonë të drejtë! Pikë:

para 6 muajve - Albeu

Pedagogu dhe filozofi i njohur Artan Fuga, i njohur pçr qendrimet e tij kundçr mënyrës së si qeveria po tenton të bëjë Reformën në Arsim ka dalë në mbrojtje të protestave të studentëve . Fuga shkruan se...

“Edhe kur studentët nuk kanë të drejtë, ata kanë gjithmonë të drejtë! Pikë!”

para 6 muajve - Pa censure

Nga ARTAN FUGA: Mbi kërkesat e studentëve për të mos paguar hyrjen në provime e mbartura sa frengu pulën dhe ca yçkla të tjera! Një rast për t’a përdorur për reformën e kuadrit financiar të arsimit universitar...

​Protestojnë studentët – kërkojnë anulimin e tarifave

para 6 muajve - Periskopi

Në ditën e dytë, protestës së studentëve të Fakultetit të Arkitekturës, Urbanistikës dhe Inxhinierisë së Ndërtimit u janë bashkuar edhe studentë të fakulteteve të tjera, me kërkesën për anulimin e vendimit...

Protesta e studentëve, Rama: Tarifat s’i përcakton ministria por universiteti, asnjë tarifë s’është rritur nga 2014

para 6 muajve - Gazeta Tema

Kryeministri Edi Rama ka folur pas protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit. Përmes një postimi në rrjetin social Twitter, Rama shkruan se tarifat s’i përcakton ministria por universiteti dhe...

Protestojnë studentët - kërkojnë anulimin e tarifave

para 6 muajve - KosovaPress

Revolta e studentëve doli jashtë dyerve të universiteteve dhe shkoi pranë Ministrisë së Arsimit. Hedhjen e stilolapsave studentët e quajtën akt simbolik, si dhe zemërimin e akumuluar me jetën universitare...

Protesta e studenteve/ Rama: Tarifa për mbetësit u kërkua nga universitetet

para 6 muajve - Vizion Plus

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish në lidhje me protestën e studentevë për vendosjen e tarifave për provimet e mbartura. Përmes një postimi në Twitter, shefi i qeverisë thotë se VKM për tarifën e...

Arroganca e tepruar me studentët

para 6 muajve - Java News

Nga Ardit Rada Tashmë që të gjithë palët e thanë të tyre, protesta e studentëve është më e qartë dhe e drejta qëndron në krahun e tyre. Pas disa orësh para Ministrisë përgjegjëse për edukimin, opozita...

Provimet e mbartura me pagesë? Artan Fuga: Këto janë arsyet pse studentët kanë të drejtë

para 6 muajve - Sot News

Edhe pedagogu Artan Fuga ka reaguar në lidhje me protestën e studentëve ditën e sotme përpara Ministrisë së Arsimit. Përmes një postimi në facebook, Fuga ka rënditur sipas tij arsyet pse studentët kanë...

Rama: VKM për tarifën e mbetësve është kërkuar nga universitetet

para 6 muajve - Mapo

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas protestës së studentëve në lidhje me vendosjen e tarifës për provimet e mbartura. Përmes një postimi në Twitter, Rama thotë se VKM për tarifën e mbetësve është kërkuar...

"Thjesht e vërteta", Rama reagon sërish për protestën e studentëve: Ja kush e kërkoi VKM-në për tarifën e mbetësve

para 6 muajve - Sot News

Kryeministri Edi Rama, ka reaguar sërish lidhur me protestën e studentëve para Ministrisë së Arsimit, të cilët kërkojnë ulje të tarifave për studimet në universitetet publike. Rama shprehet se asnjë tarifë...

Ngelësit, pagesat dhe penalitet në Europë. Serbia, deri 2 mijë euro në vit shtesë, rajoni, djegie e përjetshme e degës

para 6 muajve - Gazeta Tema

Pagesa të kripura, përjashtim nga konvikti dhe deri në djegien e përjetshme të të drejtës së studimit. Penalitetet për ngelësit në universitete variojnë sipas çdo shteti, por pothuajse kudo, trajtimi i...

Vazhdojnë edhe nesër protestat studentore në Tiranë kundër tarifave të larta të Universitetit

para 6 muajve - Periskopi

Studentët e Universitetit të Tiranës dhe të Politeknikut protestuan përpara Ministrisë së Arsimit, për të kërkuar anulimin e tarifës për provimet e prapambetura. Protesta nisi në Universitet rreth orës...

Rama u përgjigjet studentëve: Tarifën për mbetësit e kërkuan universitetet

para 6 muajve - Java News

Kryeministri Edi Rama ka reaguar përmes rrjeteve sociale duke argumentuar ndryshimet e tarifave të studentëve. Shefi i qeverisë i përgjigjet protestës së sotme duke u shprehur se nuk ka pasur asnjë rritje...

Studentët shqiptarë hanë keq, vishen keq, kulturohen keq, punësohen keq!

para 6 muajve - Ekonomia Online

Mbi kërkesat e studentëve për të mos paguar hyrjen në provime e mbartura sa frëngu pulën dhe ca yçkla të tjera! Një rast për ta përdorur për reformën e kuadrit financiar të arsimit universitar publik dhe...

"Arroganca s?do e ndalë rezistencën", studentët i përgjigjen Ramës

para 6 muajve - Albeu

Studentët prej disa orësh janë mbledhur para Ministrisë së Arsimit duke protestuar për tarifat e larta në Universitete. Pas protestës masive që u zhvillua sot përpara Ministrisë së Arsimit tek rruga e...

Nikolla: Nuk kemi bërë rritje tarifash, VKM-ja nuk i prek studentët

para 6 muajve - Vizion Plus

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka sqaruar studetnët në lidhje me VKM-në që ata po protestojnë. Në një konferencë për mediat, ku morën pjesë edhe dekanët e Universiteteve, Nikolla deklaroi se studentët...

Protesta e studentëve, Nikolla: Tarifat i propozon Universiteti

para 6 muajve - Gazeta Shqip

Në një komunikim me mediat, ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, gjatë një takimi me rektorët dhe dekanët e universiteteve, ka reaguar pas protestës së studentëve, kundër tarifave universitare. Ajo bëri...

‘Arroganca s’do e ndalë rezistencën’, studentët i përgjigjen kryeministrit Rama

para 6 muajve - Mapo

Studentët duken të vendosur në mospranimin e vendosjes së tarifës për provimet e mbartura.’ Pas protestës masive që u zhvillua sot përpara Ministrisë së Arsimit tek rruga e Durrësit, ata u zotuan se rezistenca...

Studentët në Tiranë protestojnë kundër tarifave, Rama del kundër

para 6 muajve - Albinfo

Studentët e Universiteti të Tiranës dhe të Politeknikut kanë protestuar përpara ndërtesës së Ministrisë së Arsimit, për të kërkuar anulimin e tarifës për provimet e prapambetura, transmeton albinfo.ch...

Protesta e studentëve reagon Rama: Zhurmë kazanësh, dizinformim me dashje

para 6 muajve - Blitz

Pas përgjigjeve që u ka dhënë prej ditësh banorëve të Unazës së Re, kryeministri Edi Rama nuk ka ngurruar t’u japë dhe një përgjigje studentëve që po protestojnë përpara Ministrisë së Arsimit. Në një replikë...

Rama i quan ngelës studentët që protestojnë, ndërsa sulmon sërish median

para 6 muajve - Medial

Duke iu kthyer përgjigje qytetarëve në rrjetet sociale ai shkruan se tarifat nuk përcaktohen nga ministria e Arsimit, por nga vetë universitetet mbi bazën e autonomisë së tyre. Rama i quan ngelës studentët...

Protesta e studnetëve, Nikolla: Të bisedojmë, por tarifa nuk ju prek xhepat

para 6 muajve - Gazeta Express

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla u ka bërë thirrje nxënësve se është e gatshme që t’i takojë ata për të diskutuar në lidhje me tarifën e vënë për kreditet e provimeve të mbartura në Universitetet e...

Protesta kundër rritjes së tarifave, studentët qëllojnë me vezë Ministrinë e Arsimit në Shqipëri

para 6 muajve - Lajmi.net

Studentë të Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit, Arkitekturës dhe Urbanistikës kanë dalë që prej mëngjesit të kësaj të mërkure në protestë kundër rritjes së tarifave arsimore nga qeveria. Mes të tjerave,...

Ministrja Nikolla rrëzoi kërkesën e tyre, ja çfarë paralajmërojnë studentët për ditën e nesërme

para 6 muajve - Sot News

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla rrëzoi kërkesat e studentëve për uljen e tarifës së studimit. Menjëherë pas kësaj studentët kanë b daj qwndrimit të ministres, duke paralajmëruar sërish protestë ditën...

‘Ata janë pasuria e kombit’, Lindita Nikolla reagon pas protestës së studentëve

para 6 muajve - Mapo

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla, ka dalë në një konferencë për mediat pas protestave të studentëve të cilët prej orësh janë mbledhur para institucionit. Studentë të universiteteve publike kërkojnë...

Protesta e studentëve, Rama: Nuk ka rritje tarifash por zhurmë kazanësh

para 6 muajve - Vizion Plus

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me protestën e ndërmarrë gjatë këtyre dy ditëve nga studentët për heqjen e tarifave ndaj provimeve të mbartura. Në një replikë të bërë në “Facebook”, kryeministri...

Rama reagon ndaj studentëve: A jeni dakord ju qytetarë të paguani për ngelësit?

para 6 muajve - Zhurnal

Tiranë, 5 dhjetor - Ndërkohë që studentët po protestojnë për realizimin e kërkesave të tyre, ka ardhur dhe përgjigjia e kryeministrit Edi Rama. “Me falni po e para ministrja s’eshte as pa shkolle as me...

Rama i mohon Lindita Nikollës diplomën tek UFO (FOTO LAJM)

para 6 muajve - Albeu

Kryeministri Rama i ka mohuar studimet master ministres së Arsimit, Lindita Nikolla, të cilata jo i ka përfunduar në Universitetin UFO (Sot Albanian University). Në një përgjigje për ndjekësit Rama thotë...

Shqipëri, studentët protestë kundër “rritjes së tarifave”

para 6 muajve - Gazeta e re

Studentët e universiteteve publike në Tiranë kanë protestuar sot për të kundërshtuar tarifën për lëndët përsëritëse, si dhe me kërkesën për uljen e tarifave të studimit. Protestës së nisur nga studentët...

Studentët prej orësh i kanë rrethuar Ministrinë, Nikolla ‘live’ flet për mediat

para 6 muajve - Sot News

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla, ka dalë në një konferencë për mediat pas protestave të studentëve të cilët prej orësh janë mbledhur para institucionit. Studentë të universiteteve publike kërkojnë...

Tri kërkesat e panegociueshme të studentëve për qeverinë/VIDEO

para 6 muajve - Vizion Plus

E nisur si një proteste e lokalizuar vetëm tek studentet e disa fakulteteve të Universitetit Politeknik, tashmë revolta e të rinjve ndaj Ministrisë së Arsimit për tarifat në Institucionet Publike të Arsimit...

Rama i quan ngelës studentët që protestojnë, ndërsa sulmon sërish median

para 6 muajve - Gazeta Express

Kreu i qeverisë Edi Rama reagoi sot në lidhje me protestë ne studentëve. Duke iu kthyer përgjigje qytetarëve në rrjetet sociale ai shkruan se tarifat nuk përcaktohen nga ministria e Arsimit, por nga vetë...

Protesta, Rama: Jeni të gatshëm të paguani për studentët ngelës? Nuk ka rritje tarifash që prej 2014-tës

para 6 muajve - Gazeta Tema

Kyreministri Edi Rama ka reaguar për protestën që studentët po mbajnë para ministrisë së Arsimit për uljen e tarifave. Teksa i përgjigjet një qytetari i cili i shkruan në facebook për protestën e studentëve Rama thotë...

Protesta e studentëve, qeveria: përse nuk keni të drejtë

para 6 muajve - Te Sheshi

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla, por më parë dhe kryeministri Rama, kanë dhënë versionin e tyre mbi atë çfarë po protestojnë studentët e disa fakulteteve, ku spikasin ata të Ndërtimit, e që kanë të...

Çfarë nuk u pa nga protesta e sotme e studentëve që paralizoi Tiranën (FOTO LAJM)

para 6 muajve - Albeu

Mijëra studentë kanë paralizuar Tiranën sot duke kërkuar uljen e tarifave të studimit sie dhe plotësimin e një serë kushtesh fizike në fakultete. Dhjetëra studentë janë parë të mblidhen në oborrin e fakultetit...

Protesta e studentëve, Rama: Jeni të gatshëm të paguani për studentët ngelës? Nuk ka rritje tarifash që prej 2014-tës

para 6 muajve - Gazeta Tema

Kyreministri Edi Rama ka reaguar për protestën që studentët po mbajnë para ministrisë së Arsimit për uljen e tarifave. Teksa i përgjigjet një qytetari i cili i shkruan në facebook për protestën e studentëve Rama thotë...

Studentët bllokojnë rrugën, hedhin vezë në drejtim të MAS

para 6 muajve - Blitz

Studentët e universiteteve publike në Tiranë kanë vijuar sërish me protestën e tyre në shenjë kundërshtie për tarifën e studimit. Të parët që e iniciuan këtë tubim, studentët e Arkitekturës dhe Urbanistikës...

Rama reagon ndaj studentëve: A jeni dakord ju qytetarë të paguani për ngelësit?

para 6 muajve - Mapo

Ndërkohë që studentët po protestojnë për realizimin e kërkesave të tyre, ka ardhur dhe përgjigjia e kryeministrit Edi Rama. “ Me falni po e para ministrja s’eshte as pa shkolle as me UFO, ndryshe nga cfare...

Protesta e studentëve, reagon Rama: Do i paguani ju shpenzimet për studentët ngelës?

para 6 muajve - Sot News

Ndërkohë që studentët po protestojnë fuqishëm për realizimin e kërkesave të tyre, ka ardhur dhe përgjigjja e kryeministrit Rama, duke i kthyer përgjigje njërit prej komentuesve në Facebook. “Më falni po...

Lindita Nikolla bën lëvizjen e shpejtë, studentët i japin përgjigjen që nuk e priste

para 6 muajve - Sot News

Ditën e sotme, studentet janë ngritur masivisht në protestë për të kundërshtuar tarifat e larta në universitetet publike. Pasi tha se janë në të drejtën e tyre të protestojnë, ministrja e Arsimit Lindita...

Bllokohet “Rruga e Durrësit”, studentët qëllojnë me vezë MAS. Reagon Nikolla

para 6 muajve - Gazeta Shqip

Studentët e Universitetit të Tiranës dhe atij Politeknik e përshkallëzuan sot protestën e tyre kundër tarifës 670 lekë për kreditet e provimeve të mbartura, duke marshuar në drejtim të Ministrisë së Arsimit....

Qindra studentë mbulojnë rrugët e Tiranës, lëshohen vezë në drejtim të Ministrisë

para 6 muajve - Alsat-M

Qindra protestues nga Universiteti i Arkitekturës e Politeknikut në Tiranë kanë protestues këtë të mërkurë kundër vendosjes së tarifës për kreditet e provimeve të mbartura, që sipas tyre tejkalojnë kushtet...

Pas Tiranës edhe studentët e Elbasanit bojkotojnë mësimin dhe dalin në protesta (FOTO LAJM)

para 6 muajve - Albeu

Protestat e studentëve kundër tarifave të shkollimit duket se po shtrihen në të gjithë Shqipërinë. Pas Tiranës , tani janë edhe studentët e Universitetit të Elbasanit që kanë paralajmëruar bashkimin në...

Nikolla sqaron studentët: Prej 2014, asnjë rritje tarifash!

para 6 muajve - Java News

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla, ka dalë në një konferencë për mediat pas protestave të studentëve të cilët prej orësh janë mbledhur para institucionit. “Vëmendja ime është posaçërisht tek shqetësimet...

Tri kërkesat e panegociueshme të studentëve për qeverinë

para 6 muajve - Tetova Sot

E nisur si një proteste e lokalizuar vetëm tek studentet e disa fakulteteve të Universitetit Politeknik, tashmë revolta e të rinjve ndaj Ministrisë së Arsimit për tarifat në Institucionet Publike të Arsimit...

Studentët qëllojnë me vezë e lapsa drejt Ministrisë së Arsimit/FOTO

para 6 muajve - Vizion Plus

Protestat e studentëve kundër tarifave për provimet e mbartura janë shtrirë edhe në Universitetin Aleksandër Xhuvani në Elbasan. Studentët e Fakultetit të Inxhinierisë në Tiranë ishin të parët të cilët...

‘Nuk mund të paguaj për studentët ngelës, tarifat i vendos universiteti’

para 6 muajve - Java News

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për protestën e studentëve para ministrisë së Arsimit. Rama shprehet se tarifat nuk i vendos ministria e Arsimit, por universitetet, dhe e dyta shton se ‘nuk është dakord...

“5 vite shkollë, 2 veshka kam”, ja mesazhet e studentëve për Nikollën

para 6 muajve - Sot News

“5 vite shkollë, unë 2 veshka kam”, “Nuk paguaj 300 + për provim”. Këto janë disa nga mesazhet që studentët e universiteteve publike në Tiranë ia adresojnë ministres së Arsimit, Lindita Nikolla. Në shenjë...

Tensionohet situata/ Studentët qëllojnë godinën e ministrisë me vezë, libra dhe lapsa: Turp, ne nuk ikim

para 6 muajve - Sot News

Studentët e universiteteve publike në Tiranë kanë vijuar sërish me protestën e tyre në shenjë kundërshtie për tarifën e studimit. Të parët që e iniciuan këtë tubim, studentët e Arkitekturës dhe Urbanistikës...

Protesta/ Studentët refuzuan takimin, ministrja Nikolla bën veprimin e papritur

para 6 muajve - Sot News

Protesta studentore dhe përgjigja negative që ata i kthyen ministries Nikolla pas ftesës së saj për takim, ka bërë që kjo e fundit të njoftojë një deklaratë për mediat në orën 12:30.Me anë të një njoftimi...

‘Qyteratët s’do paguajnë për studentët ngelës, tarifat i vendos universiteti’

para 6 muajve - Java News

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për protestën e studentëve para ministrisë së Arsimit. Rama shprehet se tarifat nuk i vendos ministria e Arsimit, por universitetet, dhe e dyta shton se ‘nuk është dakord...

Qindra studentë mbulojnë rrugët e Tiranës, lëshohen vezë në drejtim të Ministrisë

para 6 muajve - Gazeta Express

Qindra protestues nga Universiteti i Arkitekturës e Politeknikut në Tiranë kanë protestues këtë të mërkurë kundër vendosjes së tarifës për kreditet e provimeve të mbartura, që sipas tyre tejkalojnë kushtet...

Protesta/ Studentët refuzuan takimin, ministja Nikolla bën veprimin e papritur

para 6 muajve - Sot News

Protesta studentore dhe përgjigja negative që ata i kthyen ministries Nikolla pas ftesës së saj për takim, ka bërë që kjo e fundit të njoftojë një deklaratë për mediat në orën 12:30.Me anë të një njoftimi...

Ministrja: Kanë pranuar të bisedojmë. Studentët e nxjerrin bllof Nikollën, tregojnë si qëndron e vërteta

para 6 muajve - Sot News

Mijëra studente po protestojnë para ministrisë së Arsimit në Tiranë duke kërkuar anulimin Vendimit të Këshillit të Ministrave për miratimin e kufitit maksimal të tarifës vjetore, përgjysmimin e tarifës,...

Fotot: Studentët ulen para ministrisë, hedhin libra, stilolapsa dhe vezë

para 6 muajve - Mapo

Studentët e universiteteve publike në Tiranë kanë vijuar sërish me protestën e tyre në shenjë kundërshtie për tarifën e studimit. Të parët që e iniciuan këtë tubim, studentët e Arkitekturës dhe Urbanistikës...

Kërkesat e studentëve, Nikolla konsultohet me dekanët e fakulteteve

para 6 muajve - Java News

Ministrja e arsimit Lindita Nikolla ka takuar dekanët e Fakulteteve, për tu konsultuar në lidhje me kërkesat që parashtruan studentët në protestë. Ndërkohë Nikolla do iu pergjigjet studentëve për kërkesat...

“Asnjë politikan nuk është i mirëpritur në protestën tonë”, studentët revoltohen keq tek Ministria e Arsimit

para 6 muajve - Sot News

Ka filluar protesta e studentëve të universiteteve publike të Tiranës, të cilët janë vendosur para Ministrisë së Arsimit, ku kërkojnë ministren Lindita Nikolla që të bisedojë më ta. Studentët shprehen...

A duhet të paguajnë studentët ngelës për provimet e mbartura? Ja praktika botërore

para 6 muajve - Java News

Ditën e sotme një grup studentësh kanë dalë në protestë përpara ministrisë së Arsimit, duke kërkuar: Shtyrjen e afatit të pagesës së tarifës vjetore; Aplikim të pagesës me këste për tarifën vjetore; Heqjen...

Protesta e studentëve, Rama: Tarifat i vendos universiteti, jo ministria

para 6 muajve - Java News

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për protestën e studentëve para ministrisë së Arsimit. Rama shprehet se tarifat nuk i vendos ministria e Arsimit, por universitetet dhe e dyta shton se ‘nuk është dakord...

FOTOT/ Studentët i zënë rrugën Lindita Nikollës, reagon ministrja: Gati të negocioj me studentët por jo në rrugë

para 6 muajve - Gazeta Tema

Qindra studentë kanë protestuar para Ministrisë së Arsimit duke kërkuar anulimin e tarifës për provimet e prapambetura. Lidhur me këtë ka reaguar në Ora News edhe ministrja e Lindita Nikolla e cila tha...

Studentët blindojnë ministrinë e Arsimit, përforcohet protesta, ja kush i bashkohet

para 6 muajve - Sot News

Paralelisht me studentët e kryeqytetit, janë ngritur në protestë edhe ata të universitetit “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan. Po ashtu si studentët e Tiranës, ata kërkojnë heqjen e tarifës të vendosur në...

Protesta masive e studentëve, gazetari i “Top Channel”: M’u mbush zemra!

para 6 muajve - Sot News

Me mijëra studentë po protestojnë përballë Ministrisë së Arsimit kundër vendimit për rritjen e tarifave për provimet. Ata kanë nisur protestën e tyre prej disa ditësh, ndërsa sot janë vendosur më të shumtë...

Studentët protestë kundër pagesave për provimet e mbartura, hedhin vezë drejt MAS

para 6 muajve - Java News

Studentët e Universiteti të Tiranës dhe të Politeknikut po protestojnë përpara Ministrisë së Arsimit, për të kërkuar anulimin e tarifës për provimet e prapambetura. Ata marshuan këtë të mërkurë drejt Ministrisë...

Studentët e Arkitekturës protestojnë tek MAS, bllokojnë rrugën

para 6 muajve - Medial

TIRANE Studentët e fakultetit të Arkitekturës dhe Urbanistikës kanë vijuar sërish me protestën e tyre në shenjë kundërshtie për tarifën e studimit. Teksa u mblodhën para fakultetit ata vijuan marshimin...

Studentët bllokojnë rrugën dhe i vendosin afat, Nikolla: E gatshme të negocioj, por jo në…

para 6 muajve - Sot News

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla tha se është e gatshme të negociojë me studentët për kërkesat që ata kanë. “Unë jam tejet e qetë, me durim dhe vullnet për të komunikuar me studentët. Unë nuk mund...

‘Nuk ikim’/ Studentët bllokojnë rrugën tek Ministria e Arsimit

para 6 muajve - Sot News

Studentët e universiteteve publike në Tiranë kanë vijuar sërish me protestën e tyre në shenjë kundërshtie për tarifën e studimit.Të parët që e iniciuan këtë tubim, studentët e Arkitekturës dhe Urbanistikës...

Studentët protestë masive para Ministrisë së Arsimit, kanë tre kërkesa

para 6 muajve - Albeu

Studentët e Inxhinierisë së Ndërtimit së bashku me të Fakultetit të Shkencave të Natyrës dhe Politeknikut, kanë bojkotuar mësimin në ditën e dytë duke marshuar nga fakulteti në drejtim të Ministrisë së...

Rama i quan ngelës studentët që protestojnë

para 6 muajve - Periskopi

Kreu i qeverisë Edi Rama reagoi sot në lidhje me protestë ne studentëve. Duke iu kthyer përgjigje qytetarëve në rrjetet sociale ai shkruan se tarifat nuk përcaktohen nga ministria e Arsimit, por nga vetë...

Zgjerohet ndjeshëm protesta e studentëve, bllokohet rruga

para 6 muajve - Mapo

Protesta e studentëve duket se është shtrirë edhe në Durrës dhe Elbasan. Ndërkohë Tiranë është ndezur nga mijëra studentë që kanë bojkotuar mësimin dhe kanë rrethuar Ministrinë e Arsimit, duke bllokuar...

VIDEO/ Protesta, studentët hedhin vezë e lapsa drejt Ministrisë së Arsimit

para 6 muajve - Java News

Studentët e Universiteti të Tiranës dhe të Politeknikut po protestojnë përpara Ministrisë së Arsimit, për të kërkuar anulimin e tarifës për provimet e prapambetura. Protesta nisi në Universitet rreth orës...

Shqipëri, studentët protestojnë kundër tarifave të larta

para 6 muajve - Alsat-M

Studentët e Universiteti të Tiranës dhe të Politeknikut të Tiranës kanë dalë sot në protestë përpara Ministrisë së Arsimit në Shqipëri, për të kërkuar anulimin e tarifës për provimet e prapambetura. Sipas...

Studentët e Arkitekturës në protestë, marshojnë drejt MAS

para 6 muajve - Medial

TIRANE Studentët e fakultetit të Arkitekturës dhe Urbanistikës kanë vijuar sërish me protestën e tyre në shenjë kundërshtie për tarifën e studimit. Të mbledhur para fakultetit ata kanë bllokuar njërën...

Pas Tiranës, në protestë edhe studentët e Elbasanit

para 6 muajve - Java News

Paralelisht me studentët e kryeqytetit, janë ngritur në protestë edhe ata të universitetit “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan. Po ashtu si studentët e Tiranës, ata kërkojnë heqjen e tarifës të vendosur në...

Studentët protestojnë para MAS: Të hiqet pagesa për provimet e mbartura

para 6 muajve - Mapo

Studentët e Inxhinierisë së Ndërtimit kanë bojkotuar mësimin në ditën e dytë duke marshuar nga fakulteti në drejtim të Ministrisë së Arsimit për të protestuar. Shkak për protestën e studentëve është bërë...

Studentët e Arkitekturës dhe Politeknikut në protestë, marshojnë drejt MAS

para 6 muajve - Gazeta Shqip

Protesta e studentëve të Fakultetit të Arkitekturës dhe Urbanistikës dhe atyre të Universitetit Politeknik, kundër vendimeve të qeverisë për t’i detyruar të paguajnë tarifën e studimeve në “minutë të fundit”...

Studëntët sërish në protestë kundër qeverisë, çfarë po ndodh në Tiranë

para 6 muajve - Gazeta Express

Studentët e Fakultetit të Arkitekturës kanë protestuar edhe këtë të mërkurë duke bojkotuar mësimin për ditën e dytë rradhazi. Studentët kanë marshur në drejtim të Ministrisë së Arsimit në kundërshti me...

Shqipëri, studentët protestojnë kundër tarifave të larta

para 6 muajve - Tetova Sot

Studentët e Universiteti të Tiranës dhe të Politeknikut të Tiranës kanë dalë sot në protestë përpara Ministrisë së Arsimit në Shqipëri, për të kërkuar anulimin e tarifës për provimet e prapambetura. Sipas...

Protesta e studentëve, Nikolla: Gati të bisedoj, por jo në rrugë!

para 6 muajve - Java News

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla për Ora News tha se është e gatshme të negociojë me studentët për kërkesat që ata kanë. Sipas Nikollës, kërkesa e studentëve është që ata mos paguajnë vitin që ngelin,...

LIVE/ Studentët bojkotojnë mësimin, proteste kundër tarifave

para 6 muajve - Albeu

Sot, studentët e Fakultetit të Arkitekturës dhe Urbanistikës së bashku me Fakultetin e Shkencave të Natyrës janë mbledhur bashkë për të dytën ditë dhe kanë bojkotuar mësimin në shenjë proteste për tarifat...

Studentët e Arkitekturës sërish në protestë, bllokojnë rrugën tek MAS

para 6 muajve - Blitz

Studentët e fakultetit të Arkitekturës dhe Urbanistikës kanë vijuar sërish me protestën e tyre në shenjë kundërshtie për tarifën e studimit. Teksa u mblodhën para fakultetit ata vijuan marshimin drejt...

Tarifat e larta, studentët e Inxhinierisë vijojnë protestat

para 6 muajve - Zhurnal

Tiranë, 5 dhjetor - Studentët e Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit dhe Urbanistitkës kanë vijuar edhe këtë të mërkurë me protesta kundër rritjes së tarifave nga shteti për provimet e mbartura. Ata...

Protesta kundër rritjes së tarifave, studentët qëllojnë me vezë Ministrinë e Arsimit

para 6 muajve - 24 ore

Studentë të Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit, Arkitekturës dhe Urbanistikës kanë dalë që prej mëngjesit të kësaj të mërkure në protestë kundër rritjes së tarifave arsimore nga qeveria. Mes të tjerave,...

Qindra studentë mbulojnë rrugët e Tiranës, lëshohen vezë në drejtim të Ministrisë

para 6 muajve - Sovrani

Qindra protestues nga Universiteti i Arkitekturës e Politeknikut në Tiranë kanë protestues këtë të mërkurë kundër vendosjes së tarifës për kreditet e provimeve të mbartura, që sipas tyre tejkalojnë kushtet...

FOTOT/ Provimet e mbartura, studentët e Arkitekturës në protestë: Të hiqet pagesa!

para 6 muajve - Java News

Studentët e Fakultetit të Arkitekturës kanë bojkotuar mësimin në ditën e dytë duke marshuar nga Inxhinieria e Ndërtimit në drejtim të Ministrisë së Arsimit për të protestuar. Shkak për protestën e studentëve...

Tarifat e larta, studentët e Inxhinierisë vijojnë protestat

para 6 muajve - Vizion Plus

Studentët e Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit dhe Urbanistitkës kanë vijuar edhe këtë të mërkurë me protesta kundër rritjes së tarifave nga shteti për provimet e mbartura. Ata janë mbledhur para...

Nga Unaza te Ndërtimi, edhe studentët në protestë për tarifa të “paarsyeshme”

para 6 muajve - Te Sheshi

Pas protestës së banorëve të Unazës, janë studentët ata që janë “ngritur” kundër qeverisë. Më saktësisht, ata të Fakultetit të Ndërtimit, Arkitekturës dhe Urbanistikës, nuk pranojnë vendimin e datës 21...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK