http://kariera.mk

Ndryshimet kushtetuese në gazetën zyrtare, shpresë që të ratifikohet edhe në Greqi

para 5 muajve - TV21

Një ditë pas votimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend, kryeministri Zoran Zaev sot për herë të parë e përdori emrin e ri të shtetit. “Rroftë Maqedonia. Rroftë Republika e Maqedonisë së Veriut”. Në...

Pas sfidimit për zgjedhje nga Mickoski, Zaev i lutet Zotit që ato të mos ndodhin tani

para 5 muajve - RTV 21

Do të ketë ose jo zgjedhje të parakohshme parlamentare? Dy rivalët politik, kryeministri Zoran Zaev dhe lideri opozitar, Hristijan Mickoski pohojnë se do të fitonin në ato zgjedhje. Ishte Mickoski ai që...

“Maqedonia e Veriut”, Zaev: Vendim historik!

para 5 muajve - Gazeta Shqip

Pas votimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend për emrin e ri të shtetit, Maqedonia e Veriut, kryeministri Zoran Zaev në fjalimin e parë para opinionit e ka quajtur vendimin historik . “Për këtë moment...

PAS SFIDIMIT PËR ZGJEDHJE NGA MICKOSKI, ZAEV I LUTET ZOTIT QË ATO TË MOS NDODHIN TANI

para 5 muajve - TV21

Do të ketë ose jo zgjedhje të parakohshme parlamentare? Të dy rivalët politik, Kryeministri Zaev dhe lideri opozitar Mickoski pohojnë se do të fitonin në ato zgjedhje. Ishte Mickoski ai që mbrëmë i pari...

Pas votimit për emrin opozita kërkon zgjedhje në Maqedoni

para 5 muajve - Kallxo

Pas votimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend për emrin e ri të shtetit, Maqedonia e Veriut, kryeministri Zoran Zaev në fjalimin e parë para opinionit vendimin e ka quajtur historik ndërsa në vlerësimet...

Zaev mbron emrin e ri Maqedonia e Veriut, opozita kërkon zgjedhje

para 5 muajve - Lajmi.net

Pas votimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend për emrin e ri të shtetit, Maqedonia e Veriut, kryeministri Zoran Zaev në fjalimin e parë para opinionit vendimin e ka quajtur historik ndërsa në vlerësimet...

NIMIC I LUMTUR PËR ARRITJEN, NGJARJA E MBRËMSHME NË TË GJITHA MEDIAT E GLOBIT

para 5 muajve - TV21

Njeriu i cili që nga marsi i vitit 1994, si i dërguar i posaçëm i Presidentit të atëhershëm të Amerikës, Bill Klinton, kurse më vonë edhe i sekretarit gjeneral të OKB-së, Metju Nimic, e mirëpriti votimin...

Zaev mbron emrin e ri Maqedonia e Veriut, opozita kërkon zgjedhje

para 5 muajve - Evropa e Lirë

Pas votimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend për emrin e ri të shtetit, Maqedonia e Veriut, kryeministri Zoran Zaev në fjalimin e parë para opinionit vendimin e ka quajtur historik ndërsa në vlerësimet...

Reagime pas votimit të ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Alsat-M

Votimi i ndryshimeve Kushtetuese është temë kryesore edhe në Greqi. Vendimi i deputetëve në parlament u përshëndet nga shumë figura diplomatike. Përfaqësuesi i posaçëm i Kombeve të Bashkuara Methju Nimic,...

BE & NATO: Maqedonia e vendosur të ecë përpara

para 5 muajve - Aktuale

Shefja e diplomacisë europiane, Federica Mogherini dhe eurokomisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn përshëndetën parlamentin maqedonas për “hapin e rëndësishëm ndaj zbatimit të Marrëveshjes së Prespës”....

Mickoski: Do ta përmirësojmë këtë padrejtësi

para 5 muajve - Aktuale

VMRO-DPMNE-ja e konsideron të turpshëm faktin që kryeministri Zaev flet me emrin e ri të shtetit, akoma pa hyrë marrëveshja në fuqi. Kreu i kësaj partie Hristijan Mickoski edhe një herë përsëriti kërkesën...

Lideri i VMRO-së, Mickoski: Maqedonia sot nuk feston

para 5 muajve - Portalb

Partia opozitare maqedonase, VMRO-DPMNE e konsideron të turpshëm faktin që kryeministri Zaev flet me emrin e ri të shtetit, akoma pa hyrë marrëveshja në fuqi. Kryetari i VMRO-së, Hristijan Mickoski edhe...

Mickoski: Së bashku me zgjedhjet presidenciale të mbahen zgjedhje të parakohshme parlamentare

para 5 muajve - TV21

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski sot në konferencë shtypi kërkoi që të hënën të shpërbëhet Kuvendi. Vlerësoi se ka kohë të mjaftueshme që të organizohet cikël zgjedhor korrekt në pajtim me Ligjin...

Mickoski: Do ta përmirësojmë këtë padrejtësi

para 5 muajve - Alsat-M

VMRO-DPMNE-ja e konsideron të turpshëm faktin që kryeministri Zaev flet me emrin e ri të shtetit, akoma pa hyrë marrëveshja në fuqi. Kreu i kësaj partie Hristijan Mickoski edhe një herë përsëriti kërkesën...

Mickoski: Së bashku me zgjedhjet presidenciale të mbahen zgjedhje të parakohshme parlamentare

para 5 muajve - Koha.mk

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski sot në konferencë shtypi kërkoi që të hënën të shpërbëhet Kuvendi. Vlerësoi se ka kohë të mjaftueshme që të organizohet cikël zgjedhor korrekt në pajtim me Ligjin...

Mickoski: Të shkojmë në zgjedhje të parakohshme kuvendare

para 5 muajve - Telegrafi

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski në konferencë për shtyp tha se kërkoi shpërbërjen e Kuvendit dhe caktimin e zgjedhjeve të reja kuvendare së bashku me zgjedhjet për kryetar shteti. Mickoski...

Haradiaj: Përgëzoj Zaevin dhe shqiptarët e Maqedonisë, për vizionin e dëshmuar properëndimor

para 5 muajve - Aktuale

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka theksuar se votimi për ndryshime kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë Veriore, është një ngjarje me peshë në historinë e re të Ballkanit Perëndimor. “Përshëndes...

BE & NATO: Maqedonia e vendosur të ecë përpara

para 5 muajve - Iliria News

Shefja e diplomacisë europiane, Federica Mogherini dhe eurokomisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn përshëndetën parlamentin maqedonas për “hapin e rëndësishëm ndaj zbatimit të Marrëveshjes së Prespës”....

BE & NATO: Maqedonia e vendosur të ecë përpara

para 5 muajve - Alsat-M

Shefja e diplomacisë europiane, Federica Mogherini dhe eurokomisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn përshëndetën parlamentin maqedonas për “hapin e rëndësishëm ndaj zbatimit të  Marrëveshjes së Prespës”....

Nimic: Ratifikimi i marrëveshjes do të sjellë paqe dhe siguri në Ballkan

para 5 muajve - Portalb

I dërguari i Kombeve të Bashkuara (OKB) për zgjidhjen e mosmarrëveshjes së emrit mes Shkupit dhe Athinës, Metju Nimic, ka përgëzuar Maqedoninë lidhur me miratimin e marrëveshjes në Kuvend, me të cilën...

Zaev: Rroftë Republika e Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Klan Kosova

Duke shpjeguar procesin e ndryshimit të emrit dhe duke falënderuar popullin për barrën që mbante për ta ndryshuar emrin, kryeministri i Republikës së Maqedonisë sot mbylli konferencën e tij për shtyp me...

“Republika e Maqedonisë së Veriut” në dorë të Athinës, Zaev: Shpresoj që ta kalojnë në parlament

para 5 muajve - Vizion Plus

Kryeministri Zoran Zaev i është drejtuarve qytetarëve në fjalimin e tij të parë pas votimit në Kuvend për emrin e ri republika e Maqedonisë së Veriut. Një emër të cilin Zaev nuk u kursye ta përmendte disa...

Zaev: Po shënojmë realitet të ri në Republikën e Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Alsat-M

Kryeministri Zoran Zaev ka mbajtur fjalimin e tij të parë pas votimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. Zaev nga godina e Qeverisë përdori disa herë emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së...

Zaev: Rroftë Republika e Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Lajmi.net

Duke shpjeguar procesin e ndryshimit të emrit dhe duke falënderuar popullin për barrën që mbante për ta ndryshuar emrin, kryeministri i Republikës së Maqedonisë sot mbylli konferencën e tij për shtyp me...

LDK përshëndet ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Telegrafi

Me rastin e ratifikimit nga Kuvendi i Maqedonisë të amendamenteve kushtetuese për ndryshimin e emrit në Maqedonia Veriore, LDK përgëzon shtetin fqinj. Sipas LDK-së, ratifikimi i amendamenteve kushtetuese...

Zaev: Rroftë Republika e Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Portalb

Duke shpjeguar procesin e ndryshimit të emrit dhe duke falënderuar popullin për barrën që mbante për ta ndryshuar emrin, kryeministri i Republikës së Maqedonisë sot mbylli konferencën e tij për shtyp me...

Shqipëria dhe Kosova përshëndesin miratimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Shenja

Shqipëria dhe Kosova kanë përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese me të cilat ndryshohet emri nga republika e Maqedonisë në Republika e Maqedonisë së Veriut. Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta,...

Nimic: Marrëveshja historike i hap dyert për marrëdhënie të reja midis dy fqinjëve

para 5 muajve - Koha.mk

I dërguari special i Sekretarit të Përgjithshëm të KB-së për kontestin me emrin midis Maqedonisë dhe Greqisë, Methju Nimic, publikoi kumtesë pas miratimit të djeshëm të ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti...

Komuniteti ndërkombëtar përshëndet ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Shenja

Komuniteti ndërkombëtar ka përshëndetur votimin e fazës së fundit të ndryshimeve kushtetuese, që janë pjesë e Marrëveshjes së Prespës, me të cilën Maqedonia pëmbyll obligimet që dalin nga kjo marrëveshje...

“Vendimi për emrin i hap rrugën Maqedonisë për integrimin në BE”

para 5 muajve - Vizion Plus

Brukseli zyrtar përshëndeti votimin historik në Shkup, ku parlamenti vulosi emrin e ri te vendit: republika e Maqedonisë së Veriut. Përfaqësuesja e lartë e BE Federica Mogherini dhe komisioneri për zgjerimin...

LDK përshëndet ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Klan Kosova

Me rastin e ratifikimit nga Kuvendi i Maqedonisë të amendamenteve kushtetuese për ndryshimin e emrit në Maqedonia Veriore, LDK përgëzon shtetin fqinj. Ratifikimi i amendamenteve kushtetuese për të ndryshuar...

Nimic: Marrëveshja historike hap dyer për raporte të reja mes dy vendeve

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup, 12 janar – Përfaqësuesi dhe negociatori special i Kombeve të Bashkuara për problemin e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë, Metju Nimic përmes një kumtese të lëshuar për mediat mbrëmë pas miratimit...

Ndryshimet e votuara kushtetuese temë kryesore në Greqi

para 5 muajve - Koha.mk

Urimi i parë nga Greqia për kryeministrin e Maqedonisë për ndryshimet e votuara kushtetuese arriti prej kryeministrit grek, ndërsa procesi i përfunduar me sukses tek ne, mbrëmë ishte temë kryesore e mediave...

“Mickoski kërkon zgjedhje, por e lut Zotin që të mos ndodhin”

para 5 muajve - Shenja

Mickoski kërkon zgjedhje, por e lut Zotin që të mos ndodhin. Kështu është shprehur kryeministri Zoran Zaev, lidhur me kërkesën e Liderit të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski për zgjedhje të parakohëshme...

Zaev: Republika e Maqedonisë së Veriut më afër anëtarësimin në NATO dhe BE

para 5 muajve - Telegrafi

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, në konferencë për shtyp falënderoi të gjithë deputetët për vendimin e djeshëm historik që ndryshoi emrin e Republikë së Maqedonisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut....

Presidenti i Shqipërisë Meta e përshëndeti miratimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Koha.mk

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, e përshëndeti konsensusin e arritur në Parlamentin e Maqedonisë dhe votimin në favor të ndryshimeve kushtetuese që do t’i japin jetë Marrëveshjes së Prespës...

Nimic: Marrëveshja historike hap dyer për raporte të reja mes dy vendeve

para 5 muajve - Aktuale

Përfaqësuesi dhe negociatori special i Kombeve të Bashkuara për problemin e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë, Metju Nimic përmes një kumtese të lëshuar për mediat mbrëmë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese...

Maqedonia ndryshoi emrin

para 5 muajve - Gazeta e re

Me mbështetjen e dy të tretave të deputetëve apo 81 vota, Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar katër amendamentet me të cilat do të ndryshohet emri kushtetues në “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Kuvendi...

Nimic: Pres përmbylljen e procesit ashtu siç edhe është paraparë në Marrëveshje

para 5 muajve - Alsat-M

Përfaqësuesi special i Kombeve të Bashkuara për kontestin e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë Metju Nimic, përmes një komunikate ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese në përputhje me Marrëveshjen...

Mickoski: Do ta përmirësojmë këtë padrejtësi

para 5 muajve - Antpress

12 Janar 2019 / 15:13 VMRO-DPMNE-ja e konsideron të turpshëm faktin që kryeministri Zaev flet me emrin e ri të shtetit, akoma pa hyrë marrëveshja në fuqi. Kreu i kësaj partie Hristijan Mickoski edhe një...

Meta: Vendim historik dhe i rëndësishëm për Maqedoninë

para 5 muajve - Telegrafi

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta e përshëndeti votimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë që, siç tha ai do t’i japin jetë marrëveshjes së Prespës dhe do t’i çelin Maqedonisë...

Mickoski: Të shkojmë në zgjedhje të parakohshme kuvendare

para 5 muajve - InfoShqip

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski në konferencë për shtyp tha se kërkoi shpërbërjen e Kuvendit dhe caktimin e zgjedhjeve të reja kuvendare së bashku me zgjedhjet për kryetar shteti. Mickoski...

LDK përshëndet ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - GazetaBlic

Me rastin e ratifikimit nga Kuvendi i Maqedonisë të amendamenteve kushtetuese për ndryshimin e emrit në Maqedonia Veriore, LDK përgëzon shtetin fqinj. Sipas LDK-së, ratifikimi i amendamenteve kushtetuese...

BE dhe NATO: Maqedonia e vendosur të ecë përpara

para 5 muajve - Kallxo

Shefja e diplomacisë evropiane, Federika Mogherini dhe eurokomisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn përshëndetën parlamentin maqedonas për “hapin e rëndësishëm ndaj zbatimit të Marrëveshjes së Prespës”....

Mickoski: Do ta përmirësojmë këtë padrejtësi

para 5 muajve - Lajm

VMRO-DPMNE-ja e konsideron të turpshëm faktin që kryeministri Zaev flet me emrin e ri të shtetit, akoma pa hyrë marrëveshja në fuqi. Kreu i kësaj partie Hristijan Mickoski edhe një herë përsëriti kërkesën...

Zaev mbron emrin e ri Maqedonia e Veriut, opozita kërkon zgjedhje

para 5 muajve - Arbresh

Pas votimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend për emrin e ri të shtetit, Maqedonia e Veriut, kryeministri Zoran Zaev në fjalimin e parë para opinionit vendimin e ka quajtur historik ndërsa në vlerësimet...

Zaev, thirrje parlamentit grek: votojeni emrin e ri siç e votuam dhe ne

para 5 muajve - Te Sheshi

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev, u bëri thirrje, siç i quajti “miqve të tij” grekë, që të lënë pas mosmarrëveshjet e vjetra dhe gjithashtu të ratifikojnë një marrëveshje që do të riemërrojë atdheun e...

OBRM-PDUKM: Deputetët sollën vendim të turpshëm dhe joligjor

para 5 muajve - Telegrafi

Nëpërmjet një kumtese nga OBRM-PDUKM, thuhet se “LSDM bëri ndryshimin e emrit në mënyrë joligjore, kundër kushtetuese dhe të dhunshme”. “81 deputetë dje sollën vendim të turpshëm dhe joligjor ku mohohet...

BE & NATO: Maqedonia e vendosur të ecë përpara

para 5 muajve - Antpress

Shefja e diplomacisë europiane, Federica Mogherini dhe eurokomisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn përshëndetën parlamentin maqedonas për “hapin e rëndësishëm ndaj zbatimit të  Marrëveshjes së Prespës”....

Ndryshimet kushtetuese kaluan në Kuvend, radhën e ka Parlamenti grek

para 5 muajve - Gazeta Express

Ndryshimet kushtetuese të cilat dalin nga Marrëveshja e Prespës kaluan edhe fazën finale në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, pasi që paraprakisht seanca tre ditë ishte caktuar, derisa kryeministri...

Sekretari i Jashtëm britanik, Hunt përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Alsat-M

Sekretari i Jashtëm Jeremy Hunt e përshëndeti miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë dhe e vlerësoi si rezultat historik. “Mbretëria e Bashkuar përshëndet fuqishëm votimin në Kuvendin...

BE & NATO: Maqedonia e vendosur të ecë përpara

para 5 muajve - Lajm

Shefja e diplomacisë europiane, Federica Mogherini dhe eurokomisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn përshëndetën parlamentin maqedonas për “hapin e rëndësishëm ndaj zbatimit të Marrëveshjes së Prespës”....

Maqedonia mbaron procedurat e marrëveshjes së Prespës, tash pritet seancë në parlamentin grek

para 5 muajve - Zhurnal

Athinë, 12 janar - Kuvendi mbrëmë me 81 vota “për” miratoi ndryshimet Kushtetuese. Ndryshimet kushtetuese përfshijnë edhe ndryshimin e emrit të shtetit në Republika e Maqedonisë së Veriut. Katër amendamentet...

Bashkësia ndërkombëtare e uroi Republikën e Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Indeks.mk

Pas ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë, kanë arritur urata dhe përgëzime nga shtetet më të fuqishme botërore, njofton Portalb.mk. Urimin e filluan dy përfaqësuesit e lartë në emër të Bashkimit...

Nimic: Marrëveshja historike hap dyer për raporte të reja mes dy vendeve

para 5 muajve - Lajm

Përfaqësuesi dhe negociatori special i Kombeve të Bashkuara për problemin e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë, Metju Nimic përmes një kumtese të lëshuar për mediat mbrëmë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese...

Zaev: Po shënojmë realitet të ri në Republikën e Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Tetova Sot

Kryeministri Zoran Zaev ka mbajtur fjalimin e tij të parë pas votimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. Zaev nga godina e Qeverisë përdori disa herë emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së...

Ratifikimi i Marrëveshjes, radhën tani e ka Greqia

para 5 muajve - Koha.mk

Shkup, 12 janar – Kuvendi i Maqedonisë dje i miratoi ndryshimet kushtetuese që dilnin nga marrëveshja me Greqinë për zgjidhjen e çështjes së emrit, me çka Maqedonia e kreu obligimin e saj ndërsa tani pritet...

Zaev: Po shënojmë realitet të ri në Republikën e Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Antpress

12 Janar 2019 / 13:24 Kryeministri Zoran Zaev ka mbajtur fjalimin e tij të parë pas votimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. Zaev nga godina e Qeverisë përdori disa herë emrin e ri të shtetit Republika...

Shefi i NATO-s uron Maqedoninë për votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Koha.mk

Shkup, 12 janar – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, përmes rrjeteve sociale ka uruar kryeministrin e Maqedonisë Zoran Uaev për miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. “Uroj kryeministrin...

Mogherini dhe Hahn: Ndryshimet kushtetuese hap historik për Maqedoninë

para 5 muajve - Koha.mk

Shkup, 12 janar – Përfaqësuesja e lartë e BE-së Federica Mogherini dhe eurokomesari Johannes Hahn, përmes një deklarate të përbashkët kanë uruar Kuvendin e Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese....

Nimiç: Marrëveshja e Prespës e stabilizon rajonin

para 5 muajve - Tetova Sot

Përfaqësuesi special i Kombeve të Bashkuara për kontestin e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë, Metju Nimic, përmes një komunikate ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese në përputhje me Marrëveshjen...

Presidenti Meta: Ky është një vendim i rëndësishëm për Ballkanin

para 5 muajve - Lajm

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta e përshëndeti votimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë që, siç tha ai do t’i japin jetë Marrëveshjes së Prespës dhe do t’i çelin Maqedonisë...

Maqedonia e Veriut, pritet që Parlamenti grek të merr vendimin përfundimtar

para 5 muajve - Alsat-M

Kuvendi mbrëm me 81 vota “për” miratoi ndryshimet Kushtetuese. Ndryshimet kushtetuese përfshijnë edhe ndryshimin e emrit të shtetit në Republika e Maqedonisë së Veriut. Katër amendamentet gjegjësisht amandamenti...

Zaev: Republika e Maqedonisë së Veriut më afër anëtarësimin në NATO dhe BE

para 5 muajve - Lajm

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, në konferencë për shtyp falënderoi të gjithë deputetët për vendimin e djeshëm historik që ndryshoi emrin e Republikë së Maqedonisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut....

Presidenti Meta: Ky është një vendim i rëndësishëm për Ballkanin

para 5 muajve - Shenja

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta e përshëndeti votimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë që, siç tha ai do t’i japin jetë Marrëveshjes së Prespës dhe do t’i çelin Maqedonisë...

Maqedonia e Veriut, pritet vendimi final i Parlamentit të Greqisë

para 5 muajve - Albeu

Kuvendi mbrëm me 81 vota “për” miratoi ndryshimet Kushtetuese . Ndryshimet kushtetuese përfshijnë edhe ndryshimin e emrit të shtetit në Republika e Maqedonisë së Veriut . Katër amendamentet gjegjësisht...

Ndryshimet kushtetuese kaluan në Kuvend, pritet ratifikimi në Kuvendin e Greqisë

para 5 muajve - Telegrafi

Kuvendi i Maqedonisë dje i miratoi ndryshimet kushtetuese që dilnin nga marrëveshja me Greqinë për zgjidhjen e çështjes së emrit, me çka Maqedonia e kreu obligimin e saj ndërsa tani pritet ratifikimi i...

Maqedonia e Veriut, pritet që Parlamenti grek të marrë vendimin përfundimtar

para 5 muajve - GazetaBlic

Kuvendi i Maqedonisë mbrëmë me 81 vota “për” miratoi ndryshimet Kushtetuese. Ndryshimet kushtetuese përfshijnë edhe ndryshimin e emrit të shtetit në Republika e Maqedonisë së Veriut. Katër amendamentet...

Zaev: Tash jemi më afër BE-së dhe NATO-s

para 5 muajve - Shenja

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, është duke mbajtur një konferencë për gazetarë, ku ka  falënderuar të gjithë deputetët për vendimin e djeshëm historik për ndryshimet kushtetuese. Ai tha se procesi...

Nimic: Marrëveshja e Prespës e stabilizon rajonin

para 5 muajve - Shenja

Përfaqësuesi special i Kombeve të Bashkuara për kontestin e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë, Metju Nimic, përmes një komunikate ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese në përputhje me Marrëveshjen...

BE & NATO: Maqedonia e vendosur të ecë përpara

para 5 muajve - Lexo

Shefja e diplomacisë europiane, Federica Mogherini dhe eurokomisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn përshëndetën parlamentin maqedonas për “hapin e rëndësishëm ndaj zbatimit të Marrëveshjes së Prespës”....

Meta përshëndet përkushtimin e Zaevit dhe shqiptarëve

para 5 muajve - Ina

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, përshëndet konsensusin e arritur në Parlamentin e Maqedonisë dhe votimin në favor të ndryshimeve kushtetuese që do t’i japin jetë Marrëveshjes së Prespës dhe i çelin...

Ndryshimi i emrit/ BE & NATO: Maqedonia e vendosur të ecë përpara!

para 5 muajve - Java News

Shefja e diplomacisë europiane, Federica Mogherini dhe eurokomisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn përshëndetën parlamentin maqedonas për “hapin e rëndësishëm ndaj zbatimit të Marrëveshjes së Prespës”....

Nimic: Pres përmbylljen e procesit ashtu siç edhe është paraparë në Marrëveshje

para 5 muajve - Antpress

12 Janar 2019 / 12:26 Përfaqësuesi special i Kombeve të Bashkuara për kontestin e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë Metju Nimic, përmes një komunikate ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese...

Haradinaj: e përgëzoj Zaevin dhe shqiptarët

para 5 muajve - Ina

Kryeministri i Kosovë,Ramush Haradinaj e ka përshëndetur votimine ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë, njofton agjencia e lajmeve INA. “Përshëndes votimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin...

Meta: Vendim historik dhe i rëndësishëm për Maqedoninë

para 5 muajve - Flaka

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta e përshëndeti votimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë që, siç tha ai do t’i japin jetë marrëveshjes së Prespës dhe do t’i çelin Maqedonisë...

Kryediplomati britanik uron miratimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Shenja

Sekretari i Jashtëm i Britanisë së Madhe, Jeremy Hunt e përshëndeti miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë. Ai e vlerësoi këtë si rezultat historik. “Mbretëria e Bashkuar përshëndet...

Haradiaj: Përgëzoj Zaevin për vizionin e dëshmuar properëndimor dhe shqiptarët në Maqedoni

para 5 muajve - Ina

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka theksuar se votimi për ndryshime kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë Veriore, është një ngjarje me peshë në historinë e re të Ballkanit Perëndimor. “Përshëndes...

Qeveria uron qytetarët dhe të gjithë deputetët përpërgjegjësinë e ndërmarrë

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup, 12 janar - Qeveria e Republikës së Maqedonisë uron të gjithë qytetarët dhe të gjithë deputetët për përgjegjësinë e ndërmarrë, me të cilën, potencojnë, vendit po i hapen dyert për NATO dhe BE. “Qytetarët...

Baily për ndryshimet kushtetuese: Mirë se vini në NATO

para 5 muajve - KDPolitik

Nga ambasadori i SHBA në Shkup, Jess Baily Sot, Maqedonia arriti një vendim historik. Parlamenti juaj votoi për të miratuar ndryshimet kushtetutese të nevojshme për zbatimin e Marrëveshjes së Prespës me...

Zaev: Rroftë Republika e Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Ekonomia Online

Duke shpjeguar procesin e ndryshimit të emrit dhe duke falënderuar popullin për barrën që mbante për ta ndryshuar emrin, kryeministri i Republikës së Maqedonisë sot mbylli konferencën e tij për shtyp me...

Zaev: Po shënojmë realitet të ri në Republikën e Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Arbresh

Kryeministri Zoran Zaev ka mbajtur fjalimin e tij të parë pas votimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. Zaev nga godina e Qeverisë përdori disa herë emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së...

LDK përshëndet ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Arbresh

Me rastin e ratifikimit nga Kuvendi i Maqedonisë të amendamenteve kushtetuese për ndryshimin e emrit në Maqedonia Veriore, LDK përgëzon shtetin fqinj. Ratifikimi i amendamenteve kushtetuese për të ndryshuar...

Meta përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Alsat-M

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, përshëndet konsensusin e arritur në Parlamentin e Maqedonisë dhe votimin në favor të ndryshimeve kushtetuese që do t’i japin jetë Marrëveshjes së Prespës...

Zaev: Rroftë Republika e Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Arbresh

Duke shpjeguar procesin e ndryshimit të emrit dhe duke falënderuar popullin për barrën që mbante për ta ndryshuar emrin, kryeministri i Republikës së Maqedonisë sot mbylli konferencën e tij për shtyp me...

Maqedonia ndryshon emrin, reagimet e para botërore

para 5 muajve - Klan Kosova

Kryeministri maqedon Zoran Zaev dhe qytetarët e Maqedonisë në përgjithësi, i kanë uruar personalite të larta ndërkombëtare lidhur me vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese...

LDK përshëndet ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Bota Press

Me rastin e ratifikimit nga Kuvendi i Maqedonisë të amendamenteve kushtetuese për ndryshimin e emrit në Maqedonia Veriore, LDK përgëzon shtetin fqinj. Sipas LDK-së, ratifikimi i amendamenteve kushtetuese...

Maqedonia miraton ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - KDPolitik

Me 81 vota “për” dhe asnjë kundër, Kuvendi i Maqedonisë, votoi ndryshimet kushtetuese, duke kurorëzuar kështu procesin e Marrëveshjes së Prespës. Tashmë emri zyrtar i shtetit është Republika e Maqedonisë...

Sekretari i Jashtëm britanik, Hunt përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - InfoMagazin

Sekretari i Jashtëm Jeremy Hunt e përshëndeti miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë dhe e vlerësoi si rezultat historik. “Mbretëria e Bashkuar përshëndet fuqishëm votimin në Kuvendin...

Haradiaj: Përgëzoj Zaevin dhe shqiptarët e Maqedonisë, për vizionin e dëshmuar properëndimor

para 5 muajve - Tetova Sot

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka theksuar se votimi për ndryshime kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë Veriore, është një ngjarje me peshë në historinë e re të Ballkanit Perëndimor. “Përshëndes...

LDK përshëndet ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Ekonomia Online

Me rastin e ratifikimit nga Kuvendi i Maqedonisë të amendamenteve kushtetuese për ndryshimin e emrit në Maqedonia Veriore, LDK përgëzon shtetin fqinj. “Ratifikimi i amendamenteve kushtetuese për të ndryshuar...

Ratifikimi i Marrëveshjes, radhën tani e ka Greqia

para 5 muajve - Tetova Sot

Kuvendi i Maqedonisë dje i miratoi ndryshimet kushtetuese që dilnin nga marrëveshja me Greqinë për zgjidhjen e çështjes së emrit, me çka Maqedonia e kreu obligimin e saj ndërsa tani pritet ratifikimi i...

Nimic: Pres përmbylljen e procesit ashtu siç edhe është paraparë në Marrëveshje

para 5 muajve - InfoMagazin

Përfaqësuesi special i Kombeve të Bashkuara për kontestin e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë Metju Nimic, përmes një komunikate ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese në përputhje me Marrëveshjen...

LDK përshëndet ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - KosovaPress

Sipas LDK-së, ratifikimi i amendamenteve kushtetuese për të ndryshuar emrin në Maqedonia Veriore, si respektim i Marrëveshjes së Prespës, është hap i fuqishëm i Maqedonisë drejtë fqinjësisë së mirë në...

Hapi historik për Maqedoninë e Veriut

para 5 muajve - Tetova Sot

Edhe sot priten reagime pas vendimit të mbrëmshëm të Kuvendit të Maqedonisë për të miratuar ndryshimet e Kushtetutës, me të cilat përfshihen në Kushtetutë amendamentet e reja në përputhje me Marrëveshjen...

Maqedonia ndryshon emrin, reagimet e para botërore

para 5 muajve - Lajmi.net

Kryeministri maqedon Zoran Zaev dhe qytetarët e Maqedonisë në përgjithësi, i kanë uruar personalite të larta ndërkombëtare lidhur me vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese...

Nimic: Pres përmbylljen e procesit ashtu siç edhe është paraparë në Marrëveshje

para 5 muajve - Arbresh

Përfaqësuesi special i Kombeve të Bashkuara për kontestin e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë Metju Nimic, përmes një komunikate ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese në përputhje me Marrëveshjen...

Maqedonia e Veriut, pritet që Parlamenti grek të merr vendimin përfundimtar

para 5 muajve - Antpress

12 Janar 2019 / 9:59 Kuvendi mbrëm me 81 vota “për” miratoi ndryshimet Kushtetuese. Ndryshimet kushtetuese përfshijnë edhe ndryshimin e emrit të shtetit në Republika e Maqedonisë së Veriut. Katër amendamentet...

Maqedonia ndryshon emrin/ Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar

para 5 muajve - InfoMagazin

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut. “Votimi përfundimtar i Marrëveshjes...

Liderët botërorë përgëzojnë Shkupin për emrin Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - Gazeta Express

Kryeministrin Zoran Zaev dhe qytetarët e Maqedonisë në përgjithësi, i kanë uruar personalite të larta ndërkombëtare lidhur me vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese për...

Maqedonia e Veriut, pritet që Parlamenti grek të merr vendimin përfundimtar

para 5 muajve - Flaka

Kuvendi mbrëm me 81 vota “për” miratoi ndryshimet Kushtetuese. Ndryshimet kushtetuese përfshijnë edhe ndryshimin e emrit të shtetit në Republika e Maqedonisë së Veriut. Katër amendamentet gjegjësisht amandamenti...

BE dhe NATO: Maqedonia e vendosur të ecë përpara

para 5 muajve - KosovaPress

“Liderët politikë dhe qytetarët treguan përgjegjësinë e tyre për ta kapur këtë moment unik historik për zgjidhjen e një prej mosmarrëveshjeve më të vjetra në rajon dhe me vendosmëri të lëvizin përpara...

Meta përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë

para 5 muajve - Java News

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, përshëndet konsensusin e arritur në Parlamentin e Maqedonisë dhe votimin në favor të ndryshimeve kushtetuese që do t’i japin jetë Marrëveshjes së Prespës dhe i çelin...

Emri i ri i Maqedonisë, Ruçi telefonon Talat Xhaferin

para 5 muajve - Java News

Kreu i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruci ka telefonuar homologun maqedonas Talat Xhaferi pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese me të cilat zyrtarisht Maqedonia do të quhet Republika e Maqedonisë së...

Haradiaj: Përgëzoj Zaevin për vizionin e dëshmuar properëndimor dhe shqiptarët në Maqedoni

para 5 muajve - Fol

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka theksuar se votimi për ndryshime kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë Veriore, është një ngjarje me peshë në historinë e re të Ballkanit Perëndimor. “Përshëndes...

Emri i ri i Maqedonisë/Kryemadhi: Kontribut për paqen në rajon !

para 5 muajve - InfoMagazin

Monika Kryemadhi,kryetarja e LSI-së, ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë duke u quajtur zyrtarisht Republika e Maqedonisë Veriore. Përmes një postimi në Twittter,...

Maqedonia ndryshon emrin, “qetësohet” Perëndimi: në pritje të Athinës

para 5 muajve - Te Sheshi

Brukseli e ka pritur me entuziazëm votimin e parlamentit maqedonas që u hapi rrugë ndryshimeve kushtetuese në funksion të Marrëveshjes së Prespës, duke finalizuar ndryshimin e emrit nga Maqedoni në Republika...

Hunt përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë

para 5 muajve - Arbresh

Sekretari i Jashtëm Jeremy Hunt e përshëndeti miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë dhe e vlerësoi si rezultat historik. “Mbretëria e Bashkuar përshëndet fuqishëm votimin në Kuvendin...

Hapi historik për Maqedoninë e Veriut, “topi” te Parlamenti grek

para 5 muajve - Shenja

Edhe sot priten reagime pas vendimit të mbrëmshëm të Kuvendit të Maqedonisë për të miratuar  ndryshimet e Kushtetutës, me të cilat përfshihen në Kushtetutë amendamentet e reja në përputhje me Marrëveshjen...

Hapi historik për Maqedoninë e Veriut

para 5 muajve - InfoShqip

Edhe sot priten reagime pas vendimit të mbrëmshëm të Kuvendit të Maqedonisë për të miratuar ndryshimet e Kushtetutës, me të cilat përfshihen në Kushtetutë amendamentet e reja në përputhje me Marrëveshjen...

Hapi historik për Maqedoninë e Veriut

para 5 muajve - Shenja

Edhe sot priten reagime pas vendimit të mbrëmshëm të Kuvendit të Maqedonisë për të miratuar  ndryshimet e Kushtetutës, me të cilat përfshihen në Kushtetutë amendamentet e reja në përputhje me Marrëveshjen...

Hapi historik për Maqedoninë e Veriut, “topi” te Parlamenti Grek !

para 5 muajve - InfoMagazin

Edhe sot priten reagime pas vendimit të mbrëmshëm të Kuvendit të Maqedonisë për të miratuar ndryshimet e Kushtetutës, me të cilat përfshihen në Kushtetutë amendamentet e reja në përputhje me Marrëveshjen...

Në ndryshimet kushtetuese janë përfshirë edhe kërkesat e partive shqiptare

para 5 muajve - Gazeta e re

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar sonte ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndryshimet kushtetuese...

Veseli uron deputetët e Maqedonisë për ndryshime kushtetuese

para 5 muajve - Gazeta e re

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka uruar deputetët e Kuvendit të Maqedonisë, për votën që i dhanë ndryshimeve kushtetuese. “Urimet më të mira për votën historike që kolegët e mi në Shkup sapo...

Haradinaj: Përgëzoj Zaevin për vizionin e dëshmuar properëndimor dhe shqiptarët në Maqedoni

para 5 muajve - InfoMagazin

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka theksuar se votimi për ndryshime kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë Veriore, është një ngjarje me peshë në historinë e re të Ballkanit Perëndimor. “Përshëndes...

​Thaçi: Parlamenti i Republikës së Maqedonisë dëshmoi guxim, vizion dhe vetëdije të lartë

para 5 muajve - Gazeta e re

Presidenti i Republikës, Hashim Thaçi ka theksuar se vendimi i deputetëve të Parlamentit të Maqedonisë nuk ka qenë fare i lehtë, as popullor, por ishte vendim i duhur, i cili tejkalon interesat partiake...

Limaj: Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë zgjodhën rrugën e integrimeve evropiane

para 5 muajve - Gazeta e re

Kryetari i Nismës Socialdemokrate dhe zëvendëskryeministri i Qeverisë së Kosovës, Fatmir Limaj, ka përshëndetur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit. Limaj ka thëne se deputetët e Kuvendit...

Maqedonia e Veriut, pritet që Parlamenti grek të merr vendimin përfundimtar

para 5 muajve - Arbresh

Kuvendi mbrëm me 81 vota “për” miratoi ndryshimet Kushtetuese. Ndryshimet kushtetuese përfshijnë edhe ndryshimin e emrit të shtetit në Republika e Maqedonisë së Veriut. Katër amendamentet gjegjësisht amandamenti...

Thaçi për votën e Shkupit: Parlamenti dëshmoi guxim, vizion dhe vetëdije të lartë

para 5 muajve - Gazeta Liria

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Këtë vendim e...

Haradinaj: Votimi në Kuvendin e Maqedonisë, hap madhor në rrugën e integrimeve euro-atlantike

para 5 muajve - Gazeta e re

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka theksuar se votimi për ndryshime kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë Veriore, është një ngjarje me peshë në historinë e re të Ballkanit Perëndimor. “Përshëndes...

Maqedonia e Veriut, pritet që Parlamenti grek të marrë vendimin përfundimtar

para 5 muajve - Gazeta e re

Kuvendi i Maqedonisë mbrëmë me 81 vota “për” miratoi ndryshimet Kushtetuese. Ndryshimet kushtetuese përfshijnë edhe ndryshimin e emrit të shtetit në Republika e Maqedonisë së Veriut. Katër amendamentet...

Maqedonia e Veriut, pritet që Parlamenti grek të marrë vendimin përfundimtar

para 5 muajve - KosovaPress

Kryeministrin Zoran Zaev dhe qytetarët e Maqedonisë në përgjithësi, i kanë uruar personalitete të larta ndërkombëtare lidhur me vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese....

Haradinaj për votën e Shkupit: Hap madhor në rrugën e integrimeve euro-atlantike

para 5 muajve - Gazeta Liria

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Këtë vendim e...

VMRO-DPMNE kërkon zgjedhje të parakohëshme

para 5 muajve - InfoMagazin

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, ai kërkoi nga deputetët që të bojkotohet dhe lëshohet salla e Kuvendit gjithashtu bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme....

Veseli uron Shkupin për votën historike

para 5 muajve - Gazeta Liria

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Këtë fakt e ka...

Presidenti Meta përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë

para 5 muajve - Gazeta e re

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, përshëndet konsensusin e arritur në Parlamentin e Maqedonisë dhe votimin në favor të ndryshimeve kushtetuese që do t’i japin jetë Marrëveshjes së Prespës...

Liderët botërorë përgëzojnë Shkupin për emrin Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - Gazeta Observer

Kryeministrin Zoran Zaev dhe qytetarët e Maqedonisë në përgjithësi, i kanë uruar personalite të larta ndërkombëtare lidhur me vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese për...

Ndryshimet kushtetuese kaluan në Kuvend, pritet ratifikimi në Kuvendin e Greqisë

para 5 muajve - Pa censure

Kuvendi i Maqedonisë dje i miratoi ndryshimet kushtetuese që dilnin nga marrëveshja me Greqinë për zgjidhjen e çështjes së emrit, me çka Maqedonia e kreu obligimin e saj ndërsa tani pritet ratifikimi i...

Presidenti Meta përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë

para 5 muajve - Top Channel

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, përshëndet konsensusin e arritur në Parlamentin e Maqedonisë dhe votimin në favor të ndryshimeve kushtetuese që do t’i japin jetë Marrëveshjes së Prespës dhe i çelin...

Cipras uron Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese !

para 5 muajve - InfoMagazin

Kryeministri grek Aleksis Cipras ka uruar kryeministrin Zoran Zaev për votimin e ndryshimeve kushtetuese, njofton korrespondentja e MIA-s nga Athina. “Kryeministri Aleksis Cipras ka kontaktuar me kryeministrin...

Zaev: uron qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarrë

para 5 muajve - InfoMagazin

Kryeministri Zoran Zaev sonte pasi që Kuvendi miratoi ndryshimet kushtetuese të cilat dalin nga Marrëveshja e Prespës përmes profilit të tij në Facebook ka uruar qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë...

Presidenti i Shqipërisë përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë

para 5 muajve - Arbresh

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, përshëndet konsensusin e arritur në Parlamentin e Maqedonisë dhe votimin në favor të ndryshimeve kushtetuese që do t’i japin jetë Marrëveshjes së Prespës dhe i çelin...

Reagimet e para botërore pasi Maqedonia ndryshoj emrin

para 5 muajve - Insajderi

Kryeministri maqedon Zoran Zaev dhe qytetarët e Maqedonisë në përgjithësi, i kanë uruar personalite të larta ndërkombëtare lidhur me vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese...

Liderët botërorë përgëzojnë Shkupin për emrin Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - Arbresh

Kryeministrin Zoran Zaev dhe qytetarët e Maqedonisë në përgjithësi, i kanë uruar personalite të larta ndërkombëtare lidhur me vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese për...

Presidenti Meta përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë

para 5 muajve - KosovaPress

“Ky është një vendim i rëndësishëm historik për Maqedoninë, por edhe për të gjithë rajonin e Ballkanit”, vlerëson Presidenti Meta. Në mënyrë të veçantë Presidenti Meta përshëndet përkushtimin e Kryeministrit...

Hashim Thaçi: Parlamenti i Republikës së Maqedonisë dëshmoi guxim, urime Maqedoni

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi, përshëndet marrëveshjen e arritur në Parlamentin e Maqedonisë dhe votimin në favor të ndryshimeve kushtetuese që do t’i japin jetë Marrëveshjes...

Kryeministri grek Cipras ka uruar Zaevin

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Për ndryshimet e votuara kushtetuese, kryeministri grek Aleksis Cipras ka biseduar dhe e ka uruar kryeministrin e tij Zoran Zaev. “Kryeministri Aleksis Cipras kontaktoi me kryeministrin...

Meta përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë

para 5 muajve - Koha.mk

Tiranë, 12 janar – Presidenti i Republikës, Ilir Meta, përshëndet konsensusin e arritur në Parlamentin e Maqedonisë dhe votimin në favor të ndryshimeve kushtetuese që do t’i japin jetë Marrëveshjes së...

Zaev: I hapëm dyert e NATO-s dhe të BE-së

para 5 muajve - RTV 21

“Sukses historik dhe perspektiva e reja të cilat hapen para nesh” Pasi që Kuvendi i Maqedonisë miratoi ndryshimet kushtetuese, të cilat dalin nga Marrëveshja e Prespës, kryeministri Zoran Zaev ka uruar...

Bota uron krijimin e Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Gazeta Express

Pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë, me të cilat ky shtet e ndërroi venndin në Republika e Maedonisë së Veriut, kanë arritur urata dhe përgëzime nga shtetet më të fuqishme...

Thaçi:Maqedonia bëri një hap të madh përpara drejt integrimit të vendit në strukturat euroatlantike

para 5 muajve - Koha.mk

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka përshëndetur votimin në Kuvendin e Maqedonisë për amendamentet kushtetuese me të cilat Maqedonia i dha fund kontestit shumëvjeçar me Greqinë rreth emrit duke shtuar...

Kryeparlamentari Xhaferi: Me votimin e sotëm, Maqedonisë iu hap rruga për BE dhe NATO

para 5 muajve - Klan Kosova

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Talat Xhaferi,...

Cipras uron Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Alsat-M

Kryeministri grek Aleksis Cipras ka uruar kryeministrin Zoran Zaev për votimin e ndryshimeve kushtetuese, njofton korrespondentja e MIA-s nga Athina. “Kryeministri Aleksis Cipras ka kontaktuar me kryeministrin...

Maqedonia e Veriut, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar

para 5 muajve - Alsat-M

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas Marrëveshjes së...

Zaev uron qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarrë

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Kryeministri Zoran Zaev sonte pasi që Kuvendi miratoi ndryshimet kushtetuese të cilat dalin nga Marrëveshja e Prespës përmes profilit të tij në Facebook ka uruar qytetarët dhe deputetët...

Hant: Ky është moment historik për Maqedoninë

para 5 muajve - Koha.mk

Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Xheremi Hant e përshëndeti miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë dhe e vlerësoi si rezultat historik. “Sot, Kuvendi i Maqedonisë i miratoi...

Emri i ri i Maqedonisë/Kryemadhi: Kontribut për paqen në rajon!

para 5 muajve - TV21

Monika Kryemadhi,kryetarja e LSI-së, ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë duke u quajtur zyrtarisht Republika e Maqedonisë Veriore. Përmes një postimi në Twittter,...

Zaev uron qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarrë

para 5 muajve - Alsat-M

Kryeministri Zoran Zaev sonte pasi që Kuvendi miratoi ndryshimet kushtetuese të cilat dalin nga Marrëveshja e Prespës përmes profilit të tij në Facebook ka uruar qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë...

Ruçi i dërgon letër Talat Xhaferit

para 5 muajve - Zhurnal

Tiranë, 11 janar - Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Gramoz Ruçi ka telefonuar homologun Talat Xhaferi, pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese me të cilat zyrtarisht Maqedonia do të quhet Republika e...

Xhaferi: Me votimin e sotëm, Maqedonisë iu hap rruga për BE dhe NATO

para 5 muajve - Lajmi.net

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Talat Xhaferi,...

Maqedonia ndryshon emrin/ Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar

para 5 muajve - TV21

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut. “Votimi përfundimtar i Marrëveshjes...

Maqedonia miraton ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - DW

Me 81 vota "për" dhe asnjë kundër, Kuvendi i Maqedonisë, votoi ndryshimet kushtetuese, duke kurorëzuar kështu procesin e Marrëveshjes së Prespës. Tashmë emri zyrtar i shtetit është Republika e Maqedonisë...

Meta përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë

para 5 muajve - Gazeta Express

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, përshëndet konsensusin e arritur në Parlamentin e Maqedonisë dhe votimin në favor të ndryshimeve kushtetuese që do t’i japin jetë Marrëveshjes së Prespës dhe i çelin...

Presidenti Meta përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë

para 5 muajve - Koha Jone

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka vlerësuar votimin e sotëm në Parlamentin e Maqedonisë ku u votua ndryshimi i emrit. Kreu i shtetit ka përshëndetur konsensusin e arritur në Parlamentin e Maqedonisë...

Ndryshimet kushtetuese, Haradiaj: Përgëzoj Zaevin për vizionin e dëshmuar properëndimor dhe shqiptarët në Maqedoni

para 5 muajve - Portalb

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka theksuar se votimi për ndryshime kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë Veriore, është një ngjarje me peshë në historinë e re të Ballkanit Perëndimor. “Përshëndes...

Liderët botërorë përgëzojnë Shkupin për emrin Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - Kallxo

Kryeministrin Zoran Zaev dhe qytetarët e Maqedonisë në përgjithësi, i kanë uruar personalite të larta ndërkombëtare lidhur me vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese për...

Haradinaj përshëndet ndërrimin e emrit në Republika e Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Alsat-M

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka theksuar se votimi për ndryshime kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë Veriore, është një ngjarje me peshë në historinë e re të Ballkanit Perëndimor. “Përshëndes...

Liderët botërorë përgëzojnë Shkupin për emrin Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - Shekulli

Kryeministrin Zoran Zaev dhe qytetarët e Maqedonisë në përgjithësi, i kanë uruar personalite të larta ndërkombëtare lidhur me vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese për...

Basha: Miratimi i ndryshimeve kushtetuese hap historik për konsolidimin e rajonit

para 5 muajve - Koha.mk

Lideri i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha e përshëndeti miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë dhe vlerësoi se ky akt i përgjegjësisë së lartë politike është hap...

Thaçi: Vendimi i Parlamentit të Maqedonisë tejkalon interesat partiake

para 5 muajve - Alsat-M

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka theksuar se vendimi i deputetëve të Parlamentit të Maqedonisë nuk ka qenë fare i lehtë, as popullor, por ishte vendim i duhur, i cili tejkalon interesat...

Emri i ri i Maqedonisë, Ruçi i dërgon letër Talat Xhaferit

para 5 muajve - Shekulli

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Gramoz Ruçi ka telefonuar homologun Talat Xhaferi, pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese me të cilat zyrtarisht Maqedonia do të quhet Republika e Maqedonisë së Veriut....

Veseli uron votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Alsat-M

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka uruar deputetët e Kuvendit të Maqedonisë, për votën që i dhanë ndryshimeve kushtetuese. “Urimet më të mira për votën historike që kolegët e mi në Shkup sapo...

Bashkësia ndërkombëtare e uroi Republikën e Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Portalb

Pas ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë , kanë arritur urata dhe përgëzime nga shtetet më të fuqishme botërore, njofton Portalb.mk . Urimin e filluan dy përfaqësuesit e lartë në emër të Bashkimit...

Thaçi e Haradinaj përshëndesin emrin e ri “Republika e Maqedonisë Veriore”

para 5 muajve - Vizion Plus

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj kanë përshëndetur vendimin e kuvendit të Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese. Dy lidërit kosovarë përmes postimeve në...

Emri i ri i Maqedonisë, Bushati: Kontributi i faktorit politik shqiptar provoi sërish që është vendimtar

para 5 muajve - Zhurnal

Tiranë, 11 janar - Votimi historik në Maqedoni për ndryshimin e emrit duke i hapur rrugë proceseve integruese të saj në BE dhe në NATO është përshëndetur edhe nga ministri i Jashtëm Ditmir Bushati. Përmes...

Me 81 vota Pro ndryshohet Kushtetuta e Maqedonisë, emri Maqedonia Veriore tashmë edhe zyrtare

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Me nga 81 vota “për”, asnjë kundër dhe asnjë përmbajtur, Kuvendi i Maqedonisë i ka miratuar një nga një katër amendamentet për ndryshimet kushtetuese që parashihen me Marrëveshjen e Prespës...

Mickoski kërkoi zgjedhje të parakohëshme

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup, 11 janar - “VMRO-DPMNE nuk e mbështet ndryshimin e Kushtetutës me qëllim ndryshimin e emrit kushtetues të Republikës së Maqedonisë, ndryshimin e identitetit, kulturës dhe historisë, dhe ky qëndrim...

Ambasadori Bejli: SHBA mirëpresin vendimin e sotëm historik të Parlamentit

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup, 11 janar – Përmes një video prezantimi ambasadori amerikan në vend Xhes Bejli është shprehur se SHBA mirëpresin vendimin e sotëm historik të parlamentit të Maqedonisë mbi ndryshimet kushtetuese....

Ja marrëveshja e Qeverisë dhe Lëvizjes BESA e Bilall Kasamit

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Ju sjellim kumtesën e përbashkët e Qeverisë dhe Lëvizjes BESA me kryetar Kasamin, pas arritjes së marrëveshjes për ndryshimet kushtetuese. “Është arritur marrëveshje me anë të së cilit...

Veseli uron Shkupin për votën historike

para 5 muajve - Zhurnal

Prishtinë, 11 janar - Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së...

Basha: Hap i sigurt drejt konsolidimit të rajonit

para 5 muajve - Zhurnal

Tiranë, 11 janar - Kreu i PD Lulzim Basha ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë duke u quajtur zyrtarisht Republika e Maqedonisë Veriore. Basha tha se ky është një...

Ramadani: Shqiptarët ishin vendimtar

para 5 muajve - Zhurnal

Prishtinë, 11 janar - Kuvendi i Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Urimi...

Kryeministri grek Cipras përgëzon Zaevin

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup/Athinë, 11 janar - “Kryeministri grek Aleksis Cipras ka përgëzuar homologun e tij nga Maqedonia, Zoran Zaev, për rezultatin e një votimi të parlamentit të Maqedonisë mbi ndryshimet kushtetuese që...

Haradinaj: Kjo ngjarje me peshë në historinë e re të Ballkanit Perëndimor

para 5 muajve - Zhurnal

Prishtinë, 11 janar - Kryeministri Ramush Haradinaj thotë se ky është një hap madhor i Maqedonisë në rrugën e integrimeve evropiane. “Përshëndes votimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë,...

Han, Mogerini, Stoltenberg e Kukan përshëndesin vendimin historik të Kuvendit

para 5 muajve - Zhurnal

Bruksel, 11 janar - Pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi, kanë arritur përshëndetjet e para nga shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogerini, gjithashtu reagimet kanë vazhduar edhe...

Kryemadhi mesazh përshëndetës për rezultatet e votimeve në Maqedoni

para 5 muajve - Standard

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka reaguar përmes një statusi në Twiter pas përfundimit të votimeve në Maqedoni. “Një rezultat dhe zhvillim pozitiv që i hap këtij vendi rrugën për në NATO dhe BE.”...

Qeveria me deklaratë pas miratimit të emrit të Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - Aktuale

Qeveria e Maqedonisë ka uruar gjithë qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarr me të cilën vendit i hapen dyert e BE-së dhe NATO-së. “Qytetarët e Republikës së Maqedonisë, nëpërmjet përfaqësuesve...

Ndryshimet kushtetuese, Britania e Madhe: Kjo është ditë historike për Maqedoninë

para 5 muajve - Portalb

Mbretëria e Bashkuar fuqishëm e përshëndet votimin e sotëm në Kuvendin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese nga Marrëveshja e Prespës, njofton Portalb.mk . Sekretari për Punë të Jashtme të Britanisë...

Hashim Thaçi mbështet ndryshimet kushtetuese në Parlamentin e Maqedonisë

para 5 muajve - Kallxo

Presidenti i vendit Hashim Thaçi përmes një postimi ka përkrahur Parlamentin e Republikës së Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese. “Parlamenti i Republikës së Maqedonisë dëshmoi guxim, vizion dhe vetëdije...

Sekretari Stoltenberg përgëzon Kryeministrin Zaev për votimin në parlamentin maqedonas

para 5 muajve - Klan Kosova

Sekretarin i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përgëzuar Kryeministrin maqedonas, Zoran Zaev, për votimin përfundimtar në Kuvend për ndryshimin e emrin sipas marrëveshjes së Prespës. Stoltenberg...

Liderët botërorë përgëzojnë Maqedoninë për emrin e ri

para 5 muajve - Koha.net

Kryeministrin Zoran Zaev dhe qytetarët e Maqedonisë në përgjithësi, i kanë uruar personalitete të larta ndërkombëtare lidhur me vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese për...

Limaj përshëndet vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit

para 5 muajve - Gazeta Express

​ Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka përshëndetur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit. Limaj ka thëne se deputetët e Kuvendit të Maqedonisë Veriore, me votën e tyre...

Urime Maqedoni, dëshmuat guxim…

para 5 muajve - Aktuale

Hashim Thaçi Parlamenti i Republikës së Maqedonisë dëshmoi guxim, vizion dhe vetëdije të lartë, duke votuar për ndryshimet kushtetuese të parapara me Marrëveshjen e Prespës, që shënojnë hapin final drejt...

Krerët shtetëror të Kosovës, urojnë Maqedoninë për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Telegrafi

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë sot me shumicë prej dy të tretave kanë miratuar ndryshimet kushtetuese, të cilat kanë dalë sipas marrëveshjes me Greqinë. Sipas ndryshimeve kushtetuese, emri i ri i shtetit...

Cipras e uroi Zaevin

para 5 muajve - Koha.mk

Për ndryshimet e votuara kushtetuese, kryeministri grek Aleksis Cipras ka biseduar dhe e ka uruar kryeministrin e tij Zoran Zaev, njofton korrespondentja e MIA-s nga Athina. “Kryeministri Aleksis Cipras...

Zaevi u uroi qytetarëve dhe deputetëve për përgjegjësinë e ndërmarrë

para 5 muajve - Koha.mk

Kryeministri Zoran Zaev sonte pasi Kuvendi i miratoi ndryshimet kushtetuese të cilat rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës përmes profilit të tij në Fejsbuk u uroi qytetarëve dhe deputetëve për përgjegjësinë...

Urime Maqedoni, dëshmuat guxim…

para 5 muajve - Ina

Hashim Thaçi Parlamenti i Republikës së Maqedonisë dëshmoi guxim, vizion dhe vetëdije të lartë, duke votuar për ndryshimet kushtetuese të parapara me Marrëveshjen e Prespës, që shënojnë hapin final drejt...

Limaj për ndryshimin e emrit të Maqedonisë: Konfrimim për të ardhmen evropiane

para 5 muajve - GazetaBlic

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka përshëndetur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit. Limaj ka thëne se deputetët e Kuvendit të Maqedonisë Veriore, me votën e tyre...

Pas votimit të ndryshimeve kushtetuese, VMRO-DPMNE kërkoi zgjedhje të parakohshme parlamentare

para 5 muajve - Portalb

VMRO-DPMNE-ja kërkoi që Kuvendi menjëherë të shpërndahet dhe të shpallen zgjedhje të parakohshme parlamentare, bashkë me zgjedhjet presidenciale. Këtë sonte e deklaroi kryetari i opozitës, Hristijan Mickoski,...

Cipras e uroi Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Portalb

Për votimin e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri i Greqisë ka biseduar dhe e ka uruar kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev, njofton Portalb.mk . “Kryeministri Aleksis Cipras ka kontaktuar me kryeministrin...

Kuvendi i Maqedonisë votoi ndryshimet kushtetuese, tani zyrtarisht ndryshoi emrin

para 5 muajve - Koha.net

20:49 Parlamenti i Maqedonisë, miratoi ndryshimet kushtetuese që mundësojnë ndryshimin e emrit të saj në Maqedonia e Veriut, sipas marrëveshjes me Greqinë. Tetëdhjetë e një deputetë në parlamentin 120...

BE e NATO përshëndesin vendimin historik të Kuvendit të Maqedonisë

para 5 muajve - Vizion Plus

Emri i ri i Maqedonisë është përshëndetur nga shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogerini, euro komisioneri për zgjerim Johanes Hahn, sekretari Gjeneral i NATO-s Jans Stoltenberg dhe nga Euro Deputeti...

Emri i ri i Maqedonisë, Kryemadhi: Kontribut për paqen në rajon!

para 5 muajve - Gazeta Shqip

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë duke u quajtur zyrtarisht Republika e Maqedonisë Veriore. Përmes një postimi në Twittter,...

Thaçi për votën e Shkupit: Parlamenti dëshmoi guxim, vizion dhe vetëdije të lartë

para 5 muajve - Klan Kosova

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Këtë vendim e...

Bejli përshëndetë ndryshimin Kushtetutës

para 5 muajve - Koha.mk

Ndryshimet kushtetuese dhe ndryshimin e emrit që kaloi sot në parlament e përshëndeti edhe Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Maqedoni, Xhes Bejli, transmeton koha.mk “Sot Maqedonia solli...

Bushati: Kontributi i partive shqiptare vendimtar në ndryshimet kushtetuese në Maqedoni të Veriut

para 5 muajve - Koha.net

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në Prespë...

Thaçi për votën e Shkupit: Parlamenti dëshmoi guxim dhe vizion

para 5 muajve - Gazeta Express

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Këtë vendim e...

Pas votimit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit, reagon SHBA!

para 5 muajve - GazetaBlic

Votimit pro ndryshimeve Kushtetuese për emrin në Kuvendin e Maqedonisë i është gëzuar edhe SHBA-ja. Ambasadori i SHBA-së në Shkup ka thënë se me këtë votim Maqedonia i vendosi interest strategjika në rend...

Ndryshimet kushtetuese, SHBA: Maqedonia ka miratuar vendim historik, mezi pres t’u shoh në NATO

para 5 muajve - Portalb

“SHBA e përshëndet aktin e votimit të ndryshimeve kushtetuese sipas të cilëve duhet që të zbatohet Marrëveshja e Prespës me Greqinë për emrin dhe me padurim pret që t’i dëshirojë mirëseardhje Republikës...

Veseli: Ndryshimi i emrit të Maqedonisë, sjell paqe e stabilitet në rajon

para 5 muajve - Telegrafi

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar Maqedoninë për votimin për ndryshim të emrit. Ai përmes një postimi në faqen e tij në Facebook, shkruan se ky vendim zhbllokon rrugën e integrimeve...

Tirana zyrtare e përshëndeti votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Koha.mk

Tirana zyrtare e përshëndeti votimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e RM-së, me të cilit, siç vlerësohet zyrtarizohet emri Republika e Maqedonisë së Veriut. Ministri për Evropë dhe Punë të Jashtme,...

Stoltenberg i ka lajmëruar personalisht Zaevit për ta uruar për votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Portalb

Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, i ka dërguar tuit direkt kryeministrit Zoran Zaev dhe e ka uruar për përfundimin e votimit në Kuvend për ndryshimet kushtetuese, njofton Portalb.mk . “NATO...

“Republika e Maqedonisë së Veriut”, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar

para 5 muajve - Vizion Plus

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, ka përshëndetur ndryshimet kushtetuese në Maqedoni. Sipas marrëveshjes së arritur në Prespë me fqinjin jugor të saj, Greqinë, tashmë emri i vendit është Republika e...

Veseli: Ndryshimi i emrit të Maqedonisë, sjellë paqe dhe stabilitet në rajon

para 5 muajve - Koha.mk

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar Maqedoninë për votimin për ndryshim të emrit. ‘Urimet më të mira për votën historike që kolegët e mi në Shkup sapo kanë dhënë për të...

Limaj përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Lajmi.net

Kryetari i NISMA-s , Fatmir Limaj ka përshëndetur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit. Limaj ka thëne se deputetët e Kuvendit të Maqedonisë Veriore, me votën e tyre pro marrëveshjes...

Liderët botërorë përgëzojnë Shkupin për emrin Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - Lajmi.net

Kryeministrin Zoran Zaev dhe qytetarët e Maqedonisë në përgjithësi, i kanë uruar personalite të larta ndërkombëtare lidhur me vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese për...

Haradinaj për votën e Shkupit: Hap madhor në rrugën e integrimeve euro-atlantike

para 5 muajve - Klan Kosova

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Këtë vendim e...

Veseli uron Shkupin për votën historike

para 5 muajve - Klan Kosova

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Këtë fakt e ka...

Maqedonia ndryshon emrin, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar

para 5 muajve - Top Channel

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në Prespë...

Stoltenberg uron Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Alsat-M

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, përmes rrjeteve sociale ka uruar kryeministrin e Maqedonisë Zoran Uaev për miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. “Uroj kryeministrin Zoran Zaev...

Mogerini dhe Han: Me gjithë zemër ua urojmë miratimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Portalb

Shefja e diplomacisë evropiane, Federika Mogerini dhe eurokomesari për zgjerim Johanes Han, të parët janë deklaruar për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë , njofton Portalb.mk. Në emër të...

Prishtina zyrtare përshëndet emrin e ri “Republika e Maqedonisë Veriore”

para 5 muajve - Flaka

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj kanë përshëndetur vendimin e kuvendit të Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese. Dy lidërit kosovarë përmes postimeve në...

Qeveria uron, opozita kërkon zgjedhje të parakohshme

para 5 muajve - Flaka

Qeveria e Maqedonisë ka uruar gjithë qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarr me të cilën vendit i hapen dyert e BE-së dhe NATO-së. “Qytetarët e Republikës së Maqedonisë, nëpërmjet përfaqësuesve...

Thaҫi thotë se këtë vit do të përmbyllet marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë

para 5 muajve - OraInfo

Presidenti i Kosovës, ka folur edhe njëherë për marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë. Hashim Thaçi ka përshëndetur vendimin e parlamentit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese. Përmes një...

VMRO-DPMNE kërkon zgjedhje të parakohshmme

para 5 muajve - Nezavisen

Miratimi i ndryshimeve kushtetuese në Kuvend ka nxitur reagime te partia opozitare VMRO-DPMNE. Kreu i kësaj partie tha se ky është akt i tradhëtisë dhe për këtë duhet dhënë përgjegjësi. Ai kërkon që të...

Bejli: SHBA-ja e përshëndet vendimin historik në Kuvend

para 5 muajve - Koha.mk

Maqedonia mori vendim historik. Kuvendi juaj votoi që t’i miratojë ndryshimet kushtetuese që nevojiten që të implementohet Marrëveshja e Prespës me Greqinë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës e përshëndesin...

Maqedonia ndryshon emrin, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar

para 5 muajve - Gazeta Shqip

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në Prespë...

Tirana zyrtare mirëpret miratimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Flaka

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, përshëndet konsensusin e arritur në Parlamentin e Maqedonisë dhe votimin në favor të ndryshimeve kushtetuese që do t’i japin jetë Marrëveshjes së Prespës dhe i çelin...

Emri i ri i Maqedonisë/ Basha: Hap i sigurt drejt konsolidimit të rajonit

para 5 muajve - TV21

Kreu i PD Lulzim Basha ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë duke u quajtur zyrtarisht Republika e Maqedonisë Veriore. Basha tha se ky është një hap shumë me rëndësi,...

Kryemadhi për emrin e ri të Maqedonisë: Hapet rruga për integrimin në NATO dhe BE

para 5 muajve - Koha Jone

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka përshendetur deputetët e Parlamentit të Maqësonisë që votuan për ndryshimin e emrit. Në një status në ‘Twitter’, Kryemadhi thekson se vendimi i hap rrugën integrimit të tyre në NATO dhe BE.

Mogherini dhe Hahn përshëndesin ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Klan Kosova

Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini dhe Komisionari Johannes Hahn kanë përshëndetur ndryshimet kushtetuese të votuara sot në Parlamentin maqedonas. Zyrtarët e lartë të BE-së kanë thënë se...

Kryemadhi për vendimin e Maqedonisë: Vlerësoj rolin pozitiv të faktorit shqiptar

para 5 muajve - Vizion Plus

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka reaguar pas votimin të ndryshimeve kushtetuese nga parlamenti maqedonas për ndryshimin e emrit, në bazë të marrëveshjes me Greqinë. Kryemadhi në profilin e saj në...

Thaçi: 2019-a, vit i përmbylljes së marrëveshjes Kosovë-Serbi

para 5 muajve - Lajmi.net

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka përshëndetur vendimin e parlamentit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese. Përmes një postimi në Facebook, Thaçi ka thënë se parlamenti i Maqedonisë me...

Meta përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë

para 5 muajve - Antpress

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, përshëndet konsensusin e arritur në Parlamentin e Maqedonisë dhe votimin në favor të ndryshimeve kushtetuese që do t’i japin jetë Marrëveshjes së Prespës dhe i çelin...

Kuvendi miratoi ndryshimet Kushtetuese, Republika e Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Alsat-M

Kuvendi miratoi ndryshimet Kushtetuese, Republika e Maqedonisë së Veriut Me 81 vota për, Kuvendi miratoi ndryshimet Kushtetuese për ndrrimin emrit në Republika e Maqedonisë së Veriut. Katër amendamentet...

Mogherini dhe Hahn: Ndryshimet kushtetuese hap historik për Maqedoninë

para 5 muajve - Telegrafi

Përfaqësuesja e lartë e BE-së Federica Mogherini dhe eurokomesari Johannes Hahn, përmes një deklarate të përbashkët kanë uruar Kuvendin e Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese. Sipas tyre, ky...

VMRO-DPMNE kërkon zgjedhje të parakohshme, së bashku me ato presidenciale

para 5 muajve - Koha.mk

VMRO-DPMNE kërkon që menjëherë të shpërbëhet Kuvendi dhe të shpallen zgjedhje të parakohshme parlamentare, së bashku me ato presidenciale. Këtë sot para selisë së partisë e deklaroi lideri i partisë, Hristijan...

Baily: SHBA mirëpresin vendimin e sotëm historik të Parlamentit

para 5 muajve - Iliria News

Deklaratë e Ambasadorit Baily: Shtetet e Bashkuara e mirëpresin vendimin e sotëm historik të Parlamentit Sot, Maqedonia arriti një vendim historik. Parlamenti juaj votoi për të miratuar ndryshimet kushtetutese...

Ndryshimet kushtetuese, deklarata të diplomatëve perëndimor

para 5 muajve - Flaka

Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini dhe komisioneri për zgjerimit të BE-së Johannes Hahn ishin të parët që uruan pas votimit mbi ndryshimet kushtetuese në parlamentin maqedonas. Në emër të...

Thaçi: Parlamenti i Republikës së Maqedonisë dëshmoi guxim, vizion dhe vetëdije të lartë

para 5 muajve - GazetaBlic

Presidenti i Republikës, Hashim Thaçi ka theksuar se vendimi i deputetëve të Parlamentit të Maqedonisë nuk ka qenë fare i lehtë, as popullor, por ishte vendim i duhur, i cili tejkalon interesat partiake...

Kosova uron Maqedoninë për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Aktuale

Kuvendi i Maqedonisë sot ka votuar ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Kryetari i Kuvendit të...

Zaev uron qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarrë

para 5 muajve - Antpress

11 Janar 2019 / 22:39 Kryeministri Zoran Zaev sonte pasi që Kuvendi miratoi ndryshimet kushtetuese të cilat dalin nga Marrëveshja e Prespës përmes profilit të tij në Facebook ka uruar qytetarët dhe deputetët...

Han, Mogerini, Stoltenberg e Kukan përshëndesin vendimin historik të Maqedonisë

para 5 muajve - Alsat-M

Pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi, kanë arritur përshëndetjet e para nga shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogerini, gjithashtu reagimet kanë vazhduar edhe nga euro komisioneri...

Qeveria uron qytetarët dhe të gjithë deputetët përpërgjegjësinë e ndërmarrë

para 5 muajve - Koha.mk

Qeveria e Republikës së Maqedonisë uron të gjithë qytetarët dhe të gjithë deputetët për përgjegjësinë e ndërmarrë, me të cilën, potencojnë, vendit po i hapen dyert për NATO dhe BE. “Qytetarët e Republikës...

Haradinaj përshëndet votimin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Lajmi.net

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka përshëndetur  votimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë. Përmes një postimi në Facebook, Haradinaj është shprehur se kjo ngjarje është me peshë...

Meta përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë

para 5 muajve - Tetova Sot

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, përshëndet konsensusin e arritur në Parlamentin e Maqedonisë dhe votimin në favor të ndryshimeve kushtetuese që do t’i japin jetë Marrëveshjes së Prespës dhe i çelin...

Liderët botërorë përgëzojnë Shkupin për emrin Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - Evropa e Lirë

Kryeministrin Zoran Zaev dhe qytetarët e Maqedonisë në përgjithësi, i kanë uruar personalite të larta ndërkombëtare lidhur me vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese për...

BE dhe NATO urojnë votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Alsat-M

Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini dhe komisioneri për zgjerimit të BE-së Johannes Hahn ishin të parët që uruan pas votimit mbi ndryshimet kushtetuese në parlamentin maqedonas. Në emër të...

Baily uron për ndryshimet kushtetuese: Presim që Maqedonia e Veriut të bëhet anëtare e NATO-s

para 5 muajve - Telegrafi

Ambasadori amerikan në Shkup Jess Baily, përmes një video-deklarate ka uruar qytetarët dhe deputetët e Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese, në pajtim me marrëveshjen me Greqinë. Baily thotë...

Mediu uron Zaevin dhe Xhaferrin për ndryshimin e emrit

para 5 muajve - Koha Jone

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, ka përshëndetur vendimin e Kuvendit maqedonas për votimin pro ndryshimit të emrit. Me anë të një postimi në Facebook, Mediu bën me dije se ka uruar kryeministrin...

Urimi i parë nga Kosova për Maqedoninë e Veriut: Shqiptarët ishin vendimtar

para 5 muajve - Aktuale

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Urimi i parë nga Kosova për...

Veseli uron deputetët e Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - RTV 21

Veseli: Edhe njëherë vota e bashkkombasve tanë u dëshmua vendimtare Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka uruar deputetët e Kuvendit Maqedonisë për miratimin e ndryshimeve kushtetuese me anë...

VMRO-DPMNE kërkon zgjedhje të parakohëshme

para 5 muajve - Iliria News

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, ai kërkoi nga deputetët që të bojkotohet dhe lëshohet salla e Kuvendit gjithashtu bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme....

BE-ja dhe NATO-ja me urime për ndryshimet kushtetuese të votuara nga Kuvendi

para 5 muajve - Iliria News

Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogerini dhe eurokomisari për zgjerim Johanes Han, të parët u deklaruan pas votimit për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë sonte, njofton korrespondentja e...

VMRO-DPMNE kërkon zgjedhje të parakohëshme

para 5 muajve - Alsat-M

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, ai kërkoi nga deputetët që të bojkotohet dhe lëshohet salla e Kuvendit gjithashtu bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme....

Të mirat e ndryshimeve kushtetuese për shqiptarët në Maqedoni

para 5 muajve - Lajm

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar sonte ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndryshimet kushtetuese...

Ndryshimi i emrit, prononcohet Zaev: Së bashku i hapëm dyert e NATO-s dhe BE-së

para 5 muajve - Flaka

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, kryeministri i vendit Zoran Zaev uroi të gjithë qytetarët dhe deputetët për miratimin e ndryshimeve kushtetuese që dalin nga Marrëveshja e Prespës. Postimi...

Kosova uron Maqedoninë për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Koha.net

Kosova ka uruar Maqedoninë për ndryshimet kushtetuese që ka miratuar sot. Kuvendi i Maqedonisë sot ka votuar ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë...

Haradinaj për votën e Shkupit: Hap madhor në rrugën e integrimeve euro-atlantike

para 5 muajve - GazetaBlic

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Këtë vendim e...

Veseli: Ndryshimi i emrit të Maqedonisë, sjell paqe e stabilitet në rajon

para 5 muajve - Lajmi.net

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar Maqedoninë për votimin për ndryshim të emrit. Përmes një postimi në Facebook, Veseli ka thënë se ky vendim zhbllokon njëherë e mirë rrugën e integrimeve...

Mickoski: Të shpërndahet Kuvendi, të shpallen zgjedhje të parakohshme

para 5 muajve - Aktuale

“VMRO-DPMNE nuk e mbështet ndryshimin e Kushtetutës me qëllim ndryshimin e emrit kushtetues të Republikës së Maqedonisë, ndryshimin e identitetit, kulturës dhe historisë, dhe ky qëndrim është i pandryshueshëm...

Qeveria me deklaratë pas miratimit të emrit të Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - AlbPortali

Qeveria e Maqedonisë ka uruar gjithë qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarr me të cilën vendit i hapen dyert e BE-së dhe NATO-së. “Qytetarët e Republikës së Maqedonisë, nëpërmjet përfaqësuesve...

Rama e shkarkoi, Bushati reagon për emrin e Maqedonisë

para 5 muajve - Albeu

Ditmir Bushati ka reaguar në lidhje me vendimin për ndryshimin e kushtetutës për zbatimin e marrëveshjes me Greqinë për zgjidhjen e kontestit 27-vjeçar të emrit. Bushati shprehet se, kontributi i partive...

Çka thuhet në preambulën e re të Kushtetutës së Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Lajm

Parlamenti i Maqedonisë, miratoi ndryshimet kushtetuese që mundësojnë ndryshimin e emrit të saj në Maqedonia e Veriut, sipas marrëveshjes me Greqinë. Tetëdhjetë e një deputetë në parlamentin 120 vendesh...

BE-ja dhe NATO-ja me urime për ndryshimet kushtetuese të votuara nga Kuvendi

para 5 muajve - Koha.mk

Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogerini dhe eurokomisari për zgjerim Johanes Han, të parët u deklaruan pas votimit për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë sonte, njofton korrespondentja...

Veseli: Ndryshimi i emrit të Maqedonisë, sjellë paqe e stabilitet në rajon

para 5 muajve - Gazeta Express

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar Maqedoninë për votimin për ndryshim të emrit. 'Urimet më të mira për votën historike që kolegët e mi në Shkup sapo kanë dhënë për të...

Shkupi pranon urime të shumta për emrin e ri,“Maqedonia e Veriut”

para 5 muajve - Illyria

Shkup, 11 janar 2019 – Qendrat dhe organizatat më të rëndësishme në botë e kanë mirëpritur miratimin e emrit të ri të Maqedonisë, Maqedonia e Veriut. Ndër të parët që i kanë përgëzuar autoritet dhe forcat...

Çka thuhet në preambulën e re të Kushtetutës së Republikës të Maqedonisë Veriore

para 5 muajve - Tetova Sot

Parlamenti i Maqedonisë, miratoi ndryshimet kushtetuese që mundësojnë ndryshimin e emrit të saj në Republikën e Maqedonisë Veriore, sipas marrëveshjes me Greqinë. Tetëdhjetë e një deputetë në parlamentin...

Haradinaj uron Maqedoninë për emrin e ri

para 5 muajve - Kallxo

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përshëndetur votimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë, përmes të cilit vendi fqinj merr emrin e ri – Republika e Maqedonisë Veriore. Haradinaj...

Shqipëria vlerëson si vendimtar kontributin e partive shqiptare për ndryshimin e emrit të Maqedonisë

para 5 muajve - InfoShqip

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas Marrëveshjes së...

Mickoski: Kjo është padrejtësi e madhe, kërkojmë zgjedhje të parakohshme parlamentare

para 5 muajve - Telegrafi

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese në konferencë për shtyp tha se ky është akt i tradhtisë dhe për këtë duhet përgjegjësi. Mickoski kërkoi që të mbahen...

81 vota për “Republikën e Maqedonisë së Veriut”

para 5 muajve - Top Channel

Maqedonia ka votuar me 81 vota pro, në seancën plenare të Kuvendit të programuar fillimisht për një ditë më parë, por të shtyrë për këtë të premte, të katërta amendamentet kushtetuese që i hapin rrugë...

BE dhe NATO urojnë votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Ina

Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini dhe komisioneri për zgjerimit të BE-së Johannes Hahn ishin të parët që uruan pas votimit mbi ndryshimet kushtetuese në parlamentin maqedonas. Në emër të...

Haradinaj përshëndet ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Gazeta Express

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka përshëndetur ndryshimet kushtetuese për emrin e Maqedonisë. Nëpërmjet një shkrimi në Facebook, Haradinaj thotë se një veprim i tillë e dërgon rajonin drejt paqes...

Emri i ri i Maqedonisë, Basha: Hap historik për konsolidimin e rajonit

para 5 muajve - Vizion Plus

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë Veriore. Kreu demokrat shkruan në Twitter se se ky akt i përgjegjshmërisë së lartë...

Republika e Maqedonisë së Veriut, këto janë ndryshimet në Kushtetutë (DOKUMENT)

para 5 muajve - Aktuale

Me 81 vota pro, asnjë kundër dhe të përmbajtur Kuvendi miratoi ndryshimet kushtetuese në përputhje me Marrëveshjen e Prespës, duke ndërruar emrin kushtetues të vendit nga Republika e Maqedonisë në Republika...

VMRO-DPMNE: Zaev bën presion mbi deputetë

para 5 muajve - Klan Kosova

Partia e opozitës në Maqedoni, VMRO-DPMNE, nuk dëshiron t’i jap legjitimitet ndryshimit të Kushtetutës së Maqedonisë qoftë edhe vetëm me prezencë në seancën e Kuvendit, transmeton Klan Kosova. Kështu ata...

Një fjalë nga Amerika e largët për ndryshimin e emrit Maqedonia e Veriut!

para 5 muajve - Ina

Parlamenti i Maqedonisë i tha “Po” ndryshimit të amandamentit Republika e Maqedonisë Veriore. Sot në Shkup, deputetët e parlamentit i thanë Po amandamnetit për ndryshimin e emrit:Republika e Maqedonisë...

Perfaqesuesja e larte/Zevendes-Kryetarja Federica Mogherini dhe Komisioneri Johannes Hahn ne lidhje me votimin e fundit ne kuvend

para 5 muajve - TV21

Perfaqesuesja e larte/Zevendes-Kryetarja Federica Mogherini dhe Komisioneri Johannes Hahn ne lidhje me votimin e fundit ne kuvendin e ish-Republikes Jugosllave te Maqedonise per ndryshimet kushtetuese...

Thaçi dhe Haradinaj përshëndesin miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Shenja

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në rrjetet sociale shkruan se Parlamenti i Republikës së Maqedonisë dëshmoi guxim, vizion dhe vetëdije të lartë, duke votuar për ndryshimet kushtetuese të parapara me...

Zaev uron qytetarët e Maqedonisë: Së bashku hapëm dyert për NATO dhe BE

para 5 muajve - InfoShqip

Kryeministri Zoran Zaev sonte pasi që Kuvendi miratoi ndryshimet kushtetuese të cilat dalin nga Marrëveshja e Prespës përmes profilit të tij në Facebook ka uruar qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë...

Mickoski: Të shpërndahet Kuvendi, të shpallen zgjedhje të parakohshme

para 5 muajve - Ina

“VMRO-DPMNE nuk e mbështet ndryshimin e Kushtetutës me qëllim ndryshimin e emrit kushtetues të Republikës së Maqedonisë, ndryshimin e identitetit, kulturës dhe historisë, dhe ky qëndrim është i pandryshueshëm...

Stoltenberg uron Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Telegrafi

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, përmes rrjeteve sociale ka uruar kryeministrin e Maqedonisë Zoran Uaev për miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. “Uroj kryeministrin Zoran Zaev...

Emri i ri i shtetit “Republika e Maqedonisë së Veriut” u miratua me 81 vota “PËR”

para 5 muajve - Iliria News

Ndryshimet kushtetuese në fazën përfundimtare u mbështetën nga 81 deputetë. Deputetët e opozitës maqedonase VMRO – DPMNE, nuk ishin të pranishëm në seancë, të cilët sepse sipas tyre ata nuk duan t’i japin...

Maqedonia ndryshon emrin, si e komenton Tirana zyrtare

para 5 muajve - Gazeta Express

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në Prespë...

Maqedonia voton emrin e ri, reagon Basha

para 5 muajve - Sot News

Kreu i PD, Lulzim Basha ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë duke u quajtur zyrtarisht Republika e Maqedonisë Veriore. Përmes një postimi në Twittter, Basha thotë...

Zaev: Urime qytetarë, së bashku i hapëm dyert e NATO-s dhe BE-së

para 5 muajve - Shenja

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, kryeministri i vendit Zoran Zaev uroi të gjithë qytetarët dhe deputetët për miratimin e ndryshimeve kushtetuese që dalin nga Marrëveshja e Prespës. Postimi...

Veseli përshëndet ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës në Parlamentin e Maqedonisë

para 5 muajve - Kallxo

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar deputetët e Kuvendit të Maqedonisë, të cilët e kanë ratifikuar Marrëveshjen e Prespës ndërmjet Maqedonisë e Greqisë. Veseli ka thënë se nëpërmjet...

Maqedonia e Veriut, deputeti i PD: Forcë shtytëse partitë shqiptare

para 5 muajve - Koha Jone

Pasi Kuvendi i Maqedonisë miratoi me 81 vota pro ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut, vjen një reagim nga ish-ministri i Jashtëm Tritan Shehu....

Zaev uron qytetarët dhe deputetët: Së bashku i hapëm dyert e NATO-s dhe të BE-së për Republikën e Maqedonisë

para 5 muajve - Tetova Sot

Kryeministri Zoran Zaev sonte pasi që Kuvendi miratoi ndryshimet kushtetuese të cilat dalin nga Marrëveshja e Prespës përmes profilit të tij në Facebook ka uruar qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë...

Deputetët e VMRO – DPMNE nuk ishin të pranishëm në sallën kur u votua për emrin e Maqedonisë

para 5 muajve - Klan Kosova

Ndryshimet kushtetuese në fazën përfundimtare u mbështetën nga 81 deputetë, transmeton Klan Kosova. Deputetët e opozitës maqedonase VMRO – DPMNE, nuk ishin të pranishëm në seancë, të cilët sepse sipas...

Ditë historike! Kuvendi i Maqedonisë dha dritë jeshile për ndryshimin e emrit të shtetit

para 5 muajve - Portalb

Pas një beteje të gjatë dhe të lodhshme, me shumë situata të panjohura që nga qershori i vitit 2018 kur u nënshkrua Marrëveshja e Prespës, sonte më në fund Kuvendi i Maqedonisë dha dritë jeshile për ndryshimin...

Qeveria e Maqedonisë uron qytetarët për ndryshimin e emrit

para 5 muajve - Telegrafi

Qeveria e Maqedonisë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, përmes një kumtese për media ka uruar qytetarët e vendit, për siç thonë, shënimin e kapitullit historik për vendin. Nga qeveria thonë se ky...

​Momenti i nënshkrimit të Ligjit për ndryshime kushtetuese

para 5 muajve - GazetaBlic

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferri, pas miratimit të ndryshmeve kushtetuese, ka publikuar foton e momentit të nënshkrim të Ligjit për ndryshimet kushtetuese. “Çasti i nënshkrimit nga ana...

Berisha: Vendim historik i parlamentit të Maqedonisë së Veriut!

para 5 muajve - Tetova Sot

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka uruar votimin për ndryshimet kushtetuese në Republikën e Maqedonisë së Veriut, njofton TetovaSot. Sipas Berishës ky është vendimi i historik, dhe se me keto...

Kuvendi me 81 vota, votoi ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Nezavisen

Me 81 vota PRO Kuvendi votoi ndryshimet kushtetuese,me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Me këtë votim ka mbaruar zyrtarisht procesi për ndryshimet kushtetuese,...

Emri i ri i Maqedonisë: Hap i sigurt drejt konsolidimit të rajonit

para 5 muajve - Shekulli

Kreu i PD Lulzim Basha ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë duke u quajtur zyrtarisht Republika e Maqedonisë Veriore. Basha tha se ky është një hap shumë me rëndësi,...

Emri i ri i shtetit “Republika e Maqedonisë së Veriut” u miratua me 81 vota “PËR”

para 5 muajve - Alsat-M

Ndryshimet kushtetuese në fazën përfundimtare u mbështetën nga 81 deputetë. Deputetët e opozitës maqedonase VMRO – DPMNE, nuk ishin të pranishëm në seancë, të cilët sepse sipas tyre ata nuk duan t’i japin...

Thaçi e Haradinaj përshëndesin emrin e ri “Republika e Maqedonisë Veriore”

para 5 muajve - Lajm

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj kanë përshëndetur vendimin e kuvendit të Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese. Dy lidërit kosovarë përmes postimeve në...

Republika e Maqedonisë Veriore, emri i ri kalon edhe në kuvend

para 5 muajve - Vizion Plus

Maqedonia tashmë do të njihet me emrin,“Republika e Maqedonisë së Veriut”. Kuvnedi ka miratuar me 81 vota pro, 4 amendamentet  për ndryshimet kushtetues sipas Marrëveshjes së Prespës. Seanca për votimin...

Zyrtarizohet emri “Republika e Maqedonisë së Veriut”

para 5 muajve - Gazeta Tema

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota pro miratoi ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut. Deputetët me shumicë votash kanë miratuar amendament 33, 34,35,...

Limaj përshëndet vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit

para 5 muajve - Tetova Sot

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka përshëndetur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit. Limaj ka thëne se deputetët e Kuvendit të Maqedonisë Veriore, me votën e tyre...

Basha përshëndet vendimin e kuvendit të Maqedonisë së Veriut për ndryshimin e emrit

para 5 muajve - Koha Jone

Kreu i opozitës Lulzim Basha, ka përshëndetur votimin e Kuvendit të Maqedonisë të cilët kanë votuar me 81 vota pro ndryshimit të emrit duke u quajtur nga sot Maqedonia e veriut. Me anë të një postimi në...

Basha: Miratimi i ndryshimeve kushtetuese hap historik për konsolidimin e rajonit

para 5 muajve - Tetova Sot

Lideri i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha e përshëndeti miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë dhe vlerësoi se ky akt i përgjegjësisë së lartë politike është hap...

Ramadani për emrin e ri të Maqedonisë së Veriut: Shqiptarët ishin vendimtar

para 5 muajve - Tetova Sot

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Urimi i parë nga Kosova për...

Qeveria me deklaratë pas miratimit të emrit “Maqedonia e Veriut”

para 5 muajve - Tetova Sot

Qeveria e Maqedonisë ka uruar gjithë qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarr me të cilën vendit i hapen dyert e BE-së dhe NATO-së. “Qytetarët e Republikës së Maqedonisë, nëpërmjet përfaqësuesve...

Qeveria me deklaratë pas miratimit të emrit të Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - Fakti Ditor

Qeveria e Maqedonisë ka uruar gjithë qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarr me të cilën vendit i hapen dyert e BE-së dhe NATO-së. “Qytetarët e Republikës së Maqedonisë, nëpërmjet përfaqësuesve...

LAJMI I FUNDIT: Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota, votoi ndryshimet kushtetuese për emrin

para 5 muajve - Klan Kosova

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndërkohë siç raportoi...

Maqedonia bëhet Republika e Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Shenja

Me 81 vota “për” deputetët i miratuan ndryshimet e Kushtetutës së Maqedonisë, me të cilat, inkorporohen në Kushtetutë amendamentet e reja në përputhje me Marrëveshjen me Greqinë. Me numër të njejtë të...

Bushati thyen heshtjen/ Ja për çfarë reagon: Kontributi i partive shqiptare...

para 5 muajve - Sot News

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka përshëndetur votimin në parlamentin maqedonas, që ka miratuar ndryshimin e kushtetutës për zbatimin e marrëveshjes me Greqinë për zgjidhjen e kontestit 27-vjeçar të...

Emri i ri i Maqedonisë, Ruçi telefonon Talat Xhaferin

para 5 muajve - Lexo

Kreu i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruci ka telefonuar homologun maqedonas Talat Xhaferi pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese me të cilat zyrtarisht Maqedonia do të quhet Republika e Maqedonisë së...

Ndryshimi i emrit, ish-ministri i PD reagon për herë të parë

para 5 muajve - Sot News

Pasi Kuvendi i Maqedonisë miratoi me 81 vota pro ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut, vjen një reagim nga ish-ministri i Jashtëm Tritan Shehu....

Bushati thyen heshtjen, komenton vendimin e parlamentit për...

para 5 muajve - Sot News

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka përshëndetur votimin në parlamentin maqedonas, që ka miratuar ndryshimin e kushtetutës për zbatimin e marrëveshjes me Greqinë për zgjidhjen e kontestit 27-vjeçar të...

​Në ndryshimet kushtetuese janë përfshirë edhe kërkesat e partive shqiptare

para 5 muajve - GazetaBlic

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar sonte ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndryshimet kushtetuese...

Kuvendi Maqedonisë votoi ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - GazetaBlic

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndryshimet kushtetuese janë...

Meta përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë

para 5 muajve - AlbPortali

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, përshëndet konsensusin e arritur në Parlamentin e Maqedonisë dhe votimin në favor të ndryshimeve kushtetuese që do t’i japin jetë Marrëveshjes së Prespës dhe i çelin...

Maqedonia e Veriut, Ministri Bushati përshëndet votimin e Parlamentit maqedonas

para 5 muajve - Koha Jone

Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar me 81 vota pro ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut. Ky vendim është përshëndetur edhe nga ministri në detyrë...

Haradinaj: Ky është një hap madhor i Maqedonisë në rrugën e integrimeve evropiane

para 5 muajve - Tetova Sot

Kryeministri Ramush Haradinaj thotë se ky është një hap madhor i Maqedonisë në rrugën e integrimeve evropiane. “Përshëndes votimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë, për ndërrimin e emrit...

Mesazhi i Hashim Thaçit për Maqedoninë e Veriut: Urime, dëshmuat guxim

para 5 muajve - InfoShqip

Parlamenti i Republikës së Maqedonisë dëshmoi guxim, vizion dhe vetëdije të lartë, duke votuar për ndryshimet kushtetuese të parapara me Marrëveshjen e Prespës, që shënojnë hapin final drejt ndryshimit...

Me 81 vota “për” u votuan ndryshimet kushtetuese, Maqedonia e ndërroi emrin

para 5 muajve - Portalb

19:00 : Me 81 vota “për” është votuar Ligji Kushtetues për zbatimin e amendamenteve. me këtë votim, zyrtarisht mbaron procesi për ndryshimet kushtetuese, njofton Portalb.mk . Vijon, propozim-ligj Kushtetues...

Kuvendi Maqedonisë votoi ndryshimet kushtetuese, tani zyrtarisht ndryshoi emrin

para 5 muajve - Koha.net

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndryshimet kushtetuese janë...

Hashim Thaçi: Urime Maqedoni, dëshmuat guxim

para 5 muajve - Tetova Sot

Hashim Thaçi Parlamenti i Republikës së Maqedonisë dëshmoi guxim, vizion dhe vetëdije të lartë, duke votuar për ndryshimet kushtetuese të parapara me Marrëveshjen e Prespës, që shënojnë hapin final drejt...

Veseli: Ndryshimi i emrit të Maqedonisë, sjell paqe e stabilitet në rajon

para 5 muajve - Tetova Sot

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar Maqedoninë për votimin për ndryshim të emrit. Ai përmes një postimi në faqen e tij në Facebook, shkruan se ky vendim zhbllokon rrugën e integrimeve...

Republika e Maqedonisë së Veriut, këto janë ndryshimet në Kushtetutë (DOKUMENT)

para 5 muajve - Ina

Me 81 vota pro, asnjë kundër dhe të përmbajtur Kuvendi miratoi ndryshimet kushtetuese në përputhje me Marrëveshjen e Prespës, duke ndërruar emrin kushtetues të vendit nga Republika e Maqedonisë në Republika...

Miratohen ndryshimet kushtetuese, 81 deputetë votuan “për” Maqedoninë e Veriut

para 5 muajve - Telegrafi

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë sot me shumicë prej dy të tretave kanë miratuar ndryshimet kushtetuese, të cilat kanë dalur sipas marrëveshjes me Greqinë. Ndryshimet kushtetuese në fazën përfundimtare...

Qeveria me deklaratë pas miratimit të emrit të Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - Ina

Qeveria e Maqedonisë ka uruar gjithë qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarr me të cilën vendit i hapen dyert e BE-së dhe NATO-së. “Qytetarët e Republikës së Maqedonisë, nëpërmjet përfaqësuesve...

Kuvendi Maqedonisë votoi ndryshimet kushtetuese, tani zyrtarisht ndryshon emrin

para 5 muajve - Koha.net

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndryshimet kushtetuese janë...

LAJMI I FUNDIT: Ndryshohet Kushtetuta, zyrtarizohet Maqedonia Veriore

para 5 muajve - Koha.mk

Shkup, 11 janar – Me shumicë votash, konkretisht 81 vota, Parlamenti i Maqedonisë votoi ndryshimet kushtetuese, ndërsa me këtë – përfundoi procesi i Marrëveshjes së Prespës, shkruan gazeta KOHA. Tashmë...

Votohen ndryshimet kushtetuese, Maqedonia tashmë është e Veriut

para 5 muajve - RTV 21

Tashmë emri zyrtar i shtetit është Republika e Maqedonisë së Veriut Me shumicë votash, konkretisht 81 vota, Parlamenti i Maqedonisë votoi ndryshimet kushtetuese, ndërsa me këtë – përfundoi procesi i Marrëveshjes...

Meta përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë

para 5 muajve - Fakti Ditor

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, përshëndet konsensusin e arritur në Parlamentin e Maqedonisë dhe votimin në favor të ndryshimeve kushtetuese që do t’i japin jetë Marrëveshjes së Prespës dhe i çelin...

“Të shpërndahet Kuvendi, të shpallen zgjedhje të parakohshme”, kjo është porosia e Mickovskit

para 5 muajve - InfoShqip

“VMRO-DPMNE nuk e mbështet ndryshimin e Kushtetutës me qëllim ndryshimin e emrit kushtetues të Republikës së Maqedonisë, ndryshimin e identitetit, kulturës dhe historisë, dhe ky qëndrim është i pandryshueshëm...

Vjen edhe reagimi i SHBA-ve për ndryshimin e emrit

para 5 muajve - InfoShqip

Ambasadori amerikan në Shkup, Jess Baily përmes një video mesazhi ka uruar miratimin e ndryshimeve kushtetuese për emrin e ri Republika e Maqedonisë së Veriut. INA – Iliria News Agency ju sjell deklaratën...

Seanca për ndryshimet kushtetuese, Kuvendi i ka miratuar dhe shpallur të gjitha amendamentet

para 5 muajve - Portalb

18:45: Me nga 81 vota “për”, Kuvendi i Maqedonisë i ka verifikuar një nga një katër amendamentet për ndryshimet kushtetuese që parashihen me Marrëveshjen e Prespës dhe më pas i ka shpallur . Vijon, propozim-ligj...

Seanca për ndryshimet kushtetuese, Kuvendi i ka miratuar të gjitha amendamentet

para 5 muajve - Portalb

18:45: Me nga 81 vota “për”, Kuvendi i Maqedonisë i ka verifikuar një nga një katër amendamentet për ndryshimet kushtetuese që parashihen me Marrëveshjen e Prespës. Vijon, propozim-ligj Kushtetues për...

Veseli: Ndryshimi i emrit të Maqedonisë, sjell paqe e stabilitet në rajon

para 5 muajve - Lajm

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar Maqedoninë për votimin për ndryshim të emrit. Ai përmes një postimi në faqen e tij në Facebook, shkruan se ky vendim zhbllokon rrugën e integrimeve...

Maqedonia miratoi ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Gazeta Express

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë. Me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut, raporton ALSAT-M....

Emri i ri i shtetit “Republika e Maqedonisë së Veriut” u miratua me 81 vota “PËR”

para 5 muajve - Lajmi.net

Deputetët e opozitës maqedonase VMRO – DPMNE, nuk ishin të pranishëm në seancë. Ndryshimet kushtetuese në fazën përfundimtare u mbështetën nga 81 deputetë. Deputetët e opozitës maqedonase VMRO – DPMNE,...

Çka thuhet në preambulën e re të Kushtetutës së Republikës të Maqedonisë Veriore

para 5 muajve - Pa censure

Parlamenti i Maqedonisë, miratoi ndryshimet kushtetuese që mundësojnë ndryshimin e emrit të saj në Republikën e Maqedonisë Veriore, sipas marrëveshjes me Greqinë. Tetëdhjetë e një deputetë në parlamentin...

Seanca për ndryshimet kushtetuese, Kuvendi i ka verifikuar të gjitha amendamentet

para 5 muajve - Portalb

18:36: Kuvendi i Maqedonisë i ka verifikuar katër amendamentet për ndryshimet kushtetuese që parashihen me Marrëveshjen e Prespës, njofton Portalb.mk . 18.00 – Ish deputetja e VMRO-së dhe ministrja e kulturës,...

Miratohen ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Zëri i Amerikës

Parlamenti i Maqedonisë, miratoi të premten ndryshimet kushtetuese që mundësojnë ndryshimin e emrit të saj në Maqedonia e Veriut, sipas marrëveshjes me Greqinë. Tetëdhjetë e një deputetë në parlamentin...

Kuvendi miratoi emrin e ri, Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - Gazeta Shqip

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota “për”, ka miratuar ndryshimin e kushtetutës për zbatimin e marrëveshjes me Greqinë për zgjidhjen e kontestit 27 vjeçar të emrit. Ndryshimet kushtetuese janë miratuar pas...

Maqedonia miratoi ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Kallxo

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut, raporton ALSAT-M....

Baily përshëndet ndryshimet kushtetuese në vend

para 5 muajve - Lajm

Ambasadori amerikan në Shkup Jess Baily, përmes një video-deklarate ka uruar qytetarët dhe deputetët e Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese, në pajtim me marrëveshjen me Greqinë. Baily thotë...

Vijnë urimet e para për Maqedoninë e Veriut nga Europa dhe NATO

para 5 muajve - Lajm

epa05824449 A member of the European Parliament votes to lift parliamentary immunity of Marine Le Pen during the plenary session at the EU Parliament in Brussels, Belgium, 02 March 2017. Leader of French...

Britania e Madhe:Kjo është ditë historike për Maqedoninë

para 5 muajve - Lajm

Mbretëria e Bashkuar fuqishëm e përshëndet votimin e sotëm në Kuvendin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese që rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës, njofton Portalb. Sekretari për Punë të Jashtme të Britanisë...

Maqedonia ndryshon Kushtetutën, zyrtarisht bëhet Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - Albeu

Më në fund, Kuvendi i Maqedonisë i ka bërë dy të tretat e votave për të miratuar ndryshimet kushtetuese , të cilat burojnë nga Marrëveshja e Prespës. Pak minuta më parë, këto ndryshime u miratuan me 81...

Kuvendi miratoi emrin e ri, Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - Evropa e Lirë

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota “për”, ka miratuar ndryshimin e kushtetutës për zbatimin e marrëveshjes me Greqinë për zgjidhjen e kontestit 27 vjeçar të emrit. Ndryshimet kushtetuese janë miratuar pas...

Zaevi u uroi qytetarëve dhe deputetëve për përgjegjësinë e ndërmarrë

para 5 muajve - Lajm

Kryeministri Zoran Zaev sonte pasi Kuvendi i miratoi ndryshimet kushtetuese të cilat rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës përmes profilit të tij në Fejsbuk u uroi qytetarëve dhe deputetëve për përgjegjësinë...

Cipras e uroi Zaevin

para 5 muajve - Tetova Sot

Për ndryshimet e votuara kushtetuese, kryeministri grek Aleksis Cipras ka biseduar dhe e ka uruar kryeministrin e tij Zoran Zaev. “Kryeministri Aleksis Cipras kontaktoi me kryeministrin e IRJM-së, Zoran...

Zyrtarizohet emri, fqinji ynë do të quhet Republika e Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Shekulli

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimit votuan 81 deputetë. Me këtë votim të bërë, emri i ri i shtetit tonë fqinj do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndërkohë, përpara...

Kuvendi i Maqedonisë miratoi ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Vizion Plus

Maqedonia tashmë do të njihet me emrin,“Republika e Maqedonisë së Veriut”. Kuvnedi ka miratuar me 81 vota pro, 4 amendamentet  për ndryshimet kushtetues sipas Marrëveshjes së Prespës. Seanca për votimin...

Ditmir Bushati përshendet votimin historik në Kuvendin e Maqedonisë

para 5 muajve - Tetova Sot

Votimi historik në Maqedoni për ndryshimin e emrit duke i hapur rrugë proceseve integruese të saj në BE dhe në NATO është përshëndetur edhe nga ish ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati. Përmes...

Zyrtarizohet emri/ Republika e Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Opinion

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota pro miratoi ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut. Deputetët me shumicë votash kanë miratuar amendament 33, 34,35,...

Britania e Madhe: Kjo është ditë historike për Maqedoninë

para 5 muajve - Shenja

Mbretëria e Bashkuar fuqishëm e përshëndet votimin e sotëm në Kuvendin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese që rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës, njofton Portalb. Sekretari për Punë të Jashtme të Britanisë...

Votohen ndryshimet kushtetuese, Maqedonia tashmë është e Veriut

para 5 muajve - TV21

Me shumicë votash, konkretisht 81 vota, Parlamenti i Maqedonisë votoi ndryshimet kushtetuese, ndërsa me këtë – përfundoi procesi i Marrëveshjes së Prespës. Tashmë emri zyrtar i shtetit është Republika...

Zaev: I hapëm dyert e NATO-s dhe të BE-së

para 5 muajve - KosovaPress

“Uroj qytetarët dhe deputetët për ndërmarrjen e përgjegjësisë për ndryshimet kushtetuese me të cilin së bashku i hapëm dyert e NATO-s dhe të BE-së për Republikën e Maqedonisë. Në të njëjtën kohë, shpreh...

Ndryshohet Kushtetuta, zyrtarizohet Maqedonia Veriore

para 5 muajve - Aktuale

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota pro miratoi ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut. Deputetët me shumicë votash kanë miratuar amendament 33, 34,35,...

Limaj përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Lajm

Kryetari i NISMA-s , Fatmir Limaj ka përshëndetur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit. Limaj ka thëne se deputetët e Kuvendit të Maqedonisë Veriore, me votën e tyre pro marrëveshjes...

Haradinaj: Votimi në Kuvendin e Maqedonisë, hap madhor në rrugën e integrimeve euro-atlantike

para 5 muajve - Infokusi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka theksuar se votimi për ndryshime kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë Veriore, është një ngjarje me peshë në historinë e re të Ballkanit Perëndimor, transmeton...

Vijnë urimet e para për Maqedoninë e Veriut nga Europa dhe NATO

para 5 muajve - InfoShqip

Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini dhe komisioneri për zgjerimit të BE-së Johannes Hahn ishin të parët që uruan pas votimit mbi ndryshimet kushtetuese në parlamentin maqedonas. Në emër të...

Ambasadori Bejli: Sot, Maqedonia arriti një vendim historik

para 5 muajve - Tetova Sot

Sot, Maqedonia arriti një vendim historik. Parlamenti juaj votoi për të miratuar ndryshimet kushtetutese të nevojshme për zbatimin e Marrëveshjes së Prespës me Greqinë. Shtetet e Bashkuara e mirëpresin...

Zyrtare Republika e Maqedonisë së Veriut, votohet ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Ina

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota pro miratoi ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut. Deputetët me shumicë votash kanë miratuar amendament 33, 34,35,...

Xhaferi: Me votimin e sotëm, Maqedonisë iu hap rruga për BE dhe NATO

para 5 muajve - Arbresh

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Talat Xhaferi,...

Cipras e uroi Zaevin

para 5 muajve - AlbPortali

Për ndryshimet e votuara kushtetuese, kryeministri grek Aleksis Cipras ka biseduar dhe e ka uruar kryeministrin e tij Zoran Zaev. “Kryeministri Aleksis Cipras kontaktoi me kryeministrin e IRJM-së, Zoran...

Shefi i NATO-s uron Maqedoninë për votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Tetova Sot

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, përmes rrjeteve sociale ka uruar kryeministrin e Maqedonisë Zoran Uaev për miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. “Uroj kryeministrin Zoran Zaev...

Hahni dhe Mogerini e përshëndesin vendimin historik të Kuvendit të Maqedonisë

para 5 muajve - Tetova Sot

Pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi, kanë arritur përshëndetjet e para nga shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogerini, gjithashtu reagimet kanë vazhduar edhe nga euro komisioneri...

Presidenti Ilir Meta përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë

para 5 muajve - Gazeta Telegraf

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta, përshëndet konsensusin e arritur në Parlamentin e Maqedonisë dhe votimin në favor të ndryshimeve kushtetuese që do t’i japin jetë Marrëveshjes së Prespës dhe...

​Limaj: Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë zgjodhën rrugën e integrimeve evropiane

para 5 muajve - Infokusi

Kryetari i Nismës Socialdemokrate dhe zëvendëskryeministri i Qeverisë së Kosovës, Fatmir Limaj, ka përshëndetur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit, transmeton Gazeta inFokus. Limaj...

BE dhe NATO urojnë votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Tetova Sot

Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini dhe komisioneri për zgjerimit të BE-së Johannes Hahn ishin të parët që uruan pas votimit mbi ndryshimet kushtetuese në parlamentin maqedonas. Në emër të...

Emri i ri i shtetit “Republika e Maqedonisë së Veriut”

para 5 muajve - Tetova Sot

Ndryshimet kushtetuese në fazën përfundimtare u mbështetën nga 81 deputetë. Deputetët e opozitës maqedonase VMRO – DPMNE, nuk ishin të pranishëm në seancë, të cilët sepse sipas tyre ata nuk duan t’i japin...

​Thaçi: Parlamenti i Republikës së Maqedonisë dëshmoi guxim, vizion dhe vetëdije të lartë

para 5 muajve - Infokusi

Presidenti i Republikës, Hashim Thaçi ka theksuar se vendimi i deputetëve të Parlamentit të Maqedonisë nuk ka qenë fare i lehtë, as popullor, por ishte vendim i duhur, i cili tejkalon interesat partiake...

​Veseli uron deputetët e Maqedonisë për ndryshime kushtetuese

para 5 muajve - Infokusi

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka uruar deputetët e Kuvendit të Maqedonisë, për votën që i dhanë ndryshimeve kushtetuese, transmeton Gazeta inFokus. “Urimet më të mira për votën historike...

VMRO-DPMNE kërkon zgjedhje të parakohshme

para 5 muajve - Tetova Sot

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, ai kërkoi nga deputetët që të bojkotohet dhe lëshohet salla e Kuvendit gjithashtu bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme....

Fillon seanca për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Iliria News

Pas shumë prolongimeve, sapo filloi seanca për ndryshimet kushtetuese. Paraprakisht nga shumica parlamentare kanë informuar se kanë arritur marrëveshje për dallimet lidhur me amendamentet e dorëzuara ndaj...

Filloi seanca parlamentare për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni (VIDEO Drejtpërdrejtë)

para 5 muajve - Portalb

17.50. Filloi seanca. 17.40 – Deputetët mblidhen në sallë, në çdo moment pritet të fillojë seanca parlamentare për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni. 17.20 – Arianit Xhaferi tha se nga 4 amanndamentet...

​Në ndryshimet kushtetuese janë përfshirë edhe kërkesat e partive shqiptare

para 5 muajve - Infokusi

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar sonte ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut, transmeton Gazeta inFokus....

Në çdo moment pritet të fillojë seanca parlamentare për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Portalb

17.40 – Deputetët mblidhen në sallë, në çdo moment pritet të fillojë seanca parlamentare për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni. 17.20 – Arianit Xhaferi tha se nga 4 amanndamentet e propozuara, janë pranuar...

Cipras uron kryeministrin maqedonas për ndryshimin e emrit

para 5 muajve - Lexo

Kryeministri grek, Aleksis Cipras përgëzoi homologun maqedonas, Zoran Zaev pas votimit historik të deputetëve në Shkup për të riemërtuar vendin e tyre në ”Republika e Maqedonisë së Veriut”, njoftuan shërbimet...

Cipras përgëzon Zaevin

para 5 muajve - Shenja

“Kryeministri grek Aleksis Cipras ka përgëzuar homologun e tij nga Maqedonia, Zoran Zaev, për rezultatin e një votimi të parlamentit të Maqedonisë mbi ndryshimet kushtetuese që lidhen me marrëveshjen e...

Stoltenberg uron Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - KosovaPress

“Uroj kryeministrin Zoran Zaev për votimin filan për Marrëveshjen e Prespës. NATO fuqishëm mbështet procesin e zbatimit të marrëveshjes, që sjell stabilitet dhe prosperitet në rajon”, shkruan Stoltenberg....

Ditmir Bushati përshëndet votimin historik në Kuvendin e Maqedonisë

para 5 muajve - Shenja

Votimi historik në Maqedoni për ndryshimin e emrit duke i hapur rrugë proceseve integruese të saj në BE dhe në NATO është përshëndetur edhe nga ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati. Përmes një...

Zaev i gëzuar, feston me shqiptarët pas votimit në Kuvendin e Maqedonisë

para 5 muajve - Arbresh

Votimit pro për ndryshimeve Kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë për emrin i është gëzuar kryeministri i vendit, Zoran Zaev. Ai ka festuar së bashku me deputetët e Kuvendit të Maqedonisë. Në një foto pas...

“Makedonsko” për maqedonasit, ndryshe për shqiptarët

para 5 muajve - Koha.mk

Shkup, 11 janar – Informojmë opinionin se është arritur marrëveshje me të cilën janë tejkaluar dallimet për të cilat kemi informuar se ekzistojnë, thuhet në kumtesën e përbashkët nga Qeveria dhe Lëvizja...

Haradinaj përshëndet ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Java News

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka përshëndetur ndryshimet kushtetuese për emrin e Maqedonisë. Nëpërmjet një shkrimi në Facebook, Haradinaj thotë se një veprim i tillë e dërgon rajonin drejt paqes...

Kuvendi miratoi ndryshimet Kushtetuese, Republika e Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Antpress

11 Janar 2019 / 20:26 Kuvendi miratoi ndryshimet Kushtetuese, Republika e Maqedonisë së Veriut Me 81 vota për, Kuvendi miratoi ndryshimet Kushtetuese për ndrrimin emrit në Republika e Maqedonisë së Veriut....

Arrihet marrëveshja mes Zaevit dhe Kasamit

para 5 muajve - Nezavisen

Qeveria e Maqedonisë përmes një komunikate informon se është arritur marrëveshje me Lëvizjen Besa të Bilall Kasamit, e cila me dy deputetët e saj do të mbështetë ndryshimet kushtetuese në Kuvend. Nga qeveria...

Çfarë u morën vesh, detaje nga marrëveshja e Qeverisë dhe Lëvizjes BESA me kryetar Kasamin

para 5 muajve - Portalb

Portalb.mk ju sjell kumtesën e përbashkët e Qeverisë dhe Lëvizjes BESA me kryetar Kasamin. “Është arritur marrëveshje me anë të së cilit janë tejkaluar dallimet për të cilat informuam se ekzistojnë. Edhe...

Emri Maqedonia e Veriut, Basha: Hap historik për konsolidimin e rajonit!

para 5 muajve - Lexo

Kreu i PD, Lulzim Basha ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë duke u quajtur zyrtarisht Republika e Maqedonisë Veriore. Përmes një postimi në Twittter, Basha thotë...

Cipras e uroi Zaevin

para 5 muajve - Fakti Ditor

Për ndryshimet e votuara kushtetuese, kryeministri grek Aleksis Cipras ka biseduar dhe e ka uruar kryeministrin e tij Zoran Zaev. “Kryeministri Aleksis Cipras kontaktoi me kryeministrin e IRJM-së, Zoran...

Ja çka thuhet në preambulën e re të Kushtetutës së Maqedonisë së Veriut

para 5 muajve - Epoka e Re

Parlamenti i Maqedonisë, miratoi ndryshimet kushtetuese që mundësojnë ndryshimin e emrit të saj në Maqedonia e Veriut, sipas marrëveshjes me Greqinë. Tetëdhjetë e një deputetë në parlamentin e Maqedonisë,...

Maqedonia e Veriut, ja ndryshimet që pësoi kushtetuta

para 5 muajve - InfoShqip

Me 81 vota pro, asnjë kundër dhe të përmbajtur Kuvendi miratoi ndryshimet kushtetuese në përputhje me Marrëveshjen e Prespës, duke ndërruar emrin kushtetues të vendit nga Republika e Maqedonisë në Republika...

Hahni dhe Mogerini e përshëndesin vendimin historik të Kuvendit të Maqedonisë

para 5 muajve - AlbPortali

Pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi, kanë arritur përshëndetjet e para nga shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogerini, gjithashtu reagimet kanë vazhduar edhe nga euro komisioneri...

BE dhe NATO urojnë votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - AlbPortali

Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini dhe komisioneri për zgjerimit të BE-së Johannes Hahn ishin të parët që uruan pas votimit mbi ndryshimet kushtetuese në parlamentin maqedonas. Në emër të...

Haradinaj përshëndet vendimin për ndryshimin e emrit të Maqedonisë

para 5 muajve - Albinfo

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përshëndetur votimin e ndryshimeve kushtetuese të Kuvendit të Maqedonisë, për ndërrimin e emrit të vendit në Maqedoninë Veriore. Sipas Haradinaj, ndërrimi i...

​Në ndryshimet kushtetuese janë përfshirë edhe kërkesat e partive shqiptare

para 5 muajve - Gazeta Monitor

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar sonte ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndryshimet kushtetuese...

Liderët botërorë përgëzojnë Maqedoninë për emrin e ri

para 5 muajve - Epoka e Re

Kryeministrin Zoran Zaev dhe qytetarët e Maqedonisë në përgjithësi, i kanë uruar personalitete të larta ndërkombëtare lidhur me vendimin e Kuvendit të Maqedonisë, për votimin e ndryshimeve kushtetuese...

Qeveria me deklaratë pas ndryshimit të emrit në “Maqedonia e Veriut”

para 5 muajve - InfoShqip

Qeveria e Maqedonisë ka uruar gjithë qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarr me të cilën vendit i hapen dyert e BE-së dhe NATO-së. “Qytetarët e Republikës së Maqedonisë, nëpërmjet përfaqësuesve...

Zyrtarizohet emri “Republika e Maqedonisë së Veriut”

para 5 muajve - Lajm

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota pro miratoi ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut. Deputetët me shumicë votash kanë miratuar amendament 33, 34,35,...

Maqedonia ndryshon emrin, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar

para 5 muajve - Lajm

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në Prespë...

BE dhe NATO urojnë votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Fakti Ditor

Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini dhe komisioneri për zgjerimit të BE-së Johannes Hahn ishin të parët që uruan pas votimit mbi ndryshimet kushtetuese në parlamentin maqedonas. Në emër të...

Limaj përshëndet vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit

para 5 muajve - Bota Press

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka përshëndetur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit. Limaj ka thëne se deputetët e Kuvendit të Maqedonisë Veriore, me votën e tyre...

Zyrtarizohet marrëveshja, Zaev arrin marrëveshje me Lëvizjen Besa

para 5 muajve - Telegrafi

Qeveria e Maqedonisë përmes një komunikate informon se është arritur marrëveshje me Lëvizjen Besa të Bilall Kasamit, e cila me dy deputetët e saj do të mbështetë ndryshimet kushtetuese në Kuvend. Nga qeveria...

Mickoski: Kjo është padrejtësi e madhe, kërkojmë zgjedhje të parakohshme parlamentare

para 5 muajve - Lajm

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese në konferencë për shtyp tha se ky është akt i tradhtisë dhe për këtë duhet përgjegjësi. Mickoski kërkoi që të mbahen...

Baily: SHBA mirëpresin vendimin e sotëm historik të Parlamentit

para 5 muajve - Lajm

Gazeta Lajm ju sjell më poshtë deklaratën e plotë të ambasadës së SHBA-ve në Shkup pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese: Deklaratë e Ambasadorit Baily: Shtetet e Bashkuara e mirëpresin vendimin e sotëm...

Basha përshëndet vendimin e kuvendit të Maqedonisë së Veriut për ndryshimin e emrit

para 5 muajve - Lajm

Kreu i opozitës Lulzim Basha, ka përshëndetur votimin e Kuvendit të Maqedonisë të cilët kanë votuar me 81 vota pro ndryshimit të emrit duke u quajtur nga sot Maqedonia e veriut. Me anë të një postimi në...

BE dhe NATO me urime për ndryshimet kushtetuese të votuara nga Kuvendi

para 5 muajve - Shenja

Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogerini dhe eurokomisari për zgjerim Johanes Han, të parët u deklaruan pas votimit për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë sonte, njofton korrespondentja...

Urime Maqedoni, dëshmuat guxim…

para 5 muajve - Fakti Ditor

Hashim Thaçi Parlamenti i Republikës së Maqedonisë dëshmoi guxim, vizion dhe vetëdije të lartë, duke votuar për ndryshimet kushtetuese të parapara me Marrëveshjen e Prespës, që shënojnë hapin final drejt...

Emri Maqedonia e Veriut, Basha: Hap historik për konsolidimin e rajonit!

para 5 muajve - Java News

Kreu i PD, Lulzim Basha ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë duke u quajtur zyrtarisht Republika e Maqedonisë Veriore. Përmes një postimi në Twittter, Basha thotë...

Diplomatët europian përshëndesin vendimin historik në kuvend !

para 5 muajve - InfoMagazin

Pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi, kanë arritur përshëndetjet e para nga shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogerini, euro komisioneri për zgjerim Johanes Han, Sekretari Gjernerl...

Ja për çfarë u morën vesh Zaev dhe Kasami

para 5 muajve - Ina

Qeveria dhe Lëvizja BESA kanë dalur me një komunikatë të përbashkët pas arritjes së marrëveshjes për ndryshimet kushtetuese. “Është arritur marrëveshje me anë të së cilit janë tejkaluar dallimet për të...

Stoltenberg uron Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Lajm

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, përmes rrjeteve sociale ka uruar kryeministrin e Maqedonisë Zoran Uaev për miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. “Uroj kryeministrin Zoran Zaev...

Qeveria e Maqedonisë uron qytetarët për ndryshimin e emrit

para 5 muajve - Lajm

Qeveria e Maqedonisë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, përmes një kumtese për media ka uruar qytetarët e vendit, për siç thonë, shënimin e kapitullit historik për vendin. Nga qeveria thonë se ky...

Mickoski kërkoj zgjedhje të parakohshme parlamentare

para 5 muajve - Shenja

“VMRO-DPMNE nuk e mbështet ndryshimin e Kushtetutës me qëllim ndryshimin e emrit kushtetues të Republikës së Maqedonisë, ndryshimin e identitetit, kulturës dhe historisë, dhe ky qëndrim është i pandryshueshëm...

Çka përfitojnë shqiptarët nga ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Periskopi

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar sonte ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndryshimet kushtetuese...

Tirana përshëndet ndryshimet kushtetuese për Maqedoninë e Veriut

para 5 muajve - Illyria

Tiranë, 11 janar 2019 – Tirana zyrtare e ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni, me të cilat ia japin vendit emërtimin Maqedonia Veriore. Ministri i Jashtëm në detyrë, Ditmir Bushati,...

Kuvendi Maqedonisë votoi ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Infokusi

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut, transmeton Gazeta inFokus....

Hahni dhe Mogerini e përshëndesin vendimin historik të Kuvendit të Maqedonisë

para 5 muajve - Fakti Ditor

Pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi, kanë arritur përshëndetjet e para nga shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogerini, gjithashtu reagimet kanë vazhduar edhe nga euro komisioneri...

Thaçi: 2019-a, vit i përmbylljes së marrëveshjes Kosovë-Serbi

para 5 muajve - Gazeta Monitor

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka përshëndetur vendimin e parlamentit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese. Përmes një postimi në Facebook, Thaçi ka thënë se parlamenti i Maqedonisë me...

Emri i ri i Maqedonisë, Bushati: Kontributi i faktorit politik shqiptar provoi sërish që është vendimtar

para 5 muajve - Lexo

Votimi historik në Maqedoni për ndryshimin e emrit duke i hapur rrugë proceseve integruese të saj në BE dhe në NATO është përshëndetur edhe nga ministri i Jashtëm Ditmir Bushati. Përmes një postimi në...

Ja çfarë parasheh marrëveshja Kasami-Zaev

para 5 muajve - Koha.mk

Shkup, 11 janar – Zyrtarë të BESËS së Bilall Kasamit informojnë se është arritur marrëveshja për formulimin që, siç thonë, parandalon imponimin e fjalës “makedonsko” për shqiptarët. “U arrit marrëveshja...

Limaj përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Gazeta Observer

Kryetari i NISMA-s , Fatmir Limaj ka përshëndetur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit. Limaj ka thëne se deputetët e Kuvendit të Maqedonisë Veriore, me votën e tyre pro marrëveshjes...

”Republika e Maqedonisë së Veriut”/ Kuvendi i Maqedonisë miraton me 81 vota emrin e ri

para 5 muajve - Lexo

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota pro miratoi ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut. Deputetët me shumicë votash kanë miratuar amendament 33, 34,35,...

Shefi i NATO-s uron Maqedoninë për votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Fakti Ditor

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, përmes rrjeteve sociale ka uruar kryeministrin e Maqedonisë Zoran Uaev për miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. “Uroj kryeministrin Zoran Zaev...

Emri i ri Maqedonia e Veriut, Bushati: Shqiptarët faktor vendimtar!

para 5 muajve - Java News

Ministri i jashtëm në detyrë Ditmir Bushati ka përshëndetur miratimin ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë duke u quajtur zyrtarisht Republika e Maqedonisë së Veriut. Përmes një postimi në...

Në ndryshimet kushtetuese janë përfshirë edhe kërkesat e partive shqiptare

para 5 muajve - Arbresh

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar sonte ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndryshimet kushtetuese...

Liderët botërorë përgëzojnë Shkupin për emrin Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - Gazeta Observer

Kryeministrin Zoran Zaev dhe qytetarët e Maqedonisë në përgjithësi, i kanë uruar personalite të larta ndërkombëtare lidhur me vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese për...

Arrihet marrëveshja Besa – Zaev, për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Vizion Plus

Kryeministri Zoran Zaev dhe drejtuesi i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami kanë arritur marrëveshje për votimin e ndryshimeve kushtetuese që kanë të bëjnë me emrin e ri të vendit. Sipas mediave maqedonase lajmi...

Limaj përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Arbresh

Kryetari i NISMA-s , Fatmir Limaj ka përshëndetur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit. Limaj ka thëne se deputetët e Kuvendit të Maqedonisë Veriore, me votën e tyre pro marrëveshjes...

Liderët botërorë përgëzojnë Shkupin për emrin Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - Arbresh

Kryeministri grek, Aleskis Tspiras, vendi i të cilit duhet të ratifikojë gjithashtu marrëveshjen, e ka uruar kryeministrin Zaev për vendimin e Kuvendit të Maqedonisë, duke e vlerësuar si hap shumë të rëndësishëm...

​Në ndryshimet kushtetuese janë përfshirë edhe kërkesat e partive shqiptare

para 5 muajve - Insajderi

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar sonte ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndryshimet kushtetuese...

Ja çfarë parasheh marrëveshja Kasami-Zaev

para 5 muajve - Aktuale

Zyrtarë të BESËS së Bilall Kasamit informojnë se është arritur marrëveshja për formulimin që, siç thonë, parandalon imponimin e fjalës “makedonsko” për shqiptarët. “U arrit marrëveshja për formulimin që...

Emri i ri i shtetit “Republika e Maqedonisë së Veriut” u miratua me 81 vota “PËR”

para 5 muajve - Antpress

11 Janar 2019 / 19:25 Ndryshimet kushtetuese në fazën përfundimtare u mbështetën nga 81 deputetë. Deputetët e opozitës maqedonase VMRO – DPMNE, nuk ishin të pranishëm në seancë, të cilët sepse sipas tyre...

Thaçi: 2019-a, vit i përmbylljes së marrëveshjes Kosovë-Serbi

para 5 muajve - Gazeta Observer

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka përshëndetur vendimin e parlamentit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese. Përmes një postimi në Facebook, Thaçi ka thënë se parlamenti i Maqedonisë me...

Mickovski mbledh Komitetin Ekzekutiv të VMRO-së

para 5 muajve - InfoShqip

Nëse muajt e kaluar ishim dëshmitarë të shtyrjes me dhunë të ndryshimeve kushtetuese, sot dhuna arrin kulmin. Në 24 orët e kaluar, pushteti po kryen presion të hatashëm ndaj deputetëve, familjarëve dhe...

Veseli uron Maqedoninë për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Insajderi

Kuvendi i Maqedonisë sot ka votuar ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Kryetari i Kuvendit të...

E fundit Kostadinov: Me kënaqësi ju njoftoj se kemi arritur marrëveshje me Bilall Kasamin

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Zëdhënësi i LSDM-së, Kostadin Kostadinov në një pres konferencë ka theksuar se Kryeministri Zaev dhe Lideri i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami kanë arritur marrëveshje rreth propozim amandamenteve...

Deputetët votuan, Republika e Maqedonisë Veriore realitet

para 5 muajve - Flaka

Me nga 81 vota “për”, Kuvendi i Maqedonisë i ka verifikuar një nga një katër amendamentet për ndryshimet kushtetuese që parashihen me Marrëveshjen e Prespës dhe më pas i ka shpallur, transmeton Flaka Kështu, Kuvendi...

Thaçi: 2019-a, vit i përmbylljes së marrëveshjes Kosovë-Serbi

para 5 muajve - Arbresh

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka përshëndetur vendimin e parlamentit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese. Përmes një postimi në Facebook, Thaçi ka thënë se parlamenti i Maqedonisë me...

Haradinaj: Votimi në Kuvendin e Maqedonisë, hap madhor në rrugën e integrimeve euro-atlantike

para 5 muajve - KosovaPress

“Përshëndes votimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë, për ndërrimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë Veriore, si hap madhor në rrugën e integrimeve euro-atlantike të shtetit...

Miratimi i ndryshimeve kushtetuese, vjen reagimi i Qeverisë

para 5 muajve - Shenja

Qeveria e Maqedonisë ka uruar gjithë qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarr me të cilën vendit i hapen dyert e BE-së dhe NATO-së. “Qytetarët e Republikës së Maqedonisë, nëpërmjet përfaqësuesve...

Me 81 vota “për” u votuan ndryshimet kushtetuese, Maqedonia e ndërroi emrin

para 5 muajve - Tetova Sot

Me shumicë votash, konkretisht 81 vota, Parlamenti i Maqedonisë votoi ndryshimet kushtetuese, ndërsa me këtë – përfundoi procesi i Marrëveshjes së Prespës, shkruan gazeta KOHA. Tashmë emri zyrtar i shtetit...

Kërkesat e BESËS pjesë e ligjeve, jo në Kushtetutë

para 5 muajve - Koha.mk

Shkup, 11 janar – Zhbllokohet procesi për miratimin e ndryshimeve kushtetuese. Dje pasdite është arritur marrëveshja e shumëpritur midis Bilall Kasamit dhe kryeministrit Zoran Zaev, ndërsa dy deputetët...

Deputetët votuan, realitet Republika e Maqedonisë Veriore

para 5 muajve - Flaka

Me nga 81 vota “për”, Kuvendi i Maqedonisë i ka verifikuar një nga një katër amendamentet për ndryshimet kushtetuese që parashihen me Marrëveshjen e Prespës dhe më pas i ka shpallur, transmeton Flaka Kështu, Kuvendi...

Haradinaj përshëndet votimin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Arbresh

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka përshëndetur  votimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë. Përmes një postimi në Facebook, Haradinaj është shprehur se kjo ngjarje është me peshë...

Mickovski mbledh Komitetin Ekzekutiv të partisë

para 5 muajve - Alsat-M

Nëse muajt e kaluar ishim dëshmitarë të shtyrjes me dhunë të ndryshimeve kushtetuese, sot dhuna arrin kulmin. Në 24 orët e kaluar, pushteti po kryen presion të hatashëm ndaj deputetëve, familjarëve dhe...

Zëdhënësi i LSDM-së: Është arritur marrëveshje mes Zaevit dhe Kasamit

para 5 muajve - Telegrafi

Zoran Zaev dhe Bilall Kasami kanë arritur marrëveshje për votat “pro” të dy deputetëve të Lëvizjes Besa, për ndryshimet kushtetuese. Këtë në konferencë për shtyp e konfirmoi zëdhënësi i LSDM-së, Konstadin...

Zyrtare/ Pagëzohet Maqedonia e Veriut, Kuvendi voton me 81 vota

para 5 muajve - Java News

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota pro miratoi ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut. Deputetët me shumicë votash kanë miratuar amendament 33, 34,35,...

Bushati: Kontributi i partive shqiptare edhe një herë u tregua faktor vendimtar

para 5 muajve - Arbresh

Tirana zyrtare ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend, me të cilat është zyrtarizuar emri Republika e Maqedonisë së Veriut. Ministri për Evropë dhe Punë të Jashtme i Shqipërisë Ditmir...

LAJMI I FUNDIT/ Maqedonia e Veriut zyrtarizohet, votohet me shumicë votash në Kuvend për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - InfoShqip

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndërkohë siç raportoi...

Veseli: Ndryshimi i emrit të Maqedonisë sjell paqe dhe stabilitet në rajon

para 5 muajve - InfoMagazin

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar Maqedoninë për votimin për ndryshim të emrit. ‘Urimet më të mira për votën historike që kolegët e mi në Shkup sapo kanë dhënë për të...

Maqedonia e Veriut, emri i ri i shtetit

para 5 muajve - Lajm

81 deputetë para pak çastesh kanë votuar ndryshimet kushtetuese për ndryshimin e emrit të Maqedonisë njofton Gazeta Lajm. Me akti e votimit Shkupi përmbyll procesin për Marrëveshjen e Prespës dhe tani...

Haradinaj përshëndet votimin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Gazeta Monitor

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka përshëndetur votimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë. Përmes një postimi në Facebook, Haradinaj është shprehur se kjo ngjarje është me peshë...

Zyrtare/ Maqedonia bëhet me emër të ri

para 5 muajve - Gazeta Telegraf

Republika e Maqedonisë së Veriut, ky do të jetë emri që do të mbajë që sot 11 janar 2019, Maqedonia.  Kuvendi maqedonas ka miratuar me 81 vota pro ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të...

​Limaj: Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë zgjodhën rrugën e integrimeve evropiane

para 5 muajve - KosovaPress

Limaj ka thëne se deputetët e Kuvendit të Maqedonisë Veriore, me votën e tyre pro marrëveshjes se Prespës për ndryshimin e emrit, zgjodhën rrugën e integrimeve evropiane. “Miratimi i ndryshimeve kushtetuese...

LAJMI I FUNDI/ Zyrtarizohet Maqedonia e Veriut, votohet me shumicë votash në Kuvend për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - InfoShqip

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndërkohë siç raportoi...

Kosova uron Maqedoninë për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Pa censure

Kuvendi i Maqedonisë sot ka votuar ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Kryetari i Kuvendit të...

Veseli: Ndryshimi i emrit të Maqedonisë, sjell paqe e stabilitet në rajon

para 5 muajve - Arbresh

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar Maqedoninë për votimin për ndryshim të emrit. Përmes një postimi në Facebook, Veseli ka thënë se ky vendim zhbllokon njëherë e mirë rrugën e integrimeve...

Deputetët votuan, realitet Republika Veriore e Maqedonisë

para 5 muajve - Flaka

Me nga 81 vota “për”, Kuvendi i Maqedonisë i ka verifikuar një nga një katër amendamentet për ndryshimet kushtetuese që parashihen me Marrëveshjen e Prespës dhe më pas i ka shpallur, transmeton Flaka Kështu, Kuvendi...

Arrihet marrëveshja Besa – Zaev

para 5 muajve - Alsat-M

Ne Ligjin kushtetues nuk do të radhiten përcaktimet e shtetësisë. Për maqedonasit do te vlejë “makedonsko”, ndërsa për shqiptaret /e Maqedonisë. Me Ligj do të rregullohet që në letërnjoftime te shtohet...

Është arritur marrëveshje mes LSDM- Lëvizja BESA në krye me Kasamin për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Portalb

15.45 – Është arritur marrëveshje mes LSDM- Lëvizja BESA për ndryshimet kushtetuese, sapo lajmëroi deputeti dhe zëdhënësi i LSDM-së, Kostadin Kostadinov 15.00- Seanca është shtyrë sërish, për më vonë....

LAJMI I FUNDIT: Arrihet marrëveshje Zaev-Kasami, mund të votohet ndryshimi i Kushtetutës

para 5 muajve - Koha.mk

Shkup, 11 janar – Arrihet marrëveshja me Lëvizjes BESA të Bilall Kasamit dhe kryeministrit Zoran Zaev. Në BESA konfirmojnë se palët janë dakorduar për amendamentet e propozuara, megjithëse pak më vonë...

Emri i ri i Maqedonisë, Kryemadhi: Kontribut i drejtpërdrejtë për forcimin e paqes në Rajon

para 5 muajve - Gazeta Telegraf

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, ka përshëndetur ndryshimet kushtetuese në Maqedoni që zyrtarizuan emrin e ri të shtetit fqinj, Republika e Maqedonisë së Veriut. Kryetarja...

Miratohen ndryshimet kushtetuese me 81 vota, vendi ndryshon emrin edhe zyrtarisht

para 5 muajve - Shenja

Me shumicë prej dy të tretave, deputetët i miratuan ndryshimet e Kushtetutës së Maqedonisë, me të cilat, inkorporohen në Kushtetutë amendamentet e reja në përputhje me Marrëveshjes e Prespës, e arritur...

​Thaçi: Parlamenti i Republikës së Maqedonisë dëshmoi guxim, vizion dhe vetëdije të lartë

para 5 muajve - KosovaPress

Postimi i Presidentit Thaçi në Facebook: Parlamenti i Republikës së Maqedonisë dëshmoi guxim, vizion dhe vetëdije të lartë, duke votuar për ndryshimet kushtetuese të parapara me Marrëveshjen e Prespës,...

Mogherini dhe Hahn përshëndesin ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Arbresh

Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini dhe Komisionari Johannes Hahn kanë përshëndetur ndryshimet kushtetuese të votuara sot në Parlamentin maqedonas. Zyrtarët e lartë të BE-së kanë thënë se...

Veseli: Ndryshimi i emrit të Maqedonisë sjell paqe dhe stabilitet në rajon

para 5 muajve - Gazeta Monitor

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar Maqedoninë për votimin për ndryshim të emrit. ‘Urimet më të mira për votën historike që kolegët e mi në Shkup sapo kanë dhënë për të...

KUVENDI I KA MIRATUAR DHE SHPALLUR TË GJITHA AMENDAMENTET

para 5 muajve - Lajm

Me nga 81 vota “për”, asnjë kundër dhe asnjë përmbajtur, Kuvendi i Maqedonisë i ka miratuar një nga një katër amendamentet për ndryshimet kushtetuese që parashihen me Marrëveshjen e Prespës dhe më pas...

Kuvendi i ka miratuar dhe shpallur të gjitha amendamentet

para 5 muajve - Shenja

Me nga 81 vota “për”, asnjë kundër dhe asnjë përmbajtur, Kuvendi i Maqedonisë i ka miratuar një nga një katër amendamentet për ndryshimet kushtetuese që parashihen me Marrëveshjen e Prespës dhe më pas...

Mickoski: Të shpërndahet Kuvendi, të shpallen zgjedhje të parakohshme

para 5 muajve - Fakti Ditor

“VMRO-DPMNE nuk e mbështet ndryshimin e Kushtetutës me qëllim ndryshimin e emrit kushtetues të Republikës së Maqedonisë, ndryshimin e identitetit, kulturës dhe historisë, dhe ky qëndrim është i pandryshueshëm...

Maqedonia e Veriut, Zaev siguron 80 vota, aleancë me partinë shqiptare

para 5 muajve - Java News

Kryeministri Zoran Zaev dhe lideri i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami kanë arritur marrëveshje lidhur me ndryshimet kushtetuese, duke pranuar një kompromis për tre ditë. Gjatë takimit të përbashkët, mësohet...

Veseli: Ndryshimi i emrit të Maqedonisë sjell paqe dhe stabilitet në rajon

para 5 muajve - Periskopi

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar Maqedoninë për votimin për ndryshim të emrit. ‘Urimet më të mira për votën historike që kolegët e mi në Shkup sapo kanë dhënë për të...

Veseli: Ndryshimi i emrit të Maqedonisë, sjellë paqe e stabilitet në rajon

para 5 muajve - Gazeta Observer

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar Maqedoninë për votimin për ndryshim të emrit. ‘Urimet më të mira për votën historike që kolegët e mi në Shkup sapo kanë dhënë për të...

Veseli përshëndet ndryshimin e emrit të Maqedonisë

para 5 muajve - Bota Press

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar Maqedoninë për votimin për ndryshim të emrit. ‘Urimet më të mira për votën historike që kolegët e mi në Shkup sapo kanë dhënë për të...

Seanca për ndryshimet kushtetuese është shtyrë sërish, LSDM do të mbajë konferencë për mediat

para 5 muajve - Portalb

15.00- Seanca është shtyrë sërish, për më vonë. Kryeministri Zaev dhe Bilall Kasami i krahut të Lëvizjes Besa po zhvillojnë negociata dhe ende nuk ka marrëveshje. Në ora 15.45 do të mbajë konferencë për...

Kuvendi jep 81 vota, Maqedonia ndryshon Kushtetutën dhe emrin

para 5 muajve - LajmiFundit

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndërkohë siç raportoi...

​Veseli uron deputetët e Maqedonisë për ndryshime kushtetuese

para 5 muajve - KosovaPress

“Urimet më të mira për votën historike që kolegët e mi në Shkup sapo kanë dhënë për të ratifikuar marrëveshjen e Prespës. Ky vendim zhbllokon njëherë e mirë rrugën e integrimeve për shtetin mik tonin dhe...

Veseli deklarohet për ndryshimin e emrit të Maqedonisë

para 5 muajve - Epoka e Re

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar Maqedoninë për votimin për ndryshim të emrit. “Urimet më të mira për votën historike që kolegët e mi në Shkup sapo kanë dhënë për të ratifikuar marrëveshjen...

Haradinaj përshëndet ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Arbresh

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka përshëndetur ndryshimet kushtetuese për emrin e Maqedonisë. Nëpërmjet një shkrimi në Facebook, Haradinaj thotë se një veprim i tillë e dërgon rajonin drejt paqes...

Seanca për ndryshimet kushtetuese është shtyrë sërish, LSDM do të mbajë do të mbajë konferencë për mediat

para 5 muajve - Portalb

15.00- Seanca është shtyrë sërish, për më vonë. Kryeministri Zaev dhe Bilall Kasami i krahut të Lëvizjes Besa po zhvillojnë negociata dhe ende nuk ka marrëveshje. Në ora 15.45 do të mbajë konferencë për...

E FUNDIT/ Arrihet marrëveshja, Zaevi bind Kasamin

para 5 muajve - Albeu

Është arritur marrëveshja mes kryeministrit dhe liderit të partisë në pushtet LSDM, Zoran Zaev dhe liderit të njërit krah të Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, lajmëroi deputeti dhe zëdhënësi i LSDM-së, Kostadin...

Haradinaj përshëndet ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Gazeta Observer

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka përshëndetur ndryshimet kushtetuese për emrin e Maqedonisë. Nëpërmjet një shkrimi në Facebook, Haradinaj thotë se një veprim i tillë e dërgon rajonin drejt paqes...

Miratohen ndryshimet kushtetuese, Maqedonia do të quhet Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - Illyria

Shkup, 11 janar 2019 – Kuvendi i Maqedonisë miratoi ndryshimet kushtetuese që i hapin rrugë zbatimit të Marrëveshjes së Prespës për zgjidhjen e kontestit 27 vjeçar për emrin. Ndryshimet kushtetuese u miratuan...

TV21 mëson: Arrihet marrëveshje mes Zaevit dhe Besës

para 5 muajve - RTV 21

Zaev ka pranuar dy amendamentet e Besës Burime brendapartiake nga Lëvizja Besa konfirmojnë për TV21 se tashmë, pas negociatava të stërzgjatura, është arritur një marrëveshje mes kryeministrit Zoran Zaev...

Xhaferi: Momenti i nënshkrimit të Ligjit për ndryshime kushtetuese

para 5 muajve - InfoMagazin

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferri, pas miratimit të ndryshmeve kushtetuese, ka publikuar foton e momentit të nënshkrim të Ligjit për ndryshimet kushtetuese. “Çasti i nënshkrimit nga ana...

ZYRTARE/ Arrihet marrëveshja mes Zaevit dhe Kasamit

para 5 muajve - Ina

Kryeministri Zoran Zaev dhe lideri i VMRO-DPMNE para pak minutave kanë arritur marrëveshje lidhur me ndryshimet kushtetuese, duke pranuar një kompromis për të tejkaluar ngërçin e krijuar tashmë për tre...

Maqedonia ndryshon Kushtetutën, zyrtarisht bëhet ‘Maqedonia e Veriut’

para 5 muajve - Lajme.al

Më në fund, Kuvendi i Maqedonisë i ka bërë dy të tretat e votave për të miratuar ndryshimet kushtetuese, të cilat burojnë nga Marrëveshja e Prespës. Pak minuta më parë, këto ndryshime u miratuan me 81...

Maqedonia ndryshon emrin, si e komenton Tirana zyrtare

para 5 muajve - Gazeta Observer

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në Prespë...

TV21 mëson: Arrihet marrëveshje mes Zaevit dhe Besës

para 5 muajve - TV21

Burime brendapartiake nga Lëvizja Besa konfirmojnë për TV21 se tashmë, pas negociatava të stërzgjatura, është arritur një marrëveshje mes kryeministrit Zaev dhe Lëvizjes Besa të Bilall Kasamit. Zaev ka...

Mogherini dhe Hahn: Ndryshimet kushtetuese hap historik për Maqedoninë

para 5 muajve - InfoMagazin

Përfaqësuesja e lartë e BE-së Federica Mogherini dhe eurokomesari Johannes Hahn, përmes një deklarate të përbashkët kanë uruar Kuvendin e Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese. Sipas tyre, ky...

Emri i ri i Maqedonisë, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, faktor vendimtar

para 5 muajve - Fol

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, përshëndeti sot votimin përfundimtar të Marrëveshjes së Prespës nga Parlamenti i Maqedonisë duke theksuar se “kontributi i partive politike...

Marrëveshja e Prespës ende në ‘ajër’, pa siguri në parlamentin grek!

para 5 muajve - Gazeta Observer

Maqedonia sonte votoi ndryshimet kushtetuese në parlamentin e saj, ku e përfshirë ishte edhe ndryshimi i emrit sipas Marrëveshjes së Prespës. Kjo marrëveshje e arritur mes Greqisë dhe Maqedonisë ende nuk...

Maqedonia ndryshon emrin, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar

para 5 muajve - Epoka e Re

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka përshëndetir ndryshimet kushtetuese në Maqedoni, të cilat mundësuan ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes...

Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar për ndyshimin e emrit të Maqedonisë

para 5 muajve - InfoMagazin

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në Prespë...

Mickoski: Kjo është padrejtësi e madhe, kërkojmë zgjedhje të parakohshme parlamentare

para 5 muajve - InfoMagazin

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese në konferencë për shtyp tha se ky është akt i tradhtisë dhe për këtë duhet përgjegjësi. Mickoski kërkoi që të mbahen...

Me 81 vota të deputetëve Maqedonia e ndërroi emrin

para 5 muajve - Epoka e Re

Me shumicë votash, konkretisht 81 vota, Parlamenti i Maqedonisë votoi ndryshimet kushtetuese, ndërsa me këtë – përfundoi procesi i Marrëveshjes së Prespës, shkruan gazeta KOHA. Tashmë emri zyrtar i shtetit...

Sekretari i NATO-s Stoltenberg uroi Maqedoninë Veriore

para 5 muajve - Pa censure

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg uroi Maqedoninë Veriore për ndryshimet kushtetuese, shkruan Fakte. Ai në profilin e tij në Twitter ka uruar Zoran Zaevin për realizimin e Marrëveshjes...

Qeveria me deklaratë pas miratimit të emrit të Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - InfoMagazin

Qeveria e Maqedonisë ka uruar gjithë qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarr me të cilën vendit i hapen dyert e BE-së dhe NATO-së. “Qytetarët e Republikës së Maqedonisë, nëpërmjet përfaqësuesve...

Kuvendi maqedonas voton emrin e ri: merr fund armiqësia me Greqinë

para 5 muajve - Te Sheshi

Edhe zyrtarisht, Maqedonia do të quhet këtej e tutje Republika e Maqedonisë Veriore. Parlamenti maqedonas miratoi me 81 vota të gjitha ndryshimet kushtetuese, të cilat konstitucionalizojnë të gjitha vendimet...

Mickoski: Kjo është padrejtësi e madhe, kërkojmë zgjedhje të parakohshme parlamentare

para 5 muajve - Fol

I pyetur nga gazetarët se si do të veprojë partia e tij në të ardhmen në Kuvend, ai tha se këtë do ta shqyrtojnë brenda partisë. Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, pas miratimit të ndryshimeve...

Mickoski: Kjo është padrejtësi e madhe, kërkojmë zgjedhje të parakohshme parlamentare

para 5 muajve - Arbresh

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese në konferencë për shtyp tha se ky është akt i tradhtisë dhe për këtë duhet përgjegjësi. Mickoski kërkoi që të mbahen...

Stoltenberg uron Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Arbresh

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, përmes rrjeteve sociale ka uruar kryeministrin e Maqedonisë Zoran Uaev për miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. “Uroj kryeministrin Zoran Zaev...

Qeveria e Maqedonisë uron qytetarët për ndryshimin e emrit

para 5 muajve - Arbresh

Qeveria e Maqedonisë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, përmes një kumtese për media ka uruar qytetarët e vendit, për siç thonë, shënimin e kapitullit historik për vendin. Nga qeveria thonë se ky...

​Momenti i nënshkrimit të Ligjit për ndryshime kushtetuese

para 5 muajve - KosovaPress

“Çasti i nënshkrimit nga ana e Kryetarit të Kuvendit”, ka shkruar Xhaferri pranë fotos së publikuar në Facebook, ndërsa paraprakisht kishte shkruar se “Rruga e Republikës së Maqedonisë drejt NATO-s dhe...

VMRO-DPMNE: Zaev bën presion mbi deputetë

para 5 muajve - Arbresh

Partia e opozitës në Maqedoni, VMRO-DPMNE, nuk dëshiron t’i jap legjitimitet ndryshimit të Kushtetutës së Maqedonisë qoftë edhe vetëm me prezencë në seancën e Kuvendit. Kështu ata mbajtën një konferencë...

Seanca për ndryshimet kushtetuese, Kuvendi i ka miratuar dhe shpallur të gjitha amendamentet

para 5 muajve - AlbPortali

18:45: Me nga 81 vota “për”, Kuvendi i Maqedonisë i ka verifikuar një nga një katër amendamentet për ndryshimet kushtetuese që parashihen me Marrëveshjen e Prespës dhe më pas i ka shpallur . Vijon, propozim-ligj...

Ndryshohet Kushtetuta, zyrtarizohet Maqedonia Veriore

para 5 muajve - AlbPortali

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota pro miratoi ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut. Deputetët me shumicë votash kanë miratuar amendament 33, 34,35,...

Fillon seanca për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Shenja

Pas shumë prolongimeve, sapo filloi seanca për ndryshimet kushtetuese. Paraprakisht nga shumica parlamentare kanë informuar se kanë arritur marrëveshje për dallimet lidhur me amendamentet e dorëzuara ndaj...

​Në ndryshimet kushtetuese janë përfshirë edhe kërkesat e partive shqiptare

para 5 muajve - KosovaPress

Ndryshimet kushtetuese janë kundërshtuar në vazhdimësi nga partia opozitare, VMRO-DPMNE, por që nuk ka arritur t’i ndalë. Deputetët e opozitës maqedonase VMRO – DPMNE, nuk ishin të pranishëm në seancë,...

Deputetët e VMRO – DPMNE nuk ishin të pranishëm në sallën kur u votua për emrin e Maqedonisë

para 5 muajve - Ekonomia Online

Ndryshimet kushtetuese në fazën përfundimtare u mbështetën nga 81 deputetë, transmeton Klan Kosova. Deputetët e opozitës maqedonase VMRO – DPMNE, nuk ishin të pranishëm në seancë, të cilët sepse sipas...

Republika e Maqedonisë së Veriut, këto janë ndryshimet në Kushtetutë (Dokument)

para 5 muajve - InfoMagazin

Me 81 vota pro, asnjë kundër dhe të përmbajtur Kuvendi miratoi ndryshimet kushtetuese në përputhje me Marrëveshjen e Prespës, duke ndërruar emrin kushtetues të vendit nga Republika e Maqedonisë në Republika...

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota, votoi ndryshimet kushtetuese për emrin

para 5 muajve - Ekonomia Online

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Ndërkohë siç raportoi...

Kuvendi i Maqedonisë miratoi emrin e ri, Maqedonia e Veriut

para 5 muajve - PortaliOnline

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota “për”, ka miratuar ndryshimin e kushtetutës për zbatimin e marrëveshjes me Greqinë për zgjidhjen e kontestit 27 vjeçar të emrit. Ndryshimet kushtetuese janë miratuar pas...

Kuvendi Maqedonisë votoi ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - KosovaPress

Ndryshimet kushtetuese janë kundërshtuar në vazhdimësi nga partia opozitare, VMRO-DPMNE, por që nuk ka arritur t’i ndalë. Gjatë ditës së nesërme pritet që qytetareve t’ju drejtohet kryeministri Zoran Zaev....

Ndryshohet Kushtetuta, zyrtarizohet Maqedonia Veriore

para 5 muajve - Fol

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota pro miratoi ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut. Deputetët me shumicë votash kanë miratuar amendament 33, 34,35,...

Komunikata e përbashkët e Qeverisë dhe Lëvizjes Besa për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Lajm

Dëshirojmë ta informojmë opinionin se është arritur marrëveshje me të cilën janë tejkaluar dallimet për të cilat kemi informuar që ekzistojnë, thuhet në komunikatën e përbashkët të Qeverisë dhe Lëvizjes...

Ja kur fillon seanca kuvendore për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Aktuale

Seanca e fundit e ndryshimeve kushtetuese e cila u paralajmërua për sot në ora 12.00, është shtyrë edhe njëherë për në ora 15.00, jooficialisht mësohet se seanca është shtyrë përshkak të takimit të kryeministrit...

Zaev siguron votat për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - Illyria

Shkup, 11 janar 2019 – Shumica parlamentare në Maqedoni ka siguruar dy të tretat e votave për të kaluar ndryshimet kushtetuese për zbatimin e marrëveshjes së emrit me Greqinë. Siç bëhet e ditur nga Lëvizja...

Komunikatë e përbashkët e Qeverisë dhe grupit të përjashtuar të deputetëve të VMRO-së

para 5 muajve - Shenja

“E informojmë opinionin se me pjesëmarrje të përbashkët kemi arritur të dakordohemi për amendamentet finale kushtetuese dhe ligjin kushtetuese me çka sigurohet të paktën 2/3 e votave në Kuvend. Kemi arritur...

LAJMI I FUNDIT: Maqedonia ndryshon emrin

para 5 muajve - Albinfo

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut, shkruan AlsatM,...

Sërish shtyhet mbajtja e seancës për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Seanca për ndryshimet kushtetuese është shtyrë për në orën 15.00. Fillimisht, gjatë ditës së djeshme, seanca u shty për sot në orën 12.00, megjithatë edhe kësaj radhe ajo nuk filloi....

Zyrtare, arrihet marrëveshja mes Zaevit dhe Kasamit

para 5 muajve - InfoShqip

Kryeministri Zoran Zaev dhe lideri i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami para pak minutave kanë arritur marrëveshje lidhur me ndryshimet kushtetuese, duke pranuar një kompromis për të tejkaluar ngërçin e krijuar...

Ndryshohet Kushtetuta, zyrtarizohet Maqedonia Veriore

para 5 muajve - Fakti Ditor

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota pro miratoi ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut. Deputetët me shumicë votash kanë miratuar amendament 33, 34,35,...

Miratohen ndryshimet kushtetuese, 81 deputetë votuan “për” Maqedoninë e Veriut

para 5 muajve - Arbresh

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë sot me shumicë prej dy të tretave kanë miratuar ndryshimet kushtetuese, të cilat kanë dalur sipas marrëveshjes me Greqinë. Ndryshimet kushtetuese në fazën përfundimtare...

Miratohen ndryshimet kushtetuese, 81 deputetë votuan “për” Maqedoninë e Veriut

para 5 muajve - Periskopi

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë sot me shumicë prej dy të tretave kanë miratuar ndryshimet kushtetuese, të cilat kanë dalur sipas marrëveshjes me Greqinë. Ndryshimet kushtetuese në fazën përfundimtare...

Zyrtare: Republika e Maqedonisë së Veriut, votohet ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - InfoMagazin

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota pro miratoi ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut. Deputetët me shumicë votash kanë miratuar amendament 33, 34,35,...

LAJMI I FUNDIT: Ndryshohet Kushtetuta, zyrtarizohet Maqedonia Veriore

para 5 muajve - Pa censure

Me shumicë votash, konkretisht 81 vota, Parlamenti i Maqedonisë votoi ndryshimet kushtetuese, ndërsa me këtë – përfundoi procesi i Marrëveshjes së Prespës, shkruan gazeta KOHA. Tashmë emri zyrtar i shtetit...

Në pritje të seancës, ende pezull marrëveshja Zaev – Kasami

para 5 muajve - Ina

Vazhdojnë anulimet për nisjen e seancës për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni. E njejta seancë, e nisur që nga dita e mërkurë (9 janar) ku pati fjalim kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, sot edhe një...

Seanca për ndryshimet kushtetuese, Kuvendi i ka miratuar dhe shpallur të gjitha amendamentet

para 5 muajve - Fakti Ditor

18:45: Me nga 81 vota “për”, Kuvendi i Maqedonisë i ka verifikuar një nga një katër amendamentet për ndryshimet kushtetuese që parashihen me Marrëveshjen e Prespës dhe më pas i ka shpallur . Vijon, propozim-ligj...

Votohen ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Pa censure

Me shumicë votash, prej 81 deputetëve, janë votuar ndryshimet kushtetuese të cilat përfshijnë ndryshimin e emrit të Maqedonisë, në Republika e Maqedonisë Veriore, shkruan Pacensure. Ky votim erdhi si garancë...

Zaev siguron 81 votat për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - InfoMagazin

Shumica parlamentare në Maqedoni ka siguruar dy të tretat e votave për të kaluar ndryshimet kushtetuese për zbatimin e marrëveshjes së emrit me Greqinë. Siç bëhet e ditur nga Lëvizja Besa, kryetari i kësaj...

Anulohet për në orën 15:00 mbledhja për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë

para 5 muajve - Telegrafi

Vazhdojnë anulimet për nisjen e seancës për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni, përcjell Telegrafi Maqedoni. E njejta seancë, e nisur që nga dita e mërkurë (9 janar) ku pati fjalim kryeministri i Maqedonisë,...

Seanca për ndryshimet kushtetuese pritet të nis në ora 17:00

para 5 muajve - Lajm

Pas marrëveshjes së arritur mes kryeministrit Zaev dhe kreut të lëvizjes Besa, Bilall Kasami, burime nga Kuvendi bëjnë të ditur për Gazetën Lajm se seanca për ndryshimet kushtetuesë do të nis në ora 17;00....

Arrihet marrëveshja, si do të jenë pasaportat e shqiptarëve në Maqedoni

para 5 muajve - LajmiFundit

Në Ligjin kushtetues nuk do të radhiten përcaktimet e shtetësisë. Për maqedonasit do te vlejë “makedonsko”, ndërsa për shqiptaret /e Maqedonisë. Me Ligj do të rregullohet që në letërnjoftime të shtohet...

Shtyhet senaca për ndryshimet kushtetuese për në ora 15.00

para 5 muajve - Alsat-M

Seanca e fundit e ndryshimeve kushtetuese e cila u paralajmërua për sot në ora 12.00, është shtyrë edhe njëherë për në ora 15.00, jooficialisht mësohet se seanca është shtyrë përshkak të takimit të kryeministrit...

Komunikata e përbashkët e Qeverisë dhe Lëvizjes Besa për ndryshimet kushtetuese (Dokument)

para 5 muajve - InfoMagazin

Dëshirojmë ta informojmë opinionin se është arritur marrëveshje me të cilën janë tejkaluar dallimet për të cilat kemi informuar që ekzistojnë, thuhet në komunikatën e përbashkët të Qeverisë dhe Lëvizjes...

Lajmi i fundit/ Zaev dhe Kasami arrijnë marrëveshje për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Tetova Sot

Kryeministri Zoran Zaev ka arritur marrëveshje me Lëvizjen Besa të drejtuar nga Bilall Kasami për votimin e ndryshimeve kushtetuese që kanë të bëjnë me emrin e ri të vendit. Lajmin e ka bërë të ditur,...

Konstadinov: Kemi siguruar shumicën e nevojshme për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Shenja

Zëdhënësi dhe deputeti i LSDM-së, Kostadin Konstadinov ka deklaruar se tani më shumica parlamentar ka siguruar deputetët e nevojshëm për të votuar ndryshimet kushtetuese. Kujtojmë se për të votuar ndryshimet...

Lajmi i fundit/ Zaev dhe Kasami arrijnë marrëveshje për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Lajm

Kryeministri Zoran Zaev ka arritur marrëveshje me Lëvizjen Besa të drejtuar nga Bilall Kasami për votimin e ndryshimeve kushtetuese që kanë të bëjnë me emrin e ri të vendit. Lajmin e ka bërë të ditur,...

Fillon seanca, gjithçka është gati

para 5 muajve - Pa censure

Fillon seanca e Kuvendit ku pritet të votohet për ndryshimet kushtetuese, shkruan Pacensure. Kjo vjen pas Marrëveshjes së arritur në mes kryeministrit Zaev dhe Levizjes Besa. Kërkesat e Beses do të realizohen...

Seanca për ndryshimet kushtetuese është shtyrë për më vonë, ende nuk ka shumicë absolute

para 5 muajve - Portalb

12.30 – Seanca është shtyer për në orën 15. Kryeministri Zaev dhe Bilall Kasami i krahut të Lëvizjes Besa po zhvillojnë negociata dhe ende nuk ka marrëveshje. *******************************************************************...

Mickoski cakton seancë të Komitetit Ekzekutiv të OBRM-PDUKM-së

para 5 muajve - Telegrafi

Për sot pasdite, kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski ka thirrur seancë të Komitetit Ekzekutiv të Partisë dhe takim me grupin parlamentar të OBRM-PDUKM-së. Gjatë ditës, ata do të mbajnë rregullisht...

Seanca për emrin, pritet votimi i ndryshimeve Kushtetuese

para 5 muajve - Top Channel

Seanca e Parlamentit të Maqedonisë ku duhej të shqyrtoheshin propozim-amendamentet për ndryshimet kushtetuese, ishte caktuar te enjten, por nuk filloi as pas dy shtyrjeve nga kryetari i parlamentit, Talat...

Seanca për ndryshimet kushtetuese është shtyrë sërish, LSDM do të mbajë konferencë për mediat

para 5 muajve - Tetova Sot

15.00- Seanca është shtyrë sërish, për më vonë. Kryeministri Zaev dhe Bilall Kasami i krahut të Lëvizjes Besa po zhvillojnë negociata dhe ende nuk ka marrëveshje. Në ora 15.45 do të mbajë konferencë për...

Ngërçi në Kuvend, Mickoski alarmon për presion brenda partisë së tij

para 5 muajve - TV21

Sot pasdite kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski thirri mbledhje të Komitetit Ekzekutiv dhe mbledhje të grupit të deputetëve të kësaj partie. Gjatë ditës së sotme ata do të mbajnë takime të vazdueshme...

Arrihet marrëveshja mes Zaevit dhe Kasamit, tërhiqen amendamentet pasi formalisht nuk është e mundur të arrihen tani

para 5 muajve - Fol

Qeveria e Maqedonisë përmes një komunikate informon se është arritur marrëveshje me Lëvizjen Besa të Bilall Kasamit, e cila me dy deputetët e saj do të mbështetë ndryshimet kushtetuese në Kuvend. Nga qeveria...

Çfarë u morën vesh, detaje nga marrëveshja e Qeverisë dhe Lëvizjes BESA me kryetar Kasamin

para 5 muajve - Fol

Ju sjellim kumtesën e përbashkët e Qeverisë dhe Lëvizjes BESA me kryetar Kasamin, pas arritjes së marrëveshjes për ndryshimet kushtetuese. “Është arritur marrëveshje me anë të së cilit janë tejkaluar dallimet...

Është arritur marrëveshje mes LSDM – Lëvizja BESA në krye me Kasamin për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Fol

Është arritur marrëveshja mes kryeministrit dhe liderit të partisë në pushtet LSDM, Zoran Zaev dhe liderit të njërit krah të Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, lajmëroi deputeti dhe zëdhënësi i LSDM-së, Kostadin...

Lajmi FUNDIT: Arrihet marrëveshja Besa – Zaev

para 5 muajve - Pa censure

Më në fund arrihet marëveshja në mes Bilall Kasamit dhe Zoran Zaevit. Ne Ligjin kushtetues nuk do të radhiten përcaktimet e shtetësisë. Për maqedonasit do te vlejë “makedonsko”, ndërsa për shqiptaret /e...

LAJMI I FUNDIT: Arrihet marrëveshje Zaev-Kasami, mund të votohet ndryshimi i Kushtetutës

para 5 muajve - AlbPortali

Shkup, 11 janar – Arrihet marrëveshja me Lëvizjes BESA të Bilall Kasamit dhe kryeministrit Zoran Zaev. Në BESA konfirmojnë se palët janë dakorduar për amendamentet e propozuara, megjithëse pak më vonë...

Kërkesat e BESËS pjesë e ligjeve, jo në Kushtetutë

para 5 muajve - Fakti Ditor

Zhbllokohet procesi për miratimin e ndryshimeve kushtetuese. Sot pasdite është arritur marrëveshja e shumëpritur midis Bilall Kasamit dhe kryeministrit Zoran Zaev, ndërsa dy deputetët e Lëvizjes BESA do...

Zëdhënësi i LSDM-së: Është arritur marrëveshje mes Zaevit dhe Kasamit

para 5 muajve - Pa censure

Zoran Zaev dhe Bilall Kasami kanë arritur marrëveshje për votat “pro” të dy deputetëve të Lëvizjes Besa, për ndryshimet kushtetuese. Këtë në konferencë për shtyp e konfirmoi zëdhënësi i LSDM-së, Konstadin...

Kërkesat e BESËS pjesë e ligjeve, jo në Kushtetutë

para 5 muajve - AlbPortali

Zhbllokohet procesi për miratimin e ndryshimeve kushtetuese. Sot pasdite është arritur marrëveshja e shumëpritur midis Bilall Kasamit dhe kryeministrit Zoran Zaev, ndërsa dy deputetët e Lëvizjes BESA do...

Zyrtare: Ja për çka u pajtuan Zaevi dhe Kasami

para 5 muajve - Fakti Ditor

Kryeministri Zoran Zaev dhe lideri i Lëvizjes Besa para pak minutave kanë arritur marrëveshje lidhur me ndryshimet kushtetuese, duke pranuar një kompromis për të tejkaluar ngërçin e krijuar tashmë për...

Kasami dhe Zaevi arrijnë marrëveshje

para 5 muajve - InfoMagazin

Në Ligjin kushtetues nuk do të radhiten përcaktimet e shtetësisë. Për maqedonasit do te vlejë “makedonsko”, ndërsa për shqiptaret /e Maqedonisë. Me Ligj do të rregullohet që në letërnjoftime të shtohet grafa e përkatësisë etnike.

Arrihet marrëveshje mes Zaevit dhe Besës

para 5 muajve - Arbresh

Burime brendapartiake nga Lëvizja Besa konfirmojnë për TV21 se tashmë, pas negociatave të stërzgjatura, është arritur një marrëveshje mes kryeministrit Zaev dhe Lëvizjes Besa të Bilall Kasamit. Zaev ka...

LAJMI I FUNDIT: Arrihet marrëveshje Zaev-Kasami, mund të votohet ndryshimi i Kushtetutës

para 5 muajve - Fakti Ditor

Shkup, 11 janar – Arrihet marrëveshja me Lëvizjes BESA të Bilall Kasamit dhe kryeministrit Zoran Zaev. Në BESA konfirmojnë se palët janë dakorduar për amendamentet e propozuara, megjithëse pak më vonë...

VMRO-DPMNE: Të zezat që i solli LSDM nuk mund të fshihen me shitjen e emrit

para 5 muajve - Aktuale

oran Zaev po punon kundër vullnetit të popullit, i cili u shpreh më 30 shtator, thuhet në komunikatën e sotme të VMRO-DPMNE-së. Nga VMRO konsiderojnë se populli publikisht tregoi se nuk pranon ndryshim...

Mickoski për DW: Nuk pres që deputet tjerë të VMRO-DPMNE-së të votojnë "pro"

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Sot në mesditë pritet të fillon seanca për ndryshimet kushtetuese pasi që dje e njejta u anulua nga shkaku se ende nuk janë siguruar 2/3 e votave, transmeton Zhurnal. Lideri i VMRO-DPMNE-së,...

Maqedoni, Zaev kërkon votat e lëvizjes “Besa”

para 5 muajve - Vizion Plus

Parlamenti në Maqedoni mblidhet sërish këtë të premte për të kaluar ndryshimet kushtetuese për emrin e ri të vendit. Por kryeministri Zaev nuk është ende i sigurte për 80 votat e nevojshme për miratimin...

Mickoski për DW: Nuk pres që deputet tjerë të VMRO-DPMNE-së të votojnë “pro”

para 5 muajve - Aktuale

Sot në mesditë pritet të fillon seanca për ndryshimet kushtetuese pasi që dje e njejta u anulua nga shkaku se ende nuk janë siguruar 2/3 e votave. Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski nuk pret deputet...

Mickoski cakton seancë të Komitetit Ekzekutiv të VMRO-DPMNE-së

para 5 muajve - Tetova Sot

Për sot pasdite, kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski ka thirrur seancë të Komitetit Ekzekutiv të Partisë dhe takim me grupin parlamentar të OBRM-PDUKM-së. Gjatë ditës, ata do të mbajnë rregullisht...

Drithërima në Maqedoni, VMRO-DPMNE dhe Kasami nuk e japin votën historike

para 5 muajve - Albeu

Ndryshimet kushtetuese në fazën e tretë dhe finale përsëri janë përpara debuptetëve në kuadër të seancës së 75-të, pasi që dje u shty për sot në orën 12:00. Kjo është përpjekja e tretë që të fillojë seanca...

Anulohet për në orën 15:00 mbledhja për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë

para 5 muajve - Lajm

Vazhdojnë anulimet për nisjen e seancës për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni. E njejta seancë, e nisur që nga dita e mërkurë (9 janar) ku pati fjalim kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, sot edhe një...

Tentativë e re për votimin e ndryshimeve kushtetuese, mungon edhe një votë

para 5 muajve - InfoShqip

Pas tentativave të dështuara në dy ditët e kaluara, sot sërish do të ketë përpjekje për të votuar ndryshimet kushtetuese, transmeton Gazeta Lajm. Seanca që u anulua dje, është caktuar për në ora 12 të...

Zaev edhe sot do të përpiqet ta bind Kasamin për të votuar “për” ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Portalb

Ndryshimet kushtetuese në fazën e tretë dhe finale përsëri janë përpara debuptetëve në kuadër të seancës së 75-të, pasi që dje u shty për sot në orën 12:00. Kjo është përpjekja e tretë që të fillojë seanca...

Vazhdon sot seanca për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Iliria News

Kryeministri Zaev dhe Besa e Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet rreth kërkesave të tyre. Jozyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes është mos futja e gjuhës shqipe në Ligjin...

VMRO-DPMNE: Të zezat që i solli LSDM nuk mund të fshihen me shitjen e emrit

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Zoran Zaev po punon kundër vullnetit të popullit, i cili u shpreh më 30 shtator, thuhet në komunikatën e sotme të VMRO-DPMNE-së, përcjell Zhurnal. Nga VMRO konsiderojnë se populli publikisht...

Mickoski cakton seancë të Komitetit Ekzekutiv të VMRO-DPMNE-së

para 5 muajve - Lajm

Për sot pasdite, kryetari i VMRO-DPMNEsë, Hristijan Mickoski ka thirrur seancë të Komitetit Ekzekutiv të Partisë dhe takim me grupin parlamentar të VMRO-DPMNE-së. Gjatë ditës, ata do të mbajnë rregullisht...

OBRM-PDUKM: Zaev në mënyrë të dhunshme po ndryshon emrin e Maqedonisë

para 5 muajve - Telegrafi

Nga partia opozitare OBRM-PDUKM akuzojnë kryeministrin Zoran Zaev për ndryshim të dhunshëm të emrit të Maqedonisë dhe se ai këtë e bënë vetëm që të mbajë pushtetin. “Zoran Zaev po shkon kundër vullnetit...

Sërish shtyhet mbajtja e seancës për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Shenja

Seanca për ndryshimet kushtetuese është shtyrë për në orën 15.00. Fillimisht, gjatë ditës së djeshme, seanca u shty për sot në orën 12.00, megjithatë edhe kësaj radhe ajo nuk filloi. Pritet që të sigurohet...

Vazhdon sot seanca për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup, 11 janar - Kryeministri Zaev dhe Besa e Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet rreth kërkesave të tyre. Jozyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes është mos futja e gjuhës...

Vazhdon sot seanca për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Indeks.mk

Ndryshimet kushtetuese në fazën e tretë dhe finale sot sërish para deputetëve në Kuvend në suaza të seancës së 75-të, prejse dje seanca e caktuar ishte anuluar dhe ricaktuar për sot në orën 12:00. Kryeministri...

Ndryshimet kushtetuese në fazë finale sërish në seancë

para 5 muajve - Koha.mk

Shkup, 11 janar – Ndryshimet kushtetuese në fazën e tretë dhe finale sot sërish para deputetëve në Kuvend në suaza të seancës së 75-të, prejse dje seanca e caktuar ishte anuluar dhe ricaktuar për sot në...

Në Maqedoni problem për votat e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Java News

Seanca e Parlamentit të Maqedonisë e caktuar për të enjten ku duhej të shqyrtoheshin propozim-amendamentet për ndryshimet kushtetuese nuk filloi as pas dy shtyrjeve gjatë ditës nga kryetari i parlamentit,...

Vazhdon sot seanca për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Telegrafi

Kryeministri Zaev dhe Besa e Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet rreth kërkesave të tyre. Jozyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes është mos futja e gjuhës shqipe në Ligjin...

Vazhdon sot seanca për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Alsat-M

Kryeministri Zaev dhe Besa e Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet rreth kërkesave të tyre. Jozyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes është mos futja e gjuhës shqipe në Ligjin...

Tentativë e re për votimin e ndryshimeve kushtetuese, mungon edhe një votë

para 5 muajve - Lajm

Pas tentativave të dështuara në dy ditët e kaluara, sot sërish do të ketë përpjekje për të votuar ndryshimet kushtetuese, transmeton Gazeta Lajm. Seanca që u anulua dje, është caktuar për në ora 12 të...

Parlamenti voton ndryshimet e rëndësishme kushtetuese, ç’pritet të ndodhë sot

para 5 muajve - Sot News

Ditën e sotme pritet të mblidhet Kuvendi, ku do të diskutohen disa ndryshime të rëndësishme kushtetuese. Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, dhe Lëvizja Besa e Bilall Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë...

Vazhdon sot finalja për ndryshimet kushtetuese, ende nuk ka marrëveshje

para 5 muajve - Aktuale

Në mungesë të marrëveshjes midis Lwvizjes BESA dhe kryeministrit Zoran Zaev si dhe sigurimit të 80 votave të deputetëve, Kuvendi ka shtyer seancën për ndryshimet kushtetuese për emrin Maqedonia e Veriut....

Zaev edhe sot do të përpiqet ta bind Kasamin për të votuar “për” ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Lajm

Ndryshimet kushtetuese në fazën e tretë dhe finale përsëri janë përpara debuptetëve në kuadër të seancës së 75-të, pasi që dje u shty për sot në orën 12:00. Kjo është përpjekja e tretë që të fillojë seanca...

A do të sigurohen sot votat për ndryshimin e emrit të Maqedonisë?

para 5 muajve - Pa censure

Seanca e Parlamentit të Maqedonisë ku duhej të shqyrtoheshin propozim-amendamentet për ndryshimet kushtetuese, ishte caktuar te enjten, por nuk filloi as pas dy shtyrjeve nga kryetari i parlamentit, Talat...

Vazhdon sot seanca për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Tetova Sot

Kryeministri Zaev dhe Besa e Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet rreth kërkesave të tyre. Jozyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes është mos futja e gjuhës shqipe në Ligjin...

Zaev mosmarrëveshje me lëvizjen BESA, i duhen 80 votat për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Java News

Parlamenti i Maqedonisë do të vijojë sot në mesditë seancën për fazën përfundimtare të ndryshimeve kushtetuese për çështjen e emrit. Seanca u shty edhe të enjten, pasi kryeministri Zoran Zaev nuk i ka...

VMRO-DPME: Zaev në mënyrë të dhunshme po ndryshon emrin e Maqedonisë

para 5 muajve - Lajm

Nga partia opozitare OBRM-PDUKM akuzojnë kryeministrin Zoran Zaev për ndryshim të dhunshëm të emrit të Maqedonisë dhe se ai këtë e bënë vetëm që të mbajë pushtetin. “Zoran Zaev po shkon kundër vullnetit...

Mickoski për DW: Nuk pres që deputet tjerë të VMRO-DPMNE-së të votojnë “pro”

para 5 muajve - Pa censure

Sot në mesditë pritet të fillon seanca për ndryshimet kushtetuese pasi që dje e njejta u anulua nga shkaku se ende nuk janë siguruar 2/3 e votave. Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski nuk pret deputet...

Kuvendi maqedonas para një votimi historik, opozita kërcënon Zaevin

para 5 muajve - Te Sheshi

Asambleja maqedonase duhet të votojë sot për ndryshimet në Kushtetutë, të cilat sipas Marrëveshjes së Prespës me Greqinë parashikojnë një ndryshim në emrin e shtetit në Republikën e Maqedonisë Veriore....

Tentativë e re për votimin e ndryshimeve kushtetuese, mungon edhe një votë

para 5 muajve - Fol

Pas tentativave të dështuara në dy ditët e kaluara, sot sërish do të ketë përpjekje për të votuar ndryshimet kushtetuese, transmeton Gazeta Lajm. Seanca që u anulua dje, është caktuar për në ora 12 të...

Vazhdon sot seanca për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Lajm

Kryeministri Zaev dhe Besa e Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet rreth kërkesave të tyre. Jozyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes është mos futja e gjuhës shqipe në Ligjin...

Xhaferi: Askush s’po mbahet i mbyllur në Kuvend, shpifje

para 5 muajve - Gazeta Observer

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë,  Talat Xhaferi i përgënjeshtron në mënyrën më të ashpër informatat e deklaruara nga lideri i Maqedonisë së Bashkuar, Janko Baçev se përfaqësues të ambasadës...

A do të arrihet sot marrëveshje midis Kasamit dhe Zaevit?

para 5 muajve - InfoMagazin

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami përkrahjen e tij për ndryshimet kushtetuese e kushtëzon me pranimin e amendamenteve të tyre. Sot, ndryshimet kushtetuese janë në fazën e tretë dhe përsëri janë përpara...

Vazhdon sot seanca për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Antpress

11 Janar 2019 / 7:58 Kryeministri Zaev dhe Besa e Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet rreth kërkesave të tyre. Jozyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes është mos futja e...

“Zaev është kundër vullnetit të popullit, ai e ndryshon emrin e shtetit në mënyrë të dhunshme”

para 5 muajve - InfoMagazin

Nga partia opozitare VMRO-DPMNE akuzojnë kryeministrin Zoran Zaev për ndryshim të dhunshëm të emrit të Maqedonisë dhe se ai këtë e bënë vetëm që të mbajë pushtetin. “Zoran Zaev po shkon kundër vullnetit...

Zaevi nuk i ka as 61 vota për amendamentet e Selës

para 5 muajve - Pa censure

Shqyrtimi i amendamenteve të Aleancës për Shqiptarët, të cilat u pranuan nga kryeministri Zoran Zaev në takimin e fundit me liderit e ASH-së, Ziadin Sela, do të vijojë në ora 15, ndërkohë që deputetët...

Sot pritet të vazhdoj seanca për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Shenja

Për sot në mesditë është caktuar seanca plenare për ndryshimet kushtetuese. Debati që duhej të fillojë të mërkurën disa herë është prolonguar. Seanca plenare e caktuar për dje në mesditë, fillimisht u...

Vazhdon sot seanca për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

para 5 muajve - KosovaPress

Jozyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes është mos futja e gjuhës shqipe në Ligjin Kushtetues. Nga Besa thonë se presin përgjigjen e kryeministrit Zaev. Megjithëse marrëveshja vështirë...

Parlementi maqedonas voton ndryshimet kushtetuese, ç’pritet të ndodh sot

para 5 muajve - Gazeta Telegraf

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, dhe Lëvizja Besa e Bilall Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet rreth kërkesave të tyre. Jo zyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes është...

Sot vazhdon finalja për ndryshimet kushtetuese, ende nuk ka marrëveshje

para 5 muajve - InfoMagazin

Në mungesë të marrëveshjes midis Lëvizjes BESA dhe kryeministrit Zoran Zaev si dhe sigurimit të 80 votave të deputetëve, Kuvendi ka shtyer seancën për ndryshimet kushtetuese për emrin Maqedonia e Veriut....

Vazhdon sot finalja për ndryshimet kushtetuese, ende nuk ka marrëveshje

para 5 muajve - Ina

Në mungesë të marrëveshjes midis Lwvizjes BESA dhe kryeministrit Zoran Zaev si dhe sigurimit të 80 votave të deputetëve, Kuvendi ka shtyer seancën për ndryshimet kushtetuese për emrin Maqedonia e Veriut,...

Kushti i Kasamit, ende s’dihet a do të bëhet Maqedonia pjesë e NATO & BE ose mbetet në izolim me sy nga Rusia

para 5 muajve - Portalb

Ende nuk dihet çfarë do të ndodhë me Maqedoninë, a do të bëhet pjesë e NATO-s dhe BE-së apo do të mbetet në izolim dhe me sy nga Rusia. Ka mbetur edhe pak kohë deri në afatin e fundit që parashikoi kryeparlamentari...

Në Maqedoni s’ka siguri se do të arrihen votat e nevojshme për votimin e ndryshimeve kushtetuese

para 5 muajve - Koha.net

Seanca e Parlamentit të Maqedonisë e caktuar për të enjten ku duhej të shqyrtoheshin propozim-amendamentet për ndryshimet kushtetuese nuk filloi as pas dy shtyrjeve gjatë ditës nga kryetari i parlamentit,...

Ky është kushti i Lëvizjes Besa, nëse nuk pranohet nuk do të votojnë për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Portalb

Shtyrja e seancës plenare për ndryshmet kushtetuese bëhet për shkak kushteve t’i cilat Lëvizja Besa kërkon të plotësohen. Sipas infomatave të TV 21 , Zaevit i mungon edhe një votë për 2/3 e shumicës. Ngërçi...

Xhaferi: Në Kuvend secili deputet vendos vet dhe nuk ka presione

para 5 muajve - Aktuale

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi i përgënjeshtron në mënyrën më të ashpër informatat e deklaruara nga lideri i Maqedonisë së Bashkuar, Janko Baçev se përfaqësues të ambasadës...

Maqedoni, dështon edhe sot seanca plenare për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Klan Kosova

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, dhe Lëvizja Besa e Bilall Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet rreth kërkesave të tyre. Jo zyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes është...

S’ka marrëveshje me BESËN, Zaevi në kërkim të një deputeti?!

para 5 muajve - Ina

Shtyrja e seancës plenare për ndryshmet kushtetuese bëhet për shkak kushteve t’i cilat Lëvizja Besa me krzetar Bilall Kasami kërkon të plotësohen. Sipas infomatave të TV 21, Zaevit i mungon edhe një votë...

Seanca kuvendore për ndryshimet kushtetuese është ricaktuar për nesër

para 5 muajve - Iliria News

Seanca kuvendore në të cilën duhej të fillojë faza e tretë dhe e fundit e ndryshimeve kushtetuese sipas Marrëveshjes së Prespës është ricaktuar për nesër në orën 12. Fillimisht seanca sot duhej të mbahej...

Kryeparlamentari Xhaferi: Në Parlament secili deputet vendos vetëm dhe pa presion

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup, 10 janar – Kryeparlamentari Xhaferi demanton informacionet e dhëna nga Janko Bacev se përfaqësues të ambasadës amerikane me urdhër të ambasadorit Bejli mbajnë të mbyllur në parlament tre deputet....

Seanca për ndryshimet kushtetuese anulohet për ditën e nesërme

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup, 10 janar - Seanca për ndryshimet kushtetuese nuk arriti të mbahet pas disa përpjekjeve dhe ricaktimeve. Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, konfirmoi se seanca për ndryshimet kushtetuese është caktuar...

Sërish shtyhet seanca për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup, 10 janar - Sërish është shtyrë seanca për ndryshimet kushtetuese. Kësaj radhe pritet që e njëjta të mbahet në orën 17.00. Fillimisht seanca ishte paralajmëruar për në orën 13.00, më pas në orën...

Vazhdojnë negociatat Besa-Zaev, vështirë të arrihet marrëveshje!?

para 5 muajve - Zhurnal

Shkup, 10 janar - Mësohet se marrëveshja mes Lëvizjes Besa dhe Qeverisë vështirë do të arrihet. Burimet shtojnë se negociatat nuk kanë dështuar por Zaev ka reteruar nga qëndrimet e dy dite më parë. Tani,...

Seanca e Parlamentit për ndryshimet kushtetuese është ricaktuar për nesër në orën 12

para 5 muajve - Koha.mk

Shkup, 10 janar – Seanca e Parlamentit në të cilën duhej të fillojë faza e tretë dhe e fundit e ndryshimeve kushtetuese sipas Marrëveshjes së Prespës është ricaktuar për nesër në orën 12, njofton Koha....

Kushti i Kasamit, ende s’dihet a do të bëhet Maqedonia pjesë e NATO & BE ose mbetet në izolim me sy nga Rusia

para 5 muajve - Lajm

Ende nuk dihet çfarë do të ndodhë me Maqedoninë, a do të bëhet pjesë e NATO-s dhe BE-së apo do të mbetet në izolim dhe me sy nga Rusia. Ka mbetur edhe pak kohë deri në afatin e fundit që parashikoi kryeparlamentari...

Kushti i Kasamit, ende s’dihet a do të bëhet Maqedonia pjesë e NATO & BE ose mbetet në izolim me sy nga Rusia

para 5 muajve - Flaka

Ende nuk dihet çfarë do të ndodhë me Maqedoninë, a do të bëhet pjesë e NATO-s dhe BE-së apo do të mbetet në izolim dhe me sy nga Rusia. Ka mbetur edhe pak kohë deri në afatin e fundit që parashikoi kryeparlamentari...

Seanca kuvendore për ndryshimet kushtetuese është ricaktuar për nesër

para 5 muajve - Aktuale

Seanca kuvendore në të cilën duhej të fillojë faza e tretë dhe e fundit e ndryshimeve kushtetuese sipas Marrëveshjes së Prespës është ricaktuar për nesër në orën 12. Fillimisht seanca sot duhej të mbahej...

S’ka marrëveshje me BESËN, Zaevi po kërkon një deputet?

para 5 muajve - InfoShqip

Shtyrja e seancës plenare për ndryshmet kushtetuese bëhet për shkak kushteve t’i cilat Lëvizja Besa me krzetar Bilall Kasami kërkon të plotësohen. Sipas infomatave të TV 21, Zaevit i mungon edhe një votë...

Xhaferi: Çdo deputet vendos vetë në Parlament dhe nuk ka presione

para 5 muajve - Flaka

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi, kundërshton fuqishëm të dhënat e paraqitura nga udhëheqësi i “Maqedonisë së Bashkuar”, Janko Baçev, se përfaqësuesit e ambasadës amerikane,...

Xhaferi: Në Kuvend secili deputet vendos vet dhe nuk ka presione

para 5 muajve - Tetova Sot

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi i përgënjeshtron në mënyrën më të ashpër informatat e deklaruara nga lideri i Maqedonisë së Bashkuar, Janko Baçev se përfaqësues të ambasadës...

Dështoi edhe sot seanca plenare për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - 24 ore

Kryeministri Zaev dhe Besa e Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet rreth kërkesave të tyre. Jozyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes është mos futja e gjuhës shqipe në Ligjin...

Kasami nuk lëshon pe, shtyhet për nesër seanca për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Lajm

Seanca për ndryshimet kushtetuese për emrin edhe pas shumë tentimeve nuk do të mbahet sot dhe se është vendosur që të vazhdojë ditën e nesërme. Lajmi është konfirmuar edhe nga kryeparlamentari Talat Xhaferi,...

Seanca kuvendore për ndryshimet kushtetuese është ricaktuar për nesër.

para 5 muajve - Lajm

Seanca kuvendore në të cilën duhej të fillojë faza e tretë dhe e fundit e ndryshimeve kushtetuese sipas Marrëveshjes së Prespës është ricaktuar për nesër në orën 12. Fillimisht seanca sot duhej të mbahej...

S’ka marrëveshje me BESËN, Zaevi po kërkon një deputet?

para 5 muajve - Pa censure

Shtyrja e seancës plenare për ndryshmet kushtetuese bëhet për shkak kushteve t’i cilat Lëvizja Besa me krzetar Bilall Kasami kërkon të plotësohen. Sipas infomatave të TV 21, Zaevit i mungon edhe një votë...

Mickoski: Zaev u betua se nuk do ta ndryshojë Kushtetutën

para 5 muajve - InfoMagazin

Lideri i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski sot para protestuesve tha se është kundër ndryshimeve kushtetuese dhe se Zaev po kërcënon deputetët. “E di se disa prej jush ndjehen të dëshpëruar me atë se...

Vazhdojnë negociatat Besa-Zaev, vështirë të arrihet marrëveshje

para 5 muajve - InfoShqip

Alsat mëson se marrëveshja mes Lëvizjes Besa dhe Qeverisë vështirë do të arrihet. Burimet shtojnë se negociatat nuk kanë dështuar por Zaev ka reteruar nga qëndrimet e dy dite më parë. Tani, siç mëson Alsat,...

Shtyhet sërish seanca për ndryshimet kushtetuese

para 5 muajve - Shenja

Vazhdon të zvarritet procedura e ndryshimeve kushtetuese. Në fazën e fundit të ndryshimeve kushtetuese vazhdojnë kalkulimet për mbledhjen e 80 votave të nevojshme për ndryshimin e kushtetutës. Debati që...

Seanca kuvendore për ndryshimet kushtetuese është ricaktuar për nesër

para 5 muajve - Fakti Ditor

Seanca kuvendore në të cilën duhej të fillojë faza e tretë dhe e fundit e ndryshimeve kushtetuese sipas Marrëveshjes së Prespës është ricaktuar për nesër në orën 12. Fillimisht seanca sot duhej të mbahej...

Seanca për ndryshimet kushtetuese anulohet për ditën e nesërme

para 5 muajve - Arbresh

Seanca për ndryshimet kushtetuese nuk arriti të mbahet pas disa përpjekjeve dhe ricaktimeve. Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, konfirmoi se seanca për ndryshimet kushtetuese është caktuar për ditën e...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK