http://kariera.mk

Kiço Blushi, ikja e trishtë e një brezi që la gjurmë

para 6 muajve - Gazeta Tema

In memoriam Kiço Blushi. Zbres poshtë me vrap. S’kam parë kurrë kaq shumë lule dhe kaq të bukura. Shumica janë të verdha, por ka dhe të kuqe edhe si ngjyra e trikos së mamit, bojë manushaqe. Mbledh një...

Kiço Blushi, ikja e trishtë e një brezi që la gjurmë

para 6 muajve - Lexo

In memoriam Kiço Blushi. Zbres poshtë me vrap. S’kam parë kurrë kaq shumë lule dhe kaq të bukura. Shumica janë të verdha, por ka dhe të kuqe edhe si ngjyra e trikos së mamit, bojë manushaqe. Mbledh një...

Vitrina e librit/ Kiço Blushi, ikja e trishtë e një brezi që la gjurmë

para 6 muajve - InfoMagazin

In memoriam Kiço Blushi Zbres poshtë me vrap. S’kam parë kurrë kaq shumë lule dhe kaq të bukura. Shumica janë të verdha, por ka dhe të kuqe edhe si ngjyra e trikos së mamit, bojë manushaqe. Mbledh një...

Vitrina e librit/ Kiço Blushi, ikja e trishtë e një brezi që la gjurmë

para 6 muajve - Top Channel

In memoriam Kiço Blushi. Zbres poshtë me vrap. S’kam parë kurrë kaq shumë lule dhe kaq të bukura. Shumica janë të verdha, por ka dhe të kuqe edhe si ngjyra e trikos së mamit, bojë manushaqe. Mbledh një...

Kiço Blushi ishte një mik i veçantë dhe një shkrimtar i madh

para 6 muajve - BalkanWeb

Jemi mësuar, por jo me ikjen e njerëzve të tillë, të dashur. Ikja e papritur e mikut tim të rinisë, Kiço Blushit ishte për mua jo vetëm e beftë, por edhe tepër e dhimbshme. Kemi qenë miq të mirë dhe të...

Kiço Blushi, ikja e trishtë e një brezi që la gjurmë

para 6 muajve - Koha Jone

In memoriam Kiço Blushi. Zbres poshtë me vrap. S’kam parë kurrë kaq shumë lule dhe kaq të bukura. Shumica janë të verdha, por ka dhe të kuqe edhe si ngjyra e trikos së mamit, bojë manushaqe. Mbledh një...

Kiço Blushi, një emër i shquar i letërsisë dhe kulturës shqiptare

para 6 muajve - Lexo

Nga Prof. dr. Luan Malltezi/ Dy ditë më parë shtypi njoftoi papritur lexuesit shqiptarë për shuarjen e skenaristit, shkrimtarit dhe publicistit të talentuar Kiço Blushi. Miq të tij, të majtë e të djathtë,...

Kiço Blushi, një emër i shquar i letërsisë dhe kulturës shqiptare

para 6 muajve - Gazeta Tema

Nga Prof. dr. Luan Malltezi Dy ditë më parë shtypi njoftoi papritur lexuesit shqiptarë për shuarjen e skenaristit, shkrimtarit dhe publicistit të talentuar Kiço Blushi. Miq të tij, të majtë e të djathtë,...

Kadri Veseli: Kiço Blushi la zbrazëti të madhe në kulturën shqiptare!

para 6 muajve - Java News

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka shprehur ngushëllimet e tij për vdekjen e shkrimtarit dhe skenaristit të mirënjohur shqiptar, Kiço Blushi. Me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook”,...

Veseli: Ndarja nga jeta e Blushit la një zbrazëtirë në botën e artit

para 6 muajve - Koha.net

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli me rastin e vdekjes së shkrimtarit Kiço Blushi, ka thënë se ndarja nga jeta e shkrimtarit, skenaristit dhe publicistit të njohur la një zbrazëtirë të madhe...

Kiços nuk i duhen kurorat

para 6 muajve - Gazeta Tema

Nga Skënder Minxhozi Në fillim iku brezi i vjetër i shkrimtarëve, aktorëve, gazetarëve, skenaristëve, piktorëve, poetëve dhe artistëve. Ajo gjeneratë që themeloi Universitetin, Kinostudion, Akademinë e...

Kiços nuk i duhen kurorat

para 6 muajve - Koha Jone

Nga Skënder Minxhozi – Në fillim iku brezi i vjetër i shkrimtarëve, aktorëve, gazetarëve, skenaristëve, piktorëve, poetëve dhe artistëve. Ajo gjeneratë që themeloi Universitetin, Kinostudion, Akademinë...

Kadri Veseli shkruan për vdekjen e shkrimtarit Blushi – la një zbrazëtirë në botën e artit

para 6 muajve - Insajderi

“Ndarja nga jeta e shkrimtarit, skenaristit dhe publicistit të njohur Kiço Blushi la një zbrazëtirë të madhe në botën e artit dhe kulturës shqiptare”, ka shkruar Veseli në një postim në Facebook. Ai ka...

Kiços nuk i duhen kurorat

para 6 muajve - Gazeta Tema

Nga Skënder Minxhozi Në fillim iku brezi i vjetër i shkrimtarëve, aktorëve, gazetarëve, skenaristëve, piktorëve, poetëve dhe artistëve. Ajo gjeneratë që themeloi Universitetin, Kinostudion, Akademinë e...

Kiço Blushi la një zbrazëtirë të madhe në botën e artit dhe kulturës shqiptare

para 6 muajve - RTV 21

Veseli i shpreh ngushllime familjes së Kiço Blushit Me rastin e vdekjes së shkrimtarit dhe skenaristit të njohur Kiço Blushi kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka shprehur ngushëllimet për familjen,...

Ikja e trishtë e Kiço Blushit

para 6 muajve - Koha Jone

Një jetë me kujtime në rrugët dhe skenat e artit Nga Josif Papagjoni- Vdekja e Kiço Blushit më la trishtimin e beftë ndaj një shkrimtari me zë të fortë në letrat shqipe, romancier, dramaturg, skenarist,...

U nda nga jeta Kiço Blushi

para 6 muajve - RTV 21

Blushi ka qenë një ndër personalitet me ndikim cilësor qytetar dhe intelektual Është ndarë nga jeta mbrëmjen e së premtes në moshën 75-vjeçare shkrimtari dhe skenaristi i njohur, Kiço Blushi. Kiço Blushi...

Rexhep Qosja: Vepra e Kiço Blushit do të mbes përgjithmonë

para 6 muajve - Gazeta Shqip

Akademiku nga Kosova Rexhep Qosja shpesh pikëllimin për ndarjen nga jeta të shkrimtarit Kiço Blushi, duke e quajtur një humbje të madhe. ”Me pikëllim të madh e mësova lajmin për ndarjen nga jeta të shkrimtarit,...

Diana Çuli: Kiço Blushi shembulli i intelektualit të angazhuar deri në fund të jetës

para 6 muajve - Gazeta Shqip

Ministrja e Kulturës dhe personazhe të botës së mendimit vlerësojnë figurën e Kiço Blushit Shkrimtarja Diana Çuli e quan ndarjen nga jeta të shkrimtarit Kiço Blushi, një humbje për botën intelektuale shqiptare....

Rama kujton Kiço Blushin: Artist sqimatar dhe ironik

para 6 muajve - Gazeta Observer

Për ndarjen nga jeta të skenaristit dhe shkrimtarit të madh Kiço Blushi ka shprehur ngushëllime edhe kryeministri i vendit Edi Rama. Ai thotë se Blushi ishte nga ata shkrimtarë që qëndroi drejt edhe kur...

Qosja: Vepra dhe emri i Blushit do të mbesin përgjithmonë në historinë e kulturës shqiptare

para 6 muajve - Gazeta Observer

Akademiku Rexhep Qosja, me rastin e ndarjes nga jeta të gazetarit, shkrimtarit dhe skenaristit të njohur, Kiço Blushi, ka thënë se ai ushtroi ndikim çlirues, përparues, qytetërues, demokratizues në jetën...

Ndahet nga jeta shkrimtari e skenaristi Kiço Blushi

para 6 muajve - Gazeta Observer

Është ndarë nga jeta mbrëmjen e së premtes në moshën 75-vjeçare shkrimtari, publicisti dhe skenaristi i njohur, Kiço Blushi. Kiço Blushi lindi në qytetin e Korçës më 23 gusht të vitit 1943. Pas mbarimit...

Rexhep Qosja: Vepra dhe emri i Kiço Blushit mbesin në historinë e kulturës shqiptare

para 6 muajve - Gazeta Tema

Pas ndarjes nga jeta të skenaristit të njohur, Kiço Blushi, Rexhep Qosja ka thënë se ai ushtroi ndikim çlirues, përparues, qytetërues, demokratizues në jetën e në krijimtarinë shpirtërore shqiptare. “Me...

Vdekja e Kiço Blushit, Rama mesazh ngushëllimi: Sqimatar dhe ironik, qëndroi drejt edhe kur frynë erëra të forta

para 6 muajve - Gazeta Tema

Kryeministri Edi Rama ka përcjellë një mesazh ngushëllimi për vdekjen e shkrimtarit dhe skenaristit të njohur Kiço Blushi. “Kiço Blushi ishte një ndër ata personazhe të jetës artistike, letrare e shoqërore...

In Memoriam/ Mesazhi i Ramës për Blushin: Sqimatar dhe ironik, qëndroi drejt edhe kur frynë erëra të forta

para 6 muajve - Java News

I veçantë në mënyrën e ngushëllimit të tij. Kryeministri Edi Rama ka përcjellë një mesazh ngushëllimi për vdekjen e shkrimtarit dhe skenaristit të njohur Kiço Blushi. “Kiço Blushi ishte një ndër ata personazhe...

Rexhep Qosja vlerëson Kiço Blushin, do mbesi në historinë e kulturës shqiptare

para 6 muajve - Java News

Edhe Qosja vlereson Kiço Blushin. Pas ndarjes nga jeta të skenaristit të njohur, Kiço Blushi, Rexhep Qosja ka thënë se ai ushtroi ndikim çlirues, përparues, qytetërues, demokratizues në jetën e në krijimtarinë...

Shuhet shkrimtari dhe skenaristi Kiço Blushi. Intervista e fundit në “Telegraf”: “Po kthehet përmbys historia!”

para 6 muajve - Gazeta Telegraf

Shuhet shkrimtari dhe ikona e skenarëve të filmave Kiço Blushi Gazetari, shkrimtari dhe skenaristi i shquar Kiço Blushi është ndarë nga jeta, ditën e djeshme, në moshën 75-vjeçare. Blushi ishte një nga...

SI E NJOHA KIÇO BLUSHIN, NJË MJESHTËR I BATUTËS!

para 6 muajve - Gazeta Shqip

Nga Roland QAFOKU Një lajm i trishtë na e mbylli ditën sot. Shkrimtari, gazetari, skenaristi, publicisti dhe miku i mirë Kiço Blushi u nda kjo jetë. Ishte një lajm i keq për njeriun që prodhonte vetëm...

Lamtumirë Kiço Blushi!

para 6 muajve - Koha Jone

Nga Prof. Lisen Bashkurti – Me tronditje te thelle mesova lajmin e ndarjes nga jeta te shkrimtarit, intelektualit dhe veprimtarit shoqeror, Kico Blushi. U nda para kohe, duke lene nje boshllek ne familjen...

Kiço Blushi, shuhet babai i skenareve të filmave shqiptarë

para 6 muajve - Koha Jone

Në foto: Kiço Blushi, botuesi i "Koha Jonë" Nikoll Lesi dhe gazetari Roland Qafoku Nga Roland Qafoku – Kur nga jeta ndahet mjeshtri i batutës “këtu lulet i hanë gomerët” Një lajm i trishtë na e mbylli...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK