http://kariera.mk

Plani i Ramës e Veliajt për të sfumuar protestën e opozitës

para 2 muajve - Koha Jone

Shtyrja e festimeve për Ditën e Verës në Tiranë nga kryebashkiaku Erion Veliaj nuk ishte thjesht dhe vetëm një çështje që lidhej me kushtet atmosferike. Veliaj deklaroi se do të kishte reshje shiu. Sajoi...

Ikën nga Tirana, zbulohet vendndodhja e Ramës më 16 mars! Ja ku do jetë ditën e protestës

para 2 muajve - Shekulli

Më 16 mars, në ditën kur opozita do të zhvillojë protestën para Kryeministrisë, Edi Rama do të largohet nga kryeqyteti. Mësohet se edhe këtë herë, ashtu siç e ka bërë traditë ai do të largohet nga zyra...

Jari shpjegon pse “Dita e Verës”, është një festë komuniste, e shpikur kundër PD

para 2 muajve - Gazeta Tema

Ka pasur shumë debate për “Ditën e Verës”, për shtyrjen e saj që të festohet të djelë në Tiranë, apo për atë që ndodhi sot në Elbasan, ku u shpall Festa e lalës, festa e Lulit dhe festa e Lalit. Ky konfuzion...

Protesta e 16 marsit, Rama ?arratiset? nga Tirana

para 2 muajve - Albeu

Data 16 mars pritet që të jetë protesta masive e opozitës së bashkuar. PD dhe LSI-ja kanë paralajmëruar se kjo do të jetë protesta më e madhe që është zhvilluar ndonjëherë në Shqipëri, por mesa duket Rama...

Opozita protestë poshtë zyrës, zbulohet se ku do të jetë Rama të shtunën

para 2 muajve - Koha Jone

Ditën e shtunë opozita do të zhvillojë protestën e dytë para Kryeministrisë dhe të pestën në total në muajin e fundit. PD dhe LSI-ja kanë paralajmëruar se kjo do të jetë protesta më e madhe që është zhvilluar...

Basha dhe Kryemadhi protestë poshtë zyrës të shtunën, zbulohet se ku do të jetë kryeministri Rama

para 2 muajve - Sot News

Ditën e shtunë opozita do të zhvillojë protestën e dytë para Kryeministrisë dhe të pestën në total në muajin e fundit. PD dhe LSI-ja kanë paralajmëruar se kjo do të jetë protesta më e madhe që është zhvilluar...

Opozita protestë poshtë zyrës, zbulohet se ku do të jetë Rama të shtunën

para 2 muajve - Lexo

Ditën e shtunë opozita do të zhvillojë protestën e dytë para Kryeministrisë dhe të pestën në total në muajin e fundit. PD dhe LSI-ja kanë paralajmëruar se kjo do të jetë protesta më e madhe që është zhvilluar...

FOTO/ PD- LSI protestë poshtë zyrës, por ja ku do të jetë Rama të shtunën

para 2 muajve - Java News

Ditën e shtunë opozita do të zhvillojë protestën e dytë para Kryeministrisë dhe të pestën në total në muajin e fundit. PD dhe LSI-ja kanë paralajmëruar se kjo do të jetë protesta më e madhe që është zhvilluar...

Festa e Ditës së Verës, Elbasani zgjuar që nga mesnata

para 2 muajve - Klan Kosova

Elbasani e priti në shesh Ditën e Verës. Koncerti i madh i organizuar për te pritur ardhjen e stinës së bukur, mbajti mijëra qytetare ne shesh deri në orët e para te mëngjesit. Dita e Verës sërish do të...

Më 16 mars pritet protestë e madhe por Rama “arratiset” nga Tirana

para 2 muajve - LajmiFundit

PD dhe LSI-ja kanë paralajmëruar se protesta e 16 marsit do të jetë protesta më e madhe që është zhvilluar ndonjëherë në Shqipëri, por mesa duket Rama ka vendosur që të mos jetë në Tiranë. Si për ironi,...

Rama batuta në Elbasan për Ditën e Verës: Luli e feston në 16, Lali më 17 mars

para 2 muajve - Vizion Plus

Kryeministri Edi Rama me rastin e Ditës së Verës ka qenë në Elbasan, ku është shoqëruar nga Qazim Sejdinit. Nga qyteti i festës kreu i qeverisë ka uruar qytetarët dhe ka komentuar edhe festimet në ditë...

“Dita e Verës”, historia e festës tradicionale

para 2 muajve - BalkanWeb

Sot i gjithë vendi përfshihet nga festime në kuadër të simbolikës së Ditës së Verës. Që në kohët antike, tempulli i 14 Marsit, Festa e Ditës së Verës, ka qenë në qytetin e Elbasanit. E quajtur ndryshe...

Dita e Verës festohet në Elbasan, karnevale e ballokume në bulevardin kryesor

para 2 muajve - Medial

Një herë në vit, në 14 mars, Elbasani shnderrohet ne kryeqytetin e aktiviteteve  per Diten e Veres. Festa me origjine pagane, vijon te mbetet nje tradite e fortë e ketij qyteti. Në Elbasan nuk festojne...

Rama dhe Basha në Elbasan, ndryshojnë agjendat dhe shmangin përballjen

para 2 muajve - Klan Kosova

Mëngjesin e të enjtes, kryedemokrati Lulzim Basha ishte në Elbasan me rastin e Ditës së Verës. Zyra e Shtypit të Partisë Demokratike njoftoi se ai do të zhvillonte ecje nëpër qytet si dhe do të kishte...

“Gëzuar gjithë shqiptarëve”, Balla uron Ditën e Verës

para 2 muajve - BalkanWeb

Kreu i grupit parlamentar të PS Taulant Balla ka qenë në Elbasan bashkë me kryeministrin Edi Rama për të festuar Ditën e Verës. Balla ka publikuar një album me foto nga aktivitetet e sotme, ndërsa uron...

Rama dhe Basha në Elbasan; Ndryshojnë axhendën e vizitave, shmanget përballja

para 2 muajve - Top Channel

Mëngjesin e të enjtes, kryedemokrati Basha ishte në Elbasan me rastin e ditës së verës. Zyra e Shtypit e Partisë Demokratike njoftoi se ai do të zhvillonte ecje nëpër qytet si dhe takime me qytetarët,...

Festa e Ditës së Verës; Elbasani zgjuar që nga mesnata

para 2 muajve - Top Channel

Elbasani e priti në shesh Ditën e Verës. Koncerti i madh i organizuar për te pritur ardhjen e stinës së bukur, mbajti mijëra qytetare ne shesh deri në orët e para te mëngjesit. Dita e Verës sërish do të...

“Gëzuar gjithë shqiptarëve”, Balla uron Ditën e Verës

para 2 muajve - Koha Jone

Kreu i grupit parlamentar të PS Taulant Balla ka qenë në Elbasan bashkë me kryeministrin Edi Rama për të festuar Ditën e Verës. Balla ka publikuar një album me foto nga aktivitetet e sotme, ndërsa uron...

Tradita e Ditës së Verës

para 2 muajve - Gazeta Telegraf

Sa herë që përmendim festën e Ditës së Verës, instiktivit mendojmë për qytetin e Elbasanit. Në këtë qytet, përgatitjet për të festuar kanë filluar ditë më përpara. Pavarësisht nga moti i pafavorshëm, aktivitetet...

Bashkia “pret” shiun, qytetarët festojnë sipas mënyrës së tyre

para 2 muajve - Opinion

Megjithëse Bashkia shtyu festimet e Ditës së Verës për ditën e diel, qytetarët e Tiranës sot kanë vendosur të festojnë sipas mënyrës së tyre, edhe pa koncerte apo organizime të tjera. Duke qenë se 14 marsi...

Në Tiranë festohet Dita e Verës

para 2 muajve - Albinfo

Qytetarët në Tiranë kanë festuar Ditën e Verës edhe pse aktivitetet për këtë ditë  janë  shtyrë për datën 17 mars. Shëtitja me familjarët ka qenë aktiviteti që shumica e qytetarëve kanë zgjedhur të bëjnë...

LSI i jep ‘shuplakën’ e fortë Veliajt dhe hedh akuzat e rënda mbi të

para 2 muajve - Sot News

Me rastin e Ditës së Verës dhe urimin e festës për gjithë qytetarët, Grupi i Këshilltarëve të LSI në Bashkinë e Tiranës nuk është përmbajtur në deklaratat e tij kundër Kreut të Bashkisë, Erion Veliaj,...

Dita e Verës festohet në Elbasan, karnevale e ballokume në bulevardin kryesor

para 2 muajve - Vizion Plus

Një herë në vit, në 14 mars, Elbasani shnderrohet ne kryeqytetin e aktiviteteve  per Diten e Veres. Festa me origjine pagane, vijon te mbetet nje tradite e fortë e ketij qyteti. Në Elbasan nuk festojne...

Qytetarët në Tiranë festuan Ditën e Verës edhe pa koncerte

para 2 muajve - Koha.net

Qytetarët në Tiranë kanë festuar Ditën e Verës edhe pse aktivitetet për të janë shtyrë më 17 mars. Shëtitja me familjarët ka qenë aktiviteti që shumica e qytetarëve kanë zgjedhur të bëjnë në kryeqytet,...

Dita e Verës në Tiranë, LSI: E vetmja arsye e shtyrjes absurde të festimeve, paniku nga protesta

para 2 muajve - Koha Jone

Qytetarët në Tiranë kanë festuar Ditën e Verës edhe pse aktivitetet për të janë  shtyrë më  17 mars. Shëtitja me familjarët ka qenë aktiviteti që shumica e qytetarëve kanë zgjedhur të bëjnë në kryeqytet,...

Qytetarët në Tiranë festuan Ditën e Verës edhe pa koncertet e Bashkisë

para 2 muajve - Koha Jone

Qytetarët në Tiranë kanë festuar Ditën e Verës edhe pse aktivitetet për të janë  shtyrë më  17 mars. Shëtitja me familjarët ka qenë aktiviteti që shumica e qytetarëve kanë zgjedhur të bëjnë në kryeqytet,...

Dita e Verës/ Rama nga Elbasani: Luli e feston më 16 e Lali më 17

para 2 muajve - BalkanWeb

Kryeministri Edi Rama dhe një pjesë e mirë e lidershipit të Partisë Socialiste do të jetë në Elbasan sot jo vetëm për Ditën e Verës. Axhenda e kryeministrit ka nisur me një takim me kryetarin e Bashkisë...

Rama tallet për Ditën e Verës: Lala e feston më 14, Luli më 16 dhe Lali më 17

para 2 muajve - Gazeta Shqip

Edi Rama zgjodhi të zbarkonte në Elbasan në vigjilje të “Ditës së Verës”, duke mbledhur ministrat, Kryesinë dhe deputetët e PS mbrëmjen e djeshme në një darkë pune. E teksa dita zbardhi, kryeministri nisi...

Elbasani ‘kryeqendër’ e Ditës së Verës, festime në qytet

para 2 muajve - BalkanWeb

Ndonëse në Tiranë festa e Ditës së Verës është shtyrë për të dielën për shkak të motit të keq, Elbasani ka nisur festimet që prej mbrëmjes së djeshme. Gazetari Fatmir Popja raporton për “BalkanWeb” se...

Kreu i PD-së Basha uron Ditën e Verës nga Elbasani!

para 2 muajve - Standard

Nga Elbasani u uroj të gjithë shqiptarëve Gëzuar Ditën e Verës, shkruan Basha në rrjetin social facebook Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka qenë gjatë ditës së sotme në Elbasan nga ku edhe ka uruar...

“Dita e Verës!” Basha e Rama në Elbasan

para 2 muajve - Standard

Edhe pse zyra e Kryeministrit Edi Rama njoftoi se nuk do të ishte në qytet, ai është parë i shoqëruar nga deputeti i qarkut, Taulant Balla. Ata kanë marrë pjesë në aktivitetet e organizuara nga bashkia....

“Dita e Verës”, Rama batuta me Bashën nga Elbasani: Lala me 14, Luli më 16, Lali më 17

para 2 muajve - Gazeta Tema

“Dita e Verës” i ka bërë bashkë në Elbasan, krerët e politikës, kryeministri Edi Rama dhe kreu i PD, Lulzim Basha. Edi Rama është parë i shoqëruar nga deputeti i qarkut, Taulant Balla dhe kryebashkiaku...

Veliaj pati të drejtë. "Populli" nuk feston dot pa Partinë

para 2 muajve - Respublica

Erjon Veliaj tha se nuk do ketë festime të Ditës së Verës më 14 mars, sepse do binte shi. Në fakt shi nuk ra, ose ranë disa pika që thanë veten. Ndaj shtyrja e festimeve “kur të dalë Dielli“, nuk eci siç...

Rama uron Ditën e Verës me një batutë për Lalën, Lulin dhe Lalin

para 2 muajve - Opinion

Kryeministri Edi Rama nga Elbasani ka uruar Ditën e Verës. Në një prononcim të shkurtër për mediat, ai tha se kjo festë këtë vit është e veçantë pasi “festohet” në tre data të ndryshme nga tre persona...

Shqipëri, Dita e Verës “bën bashkë” Ramën e Bashën

para 2 muajve - Alsat-M

Në këtë Ditë Vere në Shqipëri, krerët e politikës shqiptare, kryeministri Edi Rama dhe kreu i PD-së, Lulzim Basha kanë zgjedhur të vizitojnë Elbasanin. Edhe pse zyra e Kryeministrit në Shqipëri njoftoi...

Elbasani “kryeqendër” e Ditës së Verës, festime në qytet

para 2 muajve - Koha Jone

Ndonëse në Tiranë festa e Ditës së Verës është shtyrë për të dielën për shkak të motit të keq, Elbasani ka nisur festimet që prej mbrëmjes së djeshme. Qyteti “i origjinës” së Festës të Ditës së Verës është...

Dita e Verës, Rama ”ironi” me Lalën, Lulin dhe Lalin

para 2 muajve - Koha Jone

“Lala me 14, Luli me 16, Lali me 17”, është kjo ironia e kryeministrit Edi Rama për Ditën e Verës. Me këtë frazë që ngjalli humor tek vetë kryeministri dhe gazetarët që i drejtuan mikrofonin për të marrë...

Rama "thumbon" nga Elbasani, Erion Veliajn dhe Lulzim Bashën

para 2 muajve - Albeu

Kryeministri Rama , " Ditën e Verës " ka preferuar që ta festojë në Elbasan nën shoqërinë e kreut të bashkiës, Qazim Sejdinit. Por përveç urimeve Rama ka zgjedhur të hedh edhe disa batuta ironizuese si...

Dita e Verës, Rama batuta me Bashën nga Elbasani: Lala me 14, Luli më 16, Lali më 17

para 2 muajve - Gazeta Tema

Dita e Verës i ka bërë bashkë në Elbasan, krerët e politikës, kryeministri Edi Rama dhe kreu i PD, Lulzim Basha. Edi Rama është parë i shoqëruar nga deputeti i qarkut, Taulant Balla dhe kryebashkiaku Qazim...

“Lala feston në 14, Luli në 16, kurse Lali në 17”, Rama ironizon keq Veliajn nga Elbasani

para 2 muajve - Sot News

Kryeministri Rama në ndryshim nga Erion Veliaj ka zgjedhur që ta festojë sot ditën e Verës në Elbasan nën shoqërinë e Qazim Sejdinit. Nga aty përveç urimit për qytetarët Rama është tallur dhe me Veliajn,...

Elbasani sfidon Veliajn, nuk pyet fare për sondazhin e tij

para 2 muajve - Sot News

Festimet e ditës së verës në Elbasan nuk janë ndikuar nga sondazhi i kryebashkiakut Veliaj. Edhe pse moti sot nuk është adapti në Elbasan janë duke u dyndur njerëz për të festuar traditën pagane. Ndërkohë...

Të dielën Veliaj thërret popullin në festë, por do jetë dhe protesta e opozitës në vazhdim

para 2 muajve - Koha Jone

Erion Veliaj ka postuar në profilin e tij në Facebook se “Më bën pafundësisht krenar përzgjedhja e Tiranës, si një ndër pesë qytetet kandidate për Kryeqytetin Evropian të Rinisë 2022. Një triumf për kryeqytetin...

Rama dhe Basha në Elbasan, ndryshojnë agjendat dhe shmangin përballjen

para 2 muajve - Gazeta Observer

Mëngjesin e të enjtes, kryedemokrati Lulzim Basha ishte në Elbasan me rastin e Ditës së Verës. Zyra e Shtypit të Partisë Demokratike njoftoi se ai do të zhvillonte ecje nëpër qytet si dhe do të kishte...

VIDEO/ Basha “ndërron” sloganin: Nano ik, Nano ik…

para 2 muajve - Gazeta Tema

Kryedemokrati Lulzim Basha, vijon të ironizohet nga mjaft qytetarë që takon gjatë vizitave nëpër qytete. Edhe pse drejtuesit e strukturave tregohen të kujdesshëm për t’i shfaqur përpara aktivistë të opozitës,...

Dita e Verës/ Protestë dhe festë në Elbasan, sot në qytet “beteja” Rama-Basha

para 2 muajve - Gazeta Shqip

Prej mbrëmjes së djeshme qeveria e drejtuar nga Edi Rama, por edhe deputetët e anëtarë të Kryesisë së PS ndodhen në Elbasan, ku kanë zhvilluar një mbledhje pune për të diskutuar mbi krizën politike dhe...

“Nano ik”, dibranit i ka ngecur koha në 2005, Basha: Jo, jo Rama ik!

para 2 muajve - Gazeta Shqip

Gjatë vizitës së ditës së djeshme në Dibër, kryedemokrati Lulzim Basha është kapur ngushtë teksa takonte një qytetar të moshuar. Mbështetësit të PD, duket sikur ora i ishte ndalur në vitin 2005, kur protestonte...

Sot Dita e Verës, çfarë simbolizon festa pagane shqiptare

para 2 muajve - Alsat-M

Dita e Verës është një festë pagane me origjinë të lashtë ilire. Festimet kryhen në nderim të natyrës së bukur shqiptare dhe bimësisë që merr jetë pikërisht më 14 mars. Ballokumja është gatimi tradicional...

Festa e Ditës së Verës; Tradita e Veçantë e Elbasanit me lule dhe ballokume

para 2 muajve - Top Channel

Misionarët e parë të Ditës së Verës erdhën. Me lule dhe me cicërimat e tyre ata kanë mbushur plot rrugicat e kalasë së Elbasanit, aty ku festa pagane i ka rrënjët e thella. Shpërndarja e luleve nëpër dyer...

Dita e Verës, tradita e veçantë e Elbasanit me lule dhe ballokume

para 2 muajve - InfoMagazin

Misionarët e parë të Ditës së Verës erdhën. Me lule dhe me cicërimat e tyre ata kanë mbushur plot rrugicat e kalasë së Elbasanit, aty ku festa pagane i ka rrënjët e thella. Shpërndarja e luleve nëpër dyer...

Dita e Verës, historia dhe traditat e një feste të lashtë

para 2 muajve - Opinion

Dita e Verës e ka zanafillën në faltoren Zana e Çermenikës, e ndërtuar në rrethinat e qytetit të Elbasanit, e cila në kulturën pagane ishte perëndesha e gjuetisë, pyjeve dhe e te gjithë natyrës. Sipas...

Festa e Ditës së Verës, tradita me lule dhe ballokume

para 2 muajve - Gazeta Telegraf

Misionarët e parë të Ditës së Verës erdhën. Me lule dhe me cicërimat e tyre ata kanë mbushur plot rrugicat e kalasë së Elbasanit, aty ku festa pagane i ka rrënjët e thella. Shpërndarja e luleve nëpër dyer...

Elbasani sot kryeqyteti i Ditës së Verës, anulohet “përballja” Rama-Basha

para 2 muajve - Opinion

Elbasani do të jetë sot kryeqyteti i Ditës së Verës. Që në mbrëmjen e 13 marsit, aty kanë mbërritur qindra njerëz që do të marrin pjesë në aktivitetet festive të organizuara nga bashkia. Organizimet festive...

Dita e Verës, tradita e veçantë e Elbasanit me lule dhe ballokume

para 2 muajve - Klan Kosova

Misionarët e parë të Ditës së Verës erdhën. Me lule dhe me cicërimat e tyre ata kanë mbushur plot rrugicat e kalasë së Elbasanit, aty ku festa pagane i ka rrënjët e thella. Shpërndarja e luleve nëpër dyer...

Dita e verës dhe disa detaje tradicionale që mund të mos i keni ditur

para 2 muajve - Gazeta Tema

Nga Hyjni S. Ceka Dita e Verës vjen nga thellësitë e shekujve iliro-arbëreshë. Ajo është festë e gjithë trojeve shqiptare. Më 14 mars, edhe në Skrapar të gjendesh, edhe mes Labërisë, në kodrat e Filatit...

Dita e Verës, tradita e veçantë e Elbasanit me lule dhe ballokume

para 2 muajve - Klan Kosova

Misionarët e parë të Ditës së Verës erdhën. Me lule dhe me cicërimat e tyre ata kanë mbushur plot rrugicat e kalasë së Elbasanit, aty ku festa pagane i ka rrënjët e thella. Shpërndarja e luleve nëpër dyer...

“Dita e Verës”/ Festime në mbarë vendin, në Tiranë aktivitetet të dielën

para 2 muajve - Vizion Plus

Shqiptarët festojnë 14 marsin “Ditën e Verës”. Kryeqendra e festimeve është Elbasani, me ballokumen, ëmbëlsirë tradicionale e kësaj zone. Në këtë qytet festimet kanë nisur mbrëmjen e 13 marsit me panairin...

Shqipëria feston Ditën e Verës

para 2 muajve - Koha.net

Sot në Shqipëri kremtohet Dita e Verës, një festë me origjinë të lashtë. Kryeqendra e kësaj feste është Elbasani, ndërsa shenja dalluese e këtij festimi është gatimi i ballokumeve. Një festë pagane, shumë...

Festa e Ditës së Verës, tradita me lule dhe ballokume

para 2 muajve - Koha Jone

Misionarët e parë të Ditës së Verës erdhën. Me lule dhe me cicërimat e tyre ata kanë mbushur plot rrugicat e kalasë së Elbasanit, aty ku festa pagane i ka rrënjët e thella. Shpërndarja e luleve nëpër dyer...

“Lala, Luli dhe Lali…”, Rama humor dhe urime nga Elbasani për Ditën e Verës

para 2 muajve - Java News

Kryeministri Edi Rama i ka uruar sot të gjithë shqiptarët për Ditën e Verës, nga kryeqyteti i kësaj feste, Elbasani. Shefi i qeverisë ishte i pranishëm në një vizitë në Skampa, e më pas në panairin “Dita...

Çfarë po ndodh? Rama dhe Basha në Elbasan, policia dhe FNSH blindojnë qytetin

para 2 muajve - Sot News

Prej dy ditësh është bërë e ditur se kryeministri Rama dhe kabineti qeveritar do të zhvendosen ditën e sotme në Elbasan ku do të mbajnë një drekë punë. Ndërkohë bëhet e ditur se në Elbasan sot do të shkojë...

Viti interesant për Ditën e Verës, Rama: Lala e feston më 14, Luli më 16 dhe Lali më 17

para 2 muajve - Lexo

Me rastin e Ditës së Verës Kryeministri Edi Rama ishte në Elbasan nën shoqërinë e Qazim Sejdinit. Nga aty përveç urimit për qytetarët Rama ka komentuar edhe festimet në ditë të ndryshme të kësaj feste....

Nga Elbasani nëpër të gjithë Shqipërinë! Pak nga origjina dhe historia e “Ditës së Verës”…

para 2 muajve - Blitz

Prej disa vitesh tashmë, Dita e Verës është bërë festë kombëtare, pra që do të thotë është zyrtarisht festë e të gjithë shqiptarëve dhe sigurisht është ditë pushimi. E megjithëse shumica e njerëzve sa...

Lala më 14, Luli më 16, Lali më 17, Rama batuta me Bashën nga Elbasani për Ditën e Verës

para 2 muajve - Lexo

Me rastin e Ditës së Verës Kryeministri Edi Rama ishte në Elbasan nën shoqërinë e Qazim Sejdinit. Nga aty përveç urimit për qytetarët Rama ka komentuar edhe festimet në ditë të ndryshme të kësaj feste....

“Lala, Luli dhe Lali…”, Rama ironi dhe urime nga Elbasani për Ditën e Verës

para 2 muajve - Java News

Kryeministri Edi Rama ka uruar sot gjithë shqiptarët për Ditën e Verës, nga kryeqyteti i kësaj feste, Elbasani. I pranishëm në nje vizite ne Skampa, e me pas ne panairin dita e veres 2019, qe mbahet në...

Qytetarët në Tiranë festuan Ditën e Verës edhe pa koncerte

para 2 muajve - KosovaPress

Shëtitja me familjarët ka qenë aktiviteti që shumica e qytetarëve kanë zgjedhur të bëjnë në kryeqytet, ku nuk kanë munguar as shitjet e veroreve apo ballokumeve. Edhe pse Bashkia e Tiranës shtyu festimet...

Dita e Verës, çfarë simbolizon festa pagane

para 2 muajve - Koha Jone

Dita e Verës është një festë pagane me origjinë të lashtë. Festimi kryhet në nderim të natyrës së bukur shqiptare dhe bimësisë që merr jetë pikërisht në 14 mars. Ballokumja është gatimi tradicional që...

Qeveria anuloi “Ditën e Verës” nga frika e protestave

para 2 muajve - Shekulli

Lindita Bushgjokaj Qeveria anuloi festimet e Ditës së Verës nga frika e protestave, duke gjetur si shkak prishjen e motit. Në Elbasan, ku ashtu si në Tiranë, janë anuluar festimet, por do zhvillohet një...

Dita e verës dhe disa detaje tradicionale që mund të mos i keni ditur

para 2 muajve - Bota.al

Nga Hyjni S. Ceka Dita e Verës vjen nga thellësitë e shekujve iliro-arbëreshë. Ajo është festë e gjithë trojeve shqiptare. Më 14 mars, edhe në Skrapar të gjendesh, edhe mes Labërisë, në kodrat e Filatit...

Sot festohet Dita e Verës

para 2 muajve - RTV 21

Zanafillën Dita e Verës e ka në faltoren Zana e Çermenikës Sot në Shqipëri kremtohet Dita e Verës, një festë me origjinë të lashtë. Kryeqendra e kësaj feste është Elbasani, ndërsa shenja dalluese e këtij...

Shqipëria feston Ditën e Verës

para 2 muajve - Gazeta Observer

Sot në Shqipëri kremtohet Dita e Verës, një festë me origjinë të lashtë. Kryeqendra e kësaj feste është Elbasani, ndërsa shenja dalluese e këtij festimi është gatimi i ballokumeve. Një festë pagane, shumë...

Nano ik! Basha ‘zihet ngushtë’ para protestuesit në Dibër

para 2 muajve - Lexo

Lideri demokrat Lulzim Basha ishte dje në qarkun e Dibrës ku pati takime me qytetarë për t;i ftuar ata në protestën e 16 marsit kundër qeverisë, që do të zhvillohet para kryeministrisë. Rrit madhesinë...

Festa e Ditës së Verës: Tradita e Veçantë e Elbasanit me lule dhe ballokume

para 2 muajve - Infokusi

Misionarët e parë të Ditës së Verës erdhën. Me lule dhe me cicërimat e tyre ata kanë mbushur plot rrugicat e kalasë së Elbasanit, aty ku festa pagane i ka rrënjët e thella. Shpërndarja e luleve nëpër dyer...

Sot Dita e Verës, Tirana feston më 17 mars

para 2 muajve - Gazeta Observer

Festimet e Ditës së Verës në Tiranë do të zhvillohen të dielën, në 17 Mars, pasi sot moti i ftohtë dhe me shi, është i papërshtatshëm për mbi 50 aktivitetet e përgatitura nga Bashkia e Tiranës për këtë...

Historia e Ditës së Verës, që zë fill nga ‘Zana e Çermenikës’

para 2 muajve - Java News

Që në kohët antike, tempulli i 14 Marsit, festa e Ditës së Verës, ka qenë në qytetin e Elbasanit. E quajtur ndryshe si dita e largimit të dimrit, kjo festë ka krijuar tashmë traditën e saj jo vetëm tek...

“Nano ik”, dibranit i është ndalur ora në 2005, Basha: Jo, jo Rama ik!

para 2 muajve - PortaliOnline

Gjatë vizitës së ditës së djeshme në Dibër, kryedemokrati Lulzim Basha është kapur ngushtë teksa takonte një qytetar të moshuar. Mbështetësit të PD, duket sikur ora i ishte ndalur në vitin 2005, kur protestonte...

Dita e Verës: Protestë dhe festë në Elbasan, sot në qytet “beteja” Rama-Basha

para 2 muajve - PortaliOnline

Prej mbrëmjes së djeshme qeveria e drejtuar nga Edi Rama, por edhe deputetët e anëtarë të Kryesisë së PS ndodhen në Elbasan, ku kanë zhvilluar një mbledhje pune për të diskutuar mbi krizën politike dhe...

Nano ik! Basha ‘zihet ngushtë’ para protestuesit në Dibër

para 2 muajve - Gazeta Observer

Lideri demokrat Lulzim Basha ishte dje në qarkun e Dibrës ku pati takime me qytetarë për t’i ftuar ata në protestën e 16 marsit kundër qeverisë, që do të zhvillohet para kryeministrisë. Por njëri prej...

Simbolika e Dita e Verës, festës pagane që festohet në Shqipëri

para 2 muajve - Illyria

Sot, më 14 mars, është Dita e Verës,  festës së të gjithë shqiptarëve, e cila festohet më së shumti në qytetin e Elbasanit, ku është bërë si etiketë e qytetit. Dita e Verës është një festë pagane me origjinë...

Sot festohet Dita e Verës

para 2 muajve - Infokusi

Sot në Shqipëri kremtohet Dita e Verës, një festë me origjinë të lashtë. Kryeqendra e kësaj feste është Elbasani, ndërsa shenja dalluese e këtij festimi është gatimi i ballokumeve. Një festë pagane, shumë...

Dita e Verës, çfarë simbolizon festa pagane

para 2 muajve - KosovaPress

Ballokumja është gatimi tradicional që e karakterizon këtë festë. Ndërsa në disa zona të Shqipërisë ndizen edhe zjarre. Gjithashtu një detaj i kësaj feste është edhe vendosja në dorë e “verores” një byzylyk...

Sot festohet Dita e Verës

para 2 muajve - InfoMagazin

Sot në Shqipëri kremtohet Dita e Verës, një festë me origjinë të lashtë. Kryeqendra e kësaj feste është Elbasani, ndërsa shenja dalluese e këtij festimi është gatimi i ballokumeve. Një festë pagane, shumë...

Sot festohet Dita e Verës, ky është historiku i kësaj dite

para 2 muajve - Periskopi

Sot në Shqipëri kremtohet Dita e Verës, një festë me origjinë të lashtë. Kryeqendra e kësaj feste është Elbasani, ndërsa shenja dalluese e këtij festimi është gatimi i ballokumeve. Një festë pagane, shumë...

Sot festohet Dita e Verës

para 2 muajve - Arbresh

Sot në Shqipëri kremtohet Dita e Verës, një festë me origjinë të lashtë. Kryeqendra e kësaj feste është Elbasani, ndërsa shenja dalluese e këtij festimi është gatimi i ballokumeve. Një festë pagane, shumë...

Sot festohet Dita e Verës

para 2 muajve - KosovaPress

Një festë pagane, shumë më e hershme se krishterimi është festimi i Ditës së Verës, në të gjithë zonën e Elbasanit por edhe qytete të tjera të Shqipërisë. Por në këtë ditë të shënuar, Elbasani kthehet...

Rama dhe Basha “përplasen” nesër në Elbasan

para 2 muajve - Koha Jone

Posterat e vendosura nga militantët e opozitës sot në Elbasan Kryeministri Rama është zhvendosur që nga mbrëmja e sotme në qytetin e Elbasanit ku ka mbledhur ministrat e tij, në një ritual të kthyer në...

​Kryeministri Rama në Elbasan, PD nuk e pret me protesta

para 2 muajve - Lajmi.net

Kryeministri shqiptar, Edi Rama, ka mbërritur mbrëmjen e sotme në Elbasan, për të pritur Ditën e Verës në këtë qytet. Shefi i qeverisë do t’u bashkohet aktiviteteve të organizuara nga pushteti lokal për...

Rama mbledh ministrat në Elbasan, nesër “përballet” me Bashën

para 2 muajve - Opinion

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur ministrat e kabinetit të tij qeveritar, një natë para festës së Ditës së Verës në Elbasan. Ende nuk ka një version zyrtar lidhur me axhendën, por burime pranë qeverisë...

Koncerti i Ditës së Verës, në Teatrin “Skampa” në Elbasan

para 2 muajve - Top Channel

Mbrëmjen e 12 marsit, Teatri “Skampa” i Elbasanit ishte i tejmbushur për të ndjekur koncertin simfonik, që organizohet në kuadër të festimeve të Ditës së Verës. Ky koncert u rikthye pas 12 vitesh, ndërsa...

Rama me qeverinë në Elbasan, kryetari i PD-së surprizon me deklaratën

para 2 muajve - Sot News

Kryeministri Edi Rama do të mbledhë ministrat, Kryesinë e PS-së dhe deputetët në Elbasan lidhur me situatën politike në vend Për këtë vizitë të kreut të qeverisë, kryetari i PD-së në Elbasan, Eugen Isaj...

“Dhurata” e qytetarëve të Elbasanit për Edi Ramën

para 2 muajve - Koha Jone

Kur jemi një ditë larg festës së Ditës së Verës, e cila festohet si askund tjetër në qytetin e Elbasanit, ish kryeministri Sali Berisha zgjedh një mënyrë tjetër për të “uruar” kryeministrin Edii Rama....

​Kryeministri Rama në Elbasan, PD nuk e pret me protesta

para 2 muajve - Arbresh

Kryeministri shqiptar, Edi Rama, ka mbërritur mbrëmjen e sotme në Elbasan, për të pritur Ditën e Verës në këtë qytet. Shefi i qeverisë do t’u bashkohet aktiviteteve të organizuara nga pushteti lokal për...

Kryeministri Rama në Elbasan, PD nuk e pret me protesta

para 2 muajve - KosovaPress

Shefi i qeverisë do t'u bashkohet aktiviteteve të organizuara nga pushteti lokal për këtë festë simbolike të qytetit. Udhëtimi dhe mbërritja e tij ka kaluar e qetë. Dega e PD-së në Elbasan ka lajmëruar...

282 policë nga Tirana, Elbasani blindohet për Ditën e Verës

para 2 muajve - LajmiFundit

Nesër shqiptarët festojnë një ndër festat më të dashura, Ditën e Verës. Sic dihet qendra e festimeve do të jetë Elbasani. Si cdo vit qindra njerëz mblidhen nga gjithë Shqipëria drejt Elbasanit për t’ju...

Kriza politike: Qeveria zhvendoset në Elbasan, opozita proteston para parlamentit

para 2 muajve - Gazeta Telegraf

Kryeministri Rama në mediat italiane: Pas protestave në Shqipëri janë fuqi të huaja Jakup B. GJOÇA Sot është e planifikuar të mbahet seanca plenare e Parlamentit dhe opozita ka deklaruar se do të organizojë...

Festimet e Ditës së Verës shtyhen për 17 mars, Veliaj: Votuan 10 mijë qytetarë

para 2 muajve - Vizion Plus

Bashkia e Tiranës do t’i zhvendosë festimet për Ditën e Verës më 17 mars dhe jo më 14 kur është zyrtarisht kjo festë. Shtyrja e festimeve sipas Bashkisë së Tiranës u morr pas një sondazhi të bërë në rrjetet...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK