http://kariera.mk

Vuçiç i vendosur: Dialogu me Kosovën pas taksës

para 2 muajve - Vizion Plus

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, këtë të enjte është shprehur se beson se bashkësia ndërkombëtare do të vazhdojë me thirrje racionale në Prishtinë për të hequr dorë nga taksa ndaj mallrave serbe....

Shpend Ahmeti flet rreth vizitës së fundit në Bruksel, thotë se janë ankuar që Vuçiqi i ka quajtur ‘banditë’

para 2 muajve - GazetaBlic

Kryesuesi i delegacionit për bisedime me Serbinë, Shpend Ahmeti sonte në Rubikon ka folur rreth vizitës së fundit të tij dhe Fatmir Limajt në Bruksel, e cila u pa si e fshehur pasi nuk pati asnjë paralajmërim....

Vuçiq dhe zyrtari britanik Moor bisedojnë për dialogun dhe tarifën

para 2 muajve - Kallxo

Britania e Madhe pavarësisht daljes së planifikuar nga BE-ja do të mbetet e përkushtuar për të ndihmuar dhe mbështetur rajonit e Ballkanit. Këtë e konfirmoi në Beograd, drejtori i përgjithshëm për çështje...

Daçiq ka treguar se a janë SHBA-ja e Rusia për ndarjen e Kosovës

para 2 muajve - Portalb

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, ka thënë se Kosova do ta heqë taksën e vënë ndaj mallrave të Serbisë, por ashtu që ajo të mos ndihet e turpëruar. “Tashmë e kam thënë se çdo gjë po ngjan...

Daçiq tregon kush janë dy shtetet që do të vendosin për ndarjen e Kosovës

para 2 muajve - OraInfo

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, ka thënë se Kosova do ta heqë taksën e vënë ndaj mallrave të Serbisë, por ashtu që ajo të mos ndihet e turpëruar. “Tashmë e kam thënë se çdo gjë po ngjan...

Bërnabiqi i thotë Moore se Kosova s’mendon për dialogun dhe refuzon të arrihet kompromisi

para 2 muajve - Koha.net

Drejtori i përgjithshëm për Çështje Politike të Zyrës së Jashtme britanike, Richard Moore tha sot në Beograd në një takim me kryeministren e Serbisë Ana Bërnabiq, se është e nevojshme të vazhdohet me përpjekjet...

Vuçiq nuk heq dorë nga kushti: Dialogu pas taksës

para 2 muajve - Alsat-M

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, shprehu shpresën e tij sot se bashkësia ndërkombëtare do të vazhdojë me thirrje racionale në Prishtinë për të hequr dorë nga taksa ndaj mallrave serbe. Në një bisedë...

Moore pas takimit me Bërnabiq: Vazhdoni përpjekjet për gjetjen e kompromisit rreth Kosovës

para 2 muajve - Klan Kosova

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq është takuar sot me drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Zyrtari britanik në takim theksoi se...

Pas thirrjes për heqje të taksës, Moore takon Bërnabiqin, ja kërkesa për të

para 2 muajve - GazetaBlic

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq është takuar sot me drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Zyrtari britanik në takim theksoi se...

Daçiq tregon se a janë SHBA-ja e Rusia për ndarjen e Kosovës

para 2 muajve - Koha.net

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, ka thënë se Kosova do ta heqë taksën e vënë ndaj mallrave të Serbisë, por ashtu që ajo të mos ndihet e turpëruar. “Tashmë e kam thënë se çdo gjë po ngjan...

Vuçiq nuk heq dorë nga kushti: Dialogu pas taksës

para 2 muajve - Flaka

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, shprehu shpresën e tij sot se bashkësia ndërkombëtare do të vazhdojë me thirrje racionale në Prishtinë për të hequr dorë nga taksa ndaj mallrave serbe. Në një bisedë...

Haradinaj: Mogherini anuloi konferencën me mua kur i kërkova rol SHBA’së në dialog

para 2 muajve - Periskopi

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se Zyrtarja e Lartë e BE’së Federica Mogherini, ka ndryshuar qëndrim ndaj Kosoës dhe e ka anuluar konferencën me të, kur Haradinaj ia ka përmendur involvimin e SHBA’së...

Ministri serb: OKB duhet të verifikojë marrëveshjen me Kosovën

para 2 muajve - BalkanWeb

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka ripërsëritur sot se Këshilli i Sigurimit i OKB do të ishte një shembull logjik që duhet ndjekur nëse Beogradi dhe Prishtina arrijnë një marrëveshje. “Është...

Vuçiq dhe zyrtari britanik Moor biseduan për dialogun dhe tarifën

para 2 muajve - Portalb

Britania e Madhe pavarësisht daljes së planifikuar nga BE-ja do të mbetet e përkushtuar për të ndihmuar dhe mbështetur rajonit e Ballkanit. Këtë e konfirmoi në Beograd, drejtori i përgjithshëm për çështje...

Vuçiç takohet me Moor, ankohet për taksën

para 2 muajve - Albeu

Britania e Madhe pavarësisht daljes së planifikuar nga BE-ja do të mbetet e përkushtuar për të ndihmuar dhe mbështetur rajonit e Ballkanit. Këtë e konfirmoi në Beograd , drejtori i përgjithshëm për çështje...

Shpend Ahmeti flet rreth vizitës së fundit në Bruksel, thotë se janë ankuar që Vuçiqi i ka quajtur ‘banditë’

para 2 muajve - Insajderi

Ahmeti thotë se arsyeja e shkuarjes së Bruksel ishte dërgimi i platformës për dialogun e cila u votua në Kuvendin e Kosovës. Ahmeti thotë se këto takime janë normale dhe se nuk ka nevojë t’i ipet një kahje...

Ahmeti thotë se në Bruksel folën edhe për taksën: Iu ankuam pse Vuçiqi na quajti ‘banditë’

para 2 muajve - Gazeta Monitor

Kryesuesi i delegacionit për bisedime me Serbinë, Shpend Ahmeti sonte në Rubikon ka folur rreth vizitës së fundit të tij dhe Fatmir Limajt në Bruksel, e cila u pa si e fshehur pasi nuk pati asnjë paralajmërim.....

Ahmeti thotë se në Bruksel folën edhe për taksën: Iu ankuam pse Vuçiqi na quajti ‘banditë’

para 2 muajve - Periskopi

Kryesuesi i delegacionit për bisedime me Serbinë, Shpend Ahmeti sonte në Rubikon ka folur rreth vizitës së fundit të tij dhe Fatmir Limajt në Bruksel, e cila u pa si e fshehur pasi nuk pati asnjë paralajmërim,...

Richard Moore nga Serbia, jep një porosi për Kosovën

para 2 muajve - GazetaBlic

Drejtori i Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, edhe nga Serbia i ka bërë thirrje Kosovës që ta heq taksën. Pas vizitës në Kosovë, Drejtori...

Moore në Beograd, i bën thirrje Kosovës ta heq taksën

para 2 muajve - OraInfo

Nga vizita në Beograd, Drejtori i Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, i ka bërë thirrje autoriteteve të Kosovës ta heqin taksën . Pas vizitës...

Serbia e gatshme për dialog, pasi Kosova të heqë taksën

para 2 muajve - Koha.net

Beograd, 14 mars - Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili sot ka pritur në Beograd sot drejtorin e përgjithshëm politik në Foreign Officeit të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, deklaroi se...

Moore edhe nga Beogradi i bën thirrje Kosovës që ta heq taksën

para 2 muajve - Lajmi.net

Drejtori i Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, edhe nga Serbia i ka bërë thirrje Kosovës që ta heq taksën. Pas vizitës në Kosovë, Drejtori...

Vuçiq nuk heq dorë nga kushti: Dialogu pas taksës

para 2 muajve - Infokusi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, shprehu shpresën e tij sot se bashkësia ndërkombëtare do të vazhdojë me thirrje racionale në Prishtinë për të hequr dorë nga taksa ndaj mallrave serbe, shkruan inFokus....

Daciq: Nëse Kosova fton SHBA’në në dialog, ne e duam Rusinë dhe Kinën aty

para 2 muajve - Infokusi

Ka shumë oferta për zgjidhje në tavolinë dhe njëra prej tyre që e di unë është demarkacioni dhe tri të tjera, thotë ministri i jashtëm serb, Ivica Daciq, duke komentuar dialogun mes Kosovës dhe Serbisë,...

Daçiq: Këshilli i Sigurimit duhet të verifikojë marrëveshjen Beograd-Prishtinë

para 2 muajve - Alsat-M

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka ripërsëritur sot se Këshilli i Sigurimit i OKB do të ishte një shembull logjik që duhet ndjekur nëse Beogradi dhe Prishtina arrijnë një marrëveshje. “Është...

Daçiq: Këshilli i Sigurimit duhet të verifikojë marrëveshjen Beograd-Prishtinë

para 2 muajve - Klan Kosova

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka ripërsëritur sot se Këshilli i Sigurimit i OKB do të ishte një shembull logjik që duhet ndjekur nëse Beogradi dhe Prishtina arrijnë një marrëveshje. “Është...

Kosova s’është e interesuar për marrëveshje, i thotë Bërnabiq zyrtarit britanik

para 2 muajve - Gazeta Monitor

Drejtori i përgjithshëm për Çështje Politike të Zyrës së Jashtme britanike, Richard Moore, tha sot në Beograd në një takim me kryeministren e Serbisë Ana Bërnabiq, se është e nevojshme të vazhdohet me...

Vuçiq dhe zyrtari britanik Moor bisedojnë për dialogun dhe tarifën

para 2 muajve - RTV 21

Zyrtari i lartë britanik tha se ka kërkuar nga autoritetet e Prishtinës të shfuqizojnë tarifën Britania e Madhe pavarësisht daljes së planifikuar nga BE-ja do të mbetet e përkushtuar për të ndihmuar dhe...

Vuçiq takon Moore: Të hiqet taksa, më pas vjen dialogu

para 2 muajve - Klan Kosova

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq shprehu shpresën e tij sot se bashkësia ndërkombëtare do të duhet të vazhdojë me thirrje racionale ndaj Prishtinës për të hequr taksën ndaj produkteve me origjinë nga Serbia....

Brukseli i gatshëm për vazhdimin e dialogut, por jo edhe palët

para 2 muajve - KosovaLive360

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimi Europian (BE), Federica Mogherini duke marrë pjesë në seancën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të Amerikës (OKB) ka përsëritur se Kosova duhet ta tërheq...

Daçiq: Këshilli i Sigurimit duhet të verifikojë marrëveshjen Beograd-Prishtinë

para 2 muajve - GazetaBlic

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka ripërsëritur sot se Këshilli i Sigurimit i OKB do të ishte një shembull logjik që duhet ndjekur nëse Beogradi dhe Prishtina arrijnë një marrëveshje. “Është...

Zyrtari britanik takohet me Vuçiq, taksa temë kryesore

para 2 muajve - GazetaBlic

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është deklaruar pas takimit me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Vuçiq shpreson që bashkësia...

Vuçiq dhe zyrtari britanik Moor bisedojnë për dialogun dhe tarifën

para 2 muajve - Evropa e Lirë

Britania e Madhe pavarësisht daljes së planifikuar nga BE-ja do të mbetet e përkushtuar për të ndihmuar dhe mbështetur rajonit e Ballkanit. Këtë e konfirmoi në Beograd, drejtori i përgjithshëm për çështje...

Vuçiq dhe Moor bisedojnë për dialogun dhe tarifën

para 2 muajve - Lajmi.net

Britania e Madhe pavarësisht daljes së planifikuar nga BE-ja do të mbetet e përkushtuar për të ndihmuar dhe mbështetur rajonit e Ballkanit. Këtë e konfirmoi në Beograd, drejtori i përgjithshëm për çështje...

Vizitat e tri delegacioneve të superfuqive: Analistët vlerësojnë se u lëkund Ramush Haradinaj për taksën

para 2 muajve - GazetaBlic

Vetëm për pak ditë, zyrtarë të tri superfuqive botërore vizituan Kosovën. Arsyeja e këtyre vizitave, natyrisht se mbetet taksa 100% ndaj produkteve serbe dhe atyre boshnjake. Zyrtarë nga SHBA-të, Gjermania...

Vizitat e tri delegacioneve të superfuqive në Kosovë: Haradinaj lëshon “pe” për taksën

para 2 muajve - GazetaBlic

Vetëm për pak ditë, zyrtarë të tri superfuqive botërore vizituan Kosovën. Arsyeja e këtyre vizitave, natyrisht se mbetet taksa 100% ndaj produkteve serbe dhe atyre boshnjake. Zyrtarë nga SHBA-të, Gjermania...

Moore pas takimit me Bërnabiq: Vazhdoni përpjekjet për gjetjen e kompromisit rreth Kosovës

para 2 muajve - Ekonomia Online

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq është takuar sot me drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Zyrtari britanik në takim theksoi se...

Daçiq tregon se a janë ShBA-ja e Rusia për ndarjen e Kosovës

para 2 muajve - Ekonomia Online

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, ka thënë se Kosova do ta heqë taksën e vënë ndaj mallrave të Serbisë, por ashtu që ajo të mos ndihet e turpëruar. “Tashmë e kam thënë se çdo gjë po ngjan...

Vuçiq nuk heq dorë nga kushti: Dialogu pas taksës

para 2 muajve - InfoMagazin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, shprehu shpresën e tij sot se bashkësia ndërkombëtare do të vazhdojë me thirrje racionale në Prishtinë për të hequr dorë nga taksa ndaj mallrave serbe. Në një bisedë...

Vuçiq nuk heq dorë nga kushti: Dialogu pas taksës

para 2 muajve - KosovaPress

Në një bisedë me drejtorin politik të Zyrës së Jashtme për çështje politike, Richard Moor, Vuçiq tha se Serbia do të jetë menjëherë e gatshme të rifillojë bisedimet me Prishtinën pas heqjes së këtyre taksave....

Qytetarët flasin për taksën, nëse duhet të mbetet apo të largohet nga Qeveria

para 2 muajve - Periskopi

Vendosja e taksës 100 për qind ndaj produkteve serbe dhe boshnjake nga Qeveria e Kosovës, po diskutohet tash e disa muaj nëse taksa duhet të mbetet ende apo të hiqet, kërkesë kjo e vende mike si Gjermania,...

Daciq: Nëse Kosova fton SHBA’në në dialog, ne e duam Rusinë dhe Kinën aty

para 2 muajve - Periskopi

Ka shumë oferta për zgjidhje në tavolinë dhe njëra prej tyre që e di unë është demarkacioni dhe tri të tjera, thotë ministri i jashtëm serb, Ivica Daciq, duke komentuar dialogun mes Kosovës dhe Serbisë,...

Pas Prishtinës diplomati britanik mbërin në Beograd, Vuçiç: Shpresoj të hiqet taksa

para 2 muajve - Java News

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç, është takuar me diplomatin britanik, Richard Moore, me të cilin kanë diskutuar rreth vendimit të Kosovës për taksë ndaj produkteve serbe dhe vazhdimit të dialogut...

Richard Moore nga Serbia, jep një porosi për Kosovën

para 2 muajve - Gazeta Fjala

Drejtori i Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, edhe nga Serbia i ka bërë thirrje Kosovës që ta heq taksën. Pas vizitës në Kosovë, Drejtori...

Serbia e gatshme për dialog, pasi Kosova të heqë taksën

para 2 muajve - Ekonomia Online

Beograd, 14 mars – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili sot ka pritur në Beograd sot drejtorin e përgjithshëm politik në Foreign Officeit të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, deklaroi se...

Vuçiq dhe zyrtari britanik Moor bisedojnë për dialogun dhe tarifën

para 2 muajve - Gazeta e re

Britania e Madhe pavarësisht daljes së planifikuar nga BE-ja do të mbetet e përkushtuar për të ndihmuar dhe mbështetur rajonit e Ballkanit. Këtë e konfirmoi në Beograd, drejtori i përgjithshëm për çështje...

“Rastet e Kosovës dhe Katalonjës nuk janë të krahasueshme”

para 2 muajve - Koha.mk

Ministri i Jashtëm spanjoll, Josep Borrell ka thënë  në Beograd se rastet e Kosovës dhe Katalonjës nuk janë të krahasueshme. “Këto krahasime bien në veshë të shurdhër, nuk kanë peshë, edhe pse avokatët...

Pas Kosovës, Richard Moore shkon në Serbi

para 2 muajve - Klan Kosova

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të takohet me drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Vuçiq do të takohet me Moore në ndërtesën...

Vuçiq: Serbia kthehet në dialog në momentin kur Prishtina e heq taksën

para 2 muajve - Periskopi

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, është takuar me diplomatin britanik, Richard Moore, me të cilin kanë diskutuar rreth vendimit të Kosovës për taksë ndaj produkteve serbe dhe vazhdimit të dialogut...

Zyrtari britanik takohet me Vuçiq, taksa temë kryesore

para 2 muajve - Gazeta Observer

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është deklaruar pas takimit me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Vuçiq shpreson që bashkësia...

Pse Shqipëria nuk e mbushi dot hapësirën e taksës së Kosovës?!

para 2 muajve - Gazeta Tema

Nga Ben Andoni Ndërkohë që të gjithë aktorët politikë, aleatët ndërkombëtarë dhe grupet e interesit po gjykojnë e përflasin taksën doganore prej 100% vendosur importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina,...

Daçiq: Këshilli i Sigurimit duhet të verifikojë marrëveshjen Beograd-Prishtinë

para 2 muajve - Gazeta Observer

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka ripërsëritur sot se Këshilli i Sigurimit i OKB do të ishte një shembull logjik që duhet ndjekur nëse Beogradi dhe Prishtina arrijnë një marrëveshje. “Është...

“Rastet e Kosovës dhe Katalonjës nuk janë të krahasueshme”

para 2 muajve - Klan Kosova

Ministri i Jashtëm spanjoll, Josep Borrell ka thënë  në Beograd se rastet e Kosovës dhe Katalonjës nuk janë të krahasueshme. “Këto krahasime bien në veshë të shurdhër, nuk kanë peshë, edhe pse avokatët...

Pas Kosovës, Richard Moore shkon në Serbi

para 2 muajve - Lajmi.net

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të takohet me drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Vuçiq do të takohet me Moore në ndërtesën...

Britania mbetet e përkushtuar për Ballkanin Perëndimor përkundër Brexitit

para 2 muajve - Insajderi

Në takim me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, Moor ka thënë se i ka paraqitur kërkesë Prishtinës për heqjen e taksave në import të prodhimeve nga Serbia, në mënyrë që të vazhdohet dialogu, është...

Ministri i Jashtëm spanjoll: Nuk mund të krahasohen rastet e Katalonjës dhe Kosovës

para 2 muajve - GazetaBlic

Ministri i Jashtëm spanjoll, Josep Borrell ka thënë në Beograd se rastet e Kosovës dhe Katalonjës nuk janë të krahasueshme. “Këto krahasime bien në veshë të shurdhër, nuk kanë peshë, edhe pse avokatët...

Negociatorët kosovarë përçahen

para 2 muajve - OraInfo

Anëtarët e Delegacionit Shtetëror për Bisedime me Serbinë kanë nisur fërkimet e para mes veti. Vizita e fundit në Bruksel e bashkëkryesuesve të Delegacionit Shtetëror për Bisedime me Serbinë, Fatmir Limajt...

Taksa mbetët, pavarësisht se tri top-delegacione shkuan

para 2 muajve - OraInfo

Tri top-delegacione ishin për vizitë në Kosovë dhe taksa mbeti përsëri. Brenda pesë ditëve Kosovën e kanë vizituar zyrtarë të lartë nga SHBA-ja, nga Gjermania dhe nga Britania e Madhe, të cilët ishin të...

Tri top-delegacione vizituan Kosovën, taksa mbetet

para 2 muajve - Lajmi.net

Brenda pesë ditëve Kosovën e kanë vizituar zyrtarë të lartë nga SHBA-ja, nga Gjermania dhe nga Britania e Madhe, të cilët ishin të njëzëshëm për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe e boshnjake. Megjithatë...

Tri top-delegacione shkuan, taksa mbeti

para 2 muajve - GazetaBlic

Brenda pesë ditëve Kosovën e kanë vizituar zyrtarë të lartë nga SHBA-ja, nga Gjermania dhe nga Britania e Madhe, të cilët ishin të njëzëshëm për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe e boshnjake. Megjithatë...

Pas Prishtinës, zyrtari i lartë britanik viziton Beogradin

para 2 muajve - Bota Press

Zyrtari i lartë i Britanisë së Madhe, Richard Moore, pas vizitës së djeshme në Kosovë, do të qëndrojë në sot Beograd. Drejtori i Përgjithshëm për Çështje Politike do të ketë takime me krerë të shtetit...

Vuçiq vazhdon ankesat: Kosova kundër dialogut, Serbia për paqe dhe stabilitet

para 2 muajve - Shprehja.com

Ai është shprehur se Kosova, me platformën për dialogun ka treguar se është kundër dialogun dhe nuk dihet se cili do të jetë hapi i tyre i ardhshëm. “Prishtina me Platformën ka treguar sejanë kundër dialogut...

Vuçiq vazhdon ankesat: Kosova kundër dialogut, Serbia për paqe dhe stabilitet

para 2 muajve - GazetaBlic

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq sot në një takim me ministrin e jashtëm spanjoll e ka shfrytëzuar situatën të ankohet për Kosovën. Ai është shprehur se Kosova, me platformën për dialogun ka treguar se...

Pas Kosovës, Richard Moore shkon në Serbi

para 2 muajve - Infokusi

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të takohet me drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Vuçiq do të takohet me Moore në ndërtesën...

“Çmimi” i lartë i taksës

para 2 muajve - Gazeta e re

Kosova po humb në rrafshin politik ndërkombëtar si pasojë e refuzimit të kërkesave të shtuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendeve më të fuqishme evropiane për pezullimin e taksës doganore,...

Tri top-delegacione shkuan, taksa mbeti

para 2 muajve - Infokusi

Brenda pesë ditëve Kosovën e kanë vizituar zyrtarë të lartë nga SHBA-ja, nga Gjermania dhe nga Britania e Madhe, të cilët ishin të njëzëshëm për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe e boshnjake. Megjithatë...

Pas vizitës në Kosovë, Moore takohet me Vuçiqin në Serbi

para 2 muajve - Arbresh

Drejtori i Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore do të vizitojë sot Serbinë. I njëjti do të takohet me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq. Takimi...

Ministri serb ende ‘ëndërron”! NATO dështoi të na e marrë Kosovën, ajo është e jona

para 2 muajve - Bota Press

Ministri i Inovacionit dhe Teknologjisë në Serbi, Nenad Popoviq, ka thënë se ‘NATO ka dështuar ta marrë Kosovën, sepse Kosova është Serbi”. Këto komente, ai i ka bërë në 20 vjetorin e bombardimeve të NATO’s...

Pas Kosovës, Richard Moore shkon në Serbi

para 2 muajve - Ekonomia Online

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të takohet me drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Vuçiq do të takohet me Moore në ndërtesën...

Ministri i jashtëm spanjoll: Kosova nuk duhet të krahasohet me Katalonjën

para 2 muajve - Arbresh

Ministri i Jashtëm spanjoll, Josep Borrell ka thënë në Beograd se rastet e Kosovës dhe Katalonjës nuk janë të krahasueshme. “Këto krahasime bien në veshë të shurdhër, nuk kanë peshë, edhe pse avokatët...

Tri top-delegacione shkuan, taksa mbeti

para 2 muajve - Gazeta Liria

Brenda pesë ditëve Kosovën e kanë vizituar zyrtarë të lartë nga SHBA-ja, nga Gjermania dhe nga Britania e Madhe, të cilët ishin të njëzëshëm për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe e boshnjake. Megjithatë...

Vuçiq vazhdon ankesat: Kosova kundër dialogut, Serbia për paqe dhe stabilitet

para 2 muajve - Infokusi

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq sot në një takim me ministrin e jashtëm spanjoll e ka shfrytëzuar situatën të ankohet për Kosovën. Ai është shprehur se Kosova, me platformën për dialogun ka treguar se...

‘Kls

para 2 muajve - Arbresh

Ministri i Jashtëm spanjoll, Josep Borrell ka thënë në Beograd se rastet e Kosovës dhe Katalonjës nuk janë të krahasueshme. “Këto krahasime bien në veshë të shurdhër, nuk kanë peshë, edhe pse avokatët...

Përçahen negociatorët

para 2 muajve - Arbresh

Vizita e fundit në Bruksel e bashkëkryesuesve të Delegacionit Shtetëror për Bisedime me Serbinë, Fatmir Limajt dhe Shpend Ahmetit, nuk i ka pëlqyer anëtarit të këtij Delegacioni Enver Hoxhajt. Analistët...

Tri top-delegacione vizituan Kosovën, taksa mbetet

para 2 muajve - Gazeta Observer

Brenda pesë ditëve Kosovën e kanë vizituar zyrtarë të lartë nga SHBA-ja, nga Gjermania dhe nga Britania e Madhe, të cilët ishin të njëzëshëm për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe e boshnjake. Megjithatë...

Tri top delegacione shkuan, taksa mbeti

para 2 muajve - Periskopi

Brenda pesë ditëve Kosovën e kanë vizituar zyrtarë të lartë nga SHBA-ja, nga Gjermania dhe nga Britania e Madhe, të cilët ishin të njëzëshëm për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe e boshnjake. Megjithatë...

Tri top-delegacione shkuan, taksa mbeti

para 2 muajve - Ekonomia Online

Brenda pesë ditëve Kosovën e kanë vizituar zyrtarë të lartë nga ShBA-ja, nga Gjermania dhe nga Britania e Madhe, të cilët ishin të njëzëshëm për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe e boshnjake. Megjithatë...

Presidenti serb vazhdon të ankohet për Kosovën

para 2 muajve - OraInfo

Aleksandër Vuҫiq edhe sot ka vazhduar me ankesat e tij për Kosovën. Ai është shprehur se Kosova, me platformën për dialogun ka treguar se është kundër dialogun dhe nuk dihet se cili do të jetë hapi i tyre...

Vuçiq thotë se Kosova është kundër dialogut e Serbia për paqe dhe stabilitet

para 2 muajve - GazetaBlic

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq sot në një takim me ministrin e jashtëm spanjoll e ka shfrytëzuar situatën të ankohet për Kosovën. Ai është shprehur se Kosova, me platformën për dialogun ka treguar se...

Vuçiq vazhdon ankesat: Kosova kundër dialogut, Serbia për paqe dhe stabilitet

para 2 muajve - Lajmi.net

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq sot në një takim me ministrin e jashtëm spanjoll e ka shfrytëzuar situatën të ankohet për Kosovën. Ai është shprehur se Kosova, me platformën për dialogun ka treguar se...

Vuçiq vazhdon ankesat: Kosova kundër dialogut, Serbia pro paqes dhe stabilitetit

para 2 muajve - Lajmi.net

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq sot në një takim me ministrin e jashtëm spanjoll e ka shfrytëzuar situatën të ankohet për Kosovën. Ai është shprehur se Kosova, me platformën për dialogun ka treguar se...

Taksa, Haradinaj refuzon edhe Britaninë e Madhe

para 2 muajve - Portalb

Kryeministri Ramush Haradinaj është takuar me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Haradinaj ka thënë se në këta takim është biseduar...

Taksa, Haradinaj refuzon edhe Britaninë e Madhe

para 2 muajve - Klan Kosova

Kryeministri Ramush Haradinaj është takuar me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Haradinaj ka thënë se në këta takim është biseduar...

A i kërkoi Richard Moore, Ramush Haradinajt heqjen e taksës?!

para 2 muajve - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka takuar sot drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Haradinaj duke fol për takimin, ka...

Fajon thotë se ka shumë besim te Mogherini

para 2 muajve - Koha.mk

Deputetja e Parlamentit Evropian, Tanja Fajon ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini në Këshillin e Sigurimit si kërkesë për mbështetjen e kësaj trupe të OKB-së në finalizimin...

Fajon: Kam besim të madh te Mogherini

para 2 muajve - Alsat-M

Deputetja e Parlamentit Evropian Tanja Fajon ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini në Këshillin e Sigurimit si kërkesë për mbështetjen e kësaj trupe të OKB-së në finalizimin...

Haradinaj: Bisedimet dolën nga binarët me diskutimet për shkëmbim territoresh

para 2 muajve - Illyria

Prishtinë, 13 mars 2019 – Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha të mërkurën se bisedimet me Serbinë dolën nga binarët kur shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini,...

“Çmimi” i lartë i taksës

para 2 muajve - GazetaBlic

Kosova po humb në rrafshin politik ndërkombëtar si pasojë e refuzimit të kërkesave të shtuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendeve më të fuqishme evropiane për pezullimin e taksës doganore,...

Fajon flet për dialogun Kosovë-Serbi, ka disa fjalë edhe për Mogherinin

para 2 muajve - GazetaBlic

Deputetja e Parlamentit Evropian Tanja Fajon ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini në Këshillin e Sigurimit si kërkesë për mbështetjen e kësaj trupe të OKB-së në finalizimin...

Vuçiq thotë se Kosova është kundër dialogut e Serbia për paqe dhe stabilitet

para 2 muajve - Arbresh

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq sot në një takim me ministrin e jashtëm spanjoll e ka shfrytëzuar situatën të ankohet për Kosovën. Ai është shprehur se Kosova, me platformën për dialogun ka treguar se...

Dialogu Kosovë – Serbi, Fajon befason me deklaratën për Mogherinin

para 2 muajve - OraInfo

Dialogu Kosovë – Serbi vazhdon të jetë temë shumë e diskutuar në vend dhe jo vetëm. Deputetja e Parlamentit Evropian, Tanja Fajon, ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini...

‘Çmimi’ i lartë i taksës

para 2 muajve - Kallxo

Kosova po humb në rrafshin politik ndërkombëtar si pasojë e refuzimit të kërkesave të shtuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendeve më të fuqishme europiane për pezullimin e taksës doganore,...

Si po ndikon taksa në raportet e Kosovës me miqtë ndërkombëtar?

para 2 muajve - OraInfo

Taksa ndaj Serbisë duket se ka ‘acaruar’ raportet e Kosovës me ndërkombëtarës. Kosova po humb në rrafshin politik ndërkombëtar si pasojë e refuzimit të kërkesave të shtuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës...

Fajon: Kam besim të madh te Mogherini

para 2 muajve - RTV 21

Fajon ka komentuar fjalimin e Mogherinit në Këshillin e Sigurimit Deputetja e Parlamentit Evropian Tanja Fajon ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini në Këshillin e Sigurimit...

Fajon thotë se ka shumë besim te Mogherini

para 2 muajve - Koha.net

Deputetja e Parlamentit Evropian, Tanja Fajon ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini në Këshillin e Sigurimit si kërkesë për mbështetjen e kësaj trupe të OKB-së në finalizimin...

Përçahet Ekipi, Ahmeti: Nuk i kam faj Hoxhajt që PAN-i s’e bëri bashkëkryesues

para 2 muajve - Koha.net

Përçarjes së koalicionit qeverisës për taksën tani i janë shtuar edhe mospajtimet për dialogun në Ekipin negociator. Shkak është bërë qëndrimi i paparalajmëruar i dy bashkëkryesuesve të Ekipit negociator...

​Fajon: Kam besim të madh te Mogherini

para 2 muajve - Lajmi.net

Deputetja e Parlamentit Evropian Tanja Fajon ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini në Këshillin e Sigurimit si kërkesë për mbështetjen e kësaj trupe të OKB-së në finalizimin...

Taksa, Haradinaj refuzon edhe Britaninë e Madhe

para 2 muajve - Sovrani

Kryeministri Ramush Haradinaj është takuar me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Haradinaj ka thënë se në këta takim është biseduar...

Fajon flet për dialogun Kosovë-Serbi, ka disa fjalë edhe për Mogherinin

para 2 muajve - GazetaBlic

Deputetja e Parlamentit Evropian Tanja Fajon ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini në Këshillin e Sigurimit si kërkesë për mbështetjen e kësaj trupe të OKB-së në finalizimin...

Ministri spanjoll: Kosova dhe Katalonja – raste të pakrahasueshme

para 2 muajve - Illyria

Beograd, 13 mars 2019 – Ministri i Jashtëm i Spanjës, Josep Borell, deklaroi të mërkurën në Beograd se rasti i Kosovës dhe ai i Katalonjës nuk është i krahasueshëm. “Këto dy situata nuk kanë të bëjnë fare...

Daçiq kërcënon NATO-n: Serbia do të ndërhyjë në Mitrovicë nëse sulmohen serbët

para 2 muajve - Klan Kosova

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, ka deklaruar se Serbia nuk do të heshtë, pas planeve të autoriteteve të Kosovës sipas mediave serbe, për të ndërhyrë në minierën e Trepçës. “Të gjithë e dinë mirë...

Haradinaj i reagon Mogherinit për taksën dhe dialogun me Serbinë

para 2 muajve - DW

Qeveria e Prishtinës i kërkon ndërmjetësueses së dialogut Federika Mogherinit që mos ta lidhë taksën me dialogun. Mogherini tha në New York se pa u hequr taksa nuk do të thërras raund të ri bisedimesh....

“Çmimi” i lartë i taksës

para 2 muajve - Lajmi.net

Kosova po humb në rrafshin politik ndërkombëtar si pasojë e refuzimit të kërkesave të shtuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendeve më të fuqishme evropiane për pezullimin e taksës doganore,...

"Çmimi" i lartë i taksës

para 2 muajve - Evropa e Lirë

Kosova po humb në rrafshin politik ndërkombëtar si pasojë e refuzimit të kërkesave të shtuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendeve më të fuqishme evropiane për pezullimin e taksës doganore,...

Daçiç: Deklarata e Mogherinit jo për ndryshimin e formatit të dialogut

para 2 muajve - Vizion Plus

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç ka deklaruar se deklarata e  Federica Mogherinit se Këshilli i Sigurimit i OKB duhet të verifikojë marrëveshjen e Beogradit dhe Prishtinës, nuk do të thotë se do të...

Moore: Londra kërkon t’ i hapet rruga dialogut

para 2 muajve - RTV 21

Limaj: Britania kërkon pezullimin e taksës.-Haradinaj: Marrëveshje finale me njohje reciproke, në kufijtë ekzistues Edhe Britania e Madhe ka kërkuar pezullimin e taksës për t’i hapur rrugë procesit të...

Mogherini: Hiqni taksën, fillon dialogu!

para 2 muajve - RTV 21

Haradinaj: Dialogu kishte ngecur para se të vendosej taksa.- Ahmeti: Në Bruksel mendohet se dialogun e ka bllokuar Kosova Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri,...

Daçiq: Deklarata e Mogherinit nuk nënkupton ndryshimin e formatit të dialogut

para 2 muajve - Koha.net

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq tha sot se deklaratat e Federica Mogherinit se Këshilli i Sigurimit i OKB duhet të verifikojë marrëveshjen e Beogradit dhe Prishtinës, nuk do të thotë se do të ketë...

Daçiq: Deklarata e Mogherinit nuk nënkupton ndryshimin e formatit të dialogut

para 2 muajve - GazetaBlic

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq tha sot se deklaratat e Federica Mogherinit se Këshilli i Sigurimit i OKB duhet të verifikojë marrëveshjen e Beogradit dhe Prishtinës, nuk do të thotë se do të ketë...

Fajon: Kam shumë besim te Mogherini për dialogun

para 2 muajve - Infokusi

Deputetja e Parlamentit Evropian, Tanja Fajon, ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini në Këshillin e Sigurimit si kërkesë për mbështetjen e kësaj trupe të OKB-së në finalizimin...

Ministri spanjoll: Rasti i Kosovës dhe Katalonjës jo të krahasushëm

para 2 muajve - Vizion Plus

Ministri i Jashtëm i Spanjës, Josep Borell deklaroi në Beograd se rasti i Kosovës dhe ai i Katalonjës nuk është i krahasueshëm sepse siç tha ai, të dyja situatat nuk kanë lidhje me njëra tjetrën. “Këto...

Pse Shqipëria nuk e mbushi dot hapësirën e taksës së Kosovës?!

para 2 muajve - KDPolitik

Shkruan: Ben Andoni Ndërkohë që të gjithë aktorët politikë, aleatët ndërkombëtarë dhe grupet e interesit po gjykojnë e përflasin taksën doganore prej 100% vendosur importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina,...

Ministri spanjoll: Rasti i Kosovës dhe Katalonjës nuk është i krahasueshëm

para 2 muajve - RTV 21

“Këto dy situata nuk kanë të bëjnë fare me njëra-tjetrën” Ministri i Jashtëm i Spanjës, Josep Borell deklaroi në Beograd se rasti i Kosovës dhe ai i Katalonjës nuk është i krahasueshëm sepse siç tha ai,...

Fajon: Kam besim të madh te Mogherini

para 2 muajve - Infokusi

Deputetja e Parlamentit Evropian Tanja Fajon ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini në Këshillin e Sigurimit si kërkesë për mbështetjen e kësaj trupe të OKB-së në finalizimin...

Daçiç paralajmëron NATO-n: Serbia do ndërhyjë në Mitrovicë nëse sulmohen serbët

para 2 muajve - Gazeta Tema

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç, ka deklaruar se Serbia nuk do të heshtë, pas planeve të autoriteteve të Kosovës sipas mediave serbe, për të ndërhyrë në minierën e Trepçës. “Të gjithë e dinë mirë se...

Daçiq kërcënon NATO-n: Serbia do të ndërhyjë në Mitrovicë nëse sulmohen serbët

para 2 muajve - Infokusi

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, ka deklaruar se Serbia nuk do të heshtë, pas planeve të autoriteteve të Kosovës sipas mediave serbe, për të ndërhyrë në minierën e Trepçës. “Të gjithë e dinë mirë...

Fajon: Kam besim të madh te Mogherini

para 2 muajve - Flaka

Deputetja e Parlamentit Evropian Tanja Fajon ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini në Këshillin e Sigurimit si kërkesë për mbështetjen e kësaj trupe të OKB-së në finalizimin...

Daçiq: Qëndrimi i Mogherinit s`nënkupton ndryshim të formatit dialogues

para 2 muajve - Flaka

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq tha sot se deklaratat e Federica Mogherinit se Këshilli i Sigurimit i OKB duhet të verifikojë marrëveshjen e Beogradit dhe Prishtinës, nuk do të thotë se do të ketë...

Hoxhaj i reagon Ahmetit: Mos u ulni në atë nivel, takohuni me Mogherinin në Bruksel jo me këshilltaret e saj

para 2 muajve - Periskopi

Anëtari i Ekipit Negociator për Dialogun nga radhët e PDK’së, Enver Hoxhaj i ka reaguar deklaratës së sotme të bashkëkryesuesit të Ekipit për Dialog, Shpend Ahmetit, i cili sot tha se nuk është faji i...

Pse Shqipëria nuk e mbushi dot hapësirën e taksës së Kosovës?!

para 2 muajve - Java News

Nga Ben Andoni Ndërkohë që të gjithë aktorët politikë, aleatët ndërkombëtarë dhe grupet e interesit po gjykojnë e përflasin taksën doganore prej 100% vendosur importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina,...

Ministri spanjoll: Kosova dhe Katalonja, dy raste të ndryshme

para 2 muajve - BalkanWeb

Ministri i Jashtëm spanjoll, Josep Borrell tha sot në Beograd se Kosova nuk ka të bëjë fare me gjendjen në Katalonjë, raporton e përditshmja serbe Danas. Josep Borrell u shpreh se mbështetësit e pavarësisë...

Haradinaj: Kosova është e interesuar për dialogun me Serbinë

para 2 muajve - BalkanWeb

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka pritur në një takim sot, Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Përmes një statusi në...

“Çmimi” i lartë i taksës

para 2 muajve - Arbresh

Kosova po humb në rrafshin politik ndërkombëtar si pasojë e refuzimit të kërkesave të shtuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendeve më të fuqishme evropiane për pezullimin e taksës doganore,...

“Çmimi” i lartë që Kosova po paguan për taksën

para 2 muajve - InfoMagazin

Kosova po humb në rrafshin politik ndërkombëtar si pasojë e refuzimit të kërkesave të shtuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendeve më të fuqishme evropiane për pezullimin e taksës doganore,...

Ministri i Spanjës gjatë takimit me Daçiçin: Kosova nuk është Katalonjë

para 2 muajve - Albeu

Madridi zyrtar shpreson së dialogu është zgjidhja e vetme për një epilog përfundimtar ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Serbisë. Kështu ka deklaruar ministri i Punëve të Jashtme të Spanjës, Josep Borrell.Sipas...

“Çmimi” i lartë i taksës

para 2 muajve - Arbresh

Kosova po humb në rrafshin politik ndërkombëtar si pasojë e refuzimit të kërkesave të shtuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendeve më të fuqishme evropiane për pezullimin e taksës doganore,...

Haradinaj i reagon Mogherinit për taksën dhe dialogun me Serbinë

para 2 muajve - KDPolitik

Qeveria e Prishtinës i kërkon ndërmjetësueses së dialogut Federika Mogherinit që mos ta lidhë taksën me dialogun. Mogherini tha në New York se pa u hequr taksa nuk do të thërras raund të ri bisedimesh....

“Çmimi” i lartë i taksës

para 2 muajve - KDPolitik

Kosova po humb në rrafshin politik ndërkombëtar si pasojë e refuzimit të kërkesave të shtuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendeve më të fuqishme evropiane për pezullimin e taksës doganore,...

Ministri spanjoll: Rasti i Kosovës dhe Katalonjës nuk është i krahasueshëm

para 2 muajve - KDPolitik

Ministri i Jashtëm i Spanjës, Josep Borell deklaroi në Beograd se rasti i Kosovës dhe ai i Katalonjës nuk është i krahasueshëm sepse siç tha ai, të dyja situatat nuk kanë lidhje me njëra tjetrën. “Këto...

Ministri spanjoll: Rasti i Kosovës dhe Katalonjës jo i krahasushëm

para 2 muajve - BalkanWeb

Ministri i Jashtëm i Spanjës, Josep Borell deklaroi në Beograd se rasti i Kosovës dhe ai i Katalonjës nuk është i krahasueshëm sepse siç tha ai, të dyja situatat nuk kanë lidhje me njëra tjetrën. “Këto...

Ministri i Jashtëm i Spanjës ka një qëndrim për Kosovën

para 2 muajve - GazetaBlic

Madridi zyrtar shpreson së dialogu është zgjidhja e vetme për një epilog përfundimtar ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Serbisë. Kështu ka deklaruar ministri i Punëve të Jashtme të Spanjës, Josep Borrell....

Ministri i Jashtëm i Spanjës i bën thirrje Kosovës që të dialogojë me Serbinë

para 2 muajve - OraInfo

Spanja është njëra nga shtetet evropiane që nuk e ka njohur Kosovën si shtet. Madridi zyrtar shpreson së dialogu është zgjidhja e vetme për një epilog përfundimtar ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Serbisë....

Vuçiç: Dialogu mbaroi, Kosova e bllokoi atë

para 2 muajve - BalkanWeb

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar sot se me miratimin e platformës për dialogun në Kuvend, Kosova tregoi se është kundër tij duke shënuar edhe fundin. Sipas tij, lëvizjet e Kosovës janë...

Vuçiç: Miratimi i platformës, ka bllokuar dialogun Kosovë-Serbi

para 2 muajve - Vizion Plus

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiçështë shprehur se Kosova me  miratimin e platformës tregoi se është kundër dialogut dhe kështu shënoi fundin e tij. Presidenti ndër të tjera është shprehur se askush...

Haradinaj takohet me britanikët, thotë se janë kundër ndarjes

para 2 muajve - Medial

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj pas takimit me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, ka thënë se kanë biseduar për zhvillimet...

Britania konfirmon mbështetjen për Kosovën

para 2 muajve - Alsat-M

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Sipas komunikatës...

Vuçiq “dorëzohet” për dialogun

para 2 muajve - GazetaBlic

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se me miratimin e platformës tregoi se është kundër dialogut dhe kështu shënoi fundin e tij. Sipas tij, askush nuk i din lëvizjet e ardhshme të Kosovës...

Fajon: Dialogu Kosovë-Serbi, shumë i rëndësishëm për Mogherinin dhe gjithë BE-në

para 2 muajve - Sovrani

Deputetja e Parlamentit Evropian Tanja Fajon ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini në Këshillin e Sigurimit si kërkesë për mbështetjen e kësaj trupe të OKB-së në finalizimin...

Fajon: Dialogu Kosovë-Serbi, shumë i rëndësishëm për Mogherinin dhe gjithë BE-në

para 2 muajve - Gazeta Observer

Deputetja e Parlamentit Evropian Tanja Fajon ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini në Këshillin e Sigurimit si kërkesë për mbështetjen e kësaj trupe të OKB-së në finalizimin...

Daçiq: Verifikimi i marrëveshjes nuk do të thotë se do të ndryshohet ajo

para 2 muajve - Infokusi

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq tha sot se deklaratat e Federica Mogherinit se Këshilli i Sigurimit i OKB duhet të verifikojë marrëveshjen e Beogradit dhe Prishtinës, nuk do të thotë se do të ketë...

Fajon thotë se ka shumë besim te Mogherini

para 2 muajve - Epoka e Re

Deputetja e Parlamentit Evropian, Tanja Fajon ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini në Këshillin e Sigurimit si kërkesë për mbështetjen e kësaj trupe të OKB-së në finalizimin...

Ministri spanjoll: Rasti i Kosovës dhe Katalonjës nuk është i krahasushëm

para 2 muajve - Evropa e Lirë

Ministri i Jashtëm i Spanjës, Josep Borell deklaroi në Beograd se rasti i Kosovës dhe ai i Katalonjës nuk është i krahasueshëm sepse siç tha ai, të dyja situatat nuk kanë lidhje me njëra tjetrën. "Këto...

Kryediplomati i Spanjës: Nuk do ta njohim Kosovën por mbështesim dialogun me Serbinë

para 2 muajve - Alsat-M

Ministri i jashtëm spanjoll, Josep Borel ka thënë se vendi i tij nuk kundërshton pavarësinë e Kosovës, por përkrah arritjen e një kompromisi. Borel i cili ndodhet për vizitë në Beograd, ka takuar presidentin...

Kërcënimi i Daçiç: Serbia do të ndërhyjë në Mitrovicë nëse sulmohen serbët

para 2 muajve - Java News

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç, ka deklaruar se Serbia nuk do të heshtë, pas planeve të autoriteteve të Kosovës sipas mediave serbe, për të ndërhyrë në minierën e Trepçës. “Të gjithë e dinë mirë se...

Daçiq nuk ka të ndalur, përsëri falënderon Spanjën për mosnjohjen e Kosovës

para 2 muajve - Lajmi.net

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, sot është takuar me homologun e tij spanjoll Josep Borrell. Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka falënderuar edhe një herë Spanjën për...

Borrel: Zgjidhja e qëndrueshme për Kosovën, përmes dialogut

para 2 muajve - Shenja

Ministri i Punëve të Jashtme të Spanjës, Josep Borrell, sot në Beograd ka deklaruar se vendi i tij vlerëson se vetëm përmes dialogut mund të arrihet në një zgjidhje të qëndrueshme kompromisi për çështjen...

Fajon: Kam shumë besim te Mogherini

para 2 muajve - Arbresh

Deputetja e Parlamentit Evropian Tanja Fajon ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini në Këshillin e Sigurimit si kërkesë për mbështetjen e kësaj trupe të OKB-së në finalizimin...

Haradinaj tregon se çfarë bisedoi me zyrtarin e lartë britanik Moore

para 2 muajve - Klan Kosova

Kryeministri Ramush Haradinaj është takuar me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Haradinaj përmes një statusi në rrjetin social...

Haradinaj takon Mooren: Kosova thellësisht e interesuar të arrijë marrëveshje me Serbinë

para 2 muajve - Koha.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë një takimi që ka zhvilluar gjatë ditës së sotme me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard...

Fajon: Kam besim të madh te Mogherini

para 2 muajve - Gazeta e re

Deputetja e Parlamentit Evropian Tanja Fajon ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini në Këshillin e Sigurimit si kërkesë për mbështetjen e kësaj trupe të OKB-së në finalizimin...

Fajon: Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është shumë i rëndësishëm për Mogherinin dhe gjithë BE-në

para 2 muajve - Insajderi

Deputetja e Parlamentit Evropian, Tanja Fajon ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini në Këshillin e Sigurimit si kërkesë për mbështetjen e kësaj trupe të OKB-së në finalizimin...

Fajon: Kam besim të madh te Mogherini për dialogun Kosovë-Serbi

para 2 muajve - Periskopi

Deputetja e Parlamentit Evropian Tanja Fajon ka vlerësuar fjalimin e shefes së diplomacisë së BE-së Federica Mogherini në Këshillin e Sigurimit si kërkesë për mbështetjen e kësaj trupe të OKB-së në finalizimin...

Haradinaj: Kosova pro marrëveshjes me Serbinë në kufijtë ekzistues

para 2 muajve - Kallxo

Pas takimit me ekipin negociator të Kosovës, zyrtari i lartë i qeverisë britanike, Richard Moore ka takuar kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj. Haradinaj përmes një njoftimi në profilin e tij në...

Fajon: Kam besim të madh te Mogherini

para 2 muajve - KosovaPress

"Unë kam shumë besim te Federica Mogherini. E di që dialogu midis Serbisë dhe Kosovës është shumë i rëndësishëm jo vetëm për të, por për gjithë BE-në. Bëhet fjalë për zgjerimin e Ballkanit Perëndimor",...

Haradinaj: Nuk pranoj kushtet e Serbisë taksa mbetet në fuqi

para 2 muajve - Shekulli

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj thotë, se edhe dy këshilltarët e Kancelares gjermane, Markel, Jan Hecker dhe Matthias Lüttenberg, i kërkuan atij heqjen e taksës ndaj Serbisë. Kryeministri i Kosovës,...

Ministri spanjoll thotë se Kosova dhe Serbia mund të arrijnë zgjidhje vetëm përmes dialogut

para 2 muajve - Lajmi.net

Ministri i Jashtëm i Spanjës, Josep Borrell, ka thënë se Kosova dhe Serbia mund të arrijnë një zgjidhje vetëm përmes dialogut. Kreu i diplomacisë spanjolle, Josep Borrell, ka thënë se qëndrimi i Spanjës...

Fatmir Limaj: Të gjithë ndërkombëtarët po kërkojnë që ta pezullojmë taksën

para 2 muajve - Vizion Plus

Ekipi negociator i Kosovës në bisedimet me Serbinë, Fatmir Limaj u takua të mërkurën me drejtorin e përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Pas...

“Çmimi” i lartë që Kosova po paguan për taksën

para 2 muajve - Insajderi

Kosova po humb në rrafshin politik ndërkombëtar si pasojë e refuzimit të kërkesave të shtuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendeve më të fuqishme evropiane për pezullimin e taksës doganore,...

Ahmeti: Brukseli kërkon një qëndrim ndaj taksës

para 2 muajve - Kallxo

Bashkëkryesuesi i ekipit negociator, Shpend Ahmeti tha sot se takimi ekipit dhe zyrtarit të lartë të Qeverisë Britanike, Richard Moore, ka qenë për procesin e dialogut Kosovë-Serbi. “Edhe Mbretëria e Bashkuar...

Haradinaj takon Mooren: Kosova thellësisht e interesuar atë arrijë marrëveshje me Serbinë

para 2 muajve - Koha.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka takuar Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Haradinaj ka thënë të kenë bashkëbiseduar...

Ministri spanjoll: Kosova dhe Katalonja, dy raste të ndryshme

para 2 muajve - Java News

Ministri i Jashtëm spanjoll, Josep Borrell tha sot në Beograd se Kosova nuk ka të bëjë fare me gjendjen në Katalonjë, raporton e përditshmja serbe Danas. Josep Borrell u shpreh se mbështetësit e pavarësisë...

Moore i konfirmon Haradinajt mbështetjen e Britanisë së Madhe për Kosovën

para 2 muajve - Gazeta e re

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Sipas komunikatës...

“Zgjidhja për Kosovën mund të jetë ndryshe nga rezoluta 1244”

para 2 muajve - BalkanWeb

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, tha se deklarata e përfaqësueses së lartë të BE-së Federica Mogherini, para Këshillit të Sigurimit të OKB-së lidhur...

Ramushi flet pas takimit me zyrtarin britanik, nuk tregon për taksën

para 2 muajve - OraInfo

Ramush Haradinaj ka folur pas takimit me drejtorin britanik. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj pas takimit me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë...

Limaj: Të gjithë na kërkojnë pezullimin e taksës

para 2 muajve - Kallxo

Bashkëkryesuesi i ekipit negociator, Fatmir Limaj pas takimit me zyrtarin e Qeverisë Britanike, Richard Moore, tha se ky i fundit ka kërkuar që të pezullohet taksa ndaj Serbisë. “Britania inkurajon dhe...

Vuçiq ‘nuk i di’ hapat e ardhshëm të palës kosovare

para 2 muajve - Kallxo

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar sot në Beograd me ministrin e punëve të jashtme të Spanjës, Zhozef Borell, të cilin e ka falënderuar për “qëndrimin parimor” për të mos e pranuar pavarësinë...

Kosova e interesuar për marrëveshje me Serbinë, në thelb njohja në kufijtë ekzistues

para 2 muajve - RTV 21

Haradinaj është shprehur mirënjohës për përkrahjen e vazhdueshme të Britanisë së Madhe Dejtori i përgjithshëm për çështje politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore gjatë...

Haradinaj pas takimit me zyrtarin britanik nuk e përmend pezullimin e taksës

para 2 muajve - Lajmi.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është takuar sot me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Kreu i ekzekutivit, Ramush...

Daçiq: Deklarata e Mogherinit nuk nënkupton ndryshimin e formatit të negociatave

para 2 muajve - Klan Kosova

Kryediplomati serb, Ivica Daçiq ka komentuar deklaratat e shefes së diplomacisë evropiane,  Federica Mogherini se Këshilli i Sigurimit i OKB do të duhet të verifikojë marrëveshjen mes Prishtinës dhe Beogradit....

Vuçiç: Nuk e di çfarë planifikon Kosova

para 2 muajve - Albeu

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, deklaroi sot se Prishtina zyrtare me miratimin e platformës shënoi fundin e dialogut. Ai këto komente i bëri pas takimit me shefin e diplomacisë spanjolle, Josep...

Daçiq kërcënon NATO-n: Serbia do të ndërhyjë në Mitrovicë nëse sulmohen serbët

para 2 muajve - Ekonomia Online

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, ka deklaruar se Serbia nuk do të heshtë, pas planeve të autoriteteve të Kosovës sipas mediave serbe, për të ndërhyrë në minierën e Trepçës. “Të gjithë e dinë mirë...

Cila ishte porosia e Britanisë përmes zyrtarit të saj? Flet Haradinaj

para 2 muajve - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj pas takimit me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, ka thënë se kanë biseduar për zhvillimet...

Kosovë, nis takimi i Richard Moore me delegacionin shtetëror

para 2 muajve - Alsat-M

Ka nisur takimi i drejtorit të përgjithshëm për çështje politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore me delegacionin shtetëror të Kosovës. Takimi është duke u zhvilluar në...

Limaj: Të gjithë po kërkojnë që ta pezullojmë taksën

para 2 muajve - Evropa e Lirë

Ekipi negociator i Kosovës në bisedimet me Serbinë, Fatmir Limaj u takua të mërkurën me drejtorin e përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Pas...

Daçiq komenton deklaratat e Mogherinit: Ato nuk nënkuptojnë ndryshimin e formatit të negociatave

para 2 muajve - GazetaBlic

Kryediplomati serb, Ivica Daçiq ka komentuar deklaratat e shefes së diplomacisë evropiane, Federica Mogherini se Këshilli i Sigurimit i OKB do të duhet të verifikojë marrëveshjen mes Prishtinës dhe Beogradit....

Daçiç paralajmëron NATO-n: Serbia do ndërhyjë në Mitrovicë nëse sulmohen serbët

para 2 muajve - InfoMagazin

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç, ka deklaruar se Serbia nuk do të heshtë, pas planeve të autoriteteve të Kosovës sipas mediave serbe, për të ndërhyrë në minierën e Trepçës. “Të gjithë e dinë mirë se...

Haradinaj: Të interesuar për marrëveshje finale me Serbinë por…

para 2 muajve - LajmiFundit

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka pritur në një takim sot, Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Përmes një shkrimi në...

Njohjën e Kosovës nga Serbia pas dialogut e pret edhe Britania

para 2 muajve - OraInfo

Edhe Britania pret që nga Dialogu, Serbia të njohë Kosovën. Pas takimit ndërmjet Drejtorit të Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore dhe delegacionit...

Vuçiq thotë së Kosova ka bllokuar dialogun me miratimin e platformës

para 2 muajve - OraInfo

Kreu i Serbisë, Aleksandër Vuçiq pretendon se me miratimin e platformës, Kosova e ka bllokuar dialogun. Vuçiq ka thënë sot se me miratimin e platformës tregoi se është kundër dialogut dhe kështu shënoi...

Vuçiq pretendon se me miratimin e platformës, Kosova e ka bllokuar dialogun

para 2 muajve - Politiko

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se me miratimin e platformës tregoi se është kundër dialogut dhe kështu shënoi fundin e tij. Sipas tij, askush nuk i din lëvizjet e ardhshme të Kosovës...

Daçiq: Deklarata e Mogherinit nuk nënkupton ndryshimin e formatit të dialogut

para 2 muajve - Gazeta e re

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq tha sot se deklaratat e Federica Mogherinit se Këshilli i Sigurimit i OKB duhet të verifikojë marrëveshjen e Beogradit dhe Prishtinës, nuk do të thotë se do të ketë...

Daçiq: Deklarata e Mogherinit nuk nënkupton ndryshimin e formatit të dialogut

para 2 muajve - KosovaPress

Ai shtoi se nuk ka negocime dhe se Prishtina “platformën e saj mund ta varë në korridorin e parlamentit si gazetë e murit ose një njoftim të brendshëm". Shefja e diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini...

Vuçiq pretendon se me miratimin e platformës, Kosova e ka bllokuar dialogun

para 2 muajve - Lajmi.net

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se me miratimin e platformës tregoi se është kundër dialogut dhe kështu shënoi fundin e tij. Sipas tij, askush nuk i din lëvizjet e ardhshme të Kosovës...

Fillon takimi i Haradinajt me zyrtarin britanik, taksa temë kryesore e bisedimeve

para 2 muajve - OraInfo

Taksa dhe vazhdimi i dialogut me Serbinë, e kanë sjell në Kosovë edhe një britanik. Ka nisur takimi mes kryeministrit Ramush Haradinaj dhe Drejtorit të Përgjithshëm për Çështje Politike në ministrinë e...

Vuçiq thotë se nuk e di se çfarë planifikon Prishtina

para 2 muajve - GazetaBlic

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sot se Prishtina zyrtare me miratimin e platformës shënoi fundin e dialogut. Ai këto komente i bëri pas takimit me shefin e diplomacisë spanjolle, Josep...

Ministri spanjoll e thotë në Serbi: Kosova nuk mund të krahasohet me Katalonjën

para 2 muajve - Periskopi

Ministri i Jashtëm i Spanjës, Josep Borell deklaroi në Beograd se rasti i Kosovës dhe ai i Katalonjës nuk është i krahasueshëm sepse siç tha ai, të dyja situatat nuk kanë lidhje me njëra tjetrën. “Këto...

Daçiq nuk ka të ndalur, përsëri falënderon Spanjën për mosnjohjen e Kosovës

para 2 muajve - Tetova Sot

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, sot është takuar me homologun e tij spanjoll Josep Borrell. Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka falënderuar edhe një herë Spanjën për...

Richad Moore për Klan Kosovën: Kam sjellë një mesazh të veçantë, do t’ia them Haradinajt në takim

para 2 muajve - Klan Kosova

Drejtori i Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore i është përgjigjur shkurt Klan Kosovës kur është pyetur se a ka sjellë ndonjë mesazh nga Londra....

Haradinaj: Bisedimet dolën nga binarët me diskutimet për shkëmbim territoresh

para 2 muajve - Zëri i Amerikës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha të mërkurën se bisedimet me Serbinë dolën nga binarët pasi që shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, lejoi diskutimet për...

Richad Moore: Kam sjellë një mesazh të veçantë, do t’ia them Haradinajt në takim

para 2 muajve - GazetaBlic

Drejtori i Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, i është përgjigjur shkurt Klan Kosovës kur është pyetur se a ka sjellë ndonjë mesazh nga Londra...

Haradinaj takohet me britanikët, thotë se janë kundër ndarjes

para 2 muajve - Tetova Sot

Kryeministri Ramush Haradinaj ka takuar zyrtarin e lartë të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Pas takimit, Haradinaj shkruan se Kosova është e interesuar për arritjen e marrëveshjes finale me Serbinë....

MOGHERINI: KOSOVA T’I HEQ TAKSAT

para 2 muajve - Klan Macedonia

‘Prespa’ shembull për dialogun Beograd-Prishtinë Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini, ka deklaruar në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju-Jork, se për...

Ahmeti: Kosova s’mund t’i tregojë BE-së kë ta ketë në krye të Politikës së Jashtme

para 2 muajve - Politiko

Ekipi Dialogues është takuar sot me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. E pas takimit ka folur bashkëkryesuesi i dialogut, Shpend...

Vuçiç: Dialogu ka përfunduar, Kosova e ka bllokuar

para 2 muajve - Java News

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka thënë sot se me miratimin e platformës tregoi se është kundër dialogut dhe kështu shënoi fundin e tij. Sipas tij, askush nuk e di lëvizjet e ardhshme të Kosovës...

Sipas Daçiqit, shqiptarët e kanë opsesion “ta marrin veriun” e Kosovës

para 2 muajve - Koha.net

Beograd, 13 mars - Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, i tha sot TV Pink të Beogradit se Prishtina me veprimet e veta e ka mbytur dialogun dhe shfaqi drojën se autoriteteve të Prishtinës do të mund...

Nis takimi i Haradinajt me zyrtarin britanik, temë kryesore pezullimi i taksës

para 2 muajve - Lajmi.net

Ka nisur takimi mes kryeministrit Haradinaj dhe Drejtorit të Përgjithshëm për Çështje Politike në ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Mediat në këtë takim janë lejuar të marrin...

Ministri i Jashtëm i Spanjës në Beograd: Mbështesim një zgjidhje kompromisi Serbi-Kosovë

para 2 muajve - GazetaBlic

Ministri spanjoll i Punëve të Jashtme, Josep Borrell, po qëndron në Beograd në një vizitë zyrtare, ku pas takimit me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se shteti i tij kundërshton shpalljen e,...

Daçiq kërcënon: Mos provokoni përndryshe do të reagojmë

para 2 muajve - Gazeta Observer

“Të gjithë faktorëve ndërkombëtarë iu është thënë shumë qartë se çdo intervenim, i cili i cenon marrëveshjet me Brukselin dhe NATO-n do të shkaktojë reagimin e Serbisë”, ka kërcënuar sot shefi i diplomacisë...

Borrelli në Beograd: Spanja mbështet një zgjidhje kompromisi Serbi-Kosovë

para 2 muajve - Koha.net

Ministri spanjoll i Punëve të Jashtme, Josep Borrell, po qëndron në Beograd në një vizitë zyrtare, ku pas takimit me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se shteti i tij kundërshton shpalljen e,...

Ahmeti thumbon Haradinajn: Kosova s’mund t’i tregojë BE-së kë ta ketë në krye të Politikës së Jashtme

para 2 muajve - Klan Kosova

Bashkëkryesuesi i Delegacionit Shtetëror për Dialogun, Shpend Ahmeti ka thënë se takimi me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore...

Vuçiq: Prishtina kundër dialogut, Serbia për paqe dhe stabilitet

para 2 muajve - Klan Kosova

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq sot në një takim me ministrin e jashtëm spanjoll, Josep Borrell ka thënë se Prishtina me miratimin e Platformës, tregoi se ishte kundër dialogut. Sipas tij, në këtë formë...

Edhe Britania pret që nga Dialogu, Serbia të njohë Kosovën

para 2 muajve - Politiko

Pas takimit ndërmjet Drejtorit të Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore dhe delegacionit shtetëror për Dialog, Fatmit Limaj, kryesuesi i delegacionit...

Dialogu me Serbinë, Ahmeti ‘godet’ Haradinajn

para 2 muajve - OraInfo

Shpend Ahmeti ka thumbuar kryeministrin Ramush Haradinajn. Bashkëkryesuesi i Delegacionit Shtetëror për Dialogun, Shpend Ahmeti, ka thënë se takimi me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë...

Daçiq kërcënon: Mos provokoni përndryshe do të reagojmë

para 2 muajve - Insajderi

“Të gjithë e dinë mirë se nuk guxojnë të luajnë me zjarr dhe të presin që Serbia të mos reagojë. Serbia do të reagojë”, i ka thënë Daçiq gazetarëve të cilët kërkuan t’i komentojë pretendimet se pushteti...

Mbretëria e Bashkuar mbështet Kosovën në rrugën evropiane të saj

para 2 muajve - KosovaLive360

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim drejtorin e përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Haradinaj, gjatë...

Drecun: Deklarata e Mogherinit nënkupton ndryshimin e rezolutës 1244

para 2 muajve - Klan Kosova

Deklarata e shefes së diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini, se zgjidhja e çështjes së Kosovës duhet të verifikohet në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, tregon një drejtim të ri në zgjidhjen e problemit...

Haradinaj i përgjigjet Mogherinit: Dialogu me Serbinë rikthehet edhe pa u hequr taksa

para 2 muajve - Koha Jone

Kryeministri Ramush Haradinaj iu është drejtuar përfaqësueses së lartë të BE, Federica Mogherini duke i kërkuar të mos ndërlidhë vendosjen e taksës ndaj Serbisë me ndërprerjen e dialogut mes dy shteteve....

Haradinaj i reagon Mogherinit për dialogun dhe taksën

para 2 muajve - Presheva Jone

13 Mars, 2019 Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka kërkuar nga Përfaqësuesja e Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini që të mos ndërlidh vazhdimin e dialogun me taksën doganore që Qeveria...

Edhe Britania pret që nga Dialogu, Serbia të njohë Kosovën

para 2 muajve - Koha.net

Pas takimit ndërmjet Drejtorit të Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore dhe delegacionit shtetëror për Dialog, Fatmit Limaj, kryesuesi i delegacionit...

Limaj: Qëndrimi i miqve ndërkombëtarë është zgjidhja për dialogun

para 2 muajve - RTV 21

Limaj theksoi se Moores i shpjeguan përgatitjet dhe platformën e miratuar në Kuvend Pas takimit ndërmjet drejtorit të përgjithshëm për çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar,...

“Zgjidhja e qëndrueshme për Kosovën, përmes dialogut”

para 2 muajve - Ekonomia Online

“Sa i përket Kosovës, kemi përsëritur qëndrimin e Spanjës për mosnjohje dhe njëkohësisht vlerësojmë se vetëm përmes dialogut mund të arrihet ne një zgjidhje e qëndrueshme”, tha ministri i Jashtëm spanjoll,...

Haradinaj: Nuk pranoj kushtet e Serbisë, taksa mbetet në fuqi

para 2 muajve - Gazeta Shqip

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, kritikoi bashkësinë ndërkombëtare për presionin që po i bëhet Prishtinës zyrtare për ta hequr taksën ndaj prodhimeve të Serbisë në mënyrë që t’i hapet rruga dialogut...

Limaj: Të gjithë na kërkojnë ta heqim taksën, edhe Richard Moore

para 2 muajve - Lajmi.net

Fatmir Limaj ka thënë se me zyrtarin e Qeverisë britanike, Richard Moore, kanë biseduar për përgatitjet për dialog. Bashkryesuesi i delegacionit shtetëror për dialogun, Fatmir Limaj ka thënë se me zyrtarin...

Limaj deklarohet pas takimit me zyrtarin britanik, tregon se çfarë kërkoi ai

para 2 muajve - GazetaBlic

Bashkryesuesi i delegacionit shtetëror për dialogun, Fatmir Limaj ka dhënë detaje nga takimi që zhvilloi sot me zyrtarin e Qeverisë britanike, Richard Moore. Limaj në një konferencë për media tha se në...

Haradinaj i përgjigjet Mogherinit: Dialogu ka dalë nga binarët me kohë

para 2 muajve - Opinion

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj i është kundërpërgjigjur shefes së diplomacisë të BE-së e cila ka deklaruar se për vazhdimin e dialogut Beograd-Prishtinë duhet të hiqet taksa e vendosur nga Qeveria...

Ministri i Jashtëm i Spanjës ka një qëndrim për Kosovën

para 2 muajve - Bota Press

Madridi zyrtar shpreson së dialogu është zgjidhja e vetme për një epilog përfundimtar ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Serbisë. Kështu ka deklaruar ministri i Punëve të Jashtme të Spanjës, Josep Borrell.Sipas...

Daçiq: Dikush ia ka shkruar Platformën e Dialogut Prishtinës

para 2 muajve - Iliria News

Për ministrin e Punëve të Jashtme të Serbisë nuk ka një apel unik të komunitetit ndërkombëtar drejtuar Prishtinës për të pezulluar taksën ndaj produkteve me origjinë serbe. Kjo sipas tij është edhe arsyeja...

Ahmeti: Kosova s’mund t’i tregojë BE-së kë ta ketë në krye të Politikës së Jashtme

para 2 muajve - Lajmi.net

Ekipi Dialogues është takuar sot me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërsisë së Bashkuar, Richar Moore. E pas takimit ka folur bashkëkryesuesi i dialogut, Shpend...

Vuçiq “dorëzohet” për dialogun

para 2 muajve - Bota Press

Botapress, 13 Mars-Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se me miratimin e platformës tregoi se është kundër dialogut dhe kështu shënoi fundin e tij. Sipas tij, askush nuk i din lëvizjet...

Taksa, Haradinaj-Mogherinit: Dialogu mund të vijojë edhe pa të

para 2 muajve - BalkanWeb

Kryeministri, Ramush Haradinaj i është përgjigjur përfaqësues së lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherinit lidhur me taksën. Përmes  një postimi në ‘Twitter’, Haradinaj shkruan se dialogu nuk duhet...

Ahmeti thumbon Haradinajn: Kosova s’mund t’i tregojë BE-së kë ta ketë në krye të Politikës së Jashtme

para 2 muajve - GazetaBlic

Bashkëkryesuesi i Delegacionit Shtetëror për Dialogun, Shpend Ahmeti ka thënë se takimi me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore...

Richard Moore takon Ekipin Negociator, i prezantohet Platforma e Dialogut

para 2 muajve - Klan Kosova

Drejtori i përgjithshëm për çështje politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore është duke zhvilluar një takim me Ekipin Negociator të Kosovës. Në takim janë të pranishëm...

Haradinaj i përgjigjet Mogherinit: Dialogu mund të vazhdojë pa e hequr taksën

para 2 muajve - Alsat-M

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj iu kundërpërgjigj përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini, e cila apeloi sërish për heqjen e taksës...

Haradinaj pas takimit me Richard Moore: Kosova e interesuar për marrëveshjen finale me Serbinë

para 2 muajve - Infokusi

Kryeministri Ramush Haradinaj është takuar me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, përcjell inFokus. Haradinaj përmes një statusi...

Haradinaj prapë e godet Mogherinin, dialogu doli nga binaret shumë përpara tarifave ndaj Serbisë

para 2 muajve - Iliria News

Kryeministri Ramush Haradinaj sërish ka goditur Federica Mogherinin, e cila insiston në largimin e taksës që Kosova e ka vënë ndaj Serbisë. Ai ka thënë se dialogu Kosovë-Serbi ka dalë nga binarët shumë...

Daçiq nuk ka të ndalur, përsëri falënderon Spanjën për mosnjohjen e Kosovës

para 2 muajve - Gazeta Observer

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, sot është takuar me homologun e tij spanjoll Josep Borrell. Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka falënderuar edhe një herë Spanjën për...

Kryediplomati i Spanjës: Rasti i Kosovës dhe Katalonisë nuk është i krahasueshëm

para 2 muajve - Epoka e Re

Ministri i Jashtëm i Spanjës, Josep Borel, ka deklaruar në Beograd se rasti i Kosovës dhe ai i Katalonisë nuk është i krahasueshëm sepse siç ka thënë ai, të dyja situatat nuk kanë lidhje me njëra-tjetrën....

Haradinaj-Mogherinit: Dialogu mund të vijojë edhe pa taksën

para 2 muajve - Koha Jone

Kryeministri, Ramush Haradinaj i është përgjigjur përfaqësues së lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherinit lidhur me taksën. Përmes një postimi në ‘Twitter’, Haradinaj shkruan se dialogu nuk duhet...

Taksa, Haradinaj-Mogherinit: Dialogu mund të vijojë edhe pa të

para 2 muajve - Indeks.mk

Kryeministri, Ramush Haradinaj i është përgjigjur përfaqësues së lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherinit lidhur me taksën. Përmes  një postimi në ‘Twitter’, Haradinaj shkruan se dialogu nuk duhet...

Daçiq dyshon se dikush ia ka shkruar Kosovës platformën e dialogut

para 2 muajve - OraInfo

Kryediplomati serb Ivica Daçiq, ka thënë se dikush ia ka shkruar Platformën e Dialogut Prishtinës. Për ministrin e Punëve të Jashtme të Serbisë nuk ka një apel unik të komunitetit ndërkombëtar drejtuar...

Anuloi vizitën, zyrtari britanik mbërrin sot në Kosovë

para 2 muajve - BalkanWeb

Pas anulimit të vizitës së paralajmëruar dje në Kosovë nga zyrtari i lartë britanik, Richard Moore, si shkak i kushteve atmosferike, Zyra e Kryeministrisë bën me dije se takimi i tij do të realizohet sot...

Drecun: Deklarata e Mogherinit e fuqizon pozicionin e Serbisë

para 2 muajve - Kallxo

Kryetari i Komisionit parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, tha se deklarata e përfaqësueses së lartë të BE-së Federica Mogherini, para Këshillit të Sigurimit të OKB-së lidhur...

Drecun: Zgjidhja për Kosovën mund të jetë ndryshe prej rezolutës 1244

para 2 muajve - Koha.net

Kryetari i Komisionit parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, tha se deklarata e përfaqësueses së lartë të BE-së Federica Mogherini, para Këshillit të Sigurimit të OKB-së lidhur...

Mogherini: Marrëveshjen përfundimtare Prishtinë-Beograd duhet ta mbështesë KS i OKB-së

para 2 muajve - Alsat-M

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se “Kosova duhet të heqë tarifën ndaj mallrave serbe dhe të Bosnjës”. Pasi të ndodhë kjo, Mogherini...

Daçiq me akuza të reja për Kosovën: E keni mbytur dialogun me Serbinë

para 2 muajve - Lajmi.net

Ivica Daçiq ka deklaruar sot se Kosova me vendimet e saj ka “mbytur” dialogun. Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq ka deklaruar sot se Kosova me vendimet e saj ka “mbytur” dialogun dhe beson se autoriteteve...

Daçiq nuk ka të ndalur, përsëri falënderon Spanjën për mosnjohjen e Kosovës

para 2 muajve - Arbresh

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, sot është takuar me homologun e tij spanjoll Josep Borrell. Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka falënderuar edhe një herë Spanjën për...

Daçiq: Deklarata e Mogherinit nuk nënkupton ndryshimin e formatit të negociatave

para 2 muajve - Infokusi

Kryediplomati serb, Ivica Daçiq ka komentuar deklaratat e shefes së diplomacisë evropiane,  Federica Mogherini se Këshilli i Sigurimit i OKB do të duhet të verifikojë marrëveshjen mes Prishtinës dhe Beogradit....

Richad Moore: Kam sjellë një mesazh të veçantë, do t’ia them Haradinajt në takim

para 2 muajve - Infokusi

Drejtori i Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, i është përgjigjur shkurt Klan Kosovës kur është pyetur se a ka sjellë ndonjë mesazh nga Londra...

Haradinaj Mogerinit: Dialogu doli nga binarët para taksës, duhet të vazhdojë pavarësisht saj

para 2 muajve - Portalb

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i është kundërpërgjigjur shefes së diplomacisë të Bashkimit Evropian, Federika Mogerinit, e cila ka deklaruar se për vazhdimin e dialogut Beograd-Prishtinë duhet...

Ndërkombëtarët shkojnë e vijnë, Hardinaj mbetet bashkë me taksën

para 2 muajve - Alsat-M

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, kritikoi bashkësinë ndërkombëtare për presionin që po i bëhet Prishtinës zyrtare për ta hequr taksën ndaj prodhimeve të Serbisë në mënyrë që t’i hapet rruga dialogut...

Haradinaj i reagon Mogherinit për dialogun dhe taksën

para 2 muajve - Evropa e Lirë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka kërkuar nga Përfaqësuesja e Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini që të mos ndërlidh vazhdimin e dialogun me taksën doganore që Qeveria e Kosovës ka...

Moore i konfirmon Haradinajt mbështetjen e Britanisë së Madhe për Kosovën

para 2 muajve - KosovaPress

Sipas komunikatës për media nga zyra për informim e qeverisë, Haradinaj, gjatë takimit, e njoftoi Moore, për të arriturat në Kosovë, prioritetet e Qeverisë, për zhvillimin ekonomik, fuqizimin e rendit...

Haradinaj, Mogherinit: Dialogu doli nga binarët para taksës, duhet të vazhdojë pavarësisht saj

para 2 muajve - Klan Kosova

Kryeministri Ramush Haradinaj i është kundërpërgjigjur shefes së diplomacisë të BE-së e cila ka deklaruar se për vazhdimin e dialogut Beograd-Prishtinë duhet të hiqet taksa e vendosur nga Qeveria e Kosovës....

Ministri spanjoll thotë se Kosova dhe Serbia mund të arrijnë zgjidhje vetëm përmes dialogut

para 2 muajve - Gazeta Observer

Ministri i Jashtëm i Spanjës, Josep Borrell, ka thënë se Kosova dhe Serbia mund të arrijnë një zgjidhje vetëm përmes dialogut. Kreu i diplomacisë spanjolle, Josep Borrell, ka thënë se qëndrimi i Spanjës...

Anuloi vizitën, zyrtari britanik mbërrin sot në Kosovë

para 2 muajve - Albeu

Vizita e paralajmëruar për dje e zyrtarit të lartë britanik, Richard Moore , u anulua shkaku i kushteve atmosferike të cilat i pamundësuan atij udhëtimin për në Prishtinë. Mirëpo sot, nga Zyra e Kryeministrit,...

Haradinaj pas takimit me zyrtarin e lartë britanik: Kosova e interesuar për marrëveshje me Serbinë

para 2 muajve - Periskopi

Kryeministri Ramush Haradinaj ka takuar zyrtarin e lartë të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Pas takimit, Haradinaj shkruan se Kosova është e interesuar për arritjen e marrëveshjes finale me Serbinë....

Haradinaj sërish i ‘ashpër’ me Mogherinin, ia bën të qartë se taksa nuk hiqet

para 2 muajve - Politiko

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj iu ka kundërpërgjigjur sot Përfaqësueses për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini. Mogherini mbrëmë ka kërkuar heqjen e taksës ndaj mallrave serbe gjatë fjalimit...

Ministri serb i jep shumë kosës: NATO dështoi të na e marrë Kosovën, Kosova është Serbi

para 2 muajve - Infokusi

Ministri i Inovacionit dhe Teknologjisë në Serbi, Nenad Popoviq, ka thënë se ‘NATO ka dështuar ta marrë Kosovën, sepse Kosova është Serbi”. Këto komente, ai i ka bërë në 20 vjetorin e bombardimeve të NATO’s...

Fillon takimi i Richard Moore me delegacionin kosovar

para 2 muajve - RTV 21

Takimi është duke u zhvilluar pa praninë e mediave. Rreth orës 9:30, ka filluar  takimi i drejtorit të përgjithshëm për çështje politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore...

Haradinaj-Mogherinit: Dialogu duhet të vazhdojë pa e lidhur me taksën

para 2 muajve - RTV 21

Mogherini sërish ka apleuar për heqjen e taksës Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sot ka reaguar ndaj deklaratave të përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme dhe Sigurisë,...

Fillon takimi mes zyrtarit të lartë britanik dhe delegacionit shtetëror

para 2 muajve - GazetaBlic

Rreth orës 9:30, ka nisur takimi i drejtorit të përgjithshëm për çështje politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore me delegacionin shtetëror të Kosovës. Takimi është duke...

Fillon takimi i Richard Moore me delegacionin shtetëror

para 2 muajve - OraInfo

Ka nisur takimi i Richard Moore me delegacionin shtetëror. Rreth orës 9:30, ka nisur takimi i drejtorit të përgjithshëm për çështje politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore...

Drecun: Zgjidhja për Kosovën mund të jetë ndryshe prej rezolutës 1244

para 2 muajve - Koha.mk

Kryetari i Komisionit parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, tha se deklarata e përfaqësueses së lartë të BE-së Federica Mogherini, para Këshillit të Sigurimit të OKB-së lidhur...

Mogherini: Marrëveshjen përfundimtare Prishtinë-Beograd duhet ta mbështesë KS i OKB-së

para 2 muajve - Koha.mk

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se “Kosova duhet të heqë tarifën ndaj mallrave serbe dhe të Bosnjës”. Pasi të ndodhë kjo, Mogherini...

Fillon takimi i Richard Moore me delegacionin shtetëror

para 2 muajve - RTV 21

Takimi është duke u zhvilluar pa praninë e mediave. Rreth orës 9:30, ka filluar  takimi i drejtorit të përgjithshëm për çështje politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore...

Haradinaj sërish i ‘ashpër’ me Mogherinin, ia bën të qartë se taksa nuk hiqet

para 2 muajve - Lajmi.net

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj iu ka kundërpërgjigjur sot Përfaqësueses për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini. Mogherini mbrëmë ka kërkuar heqjen e taksës ndaj mallrave serbe gjatë fjalimit...

Daçiq paralajmëron intervenimin e ushtrisë serbe në veri të Kosovës

para 2 muajve - InfoShqip

“Disa vende të BE-së nuk duan dhe vazhdojnë t’i thonë Ramush Haradinajt të mos heqë taksën. Ata duan të vazhdojë dialogu dhe kur të gjithë të ulen për të negociuar, atëherë të heqin taksën”, tha ministri...

Haradinaj, Mogherinit: Dialogu ka ngecur shumë kohë para taksës – mos i ndërlidhni këto dy çështje

para 2 muajve - Koha.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i ka drejtuar një mesazh udhëheqëses së dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, Federica Mogherinit. Përmes rrjetit social Twitter, Haradinaj i ka thënë Mogherinit se...

Mogherini në OKB: Kosova të heqë taksën ndaj mallrave serbë

para 2 muajve - BalkanWeb

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini i qëndron idesë së saj se Kosva duhet të heqë taksën ndaj mallrave serbe, në mënyrë që të vazhdojë dialogu mes dy vendeve. Në fjalimin...

Haradinaj i kundërpërgjigjet Mogherinit: Mungesa e transparencës e ka larguar dialogun, jo taksa

para 2 muajve - Lajmi.net

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj iu ka kundërpërgjigjur sot Përfaqësueses për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini. Mogherini mbrëmë ka kërkuar heqjen e taksës ndaj mallrave serbe gjatë fjalimit...

Borrelli në Beograd: Spanja mbështet një zgjidhje kompromisi Serbi-Kosovë

para 2 muajve - Infokusi

Ministri spanjoll i Punëve të Jashtme, Josep Borrell, po qëndron në Beograd në një vizitë zyrtare, ku pas takimit me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se shteti i tij kundërshton shpalljen e,...

Mogherini kërkoi heqjen e taksës dhe vazhdimin e dialogut, vjen kundërpërgjigjja e Haradinajt

para 2 muajve - OraInfo

Shefja e diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini nga selia e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork bëri thirrje Kosovës që të hiqet taksës 100%. Ndaj kësaj deklarate ka reaguar kryeministri i Republikës, Ramush...

Ministri i jashtëm i Spanjës thotë se Kosova dhe Katalonja janë raste të ndryshme

para 2 muajve - Insajderi

Borrell këtë ka deklaruar në takim me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq i cili e falënderoi atë për mosnjohje të Kosovës. Siç është kumtuar nga kabineti i Vuçiqit, ai i ka thënë shefit të diplomacisë...

Haradinaj i kundërpërgjigjet ashpër Mogherinit për taksën dhe dialogun!

para 2 muajve - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, i është kundërpërgjigjur përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini pas kërkesës për heqje të taksës ndaj Serbisë dhe Bosnjës e Hercegovinës,...

Daçiq: Kosova po luan me zjarr, por Serbia është më e fortë

para 2 muajve - Periskopi

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq ka thënë se Kosova po luan me zjarr. Gazetarët serb e kanë pyetur Daçiqin lidhur me ‘dyshimet se autoritetet kosovare po planifikojnë mbylljen e Trepçës në pjesën veriore...

Haradinaj: Nuk pranoj kushtet e Serbisë, taksa mbetet në fuqi

para 2 muajve - Vizion Plus

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, kritikoi bashkësinë ndërkombëtare për presionin që po i bëhet Prishtinës zyrtare për ta hequr taksën ndaj prodhimeve të Serbisë në mënyrë që t’i hapet rruga dialogut...

Haradinaj reagon ndaj Mogherinit: Dialogu ka dalë nga shinat përpara se të vendosej taksa

para 2 muajve - Kallxo

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka reaguar pas deklaratave të përfaqësueses së lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini e cila i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se “Kosova duhet të heqë...

Haradinaj, Mogherinit: Dialogu mundet dhe duhet të vazhdojë pa e lidhur me taksën

para 2 muajve - PortaliOnline

Kryeministri Ramush Haradinaj iu kundërpërgjigj përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini, e cila apeloi sërish për heqjen e taksës për produktet...

Mësohet koha se kur Haradinaj do ta takojë zyrtarin e lartë britanik

para 2 muajve - GazetaBlic

Vizita e paralajmëruar për dje e zyrtarit të lartë britanik, Richard Moore, u anulua shkaku i kushteve atmosferike të cilat i pamundësuan atij udhëtimin për në Prishtinë. Mirëpo sot, nga Zyra e Kryeministrit,...

Mogherini 'trondit' Kosovën në OKB, lëshon ultimatumin e prerë

para 2 muajve - Sot News

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini i qëndron idesë së saj se Kosova duhet të heqë taksën ndaj mallrave serbe, në mënyrë që të vazhdojë dialogu mes dy vendeve. Në...

Mogherini: Marrëveshja Prishtinë-Beograd duhet të kalojë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së

para 2 muajve - Klan Kosova

Shefja e diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini tha të martën në New York se rifillimi i dialogut midis Kosovës dhe Serbisë është i nevojshëm për të hequr taksën dhe tha se marrëveshja përfundimtare...

Mogherini: Pa hequr taksën nuk ka dialog Kosovë-Serbi

para 2 muajve - Vizion Plus

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka ripërsëritur qëndrimin e saj se Kosova do të duhet të heq tarifën ndaj mallrave serbe dhe atyre boshnjake. Gjatë raportimit në Këshillin...

Mogherini në OKB: Kosova të heqë taksën ndaj mallrave serbe

para 2 muajve - Koha Jone

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini i qëndron idesë së saj se Kosva duhet të heqë taksën ndaj mallrave serbe, në mënyrë që të vazhdojë dialogu mes dy vendeve. Në fjalimin...

Haradinaj pas takimit me Richard Moore: Kosova e interesuar për marrëveshjen finale me Serbinë

para 2 muajve - Gazeta Observer

Kryeministri Ramush Haradinaj është takuar me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Haradinaj përmes një statusi në rrjetin social...

Daçiq paralajmëron intervenimin e ushtrisë serbe në veri të Kosovës

para 2 muajve - Infokusi

“Disa vende të BE-së nuk duan dhe vazhdojnë t’i thonë Ramush Haradinajt të mos heqë taksën. Ata duan të vazhdojë dialogu dhe kur të gjithë të ulen për të negociuar, atëherë të heqin taksën”, tha ministri...

Drecun: Zgjidhja për Kosovën mund të jetë ndryshe prej rezolutës 1244

para 2 muajve - Evropa e Lirë

Kryetari i Komisionit parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, tha se deklarata e përfaqësueses së lartë të BE-së Federica Mogherini, para Këshillit të Sigurimit të OKB-së lidhur...

“Marrëveshjen përfundimtare Prishtinë-Beograd duhet ta mbështesë KS i OKB-së”

para 2 muajve - RTV 21

Mogherini përsëriti se do të thërrasë menjëherë rundin e ri të dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i tha Këshillit të Sigurimit të...

Federica Mogherini: Marrëveshjen përfundimtare Prishtinë-Beograd duhet ta mbështesë Këshilli i Sigurimit në OKB

para 2 muajve - Gazeta Tema

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se “Kosova duhet të heqë tarifën ndaj mallrave serbe dhe të Bosnjës”. Pasi të ndodhë kjo, Mogherini...

Haradinaj në takim me Moore: Kosova thellësisht e interesuar për marrëveshje finale me Serbinë

para 2 muajve - Arbresh

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka bërë të ditur se sot është takuar me drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Në një postim...

Ministri serb: NATO dështoi të na e marrë Kosovën, ajo është e jona

para 2 muajve - Gazeta Monitor

Ministri i Inovacionit dhe Teknologjisë në Serbi, Nenad Popoviq, ka thënë se ‘NATO ka dështuar ta marrë Kosovën, sepse Kosova është Serbi”. Këto komente, ai i ka bërë në 20 vjetorin e bombardimeve të NATO’s...

Haradinaj tregon se çfarë bisedoi me zyrtarin e lartë britanik

para 2 muajve - Epoka e Re

Kryeministri Ramush Haradinaj ka takuar sot drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, me të cilin ka  bashkëbiseduar për zhvillimet...

Ministri serb: NATO dështoi të na e marrë Kosovën, ajo është e jona

para 2 muajve - Bota Press

Ministri i Inovacionit dhe Teknologjisë në Serbi, Nenad Popoviq, ka thënë se ‘NATO ka dështuar ta marrë Kosovën, sepse Kosova është Serbi”. Këto komente, ai i ka bërë në 20 vjetorin e bombardimeve të NATO’s...

Mogherini: Në ditën kur hiqet taksa, do ta ftoj vazhdimin e dialogut Kosovë – Serbi

para 2 muajve - Alsat-M

Përfaqësuesja e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini deklaroi në New York se për vazhdimin e dialogut mes Serbisë dhe Kosovës duhet të hiqet taksa ndaj mallrave serbe në Kosovë. Ajo porositi...

Vuçiq: Prishtina kundër dialogut, Serbia për paqe dhe stabilitet

para 2 muajve - Infokusi

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq sot në një takim me ministrin e jashtëm spanjoll, Josep Borrell ka thënë se Prishtina me miratimin e Platformës, tregoi se ishte kundër dialogut. Sipas tij, në këtë formë...

Daçiq: Dikush ia ka shkruar Platformën e Dialogut Prishtinës

para 2 muajve - InfoMagazin

Për ministrin e Punëve të Jashtme të Serbisë nuk ka një apel unik të komunitetit ndërkombëtar drejtuar Prishtinës për të pezulluar taksën ndaj produkteve me origjinë serbe. Kjo sipas tij është edhe arsyeja...

Ahmeti thumbon Haradinajn: Kosova s’mund t’i tregojë BE-së kë ta ketë në krye të Politikës së Jashtme

para 2 muajve - Infokusi

Bashkëkryesuesi i Delegacionit Shtetëror për Dialogun, Shpend Ahmeti ka thënë se takimi me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore...

Limaj: Qëndrimi i të gjithë miqve ndërkombëtarë është zgjidhja për dialogun

para 2 muajve - Infokusi

Pas takimit ndërmjet drejtorit të përgjithshëm për çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore dhe delegacionit shtetëror për dialog, Fatmit Limaj kryesuesi i delegacionit...

Kryediplomati i Spanjës: Nuk do ta njohim Kosovën por mbështesim dialogun me Serbinë

para 2 muajve - Periskopi

Ministri i jashtëm spanjoll, Josep Borel ka thënë se vendi i tij nuk kundërshton pavarësinë e Kosovës, por përkrah arritjen e një kompromisi. Borel i cili ndodhet për vizitë në Beograd, ka takuar presidentin...

Mogherini: Marrëveshjen përfundimtare Prishtinë-Beograd duhet ta mbështesë KS i OKB-së

para 2 muajve - Evropa e Lirë

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se “Kosova duhet të heqë tarifën ndaj mallrave serbe dhe të Bosnjës”. Pasi të ndodhë kjo, Mogherini...

Mogherini thotë se marrëveshja Prishtinë-Beograd duhet të kalojë në KS të OKB-së’

para 2 muajve - OraInfo

Marrëveshja Prishtinë-Beograd duhet të kalojë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Shefja e diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini tha të martën në New York se rifillimi i dialogut midis Kosovës dhe Serbisë...

Mogherini: Marrëveshjen përfundimtare Prishtinë-Beograd duhet ta mbështesë KS i OKB-së

para 2 muajve - Kallxo

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se “Kosova duhet të heqë tarifën ndaj mallrave serbe dhe të Bosnjës”. Pasi të ndodhë kjo, Mogherini...

Mogherini: Marrëveshja Prishtinë-Beograd duhet të kalojë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së

para 2 muajve - GazetaBlic

Shefja e diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini tha të martën në New York se rifillimi i dialogut midis Kosovës dhe Serbisë është i nevojshëm për të hequr taksën dhe tha se marrëveshja përfundimtare...

Haradinaj: Nuk pranoj kushtet e Serbisë, taksa mbetet në fuqi

para 2 muajve - InfoShqip

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, kritikoi bashkësinë ndërkombëtare për presionin që po i bëhet Prishtinës zyrtare për ta hequr taksën ndaj prodhimeve të Serbisë në mënyrë që t’i hapet rruga dialogut...

Vuçiq: Nuk e di se çfarë planifikon Prishtina

para 2 muajve - Gazeta Monitor

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sot se Prishtina zyrtare me miratimin e platformës shënoi fundin e dialogut. Ai këto komente i bëri pas takimit me shefin e diplomacisë spanjolle, Josep...

Negociatat, Haradinaj: Nuk e heq taksën ndaj Serbisë!

para 2 muajve - Koha Jone

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj thotë, se edhe dy këshilltarët e Kancelares gjermane, Markel, Jan Hecker dhe Matthias Lüttenberg, i kërkuan atij heqjen e taksës ndaj Serbisë. Kryeministri i Kosovës,...

Limaj: Delegacioni shtetëror është unik

para 2 muajve - KosovaPress

Kështu ka thënë bashkëkryesuesi i delegacionit të Kosovës për dialogun me Serbinë, Fatmir Limaj pas takimit të drejtorit të përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Britanisë së Madhe...

Haradinaj i përgjigjet Mogherinit: Dialogu mund të vazhdojë pa e hequr taksën

para 2 muajve - Tetova Sot

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj iu kundërpërgjigj përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini, e cila apeloi sërish për heqjen e taksës...

Daçiq: Disa vende të BE’së po i thonë Haradinajt të mos e heq taksën

para 2 muajve - Infokusi

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq, thotë se bashkësia ndërkombëtare nuk është e unifikuar në thirrjen e saj ndaj Prishtinës për të hequr taksën ndaj mallrave serbe dhe për këtë sipas tij, kjo taksë...

Vuçiq: Nuk e di se çfarë planifikon Prishtina

para 2 muajve - Gazeta e re

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sot se Prishtina zyrtare me miratimin e platformës shënoi fundin e dialogut. Ai këto komente i bëri pas takimit me shefin e diplomacisë spanjolle, Josep...

Nis takimi i Haradinajt me zyrtarin britanik

para 2 muajve - Insajderi

Mediat në këtë takim janë lejuar të marrin vetëm pamje, ndërkaq që nuk është raportuar se do të ketë konferencë për media. Temë diskutimi e këtij takimi pritet të jetë pezullimi i taksës ndaj Serbisë....

Mogherini: Në ditën kur hiqet taksa, do ta ftoj vazhdimin e dialogut Kosovë – Serbi

para 2 muajve - Lajmi.net

Përfaqësuesja e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini ka kërkuar heqjen e taksës ndaj mallrave serbe gjatë fjalimit në Këshillin e Sigurimit në OKB. Përfaqësuesja e BE-së për Politikë të Jashtme,...

Vuçiq: Nuk e di se çfarë planifikon Prishtina

para 2 muajve - KosovaPress

Ai këto komente i bëri pas takimit me shefin e diplomacisë spanjolle, Josep Borrell. Vuçiq tha se nuk e di se çfarë do të jenë lëvizjet e ardhshme të Prishtinës, por Serbia do të mbetet e angazhuar për...

Haradinaj shprehet se dialogu kishte dal jashtë binarëve

para 2 muajve - Albinfo

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj iu kundërpërgjigj përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini, e cila apeloi sërish për heqjen e taksës...

Sipas Daçiqit, shqiptarët e kanë opsesion “ta marrin veriun” e Kosovës

para 2 muajve - Ekonomia Online

Beograd, 13 mars – Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, i tha sot TV Pink të Beogradit se Prishtina me veprimet e veta e ka mbytur dialogun dhe shfaqi drojën se autoriteteve të Prishtinës do të mund...

Moore: Kam sjellë një mesazh të veçantë, do t’ia them Haradinajt në takim

para 2 muajve - Gazeta Observer

Drejtori i Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore i është përgjigjur shkurt gazetarëve kur është pyetur se a ka sjellë ndonjë mesazh nga Londra....

Haradinaj i përgjigjet Mogherinit: Mos e lidhni dialogun me taksën

para 2 muajve - Shenja

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj iu ka kundërpërgjigjur sot Përfaqësueses për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini. Mogherini mbrëmë ka kërkuar heqjen e taksës ndaj mallrave serbe gjatë fjalimit...

Richard Moore: Kam sjellë një mesazh të veçantë, do t’ia them Haradinajt në takim

para 2 muajve - Insajderi

Moore ka thënë se ka një mesazh të veçantë por që atë do t’ia thotë Ramush Haradinajt në takim. Zyrtari britanik e ka dhënë këtë përgjigje derisa është takuar me kryeministrin Ramush Haradinaj.

Haradinaj takohet me zyrtarin e lartë britanik, Richard Moore

para 2 muajve - Ekonomia Online

Kryeministri Ramush Haradinaj ka pritur në takim Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Mediet janë lejuar të marrin vetëm pamje, raporton Ekonomia Online.

Nis takimi i Richard Moore me delegacionin shtetëror

para 2 muajve - Infokusi

Rreth orës 9:30, ka nisur takimi i drejtorit të përgjithshëm për çështje politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore me delegacionin shtetëror të Kosovës. Takimi është duke...

Limaj: Edhe Britania na kërkoi të heqim taksën

para 2 muajve - Arbresh

Bashkryesuesi i delegacionit shtetëror për dialogun, Fatmir Limaj ka dhënë detaje nga takimi që zhvilloi sot me zyrtarin e Qeverisë britanike, Richard Moore. Limaj në një konferencë për media tha se në...

Drecun: Mogherini po vendosë kurth për Serbinë

para 2 muajve - Infokusi

Deklarata e shefes së diplomacisë së BE Frederica Mogherini se zgjidhja e marrëdhënieve në mes Kosovës dhe Serbisë duhet të verifikohet në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara tregon për një drejtim...

Vuçiq: Ku e di unë çka mendon Prishtina, por e di çka duam ne

para 2 muajve - Periskopi

Aleksandër Vuçiq ka thënë se Prishtina me miratimin e Platformës për dialogun, i ka dhënë fund këtij procesi. Këto komente ai i ka bërë pas takimit që ka pasur me ministrin e jashtëm spanjoll, Josip Borel....

Vuçiq: Prishtina kundër dialogut, Serbia për paqe dhe stabilitet

para 2 muajve - Ekonomia Online

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq sot në një takim me ministrin e jashtëm spanjoll, Josep Borrell ka thënë se Prishtina me miratimin e Platformës, tregoi se ishte kundër dialogut. Sipas tij, në këtë formë...

Limaj flet pas takimit me Moore, tregon qëndrimin rreth dialogut

para 2 muajve - Insajderi

Pas takimit ndërmjet drejtorit të përgjithshëm për çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore dhe delegacionit shtetëror për dialog, Fatmit Limaj kryesuesi i delegacionit...

Limaj: Moore i dha mbështetje delegacionit të Kosovës për dialogun

para 2 muajve - Epoka e Re

Bashkëdrejtuesi i Delegacionit Shtetëror për Bisedime me Serbinë, Fatmir Limaj, ka folur pas takimit të delegacionit me drejtorin e përgjithshëm për çështje politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë...

Ahmeti thumbon Haradinajn: Kosova s’mund t’i tregojë BE-së kë ta vë në krye të Politikës së Jashtme

para 2 muajve - Insajderi

Sipas tij, Britania e Madhe kërkon që në fund të procesit të dialogut, Serbia ta njohë Kosovën. Ahmeti pas këtij takimi me zyrtarin e lartë britanik se Londra kërkon heqjen e taksës pasi edhe nga ta po...

Limaj: Zyrtari i lartë britanik nga kërkoi ta heqim taksën

para 2 muajve - Epoka e Re

Bashkryesuesi i delegacionit shtetëror për dialogun, Fatmir Limaj, pas takimit me zyrtarin e Qeverisë britanike, Richard Moore, ka thënë se ky i fundit ka kërkuar heqjen e taksës ndaj Serbisë. “Kishim...

Ahmeti: Kosova s’mund t’i tregojë BE-së kë ta ketë në krye të Politikës së Jashtme

para 2 muajve - Arbresh

Ekipi Dialogues është takuar sot me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërsisë së Bashkuar, Richar Moore. E pas takimit ka folur bashkëkryesuesi i dialogut, Shpend...

Daçiq: Britania e Madhe qëndron prapa Prishtinës

para 2 muajve - Bota Press

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Dacic ka thënë se mbeshtetja e ndërkombëtarëve ka çuar në hartimin e platformës së Prishtinës dhe në mbajtjen e taksës. Dacic ka thënë se disa shtete të BE’së i kërkojnë...

Drecun: Deklarata e Mogherinit nënkupton ndryshimin e rezolutës 1244

para 2 muajve - Ekonomia Online

Deklarata e shefes së diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini, se zgjidhja e çështjes së Kosovës duhet të verifikohet në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, tregon një drejtim të ri në zgjidhjen e problemit...

Federica Mogherini: Marrëveshjen përfundimtare Prishtinë-Beograd duhet ta mbështesë Këshilli i Sigurimit në OKB

para 2 muajve - Lexo

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se “Kosova duhet të heqë tarifën ndaj mallrave serbe dhe të Bosnjës”. Pasi të ndodhë kjo, Mogherini...

Mogherini e ‘prekë’ në pikë të dobët Haradinaj, ai i kundërpërgjigjet përmes Twitter-it

para 2 muajve - Infokusi

Kryeministri i Republikës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas deklaratës së përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini e cila nga selia e Kombeve...

Vuçiq: Prishtina kundër dialogut, Serbia për paqe dhe stabilitet

para 2 muajve - Gazeta Observer

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq sot në një takim me ministrin e jashtëm spanjoll, Josep Borrell ka thënë se Prishtina me miratimin e Platformës, tregoi se ishte kundër dialogut. Sipas tij, në këtë formë...

Ahmeti për deklaratat e Hoxhajt: Në Bruksel s’mund të shkojmë çdo herë nga pesë persona

para 2 muajve - Ekonomia Online

Bashkëkryesuesi i dialogut me Serbinë, Shpend Ahmeti ka thënë se presin nga dialogu njohjen nga Serbia. Ahmeti pas takimit me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë...

Ahmeti: Kosova s’mund t’i tregojë BE-së kë ta ketë në krye të politikës së jashtme

para 2 muajve - Epoka e Re

Bashkëkryesuesi i delegacionit shtetëror për dialogun, Shpend Ahmeti, ka thënë se takimi me drejtorin e përgjithshëm për çështje politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore...

Limaj: Qëndrimi i të gjithë miqve ndërkombëtarë është zgjidhja për dialogun

para 2 muajve - KosovaPress

Ai theksoi se Moore ia kanë shpjeguar përgatitjet dhe platformën e miratuar në Kuvend për dialogun me Serbinë. Sipas tij qëndrimi i gjithë miqve është që të gjendet rruga për zhvillimin e dialogut. “Të...

Shpend Ahmeti thotë se s’ka faj pse PAN-i e ka zgjedhur Limajn e jo Hoxhajn bashkërkryesues të dialogut

para 2 muajve - Periskopi

Bashkëkryesuesi i Delegacionit shtetëror për dialog, Shpend Ahmeti i është kundërpërgjigjur Enver Hoxhajt, i cili tha se ‘nuk e dinte pse delegacioni ka shkuar në Bruksel para dy ditësh”. Ahmeti ka thënë...

Limaj pas takimit me zyrtarin britanik: Të gjithë kërkojnë që të pezullohet taksa e të rifillojë dialogu

para 2 muajve - Ekonomia Online

Bashkëkryesuesi i dialogut me Serbinë, Fatmir Limaj është deklaruar për medie pas takimit me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore,...

Limaj dhe Ahmeti konfirmojnë se zyrtari i lartë britanik kërkoi heqjen e taksës

para 2 muajve - Gazeta Observer

Bashkëkryesuesi i Delegacionit shtetëror për dialog me Serbinë, Fatmir Limaj, ka thënë se edhe zyrtari i lartë britanik, Richard Moore ka kërkuar heqjen e taksës. “Të gjithë që vijnë kërkojnë në mënyrë...

Haradinaj-Mogherinit: Dialogu mund të vazhdojë pa e hequr taksën

para 2 muajve - Gazeta e re

Kryeministri Ramush Haradinaj iu kundërpërgjigj përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini, e cila apeloi sërish për heqjen e taksës për produktet...

Limaj dhe Ahmeti konfirmojnë se zyrtari i lartë britanik kërkoi heqjen e taksës

para 2 muajve - Periskopi

Bashkëkryesuesi i Delegacionit shtetëror për dialog me Serbinë, Fatmir Limaj, ka thënë se edhe zyrtari i lartë britanik, Richard Moore ka kërkuar heqjen e taksës. “Të gjithë që vijnë kërkojnë në mënyrë...

Daçiq: Nuk ka apel unik nga Perëndimi për heqjen e taksave

para 2 muajve - Insajderi

Ai ka thënë se SHBA kanë interes që taksat të hiqen, të vazhdojë dialogu dhe për këtë ta marrin një plus politik. “Disa vende të BE nuk e duan këtë dhe vazhdimisht e këshillojnë Ramush Haradinajn që mos...

“Marrëveshjen Prishtinë-Beograd duhet ta mbështesë Këshilli i Sigurimit”

para 2 muajve - Java News

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se “Kosova duhet të heqë tarifën ndaj mallrave serbe dhe të Bosnjës”. Pasi të ndodhë kjo, Mogherini...

Drecun: Zgjidhja për Kosovën mund të jetë ndryshe prej rezolutës 1244

para 2 muajve - Gazeta Observer

Kryetari i Komisionit parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, tha se deklarata e përfaqësueses së lartë të BE-së Federica Mogherini, para Këshillit të Sigurimit të OKB-së lidhur...

Ndërkombëtarët shkojnë e vijnë, Haradinaj mbetet bashkë me taksën

para 2 muajve - InfoMagazin

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, kritikoi bashkësinë ndërkombëtare për presionin që po i bëhet Prishtinës zyrtare për ta hequr taksën ndaj prodhimeve të Serbisë në mënyrë që t’i hapet rruga dialogut...

Drecun: Zgjidhja për Kosovën mund të jetë ndryshe prej rezolutës 1244

para 2 muajve - Ekonomia Online

Kryetari i Komisionit parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, tha se deklarata e përfaqësueses së lartë të BE-së Federica Mogherini, para Këshillit të Sigurimit të OKB-së lidhur...

Mogherini: Dialogu fillon kur të hiqet taksa

para 2 muajve - Shenja

Përfaqësuesja e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini ka kërkuar heqjen e taksës ndaj mallrave serbe gjatë fjalimit në Këshillin e Sigurimit në OKB. Përfaqësuesja e BE-së për Politikë të Jashtme,...

Mogherini: Marrëveshja Prishtinë-Beograd duhet të kalojë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së

para 2 muajve - Gazeta Observer

Shefja e diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini tha të martën në New York se rifillimi i dialogut midis Kosovës dhe Serbisë është i nevojshëm për të hequr taksën dhe tha se marrëveshja përfundimtare...

Daçiq: Dikush ia ka shkruar Platformën e Dialogut Prishtinës

para 2 muajve - Gazeta Observer

Për ministrin e Punëve të Jashtme të Serbisë nuk ka një apel unik të komunitetit ndërkombëtar drejtuar Prishtinës për të pezulluar taksën ndaj produkteve me origjinë serbe. Kjo sipas tij është edhe arsyeja...

Nis takimi i Delegacionit shtetëror me zyrtarin e lartë anglez, ja emrat që janë në takim

para 2 muajve - Periskopi

Ka nisur takimi i drejtorit të përgjithshëm për çështje politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore me delegacionin shtetëror të Kosovës. Takimi është duke u zhvilluar në...

​Nis takimi i Richard Moore me delegacionin shtetëror

para 2 muajve - Gazeta Fjala

Rreth orës 9:30, ka nisur takimi i drejtorit të përgjithshëm për çështje politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore me delegacionin shtetëror të Kosovës. Takimi është duke...

Mogherini: Në ditën kur hiqet taksa, do ta ftoj vazhdimin e dialogut Kosovë – Serbi

para 2 muajve - Infokusi

Përfaqësuesja e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini ka kërkuar heqjen e taksës ndaj mallrave serbe gjatë fjalimit në Këshillin e Sigurimit në OKB. Përfaqësuesja e BE-së për Politikë të Jashtme,...

Haradinaj, Mogherinit: Dialogu ka ngecur shumë kohë para taksës – mos i ndërlidhni këto dy çështje

para 2 muajve - Arbresh

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i ka drejtuar një mesazh udhëheqëses së dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, Federica Mogherinit. Përmes rrjetit social Twitter, Haradinaj i ka thënë Mogherinit se...

Fillon takimi i Richard Moore me delegacionin shtetëror të Kosovës për dialog me Serbinë

para 2 muajve - Insajderi

Rreth orës 9:30, ka filluar  takimi i drejtorit të përgjithshëm për çështje politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore me delegacionin shtetëror të Kosovës për dialog me...

Drecun: Zgjidhja për Kosovën mund të jetë ndryshe prej rezolutës 1244

para 2 muajve - Epoka e Re

Kryetari i Komisionit parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, tha se deklarata e përfaqësueses së lartë të BE-së Federica Mogherini, para Këshillit të Sigurimit të OKB-së lidhur...

Haradinaj, Mogherinit: Dialogu ka ngecur shumë kohë para taksës – mos i ndërlidhni këto dy çështje

para 2 muajve - Ekonomia Online

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i ka drejtuar një mesazh udhëheqëses së dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, Federica Mogherinit. Përmes rrjetit social Twitter, Haradinaj i ka thënë Mogherinit se...

Nis takimi i Richard Moore me delegacionin shtetëror

para 2 muajve - Arbresh

Rreth orës 9:30, ka nisur takimi i drejtorit të përgjithshëm për çështje politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore me delegacionin shtetëror të Kosovës. Takimi është duke...

Haradinaj i kundërpërgjigjet ashpër Mogherinit për taksën dhe dialogun!

para 2 muajve - Gazeta Fjala

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, i është kundërpërgjigjur përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini pas kërkesës për heqje të taksës ndaj Serbisë dhe Bosnjës e Hercegovinës,...

Nis takimi i Richard Moore me delegacionin shtetëror

para 2 muajve - Gazeta Observer

Rreth orës 9:30, ka nisur takimi i drejtorit të përgjithshëm për çështje politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore me delegacionin shtetëror të Kosovës. Takimi është duke...

Haradinaj, Mogherinit: Dialogu ka dalë nga binarët shumë kohë përpara se të vendosej taksa

para 2 muajve - Epoka e Re

Kryeministri Ramush Haradinaj i është kundërpërgjigjur shefes së diplomacisë të BE-së, Federica Mogherinit, e cila ka deklaruar se për vazhdimin e dialogut Beograd-Prishtinë duhet të hiqet taksa e vendosur...

Nis takimi i Richard Moore me delegacionin shtetëror

para 2 muajve - KosovaPress

Takimi është duke u zhvilluar në Kuvend,  pa praninë e mediave. Moore gjatë ditës së sotme do të takojë edhe kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj, ndërsa mediat do të lejohen për të marrë vetëm pamje...

Haradinaj i kundërpëegjigjet Mogherinit në anglisht

para 2 muajve - Insajderi

Ajo deklaroi se ditën që do të hiqet taksa, do të ftojë një takim të ri për dialogun e që do të sillte një marrëveshje mes Prishtinës e Beogradit. Mirëpo, kryeministri Haradinaj, përmes Twitter-it ka thënë...

Haradinaj-Mogherinit: Dialogu mund të vazhdojë pa e hequr taksën

para 2 muajve - KosovaPress

Ajo deklaroi se ditën që do të hiqet taksa, do të ftojë një takim të ri për dialogun e që do të sillte një marrëveshje mes Prishtinës e Beogradit. Mirëpo, kryeministri Haradinaj, përmes Twitter-it, ka...

Drecun: Mogherini po vendosë kurth për Serbinë

para 2 muajve - Insajderi

Deklarata e shefes së diplomacisë së BE Frederica Mogherini se zgjidhja e marrëdhënieve në mes Kosovës dhe Serbisë duhet të verifikohet në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara tregon për një drejtim...

Haradinaj i reagon Mogherinit: Dialogu ka dalë nga shinat përpara se të vendosej taksa

para 2 muajve - Bota Press

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka reaguar pas deklaratave të përfaqësueses së lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini e cila ka thënë së fundmi se “Kosova duhet të heqë tarifën ndaj mallrave...

Haradinaj hidhërohet keq me Mogherinin, i shkruan në Twitter

para 2 muajve - Gazeta Observer

Kryeministri i Republikës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas deklaratës së përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini e cila nga selia e Kombeve...

Mogherini: Marrëveshjen përfundimtare Prishtinë-Beograd duhet ta mbështesë KS i OKB-së

para 2 muajve - Bota Press

Botapress 13 Mars- Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se “Kosova duhet të heqë tarifën ndaj mallrave serbe dhe të Bosnjës”. Pasi të ndodhë...

Mogherini në Këshillin e Sigurimit të KB flet për Kosovën

para 2 muajve - Insajderi

Siç ka theksuar, qëllimi i dokumentit është që të arrihet marrëveshja juridikisht e obligueshme e cila duhet të zgjidhë të gjitha çështjet e hapura dhe të sjellë deri te normalizimi i plotë i marrëdhënieve...

Dialogu Prishtinë-Beograd, Mogherini në OKB: Të hiqet taksa

para 2 muajve - InfoMagazin

Në fjalimin e saj të gjatë, ku foli mbi kontributet e Bashkimit Europian në sistemin shumëpalësh, Mogherini u ndal edhe në disa zhvillime të rëndësishme të rajonit tonë, duke veçuar ndihmesën e unionit...

Mogherini në OKB: ç’do të ndodhë nëse Kosova heq taksën ndaj Serbisë

para 2 muajve - Te Sheshi

Shefja e diplomacisë së Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, tha të martën se rifillimi i dialogut mes Serbisë dhe Kosovës është thelbësor dhe se për këtë arsye, qeveria e Kosovës duhet të shfuqizojë...

Mogherini: Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë sapo të hiqet taksa

para 2 muajve - Illyria

Nju Jork, 13 mars 2019 – Përfaqësuesja e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherinin deklaroi në Nju Jork se për vazhdimin e dialogut mes Serbisë dhe Kosovës duhet të hiqet taksa që ka vënë Kosova...

Marrëveshja Prishtinë-Beograd duhet të kalojë nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, thotë Mogherini

para 2 muajve - Insajderi

“Roli juaj është dhe do të jetë vendimtar, dhe ne jemi të gatshëm, dhe unë personalisht, kemi rastin ta  intensifikojmë diskutimin me të gjithë anëtarët e Këshillit të Sigurimit të OKB-së,” tha Mogherini...

Mogherini: Marrëveshja Prishtinë-Beograd duhet të kalojë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së

para 2 muajve - Periskopi

Shefja e diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini tha të martën në New York se rifillimi i dialogut midis Kosovës dhe Serbisë është i nevojshëm për të hequr taksën dhe tha se marrëveshja përfundimtare...

Mogherini: Marrëveshja Prishtinë-Beograd duhet të kalojë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së

para 2 muajve - Ekonomia Online

Shefja e diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini tha të martën në New York se rifillimi i dialogut midis Kosovës dhe Serbisë është i nevojshëm për të hequr taksën dhe tha se marrëveshja përfundimtare...

Mogherini: Në ditën kur hiqet taksa, do ta ftoj vazhdimin e dialogut Kosovë – Serbi

para 2 muajve - Arbresh

Përfaqësuesja e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini ka kërkuar heqjen e taksës ndaj mallrave serbe gjatë fjalimit në Këshillin e Sigurimit në OKB. Përfaqësuesja e BE-së për Politikë të Jashtme,...

Mogherini: Në ditën kur hiqet taksa, do ta ftoj vazhdimin e dialogut Kosovë – Serbi

para 2 muajve - Gazeta Observer

Përfaqësuesja e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini ka kërkuar heqjen e taksës ndaj mallrave serbe gjatë fjalimit në Këshillin e Sigurimit në OKB.Përfaqësuesja e BE-së për Politikë të Jashtme,...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK