http://kariera.mk

Gjonaj: Zhdekretimi i datës së zgjedhjeve, akt juridikisht i pavlefshëm

para 3 muajve - Koha.mk

Tiranë, 12 qershor – Ministrja e Drejtësisë së Shqipërisë, Etilda Gjonaj, e cilësoi dekretin e Presidentit Ilir Meta për zhdekretimin e datës së zgjedhjeve, 30 qershorin, një akt absolutisht të pavlefshëm...

Bylykbashi tregon vendimin e 2003-shit: Pse dekreti i Metës nuk është akt administrativ

para 3 muajve - Top Channel

Duke referuar dekretit të Ilir Metës për shfuqizimin e 30 qershorit si datë për zgjedhjet lokale, Oerd Bylykbashi, ish-deputet i Partisë Demokratike, ka publikuar një vendim të vitit 2003 të Gjykatës së...

FAKSIMILE: Zbardhet strategjia, ja si PS do ta lërë Metën të “çmendet” (që pastaj ta shkarkojë)

para 3 muajve - Gazeta Tema

Rama e takoi Metën në Prishtinë, por duartrokitjet inkurajuese dhe prania e zotit Palmer, duket nuk bindën Edi Ramën. Pas kthimit nga Prishtina ai iu fut prapë fushatës dhe nga Lushnja lëshoi mesazhin...

FAKSIMILE/ Kjo është strategjia, sesi PS do ta lërë Metën të gabojë

para 3 muajve - Java News

Rama e takoi Metën në Prishtinë, por duartrokitjet inkurajuese dhe prania e zotit Palmer, duket nuk bindën Edi Ramën. Pas kthimit nga Prishtina ai iu fut prapë fushatës dhe nga Lushnja lëshoi mesazhin...

SI MAZHORANCA DO TË LËRË METËN TË “ÇMENDET” (QË PASTAJ TA SHKARKOJË)

para 3 muajve - Lexo

Rama e takoi Metën në Prishtinë, por duartrokitjet inkurajuese dhe prania e zotit Palmer, duket nuk bindën Edi Ramën. Pas kthimit nga Prishtina ai iu fut prapë fushatës dhe nga Lushnja lëshoi mesazhin...

Prof. Asoc. Shefqet Muçi, ish-ministër i Drejtësisë: Dekreti i Presidentit është në fuqi, derisa nuk është shfuqizuar nga Gjykata kompetente

para 3 muajve - Gazeta Telegraf

Presidenti me dekretin e shfuqizimit të datës së zgjedhjeve në 30 qershor, nuk ka bërë gjë tjetër, veçse i ka hapur rrugë partive politike për të shmangur përplasjet civile dhe konfliktet, edhe për të...

Etilda Gjonaj: Ja pse zgjedhjet do mbahen në 30 qershor

para 3 muajve - BalkanWeb

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj e ftuar sot në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24 sqaroi publikisht se mazhoranca është në të drejtën e saj të zhvillojë zgjedhjet më 30 qershor, për...

Ministrja e Gjonaj shpjegon arsyet: Akti i Metës është antikushtetues, në frymë e përmbajtje. Pas 10 gushtit, pushtetit vendor i përfundon mandati!

para 3 muajve - Gazeta Tema

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj tregon disa fakte që sipas saj provojnë antikushtetueshmërinë e aktit të presidentit Ilir Meta për anulimin e datës së zgjedhjeve. Gjonaj tha në studion e “Neës24”...

Bylykbashi tregon vendimin e 2003-shit: Pse dekreti i Metës nuk është akt administrativ

para 3 muajve - Illyria

Duke referuar dekretit të Ilir Metës për shfuqizimin e 30 qershorit si datë për zgjedhjet lokale, Oerd Bylykbashi, ish-deputet i Partisë Demokratike, ka publikuar një vendim të vitit 2003 të Gjykatës së...

Ministrja Gjonaj: 5 arsye pse dekreti i Metës është i pavlefshëm

para 3 muajve - BalkanWeb

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj e ftuar sot në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24 foli për dekretin e Presidentit Meta për të shfuqizuar 30 qershorin si datën e zgjedhjeve vendore....

Ministria Gjonaj: Pesë arsyet pse dekreti i Metës është i pavlefshëm

para 3 muajve - Opinion

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj foli mbi dekretin e Presidentit Meta për të shfuqizuar 30 qershorin si datën e zgjedhjeve vendore. Gjonaj e quajti situatën të paprecedentë, dhe dekretin një akt absolutisht...

‘Meta nuk ka të drejtë të vendosë për datën e zgjedhjeve’, ministrja Gjonaj tregon arsyet: Kam fakte që hedhin poshtë presidentin!

para 3 muajve - Sot News

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj tregon disa fakte që sipas saj provojnë antikushtetueshmërinë e aktit të presidentit Ilir Meta për anulimin e datës së zgjedhjeve. Gjonaj tha në studion e “Neës24”...

Gjykata e Lartë 2003: Dekreti ankohet vetëm në Gjykatë Kushtetuese

para 3 muajve - Gazeta Telegraf

Ish-deputeti demokrat Oerd Bylykbashi në një postim në profilin e tij në facebook, ka publikuar një vendim të Gjykatës së Lartë të vitit 2003, ku thuhet se: Dekreti i Presidentit nuk është akt administrativ por është akt me natyrë

Zhdekretimi i 30 Qershorit, Gjonaj: Akt juridikisht i pavlefshëm

para 3 muajve - Java News

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, e cilësoi dekretin e Presidentit Ilir Meta për zhdekretimin e datës së zgjedhjeve, 30 qershorin, një akt absolutisht të pavlefshëm juridikisht. E ftuar në një studio...

Etilda Gjonaj: Ja pse zgjedhjet do mbahen në 30 qershor

para 3 muajve - Lexo

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj e ftuar sot në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24 sqaroi publikisht se mazhoranca është në të drejtën e saj të zhvillojë zgjedhjet më 30 qershor, për...

Ministrja Gjonaj: 5 arsye pse dekreti i Metës është i pavlefshëm

para 3 muajve - Lexo

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj e ftuar sot në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24 foli për dekretin e Presidentit Meta për të shfuqizuar 30 qershorin si datën e zgjedhjeve vendore....

Etilda Gjonaj: Ja pse zgjedhjet do mbahen në 30 qershor

para 3 muajve - Gazeta Observer

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj e ftuar sot në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24 sqaroi publikisht se mazhoranca është në të drejtën e saj të zhvillojë zgjedhjet më 30 qershor, për...

Ministrja e Ramës: 5 arsye pse akti i Metës është i pavlefshëm

para 3 muajve - LajmiFundit

E ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24”, ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj shpjegoi juridikisht për dekretin e Presidentit Meta, për të shfuqizuar 30 qershorin si datën e zgjedhjeve vendore. Ajo...

Vendimi i firmosur i Metës, KQZ nuk ka tagër për ta rrëzuar

para 3 muajve - Shekulli

Në një interpretim për “Shekulli”-n, av. Kola thotë, se vendimin e Presidentit Meta për anulimin e zgjedhjeve, mund ta kthejë vetëm Gjykata Kushtetuese. KQZ-ja ka vetëm detyrë ta zbatojë, në të kundërt...

Meta e përmendi si mbështetës për ç’dekretimin e 30 qershorit, ja si e rrëzon presidentin- precedenti “Moisiu” i 2007-s

para 3 muajve - Gazeta Tema

Nga Ylli Pata Ilir Meta, në dekretin e tij presidencial për të anuluar zjedhjet e 30 qershorit, por edhe analistë opozitarë në panelet televizive, përmendin si mbështetje dhe precedent ligjor të anulimit...

E thotë avokati….!!! Ja e vërteta se pse Dekreti i Presidentit nuk mund të ankimohet në Gjykatën Administrative…

para 3 muajve - Standard

PËR SHPËRNDARJE TË MENJËHERSHME! Ja e vërteta se pse Dekreti i Presidentit nuk mund të ankimohet në Gjykatën Administrative por veç në Gjykatën Kushtetuese! Dhe KQZ nuk ka kompetencat e Gjykatës Kushtetuese...

Meta e përmendi si mbështetës për ç’dekretimin e 30 qershorit, ja si e rrëzon presidentin- precedenti “Moisiu” i 2007-s

para 3 muajve - Lexo

Nga Ylli Pata Ilir Meta, në dekretin e tij presidencial për të anuluar zjedhjet e 30 qershorit, por edhe analistë opozitarë në panelet televizive, përmendin si mbështetje dhe precedent ligjor të anulimit...

PS u shkruan ambasadorëve për të mbrojtur KQZ-në kundër dekretit të Presidentit

para 3 muajve - Gazeta Telegraf

Nga Vincent Van Gerven Oe i Partia Socialiste ka hartuar një dokument për përfaqësuesit e huaj, me të cilin mbron si të drejtë vendimin e KQZ-së për të mos njohur dekretin e Presidentit Meta për anulimin...

Ilir Meta në konflikt interesi, neni 108 nxjerr nul ‘dekretin’ e presidentit

para 3 muajve - Gazeta Tema

Presidenti Ilir Meta prej dy ditësh në daljet para mediave ka deklaruar se mbron Kushtetutën,  duke pretenduar se me shtyrjen e zgjedhjeve po mbron të drejtat e qytetarëve. Madje nxjerr një Kushtetutë-print,...

Meta në konflikt interesi, neni 108 nxjerr nul dekretin e Presidentit. Shtyrja e zgjedhjeve i shërben bashkëshortes së tij

para 3 muajve - Gazeta Tema

Presidenti Ilir Meta prej dy ditësh në daljet para mediave ka deklaruar se mbron Kushtetutën,  duke pretenduar se me shtyrjen e zgjedhjeve po mbron të drejtat e qytetarëve. Madje nxjerr një Kushtetutë-print,...

Ish-deputeti demokrat: Rama nuk e përcakton dot me VKM datën e zgjedhjeve…

para 3 muajve - Standard

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Oerd Bylykbashi nga studio e Oran News tha se kryeministri Edi Rama nuk mund të përcaktojë me Vendim të Këshillit të Ministrave datën e zgjedhjeve. ‘Mirë apo keq zgjedhjet...

Ilir Meta në konflikt interesi, ja neni 108 që nxjerr nul dekretin e presidentit, shtyrja e zgjedhjeve i shërben bashkëshortes së tij

para 3 muajve - Sot News

Bien alibitë e presidentit Ilir Meta. Ky i fundit prej dy ditësh ka marrë flamurin e mbrojtjes së Kushtetutës, duke pretenduar se me shtyrjen e zgjedhjeve po mbron të drejtat e qytetarëve. Por veprimi...

Meta në konflikt interesi, neni 108 nxjerr nul dekretin e presidentit: Shtyrja e zgjedhjeve i shërben bashkëshortes së tij

para 3 muajve - Lexo

Presidenti Ilir Meta prej dy ditësh në daljet para mediave ka deklaruar se mbron Kushtetutën, duke pretenduar se me shtyrjen e zgjedhjeve po mbron të drejtat e qytetarëve. Madje nxjerr një Kushtetutë-print,...

Vendimi i Metës për anulmin e zgjedhjeve konflikt interesi, neni 108 nxjerr nul ‘dekretin’ e presidentit

para 3 muajve - Java News

Presidenti Ilir Meta prej dy ditësh në daljet para mediave ka deklaruar se mbron Kushtetutën,  duke pretenduar se me shtyrjen e zgjedhjeve po mbron të drejtat e qytetarëve. Madje nxjerr një Kushtetutë-print,...

Bylykbashi: Rama nuk mund të përcaktojë me VKM datën e zgjedhjeve

para 3 muajve - Koha Jone

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi i ftuar në emisionin “Tempora” në RTV Ora u shpreh se kryeministri Edi Rama nuk mund të përcaktojë me Vendim të Këshillit të Ministrave datën e zgjedhjeve....

Ç'dekretimi i datës së zgjedhjeve, ministri Shalsi tregon kush e ka fjalën i fundit

para 3 muajve - Sot News

Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Eduart Shalsi në një lidhje telefonike për emisionin "Tempora" sqaroi se vendimit të Presidentit Ilir Meta për zhdekretimin e datës së zgjedhjeve, i jepet...

Zbardhet dokumenti që Rama i dërgon ambasadorëve për shkarkimin e Presidentit Meta

para 3 muajve - Shekulli

Atë që e ka deklaruar publikisht, është kujdesuar t’ua dërgojë edhe përmes një letre. Kryeministri Edi Rama u ka dërguar një dokument ambasadorëve perëndimorë të akredituar në Tiranë, ku rendit qëndrimet...

Shkarkimi i Metës/Dokumenti që Rama ju vuri para ambasadorëve

para 3 muajve - Opinion

Kryeministri Edi Rama organizoi dje një mbledhje me ambasadorët e të gjithë vendeve anëtare të BE Shqipëri për të diskutuar në lidhje me dekretin e Presidentit Meta për të anuluar datën e zgjedhjeve të...

Dokumenti i Ramës për ambasadorët: Arsyet pse do shkarkoj Ilir Metën

para 3 muajve - LajmiFundit

Kreu i ekzekutivit, përmes një letre drejtuar ambasadorëve të vendeve të BE i ka njohur ata me arsyet e qëndrimit kundër dekretit të Presidentit për shfuqizimin e datës së zgjedhjeve. ABC News ka siguruar...

Kuvendi nuk mund të shkarkoj Presidentin. Dekretet e kreut të shtetit janë detyrim për t’u zbatuar

para 3 muajve - Koha Jone

Nga Shefqet Muçi – Problemet juridike janë gjithmonë të lidhura ngushtësisht me problemet politike dhe ato sociale. Përsa i përket vendimit të Presidentit të Republikës do i takonta ta gjykonte një organ...

PS u shkruan ambasadorëve për të mbrojtur KQZ-në kundër dekretit të Presidentit

para 3 muajve - Gazeta Telegraf

Partia Socialiste ka hartuar një dokument për përfaqësuesit e huaj, me të cilin mbron si të drejtë vendimin e KQZ-së për të mos njohur dekretin e Presidentit Meta për anullimin e zgjedhjeve më 30 qershor....

Dekreti i Presidentit: Shuarja e shkallës së lartë të gjyqësorit e bën të pasfidueshëm

para 3 muajve - Gazeta Telegraf

Dekreti i Presidentit Meta për anullimin e datës së zgjedhjeve ka ngjallur debat mbi kushtetueshmërinë apo ligjshmërinë e tij dhe për rrjedhojë zbatueshmërinë e tij. Për t’i bërë gjërat edhe më të ndërlikuara,...

Zbardhet vendimi i Kushtetueses që rrëzon Metën, dekreti mund të ankimohet në Administrative dhe Kolegjin Zgjedhor, PS gati të fundosë presidentin

para 3 muajve - Sot News

Gjykata Kushtetuese i ka hapur rrugë mazhorancës qeverisëse që t’i drejtohet Gjykatës Administrative për vendimin e Presidentit mbi anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit. Kriza politike në vend u thellua...

Zyrtarisht: Anulohen zgjedhjet e 30 qershorit/ Zbardhen argumentet për shtyrjen e datës së zgjedhjeve vendore. Rrezikonte konflikt civil e social dhe përjashtonte pjesëmarrjen e qytetarëve. Flasin Nishani, Bylykbashi, Av. Goxhaj dhe Gjoça

para 3 muajve - Gazeta Telegraf

Ish-Presidenti Nishani: Meta është interpretuesi i parë i Kushtetutës, s’mund ta gjykojnë Ish-Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka komentuar, situatën e fundit politikë ne vend, ku Presidenti Ilir...

KQZ-ja bën Puç Kushtetues kundër zgjedhjeve demokratike

para 3 muajve - Gazeta Telegraf

Intervistë me Prof. Dr. Kristaq Kume: KQZ-ja nuk ka asnjë mundësi ligjore për të gjykuar dhe marrë vendime në lidhje me dekretin e Presidentit. Të zhvillohen zgjedhje në këto kushte, vendi del jashtë kontrolli...

Sikur ta pranojmë marrëzinë e Ilir Metës!

para 3 muajve - Gazeta Tema

Nga Mero Baze Të gjithë po vrapojnë të flasin për pasojat që mund të prodhoj moszbatimi I aktit juridik të Ilir Metës nga KQZ dhe shumica në pushtet. Në të vërtet, më e rëndësishme është të kuptosh, se...

Sikur ta pranojmë marrëzinë e Ili Metës!

para 3 muajve - Gazeta Tema

Mero Baze Të gjithë po vrapojnë të flasin për pasojat që mund të prodhoj moszbatimi I aktit juridik të Ilir Metës nga KQZ dhe shumica në pushtet. Në të vërtet, më e rëndësishme është të kuptosh, se çfarë...

Sikur të pranojmë marrëzinë e Ilir Metës!

para 3 muajve - Java News

Nga Mero Baze Të gjithë po vrapojnë të flasin për pasojat që mund të prodhojë moszbatimi i aktit juridik të Ilir Metës nga KQZ dhe shumica në pushtet. Në të vërtetë, më e rëndësishme është të kuptosh,...

Altin Goxhaj: Ja pse Dekreti i Presidentit nuk mund të ankimohet në Gjykatën Administrative, por veç në atë Kushtetuese

para 3 muajve - Gazeta Telegraf

Nga Altin Goxhaj PËR SHPËRNDARJE TË MENJËHERSHME! Ja e vërteta se pse Dekreti i Presidentit nuk mund të ankimohet në Gjykatën Administrative por veç në Gjykatën Kushtetuese! Dhe KQZ nuk ka kompetencat...

Si mund të rrëzohet Meta nga mazhoranca

para 3 muajve - Gazeta Tema

Nga Ardit Rada Tashmë konfliktit politik të iniciuar nga Partia Demokratike ka tre aktorë. Presidenti i Republikës ka zgjedhur të përfshihet në debatin e nxehtë të ditës në dy vendime. Së pari anulimi...

Nuk është Gjykata Kushtetuese! Ja si mund të rrëzohet Meta nga mazhoranca

para 3 muajve - Java News

Nga Ardit Rada Tashmë konfliktit politik të iniciuar nga Partia Demokratike ka tre aktorë. Presidenti i Republikës ka zgjedhur të përfshihet në debatin e nxehtë të ditës në dy vendime. Së pari anulimi...

Akti i Ilir Metës vlen vetëm si alibi për zbythjen e opozitës

para 3 muajve - 24 ore

Nga Mero Baze Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka bërë një përpjekje të dështuar për grusht shteti, duke ç’dekretuar datën e zgjedhjeve, me shpresë se mund të fusë Shqipërinë në rrugë pa krye, duke tërhequr...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK