http://kariera.mk

Pacolli: Të dënohen përpjekjet serbe për destabilizim të Kosovës

para 4 muajve - Portalb

Ministri i Jashtëm i Serbisë Behgjet Pacolli ka shkruar se Serbia vazhdon përpjekjet e vazhdueshme për destabilizim të Kosovës. Pacolli thotë se nuk ka asnjë lloj krize humanitare në veriun e Kosovës dhe...

Flet serbi i akuzuar për “krizën humanitare” në veri

para 4 muajve - OraInfo

Shitoret në veri të Mitrovicës janë të furnizuara me bollëk. Edhe barnatoret kanë sasi të mjaftueshme të barnave. Mirëpo, intelegjenca kosovare ka informacione se në këtë pjesë të vendit do të inskenohet...

Norvegjia i kërkon Kosovës që t’i përmirësojë marrëdhëniet me Serbinë

para 4 muajve - Portalb

Dialogu mes e Kosovës dhe Serbisë ka qenë tema kryesore e diskutimeve këtë të martë në vizitën në Prishtinë të ministres së Punëve të Jashtme të Norvegjisë Ine Marie Eriksen Søreide. Ajo ka takuar krerët...

Norvegjia i dhuron shtatë milionë euro për Kosovën

para 4 muajve - Klan Kosova

Përkushtimin e Kosovës për të vazhduar dialogun, kreu i ekzekutivit Ramush Haradinaj ia shprehu sot edhe ministres së Jashtme norvegjeze, Ine Eriksen Soreide, të cilën e priti në Prishtinë. Ndërkaq, mysafirja...

“Katastrofë humanitare në veri”, Haradinaj akuzon serbët: Skenar i planifikuar, kemi dëshmi

para 4 muajve - Koha Jone

Në veri të Kosovës është improvizuar një skenar krize humanitare. Akuza vjen nga kryeministri, Ramush Haradinaj, i cili për këtë drejton gishtin nga serbët e Kosovës. Pas mbledhjes së qeverisë, ai tha...

Deputeti i NISMA-s thumbon Thaçin: Ti je i fundit që duhet folur për takime të fshehta

para 4 muajve - Insajderi

Shefi i deputetëve të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka treguar se si ka ardhur deri te propozimi që dialogu të udhëhiqet nga Kuvendi. “Qeveria ka konstatuar se periudha e dialogut teknik ka përfunduar....

Pacolli: Të dënohen përpjekjet serbe për destabilizim të Kosovës

para 4 muajve - BalkanWeb

Ministri i Jashtëm i Serbisë Behgjet Pacolli ka shkruar se Serbia vazhdon përpjekjet e vazhdueshme për destabilizim të Kosovës. Pacolli thotë se nuk ka asnjë lloj krize humanitare në veriun e Kosovës dhe...

Mungesa e ushqimit dhe barnave në veri të Mitrovicës, mbledhje urgjente në Zveçan

para 4 muajve - GazetaBlic

Një takim i rëndësishëm është mbajtur sot në Zveçan në ora 19:00 në restorantin “M”. Siç ka mësuar portali arbresh.inf, aty kanë qenë të pranishëm të gjithë biznesmenët nga Kosova. Sipas burimeve të portalit...

“Krizë humanitare në veri” – Pacolli i kundërpërgjigjet Serbisë

para 4 muajve - Insajderi

Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, duke demantuar mediat e Serbisë dhe autoritete e këtij shteti, se po mundohen të inskenojnë krizë humanitare në Kosovë, ka pohuar se “nuk ka krizë humanitare që nga...

Pacolli: Të dënohen përpjekjet serbe për destabilizim të Kosovës

para 4 muajve - Koha Jone

Ministri i Jashtëm i Kosovës Behgjet Pacolli ka shkruar se Serbia vazhdon përpjekjet e vazhdueshme për destabilizim të Kosovës. Pacolli thotë se nuk ka asnjë lloj krize humanitare në veriun e Kosovës dhe...

Letra që dëshmon organizimin e serbëve për inskenimin e katastrofës humanitare në veri

para 4 muajve - Aktuale

Tash e disa kohë, nëpër media dhe opinion është në fokus një katastrofë humanitare e mundshme në veri të Kosovës. Sipas zyrtarëve serbë, një gjë e tillë po ndodhë pas vendosjes së taksës nga Qeveria e...

Flet serbi i akuzuar për “krizën humanitare” në veri

para 4 muajve - Klan Kosova

Shitoret në veri të Mitrovicës janë të furnizuara me bollëk. Edhe barnatoret kanë sasi të mjaftueshme të barnave. Mirëpo, intelegjenca kosovare ka informacione se në këtë pjesë të vendit do të inskenohet...

​Haradinaj:”Katastrofa humanitare” skenar i serbëve

para 4 muajve - Alsat-M

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se kanë prova që ekziston një skenar improvizimi për një krizë humanitare në veri të Kosovës. Pas mbledhjes së Qeverisë, kryeministri u ka thënë gazetarëve...

Pacolli për “katastrofën humanitare” në veri: Bashkësia Ndërkombëtare ta dënojë përpjekjen e Serbisë për ta destabilizuar Kosovën

para 4 muajve - Medial

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka reaguar ndaj skenarit të Serbisë për “katastrofën humanitare në veri”. Pacolli përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ka thënë se nuk ka krizë...

Pacolli për “katastrofën humanitare” në veri: Bashkësia ndërkombëtare ta dënojë përpjekjen e Serbisë për ta destabilizuar Kosovën

para 4 muajve - Telegrafi

Behgjet

Norvegjia i kërkon Kosovës që t’i përmirësojë marrëdhëniet me Serbinë

para 4 muajve - OraInfo

Dialogu mes e Kosovës dhe Serbisë ka qenë tema kryesore e diskutimeve këtë të martë në vizitën në Prishtinë të ministres së Punëve të Jashtme të Norvegjisë Ine Marie Eriksen Søreide. Ajo ka takuar krerët...

Pacolli: Nuk ka krizë humanitare në veri që nga viti 1999

para 4 muajve - Kallxo

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli i ka demantuar mediat e Serbisë së kinse ekziston një krizë humanitare në veri. Pacolli ka thënë së nuk ka krizë humanitare që nga viti 1999 kur forcat serbe...

Kryediplomatja norvegjeze në Kosovë, takohet me krerët e shtetit

para 4 muajve - RTV 21

Me krerët shtetëror diskuton edhe për dialogun me Serbinë Ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli priti në takim homologen e tij nga Norvegjia, Ine Marie Eriksen Søreide, me të cilën përveç thellimit...

Haradinaj: Kemi informata për improvizimin e krizës humanitare në veri

para 4 muajve - RTV 21

“Takimi i Berlinit nuk ishte i fshehtë” Pas mbledhjes së Qeverisë në konferencë për media, kryeministri Ramush Haradinaj, foli për takimin e delegacioneve teknike të Kosovës dhe Serbisë javën e kaluar...

Sherifi: Presidenti Thaçi është i fundit që duhet të flasë për takime të fshehta

para 4 muajve - Klan Kosova

Shefi i deputetëve të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka treguar se si ka ardhur deri te propozimi që dialogu të udhëhiqet nga Kuvendi. “Qeveria ka konstatuar se periudha e dialogut teknik ka përfunduar....

Kriza ‘e improvizuar’ humanitare në veri

para 4 muajve - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka ripërsëritur deklaratën që Kosova ka njohuri që në veri të vendit po bëhen përpjekjet për të improvizuar një “krizë humanitare”. Siç ka thënë ai, të martën,...

Pacolli: S’ka krizë humanitare, playbacku i Millosheviqit i njohur për Kosovën

para 4 muajve - RTV 21

Pacolli thotë sa ka mjaftueshëm produkte dhe medikamente në veri Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolii ka deklaruar se nuk ekziston një katastrofë humanitare...

Norvegjia kërkon përmirësim marrëdhëniesh mes Kosovës dhe Serbisë

para 4 muajve - Koha.net

Dialogu mes e Kosovës dhe Serbisë ka qenë tema kryesore e diskutimeve këtë të martë në vizitën në Prishtinë të ministres së Punëve të Jashtme të Norvegjisë Ine Marie Eriksen Søreide. Ajo ka takuar krerët...

Deputeti i Nisma-s: Presidienti Thaçi të mos flasë për takime të fshehta, ai ka mbajtur me dhjetëra të tilla

para 4 muajve - OraInfo

Bilall Sherifi nuk është ndalur me kritika për Thaçin. Shefi i deputetëve të Nismës Socialdemokrate, ka treguar se si ka ardhur deri te propozimi që dialogu të udhëhiqet nga Kuvendi. “Qeveria ka konstatuar...

Flet serbi i akuzuar për “krizën humanitare” në veri

para 4 muajve - Infokusi

Shitoret në veri të Mitrovicës janë të furnizuara me bollëk. Edhe barnatoret kanë sasi të mjaftueshme të barnave. Mirëpo, intelegjenca kosovare ka informacione se në këtë pjesë të vendit do të inskenohet...

Pacolli: Nuk ka krizë humanitare në veri që nga 1999-a kur u larguan forcat serbe

para 4 muajve - Koha.net

Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, duke demantuar mediat e Serbisë dhe autoritete e këtij shteti se po mundohen të inskenojnë krizë humanitare në Kosovë, ka thënë se “nuk ka krizë humanitare që nga viti...

Haradinaj: Kemi dëshmi për inskenim të krizës humanitare

para 4 muajve - Koha.mk

Prishtinë, 25 qershor – Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka ripërsëritur deklaratën që Kosova ka njohuri që në veri të vendit po bëhen përpjekjet për të improvizuar një “krizë humanitare”. Siç...

Sherifi: Presidenti Thaçi është i fundit që duhet të flasë për takime të fshehta

para 4 muajve - Medial

Shefi i deputetëve të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka treguar se si ka ardhur deri te propozimi që dialogu të udhëhiqet nga Kuvendi. “Qeveria ka konstatuar se periudha e dialogut teknik ka përfunduar....

Pacolli: Nuk ka krizë humanitare, “playbacku i Millosheviçit është i njohur për Kosovën”

para 4 muajve - GazetaBlic

Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, duke demantuar mediat e Serbisë dhe autoritete e këtij shteti, se po mundohen të inskenojnë krizë humanitare në Kosovë, ka pohuar se “nuk ka krizë humanitare që nga...

Sherifi: Presidenti Thaçi është i fundit që duhet të flasë për takime të fshehta

para 4 muajve - GazetaBlic

Shefi i deputetëve të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka treguar se si ka ardhur deri te propozimi që dialogu të udhëhiqet nga Kuvendi. “Qeveria ka konstatuar se periudha e dialogut teknik ka përfunduar....

Flet serbi i akuzuar për “krizën humanitare” në veri

para 4 muajve - Fakti Ditor

Shitoret në veri të Mitrovicës janë të furnizuara me bollëk. Edhe barnatoret kanë sasi të mjaftueshme të barnave. Mirëpo, intelegjenca kosovare ka informacione se në këtë pjesë të vendit do të inskenohet...

Ekspertja serbe këshillon Serbinë ta fus Veriun e Kosovës në Kushtetutë

para 4 muajve - Insajderi

Jelena Milic, shefe e Qendrës për Studime Euro-Atlantike, ka thënë se Beogradi duhet t’i përgjigjet masave të Prishtinës të cilat sipas saj e kanë bllokuar dialogun e Brukselit. Ajo thotë se si përgjigje...

Haradinaj thotë se takimi në Berlin s’ishte sekret, s’ka krizë në veri

para 4 muajve - Koha.net

Kryeministri Ramush Haradinaj nuk e cilëson sekret takimin e vartësve të tij, Avni Arifi dhe Selim Selimi, javën e kaluar, me zyrtarë të Serbisë në Berlin. Duke iu përgjigjur akuzave të presidentit Hashim...

Flet serbi i akuzuar për “krizën humanitare” në veri

para 4 muajve - Gazeta Observer

Shitoret në veri të Mitrovicës janë të furnizuara me bollëk. Edhe barnatoret kanë sasi të mjaftueshme të barnave. Mirëpo, intelegjenca kosovare ka informacione se në këtë pjesë të vendit do të inskenohet...

Pacolli: S`ka krizë, “playbacku i Millosheviqit i njohur për Kosovën”

para 4 muajve - Flaka

Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, duke demantuar mediat e Serbisë dhe autoritete e këtij shteti, se po mundohen të inskenojnë krizë humanitare në Kosovë, ka pohuar se “nuk ka krizë humanitare që nga...

‘Mungesa e ushqimit në veri’, Shala: Propagandë e Serbisë për ta hequr taksën

para 4 muajve - Epoka e Re

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ditë më parë ka deklaruar se Beogradi po planifikon tërheqjen e mallrave në mënyrë që të shkaktojë katastrofë humanitare. Mirëpo, tani kjo po vjen si një inskenim...

Norvegjia, mbështetje Kosovës në procesin e integrimeve euroatlantike

para 4 muajve - Koha Jone

-Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide, me të cilën bisedoi  rreth aktualitet politik në Kosovë dhe rajon, thellimin...

Kriza ‘e improvizuar’ humanitare në veri

para 4 muajve - Medial

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka ripërsëritur deklaratën që Kosova ka njohuri që në veri të vendit po bëhen përpjekjet për të improvizuar një “krizë humanitare”. Siç ka thënë ai, të martën,...

Pacolli thotë se nuk ka krizë humanitare në veri që nga viti 1999

para 4 muajve - Infokusi

Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, duke demantuar mediat e Serbisë dhe autoritete e këtij shteti se po mundohen të inskenojnë krizë humanitare në Kosovë, ka thënë se “nuk ka krizë humanitare që nga viti...

Haradinaj: Ky është plani final që Serbia po synon ta zbatojë në Veri të Kosovës

para 4 muajve - Ina

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se të enjten është koha kur në Veri të vendit parashikohet të “improvizohet plani final për katastrofë humanitare”. Këtë gjë ai e bëri të ditur nëpërmjet...

​Haradinaj:”Katastrofa humanitare” skenar i serbëve

para 4 muajve - Lajm

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se kanë prova që ekziston një skenar improvizimi për një krizë humanitare në veri të Kosovës. Pas mbledhjes së Qeverisë, kryeministri u ka thënë gazetarëve...

Kriza 'e improvizuar' humanitare në veri

para 4 muajve - Evropa e Lirë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka ripërsëritur deklaratën që Kosova ka njohuri që në veri të vendit po bëhen përpjekjet për të improvizuar një “krizë humanitare”. Siç ka thënë ai, të martën,...

Mungesa e ushqimit dhe barnave në veri të Mitrovicës, mbledhje urgjente në Zveçan

para 4 muajve - Arbresh

Një takim i rëndësishëm është mbajtur sot në Zveçan në ora 19:00 në restorantin “M”. Siç ka mësuar portali arbresh.inf, aty kanë qenë të pranishëm të gjithë biznesmenët nga Kosova. Sipas burimeve të portalit...

Pacolli: Të dënohen përpjekjet serbe për destabilizim të Kosovës

para 4 muajve - Sovrani

Ministri i Jashtëm i Serbisë Behgjet Pacolli ka shkruar se Serbia vazhdon përpjekjet e vazhdueshme për destabilizim të Kosovës. Pacolli thotë se nuk ka asnjë lloj krize humanitare në veriun e Kosovës dhe...

Mediat kosovare zbulojnë planin e “frikshëm” të Serbisë

para 4 muajve - BalkanWeb

Serbia me çdo kusht po tenton të inskenojë situata, të cilat do të paraqiteshin si katastrofë humanitare në veri të vendit. Burime të sigurta të RTK-së theksuan se këtë të enjte, autoritetet serbe planifikojnë...

PSD dhe NISMA në prag të largimit nga Ekipi Negociator

para 4 muajve - Periskopi

Partia SocialDemokrate e Kosovës dhe Nisma Social Demokrate po planifikojnë të lënë udhëheqjen e Ekipit Negociator për bisedime teknike me Serbinë. Periskopi nga burime të sigurta mëson se Shpend Ahmeti...

Haradinaj: Kemi prova për inskenimin e krizës humanitare në veri të Mitrovicës

para 4 muajve - Insajderi

“Jemi në dijeni tani për këtë plan, improvizimin e krizës humanitare, kemi edhe prova të këtij skenari të tillë. Nuk do të lejojmë që të mungojë asnjë produkt sepse janë qytetar të Kosovës. Projekte të...

Haradinaj: Serbia synon të realizojë planin final për katastrofë humanitare në Veri

para 4 muajve - Shekulli

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se të enjten është koha kur në Veri të vendit parashikohet të “improvizohet plani final për katastrofë humanitare”. Këtë gjë ai e bëri të ditur nëpërmjet...

Haradinaj: Kemi prova se Serbia po improvizon krizë humanitare në veri

para 4 muajve - Koha.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se kanë prova që ekziston një skenar improvizimi për një krizë humanitare në veri të Kosovës. Pas mbledhjes së Qeverisë, kryeministri u ka thënë gazetarëve...

Haradinaj tregon kush ishte sponsori i takimit Kosovë -Serbi në Berlin, i përgjigjet edhe Hashim Thaçit

para 4 muajve - Iliria News

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së Qeverisë iu është përgjigjur akuzave të presidentit Hashim Thaçi për takimin që u mbajt ditë më parë në Berlin, shkruan Gazeta Express. I pari...

A u takua kryeministri fshehtas me zyrtarët e Serbisë? – Haradinaj i përgjigjet Thaçit

para 4 muajve - Insajderi

Haradinaj tha se takimi është zhvilluar pas ftesës që kancelarja Merkel u bëri palëve që janë të përfshirë në dialogun teknik. Madje, theksoi se ky takim mund të quhet i punës ose konfidencial por assesi...

“Krizë humanitare në veri” – Pacolli i kundërpërgjigjet Serbisë

para 4 muajve - Gazeta Monitor

Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, duke demantuar mediat e Serbisë dhe autoritete e këtij shteti, se po mundohen të inskenojnë krizë humanitare në Kosovë, ka pohuar se “nuk ka krizë humanitare që nga...

Kriza ‘e improvizuar’ humanitare në veri

para 4 muajve - Gazeta Monitor

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka ripërsëritur deklaratën që Kosova ka njohuri që në veri të vendit po bëhen përpjekjet për të improvizuar një “krizë humanitare”. Siç ka thënë ai, të martën,...

Ramush Haradinaj: Katastrofa humanitare në Veri, skenar i planifikuar – kemi dëshmi

para 4 muajve - Klan Kosova

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës, ka thënë se katastrofa paralajmëruar humanitare në veri të Mitrovicës, është skenar i planifikuar. Haradinaj deklaroi se...

Takimi i paparalajmëruar në Berlin, Haradinaj: I informova me kohë partnerët e koalicionit, nuk ishte i fshehtë

para 4 muajve - Klan Kosova

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka ripërsëritur se takimi i paparalajmëruar i delegacionit qeveritar në Berlin, nuk ka qenë i fshehtë, njofton Klan Kosova. ”Ishte takim i ftuar nga zyrja e kancelares...

Takimi në Berlin nuk ka qenë i fshehtë, kështu thotë Kryeministri Haradinaj

para 4 muajve - OraInfo

Haradinaj ka thënë se takimi në Berlin nuk ka qenë i fshehtë. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka mbajtur sot një konferencë për media pas mbledhjes së qeverisë. I pyetur rreth takimit të delegacioneve...

Pacolli: Në Veri nuk ka krizë

para 4 muajve - Epoka e Re

Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, duke demantuar mediat e Serbisë dhe autoritete e këtij shteti, se po mundohen të inskenojnë krizë humanitare në Kosovë, ka pohuar se “nuk ka krizë humanitare që nga...

Flet serbi i akuzuar për “krizën humanitare” në veri

para 4 muajve - Periskopi

Shitoret në veri të Mitrovicës janë të furnizuara me bollëk. Edhe barnatoret kanë sasi të mjaftueshme të barnave. Mirëpo, intelegjenca kosovare ka informacione se në këtë pjesë të vendit do të inskenohet...

Haradinaj: Gjendja në veri është inskenim

para 4 muajve - Medial

Pas mbledhjes së Qeverisë, Kryeministri i vendin Ramush Haradinaj ka folur për gjendjen në veri e cila u fol këto ditë si diçka katastrofale, shkruan Kosova.info. Ai e komentoi këtë duke thënë se e gjitha...

Haradinaj sqaron takimin ‘sekret’ në Berlin

para 4 muajve - Kallxo

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës ka reaguar në lidhje me deklaratat e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi i cili dje tha se janë zhvilluar takime sekrete me...

Haradinaj: Ky është plani përfundimtar që Serbia po synon ta zbatojë në Veri të Kosovës

para 4 muajve - InfoShqip

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se të enjten është koha kur në Veri të vendit parashikohet të “improvizohet plani final për katastrofë humanitare”. Këtë gjë ai e bëri të ditur nëpërmjet...

Takimi i paparalajmëruar në Berlin, Haradinaj: I informova me kohë partnerët e koalicionit, nuk ishte i fshehtë

para 4 muajve - Medial

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka ripërsëritur se takimi i paparalajmëruar i delegacionit qeveritar në Berlin, nuk ka qenë i fshehtë, njofton Klan Kosova. ”Ishte takim i ftuar nga zyrja e kancelares...

Pacolli thotë se në Veri nuk ka krizë

para 4 muajve - Periskopi

Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, duke demantuar mediat e Serbisë dhe autoritete e këtij shteti, se po mundohen të inskenojnë krizë humanitare në Kosovë, ka pohuar se “nuk ka krizë humanitare që nga...

Norvegjia kërkon përmirësim marrëdhëniesh mes Kosovës dhe Serbisë

para 4 muajve - Periskopi

Dialogu mes e Kosovës dhe Serbisë ka qenë tema kryesore e diskutimeve këtë të martë në vizitën në Prishtinë të ministres së Punëve të Jashtme të Norvegjisë Ine Marie Eriksen Søreide. Ajo ka takuar krerët...

Haradinaj: Nuk guxojmë të bëjmë hapa të gabuar në dialog me Serbinë

para 4 muajve - RTV 21

Kryeministri komenton deklaratat e presidentit Thaçi Kryeministri Ramush Haradinaj pas mbledhjes së Qeverisë mbajti një konferencë për media, ku tha se takimi i ftuar nga Zyra e kancelares Merkel për palët...

Haradinaj: Kemi prova se Serbia po improvizon krizë humanitare në veri

para 4 muajve - Shenja

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se kanë prova që ekziston një skenar improvizimi për një krizë humanitare në veri të Kosovës. Pas mbledhjes së Qeverisë, kryeministri u ka thënë gazetarëve...

Ministri i punëve të jashtme thotë se në Veri nuk ka krizë

para 4 muajve - Periskopi

Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, duke demantuar mediat e Serbisë dhe autoritete e këtij shteti, se po mundohen të inskenojnë krizë humanitare në Kosovë, ka pohuar se “nuk ka krizë humanitare që nga...

Haradinaj: Kemi prova për inskenimin e krizës humanitare në veri të Mitrovicës

para 4 muajve - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka thënë se janë në dijeni për planin për krizë humanitare në veri të Kosovës. “Jemi në dijeni tani për këtë plan, improvizimin e krizës humanitare, kemi edhe prova...

Haradinaj: Të enjten është planifikuar skenari për krizë humanitare në Veri

para 4 muajve - Kallxo

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka komentuar skenarin e mundshëm të Serbisë që të krijohet një krizë humanitare në veri. Haradinaj para gazetarëve tha se kanë informacione për një gjë të tillë,...

Haradinaj: Takimi i Berlinit nuk ishte i fshehtë

para 4 muajve - Koha.net

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se takimi i delegacioneve teknike të Kosovës dhe Serbisë në Berlin javën e shkuar, nuk ka qenë i fshehtë. Edhe pse takimi ishte mbajtur larg syrit të...

Pacolli: Nuk ka krizë humanitare, “playbacku i Millosheviçit është i njohur për Kosovën”

para 4 muajve - Gazeta e re

Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, duke demantuar mediat e Serbisë dhe autoritete e këtij shteti, se po mundohen të inskenojnë krizë humanitare në Kosovë, ka pohuar se “nuk ka krizë humanitare që nga...

A do të ketë “katastrofë humanitare” në veri? Tregon Haradinaj

para 4 muajve - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka folur lidhur me planin e Serbisë për “katastrofë humanitare” në pjesën veriore të Kosovës, raporton Gazeta Blic. Haradinaj në një konferencë pas mbledhjes së...

Pacolli: Nuk ka krizë humanitare, “playbacku i Millosheviçit është i njohur për Kosovën”

para 4 muajve - Bota Press

Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, duke demantuar mediat e Serbisë dhe autoritete e këtij shteti, se po mundohen të inskenojnë krizë humanitare në Kosovë, ka pohuar se “nuk ka krizë humanitare që nga...

Sherifi: Presidenti Thaçi është i fundit që duhet të flasë për takime të fshehta

para 4 muajve - Bota Press

Shefi i deputetëve të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka treguar se si ka ardhur deri te propozimi që dialogu të udhëhiqet nga Kuvendi.“Qeveria ka konstatuar se periudha e dialogut teknik ka përfunduar....

Pacolli: Nuk ka krizë humanitare, “playbacku i Millosheviçit është i njohur për Kosovën”

para 4 muajve - KosovaPress

“Unë i bëj thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të monitorojnë këtë përpjekje nga Serbia për të destabilizuar Kosovën dhe ta dënojnë atë”, ka theksuar Pacolli. Postimi i Pacollit në Facebook: Qeveria serbe,...

Kritikoi për takime të fshehta me palën serbe, Haradinaj i kundërpërgjigjet Thaçit

para 4 muajve - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në një konferencë për medie ka folur lidhur me kritikat që presidenti i vendit, Hashim Thaçi ua ka bërë zyrtarëve të qeverisë për takimin e fshehtë në Berlin me...

Përçarje në Ekipin Negociator?

para 4 muajve - Kallxo

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, njëherësh bashkëkryesues i Ekipit Negociator të Kosovës për dialogun me Serbinë, Fatmir Limaj gjatë një tubimi partiak të hënën në Prishtinë, thumboi kolegun e tij të...

Kriza humanitare në veri të Kosovës është e improvizuar

para 4 muajve - Illyria

Prishtinë, 25 qershor 2019 – Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka ripërsëritur deklaratën që Kosova ka njohuri që në veri të vendit po bëhen përpjekjet për të improvizuar një “krizë humanitare”....

Letra që dëshmon organizimin e serbëve për inskenimin e katastrofës humanitare në veri

para 4 muajve - Arbresh

Tash e disa kohë, nëpër media dhe opinion është në fokus një katastrofë humanitare e mundshme në veri të Kosovës. Sipas zyrtarëve serbë, një gjë e tillë po ndodhë pas vendosjes së taksës nga Qeveria e...

Ramush Haradinaj: Katastrofa humanitare në Veri, skenar i planifikuar – kemi dëshmi

para 4 muajve - Tetova Sot

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës, ka thënë se katastrofa e paralajmëruar humanitare në veri të Mitrovicës, është skenar i planifikuar. Haradinaj deklaroi se...

Daçiq: Uashingtoni mund të ndihmojë në dialog, por jo ta përvetësojë rolin kyç

para 4 muajve - InfoShqip

“Ndryshimi i formatit në dialogun në mes të Serbisë dhe Kosovës nuk po paralajmërohet, e as kyçja e vendeve tjera në këtë proces. Ndërsa Uashingtoni ka mundësi të tregojë nëse dëshiron të ndihmojë, mirëpo...

Norvegjia, mbështetje Kosovës në procesin e integrimeve euroatlantike

para 4 muajve - Medial

PRUISHTINE, 25 qershor /MEDIAL/ -Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide, me të cilën bisedoi  rreth aktualitet politik...

Haradinaj kërkon mbështetje të mëtutjeshme nga Norvegjia

para 4 muajve - Insajderi

Kryeministri e ka njoftuar ministren norvegjeze për progresin e Kosovës, prioritetet e Qeverisë në zhvillimin ekonomik, hapjen e vendeve të reja të punës, avancimin në Agjendën e Reformave Evropiane dhe...

Ekspertja serbe e këshillon Serbinë që ta fusë veriun e Kosovës në Kushtetutë si kundërpërgjigje ndaj taksës

para 4 muajve - Periskopi

Jelena Milic, shefe e Qendrës për Studime Euro-Atlantike, ka thënë se Beogradi duhet t’i përgjigjet masave të Prishtinës të cilat sipas saj e kanë bllokuar dialogun e Brukselit. Ajo thotë se si përgjigje...

Ekspertja serbe këshillon Serbinë ta fus Veriun e Kosovës në Kushtetutë

para 4 muajve - Arbresh

Jelena Milic, shefe e Qendrës për Studime Euro-Atlantike, ka thënë se Beogradi duhet t’i përgjigjet masave të Prishtinës të cilat sipas saj e kanë bllokuar dialogun e Brukselit. Ajo thotë se si përgjigje...

Daçiq: Nuk bën vetëm Uashingtoni në dialog me Kosovën

para 4 muajve - Insajderi

“Ndryshimi i formatit në dialogun në mes të Serbisë dhe Kosovës nuk po paralajmërohet, e as kyçja e vendeve tjera në këtë proces. Ndërsa Uashingtoni ka mundësi të tregojë nëse dëshiron të ndihmojë, mirëpo...

Haradinaj: Katastrofa humanitare është skenar i planifikuar

para 4 muajve - Fakti Ditor

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se katastrofa humanitare në veri të Mitrovicës është skenar i planifikuar. Kreu i ekzekutivit, Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës,...

Haradinaj diskuton rreth dialogut me ministren norvegjeze

para 4 muajve - Zhurnal

Prishtinë, 25 qershor – Zhurnal.mk – Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, sot u takua me ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide, me të cilën mes tjerash ka biseduar...

Limaj ia jep një goditje të papritur Shpend Ahmetit

para 4 muajve - Infokusi

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, njëherësh bashkëkryesues i Ekipit Negociator të Kosovës për dialogun me Serbinë, Fatmir Limaj gjatë një tubimi partiak të hënën në Prishtinë, thumboi kolegun e tij të...

Mungesa e artikujve në Veri – Haradinaj thotë se gjithçka është e inskenuar

para 4 muajve - Infokusi

Kryeministri Ramush Haradinaj ka komentuar pas mbledhjes së Qeverisë, lajmet se komunat veriore të vendit pas vendosjes së taksës prej 100 për qind po përballen me krizë humanitare. I pari i Qeverisë tha...

Haradinaj diskuton rreth dialogut me ministren norvegjeze

para 4 muajve - Klan Kosova

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, sot u takua me ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide, me të cilën mes tjerash ka biseduar edhe rreth dialogut me Serbinë. Ai theksoi...

Dështimi Samitit të Parisit- Gjermania dhe Franca vazhdojnë bisedimet me palën kosovare dhe atë serbe

para 4 muajve - GazetaBlic

Javën që lamë pas u bë e ditur përfundimisht se takimi i Parisit i planifikuar të mbahet më 1 korrik të këtij viti, nuk do të mbahet. Mbajtja e këtij takimi ishte caktuar qysh më 29 prill, në ditën kur...

Kosova me aleatët, në udhëkryqin e bisedimeve me Serbinë

para 4 muajve - Gazeta e re

Republika e Kosovës në vitet e fundit, megjithatë, ka arritur që t’i ndërtojë shumë aleanca me shumë shtete të fuqishme të botës. Garniturat politike në vend, njëra pas tjetrës kanë premtuar vetëm një...

Katastrofa në veri, edhe kopshtet e fëmijëve do të lihen pa bukë

para 4 muajve - Medial

Serbia ka filluar me një plan tjetër të bëjë destabilizimin e situatës në Veri të Kosovës, ajo tani ka nisur një inskenim të katastrofës humanitare në katër komunat e veriut Ky inskenim nga shteti i Serbisë...

Haradinaj diskuton rreth dialogut me ministren norvegjeze

para 4 muajve - Medial

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, sot u takua me ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide, me të cilën mes tjerash ka biseduar edhe rreth dialogut me Serbinë. Ai theksoi...

Haradinaj takoi ministren norvegjeze, diskutuan për dialogun Kosovë – Serbi

para 4 muajve - OraInfo

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë vazhdon të jetë temë shumë e diskutuar. Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka takuar sot ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen...

Haradinaj takon ministren norvegjeze, diskutuan për dialogun Kosovë – Serbi

para 4 muajve - OraInfo

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë vazhdon të jetë temë shumë e diskutuar. Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka takuar sot ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen...

Kosova mirënjohëse ndaj Norvegjisë për mbështetjen e dhënë në rrugën shtetndërtuese

para 4 muajve - Koha.net

Prishtinë, 25 qershor - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti sot ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide, me të cilën ka biseduar rreth aktualitet...

Pacolli me homologen norvegjeze bisedojnë edhe për dialogun me Serbinë

para 4 muajve - Insajderi

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli duke e falënderuar shtetin e Norvegjisë për bashkëpunimin dhe ndihmën e dhënë për shtetndërtimin e Kosovës tha se ky shtet  luan rol të rëndësishëm në integrimin...

Kryeministri: Kemi prova për inskenimin e krizës humanitare në veri

para 4 muajve - Epoka e Re

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një konferencë për medie ka folur për përpjekjen e Serbisë për të inskenuar një katastrofë humanitare në veri të vendit. Ai ka thënë se kanë prova për inskenimin...

Haradinaj:"Katastrofa humanitare” skenar i serbëve

para 4 muajve - KosovaPress

Pas mbledhjes së Qeverisë, kryeministri u ka thënë gazetarëve se nuk do të lejojnë t’u mungojë asgjë qytetarëve të Kosovës në veri të vendit, por që do t’i dekonspirojnë projektet e tilla ,që sipas tij...

Haradinaj: Kemi prova për inskenimin e krizës humanitare në veri të Mitrovicës

para 4 muajve - Gazeta e re

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se janë në dijeni për planin për krizë humanitare në veri të Kosovës. “Jemi në dijeni tani për këtë plan, improvizimin e krizës humanitare, kemi edhe...

Haradinaj: Kemi prova për inskenimin e krizës humanitare në veri të Mitrovicës

para 4 muajve - Sovrani

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka thënë se janë në dijeni për planin për krizë humanitare në veri të Kosovës. “Jemi në dijeni tani për këtë plan, improvizimin e krizës humanitare, kemi edhe prova...

Haradinaj takohet me Eriksen, e njofton për zhvillimet aktuale në vend

para 4 muajve - Klan Kosova

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka pritur në takim Ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Eriksen, njofton Klan Kosova. Kryediplomates norvegjeze, Haradinaj i ka shprehur falënderim...

Haradinaj: Kosova e përkushtuar për një dialog përmbajtësor me Serbinë

para 4 muajve - RTV 21

Haradinaj takohet me ministren norvegjeze Kryeministri Ramush Haradinaj ka pritur në takim ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide, me të cilën ka diskutuar rreth aktualitet politik...

Kjo është marrëveshja që dëshiron Haradinaj me Serbinë

para 4 muajve - GazetaBlic

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në një takim me ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide, ka thënë se me të ka biseduar rreth aktualitet politik në Kosovë dhe rajon dhe...

Diskutohet për ndërmjetësuesin e SHBA për bisedime në mes të Kosovës dhe Serbisë

para 4 muajve - Insajderi

Këtë vendim duhet ta miratojë Departamenti i Shtetit, thonë diplomatët amerikan për këtë gazetë. Pretendohet se nuk është reale të pritet çfarëdo propozimi amerikan për zgjidhje të gjendet në tryezë para...

Mungesa e artikujve në Veri – Haradinaj thotë se gjithçka është e inskenuar

para 4 muajve - Gazeta Monitor

Kryeministri Ramush Haradinaj ka komentuar pas mbledhjes së Qeverisë, lajmet se komunat veriore të vendit pas vendosjes së taksës prej 100 për qind po përballen me krizë humanitare, shkruan Gazeta Express....

Haradinaj tregon kush ishte sponsori i takimit Kosovë -Serbi në Berlin, i përgjigjet edhe Hashim Thaçit

para 4 muajve - Gazeta Monitor

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së Qeverisë iu është përgjigjur akuzave të presidentit Hashim Thaçi për takimin që u mbajt ditë më parë në Berlin, shkruan Gazeta Express. I pari...

Pacolli takohet me kryediplomaten norvegjeze

para 4 muajve - Zhurnal

Prishtinë, 25 qershor – Zhurnal.mk – Ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli, është takuar me kryediplomaten norvegjeze, Ine Eriksen, me të cilën u dakordua për thellimin e bashkëpunimit mes dy vendeve,...

Në veri të Kosovës ka filluar inskenimi i krizës humanitare

para 4 muajve - Insajderi

“Banorët e katër komunave në veri të Kosovës gjenden një hap prej katastrofës humanitare sepse nëpër shitore mungojnë artikujt themelorë”, vazhdon “Politika”. Gazeta pretendon se rreth 400 tregtarë privatë,...

Haradinaj: Takimi i ftuar nga zyra e Merkelit nuk ishte i fshehtë

para 4 muajve - Epoka e Re

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë me dije se takimi i mbajtur në Berlin në mes të zyrtarëve të Qeverisë së Kosovës dhe atyre të Serbisë nuk mund të quhet takim i fshehtë. Gjatë një konference...

Mungesa e artikujve në Veri – Haradinaj thotë se gjithçka është e inskenuar

para 4 muajve - Bota Press

Kryeministri Ramush Haradinaj ka komentuar pas mbledhjes së Qeverisë, lajmet se komunat veriore të vendit pas vendosjes së taksës prej 100 për qind po përballen me krizë humanitare. I pari i Qeverisë tha...

Pacolli: Serbia po provon ta bllokojë Kosovën

para 4 muajve - RTV 21

Pacolli dhe Eriksen dakordohen për thellimin e bashkëpunimit mes dy vendeve Ministri i Punëve të Brendshme, Behgjet Pacolli ka pritur në takim homologen e tij norvegjeze, Ine Eriksen. Gjatë këtij takimi,...

RTK: Serbia po inskenon ‘katastrofën humanitare’ në veri

para 4 muajve - GazetaBlic

Serbia me çdo kusht po tenton të inskenojë situata, të cilat do të paraqisnin si katastrofë humanitare në veri të vendit. Burime të sigurta të RTK thonë se këtë të enjte, autoritetet serbe planifikojnë...

Haradinaj: Takimi i ftuar nga Merkeli nuk mund të quhet i fshehtë

para 4 muajve - Ekonomia Online

Gjatë një konferencë për media, shefi i qeverisë, Ramush Haradinaj, tha se takimi i ftuar nga Merkel për dy palët Kosovë-Serbi nuk mund të quhet një takim i fshehtë, por takim i punës, raporton EkonomiaOnline....

Pacolli takohet me kryediplomaten norvegjeze

para 4 muajve - Klan Kosova

Ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli, është takuar me kryediplomaten norvegjeze, Ine Eriksen, me të cilën u dakordua për thellimin e bashkëpunimit mes dy vendeve, njofton Klan Kosova. Përmes një...

Kryediplomatja e Norvegjisë: Marrëveshja me Serbinë hap dyert e mbyllura për Kosovën

para 4 muajve - Albeu

Ministrja e Jashtme e Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide , ka thënë se një marrëveshje përfundimtare me Serbinë do të ofrojë mundësi të reja dhe do t’i hapë dyert që sot janë të mbyllura për Kosovën . Një...

Limaj ia jep një goditje të papritur Shpend Ahmetit

para 4 muajve - Bota Press

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, njëherësh bashkëkryesues i Ekipit Negociator të Kosovës për dialogun me Serbinë, Fatmir Limaj gjatë një tubimi partiak të hënën në Prishtinë, thumboi kolegun e tij të...

Haradinaj: Kemi prova për inskenimin e krizës humanitare në veri të Mitrovicës

para 4 muajve - KosovaPress

"Jemi në dijeni tani për këtë plan, improvizimin e krizës humanitare, kemi edhe prova të këtij skenari të tillë. Nuk do të lejojmë që të mungojë asnjë produkt sepse janë qytetar të Kosovës. Projekte të...

Haradinaj: Katastrofa humanitare është skenar i planifikuar

para 4 muajve - Gazeta Observer

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se katastrofa humanitare në veri të Mitrovicës është skenar i planifikuar. Kreu i ekzekutivit, Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës,...

Pacolli i thotë diplomates norvegjeze se Serbia po e bllokon Kosovën në integrimin evropian

para 4 muajve - Koha.net

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka takuar ministren e jashtme norvegjeze Ine Eriksen, të cilës ka thënë se ia ka shpjeguar faktin që Serbia po provon ta bllokojë Kosovën në rrugën e integrimit...

Haradinaj: Nuk duhet të gutemi për marrëveshje me Serbinë, rrezikon stabilitetin në rajon

para 4 muajve - Arbresh

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se Kosova nuk duhet të beje hapa të gabuar dhe të arrijë marrëveshje të gabuar me Serbinë sepse do të rrezikoj stabilitetin e rajonit dhe vendit. “Mire...

Haradinaj tregon kush ishte sponsori i takimit Kosovë -Serbi në Berlin, i përgjigjet edhe Hashim Thaçit

para 4 muajve - Bota Press

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së Qeverisë iu është përgjigjur akuzave të presidentit Hashim Thaçi për takimin që u mbajt ditë më parë në Berlin. I pari i Qeverisë tha se ky nuk...

Haradinaj: Serbia synon ta realizojë planin final për katastrofë humanitare në veri të enjten, nuk do ta lejojmë

para 4 muajve - Periskopi

Kryeministri Ramush Haradinaj thotë se të enjten është koha kur në veri parashihet të ‘improvizohet plani final për katastrofë humanitare në veri’. Ai këto komente i ka bërë në konferencë për media pas...

Pacolli takohet me kryediplomaten norvegjeze

para 4 muajve - Medial

Ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli, është takuar me kryediplomaten norvegjeze, Ine Eriksen, me të cilën u dakordua për thellimin e bashkëpunimit mes dy vendeve, njofton Klan Kosova. Përmes një...

Propaganda serbe për ‘katastrofën humanitare’ në veri: Mungon vaji, kripa e sheqeri!

para 4 muajve - GazetaBlic

Banorët e katër komunave në veri të Kosovës gjenden një hap prej katastrofës humanitare sepse nëpër shitore mungojnë artikujt themelorë”, vazhdon “Politika”. Gazeta pretendon se rreth 400 tregtarë privatë,...

Thaçi: Nëse nuk ka dialog, hyjmë në një fazë të rrezikshme

para 4 muajve - Shekulli

Kjo vjen nga fakti se Bashkimi Evropian po konsiderohet si një partner më pak i fuqishëm për t’i drejtuar palët drejt një marrëveshjeje të mundshme. Ndërkohë, edhe roli i Gjermanisë dhe i Francës, po konsiderohet...

Kryediplomatja e Norvegjisë: Marrëveshja me Serbinë i hap dyert e mbyllura për Kosovën

para 4 muajve - Insajderi

Ministrja e Jashtme e Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide, ka thënë se një marrëveshje përfundimtare me Serbinë do të ofrojë mundësi të reja dhe do t’i hapë dyert që sot janë të mbyllura për Kosovën. Një marrëveshje...

Thjesht propagandë e Serbisë: nuk ka krizë humanitare në veri të Kosovës

para 4 muajve - Te Sheshi

Strukturat paralele serbe që operojnë në pjesën veriore të Kosovës po përpiqen të inskenojnë një situatë të gjoja se “krize humanitare” pasi sipas tyre Beogradi planifikon të tërheqë mallrat. Këtyre inskenimeve...

Pacolli diplomates norvegjeze: Serbia po provon ta bllokojë Kosovën

para 4 muajve - GazetaBlic

Pacolli përmes një postimi në rrjetin social facebook, ka treguar se në fillim të ditës së sotme ka mirëpritur kryediplomatën Norvegjeze, Ine Eriksen. Ai gjithashtu ka shkruar se Norvegjia është vend model...

Diplomatja norvegjeze me kritika të ashpra drejt liderëve e partive politike të vendit

para 4 muajve - GazetaBlic

Ministrja e Punëve të Jashtme e Norvegjisë , Ine Eriksen Søreide në një konferencë për medie që pati me ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli ka kritikuar liderët e vendit dhe klasën...

Kryediplomatja e Norvegjisë: Marrëveshja me Serbinë hap dyert e mbyllura për Kosovën

para 4 muajve - Ina

Ministrja e Jashtme e Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide, ka thënë se një marrëveshje përfundimtare me Serbinë do të ofrojë mundësi të reja dhe do t’i hapë dyert që sot janë të mbyllura për Kosovën. Një marrëveshje...

Propagandë dhe viktimizim i Serbisë – nuk ka krizë humanitare në veri

para 4 muajve - Arbresh

Ditë më parë, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se Beogradi po planifikon tërheqjen e mallrave në mënyrë që të shkaktojë katastrofë humanitare. Ndërkohë, Serbia ka nisur të inskenojë situata,...

Thaçi e Ahmeti përplasen për “takime të fshehta” në Bruksel, Kurti thotë se ideja serbe ka dështuar

para 4 muajve - Koha.net

Dështimi i takimit të Parisit ka përçarë edhe më shumë krerët e shtetit, sa i përket qasjes së Kosovës karshi dialogut me Serbinë.

Kryediplomatja e Norvegjisë: Marrëveshja me Serbinë hap dyert e mbyllura për Kosovën

para 4 muajve - Indeks.mk

Ministrja e Jashtme e Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide, ka thënë se një marrëveshje përfundimtare me Serbinë do të ofrojë mundësi të reja dhe do t’i hapë dyert që sot janë të mbyllura për Kosovën. Një marrëveshje...

Ky është plani konkret i katastrofës në veri, edhe kopshtet e fëmijëve do të lihen pa bukë

para 4 muajve - Gazeta Monitor

Serbia ka filluar me një plan tjetër të bëjë destabilizimin e situatës në Veri të Kosovës, ajo tani ka nisur një inskenim të katastrofës humanitare në katër komunat e veriut Ky inskenim nga shteti i Serbisë...

Ministrja norvegjeze thotë se marrëveshja me Serbinë hap dyert e mbyllura për Kosovën

para 4 muajve - OraInfo

Kryediplomatja e Norvegjisë ka thënë se marrëveshja me Serbinë hap dyert e mbyllura për Kosovën. Ministrja e Jashtme e Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide, ka thënë se një marrëveshje përfundimtare me Serbinë...

Kryediplomatja e Norvegjisë: Marrëveshja me Serbinë hap dyert e mbyllura për Kosovën

para 4 muajve - Klan Kosova

Ministrja e Jashtme e Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide, ka thënë se një marrëveshje përfundimtare me Serbinë do të ofrojë mundësi të reja dhe do t’i hapë dyert që sot janë të mbyllura për Kosovën. Një marrëveshje...

Kryediplomatja e Norvegjisë: Marrëveshja me Serbinë hap dyert e mbyllura për Kosovën

para 4 muajve - GazetaBlic

Ministrja e Jashtme e Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide, ka thënë se një marrëveshje përfundimtare me Serbinë do të ofrojë mundësi të reja dhe do t’i hapë dyert që sot janë të mbyllura për Kosovën. Një marrëveshje...

Pakt me Serbinë brenda vitit? Zyrtarët e PE zbarkojnë në Kosovë

para 4 muajve - BalkanWeb

Një delegacion i gjerë gjerman në krye me zëvendës presidentin e Parlamentit Evropian, Rainer Wieland, qëndruan në Kosovë ku zhvilluan takime me udhëheqësit më të lartë politikë të Kosovës. Takimet u zhvilluan...

A po e merr SHBA rolin udhëheqës në dialogun Kosovë-Serbi?

para 4 muajve - BalkanWeb

Prishtina dhe Beogradi nuk e përjashtojnë mundësinë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të marrin rolin vendimtar në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve ndërmjet dy vendeve. Fuqizimi i rolit...

Kryediplomatja e Norvegjisë: Marrëveshja me Serbinë hap dyert e mbyllura për Kosovën

para 4 muajve - Medial

Ministrja e Jashtme e Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide, ka thënë se një marrëveshje përfundimtare me Serbinë do të ofrojë mundësi të reja dhe do t’i hapë dyert që sot janë të mbyllura për Kosovën. Një marrëveshje...

Në veri mungon vaji, kripa e sheqeri, fillon inskenimi i krizës humanitare

para 4 muajve - Infokusi

Banorët e katër komunave në veri të Kosovës gjenden një hap prej katastrofës humanitare sepse nëpër shitore mungojnë artikujt themelorë”, vazhdon “Politika”. Gazeta pretendon se rreth 400 tregtarë privatë,...

Pacolli takohet krye diplomaten norvegjeze, flasin për dialogun

para 4 muajve - Infokusi

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli është takuar me krye diplomaten norvegjeze, Ine Eriksen derisa është bërë e ditur se me të ka diskutuar për dialogun me Serbinë, raporton Gazeta Express. Përmes...

Ky është plani i katastrofës në veri, edhe kopshtet e fëmijëve do të lihen pa bukë

para 4 muajve - Periskopi

Serbia ka filluar me një plan tjetër të bëjë destabilizimin e situatës në Veri të Kosovës, ajo tani ka nisur një inskenim të katastrofës humanitare në katër komunat e veriut Ky inskenim nga shteti i Serbisë...

Ky është plani konkret i katastrofës në veri, edhe kopshtet e fëmijëve do të lihen pa bukë

para 4 muajve - Bota Press

Botapress 25 Qeshor- Serbia ka filluar me një plan tjetër të bëjë destabilizimin e situatës në Veri të Kosovës, ajo tani ka nisur një inskenim të katastrofës humanitare në katër komunat e veriut Ky inskenim...

Haradinaj takohet me kryediplomatën norvegjeze, Norvegjia e gatshme ta mbështes Kosovën në procesin e integrimeve

para 4 muajve - Arbresh

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Eriksen, me të cilën ka biseduar rreth aktualitet politik në Kosovë dhe rajon....

Kryediplomatja e Norvegjisë: Marrëveshja me Serbinë hap dyert e mbyllura për Kosovën

para 4 muajve - Fakti Ditor

Ministrja e Jashtme e Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide, ka thënë se një marrëveshje përfundimtare me Serbinë do të ofrojë mundësi të reja dhe do t’i hapë dyert që sot janë të mbyllura për Kosovën, përcjell...

Haradinaj ministres norvegjeze: Marrëveshje finale me Serbinë vetëm në kufijtë aktual

para 4 muajve - Bota Press

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka takuar sot ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Soreide, me të cilën kanë diskutuar rreth dialogut ndërmjet Kosovës...

Haradinaj kërkon mbështetje të mëtutjeshme nga Norvegjia

para 4 muajve - Gazeta e re

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide, me të cilën ka biseduar rreth aktualitet politik në Kosovë dhe rajon, thellimin...

Haradinaj kërkon mbështetje të mëtutjeshme nga Norvegjia

para 4 muajve - KosovaPress

Kryeministri e ka njoftuar ministren norvegjeze për progresin e Kosovës, prioritetet e Qeverisë në zhvillimin ekonomik, hapjen e vendeve të reja të punës, avancimin në Agjendën e Reformave Evropiane dhe...

Eriksen: Kemi mbështetur Kosovën me 7 milionë euro, për integrimin e vendit tuaj, partitë të punojnë bashkë më shumë

para 4 muajve - Periskopi

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli gjatë takimit që zhvilloi me ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë,  Ine Eriksen Søreide shprehu se dialogu në mes Kosovës dhe Serbisë nuk ka alternativë...

Norvegjia mbështet Kosovën në procesin e liberalizimit të vizave

para 4 muajve - KosovaLive360

Zëvendëskryeministri i Parë dhe ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli, priti sot në takim ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide. Me këtë rast...

Haradinaj takohet me Eriksen, e njofton për zhvillimet aktuale në vend

para 4 muajve - Ekonomia Online

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka pritur në takim Ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Eriksen. Kryediplomates norvegjeze, Haradinaj i ka shprehur falënderim për këtë vizitë ndërkohë...

Haradinaj: Norvegjia ka qenë partner i yni në shtetndërtim

para 4 muajve - Epoka e Re

Kryeministri Ramush Haradinaj ka pritur sot në takim ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Eriksen Soreide, me të cilën biseduar rreth aktualitet politik në Kosovë dhe rajon dhe të ardhmen e...

Eriksen: Kosovës i duhet lidership i fuqishëm dhe koordinim i partive politike

para 4 muajve - KosovaPress

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli gjatë takimit që zhvilloi me ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë,  Ine Eriksen Søreide shprehu se dialogu në mes Kosovës dhe Serbisë nuk ka alternativë...

Thaçi i kthehet korrigjimit të kufijve

para 4 muajve - Medial

Kosova duhet të zgjedhë mes çmimit që duhet të paguajë në këmbim të njohjes nga Serbia ose të mbetet në “status quo”, është porosia që e kanë dhënë ndërkombëtarët, sipas aktorëve të përfshirë në dialogun...

Thaçi i kthehet korrigjimit të kufijve

para 4 muajve - Koha.net

Kosova duhet të zgjedhë mes çmimit që duhet të paguajë në këmbim të njohjes nga Serbia ose të mbetet në “status quo”, është porosia që e kanë dhënë ndërkombëtarët, sipas aktorëve të përfshirë në dialogun...

Serbia po inskenon ‘katastrofën humanitare’ në veri

para 4 muajve - Arbresh

Serbia me çdo kusht po tenton të inskenojë situata, të cilat do të paraqisnin si katastrofë humanitare në veri të vendit. Burime të sigurta të RTK thonë se këtë të enjte, autoritetet serbe planifikojnë...

Pacolli – homologes norvegjeze: Dialogu me Serbinë nuk ka alternativë

para 4 muajve - Periskopi

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, BehgjetPacolli ka pritur në takim ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide. Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli ka...

Søreide-Pacollit: Është më mirë të vini në Norvegji gjatë dimrit

para 4 muajve - Arbresh

Zëvendëskryeministri dhe ministri i MPJ-së, Behgjet Pacolli ka takuar ministren e Norvegjis, Ina Eriksen Søreide për të cilën kanë folur për integrimet evropiane Pas takimit Pacolli, duke shprehur mirënjohjen...

Pacolli pret në takim homologen norvegjeze, bisedojnë për dialogun me Serbinë

para 4 muajve - Ekonomia Online

Zv. kryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka  pritur në takim ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Eriksen Søreide, raporton Ekonomia Online . Pacolli ka thënë se Kosova...

Serbia po inskenon ‘katastrofën humanitare’ në veri të Kosovës

para 4 muajve - Arbresh

Serbia me çdo kusht po tenton të inskenojë situata, të cilat do të paraqisnin si katastrofë humanitare në veri të vendit. Burime të sigurta të RTK thonë se këtë të enjte, autoritetet serbe planifikojnë...

Inskenimi qesharak i Serbisë në veri, një ekip televiziv nga Beogradi xhiron “njerëzit e uritur”

para 4 muajve - Gazeta e re

Serbia me çdo kusht po tenton të inskenojë situata, të cilat do të paraqisnin si katastrofë humanitare në veri të vendit. Burime të sigurta të RTK thonë se këtë të enjte, autoritetet serbe planifikojnë...

Në veri mungon vaji, kripa e sheqeri, fillon inskenimi i krizës humanitare

para 4 muajve - Gazeta e re

Banorët e katër komunave në veri të Kosovës gjenden një hap prej katastrofës humanitare sepse nëpër shitore mungojnë artikujt themelorë”, vazhdon “Politika”. Gazeta pretendon se rreth 400 tregtarë privatë,...

Pacolli me homologen norvegjeze bisedojnë edhe për dialogun me Serbinë

para 4 muajve - KosovaPress

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli ka pritur në takim ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide. Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli duke e falënderuar...

Kryediplomatja e Norvegjisë: Marrëveshja me Serbinë hap dyert e mbyllura për Kosovën

para 4 muajve - Infokusi

Ministrja e Jashtme e Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide, ka thënë se një marrëveshje përfundimtare me Serbinë do të ofrojë mundësi të reja dhe do t’i hapë dyert që sot janë të mbyllura për Kosovën. Një marrëveshje...

Pacolli – kryediplomates norvegjeze: Serbia po provon ta bllokojë Kosovën

para 4 muajve - Arbresh

Ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli, është takuar me kryediplomaten norvegjeze, Ine Eriksen, me të cilën u dakordua për thellimin e bashkëpunimit mes dy vendeve. Gjatë këtij takimi, Pacolli i...

Pacolli diplomates norvegjeze: Serbia po provon ta bllokojë Kosovën

para 4 muajve - Gazeta Observer

Pacolli përmes një postimi në rrjetin social facebook, ka treguar se në fillim të ditës së sotme ka mirëpritur kryediplomatën Norvegjeze, Ine Eriksen. Ai gjithashtu ka shkruar se Norvegjia është vend model...

Pacolli: Norvegjia e ka përkrahur fuqishëm Kosovën në të gjitha etapat

para 4 muajve - Epoka e Re

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka pritur sot në takim kryediplomatën norvegjeze, Ine Eriksen. Pacolli ka thënë se Norvegjia është vend model nga i cili Kosova mund të mësojë shumë për zhvillimin...

Norvegjia mbështet dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

para 4 muajve - KosovaLive360

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin...

Fillon takimi Pacolli- Søreide

para 4 muajve - Arbresh

Zëvendës kryeministri njëherë dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka pritur në takim ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ina Eriksen Søreide. Takimi sapo ka filluar ndërsa është...

Thaçi i kthehet korrigjimit të kufijve

para 4 muajve - Infokusi

Kosova duhet të zgjedhë mes çmimit që duhet të paguajë në këmbim të njohjes nga Serbia ose të mbetet në “status quo”, është porosia që e kanë dhënë ndërkombëtarët, sipas aktorëve të përfshirë në dialogun...

Pacolli pret në takim kryediplomaten norvegjeze

para 4 muajve - Ekonomia Online

Zëvendëskryeministri njëherësh ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka pritur në takim ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide, raporton EkonomiaOnline Mediat nuk janë...

Fillon takimi Pacolli- Søreide

para 4 muajve - Arbresh

Zëvendës kryeministri njëherë dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka pritur në takim ministren e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Ina Eriksen Søreide. Takimi sapo ka filluar ndërsa është...

Kryediplomatja e Norvegjisë: Marrëveshja me Serbinë hap dyert e mbyllura për Kosovën

para 4 muajve - Ekonomia Online

Ministrja e Jashtme e Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide, ka thënë se një marrëveshje përfundimtare me Serbinë do të ofrojë mundësi të reja dhe do t’i hapë dyert që sot janë të mbyllura për Kosovën. Një marrëveshje...

Kryediplomatja e Norvegjisë: Marrëveshja me Serbinë hap dyert e mbyllura për Kosovën

para 4 muajve - Gazeta Observer

Ministrja e Jashtme e Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide, ka thënë se një marrëveshje përfundimtare me Serbinë do të ofrojë mundësi të reja dhe do t’i hapë dyert që sot janë të mbyllura për Kosovën, përcjell...

Kryediplomatja e Norvegjisë: Marrëveshja me Serbinë hap dyert e mbyllura për Kosovën

para 4 muajve - Periskopi

Ministrja e Jashtme e Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide, ka thënë se një marrëveshje përfundimtare me Serbinë do të ofrojë mundësi të reja dhe do t’i hapë dyert që sot janë të mbyllura për Kosovën. Një marrëveshje...

Kryediplomatja e Norvegjisë: Marrëveshja me Serbinë hap dyert e mbyllura për Kosovën

para 4 muajve - Arbresh

Ministrja e Jashtme e Norvegjisë, Ine Eriksen Søreide, në një intervistë ekskluzive për gazetën “Zëri” ka thënë se një marrëveshje përfundimtare me Serbinë do të ofrojë mundësi të reja dhe do t’i hapë...

Vjen reagimi i Bahtirit pas deklaratave të Beogradit për “krizë humanitare” në veri

para 4 muajve - Insajderi

Bahtiri pohoi se si Komunë e jugut, së bashku me institucionet e Kosovës, do të parandalojnë planin e Serbisë për krijuar krizë artificiale humanitare në veri të Kosovës, duke boshatisur dyqanet dhe barnatoret...

“Samiti i Parisit” shuan gjasat që sivjet të arrihet një marrëveshje me Serbinë

para 4 muajve - OraInfo

Dështimi i Samitit të Parisit ka shuar shpresat që të ketë përafrim të qëndrimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Njohësit e integrimeve evropiane thonë se gjasat janë minimale për arritjen e një marrëveshjeje...

Thaçi takon ministren e Jashtme të Norvegjisë

para 4 muajve - Kallxo

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka takuar në një darkë pune ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. “Darkë pune me Ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide....

Thaçi darkë pune me ministren e Jashtme të Norvegjisë, flasin për paqen dhe stabilitetin

para 4 muajve - Klan Kosova

Presidenti Hashim Thaçi sonte ka pasur një darkë pune me ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin bilateral, për përkrahjen...

Thaçi thotë se dialogu duhet të rifillojë pa kushte

para 4 muajve - Insajderi

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me Ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin...

Thaçi ia thotë kryediplomates norvegjeze se dialogu me serbët duhet të rifillojë pa kushte

para 4 muajve - OraInfo

Presidenca e Kosovës ka njoftuar se kreu i shtetit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Sipas njoftimit, presidenti Thaçi dhe kryediplomatja...

Deputeti i NISMA-s i propozon Fatmir Limës të largohet nga dialogu

para 4 muajve - Insajderi

Deputeti i NISMA Socialdemokrate, Haxhi Shala ka thënë se takimet e fshehta që mbahen në Bruksel mes palës kosovare dhe asaj serbe shkojnë në dëm të Kosovës. Shala, në në RTV Dukagjini ka thënë se Kosova...

​Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze flasin për paqen dhe stabilitetin në rajon

para 4 muajve - RTV 21

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin...

Thaçi darkë pune me ministren e Jashtme të Norvegjisë, flasin për paqen dhe stabilitetin

para 4 muajve - Medial

Presidenti Hashim Thaçi sonte ka pasur një darkë pune me ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin bilateral, për përkrahjen...

​​Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze flasin për paqen dhe stabilitetin në rajonin

para 4 muajve - GazetaBlic

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin...

Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze flasin për paqen dhe stabilitetin në rajonin tonë

para 4 muajve - Koha.mk

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me Ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin...

Thaçi – kryediplomates norvegjeze: Dialogu të rifillojë pa kushtëzime

para 4 muajve - Koha.net

Presidenca e Kosovës, njofton se kreu i shtetit Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Sipas njoftimit, presidenti Thaçi dhe kryediplomatja...

Thaçi: Dialogu me Serbinë të rifillojë pa kushtëzime

para 4 muajve - Medial

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me Ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin...

Serbët e veriut thonë se taksa ka shkaktuar katastrofë humanitare

para 4 muajve - Insajderi

Serbia po vazhdon që në mënyra të ndryshme të kundërshtojë taksën 100 % ndaj produkteve të tyre. Bile një gjë të tillë tani po tentojnë ta bëjnë përmes një paralajmërimit të një katastrofe humanitare në...

Shala kërkon që Limaj të dorëhiqet nga Ekipi negociator nëse këshilltarët e Haradinajt kanë bërë bisedime “prapa shpine” në Berlin

para 4 muajve - Medial

Deputeti i NISMA Socialdemokrate, Haxhi Shala ka thënë se takimet e fshehta që mbahen në Bruksel mes palës kosovare dhe asaj serbe shkojnë në dëm të Kosovës. Shala, në “Dossier D” në RTV Dukagjini ka thënë...

Shala i kërkon Limajt të dorëhiqet nga Ekipi negociator nëse këshilltarët e Haradinajt kanë bërë bisedime “prapa shpine” në Berlin

para 4 muajve - OraInfo

Deputeti i NISMA Socialdemokrate, Haxhi Shala ka thënë se takimet e fshehta që mbahen në Bruksel mes palës kosovare dhe asaj serbe shkojnë në dëm të Kosovës. Shala, në “Dossier D” në RTV Dukagjini ka thënë...

Analistët: Minimale gjasat që sivjet të arrihet një marrëveshje me Serbinë

para 4 muajve - Infokusi

Dështimi i Samitit të Parisit ka shuar shpresat që të ketë përafrim të qëndrimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Njohësit e integrimeve evropiane thonë se gjasat janë minimale për arritjen e një marrëveshjeje...

Serbia thotë se në veri nuk ka ilaçe – Qeveria thotë se do t’i dënojë ata që po destabilizojnë vendin

para 4 muajve - Insajderi

Radosh Petroviq, Goran Vllashkoviq, Bojan Jakshiq – Cojo, Sllavisha Staniq, Radulle Steviq e që të gjithë këta besohet se udhëhiqen nga Stevo Paviçeviq, janë disa nga emrat e serbëve që sipas Qeverisë...

Deputeti i NISMA-s kritikon Fatmir Limajn: Nëse vazhdohet kështu nga kryeministri Haradinaj, dil nga dialogu

para 4 muajve - GazetaBlic

Deputeti i NISMA Socialdemokrate, Haxhi Shala ka thënë se takimet e fshehta që mbahen në Bruksel mes palës kosovare dhe asaj serbe shkojnë në dëm të Kosovës. Shala, në në RTV Dukagjini ka thënë se Kosova...

Agim Bahtiri demanton Beogradin zyrtar: Nuk ka krizë humanitare në veri

para 4 muajve - OraInfo

Agim Bahtiri, kryetari i Komunës së Mitrovicës,ka deklaruar se nuk do të lejojë që të zbatohet asnjë plan i Serbisë, i cili do të shkaktonte krizë humanitare në veri. Bahtiri pohoi se si Komunë e jugut,...

Thaçi: Dialogu me Serbinë të rifillojë pa kushtëzime

para 4 muajve - AlbPortali

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me Ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin...

Thaçi: Dialogu me Serbinë të rifillojë pa kushtëzime

para 4 muajve - Fakti Ditor

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me Ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin...

S’ka “katastrofë humanitare” në veri të vendit

para 4 muajve - OraInfo

Serbia po vazhdon që në mënyra të ndryshme të kundërshtojë taksën 100 % ndaj produkteve të tyre. Bile një gjë të tillë tani po tentojnë ta bëjnë përmes një paralajmërimit të një katastrofe humanitare në...

Thaçi: Fazë e rrezikshme nëse s’arrihet pakti me Serbinë

para 4 muajve - Alsat-M

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me marrëveshje ligjërisht obligative, që nënkupton njohje reciproke, është interes nacional i Kosovës. Thaçi po...

Dialogu Kosovë – Serbi, a po e merr SHBA-ja udhëheqjen e tij?

para 4 muajve - OraInfo

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë vazhdon të jetë temë shumë e përfolur. Prishtina dhe Beogradi nuk e përjashtojnë mundësinë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të marrin rolin vendimtar në procesin e dialogut...

Daçiq: Nuk është kompromis që Serbia ta njohë Kosovën në tërë territorin e saj

para 4 muajve - Illyria

Beograd, 24 qershor 2019 – Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se zgjidhja e kompromisit për çështjen e Kosovës nuk mund të nënkuptojë që Serbia të pranojë pavarësinë e Kosovës në tërë territorin...

Kryetari i Mitrovicës flet për “situatën humanitare” në veri

para 4 muajve - Albinfo

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka deklaruar se nuk do të lejojë që të zbatohet asnjë plan i Serbisë, i cili do të shkaktonte krizë humanitare në veri. Bahtiri pohoi se si Komunë e jugut,...

A po e merr SHBA-ja rolin udhëheqës në dialogun Kosovë – Serbi?

para 4 muajve - GazetaBlic

Prishtina dhe Beogradi nuk e përjashtojnë mundësinë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të marrin rolin vendimtar në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve ndërmjet dy vendeve. Fuqizimi i rolit...

Thaçi e Ahmeti përplasen për “takime të fshehta” në Bruksel, Kurti thotë se ideja serbe ka dështuar

para 4 muajve - Koha.net

Dështimi i takimit të Parisit ka përçarë edhe më shumë krerët e shtetit, sa i përket qasjes së Kosovës karshi dialogut me Serbinë. Presidenti Hashim Thaçi, derisa ka ftuar për unitet politik për këtë proces,...

“Zëri i popullit rreth finales Kosovë-Serbi”

para 4 muajve - RTV 21

Thaçi: Nëse nuk ndodh marrëveshja këtë vit hyjmë në fazë të destabilizimit Në konferencën e organizuar nga instituti RIDEA dhe ambasada e Norvegjisë në Prishtinë me titull “Zëri i popullit rreth finales...

Thaçi: Dialogu me Serbinë të rifillojë pa kushtëzime

para 4 muajve - Infokusi

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me Ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin...

Vjen reagimi i Bahtirit pas deklaratave të Beogradit për “krizë humanitare” në veri

para 4 muajve - Infokusi

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka deklaruar se nuk do të lejojë që të zbatohet asnjë plan i Serbisë, i cili do të shkaktonte krizë humanitare në veri. Bahtiri pohoi se si Komunë e jugut,...

Analistët: Minimale gjasat që sivjet të arrihet një marrëveshje me Serbinë

para 4 muajve - Periskopi

Dështimi i Samitit të Parisit ka shuar shpresat që të ketë përafrim të qëndrimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Njohësit e integrimeve evropiane thonë se gjasat janë minimale për arritjen e një marrëveshjeje...

Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze flasin për paqen dhe stabilitetin në rajon

para 4 muajve - Epoka e Re

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me Ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin...

Analistët: Gjasa minimale që sivjet të arrihet një marrëveshje me Serbinë

para 4 muajve - Gazeta Observer

Dështimi i Samitit të Parisit ka shuar shpresat që të ketë përafrim të qëndrimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Njohësit e integrimeve evropiane thonë se gjasat janë minimale për arritjen e një marrëveshjeje...

Arifi flet për takimin e fshehtë në Berlin

para 4 muajve - OraInfo

Ditë më parë u mbajt një takim i fshehtë në Berlin. Me ndërmjetësimin e Gjermanisë, të mërkurën e kaluar, Kosova dhe Serbia kishin mbajtur një takim të fshehtë në Berlin. Ky takim i cili ishte mbajtur...

Presidenti Thaçi-Ministres norvegjeze : Dialogu të rifilloj pa kushtëzime

para 4 muajve - Albinfo

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me Ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin...

Thaçi: Dialogu me Serbinë të rifillojë pa kushtëzime

para 4 muajve - Gazeta e re

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me Ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin...

A po e merr ShBA-ja rolin udhëheqës në dialogun Kosovë – Serbi?

para 4 muajve - Medial

Prishtina dhe Beogradi nuk e përjashtojnë mundësinë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të marrin rolin vendimtar në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve ndërmjet dy vendeve. Fuqizimi i rolit...

A po e merr ShBA-ja rolin udhëheqës në dialogun Kosovë- Serbi?

para 4 muajve - Kallxo

Prishtina dhe Beogradi nuk e përjashtojnë mundësinë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të marrin rolin vendimtar në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve ndërmjet dy vendeve. Fuqizimi i rolit...

A po e merr SHBA-ja rolin udhëheqës në dialogun Kosovë - Serbi?

para 4 muajve - Evropa e Lirë

Prishtina dhe Beogradi nuk e përjashtojnë mundësinë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të marrin rolin vendimtar në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve ndërmjet dy vendeve. Fuqizimi i rolit...

Thaçi në darkë me kryediplomaten norvegjeze: Dialogu me serbët të rifillojë pa kushte

para 4 muajve - Arbresh

Presidenca e Kosovës ka njoftuar se kreu i shtetit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Sipas njoftimit, presidenti Thaçi dhe kryediplomatja...

Daçiq: Nuk është kompromis që Serbia ta njohë Kosovën në tërë territorin e saj

para 4 muajve - Kallxo

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se zgjidhja e kompromisit për çështjen e Kosovës nuk mund të nënkuptojë që Serbia të pranojë pavarësinë e Kosovës në tërë territorin e saj. “Për ne tani është...

Thaçi: Dialogu me Serbinë të rifillojë pa kushtëzime

para 4 muajve - Gazeta Observer

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me Ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin...

Thaçi darkon me kryediplomaten norvegjeze, ajo përkrah normalizimin me Serbinë

para 4 muajve - Gazeta Monitor

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me Ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin...

Shala: Nëse në Berlin pati bisedime “prapa shpine”, Limaj duhet të dorëhiqet nga Ekipi Negociator

para 4 muajve - Gazeta Monitor

Deputeti i NISMA Socialdemokrate, Haxhi Shala ka thënë se takimet e fshehta që mbahen në Bruksel mes palës kosovare dhe asaj serbe shkojnë në dëm të Kosovës. Shala, në “Dossier D” në RTV Dukagjini ka thënë...

Thaçi: Dialogu duhet të rifillojë pa kushte

para 4 muajve - Sovrani

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me Ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin...

Thaçi: Fazë e rrezikshme nëse s’arrihet pakti me Serbinë

para 4 muajve - Lajm

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me marrëveshje ligjërisht obligative, që nënkupton njohje reciproke, është interes nacional i Kosovës. Thaçi po...

Thaçi e Ahmeti përplasen për “takime të fshehta” në Bruksel

para 4 muajve - Infokusi

Dështimi i takimit të Parisit ka përçarë edhe më shumë krerët e shtetit, sa i përket qasjes së Kosovës karshi dialogut me Serbinë. Presidenti Hashim Thaçi, derisa ka ftuar për unitet politik për këtë proces,...

​Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze flasin për paqen dhe stabilitetin në rajonin

para 4 muajve - KosovaPress

Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin bilateral, për përkrahjen e Norvegjisë për Kosovën, si dhe për paqen dhe stabilitetin në rajonin tonë. “Kosova është e përkushtuar...

Serbia dëshiron ndarjen e Kosovës, ja çfarë deklarate ka dhënë sot Daçiq

para 4 muajve - OraInfo

Serbia ende po këmbëngul në ndarjen e Kosovës. Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë Ivica Daçqi ka deklaruar sot në Beograd se nuk është reale që vetëm SHBA-ja të përfshihet në dialogun ndërmjet Serbisë...

Thaçi thotë se dialogu duhet të rifillojë pa kushte

para 4 muajve - Arbresh

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me Ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin...

Pas deklaratave të Beogradit për “krizë humanitare” në veri, reagon Agim Bahtiri

para 4 muajve - Gazeta Observer

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka deklaruar se nuk do të lejojë që të zbatohet asnjë plan i Serbisë, i cili do të shkaktonte krizë humanitare në veri. Bahtiri pohoi se si Komunë e jugut,...

Takimet e fshehta me palën serbe- Shpend Ahmeti përplaset me Hashim Thaçin në takim

para 4 muajve - Ina

Presidenti Hashim Thaçi e bashkëkryesuesi i ekipit negociator të Kosovës, Shpend Ahmeti u përplasën sa i pëket takimeve sekrete në mes të Kosovës e Serbisë. Ishte, i pari i shtetit ai që foli për takimin...

Thaçi: Dialogu me Serbinë të rifillojë pa kushtëzime

para 4 muajve - Periskopi

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me Ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin...

Thaçi darkon me kryediplomaten norvegjeze, ajo përkrah normalizimin me Serbinë

para 4 muajve - Ekonomia Online

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sonte ka pasur një darkë pune me Ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide. Presidenti Thaçi dhe kryediplomatja norvegjeze kanë folur për bashkëpunimin...

Kryetari i Mitrovicës thotë se nuk do ta lejojnë të ketë krizë humanitare në veri

para 4 muajve - Periskopi

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka deklaruar se nuk do të lejojë që të zbatohet asnjë plan i Serbisë, i cili do të shkaktonte krizë humanitare në veri. Bahtiri pohoi se si Komunë e jugut,...

Daçiç: Serbia nuk mund ta njohë pavarësinë e Kosovës në të gjithë territorin

para 4 muajve - Top Channel

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç është mbështetës i hershëm i ndarjes së Kosovës dhe të njëjtin qëndrim ka shprehur edhe sot kur është pyetur për kompromisin me Prishtinën. Duke theksuar se për...

Daçiç: Ja kërkesa kryesore e Serbisë për Kosovën

para 4 muajve - Vizion Plus

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç është shprehur se e dinte se presidenti i Francës, Emmanuel Macron nuk do ta mbante Samitin e Parisit derisa Kosova nuk e heq taksën ndaj mallrave serbe dhe boshnjake....

Deputeti i NISMA-s i propozon Fatmir Limës të largohet nga dialogu

para 4 muajve - Arbresh

Deputeti i NISMA Socialdemokrate, Haxhi Shala ka thënë se takimet e fshehta që mbahen në Bruksel mes palës kosovare dhe asaj serbe shkojnë në dëm të Kosovës. Shala, në në RTV Dukagjini ka thënë se Kosova...

Daçiç: Serbia nuk mund ta njohë pavarësinë e Kosovës në tërësi

para 4 muajve - Alsat-M

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç është mbështetës i hershëm i ndarjes së Kosovës dhe të njëjtin qëndrim ka shprehur edhe sot kur është pyetur për kompromisin me Prishtinën. Duke theksuar se për...

Shala: Nëse në Berlin pati bisedime “prapa shpine”, Limaj duhet të dorëhiqet nga Ekipi Negociator

para 4 muajve - Gazeta Observer

Deputeti i NISMA Socialdemokrate, Haxhi Shala ka thënë se takimet e fshehta që mbahen në Bruksel mes palës kosovare dhe asaj serbe shkojnë në dëm të Kosovës. Shala, në “Dossier D” në RTV Dukagjini ka thënë...

Serbia thotë se atje s’ka as ilaçe në Veri, Kosova përgënjeshtron

para 4 muajve - Infokusi

Zyrtarë të Qeverisë së Serbisë po deklarojnë se në katër komunat veriore të Kosovës është duke u krijuar një katastrofë humanitare duke thënë se në Mitrovicën e Veriut,  Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok...

Daçiq: Nuk është kompromis që Serbia ta njeh Kosovën në gjithë territorin e saj

para 4 muajve - Insajderi

“Ne tani e kemi me rëndësi kyçe të gjejmë një zgjidhje kompromisi, Kjo zgjidhje nuk mund të bëhet me imponim që Serbia duhet ta njeh Kosovën si shtet të pavarur në gjithë territorin e saj. Ky nuk mund...

Thaçi: Nëse s’arrihet marrëveshja me Serbinë, trazira në Ballkan

para 4 muajve - BalkanWeb

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, paralajmëron trazira në Ballkan nëse nuk arrihet marrëveshja finale mes Kosovës dhe Serbisë. “Përmbyllja e dialogut me Serbinë në kuadër të marrëveshjes finale është...

Shala kërkon që Limaj të dorëhiqet nga ekipi negociator nëse ka pasur bisedime ‘prapa shpine’ në Berlin

para 4 muajve - Epoka e Re

Deputeti i Nismës Socialdemokrate, Haxhi Shala ka thënë se takimet e fshehta që mbahen në Bruksel mes palës kosovare dhe asaj serbe shkojnë në dëm të Kosovës. Shala, në “Dossier D” në RTV Dukagjini ka...

Vjen reagimi i Bahtirit pas deklaratave të Beogradit për “krizë humanitare” në veri

para 4 muajve - Bota Press

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka deklaruar se nuk do të lejojë që të zbatohet asnjë plan i Serbisë, i cili do të shkaktonte krizë humanitare në veri. Bahtiri pohoi se si Komunë e jugut,...

Vjen reagimi i Bahtirit pas deklaratave të Beogradit për “krizë humanitare” në veri

para 4 muajve - Arbresh

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka deklaruar se nuk do të lejojë që të zbatohet asnjë plan i Serbisë, i cili do të shkaktonte krizë humanitare në veri. Bahtiri pohoi se si Komunë e jugut,...

Veriu i Mitrovicës, nuk ka ‘katastrofë humanitare’

para 4 muajve - GazetaBlic

Përkundër që u paralajmërua se në veri të Kosovës është duke u përgatitur një krizë humanitare e cila do niste qysh sot, gjendja në atë pjesë të Kosovës është stabile dhe të gjitha dyqanet janë duke funksionuar....

Hashim Thaçi: Destabilizim në rajon nëse s’ka marrëveshje Kosovë-Serbi

para 4 muajve - Vizion Plus

Pas dështimit të takimit të Parisit për rifillimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi shprehet se nëse nuk arrihet marrëveshja brenda këtij, rrezikohet jo vetëm marrëdhënia me Beogradin por...

Daçiqi: Nuk është kompromis që Serbia ta njohë Kosovën në tërë territorin e saj

para 4 muajve - Portalb

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se zgjidhja e kompromisit për çështjen e Kosovës nuk mund të nënkuptojë që Serbia të pranojë pavarësinë e Kosovës në tërë territorin e saj, njofton REL. “Për...

Veriu i Mitrovicës nuk ka 'katastrofë humanitare'

para 4 muajve - Koha.net

Përkundër që u paralajmërua se në veri të Kosovës është duke u përgatitur një krizë humanitare e cila do niste qysh sot, gjendja në atë pjesë të Kosovës është stabile dhe të gjitha dyqanet janë duke funksionuar....

Veriu i Mitrovicës, nuk ka ‘katastrofë humanitare’

para 4 muajve - RTV 21

“Gjendja është stabile në veri të Mitrovicës” Përkundër që u paralajmërua se në veri të Kosovës është duke u përgatitur një krizë humanitare e cila do niste qysh sot, gjendja në atë pjesë të Kosovës është...

THAÇI: TË PËRMBYLLET MARRËVESHJA KOSOVË-SERBI

para 4 muajve - Klan Macedonia

Presidenti i Kosovës Hashim Thaci ka kërkuar që brenda vitit të përmbyllet marrëveshja finale Kosovë-Serbi. Në të kundërtën sipas tij rrezikohen raportet rajonale. Aspak premtuese për arritjen e një marrëveshjeje...

Thaçi paralajmëroi fazë të rrezikshme nëse nuk arrihet marrëveshje me Serbinë

para 4 muajve - Portalb

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me marrëveshje ligjërisht obligative, që nënkupton njohje reciproke, është interes nacional i Kosovës, njofton...

Daçiç: S’është kompromis që ta njohim Kosovën në tërë territorin

para 4 muajve - BalkanWeb

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, tha se zgjidhja e kompromisit për çështjen e Kosovës nuk mund të nënkuptojë që Serbia të pranojë pavarësinë e Kosovës në tërë territorin e saj. “Për ne tani është...

Rainer Wieland e një delegacion gjerman po qëndrojnë në Kosovë

para 4 muajve - DW

Presidenti Thaçi tërheq vërejtjen se nëse këtë vit nuk arrihet marrëveshje Kosovë-Serbi, do të hyhet në një zonë të rrezikshme të raporteve, që mund ta destabilizojë gjithë rajonin. Një delegacion i gjerë...

Daçiç: Serbia nuk mund ta njohë pavarësinë e Kosovës në tërësi

para 4 muajve - Lajm

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç është mbështetës i hershëm i ndarjes së Kosovës dhe të njëjtin qëndrim ka shprehur edhe sot kur është pyetur për kompromisin me Prishtinën. Duke theksuar se për...

Daçiç: S'ka shans që Serbia ta njohë Kosovën si shtet të pavarur

para 4 muajve - Albeu

“Ne tani e kemi me rëndësi kyçe të gjejmë një zgjidhje kompromisi, Kjo zgjidhje nuk mund të bëhet me imponim që Serbia duhet ta njeh Kosovën si shtet të pavarur në gjithë territorin e saj. Ky nuk mund...

Daçiç: Nuk quhet kompromis që Serbia ta njohë Kosovën në tërë territorin

para 4 muajve - Opinion

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç tha se arritja e një marrëveshjeje për çështjen e Kosovës nuk mund të nënkuptojë që Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës në tërë territorin e saj. “Për ne tani është...

Shtyrja e takimit të Parisit – Daçiq: Duket se më së shumti u mposht Thaçi

para 4 muajve - Klan Kosova

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq tha sot se mund të kishte pasur shumë pritshmëri që takimi në Paris do të mbahej. Kryediplomati serb shtoi se dihej që presidenti francez Emmanuel Macron nuk do të...

“Statuskuoja ngadalëson zhvillimin e Kosovës dhe të Serbisë”

para 4 muajve - Koha.net

Ministrja norvegjeze e Punëve të Jashtme Ine Eriksen Soreide thotë se statuskuoja i ngadalëson si Serbinë ashtu dhe Kosovën në planin politik dhe ekonomik. "Norvegjia e përkrah fuqimisht dialogun ndërmjet...

Daçiq: Nuk është kompromis që Serbia ta njohë Kosovën në tërë territorin e saj

para 4 muajve - Koha.mk

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se zgjidhja e kompromisit për çështjen e Kosovës nuk mund të nënkuptojë që Serbia të pranojë pavarësinë e Kosovës në tërë territorin e saj. “Për ne tani është...

Daçiç: Serbia nuk mund ta njohë Kosovën në tërë territorin e saj

para 4 muajve - Sot News

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, ka thënë në Beograd sot se nuk është realiste që vetëm Shtetet e Bashkuara të jenë të përfshira në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës. Ai, siç shkruajnë mediat...

Takimet e fshehta me palën serbe- Shpend Ahmeti përplaset me Hashim Thaçin

para 4 muajve - Iliria News

Presidenti Hashim Thaçi e bashkëkryesuesi i ekipit negociator të Kosovës, Shpend Ahmeti u përplasën sa i pëket takimeve sekrete në mes të Kosovës e Serbisë, raporton Gazeta Express. Ishte, i pari i shtetit...

Thaçi: Marrëveshja me Serbinë mund të arrihet këtë vit, nëse jo, rrezikohet Rajoni

para 4 muajve - Aktuale

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi deklaroi se nuk ka asnjë dyshim se marrëveshja me Serbinë mund të arrihet brenda këtij viti. Një marrëveshje që sipas tij do të jetë ligjërisht e detyrueshme për të dyja...

Daçiq: Nuk është kompromis që Serbia ta njohë Kosovën në tërë territorin e saj

para 4 muajve - Alsat-M

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se zgjidhja e kompromisit për çështjen e Kosovës nuk mund të nënkuptojë që Serbia të pranojë pavarësinë e Kosovës në tërë territorin e saj. “Për ne tani është...

A po e merr SHBA-ja rolin udhëheqës në dialogun Kosovë – Serbi?

para 4 muajve - AlbPortali

Fuqizimi i rolit amerikan, shihet si i domosdoshëm pasi që Bashkimi Evropian po konsiderohet si një partner më pak i fuqishëm për t’i drejtuar palët drejt një marrëveshjeje të mundshme. Ndërkohë, edhe...

Daçiq: Nuk është kompromis që Serbia ta njohë Kosovën në tërë territorin e saj

para 4 muajve - Alsat-M

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se zgjidhja e kompromisit për çështjen e Kosovës nuk mund të nënkuptojë që Serbia të pranojë pavarësinë e Kosovës në tërë territorin e saj. “Për ne tani është...

A po e merr SHBA-ja rolin udhëheqës në dialogun Kosovë – Serbi?

para 4 muajve - Gazeta e re

Prishtina dhe Beogradi nuk e përjashtojnë mundësinë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të marrin rolin vendimtar në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve ndërmjet dy vendeve. Fuqizimi i rolit...

Dështimit të Samitit në Paris i parapriu takimi “sekret” në Berlin

para 4 muajve - KosovaLive360

Tash është e sigurtë se takimi biletarel në Paris mes përfaqësuesve të institucioneve të Kosovës dhe Serbisë dhe ekipeve të tyre të kyçura në zgjidhjen e marrëdhënieve mes dy vendeve nuk do të mbahet,...

A po e merr SHBA-ja rolin udhëheqës në dialogun Kosovë – Serbi?

para 4 muajve - Fakti Ditor

Fuqizimi i rolit amerikan, shihet si i domosdoshëm pasi që Bashkimi Evropian po konsiderohet si një partner më pak i fuqishëm për t’i drejtuar palët drejt një marrëveshjeje të mundshme. Ndërkohë, edhe...

Thaçi: Mungesa e marrëveshjes Kosovë – Serbi, rrezik për qëndrueshmërinë në rajon

para 4 muajve - Zëri i Amerikës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të hënën në Prishtinë që nëse nuk ndodhë të arrihet një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë, atëherë të dyja vendet mund të hyjnë në një periudhë të rrezikshme,...

Daçiç: S’është kompromis që ta njohim Kosovën në tërë territorin

para 4 muajve - Koha Jone

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, tha se zgjidhja e kompromisit për çështjen e Kosovës nuk mund të nënkuptojë që Serbia të pranojë pavarësinë e Kosovës në tërë territorin e saj. “Për ne tani është...

Shtyrja e takimit të Parisit – Daçiq: Duket se më së shumti u mposht Thaçi

para 4 muajve - Medial

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq tha sot se mund të kishte pasur shumë pritshmëri që takimi në Paris do të mbahej. Kryediplomati serb shtoi se dihej që presidenti francez Emmanuel Macron nuk do të...

Serbia thotë se në Veri s’ka as ilaçe, Kosova përgënjeshtron

para 4 muajve - Arbresh

Zyrtarë të Qeverisë së Serbisë po deklarojnë se në katër komunat veriore të Kosovës është duke u krijuar një katastrofë humanitare duke thënë se në Mitrovicën e Veriut, Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok...

A po e merr SHBA-ja rolin udhëheqës në dialogun Kosovë – Serbi?

para 4 muajve - Gazeta Observer

Prishtina dhe Beogradi nuk e përjashtojnë mundësinë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të marrin rolin vendimtar në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve ndërmjet dy vendeve. Fuqizimi i rolit...

Thaçi: Mungesa e marrëveshjes Kosovë – Serbi, rrezik për qëndrueshmërinë në rajon

para 4 muajve - Illyria

Prishtinë, 24 qershor 2019 – Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të hënën në Prishtinë se nëse nuk arrihet një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë, të dyja vendet mund të hyjnë në një periudhë të rrezikshme...

Albin Kurti: Njohja nga Serbia, anëtarësimi në OKB, pastaj shohim a ka nevojë për korrigjim

para 4 muajve - Zhurnal

Prishtinë, 24 qershor – Zhurnal.mk – Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë se projekti për ndarjen e Kosovës ka dështuar. “Ky projekt që ka dështuar ndonëse ideja nuk ka vdekur. Në Kosovë...

Daçiq: Nuk është kompromis që Serbia ta njohë Kosovën në tërë territorin e saj

para 4 muajve - Evropa e Lirë

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se zgjidhja e kompromisit për çështjen e Kosovës nuk mund të nënkuptojë që Serbia të pranojë pavarësinë e Kosovës në tërë territorin e saj. "Për ne tani është...

‘Serbia nuk mund ta njohë Kosovën në tërë territorin e saj’

para 4 muajve - GazetaBlic

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë Ivica Daçqi ka deklaruar sot në Beograd se nuk është reale që vetëm SHBA-ja të përfshihet në dialogun ndërmjet Serbisë e Kosovës dhe se nuk mund ta marrë me mend...

A po e merr SHBA-ja rolin udhëheqës në dialogun Kosovë – Serbi?

para 4 muajve - Illyria

Prishtinë, 24 qershor 2019 – Prishtina dhe Beogradi nuk e përjashtojnë mundësinë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të marrin rolin vendimtar në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve ndërmjet...

Serbia thotë se atje s’ka as ilaçe në Veri, Kosova përgënjeshtron

para 4 muajve - Bota Press

Zyrtarë të Qeverisë së Serbisë po deklarojnë se në katër komunat veriore të Kosovës është duke u krijuar një katastrofë humanitare duke thënë se në Mitrovicën e Veriut, Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok...

Daçiq: Serbia nuk mund ta njohë Kosovën në tërë territorin e saj

para 4 muajve - Koha.net

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë Ivica Daçqi ka deklaruar sot në Beograd se nuk është reale që vetëm SHBA-ja të përfshihet në dialogun ndërmjet Serbisë e Kosovës dhe se nuk mund ta marrë me mend...

Kilometrat që i ndajnë Kosovën dhe Serbinë, nga një marrëveshje përfundimtare

para 4 muajve - Gazeta e re

Nuk ka indikacione që marrëveshja gjithëpërfshirëse dhe përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të ndodh brenda një kohe të shkurtë. Palët po qëndrojnë në vendnumëro. Në Beograd, duket se janë më unik,...

A po e merr SHBA-ja rolin udhëheqës në dialogun Kosovë – Serbi?

para 4 muajve - Periskopi

Prishtina dhe Beogradi nuk e përjashtojnë mundësinë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të marrin rolin vendimtar në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve ndërmjet dy vendeve. Fuqizimi i rolit...

“Statuskuoja ngadalëson zhvillimin Kosovës dhe të Serbisë”

para 4 muajve - Koha.net

Ministrja norvegjeze e Punëve të Jashtme Ine Eriksen Soreide thotë se statuskuoja i ngadalëson si Serbinë ashtu dhe Kosovën në planin politik dhe ekonomik. "Norvegjia e përkrah fuqimisht dialogun ndërmjet...

Daçiç: Serbia nuk e njeh dot Kosovën në gjithë territorin e saj

para 4 muajve - LajmiFundit

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, ka thënë në Beograd sot se nuk është realiste që vetëm Shtetet e Bashkuara të jenë të përfshira në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës. Ai, siç shkruajnë mediat...

Thaçi paralajmëron fazë të rrezikshme nëse nuk arrihet marrëveshje me Serbinë

para 4 muajve - Koha.mk

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me marrëveshje ligjërisht obligative, që nënkupton njohje reciproke, është interes nacional i Kosovës. Ai i ka...

Arifi për takimin në Berlin: Nuk e kam shkelur qarkoren, Haradinaj e ka informuar MPJ-në

para 4 muajve - Gazeta Observer

Të mërkurën e kaluar në Berlin ishte mbajtur një takim i fshehtë në mes të Kosovës dhe Serbisë. Me ndërmjetësimin e Gjermanisë, të mërkurën e kaluar, Kosova dhe Serbia kishin mbajtur një takim të fshehtë...

Thaçi: Nëse sivjet nuk arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi, hyjmë në zonë të rrezikshme

para 4 muajve - InfoShqip

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, në fjalën e tij hyrëse në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me...

Kurti thotë se ideja e për ndarjen e Kosovës ka dështuar – por nuk ka vdekur

para 4 muajve - Insajderi

Kurti në konferencën “Zëri i Popullit” rreth “Finales së Madhe” falënderojë të gjithë ata, që sipas tij i rezistuan përpjekjes së Serbisë për t’a ndarë Kosovën, shkruan Insajderi. “Së pari më lejoni që...

Takimet e fshehta me palën serbe në Berlin- Shpend Ahmeti përplaset me Hashim Thaçin

para 4 muajve - GazetaBlic

Presidenti Hashim Thaçi e bashkëkryesuesi i ekipit negociator të Kosovës, Shpend Ahmeti u përplasën sa i pëket takimeve sekrete në mes të Kosovës e Serbisë. Ishte, i pari i shtetit ai që foli për takimin...

Thaçi paralajmëron fazë të rrezikshme nëse nuk arrihet marrëveshje me Serbinë

para 4 muajve - Alsat-M

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me marrëveshje ligjërisht obligative, që nënkupton njohje reciproke, është interes nacional i Kosovës. Ai i ka...

Thaçi paralajmëron fazë të rrezikshme nëse nuk ka marrëveshje me Serbinë

para 4 muajve - Koha Jone

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se arritja e një marrëveshjeje mes Serbisë dhe Kosovës është interes kombëtar për Kosovën. Në rast se kjo gjë nuk arrihet atëherë ai parashikon se rrezikojnë...

Kurti në konferencë me Thaçin: Ideja për ndarje të Kosovës ka dështuar

para 4 muajve - Fakti Ditor

Kreu i Vetëvendsojes, Albin Kurti hapi fjalimin e tij në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ duke falenderuar të gjithë ata që sipas tij i kanë rezistuar përpjekjes së Serbisë për ndarje...

Kurti në konferencë me Thaçin: Ideja për ndarje të Kosovës ka dështuar

para 4 muajve - AlbPortali

Kreu i Vetëvendsojes, Albin Kurti hapi fjalimin e tij në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ duke falenderuar të gjithë ata që sipas tij i kanë rezistuar përpjekjes së Serbisë për ndarje...

Thaçi: Fazë e rrezikshme, nëse nuk arrihet pakti me Serbinë

para 4 muajve - BalkanWeb

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me marrëveshje ligjërisht obligative, që nënkupton njohje reciproke, është interes nacional i Kosovës. Ai i ka...

Thaçi: Nëse nuk arrihet marrëveshja me Serbinë, do të ketë destabilizim të rajonit

para 4 muajve - Shenja

Presidenti Hashim Thaçi tha se do të bëjë të pamundurën që të arrihet Bashkimi i Luginës me Kosovën Nëse gjatë këtij viti nuk arrihet marrëveshja finale Kosovë dhe Serbi, atëherë ka rrezik për destabilizim...

Shpend Ahmeti e Hashim Thaçi polemizojnë për takimet sekrete Kosovë – Serbi

para 4 muajve - Kallxo

Në tryezën e sotme rreth fazës finale të dialogut Kosovë – Serbi, të organizuar nga Instituti RIDEA, Presidenti Hashim Thaçi dhe bashkëkryesuesi i ekipit negociator të Kosovës, Shpend Ahmeti, u përfshinë...

Thaçi: Rajoni mund të destabilizohet shkaku i Kosovës dhe Serbisë

para 4 muajve - Insajderi

I pari i shtetit, Hashim Thaçi ka thënë se rajoni mund të destabilizohet nëse nuk arrihet një marrëveshje në mes të Kosovës e Serbisë. Në fjalën e tij hyrëse në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales...

Thaçi: Nëse s’arrihet marrëveshja me Serbinë, do të ketë destabilizim të rajonit

para 4 muajve - TV21

Thaçi tha se do të bëjë të pamundurën që të arrihet Bashkimi i Luginës me Kosovën Nëse gjatë këtij viti nuk arrihet marrëveshja finale Kosovë dhe Serbi, atëherë ka rrezik për destabilizim të rajonit. Kështu...

Thaçi paralajmëron fazë të rrezikshme nëse nuk ka marrëveshje me Serbinë

para 4 muajve - Opinion

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se arritja e një marrëveshjeje mes Serbisë dhe Kosovës është interes kombëtar për Kosovën. Në  rast se kjo gjë nuk arrihet atëherë ai parashikon se rrezikojnë...

Daçiç: S’është kompromis që ta njohim Kosovën në tërë territorin

para 4 muajve - Lexo

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, tha se zgjidhja e kompromisit për çështjen e Kosovës nuk mund të nënkuptojë që Serbia të pranojë pavarësinë e Kosovës në tërë territorin e saj. “Për ne tani është...

Albin Kurti: Njohja nga Serbia, anëtarësimi në OKB, pastaj shohim a ka nevojë për korrigjim

para 4 muajve - Klan Kosova

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë se projekti për ndarjen e Kosovës ka dështuar. “Ky projekt që ka dështuar ndonëse ideja nuk ka vdekur. Në Kosovë është quajtur korrigjim i kufirit...

Thaçi: Nëse nuk arrihet sivjet marrëveshja me Serbinë futemi në një fazë të rrezikshme

para 4 muajve - Zhurnal

Prishtinë, 24 qershor – Zhurnal.m k – Presidenti Hashim Thaçi ka thënë se përmbyllja e dialogut me Serbinë me marrëveshjen ligjërisht obligative është interes nacional i Kosovës. “Prandaj është e domosdoshme...

Hashim Thaçi: Fazë e rrezikshme, nëse nuk arrihet marrëveshja me Serbinë

para 4 muajve - Koha Jone

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me marrëveshje ligjërisht obligative, që nënkupton njohje reciproke, është interes nacional i Kosovës. Ai i ka...

Thaçi: Nëse nuk arrihet sivjet marrëveshja me Serbinë futemi në një fazë të rrezikshme

para 4 muajve - Klan Kosova

Presidenti Hashim Thaçi ka thënë se përmbyllja e dialogut me Serbinë me marrëveshjen ligjërisht obligative është interes nacional i Kosovës. “Prandaj është e domosdoshme që si spektër politik të jemi unik...

Thaçi paralajmëron fazë të rrezikshme nëse nuk arrihet marrëveshje me Serbinë

para 4 muajve - Evropa e Lirë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me marrëveshje ligjërisht obligative, që nënkupton njohje reciproke, është interes nacional i Kosovës. Ai i ka...

Thaçi: Nëse s’arrihet marrëveshja me Serbinë, do ketë destabilizim të rajonit

para 4 muajve - Gazeta Tema

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, paralajmëron trazira në Ballkan nëse nuk arrihet marrëveshja finale mes Kosovës dhe Serbisë. “ Përmbyllja e dialogut me Serbinë në kuadër të marrëveshjes finale është...

Norvegjia pret qe këtë vit të arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi

para 4 muajve - OraInfo

Norvegjia pret që gjatë këtij viti të arrihet marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë. Ambasadori i Norvegjisë në Kosovë, Per Srand Sjaastand, ka thënë se pret që deri në fund të vitit Kosova dhe Serbia të...

Thaçi: Nëse sivjet nuk arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi, hyjmë në zonë të rrezikshme

para 4 muajve - Koha.net

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, në fjalën e tij hyrëse në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me...

Mos koordinimi në mes vete, Ahmeti kritikon liderët

para 4 muajve - GazetaBlic

Kryetari i PSD- së, Shpend Ahmeti sot gjatë konferencës për ’Finalen e Madhe’ Kosovë-Serbi ka thënë se sondazhet e paraqitura të fundit rreth dialogun, nuk janë të qarta .‘’Duhet të kemi kujdes me sondazhe,...

Kurti ia thotë në sy Thaçit: Ka dështuar ideja për ndarje të Kosovës

para 4 muajve - OraInfo

Është duke u mbajtur konferenca “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ku po marrin pjesë liderë institucional. Kreu i Vetëvendsojes, Albin Kurti hapi fjalimin e tij në konferencën “Zëri i Popullit...

Albin Kurti: Projekti i Serbisë për ndarje të Kosovës ka dështuar por nuk ka vdekur

para 4 muajve - Kallxo

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha sot se projekti i Serbisë për ndarje të Kosovës “ende nuk ka vdekur”, sado që tha se ky projekt ka dështuar. Në një tryezë të organizuar nga Instituti...

Thaçi: Nëse s’arrihet marrëveshja me Serbinë, do të ketë destabilizim të rajonit

para 4 muajve - RTV 21

Thaçi tha se do të bëjë të pamundurën që të arrihet Bashkimi i Luginës me Kosovën Nëse gjatë këtij viti nuk arrihet marrëveshja finale Kosovë dhe Serbi, atëherë ka rrezik për destabilizim të rajonit. Kështu...

Nëse nuk arrihet marrëveshja me Serbinë, do të ketë destabilizim të rajonit

para 4 muajve - RTV 21

Thaçi : Do të bëjë të pamundurën që të arrihet Bashkimi i Luginës me Kosovën Nëse gjatë këtij viti nuk arrihet marrëveshja finale Kosovë dhe Serbi, atëherë ka rrezik për destabilizim të rajonit. Kështu...

Thaçi: Rajoni mund të destabilizohet shkaku i Kosovës dhe Serbisë

para 4 muajve - Ina

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaci deklaroi sot rajoni mund të destabilizohet nëse nuk arrihet një marrëveshje në mes të Kosovës e Serbisë. Në fjalën e tij hyrëse në konferencën “Zëri i Popullit rreth...

Thaçi: Rajoni mund të destabilizohet nëse dështon dialogu Kosovë-Serbi

para 4 muajve - Medial

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka marrë pjesë në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”. Thaçi ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me...

Profesori i Oksfordit: Korrigjimi i kufirit me Serbinë, zgjidhja më e preferuar nga qytetarët

para 4 muajve - GazetaBlic

Në mes tre skenarëve që instituti RIDEA ka bërë në hulumtim, konkretisht ndërmjet Status QUO-s, Asociacionit me kompetenca ekzekutive për komunat serbe dhe korrigjimit të kufirit, ky i fundit ka rezultuar...

Daçiq-Serbia nuk mund ta njohë Kosovën në tërë territorin e saj

para 4 muajve - Ekonomia Online

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë Ivica Daçqi ka deklaruar sot në Beograd se nuk është reale që vetëm SHBA-ja të përfshihet në dialogun ndërmjet Serbisë e Kosovës dhe se nuk mund ta marrë me mend...

Daçiqi: Nuk është kompromis që Serbia ta njohë Kosovën në tërë territorin e saj

para 4 muajve - Epoka e Re

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se zgjidhja e kompromisit për çështjen e Kosovës nuk mund të nënkuptojë që Serbia të pranojë pavarësinë e Kosovës në tërë territorin e saj. “Për ne tani...

Ambasadori Sjaastad: Vonesa e arritjes së marrëveshjes Kosovë-Serbi, sjell disa rreziqe

para 4 muajve - Klan Kosova

Ambasadori norvegjez Per Strand Sjaastad, ka thënë se Kosova ka një shembull të mirë – marrëveshjen e arritur mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë, për dialogun me Serbinë, njofton Klan Kosova. Këtë deklaratë,...

Thaçi: Rajoni destabilizohet nëse s'ka marrëveshje Kosovë-Serbi

para 4 muajve - Albeu

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi , në fjalën e tij hyrëse në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë,...

Veriu i Mitrovicës, nuk ka ‘katastrofë humanitare’

para 4 muajve - KosovaPress

Se gjendja është stabile në veri të Mitrovicës ka thënë edhe zëdhënësi i Policisë së Kosovës në Mitrovicën e Veriut, Besim Hoti. Ndonëse paralajmërimin për ‘katastrofën humanitare’ në veri të Kosovës e...

Hashim Thaçi: Nëse nuk arrihet sivjet marrëveshja me Serbinë, hyjmë në një fazë të rrezikshme

para 4 muajve - Kallxo

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë thirrje sot që të ndalen përpjekjet që Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe të ketë kompetenca ekzekutive. Ndonëse nuk e tha specifikisht, Thaçi aludoi në...

Takimet e fshehta me palën serbe- Shpend Ahmeti përplaset me Hashim Thaçin

para 4 muajve - Infokusi

Presidenti Hashim Thaçi e bashkëkryesuesi i ekipit negociator të Kosovës, Shpend Ahmeti u përplasën sa i pëket takimeve sekrete në mes të Kosovës e Serbisë. Ishte, i pari i shtetit ai që foli për takimin...

Kurti ia thotë në sy Thaçit: Plani i Serbisë ka dështuar por ideja për ndarje akoma nuk ka vdekur

para 4 muajve - GazetaBlic

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë se plani i Serbisë për ndarjen e Kosovës ka dështuar mirëpo, siç u shpreh ai, ideja për këtë akoma është gjallë, raporton Gazeta Blic. Ai këto komente...

Kurti: Së pari Kosova të anëtarësohet në OKB, të njihet nga Serbia, e pastaj të shihet korrigjimi i kufijve

para 4 muajve - Periskopi

Shpërndaje në:

Thaçi paralajmëron destabilizimin e Rajonit nëse Kosova dhe Serbia nuk arrijnë marrëveshje

para 4 muajve - OraInfo

Kosova dhe Serbia ka kohë që janë duke u përgatitur për marrëveshjen finale mes dy shteteve. Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, në fjalën e tij hyrëse në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së...

Serbët nisin ‘katastrofën humanitare’ në veri të Kosovës

para 4 muajve - Alsat-M

Kryetarët e sapozgjedhur të katër komunave veriore të Kosovës, të cilët para dy ditëve kanë dhënë betimin dhe kanë rifilluar detyrën, janë mbase kreatorët kryesorë të një plani të përgatitur nga Qeveria...

Mbi 60 përqind e kosovarëve nuk e mbështesin korrigjimin e kufijve Kosovë – Serbi

para 4 muajve - Kallxo

Mbi 60 përqind e kosovarëve nuk e mbështesin korrigjimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, një opsion të cilin Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është duke e avokuar tash e gati një vit. Hulumtimi i...

Thaçi: Rrezikohet destabilizmi i rajonit nëse Kosova dhe Serbia nuk arrijnë marrëveshje

para 4 muajve - Periskopi

Shpërndaje në:

Ambasadori norvegjez: Normalizojeni dialogun, populli po i kërkon ndryshimet

para 4 muajve - Periskopi

Shpërndaje në:

Ambasadori norvegjez tregon se cilin shembull duhet ndjekur Kosova dhe Serbia për arritjen e një marrëveshje paqësore

para 4 muajve - GazetaBlic

Me rastin e mbajtjes së konferencës “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe'” ndërmjet Kosovës dhe Serbisë i organizuar nga RIDEA., ambasadori i Norvegjisë në Kosovë, Per Strand Sjaastand tha se Kosova...

Plani i Serbisë për destabilizim – Sot nis ‘katastrofa’ në veri

para 4 muajve - Insajderi

Kryetarët e sapozgjedhur të katër komunave veriore të Kosovës, të cilët para dy ditëve kanë dhënë betimin dhe kanë rifilluar detyrën, janë mbase kreatorët kryesorë të një plani të përgatitur nga Qeveria...

Norvegjia kërkon vazhdimin e dialogut – status quo ngadalëson dy vendet

para 4 muajve - Zhurnal

Prishtinë, 24 qershor – Zhurnal.mk – Ministrja e punëve të jashtme të Norvegjisë, Ine Eriksen Soreide mendon se status quo ngadalëson Kosovën dhe Serbinë edhe politikisht edhe ekonomikisht, shkruan “B92”...

Kurti, Thaçi e Ahmeti flasin për marrëveshje me Serbinë

para 4 muajve - Kallxo

Një konferencë që diskuton çështjen e dialogut Kosovë-Serbi, ka bashkuar si rrallëherë presidentin Hashim Thaçi, Kryetarin e Ekipit Negociator, Shpend Ahmeti dhe kryetarin e partisë opozitare, Albin Kurti....

Albin Kurti, Hashim Thaçi e Shpend Ahmeti bëhen bashkë

para 4 muajve - GazetaBlic

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, Kryetari i PSD-së, Shpend Ahmeti, lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri në një konferencë me titull “Zëri i Popullit rreth...

Shefja e diplomacisë norvegjeze: Status quoja ngadalëson Beogradin dhe Prishtinën

para 4 muajve - Aktuale

Ministrja e jashtme norvegjeze, Ine Eriksen Soreide beson se status quoja ngadalëson gjithashtu Serbinë dhe Kosovën, si politikisht ashtu edhe ekonomikisht. “Norvegjia mbështet fuqishëm dialogun midis...

Sondazhi: 93 përqind e shqiptarëve thonë se nuk duhet prekur kufijtë e Kosovës

para 4 muajve - Gazeta Monitor

Profesori i Oksfordit, Anthony Heath ka folur në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’” që po mbahet sot në Prishtinë. Ai ka prezantuar një sondazh me 3 pika kyçe se si duhet të jetë zgjidhja...

Daçiq: Nuk është kompromis që Serbia ta njohë Kosovën në tërë territorin e saj

para 4 muajve - Ekonomia Online

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se zgjidhja e kompromisit për çështjen e Kosovës nuk mund të nënkuptojë që Serbia të pranojë pavarësinë e Kosovës në tërë territorin e saj. “Për ne tani është...

Thaçi: Rajoni mund të destabilizohet nëse Kosova dhe Serbia nuk arrijnë marrëveshje

para 4 muajve - AlbPortali

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, në fjalën e tij hyrëse në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me...

Thaçi i shqetësuar: Kalojmë në fazë të rrezikshme nëse nuk arrihet pakti me Serbinë

para 4 muajve - Java News

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me marrëveshje ligjërisht obligative, që nënkupton njohje reciproke, është interes nacional i Kosovës. Ai i ka...

Thaçi: Rajoni mund të destabilizohet nëse Kosova dhe Serbia nuk arrijnë marrëveshje

para 4 muajve - Fakti Ditor

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, në fjalën e tij hyrëse në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me...

Daçiq: Nuk quhet kompromis njohja e Kosovës nga Serbia, s’mund ta kërkoni një gjë të tillë

para 4 muajve - Periskopi

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq ka thënë se ‘kompromisi me Kosovën nuk nënkupton që Serbia duhet ta njohë pavarësinë e saj’. “Tani për ne është kruciale që të gjejmë një kompromis, i cili nuk mund...

Thaçi: Fazë e rrezikshme, nëse nuk arrihet pakti me Serbinë

para 4 muajve - Lexo

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me marrëveshje ligjërisht obligative, që nënkupton njohje reciproke, është interes nacional i Kosovës. Ai i ka...

Shefja e diplomacisë norvegjeze: Status quoja ngadalëson Beogradin dhe Prishtinën

para 4 muajve - Klan Kosova

Ministrja e jashtme norvegjeze, Ine Eriksen Soreide beson se status quoja ngadalëson gjithashtu Serbinë dhe Kosovën, si politikisht ashtu edhe ekonomikisht. “Norvegjia mbështet fuqishëm dialogun midis...

Ministrja e Jashtme norvegjeze tregon pengesën kryesore për Kosovën dhe Serbinë

para 4 muajve - OraInfo

Ine Marie Eriksen Soreide ka treguar për pengesën kryesore të Kosovës dhe Serbisë. Ministrja e Jashtme norvegjeze, Ine Marie Eriksen Soreide ka folur për rëndësinë e vazhdimit të bisedimeve mes Kosovës...

Ministrja e jashtme norvegjeze: Status quoja ngadalëson Beogradin dhe Prishtinën

para 4 muajve - GazetaBlic

Ministrja e jashtme norvegjeze, Ine Eriksen Soreide beson se status quoja ngadalëson gjithashtu Serbinë dhe Kosovën, si politikisht ashtu edhe ekonomikisht. “Norvegjia mbështet fuqishëm dialogun midis...

Kurti në konferencë me Thaçin: Ideja për ndarje të Kosovës ka dështuar

para 4 muajve - Infokusi

Kreu i Vetëvendsojes, Albin Kurti hapi fjalimin e tij në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ duke falenderuar të gjithë ata që sipas tij i kanë rezistuar përpjekjes së Serbisë për ndarje...

Takimet e fshehta me palën serbe- Shpend Ahmeti përplaset me Hashim Thaçin

para 4 muajve - Gazeta Monitor

Presidenti Hashim Thaçi e bashkëkryesuesi i ekipit negociator të Kosovës, Shpend Ahmeti u përplasën sa i pëket takimeve sekrete në mes të Kosovës e Serbisë, raporton Gazeta Express. Ishte, i pari i shtetit...

Sot nis të zbatohet plani i Serbisë për “katastrofë humanitare” në veri

para 4 muajve - GazetaBlic

Kryetarët e sapozgjedhur të katër komunave veriore të Kosovës, të cilët para dy ditëve kanë dhënë betimin dhe kanë rifilluar detyrën, janë mbase kreatorët kryesorë të një plani të përgatitur nga Qeveria...

Thaçi: Nuk mund të presim edhe 20 vjet tjera për t’i dhënë fund raporteve me Serbinë

para 4 muajve - Periskopi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se situatat dhe zhvillimet e fundit nuk janë aspak premtuese se mund të arrihet një marrëveshje përfundimtare në mes Kosovës dhe Serbisë, pasi gjërat nuk...

Sondazhi: 93 përqind e shqiptarëve thonë se nuk duhet prekur kufijtë e Kosovës

para 4 muajve - Bota Press

Profesori i Oksfordit, Anthony Heath ka folur në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’” që po mbahet sot në Prishtinë. Ai ka prezantuar një sondazh me 3 pika kyçe se si duhet të jetë zgjidhja...

Plani i Serbisë për “katastrofë humanitare” në veri nis së zbatuari nga sot

para 4 muajve - OraInfo

Sot nis të zbatohet plani i Serbisë për “katastrofë humanitare” në veri. Kryetarët e sapozgjedhur të katër komunave veriore të Kosovës, të cilët para dy ditëve kanë dhënë betimin dhe kanë rifilluar detyrën,...

Thaçi: Rrezikohen raportet rajonale nëse brenda vitit nuk ka marrëveshje me Serbinë

para 4 muajve - KosovaPress

Presidenti Thaçi i bëri këto komente në konferencën “Zëri i Popullit rreth 'Finales së Madhe' ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, i organizuar nga RIDEA. Thaçi tha se përmbyllja e dialogut me Serbinë që rezulton...

Thaçi paralajmëron: Nëse nuk ka marrëveshje me Serbinë, mund të ketë destabilizim të situatës

para 4 muajve - Gazeta e re

I pari i shtetit, Hashim Thaçi, ka deklaruar se nëse marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë nuk mund të arrihet së shpejti, atëherë situata në rajon mund të destabilizohet. Thaçi ka deklaruar se Kosova dëshiron...

Takimet e fshehta me palën serbe- Shpend Ahmeti përplaset me Hashim Thaçin

para 4 muajve - Bota Press

Presidenti Hashim Thaçi e bashkëkryesuesi i ekipit negociator të Kosovës, Shpend Ahmeti u përplasën sa i pëket takimeve sekrete në mes të Kosovës e Serbisë. Ishte, i pari i shtetit ai që foli për takimin...

Paralajmërimi i Thaçit: destabilizim rajonal nëse s’do ketë marrëveshje me Serbinë

para 4 muajve - Te Sheshi

Presidenti Thaçi tha se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë me marrëveshje ligjërisht obligative, që nënkupton njohje reciproke, është interes nacional i Kosovës – raporton REL Duke folur në konferencën...

Tri arsyet e shtyrjes së takimit të Parisit

para 4 muajve - GazetaBlic

Në fund të javës së kaluar u bë e ditur përfundimisht se takimi i Parisit nuk do të mbahet më 1 korrik të këtij viti, ashtu siç ishte caktuar qysh më 29 prill, në ditën kur ishte mbajtur Samiti i Berlinit,...

Kurti në konferencë me Thaçin: Ideja për ndarje të Kosovës ka dështuar

para 4 muajve - Gazeta Monitor

Kreu i Vetëvendsojes, Albin Kurti hapi fjalimin e tij në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ duke falenderuar të gjithë ata që sipas tij i kanë rezistuar përpjekjes së Serbisë për ndarje...

Serbët nisin ‘katastrofën humanitare’ në veri të Kosovës

para 4 muajve - Lajm

Kryetarët e sapozgjedhur të katër komunave veriore të Kosovës, të cilët para dy ditëve kanë dhënë betimin dhe kanë rifilluar detyrën, janë mbase kreatorët kryesorë të një plani të përgatitur nga Qeveria...

Thaçi paralajmëron rrezik në rast se nuk ka marrëveshje Kosovë – Serbi

para 4 muajve - Sovrani

Presidenti Hashim Thaçi ka thënë se përmbyllja e dialogut me Serbinë me marrëveshjen ligjërisht obligative është interes nacional i Kosovës. “Prandaj është e domosdoshme që si spektër politik të jemi unik...

Haradinaj synon rikthimin tek dialogu teknik

para 4 muajve - Koha.net

Dështimi i takimit të Parisit ka thelluar përçarjen brenda spektrit politik, i cili prej muajsh nuk po arrin të flasë me një zë në dialog me Serbinë. Versione të ndryshme janë dhënë brenda nga Presidenca...

Vjen një porosi nga Norvegjia

para 4 muajve - Infokusi

Ministrja norvegjeze e punëve të jashtme Ina Eriksen Søreide mendon se status quo-ja e ngadalëson edhe Serbinë edhe Kosovën, si politikisht ashtu edhe ekonomikisht. “Norvegjia fuqimisht mbështet dialogun...

Kurti: Haradinaj duke hequr dorë nga dialogu, na bëri dëm të madh

para 4 muajve - Ekonomia Online

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, po vlerëson se projekti i Serbisë për ndarje të Kosovës ka dështuar, por jo edhe ideja. Thotë se kundërshtojnë skenarët e tillë, ndërsa flet edhe për mundësinë...

Kurti në konferencë me Thaçin: Ideja për ndarje të Kosovës ka dështuar

para 4 muajve - Gazeta Observer

Kreu i Vetëvendsojes, Albin Kurti hapi fjalimin e tij në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ duke falenderuar të gjithë ata që sipas tij i kanë rezistuar përpjekjes së Serbisë për ndarje...

Kurti: Projekti i Serbisë për ndarje ka dështuar, por nuk ka vdekur

para 4 muajve - Epoka e Re

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se ka dështuar projekti i Serbisë për ndarjen e Kosovës. Pavarësisht kësaj, Kurti ka pranuar se një projekt i tillë nuk ka vdekur. “Projekti i Serbisë...

Kurti në konferencë me Thaçin: Ideja për ndarje të Kosovës ka dështuar

para 4 muajve - Bota Press

Kreu i Vetëvendsojes, Albin Kurti hapi fjalimin e tij në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ duke falenderuar të gjithë ata që sipas tij i kanë rezistuar përpjekjes së Serbisë për ndarje...

Ambasadori i Norvegjisë pret marrëveshje këtë vit mes Kosovës dhe Serbisë

para 4 muajve - Epoka e Re

Ambasadori i Norvegjisë në Kosovë, Per Srand Sjaastand, ka marrë pjesë sot në konferencën “Zëri i popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, që është organizuar nga RIDEA, ku edhe...

Sot nis “katastrofë humanitare” në veri

para 4 muajve - Infokusi

Kryetarët e sapozgjedhur të katër komunave veriore të Kosovës, të cilët para dy ditëve kanë dhënë betimin dhe kanë rifilluar detyrën, janë mbase kreatorët kryesorë të një plani të përgatitur nga Qeveria...

Tri arsyet e shtyrjes së takimit të Parisit

para 4 muajve - Infokusi

Në fund të javës së kaluar u bë e ditur përfundimisht se takimi i Parisit nuk do të mbahet më 1 korrik të këtij viti, ashtu siç ishte caktuar qysh më 29 prill, në ditën kur ishte mbajtur Samiti i Berlinit,...

Ahmeti: Shfaqje e Haradinajt, njëherë tha se nuk merret me dialog, e tash kaloi në protagonizëm individual

para 4 muajve - Periskopi

Kryetari i PSD’së, Shpend Ahmeti sot gjatë konferencës për’finalen e madhe’ Kosovë-Serbi ka thënë se sondazhet e paraqitura të fundit rreth dialogun, nuk janë të qarta, raporton Periskopi. ‘’Duhet të kemi...

Thaçi: Rajoni mund të destabilizohet shkaku i Kosovës dhe Serbisë

para 4 muajve - Fakti Ditor

I pari i shtetit, Hashim Thaci po thotë se rajoni mund të destabilizohet nëse nuk arrihet një marrëveshje në mes të Kosovës e Serbisë. Nëfjalën e tij hyrëse në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales...

Thaçi: Rajoni mund të destabilizohet nëse dështon dialogu Kosovë-Serbi

para 4 muajve - Ekonomia Online

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka marrë pjesë në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, raporton Ekonomia Online. Thaçi ka thënë se përmbyllja e dialogut politik...

Thaçi: Rajoni mund të destabilizohet nëse nuk arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi

para 4 muajve - Epoka e Re

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se rajoni mund të destabilizohet nëse nuk arrihet një marrëveshje në mes të Kosovës e Serbisë. Ai në konferencën “Zëri i popullit rreth ‘Finales...

Profesori i Oksfordit: Korrigjimi i kufirit me Serbinë, zgjidhje më e preferuar nga qytetarët

para 4 muajve - Periskopi

Në mes tre skenarëve që RIDEA ka bërë hulmtime, konkretisht ndërmjet Status QUO-s, Asociacionit me kompetenca ekzekutive për komunat serbe dhe korrigjimit të kufirit, ky i fundit po rezulton me përkrahjen...

Kurti fajëson Haradinajn: As pas 16 muajve nuk e krijoi trupin punues rreth demarkacionit

para 4 muajve - Periskopi

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti sot në konferencën për ‘Finalen e Madhe’ Kosove – Serbi ka thënë se së pari duhet siguruar anëtarësimi në organizata ndërkombëtare dhe të arrihet njohja e Serbisë, e pastaj...

Thaçit i vjen mirë që skenari i ‘korrigjimit të kufirit’, në hulumtime ka përkrahjen më të madhe qytetare

para 4 muajve - Arbresh

Hulumtimi i RIDEA-s, ka rezultuar me përkrahjen më të madhe të qytetarëve për korrigjimin e kufirit Kosovë-Serbi. Presidenti Hashim Thaçi ka thënë se vetëm pak javë më parë shënuam, pos tjerash, edhe me...

Ambasadori norvegjez: Presim që Kosova dhe Serbia të arrijnë marrëveshje këtë vit

para 4 muajve - Ekonomia Online

Ambasadori i Norvegjisë në Kosovë- Per Srand Sjaastand, pret që deri në fund të vitit, apo në fillim të vitit të ardhshëm të arrihet marrëveshja finale mes Kosovës dhe Serbisë, raporton EkonomiaOnline....

Thaçi: Rajoni mund të destabilizohet nëse Kosova dhe Serbia nuk arrijnë marrëveshje

para 4 muajve - Gazeta Observer

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, në fjalën e tij hyrëse në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me...

Profesori i Oksfordit: Korrigjimi i kufirit me Serbinë, zgjidhje më e preferuar nga qytetarët

para 4 muajve - Arbresh

Në mes tre skenarëve që RIDEA ka bërë hulmtime, konkretisht ndërmjet Status QUO-s, Asociacionit me kompetenca ekzekutive për komunat serbe dhe korrigjimit të kufirit, ky i fundit po rezulton me përkrahjen...

Presidenti Thaçi: Rajoni mund të destabilizohet nëse Kosova dhe Serbia nuk arrijnë marrëveshje

para 4 muajve - Arbresh

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, në fjalën e tij hyrëse në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me...

Presidenti Thaçi: Rajoni mund të destabilizohet nëse Kosova dhe Serbia nuk arrijnë marrëveshje

para 4 muajve - Arbresh

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, në fjalën e tij hyrëse në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me...

Thaçi: Rajoni mund të destabilizohet nëse Kosova dhe Serbia nuk arrijnë marrëveshje

para 4 muajve - Periskopi

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, në fjalën e tij hyrëse në konferencën “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me...

Ambasadori norvegjez paralajmëron Kosovën dhe Serbinë

para 4 muajve - Sovrani

Është duke u zhvilluar konferenca Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë i organizuar nga RIDEA. Gjatë kësaj konferencë është deklaruar edhe Ambasadori i Norvegjisë në Kosovë,...

Beogradi planifikon skenarin e një “krize humanitare” në veri të Kosovës për shkak të taksës

para 4 muajve - Shenja

Kryetarët e sapozgjedhur të katër komunave veriore të Kosovës, të cilët para dy ditëve kanë dhënë betimin dhe kanë rifilluar detyrën, janë mbase kreatorët kryesorë të një plani të përgatitur nga Qeveria...

Serbët nisin ‘katastrofën humanitare’ në veri të Kosovës

para 4 muajve - Gazeta Observer

Kryetarët e sapozgjedhur të katër komunave veriore të Kosovës, të cilët para dy ditëve kanë dhënë betimin dhe kanë rifilluar detyrën, janë mbase kreatorët kryesorë të një plani të përgatitur nga Qeveria...

Tri arsyet e shtyrjes së takimit të Parisit

para 4 muajve - Arbresh

Takimi i Parisit nuk do të mbahet më 1 korrik, cilat janë arsyet kryesore për shtyrjen e tij? Në fund të javës së kaluar u bë e ditur përfundimisht se takimi i Parisit nuk do të mbahet më 1 korrik të këtij...

Ambasadori norvegjez: Populli po i kërkon ndryshimet, arrijeni marrëveshjen sa më shpejt

para 4 muajve - Periskopi

Ambasadori norvegjes, Per Strand Sjaastad sot gjatë konferencës ‘’Zëri i Popullit rreth finales së madhe ndërmjet Kosovës dhe Serbisë’, ka thënë se marrëveshja duhet të arrihet sa më shpejt, që t’i hapet...

Konferenca “Zëri i Popullit rreth Finales së Madhe” bën bashkë liderët e shtetit

para 4 muajve - Gazeta Observer

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, Kryetari i PSD-së, Shpend Ahmeti, lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri në një konferencë me titull “Zëri i Popullit rreth...

Vjen një porosi nga Norvegjia

para 4 muajve - Bota Press

Ministrja norvegjeze e punëve të jashtme Ina Eriksen Søreide mendon se status quo-ja e ngadalëson edhe Serbinë edhe Kosovën, si politikisht ashtu edhe ekonomikisht. “Norvegjia fuqimisht mbështet dialogun...

Vjen një porosi nga Norvegjia

para 4 muajve - Arbresh

Ministrja norvegjeze e punëve të jashtme Ina Eriksen Søreide mendon se status quo-ja e ngadalëson edhe Serbinë edhe Kosovën, si politikisht ashtu edhe ekonomikisht. “Norvegjia fuqimisht mbështet dialogun...

Shefja e diplomacisë norvegjeze: Status quoja ngadalëson Prishtinën dhe Beogradin

para 4 muajve - Periskopi

Ministrja e jashtme norvegjeze, Ine Eriksen Soreide beson se status quoja ngadalëson gjithashtu Serbinë dhe Kosovën, si politikisht ashtu edhe ekonomikisht. “Norvegjia mbështet fuqishëm dialogun midis...

Sot nis të zbatohet plani i Serbisë për “katastrofë humanitare” në veri

para 4 muajve - Arbresh

Kryetarët e sapozgjedhur të katër komunave veriore të Kosovës, të cilët para dy ditëve kanë dhënë betimin dhe kanë rifilluar detyrën, janë mbase kreatorët kryesorë të një plani të përgatitur nga Qeveria...

Shefja e diplomacisë norvegjeze: ‘Status quoja’ ngadalëson Beogradin dhe Prishtinën

para 4 muajve - Gazeta Observer

Ministrja e jashtme norvegjeze, Ine Eriksen Soreide beson se status quoja ngadalëson gjithashtu Serbinë dhe Kosovën, si politikisht ashtu edhe ekonomikisht. “Norvegjia mbështet fuqishëm dialogun midis...

Tri arsyet e shtyrjes së takimit të Parisit

para 4 muajve - Gazeta Observer

Në fund të javës së kaluar u bë e ditur përfundimisht se takimi i Parisit nuk do të mbahet më 1 korrik të këtij viti, ashtu siç ishte caktuar qysh më 29 prill, në ditën kur ishte mbajtur Samiti i Berlinit,...

Shefja e diplomacisë norvegjeze: Status quoja ngadalëson Beogradin dhe Prishtinën

para 4 muajve - Ekonomia Online

Ministrja e jashtme norvegjeze, Ine Eriksen Soreide beson se status quoja ngadalëson gjithashtu Serbinë dhe Kosovën, si politikisht ashtu edhe ekonomikisht. “Norvegjia mbështet fuqishëm dialogun midis...

Serbët nisin ‘katastrofën humanitare’ në veri

para 4 muajve - Periskopi

Kryetarët e sapozgjedhur të katër komunave veriore të Kosovës, të cilët para dy ditëve kanë dhënë betimin dhe kanë rifilluar detyrën, janë mbase kreatorët kryesorë të një plani të përgatitur nga Qeveria...

Tri arsyet e shtyrjes së takimit të Parisit

para 4 muajve - Ekonomia Online

Në fund të javës së kaluar u bë e ditur përfundimisht se takimi i Parisit nuk do të mbahet më 1 korrik të këtij viti, ashtu siç ishte caktuar qysh më 29 prill, në ditën kur ishte mbajtur Samiti i Berlinit,...

Haradinaj synon rikthimin te dialogu teknik

para 4 muajve - Ekonomia Online

Dështimi i takimit të Parisit ka thelluar përçarjen brenda spektrit politik, i cili prej muajsh nuk po arrin të flasë me një zë në dialog me Serbinë. Versione të ndryshme janë dhënë brenda nga Presidenca...

Prezantohet ‘Zëri i Popullit rreth Finales së Madhe’ mes Kosovës e Serbisë

para 4 muajve - Arbresh

Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit (RIDEA) ka kënaqësinë të ju ftoj të merrni pjesë në konferencën – Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë – Vëllimi...

Thaçi e Haradinaj akuzojnë njëri-tjetrin për dështimin e samitit të Parisit

para 4 muajve - Koha.net

Dështimi për të vazhduar atë që u nis në kryeqytetin e Gjermanisë në fund të prillit, ka vazhduar të komentohet me akuza e thirrje për vazhdim të dialogut. Departamenti amerikan i shtetit, pas dështimit...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK