http://kariera.mk

Muzeu Historik Kombëtar nxjerr në dritë “Thesare të argjendarëve vendas”

më 5.2017 - BalkanWeb

Për të katërtin vit radhazi, Muzeu Historik Kombëtar përfshihet në një aktivitet shumë dimensional nën titullin “Dita Ndërkombëtare e Muzeve”. Muzeu Kombëtar e ka kthyer në traditë tashmë, që në Natën...

Memorandum bashkëpunimi për dixhitalizimin e muzeve në Berat dhe Korçë

më 5.2017 - BalkanWeb

Një memorandum mirëkuptimi midis Ministrisë së Kulturës dhe Fondacionit Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim për projektin e dixhitalizimit të muzeve Onufri – Berat dhe Muzeut të Artit Mesjetar në Korçë u nënshkrua...

Muzeu Historik Kombëtar nxjerr në dritë “Thesare të argjendarëve vendas”

më 5.2017 - Lexo

Për të katërtin vit radhazi, Muzeu Historik Kombëtar përfshihet në një aktivitet shumë dimensional nën titullin “Dita Ndërkombëtare e Muzeve”. Muzeu Kombëtar e ka kthyer në traditë tashmë, që në Natën...

Muzeu Historik Kombëtar nxjerr në dritë "Thesare të argjendarëve vendas"

më 5.2017 - Zhurnal

Loading... Tema e Ditës Ndërkombëtare të Muzeve për vitin 2017 ishte: “Muzetë dhe historitë tabu: Të flasësh pa fjalë në muze ose të thuash të paimagjinueshmen”. Kjo temë përqendrohej në rolin e muzeve,...

Dita Ndërkombëtare: Del nga bodrumi i Muzeut kryqi 250-vjeçar

më 5.2017 - Mapo

Nga fondi i Muzeut Historik dalin në dritë objekte të reja prej ari dhe argjendi, të cilat janë punuar nga argjendarët vendës, që i përkasin shek. XVII-XVIII, që ishin të ndaluar për 50 vjet si traditë...

Dita e Muzeve, specialistët kërkojnë shndërrimin e Piramidës në muze kombëtar për arkeologjinë

më 5.2017 - Sot News

Dita Ndërkombëtare e Muzeve për specialistë të ndryshëm çdo vit sjell në vëmendje mjerimin që kanë sot muzetë në vend. Jo vetëm për kushtet që mungojnë për objektet, por dhe për mungesën e  profesionistëve....

Të pathënat e të paparat në muze. Ekspozohen 19 objekte fetare ari dhe argjendi

më 5.2017 - Klan

Muzeu nuk është vetëm një institucion i cili ruan dhe ekspozon të kaluarën, por ai duhet ti shërbejë edhe njerëzve që mes tyre të ndërtojnë marrëdhënie të paqëta. Shqipëria përbën një nga shumë vende kur...

Thesaret dyshekullore dalin nga bodrumet e Muzeut Kombëtar

më 5.2017 - Shqiptarja

Ky kryq rreth 250- vjeçar prej argjendi i kishës së Shën Mërisë, në Elbasan, i gdhendur me finesë nga Janko Voskopojari në vitin 1748, gjendej prej dekadash në bodrumet e Muzeut Historik Kombëtar. Qëndronte...

Thesaret e viteve 1700 mbërrijnë në Muzeun Kombëtar, 19 objekte unikale ekspozohen në pavijonin e ikonave

më 5.2017 - Sot News

Objekte të rralla kulti prej ari dhe argjendi ekspozohen për herë të parë në Muzeun Historik Kombëtar. Ekspozita “Muzetë dhe historitë tabu. Thesare të argjendarëve vendas” përmban 19 objekte, të cilat...

19 objekte unikale kulti prej ari dhe argjendi

më 5.2017 - ABC News

Objekte të rralla kulti prej ari dhe argjendi ekspozohen për herë të parë në ditën ndërkombëtare të muzeve. Objektet unikale i janë nënshttruar një restaurimi, të veçantë udhëehequr nga profesor Frederik Stamati.

Bashkësia mbarëbotërore e muzeve feston Ditën Ndërkombëtare të Muzeve

më 5.2017 - Gazeta Telegraf

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Muzeve, Muzeu Historik Kombëtar do të çelë ekspozitën me temë: “Muzetë dhe historitë tabu. Thesare të argjendarëve vendas”, e cila përmban 19 objekte prej ari dhe argjendi,...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK