http://kariera.mk

Albanë Mehmetaj:ROMANI I ANTON PASHKUT

më 5.2017 - Bota Press

Nga Dr:Albanë Mehmetaj Romani “Oh” i Anton Pashkut është bërë një objekt i paragjykuar i analizës së formës, meqë vetë autori ka punuar shumë me format, ndërsa modeli letrar i kësaj vepre, në kërkimet...

Kujtohet Anton Pashku

më 5.2017 - Zeri

Në hollin e Bibliotekës Kombëtare, “Pjetër Bogdanika", ka zënë vend një ekspozitë me libra e dorëshkrime të  shkrimtarit të mirënjohur, Anton Pashku. Aty po ekspozohen edhe shkrime nga revistat e gazetat...

Pashku, tregimtari më i madh shqiptar

më 5.2017 - Koha.net

Tregimtari më i madh shqiptar - i cili për një kohë nuk botohej lehtë në Shqipëri për shkak të modernizmit të tekstit - e një nga stilistët më të mëdhenj të letërsisë shqipe, janë cilësimet që iu bënë...

Në kujtim të Anton Pashkut

më 5.2017 - Insajderi

Për nder të përvjetorit të lindjes së shkrimtarit Anton Pashku u mbajt një konferencë shkencore dhe ekspozitë të organizuar nga Biblioteka Kombëtare e Kosovës dhe e Shqipërisë, raporton RTK. Anton Pashku...

Konferenca shkencore ‘Anton Pashku shkrimtar’ nesër në BKK

më 5.2017 - GazetaBlic

Hapja e konferencës bëhet në ora 10:00 dhe me këtë rast një fjalë rasti do ta mbajë edhe drejtori i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, Fazli Gajraku. Në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës ‘Pjetër Bogdani’...

Anton Pashku, fenomeni letrar

më 5.2017 - Revista Flatra

Vizioni largpamës i veprës së Pashkut, realizohet përmes strukturimit të nëntekstit ironik të rrëfimit. Kjo gjë e nxitë dhe e motivon pareshtur lexuesin, që ta kërkojë atë që nuk thuhet, atë që duke heshtur,...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK