http://kariera.mk
Uji i trëndafilit  rituali antik i bukurisë

Uji i trëndafilit, rituali antik i bukurisë

më 6.2017 - Sekrete Bukurie

I përdorur në Indi dhe në vendet arabe si ilaç bazë për të rinuar lëkurën, për ritet fetare dhe për përgatitjen e ushqimeve, uji i trëndafilit është ende aktual dhe i kërkuar për cilësitë kundër rrudhave,...

Ashpërsia e prindërve nuk është virtyt

Ashpërsia e prindërve nuk është virtyt

më 6.2017 - Sekrete Bukurie

Fëmija shpesh sillet “keq” dhe kjo mund të mos jetë pasojë e edukimit të keq, por vetëm pjesë përbërëse e rritjes së tij. Prindërit shpesh harrojnë që ekzistojnë dallime të mëdha në mes asaj se çka bën...

Kujdesuni për dhëmbët  fytyrën dhe flokun me banane

Kujdesuni për dhëmbët, fytyrën dhe flokun me banane

më 6.2017 - Sekrete Bukurie

Përdorimin e bananes e gjejmë në forma nga më të ndryshmet, ndërsa përdoret si një maskë për fytyrën, zbardhues dhëmbësh, si dhe një terapi për rënien e flokëve. Lëvorja e bananes përdoret si shkëlqyes...

Kremrat e diellit nuk janë aq të sigurtë  shkaktojnë kancer të lëkurës

Kremrat e diellit nuk janë aq të sigurtë, shkaktojnë kancer të lëkurës

më 6.2017 - Sekrete Bukurie

Kremrat e diellit që përdoren më së shumti në sezonin e verës prej rrezeve të forta nuk janë aq të sigurtë pasi mund të shkaktojnë kancer të lëkurës. Sipas një studimi të bërë në Britani vihet re se njerëzit...

4 shenjat e kancerit të zorrës që asnjë femër nuk duhet t i injoroj

4 shenjat e kancerit të zorrës që asnjë femër nuk duhet t’i injoroj

më 6.2017 - Sekrete Bukurie

Të gjithë e dimë që parandalimi është hapi i parë në mbrojtjen kundër sëmundjeve si kanceri. Prandaj dëgjojmë shpesh rekomandime të tipit bëni kontrolle të herëpashershme të gjirit ose kontrolloni nishanet...

Sekreti për flokë të përsosur  Balsami para shampos

Sekreti për flokë të përsosur? Balsami para shampos!

më 6.2017 - Sekrete Bukurie

Një trend i ri, i quajtur “përmbysja e larjes së flokëve”, përbën një metodë revolucionare në mënyrën sesi duken flokët, pa nevojën e përdorimit të produkteve të shtrenjta profesionale. Çfarë duhet bërë?...

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani 4 bajame në ditë

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani 4 bajame në ditë

më 6.2017 - Sekrete Bukurie

Gjërat e shijshme jo gjithmonë janë të shëndetshme dhe e anasjellta. Ky është edhe rasti i bajameve. Ato përmbajnë shumë vitamina dhe elementë të tjerë që ju ndihmojnë të jeni të shëndetshëm dhe të bukur...

Shëroni diabetin me ndihmën e këtyre ilaçeve

Shëroni diabetin me ndihmën e këtyre ilaçeve

më 6.2017 - Sekrete Bukurie

Nëse gjithmonë ndiheni të etur, urinoni shpesh, nuk shikoni mirë me sy, merrni frymë shpejt, ndoshta keni nivel të lartë të sheqerit në gjak. Lexoni çfarë duhet të hani në ato momente, në vend se të vraponi...

Hithrat janë kundër anemisë

Hithrat janë kundër anemisë

më 6.2017 - Sekrete Bukurie

Nëse vuani nga pagjakësia, keni probleme me pagjumësinë, ju mundojnë të thatit, këtu janë hithrat. Kjo bimë shëruese është e pasur me vitamina A, B, D, E dhe K, hekur, kalcium, kalium, zink, magnez. Ndihmon...

Hiqni njollat dhe shenjat nga lëkura me këtë krem

Hiqni njollat dhe shenjat nga lëkura me këtë krem

më 6.2017 - Sekrete Bukurie

Njollat janë rezultat i ndalimit të kontinuitetit të lëkurës që shfaqet si pasojë e operacionit, plagëve, të djegurave. Prania e shenjave për dikë paraqet problem estetik dhe kërkon miliona tretmanë për...

Si ta hiqni qafe celulitin në mënyrë krejt natyrale

Si ta hiqni qafe celulitin në mënyrë krejt natyrale?

më 6.2017 - Sekrete Bukurie

Shumë femra, e po ashtu edhe disa meshkuj, vuajnë nga ky çrregullim i lëkurës, i quajtur celulit. Celulitin mund ta kuptoni si qeliza yndyrore, që grumbullohen nën lëkurë. Më shumë i hasim në abdomen,...

Shenjat e kancerit të zorrës që asnjë femër nuk duhet t i injorojë

Shenjat e kancerit të zorrës që asnjë femër nuk duhet t’i injorojë

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Sipas një studimi të fundit, të publikuar te revista e Institutit Kombëtar të Kancerit, është rritur ndjeshëm numri i rasteve me kancer të zorrës së trashë tek të rinjtë. Hulumtuesit shkencorë kanë zbuluar...

Kujdesi për kërthizën e të posalindurit

Kujdesi për kërthizën e të posalindurit

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Derisa bebja është në mitër gjithçka çfarë i duhet e merr prej jush përmes placentës dhe kordonit umbilikal. Pas lindjes së bebes ky kordon pasi shtrëngohet me një kapëse plastike, prehet me gërshërë;...

Frizura të lehta dhe të shpejta për vajzën tuaj

Frizura të lehta dhe të shpejta për vajzën tuaj

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Rutina e mëngjesit me fëmijët tuaj shpeshherë din t’ju bëjë nervoz. Kjo për shkak se shpeshherë prindërit nuk kanë kohë të bëhen gati për vete, e lëre më t’i bëjnë gati për shkollë apo çerdhe edhe fëmijët....

Eliminoni rrudhat në ballë me maskën me domate

Eliminoni rrudhat në ballë me maskën me domate

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Domatet janë një nga ushqimet më të pasura në vlera ushqyese. Përmbajnë vitamina A,C, E, K dhe kompleksin e plotë vitaminës B6; hekur, zink, antioksidantë, acid malik që është i rëndësishëm për trejtjen...

Sheqeri i tepërt i rrezikshëm për shëndetin  ushqen qelizat kancerogjene

Sheqeri i tepërt i rrezikshëm për shëndetin, ushqen qelizat kancerogjene

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Një dietë e pasur me sheqer mund të ushqejë forma të ndryshme të kancerit. Kërkimet e reja kanë arritur të konfirmojnë faktin se sheqeri ushqen tumoret duke u dhënë qelizave energjinë e nevojshme për tu...

Çfarë është herpesi gjenital dhe si ta trajtoni në kushte shtëpie

Çfarë është herpesi gjenital dhe si ta trajtoni në kushte shtëpie

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Herpesi genital është një sëmundje infektive seksualisht e transmetueshme e shkakuar nga viruset herpes simplex tip I (HSV-1) dhe tip 2 (HSV-2). Shumica e infeksioneve herpetike genitale shkaktohen nga...

Ndjeni shije metali në gojë  Ja pse duhet të shqetësoheni

Ndjeni shije metali në gojë? Ja pse duhet të shqetësoheni!

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Të gjithëve na ka ndodhur të paktën një herë të ndjejnë në gojë sikur kanë një objekt metalik, por nuk e kemi kuptuar se ky është një sinjal që organzimi na ka dërguar. Nu dukje, shija metalike në gojë...

Superfuqitë e domates

Superfuqitë e domates

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Domatja, që moti është e përfshirë në ushqimin e njeriut, posedon ndikim të fortë, ndikon si preventivë kundër shumë sëmundjeve, trasmeton gazeta Kosova Sot KUNDËR KANCERIT Domatja është e pasur me likopen...

Fibrat ndihmojnë personat me osteoartrit

Fibrat ndihmojnë personat me osteoartrit

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Ushqimi me nivel të lartë të fibrave ndërlidhet me reduktimin e dhimbjeve te personat me dhimbje gju osteoartriti, ka publikuar revista shkencore “Annals of the Rheumatic Diseases”. Te të anketuarit që...

Dieta pesëditëshe me shalqi

Dieta pesëditëshe me shalqi

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Shalqiri është i shëndetshëm, sepse përmban 90 për qind ujë. Pos ujit, furnizon edhe me vitamina e minerale. Kafjalli është i njëjtë: 1 porcion shalqi – 50 g, bukë të thekur, 1 çaj. Çdo ditë pini 12 gota...

Nuancat më të bukura të buzëkuqit që duhet t i provoni këtë pranverë

Nuancat më të bukura të buzëkuqit që duhet t’i provoni këtë pranverë

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Ekziston një trend që këtë pranverë kurrsesi nuk guxoni ta anashkaloni. Këto nuanca të reja të buzëkuqit në mënyrë automatike ju dërgojnë në vende ekzotike, transmeton gazeta Kosova Sot. Shampanjë e ndritshme...

Menyja anticelulit

Menyja anticelulit

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Për të hequr qafe shtresat e padëshiruara të celulitit, përpos ushtrimeve fizike, duhet pasur kujdes edhe në ushqim. Ushqimin ta mbështetni në ushqime, që treten lehtë, e më së shumti konsumoni pemë dhe...

Helicobacter pylori  shkaktari kryesor i inflamacionit të stomakut

Helicobacter pylori, shkaktari kryesor i inflamacionit të stomakut

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Helicobacter pylori shkakton 70% të të gjitha ulcerave të stomakut dhe 90% të ulcerave të duodenit. Edhe në krijimin e kancerit të stomakut ky bakter ka pjesën e tij. Bakteri i fuqishëm hyn në qelizat...

Ushqimi i të porsalindurve të rrezikuar

Ushqimi i të porsalindurve të rrezikuar

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Dr. Teuta Sejdiu-Hasbahta neonatologe Për këtë periudhë jete të njeriut identifikimi i ushqimit ideal dhe më të mirë të mundshëm ka evoluar me mijëra vjet në dobi të qumështit të nënës dhe gjidhënies....

Kjo është pjesa më e pistë e trupit  Ja si ta pastroni dhe ta mbroni nga infeksionet

Kjo është pjesa më e pistë e trupit! Ja si ta pastroni dhe ta mbroni nga infeksionet

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është higjiena personale për shëndetin. Duhet të kujdesemi shumë që të heqim qafe të gjitha bakteret që marrim dhe jemi në kontakt me të çdo ditë. Mënyra më e mirë...

Qirinjtë aromatizues  të rrezikshëm për jetë

Qirinjtë aromatizues, të rrezikshëm për jetë

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Në kohën kur dyert dhe dritaret janë të mbyllura, ndezja e një qiriu aromatik, mund të ndryshojë atmosferën në shtëpi. Me një qiri që ka erë vanilje apo pishe, mund të bëhet një atmosferë e këndshme, që...

Doni të rrisni fëmijë të shëndetshëm  Shkenca i u këshillon t i ushqeni si japonezët

Doni të rrisni fëmijë të shëndetshëm? Shkenca i’u këshillon t’i ushqeni si japonezët

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Një studim i revistës mjekësore The Lancet shpjegon që nga të gjitha kulturat e botës, fëmijët që kanë lindur dhe janë rritur në Japoni jetojnë më gjatë dhe bëjnë jetë më të shëndetshme. Një nga arsyet...

Uji i gazuar ndikon në shtimin e peshës

Uji i gazuar ndikon në shtimin e peshës

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Lista e ushqimeve të cilat nuk duhet ti konsumojnë rritet gjithnjë e më shumë, ndonjëherë duket sikur e vetmja gjë e mirë për shëndetin tonë është sallata dhe një gotë me ujë të gazuar. Por sipas një studimi...

11 frutat dhe perimet kundër këmbëve të ënjtura

11 frutat dhe perimet kundër këmbëve të ënjtura

më 5.2017 - Sekrete Bukurie

Çokollata e zezë, avokado dhe luleshtrydhe parandalon grumbullimin e ujërave, përmirëson qarkullimin, i thua lamtumirë rëndesës dhe ujërave të tepërta Kur ulemi për të ngrënë na ndodh shumë herë që të...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK