http://kariera.mk
Pagjumësia mund t i bëjë fëmijët të mbipeshë

Pagjumësia mund t’i bëjë fëmijët të mbipeshë

më 5.2016 - Mjeku

Mungesa e gjumit te fëmijët mund të jetë një faktor i rrezikut për paraqitjen e mbipeshës, thotë studiuesit amerikanë. Sipas rezultateve të mbledhura nga mbi 700 pjesëmarrës të moshës rreth 15 vjeç, është...

Vitaminë A e shëndetshme për mushkëritë

Vitaminë A e shëndetshme për mushkëritë

më 5.2016 - Mjeku

Vitamina A mundëson edhe një funksionim më të mirë të mushkërive, në mesin e shumë efekteve tjera pozitive mbi shëndetin e njeriut. Ky është përfundimi që kanë nxjerrë studiuesit amerikanë, pasi kanë analizuar...

Kafeina vepron ndryshe te femrat dhe ndryshe te meshkujt

Kafeina vepron ndryshe te femrat dhe ndryshe te meshkujt

më 2.2016 - Mjeku

Kafeina nuk ka efekt të njëjtë tek meshkujt dhe femrat, madje edhe kur bëhet fjalë për sasi shumë të vogla, thonë studiuesit amerikanë. Sipas tyre, edhe pas konsumimit të sasive të vogla të kafeinës shtypja...

Një orë stërvitje çdo ditë forcon zemrën

Një orë stërvitje çdo ditë forcon zemrën

më 2.2016 - Mjeku

Vetëm një orë stërvitje në ditë mund ta përgjysmojë rrezikun e dështimit të zemrës, thonë studiuesit suedezë. Sipas tyre një orë e ushtrime të moderuara ose gjysmë ore të ushtrime energjike janë të mjaftueshme...

Medical Expo Tiranë  eventi më i madh i shëndetësisë shqiptare

Medical Expo Tiranë, eventi më i madh i shëndetësisë shqiptare

më 2.2016 - Mjeku

Tirana do të jetë nikoqiri i eventit më të madh shqiptar në industrinë shëndetësore, Medical Expo 2016, që organizohet në datat 8, 9 dhe 10 prill. Medical Expo, vendi ku takohen profesionistët mjekësorë...

OBSH  Zika  shkak i mundshëm i defekteve të lindjes

OBSH: Zika, shkak i mundshëm i defekteve të lindjes

më 2.2016 - Mjeku

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se virusi Zika, që shihet si shkak i mundshëm i defekteve të rënda të lindjes, po përhapet me shpejtësi në kontinentin Amerikan dhe mund të prekë më shumë...

Truri i njeriut dhe dallimet gjinore

Truri i njeriut dhe dallimet gjinore

më 2.2016 - Mjeku

Një studim i ri tregon se truri i njeriut nuk mund të kategorizohet në mënyrë tradicionale në bazë të gjinisë: tru mashkulli apo femre. Studiuesit në Universitetin e Tel Avivit kanë identifikuar disa dallime...

Bajamet rrisin nivelin e vitaminës E dhe ulin kolesterolin

Bajamet rrisin nivelin e vitaminës E dhe ulin kolesterolin

më 4.2015 - Mjeku

Konsumimi i vazhdueshëm i bajameve dukshëm rrit nivelin e qelizave të kuqe të gjakut në gjak, rrit nivelin e vitaminës E si dhe pakëson nivelin e kolesterolit. Ky është përfundimi i nxjerrë nga disa studime...

Harroni ku i leni gjërat  Ja si shpjegohet kjo

Harroni ku i leni gjërat? Ja si shpjegohet kjo!

më 4.2015 - Mjeku

Keni harruar ku i keni lënë çelësat? Mos u shqetësoni! Të gjithëve na ndodh: shohim diçka dhe pas disa momenteve harrojmë plotësisht se çfarë ka qenë ajo ose ku e kemi parë apo lënë. Nuk është se ju e...

OBSH  Ja shifrat e fundit për Ebolën

OBSH: Ja shifrat e fundit për Ebolën

më 4.2015 - Mjeku

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se numri i vdekjeve nga epidemia e Ebolës ka arritur numrin 7.500 vetë, ndërsa numri i personave të prekur nga epidemia është rreth 20.000. Të dhënat më të fundit...

Çaji i gjelbër ndihmon në rregullimin e kolesterolit në gjak

Çaji i gjelbër ndihmon në rregullimin e kolesterolit në gjak

më 4.2015 - Mjeku

Konsumimi i rregullt i çajit të gjelbër mund të ndihmojë në kontrollimin e nivelit të kolesterolit në gjak. Studiuesit kishin analizuar qindra gra dhe burra me nivele lehtësisht të rritura të kolesterolit....

Vaksina e gripit nuk lidhet me vdekjen e foshnjave

Vaksina e gripit nuk lidhet me vdekjen e foshnjave

më 4.2015 - Mjeku

Gratë shtatzëna të cilat kanë marrë vaksinën e gripit nuk kanë rrezik të shtuar për të humbur beben e tyre, tregon një studim i fundit. Kërkuesit norvegjezë kanë shikuar në më shumë se 100 mijë gra me...

Terapi e re për trajtimin e sëmundjes së Alzheimerit

Terapi e re për trajtimin e sëmundjes së Alzheimerit

më 4.2015 - Mjeku

Alzheimeri është një sëmundje e frikshme jo vetëm për të prekurit që vuajnë nga humbja progresive e kujtesës, por edhe për të afërmit e tyre. Por Universiteti i Kalofornisë në Los Angeles thotë se një...

Lindjet e parakohëshme dhe pasojat e tyre

Lindjet e parakohëshme dhe pasojat e tyre

më 4.2015 - Mjeku

Foshnjet e vogla luftojnë me pasojat e ardhjes në jetë tepër herët. Rreth 1 milionë prej tyre vdesin çdo vit, shumica në vendet në zhvillim, sipas një studimi të botuar në revistën mjekësore “Lancet”....

Njerëzit flenë dy orë më pak se 50 vite më parë

Njerëzit flenë dy orë më pak se 50 vite më parë

më 4.2015 - Mjeku

Njerëzit flenë nga një deri në dy orë më pak, në mesatare, se sa në vitet 1960-ta, si rezultat i presionit të jetës dhe teknologjisë moderne. Kështu tregojnë studimet e vitit 2014 të realizuara nga një...

Karnitina ndihmon në lëvizshmërinë e spermës

Karnitina ndihmon në lëvizshmërinë e spermës

më 4.2015 - Mjeku

Studimet italiane tregojnë se konsumimi i suplementëve me karnitinë mund të përmirësojë lëvizshmërinë e spermës. Kjo është e rëndësishme për meshkujt të cilët vuajnë nga astenozoospermia, gjendje e cila...

Kripa e tepruar mund të nxisë dhimbjen e kokës

Kripa e tepruar mund të nxisë dhimbjen e kokës

më 4.2015 - Mjeku

Dhimbja e kokësh është më e shpeshtë te personat të cilat konsumojnë sasi të larta të kripës, tregojnë studimet amerikane. Studiuesit kanë analizuar 390 persona me preferenca të ndryshme ushqimore, të...

Bakteret fshihen në peshqirët dhe leckat e kuzhinës

Bakteret fshihen në peshqirët dhe leckat e kuzhinës

më 12.2014 - Mjeku

Peshqirët dhe sfungjerët që përdorni preferohet t’i pastroni sa më shpesh, për të shmangur infeksionet e ndryshme. Studimet amerikane kanë zbuluar se 89 për qind të peshqirëve të kuzhinës janë të mbushur...

Hudhra dhe efekti i saj në qarkullimin e gjakut

Hudhra dhe efekti i saj në qarkullimin e gjakut

më 11.2014 - Mjeku

Në mesin e shumë dobive shëndetësore, hudhra luan rol të rëndësishëm edhe në shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut. Studime të shumta shkencore kanë vërtetuar se efekti pozitiv i hudhrës në shëndetin...

Viagra mund të ndihmojë në qetësimin e dhimbjeve menstruale

Viagra mund të ndihmojë në qetësimin e dhimbjeve menstruale?

më 11.2014 - Mjeku

Femrat të cilat vuajnë nga dhimbje të padurueshme menstruale, mund të ndihmohen në qetësimin e tyre nga një burim i pabesueshëm – Viagra. Studimet kanë gjetur se Viagrat, tabletat me ngjyrë të kaltër që...

Kanceri i mushkërive mund të qëndrojë i heshtur një kohë të gjatë

Kanceri i mushkërive mund të qëndrojë i heshtur një kohë të gjatë

më 11.2014 - Mjeku

Hulumtuesit mjekësorë kanë zbuluar se kanceri i mushkërive mund të mbetet i fjetur për më shumë se 20 vjet para se papritmas të kthehet në vdekjeprurës. Ekspertët që kanë shkruar në revistën Science thonë...

Gratë e moshuara kanë nevojë për më shumë vitaminë D

Gratë e moshuara kanë nevojë për më shumë vitaminë D

më 11.2014 - Mjeku

Vitamina D është një vitaminë shumë e rëndësishme, veçanërisht për gratë dhe veçanërisht për gratë e moshuara të cilat janë në menopauzë. Të gjitha vitaminat janë të patjetërsueshme për të bërë jetë të...

Sëmundjet e rralla dhe lufta për trajtimin e tyre

Sëmundjet e rralla dhe lufta për trajtimin e tyre

më 11.2014 - Mjeku

Pjesa dërmuese e sëmundjeve të rralla janë gjenetike dhe shfaqen në moshat e reja. Ndërsa një fëmijë mund të shfaqë simptoma, shpesh është e vështirë të konfirmohet diagnoza. Sikurse na njeh materiali...

Çaj të ngrohtë kundër dhimbjeve të fytit

Çaj të ngrohtë kundër dhimbjeve të fytit

më 11.2014 - Mjeku

Konsumimi i sasive sa më të mëdha të çajit të ngrohtë është këshilla e parë që çdokush ua jep në rast të ftohjeve ose problemeve me fytin. Kjo mund të mos jetë ndonjë risi, por sigurisht ja vlen ta dini...

Purot po aq kancerogjene sa edhe cigaret

Purot po aq kancerogjene sa edhe cigaret

më 11.2014 - Mjeku

Tymosja e purove është po aq e rrezikshme sa edhe tymosja e duhanit, tregojnë studimet e reja amerikane, pavarësisht se tymi i purove mund të mos thithet siç thithet ai i duhanit. Personat të cilët pinë...

Hurmat  të shijshme dhe të shëndetshme

Hurmat, të shijshme dhe të shëndetshme

më 11.2014 - Mjeku

Hurmat veç janë shumë të shijshme, po aq janë edhe të shëndetshme dhe mes tjerave mund t’u ndihmojnë të shtyni plakjen e lëkurës. Këto fruta tropikale ndihmojnë të ruani shëndetin e përgjithshëm dhe të...

Human papillomavirusi transmetohet edhe në rrugë joseksuale

Human papillomavirusi transmetohet edhe në rrugë joseksuale

më 11.2014 - Mjeku

Dezinfektuesit e zakonshëm nuk e vrasin human-papillomavirusin (HPV) duke e bërë transmetimin joseksual të virusit të mundshëm, thonë hulumtuesit amerikanë. Craig Meyers, profesor i njohur i mikrobiologjisë...

Urthi   barnat që mund t u shkaktojnë thartirë në gjoks

Urthi – barnat që mund t’u shkaktojnë thartirë në gjoks

më 11.2014 - Mjeku

Djegësira në gjoks (urthi), e cila vjen si pasojë e përbërjes acide të ardhur nga lukthit, mund të ketë një varg shkaktarësh, në mesin tyre edhe barnat. Ky problem, që njihet edhe si refleksi pastro-ezofageal...

Femrat me periudha të çrregullta më të rrezikuara nga kanceri i vezoreve

Femrat me periudha të çrregullta më të rrezikuara nga kanceri i vezoreve

më 10.2014 - Mjeku

Femrat të cilat kanë cikël të çrregullt menstrual mund të kenë rrezik dyfish më të lartë për të zhvilluar kancer të vezoreve, krahasuar me femrat që kanë periudha të rregullta. Përfundimi vjen nga një...

Çaj shtogu për lehtësimin e ftohjes dhe gripit

Çaj shtogu për lehtësimin e ftohjes dhe gripit

më 10.2014 - Mjeku

Simptomat e gripit dhe të ftohjes mund të lehtësohen edhe me produkte natyrale dhe në mesin e tyre edhe me çaj shtogu. Shtogu është një nga pak bimët mjekuese që ndihmon jo vetëm në lehtësimin e simptomave...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK