http://kariera.mk
«Turqit po e pushtojnë Gjermaninë si kosovarët Kosovën me natalitet më të lartë» Socialdemokratët gjermanë duan të përjashtojnë nga partia ish funksionarin Thilo Sarrazin

«Turqit po e pushtojnë Gjermaninë si kosovarët Kosovën: me natalitet më të lartë»: Socialdemokratët gjermanë duan të përjashtojnë nga partia ish-funksionarin Thilo Sarrazin

para 4 dite - DialogPlus

Thilo Sarrazin. Ka disa vite që Thilo Sarrazin tërheq vëmendjen e opinionit gjerman me akuza të ashpra kundër të huajve në Gjermani. Sarrazin është anëtar i Partisë Socialdemokrate (SPD), e cila tradicionalisht...

Të tërbuar kundër Merkelit

Të tërbuar kundër Merkelit

para 5 dite - DialogPlus

Kancelarja gjermane është dridhur për herë të tretë. Dhe kritikët e saj primitivë kanë filluar të fesojnë fundin e saj. Në epokën e internetit edhe mediat e luajnë lojën e tyre të pamëshirshme. Po jetojmë...

Ambasadorja e Beogradit në Bernë sulmon historianin Oliver Jens Schmitt i cili shkroi se Serbia më 1912 e ka pushtuar Kosovën

Ambasadorja e Beogradit në Bernë sulmon historianin Oliver Jens Schmitt, i cili shkroi se Serbia më 1912 e ka pushtuar Kosovën

para 7 dite - DialogPlus

Ambasadorja Snezhana Jankoviq shkruan se Serbia e ka «çliruar Kosovën» më 1912. Gjasat që reagimi i diplomates serbe do t'i bëjë përshtypje historianit zviceran janë minimale, por letra e saj dërguar gazetës...

Një rebel zviceran

Një rebel zviceran

para 7 dite - DialogPlus

Lukas Bärfuss, autor i katër romaneve, dy vëllimeve me ese, i 19 pjesëve teatrale dhe bartës i 21 çmimeve tani është nderuar me çmimin kryesor të letërsisë gjermane - atë të Georg Büchnerit, i cili po...

Me «karakter vullkanik» Çfarë mund të pritet nga kryediplomati i ri i BE së spanjolli Josep Borrell

Me «karakter vullkanik»: Çfarë mund të pritet nga kryediplomati i ri i BE-së, spanjolli Josep Borrell?

para një jave - DialogPlus

Nominimi i ministrit të Jashtëm spanjoll Josep Borrell ka shkaktuar reagime të ndryshme – në Kosovë shumë njerëz janë të shqetësuar, sepse Madridi kundërshton shtetësinë e Kosovës, disa vëzhgues të huaj...

Zoologu ambasador që ia acaroi nervat presidentit Trump

Zoologu ambasador që ia acaroi nervat presidentit Trump

para një jave - DialogPlus

Sir Kim Darroch është ambasador i Britanisë së Madhe në Washington. Për shkak të kritikave të brendshme të tij kundër kabinetit të Donald Trumpit ai është vënë në shënjestër nga presidenti amerikan. Donald...

Arratisje nga Srebrenica Udhëtimi i tmerrshëm i tre vëllezërve

Arratisje nga Srebrenica: Udhëtimi i tmerrshëm i tre vëllezërve

para një jave - DialogPlus

Hasan Hasanoviç e mban mend mirë se si dhe vëllezërit e tij nisën udhëtimin e tmerrshëm nga Srebrenica për t’iu arratisur forcave serbe të Bosnjës në korrik 1995, por njëri vëlla u qëllua për vdekje dhe...

Imagjinatë në B

Imagjinatë në B.

para një jave - DialogPlus

Foto: Shutterstock Mes shtyllave të njollosura nga tymi, në shkallën e fundit të ndërtesës pa kupolë, ose në ballkonin pas parmakut, një burrë që e njoh, thotë: Qani njerëz, vendi sërish mund të buzëqeshë,...

Valle

Valle

para një jave - DialogPlus

Foto: Shutterstock Valle – nganjëherë dashuria ndalet aty ky syri fiket shpejt, dhe ne shohim në syrin e saj të fikur lehtë. Nga oxhaku tym i ftohtë fryn në qerpikët tanë; dhe zbrazëtia e tmerrshme vetëm...

Për përvjetorin e vdekjes sime

Për përvjetorin e vdekjes sime

para një jave - DialogPlus

W. S. Merwin. Çdo vit, pa e ditur, kaloj nëpër ditën Kur flaka e fundit ma bën me dorë Dhe bie qetësia Ajo udhëtare e pandalshme Si rrezja e një ylli të fikur Atëherë gjatë jetës nuk do të ndihem më Si...

Udhëtim në Plovdiv Rruga e kryqtarëve

Udhëtim në Plovdiv. Rruga e kryqtarëve

para një jave - DialogPlus

Heiner Müller. Marica. Këtu gratë e Trakisë E shqyen Orfeun me plug. Lumit teposhtë lundronte një kafkë duke kënduar. Lumi S’ka më ujë. Edhe lumenjtë vdesin. Mbi kodrat e varreve trake tri varre Me yllin...

In Memoriam

In Memoriam

para një jave - DialogPlus

Giuseppe Ungaretti. Ai quhej Mohammed Sheab Pinjoll emirësh nomadësh Ai bëri vetëvrasje sepse nuk kishte më atdhe E donte Francën dhe e ndërroi emrin e tij U bë Marcel por s’ishte francez dhe s’mund të...

Vetëm desha të them

Vetëm desha të them

para një jave - DialogPlus

Foto: Shutterstock Unë i hëngra kumbullat në frigorifer të cilat ti me siguri deshe t’i ruaje për kafjall Më fal qenë aq të shijshme aq të ëmbla aq të ftohta Përktheu: Enver ROBELLI

Edhe unë

Edhe unë

para një jave - DialogPlus

Langston Hughes. Edhe unë i këndoj Amerikës. Unë jam vëllai pak më i zi Kur vijnë mysafirë, Mua më dërgojnë në kuzhinë për të ngrënë Por unë qesh Dhe ngopem Dhe bëhem i fuqishëm. Nesër, Kur të vijnë mysafirët...

Enigmë

Enigmë

para një jave - DialogPlus

Ingeborg Bachmann. Asgjë nuk do të vijë më. Pranverë nuk do të bëhet kurrë. Kalendarët mijëvjeçarë kështu e parashikojnë. Por as verë s’do të bëhet dhe as gjëra që kanë emra aq të bukur si «veror» – asgjë...

 Pa titull

(Pa titull)

para një jave - DialogPlus

Foto: Shutterstock Pështyj bukurinë, e cila sjell vetëm fatkeqësi, Pështyj arsyen, e cila vetëm pispilloset si e bukur, Pështyj fatin, i cili asgjë nuk pranon, Pështyj fjalët, të cilat kafshën tradhtojnë,...

Ju tregojmë si e kujtojmë 21 korrikun e vitit 1969 kur astronauti Neil Armstrong zbarkoi në hënë

Ju tregojmë si e kujtojmë 21 korrikun e vitit 1969, kur astronauti Neil Armstrong zbarkoi në hënë

para një jave - DialogPlus

Në 50-vjetorin e zbarkimit të njeriut në hënë: kujtime, përshkrime e rrëfime nga Zenun Çelaj, gazetar, Sala Ahmeti-Çitaku, profesoreshë në Universitetin e Prishtinës, Ibrahim Kadriu, shkrimtar, Nehat Islami,...

Nënë e 7 fëmijëve ministre që nga viti 2005 e lindur në Bruksel kush është shefja e ardhshme e Komisionit të BE së Ursula von der Leyen

Nënë e 7 fëmijëve, ministre që nga viti 2005, e lindur në Bruksel: kush është shefja e ardhshme e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen

para një jave - DialogPlus

Ursula von der Leyen (e dyta nga e majta) bashkë me familje dhe me ca kafshë shtëpiake. Ajo nuk ishte në rendin e parë të kandidatëve për t’u bërë kryetare e Komisionit Europian. Por pas samitit dramatik...

Nënë e 7 fëmijëve ministre që nga viti 2005 e lindur në Brukel kush është shefja e ardhshme e Komisionit të BE së Ursula von der Leyen

Nënë e 7 fëmijëve, ministre që nga viti 2005, e lindur në Brukel: kush është shefja e ardhshme e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen

para një jave - DialogPlus

Ursula von der Leyen (e dyta nga e majta) bashkë me familje dhe me ca kafshë shtëpiake. Ajo nuk ishte në rendin e parë të kandidatëve për t’u bërë kryetare e Komisionit Europian. Por pas samitit dramatik...

Rrno dhe zbulo veten  përmes gatimeve tradicionale shqiptare

Rrno dhe zbulo veten – përmes gatimeve tradicionale shqiptare

para 2 jave - DialogPlus

Me kuzhinierin Fejsal Demiraj nga restoranti i famshëm «Noma» në Kopenhagë duke kërkuar përbërësit e djathit nëpër malet e Sharrit. «Ti je, ato që i han!» – kjo thënie proverbiale e shpikur për promovimin...

Shqetësim i madh në Zvicër për fatin e futbollistes Florijana Ismaili

Shqetësim i madh në Zvicër për fatin e futbollistes Florijana Ismaili

para 2 jave - DialogPlus

Që nga e shtuna ka humbur pa gjurmë Florijana Ismaili, futbolliste e kombëtares së Zvicrës dhe klubit Young Boys. Florijana Ismaili. Në liqenin e Comos të dielën zhytësit italianë, të përkrahur nga barkat...

Lajmet e mira me mëngjes

Lajmet e mira me mëngjes…

para 2 jave - DialogPlus

Përtej «elitave» politike të mërzitshme dhe të gërditshme, Kosova dhe Shqipëria mund t’i ofrojnë botës perëndimore një imazh tjetër – me turizëm dhe mikpritje. Disa shembuj me specialistin zviceran të...

Ta ushqesh fëmijën me «Big Mac» dhe gjëra të tilla është keqtrajtim  kështu thotë ish drejtori i «McDonalds» në Austri

Ta ushqesh fëmijën me «Big Mac» dhe gjëra të tilla është keqtrajtim – kështu thotë ish-drejtori i «McDonalds» në Austri

para 2 jave - DialogPlus

«I çuam sot fëmijët në McDonalds në Shkup» - kështu dëgjohen të thonë jo pak prindër në Kosovë. Pse «Fast Foodi» është fatal – në Shkup, në Prishtinë dhe kudo. Një shpjegim nga Harald Sükar, ish-drejtori...

Këtë tmerr në Shqipëri e ka prodhuar politika e lidhur me krimin e organizuar

Këtë tmerr në Shqipëri e ka prodhuar politika e lidhur me krimin e organizuar

para 2 jave - DialogPlus

A ka të drejtë Edi Rama, Lulzim Basha apo Ilir Meta? Kjo është pyetje e parëndësishme. E rëndësishme dhe fatale është se në Tiranë ka triumfuar krimi i organizuar. Shefat e vërtetë të Shqipërisë janë baronët...

Atdhetari i Dardanisë

Atdhetari i Dardanisë

para 2 jave - DialogPlus

Me rastin e vdekjes së dr. Skender Gashit: një dijetar i madh, një burrë i urtë dhe një patriot i pakundshoq që punoi pa kursyer veten për lirinë e Kosovës. Skender Gashi. Skender Gashi gjatë gjithë jetës...

Historiani Oliver Jens Schmitt mbi krizën politike në Shqipëri «Kush e merr seriozisht luftën kundër lidhjeve të krimit të organizuar me politikën nuk sulmon mediat por ngarkon policinë dhe drejtësinë që ta hetojë këtë çështje»

Historiani Oliver Jens Schmitt mbi krizën politike në Shqipëri: «Kush e merr seriozisht luftën kundër lidhjeve të krimit të organizuar me politikën, nuk sulmon mediat, por ngarkon policinë dhe drejtësinë që ta hetojë këtë çështje»

para 2 jave - DialogPlus

Intervistë ekskluzive e Deutsche Welle-s me historianin zviceran, Oliver Jens Schmitt, për strukturat autoritare në Shqipëri, mungesën e alternativave të besueshme partiake dhe dilemën e votuesit. Oliver...

Politika e BE së për «frenim» në Ballkan  një iluzion i rrezikshëm

Politika e BE-së për «frenim» në Ballkan – një iluzion i rrezikshëm

para 2 jave - DialogPlus

Vendimi për të vonuar përsëri hapjen e bisedimeve të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut nuk është thjesht vetëm tradhti, por një gabim, pasi siguria e Europës varet nga një juglindje e qëndrueshme....

130 të vdekur Arrestohet në Gjermani një boshnjak në lidhje me sulmet terroriste në Paris

130 të vdekur: Arrestohet në Gjermani një boshnjak në lidhje me sulmet terroriste në Paris

para 2 jave - DialogPlus

Autoritetet gjermane arrestuan një boshnjak 39-vjeçar. Ai dyshohet se ka qenë i përfshirë në atentatet e islamistëve në Paris para katër viteve. Në nëntor 2015 disa sulme terroriste tronditën Parisin....

Vjedhja dhe vrasja e përditshme e Kosovës

Vjedhja dhe vrasja e përditshme e Kosovës

para 3 jave - DialogPlus

Nuk ka dëshmi se si janë shpenzuar 815 mijë euro për «Pastrimin e Kosovës». Prishtina humb 360 mijë euro çdo muaj nga bizneset që shfrytëzojnë pronën e saj pa asnjë kompensim. Në Prizren qeveria e mëparshme...

Shkrimtari kroat Milenko Jergoviq Kujtimet për Jugosllavinë janë të zbukuruara ai vend nuk ka qenë i lirë ndaj shqiptarëve ekzistonte racizëm kulturor

Shkrimtari kroat Milenko Jergoviq: Kujtimet për Jugosllavinë janë të zbukuruara, ai vend nuk ka qenë i lirë, ndaj shqiptarëve ekzistonte racizëm kulturor

para 3 jave - DialogPlus

Një vend jopraktik, i rrezikshëm për qytetarët e saj - kështu e përshkruan shkrimtari i njohur kroat Milenko Jergoviq Jugosllavinë. Në një intervistë për revistën «Vreme» të Beogradit, ai ka folur edhe...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK