http://kariera.mk
Ne nuk jemi vilajet i Erdoganit Turqia s mundi të na zhbëjë dot për 500 vjet dhe s do e bëjnë dot as për 5 mijë vjet

Ne nuk jemi vilajet i Erdoganit, Turqia s’mundi të na zhbëjë dot për 500 vjet, dhe s’do e bëjnë dot as për 5 mijë vjet

para 4 muajve - Antpress

Ne nuk jemi vilajet i Erdoganit, Turqia s’mundi të na zhbëjë dot për 500 vjet, dhe s’do e bëjnë dot as për 5 mijë vjet Nga Arbana Xharra Që nga viti 2013, unë nuk udhëtoj në Turqi, dhe nuk e shfrytëzoj...

Земички со сладок компир

Земички со сладок компир

para 4 muajve - Antpress

Навистина вкусни и меки земички, одлични за подготовка на сендвичи … Потребно е: 1 чаша (од 200 мл) млеко 7 гр сув квасец 3,5 чаши брашно 1/2 лажиче сол 2 лажици путер, солен 2 слатки компири 1 јајце Подготовка:...

Делата од 54 Струмичка ликовна колонија на изложба во Прилеп

Делата од 54. Струмичка ликовна колонија на изложба во Прилеп

para 4 muajve - Antpress

Во галеријата на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп утревечер во 19 часот ќе биде отворена изложба на дела од 54. Меѓународна струмичка ликовна колонија. Пред прилепската публика ќе бидат претставени...

Маж се обиде со автомобил да прегзи група француски војници

Маж се обиде со автомобил да прегзи група француски војници

para 4 muajve - Antpress

Маж денеска се обидел со автомобил што го управувал да прегази група француски војници, кои трчале во близина на касарната во местото Варс-Алиер-е-Рисе во централна Франција. Според безбедносни извори,...

Јовески се сретна со претставници на Врховниот апелационен суд на Турција

Јовески се сретна со претставници на Врховниот апелационен суд на Турција

para 4 muajve - Antpress

Јавниот обвинител на Република Македонија, Љубомир Јовески денеска имаше работна средба со Мехмет Акарџа, републички главен јавен обвинител на Врховниот апелационен суд на Република Турција и со Исмаил...

РФМ им исплати премија од 30 илјади евра репрезентативците за пласманот на ЕП

РФМ им исплати премија од 30 илјади евра репрезентативците за пласманот на ЕП

para 4 muajve - Antpress

Ракометната федерација на Македонија, по претходно донесена одлука на Управниот одбор, денес ја исплати премијата од 30.000 евра на машката сениорска репрезентација, за пласманот во втората фаза на Европското...

МОН Случајот во ОУ Владо Тасевски е изолиран во училиштето нема зараза

МОН: Случајот во ОУ „Владо Тасевски“ е изолиран, во училиштето нема зараза

para 4 muajve - Antpress

Министерството за образование и наука демантира објави во некои медиуми дека во основното училиште „Владо Тасевски“ во Карпош има зараза откако едно дете доби шуга, наведувајќи дека се работи за изолиран...

Нова демократија Сириза ја партизира Грција

Нова демократија: Сириза ја партизира Грција

para 4 muajve - Antpress

Најголемата грчка опозициска партија Нова демократија ја обвини владејачката Коалиција на радикалната левици (Сириза) дека ја партизира државата. Лидерот на конзервативната Нова демократија, Киријакос...

Редок необичен цвет виден повторно по 150 години

Редок, необичен цвет виден повторно по 150 години

para 4 muajve - Antpress

Цветот со латинско име Thismia neptunis можеби и не изгледа како билка, но сепак припаѓа на растителниот свет. Во 1866 година, италијанскиот ботаничар Одоардо Бекари низ џунглите во Малезија, забележал...

Зголемени водостоите на реките

Зголемени водостоите на реките

para 4 muajve - Antpress

Двојно зголемени во однос на денешниот просек за март се нивоата на Вардар кај Зајчев Рид, Треска кај Македонски Брод и Сатеска кај Ботун. Покачување има и кај останатите реки, но не толку драстично. Нагорно...

Се намалуваат цените на лековите

Се намалуваат цените на лековите

para 4 muajve - Antpress

Намалени се максималните цени на 336 генерички и 222 оригинаторни (иновативни) лекови. Намалувањето на максималните цени доведува и до намалување на големопродажните и малопродажните цени на лековите кои...

СДСМ Децата чии родители добиваат парична социјална помош се ослободуваат од плаќање здравствена партиципација

СДСМ: Децата чии родители добиваат парична социјална помош се ослободуваат од плаќање здравствена партиципација

para 4 muajve - Antpress

„Владата предводена од СДСМ продолжува со спроведувањето мерки што овозможуваат унапредување на социјалната и здравствената заштита, со посебен акцент на ранливите категории граѓани. Децата чии родители...

Кинезите го продаваат Интер

Кинезите го продаваат Интер

para 4 muajve - Antpress

Кинеските сопственици на еден од најголемите италијански фудбалски клубови, решија да го продадат Интер, објавија медиумите на Апенинскиот Полуостров. Сумата која ја бара кинескиот трговски гигант Сунинг...

Анчелоти сака да тренира премиерлигаш

Анчелоти сака да тренира премиерлигаш

para 4 muajve - Antpress

Италијанскиот фудбалски стручњак Карло Анчелоти има желба да се врати во Премиер лигата. Тој чека понуда од најсилниот англиски шампионат, објавија италијанските медиуми. Се шпекулира дека Анчелоти размислува...

Денови на Саем во Зинес

Денови на Саем во Зинес

para 4 muajve - Antpress

Македонската компанија за производство и продажба на мебел, Зинес ДООЕЛ, оваа година организира куќен саем за мебел во нови простории, на површина од преку 2.000 м2. Од 28-март до 1-ви април ќе може да...

ВМРО ДПМНЕ Судот докажа дека не одлучува согласно законите

ВМРО-ДПМНЕ: Судот докажа дека не одлучува согласно законите

para 4 muajve - Antpress

„Партискиот суд на СДСМ уште еднаш срамно го погази правото во Македонија. Си поигрува со човечки судбини и политички притвора луѓе само за да ги задоволи нарачателите да уживаат во траумите предизвикани...

Барбара Спинели предупредува за демократската слабост на ЕУ

Барбара Спинели предупредува за демократската слабост на ЕУ

para 4 muajve - Antpress

Барбара Спинели, европратеничка и ќерка на еден од основачите на Европската Унија, Алтиеро Спинели, во интервју за МИА говори за демократските слабости на Европската Унија, лажните вести од Македонија...

Суд во САД ги одби барањата за прекин на тужбите против Ријад за нападите од 11 септември

Суд во САД ги одби барањата за прекин на тужбите против Ријад за нападите од 11 септември

para 4 muajve - Antpress

Федералниот јужен суд во американската сојузна држава Њујорк го отфрли барањето на Саудиска Арабија да бидат прекинати тужбите против неа покренати од семејства на загинати во нападите во САД на 11 септември...

Средбата на лидерите на двете Кореи договорена за 27 април

Средбата на лидерите на двете Кореи договорена за 27 април

para 4 muajve - Antpress

Високи официјални претставници на Северна и Јужна Кореја на преговорите во демилитаризираната зона Панмунџон одржани денеска, се договрија средбата меѓу лидерите на двете земји Ким Џонг-ун и Мун Џе-ин...

Пролетните култури во Дебарско ќе бидат засеани на 300 хектари

Пролетните култури во Дебарско ќе бидат засеани на 300 хектари

para 4 muajve - Antpress

Во оштините Дебар и Центар Жупа пролетните култури ќе бидат засеани на 300 хектари од кои 60 отсто со житни, пред се пченка. – Од вкупно планираните површини, 180 ќе бидат засеани со житни култури, од...

Воени маневри на руските стратегиски ракетни сили

Воени маневри на руските стратегиски ракетни сили

para 4 muajve - Antpress

Во областа на рускиот град Свердловск, во реонот на Урал, започнаа воени вежни на стратегиските ракетни единици на Вооружените сили на Русија, во кои учествуваат над 3.000 војници. Во соопштението на руското...

ВИДЕО Мицкоски најави протести за уривање на власта на Зоран Заев

ВИДЕО: Мицкоски најави протести за уривање на власта на Зоран Заев

para 4 muajve - Antpress

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со граѓаните и членовите на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Сопиште. Мицкоски во врска со настаните од 27 април за што денеска беше повикан...

Одржана конститутивната седница на Советот за следење на имплементацијата на стратегијата за реформи на правосудниот сектор

Одржана конститутивната седница на Советот за следење на имплементацијата на стратегијата за реформи на правосудниот сектор

para 4 muajve - Antpress

Во Владата на Република Македонија се одржа конститутивната седница на Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформи на правосудниот сектор (2017 – 2020 година). На оваа конститутивна...

ВИДЕО Направија сообраќајка по што започнаа веселба

ВИДЕО: Направија сообраќајка по што започнаа веселба

para 4 muajve - Antpress

Сообраќајните несреќи не се наивна работа, доста често тие одземаат животи и оставаат трајни последици. Тие кои поминуваат полесно, најчесто не се расположени за забава во моментот. A post shared by love...

Робен Нестрплив сум се ближи крајот

Робен: Нестрплив сум, се ближи крајот

para 4 muajve - Antpress

Фудбалерот на Баерн Минхен, Ариен Робен, нагласува дека сака чиста и јасна ситуација кога е во прашање неговата иднина во баварскиот клуб. Тој за германските медиуми соопшти дека станува „помалку нестрплив“,...

Никола Митровски  Кољо обвинет за крвавиот четврток од вечерва е во притвор

Никола Митровски – Кољо, обвинет за „крвавиот четврток“ од вечерва е во притвор

para 4 muajve - Antpress

Никола Митровски Кољо, кој им беше недостапен на органите на прогонот, од вечерва е во затворот во Шуто Оризари, дознава „Макфакс“. Неофицијално тој самиот се пријавил, откако претходно во отсуство му...

Забранет руски град Американците никогаш не дознаа што се крие во Межгорје

Забранет руски град: Американците никогаш не дознаа што се крие во Межгорје

para 4 muajve - Antpress

Межгорје е град во Русија кој го привлекува вниманието бидејќи е затворен за посетители. Во овој град живеат околу 17 илјади луѓе, а основан е во 1979 година. Бил познат како Уфа-105 и Белоретск-16, а...

20 попуст на смартфон Beon Tel F1

20% попуст на смартфон Beon Tel F1

para 4 muajve - Antpress

20% попуст на смартфон Beon Tel F1 + заштитна маска + 2 заштитни стакла за екран + полнач + слушалки во вредност од 5000 ден. по цена од 3999 ден. ДОБИВАТЕ Смартфон Beon Tel F1 Заштитна маска Две заштитни...

Само 27 гледачи негативен рекорд во Хрватскиот фудбалски шампионат

Само 27 гледачи, негативен рекорд во Хрватскиот фудбалски шампионат

para 4 muajve - Antpress

Натпреварот од најсилната хрватска фудбалска лига меѓу Локомотива и Интер одигран попладнево во Загреб беше проследен од двоцифрен број гледачи. Поразот на домаќинот Локомотив (2:3) го видоа во живо само...

Професорите Поповски и Фрчкоски едногласни Иванов го крши Уставот мора да го потпише указот

Професорите Поповски и Фрчкоски едногласни: Иванов го крши Уставот, мора да го потпише указот

para 4 muajve - Antpress

Доколку опозицијата е рационален актер и сакала да го промени на подобро законот за употреба на јазици, требало амандманите да ги поднесе во второ читање во законодавниот дом, вели универзитетскиот професор...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK