http://kariera.mk
NJË VIT NGA VRASJA TRAGJIKE E ALMIR ALIUT

NJË VIT NGA VRASJA TRAGJIKE E ALMIR ALIUT

para 8 orë - Gazeta Fakti

Ka kaluar një vit nga vrasja tragjike e katër vjeçarit Almir Aliu nga Kumanova. Gjykimi ka mbërritur vetëm në fazën e analizës së trajektores lëvizëse të të akuzuarit për vrasje, Boban Iliç. Në seancat...

GROPAT E SARAJIT MBILLEN ME LULE

GROPAT E SARAJIT MBILLEN ME LULE

para 9 orë - Gazeta Fakti

Gjatë fushatave parazgjedhore premtohen fusha e male dhe harrohet pastaj vënia në jetë e tyre. Disa qytetarë të Komunës së Sarajit duke parë që pushteti komunal nuk i ka sanuar gropat që gjenden nëpër...

TËRMET NË RAJONIN E OHRIT

TËRMET NË RAJONIN E OHRIT

para 9 orë - Gazeta Fakti

Një tërmet i fuqishëm prej 2.8 shkallë të Rihterit dhe intensitet III-IV shkallë sipas shkallës makroseizmike Evropiane ka goditur qytetet Ohër, Strugë, Resnje. Tërmeti ka ndodhur rreth orës 1 pas mesnaten....

GLLUMOVA  E SHKUPIT PËRJETON TRAGJETI TË MADHE

GLLUMOVA E SHKUPIT PËRJETON TRAGJETI TË MADHE

para 9 orë - Gazeta Fakti

E diela ishte e kobshme për për banorët e fshatit Gllumovë. Ky fshat  përjetoi një vrasje të katërfishtë. Tragjedia ka ndodhur rreth orës dhjetë të mëngjesit, kur banorët u tronditën nga krisma e plumbave....

HAHN DHE PRIBE VIZITOJNË MAQEDONINË

HAHN DHE PRIBE VIZITOJNË MAQEDONINË

para 9 orë - Gazeta Fakti

Eurokomesari për zgjërim Johanes Hahn sot do të qëndrojë në Shkup ku pritet të ketë një sër takimesh me krerët e politikbërjes në Maqedoni. Së pari Hahn do të ketë takim „tet a tet“  me kryeministrin Zaev...

BEKIM ALIMI ME POPULLIN ZVICERAN TË NDËRTOJMË URA BASHKËJETESE

BEKIM ALIMI:ME POPULLIN ZVICERAN TË NDËRTOJMË URA BASHKËJETESE

para 10 orë - Gazeta Fakti

Më shumë se tre mijë shqiptarë po kërkonin vendin për të shtruar sixhaden para se të fillonte falja e Bajramit, në Bronschhofen, Wil. Imami i xhamisë së re në Wil, Bekim Alimi ka apeluar për mirënjohje...

MBARË BOTA MUSLIMANE KREMTON FITËR BAJRAMIN

MBARË BOTA MUSLIMANE KREMTON FITËR BAJRAMIN

para 11 orë - Gazeta Fakti

Myslimanët e gjithë botës festojnë  Fiter Bajramin, që shënon fundin e Muajit të Shenjtë të Ramazanit, gjatë të cilit besimtarët agjëruan për 30 ditë, në shenjë sakrifice dhe përkushtimi ndaj Zotit. Pas ditëve...

VTËM BERISHA MUND TË DIAGNOSTIFKOJË LËNGATËN E PD së

VTËM BERISHA MUND TË DIAGNOSTIFKOJË LËNGATËN E PD-së

para 11 orë - Gazeta Fakti

Dështimi i “Republikës së re” është mirëfilli i turpshëm. Dhe është i tillë personalisht për Lulzim Bashën. Ai nuk ka më asnjë të drejtë të flasë në emër tonë. Lulzim Basha është drejtpërdrejtë përgjegjës...

FITORE E THELLË E EDI RAMËS

FITORE E THELLË E EDI RAMËS

para 11 orë - Gazeta Fakti

Teksa janë numëruar 1745 nga 5362 kuti në të gjithë Shqipërinë, PS udhëheq me mbi 51.39% të votave, e ndjekur nga PD me 28.53% të votave dhe LSI me 15.65% të votave. Ndërsa PS sheh rritje të ndjeshme në...

Lazim Destani priti diplomatin e lartë amerikan  Ambasadorin Zalmay Khalilzad

Lazim Destani priti diplomatin e lartë amerikan, Ambasadorin Zalmay Khalilzad

para 3 dite - Gazeta Fakti

Biznesmeni i njohur Lazim Destani e ka pritur në Tetovë ish-ambasadorin amerikan në Kombet e Bashkuara, Zalmay Khalilzad që në këtë post ishte gjatë administratës së Presidentit George W. Bush. Diplomati...

VENDET E BALLKANIT PERENDIMOR MË TË VARFËRA SE PARA 30 VITEVE

VENDET E BALLKANIT PERENDIMOR MË TË VARFËRA SE PARA 30 VITEVE

para një jave - Gazeta Fakti

Vendet e Ballkanit Perëndimor janë më të varfër se përpara 30 viteve, kjo është arsyeja pse iu nevojitet të paktën 25 vite që të arrijnë BE-në, prandaj kjo është arsyeja pse Gjermania ka paraqitur një...

VARSHMËRIA NGA EMIGRANTËT  PRIJNË SHQIPËRIA DHE KOSOVA

VARSHMËRIA NGA EMIGRANTËT, PRIJNË SHQIPËRIA DHE KOSOVA

para një jave - Gazeta Fakti

Shqipëria renditet ndër vendet e para në Europë që kanë varësi të lartë nga të ardhurat nga emigracioni, ndonëse pesha e tyre po vjen në ulje, sipas një studimi të IFAD (International Fund for Agricultural...

VV  NJË MINUS I MADH PËR  KEQ FORMUESIT E OPINIONIT PUBLIK

VV, NJË MINUS I MADH PËR (KEQ)FORMUESIT E OPINIONIT PUBLIK

para një jave - Gazeta Fakti

Një mori alibirash për ‘’papjekurinë’’ e VV për të udhëhequr vendin na e kujton një kohë të kobshme, jo shumë moti pas lufte, kur aparatçikë të caktuar shkonin tinëz nëpër zyra të ndërkombëtarëve për të...

KOSOVË  KOALICIONET TË DOMOSDSHME PËR TË FORMUAR QEVERI

KOSOVË, KOALICIONET TË DOMOSDSHME PËR TË FORMUAR QEVERI

para 2 jave - Gazeta Fakti

Me 70 për qind të votave të numëruara, koalicioni i kryesuar nga PDK kishte 34.3 për qind të votave, Vetëvendosje (VV)  26.3 për qind, dhe koalicioni i udhëhequr nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK),...

PËRUROHET SHESHI SKËNDËRBEJ

PËRUROHET SHESHI SKËNDËRBEJ

para 2 jave - Gazeta Fakti

Ashtu siç edhe ishte parashikuar, mbrëmë është hapur sheshi “Skënderbej” për qytetarët e Tiranës dhe gjithë Shqipërisë. Me këtë rast, një koncert festiv ëhstë organizuar nga bashkia e Tiranës me mijëra...

KOSOVA SOT VOTON

KOSOVA SOT VOTON

para 2 jave - Gazeta Fakti

Sot nga ora 07:00 deri në ora 19:00, qytetarët e Kosovës me të drejtë vote, do të kenë mundësi për të votuar për të zgjedhur 120 deputetët e Kuvendit. Këtë proces zgjedhor, që udhëhiqet nga Komisioni Qendror...

PARLAMENTI I KACAVJERTË

PARLAMENTI I KACAVJERTË

para 2 jave - Gazeta Fakti

Karakteristika themelore e këtyre zgjedhjeve është pjesmarrja e lartë e votuesve që shënon shifrën 69 % . Konsiderohet se përqindja është rritur për shkak të politikës së udhëheqësit laburist, Jeremy Corbyn-it,...

A E KRIJUAN HAKERËT RUSË  KATASTROFËN DIPLOMATIKE TË KATARIT

A E KRIJUAN HAKERËT RUSË, KATASTROFËN DIPLOMATIKE TË KATARIT?

para 2 jave - Gazeta Fakti

Katari është shtëpia e një baze kyçe ajrore të SHBA-së, një qendër kryesore në luftën e koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara kundër Shtetit Islamik. Ndërkohë që zyrtarët e mbrojtjes së SHBA-ve...

TURQIT KANË 164 8 DOLLARË NËPËR BANKA

TURQIT KANË 164,8 DOLLARË NËPËR BANKA

para 2 jave - Gazeta Fakti

Depozita devizore e investuesve vendës në Turqi është rritur në 164,8 miliardë dollarë në javën që ka përfunduar më 2 qershor, derisa një javë më herët ishte 162,3 miliardë dollarë, tregojnë të enjten...

VRITET LAVDRIM MUHAXHERI  NUK KA KONFIRMIM ZYRTAR

VRITET LAVDRIM MUHAXHERI, NUK KA KONFIRMIM ZYRTAR

para 2 jave - Gazeta Fakti

Lavdrim Muhaxheri, pjesëtar i organizatës terroriste, ISIS, raportohet të jetë vrarë sot gjatë një sulmi amerikan kundër të ashtuquajturit Shteti Islamik në Siri. Vrasjen e Lavdrim Muhaxherit, pak pas...

PËRMBYSJA E MADHE FILLOI

PËRMBYSJA E MADHE FILLOI

para 2 jave - Gazeta Fakti

Emri “Fillimi i ri” më shumë do ti shkonte Lëvizjes Vetëvendosjë, jo vetëm për listën, por edhe për moshën e re pa të cilën nuk mund të ketë asgjë të re, por edhe për programin që po ofron.Të gjitha këto...

SI E KONTROLLON SHËRBIMI SEKRET RUS MAQEDONINË DHE BALLKANIN

SI E KONTROLLON SHËRBIMI SEKRET RUS MAQEDONINË DHE BALLKANIN?

para 2 jave - Gazeta Fakti

Spiunët dhe diplomatët rusë janë përfshirë në një përpjekje gati dhjetëvjeçare për të përhapur propagandën dhe për të provokuar konflikte në Maqedoni, sipas dokumenteve të klasifikuara nga agjencitë inteligjente...

KU I KA RRËNJËT KONFLIKTI ARABI SAUDITE KATAR

KU I KA RRËNJËT KONFLIKTI ARABI SAUDITE-KATAR?

para 2 jave - Gazeta Fakti

Mosmarrëveshjet midis Katarit dhe Arabisë Saudite kanë nisur që nga viti 1995 dhe thuhet se rrjedhin për shkak të suksesit të vendit të vogël në prodhimin e gazit të lëngshëm natyror.Burimi energjetik...

LVV BASHKON KAUZËN E LIRISË DHE MENDIMIN PROGRESIV

LVV BASHKON KAUZËN E LIRISË DHE MENDIMIN PROGRESIV

para 3 jave - Gazeta Fakti

‚Si forcë politike progresive ne po promovojmë një tip të fushatës që bashkon në një intencë politike të ndërlidhur me moralin dhe etikën tok me mendimin kritik prë fenomenet shoqërore që ka jetuar ambienti...

LAJM I MIRË PËR AZILKËRKUESIT KOSOVARË NË ZVICËR

LAJM I MIRË PËR AZILKËRKUESIT KOSOVARË NË ZVICËR

para 3 jave - Gazeta Fakti

Këshilli Federal e ka pranuar një mocion të Komisionit për Politika Shtetërore (SPK) në kuadër të Dhomës Nacionale të Parlamentit. Ky mocion kërkon që statusi i sotëm i përkohshëm i azilkërkuesve (Viza...

PERËNDIMI PARË ME SYTË E NJË LINDORI

PERËNDIMI PARË ME SYTË E NJË LINDORI

para 3 jave - Gazeta Fakti

(Recension për librin “Udhëpërshkrimet e Frankfurtit” të autorit turk Ahmed Hashim) Dionis Xhafa Sapo kam përfunduar së lexuari një libër jo më shumë se 60 faqe, jo fort i rëndë me pak fjalë dhe që të...

NGA VITI 2018 ASHPËRSOHEN KRITERET PËR PASAPORTË ZVICERANE

NGA VITI 2018 ASHPËRSOHEN KRITERET PËR PASAPORTË ZVICERANE

para 3 jave - Gazeta Fakti

Qyteti i Cyrihut e ka dërguar në adresat e 40 mijë qytetarëve me prejardhje të huaj një letër me modelin dhe skicën për të bërë kërkesën për pasaportë të Zvicrës Duke u nisur nga fakti se kriteret për...

LOJËRAT E FSHATIT

LOJËRAT E FSHATIT

para 3 jave - Gazeta Fakti

Kohëve të fundit guxharëve të politikës sonë, aty-këtu, u është bashkuar edhe ndonjë grua, për të cilat, tashti kam dilemë nëse duhet të quhen guxharica apo guxharesha Daut DAUTI/LONDËR Observime për ngjashmërinë...

TRI KËNDVËSHTRIME NË NJË PIKË

TRI KËNDVËSHTRIME NË NJË PIKË

para 3 jave - Gazeta Fakti

Nuk janë të rralla rastet kur një poezi a një autor, lexohet në mënyra të ndryshme. I tillë është edhe poeti Shaip Beqiri, poezia e të cilit gjithmonë ka qenë objekt kirikash nga kndvështrime të ndryshme....

AUTOSTRADA SHQIPËRII KOSOVË SERBI  GJERMANIA KËRKON FOND SHTESË

AUTOSTRADA SHQIPËRII-KOSOVË-SERBI, GJERMANIA KËRKON FOND SHTESË

para 3 jave - Gazeta Fakti

Ministri i jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel ka bërë kërkesë krijimin e një fondi nga BE për projektet infrastrukturore në Ballkanin Perëndimor. Ai ka thënë se Brukseli duhet të jetë më i angazhuar...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK