http://kariera.mk
Në Prekaz  gjurmëve të luftës

Në Prekaz … gjurmëve të luftës

para një muaji - Revista Flatra

Prekazi edhe pse është rindërtuar rrëfen luftën, sakrificën që bënë këta njerëz, vuajtjen dhe lirinë, kur kjo e fundit është më e shtrenjtë se vet jeta. Rikthimi në Prekaz është ndërgjegjja jonë për të...

Pyetësori i Prustit David Bowie

Pyetësori i Prustit: David Bowie

para 3 muajve - Revista Flatra

Në vitin 2009, revista e njohur Vanity Fair, shtoi në faqet e saj Pyetësorin e Prustit, të cilin e pasuruan emra të shquar nga sfera të ndryshme të jetës publike si Jane Goodall, Allen Ginsberg, Hedy Lamarr,...

2020 një mirëseardhje me balet

2020… një mirëseardhje me balet

para 4 muajve - Revista Flatra

Koreografja e mirënjohur Rudina Bërdynaj Jakupi, çdo herë është e pranishme kur bëhet fjalë për fëmijët, të cilët e kanë pasion dhe talent baletin, nga ana tjetër, mbetet e vetmja adresë për të rikthyer...

Zbulimi i hershëm është mbijetesë

Zbulimi i hershëm është mbijetesë

para 5 muajve - Revista Flatra

Kanceri është një sëmundje që të “lexon” shpirtin, nëse je luftëtar apo një humbës… ndërsa shumë personazhe të Flatrës, kanë pasur një emërues të përbashkët, falënderimin dhe mirënjohjen për mjekët, aleatët...

Një përkujtim për Mary Edith Durham mbretëreshën e malësorëve

Një përkujtim për Mary Edith Durham, mbretëreshën e malësorëve

para 5 muajve - Revista Flatra

75 vjet nga vdekja e gruas me zemër të madhe Edith Durham. Mary Edith Durham, 1863-1944, vinte nga një familje e madhe dhe e pasur nga veriu i Londrës. Ishte më e madhja prej tre vëllezërve dhe gjashtë...

Arti në zi ndahet nga jeta regjisorja Arzana Kraja

Arti në zi, ndahet nga jeta regjisorja Arzana Kraja!

para 5 muajve - Revista Flatra

Rikthim në 80 at me Merita Harxhi Koci

Rikthim në ‘80-at me Merita Harxhi Koci

para 5 muajve - Revista Flatra

Koleksioni më i ri i djzaneres Merita Harxhi Koci të rikthen në një epokë tjetër, në të 80-ata, atëherë kur sensualiteti dhe eleganca e gruas ishin kryefjala e modës. Duket se janë dhurata ideale për këtë...

Teuta Ramadani Tunuzliu rrugëtimi profesional drejt së bukurës

Teuta Ramadani Tunuzliu… rrugëtimi profesional drejt së bukurës

para 5 muajve - Revista Flatra

“Teutas Beauty Skin Care and Spa” tashmë është kthyer në një adresë për të gjithë kur kemi parasysh mirëmbajtjen dhe përkujdesjen ndaj pamjes së jashtme. Në një intervistë për revistën Flatra, Teuta Ramadani...

Të përkthesh letërsi e histori tok

Të përkthesh letërsi e histori tok

para 5 muajve - Revista Flatra

“Shpikja e flatrave”, një copë qiell, ku ndërthuren e shkuara dhe arti i romanit Nga Eni Myrtollari Nëse sheh me kujdes raftet e librarive, gjen veç një dorë titujsh të letërsisë artistike që trajtojnë...

Ta shpëtojmë natyrën përmes riciklimit

Ta shpëtojmë natyrën përmes riciklimit

para 5 muajve - Revista Flatra

Dugagjin Berisha nga “Kosovo Glass Recycling”, një nga qendrat e para ricikluese në vend, na rrëfen më shumë se çfarë është riciklimi i xhamit, cilat janë sfidat e këtij procesi dhe çfarë duhet të bëjmë...

Flutura rozë për të rigjetur forcën

Flutura rozë për të rigjetur forcën

para 5 muajve - Revista Flatra

Shkruan:  Bruna Merko Gazetarja e dikurshme, teksa më jep disa numra të revistës që themeloi vet, “Rreze” më thotë se po bënë të njëjtën gjë edhe tani, por shpërndan rreze në një kauzë tjetër, atë më të...

Dedikuar grave që luftojnë çdo ditë me kancerin

Dedikuar grave…që luftojnë çdo ditë me kancerin

para 5 muajve - Revista Flatra

Nga Dafina Ademi, onkologe Unë sot, si mjeke që jam kam një dedikim: “Atyre që në rrugëtimin e tyre të vështirë për trajtimin e sëmundjeve malinje, na kanë zgjedhur ne si partnerë. Atyre, që vazhdojnë...

Atyre si unë që nuk dorëzohen kurrë

Atyre si unë, që nuk dorëzohen kurrë!

para 6 muajve - Revista Flatra

Arnisa Osmani, e mbijetuar e sëmundjes së kancerit të gjirit, në këtë intervistë, na rrëfen  rrugën plotë vështirësi të kësaj beteje, por ajo është këtu për të na treguar se nuk duhet ta humbim kurrë shpresën....

90 vjet pa Shtjefën Gjeçovin

90 vjet pa Shtjefën Gjeçovin

para 6 muajve - Revista Flatra

“Sa mûnd t’mêndohet dielli pa dritë, aq mund t’mêndohet komi pa giuhë. Asht nji gjâa sênd qi nuk mûnd t’blehet, nuk shitet e nuk ndrrohet; nji sênd âsht, qi do t’ruhet si nji gur i çmue, do t’ruhet si...

Shpallen fituesit e Nobelit në Letërsi

Shpallen fituesit e Nobelit në Letërsi

para 6 muajve - Revista Flatra

Akademia suedeze ka shpallur laureatët e e Nobelit në Letërsi për vitin 2018 dhe 2019. Romancierja polake Olga Tokarczuk dhe autori austriak Peter Handke, të dy janë shpallur fitues të këtij çmimi. Ky...

Xhafer Gashi  Lufta jone e përditshme me ndotjen

Xhafer Gashi : “Lufta”jone e përditshme me ndotjen

para 7 muajve - Revista Flatra

Një ditë në komunën e Obiliqit, qytezës së famshme prej të cilës “ndriçohemi”, ndërsa në betejën e tyre me ndotjen e ajrit, qytetarët këtu janë të vetëm… Kryetari i Komunës, Xhafer Gashi na mirëpret në...

Perspektiva e Margaret Atwood për feminizmin

Perspektiva e Margaret Atwood për feminizmin

para 7 muajve - Revista Flatra

Është shumë e lehtë të bërtasësh për të drejtat e grave dhe feminizmin, ndërsa merr pjesë aktive në lëvizje që kufizojnë lirinë e grave. Atwood na kujton se një dozë e shëndetshme e skepticizmit është...

Shkatërrimi i një perandorie në kohën e kafesë turke

Shkatërrimi i një perandorie në kohën e kafesë turke

para 8 muajve - Revista Flatra

Kahve ishte një pije e preferuar e klasës sunduese të Perandorisë Osmane, por në fillim ata nuk e dinin se pikërisht kjo pije magjike, një ditë do të shpejtonte shkatërrimin e perandorisë. Është e njohur...

Fotosesioni i fundit nga Beatles

Fotosesioni i fundit nga Beatles

para 8 muajve - Revista Flatra

“Ishte thjesht një seancë fotografish…Nuk është se po mendoja: ‘Ok, kjo është seanca e fundit e fotografive për ne si grup, ”  Ringo Starr. Ishte një epokë e veçantë për fotografitë e rizbuluara të Beatles,...

Në Drenas aty ku qeverisin gratë

Në Drenas…aty ku qeverisin gratë!

para 9 muajve - Revista Flatra

Një ditë në Komunën e Drenasit, komuna e parë në nivel kombëtar, e cila ka 65% të udhëheqjes së drejtorive gra. Sigurisht që shumë sfida, por edhe përkushtim nga ana e këtyre grave, që kanë vendosur  të...

Let s Make Love një apel për dashurinë dhe paqen

Let’s Make Love!…një apel për dashurinë dhe paqen

para 9 muajve - Revista Flatra

Kur fuqia e dashurisë kapërcen historinë dhe trishtimin… për të njohur dhe ndjerë paqën. Intervistoi: Besa Gjoni Artisti Shkumbin Tafilaj, është një nga artistët më të veçantë të skenës shqiptare. Së fundi...

Një rrëfim ndryshe për jetën karrierën dhe gruan

Një rrëfim ndryshe për jetën, karrierën dhe gruan

para 10 muajve - Revista Flatra

Sot është e rëndësishme të evidentojmë personalitete dhe tregime, të cilat të fortë, na frymëzojnë dhe na tregojnë anën tjetër të shoqërisë sonë, shpesh herë të lënë në heshtje, edhe pse janë zërat më...

Sunissime nga Lierac argëtohu me diellin

Sunissime nga Lierac, argëtohu me diellin

para 10 muajve - Revista Flatra

Me laboratoret bashkëkohore, LIERAC Paris zbulon bukurinë e së ardhmes. Duke formuluar trajtime gjithnjë e më efektive, hulumtimet e Lierac ndihmojnë gratë të ndihen bukur në çdo moshë. Gratë mund të përjetojnë...

Për atdhe pyetet vetëm shpirti

Për atdhe pyetet vetëm shpirti

para 10 muajve - Revista Flatra

Ishin këto fjalët e fundit të Ylfete Humollit, para se të dilte për herë të fundit nga shtëpia e saj. Për dy javë i bënte shtatmbëshjetë vjet, ishte heroina e parë, e cila dha jetën në demostratat e ’90-ta...

Pastarella adresa e kuzhinës mesdhetare në Prishtinë

Pastarella, adresa e kuzhinës mesdhetare në Prishtinë

para 10 muajve - Revista Flatra

Janë dy gjëra të rëndësishme, të cilat e përkufizojnë kuzhinën e restorant Pastarella në Prishtinë, ruajtja e origjinalitetit të ushqimeve si edhe kreativiteti pa fund në çdo pjatë që servohet aty. Pastarella...

Muzika klasike pushton Prishtinën

Muzika klasike “pushton” Prishtinën

më 4.2019 - Revista Flatra

Intervistë me Lejla Pula, presidente dhe drejtoreshë artistike e Chopin PianoFEST- it, në këtë edicion jubile për sfidat, risitë dhe  atmosferën që krijon ky festival në kryeqytet. Në 10 vjetorin e festivalit...

Bullizmi gjithçka që duhet të dimë

Bullizmi…gjithçka që duhet të dimë!

më 4.2019 - Revista Flatra

Një interviste me psikologen Shqipe Vitija rreth fenomenit të bullizmit, shkaqet, pasojat dhe çfarë duhet të bëjmë si prindër, mësimdhënës dhe shoqëri. Shqipe Vitija, mr.sci. psikologe klinike si dhe trapiste...

Bullizmi gjithçka që duhet të dimë

Bullizmi…gjithçka që duhet të dimë!

më 4.2019 - Revista Flatra

Një interviste me psikologen Shqipe Vitija rreth fenomenit të bullizmit, shkaqet, pasojat dhe çfarë duhet të bëjmë si prindër, mësimdhënës dhe shoqëri. Shqipe Vitija, mr.sci. psikologe klinike si dhe trapiste...

Kur guximi sfidon sëmundjen por edhe mentalitetin

Kur guximi sfidon sëmundjen por edhe mentalitetin

më 3.2019 - Revista Flatra

“Mënyra më e mirë për të kapërcyer frikën është ta përballosh atë. Mos pretendoni se nuk keni frikë kur jeni të prekur nga tuberkulozi”- është ky mesazhi që dha një nga shkrimtaret e njohura, kur para...

LIERAC feston 1 vjetorin në Kosovë

LIERAC feston 1 vjetorin në Kosovë

më 3.2019 - Revista Flatra

Në kryeqytet, Prishtinë, ndihet ende aromë feste  nga eventi i 1 vjetorit të Lierac Paris në Kosovë, firma e cila sjellë risitë më të reja të fushës së dermokozmetikës. Lierac Paris, brendi francez që...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK