http://kariera.mk
Sekretet e dashurisë së Bloomsbur

Sekretet e dashurisë së Bloomsbur

para një muaji - Revista Flatra

Sipas një shkrimi të Joel Lucyszyn grupi i njohur Bloomsbury i Londrës ku u përfshinë  intelektualë dhe filozofë të njohur të viteve 50-60-të ishte i veçantë. Sipas tij biseksualiteti i anëtarëve të grupit,...

Një dasmë në dimër

Një dasmë në dimër

para një muaji - Revista Flatra

Dasmat në dimër janë të mrekullueshme, është periudha më romantike e vitit, mes dritave festive dhe dhuratave është ideale për tu martuar. Dimri është pa dyshim sezoni më romantike dhe kjo ndikon që çiftet...

 Rudi s Cake Factory  ndërthurje e pasionit me shije

“Rudi’s Cake Factory”…ndërthurje e pasionit me shije

para një muaji - Revista Flatra

Ëmbëlsirat nuk janë thjeshtë një trend, por nëse do të ndalonit me mikeshat tuaja në ëmbëltoren ““Rudi’s Cake Factory”, atëherë do të kuptoni se është më shumë se pasion., një ylber shijesh dhe ngjyrash....

Këngët erotike të humbura në përkthim

Këngët erotike të humbura në përkthim

para një muaji - Revista Flatra

Shumë muzikantë janë përpjekur të interpretojnë këngët e legjendës franceze Serge Gainsbourg, por askush nuk ka qenë më i suksesshëm se dashuria e jetës së tij, Jane Birkin. Kur vdiq Serge Gainsbourg në...

Të mësosh dhe të frymëzosh gjeneratat në Prishtinë

Të mësosh dhe të frymëzosh gjeneratat në Prishtinë

para një muaji - Revista Flatra

Sot udhëheq një nga shkollat më komplekse të Prishtinës, Zana Zeqiri, drejtoresha e shkollës “Hilmi Rakovica” në Kodrën e Trimave, në një intervistë për Flatrën, na rrëfen sfidat dhe sukseset, rrugëtimin...

Të synosh majat e futbollit

Të synosh majat e futbollit

para një muaji - Revista Flatra

Endrit Demolli është profili i radhës në Flatra, lindur 16 vite më parë në Prishtinë, një nga nxënësit e shkëlqyer i shkollës “Zenel Hajdini në gjimnazin “Ahmet Gashi” në Prishtinë. Por në këtë intervistë...

Nobelisti rikthen 9000 gjermanët

Nobelisti rikthen 9000 gjermanët

para një muaji - Revista Flatra

Fituesi i çmimit Nobel, shkrimtari gjerman Gunter Grass vjen në shqip me një tjetër kryevepër, nën shqipërimin e përkthyesit të ndjerë Afrim Koçi. Bëhet fjalë për romanin e fundit që ai shkroi dhe, pa...

Të rinjtë  këta ambasadorë të vendit tonë

Të rinjtë, këta ambasadorë të vendit tonë

para një muaji - Revista Flatra

Një projekt, i cili ka në fokus të rinjtë, kryesisht ata nga zonat rurale të Kosovës, “Ambasadorët e Rinj”, iniciuar dhe organizuar nga Forumi për Iniciativa Qytetare, tashmë ka nisur një rrugëtim të ri....

Gruaja më e pikturuar në botë

Gruaja më e pikturuar në botë

para një muaji - Revista Flatra

Gruaja e famshme e kabaresë franceze, Suzy Solidor, ishte imazhi i viteve të 30-ta, që zgjoi kureshtjen dhe imagjinatën e artistëve anekënd botës, duke u bërë subjekti i veprave të shumta artistike. Ylli...

Butrint Ahmeti drejt realizimit të ëndrrës

Butrint Ahmeti…drejt realizimit të ëndrrës

para një muaji - Revista Flatra

Si çdo numër të Flatrës, edhe kësaj radhe një hapësirë për fëmijë të talentuar si Butrint Ahmeti, djaloshi nga Shtimja, i cili po cilësohet si një fenomen në futbollin kosovar, por jo vetëm. Vetëm 13 vjeçar,...

Kambanat që bien për shoqërinë

Kambanat që bien për shoqërinë

para një muaji - Revista Flatra

Kur e lexon “Shoqëri në alarm” njeh në thellësi çështje dhe problem të ndryshme që e ngërthen shoqërinë, kulturën dhe mentalitetin tonë, është një guidë, jo thjeshtë njohëse, por edhe një “kambanë” alarmi...

Kambanat që bien për shoqërinë

Kambanat që bien për shoqërinë

para 2 muajve - Revista Flatra

Evita Peron  aktorja që u bë udhërrëfyesja e një kombi

Evita Peron, aktorja që u bë udhërrëfyesja e një kombi

para 2 muajve - Revista Flatra

65 vjet pas vdekjes së saj, Buenos Aires kujton Zonjën e Parë më të famshme. E lindur në një familje të thjeshtë, e martuar me Peronin dhe e cila vdiq në moshën 33 vjeçare. Mes dritave dhe hijeve të pushtetit,...

Vetëm ti mund t i japësh kuptim jetës

Vetëm ti mund t’i japësh kuptim jetës

para 2 muajve - Revista Flatra

Në kohën e Kardashianëve bëhu Audrie Hepburn – në kohën e “gangsta-reperave” bëhu Henry Ford! Nga Arjeta Spahiu Një adoleshent me karakter ende të paformuar, tru si sfungjer e konfidencë të lëkundshme...

Të dizajnosh trashëgiminë kulturore

Të dizajnosh trashëgiminë kulturore

para 2 muajve - Revista Flatra

Disa mendojnë se traditat janë arkaike dhe nuk janë më relevante, të panevojshme për kohët e sotme moderne. Megjithatë për një pjesë të shoqërisë sonë trashëgimia kulturore është një segment i rëndësishëm,...

Teuta Arifi  politikania përtej kornizave

Teuta Arifi, politikania përtej kornizave

para 2 muajve - Revista Flatra

Qytetarët i besuan edhe një mandat të dytë, duke e zgjedhur sërish në krye të komunës së Tetovës. Ju sjellim të parën grua shqiptare, e cila drejton një komunë në Maqedoni, Teuta Arifi, në këtë intervistë...

Shqiptarët bardhë e zi

Shqiptarët bardhë e zi

para 2 muajve - Revista Flatra

Fotografitë e Jozef Sekelit, të bëra gjatë ekspeditës austrohungareze në Shqipërinë e veriut, Kosovë dhe Maqedoni në vitin 1863, udhëtim ky i kryesuar nga albanologu Johan Georg fon Han, duket se janë...

Matanë oqeanit  një histori suksesi

Matanë oqeanit, një histori suksesi

para 2 muajve - Revista Flatra

Modesta Imeri është një nga personazhet më të veçantë që kemi intervistuar, në një moshë shumë të re dhe me suksese pafund, ajo na rrëfen përvojën e saj përtej oqeanit. Një aventurë dhe në të njëjtën kohë...

Muza e viteve të 60

Muza e viteve të 60’

para 2 muajve - Revista Flatra

Në moshën 16 vjeçare, Marianne Faithfull u bë e njohur derisa po festonte në një ndeje me miqtë e saj dhe vazhdoi rrugën e suksesit bashkë me  Mick Jagger. Adoleshentja që u bë një muzë për Rolling Stones,...

 Pa titull   ekspozita e Zeni Ballazhit në Tiranë

“Pa titull”… ekspozita e Zeni Ballazhit në Tiranë

para 3 muajve - Revista Flatra

Artisti Zeni Ballazhi do të hapë ekspozitën personale në Galerinë Kombëtare e Arteve të Shqipërisë “Pa titull”. Artisti i logos 100 vjet Pavarësi, më 29 Nëntor, dedikuar natës së gjatë të muzeve, Zeni...

Një dashuri për bimët dhe natyrën

Një dashuri për bimët dhe natyrën

para 3 muajve - Revista Flatra

Kultivimi dhe mbledhja e bimëve është një proces që kërkon punë, vullnet dhe mbi të gjitha dashuri për natyrën dhe të mirat e shumta të saj. Duke qenë se Kosova shquhet për bukuri të cilat ende nuk kanë...

Barack dhe Michelle  ku kanë përfunduar Obamat

Barack dhe Michelle, ku kanë përfunduar Obamat?

para 3 muajve - Revista Flatra

Që kur ish-çifti presidencial ka lënë Shtëpinë e Bardhë, kanë qenë pothuajse gjithmonë në pushime. Relaks legjitim apo strategji? Partia Demokratike ka nevojë për të. Dhe ëndërron kandidaturën e saj. Që...

Gratë symbyllura të artistes Shqipe Kamberi

Gratë symbyllura të artistes Shqipe Kamberi

para 3 muajve - Revista Flatra

Mes të shkuarës dhe të tashmes, nuse të veshura, por me sytë e mbyllura,  pa emocione, të zhytura në një botë pothuajse pa kthim, gra të qëndisura me histori “gjenden” në Muzeun Kombëtar të Kosovës, artistikisht...

DITURIA në vigjilje të Panairit të Librit

DITURIA në vigjilje të Panairit të Librit

para 3 muajve - Revista Flatra

Nga Eni Myrtollari Datat 15-19 nëntor nuk janë larg. Panairi i Librit “Tirana 2017” po afron, në edicionin e njëzetë të tij, tashmë një institucion i mirëfilltë e i konsoliduar i librit, ku bëhen bashkë...

Gjithmonë në shërbim të atdheut

Gjithmonë në shërbim të atdheut

para 3 muajve - Revista Flatra

Të rinjtë janë ata që me përkushtimin dhe vullnetin e hekurt, ndikojnë në përmirësimin e imazhit të shtetit tonë në sferën ndërkombëtare, duke dëshmuar se jemi kompetentë dhe të gatshëm për integrime dhe...

In Memoriam Kasem Trebeshina

In Memoriam Kasem Trebeshina

para 3 muajve - Revista Flatra

Sot u nda nga jeta shkrimtari dhe disidenti Kasem Trebeshina, më poshtë po ju sjellim të plotë intervistën e dhënë para 10 vitesh gazetarit Renato Kalemit. Në moshën 15 vjeçare u gjend në luftë përballë...

Në  Traditë   ku vera prodhohet me pasion

Në “Traditë”… ku vera prodhohet me pasion

para 3 muajve - Revista Flatra

Mosha është më e mira në katër gjëra: druri i vjetër për t’u djegur, vera e vjetër për t’u pirë, miqtë e vjetër për t’iu besuar dhe shkrimtarët e vjetër për t’i lexuar. Foto: Shpend Maliqi Vjeshta është...

Artin tim e bën të veçantë origjinaliteti

Artin tim e bën të veçantë origjinaliteti

para 4 muajve - Revista Flatra

Në atelienë DHÉ shohim nuanca pafund, forma e madhësi nga më të ndryshmet, që përfundojnë në pjatat prej argjile. Këto janë epiqendra e tërë punës dhe krijimtarisë së artistes Granita Grezda Lila, e cila...

Bajazid Doda dhe Franc Nopça  një histori e pathënë

Bajazid Doda dhe Franc Nopça, një histori e pathënë

para 4 muajve - Revista Flatra

Bajazid Elmaz Doda ishte shkrimtar, etnograf dhe fotograf, autor i librit “Albanisches Bauerleben im Oberen Rekatal bei Dibra”, i cili u përfundua në Vjenë në prill të vitit 1914 dhe u botua pas vdekjes...

E kuqja dhe format gjeometrike

E kuqja dhe format gjeometrike

para 4 muajve - Revista Flatra

Duhen akoma dhe disa muaj deri në fillim të vitit 2018, por dizajnerët, brendet dhe arkitektët kanë vendosur që tani se cilat do të jenë tendencat e reja rreth arredimit dhe dekorimit. Si do të jetë atëherë...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK