http://kariera.mk
Zaev BDI nuk vlen pesë parë vota për ta është votë për Mickoskin dhe Gruevskin

Zaev: BDI nuk vlen pesë parë, vota për ta është votë për Mickoskin dhe Gruevskin

para një dite - Europort

Përmes një postimi në faqen e tij personale, kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, ka sqaruar bisesën e fundit të publikuar në portale të afërta me opozitën maqedonase. Ai ka akuzuar se ky është një manipulim...

Paga më të larta edhe në arsim dhe internet të shpejtë në të gjitha shkollat fillore premton Spasovski

Paga më të larta edhe në arsim dhe internet të shpejtë në të gjitha shkollat fillore, premton Spasovski

para 3 dite - Europort

Bartësi i listës së koalicionit “Mundemi” në NJZ 2, Oliver Spasovski, sot pasdite kishte takim me punonjës të arsimit në komunën e Butelit. Ai i theksoi politikat e LSDM-së dhe të Qeverisë për investime...

Sela për MIA n Ndryshimi duhet të ndodhë në bllokun shqiptar me këtë do të rivendoset demokracia

Sela për MIA-n: Ndryshimi duhet të ndodhë në bllokun shqiptar, me këtë do të rivendoset demokracia

para 3 dite - Europort

Ali Ahmeti dhe BDI-ja janë shqiptarë opsionalë, shqiptarë sezonalë. BDI, përmes propozimit të kryeministrit shqiptar, dëshiron të mbijetojë dhe të mbajë votuesit që kishte, në mënyrë që humbja e zgjedhjeve...

Florin Besimi  Rinia në rend të parë  ja pikat e programit të BDl së për rininë

Florin Besimi: ‘Rinia në rend të parë’, ja pikat e programit të BDl-së për rininë

para 3 dite - Europort

Kandidati i Zonës së 6 të nga BDl, dr. Florin Besimi, ka veçuar tri pikat thelbësore të BDlsë, punsim, mirëqenie dhe integrim, ndërsa për programin për rininë, ja disa pjesë nga platforma e BDlsë për rininë....

Gjykatësi i shkarkuar Pançevski përhap gënjeshtra dhe dezinformata për LSDM në dhe BDI në

Gjykatësi i shkarkuar Pançevski përhap gënjeshtra dhe dezinformata për LSDM-në dhe BDI-në

para 3 dite - Europort

Gjykatësi i shkarkuar Vlladimir Pançevski në këtë periudhë parazgjedhore shpërndan përmbajtje të gjuhë të urrejtjes dhe vendos lajme të rreme në rrjetet sociale Twitter dhe Facebook në favor të VMRO DPMNE-së....

Reflektor CIVILi shënon mbi 20 raste me gjuhë të urrejtjes vazhdon monitorimi i financimit politik

Reflektor: CIVILi shënon mbi 20 raste me gjuhë të urrejtjes, vazhdon monitorimi i financimit politik

para 3 dite - Europort

Ekipi monitorues i CIVILit nga mbrëmë deri sot ka regjistruar dhe arkivuar rreth njëzet përmbajtje me gjuhë të urrejtjes dhe dezinformata në rrjetet sociale. Profesoresha dhe kandidatja për deputete e...

Arena politike në këto zgjedhje është zhvendosur në Facebook

Arena politike në këto zgjedhje është zhvendosur në Facebook

para 3 dite - Europort

Rëndësia e rrjeteve sociale dhe hapësirës digjitale në përgjithësi për formimin e mjedisit demokratik në secilin vend është dukshëm në rritje, dhe numri i shembujve të dokumentuar të vendeve në të cilat...

Kërcënime me vdekje kundër CIVILit fushata vazhdon me vite institucionet heshtin

Kërcënime me vdekje kundër CIVILit, fushata vazhdon me vite, institucionet heshtin

para 4 dite - Europort

Këtë mëngjes, një person që nuk donte të prezantohej, u lajmërua dy herë në telefonin fiks të CIVILi dhe drejtoi kërcënime me vdekje për organizatën, e cila ka dy dekada që promovon dhe mbron të drejtat...

ZGJEDHJE UÇK  xhokeri i rregullt i BDI së

ZGJEDHJE: UÇK – xhokeri i rregullt i BDI-së

para 4 dite - Europort

Që nga fillimi i fushatës zgjedhore e deri në tubimin e fundit, BDI asnjëherë nuk anashkaloi mundësinë të përmendë luftën e vitit 2001 dhe sakrificat e bëra nga disa anëtarë të partisë që morën pjesë në...

ZGJEDHJE Për një javë partitë e pasuruan fushatën me nga 181 video dhe reklama të reja në Fejsbuk

ZGJEDHJE Për një javë partitë e “pasuruan” fushatën me nga 181 video dhe reklama të reja në Fejsbuk

para 4 dite - Europort

Gjatë shtatë ditëve të kaluara, gjegjësisht, nga e hëna e kaluar deri të dielën në mesnatë, partitë kanë paguar 181 video dhe 181 përmbajtje të sponsorizuara në rrjetin social, siç konstatoi monitorimi...

Reflektor Mbi 60 raste me gjuhë të urrejtjes analizë e re për fushatat partiake kërcënim me vdekje për CIVILin

Reflektor: Mbi 60 raste me gjuhë të urrejtjes, analizë e re për fushatat partiake, kërcënim me vdekje për CIVILin

para 4 dite - Europort

Ekipi i CIVILit për monitorim nga fillimi i fushatës parazgjedhore deri tani ka regjistruar dhe arkivuar mbi 60 raste me gjuhë të urrejtjes në rrjetet sociale, një pjesë e të cilave janë publikuar dhe...

 Voto   Nisma e re e CIVIL it për pjesëmarrje qytetare dhe dalje në zgjedhje

“Voto!” – Nisma e re e CIVIL-it për pjesëmarrje qytetare dhe dalje në zgjedhje

para 4 dite - Europort

CIVILi e filloi nismën “Glasaj/Voto” në mediat sociale për të inkurajuar qytetarët të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës dhe të dalin në votime më 15 korrik. Zgjedhjet erdhën në një kohë të pandemisë...

Reflektor Rritje e gjuhës së urrejtjes në rrjetet sociale në shënjestër  aktivistët qytetarë

Reflektor: Rritje e gjuhës së urrejtjes në rrjetet sociale, në shënjestër – aktivistët qytetarë

para 5 dite - Europort

Reflektori i sotëm fillon me informatë për trajnimet e CIVILit gjatë ditëve të fundjavës, për 104 nga mbi 300 vëzhgues që do ta monitorojnë procesin zgjedhor në ditën e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare...

GJUHË E URREJTJES  Milenko Nedellkovski me komente të papërshtatshme për disa prej aktivistëve të Revolucionit të Larmë

GJUHË E URREJTJES – Milenko Nedellkovski me komente të papërshtatshme për disa prej aktivistëve të Revolucionit të Larmë

para 5 dite - Europort

Milenko Nedellkovski vazhdon të përhapë gjuhë të urrejtjes në profilin e tij në Facebook duke postuar video nga YouTube kanali i tij, ku ai poston foto me aktivistë nga Revolucioni i larmë dhe i pyet ata...

GJUHË E URREJTJES  Dimitrovi në shënjestër të gjuhës së urrejtjes

GJUHË E URREJTJES – Dimitrovi në shënjestër të gjuhës së urrejtjes

para 5 dite - Europort

Në faqen në Facebook të “Nalet u bëfshi” u publikua një fotomontazh e Ministrit të punëve të jashtme dhe kandidatit për deputet të LSDM-së, Nikolla Dimitrov, në të cilën ai është krahasuar me një majmun....

CIVIL përsëri në shënjestër të gjuhës së urrejtjes  një nxitje për ekspozim edhe më të ashpër të lajmeve të rreme dhe gjuhës së urrejtjes

CIVIL përsëri në shënjestër të gjuhës së urrejtjes – një nxitje për ekspozim edhe më të ashpër të lajmeve të rreme dhe gjuhës së urrejtjes

para 5 dite - Europort

Natyrisht, sulmet ndaj CIVIL nuk zbehen, dhe ekspozimi i gjuhës së urrejtjes në kontekstin zgjedhor arrin qëllimin e tij. Nëse shikojmë sa, dhe për çfarë u sulmua CIVIL-i gjatë kësaj periudhe zgjedhore,...

GJUHË E URREJTJES  Faqja në Facebook Nalet u bëfshi është përsëri aktive dhe shpërndan gjuhë urrejtjeje

GJUHË E URREJTJES – Faqja në Facebook “Nalet u bëfshi” është përsëri aktive dhe shpërndan gjuhë urrejtjeje

para 5 dite - Europort

Ekipi monitorues i CIVIL-it vëren se faqja në Facebook “Nalet u bëfshi” është përsëri aktive. Në faqen vërehen përmbajtje të reja, me të njëjtën temë si ato të mëparshmet dhe me kërcënime dhe gjuhë urrejtjeje...

Antonio Miloshoski gjithashtu iu bashkangjit urrejtjes teovel

Antonio Miloshoski gjithashtu iu bashkangjit urrejtjes “teovel”

para 6 dite - Europort

Në kohët e fundit, Romët dhe gjuha rome ishin shënjestër e talljes duke përhapur gjuhën e urrejtjes ose, siç e thonë relativistët (botat partiak), “thjesht duke bërë shaka” me kryeministrin teknik Oliver...

Reflektor Kërkesë për fushatë zgjedhore me respektim të ligjeve dhe pa ryshfet presione dhe manipulime

Reflektor: Kërkesë për fushatë zgjedhore me respektim të ligjeve dhe pa ryshfet, presione dhe manipulime

para 6 dite - Europort

Fushata parazgjedhore e cila përsëri filloi para kohe, në shumicën e rasteve zbatohet me video spote dhe me përmbajtje të sponsorizuara në rrjetet sociale, siç tregon monitorimi i CIVILit. Ekipi i CIVILit...

Mjeku i parë në Maqedoninë e Veriut që humb jetën si pasojë e korona virusit

Mjeku i parë në Maqedoninë e Veriut që humb jetën si pasojë e korona virusit

para 6 dite - Europort

Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe ka deklaruar se në spitalin “8 shtatori” ka humbur jetën urologu Arifikmet Deari nga Tetova, i cili ka qenë pozitiv me koronavirus. “Mjeku Deari i cili ka qenë vetëm...

Çairi shndërohet në qenër peshkimi pas 20 minuta reshje

Çairi shndërohet në qenër peshkimi, pas 20 minuta reshje

para një jave - Europort

Kanë mjaftuar 20 minuta reshje shiu që t’i nxjerrin në pah dështimet 18 vjeçare të BDI-së. Lagjet e Çairit janë vërshuar nga uji duke krijuar shumë probleme për banorët e Dizhonit, Gazi Babës e Serovës....

Ziadin Sela nga Dibra Vulën e korrupsionit Ali Ahmetit ja ka vënë SHBA ja dhe Gjykata e Nju Jorkut

Ziadin Sela nga Dibra: Vulën e korrupsionit, Ali Ahmetit ja ka vënë SHBA’ja dhe Gjykata e Nju Jorkut

para një jave - Europort

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela para dibranëve foli mbi fenomenin e ikjes së të rinjve e sidomos në Dibër. Mërgimi është një plagë e hershme dhe e thellë për dibranët. Ai kërkoi që dibranët...

Petrit Saraçini demaskon patriotizmin e funksionarit të BDI së i mban leksione për gjuhën shqipe

Petrit Saraçini demaskon patriotizmin e funksionarit të BDI-së, i mban leksione për gjuhën shqipe

para një jave - Europort

Zyrtari i BDI-së në Ministrinë e Kulturës, Valmir Aziri është lavdëruar me “zyrtarizimin” e gjuhës shqipe në Maqedoni, por lavdatën e ka shkruar me 100 gabime. E ka thumbur Petrit Saraqini, duke ia përmirësuar...

Vajza e Ismail Kadaresë zgjidhet zv presidente e Asamblesë së Përgjithshme në OKB

Vajza e Ismail Kadaresë zgjidhet zv.presidente e Asamblesë së Përgjithshme në OKB

para një jave - Europort

Shqipëria është zgjedhur për rolin e zv/Presidentit për Sesionin e 75-të të Asamblesë së Përgjithshme në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB). Këtë pozicion e merr ambasadorja e Shqipërisë në OKB,...

Reflektor Vandalizëm kërcënime dhe gjuhë e urrejtjes

Reflektor: Vandalizëm, kërcënime dhe gjuhë e urrejtjes

para një jave - Europort

CIVILi e dënon ashpër gjuhën e urrejtjes që është shumë prezent në një pjesë të fushatave parazgjedhore dhe në komunikimin publik në kontekst zgjedhor. Në veçanti është prezent gjuha e urrejtjes në rrjetet...

Lajm i mirë nga Brukseli Publikohet drafti për negociata

Lajm i mirë nga Brukseli: Publikohet drafti për negociata

para një jave - Europort

Komisioni Evropian ka prezantuar të mërkurën kornizën negociuese për nisjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Me këtë kornizë caktohen udhëzimet për procesin negociator,...

Dimitrov Ja kush mund të udhëtojë drejt vendeve të BE së edhe përkundër ndalesës

Dimitrov: Ja kush mund të udhëtojë drejt vendeve të BE-së edhe përkundër ndalesës

para një jave - Europort

Nikolla Dimitrov, ministër i Punëve të Jashtme ka deklaruar sot se sa i takon çështjeve të kufijve aty nuk ka politikë dhe se kriteri kryesor është pasqyra epidemiologjike. “Në bazë të propozimeve të Komisionit...

MONITORIM ZGJEDHOR  Partitë nuk kursejnë për video dhe reklama në Fejsbuk gjatë fushatës parazgjedhore

MONITORIM ZGJEDHOR – Partitë nuk kursejnë për video dhe reklama në Fejsbuk gjatë fushatës parazgjedhore

para një jave - Europort

Fushata parazgjedhore, e cila përsëri filloi para kohe, në shumicën e rasteve zhvillohet me video spote dhe me përmbajtje të sponsorizuara në rrjetet sociale, tregon monitoringu i CIVILit. Ekipi i CIVILit...

Sot rihapet Aeroporti i Shkupit ja linjat e para të fluturimeve

Sot rihapet Aeroporti i Shkupit, ja linjat e para të fluturimeve

para një jave - Europort

Aeroporti ndërkombëtar i shkupit nga sot 1 korrik është hapur dhe zyrtarisht. Fluturimet dhe aterimet e para janë paraparë për Bremen, Këln, Larnaca, Nykoping. Më tepër informacione gjeni në webfaqen e...

Selia e CIVILit shënjestër e vandalizmit me mesazhe kërcënuese dhe ofenduese

Selia e CIVILit shënjestër e vandalizmit me mesazhe kërcënuese dhe ofenduese

para një jave - Europort

Selia e CIVILit përsëri është shënjestër e vanadalizmit me mesazhe kërcënuese dhe ofenduese. Paneli në oborrin pas selisë së organizatës, që përdoret për mbledhje dhe deklarata për opinionin është përmbysur,...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK