Ndalja e pagës për grevistët, po konsiderohet e kundërligjshme

para një muaji - Gazeta Express

Dje, qeveria e Kosovës ka deklaruar se nuk do të ekzekutohen pagat për mësimdhënësit të cilët nuk kanë punuar gjatë muajit shtator dhe ishin pjesë e grevës së Sindikatës së Bashkuar të Arsimit dhe Shkencës,...

Ndalja e pagës për grevistët, po konsiderohet e kundërligjshme

para një muaji - Ekonomia Online

Dje, qeveria e Kosovës ka deklaruar se nuk do të ekzekutohen pagat për mësimdhënësit të cilët nuk kanë punuar gjatë muajit shtator dhe ishin pjesë e grevës së Sindikatës së Bashkuar të Arsimit dhe Shkencës,...

Hoxhaj i reagon Kurtit për mësimdhënësit: Betejë e humbur e fëmijërisë së tij politike

para një muaji - Koha.net

Deputeti i PDK-së, Enver Hoxhaj ka thënë se sot kryeministri Albin Kurti ka nxjerrë jashtë inatin që kishte brenda, siç u shpreh ai, kundër mësimdhënësve grevistë. "Me vendim qeveritar dhe si tërbim autoritar...

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen sërish përmes E-Kosova

para një muaji - Redaksia

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit Grevist nga SBASHK-u, Luljeta...

Jasharaj: Vetëm mësuesve u janë ndalur pagat, Kurti synon ta rrënojë SBASHK-un

para një muaji - Gazeta Express

Kryetari i SBASHK dhe drejtuesi i Këshillit Grevist, Rrahman Jasharaj ka thënë se Qeveria Kurti po tenton që ta rrënojë sindikatën që e drejton ai. Ai ka thënë se pagat për grevistët e sektorëve të tjerë...

Kryesindikalisti Jasharaj akuzon Kurtin se po tenton ta rrënojë SBASHK’un

para një muaji - Reporteri

Kreu i SBASHK'ut, Rrahman Jasharaj Kreu i SBASHK’ut, Rrahman Jasharaj, i ka konfirmuar raportimet se vetëm mësimdhënësit grevistë janë penalizuar nga greva, derisa shërbyesve tjerë civilë u janë proceduar...

Kush humbi e kush fitoi pas një muaji grevë, analistët bëjnë bilancin

para një muaji - Telegrafi

Mbi 300 mijë nxënës të shkollave fillore dhe të mesme të Kosovës filluan sot vitin e ri shkollor me një muaj vonesë, pasi që greva e mësimdhënësve pamundësoi fillimin e tij me një shtator. Fillimi i procesit...

Rrahman Jasharaj: Vetëm mësuesve u janë ndalur pagat, Kurti synon ta rrënojë SBASHK-un

para një muaji - GazetaBlic

Kryetari i SBASHK dhe drejtuesi i Këshillit Grevist, Rrahman Jasharaj ka thënë se Qeveria Kurti po tenton që ta rrënojë sindikatën që e drejton ai. Ai ka thënë se pagat për grevistët e sektorëve të tjerë...

Reagon AAK-ja për pagat: Po shtypen ata që mendojnë ndryshe

para një muaji - RTV 21

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e ka quajtur “skandaloz” vendimin e qeverisë për mosekzekutimin e pagave për mësimdhënësit. “Vendimi i qeverisë për të penalizuar mësimdhënësit grevistë është të paktën...

Punëtorët e administratave edhe pse ishin në grevë i morën pagat

para një muaji - RTV 21

Qeveria e Kosovës ka ekzekutuar pagat e shtatorit për punonjësit që ishin pjesë e grevës në sektorin publik. Ali Sefaj, pjesë e Këshillit grevist ka konfirmuar për portalin rtv21.tv se shërbyesve civilë...

AAK-ja u ofron përkrahje mësimdhënësve grevistë

para një muaji - Syri.net Kosova

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka reaguar për mos ekzekutimin e pagesave nga Qeveria për mësimdhënësit. AAK-ja thotë se ky vendim është skandaloz, duke i shkelur të gjitha ligjet në fuqi. “Vendimi i...

Pas LDK’së, edhe AAK’ja zotohet në përkrahje të mësimdhënësve për paga

para një muaji - Reporteri

Vendimit të Qeverisë për mosekzekutimin e pagave për mësimdhënësit grevistë, nuk e kanë pritur mirë as nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës. Në një reagim për media, nga AAK, këtë veprim të Qeverisë Kurti...

Ndalja e pagës për grevistët, njohësit e çështjeve të drejtësisë thonë se Qeveria po vepron kundërligjshëm

para një muaji - Lajmi.net

Sot, qeveria e Kosovës ka deklaruar se nuk do të ekzekutohen pagat për mësimdhënësit të cilët nuk kanë punuar gjatë muajit shtator dhe ishin pjesë e grevës së Sindikatës së Bashkuar të Arsimit dhe Shkencës,...

AAK: Penalizimi grevistëve nga qeveria, skandaloz

para një muaji - RTK

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, përmes një komunikate ka reaguar për vendimin e Qeverisë për moszbatimin e pagës për muajin shtator për grevistët. Sipas kësaj partie, vendimi i qeverisë për të penalizuar...

Mosekzekutimi i pagave për mësimdhënës, PDK-ja paralajmëron kallëzim ndaj Muratit

para një muaji - Koha.net

Nëse deri të enjten e kësaj jave nuk ekzekutohen pagat për mësimdhënësit grevistë, Partia Demokratike e Kosovës do të bëjë kallëzim penal ndaj ministrit të Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka...

Punëtorëve në sektorin e arsimit nuk u dolën pagat, atyre të administratave po

para një muaji - Koha.net

Me një muaj vonesë, procesi mësimor nisi të hënën në të gjitha institucionet arsimore. Fillimit të vitit shkollor më së shumti iu gëzuan fatosat, që për herë të parën u ulën në bankat shkollore. “Unë jam...

AAK: Vendimi i Qeverisë për pagat e mësimdhënësve është skandaloz

para një muaji - Telegrafi

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) ka thënë se vendimi i Qeverisë Kurti për mos ekzekutimin e pagave për mësimdhënësit është skandaloz. Në një komunikatë për media thuhet se qeveria ka shkelur ligjet...

Jasharaj për mosekzekutimin e pagave: Qeveria goditi pas shpine

para një muaji - Syri.net Kosova

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka folur për mos ekzekutimin e pagave nga Qeveria për mësimdhënësit. Jasharaj potencoi se pagat deri më tani nuk kanë dalë, derisa theksoi se qeveria nuk ka të drejtë...

Zhvillime të papritura/ Burime për “Bota sot” thonë se mësimëdhënësit refuzojnë të dalin në punë nga kjo ditë!

para një muaji - Bota Sot

Qeveria e Kosovës tashmë edhe zyrtarisht ka njoftuar se grevistët nuk do të paguhen për muajin shtator. Sipas vendimit të qeverisë, pagesa nuk do t’i ekzekutohet mësimdhënësve, por e njëjta gjë nuk vlen...

Ali Sefaj: Qeveria ka alokuar mjetet për punonjësit që ishin pjesë e grevës në sektorin publik

para një muaji - Bota Sot

Qeveria e Kosovës nuk ka ekzekutuar pagat e shtatorit për mësimdhënësit për shkak të grevës, por një gjë të tillë nuk ka ndodhur edhe për punonjësit që ishin pjesë e grevës në sektorin publik. Ali Sefaj,...

Dimal Basha për “Bota sot”: Ekzekutimi i pagave për grevistët është shkelje ligjore! Ka një zgjidhje për të mos u ndëshkuar askush

para një muaji - Bota Sot

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha e konsideron si të drejt vendimin e Qeverisë së Kosovës për mos-ekzekutimin e pagave për mësimdhënësit grevistë. Në një përgjigje për gazetën “Bota sot”, Basha...

Reagon AAK: Mësimdhënësit grevistë, e kanë përkrahjen dhe zotimin tonë

para një muaji - OraInfo

AAK: Mësimdhënësit grevistë, e kanë përkrahjen dhe zotimin tonë. Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka reaguar për mos ekzekutimin e pagesave nga Qeveria për mësimdhënësit. AAK-ja thotë se ky vendim është...

AAK: Mësimdhënësit kanë përkrahjen dhe zotimin tonë

para një muaji - Zeri

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e ka quajtur si skandaloz vendimin e Qeverisë për mosekzekutimin e pagave, duke thënë se është shkelje ligjore. AAK-ja ka thënë se shtypja e atyre që mendojnë ndryshe është...

Jasharaj: Qeveria na ka goditur pas shpine

para një muaji - Gazeta Express

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka folur për mos ekzekutimin e pagave nga Qeveria për mësimdhënsit. Jasharaj potencoi se pagat deri më tani nuk kanë dalë, derisa theksoi se qeveria nuk ka të drejtë...

Pushtetit s’i mjafton kthimi i mësimdhënësve në shkolla, tash i ndëshkon për grevën

para një muaji - Gazeta Express

Kthimi i mësimdhënësve në punë pa ua plotësuar kushtet nuk ishte i mjaftueshëm për Qeverinë. Qeveria thotë se pagat për muajin shtator do t’u paguhen vetëm atyre që punuan, e jo atyre që ishin në grevë....

Grevistët e arsimit mbesin pa paga në Kosovë

para një muaji - Portalb

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SBASHK), Rrahman Jasharaj, thotë për Radion Evropa e Lirë se shërbyesve civilë, të cilët kanë qenë pjesë e grevës, u janë ekzekutuar pagat...

AAK: Vendimi i Qeverisë për pagat e mësimdhënësve është skandaloz

para një muaji - Bota Sot

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) ka thënë se vendimi i Qeverisë Kurti për mos ekzekutimin e pagave për mësimdhënësit është skandaloz. Në një komunikatë për media thuhet se qeveria ka shkelur ligjet...

Grevistët e arsimit mbesin pa paga

para një muaji - Nistori

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SBAShK), Rrahman Jasharaj, thotë për Radion Evropa e Lirë se shërbyesve civilë, të cilët kanë qenë pjesë e grevës, u janë ekzekutuar pagat...

Hoxhaj: Kurti nxori jashtë inatin që kishte brenda kundër mësimdhënësve grevistë

para një muaji - Epoka e Re

Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka thënë se kryeministri Kurti me vendimin për mosprocesimin e pagave ndaj mësimdhënësve grevistë, nxori jashtë inatin që kishte brenda kundër tyre. “Sot...

Jasharaj për mos ekzekutimin e pagave: Qeveria na ka goditur pas shpine

para një muaji - InfoShqip

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka folur për mos ekzekutimin e pagave nga Qeveria për mësimdhënsit. Jasharaj potencoi se pagat deri më tani nuk kanë dalë, derisa theksoi se qeveria nuk ka të drejtë...

Kreu i SBASHK-ut për mos ekzekutimin e pagave: Qeveria na ka goditur pas shpine

para një muaji - OraInfo

Jasharaj për mos ekzekutimin e pagave: Qeveria na ka goditur pas shpine. Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka folur për mos ekzekutimin e pagave nga Qeveria për mësimdhënsit. Jasharaj potencoi se...

Ibrahimi optimist se pagat mësimdhënësit do t’i marrin më 5 tetor

para një muaji - ATV Live

Edhe dy ditë kanë mbetur që mësimdhënësve kosovarë t’u ekzekutohen pagat nga niveli qendror. Deri më 5 tetor nga Asociacioni i Komunave të Kosovës (AKK) thonë se janë dhe dy ditë që mund të dalin pagat...

Pagën nuk e mori as mësuesja nga Prishtina që gjatë grevës mbajti mësim

para një muaji - ATV Live

Në mesin e mësimdhënësve që nuk u kanë dal pagat sot gjatë ditës janë dhe disa mësimdhënës që kanë punuar gjatë mbajtjes së grevës. Elenë Stublla mësuese në shkollën fillore “Dardania” në një lidhje direkte...

Ndalja e pagës për mësimdhënësit, njohësit e drejtësisë thonë se veprimi është i jashtëligjshëm

para një muaji - Periskopi

Sot, qeveria e Kosovës ka deklaruar se nuk do të ekzekutohen pagat për mësimdhënësit të cilët nuk kanë punuar gjatë muajit shtator dhe ishin pjesë e grevës së Sindikatës së Bashkuar të Arsimit dhe Shkencës,...

Jasharaj për mos ekzekutimin e pagave: Qeveria na ka goditur pas shpine

para një muaji - Zeri

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka folur për mos ekzekutimin e pagave nga Qeveria për mësimdhënsit. Jasharaj potencoi se pagat deri më tani nuk kanë dalë, derisa theksoi se qeveria nuk ka të drejtë...

Opozita e shqetësuar për mosekzekutimin e pagave për mësimdhënësit

para një muaji - Zeri

Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se nuk do të ekzekutohen pagat e muajit shtator për grevistët. Këtë e ka konfirmuar zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu, i cili ka thënë se pagesat në sektorin publik...

Jasharaj për mos ekzekutimin e pagave: Qeveria na ka goditur pas shpine

para një muaji - Bota Sot

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka folur për mos ekzekutimin e pagave nga Qeveria për mësimdhënsit. Jasharaj potencoi se pagat deri më tani nuk kanë dalë, derisa theksoi se qeveria nuk ka të drejtë...

Qehaja: Interpretimi i ligjit për greva edhe mund të kufizoj pagën, por kjo s’është racionale të bëhet në këtë situatë

para një muaji - Lajmi.net

Pas pesë javësh, nxënësit kanë mundur që sot t’u kthehen bankave shkollore. Shumë prej tyre për herë të parë, e disa të tjerë në klasë vijuese. E nisja e mësimit erdhi pikërisht pas tërheqjes që bëri Sindikata...

Reagimi i AAK-së për pagat: Po shtypen ata që mendojnë ndryshe

para një muaji - Infokusi

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e ka quajtur “skandaloz” vendimin e qeverisë për t’i mos ekzekutuar pagat për mësimdhënësit. “Vendimi i qeverisë për të penalizuar mësimdhënësit grevistë është të paktën...

Grevistët e arsimit mbesin pa paga, reagon Jasharaj

para një muaji - Ina

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SBASHK), Rrahman Jasharaj, thotë për Radion Evropa e Lirë se shërbyesve civilë, të cilët kanë qenë pjesë e grevës, u janë ekzekutuar pagat...

Jasharaj: Kurti synon ta rrënojë SBASHK-un

para një muaji - Periskopi

Kryetari i SBASHK dhe drejtuesi i Këshillit Grevist, Rrahman Jasharaj ka thënë se Qeveria Kurti po tenton që ta rrënojë sindikatën që e drejton ai. Ai ka thënë se pagat për grevistët e sektorëve të tjerë...

Qeveria ka ndëshkuar vetëm mësimdhënësit, pagat kanë dalë për grevistët tjerë

para një muaji - Ekonomia Online

Qeveria e Kosovës nuk ka ekzekutuar pagat e shtatorit për mësimdhënësit për shkak të grevës, por një gjë të tillë nuk ka ndodhur edhe për punonjësit që ishin pjesë e grevës në sektorin publik. Rrahman...

E konfirmon sindikalisti Sefaj, pagat kanë dalë për grevistët tjerë, vetëm për mësuesit jo

para një muaji - Epoka e Re

Qeveria e Kosovës nuk ka ekzekutuar pagat e shtatorit për mësimdhënësit për shkak të grevës, por një gjë të tillë nuk ka ndodhur edhe për punonjësit që ishin pjesë e grevës në sektorin publik. Ali Sefaj,...

Hoxha:Nëse nuk ekzekutohen pagat, do të ngremë padi kundër ministrit Murati

para një muaji - RTK

Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se nuk do të ekzekutohen pagat e muajit shtator për grevistët. Këtë e ka konfirmuar zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu, i cili ka thënë se pagesat në sektorin publik...

Çitaku: “Pas dehumanizimit dhe poshtërimit pasoi edhe ndëshkimi i mësuesve”

para një muaji - Reporteri

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku Këtë të hëne mësimdhënësit grevistë u njoftuan se pagat e tyre të muajit shtator Qeveria e Kosovës nuk do t’i ekzekutojë. Kjo ngase, sipas tyre,...

Jep dorëheqje Rrahman!

para një muaji - Pika

Greva në arsim e zgjatur për pesë javë përfundoi pa asnjë rezultat për mësimdhënësit; nxënësit humbën 22 ditë mësim. Tani, pas përfundimit të grevës dikush duhet të japi dorëheqjen, askush më shumë se...

Miftaraj për mosekzekutimin e pagave: Është persekutim ndaj grevistëve

para një muaji - Koha.net

Ministria e Financave nuk ka alokuar as të hënën deri në orën 16:00 pagat për grevistët. Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu ka thënë për KSP se pagat në sektorin publik janë ekzekutuar për...

Kjo është hakmarrje? Qeveria vetëm mësimdhënësve ua ndali pagat, grevistëve tjerë jo

para një muaji - Syri.net Kosova

Qeveria e Kosovës ka njoftuar edhe zyrtarisht se grevistët nuk do të paguhen për muajin shtator. Por ky vendim po i prekë vetëm mësimdhënësit, e jo shërbyesit tjerë civilë që gjithashtu kanë mbajtur grevë...

Mosekzekutimi i pagave për grevistët, Miftaraj: Qeveria veproi kundërligjshëm

para një muaji - RTV 21

Pezullimi ose mosekzekutimi i pagave për grevistët është veprim represiv dhe i kundërligjshëm i Qeverisë së Kosovë. Kështu deklaroi për rtv21.tv Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi. Sipas...

Qeveria: Nuk dalin pagat për ata që ishin në grevë

para një muaji - RTV 21

Qeveria e Kosovës, për muajin shtator ekzekutoi pagat vetëm për zyrtarët të cilët kanë dalë në punë dhe kanë kryer detyrat e përgjegjësitë e tyre. Kështu deklaroi për rtv21.tv Përparim Kryeziu, zëdhënës...

Miftaraj për vendimin e Qeverisë: Ndalja e pagave është persekutim ndaj grevistëve

para një muaji - Reporteri

Juristi dhe drejtori i Institutit të Kosovës për Drejtësi, Ehat Miftaraj, vlerëson se ndalja e pagave për grevistët është në kundërshtim me ligjin dhe sipas tij është edhe persekutim ndaj grevistëve. “Mos...

Kusari-Lila për mosekzekutimin e pagave: Ligji e përcakton qartë, s’ka kompensim për grevistët

para një muaji - Fakte

Shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila ka thënë se Ligji për grevën e përcakton qartë mënyrën e kompensimit për grevistët, raporton Ekonomia Online. Ajo pas mbledhjes së Kryesisë...

Sefaj: Shërbyesve civilë të nivelit qendror u kanë dalë pagat, por jo edhe mësimdhënësve

para një muaji - Lajmi.net

Drejtuesi i Këshillit Grevist për Shërbyesit Civilë, Ali Sefaj, e ka konfirmuar që pagat për shërbyesit civilë të nivelit qendror janë ekzekutuar por jo edhe ato për mësimdhënës. Po janë ekzekutuar pagat...

AAK për mosekzekutimin e pagave: Vendim skandaloz, shkel të gjitha ligjet në fuqi, Qeveria po kërkon armiqë

para një muaji - Lajmi.net

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka reaguar nëpërmjet një postimi në Facebook për vendimin e Qeverisë së Kosovës për mosekzekutimin e pagave për mësimdhënësit të cilët kanë grevuar gjatë muajit shtator....

Jasharaj për mos ekzekutimin e pagave: Mesazh që Kurti pati dëshirë që të vazhdojë greva, Qeveria goditi pas shpine

para një muaji - Lajmi.net

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka folur për mos ekzekutimin e pagave nga Qeveria për mësimdhënësit. Jasharaj potencoi se pagat deri më tani nuk kanë dalë, derisa theksoi se qeveria nuk ka të drejtë...

Miftaraj: Mos ekzekutimi i pagave në kundërshtim me ligjin, është persekutim ndaj grevistëve

para një muaji - Syri.net Kosova

Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për drejtësi ka thënë se mos ekzekutimi i pagave për grevistët është në kundërshtim me ligjin. Sipas tij kjo është përsekutim ndaj grevistëve. Tutje, ai ka shkruar...

Jasharaj: Qeveria na ka goditur pas shpine

para një muaji - Infokusi

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka folur për mos ekzekutimin e pagave nga Qeveria për mësimdhënsit. Jasharaj potencoi se pagat deri më tani nuk kanë dalë, derisa theksoi se qeveria nuk ka të drejtë...

Hakmarrje? Qeveria vetëm mësimdhënësve ua ndali pagat, grevistëve tjerë jo

para një muaji - Reporteri

Qeveria e Kosovës ka njoftuar edhe zyrtarisht se grevistët nuk do të paguhen për muajin shtator. Por ky vendim po i prekë vetëm mësimdhënësit, e jo shërbyesit tjerë civil që gjithashtu kanë mbajtur grevë...

Grevistët e arsimit në Kosovë në mëshirë të fatit, Qeveria e Kurtit e prerë...

para një muaji - BalkanWeb

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SBASHK), Rrahman Jasharaj, thotë për Radion Evropa e Lirë se shërbyesve civilë, të cilët kanë qenë pjesë e grevës, u janë ekzekutuar pagat...

Miftaraj: Mos ekzekutimi i pagave për grevistët është në kundërshtim me ligjin

para një muaji - Telegrafi

Juristi Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD) ka thënë se mos ekzekutimi i pagave për grevistët është në kundërshtim me ligjin. Miftaraj me anë të një shkrimi në Facebook është shprehur...

Juristi bën llogarinë, sa humb shteti nëse një grevist e padit për ndalje të rrogës

para një muaji - Gazeta Express

Qeveria është e prerë në mosekzekutimin e pagave të punonjësve publikë që gjatë shtatorit mbajtën grevë. Ky vendim, sipas juristit Ehat Miftaraj, është në kundërshtim me ligjin, transmeton Gazeta Express....

SBASHK i pret sot pagat

para një muaji - Gazeta Express

Pagat për mësimdhënësit ende nuk kanë dalë. Kështu kanë deklaruar nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkencës së Kosovës. Më vonë kjo u konfirmua edhe nga Qeveria. Anëtari i Këshillit Grevist Reshid...

Qeveria: Rroga e shtatorit u ekzektua vetëm për zyrtarët të cilët kanë dalë në punë

para një muaji - Telegrafi

Pas pesë javëve në grevë, nxënësit i janë kthyer sot bankave shkollore, pasi SBASHK-u mori vendim për pezullimin e grevës deri në janar të vitit 2023. Por pavarësisht fillimit të procesit mësimor, Qeveria...

Grevistët e arsimit mbesin pa paga

para një muaji - Evropa e Lirë

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SBASHK), Rrahman Jasharaj, thotë për Radion Evropa e Lirë se shërbyesve civilë, të cilët kanë qenë pjesë e grevës, u janë ekzekutuar pagat...

Mosekzekutimi i pagave për grevistët, Tahiri: Absurde dhe hakmarrje politike

para një muaji - Reporteri

Shefi i Grupit Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri Mosekzekutimi i pagave për grevistët është absurd dhe në esencë hakmarrje politike, vlerësoi Shefi i Grupit Parlamentar të...

Qeveria: Nuk ka paga për grevistët

para një muaji - Reporteri

Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se nuk do të ekzekutohen pagat e muajit shtator në sektorin publik, për ata që kanë qenë në grevë. Këtë e konfirmoi për Gazetën Online Reporteri, zëdhënësi i Qeverisë...

A do të paguhen apo jo grevistët, çka thotë Ligji për Greva?

para një muaji - Reporteri

Qeveria e Kosovës ende nuk i ka ekzekutuar pagat për muajin shtator për mësimdhënëist grevist. Mimoza Kusari-Lila e cila është shefe e grupit parlamentar të partisë në pushtet, Lëvizja Vetëvendosje ka...

Fatmir Bajraj: SBASHK-u pezullon grevën, Qeveria “kërcënon” grevistët!

para një muaji - Bota Press

Qeveria e Kosovës dhe Kryemnistri Kurti, ka humbur udhën n’oborr, dhe n’vend të arsyes, ka zgjedhë përplasjën dhe konfrontimin me partnerët social, epilogu i të cilit, dëmton vendin, por rrëzon Qeverinë...

Qeveria: Nuk ka paga për grevistët

para një muaji - Syri.net Kosova

Qeveria e Kosovës nuk do t’i ekzekutojë pagat e muajit shtator për grevistët, ka thënë Përparim Kryeziu, zëdhënës i Qeverisë së Kosovës. Kryeziu tha se pagat në sektorin publik janë ekzekutuar për zyrtarët...

Sefaj: Shërbyesve civilë të nivelit qendror u kanë dalë pagat, por jo edhe mësimdhënësve

para një muaji - Periskopi

Drejtuesi i Këshillit Grevist për Shërbyesit Civilë, Ali Sefaj, e ka konfirmuar që pagat për shërbyesit civilë të nivelit qendror janë ekzekutuar por jo edhe ato për mësimdhënës. Po janë ekzekutuar pagat...

Jasharaj: Qeveria na ka goditur pas shpine

para një muaji - Epoka e Re

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka folur për mosekzekutimin e pagave nga Qeveria për mësimdhënsit. Jasharaj potencoi se pagat deri më tani nuk kanë dalë, derisa theksoi se qeveria nuk ka të drejtë...

A e ka mbështetur Flocken ekzekutimin e pagave për grevistët?

para një muaji - Bota Sot

Qeveria e Kosovës ka njoftuar se nuk do t’i ekzekutojë pagat për grevistët. Ndërkaq, në anën tjetër nga SBAShK-u thanë se presin që pagat të dalin sot gjatë ditës. E ditë më parë drejtoresha e Unionit...

Qeveria e Kosovës “e prerë”, nuk dalin rrogat për ata që ishin në grevë

para një muaji - Albeu

Qeveria e Kosovës nuk do t’i ekzekutojë pagat për grevistët për muajin shtator. Lajmin e bëri të ditur për Gazeta Ekspress zëdhënësi i qeverisë Përparim Kryeziu. Kryeziu ka deklaruar se pagat në sektorin...

Miftaraj: Mosekzekutimi i pagave është persekutim ndaj grevistëve

para një muaji - Zeri

Njohësi i çështjeve juridike dhe drejtor ekzekutiv në Institutin e Kosovës për Drejtësi, Ehat Miftaraj, ka reaguar pasi Qeveria ka paralajmëruar se nuk do të ketë paga për muajin shtator për grevistët....

PDK e LDK i reagojnë Qeverisë për ndaljen e pagave për grevistët

para një muaji - Periskopi

Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se nuk do të ekzekutohen pagat e muajit shtator për grevistët. Këtë e ka konfirmuar zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu, i cili ka thënë se pagesat në sektorin publik...

AAK-ja: Vendimi i qeverisë për të penalizuar mësimdhënësit grevistë, skandaloz

para një muaji - Epoka e Re

Partia e Ramush Haradinajt, AAK-ja, ka reaguar ndaj vendimit të qeverisë për mosekzekutimin e pagave për muajin shtator për mësimdhënësit grevistë. “Vendimi i qeverisë për të penalizuar mësimdhënësit grevistë...

“Shteti mund të humbë më shumë, mosekzekutimi i pagave për grevistët është në kundërshtim me ligjin”

para një muaji - Bota Sot

Drejtori ekzekutiv i Institutit Kosovar për Drejtësi, Ehat Miftaraj, ka reaguar pasi nga qeveria e Kosovës konfirmuan se edhe në muajin shtator nuk do të ekzekutohen pagat për grevistët. Miftaraj ka thënë...

Miftaraj: Mos ekzekutimi i pagave është persekutim ndaj grevistëve

para një muaji - Zeri

Njohësi i çështjeve juridike, dhe drejtor ekzekutiv në Institutin e Kosovës për Drejtësi, Ehat Miftaraj, ka reaguar pasi Qeveria ka paralajmëruar se nuk do të ketë paga për muajin shtator për grevistët....

Miftaraj: Mos ekzekutimi i pagave për grevistët është në kundërshtim me ligjin

para një muaji - GazetaBlic

Ehat Miftaraj nga IKD ka thënë se mos ekzekutimi i pagave për grevistët nga ana e qeverisë është në kundërshtim me ligjin, raporton Gazeta Blic. Përmes një postimi në Facebook, ai ka thënë se ky është...

Ndalja e pagave për grevistët – Ish ministri i Fianacave citon Ramiz Lladrovcin: Ligji është si llastiku, këtë po e bën Kurti e jo Murati

para një muaji - GazetaBlic

Ish ministri i Financave, Haki Shatri, disa herë gjatë një prononcimi për Gazeta Blic ka thënë se “nuk po mund ta besoj” se Qeveria e Kosovës ka ndalur pagat për muajin shtator për grevistët e arsimit...

Qeveria konfirmon se vetëm ata që kanë punuar do të marrin pagat e shtatorit

para një muaji - Kallxo

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka konfirmuar se vetëm ata që kanë punuar, do të marrin pagat e muajit shtator. Në një përgjigje për KALLXO.com, Kryeziu tha se për shtatorin pagesat...

Qeveria e prerë - nuk dalin rrogat për ata që ishin në grevë

para një muaji - Gazeta Express

Qeveria e Kosovës nuk do t’i ekzekutojë pagat për grevistët. Kështu tha për Klan Kosovën zëdhënësi i Qeverisë Përparim Kryeziu. Lexo Edhe: Kryeziu tha se pagat në sektorin publik janë ekzekutuar për zyrtarët...

A do të paguhen apo jo mësimdhënësit grevist, ja çka thotë Ligji për Greva

para një muaji - Syri.net Kosova

Qeveria e Kosovës ende nuk i ka ekzekutuar pagat për muajin shtator për mësimdhënëist grevist. Mimoza Kusari-Lila e cila është shefe e grupit parlamentar të partisë në pushtet, Lëvizja Vetëvendosje ka...

Jasharaj për mos ekzekutimin e pagave: Mesazh që Kurti pati dëshirë që të vazhdojë greva, Qeveria goditi pas shpine

para një muaji - Fakti Ditor

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka folur për mos ekzekutimin e pagave nga Qeveria për mësimdhënësit. Jasharaj potencoi se pagat deri më tani nuk kanë dalë, derisa theksoi se qeveria nuk ka të drejtë...

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje kërkon dorëheqjen e ministrit Hekuran Murati

para një muaji - Fakti Ditor

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmir Humolli, sërish ka shprehur pakënaqësitë e tij lidhur me veprimet e Qeverisë Kurti. Së fundmi, ai ka kërkuar dorëheqjen e ministrit të Financave, Hekuran Murati,...

Jasharaj për mos ekzekutimin e pagave: Kurti pati dëshirë që të vazhdojë greva

para një muaji - Periskopi

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka folur për mos ekzekutimin e pagave nga Qeveria për mësimdhënësit. Jasharaj potencoi se pagat deri më tani nuk kanë dalë, derisa theksoi se qeveria nuk ka të drejtë...

LAJMI I FUNDIT| Konfirmohet zyrtarisht se nuk ka paga për grevistët

para një muaji - RTK

Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se nuk do të ekzekutohen pagat e muajit shtator për grevistët. Në një prononcim për Radio Kosovën, zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu, ka thënë se për muajin shtator,...

Jasharaj: Qeveria na ka goditur pas shpine

para një muaji - Bota Press

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka folur për mos ekzekutimin e pagave nga Qeveria për mësimdhënsit. Jasharaj potencoi se pagat deri më tani nuk kanë dalë, derisa theksoi se qeveria nuk ka të drejtë...

Tahiri: Nëse nuk ekzekutohen pagat, do të ngremë kallëzim penal ndaj Muratit

para një muaji - Koha.net

Mosekzekutimin e pagave për punëtorët që ishin pjesë e grevës, e ka cilësuar vepër penale, shefi i GP të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri. Ai ka paralajmëruar kallëzim penal ndaj ministrit...

E konfirmon Qeveria: S’ka paga për grevistët

para një muaji - Zeri

Qeveria e Kosovës ka konfirmuar se janë ekzekutuar pagat për muajin shtator për zyrtarët të cilët kanë dalë në punë. Zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu ka konfirmuar për “Zërin” se pagat kanë dal vetëm...

Mosekzekutimi i pagave për grevistët, Tahiri: Absurde dhe hakmarrje politike

para një muaji - Reporteri

Shefi i Grupit Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri Mosekzekutimi i pagave për grevistët është absurd dhe në esencë hakmarrje politike, vlerësoi Shefi i Grupit Parlamentar të...

PDK paralajmëron kallëzim penal ndaj ministrit Murati, nëse nuk ekzekuton pagat

para një muaji - Reporteri

Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se Ligji për grevën e përcakton saktë se grevistët për ditët sa nuk kanë punuar nuk kompenzohen. Ajo pas mbledhjes së...

Tahiri: Ministri Murati duhet të jetë përgjegjës për mos ekzekutimin e pagave

para një muaji - Reporteri

Kuvendi i Kosovës do te mbajë seancën e radhës të premten me 7 tetor. Në rend të ditës do të jetë interpelanca ndaj ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve. Shefi i grupit parlamentar të AAK-së,...

Kusari-Lila: Ligji e përcakton qartë, s’ka kompensim për grevistët

para një muaji - Reporteri

Shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila ka thënë se Ligji për grevën e përcakton qartë mënyrën e kompensimit për grevistët. Ajo pas mbledhjes së Kryesisë shtoi se është përgjegjësi...

Jasharaj paralajmëron Qeverinë për paga: Ju presim deri më 5 tetor, do të kemi një situatë më të keqe

para një muaji - Reporteri

Sot në shkollat e Kosovës ka nisur viti i ri shkollor, pas grevës një mujore të mësimdhënësve. Por edhe pse mësimi ka nisur, mësimdhënësve nuk iu kanë dalur pagat e muajit shtator. Lajmin për FrontOnline...

Pushtetit s’i mjafton kthimi i mësimdhënësve në shkolla, tash i ndëshkon për grevën

para një muaji - Bota Press

Kthimi i mësimdhënësve në punë pa ua plotësuar kushtet nuk ishte i mjaftueshëm për Qeverinë. Qeveria thotë se pagat për muajin shtator do t’u paguhen vetëm atyre që punuan, e jo atyre që ishin në grevë....

Pushtetit s’i mjafton kthimi i mësimdhënësve në shkolla, tash i ndëshkon për grevën

para një muaji - Ekonomia Online

Kthimi i mësimdhënësve në punë pa ua plotësuar kushtet nuk ishte i mjaftueshëm për Qeverinë. Qeveria thotë se pagat për muajin shtator do t’u paguhen vetëm atyre që punuan, e jo atyre që ishin në grevë....

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje kërkon dorëheqjen e ministrit Hekuran Murati

para një muaji - Periskopi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmir Humolli, sërish ka shprehur pakënaqësitë e tij lidhur me veprimet e Qeverisë Kurti. Së fundmi, ai ka kërkuar dorëheqjen e ministrit të Financave, Hekuran Murati,...

E konfirmon Qeveria: Nuk do të ekzekutohen pagat për grevistët

para një muaji - GazetaBlic

Pagat për muajin shtator nuk do të ekzekutohen për grevistët, raporton Gazeta Blic. Se qeveria nuk do ta bëjë ekzekutimin e tyre e ka konfirmuar për Gazeta Blic, zëdhënësi i qeverisë, Përparim Kryeziu....

Çfarë kishte thënë Flocken për ekzekutimin e pagave, a ishte ajo pro qeverisë?

para një muaji - Infokusi

Qeveria e Kosovës ka njoftuar se nuk do t’i ekzekutojë pagat për grevistët. Ndërkaq, në anën tjetër nga SBAShK-u thanë se presin që pagat të dalin sot gjatë ditës. E ditë më parë drejtoresha e Unionit...

As sot nuk janë ekzekutuar pagat, Miftaraj: Është persekutim ndaj grevistëve

para një muaji - ATV Live

Ministria e Financave nuk ka alokuar as sot deri në orën 16:00 pagat për grevistët. Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu ka thënë se pagat në sektorin publik janë ekzekutuar për zyrtarët që...

Humolli sërish kundër pushtetit, kërkon dorëheqjen e ministrit Murati

para një muaji - Ekonomia Online

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmir Humolli, sërish ka shprehur pakënaqësitë e tij lidhur me veprimet e Qeverisë Kurti. Së fundmi, ai ka kërkuar dorëheqjen e ministrit të Financave, Hekuran Murati,...

PDK paralajmëroi kallëzim penal ndaj ministrit Murati, nëse nuk ekzekuton pagat

para një muaji - Syri.net Kosova

Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se Ligji për grevën e përcakton saktë se grevistët për ditët sa nuk kanë punuar nuk kompenzohen. Ajo pas mbledhjes së...

Vendos Qeveria: S’ka paga për muajin shtator për grevistët

para një muaji - OraInfo

Qeveria e Kosovës nuk do t’i ekzekutojë pagat për grevistët. Kështu tha për Klankosova .tv zëdhënësi i Qeverisë Përparim Kryeziu. Kryeziu tha se pagat në sektorin publik janë ekzekutuar për zyrtarët kanë...

Jasharaj: Po përballem me fyerje e ofendime edhe pas pezullimit të grevës

para një muaji - Bota Sot

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka thënë se nuk po e kupton fushatën linçuese e fyese, e cila po vazhdon ndaj tij, edhe tani pasi është pezulluar greva në arsim. Jasharaj ka thënë se tash e një...

PDK paralajmëron kallëzim penal ndaj ministrit Murati nëse nuk ekzekutohen pagat deri të enjten

para një muaji - Kallxo

Kryetari Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, ka paralajmëruar kallëzim penal ndaj ministrit të Financave, Hekuran Murati, nëse nuk ekzekutohen pagat për mësimdhënësit....

Kusari-Lila: Ligji parasheh që s’ka kompensim për grevistët

para një muaji - Koha.net

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, teksa foli për grevën pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, të hënën, tha se Ligji nuk parasheh kompensim të grevistëve për ditët...

Kusari-Lila: Sipas Ligjit nuk ka kompensim për grevistët

para një muaji - Kallxo

Kryetarja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit ka thënë se Ligji mbi grevën nuk parasheh kompensim të grevistëve për ditët që nuk punojnë....

Mbetet pikëpyetje nëse grevistët do të marrin pagat e shtatorit

para një muaji - Syri.net Kosova

Procesi mësimor ka filluar sot, pas një muaji grevë nga ana e mësimdhënësve. Megjithatë, mbetet ende e paqartë nëse Ministria e Financave do të bëjë transferimin e pagave për ata që kanë qenë pjesëmarrës...

Kusari-Lila: Nuk do të dalin pagat për grevistët

para një muaji - Syri.net Kosova

Ministria e Financave nuk do t’i kompensojë pagat për punonjësit e sektorit publikë që kanë mbajtur grevë gjatë muajit të kaluar, ka bërë të ditur shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje,...

Kusari-Lila për mosekzekutimin e pagave: Ligji e përcakton qartë, s’ka kompensim për grevistët

para një muaji - Opinion.mk

Shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila ka thënë se Ligji për grevën e përcakton qartë mënyrën e kompensimit për grevistët, raporton Ekonomia Online. Ajo pas mbledhjes së Kryesisë...

Miftaraj për mosekzekutimin e pagave për mësimdhënësit: Persekutim ndaj grevistëve

para një muaji - Lajmi.net

Njohësi i çështjeve të drejtësisë, Ehat Miftaraj ka thënë se mosekzekutimi i pagave për grevistët është në kundërshtim me ligjin dhe e ka quajtur “persekuptim” ndaj grevistëve. Ai ka thënë se secili grevist...

Interpelanca e Muratit më 7 tetor, Tahiri: Murati të jetë përgjegjës për presionin

para një muaji - RTV 21

Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancën e radhës më 7 tetor, ku në rend të ditës do të jetë interpelanca ndaj ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati. Shefi i grupit parlamentar të...

Kusari-Lila për mosekzekutimin e pagave: Ligji e përcakton qartë, s’ka kompensim për grevistët

para një muaji - Zhurnal

Shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila ka thënë se Ligji për grevën e përcakton qartë mënyrën e kompensimit për grevistët, raporton Ekonomia Online. Ajo pas mbledhjes së Kryesisë...

Situatë e re, e rëndë në arsim: Shkak pagat e shtatorit

para një muaji - Gazeta Express

Ministria e Financave nuk do t’i kompensojë pagat për punonjësit e sektorit publikë që kanë mbajtur grevë gjatë muajit të kaluar, ka bërë të ditur shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje,...

PDK paralajmëron kallëzim penal ndaj ministrit Murati – i jep afat deri të entjen t’i ekzekutoi pagat e mësimdhënësve

para një muaji - Telegrafi

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri ka paralajmëruar kallëzim penal ndaj ministrit të Financave, Hekuran Murati nëse nuk i ekzekuton pagat për mësimdhënësit. Tahiri ka thënë se mosekzekutimi...

Vonesat në ekzekutimin e pagave për mësimdhënësit, Kusari-Lila: Ligji e përcakton qartë – s’ka kompensim për grevistët

para një muaji - Telegrafi

Shefja e Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila, ka folur për çështjen e mosekzekutimit të pagave për mësimdhënësit. Në një deklarim për media pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, Kusari-Lila...

Mbetet pikëpyetje nëse mësimdhënësit grevistë do t’i marrin pagat e shtatorit

para një muaji - Zeri

Procesi mësimor ka filluar sot, pas një muaji grevë nga ana e mësimdhënësve. Megjithatë, mbetet ende e paqartë nëse Ministria e Financave do të bëjë transferimin e pagave për ata që kanë qenë pjesëmarrës...

PDK-ja, kallëzim penal ndaj Muratit nëse deri të enjten nuk ekzekutohen pagat e mësimdhënësve

para një muaji - Zeri

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka paralajmëruar kallëzim penal ndaj ministrit të Financave Hekuran Murati nëse nuk ekzekutohen pagat për mësimdhënësit. Tahiri ka thënë se mosekzekutimi...

Shtyhet seanca për në orën 13:00, Murati e Nagavci në diskutime serioze [foto]

para një muaji - Zeri

Seanca e paraparë të nisë në orën 11:00 në Kuvendin e Kosovës është shtyrë për në orën 13:00. Kështu njoftoi kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ndërsa arsye për këtë ishte mungesa e kuorumit, pasi shumica...

Mosekzekutimi i pagave për grevistët, Tahiri: Absurde dhe hakmarrje politike

para një muaji - OraInfo

Mosekzekutimi i pagave për grevistët është absurd dhe në esencë hakmarrje politike, vlerësoi Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri. Në lidhje me këtë, Tahiri lajmëroi...

Jasharaj paralajmëron Qeverinë për paga: Ju presim deri më 5 tetor, do të kemi një situatë më të keqe

para një muaji - OraInfo

Sot në shkollat e Kosovës ka nisur viti i ri shkollor, pas grevës një mujore të mësimdhënësve. Por edhe pse mësimi ka nisur, mësimdhënësve nuk iu kanë dalur pagat e muajit shtator. Lajmin për FrontOnline...

Jasharaj i ashpër me Qeverinë pasi nuk iu dolën pagat: Ju presim veç deri më 5 tetor

para një muaji - Syri.net Kosova

Sot në shkollat e Kosovës ka nisur viti i ri shkollorë, pas grevës një mujore të mësimdhënësve. Por edhe pse mësimi ka nisur, mësimdhënësve nuk iu kanë dalur pagat e muajit shtator. Lajmin për FrontOnline...

Të premten do të mbahet seanca e radhës e kuvendit

para një muaji - Syri.net Kosova

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka thënë se të premten, më 7 tetor, do të mbahet seanca e radhës e kuvendit. Ai tha se pikë e parë e kësaj seance do të jetë interpelanca, që e kanë...

Të premten seanca e radhës e Kuvendit, interpelancë me ministrin Murati

para një muaji - Reporteri

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka thënë se të premten, më 7 tetor, do të mbahet seanca e radhës e kuvendit. Ai tha se pikë e parë e kësaj seance do të jetë interpelanca e së enjtes...

Kusari-Lila thotë se nuk do të ketë kompensim të pagës për grevistët

para një muaji - Lajmi.net

Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se nuk do të kompensohen pagat për punonjësit e sektorit publik, që kanë mbajtur grevë gjatë muajit të kaluar. Sipas Kusari-Lilës...

“Shteti mund të humbë më shumë, mosekzekutimi i pagave për grevistët është në kundërshtim me ligjin”

para një muaji - Infokusi

Drejtori ekzekutiv i Institutit Kosovar për Drejtësi, Ehat Miftaraj, ka reaguar pasi nga qeveria e Kosovës konfirmuan se edhe në muajin shtator nuk do të ekzekutohen pagat për grevistët. Miftaraj ka thënë...

Nuk u dalin pagat mësimdhënësve, përfaqësuesit e SBASHK-ut: Jemi në pritje

para një muaji - Reporteri

Anëtari i Këshillit Grevist të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit (SBASHK), Reshit Kushaj ka thënë se pagat e mësimdhënësve për muajin shtator ende nuk janë ekzekutuar. Kushaj tha se janë duke pritur që...

Kusari-Lila: Ligji e përcakton qartë, s’ka kompensim për grevistët

para një muaji - Gazeta Express

Shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila ka thënë se Ligji për grevën e përcakton qartë mënyrën e kompensimit për grevistët. Ajo pas mbledhjes së Kryesisë shtoi se është përgjegjësi...

PDK: Nëse s’ekzekutohen pagat deri të premten, do të bëjmë kallëzim penal ndaj Muratit

para një muaji - OraInfo

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se nëse nuk ekzekutohen pagat për mësimdhënësit në një afat pesëditor atëherë do të bëjnë kallëzim penal ndaj ministrit të Financave, Hekuran...

Tahiri: Nëse s’ekzekutohen pagat deri të premten, do të bëjmë kallëzim penal ndaj Muratit

para një muaji - GazetaBlic

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se nëse nuk ekzekutohen pagat për mësimdhënësit në një afat pesëditor atëherë do të bëjnë kallëzim penal ndaj ministrit të Financave, Hekuran...

Konfirmimi nga Qeveria: S’ka paga për grevistët

para një muaji - Lajmi.net

Qeveria e Kosovës ka konfirmuar se janë ekzekutuar pagat për muajin shtator për zyrtarët të cilët kanë dalë në punë. Zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu ka konfirmuar për “Zërin” se pagat kanë dal vetëm...

Jasharaj i ashpër me Qeverinë pasi nuk iu dolën pagat: Ju presim veç deri më 5 tetor, situata mund të përkeqësohet

para një muaji - Bota Sot

Sot në shkollat e Kosovës ka nisur viti i ri shkollorë, pas grevës një mujore të mësimdhënësve. Por edhe pse mësimi ka nisur, mësimdhënësve nuk iu kanë dalur pagat e muajit shtator. Lajmin e ka bërë të...

Mimoza Kusari thotë se nuk do të procedojë pagat për grevistët

para një muaji - Bota Sot

Ministria e Financave nuk do t’i kompensojë pagat për punonjësit e sektorit publikë që kanë mbajtur grevë gjatë muajit të kaluar, ka bërë të ditur shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje,...

Shtyhet seanca për në orën 13:00 – Murati e Nagavci në diskutime serioze [foto]

para një muaji - Zeri

Seanca e paraparë të nisë në orën 11:00 në Kuvendin e Kosovës, është shtyrë për në orën 13:00. Kështu njoftoi kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ndërsa arsye për këtë ishte mungesa e kuorumit pasi shumica...

Mësimdhënësit ende në pritje të daljes së pagave

para një muaji - Kallxo

Ende nuk kanë dalë pagat e mësimdhënësve për muajin shtator. Kështu ka konfirmuar për KALLXO.com Reshit Kushaj, kryetar i Këshillit Qendror Grevist të SBAShK-ut. “S’kanë dalë ende, por pritet me dalë”...

Kuvendi të premten mban interpelancë me ministrin Murati për ndalimin e pagave për grevistët

para një muaji - Kallxo

Kuvendi i Kosovës të premten do të mbajë interpelancë me ministrin e Financave Hekuran Murati për çështjen e ndalimit të pagave për grevistët. Interpelanca është thirrur nga grupi parlamentar i Aleancës...

Ndalja e pagave për grevistët, ministri Murati të enjten përballet me deputetët

para një muaji - Telegrafi

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që në seancën e së enjtes të thirret për interpelancë ministri i Financave, Hekuran Murati. Kryetar i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK),...

Jasharaj thotë se po përballet me fyerje e ofendime edhe pas pezullimit të grevës

para një muaji - Zeri

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka thënë se nuk po e kupton fushatën linçuese e fyese e cila po vazhdon ndaj tij, kur tani është pezulluar greva në arsim. Jasharaj ka thënë për “Zërin” se tash...

Kusari-Lila për mosekzekutimin e pagave: Ligji e përcakton qartë, s’ka kompensim për grevistët

para një muaji - Zeri

Shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se Ligji për grevën e përcakton qartë mënyrën e kompensimit për grevistët, raporton Ekonomia Online. Ajo pas mbledhjes së Kryesisë...

Shefja e GP të Vetëvendosjes: Ligji e përcakton qartë, s’ka kompensim për grevistët

para një muaji - OraInfo

Shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila ka thënë se Ligji për grevën e përcakton qartë mënyrën e kompensimit për grevistët. Ajo pas mbledhjes së Kryesisë shtoi se është përgjegjësi...

Mësimdhënësve nuk u dalin pagat, Kushaj: Jemi në pritje

para një muaji - Syri.net Kosova

Anëtari i Këshillit Grevist të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit (SBASHK), Reshit Kushaj ka thënë se pagat e mësimdhënësve për muajin shtator ende nuk janë ekzekutuar. Në një përgjigje për Telegrafin,...

‘Mos ekzekutimi i pagave për grevistët është në kundërshtim me ligj dhe persekutim ndaj tyre’

para një muaji - Bota Press

Njohësi i dispozitave ligjore në vend, Ehat Miftaraj, me një postim në rrjetin social Facebook, ka shkruar se mos ekzekutimi i pagave për grevistët nga ana e shtetit, bie ndesh me ligjin shkruan Gazeta...

Konfirmohet: Pushteti nuk do t’i procedojë pagat për grevistët

para një muaji - GazetaBlic

Ministria e Financave nuk do t’i kompensojë pagat për punonjësit e sektorit publikë që kanë mbajtur grevë gjatë muajit të kaluar, ka bërë të ditur shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje,...

Mosekzekutimi i pagave për mësimdhënësit, Tahiri i AAK-së e quan hakmarrje politike

para një muaji - Telegrafi

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri ka thënë se ndalja e pagave për mësimdhënësit është një hakmarrje politike. Këto komente Tahiri i bëri pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit. “Presioni...

Abelard Tahiri, paralajmëroi kallëzim penal ndaj ministrit Murati, nëse nuk ekzekuton pagat

para një muaji - Bota Sot

Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se Ligji për grevën e përcakton saktë se grevistët për ditët sa nuk kanë punuar nuk kompenzohen. Ajo pas mbledhjes së...

Jasharaj: Shërbyesve civilë grevistë u dalin pagat, mësimdhënësve jo

para një muaji - Zeri

Mësimdhënësit akoma e nuk kanë pranuar në llogaritë e tyre bankare pagën për muajin shtator. Kryetari i SBASHK-ut, Rrrahman Jasharaj, ka konfirmuar se mësimdhënësve akoma nuk u janë procesuar pagat, ndërsa...

Murati të enjten në interpelancë për ndalesën e pagave për grevistët

para një muaji - Zeri

Ministri i Financave, Hekuran Murati, do të përballet me deputetët e Kuvendit të Kosovës në interpelancën e kësaj të enjteje. Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka njoftuar se Kryesia...

Vendos kryesia e Kuvendit, ministri i Financave të enjten në interpelancë

para një muaji - RTK

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që të enjten në seancën e Kuvendit, të thirret në interpelancë, ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati. Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran...

Nuk iu dolën pagat, Jasharaj-Qeverisë: Ju presim veç deri më 5 tetor, situata mund të përkeqësohet

para një muaji - GazetaBlic

Sot në shkollat e Kosovës ka nisur viti i ri shkollorë, pas grevës një mujore të mësimdhënësve. Por edhe pse mësimi ka nisur, mësimdhënësve nuk iu kanë dalur pagat e muajit shtator. Lajmin për FrontOnline...

Mbetet pikëpyetje nëse grevistët do të marrin pagat e shtatorit

para një muaji - RTK

Procesi mësimor ka filluar sot, pas një muaji grevë nga ana e mësimdhënësve. Megjithatë, mbetet ende e paqartë nëse Ministria e Financave do të bëjë transferimin e pagave për ata që kanë qenë pjesëmarrës...

Juristi Miftaraj: Ndalja e rrogave për grevistët është në kundërshtim me ligjin, shteti do t’i paguaj 1500 euro

para një muaji - Insajderi.org

Juristi Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi ka thënë se mos ekzekutimi i pagave për grevistët është në kundërshtim me ligjin. Sipas tij, leximi i ligjit dhe interpretimi i tij dallon. Tutje,...

Miftaraj paralajmëron qeverinë: Mund të obligoheni të paguani nga 1 500 euro

para një muaji - Ekonomia Online

Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për drejtësi ka thënë se mos ekzekutimi i pagave për grevistët është në kundërshtim me ligjin. Sipas tij kjo situatë përbën “persekutim ndaj grevistëve”. Tutje, ai...

Të premten do të mbahet seanca e radhës e kuvendit

para një muaji - GazetaBlic

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka thënë se të premten, më 7 tetor, do të mbahet seanca e radhës e kuvendit. Ai tha se pikë e parë e kësaj seance do të jetë interpelanca, që e kanë...

Miftaraj bën llogarinë, ja sa humb shteti nëse një grevist e padit për ndalje të rrogës

para një muaji - Epoka e Re

Drejtori i Institutit të Kosovës për Drejtësi (IKD), Ehat Miftaraj, ka thënë se mosekzekutimi i pagave për grevistët është në kundërshtim me ligjin. Ai ka thënë se shtetit do të duhej të paguante 1 500...

Grevistët e arsimit mbesin pa paga

para një muaji - Lajm

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SBASHK), Rrahman Jasharaj, thotë për Radion Evropa e Lirë se shërbyesve civilë, të cilët kanë qenë pjesë e grevës, u janë ekzekutuar pagat...

Ministri, Hekuran Murati, ditën e enjte do të përballet me deputetët e Kuvendit të Kosovës në interpelancë

para një muaji - Radio Kosova e Lire

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka njoftuar se Kryesia e Kuvendit në mbledhjen e sotme ka vendosur që këtë të enjte të ftojë në interpelancë ministrin Murati. Ai tha se interpelanca...

Nuk u dalin pagat mësimdhënësve, vjen reagimi nga SBASHK-u

para një muaji - OraInfo

Anëtari i Këshillit Grevist të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit (SBASHK), Reshit Kushaj ka thënë se pagat e mësimdhënësve për muajin shtator ende nuk janë ekzekutuar. Kushaj tha se janë duke pritur që...

Çka thotë Ligji për Greva që e bëri lëmsh Kosovën, pak orë pasi nisën punën grevistët?

para një muaji - Infokusi

Qeveria e Kosovës ende nuk i ka ekzekutuar pagat për muajin shtator për mësimdhënëist grevist. Mimoza Kusari-Lila e cila është shefe e grupit parlamentar të partisë në pushtet, Lëvizja Vetëvendosje ka...

Juristi bën llogarinë, sa humb shteti nëse një grevist e padit për ndalje të rrogës

para një muaji - Ekonomia Online

Qeveria është e prerë në mosekzekutimin e pagave të punonjësve publikë që gjatë shtatorit mbajtën grevë. Ky vendim, sipas juristit Ehat Miftaraj, është në kundërshtim me ligjin, transmeton Gazeta Express....

Tahiri: Ndalja e pagave për grevistët është hakmarrje politike

para një muaji - GazetaBlic

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, e ka quajtur hakmarrje politike, mosprocesimin e pagave për sindikalistët të cilët ishin pjesë e grevës. Kërkesat e sindikatave, Tahiri i ka cilësuar...

Nuk u dalin pagat mësimdhënësve, Kushaj: Jemi në pritje

para një muaji - Telegrafi

Anëtari i Këshillit Grevist të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit (SBASHK), Reshit Kushaj ka thënë se pagat e mësimdhënësve për muajin shtator ende nuk janë ekzekutuar. Në një përgjigje për Telegrafin,...

Qeveria nuk do t’i ekzekutojë pagat e shtatorit për grevistët

para një muaji - Infokusi

Qeveria e Kosovës nuk do t’i ekzekutojë pagat për grevistët. Kështu tha zëdhënësi i Qeverisë Përparim Kryeziu. Kryeziu tha se pagat në sektorin publik janë ekzekutuar për zyrtarët kanë dalë në punë dhe...

Qeveria: Nuk do t’i qesim pagat për grevistët

para një muaji - Periskopi

Qeveria e Kosovës nuk do t’i ekzekutojë pagat për grevistët. Kështu tha për Klankosova.tv zëdhënësi i Qeverisë Përparim Kryeziu. Kryeziu tha se pagat në sektorin publik janë ekzekutuar për zyrtarët kanë...

Kush fshihet pas sulmeve dhe linçimeve ndaj Rrahman Jasharit?

para një muaji - Gazeta Express

Greva në arsim – të paktën përkohësisht – ka përfunduar, por linçimi online ndaj udhëheqësit të Këshillit Grevist dhe kryetarit të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Kulturës dhe Shkencës, Rrahman Jasharaj,...

Ua ndaloi pagat grevistëve dhe u bëri presion komunave- Murati del para "gjyqit" të deputetëve

para një muaji - Gazeta Express

Kryesia e Kuvendit të Kosovës sot do të mbajë mbledhje në ora 10:00. Aty do të diskutohet për rendin e ditës të seancës së ardhshme të Kuvendit. Një nga pikat e propozuara është interpelanca me Ministrin...

Mësimdhënësve nuk u dalin pagat, Kushaj: Jemi në pritje

para një muaji - GazetaBlic

Anëtari i Këshillit Grevist të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit (SBASHK), Reshit Kushaj ka thënë se pagat e mësimdhënësve për muajin shtator ende nuk janë ekzekutuar. Në një përgjigje për Telegrafin,...

PDK paralajmëron kallëzim penal ndaj ministrit Murati

para një muaji - Lajmi.net

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelart Tahiri, i është kundërpërgjigjur deputetes së VV-së, Mimoza Kusai-Lilës, e cila ka thënë se nuk do të ketë ekzekutim të pagave, për muajin shtator për mësimdhënësit....

Nuk u dalin pagat mësimdhënësve, Kushaj: Jemi në pritje

para një muaji - GazetaBlic

Anëtari i Këshillit Grevist të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit (SBASHK), Reshit Kushaj ka thënë se pagat e mësimdhënësve për muajin shtator ende nuk janë ekzekutuar. Në një përgjigje për Telegrafin,...

Kurti mbi 1300€, Kusari 1546€ e Murati 1270€ i morën për muajin shtator, mësimdhënësit po ndëshkohen për grevën

para një muaji - Bota Press

Mijëra mësimdhënës kosovarë as sot nuk i morën pagat e muajit shtator, ndonëse e ndërprenë grevën. Shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se Ligji për Grevën e përcakton...

Vjen reagimi i parë nga Rrahman Jasharaj pasi Kusari – Lila tha se nuk do të procedohen pagat e shtatorit

para një muaji - Infokusi

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj, ka reaguar në lidhje me pagat e mësimdhënësve të cilët ende nuk janë proceduar, shkruan Gazeta Infokus. Ai në një prononcim...

Zyrtare: Pushteti nuk do të procedojë pagat për grevistët

para një muaji - Infokusi

Ministria e Financave nuk do t’i kompensojë pagat për punonjësit e sektorit publikë që kanë mbajtur grevë gjatë muajit të kaluar, ka bërë të ditur shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje,...

A do të paguhen apo jo mësimdhënësit grevist, ja çka thotë Ligji për Greva

para një muaji - Lapsi

Qeveria e Kosovës ende nuk i ka ekzekutuar pagat për muajin shtator për mësimdhënëist grevist. Mimoza Kusari-Lila e cila është shefe e grupit parlamentar të partisë në pushtet, Lëvizja Vetëvendosje ka...

Zyrtare: Qeveria nuk do t’i ekzekutojë pagat e shtatorit për grevistët

para një muaji - Bota Press

Qeveria e Kosovës nuk do t’i ekzekutojë pagat për grevistët. Kështu tha për Klankosova.tv zëdhënësi i Qeverisë Përparim Kryeziu. Kryeziu tha se pagat në sektorin publik janë ekzekutuar për zyrtarët kanë...

Një muaj me vonesë, nxënësit kthehen sot në bankat shkollore

para një muaji - Syri.net Kosova

Sot do të nis viti i ri shkollor 2022/2023 – me vonesë një muaj, pasi kishte grevë. Një grevë që ishte shpallur më 25 gusht nga Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), në arsim Këshillit...

Rrahman Jasharaj: Nëse Qeveria i ndëshkon arsimtarët grevistë, do të ballafaqohemi me një situatë edhe më të keqe se deri tani

para një muaji - Radio Kosova e Lire

Sot në të gjitha shkollat e Kosovës ka filluar viti i ri shkollor, 2022-2023, pas grevës njëmujore të mësimdhënësve. Pavarësisht se mësimi ka nisur, mësimdhënësve nuk u kanë dalë pagat e muajit shtator....

Mimoza Kusari-Lila: Sipas ligjit, mësimdhënësit grevistë nuk do të marrin paga për ditët që nuk kanë punuar

para një muaji - Radio Kosova e Lire

Duke folur për pagat e mësimdhënësve, gjatë grevës, Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se Ligji për grevën e përcakton qartë mënyrën e kompensimit për grevistët,...

Qeveria deklarohet për ekzekutimin e pagave për grevistët

para një muaji - Insajderi.org

Qeveria e Kosovës nuk do t’i ekzekutojë pagat e muajit shtator për grevistët, ka thënë Përparim Kryeziu, zëdhënës i Qeverisë së Kosovës. I kontaktuar nga Gazeta Insajderi ai nuk është përgjigjur duke e...

Qeveria nuk do t’i ekzekutojë pagat e shtatorit për grevistët

para një muaji - Epoka e Re

Qeveria e Kosovës nuk do t’i ekzekutojë pagat për grevistët. Kështu ka bërë me dije zëdhënësi i qeverisë, Përparim Kryeziu. Kryeziu ka thënë  se pagat në sektorin publik janë ekzekutuar për zyrtarët kanë...

Tahiri: Ndalja e pagave për grevistët është hakmarrje politike

para një muaji - Infokusi

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, e ka quajtur hakmarrje politike, mosprocesimin e pagave për sindikalistët të cilët ishin pjesë e grevës. Kërkesat e sindikatave, Tahiri i ka cilësuar...

PDK paralajmëroi kallëzim penal ndaj ministrit Murati

para një muaji - Bota Press

Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se Ligji për grevën e përcakton saktë se grevistët për ditët sa nuk kanë punuar nuk kompenzohen. LEXO EDHE KETE Gola s’ka...

A do të paguhen apo jo mësimdhënësit grevist, ja çka thotë Ligji për Greva

para një muaji - Bota Press

Qeveria e Kosovës ende nuk i ka ekzekutuar pagat për muajin shtator për mësimdhënësit grevist.Mimoza Kusari-Lila e cila është shefe e grupit parlamentar të partisë në pushtet, Lëvizja Vetëvendosje ka dhënë...

Në Kosovë sot nisi mësimi – pas një muaji grevë

para një muaji - Syri.net Kosova

Sot do të nis viti i ri shkollor 2022/2023 – me vonesë një muaj, pasi kishte grevë. Një grevë që ishte shpallur më 25 gusht nga Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), në arsim Këshillit...

Tahiri: Nëse s’ekzekutohen pagat deri të premten, do të bëjmë kallëzim penal ndaj Muratit

para një muaji - Epoka e Re

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se nëse nuk ekzekutohen pagat për mësimdhënësit në një afat pesëditor, atëherë do të bëjnë kallëzim penal ndaj ministrit të Financave, Hekuran...

Qeveria nuk do t’i ekzekutojë pagat e shtatorit për grevistët

para një muaji - Ekonomia Online

Qeveria e Kosovës nuk do t’i ekzekutojë pagat për grevistët. Kështu tha për Klankosova.tv zëdhënësi i Qeverisë Përparim Kryeziu. Kryeziu tha se pagat në sektorin publik janë ekzekutuar për zyrtarët kanë...

Pas një muaji grevë, sot nis mësimi

para një muaji - OraInfo

Sot do të nis viti i ri shkollor 2022/2023 – me vonesë një muaj, pasi kishte grevë . Një grevë që ishte shpallur më 25 gusht nga Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), në arsim Këshillit...

LVV-ja e vendosur për mosekzekutimin e pagave për grevistët, PDK-ja paralajmëron kallëzim penal

para një muaji - ATV Live

Lëvizja Vetëvendosje, e cila udhëheq me Qeverinë e Kosovës është shprehur e vendosur me mosekzekutimin e pagave për muajin shtator, ndaj punëtorëve të sektorit publik që ishin në grevë. Mirëpo, kjo nga...

PDK paralajmëron kallëzim penal ndaj ministrit Murati, nëse nuk ekzekuton pagat

para një muaji - Revista Kosovarja

Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se Ligji për grevën e përcakton saktë se grevistët për ditët sa nuk kanë punuar nuk kompenzohen. Ajo pas mbledhjes së...

Konfirmohet: Pushteti nuk do t’i procedojë pagat për grevistët

para një muaji - Revista Kosovarja

Ministria e Financave nuk do t’i kompensojë pagat për punonjësit e sektorit publikë që kanë mbajtur grevë gjatë muajit të kaluar, ka bërë të ditur shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje,...

Pas një muaji grevë, sot fillon në Kosovë viti i ri shkollor

para një muaji - Syri

Prishtinë - Sot në Kosovë nis viti i ri shkollor 2022 - 2023, një muaj me vonesë, pasi kishte grevë. Një grevë që ishte shpallur më 25 gusht nga Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), në...

Jasharaj në hall: Po përballem me fyerje e ofendime edhe pas pezullimit të grevës

para një muaji - Fakti Ditor

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka thënë se nuk po e kupton fushatën linçuese e fyese, e cila po vazhdon ndaj tij, edhe tani pasi është pezulluar greva në arsim. Jasharaj ka thënë për “Zërin” se...

Tahiri: Nëse s’ekzekutohen pagat deri të premten, do të bëjmë kallëzim penal ndaj Muratit

para një muaji - Fakti Ditor

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se nëse nuk ekzekutohen pagat për mësimdhënësit në një afat pesëditor atëherë do të bëjnë kallëzim penal ndaj ministrit të Financave, Hekuran...

Sot nis mësimi - pas një muaji grevë

para një muaji - Gazeta Express

Sot do të nis viti i ri shkollor 2022/2023 – me vonesë një muaj, pasi kishte grevë. Një grevë që ishte shpallur më 25 gusht nga Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), në arsim Këshillit...

Pas një muaji grevë, nis sot mësimi në Kosovë

para një muaji - Albeu

Sot do të nis viti i ri shkollor 2022/2023 – me vonesë një muaj, pasi kishte grevë. Një grevë që ishte shpallur më 25 gusht nga Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), në arsim Këshillit...

Nuk u dalin pagat mësimdhënësve, Kushaj: Jemi në pritje

para një muaji - Infokusi

Anëtari i Këshillit Grevist të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit (SBASHK), Reshit Kushaj ka thënë se pagat e mësimdhënësve për muajin shtator ende nuk janë ekzekutuar. Kushaj tha se janë duke pritur që...

Jasharaj – Qeverisë për paga: Ju presim deri më 5 tetor, do të kemi një situatë më të keqe

para një muaji - Fakti Ditor

Sot në shkollat e Kosovës ka nisur viti i ri shkollor, pas grevës një mujore të mësimdhënësve. Por edhe pse mësimi ka nisur, mësimdhënësve nuk iu kanë dalur pagat e muajit shtator. Lajmin për FrontOnline...

Kusari-Lila: Ligji e përcakton qartë, s’ka kompensim për grevistët

para një muaji - Fakti Ditor

Shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila ka thënë se Ligji për grevën e përcakton qartë mënyrën e kompensimit për grevistët. Ajo pas mbledhjes së Kryesisë shtoi se është përgjegjësi...

Ua ndaloi pagat grevistëve dhe u bëri presion komunave- Murati del para “gjyqit” të deputetëve

para një muaji - Infokusi

Kryesia e Kuvendit të Kosovës sot do të mbajë mbledhje në ora 10:00. Aty do të diskutohet për rendin e ditës të seancës së ardhshme të Kuvendit. Një nga pikat e propozuara është interpelanca me Ministrin...

Pas një muaji grevë, sot në Kosovë filloi viti i ri shkollor

para një muaji - RTK

Pas një muaji grevë të mësimdhënësve kosovarë sot filloi viti i ri shkollor në të gjitha shkollat fillore e të mesme të vendit. Greva kishte nisur nga 25 gushti kurse viti i ri shkollor do të duhej të...

Jasharaj – Qeverisë për paga: Ju presim deri më 5 tetor, do të kemi një situatë më të keqe

para një muaji - Bota Press

Sot në shkollat e Kosovës ka nisur viti i ri shkollor, pas grevës një mujore të mësimdhënësve.Por edhe pse mësimi ka nisur, mësimdhënësve nuk iu kanë dalur pagat e muajit shtator. Lajmin e ka bërë të ditur...

Kusari-Lila ‘fshihet’ pas ligjit: S’ka kompensim për grevistët

para një muaji - Bota Press

Shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila ka thënë se Ligji për grevën e përcakton qartë mënyrën e kompensimit për grevistët. Ajo pas mbledhjes së Kryesisë shtoi se është përgjegjësi...

PDK paralajmëron kallëzim penal ndaj ministrit Murati nëse nuk ekzekutohen pagat

para një muaji - Insajderi.org

Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se Ligji për grevën e përcakton saktë se grevistët për ditët sa nuk kanë punuar nuk kompenzohen. Mosekzekutimi i pagave...

Jasharaj, qeverisë për paga: Ju presim deri më 5 tetor, do të kemi një situatë më të keqe

para një muaji - Epoka e Re

Sot në të gjitha shkollat e Kosovës ka nisur viti i ri shkollor, pas grevës njëmujore të mësimdhënësve. Por edhe pse mësimi ka nisur, mësimdhënësve nuk u kanë dalë pagat e muajit shtator. Lajmin për “FrontOnline”...

Kusari-Lila: Ligji e përcakton qartë, s’ka kompensim për grevistët

para një muaji - Epoka e Re

Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se Ligji për grevën e përcakton qartë mënyrën e kompensimit për grevistët. Ajo pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit,...

Kusari: Grevistët nuk do t`i marrin pagat e shtatorit

para një muaji - Insajderi.org

Punonjësit e arsimit dhe ata të administratës publike që kanë qënë në grevë nuk ka shpresë se do t`I marrin pagat e muajit shtator. Këtë e ka thënë shefja e grupit parlametar të Vetevendosjes Mimoza Kusari....

Kusari-Lila për mosekzekutimin e pagave: Ligji e përcakton qartë, s’ka kompensim për grevistët

para një muaji - Ekonomia Online

Shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila ka thënë se Ligji për grevën e përcakton qartë mënyrën e kompensimit për grevistët, raporton Ekonomia Online. Ajo pas mbledhjes së Kryesisë...

PDK paralajmëroi kallëzim penal ndaj ministrit Murati, nëse nuk ekzekuton pagat

para një muaji - Periskopi

Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se Ligji për grevën e përcakton saktë se grevistët për ditët sa nuk kanë punuar nuk kompenzohen. Ajo pas mbledhjes së...

Pushteti e konfirmon: Nuk do të dalin pagat për grevistët

para një muaji - Periskopi

Ministria e Financave nuk do t’i kompensojë pagat për punonjësit e sektorit publikë që kanë mbajtur grevë gjatë muajit të kaluar, ka bërë të ditur shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje,...

Nën-kryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, i ka dalë në mbrojtje kryetarit të SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj

para një muaji - Radio Kosova e Lire

Nën-kryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku i ka dalë në mbrojtje kryetarit të SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj. Ajo ka shkruar se janë të trishtuara, kërcënuese, fyese, poshtëruese, shkrimet...

Kryesia e Kuvendit të Kosovës po diskuton për rendin e ditës të seancës së ardhshme parlamentare

para një muaji - Radio Kosova e Lire

Kryesia e Kuvendit të Kosovës po diskuton për rendin e ditës të seancës së ardhshme parlamentare. Një nga pikat e propozuara është edhe interpelanca për ministrin e Financave, Punës e Transfereve, Hekuran...

Tahiri: Absurde mosekzekutimi i pagave për grevistët

para një muaji - ATV Live

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur për të enjten seancën e radhës, në të cilën është ftuar në interpelancë ministri Hekuran Murati, raporton Ekonomia Online. Lajmin e ka bërë të ditur Besnik Tahiri,...

Kusari-Lila për mosekzekutimin e pagave: Ligji e përcakton qartë, s’ka kompensim

para një muaji - Ekonomia Online

Shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila ka thënë se Ligji për grevën e përcakton qartë mënyrën e kompensimit për grevistët, raporton Ekonomia Online. Ajo pas mbledhjes së Kryesisë shtoi...

Jasharaj i drejtohet Qeverisë për paga: Ju presim deri më 5 tetor, mund të kemi një situatë më të keqe

para një muaji - Periskopi

Sot në shkollat e Kosovës ka nisur viti i ri shkollor, pas grevës një mujore të mësimdhënësve. Por edhe pse mësimi ka nisur, mësimdhënësve nuk iu kanë dalur pagat e muajit shtator. Lajmin për FrontOnline...

Murati në interpelancë të premten – Tahiri: Absurde mosekzekutimi i pagave për grevistët

para një muaji - Ekonomia Online

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur për të enjten seancën e radhës, në të cilën është ftuar në interpelancë ministri Hekuran Murati, raporton Ekonomia Online. Lajmin e ka bërë të ditur Besnik Tahiri,...

Të premten mbahet seanca e radhës e Kuvendit

para një muaji - Periskopi

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka thënë se të premten, më 7 tetor, do të mbahet seanca e radhës e kuvendit. Ai tha se pikë e parë e kësaj seance do të jetë interpelanca e së enjtes...

Tahiri: Ministri Murati duhet të jetë përgjegjës për mos ekzekutimin e pagave

para një muaji - Bota Press

Kuvendi i Kosovës do te mbajë seancën e radhës të premten me 7 tetor.Në rend të ditës do të jetë interpelanca ndaj ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve. LEXO EDHE KETE Mësimi nisi, por a dalin...

Interpelancë për ministrin Murati – Tahiri: Ai duhet të mbahet përgjegjës për mos ekzekutimin e pagave

para një muaji - Insajderi.org

Kuvendi i Kosovës, do të mbajë seancën e radhës të premten me 7 tetor. Në rend të ditës do të jetë interpelanca ndaj ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve. “Interpelanca me ministrin e Ministrisë...

Jasharaj i ashpër me Qeverinë pasi nuk iu dolën pagat: Ju presim veç deri më 5 tetor, situata mund të përkeqësohet

para një muaji - Ekonomia Online

Sot në shkollat e Kosovës ka nisur viti i ri shkollorë, pas grevës një mujore të mësimdhënësve. Por edhe pse mësimi ka nisur, mësimdhënësve nuk iu kanë dalur pagat e muajit shtator. Lajmin për FrontOnline...

Murati në interpelancë të enjten – Tahiri: Absurde mosekzekutimi i pagave për grevistët

para një muaji - Ekonomia Online

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur për të enjten seancën e radhës, në të cilën është ftuar në interpelancë ministri Hekuran Murati, raporton Ekonomia Online. Lajmin e ka bërë të ditur Besnik Tahiri,...

Nuk u dalin pagat mësimdhënësve, përfaqësuesit e SBASHK-ut: Jemi në pritje

para një muaji - Revista Kosovarja

Anëtari i Këshillit Grevist të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit (SBASHK), Reshit Kushaj ka thënë se pagat e mësimdhënësve për muajin shtator ende nuk janë ekzekutuar. Kushaj tha se janë duke pritur që...

Mosekzekutimi i pagave për mësimdhënësit, Tahiri i AAK-së e quan hakmarrje politike

para një muaji - Epoka e Re

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri ka thënë se ndalja e pagave për mësimdhënësit është një hakmarrje politike. Këto komente Tahiri i bëri pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit. “Presioni...

Nuk u dalin pagat mësimdhënësve, Kushaj: Jemi në pritje

para një muaji - Fakti Ditor

Anëtari i Këshillit Grevist të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit (SBASHK), Reshit Kushaj ka thënë se pagat e mësimdhënësve për muajin shtator ende nuk janë ekzekutuar. Kushaj tha se janë duke pritur që...

Kush fshihet pas sulmeve dhe linçimeve ndaj Rrahman Jasharit?

para një muaji - Bota Press

Greva në arsim – të paktën përkohësisht – ka përfunduar, por linçimi online ndaj udhëheqësit të Këshillit Grevist dhe kryetarit të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Kulturës dhe Shkencës, Rrahman Jasharaj,...

Mësimi nisi, por a dalin sot pagat për grevistët?

para një muaji - Bota Press

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK) dhe Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), nuk e dinë nëse punëtorëve të sektorit publik, të cilët kanë qenë në grevë gjatë...

Sot nis mësimi – pas një muaji grevë

para një muaji - Bota Press

Sot do të nis viti i ri shkollor 2022/2023 – me vonesë një muaj, pasi kishte grevë.Një grevë që ishte shpallur më 25 gusht nga Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), në arsim Këshillit Grevist...

Çitaku për sulmet ndaj Jasharajt: Kanë për qëllim frikësimin e atyre që mendojnë ndryshe nga Kurti

para një muaji - Reporteri

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku ka thënë se është trishtuese fakti që ndaj kryetarit të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharajt po ka sulme fyese dhe dehumanizuese....

'Kjo mëndësi nuk kalon', Çitaku reagon për sulmet ndaj Jasharajt

para një muaji - Syri.net Kosova

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku ka reaguar pas sulmeve që po i bën Jasharajt nga profilet 'fake' që mbështesin Vetëvendosjen. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ajo deklaroi se këto sulme...

Çitaku: Sulmet kundër Jasharajt kanë për qëllim frikësimin e çdo zëri, që mendon ndryshe nga Kurti

para një muaji - GazetaBlic

Vlora Çitaku nga PDK-ja, ka komentuar komentet fyese kundër kreut të SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, raporton GazetaBlic. Përmes një postimi në “Facebook”, Çitaku thotë se një gjë e tillë është shumë trishtuese....

Çitaku: Shumë trishtuese me i pa sulmet dehumanizuese ndaj Rrahman Jasharajt

para një muaji - Zeri

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitkau, ka thënë sot se kryetari i SBASHK-ut Rrahman Jasharaj po përballet me sulme, kërcënime e fyrje, si fushatë e orkestruar kundër tij. “Rrahman Jasharin e kam takuar vetëm...

BSPK dhe SBASHK-u nuk janë të sigurt se grevistëve do t'u dalin nesër pagat e shtatorit

para një muaji - Kallxo

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK) dhe Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), nuk e dinë nëse punëtorëve të sektorit publik, të cilët kanë qenë në grevë gjatë...

Opozita e bindur se sulmet ndaj Rrahman Jasharajt janë të “organizuara dhe sinkronizuara”

para një muaji - Ekonomia Online

Greva në arsim – të paktën përkohësisht – ka përfunduar, por linçimi online ndaj udhëheqësit të Këshillit Grevist dhe kryetarit të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Kulturës dhe Shkencës, Rrahman Jasharaj,...

Pas një muaji grevë, nesër fëmijët dhe mësimdhënësit kthehen në bankat shkollore

para një muaji - Syri.net Kosova

Nxënësit së bashku me mësimdhënësit ditën e nesërme, pas një muaji grevë, do t’i kthehen bankave shkollore. BSPK njoftoi dje se kanë pezulluar grevën e filluar më 25 gusht në administratën publike dhe...

A duhet të paguhen mësimdhënësit grevist apo jo???

para një muaji - Bota Sot

Të premten mësimdhënësit pritën pagat, ndonëse ministri Murati kishte paralajmëruar të kundërtën. Ministri i Financave vendimin për mos ekzekutimin e pagave e kishte arsyetuar me faktin se s'mund të ndodhte...

Pas një muaji grevë, nesër fëmijët dhe mësimdhënësit kthehen në bankat shkollore

para një muaji - Reporteri

Ilustrim Nxënësit së bashku me mësimdhënësit ditën e nesërme, pas një muaji grevë, do t’i kthehen bankave shkollore, shkruan Gazeta Online Reporteri.net. BSPK njoftoi dje se kanë pezulluar grevën e filluar...

Greva si shpërfaqje fytyrash

para një muaji - Koha.net

Në fund të majit, Qeverisë i pati shkuar një letër në emër të ndërmjetësuesit mes Bashkimit të Sindikatave të Pavarur dhe Qeverisë. Letra u dërgua dy muaj pas afatit për të cilin Qeveria ishte zotuar se...

Pas një muaji grevë, nesër fëmijët dhe mësimdhënësit kthehen në bankat shkollore

para një muaji - Infokusi

Nxënësit së bashku me mësimdhënësit ditën e nesërme, pas një muaji grevë, do t’i kthehen bankave shkollore. BSPK njoftoi dje se kanë pezulluar grevën e filluar më 25 gusht në administratën publike dhe...

A duhet të paguhen mësimdhënësit grevist apo jo???

para një muaji - Pika

Të premten mësimdhënësit pritën pagat, ndonëse ministri Murati kishte paralajmëruar të kundërtën. Ministri i Financave vendimin për mos ekzekutimin e pagave e kishte arsyetuar me faktin se s’mund të ndodhte...

Pas një muaji grevë, nesër fëmijët dhe mësimdhënësit kosovarë kthehen në bankat shkollore

para një muaji - Bota Press

Nxënësit së bashku me mësimdhënësit ditën e nesërme, pas një muaji grevë, do t’i kthehen bankave shkollore. BSPK njoftoi dje se kanë pezulluar grevën e filluar më 25 gusht në administratën publike dhe...

Pas një muaji grevë, nesër fëmijët dhe mësimdhënësit kthehen në bankat shkollore

para një muaji - Revista Kosovarja

Nxënësit së bashku me mësimdhënësit ditën e nesërme, pas një muaji grevë, do t’i kthehen bankave shkollore. BSPK njoftoi dje se kanë pezulluar grevën e filluar më 25 gusht në administratën publike dhe...

Sindikata e pyeti anëtarësinë e vet, po ti Albin pyet njeri?

para një muaji - Gazeta Express

E drejta e Qeverisë populliste dhe të vetmjaftueshme (që përdor popullin, e nuk i shërben atij) është përplasur me të drejtën elementare të kërkimit të lumturisë, (katër liritë e Franklin D. Roosevelt)...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK