45 të infektuar me COVID 19 gjatë 24 orëve të fundit

45 të infektuar me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit

para 2 muajve - CBC

Në 24 orët e fundit kanë rezultuar 45 raste pozitive me COVID-19, dhe janë raportuar 4 raste të vdekjeve. Kjo është bërë e ditur në raportin e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK),...

Uragani Ida goditi Luizianën

Uragani Ida goditi Luizianën

para 3 muajve - CBC

Uragani Ida, një uragan i shquar si “jashtëzakonisht i rrezikshëm” i kategorisë 4, zbarkoi pranë Port Fourchon, Luiziana, në orën 11:55 të mëngjesit me orën të dielën (29 gusht), duke sjellë erëra maksimale...

Monument i lashtë i lidhur me mbretin Arthur

Monument i lashtë i lidhur me mbretin Arthur

para 3 muajve - CBC

Një varr misterioz prej guri në Anglinë perëndimore i njohur si Guri i Arturit, për shkak të lidhjeve të tij me mbretin mitik Artur u krijua pothuajse 6,000 vjet më parë si pjesë e një “peizazhi ceremonial”...

Njerëzit e infektuar me Delta e transmetojnë virusin dy ditë para se të shfaqin simptoma

Njerëzit e infektuar me Delta e transmetojnë virusin dy ditë para se të shfaqin simptoma

para 3 muajve - CBC

Njerëzit e infektuar me variantin Delta të koronavirusit mund ta transmetojnë sëmundjen dy ditë para se të shfaqin simptomat e para. Të paktën në këtë përfundim ka arritur studimi i fundit, publikuar në...

Kosnett falenderon Kosovën për strehimin e afganëve

Kosnett falenderon Kosovën për strehimin e afganëve

para 3 muajve - CBC

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett, ka përshëndetur vullnetin e Kosovës për të strehuar afganët. Përmes Twitter-it, Kosnett u shpreh se Kosova po shpëton jetët e afganëve që po strehon. “I...

Sot nis zbatimi i masava të reja anti Covid

Sot nis zbatimi i masava të reja anti-Covid.

para 3 muajve - CBC

Nga e hëna masat e reja anti-Covid të miratuara nga Qeveria e Republikës së Kosovës të shtunën, do të hyjnë në zbatim. Kështu ka njoftuar Ministria e Shëndetësisë gjatë së dielës, sipas tyre, këto masa...

Një tjetër sulm me raketa në aeroportin e Kabulit

Një tjetër sulm me raketa në aeroportin e Kabulit

para 3 muajve - CBC

Pesë raketa u lëshuan në aeroportin ndërkombëtar “Hamid Karzai” në Kabul të hënën, tha një zyrtar amerikan për CNN. Sistemi i mbrojtjes C-RAM, i krijuar për të mbrojtur forcat tokësore kundër raketave,...

Fitbit me kontroll të nevojës për të ushtruar

Fitbit me kontroll të nevojës për të ushtruar

para 3 muajve - CBC

Pandemia globale goditi rutinat e njerëzve. Ndyshuan oraret e gjumit, dietat, regjimet e stërvitjes, madje edhe higjiena. Nivelet e stresit u raportuan të jenë më të larta se kurrë. Drejtori i përgjithshëm...

Infermierët në SHBA po japin dorëheqje për të mbrojtur veten nga COVID 19

Infermierët në SHBA po japin dorëheqje për të mbrojtur veten nga COVID-19

para 3 muajve - CBC

Në fillim të këtij muaji, infermierja e Mississippit ICU Nichole Atherton dha dorëheqjen, e lodhur nga stresi, pacientët e rinj dhe vdekjet e pa ndalshme që kanë pushtuar spitalet e shtetit gjatë pandemisë...

FDA ndalon shitjen e cigareve elektronike

FDA ndalon shitjen e cigareve elektronike

para 3 muajve - CBC

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) bllokoi shitjen e më shumë se 55,000 produkteve të cigareve elektronike me shije, njofton CNN. FDA lëshoi urdhra mohimi për produktet e sistemit elektronik...

Një tjetër shpërthim në Kabul

Një tjetër shpërthim në Kabul

para 3 muajve - CBC

Mediat ndërkombëtare po raportojnë për një sulm tjetër pranë aeroportit të Kabulit. Pamjet e shpërndara në Twitter, nga gazetari Shafi Karimi, duket se tregojnë pasojat e shpërthimit që ndodhi më herët....

Pse Olimpiada e parë homoseksuale ishte një moment revolucionar në sport

Pse Olimpiada e parë homoseksuale ishte një moment revolucionar në sport

para 3 muajve - CBC

Organizatorët e ngjarjes në San Francisko u përballën me sfida të mëdha, duke përfshirë edhe përballjen me një padi nga Komiteti Olimpik i SHBA-së. Këngëtarja Tina Turner ishte e ftuara kryesore në ceremoninë...

36 të vdekur nga COVID në 24 orët e fundit

36 të vdekur nga COVID në 24 orët e fundit

para 3 muajve - CBC

Në 24 orët e fundit kanë rezultuar 1 630 raste pozitive me COVID-19, dhe janë raportuar 36 raste të vdekjeve. Kjo është bërë e ditur në raportin e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës...

Empire State  zemra e New Yorkut

Empire State, zemra e New Yorkut

para 3 muajve - CBC

Empire State Building, rrokaqielli me kornizë çeliku prej 102 katesh, që përfundoi në New York City më 1931, ishte ndërtesa më e lartë në botë deri në vitin 1971. Ndërtesa Empire State ndodhet në Midtown...

Vdes ish kryeparlamentari Kolë Berisha

Vdes ish-kryeparlamentari Kolë Berisha

para 3 muajve - CBC

Ish-kryeparlamentari i Kosovës, Kolë Berisha sot ka vdekur si pasojë e një sëmundjeje të rëndë. Kolë Berisha ishte nënkryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe kryetar i Kuvendit të Kosovës nga marsi...

S ka asnjë provë se vaksinat ndikojnë në sterilitet

S’ka asnjë provë se vaksinat ndikojnë në sterilitet

para 3 muajve - CBC

Një pjesë e mirë e njerëzve refuzojnë ta bëjnë vaksinën anti-Covid nga frika se mos ajo do t’i ndikojë në pjellorinë e tyre në një moment të dytë. I gjithë paniku, duket se është ngritur thjesht mbi mite...

Mbi 1 mijë pacientë me Covid 19 të shtrirë në spitalet e Kosovës

Mbi 1 mijë pacientë me Covid-19 të shtrirë në spitalet e Kosovës

para 3 muajve - CBC

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar (SHSKUK), njofton se në spitalet dhe klinikat ku trajtohen pacientët me koronavirus janë të shtrirë 1.237 pacientë, ku 1.139 prej tyre janë të konfirmuar me koronavirus....

Nesër hyjnë në fuqi masat e reja anti Covid

Nesër hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid

para 3 muajve - CBC

Pas miratimit të masave të reja anti-Covid të shtunën, Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nga e hëna këto masa do të hyjnë në fuqi. Përmes një njoftimi në facebook MSh-ja ka publikuar edhe detajet...

Infermieret rrëfejnë përballjen me ngacmimin seksual në vendin e punës

Infermieret rrëfejnë përballjen me ngacmimin seksual në vendin e punës

para 3 muajve - CBC

Kolegji Mbretëror i Infermierisë kaloi takimin e këtij viti në një ngjarje virtuale në mënyrë që të mbrojë anëtarët e tij Kolegji Mbretëror i Infermierisë, ka thënë se konferenca e tij vjetore do të mbahet...

Ambasada e SHBA së paralajmëron një tjetër sulm të mundshëm në aeroportin e Kabulit

Ambasada e SHBA-së paralajmëron një tjetër sulm të mundshëm në aeroportin e Kabulit

para 3 muajve - CBC

Ambasada amerikane në Kabul paralajmëroi për një “kërcënim specifik” në aeroportin në Kabul të shtunën në mbrëmje, raporton USAToday. Ambasada mësohet t’u ketë thënë atyre që shpresojnë të evakuohen që...

A e rrit varianti Delta rrezikun për t u shtruar në spital

A e rrit varianti Delta rrezikun për t’u shtruar në spital

para 3 muajve - CBC

Njerëzit e infektuar me variantin Delta kanë dyfishin e rrezikut të shtrimit në spital në krahasim me variantet e mëparshme të virusit, sipas një studimi të madh në Angli të botuar në The Lancet Infectious...

Uragani Ida i afrohet SHBA së

Uragani Ida i afrohet SHBA-së

para 3 muajve - CBC

Ida pritet të ndodhë si një uragan i kategorisë 4 të dielën, kur do të godasë Gulf Coast me erëra maksimale prej 140 mph, sipas parashikimit të fundit nga Qendra Kombëtare e Uraganëve. Evakuimet e detyrueshme...

Gjigandët teknologjikë punojnë në sigurinë kibernetike

Gjigandët teknologjikë punojnë në sigurinë kibernetike

para 3 muajve - CBC

Kompanitë teknologjike si Apple, Google dhe Microsoft, premtuan të ndihmojnë në forcimin e sigurisë kibernetike amerikane, pas një takimi me presidentin Joe Biden të mërkurën. Premtimet ndryshojnë sipas...

Qeveria me masa të reja anti COVID  rikthehet kufizimi i lëvizjes

Qeveria me masa të reja anti-COVID, rikthehet kufizimi i lëvizjes

para 3 muajve - CBC

Në kuadër të mbledhjes së sotme të Qeverisë së Kosovës, është vendosur se që nga dita e nesërme (29 gusht) të hyjnë në fuqi masat e reja anti-COVID. Këto masa përfshijnë kufizimin e lëvizjes së qytetarëve,...

Pionerët e krenarisë

Pionerët e krenarisë

para 3 muajve - CBC

Fushatat e të drejtave të homoseksualëve që luftuan për barazinë LGBT u nderuan këtë muaj si “Pionierë Krenarie” nga një bankë. Mark Anderson, Adrian Hartnett-Beasley, Winston Godwin dhe Greg DeRoche u...

Sonte arrijnë refugjatët afganë në Kosovë

Sonte arrijnë refugjatët afganë në Kosovë

para 3 muajve - CBC

Rreth 100 refugjatë afganë pritet të arrijnë sonte në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, njofton Telegrafi, përcjellë CBC. Sipas burimeve të mediumit, ata do të vendosen në kampin ushtarak...

Historia e sulmeve të Shtëpisë së Bardhë

Historia e sulmeve të Shtëpisë së Bardhë

para 3 muajve - CBC

24 gusht 1814 Në kulmin e Luftës së 1812 midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Anglisë, trupat britanike sulmuan Shtëpinë e Bardhë. Ushtarët thuhet se u ulën për të ngrënë një vakt të bërë nga ushqimi...

Vazhdon situata e rëndë me COVID  IKSHPK publikon raportin 24 orësh

Vazhdon situata e rëndë me COVID, IKSHPK publikon raportin 24 orësh

para 3 muajve - CBC

Në 24 orët e fundit kanë rezultuar 1 891 raste pozitive me COVID-19, dhe janë raportuar 18 raste të vdekjeve. Kjo është bërë e ditur në raportin e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës...

58 vite nga fjalimi  I Have a Dream

58 vite nga fjalimi “I Have a Dream”

para 3 muajve - CBC

Në shkallët e Memorialit Lincoln në Washington DC, lëvizja afro-amerikane për të drejtat civile, arrin kulmin e saj kur Martin Luther King Jr., mban fjalimin e tij “I Have a Dream” para rreth 250,000 pjesëmarrësve...

Sa zgjat një ftohje dhe si ta kuptoni se nuk është Covid

Sa zgjat një ftohje dhe si ta kuptoni se nuk është Covid

para 3 muajve - CBC

Mes pandemisë, fillimit të sezonit të gripit, sezonit të alergjisë apo virozave, nuk është çudi nëse e gjeni veten me hundë të bllokuara, ngacmim në fyt apo shqetësime të tjera. Nëse keni një ftohje të...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK