http://kariera.mk
Nëse hani djathë në mëngjes ja çfarë i ndodh organizmit

Nëse hani djathë në mëngjes, ja çfarë i ndodh organizmit

para 9 orë - Alsat-M

Kush nuk e do djathin? Shqiptarët e konsumojnë shumë. Një fetë djathi e shndërron edhe sallatën apo vaktin më të mërzitshëm në një gosti të shijshme. Djathi, edhe në të kaluarën ka qenë një nga produktet...

Thaçi përkrah nënshkrimin e marrëveshjes që Lugina e Preshevës t i bashkohet Kosovës

Thaçi përkrah nënshkrimin e marrëveshjes, që Lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës

para 10 orë - Alsat-M

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka vlerësuar se Kosova duhet t’i mbështesë me veprime konkrete kërkesat e shqiptarëve të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës. “Unë i përgjigjem pozitivisht çdo mundësie...

Kisha Katolike e Kosovës kundër ndryshimit të kufijve

Kisha Katolike e Kosovës kundër ndryshimit të kufijve

para 10 orë - Alsat-M

Drejtuesi i Kishës Katolike në Kosovë Don Lush Gjergji, ka dalë hapur kundër idesë për korrigjim të kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, që u propozua nga presidentët e të dyja vendeve Hashim Thaçi dhe...

Ja kush janë gjykatësit për rastin e Almirit në Apel

Ja kush janë gjykatësit për rastin e Almirit në Apel

para 10 orë - Alsat-M

Alsat M nga burime brenda Gjykatës së Apelit mëson se 3 nga 5 gjykatësit e trupit gjykues për rastin e Almir Aliut janë: Jani Niça, Enver Bexheti dhe Enver Amzai. Seanca e parë publike do të mbahet më 1 tetor në orën 12:30.

Turqi Gjykata urdhëron lirimin e një deputeti të opozitës

Turqi, Gjykata urdhëron lirimin e një deputeti të opozitës

para 10 orë - Alsat-M

Gjykata e Kasacionit të Turqisë urdhëroi sot lirimin e një deputeti të opozitës i cili u dënua me gati gjashtë vite burg në shkurt, raportuan mediat. Duke konfirmuar këtë dënim, Gjykata vendosi të lirojë...

Kotzias Bllokimi i negociatave me Tiranën për shkak të Metës

Kotzias: Bllokimi i negociatave me Tiranën për shkak të Metës

para 11 orë - Alsat-M

Ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias, ka deklaruar se negociatat Athinë – Tiranë janë bllokuar për shkak të rezervave të presidentit shqiptare dhe mungesës së kuorumit të gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë....

Masakër në SHBA një grua vret 3 persona e plagos dy të tjerë

Masakër në SHBA, një grua vret 3 persona e plagos dy të tjerë

para 12 orë - Alsat-M

Tre persona kanë humbur jetën dhe dy të tjerë kanë mbetur të plagosur në një incident me të shtëna në një qendër të shpërndarjes së një rrjeti farmacish “Rite Aid”, në kontenë Hartford, në Merilend të...

Kriza e migrantëve në Europë Tramp rekomandon ngritjen e një muri

Kriza e migrantëve në Europë, Tramp rekomandon ngritjen e një muri

para 12 orë - Alsat-M

Presidenti amerikan Donald Tramp ka rekomanduar ngritjen e një muri mespërmes Saharasë në mënyrë që të zgjidhet kriza e migrantëve në Europë. Kjo u konfirmua nga ministri i jashtëm Spanjoll, Hosep Borrel....

Kim Jong Un dëshiron një takim të dytë me Presidentin Trump

Kim Jong Un dëshiron një takim të dytë me Presidentin Trump

para 12 orë - Alsat-M

Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-in bëri të ditur se udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un, dëshiron të mbajë një takim të dytë me Presidentin amerikan Donald Trump, me qëllim shpejtimin e procesit...

FMN Lufta tregtare Kinë SHBA me ndikim të jashtëzakonshëm ekonomik

FMN: Lufta tregtare Kinë-SHBA me ndikim të jashtëzakonshëm ekonomik

para 12 orë - Alsat-M

Lufta tregtare midis Kinës dhe SHBA-së mund të ketë një ndikim të jashtëzakonshëm në ekonominë e dy shteteve, u shpreh sot zëdhënësi i FMN-së, disa ditë para hyrjes në fuqi të taksave të reja doganore....

Japonia nga 2020 fillon prodhimi i automjeteve fluturuese

Japonia, nga 2020 fillon prodhimi i automjeteve fluturuese

para 13 orë - Alsat-M

Japonia ka filluar punimet e projektit të automjetit fluturues që planifikon ta prodhojë në vitin 2020. Të paktën 20 kompani në mesin e të cilëve edhe Uber, Japan Airlines, Airbus, Boeing, NEC, Toyota,...

Nëse Turqia ngelet në dorë të Rusisë e Iranit Perëndimi mund ta paguajë shtrenjtë

Nëse Turqia ngelet në dorë të Rusisë e Iranit, Perëndimi mund ta paguajë shtrenjtë

para 13 orë - Alsat-M

Vlera e lirës turke ka rënë me 40% përkundrejt dollarit brenda këtij viti. Marrëdhëniet midis dy vendeve arritën në pikën më të ulët kur presidenti Amerikan dyfishoi tarifat për çelikun dhe aluminin, si...

 Almiri  më 1 tetor seanca e parë në Gjykatën e Apelit

‘Almiri’, më 1 tetor seanca e parë në Gjykatën e Apelit

para 14 orë - Alsat-M

Më 1 tetor është caktuar seanca gjyqësore për rastin e Almirit ne Gjykatën e Apelit. Lënda shkon ne shkallë të dytë pas ankesës së palës se dëmtuar.

Britani rekord për thurjen më të madhe me shtiza

Britani, rekord për thurjen më të madhe me shtiza

para 14 orë - Alsat-M

Elizabet Betsy Bond, një studente nga Wiltshire, Britania e Madhe, mban rekordin për thurje më të madhe me shtiza , që është në masë prej 4.42 m e gjatë dhe me diametër prej 9.01cm. Betsy ka krijuar thurjet...

Fonde për përforcimin e demokracisë lokale

Fonde për përforcimin e demokracisë lokale

para 14 orë - Alsat-M

Projekt prej 10 milion eurosh nga ana e BE-s për përforcimin e kapaciteteve të administratës lokale dhe të sektorit civil, me qëllimin krysorë, bashkëpunim ndërmjet këtyre dy faktorëve. Rreth 40 mijë qytetarë...

Vizbeg në nëntor fillon ndërtimi i rrjetit të kanalizimeve dhe ujësjellësit

Vizbeg, në nëntor fillon ndërtimi i rrjetit të kanalizimeve dhe ujësjellësit

para 14 orë - Alsat-M

Në nëntor do të fillojë ndërtimi i rrjetit të ujësjellësit dhe kanalizimit në zonën industriale në Vizbeg. Investimi është tetë milionë euro dhe do të jetë gati për dy vjet. Përveç kësaj, në komunën e...

Pançevski merret në pyetje për keqpërdorimin e sistemit AKMIS

Pançevski merret në pyetje për keqpërdorimin e sistemit “AKMIS”

para 14 orë - Alsat-M

Pothuajse tre orë gjykatësi Vladimir Pançevski u përgjigj në prokurori për abuzime të mundshme të sistemit AKMIS derisa ai ishte kryetar i Gjykatës Penale. Edhe pse fillimisht mohoi se në përgjithësi është...

Kërkohet zgjidhje për linjën hekurudhore Beograd Shkup Selanik

Kërkohet zgjidhje për linjën hekurudhore Beograd-Shkup-Selanik

para 14 orë - Alsat-M

Dhjetë ditë para ndërprerjes së linjës hekurudhore Beograd-Shkup-Selanik nga ana e “Serbia Voz”, Qeveria e Maqedonisë do të kërkojë zgjidhje për problemin në fjalë. Ata konfirmojnë se kjo linjë ka rëndësi...

Konferencë Pesëmarrja e të rinjve në proceset politike është e rëndësishme

Konferencë: Pesëmarrja e të rinjve në proceset politike, është e rëndësishme

para 14 orë - Alsat-M

Të rinjtë në Maqedoni duhet të bëhen pjesë e vendimeve të rëndësishme politike siç janë zgjedhjet apo referendumi. Kështu vlerësuan përfaqësuesit e Parlamentit Evropian duke folur për pjesëmarrjen e të...

Filloi faza e dytë e dialogut Zhan Mone

Filloi faza e dytë e dialogut “Zhan Mone”

para 14 orë - Alsat-M

Eurodeputetët, Eduard Kukan dhe Knut Flekenshtajn paralajmëruan fazën e dytë të “Dialogut Zhan Mone”. Para deputetëve ata shpjeguan raportin e fazës së parë të dialogut ku përmendën të arriturat, në mesin...

Korrupsioni dhe sundimi i së drejtës pengesa për biznesmenët

Korrupsioni dhe sundimi i së drejtës, pengesa për biznesmenët

para 15 orë - Alsat-M

Korrupsioni dhe sundimi i keq i së drejtës janë pengesat më të mëdha të biznesmenëve austriak për të punuar në Maqedoni. Megjithatë, ata shprehen se klima e biznesit në vend është solide dhe presin që...

VIP hap dyert e godinës së re në sheshin Shën Mëria

VIP hap dyert e godinës së re në sheshin “Shën Mëria”

para 15 orë - Alsat-M

Kompania e komunikimeve telefonike VIP ka hapur dyert e godinës së re në sheshin “Shën Mëria”. Godina është e rregulluar sipas të ashtuquajturit “parim i punës së shkathët” që bazohet në funksionalitet...

Burgstaler Korrupsioni pengon biznesin

Burgstaler: Korrupsioni pengon biznesin

para 15 orë - Alsat-M

Korrupsioni dhe sundimi i keq i së drejtës janë pengesat më të mëdha të biznesmenëve austriak për të punuar në Maqedoni. Megjithatë, ata shprehen se klima e biznesit në vend është solide dhe presin që...

Mungesë ilaçesh dhe trajtimi për sëmundjet endokrine

Mungesë ilaçesh dhe trajtimi për sëmundjet endokrine

para 15 orë - Alsat-M

Maqedonia nuk është e aftë të sigurojë terapi për fëmijët me pengesa në zhvillimin trupor, thonë nga shoqata “Rritja”. Sipas tyre në mungesë të përgatitjes së personalit për të diagnostifikuar me kohë...

Banka Botërore kredi për rrugën në Kriva Pallankë

Banka Botërore, kredi për rrugën në Kriva Pallankë

para 15 orë - Alsat-M

Me kredi prej 10 milion eurove nga Banka Evropiane për rindërtim dhe zhvillim, do të rindërtohet rruga nga Kriva Pallanka deri në pikën kufitare Deve Bair. Gjatësia e përgjithshme e pjesës që do të modernizohet...

 Tortura  prezantohen materiale sekrete

“Tortura”, prezantohen materiale “sekrete”

para 15 orë - Alsat-M

Në seancën e sotme gjyqësore për rastin “Tortura” u prezantua një video material që ka lidhje edhe me rastin “Fushata” për të cilin Lube Boshkovski ka marr dënim me burg prej 5 vjetësh. Sipas avokatit...

Paraqitja në DAP Tevdovski T u ndihmohet pensionistëve

Paraqitja në DAP, Tevdovski: T’u ndihmohet pensionistëve

para 15 orë - Alsat-M

Reagimi i opinionit detyroi Ministrinë e Financave të ndërrojë mendje lidhur me paraqitjen vjetore të tatimit në Drejtorinë e të Ardhurave Publike (DAP) për pensionistët. I pari i financave Tevdovski konsideron...

Shkolla Fillore Vëllazërim bashkimi në Ohër në gjendje të mjerueshme

Shkolla Fillore “Vëllazërim bashkimi” në Ohër, në gjendje të mjerueshme

para 15 orë - Alsat-M

Më shumë se 1.000 nxënës në shkollën “Vëllazërim bashkimi” po ndjekin mësimet në kushte të mjerueshme. Kjo është shkolla fillore e vetmja në Ohër, ku pos në gjuhën maqedonase, mësohet edhe në gjuhën shqipe....

 Marrëveshja e Prespës  përplasje mes eurodeputetëve grek

“Marrëveshja e Prespës”, përplasje mes eurodeputetëve grek

para 15 orë - Alsat-M

Eurodeputeja nga radhët e partisë opozitare greke, Demokracia e Re, Maria Spyraki përsëriti qëndrimin e partisë së saj kundër Marrëveshjes për emrin. Spyraki nga Kuvendi i Maqedonisë theksoi se partia...

Institucionet shëndetësore të paafta për të siguruar terapinë për fëmijët me pengesa në zhvillimin e trupit

Institucionet shëndetësore të paafta për të siguruar terapinë për fëmijët me pengesa në zhvillimin e trupit

para 15 orë - Alsat-M

Maqedonia nuk është e aftë të sigurojë terapi për fëmijët me pengesa në zhvillimin trupor, thonë nga shoqata “Rritja”. Sipas tyre në mungesë të përgatitjes së personalit për të diagnostifikuar me kohë...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK