http://kariera.mk
 Dalja e Polonisë nga BE  e pamundur

"Dalja e Polonisë nga BE - e pamundur "

para 6 orë - DW

Konfrontimi midis qeverisë polake dhe BE është shtuar. Madje flitet edhe për një dalje të Polonisë nga BE. Por eksperti i Evropës Lindore, Milan Nic nuk e beson këtë. DW: Zoti Nic, sa serioze është gjendja...

Retorikë e urrejtjes në fushatën elektorale në Hungari

Retorikë e urrejtjes në fushatën elektorale në Hungari

para 14 orë - DW

Një deputet i partisë Fidesz, poston një fotografi me një derr të therur, ku shënohet emri i miliarderit nga SHBA George Soros. Kjo është një shenjë e retorikës në rritje të urrejtjes nga Orbani dhe partia...

Koment Dështim për Trumpin  fitore për Alabaman

Koment: Dështim për Trumpin - fitore për Alabaman

para 14 orë - DW

Zgjedhësit në Alabaman konservatore treguan se edhe në kohët e polarizimit më të madh nuk janë parësore gjithmonë interesat partiake, por edhe dinjiteti dhe morali. Ishte një lojë me përfundim të panjohur,...

Shqipëri 2017 me 10 gra të vrara si pasojë e dhunës në familje

Shqipëri: 2017 me 10 gra të vrara si pasojë e dhunës në familje

para 14 orë - DW

Parlamenti përmes një rezolute i kërkon qeverisë masa urgjente për reduktimin e dhunës në familje. Ndërkohë ambasadorja e BE-së Vlahutin thekson, se gratë një kapacitet i jashtëzakonshëm që në Shqipëri...

Maqedoni Nuk ka emër magjik palët po bashkëbisedojnë

Maqedoni: Nuk ka emër magjik, palët po bashkëbisedojnë

para një dite - DW

Bisedimet Shkup-Athinë me ndërmjetësimin e OKB-së zhvillohen në atmosferë pozitive, por ende pa marrëveshje. Ndërmjetësuesi i OKB-së, Niemitz: Atmosfera është e përkryer. Na duhet progres për zgjidhjen...

Koment Aty ku është Macroni është përpara

Koment: Aty ku është Macroni, është përpara...

para një dite - DW

Tani Presidenti i Francës po shpëton klimën. Dhe i tregon vendin Donald Trumpit. Dhe pak shfrytëzon edhe vakumin, që sundon për momentin në Berlin, mendon Jens Thurau. Sërish një takim i nivelit të lartë...

Koment i FAZ Tepër radikale

Koment i FAZ: Tepër radikale

para një dite - DW

Presidenti Trump bën përgjegjës për përpjekjen për atentat në New York "sistemin jo rigoroz të imigrimit". Por ky është shpjegim i thjeshtëzuar. Pritej që pas përpjekjes më të fundit për atentat terrorist...

Zaev në Prishtinë Hetim ndërkombëtar për rastin e Kumanovës

Zaev në Prishtinë: Hetim ndërkombëtar për rastin e Kumanovës

para 2 dite - DW

Vizita e kryeministrit maqedonas, Zoran Zaev, në Prishtinë është e para e një kryeministri të Maqedonisë në Kosovë, që nga shpallja e pavarësisë. Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, i cili po qëndron...

Gjermani 13 milionë Euro ndihma për Kosovën

Gjermani: 13 milionë Euro ndihma për Kosovën

para 2 dite - DW

Ndihma financiare prej 13 milionë Eurosh nga qeveria e Gjermanisë për Kosovën do të shfrytëzohen në projekte të ndryshme, që kanë të bëjnë kryesisht me të rinjtë e kthyer nga migracioni. 13 milionë Euro...

Shtetet e BE vendosin Bashkimin evropian të Mbrojtjes

Shtetet e BE vendosin Bashkimin evropian të Mbrojtjes

para 3 dite - DW

Politika e mbrojtjes bënte pjesë prej kohësh në fushat, në të cilat shtetet e BE e kishin shumë të vështirë të bashkëpunonin. Tani u mor një vendim, që do të nisë një epokë të re. Shtetet e BE ranë dakord...

Wolfgang Petrisch BE sё i duhet njё i ngarkuar i posaҁёm pёr Kosovёn

Wolfgang Petrisch: BE-sё i duhet njё i ngarkuar i posaҁёm pёr Kosovёn

para 3 dite - DW

Pёr ta zgjidhur konfliktin mes Serbisё dhe Kosovёs nё bisedime nuk duhet tё ketё tema tabu, thotё pёr DW Wolfgang Petrisch. Brukseli duhet ta shohё si njё nga prioritet e veta raportin e Ballkanit Perёndimor...

Koment Ai që djeg në Gjermani Yllin e Davidit nuk mbrohet nga liria e mendimit

Koment: Ai që djeg në Gjermani Yllin e Davidit nuk mbrohet nga liria e mendimit

para 3 dite - DW

Gjermania është një vend i hapur dhe tolerant. Por ai që do të jetojë në Gjermani duhet të bjerë dakord me konsensusin e vlerave tona. Këtu bën pjesë luftimi i antisemitizmit, mendon kryeredaktorja e DW,...

Koment i FAZ Kolltuku arab

Koment i FAZ: Kolltuku arab

para 3 dite - DW

Ato qenë shpallur qenë "ditë të zemërimit". Megjithatë janë të paktë arabët që i preku vendimi i Presidentit amerikan Trump për ta zhvendosur ambasadën në Jeruzalem. Por vendimi preku Presidentin turk...

Koment i FAZ Marrëveshja e parë midis Britanisë së Madhe dhe BE ngjall shpresa për një Brexit jo të ashpër

Koment i FAZ: Marrëveshja e parë midis Britanisë së Madhe dhe BE ngjall shpresa për një Brexit jo të ashpër

para 4 dite - DW

Pa asnjë dyshim, rënia në parim dakord në çështjen e zgjidhjes së martesës Mbretëri e Bashkuar/Bashkim Evropian është një lajm i mirë. Pfundi e mori veten, tregjet janë vënë në lëvizje, ekonomia reagon...

Arabët kërkojnë njohjen e Palestinës si shtet

Arabët kërkojnë njohjen e Palestinës si shtet

para 4 dite - DW

Pas vendimit të Presidentit të SHBA, Trump, për ta njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit, Liga Arabe ndërmerr kundërgoditje diplomatike. Diskutohen edhe sanksione kundër SHBA. Ministrat e Ligës Arabe...

Koment i FAZ Ëndrra evropiane e Macronit  shans për BE

Koment i FAZ: Ëndrra evropiane e Macronit - shans për BE

para 4 dite - DW

Nderimi me Çmimin e Karlit të Madh tregon se "ëndrra evropiane" e Macronit është një shans i rëndësishëm për BE për t'i dhënë historisë së tij një drejtim të ri. Dhënia e Çmimit Karli i Madh Presidentit...

Veprimtarët e të drejtave të njeriut  të kërcënuar

Veprimtarët e të drejtave të njeriut - të kërcënuar

para 4 dite - DW

Gjithnjë e më shumë veprimtarë të të drejtave të njeriut e paguajnë angazhimin me jetën e tyre. Shumë kërcënohen dhe persekutohen. Ka vite që situata e të drejtave të njeriut në botë është në keqësim....

Koment Feja islame dhe Perёndimi nuk janё kontradiktё

Koment: Feja islame dhe Perёndimi nuk janё kontradiktё

para 4 dite - DW

Sipas njё studimi tё institutit tё Uashingtonit "Pew Research Center" numri i mylsimanёve nё Europё do tё rritet. Megjithatё kjo nuk ёshtё arsye pёr tё ndjellë fantazmёn e islamizimit tё Perёndimit, mendon...

A do ta nxjerrë Moraviecki Poloninë nga izolimi

A do ta nxjerrë Moraviecki Poloninë nga izolimi?

para 5 dite - DW

Dorëheqja e kryeministres së Polonisë Szydlo erdhi papritur. Tani, ai që do ta çojë përpara Poloninë do të jetë ministri i Ekonomisë Moraviecki. Ndërrimi vjen në mes të konfliktit për reformën e drejtësisë....

Çmimi ndёrkombёtar i Karlit 2018 pёr Emmanuel Macron

Çmimi ndёrkombёtar i Karlit 2018 pёr Emmanuel Macron

para 5 dite - DW

Presidenti francez vlerёsohet me Çmimin e qytetit tё Ahenit Karli i Madh pёr vitin 2018 pёr merita nё unitetin e Europёs. Macron vlerёsohet pёr "vizionin e njё Europe tё re dhe rithemelimin e projektit...

Shqipëri Mbaron mandati i Prokurorit të Përgjithshëm

Shqipëri: Mbaron mandati i Prokurorit të Përgjithshëm

para 5 dite - DW

Mandati i Prokurorit të Përgjithshëm ka përfunduar, kur nga Vettingu i prokurorëve nuk ka emra që kanë kaluar testin. Maxhoranca është për zgjedhje e një Prokurori të Përgjithshëm të Përkohshëm, ozita...

Grindja pёr Jeruzalemin dy tё vdekur qindra tё plagosur

Grindja pёr Jeruzalemin: dy tё vdekur qindra tё plagosur

para 5 dite - DW

Goma makinash qё digjen, gurё qё hidhen anё e mbanё: Pas njohjes sё Jeruzalemit nga SHBA-ja si kryeqytet i Izraelit vendi i shenjtё po tronditet nga trazirat. Nё Kёshillin e Sigurimit amerikanёt po hasin...

Gjermani Socialdemokratёt rizgjedhin Schulz me 81 94 pёrqind

Gjermani: Socialdemokratёt rizgjedhin Schulz me 81,94 pёrqind

para 7 dite - DW

Martin Schulz u rizgjodh nё kongresin e partisё socialdemokrate, SPD, me 508 vota pro kundrejt 97 kundёr. SPD u shpreh pёr bisedime sondazhi me unionin konservator pёr krijimin e qeverisё, por me rezultat...

Kosovë Koalicioni me dy qendrime për demarkacionin me Malin e Zi

Kosovë: Koalicioni me dy qendrime për demarkacionin me Malin e Zi

para 7 dite - DW

Kalimi në kuvend i marrëveshjes së demarkacionit ka nxjerrë në pah dallimet brenda koalicionit. Partnerët ndërkombëtarë: kuvendi duhet ta ratifikojë marrëveshjen. Analistët: mosratifikimi vë në pikëpyetje...

Koment Njё fund i hipokrizisё

Koment: Njё fund i hipokrizisё

para 7 dite - DW

Vendimi i Donald Trumpit pёr ta njohur Jeruzalemin si kryeqytet tё Izraelit, ndonёse ёshtё i sinqertё, shkakton njё dinamikё me rezultat tё paparashikueshёm, mendon gazetari i FAZ Rainer Hermann. Ka njё...

Shqipëria në përpjekje për të ndaluar azilkërkimin

Shqipëria në përpjekje për të ndaluar azilkërkimin

para një jave - DW

27.575 qytetarë nga Shqipëria kërkuan azil në vendet e BE-së gjatë vitit 2017. Gjermania është në krye të vendeve të preferuara, e ndjekur nga Franca. Shpresa vdes e fundit. Kështu më thotë Agroni, i ulur...

BE ja planifikon Fondin Monetar Evropian deri në vitin 2019

BE-ja planifikon Fondin Monetar Evropian deri në vitin 2019

para një jave - DW

BE-ja do të krijojë një Fond Monetar Evropian sipas modelit të FMN-së si dhe një post të ri. Plani kohor për ristrukturimin e gjerë të Eurozonës është gati: deri në mesin e vitit 2019, Komisioni i BE-së...

Vendim i rrezikshëm i presidentit amerikan

Vendim i rrezikshëm i presidentit amerikan

para një jave - DW

Vendimi i presidentit Trump për transferimin e ambasadës së SHBA-së nga Tel Avivi në Jeruzalem mund të shkaktojë një intifadë të tretë, mendon ish-ambasadori në Izrael gjerman Rudolf Dreßler. SHBA e ka...

Studentë nga Berlini në luftë kundër gjuhës së urrejtjes në rrjetet sociale

Studentë nga Berlini në luftë kundër gjuhës së urrejtjes në rrjetet sociale

para një jave - DW

Facebook kritikohet prej vitesh se nuk bën sa duhet për luftimin e shpifjeve dhe fyerjeve në faqet e tij. Tani FB ka shallur një konkurs dhe po shfrytëzon përsëri dijet e përdoruesve. Në luftën kundër...

Vizitë tek fqinji Erdogani në Athinë

Vizitë tek fqinji: Erdogani në Athinë

para një jave - DW

Një ngjarje historike: për herë të parë pas 65 vjetësh një president turk viziton Greqinë. Në qendër të vizitës së Rexhep Taip Erdoganit në Athinë janë temat ekonomike dhe kriza e refugjatëve. Erdogani...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK