http://kariera.mk
Macron Nismë e re për dialog  Prishtina reagon

Macron: Nismë e re për dialog - Prishtina reagon

para 3 orë - DW

Presidenti francez Emmanuel Macron do të angazhohet më fort për zgjidhjen e konfliktit mes Serbisë dhe Kosovës. Por Prishtina thotë se nuk ulet më në tavolinën e dialogut me Serbinë pa një marrëveshje...

Von der Leyen presidentja e re e Komisionit Evropian

Von der Leyen presidentja e re e Komisionit Evropian

para 4 orë - DW

Ministrja gjermane e Mbrojtjes Ursula von der Leyen pati një betejë të vështirë si kandidate kompromisi për kreun e Komisionit të BE-së. Ajo fitoi më një shumicë të vogël 383 nga 747 vota të eurodeputetëve....

Shtohet numri i të huajve në Gjermani

Shtohet numri i të huajve në Gjermani

para 8 orë - DW

Gjermania është një ndër vendet ku së fundi është shtuar numri i banorëve. Vetëm në vitin 2018 është shtuar numri i banorëve për 400.000. Zyra e Statistikave në Wiesbaden bën të ditur se në Gjermani gjatë...

BE sanksione Turqisё pёr shkak tё grindjes pёr gazin

BE sanksione Turqisё pёr shkak tё grindjes pёr gazin

para 15 orë - DW

Turqia i pretendon pёr vete rezervat e gazit nё pjesёn lindore tё Mesdheut. Por BE mbёshtet qartazi vendin anёtar Qipron - qё i ka vet nё fokus kёto rezerva. Grindja territoriale pёr gazin po ashpёrsohet....

Ursula von der Leyen tёrhiqet nga posti i ministres sё Mbrojtjes

Ursula von der Leyen tёrhiqet nga posti i ministres sё Mbrojtjes

para 15 orë - DW

Tё martёn Ursula von der Leyen do tё pёrballet me votimin si presidente e ardhёshme e Komisionit tё BE, rezultati nuk dihet. Por pavarёsisht nga rezultati nё Bruksel, ajo tё mёrkurёn do tё tёrhqet nga...

Pasiguria pёr ushqimin Uria nё botё nё rritje

Pasiguria pёr ushqimin: Uria nё botё nё rritje

para 16 orë - DW

Nё botё vazhdon tё ketё njerёz tё uritur. Raporti pёr sigurinё e ushqimit i OKB-sё pёrmend pёr kёtё tri arsye: konfliktet, zhvillimi i ngadaltё dhe ndryshimin e klimёs. Qёllimi i OKB-sё, pёr ta shmangur...

Shkup Deklaron dorëheqjen Prokurorja Speciale Publike

Shkup: Deklaron dorëheqjen Prokurorja Speciale Publike

para një dite - DW

Kryeprokurorja speciale publike Katica Janeva deklaroi dorëheqje të parevokueshme. Janeva thotë, se nuk do të lejojë që emri i saj të shfrytëzohet si alibi për t'u mbajtur në peng e ardhmja e Prokurorisë...

Gjermani Kosovë Bashkëpunim në fushën e shëndetësisë

Gjermani-Kosovë: Bashkëpunim në fushën e shëndetësisë

para një dite - DW

Gjermania do ta ndihmojë Kosovën me ekspertizë në fushën e shëndetësisë, ndërsa edhe Kosova mund të kryej shumë shërbime mjekësore për shtetin gjerman. Qeveria e Kosovës dhe qeveria gjermane kanë rënë...

Çfarë pritet nga vizita e Macronit në Serbi

Çfarë pritet nga vizita e Macronit në Serbi?

para një dite - DW

Presidenti i Francës Emmanuel Macron fillon sot vizitën në Beograd. Në qendër të vëmendjes janë raportet bilaterale, por do të flitet edhe për Kosovën. Vizita e parë zyrtare e një presidenti francez në...

Tri fuqitë evropiane apel për ulje tensioni Teheran  SHBA

Tri fuqitë evropiane apel për ulje tensioni Teheran - SHBA

para një dite - DW

Gjermania, Franca e Britania e Madhe bëjnë thirrje për veprim "të përgjegjshëm" për të ulur tensionet mes Teheranit dhe SHBA mbi marrëveshjen atomike të vitit 2015 pasi Irani shkeli kufizimet mbi pasurimin...

Kroaci Dёbimi i refugjatёve me pak dhunё

Kroaci: Dёbimi i refugjatёve me "pak dhunё"

para një dite - DW

Kishte kohё qё Kroacia i mohonte njoftimet pёr kthimin e refugjatёve ilegalё nё vendin fqinj Bosnje-Hercegovinё. Por presidentja kroate pranoi nё njё intervitё televizive, se ka tё ashtuquajtura push-backs....

Franca kremton festёn kombёtare

Franca kremton festёn kombёtare

para 2 dite - DW

Nё Francё zhvillohen ceremonitё festive pёr nder tё "Grande Nation". Nё pikёn kulmore tё festёs, paradёn ushtarake, marrin pjesё pёrfaqёsues tё nivelt tё lartё nga shumё vende tё botёs. Nё 230 vjetorin...

Donald Trump në kërkim të aleatëve kundër Iranit

Donald Trump në kërkim të aleatëve kundër Iranit

para 3 dite - DW

Pas një serie incidentesh në Gjirin Persik, SHBA po kërkojnë aleatë të vjetër e të rinj për të krijuar një koalicion ushtarak në mbrojtje të Ngushticës së Hormuzit. Cilat vende janë të gatshme e cilat...

Jeta e padurueshme me një narcizist

Jeta e padurueshme me një narcizist

para 4 dite - DW

Narcizistët e sëmurë janë partnerë të vështirë në jetën bashkëshortore. Pavarësisht mirëkuptimit për shpirtin e trazuar pas egos së theksuar: nëse nuk do të humbasësh vetveten sa më parë larg prej një...

Terroristi rus i kapur në Tiranë erdhi me azilkërkuesit

Terroristi rus i kapur në Tiranë erdhi me azilkërkuesit

para 4 dite - DW

Në Tiranë është arrestuar një shtetas rus, luftëtar në grupet terroriste islamike. Ai kishte hyrë në Shqipëri nga pika kufitare e Kakavijës, në Gjirokastër, me një grup azil-kërkuesish që vinte nga Greqia....

Wieslaw Tarka Ballkani Perëndimor dhe BE janë në udhëkryq

Wieslaw Tarka: Ballkani Perëndimor dhe BE janë në udhëkryq

para 4 dite - DW

Anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE as s'mund të sfidohet dhe as s'mund të zëvendësohet me forma të tjera angazhimi të BE, thekson në intervistë me DW, Ambasadori Wieslasw Tarka, koordinator i Samitit...

Britania e Madhe dërgon anije lufte në Gjirin Persik

Britania e Madhe dërgon anije lufte në Gjirin Persik

para 4 dite - DW

Situata në Gjirin Persik po përkeqësohet: Në mesin e tensioneve me Iranin, Britania e Madhe dërgon anijen e luftës „HMS Duncan“ në gji, që duhet të sigurojë transportin e anijeve në rajon. Anija e luftës,...

Ursula von der Leyen  Zgjedhja e pasigurtë për shkak të socialdemokratëve gjermanë

Ursula von der Leyen - Zgjedhja e pasigurtë për shkak të socialdemokratëve gjermanë

para 4 dite - DW

Një grua mund të bëhet presidente e KE. SPD duhet të tejkalojë kokëfortësinë e saj dhe të mbështesë Ursula von der Leyen, kandidaten gjermane, ashtu si socialdemokratët e tjerë europianë, mendon Felix...

Duhet t i pranojë tani Gjermania familjet e anëtarëve të IS it

Duhet t'i pranojë tani Gjermania familjet e anëtarëve të IS-it?

para 5 dite - DW

Gjykata Administrative e Berlinit ka vendosur: Po, Gjermania duhet t'u mundësojë kthimin në shtëpi familjeve të luftëtarëve të të ashtuquajturit "Shteti Islamik", IS. Vendimi nuk ka hyrë ende në fuqi....

Studimi në Gjermani Ç mendojnë gjermanët për Islamin

Studimi në Gjermani: Ç'mendojnë gjermanët për Islamin?

para 5 dite - DW

Për shumicën e gjermanëve feja islame nuk përbën pasuri, në këtë përfundim arrihet në studimin "Larmia botëkuptimore dhe demokracia". Por studiuesit e fondacionit Bertelsmann konstatojnë edhe zhvillime...

Thaçi Zaev shfajësohet për deklaratat për ndryshim kufijsh

Thaçi: Zaev shfajësohet për deklaratat për ndryshim kufijsh

para 5 dite - DW

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha, se kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i ka telefonuar për t'i kërkuar falje lidhur me deklaratat, ku ai e përmend presidentin Thaçi në një plan për...

Para ruse për Legan e Salvinit

Para ruse për Legan e Salvinit?

para 5 dite - DW

Prokuroria është angazhuar për të hetuar lidhur me aferën për pagesat eventuale nga Rusia për partinë e ministrit të Brendshëm italian Salvini. Ky i fundit i hedh poshtë akuzat. Prokuroria në Milano ka...

Thaçi Zaev shfajësohet për daklaratat për ndryshim kufijsh

Thaçi: Zaev shfajësohet për daklaratat për ndryshim kufijsh

para 5 dite - DW

Presidenti i Kosovës, tha se kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i ka telefonuar për t'i kërkuar falje lidhur me deklaratat, ku ai e përmend një plan për ndryshim kufijsh. Presidenti i Kosovës,...

Kush janë përdhunuesit e një vajze në Gjermani

Kush janë përdhunuesit e një vajze në Gjermani?

para 6 dite - DW

Rati i dyshuar për përdhunim në Mülheim ka ndezur debat në Gjermani, e ka ngritur disa çështje juridike dhe social-kulturore, si mosha e dënimit të minorenëve, por edhe gjendja e fëmijëve të migrantëve...

Qeveria e re greke nuk do të kontestojë marrëveshjen për Maqedoninë e Veriut

Qeveria e re greke (nuk) do të kontestojë marrëveshjen për Maqedoninë e Veriut

para 6 dite - DW

Qeveria e re greke e kryeministrit, Kyriakos Mitsotakis nuk do të ndryshojë politikën e jashtme dhe evropiane. Gjatë kohës në opozitë Mitsotakis kundërshtonte Marrëveshjen me Shkupin. Po tani? "Më pak...

Shpresa vdes e fundit  Dy rome nga Kosova nderohen me çmimin e BE

Shpresa vdes e fundit - Dy rome nga Kosova nderohen me çmimin e BE

para 6 dite - DW

Çdo dy vjet Komisioni Evropian ndan një çmim për romët e angazhuar që punojnë për integrimin më të mirë të komunitetit të tyre në Ballkanin Perëndimor edhe në Turqi. Këtë vit ishin 14 gra rome, që u nderuan...

Ekspertiza A duhet t i paguajë Gjermania dëmshpërblime Greqisë dhe Polonisë

Ekspertiza: A duhet t'i paguajë Gjermania dëmshpërblime Greqisë dhe Polonisë?

para 6 dite - DW

Greqia ka kërkuar nga Gjermania reparacione për dëmet e Luftës së Dytë Botërore. Qeveria gjermane e ka refuzuar këtë kërkesë. Por një ekspertizë e Parlamentit Gjerman e vë në dyshim këtë refuzim. 80 vjet...

I ndalohet hyrja në Kosovë ministrit serb të Mbrojtjes

I ndalohet hyrja në Kosovë ministrit serb të Mbrojtjes

para 6 dite - DW

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin së bashku me një delegacion donin të vizitonin një spital në veri të Mitrovicës. Ndalesat për zyrtarët serbë, ashpërsimi i retorikës po i largojnë dy vendet...

Von der Leyen kërkon mbështetje për postin e Presidentes së KE

Von der Leyen kërkon mbështetje për postin e Presidentes së KE

para 7 dite - DW

Për të siguruar shumicën e votave në Parlamentin Evropian, Ursula von der Leyen po viziton me radhë grupet parlamentare. Por ajo ende nuk e ka siguruar zgjedhjen në postin e Presidentes së KE. 374 është...

Deutsche Bank shkurton 18 000 vende pune

Deutsche Bank shkurton 18.000 vende pune

para 7 dite - DW

Deutsche Bank planifikon që deri në vitin 2022 të shkurtojë rreth 18.000 vende pune. Reforma do të kushtojë rreth 7,4 miliardë. Priten ndryshime shumë serioze në koncern. Deutsche Bank (Banka Gjermane)...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK