http://kariera.mk
Hungaria konfirmon kërkesën për azil nga Nikolla Gruevski

Hungaria konfirmon kërkesën për azil nga Nikolla Gruevski

para 3 orë - Evropa e Lirë

Qeveria e Hungarisë ka konfirmuar të mërkurën pasdite se ka pranuar kërkesën për azil nga i ish kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevskit, i dënuar me dy vjet burg për shpërdorim të detyrës. “Ish kryeministri...

Këshilli i Sigurimit i OKB së diskutoi për Kosovën

Këshilli i Sigurimit i OKB-së diskutoi për Kosovën

para 4 orë - Evropa e Lirë

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara diskutoi të mërkurën raportin e përfaqësuesit të posaçëm të sekretarit të përgjithshëm në Kosovë, Zahir Tanin. Tanin theksoi nevojën që njerëzit në Kosovë të...

Ushtria amerikane mund të humbasë një luftë me Rusinë ose Kinën

Ushtria amerikane "mund të humbasë" një luftë me Rusinë ose Kinën

para 5 orë - Evropa e Lirë

Ushtria e Shteteve të Bashkuara "ka humbur epërsinë" e saj dhe potencialisht mund të humbasë luftën kundër Rusisë ose Kinës, thuhet në një raport të një paneli dypartiak, të themeluar nga Kongresi amerikan....

Turqia premton mbështetje për turqit e dëbuar nga Stalini

Turqia premton mbështetje për turqit e dëbuar nga Stalini

para 6 orë - Evropa e Lirë

Turqia u zotua se do të vazhdojë "të mbështesë kauzën" e turqve Meskhetian, duke shprehur solidaritet në 74-vjetorin e dëbimit të tyre nga Gjeorgjia në Azinë Qendrore, me urdhër të diktatorit sovjetik,...

PE Moldavia  shtet i kapur nga interesat e oligarkëve

PE: Moldavia, "shtet i kapur nga interesat e oligarkëve"

para 7 orë - Evropa e Lirë

Parlamenti Evropian miratoi një rezolutë kritike për Moldavinë, duke thënë se ajo është bërë një "shtet i kapur nga interesat e oligarkëve" që ushtrojnë ndikimin e tyre mbi pjesën më të madhe të shoqërisë...

Opozita nuk e ndërlidh mocionin me liberalizimin e vizave

Opozita nuk e ndërlidh mocionin me liberalizimin e vizave

para 7 orë - Evropa e Lirë

Opozita në Kosovë e konsideron si çështje të ndarë ngritjen e mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë së Kosovës nga procesi i liberalizimit të vizave. Përderisa Qeveria e Kosovës e ka vënë si prioritet kryesor...

Kuvajti ndalon Dostoyevskyn dhe qindra libra të tjerë

Kuvajti ndalon Dostoyevskyn dhe qindra libra të tjerë

para 8 orë - Evropa e Lirë

Autoritetet e Kuvajtit censuruan pothuajse njëmijë libra në një festival letrar që nisi të mërkurën, përfshirë edhe veprën "Vëllezërit Karamazov" të gjigantit rus të letërsisë, Fyodor Dostoyevsky. Novela...

Pronat shoqërore në komunat serbe mund t i shpëtojnë privatizimit

Pronat shoqërore në komunat serbe mund t’i ‘shpëtojnë’ privatizimit

para 8 orë - Evropa e Lirë

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për kthimin e ndërmarrjeve shoqërore nga Agjencia Kosovare për Privatizim, në menaxhim të Komunës së Mitrovicës së Veriut, Ranillugut dhe Kllokotit - komuna këto të banuara...

Karvani i migrantëve Qindra vetë arrijnë kufirin me SHBA në

Karvani i migrantëve: Qindra vetë arrijnë kufirin me SHBA-në

para 9 orë - Evropa e Lirë

Qindra migrantë nga Amerika Qendrore, që udhëtuan përmes Meksikës për të kërkuar azil në Shtetet e Bashkuara, arritën qytetin kufitar Tijuana. Një grup prej 400 vetash u shkëput nga një karvan prej 5,000...

Rusia thotë se SHBA po shkakton shqetësim të thellë global

Rusia thotë se SHBA po shkakton "shqetësim të thellë global"

para 10 orë - Evropa e Lirë

Kremlini tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara po shkaktojnë "shqetësim të thellë global". Zëdhënësi Dmitry Peskov i bëri këto komente dy javë pëpara një takimi të pritur midis presidentit rus, Vladimir...

Zaev Gruevski do të ekstradohet në Maqedoni

Zaev: Gruevski do të ekstradohet në Maqedoni

para 10 orë - Evropa e Lirë

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, ka hedhur poshtë para mediave të gjitha spekulimet se ka marrëveshje mes tij dhe ish kryeministrit Nikolla Gruevskit për tu larguar nga vendi. Zaev është shprehur...

Pence kritikon Suu Kyi në për trajtimin e myslimanëve Rohingya

Pence kritikon Suu Kyi-në për trajtimin e myslimanëve Rohingya

para 10 orë - Evropa e Lirë

Nënpresidenti amerikan, Mike Pence, kritikoi udhëheqësen e Birmanisë, Aung San Suu Kyi, për trajtimin që iu ka bërë qeveria e saj myslimanëve Rohingya dhe tha se pret "me ankth" se çfarë hapash do të ndërmerren...

As Çekia nuk do ta nënshkruajë paktin e OKB së për migrimin

As Çekia nuk do ta nënshkruajë paktin e OKB-së për migrimin

para 11 orë - Evropa e Lirë

Republika Çeke iu bashkua të mërkurën disa vendeve të Bashkimit Evropian që refuzojnë një pakt të Kombeve të Bashkuara për të rregulluar trajtimin e migrantëve në botë. Pakti Global për Sigurinë dhe Migrimin...

Jep dorëheqje ministri izraelit i Mbrojtjes për shkak të armëpushimit në Gaza

Jep dorëheqje ministri izraelit i Mbrojtjes për shkak të armëpushimit në Gaza

para 11 orë - Evropa e Lirë

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Avigdor Lieberman, dha dorëheqje pas vendimit të qeverisë për të pranuar një armëpushim, për t'iu dhënë fund përleshjeve me militantët palestinezë në Rripin e Gazës. Duke...

Gjukanoviq Bisedimet për territore me efekt domino për rajonin

Gjukanoviq: Bisedimet për territore, me efekt domino për rajonin

para 12 orë - Evropa e Lirë

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, konsideron se përparimi në gjithë Ballkanin Perëndimor është i rrezikuar dhe se "nervozizëm të veçantë" krijojnë, sipas tij, negociatat e reja midis presidentëve...

Merkel përkrah Macronin për krijim të ushtrisë evropiane

Merkel përkrah Macronin për krijim të ushtrisë evropiane

para 12 orë - Evropa e Lirë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka bërë thirrje për një formim eventual të ushtrisë evropiane, duke përkrahur propozimin e presidentit francez, Emmanuel Macron, gjë që pati zemëruar presidentin amerikan...

Kalgari kundërshton organizimin e Lojërave Olimpike Dimërore më 2026

Kalgari kundërshton organizimin e Lojërave Olimpike Dimërore më 2026

para 14 orë - Evropa e Lirë

Banorët e qytetit kanadez, Kalgari kanë votuar kundër ofertave që ky vend të jetë nikoqir i Lojërave Olimpike Dimërore që mbahen më 2026. Më shumë se 56 për qind e votuesve kanë kundërshtuar këtë ide....

A do t i bojkotoni produktet e Serbisë dhe Bosnjës

A do t’i bojkotoni produktet e Serbisë dhe Bosnjës?

para 14 orë - Evropa e Lirë

Embed Embed The code has been copied to your clipboard. width px height px The URL has been copied to your clipboard No media source currently available 0:00 0:03:02 0:00 Pas vendimit të Qeverisë së Kosovës...

Maqedoni Arrestohen dy bashkëpunëtorë të ish kryeministrit Nikolla Gruevski

Maqedoni: Arrestohen dy bashkëpunëtorë të ish-kryeministrit Nikolla Gruevski

para 15 orë - Evropa e Lirë

Në orët e hershme të mëngjesit të së mërkurës është arrestuar ish-ministri i Transportit në Maqedoni, Mile Janakievski si dhe ish-Sekretari i Përgjithshëm i Qeverisë, Kiril Bozhinovski, të cilët kanë mbajtur...

Kryeministrja britanike përballet me kabientin lidhur me paktin për Brexit

Kryeministrja britanike përballet me kabientin lidhur me paktin për Brexit

para 15 orë - Evropa e Lirë

Kryeministrja britanike, Theresa May do të përballet me kabinetin e saj më vonë gjatë ditës, teksa synon të fitojë mbështetjen e kolegëve të saj për një draft marrëveshje për Brexitin në mes të Mbretërisë...

Kryeministrja rumune kundërshton kritikat e BE së për reformat demokratike

Kryeministrja rumune kundërshton kritikat e BE-së për reformat demokratike

para 15 orë - Evropa e Lirë

Kryeministrja e Rumanisë, Viorica Dancila ka hedhur poshtë kritikat e Bashkimit Evropian se ky shtet është duke u kthyer mbrapa sa i përket reformave demokratike dhe ka insistuar se Bukureshti është i...

Myslimanët kërkojnë azil për pakistanezen e krishterë në Britani

Myslimanët kërkojnë azil për pakistanezen e krishterë në Britani

para 16 orë - Evropa e Lirë

Disa myslimanë të mirënjohur britanikë, duke përfshirë tre imamë u janë bashkuar thirrjeve që i kërkojnë Britanisë t’i ofrojë azil pakistanezes së krishterë, Asia Bibi, vendimi ndaj së cilës është përmbysur...

Qindra miliona euro të sekuestruara dhe konfiskuara

Qindra miliona euro të sekuestruara dhe konfiskuara

para 16 orë - Evropa e Lirë

Konfiskimi i pasurisë së fituar në mënyrë të paligjshme, përbën një nga shtyllat e luftimit të krimit të organizuar në Kosovë. Mbi 150 milionë euro llogaritet vlera e përgjithshme e mallrave të sekuestruara,...

Katastrofat natyrore dëmtojnë ekonominë e Japonisë

Katastrofat natyrore dëmtojnë ekonominë e Japonisë

para 17 orë - Evropa e Lirë

Ekonomia e Japonisë është zvogëluar në tremujorin e tretë të këtij viti për shkak të katastrofave natyrore që kanë goditur këtë shtet, çka ka rezultuar edhe me pengesa në eksport. Shifrat paraprake kanë...

Rusia mund të bojkotojë takimin e ardhshëm në Davos

Rusia mund të bojkotojë takimin e ardhshëm në Davos

para një dite - Evropa e Lirë

Rusia ka thënë se është duke konsideruar bojkotimin e Forumit Ekonomik Botëror që mbahet në Davos të Zvicrës, nëse manjatëve rusë nuk iu lejohet pjesëmarrja. “Nëse nuk ndryshohen këto vendime që janë marrë...

OKB Myslimanët Rohingya përballen me kërcënim serioz nëse kthehen në Mianmar

OKB: Myslimanët Rohingya përballen me "kërcënim serioz" nëse kthehen në Mianmar

para një dite - Evropa e Lirë

Udhëheqësja e Agjencisë për të Drejtat e Njeriut në Kombet e Bashkuara, Michelle Bachelet i ka bërë thirrje Bangladeshit që të ndalojë planet për të riatdhesuar 2,200 myslimanë Rohingya në Mianmar, duke...

Arrihet marrëveshje për draftin e parë të Brexitit

Arrihet marrëveshje për draftin e parë të Brexitit

para një dite - Evropa e Lirë

Kryeministrja britanike, Theresa May pritet të udhëheqë një takim të veçantë të kabinetit të saj lidhur me marrëveshjen për Brexit. Një burim nga kabineti i ka thënë BBC-së se teksti është miratuar nga...

Kosova në INTERPOL mision i mundshëm

Kosova në INTERPOL, mision i mundshëm

para një dite - Evropa e Lirë

Në Asamblenë e Përgjithshme të INTERPOL-it, e cila sivjet do të mbahet në Dubai, prej 18 deri më 21 nëntor, Kosova pret përkrahje të gjerë për t’u bërë pjesë e kësaj organizate, thonë zyrtarët e Qeverisë...

Ambasada e SHBA së Kosova nuk përfiton nga rritja e taksave për anëtarët e CEFTA s

Ambasada e SHBA-së: Kosova nuk përfiton nga rritja e taksave për anëtarët e CEFTA-s

para një dite - Evropa e Lirë

Ushtruesja e detyrës së ambasadores së Shtetetve të Bashkuara në Kosovë, Colleen E. Hyland, ka thënë përmes një postimi në Twitter se Kosova nuk përfiton nga rritja e detyrimeve për anëtarë tjerë të CEFTA-s....

CNN padit Shtëpinë e Bardhë

CNN padit Shtëpinë e Bardhë

para një dite - Evropa e Lirë

Rrjeti kabllor televiziv, CNN ka paditur administratën e presidentit amerikan, Donald Trump për shkak të heqjes së kredencialeve të gazetarit të kësaj kompanie në Shtëpinë e Bardhë, Jim Acosta, duke pretenduar...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK