http://kariera.mk
Qindra persona të zhdukur pas përmbytjes së anijes në Tanzani

Qindra persona të zhdukur pas përmbytjes së anijes në Tanzani

para 10 orë - Evropa e Lirë

Qindra persona konsiderohen të zhdukur pasi një anije është përmbytur në Liqenin Viktoria në veri të Tanzanisë. Një zyrtar lokal i ka thënë BBC-së, se pesë persona kanë vdekur dhe 102 të tjerë janë shpëtuar,...

Raportohet për viktima pas të shtënave në Meriland

Raportohet për viktima pas të shtënave në Meriland

para 10 orë - Evropa e Lirë

Policia lokale në shtetin amerikan, Merilland, ka njoftuar për “shumë viktima”, si pasojë e të shtënave në një qendër të shpërndarjes së produkteve farmaceutike. Të shtënat kanë ndodhur të enjten, në zonën...

Rusia rikthehet në Organizatën Botërore kundër Dopingut

Rusia rikthehet në Organizatën Botërore kundër Dopingut

para 11 orë - Evropa e Lirë

Agjencia botërore kundër dopingut ka hequr masën pezulluese kundër agjencisë së Rusisë kundër dopingut, pavarësisht kundërshtimit të dhjetë atletëve dhe udhëqësisë kundër dopingut. Presidenti i institucionit...

Kosova me plan për t i kthyer ata që luftuan në Siri dhe Irak

Kosova me plan për t’i kthyer ata që luftuan në Siri dhe Irak

para 11 orë - Evropa e Lirë

Rreth 200 qytetarë të Kosovës, vazhdojnë të jenë në zonat e konfliktit në Siri dhe Irak, duke përshirë edhe shumë fëmijë të lindur atje. Këto dhe të gjetura të tjera, që kanë të bëjnë me terrorizmin dhe...

Le Pen urdhërohet t iu nënshtrohet testimeve psikatrike

Le Pen urdhërohet t'iu nënshtrohet testimeve psikatrike

para 12 orë - Evropa e Lirë

Një gjykatë në Francë ka udhëruar lideren e ekstremit të djathtë, Marine Le Pen t’iu nënshtrohet testeve psikiatrike, në kuadër të hetimeve që kanë nisur, pas shpërndarjes së fotografive në të cilat shihen...

Tusk Plani i kryeministres britanike për tregti nuk do të funksionojë

Tusk: Plani i kryeministres britanike për tregti nuk do të funksionojë

para 13 orë - Evropa e Lirë

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, ka thënë plani i kryeministres britanike, Theresa May për bashkëpunim ekonomik me Bashkimin Evropian, “nuk do të funksionojë”. Tusk ka thënë se plane të tilla...

Policia e Kosovës arreston 22 persona të dyshuar për prostitucion

Policia e Kosovës arreston 22 persona të dyshuar për prostitucion

para 13 orë - Evropa e Lirë

Policia e Kosovës ka njoftuar përmes një komuniate për media se ka arrestuar 22 persona të dyshuar për përfshirje në vepra të kundërligjshme, të cilat lidhen me prostitucion. Sipas komunikatës, Drejtoria...

Gratë paguhen më shumë se burrat

Gratë paguhen më shumë se burrat

para 13 orë - Evropa e Lirë

Edhe pse gratë me vështirësi arrijnë të sigurojnë një vend pune në tregun e Kosovës, pavarësisht kualifikimeve arsimore dhe përvojës së punës, sipas të dhënave zyrtare, së fundmi thuhet se gratë paguhen...

Kuvendi i Kosovës miraton marrëveshjet me Bashkimin Evropian

Kuvendi i Kosovës miraton marrëveshjet me Bashkimin Evropian

para 14 orë - Evropa e Lirë

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë miratuar sot projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes Financiare për IPA 2017, pjesa e parë, ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, projektligjin për Ratifikimin...

BE synon luftimin e trafikimit të migrantëve së bashku me Afrikën Veriore

BE synon luftimin e trafikimit të migrantëve së bashku me Afrikën Veriore

para 15 orë - Evropa e Lirë

Liderët e Bashkimit Evropian kanë bërë thirrje për bisedime më intensive me Egjiptin dhe shtetet tjera të Afrikës Veriore, ashtu që të marrin hapa tjerë kundër migrimit ilegal në Evropë, sidomos duke luftuar...

Fshati në shpellë

Fshati në shpellë

para 15 orë - Evropa e Lirë

Embed Embed The code has been copied to your clipboard. width px height px The URL has been copied to your clipboard No media source currently available 0:00 0:01:30 0:00 Fshati Kandovan në Iran ka shtëpi...

Roberston Referendumi është historik nuk ka alternativë

Roberston: Referendumi është historik, nuk ka alternativë

para 15 orë - Evropa e Lirë

Një grup parlamentarësh evropianë kanë inkurajuar dy vendet , Maqedoninë dhe Greqinë që të vazhdojmë me realizimin e marrëveshjen për çështjen e emrit, me të cilën zgjidhet kontesti shumëvjeçar mes dy...

Trump Prodhuesit e OPEC ut duhet të ulin çmimet e naftës

Trump: Prodhuesit e OPEC-ut duhet të ulin çmimet e naftës

para 15 orë - Evropa e Lirë

Presidenti amerikan, Donald Trump ka lidhur mbështetjen amerikane për vendet e Lindjes së Mesme me çmimin e naftës, teksa i ka bërë sërish thirrje Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) të...

Adebahr BE dëshiron marrëveshje Kosovë  Serbi para pranverës së vitit të ardhshëm

Adebahr: BE dëshiron marrëveshje Kosovë - Serbi para pranverës së vitit të ardhshëm

para 16 orë - Evropa e Lirë

Zgjidhja e mosmarrëveshjeve territoriale përfshin edhe vende tjera dhe jo vetëm Kosovën dhe Serbinë prandaj duhet dëgjuar se çfarë mendojnë ata për këtë çështje, thotë në një intervistë për Radion Evropa...

Maratona e Londrës thyen rekord për të hollat e mbledhura për bamirësi

Maratona e Londrës thyen rekord për të hollat e mbledhura për bamirësi

para 16 orë - Evropa e Lirë

Vrapuesit e këtij viti në Maratonën e Londrës kanë mbledhur 84.21 milionë dollarë për bamirësi, duke krijuar një rekord të ri botëror në një ditë të vetme, në ngjarjen vjetore që është organizuar për herën...

Moon Kimi kërkon mbajtjen e një samiti të ri me Trumpin

Moon: Kimi kërkon mbajtjen e një samiti të ri me Trumpin

para 17 orë - Evropa e Lirë

Lideri verikorean, Kim Jong Un dëshiron që shumë shpejt të kompletohet procesi i denuklearizimit, si dhe të takohet me presidentin amerikan, Donald Trump për të përshpejtuar këtë proces, ka thënë presidenti...

Akuzat për sulme seksuale hedhin pasiguri mbi fatin e gjykatësit Kavanaugh

Akuzat për sulme seksuale hedhin pasiguri mbi fatin e gjykatësit Kavanaugh

para 18 orë - Evropa e Lirë

Avokatja e gruas që e akuzoi për sulme seksuale gjykatësin e emëruar për Gjykatën Supreme të SHBA-së, tha se "nxitimi" i Senatit për seancë dëgjimore është "i panevojshëm". Lisa Banks tha se klientja e...

Aksident në Holandë vdesin katër fëmijë

Aksident në Holandë, vdesin katër fëmijë

para 18 orë - Evropa e Lirë

Katër fëmijë nga një qendër holandeze e kujdesit ditor vdiqën nga përplasja e një treni dhe një biçiklete elektrike. Fëmijët kanë qenë duke u dërguar në shkollat lokale me biçikletë kur ka ndodhur aksidenti...

May shpalos prioritetet e Brexit it para homologëve evropianë

May shpalos prioritetet e Brexit-it para homologëve evropianë

para 20 orë - Evropa e Lirë

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May, kërkoi nga udhëheqësit e Bashkimit Evropian që të përqendrohen në arritjen e marrëveshjes për Brexit në dy muajt e ardhshëm, duke thënë se negociatat nuk...

Akuzuesja e gjykatësit Kavanaugh kërkon më shumë kohë

Akuzuesja e gjykatësit Kavanaugh kërkon më shumë kohë

para 21 orë - Evropa e Lirë

Avokatja e gruas që e akuzoi për sulme seksuale gjykatësin e emëruar për Gjykatën Supreme të SHBA-së, tha se "nxitimi" i Senatit për seancë dëgjimore është "i panevojshëm". Lisa Banks tha se klientja e...

DASH Kosova vazhdoi t i kundërvihet kërcënimit të terrorizmit

DASH: Kosova vazhdoi t’i kundërvihet kërcënimit të terrorizmit

para 21 orë - Evropa e Lirë

Kosova vazhdoi t’i kundërvihet kërcënimit gjithnjë në rritje të terrorizmit në vitin 2017, thuhet në raportin vjetor të Departamentit amerikan të Shtetit për terrorizmin në botë në vitin 2017. Ai thekson...

Kush dha dritën e gjelbër për idenë e ndryshimit të kufijve

Kush dha ‘dritën e gjelbër’ për idenë e ndryshimit të kufijve?

para 22 orë - Evropa e Lirë

Ideja për ndryshimin e kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të cilën presidenti i Kosovës e ka quajtur “korrigjim të kufirit”, ndërkaq, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq si “përkufizim ndërmjet serbëve...

Ukraina ndërpret Traktatin e Miqësisë me Rusinë

Ukraina ndërpret Traktatin e Miqësisë me Rusinë

para 22 orë - Evropa e Lirë

Ukraina tha se do ta njoftojë zyrtarisht Rusinë më 21 shtator se nuk do të zgjasë më Traktatin e saj të Miqësisë, Bashkëpunimit dhe Partneritetit me Moskën. Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Pavlo Klimkin,...

Hungaria nuk do të jetë kurrë vend i migrantëve

Hungaria "nuk do të jetë kurrë vend i migrantëve"

para një dite - Evropa e Lirë

Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Peter Szijjarto, akuzoi zyrtarët e Kombeve të Bashkuara për, siç tha, "përhapjen e gënjeshtrave" me kritikat e tyre ndaj politikave anti-migrim të Budapestit, duke thënë...

Presidenti amerikan thotë se nuk ka prokuror të përgjithshëm

Presidenti amerikan thotë se nuk ka prokuror të përgjithshëm

para një dite - Evropa e Lirë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se "nuk ka prokuror të përgjithshëm", duke bërë kështu sulmin më të ashpër kundër prokurorit Jeff Sessions. Në një intervistë për Hill.TV, Trump sërish...

REL mirëpret vendimin e Gjykatës Evropiane për rastin e gazetares Sedletska

REL mirëpret vendimin e Gjykatës Evropiane për rastin e gazetares Sedletska

para një dite - Evropa e Lirë

Radio Evropa e Lirë e mirëpriti vendimin e Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut në rastin e gazetares hulumtuese të REL-it, Natalia Sedletska. Gjykata, më 18 shtator, e urdhëroi Qeverinë e Ukrainës...

Lufta tregtare SHBA Kinë po përshkallëzohet çfarë është ajo dhe çka nënkupton

Lufta tregtare SHBA-Kinë po përshkallëzohet, çfarë është ajo dhe çka nënkupton?

para një dite - Evropa e Lirë

Masa e fundit e Uashingtonit në luftën e saj tregtare me Kinën do të shënjestrojë gjithçka, duke nisur nga produktet me palmë të përpunuar e deri te biçikletat. Profesorë të ekonomisë vlerësojnë se tarifat...

President pozitë e opozitë  të bashkuar drejt krizës

President, pozitë e opozitë – të bashkuar drejt krizës

para një dite - Evropa e Lirë

Institucionet e Kosovës janë duke zhytur në një krizë të thellë institucionale, nga e cila vështirë se mund të dalin për një kohë të gjatë. Kështu thonë njohësit e zhvillimeve politike dhe përfaqësues...

Trump kërkon nga akuzuesja e gjykatësit Kavanaugh të dëshmojë

Trump kërkon nga akuzuesja e gjykatësit Kavanaugh të dëshmojë

para një dite - Evropa e Lirë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, i bëri thirrje gruas që e akuzoi të emëruarin e tij për gjykatës të Gjykatës Supreme për sulme seksuale, të paraqitet para Kongresit amerikan për të rrëfyer...

Të ndarë rreth ndërtimit të xhamisë

Të ndarë rreth ndërtimit të xhamisë

para një dite - Evropa e Lirë

Embed Embed The code has been copied to your clipboard. width px height px The URL has been copied to your clipboard No media source currently available 0:00 0:02:03 0:00 Në fshatin Llugaxhi në Komunën...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK