http://kariera.mk
Kosovë Katër viktima dhe 203 raste të reja me COVID 19

Kosovë: Katër viktima dhe 203 raste të reja me COVID-19

para 5 orë - Zëri i Amerikës

Autoritetet në Kosovë thanë të enjten se ka arritur në 101 numri i viktimave nga koornavirusi që nga fillimi i pandemisë. Në 24 orët e fundit katër persona humbën jetën ndërsa 203 nga 419 të testuar dolën...

Joe Biden përqafon populizmin liberal në platformën zgjedhore

Joe Biden përqafon populizmin liberal në platformën zgjedhore

para 9 orë - Zëri i Amerikës

Joe Biden bëri komente ditët e fundit kur po vizitonte një punishte metali në Pensilvani, disa kilometra larg shtëpisë së tij të fëmijërisë. Ai u zotua gjatë vizitës se presidenca e tij do të përkufizohej...

Shqipëri polemikat mbi nismën për hapjen e listave

Shqipëri, polemikat mbi nismën për hapjen e listave

para 9 orë - Zëri i Amerikës

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin e opozitës parlamentare për lista të...

Pandemia rrezikon seriozisht turizmin e Malit të Zi

Pandemia rrezikon seriozisht turizmin e Malit të Zi

para 9 orë - Zëri i Amerikës

Masat shtrënguese të ndërmarra nga autoritetet shëndetësore në parandalimin e COVID-19 kanë rrezikuar seriozisht ekonominë turistike në Mal të Zi dhe në veçanti në Ulqin. Operatorët turistik vlerësojnë...

Kosova shqyrton vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme

Kosova shqyrton vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme

para 9 orë - Zëri i Amerikës

Në Kosovë qeveria është duke shqyrtuar mundësinë e vendosjes së gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të pandemisë së koronavirusit. Kryeministri Avdullah Hoti, zhvilloi një diskutim me kryetarët e komunave...

Pandemia dhe ndikimi i saj tek agroturizmi shqiptar

Pandemia dhe ndikimi i saj tek agroturizmi shqiptar

para 9 orë - Zëri i Amerikës

Ferma Agroturizëm “Shega” ndodhet vetëm 500 metra pranë pikëkalimit kufitar të Muriqan-Sukobinës, në kufirin e Shqipërisë me Malin e Zi. Ajo u përurua dy vite më parë me mbështetjen e Agjencisë Amerikane...

Bosnja përkujton viktimat e Srebrenicës

Bosnja përkujton viktimat e Srebrenicës

para 12 orë - Zëri i Amerikës

Bosnja përkujtoi të shtunën vrasjen e rreth 8,000 burrave dhe djemve myslimanë në Srebrenicë, në 25 vjetorin e masakrës që tronditi botën dhe u veçua si gjenocidi i vetëm në Evropë që nga Lufta e Dytë...

Një vaksinë kundër COVID përballë mëdyshjesh dhe rezistence

Një vaksinë kundër COVID, përballë mëdyshjesh dhe rezistence

para 12 orë - Zëri i Amerikës

Ekonomia nuk do të rikthehet në aktivitet të plotë deri kur të vihet në përdorim një vaksinë kundër COVID-19, thonë ekspertët. Por kur të jetë e disponueshme vaksina, anketat tregojnë se 1/4 deri 1/3 e...

Makineri gjigande në kërkim të copëzave më të vogla të universit

Makineri gjigande në kërkim të copëzave më të vogla të universit

para 12 orë - Zëri i Amerikës

Njëqind metra në thellësi të tokës, poshtë kufijve të Francës dhe Zvicrës, pranë qytetit të Gjenevës, ndodhet një tunel rrethor prej 27 kilometrash i quajtur “Large Hadron Collider”. Në këtë laborator...

DASH Shtetasit amerikanë në Kinë të tregojnë kujdes të shtuar

DASH: Shtetasit amerikanë në Kinë të tregojnë kujdes të shtuar

para 13 orë - Zëri i Amerikës

Departamenti amerikan i Shtetit paralajmëroi të shtunën shtetasit amerikanë në Kinë që “të tregojnë kujdes të shtuar" për shkak të rritjes së rrezikut që ata të ndalohen arbitrarisht ose të mos lejohen...

SHBA koronavirusi ndryshon sjelljen e konsumatorëve

SHBA, koronavirusi ndryshon sjelljen e konsumatorëve

para 13 orë - Zëri i Amerikës

Ndajeni SHBA, koronavirusi ndryshon sjelljen e konsumatorëve share Shiko komentet Print Pandemia e koronavirusit ka ndryshuar ndjeshëm sjelljen e konsumatorëve në Amerikë. Njerëzit po ndryshojnë zakonet...

Gazetarëve të huaj në VOA mund të mos u rinovohen vizat

Gazetarëve të huaj në VOA mund të mos u rinovohen vizat

para 13 orë - Zëri i Amerikës

Mbi 70 gazetarëve të huaj që punojnë për Zërin e Amerikës në Uashington mund të mos u rinovohen vizat, shumë prej të cilave skadojnë këtë muaj. Një zëdhënës i Agjensisë së Shteteve të Bashkuara për Mediat...

Gazetarëve të huaj në VOA mund të mos u rinovohen vizat

Gazetarëve të huaj në VOA mund të mos u rinovohen vizat

para 13 orë - Zëri i Amerikës

Mbi 70 gazetarëve të huaj që punojnë për Zërin e Amerikës në Uashington mund të mos u rinovohen vizat, shumë prej të cilave skadojnë këtë muaj. Një zëdhënës i Agjensisë së Shteteve të Bashkuara për Mediat...

Kosova dhe BE ja pajtohen për zgjatjen e mandatit të EULEX it

Kosova dhe BE-ja pajtohen për zgjatjen e mandatit të EULEX-it

para 14 orë - Zëri i Amerikës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të shtunën se është pajtuar për “zgjatjen teknike njëvjeçare të mandatit të misionit të EULEX-it” nëpërmjet një letërkëmbimi me shefin e politikës së Jashtme të...

Presidenti Trump premton rrugë drejt shtetësisë për të rinjtë imigrantë

Presidenti Trump premton rrugë drejt shtetësisë për të rinjtë imigrantë

para 14 orë - Zëri i Amerikës

Presidenti Donald Trump thotë se do të nënshkruajë së shpejti një urdhër ekzkutiv për imigracionin që përfshin një mundësi për shtetësi për të rinjtë e ardhur ilegalisht në SHBA në moshë të mitur. Në një...

SHBA të dhe BE ja dënojnë gjuhën e përdorur në parlamentin e Kosovës

SHBA-të dhe BE-ja dënojnë gjuhën e përdorur në parlamentin e Kosovës

para 15 orë - Zëri i Amerikës

Ambasada amerikane në Prishtinë dhe përfaqësuesja e posaçme e Bashkimit Evropian, Natalyia Apostolova, dënuan gjuhën politike që çoi në tensione dhe ndërprerje të punës së seancës së parlamentit të Kosovës...

Presidenti Trump ul dënimin për mikun e tij Roger Stone

Presidenti Trump ul dënimin për mikun e tij Roger Stone

para një dite - Zëri i Amerikës

Presidenti Donald Trump i telefonoi Roger Stone për ta informuar ndihmësin e tij të vjetër politik se ai do të pakësonte dënimin e tij për krime që lidhen me hetimin për Rusinë, i tha zoti Stone agjencisë...

Biden përshëndet rifillimin e bisedimeve Kosovë Serbi bën thirrje për bashkërendim me evropianët

Biden përshëndet rifillimin e bisedimeve Kosovë-Serbi; bën thirrje për bashkërendim me evropianët

para një dite - Zëri i Amerikës

Ish-nënpresidenti amerikan Joe Biden ka përshëndetur vendimin e udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë për të rifilluar dialogun për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve. Në një deklaratë të publikuar...

Synimet e vizitës së presidentit Trump në Florida

Synimet e vizitës së presidentit Trump në Florida

para një dite - Zëri i Amerikës

Mes rritjes së rasteve të koronavirusit, Presidenti Donald Trump fluturoi për në Florida në një vizitë që ndërthur politikën e administratës së tij ndaj Venezuelës dhe Kubës, dhe ofertën e tij për rizgjedhje,...

Tensionet ndërpresin seancën e parlamentit të Kosovës

Tensionet ndërpresin seancën e parlamentit të Kosovës

para një dite - Zëri i Amerikës

Kryetarja e parlamentit të Kosovës, Vjosa Osmani, tha të premten mbrëma se ka denoncuar në polici deputetin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Xhavit Ukaj, pak pasi që seanca e parlamentit u ndërpre për...

Kosovë 3 viktima dhe 205 të prekur me COVID 19 qeveria paralajmëron shtrëngim masash

Kosovë, 3 viktima dhe 205 të prekur me COVID-19, qeveria paralajmëron shtrëngim masash

para një dite - Zëri i Amerikës

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë, tha të premten se ka arritur në 97 numri i viktimave nga koronavirusi. Në 24 orët e fundit tre persona humbën jetën ndërsa 205 nga 388 të testuar dolën...

Takimi i Presidentit Trump në Nju Hemshër shtyhet Shtëpia e Bardhë citon stuhinë tropikale

Takimi i Presidentit Trump në Nju Hemshër shtyhet, Shtëpia e Bardhë citon stuhinë tropikale

para një dite - Zëri i Amerikës

Një tubim fushate për Presidentin Donald Trump i planifikuar për të shtunën në Nju Hemshër është shtyrë për një "javë ose dy" për shkak të një stuhie tropikale në Bregun Lindor, u tha Sekretarja e Shtypit...

OBSH Rastet e COVID janë dyfishuar globalisht gjatë 6 javëve të fundit

OBSH: Rastet e COVID janë dyfishuar globalisht gjatë 6 javëve të fundit

para një dite - Zëri i Amerikës

Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi të premten se numri i përgjithshëm i rasteve me COVID-19 në të gjithë botën u dyfishua gjatë gjashtë javëve të fundit. Në konferencën e tij të rregullt për shtyp...

Prindërit e Otto Warmbier me mision për të dëmtuar financiarisht Phenianin

Prindërit e Otto Warmbier me mision për të dëmtuar financiarisht Phenianin

para një dite - Zëri i Amerikës

Prindërit e Otto Warmbier, studentit amerikan i cili vdiq në 2017 menjëherë pasi u lirua nga paraburgimi në Korenë e Veriut, po bëjnë përpjekje që Pheniani të dëmtohet financiarisht lidhur me vdekjen e...

Sfidat e reagimit ndaj pandemisë së koronavirusit

Sfidat e reagimit ndaj pandemisë së koronavirusit

para një dite - Zëri i Amerikës

Gjashtë muaj pasi COVID-19 filloi të përhapet në mbarë globin, duket se në vend të informacionit është dëshpërimi ai që ende nxit shumë vendime për mënyrën e trajtimit të sëmundjes. E dëshpëruar për të...

Studentët e huaj të paqartë për të ardhmen e shkollimit në SHBA

Studentët e huaj të paqartë për të ardhmen e shkollimit në SHBA

para një dite - Zëri i Amerikës

Rregulloret e reja të njoftuara nga autoritetet amerikane të imigracionit kërkojnë që studentët e huaj të largohen nga SHBA nëse nuk ndjekin mësimet fizikisht në klasë. Por studentët që ndodhen aktualisht...

Tiranë Rindizen polemikat pozitë  opozitë mbi reformën zgjedhore

Tiranë: Rindizen polemikat pozitë - opozitë mbi reformën zgjedhore

para një dite - Zëri i Amerikës

Kryetari i Partisë Socialiste dhe kryeministri Edi Rama deklaroi sot se shumica miratoi në parim kërkesën për ndryshime kushtetuese nga deputetë të opozitës në parlament, ndërsa i qëndron plotësisht marrëveshjes...

Presidenti Trump përballë vendimit të Gjykatës së Lartë

Presidenti Trump përballë vendimit të Gjykatës së Lartë

para një dite - Zëri i Amerikës

Presidenti Donald Trump fitoi garën për Shtëpinë e Bardhë me premtimin për Gjykatë te Lartë konservatore. Por tani dhe një vit më parë, madje edhe me dy gjykatës të zgjedhur nga zoti Trump, gjykata ka...

25 vjet pas Masakrës së Srebrenicës

25 vjet pas Masakrës së Srebrenicës

para një dite - Zëri i Amerikës

Bosnja po shënon 25-vjetorin e masakrës së Srebrenicës, masakra më e rendë në Evropë që në oërfundim të Luftës II Botërore. Në korrik 1995, ish-presidenti i serbëve të Bosnjës Radovan Karaxhiç dha urdhër...

Ushtria amerikane ende i paqartë burimi i urdhërit për shpërndarjen e protestuesve

Ushtria amerikane, ende i “paqartë” burimi i urdhërit për shpërndarjen e protestuesve

para një dite - Zëri i Amerikës

Sekretari amerikan i mbrojtjes dhe shefi i shtatmadhorisë amerikane thanë para anëtarëve të Kongresit të enjten se ata ende nuk e dinë se kush dha urdhrin për të pastruar protestuesit pranë Shtëpisë së...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK