http://kariera.mk
Demir Hisari para Luftës së Dytë Botërore me 100 përqind popullatë shqiptare

Demir Hisari para Luftës së Dytë Botërore me 100 përqind popullatë shqiptare

para 7 orë - Ina

Qytetëza e sotit e Demir Hisarit deri në vitin 1946 njihej si fshati Murgashevë. Mirëpo, pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, në vitin 1946 fshati Murgashevë ishte riemëruar dhe mori emrin e ri...

Sela në Klan Debat Deri sa ne flisnim për shqiptarët Bujar Osmani na kundërshtonte

Sela në Klan Debat: Deri sa ne flisnim për shqiptarët Bujar Osmani na kundërshtonte

para 10 orë - Ina

Në Klan Maqedoni, ku ishte i ftuar Ziadin Sela, ka folur rreth ndryshimeve kushtetuese. Sela, ndër tjerash në debat deklaroi se fjalia e parë e tij dhe e Aleancës për Shqiptarët ishte ndryshimi i Preambulës....

Në Amerikë dhe liria e gjuhëve tjera

Në Amerikë dhe liria e gjuhëve tjera

para 11 orë - Ina

Nga Skënder Karaçica/ Në Maqedoni u bënë(disa)ndryshime të Kushtetutës përmes amendamenteve për ,,pagëzimin,, e emrit të ri:Republika e Maqedonisë Veriore. Për popullin maqedon u bë avancimi kushtetues në një shkallë më të lartë

Kryeparlamentari Xhaferi sqaron vonesat për Ligjin e gjuhëve

Kryeparlamentari Xhaferi sqaron vonesat për Ligjin e gjuhëve

para 11 orë - Ina

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi i ftuar në emisionin “Rruga drejt” ku u debatua për ligjin e fundit të publikuar në Gazetën Zyrtare, atë të gjuhëve, sqaroi se vonesat në miratimin e këtij ligji kanë...

Kuvendi miratoi Ligjin për parandalimin e korrupsionit me procedurë urgjente

Kuvendi miratoi Ligjin për parandalimin e korrupsionit me procedurë urgjente

para 11 orë - Ina

Kuvendi me 81 vota “për” sot pasdite e solli me procedurë të shkurtuar Ligjin për parandalimin e korrupsionit dhe përplasjen e interesave, në kuadër të seancës së sotme të 80-të. Ministrja e Drejtësisë,...

Mesazhet e freskëta gjeopolitike të Vladimir Putin në Beograd

Mesazhet e freskëta gjeopolitike të Vladimir Putin në Beograd!

para 11 orë - Ina

Russia's President Vladimir Putin (R) invites for talks Serbian Prime Minister Aleksandar Vucic (L) during their meeting in the Novo-Ogaryovo residence, outside Moscow, on July 8, 2014. Russia and Serbia...

 Janë fshehur fakte për rastin Monstra prezantohen biseda të pa dëgjuara

“Janë fshehur fakte për rastin Monstra, prezantohen biseda të pa dëgjuara”

para 11 orë - Ina

Biseda të pa dëgjuara dhe prova tjera materiale u prezantuan në seancën e rastit “Monstra”. Ndonëse edhe më herët ishin propozuar si prova për t’u dëgjuar, megjithatë ato ishin fshehur dhe selektuar nga...

Sela në Tv Klan Nëse marrim legjimitetin puna e parë që do bëjmë është ta vejmë në funksion Tryezën

Sela në Tv Klan: Nëse marrim legjimitetin, puna e parë që do bëjmë është ta vejmë në funksion Tryezën

para 12 orë - Ina

I ftuar në emisionin Klan Debat në Tv Klan-Macedonia, Lideri i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, bashkë me gazetarin Selajdin Saliu kanë debatuar për aktuelitetet politike në vendë, ndryshimet kushtetuese,...

Tetovë Lëvizja Anti bixhoz merr përkrahjen e kryetares së komunës

Tetovë, Lëvizja Anti-bixhoz merr përkrahjen e kryetares së komunës

para 12 orë - Ina

Lëvizja Anti-bixhoz ka takuar sot kryetaren e Komunës së Tetovës Teuta Arifin që njëkohësisht është edhe nënkryetare e BDI-së për të kërkuar prej saj dhe partisë që ajo përfaqëson, përkrahje për sjelljen...

Asnjë gjurmë nga krimineli maqedonas që tentoi ta vriste Zijadin Selën

Asnjë gjurmë nga krimineli maqedonas që tentoi ta vriste Zijadin Selën

para 13 orë - Ina

Prokuroria Publike e Maqedonisë është në kërkim të dëshmive nëse dikush e ka ndihmuar gjatë arratisjes Nikolla Vojminovskin, i dënuar me 13 vjet e gjysmë burg për vrasjen në tentativë të kryetarit të Aleancës...

Mesazhet e freskëta gjeopolitike të Vladimir Putin në Beograd

Mesazhet e freskëta gjeopolitike të Vladimir Putin në Beograd!

para 14 orë - Ina

Enver Bytyçi Më 16 tetor të vitit 2014 Vladimir Putin vizitoi për herë të fundit Beogradin, ndërkohë që në muret e kryeqytetit serb shkruheshin aso kohe bilbordet me logon: “Vladimmir, shpëtojë Serbinë”!...

Vuçiç i bën Putinit dhuratë një qen Sharri i referohen si racë autoktone serbe

Vuçiç i bën Putinit dhuratë një qen Sharri, i referohen si ‘racë autoktone serbe’

para 14 orë - Ina

Serbia sot priti presidentin rus, Vladimir Putin të cilit dhuroi një një këlysh tre muajsh i Sharrit. Dhurata e Vuçiq për homologun e tij është një këlysh tre muajsh i Sharrit, i cili rritet në territorin...

APN Këshilltarja Fetanete ka rënë preh e pazarllëqeve të inicuara nga oponentët tanë politik

APN: Këshilltarja Fetanete ka rënë preh e pazarllëqeve të inicuara nga oponentët tanë politik

para 15 orë - Ina

Kumtesë për media e Alternativës për ndryshim në lidhje me largimin e këshilltares Fetanete Mehmedi: Dje, më datë 16 janar 2019 grupi i këshilltarëve komunal nga radhët e Alternativës për Ndryshim në Kuvendin...

Profesoresha Gjyla Çeliku thumbon Grubin shko e rregullo

Profesoresha Gjyla Çeliku thumbon Grubin, shko e rregullo…

para 15 orë - Ina

“…nëse je aq patriot shko rregullo statusin e ish ushtarëve të UÇK-së, unë i kam me emra dhe mbiemra që ju ndihmoj dhe mundem të të udhëzoj, por i kemi edhe nëpër media duke kërkuar ndihma për ekzistencë...

Marrëveshja e Prespës nesër në Kuvendin grek

Marrëveshja e Prespës nesër në Kuvendin grek

para 16 orë - Ina

Marrëveshja e Prespës pritet të jetë të hënën para deputetëve grek për ratifikim. Këtë e ka bërë të ditur kryeparlamentari, Nikos Vicus, i cili tha se marrëveshja të premten do të hyjë në procedurë parlamentare,...

Sela Rrëzuam regjimin Gruevski Ahmeti regjimi i ri quhet Zaev Ahmeti

Sela: Rrëzuam regjimin Gruevski-Ahmeti, regjimi i ri quhet Zaev-Ahmeti

para 16 orë - Ina

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, i ftuar në RTK për të folur rreth aktualiteteve politike në Maqedoninë Veriore dhe sidomos rolin e Aleancës për Shqiptarët që nga paraqitja e saj në skenën...

 MARRËVESHJA E PRESPËS  hap politik  historik

“MARRËVESHJA E PRESPËS” hap politik – historik

para 17 orë - Ina

NGA KALOSH ÇELIKU Pakrëndësi ka, kryeministri Zoran Zaev (“shpëtimtari” i shqiptarëve), a e shiti IRJ të Maqedonisë, identitetin maqedonas. I bleu, apo i kërcnoi deputetët e VMRO-DPMNE dhe deputët e Partive...

Austria Hahn e Mogherini injorojnë premtimin e BE në 2005 për mos ndryshim të kufijve të Kosovës

Austria, Hahn e Mogherini injorojnë premtimin e BE në 2005 për mos ndryshim të kufijve të Kosovës

para 17 orë - Ina

Tre vite para shpalljes së pavarësisë kryeministrat dhe kryetarët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian patën thënë prerazi në një samit të mbajtur në Bruksel se kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm,...

Ndryshimi stilit të jetesës në mënyrën më të mirë të të ushqyerit

Ndryshimi stilit të jetesës në mënyrën më të mirë të të ushqyerit

para 17 orë - Ina

Shkenca moderne tani pajtohet se në mesin e të gjithë faktorëve të jetesës, asnjë faktor i vetëm nuk është më i rëndësishëm për shëndetin tonë sesa ushqimi që hamë. Sipas ekspertëve të kujdesit shëndetësor,...

Ministri i Administratës Mançevski sërish flet për administratorët e M Ohrit që rrijnë në shtëpi

Ministri i Administratës Mançevski sërish flet për administratorët e M.Ohrit që rrijnë në shtëpi

para 17 orë - Ina

Deri në mes të këtij viti do të përfundojë procesi i sistematizimit të administratorëve të angazhuar nga Sekretariati për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit. Pavarësisht se akoma pa përfunduar sistematizimi,...

Në Parlamentin Evropian ekspozohen punimet e kosovarëve

Në Parlamentin Evropian ekspozohen punimet e kosovarëve

para 17 orë - Ina

Vera Ora mbush sot të pesëdhjetat. Vera Ora, nëna e Rita dhe Elena Orës, po feston sot ditëlindjen e 50-të. Rita dhe Elena shumë shpesh kanë treguar se pikërisht nënën e tyre e kanë frymëzimin më të madh...

Ky është kryetari i përkohshëm i Dibrës nga BDI

Ky është kryetari i përkohshëm i Dibrës nga BDI?!

para 17 orë - Ina

Hekuran Duka, këshilltari i BDI-së sot papritur u bë ushtrues detyre kryetar i komunës së Dibrës, pasi që me një rivotim këshilltari i Partisë për Ardhmëri Evropiane (PEI) që i takon komunitetit torbesh...

Alarm i rrejshëm për vendosjen e minave në Kuvend

Alarm i rrejshëm për vendosjen e minave në Kuvend

para 17 orë - Ina

Një shtetas 40-vjeçar nga Shkupit dje ka raportuar në polici se ka vendosur mina para Kuvendit dhe para një spitali. Sipas informatave nga Ministria e Punëve të Brendshme, dje në ora 23:05, D.I. (40) nga...

Kabineti i Ciprasit Të gjithë grekët duhet ta kuptojnë të vërtetën për Marrëveshjen e Prespës

Kabineti i Ciprasit: Të gjithë grekët duhet ta kuptojnë të vërtetën për Marrëveshjen e Prespës

para 17 orë - Ina

Nuk do të zgjedhin procedura të shpejta për Marrëveshjen e Prespës, ne kemi për qëllim ta informojmë edhe qytetarin e fundit grek për aspektet e marrëveshjes, vlerësojë se është me rëndësi të mbahet TV...

Sela për RTK  Ligji për shqipen u bë me këmbëngulësinë e ASH së

Sela për RTK: Ligji për shqipen u bë me këmbëngulësinë e ASH-së

para 18 orë - Ina

Lideri i ASH, Ziadin Sela theksoi në një intervistë për RTK se Ligji për gjuhën shqipe erdhi si rrjedhojë e këmbëngulsisë së ASH sepse atë kohē ASH kishte fuqinë kuahtëzuese. “Qeveria me këtë ligj përpiqet...

Rihanna hedh në gjyq të atin nuk do ta besoni arsyen

Rihanna hedh në gjyq të atin, nuk do ta besoni arsyen

para 18 orë - Ina

Këngëtarja Rihanna ka hedhur në gjyq babanë e saj, Ronald Fenty, për shkakun se ai ka shkelur copyright e markës së saj ‘Fenty’, duke e përdorur për të krijuar një agjenci talentesh. Kujtojmë këtu, se...

Osmani VMRO ja e ka pranuar emrin po kundërshton vetëm Ligjin për gjuhën shqipe

Osmani: VMRO-ja e ka pranuar emrin, po kundërshton vetëm Ligjin për gjuhën shqipe

para 18 orë - Ina

Zëvendës kryeministri për çështje evropiane Bujar Osmani e ka quajtur jo serioz qëndrimin kundërshtues të VMRO-DPMNE-së për Ligjin e Gjuhëve, raporton Gazeta Lajm. “Unë jam i habitur nga fakti se si VMRO-ja...

Prokuroria Sulmuesi i Selës ishte i sëmurë s kishte shenja se do të arratiset

Prokuroria: Sulmuesi i Selës ishte i sëmurë, s’kishte shenja se do të arratiset

para 18 orë - Ina

Prokuroria, thotë se Vojminovski ka patur një historik të sëmundjeve të rënda, dhe njëherë madje edhe pati rënë pa vetëdije në gjykatë, dhe kjo i ka shtyrë ata që të propozojnë arrestin shtëpiak. Për gjatë...

Agjencia e Sigurimit SGS fitoi tender të ri prej 113 mijë euro

Agjencia e Sigurimit SGS fitoi tender të ri prej 113 mijë euro

para 18 orë - Ina

Agjencia e Sigurimit “Secuerity Group Services” (SGS) e cila lidhet me ish-drejtorit të Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim (DSK), Sasho Mijallkov ka fituar tender të ri me vlerë prej 113 mijë euro....

Këngëtarja e njohur shqiptare humb fansen Të premtova se do të të këndoja në dasmë

Këngëtarja e njohur shqiptare humb fansen: Të premtova se do të të këndoja në dasmë

para 19 orë - Ina

Këngëtarja Poni ka ndarë me ndjekësit në profilin e saj zyrtar në Instagram lajmin se ndarjes nga jeta të fanses së saj, Alvina. Sikurse njofton edhe në postimet e publikuara në “Story”, e ndjera kishte...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK