http://kariera.mk
GVG pozicionohet duke u zgjeruar me selinë e re Europiane

GVG pozicionohet duke u zgjeruar me selinë e re Europiane

më 3.2019 - Fakultetet

Global Voice Group (GVG) - një ofrues i zgjidhjeve të TI-së për qeveritë dhe autoritetet rregullatore - javën e kaluar njoftoi hapjen e selisë së saj të re në Madrid, Spanjë. Ky zhvillim mbështet strategjinë...

Amar Lenjani nga Karaçeva fëmija superior që flet 7 gjuhë

Amar Lenjani nga Karaçeva, fëmija superior që flet 7 gjuhë

më 12.2018 - Fakultetet

Telefonin e mban në dorë në mënyrë që të arrij të identifikoj të gjitha flamujt e shteteve që i gjen në bazë të aplikacioneve telefonike. Amar Lenjani gjashtë vjeçari nga Karaçeva e Kamenicës është fëmija...

Parashikimet e Nostradamus për 2019

Parashikimet e Nostradamus për 2019

më 12.2018 - Fakultetet

Parashikuesi i famshëm Michel de Nostredame, i njohur ndryshe si Nostradamus, pavarësisht se u nda nga jeta para 400 vjetësh, ende nuk është shuar ekzistenca e tij. Foto: Gazeta Express Arsyeja kryesore...

I gjenden 350 000 euro të fshehur në makinën e larjes

I gjenden 350,000 euro të fshehur në makinën e larjes

më 11.2018 - Fakultetet

Policia holandeze ka arrestuar sot një të ri, i cili dyshohet për pastrim parash, pasi i kanë gjetur 350,000 euro të fshehur në makinën e tij të larjes. Foto: Koha Policia në një deklaratë, tha se paratë...

Në Nepal kamerierët zëvendësohen me robotë

Në Nepal kamerierët zëvendësohen me robotë

më 11.2018 - Fakultetet

“Të bëftë mirë!”, uron Ginger, roboti i parë kamerier në Nepal, ndërkohë që sjell një pjatë me ravioli të ngrohtë në një tavolinë me klientë të uritur. Ky vend i varfër i Himalajës njihet më shumë për...

Duhanpirësit duhet të presin 15 vjet që të rikuperohen pas lënies së duhanit

Duhanpirësit duhet të presin 15 vjet që të rikuperohen pas lënies së duhanit

më 11.2018 - Fakultetet

Duhanpirësit duhet të presin 15 vjet pasi të kenë lënë cigaren që nivelet e rrezikshmërisë për sëmundje të zemrës dhe sulmit në zemër të bien në nivelet normale, ka treguar një studim i realizuar së fundmi....

Jetesa në ajër të ndotur rrit rrezikun e autizmit te fëmijët

Jetesa në ajër të ndotur rrit rrezikun e autizmit te fëmijët

më 11.2018 - Fakultetet

Fëmijët që jetojnë në një vend me ajër toksik mund të jenë në një rrezik më të lartë të rritjes së çrregullimit të spektrit të autizmit, sugjeron kërkimi  i ri. Foto: Pixabay Studiuesit zbuluan se të rinjtë...

Spiker i lajmeve i cili nuk është qenie njerëzore

Spiker i lajmeve i cili nuk është qenie njerëzore

më 11.2018 - Fakultetet

Në pamje të parë nuk duket fare, por ky spiker është thjesht imazhi i spikeri të vërtetë të lajmeve, i cili tani vihet në lëvizje falë inteligjencës artificiale. Foto: Telegrafi Gazetarët tani mund të...

Revizioni në Universitetin Shtetëror të Tetovës Mësimdhënës pa thirrje shkencore objekte të paligjshme

Revizioni në Universitetin Shtetëror të Tetovës: Mësimdhënës pa thirrje shkencore, objekte të paligjshme

më 10.2018 - Fakultetet

Raportet financiare për punën e Universitetit Shtetëror të Tetovës nën thjerrën e revizionit shtetëror. Është përfshirë periudha e vitit 2017, me ç’rast janë analizuar llogaritë e buxhetit kryesor dhe...

Katërvjeçari nga Pehçeva që i di të gjithë flamujt e shteteve

Katërvjeçari nga Pehçeva që i di të gjithë flamujt e shteteve

më 10.2018 - Fakultetet

Çdo fëmijë ka disa lodra që i do më shumë. Për 4-vjeçarin Davor Popovski nga Pehçeva, ata janë flamujt e shteteve. Interesi i Davorit për flamujt dhe shtetet është aq i madh që një periudhë himni i shtetit...

Djali i panjohur paguan borxhet e pensionistëve në barnatore

Djali i panjohur paguan borxhet e pensionistëve në barnatore

më 10.2018 - Fakultetet

Një djalë ishte i pranishëm në barnatore kur një pensionist e kishte pyetur punëtoren në barnatore se a mund t’i paguaj barërat kur ta merr pensionin, transmetojnë mediet në Bosnje dhe Hercegovinë. Foto:...

Gjoba për ata që hedhin mbeturina jashtë kontejnerëve

Gjoba për ata që hedhin mbeturina jashtë kontejnerëve

më 10.2018 - Fakultetet

Që nga nesër në Kosovë, kushdo që hedh mbeturina jashtë kontejnerëve ose i djeg ato do të gjobitet nga 20 deri në 100 euro. Foto: Pixabay Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi,...

Rama Në 1 janar mbyllen lojërat e fatit

Rama: Në 1 janar mbyllen lojërat e fatit

më 10.2018 - Fakultetet

Përmes një deklarate për mediat kryeministri i Shqipërisë lajmëroi ndryshim në ligjin për lojrat e fatit. "Sipas ligjit duke nisur nga data 31 dhjetor do pushojnë së funksionuari të gjitha kazinotë. Ndryshimi...

Plotësoni anketa dhe merrni vaucher prej 500 dhe 1 000 den

Plotësoni anketa dhe merrni vaucher prej 500 dhe 1.000 den

më 10.2018 - Fakultetet

Agjencioni për hulumtim të tregut, Ipsos, po kryen hulumtim të gjerë në gjithë Maqedoninë në temë përdorimi i celularëve. Ne ju ftojmë të ndani deri në 10 minuta nga koha juaj dhe të jepni mendimin tuaj...

#AEDIÇFARË Intervistë me Sefer Selimin Të rinjtë duhet ta dinë se çfarë do të rezultojë nga zgjedhja e tyre në kuptimin thelbësor

#AEDIÇFARË Intervistë me Sefer Selimin: Të rinjtë duhet ta dinë se çfarë do të rezultojë nga zgjedhja e tyre në kuptimin thelbësor

më 9.2018 - Fakultetet

A mund të na tregoni se çfarë është #AEDIÇFARË? Kush dhe si e filloi? #AeDiÇfarë është një projekt i madh i Demokrasi Lab, i cili po zbatohet në të gjithë vendin dhe që ka për qëllim të informojë qytetarët...

#AeDiÇfarë Në Tetovë u diskutua për sipërmarrësinë dhe mundësitë për biznes në Maqedoni si vend anëtare e BE së

#AeDiÇfarë? Në Tetovë u diskutua për sipërmarrësinë dhe mundësitë për biznes në Maqedoni si vend anëtare e BE-së

më 9.2018 - Fakultetet

I katërti nga seria e ngjarjeve me emrin #AeDiÇfarë u mbajt më 17.09.2018 me fillim në ora 17:00 në Qendrën Kulturore në Tetovë. Fokusi kryesor i diskutimit ishin sipërmarrja dhe mundësitë për biznes në...

#AeDiÇfarë Në Shtip flitej për të drejtat e punëtorëve dhe standardi jetësor në Maqedoni si vend anëtar i BE

#AeDiÇfarë? Në Shtip flitej për të drejtat e punëtorëve dhe standardi jetësor në Maqedoni si vend anëtar i BE

më 9.2018 - Fakultetet

Ngjarja e tretë nga sërë ngjarjesh me titullin #AeDiÇfarë u mbajt të enjten e kaluar (13.09.2018) prej ora 17:00 në bibliotekën e qytetit “Goce Delçev” në Shtip, kurse tema kryesore e diskutimit ishin...

Si ta bëni baterinë e telefonit tuaj të zgjasë

Si ta bëni baterinë e telefonit tuaj të zgjasë?

më 9.2018 - Fakultetet

Edhe pse telefonat celularë janë përmirësuar ndjeshëm në shumë aspekte, bateria e tyre nuk ka fuqinë e dikurshme. Por ekzistojnë disa mënyra që mund ta bëjnë telefonin tuaj të rrijë i ndezur për një kohë...

Dy mësues ndërtojnë një shkollë për nxënësit e fshatit të largët shqiptar

Dy mësues ndërtojnë një shkollë për nxënësit e fshatit të largët shqiptar

më 9.2018 - Fakultetet

Me donacione dhe punë vullnetare ata arritën tu japin një shkollë të re 5 nxënësve të fshatit Vendreshë Mal në Skrapar, të cilët për vite me radhë zhvillonin mësim në një ambient të rrënuar! Donald Dervishi...

#AeDiÇfarë Në Shuto Orizar u diskutua për luftën kundër varfërisë

#AeDiÇfarë? Në Shuto Orizar u diskutua për luftën kundër varfërisë

më 9.2018 - Fakultetet

Raundi i dytë i evenimenteve me emër #AeDiÇfarë u mbajt dje (10.09.2018) me fillim në ora 17:30 në SHF "Vëllezërit Ramiz dhe Hamid" në Shuto Orizari, ndërsa tema kryesore e diskutimit ishin mekanizmat...

Njihuni me misterin më të madh në botë

Njihuni me misterin më të madh në botë!

më 9.2018 - Fakultetet

Në Himalaje janë parë disa shpella në 168 metra lartësi, të bëra padyshim nga dora e njeriut. Vrimat në këto lartësi datojnë që para 10 mijë vjetëve. Ajo çfarë i habit arkeologët është se si është e mundur...

Vendi me duhanin më të shtrenjtë në botë

Vendi me duhanin më të shtrenjtë në botë

më 9.2018 - Fakultetet

Australia është vendi me duhanin më të shtrenjtë në botë, një cigare kushton një frang. Tatimi ndaj duhanit vazhdon të rritet ende dhe sipas një rekomandimi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë qëllimi...

AEDIÇFARË në Strugë u fol për arsimin

AEDIÇFARË? në Strugë u fol për arsimin

më 9.2018 - Fakultetet

Më 6 Shtator, në Social Club Kombinati në Strugë u organizua ngjarja e parë nga seria e ngjarjeve me titullin #AEDIÇFARË. Tema kryesore e ngjarjes ishin mundësitë për arsimim për të rinjtë në Maqedoni...

Grimerja kosovare që mësoi nga mjeshtrit e Hollywoodit

Grimerja kosovare që mësoi nga mjeshtrit e Hollywoodit

më 9.2018 - Fakultetet

Fiona Abdullahu është vetëm 21-vjeçare, por që tashmë është përfshirë në projekte të ndryshme filmike e reklama në Kosovë. E specializuar në një shkollë grimi në Paris, me ligjërues të cilët janë emra...

Sa paguhet një orë punë në Zvicër

Sa paguhet një orë punë në Zvicër?

më 9.2018 - Fakultetet

Orët më të paguara të punës në Zvicër u regjistruan nga konsulentët e menaxhimit, me një mesatare prej 98.23 frangash për orë pune. Më pas vijnë industria e shërbimeve financiare, 96.38 franga, prodhuesi...

Metroja e Moskës një ndër më të bukurat në botë

Metroja e Moskës, një ndër më të bukurat në botë

më 9.2018 - Fakultetet

Kur ndërtimi i metrosë së Moskës u paralajmërua në vitet 1930, banorët e qytetit u intriguan menjëherë se si do të dukej ajo. Projektet u afishuan nëpër dritare dyqanesh, duke nxitur kuriozitetin e moskovitëve...

Dita e parë e shkollës këshilla për sjelljen e prindërve me fëmijët

Dita e parë e shkollës, këshilla për sjelljen e prindërve me fëmijët

më 9.2018 - Fakultetet

Sot ka nisur viti i ri shkollor për të gjithë nxënësit të arsimit 9-vjeccar dhe të mesëm. Nxënësit ia janë drejtuar bankave të shkollës. Mbarimi i pushimeve verore i mërzit paksa fëmijët sidomos kur i...

Myslimanët sot festojnë Kurban Bajramin

Myslimanët sot festojnë Kurban Bajramin

më 8.2018 - Fakultetet

Myslimanët në mbarë botën sot po festojnë Kurban Bajramin, i cili te shqiptarët njihet ndryshe edhe si Bajrami i Vogël. Kurban Bajrami është njëra nga dy festat më të mëdha islame. Për nder të kësaj feste...

Sa Golf 2 ka në Kosovë

Sa 'Golf 2' ka në Kosovë?

më 8.2018 - Fakultetet

Një nga veturat më të hasura në rrugët e Kosovës është Golf mk2 i njohur si ‘Golf 2’ i markës ‘Volkswagen’. Kallxo ka siguruar të dhëna nga Ministria e Punëve të Brendëshme të cilat tregojnë se në vendin...

Presidenti më i varfër në botë refuzon edhe pensionin

Presidenti më i varfër në botë refuzon edhe pensionin

më 8.2018 - Fakultetet

Ish-presidenti i Uruguait, Jose Mujica, i cili për shkak të jetës së tij ishte quajtur presidenti më i varfër në botë, refuzoi të marrë pensionin në bazë të stazhit të tij si senator, gjë e cila entuziazmoi...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK