http://kariera.mk
Veturat e parkuara në diell arrijnë shpejt temperatura vdekjeprurëse

Veturat e parkuara në diell arrijnë shpejt temperatura vdekjeprurëse

para një dite - Fakultetet

Çdo vit ka disa raste të fëmijëve ose kafshëve shtëpiake që ndërrojnë jetë për shkak të nxehtësisë së tepërt në makina. Shkencëtarët në Arizona kanë provuar, pas eksperimenteve, se temperatura e rrezikshme...

E qëllon rezultatin e saktë dhe fiton dhjetëra mijëra lekë

E qëllon rezultatin e saktë dhe fiton dhjetëra mijëra lekë

para një dite - Fakultetet

Mbyllja e Botërorit ishte fatlume për Francën, e cila fitoi trofeun më të madh futbollistik, pasi mundi 4-2 në finale Kroacinë. Foto: Insporti Për ata që kanë preferuar të vënë baste gjatë zhvillimit të...

Qyteti i Kosovës që përkrah Francën kundër Kroacisë

Qyteti i Kosovës që përkrah Francën kundër Kroacisë

para 3 dite - Fakultetet

Kampionati botëror “Russia” 2018 ka zgjuar interesim të madh të shqiptarëve, pasi aty ishin prezentë katër bashkëkombësit e përfaqësueses së Zvicrës; Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami dhe Blerim...

Tajlandë sportistët dhe trajneri nxirren nga shpella

Tajlandë, sportistët dhe trajneri nxirren nga shpella

para një jave - Fakultetet

Merr fund odiseja torturuese e 12 sportistëve të mitur dhe trajnerit të tyre, të cilët kishin mbetur të izoluar në një shpellë në Tajlandë, që prej datës 23 Qershor. Foto: Lajmi.net Operacioni i shpëtimit,...

Zbulohen qelizat që shkaktojnë metastazat në tru njiheshin si barriera mbrojtëse

Zbulohen qelizat që shkaktojnë metastazat në tru, njiheshin si barriera mbrojtëse

para një jave - Fakultetet

Krijimi dhe zhvillimi i metastazave në tru, që shkaktohen nga tumoret e mushkërive apo të gjirit, ndikohet nga prania e një faktori molekular që nuk ndodhet në qelizat tumorale, por në qelizat e shëndetshme...

Sot është Dita Botërore e Puthjes

Sot është Dita Botërore e Puthjes

para një jave - Fakultetet

Pavarësisht se çfarë lloji të puthjes pëlqeni, 6 korriku, Dita Botërore e Puthjes, është koha ideale e vitit që ta festoni atë, duke u dhënë puthje më të dashurve tuaj. Jo vetëm puthje mes të dashurve,...

Dita e madhe për Xhakën ka arsye të shënojë gol

Dita e madhe për Xhakën, ka arsye të shënojë gol

para 2 jave - Fakultetet

Granit Xhaka që nga goli kur e shënoi ndaj Serbisë është kthyer në një hero jo vetëm për Zvicrën, por për te gjithë shqiptarët. Në ndeshjet që i luajti Zvicra, bashkëshortja e Xhakës nuk ishte e pranishme...

Biçikleta më e shtrenjtë në botë

Biçikleta më e shtrenjtë në botë

para 2 jave - Fakultetet

A keni menduar ndonjëherë se një biçikletë mund të jetë më e shtrenjtë se një veturë? Nëse nuk ju ka shkuar ndër mend, kjo është e mundur. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi , kompania nga Londra...

Çfarë është dhe si funksionon VAR

Çfarë është dhe si funksionon VAR?

para 2 jave - Fakultetet

VAR ose e thënë ndryshe Video assistant referee (Video Asistenti i Referit) është teknologjia që së fundmi ka shkaktuar shumë polemika pasi po aplikohet në Kampionatin Botëror. Sistemi teknologjik ka shumë...

Vajza ecën me proteza të bëra nga i ati me kuti sardelesh

Vajza ecën me proteza të bëra nga i ati me kuti sardelesh

para 3 jave - Fakultetet

Këto pamje që të copëtojnë zemrën tregojnë një vajzë të vogël duke përdorur këmbët protezës të bëra nga kuti prej kallaji në një kamp të zhvendosurish në Siri. Tetëvjeçarja Maya Ali Merhi dhe babai i saj...

Çfarë vjen pas numrit 5 Nuk është 6

Çfarë vjen pas numrit 5? Nuk është 6!

para 3 jave - Fakultetet

Këtë më së miri mund ta kuptojnë shoferët. Në fakt, këto “kuize” duken fare të lehta, por në fakt mund të mashtroheni lehtë. Çfarë vjen pas numrit 5? Në fakt, kjo është skema e ndrruesit të shpejtësive...

Çfarë është dhe pse festohet Fitër Bajrami

Çfarë është dhe pse festohet Fitër Bajrami?

para një muaji - Fakultetet

Fitër Bajrami është festa e cila bëhet pas mbarimit të muajit të Ramazanit. Emri Fitër Bajram vjen nga fakti se myslimanët para ditës së Bajramit shpërndajnë lëmoshë, solidarizohen me të varfrit, dhe kështu...

Për herë të parë projektohet aeroplani pa dritare

Për herë të parë projektohet aeroplani pa dritare

para një muaji - Fakultetet

Një ndër gjërat që na pëlqen më së shumti kur fluturojmë me aeroplan është të shikuarit përmes dritares, të peizazheve të ndryshime që shihen poshtë. Por, kjo mund të jetë një gjë e së kaluarës, me planin...

Në lumë nuk ka më ujë vetëm plehra

Në lumë nuk ka më ujë, vetëm plehra

para një muaji - Fakultetet

Pamjet shokuese të lumenjve në disa vende aziatike, kryesisht në Indi, kanë bërë xhiron e botës në Ditën Ndërkombëtare të Mjedisit. Farë pranë qendrave të qyteteve me qiellgërvishtës të lartë ose mrekullive...

Pishinat të mbytyra në klor kini kujdes

Pishinat të mbytyra në klor, kini kujdes

para një muaji - Fakultetet

Rreziku nga pishinat bëhet edhe më i ndjeshëm tashmë që vera ka mbërritur. Por, mjekët bëjnë apel për të treguar kujdes, jo vetëm fëmijët, por edhe të rriturit, pasi klori i tepërt i pishinave krijon edhe...

Meghan dhe Harry kthejnë dhurata e dasmës me shifrat marramendëse

Meghan dhe Harry kthejnë dhurata e dasmës me shifrat marramendëse

para një muaji - Fakultetet

Meghan dhe Harry pak ditë pas martesës madhështore, kanë kthyer mbrapsht të gjitha dhurtat që kanë marrë për martesën e tyre, dhurata të cilat kapin shifrën e 9.3 milion dollarëve. Arsyeja ka qenë protokolli,...

Harry u martua por ka edhe 6 princa që ende janë beqarë

Harry u martua, por ka edhe 6 princa që ende janë beqarë

para një muaji - Fakultetet

Martesa e Harryt me Meghan shkatërroi ëndrrat e mijëra vajzave në mbarë botën, të cilat ëndërronin përrallën e hirushes, me protagonist Harryn, i cili le ta themi është princi modern i kohëve të sotme....

Dhelpra dhe shqiponja në luftë për lepurin FOTO VIDEO

Dhelpra dhe shqiponja në luftë për lepurin (FOTO+VIDEO)

para një muaji - Fakultetet

Fotografi Kevin Ebi ka shkrepur disa fotografi në të cilat shfaqet momenti kur dhelpra shkon në gjashtë metra lartësi për ta rimarrë lepurin që tashmë e kishte në kthetra shqiponja. Tentimi i dhelprës...

Ja profesionet më të kërkuara në Zvicër

Ja profesionet më të kërkuara në Zvicër

para një muaji - Fakultetet

Një studim i ri ka nxjerrë në pah vendet e punës të cilat firmat zvicerane kanë më së shumti vështirësi t’i sigurojnë. Digjitalizimi në rritje dhe forca punëtore në moshë të shtyer ka bërë që Zvicra të...

Si u kujtua Princesha Diana gjatë dasmës mbretërore

Si u kujtua Princesha Diana gjatë dasmës mbretërore

para një muaji - Fakultetet

Dasma e tyre ishte me siguri dita më e lumtur e jetës për Meghan Markle dhe Harry, por mungonte nëna e dhëndrit, Princesha Diana. Megjithatë, Meghan dhe Harry zgjodhën që në çdo element të dasmës së tyre...

Mijëra euro shpërblim për ata që i lënë shtatzëna gratë e këtij shteti

Mijëra euro shpërblim për ata që i lënë shtatzëna gratë e këtij shteti

para 2 muajve - Fakultetet

Dyzet përqind e foshnjeve të lindura jashtë martese, është një rekord që e mban Amerika. Ajo qëndron afër mesit të paketës globale në këtë kategori. Turqia është mbrapa me një përqindje të vogël prej 3%....

Pse të gjithë zakonisht përdorin dorën e djathë

Pse të gjithë zakonisht përdorin dorën e djathë

para 2 muajve - Fakultetet

Njerëzit zakonisht nuk janë dakord për shumë gjëra, por ekziston një gjë për të cilën shumica mirëkuptohen, dhe kjo është përgjigjja në pyetjen se cilën dorë e përdorin më shpesh. Dora që përdoret për...

Dhuroi gjak për 60 vite ka shpëtuar më shumë se 2 4 milionë foshnje

Dhuroi gjak për 60 vite, ka shpëtuar më shumë se 2.4 milionë foshnje

para 2 muajve - Fakultetet

Australiani James Harrison, apo njeriu „me dorën e artë” siç njihet ndryshe, ka dhuruar gjak për gati 60 vjet. Tani, 81 vjeçari ka vendosur të tërhiqet, duke mbyllur kështu një kapitull monumental: Sipas...

Kompania e uli orarin e saj të punës dhe u bë shumë më produktive

Kompania e uli orarin e saj të punës dhe u bë shumë më produktive

para 2 muajve - Fakultetet

Shkurtimi i ditës së punës mund të ketë një ndikim pozitiv: ai mund të çojë në punësime të reja, mund të zvogëlojë numrin e të punësuarve për pushimin e sëmundjes dhe mund të çojë në përmirësime në produktivitet....

Rrotullohet cisterna derdhen 12 tonë çokollatë

Rrotullohet cisterna, derdhen 12 tonë çokollatë

para 2 muajve - Fakultetet

Autoritetet polake u përballen me një situatë të pazakontë pas një aksidenti me makinë, në të cilën një tank që transportonte 12 ton çokollatë të lëngshme u përmbys në autostradë. Foto: Lajmi Ngjarja ndodhi...

Shqipëria në FINALEN e Eurovisionit

Shqipëria në FINALEN e Eurovisionit!

para 2 muajve - Fakultetet

Sonte në Portugali është mbajtur nata e parë gjysmë finale e festivalit evropian të muzikës “Eurosong”. E një nga nga shtetet që u përfaqësua sonte ka qenë edhe Shqipëria, me këngëtarin Eugent Bushpepën...

Theu gotën e shtrenjtë të verës vjehrri ia dërgoi faturën prej 200 eurosh

Theu gotën e shtrenjtë të verës, vjehrri ia dërgoi faturën prej 200 eurosh

para 2 muajve - Fakultetet

Gruaja e paemëruar nga Britania e Madhe, ka shfrytëzuar një forum të nënave në internet, për të treguar se si vjehrri po e detyron të paguajë afro 200 euro, sepse ia theu një gotë vere. Shtatzëna që për...

 New York Post  Ç kemi Albanian

"New York Post": Ç'kemi Albanian

para 2 muajve - Fakultetet

Shkollat në New York ofrojnë mësime në disa gjuhë të ndryshme, por të enjten është vendosur që t’i shtohet për herë të parë listës edhe gjuha shqipe. E përditshmja e njohur amerikane, New York Post ka...

Ja çka i shkakton trupit qëndrimi ulur për kohë të gjatë

Ja çka i shkakton trupit qëndrimi ulur për kohë të gjatë

para 2 muajve - Fakultetet

Mund të jetë një ditë e zakonshme pune në zyrë, apo një natë e tërë e shpenzuar para kompjuterit. Meqenëse të qëndroni ulur disa orë në ditë mund të mos ju duket ndonjë problem serioz, në fakt duhet të...

Kuvendi i Kosovës furnizohet me ujë nga Maqedonia

Kuvendi i Kosovës furnizohet me ujë nga Maqedonia

para 3 muajve - Fakultetet

Kuvendi i Kosovës shërben ujë të importuar nga Maqedonia. Albert Krasniqi nga Instituti Demokratik i Kosovës, ka publikuar një fotografi në llogarinë e tij në Facebook dhe ka injorizuar "mbrojtjen" e prodhimeve...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK