http://kariera.mk
Pas SHBA ve edhe Izraeli UNESCO n po e lënë të gjithë

Pas SHBA-ve, edhe Izraeli? UNESCO-n po e lënë të gjithë

para 8 orë - Bota.al

Edhe Izraeli po përgatitet të dalë nga Unesko, menjëherë pas vendimit të SHBA-ve si anëtar i përhershëm i këtij entiteti. Kryeministri Benjamin Njetanjahu, ka udhëzuar qeverinë për përgatitjen e dokumentacionit...

Zbulohet misteri i banorëve të ishullit të Pashkës

Zbulohet misteri i banorëve të ishullit të Pashkës

para 9 orë - Bota.al

Një studim i ri hedh dritë mbi popullatën që banonte në ishull në mes të Paqësorit. Statujat e gurta monolitike, 887 të tilla, të ngritura nga Rapa Nui, popullata vendase, gjithmonë kanë tërhequr vëmendjen...

Netflix nxjerr emrin e serialit më të pëlqyer Nuk është ai që mendojnë të gjithë

Netflix nxjerr emrin e serialit më të pëlqyer. Nuk është ai që mendojnë të gjithë

para 10 orë - Bota.al

Oferta Netflix është aq e zgjeruar dhe e shumëllojshme, saqë mundet të kënaqë me të vërtetë të gjitha shijet, por nuk ka dyshim se në mesin e shumë serive televizive për të cilat platforma ka të drejtat...

Motra e vogël misterioze e diktatorit

Motra e vogël misterioze, e diktatorit

para 10 orë - Bota.al

Vajza 28 vjeçare u antarësua në byronë politike të Partisë Punëtore të Koresë, një nga postet më të pushtetshme të regjimit hermetik komunist. Ajo është një nga njerëzit më të afërt të diktatorit, megjithatë...

 Ndjej që koha ime po mbaron  Sms ja e fundit e gazetares së vrarë

“Ndjej që koha ime po mbaron”. Sms-ja e fundit e gazetares së vrarë

para 11 orë - Bota.al

Ajo vdiq në sytë e bashkëshortit dhe djalit të saj, së bashku me shpërthimin e makinës, por ai i Daphne Caruana Galicia – gazetarja dhe blogerja malteze që kishte hetuar korrupsionin e pushtetit lokal...

Një studim i ri rishkruan historinë e Egjiptit të lashtë Ja si erdhi në të vërtetë fundi

Një studim i ri rishkruan historinë e Egjiptit të lashtë. Ja si erdhi në të vërtetë fundi

para 11 orë - Bota.al

Përplasjet politike dhe shfaqja e qytetërimeve të tjera kanë ndikuar padyshim shumë në rënien e të shumëstudiuarit, Egjiptit të lashtë, por një studim i ri arkeologjik, botuar në revistën Nature Communications...

Ministria e Jashtme suedeze Edhe mua më kanë ngacmuar seksualisht në një darkë të BE së

Ministria e Jashtme suedeze: Edhe mua më kanë ngacmuar seksualisht, në një darkë të BE-së

para 12 orë - Bota.al

Një darkë midis udhëheqësve të Bashkimit Evropian, në një vit të papërcaktuar. Ministrja e Jashtme suedeze, Margot Uallstrom, sot 63 vjeç, ndjen “papritmas një dorë mbi kofshë. Personi i ulur pranë meje...

 Tradhtar kusar do të hakmerrem  Letra e Llambro Xhavellas drejtuar Ali Pashë Tepelenës në 1792

“Tradhtar, kusar, do të hakmerrem!” Letra e Llambro Xhavellas drejtuar Ali Pashë Tepelenës në 1792

para 12 orë - Bota.al

Nga Aurenc Bebja Në librin “ Voyage en Grèce, fait dans les années 1803 et 1804, par J. L. S. Bartholdy ”, gjejmë një kapitull, që detajon luftën e ndërmarrë nga Ali Pashë Tepelena kundra suljotëve gjatë...

Perandoria duhet të vdesë

Perandoria duhet të vdesë

para 13 orë - Bota.al

“Perandoria duhet të vdesë: Kolapsi revolucionar i Rusisë 1900-1917” 100 vjetori i Revolucionit Rus ka sjellë një vërshim librash rreth ngjarjes që ndryshoi historinë e Rusisë dhe të botës. Por nëse ju...

Pse gjendet Allahu në rrobat e vikingëve

Pse gjendet Allahu në rrobat e vikingëve?

para 15 orë - Bota.al

Lundërtarë ekspertë dhe luftëtarë të frikshëm, vikingët kanë qenë gjithmonë një mister i mitologjisë së veriut. Në rrobat e tyre të varrimit mund të presësh që të gjesh emrat e Odinit dhe Thorit, me thirrje...

Mata Hari 100 vjet nga ekzekutimi i spiunes dhe balerinës më sensuale ekzotike dhe intrigante

Mata Hari: 100 vjet nga ekzekutimi i spiunes dhe balerinës më sensuale, ekzotike dhe intrigante

para 17 orë - Bota.al

Ishte një spiune apo një koketë e papërgjegjshme? Për gjykatësin që e dënoi gruaja seksi ishte fajtore për një tjetër tradhti. Sot shumë e besojnë se Mata Hari u tregua e pakujdesshme, që nuk ishte me...

Zbulimi historik që ndryshon një herë e përgjithmonë shkencën

Zbulimi historik që ndryshon një herë e përgjithmonë shkencën

para 19 orë - Bota.al

Ky është një hap më tej mbi vërtetësinë e Teorisë së Relativitetit të Ajnshtajnit Për herë të parë janë kapur valë, në mënyrë direkte, valë gravitacionale që janë prodhuar nga fuzioni i dy yjeve të neutroneve...

15 thënie me shumë frymëzim që të gjithë gratë duhet t i lexojnë

15 thënie me shumë frymëzim, që të gjithë gratë duhet t’i lexojnë

para 20 orë - Bota.al

• “Unë kam arritur në përfundimin që, secila prej nesh ka një thirrje personale që është po aq unike sa edhe gjurmët e gishtave, dhe se mënyra më e mirë për të patur sukses, është të zbuloni atë që doni,...

5 majmunë dhe një shkallë Eksperimenti social më i famshëm

5 majmunë dhe një shkallë. Eksperimenti social më i famshëm

para 20 orë - Bota.al

Një grup shkencëtarësh vendosën pesë majmunë në një kafaz, dhe në mes, një shkallë me një banane në majë. Çdo herë që një majmun ngjitej në shkallë, shkencëtarët u hidhnin pjesës tjetër të majmunëve ujë...

Teatri i Humbur i Izraelit Zbulimi më i madh poshtë Murit të Lotëve

Teatri i Humbur i Izraelit. Zbulimi më i madh poshtë Murit të Lotëve

para 22 orë - Bota.al

Arkeologët kanë zbuluar së fundmi një vend që quhet Teatri i Humbur i Jeruzalemit dhe gjendet në kushte mjaft të mira. Bëhet fjalë për një nga zbulimet më të rëndësishme të kryeqytetit izraelit të viteve...

Bunkeri i fshehtë mes maleve zvicerane ku miliarderët fshehin rezervat në Bitcoin

Bunkeri i fshehtë mes maleve zvicerane, ku miliarderët fshehin rezervat në Bitcoin

para 22 orë - Bota.al

Gazetari Joon Ian Wong ka rrëfyer për Quartz, udhëtimin e tij në Zvicër, ku ka një bunker sekret ku miliona depozitues nga mbarë bota fshehin rezervat e tyre të bitcoin. Bunkeri menaxhohet nga Xapo, një...

Ana e errët e karizmës së udhëheqësve dhe ç mund të bëjmë ne  vdekatarët e zakonshëm

Ana e errët e karizmës së udhëheqësve dhe ç’mund të bëjmë ne, “vdekatarët e zakonshëm”

para 22 orë - Bota.al

Eshtë e vështirë të mos i jepesh një udhëheqësi karizmatik. Por detyra jonë është t’i kujtojmë vetes se ai apo ajo janë thjesht qenie të zakonshme njerëzore Sigurisht, jo të gjithë udhëheqësit karizmatikë...

Skenarë apokaliptikë por jo shumë

Skenarë apokaliptikë, por jo shumë …

para një dite - Bota.al

Gwynne Dyer Ja skenari. Eshtë natë vonë, Donald Trump shikon Fox News dhe në një kronikë dëgjon të thuhet, se Koreja e Veriut është duke planifikuar që të nisë një raketë, e cila mund të arrijë Shtetet...

Budizmi si antidot i zemërimit të këtyre kohëve

Budizmi si antidot i zemërimit të këtyre kohëve

para një dite - Bota.al

Oliver Burkeman Nëse kaloni pak kohë duke lexuar libra mbi budizmin, ose duke ndenjur me budistë, ndoshta do të ndeshni “doktrinën misterioze të zbrazëtisë”. Unë kurrë nuk e kam kuptuar, por gjithmonë...

Nëse trupi juaj dridhet papritur gjatë gjumit ja çfarë do të thotë

Nëse trupi juaj dridhet papritur gjatë gjumit, ja çfarë do të thotë

para një dite - Bota.al

A ju ka ndodhur ndonjëherë të zgjoheni duke u dridhur, sikur t’ju kenë hedhur nga shtrati? Apo sikur kenir ënë nga një lartësi e madhe mbi shtratin tuaj? Pothuaj 70 përqind e njerëzve i përjetojnë këto...

Thesaret e Tokës së Shenjtë

Thesaret e Tokës së Shenjtë

para një dite - Bota.al

Në çdo epokë, perandorët dhe mbretërit janë joshur nga Toka e Shenjtë. Ky rrip i vogël toke ka qenë i pushtuar nga babilonasit, grekët, romakët, arabët, kryqtarët, Perandoria Osmane dhe ajo Britanike,...

Rrënjët e vërteta të qytet shteteve mund t ju bëjnë të grisni librat e historisë

Rrënjët e vërteta të qytet-shteteve, mund t’ju bëjnë të grisni librat e historisë

para një dite - Bota.al

Nga Ben Kollier Shfaqja e autoritetit shtetëror ishte një pasojë logjike e lëvizjes drejt bujqësisë me vendosjen e njerëzve në një vend, pa lëvizur, ose të paktën kështu mendonim. Deri kohët e fundit kemi...

Flori sa 100 Toka në hapësirë Zbulimi i fundit që po çmend shkencëtarët

Flori sa 100 Toka në hapësirë. Zbulimi i fundit që po “çmend” shkencëtarët

para një dite - Bota.al

Më shumë se 4000 astronomë të hënën zbuluan për herë të parë përplasen e dy yjeve neutrone në hapësirë. Objekte të tilla janë skelete yjesh masivë që shpërthejnë në mënyrë kataklizmike, duke lënë pas një...

Çfarë po na tregojnë valët gravitacionale që nuk e dinim

Çfarë po na tregojnë valët gravitacionale, që nuk e dinim

para një dite - Bota.al

Vala e parë gravitacionale e vëzhguar nga bashkimi i yjeve të neutroneve ofron potencialin për një tërësi zbulimesh të reja. Midis tyre është një matje më e saktë e konstantes Hubble, e cila kap se sa...

5 fraza të Lao Tzu për të reflektuar thellë

5 fraza të Lao-Tzu, për të reflektuar thellë…

para një dite - Bota.al

Lao-Tzu është një fjalë kineze që do të thotë “mësuesi plak”. Është gjithashtu emri i një filozofi dhe mendimtari, i cili supozohet të ketë jetuar rreth shekullit VI para Krishtit dhe të cilit i atribuohet...

Tetë gënjeshtrat tipike të burrave Dhe pse gratë gënjejnë më mirë

Tetë gënjeshtrat tipike të burrave. Dhe pse gratë gënjejnë më mirë

para një dite - Bota.al

Askush nuk duhet të ofendohet, po sipas një studimi të realizuar në Angli, burrat gënjejnë tre herë më shumë se sa gratë, dhe gënjejnë sidomos gratë. Pse? Për këtë ka mendime të ndryshme: për t’i bërë...

Pesë rrugë për ta bërë veten më tërheqës sipas një profesori të Psikologjisë

Pesë rrugë për ta bërë veten më tërheqës, sipas një profesori të Psikologjisë

para një dite - Bota.al

Jill Weber Të ndjehesh mirë me veten, kjo po që ju bën më tërheqës për të tjerët. Dhe sa më shumë e doni veten, aq më pak e rëndë bëhet jeta dhe marrëdhëniet bëhen gjithnjë e më të lehta e spontane. Nuk...

Parandjenjat mund të kenë një bazë të vërtetë

Parandjenjat: mund të kenë një bazë të vërtetë?

para një dite - Bota.al

Ndonjëherë, të gjithë kemi pasur ndjesinë se diçka do të ndodhte, pak para se të ndodhte. E quajmë parandjenjë. Këto parandjenja, megjithatë, nuk u referohen ngjarjeve të mëdha, por situatave personale....

Weinstein i pagoi Clintonit shpenzimet ligjore për Sexgate

Weinstein i pagoi Clintonit shpenzimet ligjore për Sexgate

para një dite - Bota.al

Harvey Weinstein, producenti i Hollywoodit i dërrmuar nga skandali i fundit seksual, në 1998 pagoi një pjesë të shpenzimeve ligjore që i duheshin Bill Clintonit, për t’u mbrojtur nga Sexgate. Në veçanti,...

Kush ishte vrasësi Gjejeni nëse e konsideroni veten Sherlock Holmes

Kush ishte vrasësi? Gjejeni, nëse e konsideroni veten Sherlock Holmes

para 3 dite - Bota.al

Janë pesë persona. Njëri prej tyre qëlloi dhe vrau një prej katër të tjerëve. Dani ishte në maratonën e Nju Jorkut dje, bashkë me njërin prej të pafajshmëve. Majku kishte menduar të bëhej fermer, para...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK