http://kariera.mk
Bexheti Talati deri sot veproi njejtë si Ivanovi me Ligjin për shqipen tash luan triumfuesin

Bexheti: Talati deri sot veproi njejtë si Ivanovi me Ligjin për shqipen, tash luan triumfuesin?!

para 50 minutave - Fol

Zëdhënësi i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Flakron Bexheti përmes një postimi në facebook është përfshirë në debatin lidhur me firmosjen e Ligjit për gjuhët, që sipas tij. “I bie që gjer më sot Talati...

Komuna Qendër do t i prish të gjitha terasat e kafeneve të ndërtuar në mënyrë ilegale në rrugën Leninova

Komuna Qendër do t’i prish të gjitha terasat e kafeneve të ndërtuar në mënyrë ilegale në rrugën Leninova

para 2 orë - Fol

Të gjitha terasat dimërore të kafeneve dhe restoranteve në rrugën “Aminta Treti” (Leninova) do të shkatërrohen sepse janë  ndërtuar në mënyrë ilegale. Komuna Qendër u ka dorëzuar shkrim pronarëve të kafeneve...

Kryetarja e Haraçinës Ne harxhojmë për një vit aq sa komunat tjera brenda një nate

Kryetarja e Haraçinës: Ne harxhojmë për një vit aq sa komunat tjera brenda një nate

para 2 orë - Fol

Pas disa shkrimeve tendencioze në disa media online në lidhje me furnizimet që ka bërë komuna e Haraçinës, përmes një demanti të lëshuar në media kryetarja e kësaj komune Milikije Halimi është shprehur...

Artan Grubi bëri shqiponjën në televizionin maqedonas

Artan Grubi bëri shqiponjën në televizionin maqedonas

para 11 orë - Fol

Deputeti i BDI-së Artan Grubi, e ka bërë me duar shqiponjën gjatë një debati të ashpër për gjuhën shqipe që pati me udhëheqësin e një emisioni në televionin maqedonas TV 24. Ndërkohë në momentin që është...

Ekskluzive Ambasada e SHBA së deklarohet rreth taksës ka një thirrje të fuqishme për udhëheqësit e shtetit

Ekskluzive: Ambasada e SHBA-së deklarohet rreth taksës, ka një thirrje të fuqishme për udhëheqësit e shtetit

para 12 orë - Fol

Ditëve të fundit janë shtuar zërat dhe kërkesat për heqjen e taksës 100% për mallrat që hyjnë në Kosovë nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina. Po kështu, u raportua se një gjë të tillë e ka kërkuar edhe...

Mbijeton Qeveria e Tsiprasit hapet rruga për ratifikimin e marrëveshjes së Prespës

Mbijeton Qeveria e Tsiprasit, hapet rruga për ratifikimin e marrëveshjes së Prespës

para 13 orë - Fol

Qeveria e kryeministrit grek Alexis Tsipras e mbijetoi votimin për mosbesim dhe me 151 vota “për” mori mbështetjen nga Kuvendi grek. Siç raportojnë nga AIM, ashtu siç pritej përveç deputetëve nga “Syriza”,...

Kurti Vetëvendosje do ta nxjerrë vendin nga kriza

Kurti: Vetëvendosje do ta nxjerrë vendin nga kriza

para 17 orë - Fol

Lideri i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se qeverisja e ardhshme nga subjekti që ai e drejton do ta nxjerrë Kosovën nga kriza dhe do ta mundësojë e realizojë përparimin e gjithmbarshëm. Kurti...

ASH Po ikin të gjithë kriminelët por jo edhe kujtesa e shqiptarëve

ASH: Po ikin të gjithë kriminelët, por jo edhe kujtesa e shqiptarëve!

para 19 orë - Fol

Se Maqedonia po bëhet vendi i çudirave dhe aty ka gjithçka përveç drejtësisë dhe shtetit ligjor, flet edhe ikja e njërit nga sulmuesit e liderit të Aleancës për Shqiptarët Ziadin Selës, i dënuari me 13...

Ish anëtarja e KSHZ së që dha dorëheqje për skandalin e bonuseve tani e këshillon Zaevin për 40 000 denarë në muaj

Ish anëtarja e KSHZ-së që dha dorëheqje për skandalin e bonuseve, tani e këshillon Zaevin për 40.000 denarë në muaj

para 19 orë - Fol

Pas shkarkimit nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor, Violeta Duma, është emëruar për këshilltar të jashtëm të kryeministrit, Zoran Zaev. Ajo thotë se do ta këshillojë kryeministrin për ligjet reformuese në...

 Maqedonia e Vetme  Dimitrov po shkatërron marrëdhëniet miqësore me Rusinë

“Maqedonia e Vetme”: Dimitrov po shkatërron marrëdhëniet miqësore me Rusinë

para 19 orë - Fol

Partia “Maqedonia e Vetme”, e cila udhëhiqet nga Janko Baçev, ka akuzuar ministrin e Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov, se po i prishë marrëdhëniet miqësore me Rusinë. Nga kjo parti thonë se Nikolla Dimitrov...

Sela reagon pas ikjes së Nikolla Vojminovskit

Sela reagon pas ikjes së Nikolla Vojminovskit

para 19 orë - Fol

Institucionet e vendit duhet t’i shkojnë deri në fund rastit të ikjes së Nikolla Vojminovski. Kështu shprehet për gazetën KOHA lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, i cili ka kërkuar që institucionet...

Mjekët dhe pacientët e klinikave nuk e duan ministrin e ri Filipçe lavdërojnë Taravarin

Mjekët dhe pacientët e klinikave nuk e duan ministrin e ri Filipçe, lavdërojnë Taravarin!

para 20 orë - Fol

Mjekë dhe pacientë të Klinikave të Shkupit kanë shpërthyer në akuza ndaj ministrit të ri të shëndetësisë, Venko Filipçe, duke e konsideruar njeri të paaftë, që sillet si një diktator dhe që nuk po arrin...

Aliu Mjaft uruat njëri tjetrin bëheni kontributorë dinjitoz për zbatimin e këtij ligji

Aliu: Mjaft uruat njëri tjetrin, bëheni kontributorë dinjitoz për zbatimin e këtij ligji

para 20 orë - Fol

Ligji për përdorimin e GJUHËVE u publikua në (,,Gazetën zyrtare të RM ,nr.07/2019). Dispozitat përfundimtare përcaktojnë se ligji hynë në fuqi me ditën e shpalljes, ndërkaq institucionet obligohen që AKTET...

Vëllai i Zaevit padi kundër nënkryetarit të VMRO DPMNE së

Vëllai i Zaevit padi kundër nënkryetarit të VMRO-DPMNE-së

para 20 orë - Fol

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikollovski ka vendosur që vetë të mbrohet në procesin gjyqësor përpara Gjykatës Civile në Shkup kundër ti që e ka ngritur biznesmeni Vice Zaev, vëllai i kryeministrit...

Bullgarët propozojnë ndarjen e Maqedonisë mes Shqipërisë dhe Bullgarisë

Bullgarët propozojnë ndarjen e Maqedonisë mes Shqipërisë dhe Bullgarisë?!

para një dite - Fol

Një gazetë e disasporës bullgare ka botuar tekst, ku propozohet ndarja e Maqedonisë mes Shqipërisë dhe Bullgarisë, transmeton Gazeta Lajm. “Të gjithë bëhen budallenj dhe nuk e dinë se luftërat tona në...

WIKIPEDIA njeh shqipen si gjuhë të dytë zyrtare në Maqedoni

WIKIPEDIA njeh shqipen si gjuhë të dytë zyrtare në Maqedoni

para një dite - Fol

WIKIPEDIA nga sot si gjuhë zyrtare në Maqedoni përveç gjuhës maqedonase dhe alfabetit të saj cirilik ka renditur dhe gjuhën shqipe. Gjuha shqipe u shpall si gjuhë zyrtare gjatë ditës së djeshme në Maqedoni....

Prespa dhe gjuha shqipe tërbojnë presidentin Ivanov

Prespa dhe gjuha shqipe “tërbojnë” presidentin Ivanov

para një dite - Fol

Presidenti maqedonas Gjorge Ivanov thotë se koalicioni qeveritar LSDM-BDI, që e konsideron veten pro-evropian, tregoi mbrëmë fytyrën e vërtetë me publikimin e ligjit për gjuhët dhe ratifikimin e Traktatit...

Procedurë parahetimore për mjekët të cilët u kanë dhënë të akuzuarve vërtetime mjekësore fals

Procedurë parahetimore për mjekët të cilët u kanë dhënë të akuzuarve vërtetime mjekësore fals

para një dite - Fol

Prokuroria e Shkupit i kontrollon gjetjet e kolegëve të tyre nga Prokuroria Speciale Publike se a ju kanë dhënë tre mjekët vërtetime fals mjekësore për pushimin mjekësor të të akuzuarve në rastet e PSP-së,...

Avokati boshnjak nga Shkupi uron shqiptarët për Ligjin për gjuhët

Avokati boshnjak nga Shkupi uron shqiptarët për Ligjin për gjuhët

para një dite - Fol

Avokati i njohur boshnjak Asmir Alispahiq përmes një postimi ka uruar shqiptarët për miratimin e Ligjit për gjuhët, që avancon në masë të madhe gjuhën shqipe në Maqedoni. “Miq, vllezer bashkeqytetar Shqiptar,...

Janushev Kërkojmë zgjedhje të parakohshme parlamentare

Janushev: Kërkojmë zgjedhje të parakohshme parlamentare

para një dite - Fol

Sekretari i Përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, Igor Janushev në emisionin e mbrëmshëm në televizionin Tellma e demantoi informatën se nëse nuk mbahen zgjedhje të parakohshme parlamentare, atëherë do t’i bojkotojnë...

Ligji i gjuhëve  vlojnë kurse për gjuhën shqipe

Ligji i gjuhëve, ‘vlojnë’ kurse për gjuhën shqipe

para një dite - Fol

Menjëherë pas shpalljes në Gazetën Zyrtare dhe hyrjes në fuqi të ligjit me të cilin avansohet përdorimi i gjuhës shqipe në Maqedoninë Veriore, kanë ‘vluar’ ofertat ndër maqedonasit për ta mësuar ate, shkruan...

Deklarata e Artan Grubit për tabelë dygjuhësore para selisë së VMRO së  FILM që shqiptarët e kanë parë

Deklarata e Artan Grubit për tabelë dygjuhësore para selisë së VMRO-së, “FILM” që shqiptarët e kanë parë

para një dite - Fol

Deklarata e Deputetit të BDI-së, Artan Grubi se VMRO duhet të vendos tabelë në dy gjuhë para selisë së tyre, s’është gjë tjetër, veç një skenar i përgatitur mirë në mes vetë BDI-së dhe VMRO-DPMNE-së. Ideja...

Tetovarët në aksion ushqejnë kafshët në mal që kanë nevojë për mbijetesë

Tetovarët në aksion, ushqejnë kafshët në mal që kanë nevojë për mbijetesë

para një dite - Fol

Nga moti shumë i ftohtë dhe me borë, disa tetovarë kanë dalë në mal për të siguruar ushqim për kafshët të cilat kanë nevojë për mbijetesë, raporton albazone.info. Tetovarët çdo herë kanë treguar zemërgjerësinë...

 Bombardohet me komente  Ti e çove atje  qytetarët i reagojnë Thaçit pasi publikoi foton e Remit në Hagë

“Bombardohet” me komente: “Ti e çove atje” – qytetarët i reagojnë Thaçit pasi publikoi foton e Remit në Hagë

para një dite - Fol

Presidenti Hashim Thaçi ka shpërndarë në Facebook një foto të ish-komandantit të UÇK-së Rrustem Mustafa-Remi. Fotoja ku Remi shihet duke përshëndetur me dorë është bërë në Hagë, atje ku ai sot u intervistua...

Mesazhi i ashpër i Haradinajt nga Reçaku Nuk do të lejoj t i falet tokë Serbisë edhe nëse më çojnë në burg

Mesazhi i ashpër i Haradinajt nga Reçaku: Nuk do të lejoj t’i falet tokë Serbisë edhe nëse më çojnë në burg

para një dite - Fol

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në Akademinë Përkujtimore për masakrën e Reçakut, ka dhënë një mesazh të ashpër për të gjithë ata që do të tentojnë t’i falin tokë Serbisë. Duke përmendur vendimin...

Zbulohet skenari PDK i kishte ofruar LDK së rrëzimin e Qeverisë kjo e fundit nuk pranoi

Zbulohet skenari: PDK i kishte ofruar LDK-së rrëzimin e Qeverisë, kjo e fundit nuk pranoi

para një dite - Fol

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka zbuluar një ofertë që partia e tij ka marrë nga Partia Demokratike e Kosovës, pak kohë më parë. Haziri ka thënë në emisionin “Pressing”, në...

Marrëveshje bërthamore ndërmjet Serbisë e Rusisë

Marrëveshje bërthamore ndërmjet Serbisë e Rusisë

para një dite - Fol

Gjatë vizitës së presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, në Serbi do të nënshkruhen disa marrëveshje, memorandume për mirëkuptim si dhe plani për konsultime ndërmjet ministrive të Punëve të Jashtme të Rusisë...

Maqedonia vetëm një kontroll në kufi nga 1 prilli

Maqedonia vetëm një kontroll në kufi nga 1 prilli

para një dite - Fol

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka zhvilluar një takim me homologun maqedonase në qytetin e Pogradecit, takim i zhvilluar për thellimin dhe përmirësimin e mëtejshëm të bashkëpunimit ndërkufitar dhe...

Milikije Halimi ka blerë suxhuk cigare e gjësende tjera me paratë e Komunës

Milikije Halimi ka blerë suxhuk, cigare e gjësende tjera me paratë e Komunës

para një dite - Fol

Cigare, letra të lagështa, qirinj-parfumi, kallëpe për pjekjen të Mufinsëve, nxehës për ushqimet, lugë druri, ibrik çaji, janë pjesë e gjërave që Komuna e Haraçinës ka blerë me buxhetin për përfaqësim,...

50  e territorit të Maqedonisë Perëndimore në duart e ASH

50 % e territorit të Maqedonisë Perëndimore në duart e ASH!

para një dite - Fol

Sot kishin nje takim jo formal krerët e katër komunave shqiptare që udhëhiqen nga ASH edhe atë Arben Taravari-Gostivar, Eugjen Cami- Dibër, Isen Shabani- Vrapçisht dhe Albon Xhemaili- Bogovinë. Në këtë...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK