http://kariera.mk
Një barsoletë e Nastradinit për të kuptuar Kosovën e vitit që vjen

Një barsoletë e Nastradinit për të kuptuar Kosovën e vitit që vjen

para 9 minutave - KDPolitik

1. Një shok imi nga gjimnazi, zakonisht në pikun e verës sikur jemi tani, bënte pyetjen që nuk e priste kush e ndoshta as ai vetë: – E, çka do të bëjmë për Vit të Ri? Kjo u shndërrua në barsoletë rituale...

Një kapak për të fikur kazanin e kritikave

Një kapak për të fikur ‘kazanin” e kritikave

para 14 minutave - KDPolitik

Disa diplomatë, OSBE-ja, shoqatat ndërkombëtare të lirisë së shtypit dhe ato shqiptare të të drejtave të njeriut, po reken më kot të ngrejnë zërin, kurndër ligjit drakonian që Edi Rama ka hartuar kundër...

Përse Sali Berisha ishte në promovimin e librit të doktor Kalos

Përse Sali Berisha ishte në promovimin e librit të doktor Kalos?

para 14 minutave - KDPolitik

Nga Mero Baze Reagimet ndaj librit të doktor Kalos, si mjek personal i Enver Hoxhës janë të natyrshme. Nuk besoj që ka ndonjë mjek diktatori, që nuk ja ka arritur të bëjë një libër të debatuar pas vdekjes...

Rekomandimet e UNESCO s për Ohrin autoritetet Shqetësim ndërtimet pa leje

Rekomandimet e UNESCO-s për Ohrin, autoritetet: Shqetësim ndërtimet pa leje

para 19 minutave - KDPolitik

Organizatat qytetare kanë vlerësuar se nëse Ohri, në Samitin e UNESCO-s në Baku të Azerbejxhanit, fitonte statusin e trashëgimisë botërore në rrezik, shteti nga kjo organizatë do të merrte ndihmën e domosdoshme...

Jep dorëheqje kryeprokurorja speciale në Maqedoninë e Veriut

Jep dorëheqje kryeprokurorja speciale në Maqedoninë e Veriut

para 59 minutave - KDPolitik

Kryeprokurorja speciale e Maqedonisë së Veriut, Katica Janeva, dha dorëheqje pas dështimit të partive politike për një marrëveshje lidhur me propozim-ligjin për punën e kësaj prokurorie. “Me muaj po i...

Macron thirrje për rifillimin e bisedimeve Kosovë  Serbi

Macron, thirrje për rifillimin e bisedimeve Kosovë – Serbi

para 2 orë - KDPolitik

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha të hënën në Beograd se vizita e tij dyditëshe në Serbi synon hapjen e një faqeje të re në marrëdhëniet dypalëshe, ndërsa paralajmëroi nisma të reja në përpjekje...

Shkarkimi i Presidentit Meta  në shtator

Shkarkimi i Presidentit Meta – në shtator

para 4 dite - KDPolitik

Komisioni Hetimor për shkarkimin e Presidentit Meta zhvilloi këtë të enjte mbledhjen e tij të parë, i përqendruar totalisht në aspektet procedurale. Sipas rregullores së Kuvendit dhe ligjit për komisionet...

Britania tha se iranianët provuan të kapin një anije tregtare britanike

Britania tha se iranianët provuan të kapin një anije tregtare britanike

para 4 dite - KDPolitik

Britania tha të enjten se tri anije iraniane provuan pa sukses të pengonin kalimin e një anijeje tregtare britanike nëpërmjet Ngushticës së Hormuzit, në një zhvillim që mund të çojë në një përshkallëzim...

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

para 4 dite - KDPolitik

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka reaguar në mënyrë shumë naive, ndërkohë që protokolli i kabinetit qeveritar duket qartë se ka dështuar në realizimin e detyrimeve, thonë njohësit e çështjeve...

Zaev ua kishte dhënë numrin  Haradinaj ja çfarë u thashë komendianëve rusë

Zaev ua kishte dhënë numrin – Haradinaj: ja çfarë u thashë komendianëve rusë

para 4 dite - KDPolitik

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka treguar se çfarë kishte biseduar në telefon me komedianët rusë, pre e tyre që së fundi ra edhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Por ai tha se...

Thaçi Zaev më kërkoi falje për deklaratat për ndryshim kufijsh

Thaçi: Zaev më kërkoi falje për deklaratat për ndryshim kufijsh

para 4 dite - KDPolitik

Presidenti i Kosovës, tha se kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i ka telefonuar për t’i kërkuar falje lidhur me deklaratat, ku ai e përmend një plan për ndryshim kufijsh, njofton DW. Presidenti...

Qeveria e re dhe politika e jashtme greke si me Turqinë dhe Maqedoninë e Veriut

Qeveria e re dhe politika e jashtme greke: si me Turqinë dhe Maqedoninë e Veriut?

para 4 dite - KDPolitik

Qeveria e re greke e kryeministrit, Kyriakos Mitsotakis nuk do të ndryshojë politikën e jashtme dhe evropiane. Gjatë kohës në opozitë Mitsotakis kundërshtonte Marrëveshjen me Shkupin. Po tani? “Më pak...

BALLKANI I INTEGRIMEVE TË NGADALSHME

BALLKANI I INTEGRIMEVE TË NGADALSHME

para 4 dite - KDPolitik

Shkruan: Bardhyl ZAIMI Metafora e studiueses Maria Todorova ” Atje poshtë në Ballkan” tashmë po zbërthehet në kuptimin e vetë, duke ofruar përveç vonesave tipike ballkanike edhe një vizion gjithëpërfshirës...

DEPUTETI I AK së ALTINOK NË SHKUP Homologët tanë në Maqedoninë e Veriut i paralajmërojmë në lidhje me FETO

DEPUTETI I AK-së ALTINOK NË SHKUP: Homologët tanë në Maqedoninë e Veriut i paralajmërojmë në lidhje me FETO-

para 6 dite - KDPolitik

Deputeti i Partisë AK për qytetin Erzurum, Selami Altınok, thotë se Maqedonia e Veriut duhet të dëgjojë këshillat e Ankarasë dhe të luftojë FETOn e Fetullah Gulenit. Ai gjendet në Shkup për të marrë pjesë...

Ilir Meta ky Mic Sokol me kostum banjoje

Ilir Meta, ky Mic Sokol me kostum banjoje

para 6 dite - KDPolitik

Shkruan: Edi Rama* Kurrë mos e ndalo kundërshtarin që po gabon”, na mëson Napoleon Bonaparti. Por sot, ne nuk jemi mbledhur këtu të ndalojmë një kundërshtarin tonë. Si kundërshtar i kësaj shumice qeverisëse,...

ERDOGANI TAKON DODIKUN NË SARAJEVË

ERDOGANI TAKON DODIKUN NË SARAJEVË

para 6 dite - KDPolitik

Kryesuesi i presidencës rotative të Bosnjë- Hercegovinës, Millorad Dodik, ka deklaruar të martën se presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, i ka kërkuar vendit të tij që t’i dorëzojë pjesëtarët e organizatës...

Dy sharje më shumë për Shqipërinë në gjuhë të huaj

Dy sharje më shumë për Shqipërinë në gjuhë të huaj

para 6 dite - KDPolitik

Shkruan: Andi Bushati Një intervistë e kreut të shtetit me gazetarin grek Stavros Tzimas, të së përditshmes Kathemerini, ka bërë bujë në shtypin vendas, më shumë sesa nga përgjigjet e Metës, për pyetjet...

Po lind Republika anti perëndimore e Shqipërisë

Po lind Republika anti-perëndimore e Shqipërisë

para 6 dite - KDPolitik

Shkruan: Mero Baze Shqipëria duhet t’i japë shpejt zgjidhje krizës presidenciale, jo aq për ndonjë rëndësi të Ilir Metës brenda vendit, se sa për imazhin qesharak që po i jep Shqipërisë, duke përfaqësuar...

KADARE PËR LE MONDE TREGON 100 SHKRIMTARËT QË DUHET LEXUAR

KADARE PËR “LE MONDE” TREGON 100 SHKRIMTARËT QË DUHET LEXUAR

para 6 dite - KDPolitik

Bashkë me të përditshmen e mbrëmjes le monde të së mërkurës është bashkëngjitur edhe një suplement i vecantë letrar që i këshillon lexuesve 100 romanet më të mirë që kritikët e kësaj gazete kanë evidentuar...

TAKIM META PENDAROVSKI DISKUTOHET KRIZA

TAKIM META-PENDAROVSKI, DISKUTOHET KRIZA

para 6 dite - KDPolitik

Presidenti, Ilir Meta, ka shprehur keqardhjen se nuk ka as asnjë reagim nga politika për zgjidhjen e krizës politike. Shqetësimin ai e shprehu teksa njoftoi një takim me homologun e tij maqedonas,Stevo...

DYSHJA E KREMLINIT JA SI I MASHTROJNË KRERËT SHTETËROR PRO PERËNDIMORË

DYSHJA E KREMLINIT: JA SI I MASHTROJNË KRERËT SHTETËROR PRO-PERËNDIMORË

para 6 dite - KDPolitik

Si u mashtrua kryeministri maqedonas Zoran Zaev? Si arrijnë komedianët rusë aq lehtë të futen në kontakt me liderë të shteteve të ndryshme? A janë spiunë të Rusisë? KDP ju sjell analizën e ekspertit për...

VIDEO  ZAEV PRE I PRANKSTERËVE RUSË I TREGON TË GJITHA SEKRETET

VIDEO / ZAEV “PRE” I PRANKSTERËVE RUSË, I TREGON TË GJITHA SEKRETET

para 6 dite - KDPolitik

Së pari lidhet me Petre Poroshenkon, atëherë president i Ukrainës, e më pastaj në lidhje futet edhe sekretari i përgjithshëm i NATOs Jens Stoltenberg. Duket kjo e pabesueshme, por aspak e dyshimtë për...

UNIFIKIMI DIPLOMATIK SHQIPËRI KOSOVË NXIT REAGIME NË RUSI

UNIFIKIMI DIPLOMATIK SHQIPËRI-KOSOVË NXIT REAGIME NË RUSI

para 6 dite - KDPolitik

Kosova dhe Shqipëria kanë ndërmarrë hapat fillestarë drejt unifikimit të misioneve diplomatike e konsullore, njofton Radio Evropa e Lirë. Të dy qeveritë kanë nënshkruar një marrëveshje të përbashkët e...

A DO TA ZHBËJË MARRËVESHJEN E PRESPËS MITSOTAKIS MERR PUSHTETIN NË GREQI

A DO TA ZHBËJË MARRËVESHJEN E PRESPËS? MITSOTAKIS MERR PUSHTETIN NË GREQI

para 6 dite - KDPolitik

Zgjedhjet parlamentare në Greqi e fitorja bindëse e Demokracisë së Re të Kyriakos Mitsotakisit janë ndjekur me shumë interes në Maqedoninë e Veriut. Po si do të reagojë qeveria e re greke ndaj Marrëveshjes...

KYRIAKOS MITSOTAKIS  NJIHUNI ME LIDERIN E RI GREK

KYRIAKOS MITSOTAKIS – NJIHUNI ME LIDERIN E RI GREK

para një jave - KDPolitik

Fituesi i zgjedhjeve të 7 korrikut dhe kryeministri i ri i Greqisë është Kyriakos Mitsotakis, njofojnë mediat greke, përcjell KDPOLITIK.COM. Ai u bë kryetar i Demokracisë së Re në janar 2016, pasi u zgjodh...

SFIDAT E PAS 30 QERSHORIT

SFIDAT E PAS 30 QERSHORIT

para një jave - KDPolitik

“Rezultati” i këtyre zgjedhjeve tash mund të lexohet si një poezi, ku çdo kush “vargun” e lexon ashtu si dëshiron vetë, e jo si do të duhej të ishte përnjëmend. Shkrun: Daut Dauti Pak “rekomandime” jo...

INTERVISTË Frederika Mogerini pa heqjen e taksës s ka dialog Prishtinë Beograd

INTERVISTË, Frederika Mogerini: pa heqjen e taksës s’ka dialog Prishtinë-Beograd

para një jave - KDPolitik

Derisa tarifa që u ka vënë Prishtina mallrave të importuara nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina, mbetet në fuqi, nuk shoh kushte për thirrjen e dialogut në nivel të lartë”, tha në një intervistë për Radion...

Ballkani Perëndimor  i padëshiruar apo pa vullnet

Ballkani Perëndimor – i padëshiruar apo pa vullnet?

para një jave - KDPolitik

Sa seriozisht e kanë shtetet e Ballkanit Perëndimor me hyrjen në BE? Integrimi në BE instrumentalizohet shpesh nga elitat lokale, për të forcuar pushtetin e tyre. Shkruan: Ivaylo Ditchev / DW Zgjerimi...

Procesi i Berlinit Maqedonia e Veriut përfituesi më i madh

Procesi i Berlinit: Maqedonia e Veriut përfituesi më i madh

para një jave - KDPolitik

Konferenca e Ballkanit Perëndimor në Poznan, Poloni, i shtoi paratë për rajonin, por zbatimi i projekteve pengohet nga tensionet e shtuara në rajon. Nga Konferenca e Ballkanit Perëndimor, e cila përfundoi...

Koment BE duhet të gjejë një strategji të re në Ballkan

Koment: BE duhet të gjejë një strategji të re në Ballkan

para një jave - KDPolitik

BE është e zënë me veten. Për një zgjerim të shpejtë nuk mendon askush për momentin në Bruksel. Por vendet e Ballkanit kanë nevojë për oferta konkrete në vend të premtimeve boshe. Shkruan: Adelheid Feilcke...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK