http://kariera.mk
Ndryshimi i kufijve Kush do ta zëvendësojë John Boltonin

Ndryshimi i kufijve/ Kush do ta zëvendësojë John Boltonin?

para 12 orë - KDPolitik

Shkarkimi i papritur nga Donald Trump i “aleatit të Serbisë në Shtëpinë e Bardhë” si Këshilltar i Sigurisë Kombëtare ka shqetësuar Beogradin, por shumica e ekspertëve besojnë se pasaardhësi i tij i mundshëm,...

PRIBE NUK E DI SE ME ÇFARË DEMONI PO LUFTOJMË

PRIBE NUK E DI SE ME ÇFARË DEMONI PO LUFTOJMË

para 13 orë - KDPolitik

Ai nuk i ka dëgjuar pëshpëritjet kërcënuese të frymës së Orientit që kemi dëgjuar gjatë gjithë jetës sonë, sa herë që përpiqemi të ngritemi në dinjitet: “Nuk do të ecësh gjatë aq vital, të shohësh drejtë,...

Revolucioni që po u ha kohën bijëve të vet

Revolucioni që po u ha kohën, bijëve të vet

para 13 orë - KDPolitik

Nga Mero Baze Pesë aleatët formalë të PD, janë mbledhur në kantinën e Agron Dukës dhe i kanë kërkuar Lulzim Bashës të ulen me Edi Ramën, sipas një plani të hartuar së bashku, ku përfshihen ndryshime kushtetuese,...

Kosova mes besëtytnisë dhe Albin Kurtit

Kosova, mes besëtytnisë dhe Albin Kurtit

para 13 orë - KDPolitik

Nga Ben Andoni Shqiptarët janë një popull shumë bestyt dhe këtë e kanë treguar me arsenalin e plotë të sendeve me të cilat kujtojnë se i mbrojnë shtëpitë e tyre. Duke qenë një popull i vuajtur prej pushtimeve...

VIDEO  KUR LIGJET VLEJNË VETËM PËR QYTETARËT A PO AMNISTOHEN POLITIKANËT E DYSHUAR PËR KORRUPSION NGA PROKURORIA SPECIALE

VIDEO / KUR LIGJET VLEJNË VETËM PËR QYTETARËT: A PO AMNISTOHEN POLITIKANËT E DYSHUAR PËR KORRUPSION NGA PROKURORIA SPECIALE?

para 16 orë - KDPolitik

LSDM-ja dhe VMRO-DPMNE-ja vazhdojnë të shkëmbejnë projektligje të papranueshme për njëra-tjetrën lidhur me Ligjin e ri për Prokurorinë Publike. Pala e tretë- ajo shqiptare këmbëngul shtet të së drejtës....

 Perandoria e Erdoganit dhe politika e jashtme e presidentit të Turqisë

“Perandoria e Erdoganit” dhe politika e jashtme e presidentit të Turqisë

para 16 orë - KDPolitik

Autori i librit të ri “Perandoria e Erdoganit” që sapo ka dalë në treg në Shtetete Bashkuara (më 19 shtator), argumenton se presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan është udhëheqësi më me peshë i këtij vendi,...

Nuk ka BE të sigurt pa integrimin e Ballkanit Perëndimor

Nuk ka BE të sigurt pa integrimin e Ballkanit Perëndimor

para 16 orë - KDPolitik

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka ftuar Bashkimin Evropian që t’i kryejë obligimet e veta në raport me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, duke theksuar se pa integrimin e shteteve të Ballkanit...

Cili nga kandidatët për kryeministër do të bisedojë me Serbinë dhe në ç mënyrë

Cili nga kandidatët për kryeministër do të bisedojë me Serbinë dhe në ç’mënyrë?

para 16 orë - KDPolitik

Dialogu për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe qasja ndaj këtij dialogu, është një temat në të cilat janë fokusuar shumica e kandidatëve, të cilët partitë politike që garojnë...

Fushatë burrash që lë nën hije gratë

Fushatë burrash që lë nën hije gratë

para 16 orë - KDPolitik

Grave kandidate për deputete në Kuvendin e Kosovës, nuk po u jepet hapësira e mjaftueshme në tubime para zgjedhore, thonë përfaqësuese të organizatave që merren me mbrojtjen e të drejtave të grave. Sipas...

ZIGZAG PËR SHARJEN E KALIT PAS KALIMIT TË LUMIT

ZIGZAG: PËR SHARJEN E KALIT, PAS KALIMIT TË LUMIT…

para 16 orë - KDPolitik

Qoftë edhe baracaletë, por në kohë fushatash zgjedhore edhe ndodh: A ju kujtohen rrëfimet se si kandidatë për deputetë në një fshat ishin zotuar se për t’ua bërë jetën më të mirë, do t’ju ndërtonin një...

Beogradi fajësohet për nxitje tensionesh te serbët e Kosovës

Beogradi fajësohet për nxitje tensionesh te serbët e Kosovës

para një dite - KDPolitik

Beogradi zyrtar e ka rritur presionin ndaj qytetarëve serbë të Kosovës që në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit, ata të votojnë për Listën Serbe, thonë përfaqësuesit e tri subjekteve tjera...

 Hap frigoriferin dhe shiko Ramën  strategjia e normalizimit të vesit

“Hap frigoriferin dhe shiko Ramën”, strategjia e normalizimit të vesit

para një dite - KDPolitik

Kushdo që i ka hedhur një sy të vëmendshëm mediave të kësaj të hëne, me siguri që nuk do t’i kenë shpëtuar dy lajme, në pamje të parë, pa lidhje me njëri- tjetrin. I pari kishte të bënte me dialogun e...

Ata janë marrë vesh që të mos merren vesh

Ata janë marrë vesh që të mos merren vesh

para një dite - KDPolitik

Nga Denis Dyrnjaja Turpi i madh që pas 30 vitesh duhet ndërmjetës ndërkombëtar për të zgjidhur “skuthllëqet” e shtetpolitikës sonë. Ne rrimë e presim çfarë tha Merkel, Brukseli apo Washingtoni. Kjo jo...

Kosovë gjuha e ashpër e partive para fushatës

Kosovë, gjuha e ashpër e partive para fushatës

para një dite - KDPolitik

Kanë mbetur edhe nëntë ditë deri në fillimin zyrtar të fushatës zgjedhore për zgjedhjet parlamentare të gjashtë tetorit në Kosovë, por partitë politike tashmë ka kohë qëkanë filluar takimet me qytetarë...

Parardhësi i Don Kishotit

Parardhësi i Don Kishotit

para një dite - KDPolitik

Nga Moikom Zeqo Bota është e mbushur me enigma tërheqëse, ose torturonjëse.  Një personazh i pavdekshëm është më tepër një proces rikrijimi mendor i të tjerëve, sesa vetëmjaftueshmëri e tij.  Kjo gjë është...

George Sorosi dhe debatet për ndikimin e tij në Shqipëri

George Sorosi dhe debatet për ndikimin e tij në Shqipëri

para një dite - KDPolitik

Xhorxh Soros, është një filantrop i cili ka zgjedhur të investojë për një shoqëri të hapur në Shtetet e Bashkuara dhe mjaft vende të botës dhe ta mbështesë karierën e tij rreth kësaj ideje. Ai krijoji...

Von der Leyen e mbron idenë e Mënyrës Evropiane të Jetesës

Von der Leyen e mbron idenë e “Mënyrës Evropiane të Jetesës”

para një dite - KDPolitik

Presidentja e zgjedhur e Komisionit Evropian, Urusla von del Leyen, e mbrojti vendimin e saj për të emëruar në mesin e anëtarëve të rinj të KE-së një zyrtar përgjegjës për, siç thuhet, Mbrojtjen e Mënyrës...

A do t iu përmbahen këtë herë partitë politike vijave të kuqe për koalicione

A do t’iu përmbahen këtë herë partitë politike vijave të kuqe për koalicione?

para një dite - KDPolitik

Vijat e kuqe janë pjesë e terminologjisë politike që përdorin zakonisht subjektet pjesëmarrëse në zgjedhje, sa herë që flitet për koalicionet qeverisëse. Meqë Kosova ka një sistem proporcional, partitë...

Ofensivë diplomatike për nisjen e bisedimeve me BE në

Ofensivë diplomatike për nisjen e bisedimeve me BE-në

para një dite - KDPolitik

Drejtuesit e institucioneve, të angazhuar me çështjet evropiane, po zhvillojnë një ofensivë diplomatike për të bindur, siç thonë, kryeqendrat e Bashkimit Evropian,për marrjen e një vendimi pozitiv në tetor...

MEDIAT KRYESHTYLLË E DEMOKRACISË DHE INTEGRIMIT

MEDIAT- KRYESHTYLLË E DEMOKRACISË DHE INTEGRIMIT

para 2 dite - KDPolitik

Liria e mediave mbetet dimension esencial i zhvillimeve demokratike dhe i procesit të anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE. Konferenca ” Ditët e mediave BE-Ballkani Perëndimor” e mbajtur...

A DO TË KETË VETING PËR TA SHPËTUAR DREJTËSINË

A DO TË KETË VETING PËR TA SHPËTUAR DREJTËSINË?

para 3 dite - KDPolitik

Gjithë ndodhitë rreth PSP-së çojnë në rënien e ndjeshme të besimit të qytetarëve në këtë institucion. Nuk dihet ndërkohë se si do të transformohet ky institucion drejtësie, që tashmë ka humbur shumë nga...

AMBASADORI AMERIKAN NË BEOGRAD KOSOVA ËSHTË PAVARUR PO TARIFAT DUHET HEQUR

AMBASADORI AMERIKAN NË BEOGRAD: KOSOVA ËSHTË PAVARUR, PO TARIFAT DUHET HEQUR

para 3 dite - KDPolitik

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Kajli Skot,ka theksuar se Uashingtoni dëshiron që Kosova të heq tarifat për mallrat nga Serbia dhe nga Bosnjë e Hercegovina si kusht për rifillimin...

ALARMOHET ATHINA TRAFIKIM ARMËSH NGA SHQIPËRIA NË GREQI

ALARMOHET ATHINA, TRAFIKIM ARMËSH NGA SHQIPËRIA NË GREQI

para 3 dite - KDPolitik

Policia greke tha se goditi një grup kriminal që trafikonte armë dhe municione nga Shqipëria drejt Greqisë, njofton Zëri i Amerikës. Sipas burimeve zyrtare greke katër armë AK 47, armë të tjera dhe më...

Zhgënjim pas revolucioneve të vitit 1989

Zhgënjim pas revolucioneve të vitit 1989

para 3 dite - KDPolitik

Revolucionet e kadifenjtë në Europën Lindore i dhanë krahë ëndrrave të shumë njerëzve, por ato u pasuan nga një proces i vështirë transformimi. Zhgënjimi i tyre reflektohet në qëndrimin ndaj BE-së. Autor:...

TURQIA HAP DYERT  MAQEDONIA E VERIUT BËHET GATI PËR VALË MIGRANTËSH

TURQIA “HAP DYERT”, MAQEDONIA E VERIUT BËHET GATI PËR VALË MIGRANTËSH

para 3 dite - KDPolitik

Maqedonia e Veriut është duke hartuar një plan rezervë, që të ballafaqohet me një valë eventuale të migrantëve, bëjnë të ditur nga qendra për menaxhimin me kriza. Ky veprim vjen, pasi muajin e kaluar UNHCR...

Tani që Basha mbeti vetëm e cilësojnë kryetar

Tani që Basha mbeti vetëm, e cilësojnë… kryetar!

para 4 dite - KDPolitik

Shqipëria po përballet me një nga situatat më absurde të saj politike. Përballë një maxhorance që po bëhet gjithnjë e më shumë cinike kemi dy lloj opozitash: një syresh zyrtare, e cila ka zënë për inerci...

KUSH E MBYTI PSP NË

KUSH E MBYTI PSP-NË?

para 4 dite - KDPolitik

E mundëm Amerikën dhe Evropën dhe të gjithë ata në shtëpi të cilët deshën drejtësi në Republikën e Maqedonisë së Veriut. PPS është e vdekur. Kush e mbyti PSP-në? Orienti, një gjendje e shpirtit që gjithçka...

Një histori e bukur nga politika i la të gjitha për festën e maturës së vajzës së tij

Një histori e bukur nga politika, i la të gjitha për festën e maturës së vajzës së tij

para 4 dite - KDPolitik

Nga Enver Robelli Më 20 tetor në Zvicër do të mbahen zgjedhjet parlamentare. Fushata tashmë ka filluar, e majta kritikon pabarazinë sociale dhe kapitalizmin, e djathta mbron kapitalizmin dhe akuzon të...

DREJTËSIA NË LABIRINTIN E LOJËRAVE POLITIK

DREJTËSIA NË LABIRINTIN E LOJËRAVE POLITIK

para 4 dite - KDPolitik

Heroina e dikurshme, Janeva tashmë kalon në anën tjetër të drejtësisë si e dyshuar për përfshirje në rastin ”Zhvatja”. Këshilli i Prokurorëve e ka shkarkuar nga pozicioni i kryeprokurores për shkak të...

NJËZËRI U ZGJODH NJËZËRI U SHKARKUA

NJËZËRI U ZGJODH, NJËZËRI U SHKARKUA

para 4 dite - KDPolitik

Me konsensus u zgjodh në vitin 2015, me konsensus u shkarkua katër vite më vonë. Shpresa e shtetit juridik, siç u cilësua, sot është zhgënjimi më i madh për vendin, shkruan KDPOLITIK.COM. Parlamenti i...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter · Android fax.al

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK