Rasti 14 vjeçarja Caktohet masa e paraburgimit për të dyshuarin kryesor për vrasje që ndodhet në arrati

Rasti 14-vjeçarja- Caktohet masa e paraburgimit për të dyshuarin kryesor për vrasje që ndodhet në arrati

i ri - Alsat-M

Për të dyshuarin i cili ndodhet në arrati, me procedurë urgjente është lëshuar Urdhri për kryerjen e hetimeve për vepra penale – Rrëmbim nga neni 141 dhe Vrasje nga neni 123 i Kodit Penal. Prokurori publik...

Rrëfim i babait të Naim Murselit flet për fëmijët dhe ka një mesazh për familjen e Liridonës

Rrëfim i babait të Naim Murselit, flet për fëmijët dhe ka një mesazh për familjen e Liridonës

i ri - Alsat-M

Babai i Naim Mureselit ka dhënë një intervistë ekskluzive për gazetarin e Nacionales, Vullnet Krasniqi, në të cilën ka rrëfyer për rastin e Liridona Ademajt, e vrarë para pak ditësh nga bashkëshorti i...

Estonia Prezenca e Lavrovit në Shkup  cirk

Estonia: Prezenca e Lavrovit në Shkup, “cirk”

para 3 orë - Alsat-M

Sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme të Estonisë Jonatan Vseviov, tha se shteti i tij kishte refuzuar të marrë pjesë në Këshillin Ministror të OSBE-së në Shkup, sepse siç tha ai nuk donin të...

Liderët vendosën zgjedhje të dyfishta më 8 maj

Liderët vendosën, zgjedhje të dyfishta më 8 maj

para 3 orë - Alsat-M

Gazetare: Fatlume Dervishi Partitë politike në takim liderësh vendosën që 8 maji të jetë dita e zgjedhjeve të dyfishta, rrethi i dytë i zgjedhjeve presidenciale dhe zgjedhjeve parlamentare. Rrethi i parë...

SmartHat është helmeta më e zgjuar për punëtorët e ndërtimit

SmartHat është helmeta më e zgjuar për punëtorët e ndërtimit

para 3 orë - Alsat-M

Në botën e pajisjeve mbrojtëse për punëtorët e ndërtimit, nuk ka pasur shumë ndryshime nga helmetat klasike të mbrojtjes së kokës nga plastika e fortë e bardhë, dhe prodhuesit nuk janë përpjekur shumë...

A mund ta shpëtojmë Tokën nga një goditje asteroidi që u zbulua disa ditë më parë

A mund ta shpëtojmë Tokën nga një goditje asteroidi që u zbulua disa ditë më parë?

para 3 orë - Alsat-M

Shmangni këto arra ato janë veçanërisht të rrezikshme për fëmijët dhe gratë shtatzëna

Shmangni këto arra, ato janë veçanërisht të rrezikshme për fëmijët dhe gratë shtatzëna

para 3 orë - Alsat-M

Zyra e Gjermanisë për Mbrojtjen nga Rrezatimi (BfS) ka paralajmëruar për rrezikun e mundshëm të konsumimit të arrave braziliane, duke vënë në dukje se këto arra të shijshme mund të jenë të kontaminuara...

Zelanda e Re ndalon telefonat në shkollë për shkak të krizës së shkrim leximit të fëmijëve

Zelanda e Re ndalon telefonat në shkollë për shkak të krizës së shkrim-leximit të fëmijëve

para 3 orë - Alsat-M

Telefonat celularë do të ndalohen nga shkollat anembanë Zelandës së Re, ka njoftuar kryeministri Christopher Luxon, pasi qeveria e tij e re përpiqet të ndryshojë rënien e vendit të shkrim-leximit. Shkollat...

Pediatër suedezë Fëmijët nën dy vjeç nuk duhet të shikojnë ekranin

Pediatër suedezë: Fëmijët nën dy vjeç nuk duhet të shikojnë ekranin

para 3 orë - Alsat-M

Gjithashtu, ekspertët suedezë theksojnë se një orë në ditë është e mjaftueshme që fëmijët e moshës dy deri në pesë vjeç të jenë para ekranit. Pavarësisht se ndikimi negativ i ekraneve dhe dritës blu në...

Përdorimi i dronëve në të cilët inteligjenca artificiale do të vendosë nëse do të vrasë objektivat njerëzore po i afrohet realitetit

Përdorimi i dronëve në të cilët inteligjenca artificiale do të vendosë nëse do të vrasë objektivat njerëzore po i afrohet realitetit.

para 3 orë - Alsat-M

Armët autonome vdekjeprurëse, të cilat mund të zgjedhin objektiva me ndihmën e inteligjencës artificiale, po zhvillohen në vende të tilla si Kina, Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli, shkruan The New York...

Ayla është një mrekulli Një vajzë dyvjeçare nga Kentaki u bë anëtarja më e re e Mensa s për femra dhe arriti një Rekord Botëror Guinness

Ayla është një mrekulli! Një vajzë dyvjeçare nga Kentaki u bë anëtarja më e re e Mensa-s për femra dhe arriti një Rekord Botëror Guinness.

para 3 orë - Alsat-M

Prindërit e vajzës, Jason dhe Amanda , vunë re aftësinë e Ayla për të lexuar fjalët mbrapsht, pas së cilës vunë re fjalë të shkruara me shkronja shumëngjyrëshe në lodrat përreth shtëpisë, si dhe fjalën...

Vendimi befasues i Microsoft ka të bëjë me paketën Office 2024

Vendimi befasues i Microsoft ka të bëjë me paketën Office 2024

para 3 orë - Alsat-M

Microsoft thuhet se po planifikon të lëshojë një version të ri të pavarur të paketës Office diku në vitin 2024. Softueri, i cili mund të quhet Office 2024, është aktualisht në zhvillim dhe pritet të dalë...

Provoni këto tre metoda natyrale për heqjen e gurëve në veshka ndoshta ju ndihmon

Provoni këto tre metoda natyrale për heqjen e gurëve në veshka, ndoshta ju ndihmon!

para 4 orë - Alsat-M

Për të mbajtur veshkat tona të shëndetshme, është e rëndësishme që të hidratohemi në mënyrën e duhur, për të lehtësuar largimin e mbeturinave dhe toksinave. Veshkat janë organet përgjegjëse për filtrimin...

T u thuash mirëmëngjes të panjohurve e të bisedosh me njerëz që nuk i njeh ta shton dozën e lumturisë

T’u thuash “mirëmëngjes” të panjohurve e të bisedosh me njerëz që nuk i njeh, ta shton dozën e lumturisë

para 4 orë - Alsat-M

Duke vërtetuar shprehjen e vjetër se të japësh do të thotë të marrësh, rezulton se përshëndetja e të panjohurve me një “mirëmëngjes” të thjeshtë dhe biseda me ata që nuk i njohim mund ta rrisë lumturinë...

A e dini se cila është gjuha më e vjetër në botë

A e dini se cila është gjuha më e vjetër në botë?

para 4 orë - Alsat-M

Pyetja është e thjeshtë, por përgjigjja e vështirë. Gjuha jeton duke u folur, por kur mungojnë dokumentet e shkruara dimë pak për origjinën e gjuhëve. Njohuritë e grumbulluara mund të humbasin shpejt,...

Oxford Dictionaries ka zgjedhur fjalën e vitit për vitin 2023

Oxford Dictionaries ka zgjedhur fjalën e vitit për vitin 2023

para 4 orë - Alsat-M

Në listën e fjalëve potenciale të vitit ishin gjithsej tetë, dhe pas votimit në internet, katër u renditën në listën e ngushtë, pas së cilës ekspertët shpallën fjalën e vitit. Çfarë do të thotë “oriz”?...

Dëshironi të përjetësoni emrin tuaj në hapësirë Tani ju keni mundësinë për ta bërë këtë

Dëshironi të përjetësoni emrin tuaj në hapësirë? Tani ju keni mundësinë për ta bërë këtë

para 5 orë - Alsat-M

Siç thekson NASA, misioni do t’i ndihmojë shkencëtarët të kuptojnë më mirë potencialin astrobiologjik për formimin e botëve si Toka. Por ndërsa ky është kryesisht një mision shkencor, NASA ka vendosur...

Vrasja e dyfishtë reagojnë partitë politike

Vrasja e dyfishtë, reagojnë partitë politike

para 5 orë - Alsat-M

Gazetar: Adnan Qaili Reagime të shumta në opinion lidhur me rrëmbimin dhe më pas vrasjen e 14 vjeçares dhe 74 vjeçarit. Pasi organet e rendit dhe të hetuesisë zbardhën të gjitha detajet u zhdukën edhe...

 FOTO 40 vjet më vonë  nuk ka fustan më të bukur dhe më seksi se ai i veshur nga Michelle Pfeiffer

[FOTO] 40 vjet më vonë – nuk ka fustan më të bukur dhe më seksi se ai i veshur nga Michelle Pfeiffer

para 5 orë - Alsat-M

Nëse ju kujtohet filmi “Scarface” me të njohurin Al Pacino në rolin e Tony Montana-s, bukuroshja Michelle Pfeiffer në rolin e Elvira Hancock sigurisht që tërhoqi vëmendjen. Ajo tërhoqi vëmendjen e gangsterëve...

Kjo është pija më e mirë anti inflamatore për të përmirësuar imunitetin

Kjo është pija më e mirë anti-inflamatore për të përmirësuar imunitetin

para 5 orë - Alsat-M

Marrëdhënia komplekse midis imunitetit dhe humbjes së peshës shpesh përfshin faktorë të tillë si inflamacioni dhe stresi oksidativ. Pijet anti-inflamatore, të pasura me antioksidantë, janë shfaqur si aleatë...

Këshilla të dobishme Truke me të cilat makina juaj nuk do të ngrijë në mëngjes

Këshilla të dobishme: Truke me të cilat makina juaj nuk do të ngrijë në mëngjes

para 5 orë - Alsat-M

Mos prisni deri në mëngjes për të rregulluar problemin e makinës tuaj të ngrirë. Jeta juaj do të jetë shumë më e lehtë nëse i kushtoni vëmendje disa gjërave dhe bëni disa gjëra që do ta parandalojnë atë....

Spasovski mohon se rasti i Vanjës është mbajtur fshehtë për shkak të Samitit të OSBE së

Spasovski mohon se rasti i Vanjës është mbajtur fshehtë për shkak të Samitit të OSBE-së

para 5 orë - Alsat-M

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski ka mohuar çdo pretendim të mundshëm se hetimet për rastin e tashmë të ndjerës Vanja Gjorçevska rasti janë mbajtur të fshehta, për shkak të mbajtjes së Samitit...

Politikani Ljupço Palevski i dyshuari kryesor për vrasjen e Vanjës

Politikani Ljupço Palevski, i dyshuari kryesor për vrasjen e Vanjës

para 5 orë - Alsat-M

Gazetar: Lluka Andreev Ljupço Palevski – Palço është organizatori dhe autori kryesor i dyshuar i dy vrasjeve të tmerrshme – 14-vjeçarjes Vanja Gjurçevska nga Shkupi dhe 74-vjeçarit Pançe Zhezovski nga...

Google do të prezantojë Gemini AI në 2024 megjithëse ka një problem me pyetjet jo anglisht

Google do të prezantojë Gemini AI në 2024, megjithëse ka një problem me pyetjet jo-anglisht

para 5 orë - Alsat-M

Google njoftoi Gemini në konferencën e tij I/O 2023 si një model të nivelit fillestar me “aftësi mbresëlënëse multimodale” dhe fillimisht ishte planifikuar të zbulohej para fundit të këtij viti në një...

Pesë shenja që tregojnë se lagështia ka hyrë në shtëpinë tuaj

Pesë shenja që tregojnë se lagështia ka hyrë në shtëpinë tuaj

para 5 orë - Alsat-M

Përveçse është e shëmtuar, lagështia paraqet rreziqe shëndetësore dhe dëmtime strukturore në shtëpinë tuaj që kërkon riparim të menjëhershëm. Mund të shfaqet pothuajse në çdo sipërfaqe në shtëpi, duke...

Mickoski Nuk ka konsensus për shlyerjen e Qeverisë Teknike

Mickoski: Nuk ka konsensus për shlyerjen e Qeverisë Teknike

para 5 orë - Alsat-M

Kreu i partisë më të madhe opozitare Hristijan Mickoski, pas takimit të liderëve deklaroi se nuk ka konsensus politik për shlyerjen e qeverisë teknike. “Unë jam i shqetësuar për atë që deri tani nuk është...

Kush deshi që vrasjen e Vanjas ta nacionalizoj

Kush deshi që vrasjen e Vanjas ta nacionalizoj!?

para 5 orë - Alsat-M

Gazetar: Adnan Qaili Ndër informatat e para që policia dhe prokuroria i publikoi për vrasjen e 14 vjeçares, ishin se të gjithë të dyshuarit për kryerjen e veprës ishin të etnitetit maqedonas, shkruan Alsat....

A dini për teknikën e feng shui për të tërhequr para dhe prosperitet

A dini për teknikën e feng shui për të tërhequr para dhe prosperitet?

para 5 orë - Alsat-M

Kur shtrihemi në shtrat dhe kur flemë, nënndërgjegjja jonë është e hapur dhe thith shumë më tepër energji, veçanërisht energjinë e hapësirës në të cilën shtrihemi. Feng shui zakonisht këshillon të mos...

Pesë shkaqet e fryrjes që nuk kanë të bëjnë me ushqimin

Pesë shkaqet e fryrjes që nuk kanë të bëjnë me ushqimin

para 5 orë - Alsat-M

Gastroenterologia Monica S. Borka shprehet se fryrja mund të shkaktohet nga një sërë faktorësh që lidhen me shëndetin tuaj fizik dhe mendor. Sistemi juaj tretës është në komunikim të vazhdueshëm me trurin...

Provoni këto ushqime do tju ndihmojnë të forconi sistemin imunitar

Provoni këto ushqime, do tju ndihmojnë të forconi sistemin imunitar

para 5 orë - Alsat-M

Një sistem i fortë imunitar ndihmon për të mbajtur një person të shëndetshëm. Një dietë e shëndetshme, e ekuilibruar, luan një rol jetësor. Ushqimet e mëposhtme mund të ndihmojnë në forcimin e sistemit...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK