Netanjahu sërish para gjykatës për korrupsion

Netanjahu sërish para gjykatës për korrupsion

para 3 orë - DW

Kryeministri izraelit Netanjahu mbetet i akuzuar për korrupsion dhe ryshfet. Sipas mediave, procesi gjyqësor rifilloi sot pas një pauze. Procesi gjyqësor për korrupsion kundër kryeministrit izraelit Benjamin...

Izraeli zgjeron ofensivën tokësore në të gjithë Rripin e Gazës

Izraeli zgjeron ofensivën tokësore në të gjithë Rripin e Gazës

para 11 orë - DW

Në luftë kundër milicisë terroriste, Hamas, trupat e këmbësorisë izraelite kanë hyrë edhe në jug të Rripit të Gazës. Ashpërsohet situata për popullsinë civile. SHBA kërkon respektimin e së drejtës ndërkombëtare....

Të drejtat e transgjinorëve në Bullgari Etje për një jetë normale

Të drejtat e transgjinorëve në Bullgari: Etje për një jetë normale

para 12 orë - DW

Me një grevë urie para Pallatit të Drejtësisë në kryeqytetin bullgar Sofje Gabriella Bankova u përpoq të arrinte ligjërisht ndryshimin e gjinisë së saj. Një betejë për jetë normale. Dymbëdhjetë ditë, kaq...

Tregjet e bukura të Krishtlindjeve të Gjermanisë

Tregjet e bukura të Krishtlindjeve të Gjermanisë

para 12 orë - DW

Rreth 2500 tregje festive zhvillohen çdo vit në Gjermani. Një kolazh me imazhe të fiksuara në dhjetë tregjet më të spikatura të Krishtlindjes. Striezelmarkt i Dresdenit Dresdeni në ditët e Krishtlindjes...

Mali i Zi Fillon regjistrimi i shumëpërfolur i popullsisë

Mali i Zi: Fillon regjistrimi i shumëpërfolur i popullsisë

para 12 orë - DW

Shoqëruar nga frika prej përmbysjes së strukturës kombëtare të popullsisë vendase, në Mal të Zi nisi regjistrimi i shumëpërfolur i popullsisë. Pas disa shtyrjesh pozita dhe opozita në Malin e Zi arritën...

Britania e Madhe ndihmon Izraelin për kërkimin e pengjeve

Britania e Madhe ndihmon Izraelin për kërkimin e pengjeve

para 23 orë - DW

Londra njoftoi se avionë vëzhgues britanikë do të operojnë në hapësirën ajrore mbi Izrael dhe Gaza. Autoritetet izraelite supozojnë se në Rripin e Gazës mbahen ende peng 137 vetë, mes tyre edhe shtetas...

Të gjithë jemi të barabartë

Të gjithë jemi të barabartë

para një dite - DW

Një turne jo e zakonshëm basketbolli me ekipe jo të zakonshme. Skuadra lojtarësh me aftësi të kufizuar që bashkëpunojnë me të rinj pa aftësi ndryshe. Mosha të ndryshme, gjini të ndryshme dhe të rinj me...

Berisha Mosbindja civile aksion politik vijues i opozitës

Berisha: Mosbindja civile aksion politik vijues i opozitës

para një dite - DW

Ish-kryeministri Sali Berisha dhe mbështetësit e tij të “Grupimit të Rithemelimit” të Partisë Demokratike shpallën mosbindjen civile si aksionin e tyre të ardhshëm për të kundërshtuar maxhoranën socialiste...

BE Vendimi i Prishtinës për moslejimin e zgjedhjeve serbe jo në frymën e dialogut

BE: Vendimi i Prishtinës për moslejimin e zgjedhjeve serbe jo në frymën e dialogut

para 2 dite - DW

BE i rekomandon Kosovës që të lejojë serbët e Kosovës të votojnë brenda vendit për zgjedhjet parlamentare të Serbisë. Prishtina zyrtare nuk pranon zgjedhje të një shteti tjetër në vend pa kërkesë paraprake...

Dekarbonizimi i industrisë  Nis punën Klubi i Klimës në COP28

Dekarbonizimi i industrisë - Nis punën Klubi i Klimës në COP28

para 3 dite - DW

Kancelari Olaf Scholz dha sinjalin e hapjes: "Ne na bashkon bindja, se ndryshimi i klimës është sfida më e madhe e shekullit 21." Dy degë të industrisë janë kryesisht në fokus. Me Konferencën e OKB-së...

Aleanca Wagenknecht Kongresi i parë e partisë i planifikuar për në fund të janarit

Aleanca Wagenknecht: Kongresi i parë e partisë i planifikuar për në fund të janarit

para 3 dite - DW

Aleanca rreth Sahra Wagenknecht-it po i afrohet formimit të partisë. Ajo do të zyrtarizohet së shpejti. Shoqata tashmë ka mbledhur një milion euro. Kongresi i parë i partisë është planifikuar në fund të...

Rusia pranon vetëm një kompromis minimal për OSBE në

Rusia pranon vetëm një kompromis minimal për OSBE-në

para 3 dite - DW

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se OSBE-ja, që ka në fokus dialogun, po shndërrohet në një "vegël të NATO-s". Ministrja e Jashtme gjermane tha se Moska synon të shkatërrojë OSBE-në. Rusia ia doli...

Gjermania reformon ligjin e shtetësisë 8 ndryshimet kryesore

Gjermania reformon ligjin e shtetësisë: 8 ndryshimet kryesore

para 3 dite - DW

Gjermania është në prag të një hapi të madh: Për herë të parë në historinë e saj, lejon pa kushtëzime shtetësinë e dyfishtë. Parlamenti Gjerman në Berlin ka filluar konsultimet për reformimin e ligjit...

Rifillojnë luftimet në Rripin e Gazës

Rifillojnë luftimet në Rripin e Gazës

para 3 dite - DW

Izraeli ka rifilluar luftimet kundër organizatës terroriste të Hamasit. Këtë e bëri të ditur ushtria izraelite të premten në mëngjes. Ajo akuzoi Hamasin se ka shkelur marrëveshjen për ndalimin e luftimeve....

Ndahet nga jeta Henry Kissinger  Një ministër i Jashtëm i SHBA së nga Bavaria

Ndahet nga jeta Henry Kissinger – Një ministër i Jashtëm i SHBA-së nga Bavaria

para 4 dite - DW

Nobelisti dhe ish-ministri Jashtëm i SHBA-së Henry Kissinger u nda nga jeta në moshë të thyer. Kissinger ishte jo vetëm një ndër ministrat e jashtëm më të njohur të SHBA-së, por deri më sot i vetmi me...

Gjermani Parlamenti debaton ligjet e riatdhesimit dhe shtetësisë

Gjermani: Parlamenti debaton ligjet e riatdhesimit dhe shtetësisë

para 4 dite - DW

Për disa përshpejtohet dëbimi, për të tjerë përshpejtohet fitimi i shtetësisë: Gjermania modernizon ligjin për të huajt. Ndryshimet e legjislacionit për të huajt në Gjermani kanë hyrë në një fazë të re....

Lavrov me akuza të ashpra në Shkup  OSBE vegël e BE së dhe NATO s

Lavrov me akuza të ashpra në Shkup: "OSBE vegël e BE-së dhe NATO-s"

para 4 dite - DW

Shkup: Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov iu drejtua Këshillit Ministror në Samitin e OSBE-së duke akuzuar vendet e tjera anëtare, veçanërisht BE-në dhe SHBA-në, për hipokrizi dhe mospërfillje të parimeve...

Gjermani: Rritet rreziku i sulmeve islamike

para 4 dite - DW

Lufta në Lindjen e Mesme ka ndikim edhe në situatën e sigurisë në Gjermani. Autoritetet paralajmërojnë për përgatitjen e sulmeve terroriste. Sulmi i përgjakshëm i Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor dhe ndërhyrja...

Athinë-Londër: Grindja për kthimin e skulpturave të Partenonit

para 4 dite - DW

Athina prej dekadash kërkon që Londra të kthejë skulpturat antike të Partenonit. Anulimi i takimit mes kryeministrit britanik Sunak dhe homologut grek Mitsotakis tregon ashpërsimin e fronteve mes Londrës...

Francë Ministri i Drejtësisë në bankën e të akuzuarve

Francë: Ministri i Drejtësisë në bankën e të akuzuarve

para 4 dite - DW

Premierë në Francë: ministri i Drejtësisë, Eric Dupond-Moretti përballet me drejtësinë nën dyshimin se ka abuzuar me postin. Ministri i Drejtësisë i Francës, Eric Dupond-Moretti, pritet të përgjigjet përpara...

Shkup Fillon punimet Samiti i OSBE së  Nuk do të ketë takim Blinken Lavrov

Shkup: Fillon punimet Samiti i OSBE-së - Nuk do të ketë takim Blinken-Lavrov

para 4 dite - DW

Me darkën joformale të ministrave të Jashtëm pjesëmarrës në Këshillin Ministror të OSBE-së në Shkup ka filluar punimet Samiti i OSBE-së. Agresioni ushtarak i Rusisë ndaj Ukrainës dhe nevoja për një organizatë...

Protesta gjatë vizitës së Kryetares së Gjykatës Speciale Trendafilova në Prishtinë

Protesta gjatë vizitës së Kryetares së Gjykatës Speciale Trendafilova në Prishtinë

para 5 dite - DW

Gjatë kohës që kryetarja e Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, zhvillonte biseda me shoqërinë civile, aktivistë të PSD-së, protestuan jashtë ambienteve, ku u desh edhe ndërhyrja e policisë. Kryetarja...

A ka Rusia kampe stërvitore në Bosnjë Hercegovinë

A ka Rusia kampe stërvitore në Bosnjë-Hercegovinë?

para 5 dite - DW

A ka vërtet kampe trajnimi për forcat speciale ruse dhe paraxhematin e islamit radikal në Bosnjë-Hercegovinë? Kutinë e Pandorës e hapi ministri i Mbrojtjes. "148 forca speciale ruse dhe oficerë të inteligjencës...

Gjermani Rrezik më i madh për atentat se prej shumë kohësh

Gjermani: Rrezik më i madh për atentat se prej shumë kohësh

para 5 dite - DW

Lufta në Lindjen e Mesme po ndikon edhe në situatën e sigurisë në Gjermani. Zyra për Mbrojtjen e Kushtetutës paralajmëron për rrezikun e sulmeve nga islamistë të radikalizuar. Sulmi vdekjeprurës i Hamasit...

Suedia Turqia na premtoi anëtarësim të shpejtë në NATO

Suedia: Turqia na premtoi anëtarësim të shpejtë në NATO

para 5 dite - DW

Turqia ka bllokuar prej kohësh anëtarësimin e Suedisë në NATO. Por tani Ankaraja ka siguruar se do ta ratifikojë kërkesën "brenda disa javësh". Aleatët e NATO-s kishin rritur dje presionin ndaj Ankarasë....

NATO dhe BE zotohen për ruajtjen e stabilitetit në Ballkan

NATO dhe BE zotohen për ruajtjen e stabilitetit në Ballkan

para 5 dite - DW

Sekretari i NATO-s tha se Aleanca do të sigurojë stabilitetin e Ballkanit. Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock, bëri të ditur se Gjermania do të dërgojë në Kosovë edhe 150 ushtarë shtesë në kuadër të...

Finlanda mbyll për udhëtarët të gjitha pikëkalimet kufitare me Rusinë

Finlanda mbyll për udhëtarët të gjitha pikëkalimet kufitare me Rusinë

para 5 dite - DW

Finlanda reagon ndaj hyrjes së paligjshme të emigrantëve përmes Rusisë me mbylljen e të gjitha pikëkalimet kufitare për udhëtarët. Për qarkullimin e mallrave lihet i hapur vetëm një pikë kufitare në juglindje...

Gjiri Persik Përgatitjet për përfundimin e prodhimit të naftës

Gjiri Persik: Përgatitjet për përfundimin e prodhimit të naftës

para 5 dite - DW

Vendet në rajonin e Gjirit Persik po kalojnë ngadalë drejt burimeve të rinovueshme të energjisë. Por ata ende duan të eksportojnë naftën e tyre. Deri më tani, rezervat e lëndëve djegëse fosile, si nafta...

Bosnjë Hercegovinë Stërvitjet e kozakëve dhe paramilitarëve të dyshuar

Bosnjë-Hercegovinë: Stërvitjet e kozakëve dhe paramilitarëve të dyshuar

para 5 dite - DW

A ka vërtet kampe trajnimi për forcat speciale ruse dhe paraxhematin e islamit radikal në Bosnjë-Hercegovinë? Kutinë e Pandorës e hapi ministri i Mbrojtjes. "148 forca speciale ruse dhe oficerë të inteligjencës...

Shkup Samiti i OSBE së me tema të larmishme

Shkup: Samiti i OSBE-së me tema të larmishme

para 6 dite - DW

Ministri i Jashtëm të Maqedonisë së Veriut Osmani mendon se takimi i Këshillit Ministror të OSBE-së është ngjarja më e madhe në historinë e vendit si për nga dimensioni ashtu edhe për nga rëndësia. Shkupi...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK