Angela Merkel mbron vendimet e saj për energjinë ruse

Angela Merkel mbron vendimet e saj për energjinë ruse

para 5 orë - DW

Ish-kancelarja gjermane tha për gazetën Die Zeit se nuk pendohet për vendimet që ka marrë në lidhje me furnizimin me energji të Gjermanisë. Megjithatë, ajo pranoi se duhej të qe bërë më shumë për t'iu...

Rënie e madhe e tregtisë së jashtme kineze

Rënie e madhe e tregtisë së jashtme kineze

para 5 orë - DW

Inflacioni i lartë zbeh dëshirën për të blerë dhe rrjedhimisht nevojën për mallra "Made in China". Bien dukshëm eksportet dhe importet kineze. Rënia më e madhe e eksporteve kineze që nga fillimi i pandemisë...

Kosovë Vihet në pikëpyetje mbajtja e zgjedhjeve lokale në veri

Kosovë: Vihet në pikëpyetje mbajtja e zgjedhjeve lokale në veri

para 5 orë - DW

Sipas autoriteteve ndërkombëtare nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve lokale. Ato dënuan incidentet në veriun e Kosovës. Disa nga ambasadorët e vendeve të QUINT-tit janë shprehur, se nuk ka kushte për...

Demokrati Warnock fiton vendin në Senat në Georgia

Demokrati Warnock fiton vendin në Senat në Georgia

para 19 orë - DW

Fitore edhe për presidentin e SHBA Biden. Shteti i Georgias votoi për vendin e fundit të lirë në Senat në Uashington. Demokratët tani kanë një shumicë solide në Dhomën e Kongresit. Mbajtësi demokrat i...

Bastisje dhe arrestime të një rrjeti të dyshuar terrorist në Gjermani

Bastisje dhe arrestime të një rrjeti të dyshuar terrorist në Gjermani

para një dite - DW

Një grup terrorist nga radhët e "shtetasve të Rajhut" (Reichsbürger) thuhet se ka planifikuar një grusht shteti. 25 persona u arrestuan. Ata kishin planifikuar sulme ndaj institucioneve. Hetuesit kanë...

Detyrimi ynë për moshumbjen e besimit

Detyrimi ynë për moshumbjen e besimit

para një dite - DW

Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier u përpoq të inkurajoijë Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut në vizitën e tij dyditore. Lindita Arapi, e ftuar e presidentit në këtë udhëtim me refleksione pas vizitës....

Opinion Dorëheqja e Bierhoff është çlirim për kombëtaren gjermane

Opinion: Dorëheqja e Bierhoff është çlirim për kombëtaren gjermane

para një dite - DW

Pas largimit nga Kupa e Botës në Katar, drejtori i DFB-së, Oliver Bierhoff dha dorëheqjen dhe bëri vend për një fillim të ri. Është vendimi i duhur, por mund të jetë vetëm fillimi, komenton Thomas Klein....

Ende shumë mosmarrëveshje mes SHBA dhe BE për subvencionet

Ende shumë mosmarrëveshje mes SHBA dhe BE për subvencionet

para një dite - DW

Nuk ka ndonjë marrëveshje konkrete në horizont mes Brukselit dhe Uashingtonit për subvencionet amerikane ndaj prodhimeve vendore. Takimi në SHBA nuk solli risi të mëdha. Takimi i përfaqësuesve të lartë...

Incidente në veri të Kosovës por pa pasoja në njerëz

Incidente në veri të Kosovës, por pa pasoja në njerëz

para një dite - DW

Incidentet në veri të Kosovës, ndodhën ndërsa në Prishtinë Mirosllav Lajҫak, i dorëzoi kryeministrit Kurti, tekstin e përditësuar të të ashtuquajturit “plan franko-gjerman”, për normalizimin e raporteve...

BE dhe BP inkurajojnë bashkëpunimin prej luftës në Ukrainë

BE dhe BP inkurajojnë bashkëpunimin prej luftës në Ukrainë

para një dite - DW

Përballë agresionit rus në Ukrainë, kërcënues i paqes dhe sigurisë botërore, BE inkurajoi bashkëpunimin gjeo-strategjik me Ballkanin Perëndimor (BP) në samitin BE-BP që u zhvillua të martën, (06.12) në...

Industria gjermane merr papritur shumë porosi

Industria gjermane merr papritur shumë porosi

para një dite - DW

Pas dy rënieve të njëpasnjëshme, industria gjermane në tetor mori sërish më shumë porosi. Specialistët e shohin këtë si sinjal se recesioni mund të jetë më i butë. Industria gjermane mori sërish më shumë...

Raporti për vizat Brukseli kritikon politikën e pasaportave të arta

Raporti për vizat: Brukseli kritikon politikën e pasaportave të arta

para një dite - DW

Në raportin e pestë për monitorimin e pezullimit të vizave Komisioni i BE-së kërkon nga vendet e Ballkanit Perëndimor të heqin dorë nga skemat e dhënies së shtetësisë për investitorët e huaj. Në raportin...

Opozita proteston ndërsa në Tiranë zhvillohet sami BE Ballkani Perëndimor

Opozita proteston ndërsa në Tiranë zhvillohet sami BE-Ballkani Perëndimor

para një dite - DW

Ndërsa në Tiranë zhvillon punimet samiti BE-Ballkan Perëndimor, i pari që zhvillohet në një vend jo anëtar të BE dhe në rajonin e Ballkanit, opozita proteston. Ish-kryeministri, Sali Berisha, u sulmua...

Reforma e shtetësisë së dyfishtë të Gjermanisë vjen tepër vonë  thonë migrantët

Reforma e shtetësisë së dyfishtë të Gjermanisë vjen 'tepër vonë', thonë migrantët

para 2 dite - DW

Qeveria gjermane dëshiron të thyejë një bllokadë shumëvjeçare dhe t’u japë migrantëve shtetësinë e dyfishtë: Por çfarë mendojnë vetë migrantët? Planet e Gjermanisë për të lejuar shtetësinë e dyfishtë kanë...

Mosmarrëveshjet SHBA BE rreth subvencioneve

Mosmarrëveshjet SHBA-BE rreth subvencioneve

para 2 dite - DW

BE kritikon SHBA-në për ndjekjen e një politike - "Amerika e para" në tregti. Cilat janë sfidat dhe pritjet nga negociatat BE-SHBA? Këshilli i përbashkët qeveritar i SHBA-së dhe Bashkimit Evropian për...

Futet në fuqi kufizimi i çmimeve për naftën ruse

Futet në fuqi kufizimi i çmimeve për naftën ruse

para 2 dite - DW

Sanksionet e reja të BE-së dhe G7 godasin eksportet e naftës nga Rusia. Por si do të ndikojë kjo në çmimet e naftës në tregun ndërkombëtar? Nga 1 dhjetoi Bashkimi Evropian, vendet e G7 dhe Australia kanë...

Tiranë Çfarë do të diskutohet në samitin BE Ballkani Perëndimor

Tiranë: Çfarë do të diskutohet në samitin BE-Ballkani Perëndimor?

para 2 dite - DW

Në Tiranë sot, (06.12) zhvillon punimet samiti BE-Ballkan Perëndimor,(BP) i pari që zhvillohet në një vend jo anëtar të BE dhe në rajonin e Ballkanit. Burime zyrtare nga Këshilli Europian (KE) bëjnë me...

Baerbock India nuk është partnere zëvendësuese për Kinën

Baerbock: India nuk është "partnere zëvendësuese" për Kinën

para 3 dite - DW

Gjermania tregon interes për të bashkëpunuar politikisht dhe ekonomikisht më ngushtë me demokracinë më të madhe në botë. Ministrja e Jashtme Baerbock vlerëson diskutimet e hapura në Nju Delhi. Ministrja...

Gjermania në vitin 2070 me më shumë pleq

Gjermania në vitin 2070 me më shumë pleq

para 3 dite - DW

Se si zhvillohet popullsia e një vendi, mund ta vëresh në bazë të llogaritjes së lindjeve dhe pritshmërisë për jetëgjatësinë. Lëvizjet migratore dhe pandemitë e ndryshojnë pamjen. Edhe në Gjermani. Zyra...

Irani shpërbën Policinë e Dokeve dhe të Zakoneve

Irani shpërbën Policinë e Dokeve dhe të Zakoneve

para 3 dite - DW

E ashtuquajtura Polici e Dokeve dhe e Zakoneve kontrollonte kryesisht respektimin e kodit të veshjes për gratë.Presidenti Ebrahim Raisi zhvilloi një samit krize. Sipas Prokurorit të Përgjithshëm të Iranit...

Gjermani Kërkimi i punës pengesë për punonjësit e huaj të kualifikuar

Gjermani: Kërkimi i punës pengesë për punonjësit e huaj të kualifikuar

para 3 dite - DW

Cilat janë vështirësitë më të mëdha me të cilat ndeshen ata që duan të vijnë për t'u punësuar në Gjermani? Nevojat e tregut gjerman janë të mëdha, por edhe problemet. Punonjës të kualifikuar nga vende...

Protesta në Kinë  fundi i epokës së Xi Jinping bëhet i imagjinueshëm

Protesta në Kinë – fundi i epokës së Xi Jinping bëhet i imagjinueshëm

para 4 dite - DW

Kina nuk ka parë prej dekadash protesta dhe demostrata kaq të mëdha. Në qendër të kritikave po vihet gjithnjë e më shumë kryetari i partisë dhe i shtetit, Xi Jiping, thotë Alexander Görlach. Imazhet që...

Vuçiç fyen Albin Kurtin dhe kërcënon se nuk do të shkojë në takimin e Tiranës

Vuçiç fyen Albin Kurtin dhe kërcënon se nuk do të shkojë në takimin e Tiranës

para 4 dite - DW

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç kërcënon se nuk do të shkojë në Tiranë në samitin Bashkimi Evropian - Ballkani Perëndimor. Arsye për pakënaqësinë në Beograd është reagimi i vakët i BE-së. Vendimi...

Presidenti gjerman Mesazhe shprese për zhvillim dhe afrim me BE në

Presidenti gjerman: Mesazhe shprese për zhvillim dhe afrim me BE-në

para 5 dite - DW

Presidentit i Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier vlerësoi gjatë vizitës në Shqipëri arritjet e vendit dhe konfirmoi vijimin e mbështetjes gjermane drejt perspektivës evropiane. Vizita dyditore e Presidentit...

Heusgen  Rusia po luan lojëra kudo

Heusgen: "Rusia po luan lojëra kudo"

para 5 dite - DW

Përveç luftës në Ukrainë, Rusia po përdor luftën hibride në vende të ndryshme për të arritur interesat e saj, paralajmëron Christoph Heusgen, kryetar i Konferencës së Mynihut për Sigurinë, në një intervistë...

Bundestagu vendos të ndryshojë lejen e qëndrimit në Gjermani

Bundestagu vendos të ndryshojë lejen e qëndrimit në Gjermani

para 6 dite - DW

Bundestagu ka miratuar ndryshime në lejen e qëndrimit në Gjermani. Nga kjo përfitojnë të huajt me statusin "i duruar" që mund të marrin leje qëndrimi të përkohshme. Bundestagu ka miratuar ndryshime në...

Déjà vu Serbia takohet me Zvicrën

Déjà vu: Serbia takohet me Zvicrën

para 6 dite - DW

Sikurse në Botërorin 2018, katër vjet më parë në Rusi, Serbia dhe Zvicra luajnë sot përsëri kundër njëra-tjetrës. Në prag të ndeshjes ka pasur provokime politike. A do të jetë loja e qetë këtë herë? Xherdan...

Gjermania miraton një plan të ri veprimi kundër antisemitizmit

Gjermania miraton një plan të ri veprimi kundër antisemitizmit

para 6 dite - DW

Qeveria federale miraton një plan veprimi kundër antisemitizmit. “Një moment historik”, thonë pjesëmarrësit. Por shumë gjëra varen nga zbatimi. Është një mëngjes i vrenjtur nëntori në Berlin. Në mëngjes...

Steinmeier Shqipëria partner me rëndësi i Gjermanisë dhe BE

Steinmeier: Shqipëria partner me rëndësi i Gjermanisë dhe BE

para 7 dite - DW

Gjermania dhe Shqipëria do të përforcojnë lidhjen e vaçantë të tyre, tha presidenti gjerman Steinmeier pas një takimi me homologun e tij, Bajram Begaj. Presidenti federal i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier,...

Steinmeier  Zemra juaj rreh për Evropën

Steinmeier: "Zemra juaj rreh për Evropën"

para një jave - DW

Presidenti gjerman Steinmeier mban fjalim në Kuvendin e Shqipërisë dhe i inkurajon deputetët të bashkëpunojnë përtej llogoreve partiake. Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier, gjatë një fjalimi në...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK