Në veri nis shpërndarja e faturave të rrymës

Në veri nis shpërndarja e faturave të rrymës

para 11 minutave - Evropa e Lirë

Në veri të Kosovës nga 29 shkurti ka filluar shpërndarja e faturave të energjisë elektrike, konfirmojnë në terren gazetarët e Radios Evropa e Lirë. Faturat i ka lëshuar kompania Elektrosever, që është...

Freedom House Kosova dhe Shqipëria vende pjesërisht të lira

Freedom House: Kosova dhe Shqipëria, vende “pjesërisht të lira”

para një ore - Evropa e Lirë

Organizata Freedom House, me seli në Uashington, publikoi raportin vjetor, ku vlerëson se Kosova dhe Shqipëria mbesin vende “pjesërisht të lira”, pavarësisht përparimit në disa fusha për avancimin e të...

Si do ta ndihmojnë Ballkanin 6 miliardë eurot e kushtëzuara të BE së

Si do ta ndihmojnë Ballkanin 6 miliardë eurot e kushtëzuara të BE-së?

para një ore - Evropa e Lirë

Përshëndetje! Në 3 minuta është një newsletter i Radios Evropa e Lirë , ku përpiqemi që zhvillimet më të rëndësishme t'jua zbërthejmë dhe t’jua sjellim sa më thjesht, shkurt e shqip. Këtë javë ju sjellim...

BE Raporti i ODHIR it konfirmon shqetësimet për parregullsi në zgjedhjet në Serbi

BE: Raporti i ODHIR-it konfirmon shqetësimet për parregullsi në zgjedhjet në Serbi

para 3 orë - Evropa e Lirë

Bashkimi Evropian vlerëson se raporti përfundimtar i zyrës për demokraci, institucione dhe të drejta të njeriut së Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) për zgjedhjet në Serbi “konfirmon...

Serbia nuk e mbështet deklaratën e BE së për vdekjen e Navalnyt

Serbia nuk e mbështet deklaratën e BE-së për vdekjen e Navalnyt

para 3 orë - Evropa e Lirë

Serbia nuk e ka mbështetur deklaratën e përbashkët të Bashkimit Evropian lidhur me vdekjen e politikanit opozitar rus, Aleksei Navaly, thanë burimet diplomatike në Bruksel. Këtë deklaratë, në emër të BE-së...

Putin paralajmëron për rrezikun e një lufte bërthamore me NATO n

Putin paralajmëron për rrezikun e një lufte bërthamore me NATO-n

para 4 orë - Evropa e Lirë

Presidenti rus, Vladimir Putin, u tha shteteve të NATO-s se ato rrezikojnë të përfshihen në një konflikt bërthamor, nëse aleanca dërgon trupa në Ukrainë. Gjatë adresimit vjetor, Putin shtoi se Rusia duhet...

Krijuesit e kartelave të rreme Trump filluan t i fshijnë gjurmët digjitale

Krijuesit e kartelave të rreme “Trump” filluan t’i fshijnë gjurmët digjitale

para 4 orë - Evropa e Lirë

“Do të kthehemi tri herë më të fortë, pa merak” - ishte mesazhi i lënë më 26 shkurt të këtij viti në njërin prej disa grupeve të mbyllura të Telegramit, përmes të cilit komunikonin “shitësit” maqedonas...

Liderët ballkanikë mblidhen në Tiranë për planin e rritjes ekonomike

Liderët ballkanikë mblidhen në Tiranë për planin e rritjes ekonomike

para 6 orë - Evropa e Lirë

Në Tiranë të Shqipërisë, udhëheqësit e shteteve të Ballkanit Perëndimor dhe komisionari evropian për Zgjerim, Oliver Varhelyi, marrin pjesë në samitin rajonal mbi planin e rritjes ekonomike të Bashkimit...

Ukraina raporton për ushtarë të vrarë nga forcat e saj speciale

Ukraina raporton për ushtarë të vrarë nga forcat e saj speciale

para 6 orë - Evropa e Lirë

Një numër i paspecifikuar i ushtarëve ukrainas të forcave speciale janë vrarë gjatë një operacioni në pjesën e pushtuar të rajonit jugor ukrainas të Hersonit, thanë Forcat e Operacioneve Speciale të Ushtrisë...

SHBA po e shqyrton mundësinë që të hedhë me avionë ndihma në Gazë

SHBA po e shqyrton mundësinë që të hedhë me avionë ndihma në Gazë

para 7 orë - Evropa e Lirë

Administrata e presidentit Joe Biden, po e shqyrton mundësinë që të hedhë me avionë ushtarakë amerikanë ndihmë në Gazë, pasi dërgesat tokësore po bëhen gjithnjë e më të vështira. Kështu tha një zyrtar...

Hyrja e Suedisë në NATO e kompleton aleancën ushtarake

Hyrja e Suedisë në NATO e kompleton aleancën ushtarake

para 7 orë - Evropa e Lirë

Derisa NATO-ja ka pritur me durim për gati 18 muaj që Turqia dhe Hungaria ta japim përfundimisht dritën jeshile për anëtarësimin e Suedisë në aleancën ushtarake, ngazëllimi në Bruksel për ta mirëpritur...

Operativët iranianë në Jemen po e ndihmojnë Huthin të kryejë sulme

Operativët iranianë në Jemen po e ndihmojnë Huthin të kryejë sulme

para 17 orë - Evropa e Lirë

Operativët nga Irani dhe aleati i tij libanez, Hezbollah, janë duke punuar brenda Jemenit për ta ndihmuar grupin rebel, Huthi, të kryejë sulme ndaj anijeve tregtare ndërkombëtare, tha të martën Tim Lenderking,...

Senati francez e aprovon një projektligj që e bën abortin të drejtë kushtetuese

Senati francez e aprovon një projektligj që e bën abortin të drejtë kushtetuese

para 17 orë - Evropa e Lirë

Senati i Francës e ka miratuar të mërkurën një projektligj për ta futur në Kushtetutë të drejtën e grave për të kryer abort. Vendimi i së mërkurës vjen pasi dhoma e ulët, Asambleja Kombëtare, e aprovoi...

Ish trajneri i atletes bjelloruse pezullohet për pesë vjet

Ish-trajneri i atletes bjelloruse pezullohet për pesë vjet

para 19 orë - Evropa e Lirë

Yury Maisevich, ish-trajneri i atletes bjelloruse Krystsina Tsimanouskaya, është pezulluar nga sporti për pesë vjet nga Njësia e Integritetit të Atletikës (NJIA), e cila i hetoi dyshimet se ekipi i trajnerëve...

Serbët nga Kosova në kërkim të dinarëve

Serbët nga Kosova “në kërkim” të dinarëve

para 20 orë - Evropa e Lirë

“Po ia dal”... “Po pres të gjendet një zgjidhje”... “Tërheq euro me komision”... “Paratë i tërheq në Serbi”... Kështu thonë disa pjesëtarë të komunitetit serb në Kosovë, të cilët marrin të ardhura në dinarë...

Gjermania nikoqire e bisedimeve për paqe mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Gjermania nikoqire e bisedimeve për paqe mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

para 21 orë - Evropa e Lirë

Gjermania i mirëpriti ministrat e Jashtëm të Azerbajxhanit dhe Armenisë për bisedime dyditore të mërkurën, pesë muaj pasi Azerbajxhani e rimori rajonin e vet, Karabak, nga shumica armene, duke shkaktuar...

Shkup Gara e kandidatëve për president e varur nga nënshkrimet e qytetarëve

Shkup: Gara e kandidatëve për president, e varur nga nënshkrimet e qytetarëve

para 23 orë - Evropa e Lirë

Bujar Osmani nga Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI), Arben Taravari nga koalicioni VLEN i opozitës shqiptare, dhe Maksim Dimitrievski nga Partia ZNAM (Për Maqedoninë tonë), janë të vetmit që deri më...

E veja e Navalnyt i bën thirrje BE së ta hetojë rrjedhën e parave të lidhura me Putinin

E veja e Navalnyt i bën thirrje BE-së ta hetojë rrjedhën e parave të lidhura me Putinin

para 23 orë - Evropa e Lirë

Yulia Navalnaya, e veja e kritikut të ndjerë të Kremlinit Alexei Navalny, u ka bërë thirrje të mërkurën ligjvënësve evropianë ta hetojnë lidershipin rus, të cilin ajo e cilësoi si një “grup të organizuar...

Vuçiq Sanksionet kundër Rusisë nuk përmenden në deklaratën e Samitit për Ukrainën

Vuçiq: Sanksionet kundër Rusisë nuk përmenden në deklaratën e Samitit për Ukrainën

para një dite - Evropa e Lirë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se deklarata e rënë dakord në Samitin për Ukrainën që u mbajt në Tiranë, nuk i përmend sanksionet kundër Rusisë e as ndikimin keqdashës rus. Kjo, sipas tij,...

Vuçiq Shpresojmë në një zgjidhje për dinarin në ditët në vazhdim

Vuçiq: Shpresojmë në një zgjidhje për dinarin në ditët në vazhdim

para një dite - Evropa e Lirë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se shpreson që, në ditët në vazhdim, të gjendet një zgjidhje për çështjen e përdorimit të dinarit serb në Kosovë. Ai tha se, në bashkëpunim me partnerët perëndimorë,...

Rama Ukraina e meriton të mbështetet

Rama: Ukraina e meriton të mbështetet

para një dite - Evropa e Lirë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se vendi i tij do ta mbështesë Ukrainën për aq sa të ketë nevojë. Ai i ka bërë këto deklarata në një konferencë të përbashkët me presidentin e Ukrainës, Volodymyr...

Varfëria papunësia dhe çmimet e artikujve ndër shqetësimet kyçe të qytetarëve

Varfëria, papunësia dhe çmimet e artikujve, ndër shqetësimet kyçe të qytetarëve

para një dite - Evropa e Lirë

Varfëria, papunësia dhe çmimet për artikuj të domosdoshëm janë ndër problemet më të mëdha që shqetësojnë qytetarët e Kosovës, sipas gjetjeve më të reja të Programit të Kombeve të Bashkuara për Zhvillim...

Vishegradi 4 Kur 2 2 nuk bëjnë katër

Vishegradi 4: Kur 2+2 nuk bëjnë katër

para një dite - Evropa e Lirë

Grupi i Vishegradit, që bashkon katër vende anëtare të Bashkimit Evropian dhe NATO-s: Çekinë, Hungarinë, Poloninë dhe Sllovakinë, mund të mos jetë ende i vdekur, por sigurisht se është në gjendje të rëndë...

Protestë kundër kthimit në rigjykim të lëndës për vrasjen e Marigona Osmanit

Protestë kundër kthimit në rigjykim të lëndës për vrasjen e Marigona Osmanit

para një dite - Evropa e Lirë

Pjesëtarë të Kolektivit për Mendim dhe Veprim Feminist kanë protestuar të mërkurën para Pallatit të Drejtësisë në Prishtinë kundër vendimit të Gjykatës së Apelit, për të dërguar në rigjykim lëndën e vrasjes...

Navalny do të varroset të premten në Moskë

Navalny do të varroset të premten në Moskë

para një dite - Evropa e Lirë

Kritiku i ndjerë i Kremlinit, Aleksei Navalny do të varroset në një varrezë në Moskë, të premten, ka konfirmuar një zëdhënës. Shërbimi do të kryhet në varrezën Borisovskoye, pas një ceremonie lamtumirëse...

Osmani E bindur që Ukraina do të njohë një ditë shtetësinë e Kosovës

Osmani: E bindur që Ukraina do të njohë një ditë shtetësinë e Kosovës

para një dite - Evropa e Lirë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se është e bindur që Ukraina do ta njohë një ditë shtetësinë e Kosovës. Ajo e ka bërë këto deklarata në nisje të samitit “Ukrainë – Evropa Juglindore” që po...

Zelensky dhe Rama nënshkruajnë Traktatin e Miqësisë dhe Bashkëpunimit

Zelensky dhe Rama nënshkruajnë Traktatin e Miqësisë dhe Bashkëpunimit

para një dite - Evropa e Lirë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kanë nënshkruar të mërkurën në Tiranë “Traktatin e Miqësisë dhe Bashkëpunimit” dhe dy vendeve. Ata e kanë nënshkruar këtë...

Iranianët pyesin Ku është esenca e mbajtjes së zgjedhjeve

Iranianët pyesin: Ku është esenca e mbajtjes së zgjedhjeve?

para një dite - Evropa e Lirë

Teksa Irani përgatitet për zgjedhjet e 1 marsit, ekziston një e përbashkët që qarkullon në mesin e banorëve iranianë. Zgjedhjet do të rezultojnë me një parlament të ri dhe Asamble Ekspertësh, trup që zgjedh...

Kuleba Samiti në Tiranë dërgon mesazh se mbetemi të bashkuar

Kuleba: Samiti në Tiranë dërgon mesazh se mbetemi të bashkuar

para një dite - Evropa e Lirë

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, e ka falënderuar të mërkurën Shqipërinë për organizimin e samitit për vendin e tij dhe ka përsëritur se është shumë e rëndësishme që Rusia të mbahet përgjegjëse...

Biden dhe Trump fitojnë lehtësisht zgjedhjet paraprake në Miçigan

Biden dhe Trump fitojnë lehtësisht zgjedhjet paraprake në Miçigan

para një dite - Evropa e Lirë

Presidenti amerikan, Joe Biden i ka fituar lehtësisht zgjedhjet paraprake demokratike në Miçigan të martën, mirëpo një votë proteste e demokratëve të zemëruar për mbështetjen e tij për luftën e Izraelit...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK