Maqedoni e Veriut zgjedhje të dyfishta në pranverë

Maqedoni e Veriut, zgjedhje të dyfishta në pranverë

para 53 minutave - Zëri i Amerikës

Drejtuesit e partive politike në Maqedoninë e Veriut ranë dakord të hënën për datën e zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare që do të mbahen në 2024. Në një takim të thirrur nga Kryeministri dhe kryetar...

Studimi bie trysnia e zyrtarëve për rryshfet ndërsa publiku rrit besimin tek drejtësia

Studimi, bie trysnia e zyrtarëve për rryshfet, ndërsa publiku rrit besimin tek drejtësia

para një ore - Zëri i Amerikës

Raporti më i fundit vjetor mbi monitorimin e korrupsionit në Shqipëri vëren një ulje me 5 për qind të trysnisë nga zyrtarët tek qytetarët për marrje rryshfeti. Një pjesë e konsiderueshme e qytetarëve të...

Kosovë rivarroset 30 vjeçarja që dyshohet se u vra nga burri i saj

Kosovë, rivarroset 30 vjeçarja që dyshohet se u vra nga burri i saj

para një ore - Zëri i Amerikës

Në fshatin Rracaj të komunës së Gjakovës, rreth 90 kilometra larg Prishtinës, të hënën u rivarros trupi i Liridona Ademajt, bashkëshorti i së cilës u arrestua bashkë me dy të tjerë nën dyshimet për vrasjen...

Izraeli urdhëron evakuime nga pjesë të qytetit të dytë më të madh të Gazës

Izraeli urdhëron evakuime nga pjesë të qytetit të dytë më të madh të Gazës

para 4 orë - Zëri i Amerikës

Izraeli u bëri thirrje të hënën banorëve që jetojnë në një pjesë të qytetit të dytë më të madh të Rripit të Gazës, Khan Younis, të evakuohen, ndërsa trupat e tij, kryen operacione tokësore e ajrore, që...

Shkup gjendet e vrarë 14 vjeçarja e rrëmbyer para një jave

Shkup, gjendet e vrarë 14-vjeçarja e rrëmbyer para një jave

para 4 orë - Zëri i Amerikës

Vanja Gjorçevksa, 14-vjeçarja e zhdukur para një jave në qendër të Shkupit u gjet e vrarë të dielën në mbrëmje. Rrëmbimi dhe vrasja e saj ka ngjallur debate dhe shqetësim në Maqedoninë e Veriut. Sipas...

Shtëpia e Bardhë paralajmërim urgjent Kongresit për miratimin e fondeve për Kievin

Shtëpia e Bardhë paralajmërim urgjent Kongresit për miratimin e fondeve për Kievin

para 4 orë - Zëri i Amerikës

Administriata e Presidentit Biden i dërgoi të hënën një paralajmërim urgjent Kongresit mbi nevojën për të miratuar dhjetra miliardë dollarë ndihmë ushtarake dhe ekonomike për Ukrainën, duke thënë se pa...

Dhomat e Specializuara në Hagë vendosin kufizime kontaktesh për Thaçin Veselin dhe Selimin

Dhomat e Specializuara në Hagë vendosin kufizime kontaktesh për Thaçin, Veselin dhe Selimin

para 4 orë - Zëri i Amerikës

Dhomat e Specializuara me seli në Hagë kanë miratuar pjesërisht kërkesën e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për të kufizuar kontaktet dhe komunikimet për Hashim Thaçin, Kadri Veselin dhe Rexhep Selimin,...

Izraeli dhe Libani shkëmbejnë zjarr përgjatë kufirit për të tretën ditë me radhë

Izraeli dhe Libani shkëmbejnë zjarr përgjatë kufirit për të tretën ditë me radhë

para 23 orë - Zëri i Amerikës

Forcat izraelite dhe militantët e Hezbollahut shkëmbyen zjarr përgjatë kufirit Izrael-Liban të dielën, për të tretën ditë radhazi. Izraeli tha se disa ushtarë kishin mbetur të plagosur, pas përfundimit...

Sulmohet luftanija amerikane dhe anijet tregtare në Detin e Kuq

Sulmohet luftanija amerikane dhe anijet tregtare në Detin e Kuq

para një dite - Zëri i Amerikës

Një anije luftarake amerikane dhe disa anije tregtare u sulmuan të dielën në Detin e Kuq, njoftoi Pentagoni. Rebelët huthi të Jemenit morën më vonë përgjegjësinë për sulmet ndaj dy anijeve që i cilësuan...

Pas disa shtyrjeve nis regjistrimi i popullsisë në Malin e Zi

Pas disa shtyrjeve, nis regjistrimi i popullsisë në Malin e Zi

para një dite - Zëri i Amerikës

Në Mal të Zi, të dielën, nisi regjistrimi i popullsisë, pas shtyrjes së disa herë të datës së parashikuar, pas kërkesës së partive opozitare në vend. Sipas njoftimeve të mëparshme, regjistrimi i popullsisë...

Vullnetarët ndihmojnë në zbukurimin e Shtëpisë së Bardhë për Krishtlindje

Vullnetarët ndihmojnë në zbukurimin e Shtëpisë së Bardhë për Krishtlindje

para një dite - Zëri i Amerikës

Çdo vit, mijëra njerëz nga të gjithë Shtetet e Bashkuara ofrojnë punë vullnetare për të zbukuruar Shtëpinë e Bardhë gjatë sezonit të festës së Krishtlindjes. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës,...

Meksikë gazetarja e rrëmbyer dhe kërcënuar rikthehet në detyrë

Meksikë, gazetarja e rrëmbyer dhe kërcënuar rikthehet në detyrë

para një dite - Zëri i Amerikës

Gazetarja meksikane Maria Teresa Montaño u ka mbijetuar kërcënimeve me vdekje dhe një rrëmbimi. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës Cristina Caicedo Smit nga Toluca në Meksikë, gazetarja nuk...

Gjirokastër nxitet ruajtja e mjeshtërive të gurit

Gjirokastër, nxitet ruajtja e mjeshtërive të gurit

para një dite - Zëri i Amerikës

Në Gjirokastër po bëhen përpjekje nga mjeshtërit vendas të gurit për të nxitur të rinjtë të merren me këtë profesion. Zhvillimi i vrullshëm i turizmit po shoqërohet me nevoja të mëdha për restaurime të...

Ligjvënësit amerikanë paralajmërojnë rritjen e fushatave të dezinformimit nga Kina

Ligjvënësit amerikanë paralajmërojnë rritjen e fushatave të dezinformimit nga Kina

para një dite - Zëri i Amerikës

Ligjvënësit amerikanë paralajmërojnë se përpjekjet e Partisë Komuniste Kineze për të përhapur dezinformim do të vazhdojnë të shtohen përpara zgjedhjeve të vitit 2024 në Shtetet e Bashkuara. Siç njofton...

Paraburgim prej 30 ditësh të dyshuarve për vrasjen 30 vjeçares në Prishtinë

Paraburgim prej 30 ditësh të dyshuarve për vrasjen 30 vjeçares në Prishtinë

para një dite - Zëri i Amerikës

Një gjykatë në Prishtinë vendosi masën e paraburgimit ndaj tre të dyshuarve për vrasjen e një gruaje 30 vjeçare më 29 nëntor në Prishtinë, që nxiti reagime në shkallë të gjerë. Vendimi pasoi një seancë...

Një i vrarë dhe dy të plagosur në një sulm në Paris

Një i vrarë dhe dy të plagosur në një sulm në Paris

para një dite - Zëri i Amerikës

Një turist gjerman vdiq dhe dy të tjerë mbetën të plagosur pasi një burrë sulmoi turistët në qendër të Parisit pranë Kullës Eifel të shtunën në mbrëmje, në atë që presidenti Emmanuel Macron e përshkroi...

Policia bastis baret e homoseksualëve në Moskë

Policia bastis baret e homoseksualëve në Moskë

para një dite - Zëri i Amerikës

Forcat ruse të sigurisë bastisën të premten në mbrëmje, në të gjithë Moskën, lokalet që frekuentohet nga homoseksualët, më pak se 48 orë pasi Gjykata e Lartë, ndaloi veprimtarinë në vend të asaj që njihet...

SHBA bie mbështetja e publikut për dënimin me vdekje

SHBA, bie mbështetja e publikut për dënimin me vdekje

para 2 dite - Zëri i Amerikës

Një numër më i madh amerikanësh besojnë tashmë se dënimi me vdekje, për të cilin mbështetja ndër vite ka rënë, po ushtrohet në mënyrë të padrejtë. Në këtë konkluzion arrin një raport i ri që konstatoi...

SHBA rregullore të re mbi çlirimin e gazit metan

SHBA, rregullore të re mbi çlirimin e gazit metan

para 2 dite - Zëri i Amerikës

Administrata Biden nxori të shtunën një rregullore të re e cila synon të reduktojë çlirimin e gazit metan në atmosferë, duke vënë në shënjestër industrinë e naftës dhe gazit natyror, për shkak të rolit...

Berisha paralajmëron Mosbindja civile aksion pa kthim

Berisha paralajmëron: Mosbindja civile aksion pa kthim

para 2 dite - Zëri i Amerikës

Në Shqipëri, ish kryeministri Sali Berisha dhe mbështetësit e tij, mblodhën sot Kuvendin Kombëtar, ku paralajmëruan mosbindjen civile si aksionin e tyre të ardhshëm për t’ju kundërvënë shumicës socialiste...

Britani ndërtesat e kishave të mbyllura përdoren për qëllime jofetare

Britani, ndërtesat e kishave të mbyllura përdoren për qëllime jofetare

para 2 dite - Zëri i Amerikës

Mbi dy mijë kisha janë mbyllur në Britani në dekadën e fundit. Ndërtesat në shumë raste janë shkatërruar, por siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Umberto Aguiar nga Londra, disa prej tyre po...

Rivalitet mes Turqisë dhe Rusisë në Azinë Qendrore

Rivalitet mes Turqisë dhe Rusisë në Azinë Qendrore

para 2 dite - Zëri i Amerikës

Turqia synon të shtojë ndikimin ekonomik dhe diplomatik në Azinë Qendrore, qëllim që bie ndesh me synimin e Rusisë për të shtuar praninë e saj në këtë rajon. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës...

Muzeu Metropolitan i Artit në Nju York fton artisin nga Kosova Petrit Halilaj

Muzeu Metropolitan i Artit në Nju York fton artisin nga Kosova Petrit Halilaj

para 2 dite - Zëri i Amerikës

Artisti Petrit Halilaj do të çelë në prill të vitit të ardhshëm një instalacion të artit modern në Muzeun Metropolitan të Artit në Nju Jork. Gazetarja e Zërit të Amerikës Garentina Kraja, bisedoi me artistin...

Reagime të ashpra në Kosovë për vrasjen e 30 vjeçares

Reagime të ashpra në Kosovë për vrasjen e 30 vjeçares

para 2 dite - Zëri i Amerikës

E cilësuar fillimisht si pasojë e një grabitjeje, vrasja e një 30 vjeçareje me 29 nëntor në Prishtinë, nxiti reagime të ashpra, pasi dy ditë më pas u arrestuan tre të dyshuar, një nga të cilët bashkëshorti...

Nënpresidentja Harris parashtron vizionin e Uashingtonit mbi Gazën e pas luftës

Nënpresidentja Harris parashtron vizionin e Uashingtonit mbi Gazën e pas luftës

para 2 dite - Zëri i Amerikës

Nënpresidentja Kamala Harris parashtroi të shtunën objektivat amerikane pas përfundimit të konfliktit Izrael-Hamas. Ajo theksoi se populli palestinez në Gazë dhe Bregun Perëndimor, duhet të ribashkohet...

Pas Finlandës edhe Estonia paralajmëron se mund të mbyllë kufirin me Rusinë

Pas Finlandës edhe Estonia paralajmëron se mund të mbyllë kufirin me Rusinë

para 2 dite - Zëri i Amerikës

Finlanda mbylli të gjithë kufirin prej 1340 kilometrash me Rusinë, duke e akuzuar Moskën se i nxit azilkërkuesit të kalojnë kufirin. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, Finlanda...

Izraeli intensifikon sulmet ndaj Gazës

Izraeli intensifikon sulmet ndaj Gazës

para 2 dite - Zëri i Amerikës

Të shtunën forcat izraelite intensifikuan bombardimet e përgjakshme ndaj Rripit të Gazës. Kjo shënon ditën e dytë të luftimeve pas përfundimit të një armëpushimi njëjavor mes Izraelit dhe grupit të militantëve...

Gjykatësja rrëzon pretendimin e ish Presidentit Trump se gëzon imunitet

Gjykatësja rrëzon pretendimin e ish-Presidentit Trump se gëzon imunitet

para 3 dite - Zëri i Amerikës

UASHINGTON – Ish-Presidenti Donald Trump nuk ka imunitet nga akuzat penale për veprimet që ndërmori si president, tha gjykatësja të premten, duke refuzuar kërkesën e tij për të rrëzuar çështjen penale...

Kosovë Arrestohet burri nën dyshimet për vrasjen e bashkëshortes

Kosovë: Arrestohet burri nën dyshimet për vrasjen e bashkëshortes

para 3 dite - Zëri i Amerikës

Policia e Kosovës tha të premten në mbrëmje se ka arrestuar dy persona, nën dyshimin për vrasjen e një gruaje 30 vjeçare, dy ditë më parë në Prishtinë. Njëri nga të arrestuarit është bashkëshorti i së...

Çfarë ndodh nëse Donald Trump dënohet Asnjë parashikim për këtë skenar në rregullat e konventës republikane

Çfarë ndodh nëse Donald Trump dënohet? Asnjë parashikim për këtë skenar në rregullat e konventës republikane

para 3 dite - Zëri i Amerikës

Komiteti Kombëtar Republikan njoftoi rregullat për garën dhe konventën e ardhshme për emërimin e kandidatit presidencial, por pa përmendur apo pa parashikuar një zgjidhje mbi një çështje me të cilën mund...

Më shumë

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK